پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چکیده ای: از اخبار ایران و جهان

چکیده ای: از اخبار ایران و جهان


‌ نامه‌یی سرگشاده جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج،

در اعتراض به اعدام سه جوان مبارز کرد “لقمان مرادی”، “زانیار مرادی” و “رامین حسین پناهی” که روز شنبه ۱۷شهریورماه حلق‌آویز شدند، نامه‌یی سرگشاده منتشر کردند.

آنان ضمن محکوم کردن این اعدامها اعلام کردند: “از چند روز پیش از این واقعه تمام تلفنهای زندان به بهانه برخورد کامیون با کابل‌های تلفن قطع و تمام ترددها (حتی به بهداری) کنسل بوده است”.

متن کامل نامه زندانیان سیاسی گوهردشت کرج

“واقعه‌ شنبه ۱۷شهریور بود. از روز چهارشنبه بلافاصله بعد از ملاقاتها تمام تلفنهای زندان (کلیه‌ بندها) قطع و تمام ترددها (حتی به بهداری) به بهانه‌های مختلف کنسل شده بود. ابتدا زانیار و سپس لقمان را به اسم مدیریت صدا زدند. تا این جا چندان غیرعادی نبود. حتی ممنوعیت هواخوری بندهای مجاور که همیشه سر و صدایشان را می‌شنیدیم و حال نمی‌شنیدیم را هم غیرعادی تلقی نمی‌کردیم. (تا ساعت سه و چهار بعد ازظهر که زانیار و لقمان هنوز بر نگشته بودند، تأخیر چندان غیرعادی نبود). ولی از ساعت چهار و نیم به بعد نگرانی‌ها شروع شد و همه‌ موارد بالا در کنار هم واقعه‌ شومی را خبر می‌داد.

داستان برخورد کامیون با کابل‌های تلفنی زندان، که نگهبانها می‌گفتند، قبلاً هم در زندان با جنایاتی همراه بوده، و این خود نگرانی‌ها را افزایش می‌داد. تنها امیدواریمان این بود که پرونده‌ آنها نقص خورده بود و تازه برای تعیین شعبه به دادستانی سنندج رفته است. یعنی عملاً تعیین‌تکلیف نشده، غافل از این‌که مار به دوشان حاکم برای بقایشان مغز جوانان دیگری را می‌خواستند. و دادگاه و قضاییه‌ ضحاکیان که ماده و قانون و آیین دادرسی نمی‌شناسند…!

کشتار شیوه همه دیکتاتورها در مرحله پایانی

داستان کشتار و قتل‌عام زندانیان در مرحله پایانی همه دیکتاتورها همیشه قابل پیش‌بینی و در تقدیر بوده و هست…

و وای بر مردمی که از کشتار هم‌نوعانشان بترسند و عقب بکشند. آن‌جاست که جنایت‌کاران را بر جنایت‌هایشان مصمم‌تر کرده‌اند و آدرس سرکوب و جنایت بیشتر را داده‌اند و خوشا به‌حال مردمانی که جوانان و فرزندانشان مثل زانیار، لقمان و رامین (در اوج عشق به زندگی) سرفرازانه «بر سر دار شدن» را می‌پذیرند. تا ریشه‌های این چوبهای دار را که بر فراز آسمان خلقمان برافراشته‌اند را برکنند…!

زندانیان کمربندها را محکم کرده‌اند

و ما زندانیان و هم‌بندیان آنها کمربندها را محکم کرده و آماده موج بعدی و شاید آخرین اعدامها در مرحله‌ پایانی هستیم. و چه افتخاری بالابلندتر از این‌که ما آخرین اعدامی‌ها بوده و پس از ما دیگر هرگز جوانانمان با چوبه‌های دار مواجه نخواهند بود…!

و آیا برای همه دنیا همین یک دلیل (در میان انبوه دلایل) کافی نیست که وقتی پاک‌ترین جوانان این سرزمین، امثال زانیار و لقمان و رامین و… به ریسمانهای مرگ سپرده می‌شوند، معنایش این است که این نظام به هیچ ترتیبی قابل اصلاح نیست…!

و هم از این رو همه کسانی که دستی در ایجاد این توهم داشته‌اند و از «وضعی بدتر» می‌ترسانده‌اند، باید بگویند منظورشان کدام وضع بدتر است؟؟؟

ما هم‌بندیان این سه شهید سربه‌دار و سرافراز ضمن محکوم کردن این جنایت و آرزوی صبر و بردباری برای خانواده‌ و عزیزانشان معتقدیم که خون آنها راهگشای طلوع آزادی و عدالت و برابری برای خلق در زنجیرمان خواهد بود.

زندانیان سیاسی گوهردشت کرج

۲۱شهریور ۱۳۹۷

آرش صادقی، ابراهیم فیروزی، پیام شکیبا، پیروز منصوری، سعید شیرزاد، سعید ماسوری، جواد فولادوند، حسن صادقی، مجید اسدی، محمد بنازاده امیرخیزی”

بنا به گزارشات موثق دریافتی طناب دار زانیار و لقمان را امام جمعه قاتل مریوان طناب دار را بر گردن این سرفرازان انداخته است

مشکل ما با ایران ریشه‌ای و اساسی است

ویلیام برنز دیپلمات کهنه کار و معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا و رئيس فعلي بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی در گفتگو با سی ان ان، در پاسخ به پرسشی درباره انتقادهای مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از جان کری، وزیر امورخارجه پیشین به علت دیدار و گفتگو با همتای ایرانی شان، محمد جواد ظریف، این انتقادها را رد کرد و گفت همه ما دیپلمات ها پس از پایان دوره کاری مان ارتباط های ویژه ای برقرار می کنیم. مشکل ما با ایران بر سر سیاستگذاری نیست بلکه مشکل ریشه ای و اساسی وجود دارد.

اعتراض کارگران واحد پتروشیمی فارابی

در روز سه شنبه ۲۷شهریور۹۷ کارگران واحد پتروشیمی فارابی در اعتراض به اجرایی نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل که از سالها قبل کارگران پیگیر آن بوده اند، در دومین اقدام اعتراضی، از سه روز پیش از خوردن غذای کارخانه خودداری کردند.
کارگران معترضی که از ششم شهریور ماه سال جاری اعتراض خودشان را شروع کرده اند گفتند که کارگزاران در این واحد صنعتی هیچ پاسخ روشنی به آنها نداده اند.
آنها می‌گویند: ما قرارداد مستقیم هستیم و توقع داریم مانند دیگر کارگران پتروشیمی‌ در سایر نقاط کشور، طرح طبقه‌بندی مشاغل برایمان اجرا شود.
#ايران_کارگر

جعفر معصومی اصل (عضو سابق هیات مدیره انجمن صنفی کارگران کوره‌پزخانه‌های قرچک ورامین) :

روز سه شنبه 27 شهریور 97  – درباره کاهش نیروی کار در این واحدهای صنفی گفت: از مجموع ۴۰واحد باقیمانده تولید آجر در منطقه ورامین، امروز فقط ۶ واحد آنهم با حداقل ظرفیت تولید و نیروی کار به فعالیت ادامه می‌دهند و باقی واحد‌ها به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تبعات کسادی بازار ساخت و ساز بر تولید آجر، از ابتدای سال جاری به مرور تولید‌ات خود را متوقف کرده‌اند.
او گفت: از یکسو رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کوره پزخانه‌ها لطمه وارد کرده و از سوی دیگر افزایش بهای قیمت حامل‌های انرژی به ویژه گاز باعث «نیمه تعطیل» شدن واحد‌های آجرپزی شده است.
این فعال کارگری با بیان اینکه این موضوع باعث بیکاری بیش از دو هزار کارگر فصلی و دائمی طی چندین سال گذشته در ورامین شده است، در ادامه افزود: این کارگران بعد از بیکارشدن برای تامین معاش خانواده‌هایشان به شغل‌های کاذبی نظیر دستفروشی روی آورده‌اند.
وی گفت: کوره‌های منطقه ورامین در گذشته روزانه سه شیفت کار می‌کرد اما با رکود بازار کار، ادامه فعالیت برای مالکان این کارگا‌ه‌ها مقرون به صرفه نیست.
#ايران_کارگر

 

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بهشتی برای دومین روز متوالی

ایران – اجتماعی

روز دو‌شنبه۲۶ شهریور ۱۳۹۷، دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی (دانشگاه ملی) در مقابل ساختمان ریاست دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند. تجمع اعتراضی دانشجویان برای دومین روز متوالی در اعتراض به تصمیم مدیریت دانشگاه در رابطه با تخلیه خوابگاه‌های دانشجویی برگزار می‌شد.

اواخر مرداد‌ماه از سوی مدیریت امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی برای دانشجویان مجرد و متاهل دوره‌های تحصیلات تکمیلی پیامکی مبنی بر «پیامک تخلیه خوابگاهها تا اول شهریور ماه»، ارسال شد و از آن زمان تاکنون با تجمع اعتراضی دانشجویان اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کرده‌اند.

در پی این اعتراضات، قول‌هایی از سوی مسولان دانشگاه داده شده اما پیامک جدیدی بدون توجه به این اعتراضات مجددا ارسال شده است. در پیامک جدید آخرین مهلت تخلیه ۲۵ شهریور اعلام شد.

امروز دوشنبه  قرار بود با حضور جمعی از مسئولین و با «هماهنگی‌های انجام شده با حراست»، تخلیه ی خوابگاه ملاصدرا انجام شود؛ اما مشاجره شدید لفظی بین نماینده صنفی دانشجویان و یکی از مسولان دانشگاه صورت گرفت.

در اثر این مشاجره، نماینده صنفی دانشجویان دچار شک عصبی و فشار قلبی شد که منجر به حضور اورژانس در محل این خوابگاه شد. شوک عصبی و فشار قلبی ناشی از مشاجره شدید نماینده صنفی دانشجویان با مقامات دانشگاه، او را با آمبولانس راهی بیمارستان کرد.

در اثر مقاومت دانشجویان و مذاکرات انجام شده با مدیریت دانشجویی، فعلا  امروز در اثر ایستادگی دانشجویان تخلیه خوابگاه صورت نگرفت.

مساله خوابگاه از معضلات همیشگی دانشجویان برای ادامه تحصیلات‌شان است؛ با نزدیک شدن اول مهر وآغاز سال تحصیلی جدید دانشجویان که از اقصی نقاط کشور برای ادامه تحصیل و آموزش و یادگیری از شهرهای بومی خودشان نقل مکان کرده وبرای آموختن علم وارد شهرهای مختلف بخصوص کلان شهر تهران می شوند اولین دغدغه شان مساله استقراری شان می باشد.

عراق و سوریه و سپس ایران هدف دشمنان سوریه

جعفری در ادامه تاکید کرد، لورنس ویلکرسون ژنرال آمریکایی که از معاونان بلندپایه کالین پاول وزیر سابق دفاع این کشور بود یک هفته پیش اعتراف کرد که جنگ طلبان علیه سوریه به دنبال دستاویزی برای توجیه حمله به آن هستند و سوریه هدف دوم آنان پس از عراق است تا به هدف نهایی خود یا همان تلاش برای سرنگونی ایران دست یابند.

وی تصریح کرد: هدف غرب از حمله به سوریه تغییر مواضع و سیاست های این کشور و نیز هویت ملی و ناسیونالیستی آن بود تا به این ترتیب به سمت تحقق طرح خاورمیانه جدید یا همان طرح یهودی اسرائیل و نابودی حق ملت فلسطین در تشکیل دولت مستقل حرکت کند.

جعفری سپس تاکید کرد، اهمیت دادن به زندگی سوری ها مستلزم همکاری با دولت سوریه و حمایت از تلاش های آن برای نابودی آفت تروریسم به جای گسترش آن است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل ادامه داد، دولت فرانسه به حمایت سیاسی از گروههای تروریستی در سوریه ادامه داد آن هم باوجود اینکه این گروهها بودند که مرتکب حمله به سالن باتاکلان فرانسه شدند.

وی تاکید کرد: دولت سوریه همچنان در تلاش برای تحقق راه حل سیاسی بحران کشور با استفاده از گفت‌وگوی سوری – سوی به رهبری سوریه بدون دخالت خارجی است تا مبارزه با تروریسم در تمام مراحل و تحولات عملیات سیاسی در اولویت قرار بگیرد و از هرگونه ابتکار عملی که موجب توقف خونریزی سوری ها شده و در برقراری مجدد امنیت در هر منطقه ای که هدف تروریسم قرار گرفته است، استقبال می کند و همچنان به جنگ علیه تروریسم تا آزادی آخرین وجب از خاک خود چه از طریق عملیات نظامی و یا آشتی ها ادامه می دهد.

کاهش یک متری ارتفاع آب خزر در یک دهه

مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری: هرچند دریای خزر طی چند دهه گذشته به تناوب روند افزایش و کاهش ارتفاع سطح آب را داشته‌است. اما در سال های اخیر روند تغییرات تراز آب این دریا عموماً کاهشی بوده و حتی می‌توان گفت که در یک دهه اخیر ارتفاع آب خزر حدود یک متر کاهش یافته. طی دو سال گذشته نیز هر سال حدود 4 سانتیمتر سطح آب این دریا پایین‌تر رفته ‌است. ناشی از تغییرات سالهای اخیر و پایین رفتن سطح آب، ایستگاه جزر و مدسنجی سازمان واقع در بندر ترکمن، از مدار خارج شد که باید نسبت به تغییر محل آن اقدام کنیم. اگرچه با ایستگاه‌هایی که برای اندازه‌گیری تراز آب دریای خزر در سواحل آستارا، بندر انزلی، نوشهر، امیرآباد و فریدون‌کنار داریم، به طور مستمر تغییرات ارتفاعی این دریا را پایش می‌کنیم، اما در خصوص پیش‌بینی درباره میزان تغییر ارتفاع آب دریای خزر در آینده، نمی‌توان اظهار نظر دقیقی داشت.

 

۵ میلیون کودک یمنی با خطر گرسنگی مواجه هستند

به نقل الجزیره، سازمان «کودکان را نجات دهید» هشدار داد که بیش از ۵ میلیون کودک یمنی با خطر گرسنگی در یمن مواجه هستند.

این سازمان غیردولتی همچنین اعلام کرد که بسته شدن بندر الحدیده جان میلیون ها کودک یمنی را با بحران مواجه خواهد کرد.

چند روز پیش نیز یونیسف(صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل) در گزارشی با هشدار درباره پیامدهای فاجعه‌بار ادامه تجاوزات نظامی رژیم سعودی و متحدانش به یمن و ادامه محاصره این کشور فقیر عربی تاکید کرده است بیش از 11 میلیون کودک یمنی از کمبود غذا در سایه نبود کمک‌های انسان‌ دوستانه رنج می‌برند.

یونیسف هشدار داده است خطر ابتلا به بیمار‌ی‌ها در نتیجه ادامه جنگ علیه یمن، مردم این کشور را تهدید می‌کند.

سندی دیگر از مشارکت دولت ترامپ در کشتار کودکان یمنی

شواهد جدیدی دال بر مشارکت غیرمستقیم دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در کشتار ده‌ها کودکان یمنی طی چند سال اخیر وجود دارد.

سازمان دفاع از حقوق بشر موسوم به «موتانا»، که مقر آن در یمن است، اسنادی را منتشر کرده است که قطعات بمب‌های ساختِ آمریکایی را در برخی اماکن مورد حمله ائتلاف سعودی در یمن در سال 2015 نشان می‌دهد.

محققان میدانی سازمان موتانا موارد نقض حقوق بشر، از سوی تمامی طرف‌های درگیر در جنگ یمن، را مستندسازی کرده‌اند و از سوی دیگر کارشناسان تسلیحاتی باقیمانده بمب‌ها را در محل هدف قرار گرفته به تصویر کشیده و با استفاده از سریال‌های درج‌شده روی تسلیحات، منبع و هویت این جنگ‌افزارها را شناسایی کرده‌اند.

«آری خانا» سناتور دموکرات از ایالت کالیفرنیا می‌گوید این اسناد باید پیامی هشدار دهنده به تمامی آمریکایی‌ها باشد. او در بیانیه‌ای تصریح کرد، بمب‌های آمریکایی بر روی غیرنظامیان بی‌گناه در یمن فرود آمده است؛ ایالات متحده به هواپیماهایی که این بمب‌ها را شلیک می‌کنند، سوخت‌رسانی می‌کند.

آمریکا از اقدامات نظامی عربستان سعودی در جنگ یمن، از طریق سوخت‌رسانی به جنگنده‌های آن و ارائه اطلاعات درباره اهداف مورد نظر و نیز قراردادهای تسلیحاتی میلیاردها دلاری، حمایت می‌کند.

دولت ترامپ درباره جنگ یمن به صراحت دروغ می گوید

پایگاه اینترنتی آمریکن کانسروتیو در گزارشی به قلم دنیل لریسن نوشت: دروغ های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره پیروی ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی از خواسته های کنگره دیگر هیچکس را قانع نمی کند.
لوئی شاربونو مدیر دیده بان حقوق بشر سازمان ملل در گفتگو با شبکه ان.بی.سی نیوز، در رابطه با تاکید دولت آمریکا بر رعایت الزامات مورد نظر این کشور از سوی ائتلاف سعودی، گفت: این بی معنا است. هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی در جنگ یمن در حال تلاش برای بهبود اوضاع باشد. شهروندان (یمنی) همچنان آماج حملات هستند و زیرساخت های غیرنظامی، بیمارستان ها، مدارس و دیگر مکان ها هدف حملات متعدد قرار می گیرند.
هر کس که در سال های اخیر جنگ یمن را از نزدیک دنبال کرده باشد، ادعای دولت ترامپ را در این مورد باور نمی کند. الیزابت وارن سناتور ارشد ایالت ماساچوست از سال 2013، مارک پوکان نماینده ویسکانسین در مجلس نمایندگان آمریکا و روهیت خانا نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان هر یک به صراحت هر چه آشکارتر با انتشار پیام هایی در توئیتر اعلام کردند دولت ترامپ عملا الزامات مطرح در قانونی که اخیرا در این ارتباط در کنگره تصویب شد را به استهزا گرفته است. کریس مورفی سناتور ایالت کنتیکت تایید پیروی ائتلاف عربستان سعودی از الزامات مورد نظر کنگره به وسیله مایک پمپئو وزیر امور خارجه دولت ترامپ را به کمدی تشبیه کرد. برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت نیز این تصمیم را بهت آور دانست و بار دیگر خواستار توقف همه حمایت های جنگی آمریکا از جنگ یمن شد.
همانطور که انتظار می رفت، جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا تصمیم پمپئو را تایید کرد. این اقدام ماتیس به معنای بی اعتباری کامل ادعای وی مبنی بر بی قید و شرط نبودن حمایت آمریکا از ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی در جنگ یمن بود. البته همان زمان که ماتیس این ادعا را مطرح کرد، باور کردن و پذیرش آن بسیار دشوار بود و جدی گرفتن آن در این شرایط هم به شدت غیر ممکن است. اگر دولت ترامپ تصمیم دارد تایید کند که سعودی ها و اماراتی ها شرایط خاص مد نظر واشنگتن را رعایت می کنند، در حالی که واقعیت چیز دیگری است، در آن صورت هیچ قید و شرطی برای حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن وجود ندارد. و البته بدون مداخله فوری کنگره هیچگاه چنین قید و شرطی هم وجود نخواهد داشت.
حمایت و پشتیبانی منعطف و غیر انتقادی از همه دولت ها هیچگاه توصیه نمی شود و اصولا منطقی نیست؛ حال اینکه این نوع حمایت از رژیم های مستبدی که جنایات جنگی بی شماری نیز مرتکب می شوند، عمیقا اشتباه و به دور از احتیاط است. حمایت بی قید و شرط از جنگی وحشیانه نه تنها پای آمریکا را نیز به جنایات متعدد عاملان این جنگ می کشاند، بلکه این اطمینان را نیز ایجاد می کند که دولت ترامپ و واشنگتن نمی توانند از اهرم های قابل ملاحظه ای که در اختیار دارند برای مهار این دولت ها و پایان دادن به جنگ یمن استفاده کنند.
بزرگترین دروغی که مایک پمپئو در گزارش خود گفت، زمانی بود که ادعا کرد «پایان دادن به مناقشه در یمن یک اولویت امنیت ملی» برای دولت ترامپ است. هیچ چیز نمی تواند تا به این حد دور از واقعیت باشد. اگر دولت آمریکا حتی به کمترین میزان به پایان دادن به مناقشه یمن علاقه مند بود، چنین نومیدانه برای سنگ اندازی در مسیر هر اقدامی به منظور فشار بر ائتلاف سعودی با هدف متوقف کردن کارزار علیه یمن تلاش نمی کرد. اگر پایان دادن به جنگ یمن جزو اولویت های امنیت ملی دولت ترامپ بود، قطعا حمایت از جنایات جنگی ائتلاف سعودی و پشتیبانی بی حد و اندازه از تلاش های جنگی آنها جزو این اولویت ها نبود. واقعیت این است که بر خلاف آنچه که پمپئو گفت، دولت از زمانی که ترامپ به کاخ سفید آمده به افزایش مناقشه و کشمکش ها کمک کرده و افزایش شمار قربانیان غیرنظامی از نتایج این اقدام بوده است. ترامپ و مقامات دولت او بدون هیچ شک و شبهه ای و به صراحت نشان داده اند اولویت آنها این است که هرچه که سعودی ها و اماراتی ها می خواهند برای آنها فراهم کنند و در عوض نیز هیچ چیزی طلب نکنند.

 

حقوق بشر اروپا: مادرید برای حفظ روابط با ریاض بمبهای لیزری به عربستان می دهد!

به نقل از الیوم السابع، «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد که دولت این کشور در حال انجام اقدامات لازم برای تحویل دادن ۴۰۰ بمب لیزری به عربستان است.

وی در ادامه افزود: این اقدام برای محافظت از روابط خوب اسپانیا با عربستان لازم است.

دولت اسپانیا پیشتر به دنبال اعمال فشارها بر این کشور و حملات عربستان علیه یمن از لغو قرارداد مذکور خبر داده بود اما وزیر خارجه اسپانیا چند روز قبل اعلام کرد که کشورش بمبهای مذکور را به عربستان تحویل خواهد داد.

نخست وزیر اسپانیا گفت که اگر این بمبها را به عربستان تحویل ندهیم روابط خود را با ریاض از دست می دهیم.

اسپانیا از بزرگترین وارد کنندگان تسلیحات نظامی به عربستان محسوب می شود.

خودسوزی پناهجویان افغان مقیم اتریش در اعتراض به اخراج اجباری

مقامات دولت نژاد پرست و دست راستی اتریش اعلام کردند که پنج پناهجوی افغان در اعتراض به اخراج اجباری دست به خودسوزی زدند و اکنون در وضعیت جسمی وخیمی به سر می‌برند.

همچنین 20 پناهجوی دیگر افغان نیز در «وین» پایتخت اتریش به علت مسمومیت ناشی از تنفس گازهای سمی نیز دست به خودکشی زدند که به بیمارستان منتقل شدند.

تا کنون وزارت مهاجرین افغانستان به این موضوع واکنشی نشان نداده است اما اشرف غنی پیش از این بارها خواستار بازگشت پناهجویان افغان به این کشور شده بود.

در پی تشدید ناامنی‌ها در افغانستان در چند سال اخیر هزاران پناهجوی افغان به امید دست یافتن به امنیت و آینده بهتر راهی کشورهای اروپایی شدند.

میزان پذیرش پناهندگی پناهجویان افغان در سالهای اخیر در حالی به شدت کاهش یافته که سازمان ملل سال گذشته این کشور را به دلیل تشدید ناامنی‌ها در فهرست کشورهای «درگیر جنگ» قرار داد.

گروه بین‌المللی بحران در گزارش اخیرش میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان را بیشتر از آمار تلفات جنگ سوریه اعلام کرد.

اخیرا سازمان ملل شماری از کشورهای اروپایی را به دلیل تشدید اخراج اجباری پناهجویان افغان در زمانی که تلفات غیرنظامیان در بالاترین سطح قرار دارد به نقض قوانین بین‌الملل متهم کرده است.

با این حال، برخی از نهادهای حامی پناهجویان در اروپا اخراج اجباری پناهچویان افغان از کشورهای اروپایی را مغیر با ارزش‌های انسانی دانسته و وضعیت امنیتی و اجتماعی در افغانستان را نامساعد می‌دانند.

ترامپ ۳۰ هزار پناهجو را به کشورشان باز می‌گرداند

به نقل از روزنامه مورگن پست، « مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در واشنگتن اظهار داشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد تا سال ۲۰۱۹ میلادی شماری از پناهجویان را به کشورهای خود بازگرداند.

پمپئو در ادامه گفت: در مرحله اول ۳۰ هزار پناهجو به کشورهای مبداء باز گردانده خواهند شد و پس از آن بر اساس یک برنامه زمانبندی شده شمار دیگری از پناهجویان بخصوص پناهجویانی که غیرقانونی وارد خاک آمریکا شده اند در لیست بازگشت قرار خواهند گرفت.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال مدعی شد که واشنگتن وظایف بشردوستانه خود را فراموش نکرده و در صورت لزوم پناهجویان دارای شرایط خاص را ساماندهی خواهد کرد.

 

کشف داروهای اسرائیلی در بیمارستان گروه‌های تروریستی در سوریه

به نقل از العالم، نیروهای ارتش سوریه وارد مناطقی در استان القنیطره از جمله جباتا الخشب، شهر قنطیره، نبع الصخر و ناحیه قصیبه در جولان اشغالی شدند و یک بیمارستان کامل را کشف کردند که عناصر تروریستی آن را باقی گذاشته بودند.

این بیمارستان مجهز به تجهیزات و وسایل پزشکی مدرن خارجی و دارو در شهرک البریقه قرار داشت.

به نوشته شبکه روسیا الیوم، یکی از پزشکان به وجود داروهای ساخت رژیم اسرائیل و آمریکایی و فرانسوی در این بیمارستان اشاره کرد و به خبرنگاران گفت: سوری ها نمی توانستند به سادگی چنین داروهایی بدست آوردند.

در داروخانه این بیمارستان مقادیر زیادی آنتی بیوتیک، واکسن، مسکن ها و نظایر آن و ابزارهای جراحی جدید وجود دارد. این بیمارستان دارای دستگاههای مختلف تصویر برداری و یک بخش جراحی مدرن است.

جالب است که بیمارستان دارای سیستم گرمایش مرکزی است که وجود چنین چیزی در آن منطقه نادر است. بیمارستان همچنین حاوی اتاق بیمار و اتاق استراحت خانواده است که فقط برای عناصر تروریستی و اعضای خانواده آنها اختصاص یافته بود.

دبیر کل سازمان کشورهای آمریکایی که خواستار حمله نظامی به ونزوئلا شده بود

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک ، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در واکنش به سخنان لوئیس آلماگرو دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی در ارتباط با حمله نظامی احتمالی به ونزوئلا او را «زباله» توصیف کرد.به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک ، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در واکنش به سخنان لوئیس آلماگرو دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی در ارتباط با حمله نظامی احتمالی به ونزوئلا او را «زباله» توصیف کرد.رئیس سازمان کشورهای آمریکایی روز جمعه اعلام کرد به منظور حل و فصل اوضاع در ونزوئلا نمی توان هیچ گزینه ای از جمله حمله نظامی احتمالی را رد کرد.مادورو در کنفرانسی خبری در کاراکاس گفت: «درباره زباله ای همانند دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی باید بگویم او به زباله دان تاریخ پیوسته است.» او همچنین از آلماگرو خواست آماده یک حمله باشد زیرا خود او این حمله را اعلام کرده است.مادورو تصریح کرد: «اگر شما می گویید باید به ونزوئلا حمله کنید، تفنگ های خود را آماده کنید. ما در اینجا منتظر شما هستیم.»مجمع ملی موسسان ونزوئلا نیز روز سه شنبه با صدور بیانیه ای خواستار استعفای فوری آلماگرو شد.

ایران،روسیه و ترکیه غرب را در سوریه کنار زدند

یک نشریه فرانسوی در تحلیلی درباره اوضاع سوریه نوشت : ایران، روسیه و ترکیه کاری کردند که غرب در سوریه فقط ناظر باشد.
نشریه ژورنال دو دیمانش در مطلبی با عنوان » سوریه : چگونه روسیه، ایران و ترکیه غربی ها را پشت سر گذاشتند»، نوشت: از این پس قدرت های غربی در سوریه خارج از بازی قرار دارند و این ایران، روسیه و ترکیه هستند که به تدریج ابتکار عمل را در دست می گیرند.
روسیه، ایران و ترکیه حضور غربی ها را در سوریه به درجه ناظر تنزل داده اند. مسکو و آنکارا روز دوشنبه توافقی برای اجتناب از حمله مرگبار به استان ادلب امضا کردند که آخرین پایگاه مهم تروریست هاست. ایران که در این مناقشه، همچون روسیه از بشار اسد حمایت می کند از این توافق استقبال کرد و آن را نمونه یک » دیپلماسی مسئولانه» خواند ؛ توافقی که یک بار دیگر ناتوانی غربی ها را به تصویر کشید . اوضاع در سوریه چگونه به این نقطه سیده است؟
ژورنال دو دیمانش نوشت: مداخله روسیه در حمایت از اسد در سپتامبر 2015 جریان جنگ را به سود اسد تغییر داد. ظرف چند ماه، نظام سوریه کنترل بخش بزرگی از کشور را در اختیار گرفت. از یک سال قبل ، به عنوان مثال ، موضع فرانسه تغییر کرده است. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در حالی که دیپلماسی این کشور مدتها بر کنار رفتن اسد از قدرت متمرکز بود ، ژوییه 2017 اعلام کرد:» ما یک هدف اصلی داریم: ریشه کنی تروریست ها ، همه گروه های تروریستی بدون توجه به رویکردها و جهت گیری هایشان. اراده ما بر این است که راه حل سیاسی درازمدت ارائه کنیم و در این بستر کنار رفتن بشار اسد از قدرت برای من یک پیش شرط جهت مداخله فرانسه محسوب نمی شود».
باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا که برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بعد از خروج مشابه از عراق دلمشغولی داشت، هرگز با مداخله نظامی گسترده در سوریه موافق نبود. دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز اواسط آوریل گذشته اعلام کرد زمان بازگشت به خانه فرارسیده است و ماموریت ائتلاف علیه داعش را پایان یافته تلقی کرد. با وجود آنکه فرمان بازگشت به خانه صادر نشده است اما این تصمیم از خروج تدریجی واشنگتن از صحنه مناقشه سوریه حکایت دارد.
فیصل ایتانی کارشناس شورای آتلانتیک می گوید: » آمریکا به بازپس گیری باقی سوریه توسط نظام این کشور رضایت داده است. بعد از قبول این مهم در جنوب، در دمشق، در حلب و در باقی کشور، آمریکایی ها دیگر هیچ اعتباری در میدان ندارند و فاقد ابزار فشار هستند.»

فعال سیاسی انگلیس: دولت ترزا می مردم را به دامن فقر کشانده است

به نقل از اسپوتنيک، فعال سیاسی انگلیس ضمن انتقاد از دولت این کشور گفت کابینه ترزا می مردم را به ورطه فقر کشانده است.
گزارش مهمی که اخیرا منتشر شده است نشان می دهد بیش از 14 میلیون نفر از مردم انگلیس از جمله 4/5 میلیون کودک در این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند و بیش از نیمی از آنها سالهاست که با فقر دست به گریبانند. ندیم احمد، فعال سیاسی با ابراز تاسف از اینکه دولت ترزا می، نخست وزیر انگلیس مردم را به ورطه فقر و نداری کشانده است، این آمار را به منزله زنگ خطری برای این دولت توصیف کرد. وی افزود: فکر نمی کنم دولت به آمار توجهی کند و حتی این آمار برایش اهمیتی داشته باشد. همانطور که می دانید در طول سال ها بسیاری از مردم براثر اقدامات ریاضتی جان خود را از دست داده اند. دولت فرصت داشت به این روند خاتمه دهد اما آنها تصمیم گرفتند آن را نادیده بگیرند.
این فعال سیاسی درباره این موضوع که سالهاست دولت سیاست هایی پیش گرفته که به طور مستقیم فقرا، اقشار آسیب پذیر و معلولان را در جامعه هدف گرفته است، گفت: آنچه اکنون انگلیس به آن نیاز دارد فردی مانند جرمی کوربین به عنوان رئیس دولت است. وی تاکید کرد برنامه اعطای اعتبار عمومی در سامانه رفاه اجتماعی باید لغو شود زیرا کارآیی لازم را ندارد. به اعتقاد من جرمی کوربین آن را لغو خواهد کرد و سامانه ای عادلانه تر ایجاد خواهد کرد و مردم را از فقر بیرون خواهد کشید.

تعرفه‌های آمریکا فرصتی برای بومی‌سازی اقلام وارداتی

به نقل از خبرگزاری رویترز، رسانه دولتی چین اعلام کرد این کشور از تمهیدات سرسختانه ای که آمریکا در جنگ تجاری خود علیه پکن به کار می گیرد هراسی ندارد و از آن به عنوان فرصتی برای جایگزینی واردات، ارتقای بومی سازی و تسریع توسعه تولیدات با فناوری پیشرفته استفاده می کند.
روزنامه خلق چین (People’s Daily) ارگان حزب حاکم این کشور روز چهارشنبه این اظهارات را در سرمقاله خود بیان کرد.
چين و آمريکا روز سه شنبه و پس از آنکه پکن در تلافی اقدام آمریکا، شصت میلیارد دلار دیگر از محصولات تولیدی آمريکا را هم مشمول تعرفه قرار داد وارد شکاف عمیق تری در حوزه تجارت شدند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیشتر دستور داده بود بر دویست میلیارد دلار از واردات این کشور از چین تعرفه وضع شود.

صادرات نفت ونزوئلا به چين افزايش مي يابد

به نقل از خبرگزاري فرانسه؛ نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در بازگشت از سفر رسمی به چین روز سه شنبه اعلام کرد کشورش صادرات نفت به چین را به روزانه یک میلیون بشکه در روز می رساند.
رئیس جمهوری ونزوئلا در گفتگویی مطبوعاتی در خصوص نتایج سفرش به پکن گفت : موافقت شد تا ونزوئلا روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به چین صادر کند.
وی به علاوه، سرمایه گذاری های دو کشور را حدود 5 میلیارد دلار ارزیابی کرد.
بنابر ارزیابی های کارشناسان، در سال 2017، کاراکاس به طور متوسط روزانه 700 هزار بشکه نفت خام به چین صادر کرده است.

سرمایه گذاری گسترده چین در آفریقا برای ایجاد کار و مدرنیزه کردن زیر ساختها

به نقل از خبرگزاري شين هوا ؛ بر اساس یک گزارش تازه دو اندیشکده چینی، سرمایه گذاری های چین در آفریقا به توسعه مستقل کشورهای این قاره کمک می کند.
دو اندیشکده شامل «موسسه مطالعات غرب آسیا و آفریقا» و «دفتر همکاری های بین المللی» گزارشی با عنوان » سرمایه گذاری های مستقیم و همکاری چین و آفریقا» منتشر کرده اند که در آن به آثار سرمایه گذاری ­چین در آفریقا پرداخته است. بر اساس این گزارش، سرمایه گذاری های چین در ساخت و ساز به کشورهای آفریقایی کمک کرده است هزینه ساخت و ساز ساختمان، جاده، راه آهن و پل را کاهش دهند و همزمان ظرفیت های خود را در زمینه های مدیریت، اجرا و توسعه زیرساخت ها از طریق همکاری و آموزش فنی با چینی ها ارتقا بخشند.
بر اساس این گزارش، پیمانکاران چینی شمار روزافزونی از کارگران بومی را در طرح های زیر ساختی به کار گرفته اند و شماری از شهروندان آفریقایی را برای سمت های مهم تر و گذراندن دوره های فنی در چین تحت حمایت قرار دادند.
در این گزارش آمده است: سرمایه گذاری های چین در بخش محصولات کارخانه ای به تدریج پیشرفت داشته تا جایی که امروز از وضعیت » ساخت چین» به وضعیت » ساخت مشترک چین و آفریقا» ارتقا یافته است. در این راستا، فقط سرمایه گذاری های اختصاص یافته در فعالیت های جدید در آفریقا 77 پروژه ساخت و راه اندازی کارخانه را بین سال های 2003 تا 2014 با سرمایه گذاری معادل 13 میلیارد و سیصد میلیون دلار ، پوشش داده است.
در این گزارش بیست مورد به صورت مصداقی مورد اشاره قرار می گیرد که به لطف آنها سرمایه گذاری چینی به آفریقایی ها برای تسلط به فناوری های نوین و بهبود تولید و صادرات کمک محسوسی کرده است. از آنجمله می توان به شرکت چینی Good Time Steel Company Zambia Ltd اشاره کرد که در زامبیا یک کارخانه تولید فولاد با سرمایه گذاری 26 میلیون دلاری راه اندازی کرد که ضمن پوشش نیاز بازار داخلی این کشور، بخشی از تولیدات آن به کشورهای همسایه نیز صادر می شود.
این گزارش همچنین به چالش های سرمایه گذاری های چینی ها در آفریقا می پردازد و سرمایه گذاران چینی را به افزایش سرمایه گذاری در آفریقا تشویق می کند. از سال 2016 به این طرف میزان سرمایه گذاری مستقیم چین در آفریقا از مرز هشت میلیارد دلار گذشته است. چین همچنین از سال 2016 به این طرف قراردادهای جدیدی به ارزش بیش از 200 میلیارد دلار با کشورهای آفریقایی امضا کرده است. آفریقا به این ترتیب دومین بازار بزرگ خارجی چین از نظر حجم پروژه های متعهد شده است.

توافق دو کره براي از بين بردن منابع مناقشه

به نقل از خبرگزاری یونهاپ از پیونگ یانگ، وزیران دفاع دو کره روز چهارشنبه یک توافقنامه دفاعی جامع به منظور کاهش تنش ها و درگیری های اتفاقی امضا کردند.
مون جائه-این رئیس جمهور کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد دو کره توافق کرده اند هر گونه منبع مناقشه را در شبه جزیره کره از بین ببرند.
کیم جونگ-اون رهبر کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کرد بیانیه پیونگ یانگ عصر صلح و رفاه را نزدیک خواهد کرد.
رویترز خبري منتشر کرد مبني بر اينکه ­کره شمالی اجازه بازرسی بین المللی برای خلع سلاح هسته ای را خواهد داد. بر اساس اسن گزارش همچنین در صورتی که آمریکا تدابیر متقابلی اتخاذ کند کره شمالی اقدامات بیشتری مانند تعطیلی مجموعه هسته ای یونگ بیون انجام خواهد داد.
مون جائه این پس از دیدار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در پیونگ یانگ گفت کره شمالی و کره جنوبی برای گفتن این مسئله که شبه جزیره کره قرار است به سرزمین صلح، بدون سلاح و تهدید هسته ای تبدیل شود توافق دارند.
کیم جونگ اون هم در نشست خبری مشترک به مون جائه این اعلام کرد در آینده ای نزدیک به سئول سفر خواهد کرد.
خبرگزاری فرانسه هم از سئول گزارش داد مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی پس از نشست با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در پیونگ یانگ اعلام کرد کره شمالی سایت آزمایش موشک های خود را در تونچانگ-ری تعطیل خواهد کرد.
مون جائه این گفت کره شمالی پذیرفت سایت آزمایش موتور موشک های خود را در توچانگ-ری و همچنین تاسیسات پرتاب موشکی را با حضور کارشناسان نهادهای مرتبط و به طور دائم تعطیل کند.

ضرب الاجل روسیه به تروریست ها در ادلب

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: تروریست ها فقط ۲۵ روز فرصت دارند از منطقه کاهش تنش در ادلب خارج شوند و یا خود را تسلیم کنند .
سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه گفت : تروریست ها تا ۱۵ اکتبر » ۲۳ مهر» مهلت دارند تا از مناطق کاهش تنش و حائل در ادلب خارج شوند و‌‌ بعد از پایان این مهلت با حملات کوبنده مواجه خواهند شد .
به گفته وزیر دفاع روسیه ، گروه‌های تروریستی جبهه النصره و داعش از جمله گروههایی هستند که باید از منطقه حائل و کاهش تنش ، که غیر نظامیان در آن حضور دارند ، خارج شوند .

روسیه هر اقدامی برای حفاظت از نیروهای خود در سوریه انجام می دهد

نقل از رويترز، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد این کشور به اسرائیل اطلاع داده است همه اقدامات لازم را برای حفاظت از نیروهای نظامی خود در سوریه اتخاذ خواهد کرد.
در پی سقوط یک هواپیمای نظامی روسیه نزدیک سوریه، مقامات وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه با معاون سفیر رژيم اسرائیل در مسکو دیدار کردند. این وزارتخانه پیشتر اعلام کرد این هواپیما توسط سامانه ضد هوایی سوریه سرنگون شده است.
روسیه در عین حال با متهم کردن اسرائیل به این که به طور غیرمستقیم باعث این حادثه شده است، اعلام کرد جت های اسرائیل، هواپیمای روسیه را در معرض خطر قرار داده اند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرده این حادثه، نتیجه یک رشته شرایط فاجعه بار و اتفاقی بوده است.

پوتین: اسرائیل تفاهم نامه با روسیه را رعایت نکرد

رئيس جمهور روسیه گفت: رژیم اسرائیل تفاهم نامه مشترک با روسیه درخصوص خودداری از اتفاقات خطرناک را رعایت نکرده است.
در پی سرنگونی هواپیمای شناسایی روسی در سوریه، ولادیمیر پوتین افزود: حادثه هواپیمای ایلیوشین 20 روسی به علت پایبند نبودن اسرائیل به تفاهم نامه مشترک با روسیه با عنوان «خودداری از اتفاقات خطرناک» روی داد.

پوتین:سرنگونی هواپیمای روسیه جوابی بسیار سخت خواهد داشت

به نقل از راشاتودی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در واکنش به سرنگونی هواپیمای نظامی روسیه در سوریه اظهار داشت که سقوط هواپیمای روسیه به نظر می‌رسد که یک زنجیره ای از شرایط غم انگیز است.

پوتین گفت: هنگامی که مردم می میرند، به خصوص در چنین شرایطی، این مسئله همیشه یک فاجعه است.

وی افزود: این حادثه را نمی توان با سقوط هواپیمای روسیه توسط ترکیه مقایسه کرد. موضع من درباره سقوط این هواپیما، همان موضع وزارت دفاع است.

گفتنی است که در پی حمله موشکی شب گذشته به لاذقیه سوریه، یک هواپیمای روسی از رادار حذف شد که برخی مقامات روسیه، این اقدام را متوجه اسرائیل می دانند.

وزیر دفاع روسیه در تماس تلفنی با وزیر جنگ رژیم اسرائیل اعلام کرد که اسرائیل مقصر اصلی سرنگونی هواپیمای روس در سوریه بوده است و مسکو این حق را دارد تا به این اقدام رژیم اسرائیل پاسخ دهد.

پوتین اعلام کرد تصمیمات ما برای همه بسیار سخت خواهد بود.

روسیه: شلیک چند موشک از یک ناوچه فرانسوی در دریای مدیترانه به سوریه

به نقل از اسپوتنیک، مرکز کنترل هوایی روسیه از شلیک شدن چند موشک از یک ناوچه فرانسوی در دریای مدیترانه به سمت خاک سوریه خبر داد.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد شامگاه دوشنبه مرکز کنترل هوایی این کشور شلیک شدن چند موشک از یک ناوچه فرانسوی در دریای مدیترانه به سمت لاذقیه در سوریه را ثبت کرده است.

همچنین وزارت دفاع روسیه اعلام کرد یک فروند هواپیمای نظامی روسی از نوع ایلوشین- 20 با 14 خدمه همزمان با حمله چهار جت جنگنده اسرائیلی در استان لاذقیه سوریه از صفحه رادار محو شد.
بیانیه وزارت دفاع روسیه حاکی است شامگاه دوشنبه و همزمان با عملیات جنگنده های اف 16 اسرائیلی در لاذقیه، این هواپیما ارتباط خود را با مرکز کنترل پایگاه هوایی حمیمیم از دست داده است.
در همین حال؛ پایگاه اینترنتی «نیوز اگزکتیو» به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شد «این هواپیما احتمالا توسط ارتش سوریه که در تلاش برای خنثی کردن حملات هواپیماهای اسراییلی بود، سرنگون شده است.»

آمریکا همچنان در حال ایجاد آشوب در نیکاراگوئه، اینبار کشتار مخالفان بدست افراد ناشناس

شاهدان اعلام کردند در حمله روز شنبه به تظاهرات هواداران آمریکا و مخالف دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه در ماناگوا پایتخت این کشور دست کم دو نفر به ضرب گلوله زخمی شدند.
افراد موتور سوار با لباس غیر نظامی در منطقه دوکوآلی به سوی تظاهرکنندگان آتش گشودند و به این ترتیب یک زن سی و دو ساله و یک مرد پنجاه و هفت ساله زخمی شدند. مرد جوانی می گوید سه موتور سوار شروع به تیراندازی کردند و گلوله به پای زن و شکم یک مرد اصابت کرد. دولت و نبروهای انتظامی اعلام کردن که آنها هیچ تیر اندازی انجام نداده اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از ماناگوا، مخالفان دانیل اورتگا موفق شدند تلاش های پلیس ضد شورش را برای سد کردن حرکت آنها در بسیاری از مناطق پایتخت بی اثر کنند. تظاهرکنندگان با وجود حمله، با فریاد » آزادی » به حرکت خود ادامه دادند و آزادی صدها زندانی سیاسی و کناره گیری دولت دانیل اورتگا را که از سال دو هزار و هفت قدرت را در اختیار دارد، خواستار شدند. نیکاراگوا ابدا زندانی سیاسی در زندانهایش نداشتن و فقط کسانی که اخیرا بسوی مردم تیراندازی کرده و یا اماکن عمومی را آتش زده اند را دستگیر کرده و در انتظار محاکمه بسر میبرند.
تظاهرات هواداران آمریکا و سرمایه داران بزرگ علیه دولت این کشور از حدود پنج ماه قبل با وجود مدارای دولت منجر به کشته شدن بیش از سیصد و بیست نفر و زخمی شدن دو هزار نفر همچنان ادامه دارد. بیشتر قربانیان توسط مخالفان به قتل رسیده اند.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: