پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار جهان: آمریکا دشمن صلح جهانی و حقوق بشر است

اخبار جهان: آمریکا دشمن صلح جهانی و حقوق بشر است،بازداشت خانواده‌های مهاجر در مرز آمریکا-مکزیک افزایش یافت، اعتراض به سوء استفاده جنسی یک بنیاد خیریه آمریکایی در ليبريا، باج گیری به سبک جدید، نتانیاهو: گریزی از تخریب روستای «خان الاحمر» نیست!، ۵۰سال بود منتظر آمدن فردی مثل بن‌سلمان بودیم، این را میگویند مجازات بیرحمانه!، تحقیقات عربستان هیچ اعتباری ندارد، پلیس فرانسه ۲۰۰۰ پناهجو را از اردوگاه مهاجران اخراج کرد، و…

 cropped-globe-32299_1280.png

رئیس جمهور بولیوی: آمریکا دشمن صلح جهانی و حقوق بشر است

به نقل از اسپوتنیک، پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خارج شدن از توافق هسته‌ای با روسیه، اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی این تصمیم را محکوم و تاکید کرد: ایالات متحده دشمن صلح جهانی است.

رئیس جمهور بولیوی با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: ترامپ تهدید می کند که نیروهای نظامی آمریکا را به مرز مکزیک اعزام می کند تا با هزاران مهاجر از کشورهای آمریکای مرکزی مقابله کند، آن هم پس از اعلام این تصمیم که قصد دارد ایالات متحده را از پیمان موشک‌های میان برد با روسیه خارج کند. بنابر این آمریکا دشمن صلح جهانی و حقوق بشر است.

ترامپ با انتقادات گسترده‌ای به خاطر تصمیم برای خروج از پیمان هسته‌ای تاریخی با روسیه روبرو شده است. کاخ کرملین نیز این تصمیم آمریکا را خطرناک توصیف کرده است. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز روز سه شنبه گفت: واشنگتن هنوز تصمیم نهایی را درباره استقرار موشک های آمریکایی در اروپا اتخاذ نکرده است. ما هنوز راهی طولانی برای اتخاذ تصمیم نهایی درباره چنین مساله مهمی داریم.

وی افزود: مشکل اکنون این است که روسیه در حال نقض پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد در اروپا است. تهدید این نیست که آمریکا قصد خروج از این پیمان را دارد، تهدید واقعی موشک‌های روسی است که پیش از این مستقر شده است.

پیمان موشک‌های میان برد و موشک های برد کوتاه 8 دسامبر 1987 در زمان سفر میخائیل گورباچف به واشنگتن به امضا رسید. برای نخستین بار موشک‌هایی با برد از 500 تا 1000 و از 1000 تا 5000 کیلومتر شامل کاهش شدند از جمله موشک‌های نوع «ار-12 و ار-14» که اتحاد شوروی در سال 1962 در کوبا مستقر کرده بود و بحران کارائیب را دامن زد.

در ماه مه 1991 این پیمان کاملا اجرا شد و تا آن زمان اتحاد شوروی 1752 موشک بالستیکی و بالدار زمین پایه را نابود کرده بود و آمریکا نیز 859 موشک از این نوع را از بین برد. در عین حال هر یک از طرفین این قرارداد می تواند بطور یکجانبه با ارائه ثبوت قانع کننده در باره ضرورت خروج از آن از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد خارج شود.

بازداشت خانواده‌های مهاجر در مرز آمریکا-مکزیک افزایش یافت

به نقل از رویترز، آمارهای رسمی حاکی است که ماموران آمریکایی تنها در ماه سپتامبر حدود 17 هزار مهاجر را که قصد عبور از مرز مکزیک و ورود به خاک ایالات متحده داشته‌اند، بازداشت کرده‌اند که این رقم نسبت به ماه قبل از آن 31 درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش، مقام‌های دولت ترامپ روز سه شنبه با ارائه این آمارها و اشاره به افزایش چشمگیر تعداد مهاجرانی که قصد ورود به ایالات متحده را دارند، این مساله را یک بحران مرزی ارزیابی کرده اند.

آمارهای رسمی نشان می دهد که مهاجران خارجی سعی می کنند به صورت خانوادگی وارد خاک آمریکا شوند چرا که قوانین آمریکا دولت را ملزم به حمایت و حفاظت از کودکان مهاجر می کند. حدود 40 درصد مهاجرانی که در سال مالی 2017-2018 قصد ورود به آمریکا را داشته اند، کودکان بدون والدین یا خانواده هایی به همراه کودک بوده اند. این رقم در سال 2012 میلادی تنها 10 درصد کل مهاجران را شامل شده است.

بر اساس آمارهای سمی، ماموران مرزی آمریکا در سال مالی 2018 میلادی منتهی به 30 سپتامبر بیش از 397 هزار مهاجر را در مرز جنوبی بازداشت کرده اند. این رقم در سال مالی قبل به 304 هزار نفر رسیده بود.

ترامپ تهدید کرده است که اعطای کمک مالی به کشورهای آمریکای مرکزی را قطع خواهد کرد ، اگر این کشورها برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا تدابیر لازم را اتخاذ نکنند.

اعتراض به سوء استفاده جنسی یک بنیاد خیریه آمریکایی در ليبريا

به نقل از خبرگزاری فرانسه، مردم لیبریا در اعتراض به فعالیت یک بنیاد خیریه آمریکایی تظاهرات کردند که به دختران آفریقایی تعرض جنسی می کند.
دیروز شهر مونروویا پایتخت کشور آفریقایی لیبریا شاهد برپایی تظاهرات بود. شرکت کنندگان در این تظاهرات به فعالیت یک بنیاد به اصطلاح خیریه آمریکایی در کشورشان اعتراض داشتند که در آنجا به چندین دختر تجاوز شده است. این بنیاد آمریکایی در لیبریا به فعالیتهای آموزشی مشغول است و پس از فاش شدن ماجرای تجاوز به عنف به دختران در این مدرسه، به این موسسه، مدرسه تجاوز به عنف می گویند.

جوول تیلور Jewel Taylor رئیس جمهور لیبریا در واکنش به افزایش موج درخواست ها برای انجام تحقیق و تفحص در این باره، روز گذشته دستور تحقیق و تفحص مستقل و فوری را در این خصوص صادر کرد. قرار بود دخترانی که در گذشته هدف تعرض های جنسی قرار گرفته یا به فحشاء کشیده شده اند در این بنیاد آمریکایی دوره های بازگشت به جامعه و احیای روحی و روانی را سپری کنند اما دقیقا برعکس هدف اعلام شده، دختران بینوا در این مکان هدف تجاوز جنسی قرار می گرفتند.

باج گیری به سبک جدید:توییت ترامپ: تعرفه ها موجب شده است میلیاردها دلار گیر آمریکا بیاید!

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در توییتی نوشت به علت تعرفه ها، میلیاردها دلار گیر آمریکا آمده یا در حال واریز شدن به حساب های آمریکا است و یا خواهد شد. همچنین مذاکرات بسیار خوبی در جریان است. اگر کشوری با ما توافق تجاری عادلانه امضا نکند ضد آن کشور تعرفه اعمال خواهیم کرد. این امر به هر حال موجب ایجاد اشتغال و رونق شرکت های تجاری در آمریکا خواهد شد. و آمریکا دوباره مورد احترام خواهد بود!

 

نتانیاهو: گریزی از تخریب روستای «خان الاحمر» نیست!

به نقل از خبرگزاری وفا، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل مواضع خصمانه جدیدی را علیه فلسطینیان اتخاذ کرده است.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفته است: در نهایت روستای خان الاحمر را تخریب می کنیم.

نخست وزیر رژیم اسرائیل همچنین گفت: هرچند با دادن مهلت بیشتر به ساکنان جهت تخلیه خان الاحمر موافقت شده اما این روستا در نهایت تخریب خواهد شد.

نتانیاهو همچنین عنوان کرد: تخریب روستای خوان الاحمر زمان زیادی به طول نخواهد انجامید.

گفتنی است، تصمیم تل آویو برای تخریب روستای خان الاحمر مدت هاست که موجی از اعتراضات در خارج از مرزهای اراضی اشغالی ایجاد کرده و بسیاری از طرف های بین المللی خواستار تجدید نظر مقامات اسرائیلی در تصمیم خود هستند.

هاآرتص: ۵۰سال بود منتظر آمدن فردی مثل بن‌سلمان بودیم

روزنامه هاآرتص در مقاله‌ای به‌قلم تسفیا گرینفلد خواستار مسامحه با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در پی کشته شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد رژیم عربستان سعودی و خبرها مبنی بر دست داشتن وی در این مسئله شد.

گرینفلد با بیان اینکه مسامحه با بن‌سلمان در این زمینه ضروری است، گفت محمد بن سلمان رهبری است که اسرائیل ۵۰ سال منتظر چنین رهبری بود و برکناری وی برای اسرائیل ویرانگر خواهد بود.

وی ادامه داد: اسرائیلی‌ها پنج دهه بود که دعا می‌کردند و امیدوار بودند که یک رهبر عربی اساسی بیاید تا توافق مهمی را با اسرائیل امضا کند.

گرینفلد تأکید کرد این فردی که اسرائیلی‌ها منتظرش بودند، محمد بن سلمان است.

این را میگویند مجازات بیرحمانه! : روادید مسئولان مرگ خاشقجی را لغو خواهیم کرد

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت روادید کسانی را که مسئولیت آنها در مرگ خاشقجی ثابت شود لغو خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت منافع راهبردی مشترک آمریکا با عربستان باقی است.

پمپئو گفت کشورش برخی از مقامات عربستان را به عنوان مسوولان کشتن جمال خاشقجی شناسایی کرده و در حال اتخاذ اقداماتی علیه آنها شامل لغو روادید و بررسی اعمال تحریم علیه آنهاست.
وی گفت: «این مجازات ها آخرین حرف آمریکا درباره این موضوع نخواهد بود.»
پمپئو افزود: «به روشنی می گوییم آمریکا با این نوع اقدام بی رحمانه برای ساکت کردن آقای خاشقجی روزنامه نگار از طریق خشونت، مدارا نمی کند.»

تحقیقات عربستان هیچ اعتباری ندارد

به نقل از تلويزيون الجزيره، سازمان دیده بان حقوق بشر انجام دادن تحقیقات بین المللی درباره کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول را خواستار شد.
سارا لی واتسون رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده بان حقوق بشر انجام تحقیقات بین المللی مستقل را در خصوص کشته شدن جمال خاشقجی خواستار شد و آن را به نفع همه دانست و تاکید کرد تحقیقاتی که عربستان سعودی انجام می دهد از هیچ اعتباری برخوردار نیست.
وی گفت: اردوغان گفته است می خواهد محاکمه عاملان این جنایت در ترکیه انجام شود و از عربستان سعودی می خواهد متهمان را به ترکیه تحویل دهد. من تردید دارم که عربستان سعودی به این درخواست توجهی کند و تلاش می کند این مسئله را دفن کند. مشخص است که عربستان سعودی در برخورد با این مسئله جدی نیست چرا که دو تن از متهمان از سمت خود برکنار شدند اما در دو سمت دیگر گمارده شدند. درخصوص تحقیقات بین المللی ، نکته مهم این است که ترکیه اجرای این تحقیقات را از دبیرکل شورای امنیت سازمان ملل متحد بخواهد و این مسئله به نفع عربستان سعودی و ترکیه و جامعه بین المللی خواهد بود چرا که اگر این تحقیقات در عربستان سعودی انجام شود اعتباری نخواهد داشت. ما پشت سرهم درحال شنیدن دروغ از عربستان سعودی هستیم و اگر چنین تحقیقاتی در ترکیه انجام شود شاید متهم شود که سیاسی کاری شده است.

 

پلیس فرانسه ۲۰۰۰ پناهجو را از اردوگاه مهاجران اخراج کرد

به نقل از خبرگزاری فرانسه، ­نیروهای پلیس فرانسه صبح سه شنبه حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از ساکنان اردوگاه آوارگان «گراند سنت» را تخلیه کردند. این اردوگاه آوارگان در شمال فرانسه قرار دارد.
براساس گزارش های منتشر شده ساکنان این اردوگاه به دیگر مراکز اسکان آوارگان در شمال فرانسه منتقل شدند. شمار زیادی از این افراد کودک بودند و امید داشتند بتوانند خود را به انگلیس برسانند.
مقامات فرانسوی در این باره ادعا کردند هدف از عملیات تخلیه این اردوگاه مقابله با شبکه افرادی است که در منطقه حضور داشتند و تلاش می کردند به این افراد کمک کنند به صورت غیر قانونی از کشور خارج شوند.

توتال فرانسه با وجود تکه تکه کردن خاشقچی یک قرار داد ۳۴ میلیاردی با محمد بن سلمان امضا کرد!

به کزارش راشا تودی، با وجود اعلام بایکوت کنفرانس اقتصادی عربستان سعودی از سوی رهبران و کشورهای غربی عربستان سعودی توانست قراردادهای اقتصادی بالغ بر ۴۴ میلیارد دلار با شرکت‌های مختلف جهان امضا کند.

شرکت نفتی آرامکو عربستان به تنهایی با شرکت توتال فرانسه که اخیراً قرارداد چند میلیاردی خود را با ایران فسخ کرد، قرارداد جدیدی بالغ بر ۳۴ میلیارد دلار به امضا رسانده است، ابن قرار دادها در چارچوب کنفرانس اقتصادی داووس صحرا با حضور محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به اضا رسیدند.

سلام از جمله شرکت‌های بین المللی که در رشته های نفتی و بازسازی با عربستان سعودی در کنفرانس داووس صحرا قراردادهای جدیدی امضا کردند می توان از Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton und Baker Hughes

نام برد این قراردادها در شرایطی بسته شده که نقش عربستان و خانواده سلطنتی در کشتن خبرنگار عربستانی کاملا مشهود بوده و عربستان رسما به قتل پی اعتراف مرده است.

رشوه پیشنهادی عربستان به اردوغان در پرونده خاشقجی

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از یک منبع نزدیک به رئیس جمهور ترکیه نوشت: شاهزاده خالد الفیصل امیر منطقه مکه مکرمه دو روز پیش در قالب هیئت رسمی سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی به ترکیه رفت و روز دهم ماه جاری میلادی با اردوغان دیدار کرد. او در این دیدار برای بستن پرونده جمال خاشقجی پیشنهاد اعطای یک بسته مشوق را به آنکارا داد.

به نوشته این روزنامه، این بسته حاوی کمک های مالی و سرمایه گذاری برای کمک به اقتصاد ترکیه و پایان دادن به محاصره قطر بوده است.

این روزنامه به نقل از منبع یاد شده که او را هم پیمان نزدیک رئیس جمهور ترکیه توصیف کرد، افزود: اردوغان پیشنهاد خالد الفیصل را رد و آن را «رشوه سیاسی» توصیف کرد.

این دیدار پیش از اعلام موافقت آنکارا برای تشکیل کمیته ای مشترک از ترکیه و عربستان برای تفتیش کنسولگری و خانه محمد العتیبی منزل کنسول سعودی در قالب تحقیقات برای تعیین سرنوشت خاشقجی انجام شد.

دستور کار پنهان اردوغان در تحقیقات از قتل خاشقجی/قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی عربستان و بحرین!/ حمله نیروهای یمنی به خاک عربستان/ رشوه پیشنهادی عربستان به اردوغان در پرونده خاشقجی

بعد از گذشت تقریبا سه هفته از ناپدید شدن خاشقجی که در دوم ماه اکتبر جاری روی داد، مسئولان سعودی روز شنبه 28 مهر اعلام کردند که این روزنامه نگار منتقد در کنسولگری عربستان در استانبول براثر مشاجره و ضد و خورد در جریان بحثی کشته شده است.

منابع نزدیک به دولت سعودی گفته اند: این بحث به احتمال زیاد برای تلاش جهت متقاعد کردن خاشقجی برای تحویل خود بود که به خوبی پیش نرفت.

 

تماس تلفنی بن سلمان با خاشقجی چند لحظه قبل از قتل / افشای جزئیات جدید از نحوه قتل روزنامه‌نگار سعودی

بمب جدید خبری از ماجرای جمال خاشقجی و قتل وی در کنسولگری عربستان در استانبول امروز با انتشار جزئیات جدیدی از نحوه قتل وی توسط یکی از نشریات ترک منفجر شد. به ادعای این روزنامه لحظاتی قبل از مرگ جمال خاشقجی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با وی یک تماس تلفنی برقرار کرده است.

به گزارش «تابناک» گزارشی که از سوی نشریه طرفدار دولت ترکیه «ینی شفق» (صبح نو) منتشر شده است بیان کرده که محمد بن سلمان لحظاتی قبل از مرگ ستون نویس واشنگتن‌پست در داخل کنسولگری عربستان با وی تماس تلفنی برقرار کرده است. درحالی‌که هنوز این گزارش از سوی مقامات ترکیه به شکل رسمی تائید نشده است، اما به نظر می‌رسد که مقامات ترکیه در حال انتشار قطره‌چکانی جزئیات و اطلاعات تازه از قتل جمال خاشقجی در رسانه‌های طرفدار دولت این کشور هستند و پیش‌ازاین تقریباً همه گزارش‌های مشابه صحت و اعتبار داشته است.

این روزنامه بیان کرده: جمال خاشقجی توسط گروه امنیتی سعودی در داخل ساختمان کنسولگری عربستان دستگیر شده بوده است که شاهزاده محمد بن سلمان از طریق تلفن کنسولگری با وی تماس برقرار می‌کند و تلاش می‌کند تا وی را متقاعد به بازگشت به ریاض کند. اما جمال خاشقجی از ترس اینکه بازگشت وی به ریاض منجر به دستگیری و قتل وی شود پیشنهاد بن سلمان را رد می‌کند. بعدازاین تماس تلفنی گروه قتل این روزنامه‌نگار را به هلاکت می‌رسانند.

این گزارش همچنین جزئیات مخوفی از نحوه به قتل رسیدن خاشقجی نیز به دست داده و بیان کرده است که مقامات ترکیه بر این باور هستند که قاتلان خاشقجی وی را قبا از قتل محکم نگاه داشته و انگشتان دست وی را قطع کرده‌اند. سپس یک داروی مهلک و کشنده به وی تزریق کرده و وی را به اتاق دیگری منتقل کرده‌اند که در آنجا بدن بیجان وی را بر روی میز کنفرانس قرار داده و مثله کرده‌اند.

کارآگاهانی که ماجرای قتل خاشقجی را پیگیری کرده‌اند در جستجوی اعضای بدن وی متوجه دو دستگاه خودروی کنسولگری عربستان سعودی شده‌اند که به دو مقصد جداگانه در خارج از مرکز شهر هدایت شده بودند.

یکی از این خودروها به مقصد جنگل بلگارد که جنگلی بزرگ و انبوه در حومه شهر استانبول است رفته درحالی‌که دیگری به سمت شهر یالوا در فاصله یک‌ساعته از استانبول هدایت شده است. اکنون هر دو این محل برای یافتن بقایای جسد خاشقجی در حال بازرسی است.

این گزارش‌ها در حالی است که سران سعودی هرگونه دخالت خاندان پادشاهی عربستان در این قتل را انکار کرده‌اند. پلیس ترکیه از 15 نفر ازجمله تعداد قابل‌توجهی از کارمندان شخصی محمد بن سلمان و یک متخصص کالبدشکافی سعودی که تحصیلات خود را در استرالیا انجام داده در این قتل نام برده‌اند.

درحالی‌که شک و تردید در ماجرای قتل خاشقجی در حال افزایش است، سران عربستان سعودی روایت‌های متفاوت و بعضاً متناقضی از زمان ناپدید شدن وی به دست داده‌اند ازجمله اینکه برای روزهای نخست ادعا می‌کردند که وی کنسولگری عربستان را بی‌هیچ مزاحمتی ترک کرده است.

اما بعدازآن که یکی از روزنامه‌های ترکیه خبر داد که ساعت هوشمند اپل خاشقجی فایل صوتی مخوف از شکنجه، مسمومیت و قتل وی را ضبط کرده است سران آل سعود نهایتاً اعتراف کردند که وی کشته شده است. اما بااین‌حال توجیه و توضیح عربستان در خصوص مرگ وی – بعد از یک مشاجره لفظی و در پی یک زدوخورد ناخواسته با نیروهای داخل کنسولگری – به‌هیچ‌عنوان از سوی افکار عمومی موردپذیرش قرار نگرفته است.

اکنون گزارش ینی شفق با این ادعای سران سعودی کاملاً در تناقض قرار گرفته است. سه روز بعد از ناپدید شدن این روزنامه‌نگار بن سلمان در مصاحبه با بلومبرگ گفته بود که خاشقجی اصلاً داخل کنسولگری نبوده است و «ما آماده استقبال از بازرسی‌های دولت ترکیه در این خصوص هستیم».

در همین حال چندین مقام ارشد دولتی در آمریکا معتقد هستند که بن سلمان مستقیماً به مرگ خاشقجی مرتبط است و یک از آن‌ها حتی درخواست داده در صورت تائید این ارتباط به شکل رسمی دنیای غرب واکنشی جمعی به آن نشان دهد.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نیز وعده داده است که در روز پنج‌شنبه جزئیات کامل از قتل خاشقجی و ازجمله جزئیاتی از تیم 15 نفره مسئول قتل وی را در مجلس ترکیه افشا خواهد کرد. وی گفته: چرا این 15 نفر به اینجا آمدند؟ چرا 18 نفر در این ماجرا دستگیر شده‌اند؟ این‌ها سؤالاتی است که باید با جزئیات دقیق تشریح شود.

سران کنگره آمریکا بیان کرده‌اند که دولت سعودی باید تبعات سنگینی برای این ماجرا پرداخت کند. در همین حال دادستان کل استانبول 28 تن دیگر از اعضای کنسولگری عربستان را برای شهادت در یک جلسه دادرسی در روز دوشنبه فراخوانده است. پیش‌ازاین کارمندان ترک کنسولگری گفته بودند که از آن‌ها خواسته شده تا در زمانی که خاشقجی ناپدید شده در محل کار حاضر نشوند.

مشاور دیوان سلطنتی عربستان از طریق اسکایپ روند قتل خاشقجی را هدایت کرد

خبرگزاری رویترز به جزئیات جدیدی از ماجرای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی اشاره کرده است.

بر اساس این گزارش، این خبرگزاری در این خصوص فاش کرد: «سعود القحطانی» مشاور دیوان سلطنتی عربستان بر روند قتل خاشقجی نظارت داشته و آن را هدایت کرده است.

طبق اعلام رویترز، القحطانی از طریق اسکایپ دستورات لازم را به اعضای تیم ۱۵ نفره سعودی جهت قتل خاشقجی، داده است.

این خبرگزاری آمریکایی به نقل از منابع عربی و ترکیه ای آگاه اعلام کرد: زمانی که ارتباط اسکایپ برقرار می شود، القحطانی شروع به اهانت به خاشقجی می کند و خاشقجی نیز پاسخ او را می‌دهد.

رویترز همچنین به نقل از منابع ترکیه ای می افزاید: پس از آنکه خاشقجی پاسخ اهانت های القحطانی را می دهد، مشاور دیوان سلطنتی عربستان به اعضای تیم ۱۵ نفره دستور می دهد و با کمال وقاحت می‌گوید:«ازشرش خلاص شوید و سَر این سگ را برایم بیاورید!»

این خبرگزاری آمریکایی به نقل از منابع ترکیه ای گفته است: فایل مکالمه القحطانی با خاشقجی و اعضای تیم ۱۵ نفره در ساختمان کنسولگری در اختیار اردوغان قرار گرفته است. اردوغان نیز از قرار دادن این فایل در اختیار آمریکایی ها خودداری کرده است.

 

معامله پشت پرده ترکیه- احزاب مخالف در ترکیه

: سخنرانی اردوغان در خصوص قتل خاشقجی ناامید کننده و شکست خورده

،‌ تلویزیون المیادین اعلام کرد مخالفان در ترکیه از سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در خصوص جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی به شدت انتقاد می کنند و آن را سخنرانی شکست خورده توصیف کردند. مخالفان این پرسش را مطرح می کنند که چرا حضور گروه تحقیق ترکیه ای در کنسولگری سعودی در استانبول ده روز طول کشید؟ سخنرانی اردوغان برای بسیاری ناامید کننده بود به خصوص آنکه او اعلام کرده بود حقایق را به طور کامل بر ملا خواهد کرد .

نبرد سنگین ارتش سوریه با تروریستها در شرق ادلب

به نقل از اسپوتنیک، گروه تروریستی حزب الاسلامی الترکستانی و اجناد القوقاز(قفقاز)، مواضع ارتش سوریه در شهرک کفریا را از نزدیکی مناطق تحت نظارت ترکیه در الصرمان در حومه ادلب هدف قرار دادند.

تروریستهای حزب الترکستانی و گروه موسوم به لواء صقور الغاب پس از اینکه سلاح و مهمات خود را به منطقه عاری از سلاح منتقل کردند، مواضع ارتش سوریه در کفریا در شرق ادلب را با سلاح سنگین هدف قرار دادند که ارتش سوریه نیز پاسخ داد و مواضع گروههای تروریستی را زیر آتش قرار داد و به دنبال آن نبرد سختی میان طرفین رخ داد.

از سوی دیگر جبهه سهل الغاب شاهد تحرکات تروریستهای حزب الاسلامی الترکستانی و لواء صقور الغاب همپیمان جبهه النصره در محورهای السرمانیه و المشاریع و اطراف شهرک الحواش بود و تروریستها اقدام به انتقال مهمات و سلاح برای هدف قرار دادن مواضع ارتش سوریه کردند که ارتش سوریه نیز با توپخانه مواضع تروریستها را گلوله باران کرد که سه مرکز وابسته به آنها منهدم شد و شماری از تروریستها کشته و زخمی شدند.

از سوی دیگر منابع وابسته به ارتش سوریه اعلام کردند: گروههای مسلح همچنان در حال تحکیم مواضع و انتقال سلاح و مهمات به جبهه های درگیری در منطقه عاری از سلاح هستند و مواضع ارتش سوریه را روزانه هدف قرار می دهند.

این منابع بیان کردند: ارتش سوریه آمادگی کامل برای عملیات ضد تروریستها در این جبهه ها در هر زمانی را دارد.

گروه موسوم به اجناد القوقاز تروریستهایی هستند که از کشورهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، جمهوری چچن آماده اند و در ادلب و حومه آن به سر می برند و تعداد آنها بالغ بر هزاران نفر می رسد که از اواخر سال ۲۰۱۲ و اوایل ۲۰۱۳ به سوریه آمده و به شکل گروههای مستقل درآمده اند.

تروریستهای حزب الاسلامی الترکستانی نیز چینی هایی هستند در کنار تروریستهای چچنی و ازبکی بر در شمال و شمال غرب سوریه حضور دارند. خانواده های آنها در حومه جنوب غربی حلب و شمال شرقی لاذقیه هستند.

پاسخ ارتش یمن: حمله نیروهای یمنی به خاک عربستان

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن عصر سه‌شنبه علیه مواضع ارتش سعودی در داخل خاک عربستان در استان عسیر دست به عملیات زدند.

به گزارش شبکه المسیره، این عملیات در منطقه «الربوعه» صورت گرفت و نیروهای یمنی با استفاده از توپخانه و شلیک مستقیم تعدادی از نیروهای سعودی را از پا در آوردند و چندین تن دیگر نیز زخمی شدند.

خبرگزاری رسمی یمن (سبأ نت) نیز گزارش داد که یگان موشکی یمن با یک فروند موشک زلزال۱، محل تجمع نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی- اماراتی را در صحرای «الاجاشر» در استان «نجران» عربستان هدف قرار داد. یک پاسگاه سربازان سعودی نیز در منطقه «مراش» با توپخانه نیروهای یمنی هدف قرار گرفت و منهدم شد.

در همین حال پهپاد «قاصف۱» نیز محل تجمع نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی-اماراتی را در استان نجران هدف قرار داد.

در غرب یمن و در جنوب استان الحدیده، طی یک عملیات گسترده، ۱۴ خودروی نظامی ائتلاف سعودی- اماراتی منهدم شد. به طوریکه دهها تن کشته و زخمی شدند و منطقه مورد نظر نیروهای یمنی نیز کاملا پاکسازی شد.

در مقابل نیز جنگنده‌های سعودی، مواضع نیروهای یمنی را در شهرستان «صرواح» را در استان مأرب، بمباران کردند.

توپخانه ائتلاف سعودی-اماراتی نیز روستا‌های منطقه «شدا» در شمال یمن و در مرز با عربستان را هدف قرار دادند.

حمله همه‌جانبه ائتلاف سعودی-اماراتی علیه یمن که در ابتدا قرار بود یک ائتلاف عربی جامع باشد، از شش فروردین سال ۹۴ آغاز شده است و عملیاتی که قرار بود نهایتا چندین ماه به طول بیانجامد در چهارمین سال خود قرار دارد.

 

حمله سرباز افغان به نظامیان خارجی در غرب افغانستان

مقامات فرماندهی «حمایت قاطع» در بیانیه‌ای اعلام کردند که یک نظامی جمهوری چک در ولایت «هرات» واقع در غرب افغانستان کشته شده است و دو نظامی دیگر نیز در همان رویداد زخمی شده‌اند.

در این بیانیه آمده است: گزارش‌های ابتدایی نشان می‌دهد که حمله توسط یکی از نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته است.

به گزارش «میلیتاری تایمز»، در سال جاری میلادی وزارت دفاع آمریکا تاکنون کشته شدن 8 نظامی آمریکایی و زخمی شدن 85 نیروی دیگر این کشور را در افغانستان تایید کرده است.

وزارت دفاع جمهوری چک اما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نظامیان کشته و زخمی شده متعلق به این کشور هستند.

به گزارش «رویترز» نظامیان زخمی کشور جمهوری چک پس از زخمی شدن به بیمارستانی در پایگاه نظامی بگرام منتقل شدند و شرایط آن‌ها نیز وخیم نیست.

سخنگوی طالبان نیز با انتشار پیامی مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

 

درخواست جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس برای توقف فروش سلاح به عربستان

به نقل از آناتولی، «ترزا می»، نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه که در جلسه پارلمان این کشور حضور یافته بود، ضمن محکومیت قتل «جمال خاشقجی» در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، از دیگر نمایندگان پارلمان نیز خواست که این اقدام را محکوم کنند.

در این جلسه همچنین «جرمی کوربین»، رهبر حزب کارگر ضمن استقبال از محکومیت قتل خاشقجی توسط نخست وزیر، اضافه کرد که آیا فقط محکومیت شفاهی این مسئله کفایت می‌کند؟

کوربین در ادامه از نخست وزیر انگلیس خواست تا بصورت عملی به ماجرای قتل خاشقجی پاسخ دهد و در این راستا فروش تسلیحات به عربستان را متوقف کند.

پیش از این نیز «یان بلکفورد»، نماینده پارلمان و رهبر حزب ملی اسکاتلند از ترزا می خواسته بود تا فروش اسلحه به عربستان را در واکنش به قتل خاشقجی متوقف کند.

ماجرای قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه با واکنش‌های منفی جهانی روبرو شده و بسیاری از رهبران و چهره‌های سیاسی خواستار تحقیقات گسترده و روشن شدن ابعاد قتل نویسنده منتقد سعودی شده‌اند.

عربستان: کاهش صادرات نفت ایران و کشورهای دیگر را نمی‌توانیم جبران کنیم

خالد الفالح وزیر انرژی عربستان گفت سعودی قصد ندارد همانند آنچه در سال 1973 میلادی رخ داد، مصرف‌کنندگان غربی را تحریم نفتی کند.

وی که با خبرگزاری تاس روسیه گفت‌وگو می‌کرد، اذعان کرد در سایه اعمال تحریم‌های نفتی بر ایران هیچ تضمینی برای اینکه قیمت نفت افزایش نیابد، وجود ندارد.

الفالح در پاسخ به این سئوال که آیا جهان می‌تواند مانع بازگشت به نفت 100 دلاری برای هر بشکه شود؟ افزود نمی‌توانم به شما تضمین دهم، من نمی‌توانم درباره اینکه برای صادرکنندگان دیگر چه پیش خواهد آمد، پیش‌بینی کنم.

وی گفت ما با تحریم‌های علیه ایران روبرو هستیم و هیچ کس نمی‌داند که صادرات نفت ایران چگونه خواهد شد،از سوی دیگر احتمال کاهش صادرات نفت کشورهای مختلفی از جمله لیبی، نیجریه، مکزیک و ونزوئلا وجود دارد.

وزیر انرژی سعودی در اعتراف به ناتوانی این رژیم به جبران کمبودهای احتمالی بازار جهانی نفت که ملک سلمان به ترامپ قول داده بود آن را جبران کند،‌خاطر نشان کرد اگر صادرات نفت روزانه سه میلیون بشکه کاهش یابد، ما نمی‌توانیم این کمبود را جبران کنیم، به همین سبب باید از ذخایر نفتی استفاده کنیم.

 

اگر «خاشقجی» در دعوا کشته شده؛ چه نیازی به اره استخوان‌بُر بود؟

«بن ساسه» (Ben Sasse) نماینده جمهوریخواه سنای آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌اِن‌اِن در واکنش به قتل منتقد سعوی در کنسولگری ریاض در استانبول تأکید کرد: روایت عربستان در این خصوص باورکردنی نیست و این کشور باید توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه دهد.

نماینده جمهوریخواه سنای آمریکا در این خصوص گفت: عربستان اعلام کرده است که «جمال خاشقجی» در جریان منازعه در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است؛ اگر چنین است پس چه نیازی به اره استخوان بُر بوده است؟

وی در ادامه ادعا کرد: گزینه‌ های متعددی از جمله توقف فروش سلاح به این کشور مطرح است. آمریکا فروش سلاح را نه به منظور کسب سود؛ بلکه برای اتحاد با کشورهایی که به ارزش‌ های آنها ایمان دارد، انجام می‌دهد!

گفتنی است جمال خاشقجی روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و دیگر از آن خارج نشد .

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از این محل اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل ۱۵ مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

هر چند از همان ابتدا گزارش هایی در مورد شکنجه، قتل و مُثله شدن جسد وی در رسانه ها منتشر می شد اما ریاض مدعی بود که خاشقجی از کنسولگری خارج شده است.

روز پنجشنبه ۱۸ اکتبر دادستانی استانبول اعلام کرد که بررسی و تفحص واحدهای امنیتی و قضایی ترکیه از اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی مطابق با قوانین و معاهدات بین‌المللی ادامه دارد.

ریاض بالاخره چندی پیش در ادعائی مضحک اعلام کرد که جمال خاشقجی بر اثر درگیری در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول فوت کرده است!

 

مرکل: تا روشن شدن ماجرا، صادرات سلاح به عربستان را متوقف می کنیم

به نقل از رویترز، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان خواستار شفاف شدن ابهامات موجود در پرونده قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول شد.

وی با محکوم کردن این اقدام جنایتکارانه بر لزوم شفاف سازی در این خصوص و پاسخگویی مقامات ریاض تاکید کرد.

صدراعظم آلمان افزود در چنین شرایطی این کشور هیچگونه سلاحی به عربستان صادر نخواهد کرد.

امروز بعدازظهر نیز «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در حساب توئیتری خود خواستار پاسخ واحد جامعه بین‌الملل در برابر قتل نویسنده منقد سعودی، «جمال خاشقجی» شد.

وزیرخارجه آلمان همچنین در این اظهار نظر ضمن تاکید بر لزوم پیگیری عاملان حادثه قتل خاشقجی گفته است که کشورش در کنار انگلیس، فرانسه و دیگر کشورهای عضو «گروه ۷» برای پیگیری موضوع خاشقجی خواهد ایستاد.

 

آمریکا آماده همکاری با روسیه درباره سوریه نیست

نقل از خبرگزاری ایتارتاس؛ سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد آمریکا برای حذف تروریست های باقیمانده در سوریه و تضمین بازگشت آوارگان سوری به این کشور آماده همکاری کامل و تمام عیار با روسیه نیست.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در پاسخ به پرسشی درباره طرح مسئله سوریه در مذاکرات امروز با جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا که به مسکو سفر کرده است با بیان این مطلب به خبرنگاران گفت: در خصوص موضوع همکاری ما با آمریکا در خصوص دیگر مسائل به ویژه مسائل منطقه ای اعم از سوریه، شبه جزیره کره و برنامه هسته ای ایران، هیچ مذاکرات مدون و فرمول بنده شده ای جریان ندارد.
لاوروف افزود: ما در خصوص سوریه یک کانال ویژه برای تنش زدایی داریم. ما آماده ایم تا به منظور یافتن راه های حل وفصل مناقشه سوریه در کارآمدترین شکل ممکن، مانند راه اندازی فرایندی برای بازگشت آوارگان و آغاز مذاکرات سیاسی و تضمین حذف نهایی تروریست های باقیمانده در خاک سوریه، همکاری های ملموس تری با واشنگتن داشته باشیم. با این حال طرف آمریکایی برای آغاز چنین همکاریهای کامل و تمام عیاری هیچ آمادگی ندارد.
وزیر امور خارجه روسیه همچنین با اشاره به مذاکرات شبه جزیره کره تصریح کرد مسکو اخیرا میزبان مذکراتی بسیار مفید و سازنده میان نماینده وزارت خارجه آمریکا (استیون بیگان) و معاون وزیر امور خارجه روسیه ( ایگور مارگولوف ) بوده است.
بولتون روز دوشنبه سفر دو روزه خود را به مسکو آغاز کرد. وی پیشتر در روز 20 اکتبر توئیت کرده بود برای دیدار با همتایانش و به منظور پیشبرد منافع آمریکا در مسائل امنیتی از کشورهای روسیه ، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان دیدن می کند.
به گفته دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه پیش بینی می شود بولتون با دیپلماتهای روس و همچنین یوری اوشاکوف معاون کرملین دیدار و گفتگو کند.
پسکوف همچنین از تلاش برای زمینه سازی دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با بولتون خبر داد.

سرگئی لاوروف همچنين در خصوص مسئله هسته ای ایران و نیز مسائل منطقه ای اعم از اوضاع سوریه و شبه جزیره کره، هیچ مذاکرات رسمی با واشنگتن جریان ندارد.
وزیر خارجه روسیه در پاسخ به پرسشی درباره طرح مسئله هسته ای ایران در مذاکرات امروز با جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا که برای دیدار با مقامات روسیه در مسکو به سر می برد، با بیان این مطلب به خبرنگاران گفت : روسیه از مدتها پیش موضع خود را درباره برنامه هسته ای ایران قطعی و نهایی کرده است.
لاوروف افزود: آمریکا رسما تصمیم گرفت تا از توافق هسته ای ایران خارج شود . ما بر این باوریم که این یک اشتباه بزرگ است و دیگر شرکای ما در توافق هسته ای ایران مانند اتحادیه اروپا و چین نیز در این موضوع با ما هم عقیده و یک نظر هستند.
وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد: هم اکنون مذاکرات فشرده ای میان کشورهای باقیمانده در برجام به منظور جلوگیری از تاثیر پیامدهای منفی تصمیم آمریکا در اعمال فشار بر روابط اقتصادی ایران و دیگر کشورها در جریان است.

پوتین دستور اعمال تحریم‌های متقابل علیه اوکراین را امضا کرد

به نقل از تاس، دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دستور اعمال تحریم‌ های متقابل علیه اوکراین را امضا کرد.

مسکو: هر گونه حمله نظامی به بلاروس حمله به روسیه است

به نقل از خبرگزاری «تاس»، «میخائیل بابیچ»سفیر فدراسیون روسیه در مینسک، شب گذشته در یک برنامه زنده از شبکه اول تلویزیون بلاروس در تفسیر امکان استقرار پایگاه نظامی دائم آمریکا در خاک لهستان اعلام کرد که مقامات مسکو هر حمله‌ای به بلاروس را به منزله حمله به روسیه تلقی خواهند کرد.

وی توضیح داد: «شرایط کنونی برای شرکای بلاروسی ما بسار حساس و مهم است. ولی اگر کسی در فکر حمله به بلاروس باشد، یا طرح نظامی در این باره داشته باشد، باید بداند که چنین اقداماتی به منزله حمله و تهدید علیه روسیه تلقی خواهد شد.»

این دیپلمات روس افزود: «مسلما امکان استقرار پایگاه نظامی دائم آمریکا در لهستان عامل نگران کننده ای است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. ولی در چنین شرایطی بلاروس و روسیه واکنش مناسبی به این مسئله نشان خواهند داد. ما و شرکای بلاروسی در این زمینه درک مشترکی داریم ودارای گروه‌های مشترک نیروهای مسلح هستیم و بطور مشترک اقدامات لازم برای دفاع و پاسخگویی به هرگونه حمله‌ای را اتخاذ خواهیم کرد.»

بابیچ تاکید کرد که چنین رویارویی و چنین طرح‌هایی نه برای لهستان و نه برای کشورهای منطقه دریای بالتیک که قصد توسعه حضور نظامی آمریکا در خاک کشورهایشان را دارند، عواقب خوبی نخواهد داشت.

وی افزود: «جمهوری بلاروس در این زمینه کاملا دفاع شده است و می‌تواند آرام باشد، چرا که ما دو کشور متحد هستیم و سیاست نظامی مشترکی داریم که تضمین کننده امنیت برای شهروندان هر دو کشور است.»

چرندیات پامپئو صدای رسانه‌های چینی را نیز درآورد

به نقل از سی ان بی سی، رسانه‌های چینی به انتقاد از اظهارات مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در آمریکای جنوبی پرداختند که در آن نسبت به سرمایه‌گذاری‌های چین هشدار داده بود.

رسانه‌های رسمی چین در روزهای گذشته نسبت به اظهارات پامپائو در آمریکای جنوبی که خواستار احتیاط در قبال سرمایه گذاری چین در این کشورها شده بود، اعتراض کردند.

پامپئو روز پنجشنبه در مکزیکوسیتی گفته بود: زمانی که چین با سروصدا وارد می‌شود، همیشه به نفع شهروندان شما نخواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: زمانی که آنها با سرمایه گذاری مشروع ، شفاف و بر اساس اجرای قانون وارد عرصه رقابت می‌شوند، آمریکا از این شیوه استقبال خواهد کرد. اما زمانی که آنها با توافقهایی وارد می‌شوند که به نظر بسیار خوب و یا صحیح به نظر میرسند، باید این سوال را مطرح کرد.

وی با اشاره به این پیشنهادات غیرشفاف چینی‌ها گفت: اینها مواردی هستند که به نظرمان نامناسب بوده و برای مردم پاناما و یا هیچ کشوری که چین به این شکل از فعالیت اقتصادی با آنها دارای ارتباط است، مناسب نیست.

روزنامه چاینا دیلی در واکنش به این اظهارات پامپئو نوشت که پیام آشکار پامپئو در پاناما و کشورهای دیگر مبنی بر عدم مشارکت در پروژه یک کمربند یک جاده نشان دهنده رفتار قدلدرمآبانه این کشور در منطقه است.

واشنگتن به ادامه این تاکتیک در ایجاد شک و تردید نسبت به انگیزه‌های یک جاده یک کمربند به عنوان عاملی بازدارنده در برابر پیشرفت آن ادامه می‌دهد.

واکنش چین به خروج آمریکا از پیمان موشک‌های هسته‌ای

به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه چین در بیانیه ای اعلام کرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق نیروهای هسته‌ای میان برد (INF) تاثیرات منفی چندجانبه ای را به همراه خواهد داشت.

20 اکتبر (28 مهر) دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش از توافق نیروهای هسته ای میان برد خارج خواهد شد. وی بهانه خود برای اتخاذ این تصمیم را ادعای نقض توافق از سوی روسها اعلام کرد.

گروه های مسلح به نقض آتش بس در ادلب ادامه می دهند

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد گروه های مسلح به نقض آتش بس در منطقه کاهش تنش در استان ادلب سوریه ادامه می دهند.
ولادیمیر ساوچینکو رئیس مرکز روسی آشتی در سوریه گفت: گروه های مسلح در استان ادلب با نقض آتش بس در منطقه کاهش تنش، دو روستا در استان لاذقیه و یکی از محله های شهر حلب را گلوله باران کردند.
ساوچینکو افزود: این گروه ها همچنین به سوی مواضع ارتش سوریه نزدیک شهر تادف خمپاره شلیک کردند.

عربستان با پول خود ترامپ و شورای امنیت را می خرد

به نقل از المنار، «نبیل قاووق» عضو شورای مرکزی حزب الله لبنان در سخنانی تاکید کرد: سکوت در برابر جنایات پی در پی در یمن نشان دهنده نفاق آمریکا و اروپا است چرا که آمریکا از عربستان در مقابل چشم پوشی کردن از جنایاتش در یمن پول می گیرد.

وی در ادامه افزود: عربستان می تواند با پول خود دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کنگره و شورای امنیت و دیگر کشورها را بخرد اما نمی تواند افراد شریف و زحمتکش در یمن یا مقاومت را بخرد به همین دلیل آنها گروه های مقاومت را در لیست تروریستی قرار داده و تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه آنها وضع می کنند تا مجازاتشان کنند.

قاووق تاکید کرد: تحولات سیاسی و میدانی در سوریه، عراق، یمن و منطقه نشان دهنده پیروزی محور مقاومت است. تلاشها برای ساقط کردن نظام سوریه ناکام ماند. پیروزی سوریه تقویت کننده قدرت مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی است.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: