پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ایران و جهان

 اخبار ایران و جهان

اعتصاب سراسری معلمان در چندین شهر کشور

🔹گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از آغاز #تحصن_معلمان در برخی شهرها حکایت دارد.

🔹تحصنی که سراسری خوانده شده تاکنون در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، ایلام، یاسوج، سنندج، همدان، آمل، زرین شهر، گناباد، مریوان، سروآباد و گرمه گزارش شده است .
@noghteh3
🔹هفته گذشته شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران با انتشار فراخوان از تمام فرهنگیان کشور درخواست کرد روزهای یکشنبه ۲۲ و دوشنبه ۲۳ مهرماه در دفتر مدارس تحصن نمایند و از حضور در کلاس درس خودداری کنند. این شورا خطاب به معلمان و فرهنگیان سراسر کشور نوشت:

🔹شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران روزهای ۲۲ و ۲٣ مهرماه (یکشنبه و دوشنبه جاری) را به نشانه ی اعتراض به شرایط موجود، تحصن سراسری فرهنگیان در مدارس محل خدمت اعلام کرده است.

🔹می توانیم در دفتر مدرسه بنشینیم و از دانش آموزان خود ضمن آگاه سازی بخاطر عدم حضور در کلاس عذرخواهی کنیم و این روزها را اختصاص بدهیم به بررسی شرایط حاکم بر آموزش و پرورش و دلایل سقوط جایگاه معلمی و اهداف بلند آموزشی.

🔹معلمان متحصن چه می خواهند:

آنان به حقوق و دستمزد ناعادلانه خود اعتراض دارید، خواهان. پوشش بیمه ای کارآمد و فراگیر هستید، می گویند گرانی و تورم افسارگسیخته شده و قدرت خرید معلمان چون اکثریت زحمت‌کشان جامعه بسیار پایین آمده، آموزش هزینه‌اش گزاف شده، قانون مدیریت خدمات کشوری بیش از ده سال است اجرا نمی‌گردد.
@noghteh3
🔹 رتبه بندی سه سال است که هر ماه به ماه بعد حواله داده می‌شود. صندوق ذخیره فرهنگیان به تاراج رفته است و از سهم هر عضو طبق آمار کمیته تحقیق صندوق، حدود ۱۸ میلیون تومان دزدیده‌اند.

🔹نرخ تورم و حقوق فرهنگیان هیچ هم‌خوانی با هم ندارند و عملا اکثریت معلمان زیر خط فقر هستند و مدارس دولتی بی‌کیفیت گشته‌اند و با پول مردم اداره می‌شوند.

🔹در حال حاضر، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، محسن عمرانی و مختار اسدی در حال گذراندن دوره زندان خود به اتهام‌های امنیتی هستند و رسول بداقی، علی‌اکبر باغانی هم دوره تبعید خود را در شهر زابل می‌گذراند.بیش از ۲۲ میلیون یمنی در شرایط بحرانی به سر می‌برند

یمن: سه‌میلیون کودک دچار سوء‌تغذیه هستند

«فرحان حق» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت: یمن بدترین شرایط انسانی را روی زمین دارد و از ۲۸ میلیون جمعیت این کشور ۲۲ میلیون نفر در شرایط بحرانی به سر می برند.

وی در جمع خبرنگاران در ساختمان سازمان ملل در نیویورک در مورد شرایط انسانی مردم یمن افزود: شاهد بدترین شرایط انسانی در یمن هستیم بیش از ۲۲ میلیون نفر از مردم این کشور نیاز فوری به کمک دارند.

لازم به ذکر است عربستان همراه با چند کشور دیگر از فروردین سال ۱۳۹۴ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد.

این تجاوز نظامی تاکنون هیچ یک از اهداف اعلامی ائتلاف عربستان سعودی را محقق نکرده است و سبب ویرانی کشور یمن و کشتار و آوارگی مردم این کشور شده است

برلین: ۲۰۰ هزار نفر در اعتراض به نئولیبرالیسم و نژادپرستی در این کشور دست به تظاهرات زدند

به نقل از آسوشیتدپرس، جمعیتی بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر از شهروندان آلمانی شامل گروه‌های چپگرا، سندیکاها، حقوق بشری، گروه‌های اسلامی، حامیان مهاجران و آفریقایی تباران صبح امروز در مرکز برلین در اعتراض به گسترش نژادپرستی و تبعیض نژادی دست به تظاهرات زدند.

معترضان با پلاکاردها و شعارهای «عدالت و همبستگی بجای محرومیت» علیه اقدامات گروه‌های نژادی و راست افراطی در آلمان اعتراض خود را اعلام کردند.

به گفته کارشناسان نژادپرستی در آلمان طی چند سال گذشته افزایش یافته و به گفته «اشتفان وایل» رئیس ایالت «نیدرزاکسن» از حزب سوسیال‌مسیحی، مشکل نژادپرستی در آلمان وجود دارد و نمی‌توان آن را انکار کرد

سازمان عفو بین الملل: ائتلاف آمریکا رقه را نابود کرده و مردم این شهر را کشته است

نقل از سومریه نیوز، «آنیا نیستات» مدیر بخش پژوهشهای بین المللی در سازمان عفو بین الملل در کنفرانس خبری خود در بیروت بعد از بازدید از شهر رقه سوریه تاکید کرد: حملات هوایی ائتلاف آمریکا بیشتر محله های شهر رقه را ویران کرده است.

وی در ادامه افزود: ساختمانهای آوار شده ۸۰ درصد از مساحت شهر را تشکیل می دهد این در حالی است که نزدیک به یک سال از نبرد علیه داعش در رقه می گذرد. هزاران جسد همچنان زیر این آوارها پنهان شده است و هزینه های اختصاص یافته برای خارج کردن این اجساد در شرف اتمام است.

این مسئول سازمان عفو بین الملل تاکید کرد: هیچ اقدام قابل ذکری در رقه طی سال گذشته برای بازسازی آن صورت نگرفته است. ۳۰ هزار منزل مسکونی در رقه کامل نابود شده و ۲۵ هزار منزل نیز به صورت جزئی ویران شده است. بیشتر اجسادی که تاکنون از زیر آوار بیرون کشیده شده غیر نظامیان هستند که به دنبال حملات هوایی ائتلاف آمریکا کشته شده اند.

کشته شدن ۲۶۹ مزدور عربستان در عملیات‌های تک‌تیراندازان یمنی

به نقل از المسیره، سلسله عملیات های ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه عربستان سعودی و مزدوران آنها ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، ارتش یمن اعلام کرد که تک تیراندازان این کشور طی ۱۱ روز اخیر خسارت های فراوانی را به صفوف مزدوران عربستان تحمیل کرده اند.

طبق اعلام ارتش یمن، تک تیراندازان یمنی طی ۱۱ روز گذشته موفق شدند ۲۶۹ عنصر مزدور عربستان را در نقاط مختلف نبرد به هلاکت برسانند.

خبر دیگر اینکه مواضع مزدوران عربستان در ساحل غربی به ویژه در الدریهمی زیر آتش حملات توپخانه ای نیروهای یمنی قرار گرفت.

به دنبال این عملیات گسترده شمار زیادی از مزدوران عربستان به هلاکت رسیده و تعدادی دیگر به شدت زخمی شدند.

حزب کارگر خواستار توقف فروش تسلیحات به عربستان

حزب کارگر که حزب اصلی اپوزیسیون در انگلیس است، روز یکشنبه اعلام کرد در صورتی که در دولت حضور داشت، فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف می کرد.
این مطلب پس از ناپدید شدن جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی، بیان شد. خاشقچی دوم ماه اکتبر وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد تا مدارک مورد نیاز برای ازدواج آتی خود را دریافت کند. مقامات سعودی می گویند وی مدت کوتاهی پس از آن از کنسولگری خارج شد ولی مقامات ترکیه و نامزد او که بیرون منتظرش بود، اعلام کردند او هیچگاه از این ساختمان بیرون نیامد. منابع ترکیه ای در گفتگو با رویترز اعلام کردند ارزیابی اولیه پلیس این است که خاشقچی که منتقد صریح اللهجه حکومت سعودی است، داخل کنسولگری به قتل رسیده است، اتهامی که ریاض آن را رد می کند.
امیلی تورنبری، وزیر امور خارجه دولت در سایه حزب کارگر، در گفتگو با بی بی سی اعلام کرد شواهد موجود نشان می دهد ، عربستان سعودی این روزنامه نگار را کشته است. وی گفت: ما در شرایط فعلی، فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف می کردیم تا آنها روش خود را تغییر دهند. وی افزود: من فکر می کنم صبر کشور ما لبریز شده است. من فکر می کنم ما باید در برابر آنها بایستیم و باید بگوئیم که رفتار فعلی غیر قابل قبول است.
جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس از عربستان سعودی خواسته است توضیح دهد چه اتفاقی برای خاشقچی افتاده است.

یمن| سه‌میلیون کودک دچار سوء‌تغذیه هستند

المسیره از عملیات گسترده رزمندگان ارتش و کمیته‌های مردمی علیه مواضع مزدوران ائتلاف سعودی اماراتی در حیس در ساحل غربی خبر داد.

یک منبع نظامی یمنی با بیان این مطلب گفت در این عملیات ضربتی به مواضع مزدوران در شمال، غرب و جنوب حیس به‌سمت مقبنه در ساحل غربی، تلفات و خسارت‌های زیادی به آنها وارد شد.

یگان مهندسی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن هم روز گذشته دو خودروی حامل متجاوزان و مزدورانشان را در جنوب منطقه کیلو16 و غرب الفازه در ساحل غربی منهدم کرده بود.

3میلیون کودک یمنی دچار سوء‌تغذیه هستند

خبر دیگر اینکه وزیر بهداشت یمن تأکید کرد سه‌میلیون کودک یمنی از مشکل سوء‌ تغذیه رنج می‌برند.

 

تعداد زیادی در غزه کشته و زخمي شده اند

هفت کشته، آمار قربانیان بیست و هفتمین راهپیمایی بزرگ بازگشت در نوار غزه بود .این جمعه نیز هزاران فلسطینی در پنج منطقه گردهم آمدند تا راهپیمایی مسالمت آمیز برگزار کنند اما اشغالگران اسرائیلی پاسخ حقوق اولیه آنان را با گلوله های آتشین دادند. جنایتی که هفت کشته برجای گذاشت اما فلسطینیان محکم ایستاده و بر ادامه راهپیمایی هایشان اصرار دارند.
وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد در تیراندازی نظامیان اشغالگر به سوی شرکت کنندگان در راهپیمایی بزرگ بازگشت در روز جمعه، هفت نفر کشته و 112 نفر زخمی شدند که پنجاه نفر از زخمی ها هدف گلوله جنگی قرار گرفته اند.

اسرائیل ارسال هر نوع سوخت به غزه متوقف کرد

به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ اسرائیل دستور توقف فوری تحویل سوخت را به غزه صادر کرد.

موضع روسیه درباره ناتوعربی

به نقل از النشره، الکساندر زاسپکین سفیر روسیه در لبنان گفت: باید با دولت آمریکا گفتگو شود اما موعد و زمان شروع آن به میزان جدیت دولت آمریکا برای گفتگو بستگی دارد.

وی افزود: آمریکایی ها به جعل امور روی می آورند و علیه روسیه دست به اتهامات ساختگی می زنند و از همین رو تعامل با آنها دشوار است. اتهامات ضد روسیه در زمینه امور سایبری و موضوع مسمومیت سرگئی سکریبال جعلی است.

زاسپکین در ادامه بیان کرد: سامانه اس ۳۰۰ برای افزایش توان دفاعی سوریه ضد هر متجاوزی است.

وی در ادامه گفت: سیاست ما عدم برخورد میان روسیه و اسرائیل در سوریه است.

زاسپکین درباره ناتو عربی نیز بیان کرد: شکل نهایی ائتلاف مشخص نیست. هدف اعلام شده ناتوی عربی ضد ایران به سبب آنچه حامی تروریسم توصیف می شود، خوانده شده که این از سوی روسیه مردود است.

سفیر روسیه در لبنان افزود: آینده ای برای هر ائتلاف ضد محور مقاومت وجود ندارد.

وی درباره معامله قرن نیز اعلام کرد: روسیه اطلاعی از توافق رسمی و مکتوب در آنچه معامله قرن خوانده می شود ندارد اما خطوط عریض درباره آنچه مطرح است، مردود است. من تصورم نمی کنم که اعراب این معامله را با وجود بسته های تشویقی اقتصادی بپذیرند.

زاسپکین تاکید کرد: پس از رهایی از تروریسم در منطقه به سراغ عملیات صلح خواهیم رفت.

نوع جدیدی از برده داری در ایتالیا

به نقل از شبکه تلویزیونی رای نیوز ایتالیا؛ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور برده داری معاصر در حالی به ماموریت ده روزه خود در ایتالیا پایان داد که گزارش خود را در سال 2019 میلادی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارسال خواهد کرد.
(خانم) اورمیلا بولا گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور برده داری معاصر، در ماموریت چند روزه خود به ایتالیا و دیدار با برخی از نمایندگان موسسه های مختلف کارگری در این کشور، اعلام کرد، از حدود یک میلیون و سیصد هزار کارگر مشغول به کار در بخش کشاورزی، دست کم صد هزار نفر، آوارگانی هستند که در شرایط نابسامانی کار می کنند و مورد سوء استفاده قرار می گیرند. بنابراین، چنین مواردی حاکی از نوع جدیدی از برده داری (در ایتالیا) است.

بولتون: چین دشمن بزرگ آمریکا در قرن ۲۱ است

به نقل از تایمز آسیا، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید از چین به عنوان دشمن بزرگ آمریکا در قرن ۲۱ نام برد و علت آن را نیز توانایی پکن برای نقض هنجارهای بین‌المللی همزمان با توسعه قدرت اقتصادی و نظامی عنوان کرد.

بولتون همچنین از تشدید رویکرد سخت‌گیرانه دولت واشنگتن نسبت به پکن خبر داد و مدعی شد: چین باید رفتارهایش را در حوزه‌های تجاری، بین‌المللی، نظامی و سیاسی تعدیل کند.

وی همچنین مدعی شد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر این باور است که چین از نظام بین‌الملل سودجویی کرده و آمریکایی‌ها نیز آنگونه که باید با این پدیده مقابله نکرده‌اند.

بولتون در ادامه ادعاهای خود افزود: رویکرد جدی ترامپ، چین را گیج کرده است!

وی همچنین با نهایت خوشبینی گفت: شاید در اجلاس جی ۲۰ که ماه بعد در آرژانتین برگزار می‌شود، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین برای مذاکره صادقانه درباره برخی مسائل پیش‌قدم شود.

اظهارات بولتون درحالی مطرح می‌شود که آمریکا و چین در میانه یک جنگ تجاری قرار دارند و بر سر مسائل دیگری از قبیل دریای چین جنوبی و همچنین خرید تجهیزات نظامی روسی از سوی چین با یکدیگر درگیری‌هایی دارند.

ترکیه قلدری و اشغالگری های کنونی خود در عراق و سوریه را کافی نمی‌داند!

به نقل از النشره، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز اعلام کرد: ترکیه قادر است در مسائل منطقه ای به ویژه ای عراق و سوریه نقش ایفا کند.

وی با بیان این مطلب افزود: ترکیه وجود دارد همین طور بر سر میز مذاکرات و درخصوص مسائلی که مربوط به منطقه است.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه بر ضرورت عدم چشم پوشی از زمین یا میز مذاکره به نفع طرف دیگر تاکید دارد.

وی در عین حال گفت که آنکارا دستاوردهای کنونی خود در سوریه و عراق را کافی نمی داند!

اعلام آماده باش اردوغان به ارتش ترکیه برای حمله به شرق فرات

رجب طیب ،رئیس جمهوری ترکیه گفت: ارتش کشورش به زودی به شرق فرات در خاک سوریه حمله و لانه تروریست ها را در آنجا نابود خواهد کرد.

اردوغان روز گذشته در شهر اسپارتا افزود: لانه های تروریستی در شرق فرات با حمایت تکاوران ترکیه منهدم خواهند شد.
اردوغان در حالی این اظهارات را عنوان کرد که ارتش ترکیه در دو سال گذشته با انجام دو عملیات سپر فرات و شاخه زیتون، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه و شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را اشغال کرده است.

سخنان امروز رئیس جمهوری ترکیه نشان می دهد، آنکارا از اجرای نقشه راه تدوین شده با آمریکا برای بیرون راندن نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک)، عوامل حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) و عناصر یگان های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) از شرق فرات و به خصوص منبج ناامید شده است.

اردوغان همچنین از تعلل آمریکا در عمل به نقشه راه توافق شده با ترکیه درباره منبج انتقاد کرد و ادامه داد: آنها قول دادند، در سه ماه، تروریست ها منبج را ترک خواهند کرد؛ اما به وعده خود عمل نکرده و به همین علت ما نیز اقدام های لازم را انجام می دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه از تداوم مبارزه قاطعانه نیروهای امنیتی کشورش با گروه های تروریستی خبر داد و گفت: نیروهای امنیتی ترکیه با حاکمیت میدانی و برتری روانی منبج را پاکسازی خواهند کرد.

اردوغان به حمایت آمریکا از گروه های تروریستی در شمال سوریه و اعمال تحریم علیه ترکیه به عنوان متحد واشنگتن اشاره کرد و افزود: کسانی که به تعهدات خود در قبال آنکارا عمل نکرده و اقدام به اعمال تحریم علیه ما کرده اند، دیر یا زود خواهند دید که بازنده اصلی کیست.

رئیس جمهوری ترکیه بر مبارزه قاطعانه نیروهای امنیتی کشورش با گروه‌های تروریستی اشاره کرد و توضیح داد: تروریست ها اکنون در منبج تونل می سازند و این کار آنها معنایی جز گورکنی برای خود ندارد.

اردوغان ادامه داد: نیروهای امنیتی ترکیه، گروه های تروریستی را از جرابلس تا الباب، از عفرین تا شمال عراق و از کوهستان جودی تا ارتفاعات گبر و تندروک در داخل خاک ترکیه تعقیب می کنند و ضربات مهلک و بی سابقه ای به عناصر تروریستی داخل کشور وارد خواهند کرد.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت: با وجود این که در معرض برخی حملات اقتصادی قرار گرفتیم، تغییری در جایگاه آنکارا به عنوان سیزدهمین کشور دنیا از حیث قدرت خرید و هفدهمین کشور دارای درآمد ملی بالا رخ نداده است.

سی‌ان‌ان: ترکیه «شواهد شوکه‌کننده‌ای» درباره قتل خاشقجی در اختیار دارد

یک منبع آگاه به سی‌ان‌ان گفت مقام‌های ترکیه‌ای شواهد صوتی و تصویری در اختیار دارند که نشان می‌دهد «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان داخل کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است.

این منبع که این ادعا را بر اساس اطلاعات یکی از سازمان‌های اطلاعاتی غرب مطرح کرده می‌گوید شواهد ترکیه نشان می‌دهد داخل کنسولگری منازعه‌ای اتفاق افتاده است. ترکیه همچنین شواهدی از لحظه قتل خاشقجی در اختیار دارد.

به گفته منبع مورد استناد سی‌ان‌ان، دستگاه اطلاعات کشور مورد نظر ماهیت شواهدی که ترکیه در اختیار دارد را «شوکه‌کننده و نفرت‌انگیز» خوانده است.

خاشقجی که روزنامه‌نگار سعودی و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست بود سه‌شنبه هفته گذشته برای انجام یک کار کنسولی وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و از آن زمان به بعد از آن ساختمان خارج نشده است.

مقام‌های ترکیه چند روز بعد در گفت‌وگو با رویترز گفتند اطلاعاتی در دست دارند که دولت سعودی این روزنامه‌نگار را به قتل رسانده است.

بر خلاف ادعای ترامپ، اردوگاه نگهداری کودکان مهاجر در تگزاس گسترش یافته است

به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات آمریکا اعلام کردند ظرفیت مجموعه چادرهایی که به عنوان اردوگاه محل نگهداری کودکان مهاجر برپا شده است، از زمان آغاز به کار فعالیت این مرکز در تگزاس بیش از 10 برابر افزایش یافته است به نحوی که این اردوگاه اکنون می تواند سه هزار و هشتصد کودک را در خود جای دهد.
این تاسیسات که در شهر مرزی تورنیلو قرار دارد، زمانی که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سیاست تحمل صفر خود را در برابر مهاجران اعلام و شروع به جداسازی کودکان از والدین آنها در مرز مکزیک کرد تنها چهارصد تخت ظرفیت داشت.
با وجود آنکه مقامات آمریکا می گویند پس از انتقادات شدید عمومی و افزایش فشارهای دادگاه های آمریکا بر دولت این کشور، تاسیسات نگهداری کودکان در تگزاس دیگر از کودکانی که به موجب سیاست تحمل صفر از والدین خود جدا شده اند، میزبانی نمی کند اما این مرکز در واقع حتی گسترش هم یافته است.
این مرکز در حال حاضر میزبان کودکانی که به تنهایی از مرز آمریکا عبور کرده اند هم هست.
مرکز نگهداری کودکان تورنیلو در حال حاضر محل اسکان هزار و 456 کودک سیزده تا هفده ساله است. به گفته مقامات وزارت امنیت کشور و وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، حدود نهصد نفر از این کودکان اهل گواتمالا هستند و در زمان ورود غیر قانونی به خاک آمریکا بازداشت شده اند.
البته مقامات فدرال آمریکا اجازه نمی دهند خبرنگارانی که برای بازدید از این مرکز راهی آنجا می شوند با کودکان مصاحبه کنند.
رفت و آمد به سمت این اردوگاه نیز به شدت کنترل می شود.
تورنیلو شهری با هزار و ششصد نفر جمعیت در پنجاه کیلومتری جنوب شرق ال پاسو در غرب تگزاس قرار دارد.
دولت ترامپ مدعی است سیاست تحمل صفر در برابر مهاجران که به خاطر آن دو هزار و ششصد کودک از والدین خود جدا شدند، برای تامین امنیت مرزها و ممانعت از ورود مهاجران غیر قانونی الزامی بوده است.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: