پیروز، توله‌یوز ایرانی، «بر اثر نارسایی کلیوی» تلف شد


رای دهید

پیروز، توله‌ یوز ایرانی جان باخت

رئیس بیمارستان دامپزشکی مرکزی ایران روز سه‌شنبه، ۹ اسفندماه ۱۴۰۱، خبر داد که روند درمان «پیروز»، توله‌یوز ایرانی، اثربخش نبود و این توله‌یوز «بر اثر نارسایی کلیوی» تلف شد.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست روز شنبه گذشته خبر داده بود که توله‌یوز نر بوستان پردیسان به دلیل «یبوست مزمن و مشکلات گوارشی» به بیمارستان دامپزشکی مرکزی منتقل شده است.
دوشنبه شب خبر رسید که تیم دامپزشکی تلاش می‌کند که پیروز را «دیالیز صفاقی کند». پیشتر خبری منتشر شده بود مبنی بر این که در ایران دستگاه دیالیز جانوران موجود نیست.
به گفته امید مرادی،‌ رئیس بیمارستان دامپزشکی، این روش درمان نیز مؤثر از آب درنیامد.
تسنیم در این باره نوشت: «تلاش پزشکان در اتاق عمل بیمارستان دامپزشکی بی‌نتیجه ماند و پیروز در ده ماهگی
بر اثر نارسایی کلیوی تلف شد.
دکتر امید مرادی گفت: «از طرف خودم و تمام همکارانم از مردم معذرت‌خواهی می‌کنم چرا که نتوانستیم
پیروز را نگه داریم.
به گفته معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست، پیروز «حیوانی نبود که در شرایط کاملا طبیعی خودش بزرگ بشود و این باعث شد که توانایی مقابله با خیلی از عوامل بیماری‌زا را نداشته باشد».
یک یوز ماده به نام «ایران» در اردیبهشت‌ماه سال جاری در مرکز تکثیر یوز ایرانی در پارک توران استان سمنان سه توله به روش سزارین به دنیا آورد، اما در فاصله چند روز، دو توله تلف شدند و تنها «پیروز» زنده ماند. برخی مقامات به خطاکاری مسئولان در این زمینه اذعان کردند.
پس از آن همه در شبکه‌های اجتماعی شاهد بزرگ شدن «پیروز» بودند،‌ اما این توله‌یوز هنگامی به اوج معروفیت خود رسید که نامش در ترانه «برای...»
شروین حاجی‌پور، سرود غیررسمی اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»، آمد و بسیاری در سراسر دنیا خواندند: «برای پیروز و احتمال انقراضش.»
ایران یکی از آخرین زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی یا آسیایی است . سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۱ یک برنامه حفاظتی برای نجات این گونه در معرض انقراض تدوین کرده است.


 


چهارشنبه 17 اسفند 2581


تا کنون نوشتاری در این مورد درج نشده است!

دیدگاها

    تا کنون نوشتاری در این مورد درج نشده است!