پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

جِرِمی کُربین، فلسطینی ها و یهودستیزی نوشته آلن گرش ۲۷اوت ۲۰۱۸

جِرِمی کُربین، فلسطینی ها و یهودستیزی

نوشته آلن گرش ۲۷اوت ۲۰۱۸

بازهم حمله ای دیگر علیه جرمی کربین، رهبر حزب کارگر انگلستان. باز هم اتهامات یهودستیزی.

ماه ها است که جرمی کربین مورد حمله هماهنگ شده لابی نزدیک به اسرائیل در انگلستان – با پشتیبانی جناح راست حزب خودش (حزب کارگر)- و حزب محافظه کار قرارمی گیرد. او پی درپی به یهودستیزی متهم می شود. کسی که هدف چنین اتهاماتی قرارمی گیرد یکی از رهبران سیاسی اروپا است که به رغم همه باج خواهی ها، اشغالگری اسرائیل و کشتارها در غزه همواره به طور خستگی ناپذیر از سیاست های دولت بنیامین نتانیاهو انتقاد کرده است.

آخرین قسمت این جدل ها مربوط به چند روز پیش است که در گزارش قابل بحث روزنامه لوموند منتشر شده است: بنیامین نتانیاهو روز ١٣ اوت به اظهارنظر درباره یهودستیزی ای که در حزب کارگر انگلستان شکاف ایجاد کرده پرداخت. او در توییتر خواستار «محکومیت بدون ابهام» جرمی کربین رهبر حزب کارگر شد. کربین متهم است که درسال ٢٠١٤ تاج گلی بر مزار اعضای سازمان «سپتامبر سیاه» نهاده است. گروه تروریست فلسطینی ای که در بازی های المپیک مونیخ درسال ١٩٧٢ به گروگان گیری ورزشکاران و مربیان اسرائیلی که به کشته شدن ١١ تن از آنان منجر شد دست داشت (…).

روزنامه دیلی میل روز شنبه عکسی از جرمی کربین را منتشر کرد که نشان می داد درسال ٢٠١٤ درجریان برگزاری مراسمی در تونس تاج گلی دردست دارد. کربین در آن زمان یک نماینده ساده مجلس بود و در آن مراسم برای شرکت در کنفرانسی درمورد فلسطین که توسط رئیس جمهوری تونس سازماندهی شده بود شرکت کرده بود. درپایان مراسم ٢ تاج گل بر مزار فلسطینی ها گذارده شد.

نخستین تاج گل برای گرامیداشت یاد ٤٧ فلسطینی بود که درجریان حمله هوایی اسرائیل به یک پایگاه «سازمان آزادی بخش فلسطین» (OLP) در سال ١٩٨٥ کشته شده بودند. آقای کربین تاکید می کند که عکس منتشر شده توسط دیلی میل مربوط به این مورد بوده است. تاج گل دوم برمزار صلاح خلف، بنیانگذار «سپتامبر سیاه»، فخری العمری، دست راست او و حایل عبدالحمید رئیس دستگاه امنیتی سازمان آزادی بخش فلسطین گذارده شد. هرسه اینها ٢٠ سال پس از سوء قصد در مونیخ، توسط موساد و دستگاه های مخفی اسرائیلی کشته شدند. آقای کربین می گوید که دراین مراسم تنها « حضور» داشته است.

ابتدا باید به این نکته توجه داشت که مداخله نتانیاهو تائیدی بر دخالت مداوم اسرائیل درامور داخلی حکومت های دیگر است. دریک برنامه مستند جنجالی تلویزیون الجزیره درمورد لابی نزدیک به اسرائیل در انگلستان افشاگری کرده و نشان داده که اسرائیل چگونه درامور داخلی این کشور دخالت می کند و اقداماتی برای ساقط کردن وزیرداخله آن که هوادار فلسطین به نظر می آمده انجام داده است. امری که به پوزش خواهی رسمی سفیر اسرائیل در لندن و بازگشت شتاب زده یک دیپلمات بلند مرتبه به تل آویو منجر شد. همچنین، توجه داشته باشیم که برای نتانیاهو یهودستیزی موضوعی با داده های متغیر است. این موضوع از همراهی او با برخی از رهبران راست افراطی اروپا و سکوتش درمورد یهودستیزی برخی از هواداران دونالد ترامپ ثابت می شود.

سپتامبر سیاه و ابوایاد

به موضوع آخرین جدل دراین مورد بازگردیم. روزنامه نگار لوموند آشکارا نمی داند از چه صحبت می کند و به خود زحمت تحقیق و جستجو را نیز نمی دهد. حمله هوایی سال ١٩٨٥ (چنان که می خواهد وانمود شود که هدف نظامی بوده) «یک پایگاه» سازمان آزادی بخش فلسطین را هدف نگرفته، بلکه به مقر رهبری سازمان که از سال ١٩٨٢ در تونس پناه گرفته بود حمله شده و هدف آن کشتن یاسر عرفات بود. دراین حمله که تصمیم آن توسط نخست وزیر وقت اسرائیل، شیمون پرز گرفته شد ٥٠ فلسطینی و ١٨ تونسی در عملیاتی که آن را جز «تروریسم حکومتی» نمی توان توصیف کرد کشته شدند.

درمورد این که کربین «تاج گلی برمزار اعضای سپتامبر سیاه» گذارده، این امر به خوبی قابل توجیه است. آشکار است که نویسنده لوموند هرگز چیزی درباره صلاح خلف، ملقب به ابوایاد که بر گورش گل گذارده شد نشنیده است. او می توانست نگاهی به کتاب درخشان یکی از پیشینیان خود در لوموند یعنی اریک رولو با عنوان «فلسطینی های بی موطن» (نشر فایول، ١٩٧٨) بیاندازد. با این کار او درمی یافت که ابوایاد یکی از بنیانگذاران «فتح» با یاسر عرفات یکی از رهبران اصلی این سازمان بوده و مانند بقیه رهبری سازمان پس از جنگ ١٩٧٣ از «عملیات خارجی» چشم پوشیده و سازمان خود را به جستجوی یک راه حل سیاسی مقید نموده و ایده تشکیل یک حکومت کوچک فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه با پایتختی بیت المقدس را پذیرفته بوده است. او همچنین رابط شماری از دستگاه های مخفی غربی بود و به آنها برای پیکار با برخی گروه ها مانند گروه انشعابی ابونظال کمک می کرد. او تا زمان کشته شدن در تونس در سال ١٩٩١ (توسط گروه ابونظال و نه اسرائیل) فرد شماره ٢ سازمان آزادی بخش فلسطین بود.

نقش ابوایاد در سپتامبر سیاه چه بود ؟ این مسئول دستگاه های ویژه فلسطینی در پاسخ اریک رولو «به شدت ریاست این سازمان را رد می کند». سازمانی که رهبر آن یوسف النجار در آوریل ١٩٧٣ در بیروت توسط اسرائیلی ها کشته شد. با این حال او این را محکوم نمی کند و آن را به شرایط ایجاد آن، پس از سرکوب شدید فلسطینی ها در اردن درسال های ١٩٧١- ١٩٧٠، که به عنوان «سپتامبر سیاه» شناخته شد نسبت می دهد.

«اگر تنها راه حل خشونت باشد…»

مقاومت فلسطین، که دستخوش سرکوب و اشغالگری وحشیانه بود و حتی موجودیت خود را، به ویژه در غزه، با تهدید روبرو می دید، به عملیاتی نمایشی در صحنه بین المللی روآورد که فکر می کرد به فلسطین امکان می دهد از عرصه سیاسی محو نشود. حمله علیه بازی های المپیک مونیخ درسال ١٩٧٢ دراین چهارچوب بود و ابوایاد یادآور می شود که هدف او معاوضه زندانیان بوده و دولت اسرائیل برای به شکست کشاندن گفتگوها به هرکاری دست زد.

البته، می توان این نوع عملیات علیه غیرنظامیان را محکوم کرد. اما، ازسویی می باید به یادداشت که بیشتر سازمان های مبارزه مسلحانه درطول تاریخ به این کار پرداخته اند. ازاین جمله می توان از «جبهه آزادی بخش ملی» (FLN) الجزایر و گروه های صهیونیستی درسال های دهه ١٩٤٠ نام برد. (اسحاق شامیر، که بعدا نخست وزیر شد، توسط مقامات بریتانیایی یک تروریست شمرده می شد).

از سوی دیگر، نمی توان این نوع اعمال را محکوم کرد. بدون آن که اقدامات سرکوبگرانه و اشغالگرانه که مسبب آنها است نیز محکوم شود. چنان که نلسون ماندلا هنگام سفر خود به مناطق فلسطینی درسال ١٩٩٩ یادآوری کرد: «می باید صلح را بر رودررویی ترجیح داد، مگر در مواردی که هیچ چیز نمی توانیم به دست آوریم، یا نمی توانیم ادامه دهیم، یا نمی توانیم به پیش رویم. اگر تنها راه حل خشونت باشد، ما خشونت را برمی گزینیم». او همچنین اعلام کرد: «همواره این سرکوبگر و نه سرکوب شونده است که شکل مبارزه را مشخص می کند».

آلن گرش

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: