پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزارشی از مطالبات معوق رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در خبرگزاری برنا فقط می گویند سکوت کنید / هزینه کرد معاونت حمل و نقل ترافیک تهران شفاف نیست

گزارشی از مطالبات معوق رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در خبرگزاری برنا

فقط می گویند سکوت کنید / هزینه کرد معاونت حمل و نقل ترافیک تهران شفاف نیست

برخی بی‌توجهی‌ها از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به مطالبات کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی باعث به وجود آمدن چالش‌هایی شده و برخی فعالان کارگری معتقدند مسیر هزینه‌ کرد معاونت مربوطه شفاف نیست و هنگامی که به مسئولان اعتراض می‌کنند تنها جوابی که می‌شوند این است که سکوت کنید.

به‌گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران را باید از معدود کارگران ایرانی دانست که دستمزد ماهیانه آنها سر موعد و نهایتا با یک روز تاخیر واریز می‌شود آن هم به‌دلیل اعتراضاتی است ولی با توجه به گفته‌های یکی از رانندگان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، مسئولان معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران خودشان با بی‌توجهی قصد برهم زدن آرامش کارگران را دارند.

کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران اکنون به مواردی اعتراض دارند که از ابتدایی‌ترین وظایف شرکت واحد اتوبوس‌رانی  محسوب می‌شود مانند ندادن میان وعده غذایی (شیر و کیک)، تحویل ندادن لباس کار به رانندگان، عدم شارژ کردن کارت خرید، بی‌توجهی به مشکلات بازنشستگان و … .

رفته رفته با بی‌توجهی مسئولان شهرداری تهران به مطالبات کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی، وضعیت موجود در حال ملتهب شدن است ولی در مقابل مسئولان معاونت حمل و نقل و ترافیک تهران از اعضای سندیکای اتوبوس‌رانی تهران می‌خواهند اعتراضی نکنند و به‌نوعی سکوت اختیار کنند و به ناملایمتی‌ها تن دهند!

سعادت، یکی رانندگان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران در مورد مطالبات عقب افتاده کارگران شرکت واحد و سعی مسولان معاونت حمل و نقل ترافیک تهران بر ساکت نگاه داشتن کارگران اتوبوس‌رانی، به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا گفت: بعد از اینکه کارت‌های هوشمند جای کوپن‌های کاغذی را گرفت، قرار شد تا در هر وعده مبلغ 700 هزار تومان به‌عنوان شارژ کارت اعتباری (کارت خرید کالا) واریز کنند ولی هنوز معوقه مربوط به سال گذشته را پرداخت نکرده‌اند.

این راننده اتوبوس در همین مورد ادامه داد: بی‌توجهی شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران به اینجا ختم نمی‌شود، عدم پرداخت چهار درصد حق بیمه کارگران که مشمول کارهای سخت و زیان آور هستند از دیگر مطالبات همکاران‌ است. همین موضوع باعث شده که دائما صدها نفر در صف انتظار پرداخت چهار درصد حق بیمه برای بازنشستگی باشند. این موضوع جو روانی کارگران را بر هم زده است،  اینکه در آینده چه پیش خواهد آمد همه فکر ما را پر می‌کند.

سعادت با اشاره به دیگر مطالبات کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران اضافه کرد:عدم پرداخت به‌موقع حق سنوات کارگرانی که بازنشسته می‌شوند از دیگر مواردی است که معاونت حمل و نقل ترافیک در آن کوتاهی می‌کند. حق سنوات این کارگران همواره چند ماه یک بار پرداخت می‌شود بطوری که دائما بسیاری از کارگران در صف انتظار دریافت حق سنوات خود هستند.

این فعال کارگری با انتقاد از عدم تحویل دادن لباس کار رانندگان اتوبوس خاطرنشان کرد: طبق قانون هر سال، در دو نوبت باید به همکاران ما لباس کار بدهند. این بسته البسه شامل شلوار، دو پیراهن، کفش، جوراب و در فصول سرد کاپشن، است که رانندگان اتوبوس‌ها برای رسمیت دادن به شغل خود و توجه مسافران احتیاج به پوشیدن لباس فرم دارند و هرچه لباس‌ها تازه‌تر و تمیزتر باشد باعث بالا رفتن شخصیت رانندگان اتوبوس‌ می‌شود ولی باید بگوییم که اکنون همکاران ما کاپشن‌ها و لباس فرم سال گذشته را بر تن می‌کنند که این البسه نخ نما شده است. نیمه دوم سال گذشته لباسی به ما ندادند و بعد از شروع سال نو یک دست لباس به رانندگان دادند که در آن کاپشن نبود. آیا خود مسئولان می‌توانند با لباس مندرس سرکار بروند؟ این یک تخریب محسوب می‌شود و هیچ اهمیتی هم به این موضوع نمی‌دهند

سعادت در پایان با طرح مطالبه دیگری که به‌طور مستقیم با سلامتی کارگران در ارتباط است گفت: کارفرما موظف است تا هر روز برای تغذیه کارگران توقف‌گاه، تعمیرگاه و همچنین رانندگان به آنها به‌‎عنوان میان وعدهشیر و کیک بدهد ولی در برخی سامانه‌ها تا یک ماه هیچ میان وعده‌ای به کارگران و رانندگان نمی‌دهند. توجه داشته باشید که خوردن شیر به‌صورت روزانه برای رانندگان و کارگران شرکت واحد به دلیل آلودگی هوای تهران ضروری محسوب می‌شود. این حق کارگران است که معلوم نیست مبلغ این سهمیه در کجا خرج می‌شود!

کد خبر:755181
تاریخ خبر:۱۳۹۷/۰۶/۳۱ ۰۶:۱۷:۲۰
خبرنگار: سیاوش پورعلی

 

مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با بی شرمی مطالبات معوق رانندگان و کارگران را تکذیب کرد

پس از انتشار گزارشی از مطالبات معوق رانندگان و کارگران شرکت واحد در خبر گزاری برنا روابط عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با بی شرمی کلیه مطالبات معوق کارگران در مورد عدم شارژ کارت اعتباری، تاخیر چندین ماهه پرداخت حق بیمه رانندگان و کارگران که در مشاغل سخت و زیان آور کار می کنند، عدم تحویل لباس فرم رانندگان و کاپشن سال گذشته شان و عدم تحویل لباس کار کارگران، معوق شدن بعضا یکماهه میان وعده شیر و کیک، عدم پرداخت به موقع حق سنوات کارگران بازنشسته و معوق شدن چندین ماهه آن را طی ارسال تکذیبیه ای به آن خبرگزاری رد کرد.

بنابراین لازمست همه رانندگان و کارگران در اولین اقدام اعتراضی با مراجعه به هر مرتبه ای مدیران شرکت واحد، اعتراض خود را نسبت به عدم پرداخت معوقات اعلام و در مورد تکذیب مطالبات شان از آنان توضیح بخواهند.

عین خبر تکذیبیه مدیریت شرکت واحد در خبرگزاری برنا👇

بین کارگران به صورت روزانه شیر و کیک توزیع می‌کنیم/شارژ بن کارت و یا اعطای بن غیر نقدی خرید کماکان ادامه دارد

روابط عمومی اتوبوسرانی طی جوابیه ای نسبت به گزارش امروز خبرگزاری برنا با تیتر «فقط می گویند سکوت کنید» اعلام کرد: «کارگران تحت پوشش تأمین اجتماعی بوده که قطعا میبایست در بازه زمانی مشخص، این شرکت نسبت به واریز حق بیمه پرسنل به ماخذ قانونی اقدام نماید و بدیهی است این امر به موقع صورت میپذیرد.»

به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، صبح امروز خبری با تیتر «فقط می گویند سکوت کنید/ هزینه کرد معاونت حمل و نقل ترافیک تهران شفاف نیست» که به نقل یکی از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی در سرویس اجتماعی برنا منتشر شد که از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران جوابیه‌ای در همین خصوص به خبرگزاری ارسال شد که به شرح ذیل است:

«با توجه به گزارش خبری مندرج در آن خبرگزاری در مورخه ۳۱/۶/۹۶ با کد شماره ۷۵۵۱۸۱ و  عنوان «فقط می گویند سکوت کنید/ هزینه کرد معاونت حمل و نقل ترافیک تهران شفاف نیست» به پیوست پاسخ معاونت منابع انسانی این شرکت عینا جهت درج در آن  خبرگزاری ارسال میگردد.

محمدرضا رضایی منش

مشاور فرهنگی  و اجتماعی مدیرعامل

و مدیر روابط عمومی

با عنایت به نگاه  ویژه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر تهران، مبنی بر تأمین نیازهای معیشتی و رفاهی کارکنان، این شرکت همواره همه مساعی خویش را در  جهت تحقق این موضوع به کار گرفته و در حد امکانات موجود، گام‌های موثری در این زمینه برداشته است که از جمله آن می‌توان به توزیع شیر و کیک به صورت روزانه در بین کارگران اشاره کرد و هر سال نیز بر  همین اساس و عرف کارگاه و قوانین و مقررات مربوطه، ضمن ارائه لباس فرم متناسب با شغل پرسنل، یکدست کت و شلوار و یا مبلغ ریالی آن را نیز به کارکنان شرکت اعطا مینماید.

لازم به ذکر است شارژ بن کارت و یا اعطای بن غیر نقدی خرید کماکان، مطابق و همزمان با سایر کارکنان شهرداری تهران از طریق اداره کل رفاه شهرداری طی چندین مرتبه در سال، اقدام میشود.

با توجه به اینکه اکثریت کارکنان این شرکت دارای عضویت کارگری و تابع قانون کار میباشند، تمامی پرداختها و افزایشات دستمزدی، فوقالعاده شغل و مسکن و غیره، تابع همین قانون و بر اساس مصوبات وزارت کار میباشد و به تبع قانون موصوف، کارگران تحت پوشش تأمین اجتماعی بوده که قطعا میبایست در بازه زمانی مشخص، این شرکت نسبت به واریز حق بیمه پرسنل به ماخذ قانونی اقدام نماید و بدیهی است این امر به موقع صورت میپذیرد.

حال با عنایت به توضیحات فوق و تلاش‌های مستمر این شرکت به منظور پرداخت به موقع و  زودتر از موعد در رابطه با حقوق، مزایا و تسهیلات رفاهی به کارکنان، ضمن تکذیب خبر منتشر شده، مورد انتظار است دستور فرمایید  ترتیبی اتخاذ گردد نسبت به درج پاسخ این شرکت اقدام و قبل از هر گونه اطلاع رسانی و یا نشر گزارش خبری در این خصوص، از  صحت و سقم  آن اطمینان حاصل گردد.»

کد خبر:755480
تاریخ خبر:۱۳۹۷/۰۶/۳۱ ۱۳:۳۹:۱۱

 

 صدها راننده شرکت واحدِ حائز شرایط بازنشستگی، به دلیل عدم پرداخت حق بیمه شان از سوی مدیریت، ماه ها است که معطل بازنشستگی شان هستند

در هر یک از شش سامانه شرکت واحد اتوبوسرانی تهران حدود صد تن از رانندگان و کارگران وجود دارند که با احتساب سوابق شان در شغل سخت و زیان آور حائز شرایط بازنشستگی هستند. اما به دلیل عدم پرداخت حق بیمه سهم کارفرما، سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی شان را موکول به پرداخت حق بیمه سهم کارفرما کرده و به رغم اینکه ماه ها است حائز شرایط بازنشستگی اند؛ اما همچنان منتظر پرداخت حق بیمه شان توسط مدیریت شرکت واحد هستند تا بازنشسته شوند.

مطابق «بند ۴ قسمت ب ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی» کارگرانیکه بیست سال در مشاغل سخت و زیان آور کار کنند، (4%) به نرخ حق بیمه مقرر در قانون تامین اجتماعی افزوده خواهد شد که در صورت تقاضای بازنشستگی مشمولان، کارفرمایان می بایست بطور یکجا و یا بطور اقساطی پرداخت کنند. اما مدیریت شرکت واحد در سال های اخیر حق بیمه مذکور در مورد کارگران را حتی یکسال بعد از احراز شرایط بازنشستگی کارگر پرداخت و کارگران مجبور بوده اند به رغم احراز شرایط دریافت مستمری بازنشستگی، یکسال بیشتر کار کنند.

در حالی که عموما در مورد این کارگران، حقوق دو یا سه ماه شان برابر است با بدهی حق بیمه شان، و چنانچه این مبلغ یکجا به تامین اجتماعی پرداخت شود. کارگر بلافاصله بازنشسته خواهد شد. با توجه به اینکه در برخی از سامانه های شرکت واحد کارگر مازاد وجود دارد، و کارگران بعد از احراز شرایط بازنشستگی شان، فقط در محل کار حاضر می شوند و بدون انجام کار حقوق دریافت می دارند. اما مدیر عامل ناکارآمد شرکت واحد که فقط به موقعیت خود می اندیشد، حاضر نیست برای دریافت یکجا سه ماه حقوق  کارگر از شهرداری که با مبلغ بدهی حق بیمه برابری می کند؛ از مدیران شهرداری درخواستی داشته باشد. و صرفا برای اینکه اینگونه وانمود شود که مدیر عامل کم هزینه ای برای شهرداری است، هم موجب نارضایتی کارگران مشمول حائز شرایط بازنشستگی شده است و هم زیان مالی به شهرداری و به تبع زیان مالی به شهروندان وارد می کند. البته در برخی سامانه ها نظیر سامانه چهار، بدون اینکه ضرورتی باشد مدیریت آن سامانه کارگران را وادار می کند حتی پس از احراز شرایط بازنشستگی، همچنان کار کنند.

دسته‌بندی شده در: کارگری, عمومی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: