قتل عام ۱۵۰۰ نفر در نوامبر ۲۰۱۹


رای دهید

خشونت رژیم علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز

حقوق بشر

قتل عام ۱۵۰۰ نفر در نوامبر ۲۰۱۹
رژیم جمهوری اسلامی وحشیانه ترین سرکوب را در سراسر ایران اعمال می کند تا از اعتراضات مدنی بیشتر جلوگیری کند. هنگامی که صدها هزار نفر در نوامبر ۲۰۱۹ در بیش از ۱۹۰ شهر ایران علیه دیکتاتوری تظاهرات کردند، نیروهای رژیم به سمت گروه‌هایی از تظاهرکنندگان صلح‌جو گلوله‌های واقعی شلیک کردند. گروه های حقوق بشر گزارش می دهند که بیش از ۱۵۰۰ معترض از جمله ده ها زن و کودک کشته شده اند. تعداد مجروحان این حادثه چند هزار نفر تخمین زده می شود. فیلم ها و گزارش های شاهدان عینی گستردگی هولناک این کشتار را نشان می دهد. سرکوب به دستور صریح کل رهبری رژیم انجام شد. میشل باشله، رئیس کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیروهای رژیم در ایران را به کشتن عمدی تظاهرکنندگان متهم کرد. او می گوید که محافظان رژیم از پشت به تظاهرکنندگان بی دفاع شلیک کرده اند یا مستقیماً صورت و اندام های حیاتی بدن را هدف گرفته اند. کمیسرحقوق بشر گفت: آنها برای کشتن شلیک کردند. اطلاعات بیشتردر اینجا چند مورد مستند از کودکان و نوجوانان که جزو کشته شدگان هستند، آورده شده است. در اینجا نمونه هایی از ویدئوهایی است که شاهدان عینی در نوامبر ۲۰۹ به صورت آنلاین منتشر کردند: در شهر شیراز در جنوب ایران، مردم در تلاش هستند تا سه معترض مجروح یا کشته شده را از منطقه خطر خارج کنند. گارد رژیم تظاهرکنندگان در جنوب غرب اهواز را مورد ضرب و شتم قرار دادند. تیراندازی نیروهای گارد رژیم به سمت تظاهرکنندگان در جنوب غربی شهر بوشهر. در تهران، گاردهای رژیم به سوی تظاهرکنندگان بی دفاع آتش گشودند. تک تیراندازان از پشت بام ساختمان های دولتی به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند. نیروهای گارد رژیم علیه تظاهرکنندگان در شیراز (جنوب ایران) وارد عمل شدند. نیروهای رژیم تظاهرکنندگان را شکار می کنند. در پس زمینه یک تظاهر کننده تیراندازی شده است.

سرکوب ظالمانه در ایران: نامهای ۷۳۱ معترض کشته شده در سال ۲۰۱۹
در اواسط نوامبر ۲۰۱۹، اعتراضات گسترده سراسری علیه رژیم در ایران برگزار شد. در بیش از ۱۹۰ شهر ایران، شهروندان با شجاعت فراوان برای آزادی، حقوق بشر و عدالت اجتماعی تظاهرات کردند. اعتراضات علیه کل نظام سیاسی بود. این بزرگترین اعتراض عمومی علیه دیکتاتوری حاکم در ۴۰ سال گذشته بود.

اعتراضات شهروندان در تهران
تظاهرات با تجمعات مسالمت آمیز شهروندانی که در بیرون ساختمان های دولتی و در مناطق مرکزی شهر تجمع کرده بودند، آغاز شد و خواستار شنیدن مطالبات خود توسط مقامات شدند. برخی از اعتراضات با شروع سرکوب تظاهرکنندگان توسط نیروهای رژیم به خشونت تبدیل شد. در بسیاری از نقاط، باندهای اراذل و اوباش وفادار به رژیم که با موتور سیکلت به میان جمعیت رفتند و تظاهرکنندگان را با قمه زدند، خشونت را نیز تحریک کردند.

بسیاری از کودکان و جوانان در میان مجروحان هستند.
گزارش های متعدد شاهدان عینی، اعضای خانواده قربانیان و فعالان حقوق بشر ایرانی نشان می دهد که نیروهای رژیم به سمت معترضان گلوله های واقعی شلیک کرده اند. هلیکوپترها به سمت جمعیت شلیک کردند. تظاهرکنندگان فراری توسط محافظان و شبه نظامیان رژیم مستقر در ساختمان های بلند از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفتند. دیگر تظاهرکنندگان به معنای واقعی کلمه با شلیک گلوله به سر اعدام شدند.

شیراز (جنوب ایران): شبه نظامیان رژیم سوار بر موتورسیکلت علیه تظاهرکنندگان وارد عمل شدند.
ویدئوها به وضوح نشان می دهد که نیروهای رژیم مسلح تظاهرکنندگان را در خیابان ها شکار کرده و بسیاری از مردم بی دفاع را به طرز وحشیانه ای مورد ضرب و شتم قرار دادند. شاهدان عینی گزارش می دهند که نیروهای گارد اجساد و مجروحان را از خیابان ها و بیمارستان ها بیرون آورده اند. در بسیاری از موارد از تحویل اجساد قربانیان به خانواده‌هایشان خودداری می‌کردند یا خانواده‌ها را مجبور می‌کردند که عزیزانشان را بدون کالبدشکافی مستقل برای تعیین علت مرگ، با عجله دفن کنند. دستگیری های دسته جمعی از سراسر ایران گزارش شده است. به گفته فعالان حقوق بشر، هزاران تظاهرکننده دستگیر شدند که بسیاری از آنها با استفاده وحشیانه از زور توسط محافظان رژیم یا شبه نظامیان استفاده کردند. چندین معترض دستگیر شده در بازداشتگاه تا حد مرگ شکنجه شدند. گروه های حقوق بشر در تلاش هستند تا اطمینان حاصل کنند که جامعه بین المللی کشورها اقدامات موثری را برای پایان دادن به خشونت رژیم علیه تظاهرکنندگان صلح آمیز در ایران انجام می دهند. شورای امنیت سازمان ملل باید سرکوب وحشیانه اعتراضات مردمی را محکوم کند و رژیم تهران را پاسخگو کند. تمامی زندانیانی که صرفا به دلیل شرکت در تظاهرات مدنی بازداشت شده اند باید فورا آزاد شوند.

عفو بین الملل: جهان باید خشونت مرگبار علیه معترضان در ایران را به شدت محکوم کند

در اینجا برخی از تلفات ثبت شده توسط مدافعان حقوق بشر در نوامبر ۲۰۱۹ آورده شده است:
فرتورهای شماری از جانباختگان اعتراضات مردمی آبان ۱۳۹۸

محسن محمدپور ۱۷ ساله در شهر خرمشهر در جنوب غرب ایران به ضرب گلوله کشته شد.
ابوالفضل شعبانی ۱۶ ساله روز ۲۵ نوامبر در تهران به ضرب گلوله کشته شد.
علیرضا استوان (۱۷ ساله) در شهر رباط کریم تهران به ضرب گلوله کشته شد.
آرش کهزادی ۱۶ ساله در حومه اسلامشهر تهران به ضرب گلوله کشته شد.
امیرحسین صادقی دانشجو در شهر کرج (غرب تهران) به ضرب گلوله کشته شد.
مهندس پویا بختیاری ۲۷ ساله روز ۲۵ نوامبر در شهر کرج (غرب تهران) در حالی که به همراه مادر و خواهرش در یک تظاهرات مسالمت آمیز شرکت می کرد به ضرب گلوله کشته شد.
نیکتا اسفندانی (۱۴ ساله) در۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ در خیابان ستارخان تهران به ضرب گلوله کشته شد. خانواده او سه روز ناامیدانه به دنبال زن گمشده بودند و سپس جسد او را در سردخانه پیدا کردند.
مجید هاشمی (تصویر با پسرش) در شیراز (جنوب ایران) به ضرب گلوله کشته شد.
علی فروتن (۱۹ ساله) در تهران به ضرب گلوله کشته شد.
بهروز اصغری پور (۲۷ساله) در شهر شهریار (حوالی تهران) به ضرب گلوله کشته شد.
علی سرتیپی (۲۲ ساله) روز ۲۶ نوامبر ماه در منطقه ملارد حومه تهران به ضرب گلوله مجروح شد. صبح روز بعد در بیمارستان درگذشت.
محمد دستان خواه (۱۵ ساله) در ۲۵ نوامبر در شیراز (جنوب ایران) به ضرب گلوله کشته شد.
امیرحسین دادوند (۱۷ ساله) در اصفهان (مرکز ایران) به ضرب گلوله کشته شد.
محسن جعفر پناه (تصویر با پسر دو ساله اش) در اسلامشهر تهران به ضرب گلوله کشته شد.
گلناز صمصامی مادر یک کودک هشت ساله در شهر شهریار (حوالی تهران) به ضرب گلوله کشته شد.
آذر میرزاپور، پرستار و مادر چهار فرزند در شهر کرج (غرب تهران) به ضرب گلوله کشته شد.
امیررضا عبداللهی (۱۳ ساله) در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ در حومه اسلامشهر تهران به ضرب گلوله کشته شد.
مینا شیخی (۵۰ ساله) روز۲۵ نوامبر در تهران به ضرب گلوله کشته شد.
رضا نیسی (۱۶ ساله) در۵ نوامبر ۲۰۱۸ در شهر اهواز (جنوب غرب ایران) به ضرب گلوله کشته شد.
ابراهیم مرادی۱۶ ساله در شهر جوانرود استان کرمانشاه به ضرب گلوله کشته شد.
آمنه شهبازی فرد (۳۴ ساله)، مادر دو پسر و یک دختر ۴ ساله، ۲۶ نوامبر ماه در تهران هنگام تلاش برای کمک به یک معترض مجروح به ضرب گلوله کشته شد.
پژمان قلی پور ملاتی (۱۷ ساله) در شهر کرج (غرب تهران) به ضرب گلوله کشته شد.
محمد بریحی (۱۷ ساله) در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۸ در شهر اهواز (جنوب غربی ایران) به ضرب گلوله کشته شد.
آزاده ضربی (۲۸ ساله) در شهر شهریار تهران به ضرب گلوله کشته شد.
ساسان عبدی وند (۱۷ ساله) در شهر اصفهان (مرکز ایران) به ضرب گلوله کشته شد.
مهناز مهدی زاده در شهر کرج (غرب تهران) به ضرب گلوله کشته شد. خانواده او تهدید شده اند که در صورت انتشار اعلامیه مرگ او مجازات خواهند شد.
رضا معظمی گودرزی (۱۹ ساله) ۲۶ نوامبر در شهر کرج (غرب تهران) به ضرب گلوله کشته شد.
پدرام جعفری ۱۸ ساله در شهر کرج (غرب تهران) به ضرب گلوله کشته شد. دفن او در سمت راست است.
امیرحسین داوودوند از اصفهان ۱۷ ساله از کشته شدگان سال ۱۳۹۸.
بشیر سرخی در شهر اهواز (جنوب غربی ایران) به ضرب گلوله کشته شد.دوشنبه 15 اسفند 2581


تا کنون نوشتاری در این مورد درج نشده است!

دیدگاها

    تا کنون نوشتاری در این مورد درج نشده است!