پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

طرح آیین نامۀ کنترل کارگری ولادیمیر لنین

طرح آیین نامۀ کنترل کارگری

ولادیمیر لنین

 images gerameshi

۱- در کلیه بنگاه های صنعتی، بازرگانی، بانکی، کشاورزی و غیره، که تعداد کارگران و کارمندان آن ها (جمعآ) کم تر از پنج نفر یا داد و ستد آن ها سالیانه کم تر از ده هزار روبل (۱۰۰۰۰ روبل) نباشد، تولید، حفاظت (انبارداری)، خرید و فروش کلیه محصولات و موادّ خام تحت کنترل کارگری قرارمی گیرد.

۲- کنترل کارگری را کلیه کارگران و کارمندان هر بنگاه، یا مستقیمآ انجام می دهنددر صورتیکه بنگاه چنان کوچک باشد، که این امر را میسر گرداند، یا بتوسط نمایندگان منتخب خود که باید بیدرنگ،  در جلسات عمومی با تنظیم صورت مجلس انتخاب گردند و  اسامی انتخاب شدگان به دولت و شوراهای محلی نمایندگان کارگران، سربازان و دهقانان اطلاع داده شود.

۳- بدون اجازۀ نمایندگان منتخب از بین کارگران و کارمندان ، متوقف ساختن بنگاه یا مؤسّسۀ صنعتیِ حائز اهمیّت برای کشور (به بند هفتم رجوع شود) و نیزهرگونه تغییری در جریان آنبی چون و چرا قدغن می گردد.

۴-  برای این نمایندگان منتخب باید بدون استثناء کلیه دفاتر و اسناد، و نیز بدون استثناء کلیه انبارها و مخازن مواد و ابزار و محصولات مفتوع باشد.

۵- تصمیمات نمایندگان کارگران و کارمندان برای صاحبان (مالکین) بنگاه ها حتمی است و فقط اتحادیه های کارگری و کنگره های آن می توانند آنها را لغو کنند.

۶- در همۀ بنگاه های دارای اهمیّت کشوری، کلیه  صاحبان (مالکین) کلیه نمایندگان منتخب کارگران و کارمندان که برای اجرای کنترل کارگری انتخاب شده اند، در مقابل دولت  مسئول حفظ  موکدترین انتظامات و انظباط  و محافظت اموال، شناخته می شوند. کسانی در این امر مرتکب سهل انگاری و ذخایر و صورت حساب ها و غیره را پنهان دارند، مورد کیفر قرار گرفته کلیۀ اموال شان ضبط می شود و خودشان تا پنج سال بزندان محکوم می گردند.

۷- کلیه  بنگاه هائی که برای دفاع کار می کنند و نیز بنگاه هایی که به نحوی از انحاء با تولید محصولات  ضروری برای معیشت قاطبه اهالی مربوط باشند،بنگاه های دارای اهمیت کشوری شناخته می شوند.

۸- مقررات مشروع تر کنترل کارگری بتوسط شوراهای محلی نمایندگان کارگران و کنفرانس های کمیته های کارخانه و فابریک ها وهمچنین کمیتۀ کارمندان در جلسات عمومی نمایندگان آنان، تعیین خواهد شد.

تاریخ نگارش: بین ۲۶ و ۳۱ اکتبر

(۸ و ۱۳ نوامبر) سال ۱۹۱۷

تاریخ انتشار:۱۶- (۳) نوامبر۱۹۱۷

در روزنامه « پراودا»، شماره ۱۷۸

نقل از ص ۳۹۸ و ۳۹۹: لنین آثار متخبه در دو جلد- جلد دوم

(قسمت اول)

اداره نشریات بزبان های خارجی- مسکو سال ۱۹۵۳

دسته‌بندی شده در: تئوریک, سرتیتر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: