پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

مجموعه اخبار از: قطعه قطعه شدن قاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه

مجموعه ای از اخبار قطعه قطعه شدن قاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه

عربستان به کشته شدن خاشقجی در کنسولگری سعودی اعتراف کرد + متن کامل بیانیه

سعودی ها سرانجام به کشته شدن روزنامه نگار منتقد ریاض در ترکیه اعتراف و مدعی شدند که وی پس از درگیری در کنسولگری این کشور کشته شده است.

به گزارش الوقت، به نقل از راشا تودی، دادستان کل عربستان اعلام کرد «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی‌ها در کنسولگری این رژیم در استانبول کشته شده است.

وی در بیانیه ای ضمن تایید خبر کشته شدن خاشقجی اعلام کرد در روز دوم اکتبر وی با مردی در داخل کنسولگری سعودی ها ملاقات کرده که در حین آن درگیری رخ داده و خاشقجی به قتل رسیده است.

دادستان کل اعلام کرده افراد مظنون برای گفت‌وگو درباره احتمال بازگرداندن خاشقچی به عربستان به استانبول رفته بودند.

در همین حال خبرگزاری دولتی عربستان سعودی «واس» در بیانیه‌ای به نقل از دادستان کل اعلام کرد ۱۸ نفر در ارتباط با همین پرونده دستگیر شده‌اند.

گفتنی است که جمال خاشقجی دو هفته پیش از این برای انجام کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به‌گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامد.

مقامات سعودی پیش از این ادعا کرده‌ بودند که این نویسنده و روزنامه‌نگار ۵۹ ساله از کنسولگری خارج شده است، اما رسانه‌ها گزارش‌هایی مبنی بر به‌ قتل رسیدن و تکه تکه شدن جسد او در کنسولگری عربستان منتشر کرده‌اند.

متن کامل بیانیه رسمی عربستان که بامداد شنبه از تلویزیون رسمی این کشور قرائت شد به شرح زیر است:

«ناپدید شدن شهروند عربستان سعودی، جمال بن احمد خاشقچی، در بالاترین سطوح مورد توجه پادشاهی عربستان سعودی قرار گرفت. به دلیل شرایط ایجاد شده در خصوص ناپدید شدن او، عربستان سعودی اقدامات ضروری را برای آشکار شدن حقیقت آغاز کرده و در تاریخ ۶ اکتبر یک تیم امنیتی را برای تحقیق درباره این موضوع و همکاری با همتایان ترکیه‌ای روانه این کشور کرد.

متعاقب آن، یک تیم مشترک امنیتی میان عربستان سعودی و جمهوری ترکیه تشکیل شد و بنا به اشتیاق پادشاهی عربستان برای روشن شدن تمامی جنبه‌های حقایق و به موجب حکمِ شماره‌ی ۵۷۰۹ مورخ ۳/۳/۱۴۴۰ از جانب خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز به داستان کل پادشاهی عربستان سعودی برای تحقیق درباره این پرونده، به مقام‌های امنیتی ترکیه اجازه ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول و منزل سرکنسول داده شد.

دادستان کل تا کنون بر اساس اطلاعاتی که مقام‌های ترکیه‌ای در اختیار تیم مشترک امنیتی قرار داده تحقیقاتی را از برخی مظنونان انجام داده تا اطلاع هر یک از آنها از وقایع رخ‌داده یا ارتباط با این وقایع را معین کند. این در حالی است که اطلاعات منتقل شده به مقام‌های امنیتی حاکی از آن بود که جمال خاشقچی کنسولگری را ترک کرده است.

در راستای اجرای دستورات پادشاه در خصوص ضرورت مشخص شدن حقیقت و اعلام شفاف آن، تحقیقات اولیه توسط دادستان کل نشان داد که مظنونان با توجه به وجود نشانه‌هایی درباره احتمال بازگشت خاشقچی به کشور برای ملاقات با وی به استانبول سفر کردند.

نتایج تحقیقات اولیه همچنین آشکار کرد که رایزنی‌های میان مظنونان و شهروند جمال خاشقچی در خلال حضور وی در کنسولگری عربستان در استانبول آن‌طور که باید پیش نرفت و روالی منفی به خود گرفت که منجر به درگیری و منازعه برخی از آنها با شهروند جمال خاشقچی شد. این منازعه در نهایت شدت گرفت و باعث مرگ خاشقچی و تلاش مظنونان برای مخفی کردن وقایع شد.

در حالی که تحقیقات در خصوص این پرونده ادامه دارند، ۱۸ شهروند سعودی بازداشت شده‌اند. پادشاهی عربستان سعودی مراتب تأسف عمیق خود را از این اتفاقات دردناک ابراز داشته و بر تعهد مقام‌های این کشور برای گزارش حقایق به افکار عمومی، پاسخگو کردن تمامی عاملان این واقعه و اجرای عدالت درباره آنها با سپردنشان به دادگاه‌های ذی‌صلاح در پادشاهی عربستان سعودی تأکید می‌کند.»

خب به فرض محال سناریوی عربستان درست باشد، جسد خاشقجی را چکار کرده اید؟

روزنامه ینی شفق چاپ ترکیه نوشت: به رغم آنکه عربستان سعودی رسما کشته شدن جمال خاشقجی را در سرکنسولگری این کشور در استانبول پذیرفت اما این را اعلام نکرد که جسد وی کجا است؟
ینی شفق نوشت: اکنون در ترکیه و سراسر جهان هزاران تن این سوال را می پرسند که جسد خاشقجی کجا است؟
هزاران تن در شبکه های مجازی هشتک «جسد کجا است؟» را علامت زدند.
خودداری حکومت سعودی از اعلام مکان جسد موجب تقویت احتمال قطعه قطعه شدن جسد خاشقجی شده است.
حکومت عربستان سعودی با اعلام اینکه خاشقجی در درگیری فیزیکی در سرکنسولگری عربستان جان خود را از دست داد، مرگ وی را رسما پذیرفت اما یک مقام سعودی به خبرگزاری رویترز گفت، نمی دانیم جسد خاشقجی چه شده است.
پلیس ترکیه در پی انتشار برخی خبرها مبنی بر اینکه جسد خاشقجی در مدت سه ساعت قطعه قطعه شده و در مکانی دفن شده است، جستجو برای یافتن بقایای جسد خاشقجی را در جنگل های بلگراد در حومه استانبول آغاز کرد.
برخی منابع امنیتی نیز می گویند، تلاش ها برای یافتن بقایای جسد خاشقجی بر مزرعه ای در استان یالووا در نزدیکی استانبول متمرکز شده است.

کوشنر به ترامپ: عربستان ول کن ، ایران را بچسب

به نقل از شبکه خبری سی ان ان جارد کوشنر مشاور و داماد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از وی خواسته است به سبب مسئله ایران، در واکنش به ماجرای جمال خاشقجی در موضع گیری های خود در برابر عربستان سعودی احتیاط کند.
این شبکه اعلام کرد ماجرای ناپدید شدن و قتل احتمالی جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی منتقد ریاض پیامدهای جهانی داشته است. برخی معتقدند این ماجرا به بزرگترین چالش در سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تبدیل شده است. برخی منابع به شبکه خبری سی ان ان اعلام کرده اند جارد کوشنر، مشاور و داماد ترامپ، که مناسبات نزدیکی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دارد، با استناد به حمایت مهم سعودی ها از اقدامات واشنگتن در برابر تهران و برخی مسائل دیگر، به ترامپ توصیه کرده است در واکنش به ماجرای خاشقجی با احتیاط برخورد کند.
روز پنجشنبه تالسی گابارد عضو دموکرات کنگره آمریکا و عضو کمیته روابط خارجی در یک توییت به سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد که گفته بود به سبب معاملات تسلیحاتی واشنگتن با ریاض، وی باید با احتیاط به ماجرای خاشقجی واکنش نشان دهد. گابارد در این توییت گفت: «استدلال ترامپ این است: اگر آمریکا به سعودی ها اسلحه نفروشد، کشور دیگری به آن اسلحه می فروشد. این مثل توجیه یک هروئین فروش است که می گوید اگر وی به یک معتاد مواد نفروشد، یک نفر دیگر آن را خواهد فروخت. ترامپ کاپیتالیسم را بدون در نظر گرفتن وجدان پذیرفته است. این برای کشور ما و جهان ویرانگر است.»
گابارد همچنین در گفتگو با شبکه سی ان ان گفت ترامپ طوری رفتار می کند که گویی آمریکا یک شرکت تجاری و او هم یک تاجر بی وجدان است.
این عضو کنگره آمریکا درباره عربستان سعودی نیز گفت:» این (ماجرای خاشقجی) باید ما را وادار کند به حقایق مرتبط با عربستان سعودی فراتر از آنچه بر سر این روزنامه نگار آمده است، نگاه کنیم، حقایقی مانند اینکه عربستان سعودی یک نظام دیکتاتوری است، اینکه عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده ایدئولوژی افراطی وهابی-سلفی ، یعنی همان ایدئولوژی گروههای تروریستی مانند داعش و القاعده در جهان است، اینکه عربستان سعودی همچنان به جنگ های چند صد ساله فرقه ای دامن می زند و یکی از طرف های این جنگ را با کمک های مالی و تسلیحاتی خود به گروههای تروریستی مانند القاعده در مناطقی مانند سوریه تحت حمایت خود قرار داده است، و نیز این حقیقت که عربستان یک جنگ نسل کشی در یمن به راه انداخته است.»
گابارد همچنین گفت :»عربستان سعودی در حقیقت متحد ما نیست. منافع آنها با منافع ما همسویی ندارد.»

عربستان در حال ساختن و پرداختن یک «سعید امامی» عربی: دستگیری ۱۸ نفر در رابطه با پرونده خاشقجی

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روایت سعودی ها از کشته شدن «جمال خاشقجی» در کنسولگری عربستان در استانبول را قابل قبول خواند.

وی در پیامی توییتری ضمن استقبال از اعتراف ریاض به کشته شدن خاشقجی، دستگیری ۱۸ نفر در ارتباط با پرونده قتل وی از سوی رژیم سعودی را نخستین گام مهم در این زمینه دانست.

ترامپ پیشتر با اعلام اینکه کنگره آمریکا در تصمیم گیری درباره اقدام در زمینه پرونده خاشقجی مشارکت خواهد داشت، گفته بود: در مورد اقدامات مورد نظر در پرونده خاشقجی «به میزان زیاد به آنچه کنگره می گوید گوش خواهم کرد.»

وی با یاد کردن از ریاض به عنوان متحدی عالی برای واشنگتن در عین حال تاکید کرد: اگر محصولاتمان را به عربستان نفروشیم به ضرر آمریکا خواهد بود.

تئاتر شروع شد: اعتراف سعودی ها به قتل «جمال خاشقجی»/ دستگیری ۱۸ مظنون

به نقل از راشا تودی، دادستان کل عربستان اعلام کرد «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودیها در کنسولگری این رژیم در استانبول کشته شده است.

وی در بیانیه ای ضمن تایید خبر کشته شدن خاشقجی اعلام کرد در روز دوم اکتبر وی با مردی در داخل کنسولگری سعودی ها ملاقات کرده که در حین آن درگیری رخ داده و خاشقجی به قتل رسیده است.

دادستان کل اعلام کرده افراد مظنون برای گفت‌وگو درباره احتمال بازگرداندن خاشقچی به عربستان به استانبول رفته بودند.

در همین حال خبرگزاری دولتی عربستان سعودی «واس» در بیانیه‌ای به نقل از دادستان کل اعلام کرد ۱۸ نفر در ارتباط با همین پرونده دستگیر شده‌اند.

گفتنی است که جمال خاشقجی دو هفته پیش از این برای انجام کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به‌گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامد.

مقامات سعودی پیش از این ادعا کرده‌ بودند که این نویسنده و روزنامه‌نگار ۵۹ ساله از کنسولگری خارج شده است، اما رسانه‌ها گزارش‌هایی مبنی بر به‌ قتل رسیدن و تکه تکه شدن جسد او در کنسولگری عربستان منتشر کرده‌اند.

توضیحات عربستان درباره قتل خاشقجی غیر عقلانی است

به نقل از النشره، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به اعدام های غیر قانونی اعلام کرد: توضیحات عربستان در خصوص اعدام خودسرانه جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی منطقی و عقلانی نیست.

وی در ادامه افزود: نباید هیچ دولتی این سخنان عربستان را بپذیرد یا باور کند که این کشور تحقیقاتی در این خصوص انجام می دهد.

این مسئول سازمان ملل تاکید کرد: ما نیازمند یک تحقیقات قابل اعتماد و شفاف برای مشخص کردن قاتلان خاشقجی هستیم.

عربستان سعودی به تازگی رسما به کشته شدن خاشقجی اعتراف کرده است.

اظهارات آماتوری ترامپ، الحمداله مشکل حل شد، اسلحه را به عربستان صادر کنید!، واکنش‌ها درباره اعلام رسمی مرگ خاشقجی

ترامپ: به تفسیر سعودی‌ها درباره قتل قاشجی اعتماد دارم، امیدوارم اعمال تحریم‌ها شامل فروش اسلحه به این کشور نشود.

وي با اشاره به اين که اگر محصولاتمان را به عربستان نفروشیم به ضرر آمریکا خواهد بود. تاکید کرد عربستان متحدی عالی برای آمریکا بوده است.

واکنش ها درباره اعلام رسمي مرگ خاشقجي به گزارش از تلويزيون الميادين؛ در اولین واکنش به خبر اعلام رسمی مرگ جمال خاشقجی در رسانه های سعودی، لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه در کنگره آمريکا این اظهارات را مشکوک خواند.

رسانه های ترکیه اعلام کردند روایت رسمی عربستان در مورد قضیه جمال خاشقجی با اطلاعاتی که از تیم تحقیقاتی ترکیه در این خصوص درز کرده است همخوانی ندارد.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اعلام رسمی خبر قتل جمال خاشقجی اعلام کرد: آمریکا از روایت عربستان در خصوص قتل خاشقجی مطلع شده است ولی همچنان تحقیقات در این خصوص را از نزدیک دنبال می کند. ما از کشته شدن جمال خاشقجی ابراز تاسف می کنیم و به خانواده و دوستان او تسلیت می گوییم.

سندرز افزود ما خواستار اجرای سریع و شفاف عدالت در مورد قضیه قتل خاشقجی طبق تمام معیارهای قانونی هستیم.

ادام شف نائب رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان هم آمریکا گفت نمی توان به خبر کشته شدن جمال خاشقجی به دلیل مشاجره لفظی اعتماد کرد.در حالي که راند پل سناتور جمهوری خواه آمریکایی از دولت ترامپ خواست فروش تسلیحات نظامی را به عربستان متوقف کند.

در حالي که راند پل سناتور جمهوری خواه آمریکایی از دولت ترامپ خواست فروش تسلیحات نظامی را به عربستان متوقف کند، رئیس جمهور آمریکا گفت: آنچه برای خاشقجی اتفاق افتاد غیر قابل قبول است، ولی من به تفسیر سعودی از این ماجرا اعتماد دارم و گمان نمی کنم رهبران سعودی به من دروغ گفته باشند. ترامپ افزود با کنگره در زمینه پرونده خاشقجی همکاری خواهم کرد ولی امیدوارم بحث اعمال تحریم ها علیه عربستان شامل فروش اسلحه به این کشور نشود.
تلویزیون الجزیره هم در خبری اعلام کرد لیندزی گراهام سناتور جمهوری خواه آمریکایی در واکنش به اعلام رسمی خبر کشته شدن خاشقجی گفت تأیید روایت رسمی عربستان در مورد قتل خاشقجی دشوار است، چرا که آنها پیشتر اعلام کردند خاشقجی از ساختمان کنسولگری خارج شده است.

«عمران خان» به رغم تحریم جهانی، سه شنبه راهی عربستان می شود

به نقل از داون نیوز، عمران خان نخست وزیر پاکستان به دعوت «ملک سلمان» پادشاه عربستان، سه شنبه (یکم آبان) برای شرکت در کنفرانس «ابتکار سرمایه گذاری آینده» راهی عربستان سعودی می شود.

وی ضمن شرکت در این کنفرانس با پادشاه و ولیعهد عربستان نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

این در حالی است که به دلیل ابهام در وضعیت «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، بسیاری از نمایندگان و مقامات کشورهای خارجی از شرکت در این کنفرانس کناره گیری کردند.

«استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا، وزرای تجارت فرانسه، انگلیس و هلند، «کریستین لاگارد» رئیس صندوق بین‌المللی پول، گوگل، خودروسازی «فورد»، بانک «JP مورگان» و «اوبر» و شمار زیاد دیگری از شرکت‌های تجاری، سرمایه‌گذاری و رسانه‌ای نیز ازجمله مقامات و شرکت هایی هستند که از حضور در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان انصراف داده اند.

گفتنی است که کنفرانس سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی که در اشاره به نشست اقتصادی سالانه «داووس» به «داووس در صحرا» معروف شده و با هدف جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای طرح‌های چندصد میلیارد دلاری «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی برگزار می شود.

جهانیان؛ مسئول سکوت برابر گرسنگی مردم یمن

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در توئیتی با اشاره به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی نوشت گرسنگی مردم یمن را نیز همچون خاشقجی به کام مرگ خواهد کشید و کشوری که از مدیریت اداره اطلاعات خود عاجز است قطعا جنگ علیه یک جمهوری مستقل را نیز نمی تواند مدیریت کند.
محمد علی الحوثی در رشته توئیتی در صفحه کاربری خود نوشت: قطعا مسئولیت سکوت در برابر گرسنگی مردم یمن که عامل آن حمله آمریکا، عربستان و هم پیمانان آن به یمن است، بر عهده جهانیان است. کوتاهی نکنید تا تاریخ نام شما را در زمره جنایتکاران ثبت نکند.
الحوثی درخواست کرد در پویش انتشار برچسب (هشتگ) #گرسنگی_یمنی ها_را_نیز_همچون_خاشقجی_اعدام_می_کند# شرکت کنید. آزادی و ایمان شما به دفاع از مظلومان بر شما واجب می کند هر آنچه از دستتان برمی آید انجام دهید.
وی در توئیت دیگری نوشت: دادستان عربستان اعلام کرد: مشاجره جمال خاشقجی شهروند سعودی با برخی هنگام حضور وی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول منجر به درگیری بین آنان و کشته شدن وی شد. باید دید عربستان کی شجاعت اذعان به اینکه #گرسنگی_یمنیها_را_نیز_همچون_خاشقجی_اعدام_می کند پیدا کرده، به جنگ با #سلاحهای_ممنوعه_در_یمن# پایان خواهد داد؟

 

 

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, عمومی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: