پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

بساط خشونت بر زنان در سراسر دنیا برچیده باد! نوشته رفیق ستاره

 

بساط خشونت بر زنان در سراسر دنیا برچیده باد!

downloadخ

از کشتار بی رحمانه خواهران میرابال که در سال 1960 انجام شد، سال ها گذشته بود که مدافعین زنان  درسال 1981 طی گردهم آیی سالانه اشان (نشست زنان فمینیست کشورهای کاریبیک و امریکای لاتین) روز کشتار این زنان مبارز را به عنوان روز اعتراض به خشنوت بر زنان اعلام کردند. هر ساله تظاهرات ها، نمایشگاه ها، نشست های اطلاع رسانی  و اعتراض هایی به صورت های مختلف تریب داده می شد. در این راستا، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 17 اکتبر 1999 میلادی   نامگذاری این روز را به عنوان روزی جهانی تصویب کرد.

از آن به بعد هر ساله، مراسم سالگرد این روز به صورت های گسترده ترو اشکال متنوع تری  از طرف مدافعین زنان تدارک دیده می شود، بدون اینکه یاد اور شوند، خواهران میرابال (پاتریا،  مینِرْوا و ماریا تِرِسا) در جمهوری دومینیکن ، برای براقراری عدالت و برابری انسان ها  و علیه حکومت  دیکتاتوری  رافائل تروخیو   مبارزه می کردند و در گروه   Gruppe Agrupación política  14 de junio (گروه 14 یونی) متشکل بودند. آنها در حال مبارزه ای جانانه، علیه تمام نابرابری های اجتماعی و دیکتاتوری بودند و در این راه کشته شدند.

شاید بشود با دقت بیشتر به این نتیجه رسید که خشونت مضاعف بر زنان همیشه سرچمشه در سیتم اجتماعی و ساختار اقتصادی محیط زیستشان داشته و دارد. اگر معتقد باشیم اکثر زنان جهان به نوعی مورد خشنونت قرار می گیرند، متوجه تفاوت  بین شکل و شیوه خشونت زنانی که در کشورهایی با نظام فئودالی زندگی می کنند با شکل خشونت بر زنان در کشورهای صنعتی پیشرفته خواهیم شد. خشونت،  بر زنان در مناطق جنگی و زنان کارمند در ادارات کشورهای صنعتی،  به یک گونه چهره نشان نمی دهد. علت این تفاوت  بستگی به سلیقه شخصی خشونت گران و یا میزان تحمل زنان خشونت دیده نداشته، بلکه رابطه مستقیم با شرایط و بافت اقتصادی جامعه  و پوزیسیون  زن  در اجتماع و محیط زیستش دارد.

خشونت بر زنان پدیده و معضل اجتماعی جدا از فرهنگ جامعه نیست و فرهنگ جامعه با حمایت قوانینی که از طریق قانون گزاران ضد زن (بخوان ضد بشر) تصویب می شوند، گسترش پیدا کرده و روزمرگی پیدا می کنند. در ایران، نابرابری مزد زنان و مردان، به کارگرفتن زنان با بستن قرارداد های موقت و یا بدون قرارداد، محدود کردن تحصیل دختران در بسیاری از رشته ها، هزینه بالا تحصیل باعث وابسطه شدن آنها به خانواده (پدارن، همسران) می شوند، از طرفی با قانونی کردن چندهمسری برای مردان، حق طلاق ، حضانت،… وابستگی زنان به مردان و خانواده عمیق ترمی شود که رهایی از آنها کار دشواری خواهد بود. در این ارتباط است که زنان و دختران نقش فرو دستان و جنس دوم را پیدا کرده و در اصل باحمایت های قانونی از طرف مردان مورد خشونت (تحقیر، توهین، ضرب و شتم) قرار می گیرند. ولی چگونه است که امروزه قانون گزاران، قوانین ضد زن که حامی گسترش فرهنگ مردسالار هستند، تنها مردان نیستند و زنان بسیاری در مراجع قانون گزاری در کشورهای مختلف، نسبت به سیستم موجود در کشورشان، مدافعین، مصوبین و مسببین این قوانین هستند؟؟؟ به دلیل اینکه آنها مدافعین طبقه ایی هستند که از پایه به برابری انسان معتقد نیست. هرچند از دمکراسی و تساوی حقوق انسانها سخن بگویند، در عمل چنین نیست. این امر در کشورهای مختلف به اشکال گوناگون ظاهر می شود. در جوامع مذهبی که اصول دینی زیربنای قوانین حقوقی هستند به نوعی، و در کشورهای سکولار به نوعی دیگر. در هر حال چیزی که مشخص است، تنها امری که مورد توجه قرار نمی گیرد، حمایت از حق برابری انسانهاست. در چنین جوامع ای زنان هم مانند مردان، فقط در این ارتباط آزاد هستند تا به عنوان نیروی مولده در بخش خدماتی، توانایی کاری خود را در بازار رقابت، با ارزانترین نرخ به معرض فروش بگذارند.

اعمال خشونت زنان بر زنان را نمی توان نادیده گرفت. زنانی که منافع طبقاتیشان ایجاب میکند و هم دوش مردان هم طبقه خود، برای کسب سود و ثروت، به طور مستقیم و یا غیر مستقیم بر همجنسان خود اعمال خشونت می کنند. ویا زنانی که بخاطر پرورش در فرهنگ ضد زن و مردسالار در جامعه،  به زنان هم طبقه خود خشونت به خرج می دهند. مانند مادرانی که فرزندان خود را در دوره بارداری در صورتی که مطلع شوند جنین دختر است، سقط می کنند، زنانی که در اماکن تن فروشی و کلوپ ها، زنان تن قروش را مدیریت می کنند، زنانی که در خانواده مورد خشونت قرار گرفته و همان خشونت را در ارتباط با دختران، خواهران و عروسان بازتاب می دهند.

اشاعه فرهنگ مصرفی و تبدیل کردن زنان به ماشین های مصرف، با معیار های تزریق و ترویج  شده در جامعه، نوع دیگری از خشونت بر زنان است. ایجاد قالب های مشخص زیبایی، جوانی، شادابی، مدرن جلوه کردن… که از طرفی،باعث کسب درامد میلیاردی کارخانه های عظیم لوازم آرایش، تولید پوشاک و صنعت پزشکی درارتباط با عمل های زیبایی است و از طرف دیگر، باعث استرس روانی و ریسک سلامت جسمی برای زنان می شوند، بخش خشونت پنهان در جوامع هستند.

غالب های پیش ساخته رفتاری در جوامع که از بدو تولد دختران برای انها مشخص می کنند، چه رفتاری در مراحل مختلف زندگی کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و سالمندی باید داشته باشند،  همه گیر است و به نسبت زیربنای اقتصادی، فرهنگی هر جامعه می تواند متفاوت باشد و مسلما زنان حق انتخاب در آن را ندارند. یک انسان اگر به عنوان دختر در دهکده ی افریقایی بدنیا امده باشد،  باید در کودکی ختنه شود و از غریضه جنسی که حسی انسانی است صرف نظر کند و اگر در ایران بدنیا بیاید باید در شش سالگی حجاب بر سر کند و تا ابد یا در خفا و یا فقط درمقابل محرم هایش بی حجاب باشد. اگر به عنوان کارمند شرکتی در یک کشور اروپایی شاغل شود، هزاران کفش ناراحت و لباس های معذب کننده از پیش آماده  شده اند تا او یکی را انتخاب کند و انطور در انظار عمومی ظاهر شود که از او توقع می شود. بدون انکه توجه به راحتی او در طول هشت ساعت کاری که باید انجام دهد، بشود.

به هر حال تمام این نمونه ها بیانگر آن هستند که خشونت بر زنان تنها به ضرب و شتم  توهین و تحقیردر خانواده و از طرف همسر و پدر خلاصه نمی شود. خشونت بر زنان چهره های متفاوتی دارد اما برچیدن انها تنها یک راه دارد. و آن برچیدن تمام نظام هایی است که صد راه رهایی و برابری انسان ها هستند. از تاریخ بیاموزیم که چگونه  با اتحاد، انسجام و متشکل شدن و مبارزه می توانیم تبعض و خشونت را ریشه کن کنیم. انسان ها خارج از تقسیم بندی جنسیتی، نژادی لایق زندگی بهتری هستند. بخصوص بساط اعمال خشونت بر زنان باید هر چه زودتر برچیده شود.

با صدایی رسا به عوامل خشونت بر زنان نــــــه بگویم و متشکلا با مسببین آن مبارزه کنیم

 

25 نوامبر 2017

ستاره

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: