پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر: از ایران و جهان

چند خبر: از ایران و جهان

روز چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، اتوبوس حامل دانش آموزان تبریزی در یک کیلومتری تبریز نرسیده به ائل گلی،به دلیل لغزندگی جاده واژگون شد.

 گزارشها حاکی است که در این حادثه ۳ نفر کشته و۳۸  تن مصدوم و مجروح شده‌اند.
این حادثه در یک کیلومتری تبریز و در اوایل اتوبان کسایی رخ داده، این اتوبوس از سمت بوستان‌آباد حرکت کرده بود

پیش‌بینی تورم ۳۰درصدی ایران در تازه‌ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود از چشم انداز اقتصادی ایران، نرخ تورم کشور ما را در سال ۲۰۱۸ در مرز ۳۰ درصد پیش‌بینی کرده است.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود با کاهش پیش‌بینی خود از نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ اعلام کرد، تنش‌های تجاری و وضع تعرفه بر کالا‌های وارداتی در حال تاثیرگذاری بر تجارت بین المللی است و در عین حال بازار‌های نوظهور نیز با شرایط مالی سخت‌تر و خروج سرمایه مواجه هستند.

صندوق بین‌المللی پول در این گزارش رشد اقتصادی ایران را در سال ۲۰۱۸ را منفی ۱.۵ درصد برآورد کرد، این در حالی است که این صندوق در گزارش قبلی نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ را ۴ درصد پیش‌بینی کرده بود. نرخ تورم در ایران هم در سال ۲۰۱۸ برابر با ۲۹.۶ درصد پیش‌بینی شده است.

صندوق بین المللی پول نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۸ را ۱۲.۸ درصد پیش بینی کرده است که ۱.۱ درصد نسبت به برآورد قبلی بیشتر است.

پیش بینی جدید صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد که رشد قوی اقتصاد جهانی در ماه‌های گذشته که از جمله به دلیل کاهش مالیات‌ها در آمریکا و افزایش تقاضا برای واردات رخ داده بود، در حال کمرنگ شدن است.

صندوق بین المللی پول در گزارش خود موسوم به چشم انداز اقتصادی جهان پیش بینی کرده که رشد اقتصاد جهانی در سال جاری و سال آینده میلادی به ۳.۷ درصد برسد، در حالی که این رقم قبلا ۳.۹ درصد پیش بینی شده بود.

این کاهش پیش بینی رشد ناشی از چند عامل نگران کنند از جمله وضع تعرفه‌های تلافی جویانه بین آمریکا و چین، عملکرد ضعیف کشور‌های حوزه یورو، ژاپن و انگلیس و افزایش نرخ بهره است که در حال خارج کردن سرمایه از بازار‌های نوظهوری نظیر آرژانتین، برزیل، ترکیه و آفریقای جنوبی است.

مائوریس آبستفلد، اقتصاددان ارشد صندوق بین المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به محض اینکه بخش‌هایی از سیاست محرک پولی آمریکا متوقف شود، رشد اقتصادی این کشور کاهش خواهد یافت… به رغم تقاضای قوی‌ای که در حال حاضر مشاهده می‌شود، ما پیش بینی مان از رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۱۹ را به دلیل جنگ تعرفه‌ای این کشور با چین کاهش داده ایم.»

با توجه به اینکه بخش عمده تاثیرات جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین در سال آینده احساس خواهد شد، صندوق بین المللی پول، پیش بینی خود از رشد اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۱۹ را از ۲.۷ به ۲.۵ درصد کاهش داده و پیش بینی خود رشد اقتصادی چین را نیز از ۶.۴ به ۶.۲ درصد رسانده است.

۱۰۰میلیون قطعه مرغ در مرغداری‌ها، گرسنه مانده‌اند!

برومند چهار آیین، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور گفت: هر چند گشایشی در حمل و نقل نهاده‌های دامی اتفاق افتاده اما همچنان حدود ۱۰۰میلیون قطعه مرغ گوشتی در مرغداری‌ها در خطر گرسنه گی قرار دارند. در پایان ماه گذشته حداقل ۶۵۹کامیون در روز نهاده‌های دامی از بندر امام به استان‌ها ارسال می‌شد که با شروع اعتصاب کامیونداران میزان ارسال سیر نزولی به خود گرفت به نحوی که در ۹۷.۷.۴ فقط دو کامیون نهاده دامی به استان‌ها ارسال شد. طیور گوشتی به دلیل سوخت و ساز بالا مقاومت کمتری به گرسنگی دارد و گله مرغ گوشتی زودتر از سایر طیور در شرایط گرسنگی دچار بیماری و تلفات می شود./ اقتصاد آنلاین

تعداد مادران بی سرپناه در انگلیس به بالاترین حد خود رسیده است

به نقل از روزنامه انگلیسی ایندیپندنت؛ تعداد مادران آواره و بدون سرپناه در انگلیس به بالاترین حد خود رسیده و طی هشت سال گذشته نیز چهل و هشت درصد افزایش داشته است.
تحقیقات مؤسسه خیریه شِلْتِر Shelter در آستانه فرا رسیدن روز جهانی بی خانمان ها در روز چهارشنبه نشان می دهد از سال دو هزار و نه-دو هزار و ده، تعداد این افراد از هفده هزار و نهصد و پنجاه خانوار به بیست و شش هزار و ششصد و ده خانوار رسیده است. این رقم هفت درصد بیشتر از مجموع افرادی است که طی همین دوره بی خانمان شده اند که تعداد این افراد چهل و یک درصد است.
از زمان وقوع بحران مالی در سال های دو هزار و هفت و دو هزار و هشت -زمانی که بیست و هشت هزار و سیصد و شصت نفر برای داشتن سرپناهی دائمی تلاش می کردند- تعداد مادران مجرد تا این اندازه زیاد نبوده است. دولت انگلیس افرادی را بی خانمان قلمداد می کند که محلی دائمی برای سکونت ندارند. این افراد در حالی که لزوما در خیابان ها نیستند اما ممکن است در پناهگاه های موقت یا با دوستان و اعضای خانواده خود زندگی کنند.
شوراهای محلی وظیفه دارند توصیه و کمک در اختیار افرادی قرار دهند که از نظر حقوقی بی خانمان تلقی می شوند یا این که بی خانمانی آنها را تهدید می کند.
مادران مجرد تحت تأثیر ارقام جدیدی قرار گرفته اند که نشان می دهد احتمال بی خانمان شدن آنها هشت برابر زوجهایی است که با فرزندان خود زندگی می کنند. سال گذشته، از هر پنجاه و پنج زن مجرد یک زن بی خانمان بود.
در مجموع نود و دو درصد همه خانواده هایی که یکی از والدین مسئولیت آنها را بر عهده دارد، از سوی مادران اداره می شوند، اما آنها تنها بیست و دو درصد از خانواده ها را در کل جمعیت تشکیل می دهند.
بر اساس گزارش مؤسسه خیریه شلتر، در انگلیس، شصت و شش درصد از همه خانواده هایی که به عنوان بی خانمان پذیرفته شده اند مادر سرپرستی آنها را بر عهده دارد.
بسیاری از آنها مجبور شده اند در مشاغلی کار کنند که درآمد پایینی دارد زیرا آنها به سبب مسئولیتی که در قبال فرزندان دارند، نمی توانند زمان زیادی را در سر کار بگذرانند.
پولی نیت مدیر اجرایی مؤسسه شلتر در گفتگو با روزنامه ایندیپندنت گفت این مؤسسه «عمیقا به سبب ارقام فزاینده مرتبط با والدین مجرد نگران است که اکثر آنها زن هستند و بی خانمان هم شده اند.»
او افزود: «ایجاد توازن بین کار و فرزند می تواند برای هر فرد مجردی دشوار باشد و در حالی که در ارائه خانه های اجتماعی محدودیت وجود دارد و آنها از پس اجاره ها بر نمی آیند، جای تعجب نیست که بسیاری برای داشتن یک سقف بالای سر فرزندانشان تقلا می کنند . از این رو، مؤسسه شلتر رویکرد جدیدی را در پیش گرفته است، اولویت ما در حال حاضر بیش از هر زمانی در واقع مبارزه برای میلیون ها خانواده ای است که از حق داشتن خانه محروم شده اند یا این که این حق در معرض تهدید قرار گرفته است زیرا هر کسی حق دارد خانه ای امن و ایمن داشته باشد.»

 

بررسی شکایت مربوط به توقیف اموال و دارائیهای ایران در دیوان بین المللی دادگستری

از شانزدهم مهرماه جاری «بررسی شکایت ایران مربوط به توقیف اموال و دارائی ها و وضع محدودیتهای غیر قانونی علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دیگر شرکتهای ایرانی » علیه دولت امریکا در دیوان بین المللی دادگستری واقع در کاخ صلح شهر لاهه آغاز گردید و به (مدت چهار روز) تا بیستم مهرماه سالجاری ادامه خواهد داشت.

حسب برنامه ریزی صورت گرفته ،روز دوشنبه شانزدهم مهر ایالات متحده آمریکا نظرات خود مبنی بر ایراد مقدماتی به صلاحیت دیوان در رسیدگی به این پرونده را اعلام و فردا چهارشنبه هیجدهم مهرماه، جمهوری اسلامی ایران به بیان نقطه نظرات خود در ارتباط با شکایت از آمریکا و پاسخ به دیدگاههای آمریکا را بیان خواهد کرد. همچنین روز پنج شنبه نوزدهم و جمعه بیستم مهر ماه طرفین در دو نوبت جداگانه، مجددا دیدگاههای شفاهی خود را مطرح خواهند نمود.

با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران، در شکایت خود از ایالات متحده که در تاریخ 14 ژوئن 2016 نزد دیوان به ثبت رسیده آمریکا را به نقض عهدنامه مودت سال 1955 بین دوکشور متهم نموده است، آمریکا به بررسی این شکایت و صلاحیت دیوان ایراد مقدماتی وارد نموده و لایحه ایراد مقدماتی خود را در تاریخ اول ماه می 2017 به ثبت رسانده است.

امریکا در لایحه اعتراضی خود و در نخستین جلسه استماع، کوشید با ادعای حمایت ایران از تروریسم و طرح ادعاهای سیاسی و انتساب برخی عملیاتهای انجام شده علیه این کشور به جمهوری اسلامی ایران، اقدامات غیر قانونی، احکام نامشروع و مغایر حقوق بین الملل خود مبنی بر توقیف اموال و دارائی های ایران در خارج از کشور از جمله بانک مرکزی و ایجاد محدودیت علیه اتباع و شرکت های تجاری ایرانی را توجیه نماید. همچنین نماینده آمریکا در همین راستا تصمیم به خروج این کشور از عهدنامه 1955 مودت را که بیانگر ضعف رویکرد حقوقی و مستندات و استدلال های این کشور در ارتباط با این پرونده است را یک بار دیگر مطرح نمود.

لازم به ذکر است در تاریخ سوم ژوئیه 2012 دادگاه منطقه کلمبیا در پرونده ای موسوم به «پترسون و دیگران» با ایراد اتهام به جمهوری اسلامی ایران مبنی بر دخالت در عملیات تروریستی، حکم به پرداخت 8/8 میلیارد دلار غرامت به بازماندگان قربانیان و زیان دیدگان حادثه کشته شدن نیروهای آمریکائی در پایگاهی در بیروت در سال 1983 از محل دارائی های ایران صادر نمود که در همین راستا، دادگاه جنوب نیویورک رای به توقیف 75/1میلیارد یورو از اموال جمهوری اسلامی ایران نزد سیتی بانک نیویورک از محل مرکز اوراق بهادار مرکز بین المللی کلیر استریم مستقر در لوگزامبورگ داد و مبلغ مذکور از اموال بانک مرکزی ایران به مدعیان پرداخت گردید ، احکامی که اکنون در این پرونده مورد اعتراض و دادخواست جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

همچنین قانونگذاری های مغایر با حقوق و عرف بین الملل و بر خلاف اصول مربوط به مصونیت دولت ها و اموال آنها و نیز قانون گذاری تبعیض آمیز با هدف ایجاد محدودیت بر فعالیت شرکت های ایرانی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از دیگر مفاد مندرج در لایحه شکایت ایران در این پرونده است.

اضافه می گردد احکام غیابی دادگاه منطقه جنوب نیویورک در تاریخ 9 مارس 2016 مبنی بر لزوم پرداخت 5/10 میلیارد دلار به خانواده قربانیان حمله تروریستی یازدهم سپتامبر 2001 نیز یکی از دیگر نمونه های احکام مغایر با اصول حقوقی و حقوق و عرف بین المللی است. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهائی بود که این حمله تروریستی را محکوم نموده و کشورهائی که مستندات و رد پای جدی آنها در این حادثه وجود دارد، مورد مواخذه و پرداخت غرامت قرار نمی گیرند.

لازم به یادآوری است در جلسات استماع جاری دیوان ،دکتر محسن محبی رئیس مرکز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری و نماینده جمهوری اسلامی ایران در این پرونده و تیمی از وکلاء و مشاوران حقوقی، هیات جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می دهند و از جانب آمریکا، آقای ریچارد ویسک مشاور معاون وزیر امور خارجه آمریکا به همراه تیمی از بخش حقوقی سفارت آمریکا در لاهه هیات آمریکائی را تشکیل می دهند . ایلنا

نیویورک‌تایمز: اروپایی‌ها به ایرانی‌ها می‌گویند منتظر بمانید تا دوره ترامپ تمام شود

تعدادی از دیپلمات‌های ارشد اروپایی می‌گویند که این اتحادیه به تهران توصیه می‌کنند که آرام بماند و منتظر پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ باقی بمانند، با این امید که وی دوباره انتخاب نشود.

این مطلب را نشریه نیویورک‌تایمز به نقل از تعدادی از دیپلمات‌های ارشد اروپایی نوشته است.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است اروپایی‌ها به ایران فشار می‌آورند که قویا به مفاد توافق اتمی – برجام – پایبند بماند و از دادن بهانه به دست ایالات متحده و اسرائیل برای آغاز جنگ – که یک نگرانی فزاینده است – خودداری کنند.

مدیر اف بی آی:چین بزرگترین تهدید استراتژیک علیه منافع آمریکا است

به نقل از راشاتودی، «کریستوفر رِی» مدیر «پلیس فدرال آمریکا» (FBI) در تازه ترین اظهارات خود مدعی شد که چین در حال راه اندازی یک پویش بی سابقه برای اِعمال نفوذ بر افکار عمومی آمریکا است و اینکه پکن نماینده «گسترده ترین، پیچیده ترین، و بلندمدت ترین» تهدید علیه منافع واشنگتن است.

کریستوفر ری در پاسخ به پرسش اعضای کمیته امنیت داخلی آمریکا چین را بزرگترین تهدید ضد اطلاعاتی علیه این کشور خواند.

گفتنی است «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به تازگی ادعا کرده که چین تلاش می کند تا در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا (ماه نوامبر) مداخله نماید.

ری نیز مدعی شد که چین در تلاش است تا با توسل به «مجموعه ای بسیط از شیوه های غیرمتعارف در مورد تجارت آمریکا، ایده ها و نوآوریهای آمریکایی به اطلاعات محرمانه دست یابد».

مدیر اف بی آی در ادامه هشدار داد که خطر جاسوسی اقتصادی از جانب چین «شرکتها در تمام مناطق و تمام بخشهای اقتصاد آمریکا را تحت الشعاع قرار می دهد».

شایان ذکر است که مدیر اف بی آی در ژوئن گذشته نیز اظهاراتی مشابه در خصوص چین مطرح کرد. وی پکن را «مهم ترین تهدید» رویاروی آمریکا خواند.

وی سال گذشته نیز مدعی شد که مقامات چین مأموریت دارند «قدرت نسبی آمریکا را در برابر کشور خود کاهش دهند».

 

چین: هیچ منافعی از دخالت در امور داخلی آمریکا نداریم

نقل از شینهوا، «لوکانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز سه شنبه اعلام کرد: پکن هیچ منافعی از دخالت در امور داخلی آمریکا ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص گفت: انتخابات ماه نوامبر در آمریکا موضوع داخلی این کشور است و ما هرگونه ادعای دخالت در این امر را رد می کنیم.

این درحالیست که مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش چین را به دخالت در انتخابات میان دوره ای کنگره این کشور متهم کرده بود.

شکایت از فرانسه به علت آزمایشهای هسته‌ای در پلنیزی

به نقل از خبرگزاری فرانسه، مسئولان استقلال طلب جزیره پلینزی فرانسه، دولت فرانسه را به علت آزمایشهای هسته ای در این جزیره به جنایت بر ضد بشریت متهم و از این کشور به دیوان کیفری بین المللی شکایت کردند.
اسکار تمارو رهبر استقلال طلبان جزیره پلینزی دیروز در سازمان ملل متحد اعلام کرد دستگاه اجرایی این منطقه دوم اکتبر امسال با ارائه شکایت از دولت فرانسه به دیوان کیفری بین المللی به علت آزمایشهای هسته ای در جزیره پلینزی
این کشور را به ارتکاب جنایت بر ضد بشریت متهم کرده است.
پلینزی یک مجمع الجزایر فرانسوی واقع در اقیانوس آرام است که نزدیک به دویست و هفتاد هزار نفر جمعیت دارد.
اسکار تمارو که در گذشته رئیس جزیره خودگردان پلینزی فرانسه بوده است، اعلام کرد :» ما این کار ( شکایت از فرانسه) را به همه آنهایی که به علت پیامدهای آزمایشهای هسته ای استعمار فرانسه در پلینزی جان خود را از دست دادند، مدیون هستیم.»
خبر شکایت پلینزی از دولت فرانسه روز سه شنبه در نشستی مربوط به پلینزی که برای بررسی مسایل مرتبط با استعمارزدایی در یکی از کمیسیونهای تخصصی سازمان ملل متحد برگزار شده بود، اعلام شد.
اسکار تمارو تصریح کرد:» ما دوم اکتبر گذشته با قاطعیت شکایت خود را از فرانسه به علت ارتکاب جنایت بر ضد بشریت در پلینزی به دیوان کیفری بین المللی ارائه کردیم. هدف از این شکایت این است که دولت فرانسه و همه رؤسای جمهور این کشور که در قید حیات هستند، بابت آزمایشهای هسته ای که این کشور در سرزمین پلینزی انجام داده است، حساب پس دهند.»
وی افزود :» از نظر ما آزمایشهای هسته ای فرانسه در جزیره پلینزی نتیجه مستقیم استعمار نیست. بر خلاف ادعای مقامات فرانسه، ما هرگز قبول نکردیم که چنین آزمایشهایی در سرزمین مان انجام شود بلکه سیاستمداران فرانسوی برای وادار کردن مقامات و مردم پلینزی به قبول این آزمایشها در این جزیره آنها را تهدید کردند که در صورت مخالفت یک رژیم نظامی بر آنها حاکم خواهند کرد.»
رهبر جدایی طلبان پلینزی تأکید کرد از سال 2013 تلاش می کنیم در این باره یک گفتگوی مسئولانه با «قدرت حاکم» تحت نظارت سازمان ملل متحد داشته باشیم اما درخواستهای ما در این باره مورد بی اعتنایی و حتی تحقیر مقامات فرانسه قرار گرفته است و راه به جایی نبرده است.
ادوارد فریچ رئیس پلینزی نیز که در رأس هیئتی از مقامات حزب حاکم پلینزی به سازمان ملل متحد سفر کرده است، روز سه شنبه به سئوالات اعضای کمیسیون استعمارزدایی سازمان ملل متحد پاسخ داد.
وی در این نشست تأکید کرد:» من بار دیگر تأکید می کنم که سرزمینم پلینزی فرانسه یک منطقه خودگردان است که آزادانه و به طور دموکراتیک اداره می شود. کشور من هرگز در شرایط استعماری یا تحت فشار قرار ندارد.»
رئیس منطقه پلینزی در انتخابات مه گذشته در برابر حزب جدایی طلب این منطقه به پیروزی رسید.
مئتای برادرسون نماینده جدایی طلب پارلمان پلینزی نیز در این نشست از خالی بودن کرسی فرانسه به شدت ابراز تأسف کرد.
در اوایل قرن بیستم جزایر پولینزی به ویژه موروروئا و فانگاتوفا به محلی برای آزمایشهای هسته‌ای فرانسه تبدیل شد. بیش از یکصد و نود آزمایش هسته ای در این جزایر صورت گرفت که آثار و پیامدهای وخیمی بر سلامت ساکنان منطقه و محیط زیست آن بر جا گذاشت. در سال 2010 قانونی تصویب شد که به موجب آن یک سازوکار غرامت‌دهی به آسیب دیدگان و قربانیان آزمایشهای هسته ای فرانسه ایجاد شد اما به گفته انجمنهای حامی حقوق قربانیان و آسیب دیدگان آزمایشهای هسته ای فرانسه در پلینزی، این سازوکار بیش از اندازه محدود است.
گفته می شود فرانسه به منظور جبران خسارات ناشی از آزمایشهای هسته‌ای که در فاصله سالهای ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ در مجمع الجزایر پولینزی انجام داده، برای یک دورهٔ ده ساله، سالیانه مبلغ یکصد و نود و چهار میلیون دلار اختصاص داده است. با این حال در سالهای اخیر چندین جنبش استقلال طلبانه‌ای در پولینزی فرانسه شکل گرفته است.
مساحت مجمع الجزایر پولینزی فرانسه بیش از چهار هزار کیلومتر مربع است و پایتخت آن شهر پاپیتی واقع در جزیرهٔ تاهیتی است.

 

تظاهرات اعتراض‌آمیز گسترده علیه سیاست‌های دولت فرانسه

به نقل از رویترز، کنفدراسیون کارگری و اتحادیه نیروی کار در فرانسه امروز سه شنبه به همراه ۲ اتحادیه دانشجوئی در این کشور در حال برگزاری راهپیمائی گسترده اعتراض آمیزی علیه سیاست های دولت این کشور هستند.

راهپیمائی کنندگان معترض خواستار «بیداری وجدان» و محکوم کردن سیاست هائی هستند که با اتخاذ آن ها توسط دولت فرانسه تار و پود جامعه این کشور به زوال کشانده است.

معتراضان پلاکاردهائی در دست دارند که بر آن ها شعارهائی مبنی بر نابرابری و تضییع حقوق جمعی درج شده است.

این تظاهرات هم اکنون در پاریس در حال برگزار است و برخی از رسانه های جمعی از افزایش تعداد راهپیمائی کنندگان خبر می دهند.

آلمان «دیپلمات» بازداشت شده ایرانی را به بلژیک تحویل داد

به نقل از آسوشیتدپرس، دادستانی آلمان اعلام کرد که یک «دیپلمات» ایرانی را به اتهام مشارکت در برنامه‌ریزی برای اقدام تروریستی علیه سازمان مجاهدین خلق به بلژیک تحویل داده است.

سخنگوی دادستانی آلمان در این ارتباط ادعا کرده است که شهروند ایرانی بازداشت شده متهم به طرح ریزی برای انجام یک اقدام تروریستی در فرانسه بوده است.

در تیرماه امسال دستگاه امنیتی آلمان با افشای طرحی احتمالی، اتهاماتی را علیه اسدالله اسدی «دیپلمات» ایرانی مستقر در وین مطرح کرد.

این درحالی است که «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران این اتهام‌ را «طرح شیطانی» و «عملیات فریب» خوانده است.

وزیر خارجه ایران در پیام توئیتری گفته بود :« ایران به صراحت هرگونه خشونت و ترور را در هر جایی که باشد محکوم کرده و آمادگی دارد تا با همه طرف‌های ذینفع برای پرده برداشتن از چیزی که یک طرح شیطانی عملیات فریب است، همکاری کند.»

آیا هدف ترامپ تغییر نظام ایران است؟ یا تحکیم آن؟

تجارب تاریخی نشان می‌دهد که تحریمهای اقتصادی موجب می‌شوند کنترل جامعه هدف به دست انحصارطلبان حاکم بیفتد و روند مردم‌سالاری به حاشیه رانده شود. تاریخچه طولانی مداخلات آمریکا در امور داخلی کشورهای مختلف نشان می‌دهد که این مداخلات همواره یک مشکل را حل کرده‌اند اما مشکلات بزرگتری را به وجود آورده‌اند. مثلاً در دهه ۱۹۸۰ دولت ریگان مجاهدین افغانی را برعلیه شوروی تجهیز و حمایت کرد. لکن همین مجاهدین، القاعده را بوجود آوردند و با مرگبارترین حملات یازده سپتامبر هزاران آمریکایی را به خاک و خون کشیدند و هزاران میلیارد دلار بودجه جنگ با تروریسم را روی دست مالیات‌دهندگان آمریکایی گذاشتند.

تحقیقات نشان داده‌اند که تحریم‌ها جوامع هدف را به سمت دیکتاتوری سوق می‌دهند. تحقیقات دانشگاه ممفیس توسط پروفسور #دورین_پکسن در سال ۲۰۰۹ نشان داد که تحریمهای ۱۹۸۱-۲۰۰۰ وضعیت حقوق بشر در کشورهای هدف را خرابتر کرده بود. سال بعد تحقیقات مشترک همین پژوهشگر با پروفسور #کوپر_دروری از دانشگاه میسوری نشان داد که جوامعی که هدف تحریم قرار گرفته‌اند در تمام شاخصهای دموکراسی افت کرده‌اند و به سمت دیکتاتوری متمایل‌تر شده‌اند. اما چرا؟

1️⃣ تحریمها موازنه قدرت را به نفع رژیم حاکم و به زیان مردم منتقد تغییر می‌دهند و موجب می‌شود منابع قدرت اقتصادی و سیاسی به دست حکومت بیفتد. تحریمها مردم را بیش از گذشته وابسته به جیب دولت کند و نیروهای دموکراتیک دستشان از این منابع خالی می‌ماند. تحقیقات پروفسور کوپردروری و پکسن نشان داد که در شرایط تحریم دولتها منابع مالی را به سمت هواداران خود سوق می‌دهند تا اثرات تحریمها بر آنان را کم کنند و حمایت ایشان را برای ادامه حکومت خود تضمین کنند. در سال ۱۹۸۵ سازمان ملل با طرح نفت در برابر غذا موجب تقویت رژیم صدام شد. زیرا این رژیم با کنترل دفترچه‌های توزیع مواد غذایی، خانوارهای عراقی را مطیع و وابسته به خود گرداند.

2️⃣ تحریمها موجب فرار مغزها و استعدادهای هوادار دموکراسی می‌شود و زمینه را برای سلطه دیکتاتوری بر جامعه فراهم می‌کند. برآوردها نشان می‌دهند که بیش از سه میلیون نفر از نیروهای متخصص عراقی در دهه ۱۹۹۰ این کشور را ترک کردند. نیروهای متخصص باقیمانده در عراق دست از کارهای پژوهشی و صنعتی برداشتند زیرا درآمدی عایدشان نمی‌شد و سرمایه‌های انسانی عراق تلف شد و این کشور به دست اندک نیروهای بی‌تجربه هوادار دولت اداره می‌شد.

3️⃣ تحریمها طبقه متوسط یعنی موتور محرکه دموکراسی را متلاشی می‌کنند و به جمعیت فقیری می‌افزایند که خواسته آنان فقط سیر کردن شکمشان خواهد بود نه آزادی و مشارکت در تعیین سرنوشت خود. فقر و بیکاری فقط به بیماری و عدم امنیت منجر نمی‌شود، بلکه فرهنگ و باور مردم را نیز فاسد می‌کند و همبستگی اجتماعی را متلاشی می‌کند و زور را جانشین قانون می‌کند. پروفسور #لی_جونز از دانشگاه کوین مری در کتاب «جامعه محاصره شده» درباره عراق می‌نویسد: اتحاد تحریمها و دیکتاتوری موجب شد که مقاومت دموکراتیک در مقابل صدام متلاشی گردد. اینگونه بود که بعد از سقوط #صدام، افراط گرایان داعشی بر عراق حاکم شدند و سایه آنها دهها سال دیگر ادامه خواهد داشت.

ایران عراق نیست و زیر ساختهای اجتماعی و اقتصادی ایران از عراق غنی‌تر است. اما چهل سال است که این کشور نیز با گونه‌های خفیفی از تحریمها دست و پنجه نرم می‌کند. این تحریمها فقط در سالهای ۱۳۹۰-۱۳۹۳ دوره اوباما شدید و فراگیر بوده‌اند. در همین سالها ارزش پول ایران و درآمد مردم را به شدت کاهش یافت. این تحریمها موجب شد که اقتصاد ایران به انحصار نظامیان درآید و فساد اقتصادی در این کشور فراگیر شود. این نظامیان با دور زدن تحریمها درآمد سرشاری کسب کنند و بازار تولید و توزیع را در انحصار خود گرفتند و بخش خصوصی و طبقه متوسط را به حاشیه رانده شدند.

دولت ترامپ با خروج از برجام و تحریم ایران قدم در همان راه گذاشته است و جنبش مردم‌سالاری نوپا را هدف قرار داده است و می‌رود که چشمه‌های امید به صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه را بخشکاند و جامعه مدنی ایران را تضعیف و افراط گرایان را تقویت کند. به گفته یکی از کارشناسان ایرانی، وقتی که مردم زیر خط فقر له می‌شوند، تنها آرزوی آنها لقمه‌ای نان برای زنده ماندن خواهد بود نه تغییرات دموکراتیک سیاسی.
تحریمهای ایران طبقه متوسط را تضعیف می‌کند و ندای مردمسالاری را به حاشیه می‌راند و قدرت حاکمه را مستحکمتر و چابکتر می‌سازد و تنها راهی که پیش روی نخبگان می گذارد فرار مغزها خواهد بود.

نوشته دکتر #پیتر_بینارت دانشگاه نیویورک
ترجمه دکتر #اسفندیار_خدایی

کاخ سفید استراتژی جدید آمریکا علیه تروریسم را تشریح کرد

کاخ سفید از آماده و اجرایی شدن استراتژی ضد تروریسم دولت ترامپ خبر داده و گفته است این برنامه استراتژیک بسیار گسترده‌تر و جامع تر از استراتژی پیشین آمریکا در دوره اوباما است.

آخرین بار در سال 2011 و در دوران باراک اوباما، کاخ سفید از تدوین استراتژی ضدتروریسم آمریکا خبر داده بود و حال از آن زمان تا کنون این برای نخستین بار است که آمریکا استراتژی جدیدی را تحت عنوان مبارزه با تروریسم طراحی و آماده سازی می‌کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا که در کاخ سفید و در میان خبرنگاران سخن می‌گفت، با اعلام استراتژی ضد تروریسم دولت ترامپ مدعی شد که ما با ایدئولوژی تروریسم مبارزه خواهیم کرد و نگاه ترامپ نیز در مورد مبارزه با تروریسم برهمین اساس است، چون ما بدون مبارزه با ایدئولوژی تروریسم، نمی‌توانیم با تروریسم مقابله کنیم.

بولتون در عین حال با انتقاد از استراتژی پیشین مبارزه با تروریسم در دوره اوباما و جرج بوش، گفته است استراتژی جدید بر شناسایی گروه‌های به گفته او ستیزه جو و قطع حمایت‌های مالی از آنان تاکید دارد.

آن گونه که مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرده در استراتژی جدید ضدتروریستی واشنگتن بر فعالیت‌های رسانه‌ای و مجازی و محدودسازی عضوگیری گروه‌های تروریستی از طریق اینترنت و همچنین تقویت گروه‌ها و نهادهای مدنی و غیردولتی نیز توجه شده است.

استراتژی ضدتروریسم دولت ترامپ که دو سال پس از روی کار آمدن او و دیرهنگام اعلام و منتشر می‌شود در شرایطی است که به گفته ناظران وضعیت امنیتی در مناطقی از جمله خاورمیانه در نتیجه مداخلات آمریکا بیش از گذشته پیچیده و مبهم شده است. از جمله در افغانستان با وجود 17 سال حضور نظامی آمریکا، اما به تازگی تحرکات گروه‌های تروریستی بویژه داعش افزایش یافته که به اعتقاد کارشناسان یکی از نتایج مستقیم افزایش نظامیان خارجی و آمریکایی در افغانستان است.

به نظر می‌رسد اعلام استراتژی جدید ضدتروریسم آمریکا که در آن بر مبارزه ایدولوژیک با تروریسم تاکید دارد، در نتیجه روی کارآمدن و تقویت نو جمهوری خواهان از جمله بولتون در کابینه ترامپ است که به دیدگاه‌های افراطی و جنگ طلب در میان سیاستمداران آمریکایی معروف می‌باشد.

درگیری میان تروریست ها در ادلب سوریه

به نقل از خبرگزاری فرانسه از بیروت، منابع محلی و سازمان موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه (هوادار تروریستها) از درگیری میان یکی از گروه های مسلح تروریستی مورد حمایت ترکیه با عناصر وابسته به گروه تروریستی تکفیری موسوم به تحریر الشام در اطراف منطقه پیش بینی شده بی طرف (عاری از سلاح) دراستان ادلب در شمال غرب سوریه خبر دادند.
درگیری مسلحانه میان آنها روز جمعه و چند روز مانده به پایان مهلت نهایی برای ایجاد منطقه بی طرف (عاری از سلاح) در استان ادلب سوریه رخ داد.
سازمان موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه در بیانیه ای اعلام کرد درگیری ابتدا میان عناصر وابسته به هیئت تحریر الشام که تحت فرماندهی عناصر سابق گروه القاعده هستند با افراد مسلح گروه نورالدین الزنکی در شهرک کفر حلب در استان ادلب آغاز شد. گروه نورالدین الزنکی مورد حمایت دولت ترکیه است.
بر اساس گزارش منابع محلی، عناصر گروه تحریر الشام تلاش داشتند تا یکی از رهبران محلی مستقر در شهرک کفر حلب واقع در غربی ترین نقطه استان حلب و نزدیک مرز اداری با استان ادلب را بازداشت کنند که منجر به درگیری آنها با اعضای جنبش نور الدین الزنکی شد .
رامی عبد الرحمن رئیس دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد درگیری های شدید میان طرفین با سلاح های سنگین همچنان ادامه دارد. این درگیریها در منطقه ای نزدیک منطقه بی طرفی که در آینده ایجاد خواهد شد، ادامه دارد. این بزرگترین درگیری میان عناصر وابسته به گروه های مسلح و تروریستی در ادلب سوریه از زمان امضای توافق میان روسای جمهور ترکیه و روسیه در سوچی است.
رامی عبد الرحمن گفت عناصر هیئت تحریر الشام دو شهرک از جمله کفر حلب را در کنترل خود درآوردند و دست کم سه غیر نظامی، یک عضو هیئت تحریر الشام و دو تن از عناصر گروه های مسلح در این درگیری ها کشته شدند.
یکی از ساکنان محلی به خبرگزاری فرانسه گفت خانه های غیرنظامیان هدف حملات شدید قرار گرفت و یک کودک کشته شد.

خاشقجی شکنجه و سپس به قتل رسیده است

مجتهد فعال توئیتری و افشا کننده مسائل عربستان در تویئتی نوشت: منابع ترکیه اعلام کرده اند که جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی شکنجه و سپس به قتل رسیده است و پس از قتل نیز جسد وی مثله شده است. تصاویر همه این رویدادها موجود است.

وی در اداممه توئیت خود گفت: ویدئویی از شکنجه و قتل خاشقجی برای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ارسال شده است. اگر این خبر تایید شود یعنی خبر اخراج وی از ترکیه و ورود وی به عربستان صحیح نیست.

خاشقجی در پایان اعلام کرد که ترکیه باید جزئیات قتل خاشقجی را به طور کامل اعلام کند. وی فزود: به نظر می رسد ترکیه دلایل قطعی و تفصیلی درخصوص شکنجه جمال خاشقجی را می داند و این دلایل چه بسا به زودی اعلام شود. به نظر می رسد گروهی که این عملیات را انجام داده است حرفه ای نبوده است چرا که نتوانسته این موضوع را پنهان و جزئیات دردناک آن را از بین ببرد. عملیاتی که نیازمند موضع جدی و قاطع ترکیه است و آیا ترکیه تنها به اعتراض اکتفا خواهد کرد؟

شبکه الجزیره به نقل از منابع آگاه گزارش داد که جسد «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مشهور سعودی در یکی از مناطق استانبول ترکیه پیدا شده است.

گزارش‌های اولیه پلیس ترکیه حاکی است که «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود داخل کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شده است.

شناسایی ۷ مظنون پرونده خاشقجی در ترکیه

به نقل از شبکه سی ان ان ترک، نیروهای امنیتی ترکیه هفت نفر را که در خصوص پرونده «جمال خاشقجی» در مظان اتهام هستند، شناسایی کردند.

بر این اساس پلیس مسیر خودروهای خارج شده از کنسولگری عربستان در استانبول را پس از ناپدید شدن خاشقجی مشخص کرده است.

در همین رابطه مجتهد فعال توئیتری و افشا کننده مسائل عربستان در توئیتی نوشت: منابع ترکیه اعلام کرده اند که جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی شکنجه و سپس به قتل رسیده است و پس از قتل نیز جسد وی مثله شده و تصاویر همه این رویدادها موجود است.

همچنین ویدئویی از شکنجه و قتل خاشقجی برای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ارسال شده است. اگر این خبر تایید شود یعنی خبر اخراج وی از ترکیه و ورود وی به عربستان صحیح نیست.

گفت‌وگوی روسیه و سوریه درباره بازسازی میادین و تأسیسات نفتی و گازی

به نقل از روسیاالیوم، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه و علی سلیمان غانم وزیر نفت و منابع معدنی سوریه بر سر تسریع آماده‌سازی نیروگاه‌های تولید برق در سوریه توافق کردند.

دو طرف در این دیدار درباره روند آماده‌سازی زیرساخت‌های انتقال و ذخیره‌سازی گاز، تولید نفت و گاز و همچنین پالایشگاه‌ها بحث و تبادل نظر کردند.

افزایش سی و سه درصدی فروش تسلیحات به وسیله آمریکا

به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات دولت آمریکا اعلام کردند فروش تسلیحات نظامی این کشور با افزایش سی و سه درصدی در مقایسه با سال گذشته به پنجاه و پنج میلیارد و ششصد میلیون دلار رسید.

زندان های مخفی امپریالیسم امریکا در اروپا

رد تقاضای فرجام لیتوانی و رومانی در پرونده زندان های مخفی سیا

به نقل از خبرگزاري فرانسه از استراسبورگ، دادگاه حقوق بشر اروپا روز سه شنبه تقاضای لیتوانی و رومانی را مبنی بر تجدید نظر در رأی صادره در خصوص نقش این دو کشور در زندان های مخفی سیا رد کرد.
دادگاه حقوق بشر اروپا پیشتر، اتهامات دو زندانی در گوآنتانامو به نام های عبدالرحیم النشیری علیه رومانی و ابو زبیده علیه لیتوانی را وارد دانسته بود. این دو نفر تأکید کرده بودند که بین سال های 2004 و 2006 به طور مخفیانه در رومانی و لیتوانی زندانی بوده اند و در آنجا به شیوه های مختلف مورد آزار جسمی و روحی قرار گرفته بودند.
بخارست و ویلنیوس تا امروز وجود زندان مخفی در کشور خود را نپذیرفته اند و هر دو کشور نسبت به رأی صادره اعتراض کرده اند. قضات اروپایی تقاضا های تجدید نظر هر دو کشور را رد کرده اند.
دادگاه حقوق بشر اروپا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ‹‹دادگاه اقناع شده است که یک زندان مخفی متعلق به سیا بین فوریه 2005 و مارس 2006، در لیتوانی وجود داشته است و آقای زبیده در آنجا محبوس بوده است. مقامات محلّی می دانستند که رفتار سیا با این زندانی ناقض کنوانسیون حقوق بشر اروپا بوده است››.
دادگاه مذکور توصیه می کند که مقامات لیتوانی در اسرع وقت، تحقیق جامعی درباره این پرونده انجام دهند و در صورت لزوم، خاطیان را مجازات نمایند. دادگاه حقوق بشر اروپا، لیتوانی را به پرداخت 100 هزار یورو به شاکی و 30 هزار یورو به دادگاه به منظور جبران هزینه های دادرسی محکوم کرده است.
رومانی نیز با شکایت عبدالرحیم النشیری محکوم شناخته شده است و می بایست مبلغ 100 هزار یورو به شاکی بپردازد.
دادگاه حقوق بشر اروپا از بخارست می خواهد که تحقیق از پرونده مذکور را در اولویت قرار دهد و تلاش کند از مقامات آمریکایی تضمین بگیرد که آقای النشیری به اعدام محکوم نشود.
این دادگاه همچنین مقامات رومانی و لیتوانی را در نقض موارد زیر گناهکار شناخته است: ممنوعیت شکنجه، حق برخورداری از آزادی و تضمین امنیت شاکی، احترام به زندگی شخصی و حق فرجام خواهی.
لهستان نیز در سال 2015 با اتهامات مشابهی مواجه شد و از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا گناهکار شناخته شد. بعد از حملات 11 سپتامبر، آژانس اطلاعات ملّی آمریکا در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، در چند کشور (لهستان،لیتوانی، رومانی، افغانستان، تایلند) دست به تأسیس زندان های مخفی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) زد.

بزرگترین تولیدکنندگان زبالـه های پلاستیکی جهان

به نقل از خبرگزاری رویتـرز، نتایج مطالعـه مرکز «گریـن پیـس» نشان می دهد شرکت های کوکاکـولا ، پپسی کـولا ، و نستـله بزرگترین تولید کنندگان زباله در جهـان هستند.
این گزارش می افزاید سازمـان غیـر دولتی «گـرین پیـس» با مشارکت «جنـبش رهایـی از پلاستیـک» در روز پانزدهم سپتامـبر یعنی روز بین المللی پاکسـازی سواحل دریا و رودخانه ها، در چهل و دو کشور جهـان بیش از دویست و سی و نه عملیـات پاکسازی و پاکسازی محلی انجام داده است. این سازمان حـدود یکصد و هشتاد و هفت هـزار نوع زباله پلاستیکی را تفکیک و دسته بنـدی کرده است تا مشخـص نماید بزرگترین تولیـدکنندگان زبـاله و آلودگی، چه شرکت هایی هستند.

شایعتـرین نوع پلاستیک جمع آوری شده از جنس پـلی استایـرن بود که در لیوان های یکبار مصـرف، کارد و چنگـال، سینی های غذا یا مـاست استفاده می شده است و بلافاصله به دنبال آن پلی ترفـتالات اتیـلن (PET) برای بطری های پلاستیکی و انواع ظروف یکبـار مصرف استفاده می شود.

سخنگوی شرکت کوکاکـولا که رتبه نخست تولید زباله پلاستیکی را به خود اختصاص داده است، می گوید:« ما در طرح حذف زباله از اقیـانوس ها مشارکت می کنیم. ما مایـل هستیم سهم خود را برای رسیدن به این چـالش مهم به دست آوریم.» این گـروه تا سال دو هزار و سی میلادی متعهد به جمـع آوری و بازیافت یک بطری یا قوطـی به ازاء فروش هر بطری یا قوطـی است. تا سال دو هزار و بیست و پنج میـلادی، هر سه شرکت کوکـاکولا ، پپسی کـولا ، و نسـتله متعهد شده اند نسبت به تغییر و تحول در روش بسته بندی خود اقدام کنند.

شرکت کـوکاکولا قول داده است تا بسته بندی محصـولات اش قابل بازیافت باشد و شرکت نستـله وعده داده است تا بسته بندی محصولات اش علاوه بر قابل بـازیافت بودن، قابلیت استفـاده مجدد نیز داشته باشد. این در حالی است که شرکت پپسی کـولا، گوی سبقت را از دیگر شرکت ها ربـوده و متعهد شده است تا بسته بـندی محصولات اش علاوه بر ویژگی های ذکر شده، کامـپوزیت یا به عبارت دیگر در محیط زیست، تخریب پـذیر باشد. این سه گروه تولیدی در زمینه استفاده از ظـروف بازیافت شده برای بسته بندی محصولات شان با یکدیگر همکاری می کنند.

شرکت نسـتله که رتبه نخست در صنایع کشاورزی-غذایی و آب بطری شده در جهان را در اختیار دارد، اعلام کرده است که تلاش خواهد کرد ظـروف پلاستیکی غیر قابل بازیافت را از خط تولیـد خود حذف نماید. این شرکت سوئیـسی همچنین گفته است که در حال انجام تحقیق به منظور یافتن راه حـل های مختلف در تسهیل بـازیافت و حـذف زبـاله های پلاستیکی است.

اوکراین اطلاعات اس ۳۰۰ سوریه رادر اختیار امریکا واسراییل قرار داد

به نقل از روسیا الیوم، روزنامه ویتنامی «Soho News» در گزارشی نوشت: یک هیأت مشترک آمریکایی اسرائیلی اخیرا برای اطلاع یافتن از جزئیات سامانه موشکی اس ۳۰۰ روسیه که به تازگی به ارتش سوریه تحویل داده شده به اوکراین سفر کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: اوکراین تلاش دارد تا قدرت نظامی روسیه را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین اقدام به ارائه اطلاعات درباره سامانه موشکی اس ۳۰۰ به آمریکا و اسرائیل می کند.

بر اساس این گزارش، اوکراینی ها، اعضای هیأت آمریکایی و اسرائیلی را در جریان نکات تاکتیکی و فنی این سامانه قرار دادند.

منابع اعلام کردند که هیأت صهیونیستی در جریان این سفر به این نتیجه رسیده که سامانه اس ۳۰۰ روسیه نمی تواند جنگنده های نسل پنجم F-۳۵ Lightening II این رژیم را سرنگون کند.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: