پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند اخباراز ایران وجهان

چند اخباراز ایران وجهان: قطعنامه گروه اتحاد بازنشستگان به مناسبت روز همبستگی و اعتراض سراسری بازنشستگان!، اعلام حمایت سندیکای کارگران  نیشکر هفت تپه  از اعتصاب عمومی و سراسری معلمان، تجمع اعتراضی بازنشستگان شهرهای مختلف در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران،۲۶۰۰۰ کودک سیستان و بلوچستانی از تحصیل بازمانده‌اند، افزایش فقر کودکان در کشورهای ثروتمند، فرد مظنون به دست داشتن در ناپدید شدن خاشقجی در تصادف کشته شد، چرا گروه‌های تروریستی در سوریه در حال احیا شدن هستند؟، ماموران عربستان خاشقچی را زنده قطعه قطعه کرده اند،…
قطعنامه گروه اتحاد بازنشستگان به مناسبت روز همبستگی و اعتراض سراسری بازنشستگان!
روز اعتراض سراسری همه بازنشستگان ( کشوری، لشگری و تامین اجتماعی) نسبت به فقر، گرانی، بیکاری فرزندان، پایین بودن سطح دستمزدها، عدم تأمین اجتماعی و مرگ تدریجی در هیئت زندگی است. بازنشستگان ایران بار دیگر همصدا با هم خواسته های خود را با فریادی رسا اعلام می دارند.

ما خواهان موارد زیر می باشیم:
۱- اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری مصوبه سال ۱۳۸۶ و برون رفت از خط فقر مطلق با دریافت حقوق شش میلیون تومان برای یک خانواده چهار نفره، با تاکید بر افزایش سالانه حقوق ها همپای نرخ تورم واقعی.
۲- درمان رایگان و بیمه ای کارآمد به جای بیمه تکمیلی برای شاغلان و بازنشستگان.
۳- شفاف سازی وضعیت صندوق های بازنشستگی و برگرداندن سرمایه های اختلاس شده به صندوق ها. همچنین برای نظارت بر صندوق ها ضرورت دارد تا نمایندگان واقعی مزدبگیران شاغل و بازنشسته انتخاب شوند.
۴- ایجاد امنیت شغلی برای شاغلان از طریق لغو قردادهای موقت و وجود استخدام رسمی.
۵- حق آموزش رایگان برای همه کودکان و همچنین کودکان مهاجر و لغو خصوصی سازی مدارس.
۶- حق ایجاد و به رسمیت شناخته شدن هرگونه تشکل مستقل ، تجمع، تحصن و اعتصاب، فارغ از شرایط امنیتی.
۷- آزادی بدون قید و شرط  معلمان زندانی

در پایان اعلام می کنیم چنانچه به خواسته های ما پاسخ قابل قبولی داده نشود، به اعتراضات و تجمعات خود ادامه خواهیم داد.

«گروه اتحاد بازنشستگان.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه.
یکشنبه.۲۲ مهر ۱۳۹۷

اعلام حمایت سندیکای کارگران  نیشکر هفت تپه  از اعتصاب عمومی و سراسری معلمان

بنابر درخواست شورا هماهنگی  تشکل های صنفی فرهنگیان  در ایران ، روز های  یکشنبه و دوشنبه – ۲۲ و۲۳ مهر ماه – فراخوان به اعتصاب عمومی داده شد.

معلمان  بخشی از طبقه کارگر ایران هستند .  آنان خواستار آزادی معلمان زندانی ، اعتراض به تورم ، فقر و فلاکت ، داشتن  زندگی شایسته ومرفه ، برخورداری از دستمزد مناسب،  همچنین از دیگر خواست های انان رایگان بودن تحصیل برای کودکان و همچنین برچیدن مدارس خصوصی می باشد.

سندیکای کارگران نیشکر
هفت تپه ضمن حمایت از خواست و مطالبات بحق معلمان، اعلام می داریم که داشتن  زندگی شایسته و مرفه ، تحصیل رایگان  ، رایگان بودن خدمات درمانی و بهداشتی و خدمات تامین اجتماعی برای آحاد افراد جامعه – حتی مهاجرین ساکن ایران- از حقوق پایه ای مردم بوده و دولت وظیفه دارد بی قید و شرط  این خواست ها و دیگر مطالبات معلمان  را به مرحله اجرا در آورد.

ما اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ، دست تک تک شما معلمان آگاه و مبارز را به گرمی می فشاریم  و باور داریم که پیروزی بی شک  از آن ماست.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه.
یکشنبه .۲۲ مهر ۱۳۹۷

 سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷ گزارشی از تجمع اعتراضی بازنشستگان شهرهای مختلف در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران
از ابتدای صبح روز سه‌شنبه ۲۴ مهرماه ۹۷ صدها تن از بازنشستگان از شهرهای مختلف به تهران آمدند و در مقابل سازمان برنامه و بودجه دست به تجمع اعتراضی زدند. تجمع کنندگان شعار می‌دادند: معلم زندانی آزاد باید گردد
آنها اعلام کردند که از روز چهارشنبه ۲۵ مهر به صورت شبانه روزی در مقابل زندان اوین تحصن می‌کنند.
آنها همچنین شعار می‌دادند:
فریاد فریاد از این همه بیداد
حقوق ما ۲ ملیون خط فقر ۶ ملیون
تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم
معلم زندانی آزاد باید گردد
محمد حبیبی آزاد باید گردد
مدعی عدالت خجالت خجالت
جای معلم زندان نیست

سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷ تجمع باز نشستگان بر اساس اطلاعیه قبلی در مقابل سازمان برنامه و بودجه انها پلاکاردی دردست داشتند که روی ان نوشته شده بود مبارزه با فساد و اختلاس یکی از راههایی است که امنیت حقوقی و رفاهی مارا تامین میکند.
۲۶۰۰۰ کودک سیستان و بلوچستانی از تحصیل بازمانده‌اند
▪️ معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده در این استان حدود ۲۶۰۰۰ کودک از تحصیل بازمانده‌اند و این استان دچار «کمبود شدید فضای استاندارد و تجهیزات آ‌موزشی» است. به گفته زهرا پورملایی تعداد این کودکان بیش از ۳۱هزار نفر بوده است که حدود ۱۶ درصد آنها به مدرسه بازگشته‌اند و ۸۴ درصد مابقی، کماکان از تحصیل بازمانده‌اند.

🔹شرم بر مسئولین دولتی و حافظان چنین حکومتی که دغدغه شان کمک به فلسطین و سوریه و بازسازی مقبره امامان و اختلاسهای کلان است

افزایش فقر کودکان در کشورهای ثروتمند

به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ سازمان همکاری و توسعه اقتصادی روز چهارشنبه اعلام کرد از هر هفت کودکی که در هر یک از کشورهای عضو این سازمان زندگی می کنند, نزدیک به یک کودک در فقر زندگی می کند و میزان فقر کودکان در 10 سال اخیر در دو سوم این کشورها افزایش یافته است.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در یادداشتی که به مناسبت روز جهانی ریشه کنی فقر (17 اکتبر) منتشر کرد, گفت میزان فقر کودکان به طور متوسط برای دوره 2016-2015 در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی 13/4 درصد برآورد شده است که از هر هفت کودک یک کودک را شامل می شود؛ این در حالی است که میزان فقر در میان جمعیت عمومی 11/8 درصد است. میزان فقر کودکان به ویژه در شیلی, اسپانیا, آمریکا, اسرائیل و ترکیه بالا است و در آنها از هر پنج کودک بیش از یک کودک در فقر پولی به سر می برد که این آمار تقریبا بیش از هفت برابر دانمارک یا فنلاند است.
بر اساس این یادداشت که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، سال 2007 را به عنوان سال مرجع در نظر گرفته است, فقر کودکان در نزدیک به دو سوم کشورهای عضو این سازمان در مدت 10 سال افزایش یافته است. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی خاطر نشان کرد «اسلوواکی از سال 2007 با 5/4 درصد افزایش, بیشترین میزان افزایش فقر کودکان را داشته است. اما کشورهایی مانند فرانسه, مجارستان, یونان, ایتالیا, لیتوانی و سوئد نیز با افزایش دو درصدی یا بیشتر, افزایش میزان فقر نسبی کودکان را شاهد بوده اند».
در سال 2014 از هر دو کودک فقیر, یک کودک دارای پدری بود که در سراسر سال کار تمام وقت نداشت و از هر 10 کودک هشت کودک نیز دارای مادری بود که چنین وضعی داشت. اولیویه تونون اقتصاد دان سازمان همکاری و توسعه اقتصادی که این یادداشت را تهیه کرده است, در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تصریح کرد «در صورتی که پدران خانواده های فقیر شغلی با پرداخت دستمزد داشته باشند, به طور متوسط میزان فقر اشخاصی که در خانواده های دارای کودک زندگی می کنند, از 11 درصد به کم تر از 6 درصد کاهش خواهد یافت».
این اقتصاددان خاطرنشان کرد برای حمایت از اشتغال, باید «در الگوهای مراقبت از کودکان به طور گسترده ای سرمایه گذاری شود».
کودکان خانواده های تک والدی نیز بخش بسیار مهمی از کودکان فقیر را تشکیل می دهند که در سال 2014 در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی میزان آنها 39 درصد بود که در مقایسه با سال 2007 چهار درصد افزایش یافته است. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی این طور ارزیابی می کند که اگر با بیکاری این خانواده ها که اکثر آنها را مادران سرپرست خانواده تشکیل می دهند, مبارزه شود, میزان فقر از 33 درصد کنونی به 22 درصد کاهش خواهد یافت.

فرد مظنون به دست داشتن در ناپدید شدن خاشقجی در تصادف کشته شد

به نقل از اسپوتنیک، فردی که مظنون به دست داشتن در حادثه ناپدید شدن خاشقجی، نویسنده منتقد سعودی در ساختمان کنسولگری عربستان بود، در جریان یک حادثه رانندگی امروز پنجشنبه کشته شد.

در این ارتباط روزنامه ینی شفق ترکیه در گزارشی اعلام کرده است که «مشعل سعد البوستانی» که یکی از ۱۵ مظنون به دست داشتن در پرونده قتل خاشقچی در کنسولگری است، در یک تصادف مشکوک با خودرو کشته شده است.

با این حال به مکان این حادثه اشاره‌ای نشده است.

آن گونه که ینی شفق گفته، سعد البوستانی دارای درجه ستوانی در نیروی هوایی سلطنتی عربستان بوده و روز دوم اکتبر در ساعت ۱:۴۵ دقیقه بامداد (به وقت محلی) با جت اختصاصی وارد استانبول شده و پس از چند ساعت اقامت در گراند هتل ویندام، در نزدیکی کنسولگری عربستان سعودی، وارد کنسولگری عربستان می‌شود.

پیش از این نام و تصویر البوستانی در میان فهرست اسامی ۱۵ مظنونی منتشر شد که روزنامه «صباح» ترکیه از آن تحت عنوان «تیم ترور خاشقجی» نام برده بود.

بشار الجعفری: شما یک روزنامه‌نگار را به طرزی فجیع کشته‌اید

به نقل از اسپوتنیک، نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد با درگیری لفظی شدید میان «بشار الجعفری» نماینده دمشق در سازمان ملل و «عبدالله المعلمی» نماینده ریاض در این سازمان همراه شد.

بر اساس این گزارش، در این نشست بشار الجعفری خطاب به نماینده سعودی گفت: المعلمی درحالی از عزم رژیم متبوعش برای کمک رسانی به ملت سوریه سخن گفت که ریاض گسترش تروریسم در عراق، سوریه، لبنان، اردن، مصر، لیبی، افغانستان، نیجریه و همچنین جنوب شرق آسیا است.

الجعفری در ادامه افزود: شما سعودیها کسانی هستید که یک روزنامه نگار منتقد (جمال خاشقجی) را به طرزی فجیع کشته اید؛ بنابراین حق ندارید درباره آنچه که در سوریه می گذرد، اظهار نظر کنید.

این در حالی است که المعلمی نیز در مقابل، ضمن مطرح کردن ادعاهایی علیه دمشق در خصوص ربودن و کشتن روزنامه نگاران، بدون اشاره به شواهد و قرائن موجود، هرگونه دست داشتن ریاض در ماجرای ناپدید شدن خاشقجی را رد کرد!

چین و روسیه بدنبال تقویت روابط استراتژیک هستند

به نقل از شینهوا، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در دیدار با «آنتون واینو» رییس دفتر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ضمن آن که روابط فعلی دو کشور را بسیار نزدیک و گرم توصیف کرد.

وی همچنین خواستار آن شد که دو کشور همکاری‌ها در زمینه طرح جاده جدید ابریشم موسوم به طرح «یک کمربند یک جاده» را در همکاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا با سرعت بیشتری دنبال کنند.

رئیس جمهور چین همچنین با اشاره به اینکه روسیه یک شریک استراتژیک تاریخی برای پکن به شمار می‌رود، علاقه دو طرف برای تقویت این روابط استراتژیک را ستود.

همچنین در این دیدار «آنتون واینو» رییس دفتر ولادیمر پوتین، همکاری استراتژیک با چین را اولویت های روابط خارجی روسیه عنوان کرد و گفت که مسکو مایل به توسعه این روابط استراتژیک است.

چرا گروه‌های تروریستی در سوریه در حال احیا شدن هستند؟

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: اوضاع در سوریه، برخلاف انتظار، به سمت وخامت بیشتر پیش می‌رود. اجرای طرح صلح مسکو-آنکارا درباره ایجاد منطقه غیرنظامی در استان ادلب زیر سئوال رفته است، زیرا همه گروه‌های تروریستی از این منطقه خارج نشدند. در ادلب و دیگر استان‌های سوریه، هسته‌های گروه تروریستی داعش در حال بیدار شدن از خواب و احیاء هستند.

بر اساس اطلاعات مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه، گروه داعش در استان دیرالزور توانسته است با بی توجهی آمریکایی‌ها و متحدین محلی آنها، کنترل کامل بخشی از کرانه شرقی رود اردن به مسافت 20 کیلومتر را در دست بگیرد. تروریست‌های داعشی این هفته به یک اردوگاه پناهجویان سوری نیز حمله کرده وحدود 700 نفر اعضای خانواد‌ه‌های سوری را به اسارت گرفتند.

 

 

حزب کارگر انگلیس خواستار اعمال تحریم علیه عربستان سعودی شد

به نقل از رویترز، جان مک دانل سخنگوی حزب کارگر انگلیس امروز چهارشنبه گفت: اگر پاسخ های عربستان سعودی به سئوالات مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقجی ناکافی و غیر قانع کننده باشد، بریتانیا باید تحریم هایی را علیه ریاض اعمال نماید.

بر اساس این گزارش وی در جمع خبرنگاران در پارلمان انگلیس افزود: اگر پاسخ های مشروعی را که شما انتظار دارید، دریافت نکنیم، مجبور خواهیم بود تا یکی از کشورهایی باشیم که در مقابل عربستان سعودی واکنش قاطعی نشان دهیم از جمله با انزوای سیاسی و اعمال تحریم های اقتصادی.

جمال خاشقجی نویسنده 59ساله سعودی روز سه‌شنبه 10 مهر(دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد، مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که وی از سفارت خارج شده اما نامزد وی این موضوع را رد می‌کند، رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند که این منتقد مشهور سعودی در کنسولگری کشته شده است.

میدل ایست آی: 7 تن از متهمان قتل خاشقجی عضو تیم حفاظت بن سلمان هستند

پایگاه میدل ایست آی اعلام کرد که 7 تن از متهمان قتل جمال خاشقجی نویسنده منتقد سعودی افسران برجسته‌ عضو تیم محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هستند.

این رسانه افزود که به سندی حاوی اسامی این افسران که در قتل خاشقجی نقش داشتند دست یافته است.

ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی، جمال خاشقجی عربستان سعودی و «محمد بن سلمان»، حاکم مستبد این کشور را با بحرانی در عرصه بین‌المللی مواجه کرده است. او از سه‌شنبه دو هفته پیش وارد ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شد و از آن زمان به بعد رؤیت نشده است.

مقام‌های ترکیه‌ای گفته‌اند خاشقجی به‌قتل رسیده است. رسانه‌های آمریکایی از جمله سی‌ان‌ان و نیویورک‌تایمز گزارش داده‌اند بدن وی بعد از قتل تکه تکه شده است و این در حالی است که رژیم سعودی این روایت‌ها درباره قتل خاشقجی را رد کرده و مدعی شده آسیبی به وی نرسانده است. ریاض، علی‌رغم این تا کنون هیچ سند موثقی برای تأیید ادعاهایش فراهم نکرده است.

آمریکا عقب نشینی شورشیان مسلح در شمال غرب سوریه را تائید کرد

به نقل از تاس، «جیمز جفری»، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه با تائید عقب نشینی شورشیان مسلح از مناطق عاری از سلاح گفته است که آمریکا این تحرکات را در سوریه زیرنظر دارد.

جفری در این ارتباط اظهار داشت: عقب نشینی مخالفان مسلح از منطقه عاری از سلاح در شمال غرب سوریه براساس توافق پیشین میان ترکیه و روسیه بصورت کامل صورت گرفته است، هرچند آمریکا هنوز مطمئن نیست که آیا افرادی از «تحریرالشام» در این منطقه باقی مانده‌اند، یاخیر؟

تائید خبر ترک گروهی از شورشیان مسلح از منطقه عاری از سلاح در ادلب در شمال غرب سوریه پس از آن صورت می‌گیرد که روسیه و ترکیه در نیمه اکتبر توافق کردند که منطقه‌ای حائل تحت عنوان منطقه عاری از سلاح در ادلب ایجاد کنند.

در این ارتباط منابع رسمی در ۲۶ شهریورماه پس از دیدار رئیس جمهور روسیه ولادیمر پوتین و رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در سوچی روسیه، اعلام کردند که یک منطقه حائل و عاری از سلاح به عمق ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در بین خطوط تماس ارتش سوریه و مسلحین در شمال غرب سوریه ایجاد خواهد شد و افراد وابسته به گروههای مسلح و ارتش سوریه از این مناطق عقب نشینی کرده و تنها نیروهای روسی و تُرک در آن مستقر می‌شوند.

مسکو: کلاه سفیدها هرچه سریعتر باید از سوریه خارج شوند

به نقل از اسپوتنیک، واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل امروز چهارشنبه اعلام کرد: کلاه سفیدها هرچه سریعتر باید از سوریه خارج شوند.

نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست امروز شورای امنیت در این باره گفت: کلاه سفید ها تهدیدی برای امنیت کشورهای منطقه به شمار می آیند؛ لذا از شما می خواهیم تا لطفاً آن ها را هرچه سریعتر از سوریه خارج کنید. همه آن ها را.

این درحالیست که این گروهک تا کنون چند بار در حملات ساختگی شیمیائی علیه مردم در سوریه مشارکت کرده و به محور غربی- عبری- عربی برای تهاجم به سوریه که مشغول مبارزه با تروریست هائی از چندین کشور جهان است؛ یاری رساندند.

سوریه نقشه راهی که در آن مشارکت نداشته باشد را نمی‌پذیرد

به نقل از سانا، بشارالجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل گفت: ائتلاف بین المللی نامشروع مرتکب جنایت جدید ضد سوری ها با بمباران شهر هجین در استان دیرالزور با بمب های فسفر سفید ممنوعه از نظر بین المللی شد.

وی در جلسه شورای امنیت درباره سوریه تاکید کرد: کشورهای حامی تروریسم هر گاه که ارتش سوریه ضد تروریستها دستاوردی کسب می کند از سازمان ملل برای ادامه باج گیری و فشار سیاسی به سوریه با هدف مانع تراشی در روند پیشروی ارتش سوریه استفاده می کنند.

بشار الجعفری بیان کرد: سوریه نقشه راهی که در آنها مشارکت نداشته باشد را نمی پذیرد و سازمان ملل حق ندارد و مجاز نیست که بخشی از تجمعات سیاسی خصمانه شود.

نماینده سوریه در سازمان ملل افزود: سوریه مجددا آمادگی خود را برای همراهی با همه طرحها که در پایان دادن به بحران موثر است اعلام می دارد به شرط اینکه این طرحها حاکمیت و استقلال و تمامیت اراضی سوریه را حفظ کند. قانون اساسی و هر آنچه به آن مربوط است موضوعی سوری-سوری است و سوری ها خودشان درباره آن تصمیم می گیرند و سوریه هر ایده ای که به مثابه دخالت در امور داخلی اش باشد یا منجر به دخالت در امور داخلی سوریه شود را نخواهد پذیرفت.

الجعفری گفت: ما از شورای امنیت می خواهیم که موضع روشنی در مخالفت با حضور نظامی خارجی در سوریه اتخاذ کند.

ابراز نگرانی روسها از تحرکات آمریکایی ها در شمال شرق سوریه

به نقل از النشره، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره اوضاع در شمال شرق سوریه ابزار نگرانی کرد و گفت: اوضاع شمال شرق سوریه نگران کننده است و آمریکا و متحدان کُرد آن به دنبال تاسیس شبه دولت هستند.

وی در ادامه ابزار امیدواری کرد که ترکیه توافقات روسیه- ترکیه را به طور کامل اجرا کند و بیان کرد: ما امیدواریم که شرکای ترک ما مفاد توافق را به طور کامل اجرا کنند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه افزود: کاروان کمک های انسان دوستانه باید به ساکنان اردوگاه الرکبان در اسرع وقت برسد.

راشا تودی: جنایت هولناک – ماموران عربستان خاشقچی را زنده قطعه قطعه کرده اند

راشا تودی به نقل از یک مسئول ترکیه‌ای اعلام کرد که جسد جمال خاشقجی نویسنده سعودی بعد از تزریق آمپولی در حالیکه هنوز زنده بوده است تکه تکه شده است و ماجرای قتل وی تنها طی 7 دقیقه رخ داده است گویا در ابتدا عملیات صدای ضجه وی نیز شنیده شده و سپس ماموران عربستانی با تزریق آمپولی صدای وی را بربده اند. لینک در اینجا

این خبر پس از آن اعلام شد که بازرسان ترکیه‌ای ویژه پرونده خاشقچی دیروز عملیات تفتیش ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول را آغاز کردند و بعد از آن اعلام شد که شواهدی از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی کشف شده است.

از سوی دیگر برخی از منابع آگاه ترکیه‌ای به شبکه خبری الجزیره گفتند که «صلاح الطبیقی» رئیس پزشکی قانونی سرویس امنیت عمومی عربستان جسد خاشقجی را در داخل کنسولگری تکه تکه کرده است.

این منابع گفتند که رئیس پزشکی قانونی سرویس امنیت عمومی عربستان از همکارانش خواسته که هنگام مثله کردن جسد خاشقجی موسیقی گوش کنند.‎

منابع مذکور همچنین گفتند که قتل خاشقجی در اتاق کنسول عربستان صورت گرفته است.‎

به گفته این منابع خاشقجی قبل از تکه تکه کردن مورد ضرب و شتم واقع شده است و به او آمپول تزریق کرده‌اند.‎

پلیس ترکیه روز گذشته برای بررسی ساختمان کنسولگری عربستان وارد آن شد و پس از آن نیز اعضای تیم تحقیق ترکیه وارد منزل کنسول عربستان در استانبول شده بودند.

پیش از این، روزنامه نیویورک‌تایمز یکشنبه هفته گذشته نیز به نقل از منابع آگاه نوشته بود که «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی کشته و تکه تکه شده است.

در عین حال شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته که عربستان سعودی در حال ایجاد زمینه‌های لازم برای قبول مسئولیت قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی است؛ سعودی‌ها می‌خواهند مرگ وی را نتیجه «اشتباهات صورت‌گرفته در حین بازجویی» اعلام کنند.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی دو هفته پیش پس از وارد شدن به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و بعد از آن خبری از او در دست نیست.

فیگارو: هیئت بیعت عربستان درصدد تعیین جانشین ولیعهد در این کشور است

شبکه تلویزیونی الجزیره عربی به نقل از روزنامه فیگارو فرانسه گزارش داد هیئت بیعت عربستان جلسه ای سری برای انتخاب جانشین ولیعهد سعودی تشکیل داد.
این روزنامه به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داد اگر خالد بن سلمان سفیر عربستان سعودی در واشنگتن به عنوان جانشین ولیعهد تعیین شود این اقدام به معنای آن است که محمد بن سلمان نه به صورت فوری بلکه در میان مدت منصبش را ترک خواهد گفت.
فیگارو نوشت: در پرتو فشارهای روز افزون بین المللی که عامل آن ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی بوده است هیئت بیعت چند روزی است که مساله محمد بن سلمان -که تردیدهای بسیاری درباره او ایجاد شده- را مورد اهتمام قرار داده است.
این روزنامه افزود: از یک منبع عربستانی در ریاض از این خبر مطلع شده است.

تظاهرات ضد دولتی در هائیتی به کشته شدن یکی از معترضان منجر شد

هزاران نفر از مردم هائیتی در اعتراض به فساد مقامات دولتی در خیابان‌های شهر پرتو پرنس، پایتخت این کشور اقدام به برگزاری تظاهرات کردند.

معترضان خواستار بررسی و رسیدگی به ادعاها پیرامون فساد در قرارداد ۳ میلیارد دلاری هائیتی در حوزه نفت شده‎‌اند.

معترضان هائیتی خواستار استعفای جووینیل مویس، رئیس‌جمهور این کشور به اتهام مشارکت در فساد قراردادهای کلان خارجی شده‌اند، هرچند مویس این اتهامات را رد کرده و وعده برگزاری دادگاه برای رسیدگی به فساد را داده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در جریان اعتراضات اخیر علیه رسوایی فساد، دست‌کم یک تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

پیش از این مجلس سنای هائیتی با ارائه گزارشی اعلام کرده بود که مقام‌های دولتی سابق به اختلاس، سوء استفاده از قدرت و جعل برنامه نفتی بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ متهم می‌‍باشند و با وجود وعده مویس، رئیس جمهور فعلی این کشور برای رسیدگی به این اتهامات اما بدلیل ارتباطات نزدیک مویس با رئیس‌جمهور و مقامات سابق، معترضان معتقدند که احتمال برگزاری دادگاهی منصفانه اندک است.

برگزاری اولین تظاهرات گسترده ضد سیاستهای نئولیبرالی رئیس جمهور جدید کلمبیا

به نقل از النشره، صدها کلمبیایی با برگزاری تظاهراتی خواستار پایان سیاست های نئولیبرالی اقتصادی و آموزشی و حمایت دولت از دانشگاههای دولتی این کشور شدند.

تظاهرات کنندگان اعلام کردند که بودجه آموزش عالی در این کشور واقع در آمریکایی جنوبی برای چند دهه است که تغییری نکرده و ثابت مانده است که این بر عملکرد دانشگاهها و زیرساختهای آن تاثیر منفی گذاشته است.

این اولین اعتراض گسترده به ایوان دوکه که اخیرا در انتخابات کلمبیا پیروز شد و در هشتم آگوست گذشته سوگند یاد، محسوب می شود.

آمریکا به دنبال افزایش تحریم علیه ونزوئلاست

به نقل از خبرگزاری رویترز؛ یک مقام ارشد دولت آمریکا روز چهارشنبه گفت آمریکا قصد دارد فشار تحریم ها را بر ونزوئلا افزایش دهد اما با توجه به مشکلاتی که شرکت نفت ونزوئلا با آن مواجه است فعلا نیاز چندانی به هدف گرفتن بخش انرژی در این کشور نمی بیند.
وی در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا دولت آمریکا فشار تحریم علیه بخش های مختلف دولت ونزوئلا را کاهش داده است گفت دولت آمریکا این مساله را به عنوان «ابزاری» ذخیره کرده است.
وی که خواست ناشناس بماند با اظهار اینکه گزینه نفتی در رابطه با ونزوئلا بر روی میز است افزود حقیقت این است که بزرگترین تحریم علیه نفت ونزوئلا و تولید نفت در این کشور نیکولاس مادورو و ناکارآمدی شرکت نفت ونزوئلاست.

بازداشت و استرداد 150 تروریست توسط نیروهای امنیتی سازمان همکاری شانگهای

به نقل از 24.کی‌جی، اصیل‌بیک کوژابیک‌اف، معاون رئیس‌ کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان در دیدار با اعضای ساختار منطقه‌ای مبارزه با تروریسم سازمان همکاری شانگهای اظهار داشت که در نیمه دوم سال 2017 و و نیمه نخست سال 2018 در نتیجه تلاش‌های مشترک قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، ازبکستان و روسیه بیش از 150 نفر از شهروندان این کشورها که به اتهام تروریسم تحت تعقیب قرار داشتند بازداشت و به کشورهایشان استرداد شده‌اند. به گفته وی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای اقدامات حقوقی برای سازمان‌دهی چنین تعاملاتی را توسعه داده و به کار گرفته‌اند.

اصیل‌بیک‌اف در این باره تصریح می‌کند: مقامات ذی‌صلاح در کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای تبادل اطلاعات را در خصوص فعالیت‌های گروه‌های (تروریستی) داعش، جبهه النصره، حزب التحریر و جنبش اسلامی ترکستان شرقی تضمین کرده‌اند. توجه ویژه‌ای نیز به چالش‌ها و تهدیدات برآمده از افرادی که به مناطق با ریسک بالای تروریسم -مناطقی که ریسک بالای اعمال تروریستی در آن‌ها وجود دارد- سفر کرده و به کشورهای عضو شانگهای باز گشته‌اند، معطوف شده است. طی سال‌های اخیر از حملات زیادی که برای آسیب زدن به کشورهای عضو طراحی شده بودند، ممانعت به عمل آمده است.

معاون رئیس کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان همچنین می‌افزاید: اسنادی نیز مورد توافق قرار گرفته که بر اساس آن‌ها می‌توان تصمیماتی به موقع برای مقابله با اقدامات خرابکارانه گروه‌های تروریستی در فضای مجازی اتخاذ کرد.

طی سال‌های اخیر با مشارکت بیشتر روسیه و چین، سازمان همکاری شانگهای توجه ویژه‌ای نسبت به مبارزه با تروریسم در آسیای مرکزی صورت داده است. آموزش کادرهای امنیتی و اطلاعاتی، تشکیل نیروهای مشترک، تبادل اطلاعات و تجربه میان دستگاه‌های مرتبط و نشست‌های منظم و هماهنگ از جمله مهم‌ترین اقدامات شانگهای در این زمینه بوده است.

اخراج دو ژنرال و عضو حزب کمونیست چین به دلیل فساد

دو عضو حزب کمونیست چین به علت فساد از این حزب اخراج شدند.
رسانه های چین اعلام کردند حرص و طمع این دو ژنرال سابق چین به وجهه ارتش آسیب رسانده بود.
خبرگزاری شین هوا در دو خبر جداگانه اما تقریبا مشابه اعلام کرد بررسی درباره فانگ فنگویی، ژنرال ارشد سابق چین که در یک پست عالی نظامی چین خدمت می کرد، انجام گرفته و پرونده او تسلیم دادستان ها شده است.
ژانگ یانگ، ژنرال دیگری است که در کنار فانگ در کمیسیون مرکزی نظامی مشغول به فعالیت بود و زمانی که سال گذشته کنار گذاشته شدند، در ماه نوامبردست به خودکشی زد .
گفته شده است این دو فرد مقادیر هنگفتی پول و دارایی هایی را که توضیحی برایش نداشتند در حساب های خود اندوخته بودند و رشوه دادن و رشوه گرفتن از جمله دیگر جرائم آنها بود.
ارتش چین، به عنوان بزرگترین ارتش جهان و در میانه برنامه درازمدت این کشور برای به روز رسانی توان نظامی آن، در کانون اقدامات ضد فساد شی جین پینگ رئیس جمهور چین قرار داشته است؛ اقداماتی که از ابتدای فعالیت او دنبال شده است.
هر دوی این ژنرال ها از شخصیت های با نفوذ محسوب می شدند و برکناری آنها بخشی از بازسازی فرماندهی ارتش تلقی می شود که به رئیس جمهوری چین امکان داد متحدانی مطمئن را منصوب و کنترل بر روی نیروهای مسلح را محکم کند.

 

ادعای روسیه: خودداری غرب از پذیرفتن کلاه سفید‌ها

به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت و گو با شبکه یورو نیوز تصریح کرد غرب نگران ارتباط برخی اعضای نیروهای (موسوم به) کلاه سفید با برخی گروه های تروریستی است.

وی گفت شماری از کشورهای غربی به دنبال برخی تحقیق های صورت گرفته درباره آنها (نیروهای کلاه سفید) از پذیرش این نیروها خودداری کردند.
لاوروف افزود: «سه ماه گذشت و (نیروهای کلاه سفید) هنوز در اردن هستند. طبق اطلاعات ما کشورهای غربی که به اردن وعده داده بودند این افراد را در اروپا و کانادا خواهند پذیرفت، از پرونده های شخصی نیروهای کلاه سفید مطلع و دچار هراس شده اند. گذشته این نیروها نشان می دهد آنها تمایلات جنایتکارانه دارند از این رو کشورهای اروپایی از پذیرفتن آنها می ترسند. هر روز واقعیت هایی درباره ارتباط مستقیم آنها با داعش و جبهه النصره آشکار می شود. آنها کار درستی انجام نمی دهند و با حسن نیت کار نمی کنند بلکه برای گرفتن دستمزد کار می کنند.»
خبرنگار روسیا الیوم افزود مسکو، اعضای نیروهای کلاه سفید را عناصری برای تبلیغات رسانه ای دانست که با مشارکت در به تصویر کشیدن حمله شیمیایی دروغین، تلاش می کنند مسئولان سوریه را بدنام کنند تا غرب برای حمله به برخی اهداف دولت دمشق، بهانه داشته باشد. آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی از اسرائیل خواسته بودند به خارج کردن برخی از نیروهای کلاه سفید و خانواده های آنها (از سوریه و انتقال آنها) به اردن کمک کند تا پس از یک ماه اقامت در اردن، عازم برخی کشورهای غربی شوند.

فاکس نیوز دروغ ترامپ را درباره رابطه با سعودی ها بر ملا کرد

نشریه نیوزویک در گزارشی به قلم جسیکا کنونگ نوشت به نظر می رسد شبکه تلویزیونی محبوب دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که اغلب از او حمایت می کند، سخنان ترامپ را در ارتباط با روابط تجاری و اظهارات دوستانه قبلی اش درباره عربستان سعودی نقض کرده است.
تیم تحقیقی فاکس نیوز صبح روز سه شنبه به بررسی سخنان ترامپ درباره رد منافع ویژه او با پادشاهی عربستان پرداخت و این که چرا او در ارتباط با ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار -توضیح نمی دهد. تیم تحقیقی این شبکه تلویزیونی محافظه کار پنج لینک را در ارتباط با مراودات بین ترامپ و عربستان سعودی توئیت کرد: ترامپ در سال هزار و نهصد و نود و یک، یک قایق به شاهزاده سعودی فروخت. در سال دو هزار و یازده ترامپ طبقه چهل و پنجم برج جهانی ترامپ را به سعودی ها فروخت. در ژوئن سال دو هزار و پانزده، او توئیت کرد: «من سعودی ها را دوست دارم که شمار زیادی از آنها در برج ترامپ حضور دارند. در اوت سال دو هزار و پانزده او نوشت: «آنها آپارتمان هایی را از من خریدند و چهل تا پنجاه میلیون دلار هزینه کردند. در سال دو هزار و هفده، لابی گران سعودی دویست و هفتاد هزار دلار برای هتل ترامپ در دی سی هزینه کردند.
یک ساعت قبل تر، ترامپ در توئیتر خود نوشت: «تاکنون، من هیچ گونه منافع مالی در عربستان سعودی (یا روسیه) نداشته ام. هر گونه صحبت در این باره که من منفعتی با آنها داشته ام اخبار جعلی است (که از این دست اخبار هم بسیار زیاد است).»
همان گونه که فاکس نیوز اعلام کرد، رئیس جمهور آمریکا در حقیقت پیشینه ای طولانی از روابط با این پادشاهی دارد و آشکارا اعلام کرده است سعودی ها را دوست دارد.
ترامپ در آستانه ورشکستگی در سال هزار و نهصد و نود و یک، کشتی دویست و هشتاد و دو فوتی خود به نام «شاهزاده » را به شاهزاده الولید بن طلال میلیاردر سعودی فروخت و چهار سال بعد بخشی از سهام هتل پلازای خود در نیویورک را نیز به او فروخت. ترامپ در سال دو هزار و یک، طبقه چهل و پنجم برج جهانی ترامپ را به سعودی ها فروخت.
در ژوئن سال دو هزار و پانزده، زمانی که ترامپ اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد، او گفت: «عربستان سعودی، آنها یک میلیارد دلار در روز در می آورند. یک میلیارد دلار در روز. من سعودی ها را دوست دارم. شمار زیادی از آنها در این ساختمان هستند. آنها یک میلیارد دلار در روز درآمد دارند.»
ترامپ در اوت سال دو هزار و پانزده در یک تجمع انتخاباتی در آلاباما گفت: «عربستان سعودی ، من با شمار زیادی از آنها کنار آمده ام. آنها از من آپارتمان خریده ام. آنها چهل میلیون دلار، پنجاه میلیون دلار هزینه می کنند. آیا باید از آنها متنفر باشم؟ من آنها را خیلی دوست دارم.»
با این وجود، شبکه فاکس بیزنس تا روز سه شنبه همچنان تنها رسانه مهم غربی است که همچنان قرار است در ابتکار عمل سرمایه گذاری آتی شرکت کند که یک کنفرانس سرمایه گذاری در ریاض -عربستان سعودی- است که قرار است هفته آینده برگزار شود.
روزنامه نیویورک تایمز، اکونومیست و لس آنجلس تایمز همگی از شرکت در این کنفرانس انصراف داده اند. مقامات فاکس نیوز به درخواست های روز سه شنبه نیوزویک برای اظهار نظر در این باره پاسخ ندادند.
جمال خاشقجی در روز دوم ماه اکتبر وارد کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه شد و پس از آن دیگر دیده نشد. ترامپ دولت سعودی را در ارتباط با ادعای قتل او مقصر ندانست و در عوض اعلام کرد ممکن است «قاتلان سرخود» او را کشته باشند.

پلیس برزیل پیگیری فساد مالی رئیس جمهور این کشور را خواستار شد

به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلیس فدرال برزیل خواستار آن شد تا رئیس جمهور این کشور در زمینه دست داشتن در فساد مالی و پول شویی تفهیم اتهام شود. پلیس فدرال برزیل روز سه شنبه از دادستانی کل این کشور خواست میشل تمر رئیس جمهور برزیل و ده تن دیگر از جمله دختر وی را به فساد مالی، پول شویی و همدستی با جنایتکاران متهم کند. پلیس فدرال برزیل از یک سال پیش در مورد اینکه آیا تمر که از سال دوهزار و شانزده قدرت را در اختیار دارد در برابر تایید حکمی به نفع شرکت های بخش بنادر در سال دوهزار و هفده رشوه دریافت کرده است تحقیق می کند.
اکنون دستگاه قضایی برزیل باید تصمیم بگیرد که آیا دادخواست جنایی علیه رئیس جمهور صادر و تحقیقات بیشتر درخواست شود یا اینکه پرونده بسته شود. طبق قانون اساسی برزیل، مجوز کنگره برای اینکه دادگاه عالی بتواند در مورد رئیس جمهور تحقیق کند و وی را تحت پیگرد قرار دهد ضروریست. پلیس فدرال برزیل مسدود کردن اموال همه افراد مورد تحقیق و همچنین دستگیری چهار تن از آنان را خواستار شده است.
دفتر ریاست جمهوری برزیل اعلام کرد رئیس جمهور نمی خواهد در این زمینه اظهار نظر کند. تمر همواره این اتهامات را که از زمان آغاز تحقیقات به طور علنی مطرح شده است غیر قابل قبول می داند.
قاضی دادگاه عالی فدرال هم که گزارش پلیس فدرال را دریافت کرده است اعلام کرد در انتظار تصمیم دستگاه قضایی است.
سال گذشته میشل تمر هدف دو تحقیق دستگاه قضایی در مورد فساد مالی و همدستی با جنایتکاران قرار گرفت. در هر دو مورد کنگره تصمیم گرفت پرونده را تا زمان پایان دوران ریاست جمهوری تمر، در اول ژانویه سال دوهزار و نوزده ببندد.
این اتهامات در کمتر از دو هفته پیش از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده است که در آن جایر بولسونارو نامزد راست گرایان که طبق نظرسنجی ها شانس بیشتری دارد با فرناندو حداد نامزد چپ گرایان رقابت خواهد کرد. میزان محبوبیت تمر در اواخر دوران ریاست جمهوری خود 5 درصد است که کمترین میزان محبوبیت برای یک رئیس جمهور در چند دهه گذشته در برزیل است.

 

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: