پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چکیده ای : از اخبار ایران و جهان

 

چکیده ای : از اخبار ایران و جهان

فشار مضاعف بر معیشت کارگران

اعضای کارگری شورای عالی کار طی نامه ای به سرپرست وزارت کار ضمن تاکید بر فشار مضاعف به معیشت کارگران، خواستار تشکیل جلسه فوق العاده این شورا برای تصویب راهکار نهایی افزایش قدرت خرید شدند.

آخرین نشست شورای عالی کار، سوم مرداد ماه با حضور شرکای اجتماعی با دستور کار بررسی «راهکارهای افزایش معیشت کارگران در سال ۹۷» به دلیل شرایط ویژه اقتصادی، برگزار و در آن نشست مقرر شد نمایندگان هر دو گروه کارگری و کارفرمایی پیشنهادات اجرایی خود را در چارچوب قانون، حداکثر تا یکماه آینده به شورای عالی کار ارائه دهند تا در نهایت، تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، اما با گذشت حدود ۲ ماه از آخرین نشست شورای عالی کار و به رغم بررسی و توافق شرکای اجتماعی درخصوص راهکارهای افزایش قدرت خرید جامعه کارگری در کمیته دستمزد شورای عالی کار، با وجود درخواست نمایندگان کارگری مبنی بر تشکیل «نشست قوق العاده»، هنوز نشستی در این خصوص برگزار نشده است.

در همین خصوص، نمایندگان کارگری شورای عالی کار طی نامه‌ای به محسنی بندپی سرپرست وزارت کار، تاکید کردند: «یادآور می‌شویم جلسه این شورا برای آخرین بار در تاریخ ۹۷.۵.۳ قریب به ۲ ماه قبل تشکیل شد و درخواست ۳ نفر عضو کارگری این شورا برای برگزاری جلسه فوق العاده نیز بلااثر بوده است

نمایندگان کارگری شورای عالی کار در نامه خود همچنین اعلام کردند با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده و فشار مضاعف کاهش قدرت خرید کارگران پیگیری‌های لازم برای تشکیل نشست فوق العاده شورای عالی کار در اسرع وقت به عمل آید.

 Image-1

بنابرگزراش،نمایندگان کارگری شورای عالی کار پیش از آن و در تاریخ ۲۷ تیرماه به دلیل شرایط پیش آمده اقتصادی که منجر به تورم در اقلام ضروری خانوار و به تبع آن کاهش قدرت خرید شد، درخواست کتبی خود را برای بررسی راهکارهای جبران قدرت خرید در شورای عالی کار، به احمد مشیریان معاون روابط کار وزیر کار ارسال کردند.

 

منبع:مهر

 

سخنگوی گروه الاهواز در تماس با شبکه عربستانی رسما مسئولیت عملیات تروریستی را بعهده گرفت

شبکه خبری العربیه الحدث که کشور تامین کننده مالی آن، متهم اصلی در هدایت و حمایت از این حمله تروریستی و حملات مشابه در منطقه است، در تحلیل خبرهای رسیده از ایران دچار سردرگمی شد و رئیس جمهوری ایران را به «اشتباه»، سخنران مراسم رژه اهواز معرفی کرد!

العربیه الحدث که گویی گردانندگان آن نمی دانند در بسیاری شهرهای ایران رژه سالگرد دفاع برگزار می شود، در طول زمان پخش برنامه «خبری- تحلیلی» پیرامون حادثه تروریستی روز شنبه در اهواز، بارها در تحلیل های خود و در نوار زیر تصویر، «رئیس جمهور ایران» را به عنوان یکی از حاضران در جایگاه اهواز معرفی کرد.

العربیه الحدث در ادامه با سخنگوی گروه تروریستی الاهواز که در پایتخت دانمارک اقامت دارد، تماس تلفنی برقرار کرد و وی بار دیگر رسما مسئولیت این اقدام تروریستی را بر عهده گرفت و البته مدعی شد که تمامی قربانیان حادثه، نظامی بوده اند!

 

اعتراض به نابرابری دستمزدها در سوئیس

حدود 20 هزار نفر روز شنبه با راهپیمایی در برن پایتخت سوئیس، برابری دستمزدها بین مردان و زنان را خواستار شدند.
معترضان هشدار دادند اگر نمایندگان پارلمان سوئیس شکاف حقوق ها را اصلاح نکنند، زنان اعتصاب خواهند کرد.
یونیا Unia، که بزرگ ترین اتحادیه در سوئیس است، در بیانیه ای اعلام کرد زنان «از جنسیت زدگی و تبعیض خسته اند، از نابرابری دستمزدها خسته اند».
این اتحادیه، که در بین بیش از 40 سازمانی بود که تظاهرات روز شنبه را ترتیب داده بودند، اعلام کرد بیش از 20 هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کردند تا درخواست کنند که نمایندگان تلاش بیشتری برای کاستن از فاصله دستمزدها بین مردان و زنانی که کار یکسانی را انجام می دهند، اتخاذ کنند.
برابری جنسیتی از سال 1981 در قانون اساسی سوئیس گنجانده شده است.
این در حالی است که زنان همچنان به طور متوسط 20 درصد کمتر از مردان در این کشور ثروتمند حقوق دریافت می کنند؛ رقمی که یونیا آن را «یک درصد شرم آور» می خواند.

چین به آفریقا ۵۰ میلیارد دلار وام می دهد

به نقل از خبرگزاري شینهوا، بانک توسعه چین پنجاه میلیارد دلار را برای سرمایه گذاری و تامین مالی در قاره آفریقا اختصاص داده است.
این بزرگ ترین نهاد مالی توسعه در جهان قصد دارد برای سرمایه گذاری در پانصد طرح در ۴۳ کشور آفریقایی این رقم را اختصاص دهد.
لیو یونگ، سخنگو و اقتصاددان ارشد این بانک ضمن اعلام خبر فوق افزود: تامین مالی گسترده اختصاص داده شده توسط این بانک، به توسعه بخش های اقتصادی ملی در حوزه های زیرساخت ها، انرژی، بهره برداری معادن، مخابرات، تولیدات کارخانه ای و رفاه اجتماعی کشورهای آفریقایی کمک کرده است.
در حال حاضر حجم مالی در گردش صندوق توسعه چین و آفریقا که توسط صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه چین اداره می شود به ده میلیارد دلار رسیده است. به گفته آقای لیو، این صندوق ۴ میلیارد و ششصد میلیون دلار در بیش از ۹۰ طرح در ۳۶ کشور آفریقایی سرمایه گذاری کرده است که سه میلیارد و سیصد میلیون دلار آن تاکنون جذب شده است. در عین حال این صندوق گردش بیش از ۲۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری از سوی شرکت های چینی در آفریقا را تسهیل کرده است. به گفته سخنگوی بانک توسعه چین، میزان وام های خاص بانک، اعطایی به شرکت های کوچک و متوسط آفریقایی تا ۶ میلیارد دلار افزایش یافته است که ۳۲ کشور را پوشش می دهد و هم اکنون چهار میلیارد و دویست میلیون دلار در این حوزه تعهد تخصیص وام شده است.

 

 

آفریقای‌جنوبی سفیر خود از تل‌آویو را فراخوانده است

رسانه اسرائیلی تایمز آو امروز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که آفریقای جنوبی سفیر خود در تل‌آویو را بازگردانده است.

این اقدام آفریقای جنوبی به دنبال کشتار فلسطینی‌ها به دست نظامیان رژیم اسرائیل در جریان تظاهرات بازگشت به انجام رسیده است.

این در حالیست که تنها دو ماه پیش نیز در پی وقوع چنین رویدادی، وزیر خارجه آفریقای جنوبی اعلام کرده بود که کشورش سفیر خود را از سرزمین های اشغالی در اعتراض به اقدامات خشونت بار این رژیم فراخوانده و تا حصول پیشرفت در این راستا بازگشتن وی به تل آویو به انجام نخواهد رسید.

تروریستهای سوریه مزدور آمریکا هستند و برای اردوغان تره هم خرد نمی کنند

به نقل از رای الیوم، گروه موسوم به حراس الدین با توافق روسی-ترکی درباره ادلب که بر اساس آن منطقه حائل میان مناطق تحت کنترل دولت سوریه و مخالفان ایجاد می شود، مخالفت کرد.

همچنین برخی از سرکرده های هیئت تحریر الشام نیز به مخالفت با این توافق برخاستند.

در بیانیه حراس الدین آمده است: ما به عنوان حراس الدین با بیانیه و نشست ها درباره ادلب مخالفیم و درباره آن هشدار می دهیم.

حراس الدین اولین گروه نظامی در ادلب است که با توافق روسی-ترکی درباره ادلب مخالفت می کند.

همزمان با بیانیه حراس الدین برخی سرکرده های هیئت تحریر الشام از جمله ابوالیقظان المصری و ابوالفتح الفرغلی نیز با توافق روسیه-ترکیه درباره ادلب مخالفت و بر ادامه جنگ تاکید کردند.

حراس الدین شامل برخی سرکرده های القاعده است که با شکستن بیعت با ایمن الظواهری سرکرده القاعده مخالفت کردند و برخی تشکلات نظامی دیگر نیز به آن ملحق شدند و نفوذ این گروه اخیرا افزایش یافته است.

انتظار می رود که بر تعداد گروههای نظامی در ادلب که مخالف توافق ترکیه و روسیه که بر اساس آن منطقه عاری از سلاح به عمق ۲۰ کیلومتر ایجاد و سلاح های سنگین جمع آوری می شود و گشت های مشترک روسی و ترکی انجام می شود، افزوده شود.

این مخالفتها در واقع ترکیه را که متعهد به سرو سامان دادن اوضاع در ادلب شده، به چالش می کشد.

وزارت دفاع روسیه: اسرائیل مقصر سرنگونی هواپیمای روسیه در آسمان سوریه است

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، وزارت دفاع روسیه نیروی هوایی اسرائیل را مقصر در سانحه هوایی برای هواپیمای ایل-20روسی در آسمان سوریه اعلام کرد. «ایگور کاناشینکوف» سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه امروز، یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «اقدام خلبانان جنگنده‌های اسرائیلی منجر به کشته شدن 15 نظامی روسی شده است. اقدام آنها را می‌توان عملکرد غیرحرفه‌ای و یا حداقل «اشتباه فاحش» آنها نامید.»

وی یادآور شد، بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، خلبانان جنگنده‌های اف-16 ارتش اسرائیلی آگاهانه و بطور عمد از هواپیمای ایل-20 روسی برای پوشش خود در برابر موشک‌های پدافند هوایی ارتش سوریه استفاده کردند. علاوه بر این، نیروی هوایی اسرائیل مقامات نظامی روسیه را از نقشه حمله به تاسیسات نظامی سوریه در زمان وقوع این حادثه مطلع نکرده بودند. در حالیکه این مسئله نقض توافقات صورت گرفته بین دو طرف از سال 2015 درباره پیشگیری از وقوع حوادث در آسمان سوریه بشمار می رود.

وزارت دفاع روسیه امروز کنفرانس مطبوعاتی ویژه‌ای درباره حادثه سرنگونی هواپیمای ایل-20 روسی در آسمان سوریه در نتیجه اقدام نیروی هوایی اسرائیل را با زیرنویس انگلیسی برای مخاطبان بین المللی منتشر کرد. در این نوار ویدیویی که بیش از 15 دقیقه طول میکشد، جزئیات دقیقی درباره تمامی شرایط در زمان وقوع این حادثه تشریح شده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه در این فیلم ویدئویی توضیح داد: «در تاریخ 17 سپتامبر (26 شهریور ماه) نزدیک ساعت 23، ارتباط پایگاه هوایی حمیمیم با هواپیمای روسی ایل-20 که در آن زمان در فاصله 35 کیلومتری از سواحل دریای مدیترانه در پرواز بود، قطع گردید. بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، خلبانان اسرائیلی از هواپیمای روسی به عنوان پوششی برای ممانعت از در معرض هدف قرار گرفتن توسط موشک‌های پدافند هوایی سوریه استفاده کردند و بدین ترتیب هواپیمای ایل-20، هدف موشک سامانه ضدهوایی اس-200 قرار گرفت و در نتیجه 15 نیروی نظامی روسی جان خود را از دست دادند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، یک فروند جنگنده اسرائیلی به هواپیمای روسی نزدیک شده تا خود را در برابر پدافند هوایی سوریه حفظ کند و خلبان آن قطعا باید درک می‌کرد که هواپیمای روسی که دارای سطح منعکس کننده بزرگتری در مقایسه با جنگنده اف- 16 است، هدف ارحج‌تری برای پدافند هوایی ارتش سوریه خواهد شد. چنین اقدامی را می توان اقدامی کاملا غیرحرفه‌ای یا حداقل «اشتباه فاحش» خلبان اسرائیلی نامید.»

نقش آمریکا در گسترش فساد اقتصادی افغانستان

«جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش تازه خود اعلام کرد؛ مبالغی را که اداره توسعه بین‌المللی آمریکا موسوم به «USAID» (یکی از بازوهای سیا) در افغانستان هزینه کرده سبب گسترش فساد در افغانستان شده است.

بر اساس این گزارش، هزینه‌های این اداره آمریکا بسیار فراتر از ظرفیت کارکنان مسئول یا مدیر پروژه بوده است در عین حال نظارت بر چگونگی مصرف این پروژه‌ها بسیار چالش‌ برانگیز است.

سپکو در ادامه تصریح کرد: هزینه‌های آمریکا سبب فساد شد و در نتیجه برخی کارگزاران نیز قدرت بودجه‌های اضافی را به دبی و دیگر مناطق منتقل کردند.

وی اظهار داشت که ضرورت نشان دادن نتایج سریع در چنین زمانبندی فشرده‌ای منجر شد تا مبالغ در افغانستان بدون محدودیت و غالبا بدون اینکه قابل حسابرسی باشد در این کشور هزینه شود.

یک مقام اداره توسعه بین‌المللی آمریکا در این باره گفت: همیشه از ما می‌پرسیدند که آیا بودجه خود را مصرف کردید اما پرسشی درباره نتایج و تاثیر پرداخت این مبالغ نمی‌پرسیدند.

در این گزارش همچنین تصریح شده است که آمریکا ارزیابی نادرستی از توانایی خود برای ایجاد اصلاحات در نهادهای دولتی در افغانستان و برقراری ثبات در این کشور نداشته است و راهبرد واشنگتن برای رسیدن به این مهم مناسب با جامعه افغانستان نبود.

سپکو همچنین تاکید کرد: مبالغ هنگفتی که برای کسب نتایج سریع برای با ثبات‌سازی افغانستان هزینه شده بود اغلب سبب وخیم‌تر شدن بحران، ایجاد فساد و تقویت حمایت از مخالفان مسلح دولت افغانستان شده است.

کوربین: حزب کارگر انگلیس هرگونه توافق برگزیت را به چالش می‌کشد

به نقل از رویترز، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس روز شنبه در سخنانی تاکید کرد: حزب کارگر هرگونه توافق برگزیت بین دولت ترزا می و بروکسل را به چالش خواهد کشید.

وی افزود: اگر توافق برگزیت بین لندن و بروکسل ناقص باشد، حزب کارگر خواستار برگزاری یک همه پرسی ملی خواهد شد.

بریتانیا روز شنبه اعلام کرد که در برابر درخواست‌های اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت تسلیم نخواهد شد و بار دیگر از این بلوک اقتصادی و سیاسی خواست تا با پیشنهادات مطرح شده از سوی ترزا می موافقت کند.

رهبران اروپایی در نشست پنجشنبه خود به طور تلویحی به ترزا می نخست وزیر انگلیس هشدار دادند که اگر مواضع خود در قبال تجارت و مرز ایرلند را تا نوامبر تغییر ندهد، آنها برای خروج انگلیس از این اتحادیه بدون توافق نهایی، آماده خواهند شد.

کوربین افزود: ما این دولت را بر سر هرگونه توافق برگزیت با بروکسل به چالش خواهیم کشید، توافقی که می تواند فرصت های شغلی، استانداردهای زندگی و حفاظت از محیط زیست ما را با چالش روبرو کند. اگر دولت نتواند به این چالش ها پاسخ دهد، بهترین راهکار برای مقابله با آن برگزاری یک همه پرسی سراسری خواهد بود.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: