پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چکیده ای: از اخبار ایران و جهان

چکیده ای: از اخبار ایران و جهان

محاصره اقتصادی علیه ایران، بر زندگی آحاد مردم و به ویژه اقشار فرودست آثار هولناكی برجا گذاشته است

ما به عنوان روزنامه نگارانی مستقل، از همه همكاران آزاداندیش خود در سراسر جهان- علی الخصوص روزنامه نگاران آزاد اندیش جهان غرب- می‌خواهیم با شجاعت و جسارت و بدون تأثیرپذیری علی الاطلاق از دولت ها، در برابر خدشه دار كردن اصول آزادی انسانی، كه حاصل مرارت های نوع بشر در طول هزاران سال است، سكوت نكنند و حقیقت را همچون جان لاك كه فریاد زد: «زندگی، آزادی و حق مالكیت، ارزش های اساسی و مافوق قانون است»
محاصره اقتصادی علیه ایران، بر زندگی آحاد مردم و به ویژه اقشار فرودست آثار هولناكی برجا گذاشته است / زندگی، آزادی و حق مالكیت، ارزش های اساسی و مافوق قانون است – تابناک

شماری از روزنامه های چاپ تهران روز دوشنبه ستون سرمقاله خود را به یک یادداشت مشترک با عنوان «دفاع از آزادی» اختصاص دادند و با روزنامه نگاران جهان درباره تحریم ها علیه ملت ایران سخن گفتند و خواستار موضع گیری این روزنامه نگاران در قبال رفتار خشن دولت مستقر آمریکا با مردم ایران شدند.

به گزارش «تابناک»؛ گروهی از روزنامه‌های صبح تهران با انتشار سرمقاله‌ای مشترک که ادبیات آنِ مبتنی بر باورهای روزنامه نگاران غربی و به ویژه روزنامه نگاران آمریکایی است و آوردن فکت‌های متعدد تاریخی و سیاسی برای روزنامه نگارات غربی تلاش کرده‌اند آنها را تشویق کنند که به دفاع از حقوق بدیهی مردم ایران در رفتارهای خطرناک دونالد ترامپ در مقابل ایران بپردازند و آنها را در این زمینه به دیدگاه‌ها و فرهنگ روزنامه‌نگاری و چارچوب‌های سیاسی خودشان ارجاع داده‌اند.

در این سرمقاله مشترک که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده، چنین آمده است:

دفاع از آزادی

«ما این حقایق را بدیهی می انگاریم كه همه انسان ها برابر آفریده شده اند و آفریدگارشان حقوق سلب ناشدنی معینی به آنها اعطا كرده است كه حق زندگی، آزادی و جست وجوی خوشبختی از جمله آنهاست.»محاصره اقتصادی علیه ایران، بر زندگی آحاد مردم و به ویژه اقشار فرودست آثار هولناكی برجا گذاشته است / آیا قدرت و استیلای اقتصادی، بالذات، حائز مشروعیت سلب اصالت خرد جمعی از تصمیم گیری و سیاستگذاری در عرصه بین المللی است؟

توماس جفرسون ـ چهارم ژوئیه 1776

اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریكا

درست 242سال پس از آنكه توماس جفرسون، نویسنده اعلامیه استقلال ایالات متحده جمله فوق را بر تارك اعلامیه استقلال و سپس قانون اساسی آمریكا نهاد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریكا روز 8 مه سال 2018 در برابر چشم میلیاردها انسان، قانون اساسی ایالات متحده، قوانین بین المللی و حقوق طبیعی و ذاتی بشر یعنی « برابری انسان ها و حق سلب ناشدنی زندگی، آزادی و جست وجوی خوشبختی » را به شكل ویرانگری زیر پا گذاشت.

ترامپ در اقدامی یكجانبه و خلاف اصول روابط بین الملل از توافقنامه برجام خارج شد و اعلام كرد به صورت یكجانبه تحریم های گسترده ای علیه ایران اعلام و اجرا خواهد كرد. این موضوع نیازی به دانش گسترده سیاسی و حقوقی ندارد كه وقتی دولتی پای موافقتنامه بین المللی را امضا می كند، در صورت برگزاری انتخابات و تغییر رئیس دولت، آن موافقتنامه به قوت خود باقی است و تغییر دولت، نه شرط لازم و نه شرط كافی برای نقض یك پیمان بین المللی است.

برجام یك پیمان بین المللی میان 7 كشور است كه بر مبنای آن 6 كشور دیگر تعهد كرده اند تا زمانی كه ایران از تعهداتش خارج نشده و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی را زیر پا نگذارد، به تعهدشان وفادار و در آن پایدار باشند، اما به رغم تأییدات پیاپی آژانس و ارائه گزارش رسمی این نهاد زیرمجموعه سازمان ملل متحد، درباره اینكه ایران كمترین تخطی از قوانین نداشته است، ایالات متحده به طور یكجانبه و بدون هیچ بهانه و توجیهی آن را زیر پا گذاشت.

روزنامه نگاران آگاه و مستقل دنیا!

ما روزنامه نگاران ایرانی، مستقل از همه دولت ها و به عنوان یك صنف روشنگر كه با روزنامه نگاران جهان هویتی واحد و دغدغه هایی مشترك داریم، اینك در قرن بیست ویكم و در هنگامه‌ای كه تمدن بشری به برداشت واحدی از كرامت انسانی در مفهوم «آزادی» رسیده است، شاهدیم كه دولت ایالات متحده، درست برخلاف دیدگاه بنیانگذاران و اندیشه ورزان مفهوم دموكراسی و لیبرالیسم، از توماس جفرسون گرفته تا فرانسیسكو فوكویاما، آزادی انسان هایی را در سوی دیگر عالم تهدید و تحدید كرده است.

خروج از برجام، یك رفتار غیردیپلماتیك و غیراخلاقی است اما اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملتی بزرگ، كنشی متخاصمانه و باورناپذیر است. دولت ایالات متحده مدعی است تحریم ها، حاكمیت ایران را نشانه رفته است نه مردم را و دولت ایران معتقد است ما از تحریم ها آسیبی نمی بینیم اما ما به عنوان روزنامه نگاران مستقل و آزاداندیش دیدگاهی مستقل از دولت ها داریم و معتقدیم برخلاف نظر دولت های آمریكا و ایران، تحریم های ظالمانه ایالات متحده، بر زندگی و زیست میلیون ها شهروند ایرانی كه از آزادی حق زیستن در شرایط مطلوب برخوردارند، آثار مخربی گذاشته است.

دولت ایالات متحده آشكارا دروغ می گوید وقتی مدعی می شود تحریم های این كشور، علیه مجموعه حاكمیت ایران اعمال می شود، حال آنكه فشار و محاصره اقتصادی علیه ایران، بر زندگی آحاد مردم و به ویژه اقشار فرودست آثار زیانبار و بعضا هولناكی بر جا گذاشته كه با هیچ خوانشی از حقوق بشر همسو و همخوان نیست.

وقتی دسترسی به دارو، درمان و تجهیزات پزشكی دشوار می شود، نشانه آن است كه تحریم های كور، كودكان و زنان و مردان كشور را نشانه گرفته اند. وقتی كالاها، فراتر از قدرت خرید اقشار بزرگی از مردم گران می شوند، وقتی هزینه بهداشت، تحصیل و حتی تغذیه مردم نامتناسب با توان شان بالا می رود، وقتی تحریم ها بر صنعت و كشاورزی تأثیر می گذارد و فرصت های شغلی بسیاری از دست می رود، موازی با آن، خانواده ها فقیر می شوند و این خانواده ها، درست همان مردم ایرانند.

ما معتقدیم دانش بشری متعلق به ذات بشر است نه ملتی خاص. همانطور كه ملت های غرب و شرق عالم، از فواید بی شمار اندیشه حكیمان و دانش دانشمندان بزرگ ایرانی همچون بوعلی و خوارزمی و خیام و رازی و سعدی و مولانا بهره می برند، امروز حق بهره مندی از مواهب دانش بشری و محصولات و مشتقات آن، از جمله تكنولوژی و صنعت برای مردم ایران، مانند دیگر ملل جهان، محفوظ است و هیچ دولتی حق ندارد به بهانه ای واهی این حق را از ملتی بزرگ و تمدن آفرین سلب كند.

همكاران آگاه و آزاداندیش!

آقای ترامپ پا را از تحریم ملت ایران فراتر گذاشته و ملت‌های دیگر را در صورت معامله و مبادله با ملت ایران، تهدید به مجازات كرده است و این عملا تحریم دیگر ملت ها و سلب «حق آزادی بهره مندی از معامله و مبادله» برای همه ملت هاست كه آشكارا مغایر با اصول منشور بین المللی حقوق بشر و ذات آزادی نوع بشر است. فاجعه بارتر آنكه، وقتی مردم ایران برای احقاق حق خود به دادگاه بین المللی لاهه شكایت می برند، حاكمان كاخ سفید به جای تن دادن به حق، قاضیان و مقامات دادگاه را تهدید به تحریم می كنند.

تحریم‌های یكجانبه آمریكا علیه ایران آشكارا در تضاد با مصوبات و قطعنامه های شورای امنیت است. مطابق منشور ملل متحد كه در كنفرانس سانفرانسیسكو به تصویب اعضا رسید، به منظور پرهیز از یكجانبه گرایی، اختیار هرگونه اقدام قهری از جمله تحریم به شورای امنیت واگذار شده است و بر همین اساس ماده ۳۹ منشور ملل متحد وظیفه اصلی حفظ صلح و امنیت بین المللی را به عهده شورای امنیت گذاشته است تا در صورت تشخیص، توصیه یا تصمیمات مقتضی اتخاذ كند. از این رو اقدامات یكجانبه كشورها خلاف نص صریح این منشور بین المللی است.

همچنین طبق اعلامیه اصول حقوق بین الملل درخصوص روابط دوستانه و همكاری میان كشورها، قطعنامه شماره ۲۶۲۵ كه در سال ۱۹۷۰ به تصویب اعضا رسید، اصل مبنایی «عدم مداخله» را تصریح و بیان كرده كه هیچ كشوری حق تشویق استفاده از فشار اقتصادی، سیاسی یا هرگونه فشار دیگری برای مجبور كردن كشور دیگر را ندارد.

همچنین قطعنامه A/RES/46/210مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۱ از كلیه كشورها می خواهد كه فشارهای اقتصادی یكجانبه را كه با هدف مداخله در تصمیمات اتخاذ می شوند لغو كند. بند ۲ این قطعنامه، فشارهای اقتصادی را كه شامل مسدود كردن سرمایه و اموال می شود صراحتا مغایر با منشور ملل متحد می داند.

باز قطعنامه A/RES/51/22 كه در سال ۱۹۹۶ تحت عنوان «حذف تدابیر فشار اقتصادی به عنوان وسیله اجبار سیاسی و اقتصادی» به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید، ضمن غیرقانونی دانستن تحریم های یكجانبه با ویژگی فراسرزمینی، این قوانین را مغایر با حق دولت ها در تعیین سرنوشت اقتصادی خود می داند.

بند ۲ این قطعنامه نیز وضع كنندگان این قوانین را ملزم به حذف قوانین یكجانبه فراسرزمینی می كند و بند۳ همین قطعنامه از كلیه كشورها می خواهد كه تدابیر اقتصادی یكجانبه با ویژگی فراسرزمینی را به رسمیت نشناسند.

اینك بی اعتنایی و حتی وهن قطعنامه های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد كه به تصویب نمایندگان كشورهای عضو این سازمان رسیده است، توسط فردی خودرأی كه در رأس دولت یكی از كشورهای عضو قرار گرفته، نقطه سیاهی برای تاریخ جهان متمدن و تاریخچه سازمان ملل است. این نخستین بار است كه رئیس جمهور یك كشور عضو دائم شورای امنیت رسما از كشورهای عضو می‌خواهد كه یك قطعنامه مصوب شورای امنیت را زیر پا بگذارند! (قطعنامه 2231شورای امنیت درباره لغو تحریم های ایران مصوب 20جولای 2015).

آیا این اتفاق شگفت آور، نشانه‌ای هول انگیز از تلاش برای اضمحلال عالی ترین نهاد بین المللی مبتنی بر عقلانیت جمعی و ارزش های دموكراتیك نیست؟ آیا قدرت و استیلای اقتصادی، بالذات، حائز مشروعیت سلب اصالت خرد جمعی از تصمیم گیری و سیاستگذاری در عرصه بین المللی است؟

ما به عنوان روزنامه نگارانی مستقل، از همه همكاران آزاداندیش خود در سراسر جهان- علی الخصوص روزنامه نگاران آزاد اندیش جهان غرب- می‌خواهیم با شجاعت و جسارت و بدون تأثیرپذیری علی الاطلاق از دولت ها، در برابر خدشه دار كردن اصول آزادی انسانی، كه حاصل مرارت های نوع بشر در طول هزاران سال است، سكوت نكنند و حقیقت را همچون جان لاك كه فریاد زد: «زندگی، آزادی و حق مالكیت، ارزش های اساسی و مافوق قانون است»

با صدای بلند فریاد بزنند و نگذارند محصول اندیشه آزادی خواهانه اندیشمندانی چون توماس جفرسون، جان دیویی، والتر لیپمن، آبراهام لینكلن، مهاتما گاندی، مارتین لوترکینگ، نلسون ماندلا، جان استوارت میل، فردریش هایك، كارل پوپر، آیزایا برلین، هانا آرنت، فرانسیسكو فوكویاما و دیگر كنشگران و اندیشمندان راه آزادی، به طرز رعب آوری به باد سپرده شود.

آمریکا در رژیم ایران نفوذ جدی کرده/ ترامپ: ایرانی‌ها به زودی برای توافق جدیدی پیش ما می‌آیند!

اظهارات جدید ترامپ در مورد ایران

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در همایشی که بامداد شنبه در جمع هوادارانش در شهر «ریچموند» ایالت کنتاکی برگزار شد، ایران را به تلاش برای تصرف منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) متهم و ادعا کرد، پس از روی کار آمدن او، ایران دیگر به این موضوع فکر نمی‌کند.

ترامپ گفت: «من ایالات متحده را از توافق هسته‌ای یکجانبه و وحشتناک ایران (برجام) خارج کردم. می‌دانید وقتی که روی کار آمدم ـ چند هفته قبل از آنکه به من خلاصه‌ای از اتفاقات جاری ارائه دهند ـ ایران یک معضل تمام‌عیار و این سؤال مطرح بود که کی کل خاورمیانه را می‌گیرند.»

ترامپ و مشاورانش می‌دانند که آمریکا در طی سالهای گذشته در بالاترین سطوح در میان مسئولان و مدیران ایرانی نفوذ کرده و به شکلی بسیار جدی جریانات نفوذی و هوا داره آمریکا را در سیستم سیاسی و اقتصادی ایران گسترش داده اند.

رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: «دوستان آنها دیگر به این موضوع فکر نمی‌کنند و به فکر این نیستند. الان مصیبت‌ها دارند؛ داخل خیابان‌هایشان شورش است، ارزشان نابود شده و یک روز ـ که شاید چندان دور نباشد ـ پیش ما می‌آیند و می‌گویند: دوست داریم توافق کنیم. اشکالی ندارد، خوب است. اما باید توافق واقعی باشد نه معامله‌ای شوخی‌وار مثل آنچه دولت قبل انجام داد.»

هیچ کس نمی‌تواند آینده نرخ ارز را در کشور پیش کند

هیچ کس نمی‌تواند آینده نرخ ارز در کشور را پیش بینی کند/ مشخص نیست قیمت‌ها تا کجا پیش خواهد رفتبه ‌رغم اعلام برخی آمارهای رسمی توسط نهادهای دولتی، تورم و افزایش قیمت‌ها به اندازه کافی مشهود است. افزایش قیمت‌ها تقریبا اندکی پس از صعود قیمت دلار در بازار آغاز شد. این تورم نخست در بازار کالاهای سرمایه‌ای مانند مسکن، سکه و طلا آغاز شد و در ادامه، بازار خودرو را هم تحت تأثیر قرار داد. در آخرین مرحله از این افزایش قیمت‌ها، بازار کالاهای مصرفی هم دستخوش تغییراتی اساسی شد و افزایش قیمت‌ها به مغازه‌های خرد هم رسید.

به گزارش «تابناک»؛ افزایش قیمت ارز باعث شده که سفره های مردم و به ویژه قشرهای ضعیف و حقوق بگیر، بیش از هر زمان دیگری کوچکتر شود و البته ادامه این روند، ممکن است در آینده ای نه چندان دور آسیب های زیانباری را در کل جامعه ایجاد کند.

همین موضوع باعث نگرانی بسیاری از فعالان اجتماعی و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده است. بسیاری از آنان بر این باورند که ریشه این مشکلات در نبود قانون مشخص و به عبارت دیگر، برخی خلأهای قانونی، مدیریت نادرست در اداره بازارها و نداشتن استراتژی مشخص در این زمینه است.

علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با تابناک اظهار داشت: مردم با تورم افسارگسیخته روبه رو هستند و هر روز شاهدیم که قیمت ها نجومی رو به افزایش است و جالب آنکه هیچ کس در این خصوص پاسخگو نیست و تمام فشار آن بر مردم است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این که چرا بازار ارز این گونه به هم ریخته است، گفت: دلایل گوناگونی برای به هم ریختگی در بازار ارز وجود دارد، ولی بحث افزایش نرخ دلار، بخشی مربوط به سیاست‌های اقتصاد کلان، بخشی مربوط به هیجانات، التهابات و تشویش اذهان مردم و بخشی هم مربوط به اعتماد مردم به دولت است.

البته برخی عوامل خارجی، از جمله تحریم ها نیز باعث ایجاد این وضعیت شده و در واقع فشارهای اقتصادی که دولت های خارجی به کشور وارد می کنند، بازار ارز را در کشور تحت تأثیر قرار داده و باعث بروز این مشکلات در کشور شده است.

وی همچنین ادامه داد: غیر از این موارد، تصمیماتی هم که از سوی دولت برای کنترل این موضوع گرفته شد، در آشفتگی بازار تأثیر داشته است. قرار بود دولت بازار ارز ثانویه را راه اندازی کند، ولی به عناوین مختلف، این کار را انجام نمی داد و در نهایت هم با فشاری که از سوی مجلس و برخی دیگر از نهادها وارد شد، مجبور به اجرای آن شد.

وی افزود: بازار ارز ثانویه روش خوبی بود؛ اما دولت آن را ناقص اجرا کرد و این اجرای ناقص، اوضاع نابسامان بازار ارز را تشدید کرد و نه تنها نتوانست کمکی به کاهش قیمت ها کند، بلکه خود یکی از عوامل افزایش قیمت شده و ما اکنون شاهد سه نرخ در بازارها هستیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: یکی از کارهایی که دولت در اوضاع کنونی می تواند انجام دهد که به بخش اقتصادی کمک کند، این است که هر چه زودتر تکلیف دو وزارتخانه اقتصادی کشور را مشخص کند. هم اکنون کشور بدون وزیر اقتصاد اداره می شود و بسیاری از مدیران این وزارتخانه ها نیز یا بازنشسته شدند یا در شرف بازنشستگی هستند و در واقع انگیزه ای برای کار ندارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: ترمیم در کابینه نیز یکی دیگر از راهکارهای برون رفت از این مشکلات است و می شود با روی کار آوردن افراد باتجربه و جسور، برخی از این مشکلات را ریشه ای حل کرد.

این نماینده در پاسخ به این که تکلیف ارز در کشور چه می شود و روند افزایش ها تا چه زمانی ادامه دارد، گفت: با اوضاع کنونی، کسی نمی تواند آینده نرخ ارز در کشور را پیش بینی کند و تا هنگامی که دولت نخواهد، این موضوع را حل کند، مشخص نیست قیمت ها تا کجا پیش برود!

نوه ماندلا : رژیم سرکوبگر اسرائیل بدتر از نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی است

«نیکوسی ماندلا» نوه «نیلسون ماندلا «رهبر و مبارز فقید آفریقای جنوبی با حمله به سیاست‌ها و اقدامات سرکوبگرانه رژیم اسرائیل ضد فلسطینی‌ها گفت: رژیم سرکوبگر اسرائیلی بدتر از رژیم آپارتایدی (نژادپرست) بود که در آفریقای جنوبی حاکم بود.

ماندلا در مقاله‌ای که روزنامه انگلیسی گاردین منتشر کرد، افزود : امروز جهان یکصدمین سالگرد تولد پدربزرگم(نیلسون ماندلا) را جشن می‌گیرد که اگر امروز زنده بود، عمرش به بیش از 100 سال می‌رسید، مردی که به رهبری وی پایان نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی را جشن گرفتند.

وی با اشاره به اقدامات اشغالگران اسرائیلی در سرکوب فلسطینیان گفت: با اینکه مدت طولانی از آزادی کشورم از چنگال حکومت اقلیت نژادپرست(آپارتاید) می‌گذرد ، اما جهان هنوز شاهد جنایات نژادپرستانه(علیه فلسطینی‌ها) است.

ماندلا که از اعضای حزب حاکم کنگره ملی آفریقا است، ابراز عقیده کرد ابعاد تشابه وحشتناکی میان قوانین و سیاست های نژاد پرستانه رژیم اسرائیل در حق فلسطینیان و ساختار آپارتاید در آفریقای جنوبی وجود دارد.‎

وی افزود ما در آفریقای جنوبی اقدامات نژادپرستانه را خوب می‌شناسیم،در واقع بیشتر مردم جهان می‌دانند که نظام سرکوبگر اسرائیل در برخی ابعاد بدتر از نظام آپارتاید(در آفریقای جنوبی) است . ‎

ماندلا در ادامه مقاله خود آورده است: دولت اسرائیل حتی پیش از تصویب قانون قومیت که فقط به یهودیان حق تعیین سرنوشت را می‌دهد،- مرتکب جنایات نژاد پرستانه(آپارتاید) می‌شد.

وی تصمیم اخیر رژیم اشغالگر اسرائیل مبنی بر از ویران کردن روستای خان الاحمر و اخراج ساکنان آن را نمونه بارز و آشکار جنایات دولتی و نظام نژادپرستانه این رژیم خواند. ‎

ماندلا در این زمینه گفت: هدف از پاکسازی نژادی ،در واقع هموار کردن راه برای ساخت شهرک‌های (صهیونیست‌نشین) غیر قانونی در سرزمین های اشغالی فلسطین است. ‎

وی افزود: کشتار تظاهرات کنندگان فلسطینی در غزه از سوی اسرائیل شبیه کشتار شارپویل در آفریقای جنوبی در سال 1960 است که پلیس نظام آپارتاید آن زمان این جنایت را در حق ساکنان سیاه پوست مرتکب شد.‎

نوه نلسون ماندلا خاطر نشان کرد : با وجود گذشت هفت دهه از نظام آپارتاید(تشکیل رژیم جعلی و نامشروع صهیونیستی) و ادامه سرقت(غصب و اشغال) سرزمین های فلسطین ، اشغالگری نظامی و قتل عام تظاهرکنندگان بی دفاع فلسطینی در غزه که می‌توان آن را شارپویل فلسطین نامید، هر نسل جدید فلسطینی‌ها همچنان به نبرد آزادی‌بخشی ادامه می‌دهد.‎

قابل ذکر است، نلسون ماندلا یکی از برجسته ترین نمادهای مبارزه ضد نژادپرستی در آفریقا و جهان به شمار می‌رفت.

کشف گور دسته جمعی با ۱۵۰۰ جسد در حومه رقه

پس از گذشت یک سال از بیرون راندن گروه تروریستی داعش از شهر رقه سوریه، یک گور دسته جمعی با بیش از ۱۵۰۰ جسد در حومه این شهر کشف شد.

یک تیم کارشناسی و پزشکی تحقیقات را بر روی لباس‌ها و سایر نشانه‌هایی که ممکن است به شناسایی اجساد کمک کند، آغاز کرده‌اند.

در طول نبرد‌ها بین داعش و نیرو‌های سوریه دموکراتیک -تحت حمایت واشنگتن- در شهر رقه، جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی تحت فرمان آمریکا این شهر را هدف حدودا 3 هزار بمب قرار دادند.

 

کانادا: باوجود نگرانی از سرنوشت خاشقجی، اخلاق حکم میکند به عربستان برای قتل عام مردم یمن اسلحه فروخت.

به نقل از راشاتودی، «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا اعلام کرد که به رغم نگرانی مقامات اُتاوا از نقش ریاض در ماجرای ناپدید شدن «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد سعودی در استانبول، دولت کانادا همچنان به قرارداد تسلیحاتی خود با ریاض با ارزشی بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار پایبند می ماند.

ترودو روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران گفت که «به این قرارداد احترام می گذارد!» و اینکه «کابینه او برای شفاف تر ساختن روند فروش این تسلیحات تدابیری را پیشنهاد کرده است».

نخست وزیر کانادا در ادامه مدعی شد: «ما این اطمینان را می دهیم که از قوانین و انتظارات مردم کانادا همواره پیروی خواهیم کرد!»

در واقع اظهارات عوام فریبانه ترودو نشاندهنده تلاش نافرجام وی برای کاستن از خشم و انزجار مردمی است که اکنون شاهد ارجحیت آشکار منافع اقتصادی بر هرگونه مواضع بشردوستانه کانادا هستند.

گفتنی است که قرارداد تسلیحاتی اتاوا- ریاض در سال ۲۰۱۴ میان دولت محافظه کار و پیشین کانادا و رژیم سعودی منعقد شده است. نکته قابل ذکر آن است که هیچکدام از طرفهای این قرارداد از ابتدا جزئیات دقیق آن را اعلام نکرده اند.

طبق اسنادی که ماه گذشته به رؤیت شبکه خبری سی بی سی (CBC News) رسید، یک شرکت کانادایی «خودروهای زرهی سبک ۷۴۲» (LAV-6) را با کشتی به ریاض حمل می کند. همین شبکه خبری در ماه مارس نیز افشا کرد که صدها فروند خودروی زرهی سبک «LAV-6» به مدلهای ضد تانک و سلاحهای سنگین مجهز خواهند شد.

شایان ذکر است که جمال خاشقجی، روزنامه نگار و از مخالفان رژیم سعودی که در ایالت ویرجینای آمریکا سکونت داشت، روز سه شنبه (دوم اکتبر) پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول به طور مرموزی ناپدید شد و هنوز از سرنوشت این منتقد برجسته سعودی اطلاعی دقیق در دست نیست.

جنبش انصارالله حمله متجاوزان به اتوبوس های آوارگان را محکوم کرد

به نقل از تلويزيون المسيره، اداره حقوقی و قانونی دفتر سیاسی جنبش انصارالله جنایت متجاوزان علیه دو اتوبوس حامل خانواده های آواره در الحدیده را محکوم کرد.
اداره حقوقی و قانونی دفتر سیاسی جنبش انصارالله همچنين اعلام کرد از جامعه بین المللی و شورای امنیت، توقف فوری حملات وحشیانه متجاوزان را خواستاریم.
اداره مذکور همچنين تشکیل کمیته ای بین المللی و مستقل و بی طرف را برای تحقیق درباره همه جنایات متجاوزان خواستار شد.

سکوت سازمان ملل در برابر متجاوزین.

به نقل از اسپوتنیک، «عبدالسلام جابر» سخنگوی دولت نجات ملی یمن تاکید کرد: سکوت مشکوک نهادهای حقوقی و بشر دوستانه در قبال جنایاتی که علیه غیر نظامیان یمنی و زنان و کودکان این کشور صورت می گیرد این فکر را نزد همگان تقویت می کند که سکوت سازمان ملل در واقع قاتل واقعی ملت یمن است.

وی در ادامه افزود: ائتلاف متجاوز سعودی جز با اتکا به تبانی نهادهای سازمان ملل نمی تواند دست به جنایات خود به صورت روزمره علیه یمنی ها بزند. هدف قرار دادن ۲ اتوبوس غیر نظامی در استان الحدیده جنایت جنگی دیگری است که به جنایات این ائتلاف با مشارکت نهادهای سازمان ملل اضافه می شود.

عبدالسلام جابر تاکید کرد: جنایتکاران مجازات این جنایات خود را طی زمان هر چقدر هم که به طول انجامد خواهند دید.

 

جبهه النصره از منطقه عاری از سلاح در ادلب خارج نمی شود

به نقل از النشره، جبهه النصره با صدور بیانیه ای در خصوص توافق سوچی که میان رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور ترکیه و روسیه به دست آمده اعلام کرد که هم چنان به درگیریها در ادلب ادامه داده و از این منطقه خارج نمیشود.

در ادامه این بیانیه تاکید شده که جبهه النصره سلاح خود را تحویل نمی دهد و هدف از اقدامات این تشکیلات تروریستی براندازی نظام حاکم سوریه است.

مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان نیز بامداد امروز(دوشنبه) اعلام کرد که با پایان مهلت روسیه و ترکیه به گروه های تروریستی برای خروج از مناطق حائل عاری از سلاح در ادلب، هیچ یک از عناصر تروریستی از این منطقه خارج نشدند.

بر اساس توافق های صورت گرفته میان روسیه و ترکیه قرار بود مناطق تحت کنترل تروریست ها در ادلب تا عمق ۱۵ و ۲۰ کیلومتری، از سلاح های سنگین و وجود گروه های تروریستی پاکسازی شود.

 

جانبداری امارات و اتحادیه عرب از عربستان در پرونده خاشقجی

به نقل از اسکای نیوز عربی، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات در سخنان جانبدارانه خود از عربستان در زمینه قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار و منتقد سعودی اعلام کرد که کشورش در کنار ریاض در برابر هر تهدیدی می ایستد.

یک منبع مسئول در دبیر خانه کل اتحادیه عرب نیز اعلام کرد که این اتحادیه تهدیدات مربوط به تحریم های اقتصادی به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف سیاسی را رد می کند.

وی در ادامه افزود: در خصوص مسأله جمال خاشقجی باید بگویم که عربستان آشکارا بر همکاری خود با تحقیقات صورت گرفته در این خصوص تاکید کرده است و بنابراین نباید این کشور را تهدید کرد!

تنها یک روز پس از سخنان تهدید آمیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که گفت: در صورت تایید دستور قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی از سوی حاکمیت عربستان، آمریکا دولت ریاض را به سختی مجازات خواهد کرد، عربستان هر گونه «تهدید» در خصوص برقراری تحریم اقتصادی یا فشار سیاسی علیه خود را رد کرد.

دولت عربستان در بیانیه‌ای هشدار داد که این کشور به هر اقدامی از این دست و یا از راه «اتهامات ساختگی»، «واکنشی شدیدتر نشان خواهد داد».

 

بمب گذار انتحاری در سفارت ایران در ترکیه

روزنامه‌های ترکیه از بمب گذاری و حضور یک بمب گذار انتحاری در سفارت ایران در آنکارا خبر داده‌اند

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه Sözcü از بمب گذاری در سفارت ایران در آنکارا خبر داده و تاکید کرده منطقه اطراف سفارت ایران برای مقابله با بمب گذاری مسدود شده و ملاحظات امنیتی در محل سفارت حکم فرما است.

روزنامه «دیلی صاباح» نیز به نقل از منابع امنیتی خبر داده که پس از دریافت پیامی مبنی بر احتمال حمله یک بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در آنکارا، این ساختمان تخلیه شده و سفیر ایران به مکانی امن منتقل شده است.

پلیس ترکیه بعد از دریافت گزارش درباره ورود یک بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران، خیابان تهران در کنار این ساختمان را مسدود کرده و در حال تفتیش سفارتخانه است.

بر اساس گزارش منتشر شده، سفیر ایران از ساختمان سفارت خارج شده است.

اعلام آمادگی ترکیه و تروریستهای سوری برای حمله به منبج

به نقل از روزنامه ینی شفق، این روزها در حالی که فعالیت آموزشی مشترک نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای برای گشت زنی در اطراف منبج در جریان است، بخشی از رسانه‌های نزدیک به آک پارتی یا حزب حاکم ترکیه، تمایل دارند ارتش این کشور را تشویق کنند که هرچه زودتر وارد منبج شود.

امروز روزنامه ینی شفق در این مورد به انتشار یک گزارش ویژه پرداخته و در آن به اظهارات یکی از مقامات ارتش آزاد سوریه اشاره کرده است.

عدنان ابو فیصل که از او به عنوان رئیس مجلس نظامی منبج و از فرماندهان ارتش آزاد سوریه نامبرده شده، در این مورد گفته است: نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد خود را مهیا کرده‌اند تا از هفت نقطه وارد شوند. ما می‌دانیم که 5 هزار عضو گروه تروریستی پ.ک.ک در این شهر حضور دارند.

وی افزود: ما برای ورود به شهر، بیست هزار نفر نیرو را آماده کرده‌ایم و تنها حامی تروریست‌ها در منبج، آمریکا است.

شکایت سوريه از آمریکا به سازمان ملل

سوریه از (به اصطلاح) ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا به دلیل استفاده از بمب‌های فسفری علیه غیر نظامیان در دیرالزور به سازمان ملل متحد شکایت کرد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از دمشق، وزارت امور خارجه سوریه روز یکشنبه با ارایه شکایت خود به سازمان ملل در آن اعلام کرد که اقدام ائتلاف نیرو‌های ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا در استفاده از بمب‌های فسفری در استان دیرالزور به کشته و زخمی شدن تعدادی از غیر نظامیان منجر شده است.
وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد دمشق دو نامه جداگانه به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت درباره اقدام ائتلاف غیر قانونی بین المللی در ارتکاب جنایت جدید علیه غیر نظامیان شهر هجین در استان دیرالزور ارایه و در آن‌ها تاکید کرد استفاده از بمب‌های ممنوعه فسفری در شهر هجین موجب شهادت و زخمی شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان شده است.
وزارت خارجه سوریه اعلام کرد بکارگیری ائتلاف بین المللی از سلاح‌های ممنوعه بر ضد مردم سوریه به یک رفتار هدفمند و عمدی برای آن تبدیل شده است که در چارچوب یک رشته جنایت‌های جنگی و غیر انسانی بر ضد مردم سوریه مانند ادامه حمایت از تروریسم و استفاده از تروریست‌ها و شبه نظامیان جدایی طلب برای اجرای نقشه‌ها و برنامه‌های خصمانه آن صورت می‌گیرد.
بر اساس بیانیه وزارت خارجه سوریه، دمشق در این نامه‌ها از شورای امنیت خواست به مسئولیت خود در حفظ صلح و امنیت بین المللی واجرای تحقیقات بین المللی درباره این جنایت‌ها و محکومیت آن‌ها عمل کند و اقدام فوری برای توقف یا جلوگیری از تکرار آن و نیز پایان حضور خصمانه نظامیان آمریکایی و دیگر نیرو‌های خارجی که به صورت غیر قانونی در خاک سوریه هستند، انجام دهد.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز شنبه اعلام کرد جنگنده‌های متجاوز ائتلاف بین المللی در ادامه تجاوزات خود به خاک سوریه به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش در حمله اخیر به شهرک هجین در جنوب شرقی دیرالزور از تسلیحات ممنوعه استفاده کردند.
منابع محلی به سانا گفتند جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی تعدادی از مناطق شهر هجین در ۱۱۰ کیلومتری شرق شهر دیرالزور را با بمب‌های فسفری سفید و ممنوعه هدف قرار دادند که به کشته و زخمی شدن غیر نظامیان سوری منجر شد.
فعالان سوری نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی تصاویری از بمباران جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی در حمله به شهر هجین و استفاده از بمب‌های فسفری را منتشر کردند.

استفاده ائتلاف بین المللی از سلاح ممنوعه ضد ملت سوریه عامدانه است

به نقل از سانا، وزارت خارجه سوریه دو نامه جداگانه را به دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت درباره جنایت اخیر ائتلاف بین المللی علیه اهالی شهرک «هجین» واقع در استان دیر الزور، ارسال کرد.

وزارت خارجه اعلام کرد: استفاده ائتلاف بین المللی از تسلیحات ممنوعه ضد ملت سوریه به شیوه ای معمول و عمدی در نقض قوانین بین المللی و قوانین بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر تبدیل شده و نقض آشکار و عمدی قوانین بین المللی و یک جنایت جنگی در حق مردم سوریه است که به سلسله جنایات آن علیه مردم سوریه افزوده می شود.این حمله نشان دهنده ادامه حمایت این ائتلاف از تروریسم و تروریست ها در راستای رسیدن به اهداف و طرح های تهاجمی خود ضد حاکمیت و وحدت و استقلال خاک جمهوری عربی سوریه، است.

وزارت خارجه سوریه از شورای امنیت خواست که به مسئولیت خود در برقراری صلح و امنیت بین المللی و انجام تحقیق بین المللی در این جنایات و محکومیت و تحرک فوری در قبال آن عمل کند و مانع از تکرار این قبیل حملات شود و در راستای پایان دادن به حضور نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی که به شکل غیرقانونی در سوریه حضور دارند، گام بردارد.

شایان ذکر است که روز گذشته منابع محلی سوری اعلام کردند که ائتلاف آمریکایی مناطقی از شهر «هجین» واقع در شرق شهر دیر الزور را با استفاده از بمب های ممنوعه فسفر سفید بمباران کرده است.

ماه گذشته نیز جنگنده های آمریکایی حملاتی را علیه منطقه هجین با استفاده از فسفر انجام داده بودند.

 

وقتی دروغ مالیات ندارد اردوغان هم سوپرمن است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست مفتی‌های استان‌های این کشور در آنکارا که امروز برگزار شد، با اشاره به عملیات‌های ارتش ترکیه در سوریه و عراق طی چند سال گذشته اظهار داشت: در این عملیات‌ها حدود 7500 تروریست داعشی و پ ک ک را از پای درآورده‌ایم.!!!

وی افزود: ترکیه تنها کشوری است که قابلیت رهبری جهان اسلام را دارد.!!!

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به مبارزه با جریان گولن در این کشور اظهار داشت: نمی‌توانیم بگوییم که از خطر جریان گولن عبور کرده‌ایم. در مرحله عبور از جهاد کوچک به جهاد بزرگ هستیم.!!!!

ترامپ: اتحادیه اروپا ساخته شده تا در زمینه تجاری از ما سوء استفاده کند

به نقل از روزنامه محافظه کار «فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ» آلمان، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی انتقاد شدیدی به اتحادیه اروپا وارد کرده و آن را متهم به رفتار خصمانه در مسائل تجاری با آمریکا کرده و گفت: اتحادیه اروپا ساخته شده تا در زمینه تجاری از ما سوء استفاده کند.

وی که در مصاحبه‌ای با شبکه سی بی اس آمریکا سخن می گفت همچنین تصریح کرد که هیچکس بدتر از اتحادیه اروپا با ما رفتار نمی کند.

وی به خبرنگار این شبکه آمریکایی گفت: آیا شما می دانید خصمانه چیست؟ روشی که شما با ما رفتار می کنید.

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد که او ناتو را دوست دارد. اما شما چیزی را می دانید؟ ما نباید تقریبا تمام هزینه های ناتو برای حفاظت از اروپا را پرداخت کنیم. علاوه بر این آن ها در زمینه تجارت هم از ما سوء استفاده می کنند. آن ها نباید این کار را ادامه دهند.

ترامپ و رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه جولای در این زمینه با هم توافق کردند که مناقشات تجاری را برطرف کنند. با این حال هنوز توافق مشخصی در این باره شکل نگرفته است.

ترامپ در بخش دیگری از این مصاحبه به مسئله دگرگونی آب و هوا و حفاظت از آن پرداخته و گفت: وی نمی خواهد از طریق اقدامات حمایت از آب و هوا میلیون ها شغل و میلیاردها دلار را از دست بدهد. وی سال گذشته خروج آمریکا از توافق آب و هوای پاریس را اعلام کرد.

هشدار آمریکا به جنگنده‌هایش درباره پرواز بر فراز شرق مدیترانه

هشدار آمریکا به جنگنده‌های خود درباره پرواز در نزدیکی مرز‌های سوریه در شرق مدیترانه نشان می‌دهد که معادلات در منطقه تغییر کرده است.
تلویزیون الاخباریه سوریه گزارش داد مقامات آمریکایی به هواپیما‌های خود درباره پرواز بر فراز منطقه شرق مدیترانه هشدار دادند.
پس از آنکه وزیر دفاع روسیه اعلام کرد کشورش در نزدیکی سواحل سوریه در مدیترانه برای ایجاد اختلال در سامانه‌های ماهواره‌ای و هواپیماها، پارازیت الکترومغناطیسی ایجاد می‌کند معادلات جدیدی بر منطقه سایه انداخت. معادله جدید باعث شد تا مقامات آمریکایی به هواپیما‌های خود که بر فراز منطقه شرقی دریای مدیترانه پرواز می‌کنند هشدار دهند. نگرانی آمریکا را می‌توان در بیانیه سازمان هوانوردی آمریکا مشاهده کرد. این سازمان اعلام کرد که ممکن است هواپیما‌ها در این منطقه ارتباط خود را با سامانه تعیین مکان (GPS) از دست بدهند. این هشدار یقینا بر اوضاع میدانی در سوریه تاثیر خواهد گذاشت.

نابودی دستگاه جاسوسی اسرائیل توسط خود این کشور در جنوب لبنان

به نقل از خبرگزاری لبنان، روز گذشته صدای انفجاری در منطقه میان الحلوسیه و الزراریه واقع در نزدیکی رود اللیطانی همزمان با پرواز پی در پی هواپیماهای جاسوسی رژیم اسرائیل به گوش رسید.

بر اساس این گزارش، انفجار مذکور ناشی از اقدام هواپیماهای جاسوسی رژیم اسرائیل برای نابود کردن یک دستگاه جاسوسی بود که عناصر این رژیم در شرق منطقه الحلوسیه کار گذاشته بودند.

نیروهای امنیتی و اطلاعاتی لبنان با حضور در محل انفجار تحقیقات خود را در این خصوص آغاز کرده اند.

مقامات نژادپرست و فاشیست ایتالیا به دانش آموزان خارجی ظلم میکنند!

خودداری از توزیع میان وعده به دانش آموزان مهاجران در ایتالیا، موجب بحث و جدل های سیاسی در این کشور شده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی رای نیوز ایتالیا، پس از موضوع توزیع نکردن میان وعده میان دانش آموزان مهاجر در مدارس منطقه لودی در ایتالیا، این بار نیز موضوعی مشابه آن در منطقه ونتو اتفاق افتاده است. از خانواده های ساکن در این منطقه خواسته شده است تاییده ای از کشور مبداء خود مبنی بر میزان دارائی های آنها به مقامات محلی ارائه دهند تا بتوانند از کمک های منطقه ای، از جمله کتاب های درسی و دیگر مواردی که فرزندان مهاجران نمی توانند به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند، بهره مند و از حق تحصیل برخوردار شوند.
در همین زمینه، پایگاه اینترنتی روزنامه ایتالیایی زبان «ایل مسجرو» نیز در گزارش جداگانه ای نوشت، بحث و جدل ها در خصوص موضوع منطقه لودی، جائیکه از توزیع میان وعده در میان دانش آموزان مهاجر خودداری شده، به موضوع سیاسی روز در ایتالیا تبدیل شده است.
در همین زمینه، در حالیکه شهردار لودی در دفاع از این اقدام مسئولان مدارس، اعلام کرده است، آیین نامه ها و مقررات همچنان به قوت خود باقی می مانند، روبرتو فیکو رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا در خصوص این مسئله عذر خواهی کرده است.
بر همین اساس، متئو سالوینی وزیر کشور و معاون نخست وزیر و نیز رئیس حزب اتحادیه شمال ایتالیا (یکی از احزاب فاشیستی دولت) نیز با دفاع کردن از موضع شهردار لودی، با درج مطلبی بر روی صفحه فیس بوک، اعلام کرده است، او کار خوبی انجام می دهد. اگر کسانی در کشور خود از خانه و زمین و پول برخودار هستند، چرا باید به آنها خدمات رسانی رایگان کنیم.در حالیکه ایتالیایی ها بابت همه موارد، هزینه پرداخت می کنند. دیگر بس است. سیاست بازی تمام شد. این رفتار ما، نژاد پرستی نیست!!!! فقط اجرای عدالت است!!!

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: