پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر از ایران وجهان

 

 

 

چند خبر از ایران وجهان

چه قشر‌هایی بیشترین آسیب را از تحریم و تورم می‌بینند؟
حسین محمودی اصل استاد دانشگاه طی یادداشتی که روزنامه قانون در شماره امروز خود منتشر کرده نوشت: از خصوصیات تورم و تحریم، فشار بر قشر کم‌درآمد است. تحریم از جهت اینکه باعث ایجاد تورم و تنگنا‌های مختلفی می‌شود بازندگانی دارد به نام حقوق‌بگیران که نمی‌توانند در شرایط تورمی شاهد افزایش متناظر حقوق‌های خود باشند.
بنابراین بیشترین آسیب از تحریم و تورم به قشر حقوق‌بگیر وارد می‌شود. در این میان برندگانی هم داریم؛ برندگانی که دارایی داشتند و انبار‌های کالای‌شان پر بوده و حساب‌های پر از پول داشتند و معمولا چنین افرادی حسگر‌های قوی دارند و به سرعت به حفظ ارزش پول خود اقدام می‌کنند و همین‌ها پیش از آنکه دیگران شاهد نوسانات ارزی باشند در بازار‌ها ورود کردند و تبدیل به برنده میدان شدند. وقتی در شرایط تورمی در اقتصاد برنده‌ای هست حتما بازندگانی هم هستند و در واقع برنده از حق بازنده، برنده می‌شود.

حال شاید این سؤال پیش بیاید که قشر آسیب‌پذیر و حقوق‌بگیر دارایی چندانی ندارند پس آنان که برنده‌اند، چطور برنده‌اند و چطور از جیب این بازنده‌ها برنده‌اند.
در این خصوص باید گفت: حقوق‌بگیران برای امور روزمره خود شاهد افزایش چند برابری قیمت‌ها هستند؛ ضمن اینکه برای خرید کالا‌های سرمایه‌ای مثل خانه یا ماشین به جای اینکه با حقوق پنج و ۶ ساله خود این دارایی را به دست آورند، باید خرید خود را بسیار به تعویق بیندازد و شاید ۱۰ تا ۱۵ سال بعد در صورت ثبات اقتصاد و کاهش تورم بتوانند نسبت به خرید این دارایی‌ها اقدام کنند. پس از نوسانات بازار‌ها شاهد بودیم ده‌ها هزار نفر که در بانک مسکن به امید خرید خانه سپرده سپرده‌گذاری کرده بودند، در موعد مقرر به سپرده‌های خود دست نزدند و، چون سپرده‌های خود را به دارایی‌هایی مثل ارز تبدیل نکردند، بازنده شدند و در واقع ما آن‌ها را در تله بی‌تدبیری خود انداختیم. با آنکه به آن‌ها وعده وام دادیم بانک پول آن‌ها را قفل کرد و این پول‌هایی که قفل شده بود نه تنها به خانه تبدیل نشد بلکه از ارزش آن نیز کاسته شد. این شاید بزرگ‌ترین مظلومیت این قشر باشد؛ مظلومیتی که در آن فریادی هم نیست و گوش شنوایی نیست. هیچ‌کس تدبیری برای جبران این وضعیت ندارد. هیچ رسانه و روزنامه‌ای هم نمی‌نویسد که آن قشر ضعیفی که سپرده‌گذاری کردند به امید خرید مسکن، چقدر متضرر شدند. آن‌ها به دولت امید بسته بودند و اطمینان کردند ولی چنین ضربه سختی خوردند و آنانی که اطمینان نکردند و کالا و دلار خریدند برنده شدند.

تاوان اطمینان این بود؟ حال باید به دولت‌ها اطمینان کرد؟ آیا باید با دولت همراه بود؟‌ای کاش این ظلم آشکار و این اجحاف در حق حقوق‌بگیران را فریادرسی بود. در حالی که هیچ مکانیسمی برای جبران لحاظ نشد و با این شوک‌های ناشی از تحریم و تورم فقرا فقیرتر و اغنیا غنی‌تر شدند. ما که ادعای توسعه و پیشرفت داریم، نتوانستیم مکانیسمی را ایجاد کنیم که فاصله طبقاتی کمتر شود. جالب آنکه اگر حقوق این قشر افزایش یابد تعبیر به افزایش نقدینگی می‌شود و همین سوداگران و منفعت‌طلبانی که تعدادشان کم نیست افزایش حقوق مختصر را بهانه می‌کنند و بر قیمت‌ها می‌افزایند و این سناریو و این چرخه معیوب تکرار می‌شود بدون آنکه قشر آسیب‌پذیر بتواند خود را به حد و اندازه قشر مرفه برساند.

آنان که بیشترین سود را می‌برندو بیشترین دارایی‌ها را دارند و از طرفی بیشترین افزایش قیمت‌ها را بر کالا‌ها اعمال کردند، هر روز بر طبقات ملکشان و تعداد ماشین‌های‌شان افزوده می‌شود.
در حالی که این افراد بیشتر از قشر حقوق‌بگیران از شرایط اقتصادی شاکی هستند. همان‌هایی که نان چنین بی‌ثباتی را می‌خورند صدای‌شان بلندتر است و به دنبال امتیاز هستند، نفوذ دارند و می‌توانند در این بحبوحه از همین بی‌ثباتی‌هایی که نانش را می‌خورند، گله کنند و از این بابت دنبال کسب امتیاز از دولت باشند و دولت و مسئولان بیشتر همدرد این‌ها بوده و به دنبال حل مشکل این قشر هستند.

آیا تا به امروز از عملکرد واقعی در جهت کاهش فاصله شدیدی که در این چند ماه ایجاد شده چیزی شنیده‌اید؟ جای بسی تأسف است که هیچ مکانیسم خاصی برای حفظ فاصله فقیر و غنی نیست. در این خصوص بهترین مکانیسم اخذ مالیات است. در کشور‌های دیگر با توجه به درآمد و افزایش آن گاهی مالیات تا ۸۰ درصد از سود‌ها و درآمد‌ها را شامل می‌شود و این درآمد‌ها در راستای توسعه کشور و گاهی به صورت یارانه چه نقدی و چه غیرنقدی در اختیار سایر اقشار قرار می‌گیرد و استدلال این است آنان که میلیارد‌ها کسب درآمد می‌کنند از فضا، موقعیت، آب، خاک و امکانات همین کشور برای رشد و کسب درآمد‌های آنچنانی استفاده می‌کنند. کاسبان تحریم کسانی هستند که دارایی زیادی دارند و دارایی‌های‌شان چندبرابر شده است. بی‌تردید احقاق حق قشر حقوق‌بگیر و توجه به آن‌ها و حتی هزینه دادن برای آن‌ها به اندازه هزینه دادن در برابر دشمنان اهمیت دارد. باید درآمد و معیشت اقشار مختلف حقوق‌بگیر مورد توجه قرار بگیرد. اگر حقوق معلمان، کارمندان، بازنشستگان، کارگران به همین شکل باشد، آینده کشور امید‌بخش نخواهد بود. حتما باید ایجاد مکانیسم مناسب برای حفظ فاصله فقیر و غنی و جبران معیشت حقوق‌بگیران مدنظر دولت قرار بگیرد.

تحریمهای امریکا بر مردم عادی ایران اثر می‌گذارد

«جیمز دورسی» معتقد است که این استدلال که تحریمهای امریکا بر مردم عادی ایران اثری ندارد کاملا نادرست است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-جواد حیران نیا: دولت آمریکا در دومین مرحله از اعمال تحریم ها علیه ایران بار دیگر بخشی از تحریم های متوقف شده را از سر گرفت.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، با تاکید دوباره بر اعمال «شدیدترین تحریم‌ها» علیه ایران گفت: مقامات جمهوری اسلامی بالاخره برای مذاکره درباره توافق جدید اتمی بازخواهند گشت.

وی بار دیگر از برجام به عنوان توافقی بسیار بد یاد کرد و افزود: به جای آن توافق، شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال می کنیم.

در واکنش، «دیتر کمف» رئیس اتحادیه فدرال اقتصاد آلمان در گفتگویی با خبرگزاری آلمان اظهار داشت: عواقب از سرگیری تحریم های آمریکا علیه ایران کمی نگران کننده به نظر می رسد. اقدام اخیر آمریکا می تواند بی ثباتی در خاورمیانه را به همراه داشته باشد، چرا که مناسبات و معادلات بین المللی تحت تاثیر این اقدام قرار می گیرد. همه می دانند که ایران چه نقش مهم و تاثیرگذاری در ثبات خاورمیانه دارد و این روند می تواند تاثیرات بدی به دنبال داشته باشد.

وزارت خارجه روسیه نیز با انتقاد از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، در باز گرداندن تحریم های هسته ای ایران، این اقدام را خطرناک و ضربه سخت دیگری بر «ان پی تی» خوانده و با صدور بیانیه ای اعلام کرد: موج جدید تحریم های ضد ایرانی اعلام شده از سوی آمریکا تحت فشار قرار دادن تلاش های درحال انجام از سوی کشورهای حاضر در توافق اقدام جامع مشترک (برجام) است.

مسکو اعلام کرده که با وجود تحریم های آمریکا، هر کار لازم را در راستای حفظ منافع و گسترش تجارت و همکاری های مالی و اقتصادی با ایران انجام می دهد و اقدامات جدید ویرانگر آمریکا را شدیدا محکوم می کنیم.

درهمین راستا خبرنگار مهر گفتگویی با دکتر «جیمز دورسی» محقق ارشد موسسه مطالعات خاورمیانه آمریکا و استاد مدرسه مطالعات بین المللی دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور تنظیم نموده که در ادامه می آید.

*همانطور که قبلا اعلام شد، ایالات متحده امریکا همه تحریم های هسته ای علیه ایران را بازگرداند. آیا شما فکر می کنید که این تحریم ها در راستای منافع ملی ایالات متحده امریکا در بلند مدت است؟

شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه در حال حاضر قادر به پرداختن به این موضوع نیستم. با توجه به شواهد خودتان می توانید آن را بررسی کنید.

در کوتاه مدت به صورت مشخص تحریمها به نفع منافع ملی امریکا خواهد بود. اما در بلند مدت بستگی به میزان توسعه و پیشرفت اقتصادی ایران دارد.

در واقع آنچه باعث می شود تحریمها به نفع ایالات متحده امریکا باشد یا خیر به خود ایران بستگی دارد که چقدر در مسیر توسعه و پیشرفت اقتصادی گام بردارد.

*«استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که واشنگتن می خواهد شبکه سوئیفت را به اشخاصی که توسط تحریم های ایران تحت تاثیر قرار می گیرند قطع کند و هشدار داد که در غیر این صورت ممکن است سوئیفت نیز تحریم شود. آیا ایالات متحده می تواند این کار را انجام دهد؟

بله ایالات متحده قادر به انجام این کار خواهد بود. اما باید توجه داشت اگر چنین کاری را امریکا انجام دهد در این صورت تمایل کشورهای اروپایی برای ایجاد ساز و کارهای مستقل از دلار تشدید می شود و پیگیری این مکانیسم شکل جدی تر و سریعتری به خود می گیرد و در مسیری حرکت خواهند کرد که دلار را از مبادلات خود حذف کنند.

*اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند و نتواند با سوئیفت کار کند، پس مفهوم برجام برای ایران چیست؟ منظورم این است که اگر ایالات متحده بتواند اراده خود را بر این دو موضوع کلیدی برای ایران تحمیل کند، آیا منطقی است ایران در برجام بماند؟

ماندن در برجام این امکان را به ایران می دهد تا به لحاظ اخلاقی اعلام کند که به تعهدات خود در قالب برجام پایبند بوده است و از مفاد این توافق عدول نکرده است.

*برخی استدلال می کنند که تحریمهای امریکا علیه ایران فقط نظام و نخبگان سیاسی آنرا هدف قرار داده است و تأثیری بر مردم عادی ندارد. نظر شما چیست؟

بدون شک تحریمها بر مردم عادی اثرگذار هستند و این استدلال که تحریمهای امریکا بر مردم عادی ایران اثری ندارد کاملا نادرست است.

*آیا مکانیسم اروپایی ها تحت عنوان “Special Purpose Vehicle” نیازهای تجاری ایران و منافع اقتصادی-مبادلاتی ایران ناشی از برجام را محقق خواهد کرد؟

مسلماً این مکانیسم کامل نخواهد بود و تمام منافع ایران را تأمین نخواهد کرد. اما این مکانیسم قادر خواهد بود برخی آثار تحریمهای امریکا علیه ایران را کاهش و تخفیف دهد.

تلاش پارلمان عراق برای خروج نظامیان آمریکایی

«احمد الاسدی» از رهبران فراکسیون «البناء» (به رهبری نوری المالکی) و نماینده پارلمان عراق اعلام کرد که جنب و جوش بالایی در پارلمان برای فشار به دولت جهت اخراج نیروهای آمریکایی از عراق وجود دارد.

الاسدی به شبکه رووداو گفت که از زمان پارلمان سابق خواسته‌هایی مبنی بر تدوین جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق وجود داشت و حضور این نیروها به خواسته دولت عراق برای پشتیبانی و کمک در راستای مبارزه با داعش بود و اکنون که نیروهای عراقی داعش را نابود کرده‌اند، نیازی به آمریکایی‌ها نیست و نمایندگان فعلی نیز اصرار زیادی برای خروج این نیروها دارند.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان نیز در بدو انتخاب خود برای این پست، یکی از برنامه‌های خود را همکاری با دولت برای خروج نیروهای خارجی از عراق اعلام کرده بود.

الاسدی در ادامه افزود که صرفا مستشاران و مربیان نظامی به حسب نیاز برخی نهادها و سازمان‌ها می‌توانند در عراق باقی بمانند.

این شخصیت سیاسی عراقی در پاسخ به این سؤال که اخراج نیروهای آمریکایی، آیا به تیره شدن روابط بغداد -واشنگتن نمی‌انجامد؛ گفت: عراق حق این را دارد تا میزان نیازش به مشاوران و مربیان نظامی را مشخص کند؛ خواسته پارلمان نیز مطلق نیست و در آن ذکر شده است که باید میزان نیاز به این نیروها و مکان‌های حضور آن‌ها مشخص شود.

طی چندماه گذشته درخواست‌ها برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق از سوی برخی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی شدت یافته است و در مقابل مقامات بلندپایه نظامی آمریکا همانند جیمز ماتیس وزیر دفاع این کشور بر تداوم حضور در عراق تاکید کرده‌اند.

آمریکا از اکتبر 2014 بطور رسمی عملیات نظامی خود علیه داعش را با استقرار نیروی جدید در عراق اعلام کرد و سه ماه بعد یعنی در فوریه 2015 از اعزام 3 هزار تفنگدار نیروی دریایی به عراق خبر داد. طی یک سال بعد و حداقل تا نمیه سال 1395 براساس گفته سخنگوی ائتلاف تحت امر آمریکا تعداد این نیروها به 7 هزار نفر در عراق رسید.

براین اساس با پایان کار داعش در عراق، طبیعی به نظر می‌رسد که علت اصلی حضور بیش از 7 هزار نیرویی که تحت عنوان مبارزه با داعش و تحت رهبری آمریکا از سال 2014 به این سو به عراق اعزام شدند، رفع و این نیروها باید خاک عراق را ترک کنند.

عملیات نیروهای یمنی در جیزان/ کشته شدن شماری از مزدوران خارجی ارتش عربستان

به نقل از المسیره، سلسله عملیات های ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه سعودیها و مزدوران آنها در شهر مرزی جیزان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، ارتش و کمیته های مردمی یمن در جریان این عملیات ها، مواضع مزدوران سعودی در جیزان را هدف قرار دادند.

به دنبال این عملیات شماری از عناصر مزدور سعودی به هلاکت رسیدند.

این در حالی است که منابع رسانه ای اعلام کردند که در این عملیات همچنین تعداد زیادی از مزدوران به شدت زخمی شدند.

اعتراض کارگران کارخانه رنو به حضور مکرون

نماینده کارگران با اعتراضهای خود کام رئیس جمهور فرانسه را در کارخانه رنو تلخ کردند.
روز گذشته روز مهمی برای شرکت خودروسازی رنو بود. مسئولان این شرکت با رایزنی های بسیار سرانجام توانستند امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه را به کارخانه بکشانند تا از نزدیک این کارخانه را ببیند. اما حضور مکرون در این کارخانه آنطور که رئیس جمهور فرانسه انتظارش را داشت، پیش نرفت.
ساموئل بوووآ نماینده اتحادیه کارگران رنو در سخنانی در حضور مکرون گفت: قربان، ما اینجا جمع نشده ایم تا تئاتر بازی کنیم. ما اینجا هستیم تا موفق شویم. اما جناب رئیس جمهور! ما بدون شما هم موفق می شویم. کارکنانی که اینجا حضور دارند چهل سال است که اینجا کار کرده اند. آنها بدون شما موفق بوده اند. شما پول را از جیب کارگران درمی آورید. جناب مکرون ! شما پول را از جیب مستمری بگیران درمی آورید. اگر اینجا آمده اید تا نمایشی سیاسی به راه بیندازید ، کار دیگری است. آقای مکرون! به شما در اینجا خوشامد نمی گوییم. من بیست و هفت سال است که برای شرکت رنو کار می کنم. رنو حقوق مرا می دهد و نه شما آقای مکرون!
مکرون که می دید فضای حضورش در کارخانه رنو تحت تاثیر این اعتراضها قرار گرفته است سعی کرد با قطع کردن سخنان این کارگر معترض و به شوخی گرفتن حرفهایش او را ساکت کند که این کارگر معترض در پاسخ گفت: اگر شما نزاکت داشته باشید به حرف من گوش می کنید. آیا من می توانم صحبت کنم؟

 

میلیاردها یورو از پول لیبی در بانکهای بلژیک «گم» شده است/ مشگل تراشی آمریکا در تحقیقات اختلاس

بلژیک اکنون درگیر رسوایی بزرگ است و آن مفقود شدن حدود ده میلیارد یورو از پولهای دولت لیبی است که در زمان رهبر فقید ابق این کشور سرهنگ معمر قذافی در بانکهای این کشور سپرده گذاری شد.

به گزارش راشا تودی، طرفهای آمریکایی در انجام دادن تحقیقات درباره مفقود شدن بخشی از پولهای لیبی در بلژیک مانع ایجاد می کنند.
به نوشته اين الرای الیوم، نیمی از هفت میلیون مردم کشوری که تا قبل از تجاوز نظامی ناو به آن سویس آفریقا نامیده میشد در کشورهای همسایه پناهنده شده اند یا اینکه در اروپا آواره هستند و اوضاع کشورشان را از جمله کشتار، ویرانی ، پراکندگی جغرافیایی، اجتماعی و سیاسی، ناتوانی سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی برای یافتن راه حلی برای مشکلاتشان، دنبال می کنند.

در حالیکه «جامعه بین المللی» غرب ساخته خودش چراغ سبز را به «ناتو» داد تا برای تحقق آنچه غرب آزادی، حقوق بشر و مبارزه با فساد می نامد به لیبی حمله کند اما تردیدها در خصوص پیگیری آنها درباره بیش از سیصد و پنجاه میلیارد دلاری است که در بانکهای غربی بلوکه شده است و بطور شتابان از این مبلغ کاسته می شود به این دلیل که رهبران جدید و شبه نظامیانی که به قدرت رسیدند از این مبلغ می دزدند.
بلژیک اکنون در یک رسوایی بزرگ به سر می برد و آن مفقود شدن حدود ده میلیارد یورو از پولهای دولت لیبی است که در زمان سرهنگ معمر قذافی در بانکهای این کشور سپرده گذاری شد.
دادستان بلژیک خواستار انجام دادن تحقیق رسمی درباره مفقود شدن این چند میلیارد و طرفهایی که این پولها را به دست آوردند شد. همچنین سازمان ملل متحد چنین تحقیقی را آغاز کرد اما طرفهای آمریکایی می خواهند در انجام این تحقیقات مانع ایجاد کنند تا نام مهره های آنها که نقش اساسی در انقلاب لیبی بازي کردند تا طرح انتقامجویی از لیبی را اجرا کند و فضا را برای دخالت ناتو و تغییر نظام و اعدام رئیس این کشور به شیوه ای خونین و وحشیانه فراهم کند، فاش نشود.
تحقیقات اولیه ای که برخی جزئیات آن را روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی بلژیک فاش کردند نشان می دهد بخشی از این پولها به دست گروههای مسلح افراطی اسلامی رسید که نقش مهمی در سرنگونی نظام لیبی بازی کردند و همچنین به دست شخصیتهای سیاسی بلند پایه ، تاجران اسلحه و حتی باندهایی که در زمینه تجارت انسان و انتقال غیر قانونی مهاجران فعالیت دارند، رسید.
این، رسوایی جهانی بزرگی است که نشان دهنده حجم توطئه ای است که ملت و دولت لیبی با آن روبرو هستند به همین دلیل قدرتهای بزرگ به رهبری آمریکا تلاشهای فراوانی به عمل می آورند تا لیبی را محاصره کنند و قطعا فاش شدن بخشی از این توطئه شخصیتهای بزرگی از لیبی و غرب را سرنگون خواهد کرد.
سه میلیون لیبیایی در مصر و تونس زندگی می کنند و پولی برای درمان خود ندارند (در لیبی دوران قذافی درمان، تحصیل و سرمایه اولیه برای راه اندازی کار و ازدواج و بورسیه ارسال دانشجویان خارج و حداقل حقوق برای کسانی که توانائی کار نداشتند مجانی بود) در حالیکه پولهای آنها دزدیده می شود و کشورشان به دست شبه نظامیان به نام حقوق بشر و مبارزه با فساد ویران می شود.
در حمله نظامی ناتو به لیبی نقش مهمی را آمریکا فرانسه بریتانیا عربستان قطر و مصر ایفا کردند، آنان با فریب مردم لیبی به اسم مبارزه با فساد و برقراری آزادی و حقوق بشر در این کشور، لیبی را به ویرانه تبدیل کرده توان ثروت های ملی آن را به تاراج بردند.
واقعیتهایی که قطعا بطور جزئی یا کلی منتشر خواهد شد ابهام را برای میلیونها لیبیایی برطرف خواهد کرد و این اطلاعات کاری می کند آنها در محاسبات خود بازنگری و نگاه متفاوت و مسئولانه ای به آینده شان پیدا کنند که مهمترین پایه های آن بازسازی کشور براساس عدالت، دمکراسی، قوه قضائیه مستقل، و بازخواست از همه کسانی است که در توطئه ویرانی کشورشان نقش داشتند.

برای اطلاعات دقیقتر لطفا به مقاله «چرا بایستی قذافی کشته میشد؟». ارجاع میدهیم.

 

روایت «گاردین» از سازمان مجاهدین خلق

«گاردین» در گزارشی بلندبالا به بازخوانی تاریخ پیدایش و عملکرد سازمان مجاهدین خلق «ایران» پرداخته است. این گزارش با رویکردی انتقادی به سیر تحول این سازمان در قالب‌های تروریسم، فرقه‌گرایی، حمایت از نظام صدام حسین و در نهایت هم پیمانی با آمریکا اشاره کرده و به گونه‌ای ضمنی رهبران این جریان را وابسته به تفکر فرصت طلبی ارزیابی می کند.

گاردین در روایت خود به داستان والدینی اشاره می‌کند که در جستجوی دختر خود راهی آلبانی شده‌اند تا وی را که از پیوستن به سازمان مجاهدین پشیمان شده است به آغوش خانواده بازگردانند حال آنکه با اعتراف اجباری وی مبنی بر تمایل به ادامه همکاری با این فرقه مواجه می‌شوند.

این آغازگر انتقاد گاردین از شکنجه‌ها، ترورها، طلاق‌های اجباری و بی‌عاطفه‌گی است که ظاهراً به اسم مبارزه و سرخط بودن انجام می‌شود.

گاردین در بخشی از گزارش خود به این نکته اشاره می‌کند که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به خوبی از عدم محبوبیت مجاهدین در میان مردم ایران آگاه است و در سناریوی «تغییر رژیم» روی آنها حساب باز نکرده است. در واقع، آمریکا و انگلیس با حمایت از تعداد محدودی که در آلبانی سنگر گرفته‌اند؛ بازی ساده‌ای را برای آزردن رژیم ایران در پیش گرفته‌اند. سارمان مجاهدین بخش کوچکی از راهبرد ترامپ در خاورمیانه است که هدف از آن منزوی کردن ایران و اعمال فشار اقتصادی علیه این کشور است.

مجاهدین خلق در زمان جنگ تحمیلی از سوی صدام تامین مالی می‌شدند و اکنون ادعا می‌کنند که بودجه خود را از سرمایه گذاری و افراد مخالف رژیم ایران می‌گیرند حال آنکه به احتمال زیاد آنها از رژیم قرون وسطائی عربستان سعودی کمک مالی دریافت مبکنند.

حشد شعبی تلاش داعش برای نفوذ به مرزهای سوریه و عراق راناکام گذاشت

به نقل از پایگاه لبنانی العهد، نیروهای حشد شعبی اعلام کردند که تلاش تروریست های داعش برای نفوذ به مرزهای مشترک سوریه و عراق در عملیات آنها با ناکامی مواجه شده است.

بر اساس این گزارش، سایت رسمی وابسته به حشد شعبی همچنین اعلام کرده است که یگان موشکی این گروه، مواضع داعش در عمق سوریه را هدف قرار داده است.

سایت رسمی حشد شعبی تأکید کرده است: پس از دریافت اطلاعات دقیق از پایگاه های تکفیریها در عمق خاک سوریه، بامداد امروز حشد شعبی این پایگاه ها را در عمق سوریه هدف حملات موشکی خود قرار داد.

هزاران نفر در رم در اعتراض به دستور ضد مهاجرت تظاهرات کردند

هزاران نفر روز شنبه در مرکز رم، پایتخت ایتالیا در اعتراض به دستور امنیتی «ضد مهاجران» که متئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا و رهبر جناح راست افراطی از آن دفاع کرده است، تظاهرات کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از رم، سرجیو سرنو، یکی از تظاهر کنندگان اعلام کرد این تظاهر کنندگان که از حدود 50 شهر آمده اند فعالان چپ تندرو یا از برخی انجمن ها هستند و برای گفتن «نه به سالوینی و نژاد پرستی» راهپیمایی می کنند.
تظاهر کنندگان در این تجمع بزرگ پارچه نوشته های زیادی با خود حمل می کردند که روی آنها در دفاع از حقوق مهاجران شعارهایی مانند «به زندگی سیاهان اهمیت دهید»، «پذیرش برای همه»، و «مرزها را باز کنید» نوشته شده بود.
به گفته سرنو از انجمن فوریت، شمار تظاهر کنندگان می توانست بسیار بیشتر باشد اما پلیس از ادامه راه دست کم پنج اتوبوس جلوگیری کرد. انجمن فوریت از آن دسته انجمن هایی است که به کمک مهاجران می آید.
سنای ایتالیا روز چهارشنبه درباره این دستور-قانون بسیار جنجالی به دولت رای اعتماد داد که این نخستین مرحله پیش از رای قطعی در مجلس نمایندگان است. رای مجلس نمایندگان برای پایان نوامبر پیش بینی شده است.

 

ارتش سوریه یورش تروریستهای «اجناد قفقاز» را در حومه ادلب دفع کرد

به نقل از اسپوتنیک، ارتش سوریه امروز یکشنبه یورش تروریستهای وابسته به گروه اجناد قفقاز را به مواضعش در حومه جنوب شرقی ادلب دفع کرد و شماری از تروریستها را به هلاکت رساند و زخمی کرد.

ارتش سوریه، یورش تروریستهای اجناد قفقاز در محور شهرک الواسطه در شمال غرب شهرک ابوالظهور در حومه جنوب شرقی ادلب را دفع کرد. تروریستها قصد داشتند از محور الواسطه به سوی مواضع ارتش سوریه پیشروی کنند که با واکنش نیروهای سوری، ۶ تروریست کشته و شماری دیگر زخمی شدند.

منابع سوری اعلام کردند که توپخانه ارتش سوریه خطوط امداد رسانی تروریستها را گلوله باران کرد و تجهیزاتی که تروریستها به منظور پشتیبانی از تروریستهای یورش کننده فراهم کرده بودند را در هم کوبید و نابود کرد.

شایان ذکر است که تعداد تروریستهای اجناد قفقاز بالغ بر هزاران نفر می شود که در اواخر سال ۲۰۱۲ و اوایل ۲۰۱۳ به سوریه آمدند و گروه نظامی واحدی را تشکیل دادند که مستقل از گروههای دیگر عمل می کنند.

ارتش سوریه بامداد روز گذشته نیز یورش تروریستهای جبهه النصره را در شمال حماه در هم کوبیده بود و ۵ تروریست را به هلاکت رسانده و شماری دیگر را زخمی کرده بود. تروریستهای جبهه النصره قصد نفوذ از محور زلین-الزلاقیات در شمال حماه سوریه را داشتند.

برگزاری انتخابات در «دونتسک» و «لوهانسک»

به نقل از رویترز، مناطق روسی نشین «دونتسک» و «لوهانسک» واقع در شرق اوکراین، امروز یکشنبه برای انتخاب رهبری جدید، رای‌گیری برگزار خواهند کرد.

این درحالی است که آمریکا و اتحادیه اروپا به جانبداری از دولت دست راستی افراطی کی‌یف، این انتخابات را مردود دانسته و خواستار تحریم آن از سوی مردم شده‌اند. به ادعای آنها، برگزاری انتخابات ناقض پیمان مینسک است.

در این میان، غرب مدعی جانبداری روسیه از گروه‌های جدایی‌طلب است و خواستار اعمال نفوذ مسکو برای جلوگیری از برگزاری این انتخابات شده است.

«دنیس پوشیلین» رهبر فعلی دونتسک نیز در رقابت امروز حضور دارد. وی بعد از ترور «الکساندر زاخارچنکو» در ماه میلادی آگوست، به این مقام رسید.

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی باردیگر پای بندی ایران به تعهداتش را تائید کرد

«یوکیو آمانو» رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای که بر روی تارنمای رسمی این آژانس قرار گرفت، ضمن ابراز تأسف از عدم حضور در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پیرامون تحولات مهم در فعالیتهای آژانس بین المللی انرژی اتمی ظرف یکسال گذشته صحبت کرد.

آمانو اعلام کرد: «ما به راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات هسته ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه داده ایم.»

وی در ادامه گفت: «ایران همچنان تعهدات هسته ای خود ذیل برجام عمل می کند. ضروری است که ایران به اجرای کامل این تعهدات ادامه دهد.»

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گفت: «آژانس به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده از سوی ایران تحت موافقتنامه پادمانی این کشور ادامه می دهد. ارزیابی های مربوط به فقدان مواد و فعالیتهای هسته ای اعلام نشده در ایران ادامه می یابد.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در 12 گزارش، پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است.

سپتامبر گذشته نیز «یوکیا آمانو» در شصت و دومین نشست مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد، تهران به اجرای تعهدات خود پایبند بوده است.

پمپئو: آمریکا درصدد تعقیب سیاست مهار چین نیست! تو گفتی و چین هم باور کرد!

به نقل از آسوشیتدپرس، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به همراه «جیمز ماتیس» وزیر دفاع این کشور روز جمعه در محل وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن دی. سی با همتایان چینی خود؛ «یانگ جیه چی» و «وی فنگ هه» دیدار و گفتگو کردند.

این گفتگوها قرار بود ماه گذشته در پکن برگزار شود، اما پس از اعلام فروش تسلیحات جدید از سوی آمریکا به تایوان و بروز خطر تصادم میان دو کشتی چینی و آمریکایی در دریای چین جنوبی به تعویق افتاد.

به گزارش مهر ، در پایان دیدار در کنفرانس مطبوعاتی، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه این گفتگوها به عنوان پیش درآمدی برای دیدار آتی رهبران دو کشور در نشست جی 20 برگزار شد، گفت: «همانطور که رئیس جمهور ترامپ به صراحت اعلام کردند، آمریکا طالب رابطه ای سازنده و نتیجه محور با چین بر مبنای [رعایت اصلِ] بیطرفی، اقدام متقابل و احترام است… به رغم آنکه دو کشور در روابط دوجانبه خود با اختلافات مهمی مواجه شده اند، اما همکاری دو کشور بر سر بسیاری از موضوعات مهم همچنان لازم و ضروری است. به عنوان مثال متحد ماندن در پیگیری خلع سلاح نهایی و کامل کره شمالی. همکاری چین در اجرای قطعنامه های شورای امنیت [علیه برنامه هسته ای کره شمالی] پیشرفتی قابل توجه در این بحث خلع سلاح هسته ای بود».

وی در ادامه مدعی شد: «من همچنین خواستار همکاری دولت چین برای مقابله با فعالیتهای موشکی و خطرناک ایران هستم. ما با دولت چین و شرکتهای چینی فعال در حوزه انرژی در مورد این موضوع کار کرده ایم. به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران جزء مهمی از این کمپین است و ما امروز درباره آن گفتگو کردیم. ما همچنین در مورد راههای تقویت و حمایت از تعهدات اعلام شده در گفتگوی سال گذشته از جمله تعمیق تبادلات دوجانبه در حوزه های امنیتی و نظامی صحبت کردیم».

وزیر خارجه آمریکا همچنین نسبت به اقدامات پکن در دریای چین جنوبی ابراز نگرانی کرد.

«یانگ جیه چی» وزیر خارجه چین نیز به خبرنگاران گفت که چین به همکاری با آمریکا در مسیری به دور از تقابل متعهد است و به روند اصلاحات ادامه می دهد.

در این نشست امنیتی، مقامات بلندپایه چین به صراحت از آمریکا خواستند که اعزام کشتی ها و هواپیمای نظامی به مجاورت جزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی را متوقف کند.

اما در مقابل مقامات آمریکا تأکید کردند که این کشور به «پرواز، کشتیرانی و اجرای هرآنچه که طبق قوانین بین المللی مجاز است، ادامه خواهد داد».

مایک پمپئو همچنین گفت: «آمریکا درصدد تعقیب سیاست مهار جنگ سرد علیه چین نیست».

«جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا نیز با تأکید بر اینکه آمریکا از حقِ آزادی کشتیرانی برخوردار است، گفت که دو طرف باید بر سر منافع مشترک با یکدیگر همکاری کنند. وی در این باره گفت: «رقابت به معنای خصومت ورزی نیست و نباید به تعارض منتهی شود».

در مقابل، وزیر دفاع چین نیز با اشاره به لزوم بهبود همکاریهای دوجانبه از جمله میان نیروهای نظامی دو کشور گفت که «همکاری تنها گزینه فراروی ماست. تقابل و مناقشه میان ارتش دو کشور برای ما فاجعه بار خواهد بود».

 

جمع کثیری از اعضای جنبش تسخیر جنبش وال استریت در واشنگتن پایتخت آمریکا تظاهرات کردند و با پلیس درگیر شدند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات که در خیابان های نزدیک «کاخ سفید» در واشنگتن برگزار شد با سر دادن شعار و حمل دست نوشته هایی از جمله «واشنگتن را اشغال می کنیم» به سیاست هاینظام سرمایه داری آمریکا اعتراض کردند. تظاهرکنندگان که بیشتر آنان دانشجو بودند سپس با تجمع در برابر موسسه اعطای وام «سالی می» به نحوه وام دهی این موسسه به دانشجویانآمریکایی اعتراض کردند که با واکنش پلیس مستقر در محل روبرو و با آنان درگیر شدند. در همین حال اخبار منتشره از بازداشت دهها نفر از معترضان در سایر شهرهای آمریکا حکایت دارد.از جمله نیروهای پلیس «نشویل» ضمن بازداشت بیش از سی نفر، محلی را نیز که معترضان در آن چادر زده بودند، پاکسازی کرد. علاوه بر این شصت نفر نیز در «سان دیه گو» توسط پلیسبازداشت شدند.

دانشگاه براون آمریکا: نیم میلیون نفر قربانی جنگ افروزی آمریکایی ها در ۳ کشور

بر اساس گزارش پژوهشی که موسسه امور بین الملل دانشگاه براون آمریکا منتشر کرده؛ بیش از نیم میلیون نفر در عراق و افغانستان و پاکستان از زمان به راه انداختن جنگ موسوم به ضد تروریسم از سوی آمریکا پس از حوادث یازده سپتامبر ۲۰۰۱ کشته شده اند.

این پژوهش نشان می دهد که آمار کشته شدگان بین ۴۸۰ تا ۵۰۷ هزار نفر است اما احتمالا آمار واقعی بسیار بالاتر است.

دانشگاه براون بیان کرد: با وجود آنکه جنگ ضد تروریسم همواره از سوی مردم، روزنامه نگاران و مسئولان آمریکایی مورد اهمال قرار می گیرد اما افزایش تعداد کشته شدگان نشان می دهد که این جنگ هنوز شدید است.

عراق بالاترین میزان را دارد که بین ۱۸۲۲۷۲ تا ۲۰۴۵۷۵ کشته از غیرنظامیان آن کشته شده اند و پس از آن افغانستان با ۳۸۴۸۰ و پاکستان با ۲۳۳۷۲ کشته از غیرنظامیان قرار دارند.

طبق این گزارش؛ ۷۰۰۰ نظامی آمریکایی در عراق و افغانستان کشته شده اند.

این گزارش شامل غیرنظامیان، پلیس، نیروهای امنیتی محلی و نیز نظامیان آمریکایی و متحدانش می شود.

نیتا کروفورد نویسنده این گزارش اعلام کرد: ما نمی توانیم ابدا از آمار مستقیم این جنگها مطلع شویم.

این گزارش شامل قربانیانی که به دلایل غیرمستقیم جان باخته اند نمی شود از جمله کسانی که به سبب بیماری و نبود زیرساختها کشته شده اند.

خروج نیروهای خارجی در صدر شروط طالبان در نشست صلح مسکو

روز گذشته نشست مشورتی درباره صلح افغانستان به میزبانی روسیه در مسکو برگزار شد و علاوه بر شماری از کشورهای منطقه، نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر و هیئتی از شورای عالی صلح نیز در آن حضور یافتند.

طالبان که پیش از این تصریح کرده بود، حضور این گروه در این نشست به معنی مذاکره با هیچ کشوری نیست بار دیگر نیز شروط خود را برای پیوستن به روند صلح بیان کرد.

گروه طالبان در این نشست با «دست نشانده» و «نامشروع» خواندن دولت افغانستان پیشنهاد شورای عالی صلح را برای مذاکره مستقیم و بدون پیش‌شرط با کابل رد کرد و بار دیگر مسئله حذف رهبران این گروه از فهرست تحریم‌های سازمان ملل، آزادی زندانیان این گروه و به رسمیت شناختن دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر را مطرح کرد.

به گزارش «لانگ‌وار ژورنال»، طالبان با تاکید بر ضرورت برقراری صلح در این نشست آن را «نیاز هر جامعه و بویژه مهم‌ترین خواسته مرد مظلوم افغانستان» خواند و پیشرفت‌های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را بدون آن غیرممکن دانست.

این گروه در تشریح پیش‌شرط‌های خود برای برقراری صلح نیز خواستار اقداماتی برای اعتمادسازی شد که از جمله آن‌ها حذف رهبران این گروه از فهرست تحریم‌های سازمان ملل، آزادی زندانیان طالبان، بازگشایی رسمی دفتر دوحه و توقف تبلیغات منفی علیه «امارت اسلامی افغانستان» شد.

طالبان «اِشغال» افغانستان توسط نظامیان خارجی را نیز از موانع برقراری صلح در این کشور دانسته و تأکید کرد: صلح در افغانستان و خروج نیروهای خارجی به یکدیگر گره خورده‌اند و خروج نیروهای خارجی مسیر صلح را هموار می‌کند.

این گروه در ادامه نیز از نبود یک «نظام مستقل سیاسی» در افغانستان را که «تضمین کننده رفاه اقتصادی، عدالت اجتماعی و اتحاد ملی» باشد، از دیگر موانع صلح افغانستان دانست و از نبود ضمانت اجرایی توافقات صورت گرفته، قانون اساسی کنونی و ادامه رویکرد جنگ‌طلبانه بجای صلح از طرف آمریکایی از دیگر این موانع عنوان کرد.

طالبان افزود که «امارت اسلامی افغانستان» هیچ دخالتی در امور دیگر کشورها نخواهد داشت و در باره تولید و قاچاق مواد مخدر نیز تصریح کرد: در زمان حکومت امارت اسلامی کشت خشخاش به صفر کاهش یافته بود و شمار معتادین به هروئین در افغانستان نیز تقریبا هیچ بود. اما پس از حمله آمریکا به افغانستان مناطق زیر کشت خشخاش به 328 هزار هکتار رسید و اکنون در سایه 17 سال اشغال شمار معتادین به 3 میلیون نفر رسیده است.

افزایش تعداد قربانیان تظاهرات بازگشت به ۲۲۱ نفر

نقل از غزه پست، «اشرف القدره»، سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که «رامی وائل اسحاق قحمان» جوان ۲۸ ساله فلسطینی که به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در جریان تظاهرات بازگشت در شرق رفح مجروح شده بود روز جمعه کشته شد.

وزارت بهداشت فلسطین پیشتر اعلام کرده بود که در سی و سومین تظاهرات بازگشت دست کم ۳۷ شهروند فلسطینی مجروح شدند.

.

 

تلاش وزیر خزانه‌داری آمریکا برای مجاب کردن سوئیفت به تحریم ایران

«استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا، بدون ارائه سند و مدرک، از قطع کامل دسترسی ایران به شبکه تبادلات بین بانکی سوئیفت در آینده خبر داد.

منوشین در توئیتر نوشته: «می‌فهمم که سوئیفت، سرویس بانک مرکزی و نهادهای مالی تحریم‌شده ایران را قطع می‌کند. سوئیفت تصمیم درست را می‌گیرد و این کار را برای حفاظت از یکپارچگی نظام مالی بین‌المللی انجام می‌دهد.»

سه روز پیش بود که «جامعه جهانی ارتباطات بانکی» مشهور به سوئیفت اعلام کرد دسترسی برخی از بانک‌های ایرانی به این سامانه پیام‌رسان بانکی را تعلیق کرده است. سوئیفت البته اشاره‌ای به نام این بانک‌ها نکرده بود.

درحال حاضر بیش از ۹۷۰۰ بانک و مؤسسه مالی در ۲۰۹ کشور جهان عضو جامعه جهانی ارتباطات بانکی می‌باشند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در توئیت امروزش، ماجرا را به کلی تغییر داده و از قطع ارتباط سوئیفت با بانک مرکزی سخن گفته است.

سوئیفت در هر کشور یک نقطه دسترسی با عنوان SAP دارد که این نقطه دسترسی در ایران، در بانک مرکزی قرار گرفته؛ دیگر بانک‌های عامل ایرانی، از طریق این SAP به سوئیفت وصل می‌شوند.

اتصال ایران به سوئیفت پیش از این در ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۰ و در نتیجه اعمال تحریم‌های اروپایی قطع و در روز ۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۴ در نتیجه انعقاد برجام، مجدداً وصل شده بود. این اتصال البته به معنای اجبار بانک‌های کشورهای خارجی به پذیرفتن تبادل پیغام‌های بانکی با بانک‌های ایران نبود.

پیشنهاد قطر برای تشکیل ائتلاف پنج جانبه با حضور ایران، ترکیه، عراق و سوریه

برخی منابع رسانه ای در عراق از پیشنهاد قطر به مقامات عراقی برای تشکیل یک ائتلاف پنج جانبه با حضور این دو کشور و جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و سوریه خبر می دهند.

این خبر درحالی منتشر شده است که یک هیات قطری به ریاست محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر سفری در دو روز گذشته در بغداد با مقامات مختلف این کشور دیدار و گفتگو کرد.

این منابع می گویند: وزیر امور خارجه قطر در این سفر به مقامات عراقی پیشنهاد کرده است که ائتلافی پنج جانبه تشکیل شود تا این کشورها بتوانند منافع مشترک سیاسی و اقتصادی خود را بهتر پیگیری کنند.

منابع رسمی دو کشور هنوز در این خصوص اظهارنظر نکرده اند.

گزارش حاکی است: محمد بن عبدالرحمن همچنین بر ادامه حمایت از عراق در دوره بازسازی و تامین مالی طرح های متوقف شده این کشور تاکید کرده است.

محمد بن عبدالرحمن در جریان سفر به عراق با رییس جمهوری، رییس مجلس، نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و راههای توسعه آن بحث و تبادل نظر کرده است.

ترامپ: ایده ماکرون برای تشکیل ارتش اروپا «بسیار توهین آمیز» است!

به نقل از راشاتودی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا عصر روز جمعه در یک پیام توئیتری همتای فرانسوی خود را مورد حمله لفظی قرار داد.

وی در این پیام نوشت: «ماکرون رئیس جمهور فرانسه پیشنهاد داده است که اروپا برای حراست از خود در برابر آمریکا، چین و روسیه یک ارتش تشکیل دهد. [این ایده] بسیار توهین آمیز است، اما شاید بهتر باشد اروپا ابتدا سهم عادلانه ای از بودجه نظامی ناتو را که از کمک هزینه های گسترده آمریکا برخوردار است، بپردازد».

گفتنی است که «امانوئل ماکرون» در گفتگو با رادیو یوروپ وان ایده تشکیل یک ارتش اروپایی را مطرح ساخت. وی در توضیح این ایده گفته بود که «ما [اروپا] مجبوریم از خود در برابر چین، روسیه و حتی آمریکا محافظت کنیم».

رئیس جمهور فرانسه این استدلال را مطرح کرد که خروج واشنگتن از یک پیمان تسلیحاتی ۳۰ ساله با روسیه- «پیمان منع موشکهای هسته ای میان بُرد»- امنیت اروپا را تضعیف کرده است. ماکرون در این باره گفت: «قربانی اصلی [خروج واشنگتن از این پیمان] کیست؟ اروپا و امنیت آن».

در واقع مبنای ایده تشکیل یک ارتش اروپایی، کاستن از میزان وابستگی این قاره سبز به بوالهوسی های سردمداران کاخ سفید است.

ترکی‌الفیصل: عربستان با تحقیقات بین‌المللی درباره قتل خاشقجی مخالف است

شاهزاده ترکی الفیصل در سخنانی در مرکز بین المللی صلح در نیویورک گفت کشورش هرگز با انجام تحقیقات بین‌المللی مستقل درباره کشته شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی موافقت نخواهد کرد.

وی ادعا کرد پادشاهی سعودی نظام قضایی در اختیار دارد که مایه افتخار است.

بر اساس گزارش آناتولی، ترکی الفیصل ابراز امیدواری کرد که پادشاهی سعودی به گفته وی تمام حقایق را بر روی میز قرار دهد و به تعهدات خود در پاسخ دادن به تمام سئوالات درباره سرنوشت جسد خاشقجی عمل کند.

جمال خاشقجی روز سه‌شنبه دوم اکتبر(10 مهر) در کنسولگری کشورش در استانبول به قتل رسید، ریاض پس از چندین روز سکوت و انکار سرانجام تحت فشارهای سنگین جهانی به دست داشتن افرادی از حکومت سعودی در این جنایت اعتراف کرد بدون اینکه از سرنوشت جسد وی پرده بردارد یا متهمان را به دستگاه قضایی ترکیه تحویل دهد.

نصرالله: هرگونه عادی سازی روابط با اسرائیل محکوم است 

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی به مناسبت روز شهید گفت: مسیر مقاومت تعیین کننده و سرنوشت ساز و قدرتمند بوده و به لطف خون شهدا، پیروزیهای تاریخی به دست آمده است.

ربط دادن دولت لبنان به ايران و تحريم هاي آمريکا احمقانه است

سيد حسن نصرالله گفت ربط دادن تشکیل دولت لبنان به ایران و تحریمهای آمریکا و دمشق و بشار اسد رئیس جمهور سوریه، احمقانه است.

مردم يمن بيش از هر زمان ديگر به پيروزي نزديک هستند

دبيرکل حزب الله لبنان خطاب به ملت یمن گفت صبر و بردباری کنید و به مواضع خودتان پایبند بمانید، زیرا امروز شما بیش از هر زمان دیگری به پیروزی نزدیک هستید.

وي افزود دعوتها به توقف جنگ، نتیجه پایداری ملت یمن است و شاید برای نجات ائتلاف سعودی از باتلاق یمن این دعوتها مطرح شده است.

نصرالله گفت جای تعجب دارد چگونه است که جنایت قتل جمال خاشقجی جهانیان را حیرت زده کرده است اما جهانیان از جنایات متجاوزان سعودی در یمن حیرت زده نشده اند. ما به علت قضیه خاشقجی در یمن در برابر وضع جدیدی قرار داریم و این خوب است که دعوت به توقف جنگ در یمن می شود. دعوتهای آمریکا برای متوقف کردن جنگ در یمن شاید نیرنگ و فریب باشد اما باید در زمان این دعوتها تأمل کرد. اعلام ابتکار آمریکا برای آتش بس یک ماه پس از شدیدترین تجاوز به سواحل غربی ( الحدیده) یمن مطرح می شود.

اگر مقاومت نبود شاهد سفر نتانياهو به دمشق بوديم

دبيرکل حزب الله لبنان گفت اگر پایداری ملت و رهبری و دولت سوریه نبود ما شاهد سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات صهیونیستی به دمشق بودیم. با همه ظلمهای عربی در حق سوریه اما سوریه موضعش را در حمایت از آرمان فلسطین و مقاومت تغییر نداد.

در یمن در وضع جدیدی قرار داریم

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی به مناسبت روز شهید گفت ما به علت قضیه خاشقجی در یمن در برابر وضع جدیدی قرار داریم و این خوب است که دعوت به توقف جنگ در یمن می شود.

هرگونه عادي سازي روابط با اسرائيل محکوم است

سيد حسن نصرالله گفت هرگونه عادی سازی روابط را با اسرائیل ؛ منبعش هر کسی باشد و یا به هر شکلی باشد محکوم می کنیم. از همه ملتهایمان دعوت می کنیم با عادی سازی روابط مخالفت و همه اشکال عادی سازی را محکوم کنند و باید با این نبرد مقابله کرد.

وي خطاب به مردم فلسطين گفت از گامهای عادی سازی روابط با اسرائیل غمگین نشوید زیرا آنچه که تاکنون پنهانی انجام می شد اکنون آشکارا انجام می شود و عادی سازی کنونی روابط، به نفاق عربی پایان می دهد و نقابهای فریبکاران و منافقین را از چهره های آنان می اندازد.
وجود منافقین و فریبکاران و مروجان توهم باعث تأخیر در پیروزی و روشن کردن تکلیف (دشمن) و جلوگیری از آگاهی حقیقی شده است.

به هرگونه حمله و تجاوزی به لبنان پاسخ خواهیم داد

دبيرکل حزب الله در ادامه سخنان خود تاکيد کرد به هرگونه حمله و تجاوزی به لبنان یا بمباران یا گلوله باران آن قطعا پاسخ خواهیم داد و نمی پذیریم که دشمن کشور ما را همانند گذشته جولانگاه خود قرار دهد.

تهدیدات و فشارها و تحریمها علیه ما سودی ندارد

این قدرت (موشکی) ، کلید است و اشغالگری ، کلید نیست و مشکل او با ما این است که ما این قدرت را داریم. نتانیاهو می خواهد این قدرت را از ما بگیرد در حالی که خودش برای قدرت بیشتر موشکی تلاش می کند. ما به قدرت لبنان پایبند و به معادله طلایی و سلاح مقاومت و همه موشکهایش پایبند هستیم. تهدیدات و فشارها و تحریمها علیه ما سودی ندارد و از کشورمان دفاع خواهیم کرد زیرا دست برداشتن از دفاع باعث می شود به لبنان تجاوز شود.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت کاروانهای شهدای ما ادامه دارد و در هر میدانی که می رویم پیروزی می آفرینند

نقطه قدرت ما قدرت موشکی مقاومت است

سیدحسن نصرالله گفت نقطه قدرت ما قدرت موشکی مقاومت است زیرا برای ارتش لبنان داشتن موشکهای پیشرفته ممنوع است. دشمن با بزرگنمایی و فشار و استفاده از آمریکایی ها تلاش می کند بر قدرت موشکی مقاومت متمرکز شود.

 

ترامپ: دموکرات ها را به تقلب در انتخابات متهم کرد

رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی دموکرات‌ها را به تقلب در انتخابات متهم کرد و به یک خبرنگار هم گفت که سوالات احمقانه‌ای می‌پرسد.
به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، دونالد ترامپ گفت: بار دیگر تکرار می‌کنم که ما نیاز به آرای دموکرات‌ها داریم. آن‌ها باید قوانین جدید مهاجرتی تصویب کنند، زیرا مهاجران در حال سرازیر شدن به کشور ما هستند. ما به آن‌ها اجازه نمی‌دهیم که وارد شوند، اما آن‌ها در حال سرازیر شدن به کشور ما هستند. ما به دیوار نیاز داریم، ما در حال ساختن دیوار هستیم، بسيا مهم است که به موقع و سریع بسازیم. ما نیاز به حمایت دموکرات‌ها برای قوانین مهاجرتی جدید مطابق با امروز داریم. قوانین منسوخ شده و فاقد کارایی هستند. آن‌ها بدترین قوانینی به نسبت هر کشوری در هر جای این جهان هستند و این فقط بدان علت است که ما آرای دموکرات‌ها را نداریم؛ بنابراین ما نیاز به رای دموکرات‌ها داریم تا بتوانیم مهاجرت را تغییر دهیم.
خبرنگاری پرسید آیا برای نماینده سازمان ملل متحد تصمیمی گرفتید؟
دونالد ترامپ گفت: ما تصمیم خواهیم گرفت. افراد زیادی هستند که این سمت را می‌خواهند. ما بدنبال هدر نائورت هستیم. ما زمان زیادی داریم. نیکی تا پایان سال همچنان سر جای خود خواهد بود.

خبرنگاری پرسید آیا شما شواهدی از تقلب در انتخابات دارید؟
دونالد ترامپ گفت: من نمی‌دانم. شما به من می‌گویید. دموکرات‌ها همیشه این کار را انجام می‌دهند.
خبرنگاری پرسید آیا شما می‌خواهید که مت ویتاکر در پرونده تحقیقات روسیه مشارکت داشته باشد؟
دونالد ترامپ گفت: این بستگی به خودش دارد.
خبرنگار پرسید آیا شما می‌خواهید او بر رابرت مولر کنترل داشته باشد؟
رئیس جمهور گفت: چه پرسش احمقانه‌ای است. چه سوال احمقانه ای. اما من به شما زیاد توجه کردم. شما سوالات احمقانه زیادی می‌پرسید.

 

نیوزویک: غرب مدتهاست که به عربستان اجازه داده تا از مکافات قتل فرار کند

توکل کارمان: خشم و عصبانیت از قتل خاشقجی باید با اقدامی قاطع همراه باشد یعنی تحقیقات مستقل درباره این قتل و پاسخگو بودن عاملان و قطع فروش سلاح به عربستان سعودی.

برنده جایزه صلح نوبل گفت: غرب مدتهاست که به عربستان سعودی اجازه داده است تا از مکافات قتل فرار کند.
پایگاه اینترنتی نشریه نیوزویک در مطلبی به قلم توکل کارمان، فعال یمنی و برنده جایزه صلح نوبل نوشت: در دوم اکتبر 2018، دوست من، جمال خاشقجی نویسنده و روزنامه نگار واشنگتن پست به کنسولگری عربستان در استانبول رفت اما هیچوقت از آنجا خارج نشد. بعد از این ماجرا داستانی که عربستان رسما اعلام کرد کاملا تغییر کرد. داستان آنها از انکار دخالت در مرگ خاشقجی به اذعان دادستان کل عربستان در خصوص قتل از پیش برنامه ریزی شده خاشقجی در داخل ساختمان کنسولگری در استانبول تغییر کرد. قتل فجیع او در کنسولگری و در خاک کشور خارجی جسارت عربستان سعودی را در سوء استفاده از قدرتش در ورای مرزهای خودش نشان می دهد. اما بی توجهی آشکار عربستان به حقوق بشر و استانداردهای بین المللی چیز جدیدی نیست. از ماه مه سال جاری تاکنون دهها فعال زن حقوق بشر به دست مقامات سعودی بازداشت شده اند. بسیاری از آنها بابت فعالیتی که در زمینه حق رانندگی زنان داشتند بازداشت شده اند. قتل خاشقجی یادآور آن است که جهان به بهای جان میلیونها بی گناه بر روی جنایات عربستان سعودی چشم بسته است.
مردم یمن این را به خوبی می دانند. 13 میلیون نفر در یمن با خطر قحطی و گرسنگی مواجه اند و به گفته سازمان ملل و این قحطی می تواند به بدترین در 100 سال گذشته تبدیل شود. میلیونها یمنی در جنگ تحت امر عربستان گرفتار شده اند و تخمین زده می شود 22 میلیون نفر شامل 11 میلیون کودک به کمکهای فوری بشردوستانه نیاز دارند. حملات هوایی به یمن بیشترین تلفات غیرنظامی را داشته است. در این حملات منازل مسکونی، بازارها، مراسم عروسی، قایق های غیرنظامی و حتی تاسیسات پزشکی مورد حمله قرار گرفته اند. سلاح هایی که در این حملات استفاده می شود مستقیما از جانب آمریکا، انگلیس، فرانسه، کانادا و دیگر متحدان بین المللی تامین می شود.
خشم جامعه بین الملل از قتل خاشقجی قابل ستایش است اما با سیاست فروش سلاح آنها مطابقت ندارد. آمریکا، کانادا و انگلیس طی هفته گذشته خواستار پایان جنگ در یمن شدند. اما تا زمانیکه این کشورها تامین سلاح برای عربستان را که به این درگیری دامن می زند متوقف نکنند، صلح در یمن برقرار نخواهد شد. اگر اکنون اقدامی صورت نگیرد این پیام را برای سران عربستان به همراه دارد که می توانند بدون هیچ عواقبی به ساکت کردن وحشیانه صداهای ناراضی ادامه دهند.
خشم و عصبانیت از قتل خاشقجی باید با اقدامی قاطع همراه باشد یعنی تحقیقات مستقل و معتبر درباره این قتل و پاسخگو بودن عاملان و همچنین قطع فروش سلاح به عربستان سعودی.
بهترین راه برای ادای احترام به خاشقجی و تعهد او به آزادی و عدالت این است که تضمین شود خشونتی که در مورد او رخ داد دیگر تکرار نخواهد شد. اقدام کردن تنها راهی است که می توانیم برای ادای احترام به او انجام دهیم.

عبدالملک الحوثی: حمله به یمن منافع زیادی برای آمریکا داشته

به نقل از المیادین، «عبدالملک الحوثی» رهبر انصار الله یمن در سخنرانی امروز(چهارشنبه) خود تاکید کرد: تشدید تجاوزات جدید علیه یمن بعد از سخنان مسئولان آمریکایی مبنی بر گفتگو بر پایه دیدگاه های آمریکا صورت گرفت.

الحوثی تاکید کرد: ما پیش بینی می کردیم که اقدامات برای تشدید تجاوز نظامی در جریان است و برای این کار یک ماه فرصت داده شد. تجاوز به یمن اساس بر پایه نظارت، برنامه ریزی، حمایت اطلاعاتی و تسلیحاتی آمریکا صورت می گیرد. نقش آمریکا در عملیات نظامی علیه ملت ما اصلی و اساسی است.

وی در ادامه افزود: تمام نقشهای مهم در زمینه تجاوز به یمن از سوی آمریکا، عربستان و امارات ایفا میشود و خائنان فقط در نبرد میدانی حضور دارند. آمریکا از صلح سخن می گوید در حالیکه جنگ در یمن را اداره می کند. خائنان به کشور در زیر سایه عربستان و امارات قرار دارند و اوامر آنها را اجرا می کنند.

عبدالملک الحوثی تصریح کرد: آمریکا به معنی واقعی کلمه در تمام جنایات متجاوزان در یمن دست دارد. آمریکا از شیوه فریفتن و باج گیری و در عین حال از شیوه جنایتکارانه و وحشیانه استفاده می کند. آمریکا از تجاوز به یمن به دستاوردهای زیادی برای خود در عرصه های اقتصادی مانند قراردادهای تسلیحاتی دست یافت. آمریکا از عربستان حمایت می کند تا این کشور باقی بماند و نقش تجاوزکارانه و جنایت کارانه عربستان را نیز مدیریت می کند. تشدید تجاوز در مرحله کنونی علیه یمن همزمان با اقدامات برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و در رأس آنها عربستان و امارات در تقویت روابط خود با دشمن صهیونیستی صورت می گیرد.

رهبر انصار الله یمن در ادامه تاکید کرد: امروزه سخن درباره دشمن مشترک و منابع مشترک میان برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و دشمن صهیونیستی است. برخی از این کشورها در صف دشمن صهیونیستی ایستاده اند و تمام این اقدامات محکوم است. در سایه این اقدامات آشکار برخی کشورهای عربی در همکاری با اسرائیل شاهد چنین رویکرد منفی علیه کشورها و ملتهای آزاده هستیم.

الحوثی تصریح کرد: ما شاهد تشدید تجاوز نظامی به یمن بوده ایم و با کمک خداوند و فداکاری های ارتش و کمیته های مردمی و قبایل و ملت یمن تمام این عملیات را ناکام گذاشته ایم. به عنوان مثال متجاوزان در یک مرحله، تجاوز به یمن را با نام «رسیدن به صنعاء» افزایش دادند اما این عملیات شکست خورد. به دست گرفتن کنترل کامل استان الحدیده نیز بخش دیگر از اهداف متجاوزان بود که در آن نیز شکست خوردند. اما دشمن از قبل به صورت گسترده برای این مرحله که در حال حاضر در آن به سر می بریم برنامه ریزی کرده بود.

رهبر انصارالله یمن افزود: هم چنان کنترل اکثریت مناطق استان الحدیده در دست ارتش و کمیته های مردمی است.

عبدالملک الحوثی تاکید کرد: دشمن از محورهای مرزی فشار می آورد و به سمت تشدید عملیات نظامی در مناطق مرکزی پیش رفته است. ما با توکل به خدا و کمک آزادگان به وظایف خود عمل می کنیم تا دشمن با تمام امکانات نظامی خود شکست بخورد. امکانات دشمن هر چقدر هم زیاد باشد ملت ما نباید به خود نگرانی راه دهد. دشمن هر چقدر هم سخنان بی معنی و بی پایه و اساس بگوید هیچ حق و مشروعیتی در تجاوز به یمن که کشوری مستقل است ندارد.

وی در ادامه افزود: دوره عبد ربه منصور هادی(رئیس جمهور فراری یمن) به پایان رسیده و استعفای خود را تحویل داده و اذعان کرده که از تجاوز به یمن غافلگیر شده و بعد از آغاز آن اطلاع یافته است. عربستان و امارات به خاطر علاقه به منافع هیچ گروه یمنی به این کشور حمله نکرده اند و به گروه های یمنی به چشم ابزاری برای تحقق منافع خود نگاه می کنند. عربستان متحمل خسارتهای زیادی در مرزها شده و به همین خاطر برخی از یمنی ها را خریده تا سپر بلای افسران و نظامیان سعودی شوند. اماراتی ها نیز از مزدوران یمنی به عنوان سپر بلای نظامیان خود استفاده می کنند. افسران اماراتی نیز از آمریکایی ها و اسرائیلی ها و انگلیسی ها فرمان می گیرند.

الحوثی تاکید کرد: به ما به ناحق تجاوز شده و ما حق داریم از خود و آزادی و استقلالمان دفاع کنیم. شرایط وخیم اقتصادی و دردها و رنج ها برخی ها را مجبور کرده برای تأمین معاش خانواده هایشان جبهه ها را ترک کنند. اگر بنشینیم و کاری نکنیم متجاوزان بر ما تسلط می یابند. آزادگی ما مانع از تسلیم شدن در برابر جنایتکاران می شود. ما ملتی هستیم که براساس ایمان و فطرت و مبانی ارزشی رشد یافته ایم.

الحوثی تاکید کرد: قاتلان زنان، کودکان و متجاوزان به آنها در استانهای جنوبی برای تجزیه کشور ما تلاش می کنند. ما به صورت جدی به مسئولیت خود در خصوص مقابله با متجاوزان عمل می کنیم و از تمام آزادگان در یمن می خواهم به صورت جدی برای رویارویی با متجاوزان در تمام جبهه ها اقدام کنند. مناطق اشغال شده از اقدامات متجاوزان در تمام زمینه ها حتی زمینه های اقتصادی رنج می برد. چه بسا برخی افراد در مناطق جنوبی برای آزادی از این شرایط ناامید کننده و ذلت بار اقدام کنند. حرکت هوشیارانه به سمت جبهه ها باعث شد تا دشمنان نتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

وی افزود: هزینه اقتصادی کشورهای متجاوز بسیار زیاد بوده و اوضاع اقتصادی آنها به سمت نابودی حرکت می کند. آمریکا بر عربستان وامارات برای باج گیری از آنها و غرق کردن هر چه بیشترشان در این تجاوز فشار می آورد.

بعد از درخواست ادعائی آتش بس از سوی آمریکا دریمن حملات شدیدتر شده است

رهبر انصارالله یمن در سخنرانی امروز خود تاکید کرد که تشدید تجاوزات جدید علیه یمن بعد از سخنان مسئولان آمریکایی مبنی بر گفتگو بر پایه دیدگاه های آمریکا صورت گرفت.

به گزارش المیادین، «عبدالملک الحوثی» رهبر انصار الله یمن در سخنرانی امروز(چهارشنبه) خود تاکید کرد: تشدید تجاوزات جدید علیه یمن بعد از سخنان مسئولان آمریکایی مبنی بر گفتگو بر پایه دیدگاه های آمریکا صورت گرفت.

همکاری قوی پنتاگون با متجاوزان سعودی-اماراتی در حمله به الحدیده

پایگاه خبری «انتلجنس آنلاین» فاش کرد که شماری از مسئولان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در حمله اخیر عربستان و امارات به شهر الحدیده واقع در غرب یمن شرکت دارند.

بر اساس گزارش این پایگاه خبری؛ به تازگی مسئولانی از پنتاگون با افسران سعودی و اماراتی برای طراحی حمله به الحدیده دیدار و گفتگو داشته اند.

انتلجنس آنلاین آورده است: واشنگتن پیش از حمله اخیر به الحدیده دو فروند هواپیمای شناسایی تحویل ریاض داده است. پنتاگون اطلاعات اساسی را برای حمله به الحدیده در اختیار عربستان و امارات قرار داده است.

این در حالی است که نبرد میان نیروهای مورد حمایت ائتلاف تحت سرکردگی سعودی ها و نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در الحدیده ادامه دارد و یمنی ها تاکنون ضربات مهلکی به متجاوزان وارد کرده اند.

همزمان؛ محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش مردمی انصارالله یمن گفت که تشدید اقدامات جنگی و خصمانه ائتلاف متجاوز سعودی در محورهای مختلف نبرد، با اجازه آمریکا صورت گرفته است.

وی با بیان این که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از همه نقشه‌های دشمن در ساحل غربی و همه جبهه‌ها آگاه هستند، گفت: تنها دستاوردی که متجاوزان کسب کردند پیشروی در برخی از بیابان‌ها و دره‌ها است.

سخنگوی جنبش انصارالله با اشاره به این که یمن در حال مبارزه با قدرتمندترین کشورها است، تاکید کرد که اوضاع نظامی در جبهه‌های مختلف این کشور نگران کننده نیست.

عبدالسلام اعلام کرد که دشمن، الحدیده را ویران کرده و پل‌ها و ساختمان‌ها را هدف قرار می‌دهد.

 

دانمارک 3 عضو گ وه الاحوازیه را بازداشت کرد

رسانه های دانمارک اعلام کردند پلیس دانمارک امروز سه ایرانى عضو گروه الاحوازى را متهم به حمایت از ترور کرده و آنها را بازداشت کرده است.

این افراد به اتهام نقض ماده ۱۳۶ قانون جزائى دانمارک محاکمه خواهند شد. دستگیر شدگان متهم به حمایت از عملیات تروریستى در ایران در روز ۳۱ شهریور شده اند.

حمله تروریستی اهواز ۲۵ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

پیشنهاد روسیه برای محکومیت تمایلات فاشیستی و نژادپرستانه در مجمع عمومی سازمان ملل

به نقل از خبرگزاری «نووستی»،روسیه به همراه چند کشور دیگر شب گذشته پیش‌نویس قطعنامه‌ای در محکومیت «قهرمان سازی نازیسم» را برای بررسی به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل ارائه داد.

«گریگوری لوکیانتسف» معاون مدیر بخش همکاری‌های انسانی وزارت امور خارجه روسیه با اعلام این مطلب، یادآور شد که این پیش‌نویس درباره مسائل تاریخی نبوده، بلکه توجه جامعه جهانی را به وجود آمدن تمایلات نژادپرستانه در قرن حاضر معطوف ساخته که پدیده‌ای بسیار خطرناک چالشی برای همه کشورهای جهان است.

این دیپلمات یادآور شد که در حال حاضر در نقاط زیادی از جهان جنبش‌ها، گروه‌ها و احزاب دیده می‌شوند که با تکیه بر حق آزادی بیان، نظریات نژادپرستانه و تندرو ملی‌گرایانه را تبلیغ می‌کنند. (مجله هفته: برای نمونه اکرائین، لهستان، مجارستان، اتریش، بوسنی، کرواسی و …)چنین اقداماتی مغایر با وظایف کشورها بر اساس دفاع از حقوق بین الملل از جمله کنوانسیون مربوط به حقوق سیاسی و مدنی و کنوانسیون مربوط به از بین رفتن همه انواع تبعیض نژادی است.

به گفته وی، روسیه به طور مرتب قطعنامه‌هایی در محکومیت تمایلات نژادپرستانه در جهان ارائه می دهد. سال گذشته نیز سندی در این زمینه با اکثریت آرا در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد که تنها آمریکا و اوکراین با آن مخالفت کرده و 9 کشور اروپایی نیز به آن رای ممتنع دادند.

سوریه برای تشکیل کمیته قانون اساسی چهار شرط عنوان کرد

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه و بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در دو نامه به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه را به قیمومت بر سوری‌ها از طریق تلاش برای تشکیل کمیته قانون اساسی متهم کرده و چهار شرط را برای تشکیل این کمیته از جمله عدم تحمیل جدول زمانی مشخص مطرح کردند.

دمشق در دو نامه‌ای که جعفری به رئیس شورای امنیت و معلم به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل داده، بر چهار اصل و شرط درباره تشکیل کمیته قانون اساسی تأکید کرده است که عبارتند از ضرورت پایبندی به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه، اینکه این روند با رهبری سوری و بر این اساس باشد که مردم سوریه خود بدون مداخله خارجی درباره آینده کشورشان تصمیم بگیرند، عدم تحمیل پیش شرط یا نتیجه‌گیری قبلی درباره فعالیت کمیته و پیشنهادات آن، عدم تحمیل جدول زمانی.

معلم به دی‌میستورا درباره قانون اساسی توضیحات لازم را داده و تأکید کرده بود که سوریه با قیمومت فرستاده سازمان ملل بر سوری‌ها مخالف است.

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه تأکید کرده که دمشق همانطور که با دو فرستاده قبلی همکاری کرده بود با فرستاده جدید هم همکاری می‌کند به شرطی که روش فرستادگان قبلی را درپیش نگیرد و به تمامیت ارضی و ملت سوریه احترام بگذارد.

پیش از این در بهمن ماه سال گذشته موضوع بررسی و تدوین قانون اساسی برای سوریه در نشست بین‌المللی سوچی روسیه موسوم به «کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه» مورد بحث و توافق صورت گرفته بود و شرکت کنندگان که شامل کشورهای منطقه و دولت سوریه و همه طیف‌های سوری می‌شدند، به رغم اختلاف‌نظرها بر سر تشکیل کمیته بررسی قانون اساسی سوریه به توافق رسیده بودند. حال به نظر می‌رسد تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه در ادامه مذاکرات بهمن ماه سال گذشته دنبال می‌شود.

شورای اروپا: وضعیت آوارگان در اردوگاه های یونان وخیم است

نقل از خبرگزاری رویترز، بنا بر گزارشی که روز سه شنبه توسط کمیسر حقوق بشر شورای اروپا منتشر شد، اوضاع در مراکز پذیرش مهاجران غیر قانونی و پناهجویان در یونان غیر قابل قبول است. در این گزارش از آتن خواسته شده است به کمک شرکای اروپایی خود به عادی سازی اوضاع بپردازد.
دونیا میاتوویچ کمیسر حقوق بشر شورای اروپا از وضعیت وخیم این مراکز پذیرش و تعیین هویت که به سرپرستی اتحادیه اروپا در پنج جزیره یونان در دریای اژه ایجاد شده است انتقاد کرد. کمیسر شورای اروپا گفت در بازدید ماه ژوئن حدود 11 هزار و 500 مهاجر غیر قانونی در این مراکز حضور داشتند که ظرفیت پذیرش آنها شش هزار و دویست نفر است. مقامات آتن اعلام کردند هم اکنون 65 هزار مهاجر غیر قانونی در این کشور وجود دارند که شمار آنها در ماه سپتامبر به بیش از 70 هزار نفر رسید.
دونیا میاتوویچ گفت تداوم ورود مهاجران غیر قانونی و تعداد اندک افرادی که از این مراکز خارج می شوند موجب افزایش جمعیت در مراکز پذیرش به ویژه در جزایر دریای اژه شده است که اوضاع در آن به طور خاصی وخیم است. وی افزود شرایط زندگی در این اردوگاه ها بسیار پایین تر از معیارهای بین المللی است. وی از نبود بهداشت، ناامنی، مشکلات دسترسی به درمان و خطر خشونت های جنسی علیه زنان و کودکان انتقاد کرد.
میاتوویچ به شدت درباره اوضاع کودکان بدون همراه ابراز نگرانی کرد که در برخی بازداشتگاه ها یا مراکز پلیس در زندان حفاظتی قرار گرفته اند. وی از آتن خواست در قوانین مربوط به نگهداری مهاجران در جزایر، اندکی انعطاف به خرج دهد.

لاوروف: تروریست ها در سوریه و عراق همچنان از حمایت خارجی برخوردارند

به نقل از تلویزیون المیادین ،سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت تروریست ها در سوریه و عراق همچنان از حمایت های خارجی برخوردارند.
سرگئی لاوروف افزود : تحویل مجرمان و تروریست ها به کشور سوم و نه کشورهایی که از آنها آمده اند، مانعی بر سر راه جلوگیری از فعالیت شان در سوریه و عراق است.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: