پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر از ایران و جهان

چند خبر از ایران و جهان
محمد حبیبی: جرمش مطالبۀ آموزش رایگان بود!

مهرماه امسال باز هم همراه بود با شهریه‌های کمرشکن و اجباری مدارس دولتی که در چندین نوبت در طول سال به اسم «کمک به مدرسه» از خانواده‌ها چاپیده می‌شود و اگر خانواده دانش‌آمو تن به این اخاذی‌های اجباری ندهد، به قدری مدیران و ناظمان این کودکان بی‌پناه را زیر فشار روانی تحقیر و توبیخ قرار می‌دهند که سابقۀ بارها خودکشی دانش‌آموزان در سال‌های پیش به خاطر ناتوانی از پرداخت شهریه‌های اجباری در کارنامۀ سیاه آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ثبت شده است.
یک معلم شجاع مقابل تمام کثافت‌کاری‌های آموزش و پروش ایستاد و معلمان را در دفاع از «حق آموزش رایگان» به صف کرد. معمان را در دفاع از «حق تحصیل به زبان مادری» به صف کرد. معلمان را در دفاع از تمام اقلیت‌های «محروم از تحصیل» به صف کرد.
درست به همین خاطر بود که حکومت او را به وحشیانه‌ترین شکلی با تن زخمی بر روی آسفالت خیابان کشان کشان با خود برد و ماه‌هاست که پشت میله‌های زندان جا داده است.
باید به قدری نام او را بلند فریاد زد که صدایش به گوش خانواده‌های سیزده میلیون دانش‌آموز عصیان‌زده و یک میلیون معلم ندار برسد و حک شود!
#محمد_حبیبی

اینا از پوشک ۸۰ هزار تومانی و قیمت گوجه خجالت نمیکشند؟

به گزارش مشرق بانک مرکزی دولت روحانی نرخ تورم را ۱۳.۵در صد اعلام کرد.

یعنی پراید ۴۰ میلیونی به درک، دو برابر شدن قیمت مسکن به جهنم، سکه ۵ میلیونی و دلار ۲۰ هزار تومنی به اسفل السافلین، اینا از پوشک ۸۰ هزار تومنی و گوجه کیلوئی ۷هزار تومن خجالت نمیکشن؟!

 

کشته شدن ۶ فلسطینی در راهپیمایی بزرگ بازگشت

بیست و هشتمین راهپیمایی بزرگ بازگشت که با تلاش بی وقفه فلسطینیهاهمچنان ادامه دارد،این جمعه با شعار »انتفاضه الاقصی» برپا شد و جوانان خستگی ناپذیر فلسطینی در مناطق مرزی غزه ،با نظامیان اشغالگر مقابله کردند.ساکنان غزه با وجود همه سختی ها، از فلسطینیهای دیگر مناطق و از آزادگان جهان خواستند برای تحقق اهدافشان،به این راهپیمایی ها بپوندند.

وزیر خارجه چین: پکن به کسی باج نمی دهد

به نقل از شینهوا، «وانگ ئی» وزیر خارجه چین با اشاره تلویحی به دشمنی های آمریکا و جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن گفت: چین نه به فشارها گردن می‌نهد و نه باج می دهد.

وی ادامه داد: تجارت جهانی ماهیتی مکملی و برد– برد دارد و نباید آن را یک بازی مجموع – صفر در نظر گرفت که منافع یکی، به ضرر دیگران باشد.

وزیر خارجه چین در کنایه‌ای آشکار به سیاست‌های واشنگتن افزود: هیچ کشوری اجازه ندارد منافع خود را بالاتر از دیگران قرار دهد. سیاست حمایت‌گرایی برای کشورهای حامی آن ضررآفرین است و اقدامات یکجانبه، به همه ضربه می‌زند.

آمریکا تاکنون به بهانه کسری تجاری بالای خود با چین، تعرفه های گمرکی سنگینی را بر کالاهای وارداتی از این کشور اعمال کرده؛ موضوعی که با اقدام مشابه چین و شکایت دولت این کشور به سازمان تجارت جهانی همراه شده است.

در هفته گذشته نیز دو کشور اعمال تعرفه ۲۶۰ میلیارد دلاری را بر کالاهای یکدیگر آغاز کردند.

کسری تجاری آمریکا با چین در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۳۷۵ میلیارد دلار بوده؛ موضوعی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از آن به عنوان دلیلی برای تغییر سیاست های تجاری کاخ سفید یاد کرده است.

وی از زمان رقابت‌های انتخاباتی تاکنون، بارها به روابط تجاری آمریکا با چین خرده گرفته و منتقدان سرسخت سیاست‌های اقتصادی این کشور را به سمت‌های مهمی در وزارت بازرگانی و دفتر نمایندگی آمریکا در امور تجاری گماشته است.

لاوروف: تحویل اس۳۰۰ به سوریه آغازشد

به نقل از روسیا الیوم، لاوروف روز جمعه در نشست خبری در حاشیه هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل عنوان کرد: تحویل اس ۳۰۰ به سوریه آغاز شده است.

وزارت دفاع روسیه هفته گذشته در واکنش به ساقط شدن یک فروند هواپیمای این کشور در آب‌های مدیترانه همزمان با حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به سوریه، اعلام کرد که دمشق را به سامانه اس-۳۰۰ و سیستم‌های جنگ الکترونیک مجهز می ‌کند.

نفوذ بین المللی حق ایران است

لاوروف در مورد حضور ایران در سوریه گفت: مسکو اعتقاد ندارد که ایران تهدیدی تروریستی در سوریه باشد چرا که تهران به مسئولان سوریه در مبارزه با تروریسم کمک می کند و به دعوت دولت دمشق در این کشور حضور دارد.

وزیر خارجه روسیه افزود: آرزوهای برخی در مورد محاصره ایران در داخل مرزهای خود و اجرایی کردن این موضوع ساده انگارانه است و این حق ایران است که از نفوذ خود در عرصه بین المللی استفاده کند.

وی تصریح کرد: ما نیازمند برگزاری کنفرانس در خلیج فارس با مشارکت ایران هستیم، البته ما مدت های طولانی در این خصوص صحبت کردیم. ما باید امنیت در خلیج فارس را با کشورهای حوزه خلیج فارس، ایران، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و سازمان ملل متحد توسعه دهیم.

 

تهدید آمریکا برای اعمال تحریم های سنگین علیه سوریه

به نقل از اسکای نیوز، «جیمز جفری» نماینده آمریکا در امور سوریه تهدید کرد که اگر دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از همکاری درباره بازنویسی قانون اساسی برای برگزاری انتخابات کوتاهی کند، آمریکا با کشورهای اروپایی و آسیایی و خاورمیانه برای اعمال تحریم‌های بین‌المللی شدیدتر تلاش خواهد کرد.

جفری در ادامه گفت: بشار اسد می‌تواند فکر کند که در جنگ پیروز شده است اما در حقیقت تنها کنترل نیمی از خاک سوریه را در دست دارد و نیمی از ساکنان تحت کنترلش نیستند. نیم دیگر سوریه در دست هم‌پیمانان آمریکا از جمله ترکیه‌ای‌ها و کردها است.

نماینده آمریکا در امور سوریه به اوضاع اقتصادی سوریه نیز اشاره کرد و گفت: نظام سوریه اقتصاد واقعی ندارد و نمی‌تواند به منابع سوخت و گاز دست یابد.

وی همچنین به تلاش های ضد ایرانی واشنگتن اشاره کرد و گفت: آمریکا برای خروج ایرانی ها از سوریه تلاش می کند.

جفری پنجشنبه هفته گذشته نیز در اظهاراتی اعلام کرده بود که آمریکا مادامی که نیروهای ایرانی سوریه را ترک نکنند، در این کشور خواهد ماند.

اسرائیل در واکنش به تحویل «اس ۳۰۰» از سوی روسیه به سوریه

به نقل از اسپوتنیک، یک منبع عالی رتبه رژیم اسرائیل به بحث اس ۳۰۰ در سوریه واکنش نشان داد.

این منبع اعلام کرد: اسرائیل مانع از رسیدن سامانه اس ۳۰۰ به سوریه نخواهد شد اما راهکار ویژه ای برای برخورد با این سامانه دارد. در صورتی که سامانه روسی اس ۳۰۰ به سوریه برسد اسرائیل امکان تعامل با آنرا خواهد داشت و شیوه خاصی در برخورد با این سامانه دفاعی وجود دارد.

شایان ذکر است که پس از اینکه روسها اعلام کردند که اس ۳۰۰ را به سوریه می دهند موجی از نگرانی و وحشت مقامات رژیم اسرائیل را فرا گرفت. وزارت دفاع روسیه هفته گذشته در واکنش به ساقط شدن یک فروند هواپیمای این کشور در سوریه همزمان با حمله جنگنده‌های رژیم اسرائیل به سوریه، اعلام کرد که دمشق را به سامانه اس-۳۰۰ و سیستم‌های جنگ الکترونیک مجهز می ‌کند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که تحویل اس ۳۰۰ به سوریه آغاز شده است.

رایزنی وزرای خارجه سوریه و چین/ تأکید بر لزوم مبارزه با تروریسم

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه با «وانگ ئی» همتای چینی خود دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس این گزارش، این دیدار در حاشیه هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد.

دو طرف در جریان این دیدار بر لزوم تقویت روابط دوجانبه در تمامی زمینه ها تأکید کردند.

طرف های سوری و چینی بر لزوم مبارزه با تروریسم در سوریه و هر نقطه دیگری از جهان تأکید کردند.

وزیر خارجه چین در این دیدار ضمن تأکید بر لزوم حفظ استقلال و حاکمیت ملی سوریه بر عزم کشورش برای مشارکت در روند بازسازی این کشور خبر داد

 

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, عمومی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: