پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

انقلاب اکتبر

انقلاب اکتبر

Image-1 (6)

سوسیالیسم علمی با شناخت از قوانین حرکت و تحولات سیاسی، اجتماعی جوامع راه غلبه بر جبر اجتماعی را برای رهائی از ستم و استثمار به طبقه کارگر و مردم زحمتکش نشان داد.

طبقه کارگر روسیه تحت رهبری حزب بلشویک با به سرانجام رساندن انقلاب کیبر اکتبر به خواست مارکس مبنی بر تغییر جهان نه تفسیر آن جامه عمل پوشاند. و در عمل، راه و شرایط غلبه بر جبر اجتماعی را به کارگران و زحمتکشان نشان داد. از این منظر یکی از ارزنده ترین تجارب و دستاوردهای انقلاب اکتبر برای طبقه کارگر جهان، راه و روش غلبه بر سرمایه داری و ساختن جامعه براساس عدالت اجتماعی و برابری انسان ها است.

با پیروزی طبقه کارگر روسیه بر سرمایه داری و متعاقب آن شکست لشکر کشی امپریالیست ها به اتحادیه جماهیر شوروی؛ دشمنان رنگارنگ طبقه کارگر با همدستی رفیقان نیمه راه با کمک مالی دول امپریالیستی اطاق های فکری مقابله با سوسیالیسم را بوجود آوردند. و به موازات محاصره شوروی و اِعمال فشار « از بیرون »، سیاست » تسخیر دژ از درون » را پیش گرفتند. با فرو ریختن دیوار برلین و بدنبال آن از سال ۱۹۹۰ با فروپاشی اردوگاه به اصطلاح سوسیالیستی، جارچیان سرمایه داری از برتری های نظام سرمایه داری و ناکار آمدی سوسیالیسم بی شمار سخن گفتند، تا آنجا که در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر ۲۰۱۸ ترامپ رئیس جمهور آمریکا با وقاحت تمام سوسیالیسم را مترادف جنگ، فقر و… دانست.

در حال حاضر، امپریالیست ها کماکان بر طبل جنگ و تحریم می کوبند و با به راه انداختن جنگهای مذهبی و ملی، به تفرقه افکنی بین صفوف کارگران و ملتها دامن می زنند. در همین راستا آنها با به وجود آوردن باندهای تروریستی و حمایت مالی و تسلیحاتی از جانوران داعشی و النصری و… به عبث تلاش می کنند در خاورمیانه و شاخ آفریقا سد راه استقلال طلبی کشورها شوند.

اما باید در نظر داشت که دوران تاریخی مبارزاتی نوینی نیز پدید آمده است. اعتصابات، اعتراضات علیه بیکاری، بی خانمانی، فقر و جنگ های اشغالگرانه در پهنه جهان گسترش می یابد و تلاش برای ساختن یک زندگی بهتر وانسانی هرلحظه اوج بیشتر می گیرد. عمر استعمار کهن و نو بسر آمده و به رغم گزافه گوئی امپریالیسم امریکا، « جهان یک قطبی » مطلوب این جهان خواران فرو ریخته و سلطه دلار درحال افول است. دریک کلام جهان سرمایه داری هچنان در بحران ساختاری بسر می برد. در حالی که اندیشمندان و اقتصاد دانان سرمایه داری برای برون رفت از بحران سعی در عقب راندن سیر تاریخ دارند، طبقه کارگر و مردم آزادیخواه جهان هرچه بیشتر به سوسیالیسم گرایش پیدا می کنند.

و در چنین شرایطی است، که ققنوس آتش افروز انقلاب اکتبر، بار دگر در قامت تشکل یابی طبقه کارگر می رود تا با تدارک و سازماندهی انقلابات آزادیبخش و سوسیالیستی، با تجربه اندوزی از انقلاب اکتبر، آتش بر هستی سرمایه داری افکند.

جاودانه باد خاطره پرشکوه انقلاب اکتبر۱۹۱۷

   حسین- بهادری ۲۷/اکتبر/۲۰۱۸

 

دسته‌بندی شده در: کارگری, سرتیتر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: