پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر از ایران و جهان

چند خبر از ایران و جهان

دیدبان حقوق بشر: تحریم امریکا علیه مردم ایران جنایت جنگی است

«سارا لی ویتسون» مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیدبان حقوق بشر در این پیام که در توئیتر منتشر شده با اشاره به اقدام آمریکا در باز گرداندن تحریم های ایران، نوشت: بخش های مختلفی از حقوق بین الملل استفاده از قحطی و گرسنگی را به عنوان سلاح جنگی ممنوع کرده اند. بر اساس بیانیه رُم این اقدام (استفاده از گرسنگی و قحطی به عنوان ابزار جنگی) جنایت جنگی محسوب می شود.

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می‌گیرد؟

سلامت نیوز: این بسته برای خانوار یک نفره فارغ از مستمری و یارانه‌ای که ماهانه دریافت می‌کند، 40 هزار تومان، برای خانوار دو نفره 80 هزار تومان، خانوار سه نفره 110 هزار تومان، خانوار چهار نفره 135 هزار تومان، خانوار 5 نفره 145 هزار تومان خواهد بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، به گفته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به‌منظور حمایت غذایی از بخش‌های آسیب‌پذیرتر جامعه، بر اساس توافق مجلس و دولت، میزان کمک هزینه غذایی هر خانوار با توجه به جمعیت آن مشخص شده است.

عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه «دولت در آبان ماه به 11 میلیون نفر از کارگران، کارمندان، افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و افرادی که درآمدی کمتر از سه میلیون تومان در ماه دارند بسته حمایت غذایی می‌دهد»، گفت: این بسته برای خانوار یک نفره فارغ از مستمری و یارانه‌ای که ماهانه دریافت می‌کند، 40 هزار تومان، برای خانوار دو نفره 80 هزار تومان، خانوار سه نفره 110 هزار تومان، خانوار چهار نفره 135 هزار تومان، خانوار 5 نفره 145 هزار تومان خواهد بود.

عزیزی افزود: ساز و کار به این صورت خواهد بود که این مبالغ به حساب یارانه افراد واریز می‌شود و پس از آن می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های زنجیره‌ای اقدام به خرید کالاهای اساسی کنند و امیدواریم این مبالغ در مراحل بعد افزایش داشته باشد.

وی ادامه داد: با صحبتی که صبح امروز با معاون اول رئیس‌جمهوری انجام دادم، مقرر شد برای سقف11 میلیون نفر در این مرحله اقدام شود و در مرحله بعد به 30 میلیون نفر برسند تا آن‌هایی که آسیب‌پذیر هستند در این وضعیت تورم کمرشکن، آسیب کمتری ببینند.

این نماینده مجلس تأکید کرد: معاون اول رئیس‌جمهوری از افزایش حقوق کارمندان و کارگران و توجه به اقشاری که نه کارمند و نه کارگر هستند استقبال کرد و مجلس نیز از این امر حمایت می‌کند.

عزیزی با بیان اینکه «باید بپذیریم تورم در جامعه وجود دارد و کالاها گران شده‌اند»، افزود: قیمت‌ها و هزینه‌ها افزایش داشته و حقوق کارمندان و کارگران کفاف زندگی را نمی‌دهد. از همین رو، لازم است اقدامات حمایتی افزایش پیدا کند.

وی گفت: باید توجه شود افرادی که زیر سه میلیون تومان حقوق می‌گیرند، آسیب نبینند. همان‌طور که در طرح تحول سلامت نیز به این موضوع توجه شد و مصوب کردیم هزینه‌ها در بیمارستان‌های دولتی برای روستاییان و عشایر و کشاورزان تا 97 درصد و شهری‌ها تا 94 درصد پرداخت شود.

تهدید وزیر امور خارجه آمریکا به تحریم غذا و دارو

وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در مصاحبه خود اعلام کرده است: در صورتی که دولتمردان ایرانی خواستار تامین غذای مورد نیاز مردم خود هستند باید به میز مذاکره برگردند.

وی در این گفتگو خاطر نشان کرده است: ایران به دلیل فعالیت های هسته ای خود و نیز اقدامات خود در منطقه تحریم شده است و دولت این کشور باید برای رفع این تحریم ها تصمیم گیری کند.

مایک پمپئو در ادامه ابراز امیدواری کرد تا با وضع تحریم های جدید علیه ایران، مردم این کشور پیام دولت آمریکا را دریافت کرده و نسبت به حل این موضوع سیاسی بین دو کشور اقدام کنند.

این مقام عالی رتبه دولت آمریکا به صورت علنی تحریم غذا و دارو را در دور جدید تحریم ها تایید و تاکید کرده است که رفع این محدودیت ها در گرو پاسخ مثبت ایران به درخواست های دولت آمریکا خواهد بود.[۱]

افزایش واردات ۵ محصول اساسی با آغاز دور جدید تحریم ها

بررسی آمار ۷ ماهه گمرک جمهوری اسلامی حکایت از آن دارد که ۵ محصول ذرت دامی، دانه و کنجاله سویا، جو و روغن دانه آفتابگردان با افزایش قابل توجهی در واردات نسبت به سال گذشته مواجه شده اند. رشد واردات این محصولات با شرایط موجود کشور در تناقض بوده و نیاز است دولت با توجه به آغاز تحریم ها، برنامه ریزی مناسبی برای تامین هر کدام از این محصولات اساسی داشته باشد.

به گزارش مقاومتی نیوز با آغاز دور جدید تحریم ها بررسی آمار واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران حاوی اطلاعات بسیار مهم و قابل توجهی است.

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۷ ماهه نخست سال جاری حدود ۱۵ قلم کالا حجم بزرگی از واردات محصولات را به خود اختصاص دادند.

در میان ۱۵ قلم کالای وارداتی وجود نام برخی از محصولات غذایی اساسی باعث افزایش حساسیت ها مبنی بر چگونگی تامین این محصولات و مبنای دقیق دولت برای واردات آن ها شده است.

افزایش واردات مواد غذایی اساسی با آغاز دور جدید تحریم ها

جدول زیر بر اساس آخرین آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران ارائه شده که در آن به میزان واردات ۵ قلم کالای غذایی اساسی در ۷ ماهه نخست سال جاری و درصد تغییرات آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته پرداخته شده است:

آمار بیانگر آن است که با شروع تحریم های جدید آمریکا نه تنها مدیریت مشخصی بر واردات این محصولات غذایی اساسی صورت نگرفته است، بلکه میزان واردات آن ها نیز بیشتر شده است.

محصولاتی نظیر ذرت دامی و کنجاله سویا به عنوان نهاده های مورد نیاز در صنایع دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرند و مشخص نیست چرا با افزایش واردات این محصولات، قیمت نهایی گوشت قرمز و مرغ افزایش نیز افزایش یافته است.

از سویی دیگر دانه سویا نیز به منظور روغن کشی و سپس تولید کنجاله مورد نیاز نهاده های دام و طیور وارد کشور می شود که تولید نهاده مورد نیاز این صنایع را بیش از پیش می کند.

لزوم بازنگری در نحوه تامین محصولات اساسی

طبق مواد ۶ و ۷ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تولید داخلی محصولات اساسی و حداقل ایجاد تنوع در مبادی واردات آن ضروری است؛ تا از این جهت اقتصاد کشور مقاوم شده و وابسته نباشد.

با این وجود روند واردات ۵ محصول مذکور خلاف این مسئله را نشان می دهد. در ادامه به هر کدام از این موارد اشاره شده است:

  • ذرت

این محصول که طی سال های اخیر بیشترین حجم مربوط به واردات محصولات غذایی را به خود اختصاص داده است، نقش مهمی در غذای دام و طیور دارد به نحوی که نبود آن باعث ایجاد بحران در این صنایع می شود.

ذرت منبع اصلی کالری مصرفی دام و طیور به شمار می رود و در هفت ماهه سال گذشته حدود ۳۹۲۶ هزار تن به ارزش ۸۸۳ میلیون دلار از این محصول وارد کشور شده بود.

مبادی اصلی وارداتی این محصول به صورت عمده کشورهای برزیل، اوکراین، روسیه، رومانی و صربستان است که برزیل به تنهایی ۶۶ درصد صادرات محصول مذکور به ایران را تامین می کند. دولت باید جایگزین های مناسبی برای واردات این محصول از کشورهای دیگر و همسو با ایران در شرایط تحریم پیدا کند.

  • جو

از جمله دانه های غلاتی به شمار می رود که امکان کشت این محصول در داخل کشور وجود دارد و از آنجایی که نیاز کشور به این محصول در حدود ۳.۵ تا ۴ میلیون تن است، می توان با برنامه ریزی واردات این محصول را کم کرد.

اقدامات مهمی که دولت می تواند با آغاز دور جدید تحریم ها انجام دهد، اجرای صحیح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و تعیین صحیح قیمت این محصول مطابق با هزینه های تولید است.

گفتنی است کشورهای بزرگ صادر کننده جو به ایران در سال گذشته روسیه، قزاقستان، هند و اوکراین بوده اند.

  • دانه سویا

این محصول از دانه های روغنی به شمار می رود و به دلیل بالا بودن سطح پروتئین آن تاثیر مهمی در تولید روغن و نهاده مورد نیاز دام و طیور دارد.

اخیرا بر اساس اعلام وزارت کشاورزی آمریکا، این کشور حدود ۷۵۰ هزار تن از این محصول را به ایران صادر کرده که مقداری قابل توجه است.

تا پیش از این دانه سویا مورد نیاز کشور از طریق کشورهای برزیل، اوکراین، آرژانتین و کانادا تامین می شد و در سال جاری و با شروع تحریم های آمریکا نام این کشور را نیز باید به عنوان یکی از صادرکنندگان بزرگ سویا به ایران باید ثبت کرد.

گفتنی است واردات این میزان دانه سویا از ایالات متحده در شرایطی که تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران آغاز شده است نقطه ضعف آشکار برای مسئولین تجاری محسوب می شود که باید نسبت به عواقب آن پاسخگو باشند.

  • کنجاله سویا

غذای اصلی مرغداران و یکی از محصولات پراهمیت در اقتصاد کشور محسوب می شود که از طریق دانه سویا و پس از روغن کشی تولید می شود.

هر چند اولویت وزارت جهاد کشاورزی برای تامین کنجاله سویا مورد نیاز واردات دانه سویا است که از طریق آن بتواند صنایع روغن کشی کشور را نیز فعال کرده و روغن مورد نیاز کشور را نیز تامین کند. اما آمارها حکایت از ناموفق بودن سیاست های وزارت جهاد کشاورزی به دلیل عدم رعایت قوانین از سوی نهادهای دولتی دیگر با واردات کنجاله سویا دارد.

از سوی دیگر اخیرا نیز مرغداری ها به دلیل کمبود دان و کنجاله مورد نیاز خود قیمت گوشت مرغ را چند درصد افزایش دادند که تناقض در آمار واردات و شرایط موجود مشهود است. کنجاله سویا سال گذشته از کشورهای آرژانتین، هند و برزیل وارد کشور شده بود.

  • روغن دانه آفتابگردان

علیرغم برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی به منظور توسعه کشت دانه آفتابگردان و دانه کلزا اما همچنان آمار واردات روغن این محصول بالا به نظر می رسد.

هر چند برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی برای خودکفایی در تولید دانه و روغن آفتابگردان در ۱۰ سال آینده است؛ اما واردات روغن در شرایط کنونی با توجه وجود دانه های روغنی و ظرفیت مناسب کارخانجات روغن کشی منطقی به نظر نمی رسد.

روغن دانه آفتابگردان سال گذشته از کشورهای اوکراین، روسیه و آرژانتین وارد کشور شده بود.

واردات دانه سویا از آمریکا برای ایران خطرناک است

بر اساس اعلام یکی از بزرگترین انجمن های حمل و نقل بین المللی جهان، ایران در ماه آگوست بزرگترین خریدار دانه سویا از آمریکا بوده است. طبق گفته کارشناسان و تحلیلگران جهانی، این اقدام نسنجیده در شرایط سیاسی کنونی برای ایران بسیار خطرناک است.

به گزارش مقاومتی نیوز یکی از بزرگترین انجمن های حمل و نقل بین المللی جهان در جدیدترین گزارش خود ایران را به عنوان بزرگترین خریدار دانه سویا از آمریکا در ماه آگوست معرفی کرد.

این مرکز با اشاره به تنش های تجاری پیش آمده میان چین و آمریکا در ماه های پیش ضمن ارائه گزارشی از وضعیت تجارت محصول سویا بین این دو کشور، ایران را یکی از بزرگترین خریداران سویا از آمریکا دانست.

بر اساس گزارش BIMCO بزرگترین انجمن حمل و نقل بین المللی جهان، ایران در شرایطی تبدیل به بزرگترین خریدار دانه سویا از آمریکا شده است که واردات دانه سویا توسط چین از آمریکا در ماه های گذشته نسبت به سال قبل حدود ۳۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

کاهش ۹۵ درصدی صادرات سویا از آمریکا به چین

آمارها نشان می دهد هر سال بین ماه های اکتبر و مارس آمریکا بخش عمده ای از نیاز چین به سویا را تامین می کرد و این انجمن محموله های بسیاری را به مقصد چین در آمریکا بارگیری می نمود.

طبق آمار در مدت مذکور حدود ۳۵ میلیون تن سویا از آمریکا به مقصد چین توسط کشتی های این انجمن حمل شده است. اما در سال جاری با توجه به افزایش تعرفه وارداتی سویا آمریکا در چین میزان واردات چین از محصولات کشاورزی به خصوص دانه سویا به شدت کاهش پیدا کرده است و در هشت ماهه اول سال جاری به ۷.۸ میلیون تن رسیده است.

به عبارت دیگر در ماه آگوست تنها ۶۷ هزار تن دانه سویا از آمریکا به چین صادر شده است که طبق اعلام BIMCO نشانگر کاهش ۹۵ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل است.

آمارها نشان می دهد برزیل در هشت ماهه اول سال ۲۰۱۸ موفق به تامین نیاز دانه سویا در چین شده است به نحوی که بر اساس اعلام BIMCO برزیل حدود ۵۰ میلیون تن سویا به این کشور صادر کرده است که حدود ۱۵ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته است.

ایران خریدار بزرگ سویا از آمریکا در ماه آگوست

بر اساس اعلام BIMCO تنها در ۴ ماه بین ژانویه ۲۰۱۸ تا جولای ۲۰۱۸ آمریکا توانسته بود حدود ۸۲ هزار تن سویا از طریق کشتی های پانامایی به ایران ارسال کند؛ اما این کشور ت نها در آگوست سال جاری حدود ۴۱۴ هزار تن در قالب ۵ کشتی پانامایی به ایران سویا صادر کرد. جالب توجه است که این میزان صادارت سویا به ایران از سوی آمریکا حدود ۱۳.۲ درصد از کل صادرات سویای این کشور در این ماه محسوب می شود.

گفتنی است پیش از این بلومبرگ نیز در گزارشی به افزایش واردات دانه سویا توسط ایران از امریکا واکنش نشان داده و اعلام کرده بود سومین محموله صادراتی سویا آمریکا در هفته جاری به حجم ۵۶ هزار تن اخیرا به سمت ایران بارگیری شده است.

این در حالی است که از ۱۳ آبان دور جدید تحریم های ایالات متحده علیه ایران آغاز شده است و انتظار می رفت تحریم های جدید منجر به ایجاد مشکلاتی برای طرف ایرانی بشود.

واردات دانه سویا از آمریکا برای ایران خطرناک است

بر اساس اعلام پیتر ساند تحلیلگر ارشد انجمن حمل و نقل بین المللی BIMCO دلیل اصلی واردات گسترده ایران از سویای آمریکا در شرایط فعلی نامعلوم است؛ اما این موضوع برای این کشور در شرایط کنونی خطرناک به نظر می رسد.

گفتنی است طبق اعلام سایر تحلیلگران، اینکه آمریکا به دلیل کاهش صادرات خود به چین در پی گسترش بازارهای صادارتی باشد طبیعی به نظر می رسد؛ اما دلیل اصلی اشتهای مسئولین ایرانی برای واردات دانه سویا از امریکا نامعلوم است و این موضوع می تواند آسیب های جدی برای این کشور در شرایط جدید به دنبال داشته باشد.

منابع:

اخبار جهانی yon.ir/94kXJ

سی ان اس اس yon.ir/IFGqM

نیویورک تایمز: نقشه عربستان برای ترور و خرابکاری درایران

یک روزنامه آمریکایی از نقشه عربستان برای خرابکاری در ایران و ترور مقامات ایرانی پرده برداشت.

روزنامه نیویورک تایمز فاش کرد که مقام های اطلاعاتی نزدیک به ولیعهد عربستان یک سال پیش در تدارک نقشه چند میلیارد دلاری برای خرابکاری در ایران و ترور مقام های ایرانی بوده اند.

آنگونه که نیویورک تایمز به نقل از سه مقام آگاه نوشته است مقامات امنیتی نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی سال گذشته با گروهی از تاجران درباره ترور مقام های ایرانی توسط شرکت های خصوصی صحبت کرده اند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی این موضوع نشان می دهد که مقامات بلندپایه سعودی یک سال پیش از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی و همزمان با قدرت گرفتن بن سلمان، ترور مخالفان را بررسی می کرده اند.

نیویورک تایمز می افزاید که مقامات سعودی قتل این روزنامه نگار را عملیاتی خودسرانه به دستور ژنرال احمد العسیری توصیف کرده اند اما این ژنرال ، در دیداری که مارس ۲۰۱۷ با حضور برخی تجار در ریاض برگزار شده و در آن ۲ میلیارد دلار به خرابکاری در اقتصاد ایران اختصاص داده شده، حضور داشته است.

در این نشست که تجاوز مزبور سعی داشتند بودجه این نقشه ها را از سعودی ها بگیرند، العسیری بحث ترور ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران را مطرح کرده است.

«جورج نادر» تاجر آمریکایی – لبنانی که پیش‌تر با محمد بن سلمان دیدار و طرح خود برای ایران را با کاخ سفید نیز مطرح کرده بود، کسی است که این دیدار را ترتیب داده بود. فرد دیگر حاضر در جلسه یک صهیونیست با نام «جوئل زامل» است که ارتباط عمیقی با آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم اسرائیل دارد.

هر دو فرد مذکور مورد تحقیق رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا قرار دارند و مشخص نیست موضوع آنها و طرح مربوط به ایران چه ربطی به تحقیقات گسترده‌تر رابرت مولر در خصوص کمپین انتخاباتی ترامپ و دخالت روس‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ دارد.

مقام های سعودی در نشست مارس ۲۰۱۷ با بیان اینکه قصد ترور مقامات ایرانی را دارند، از تاجران حاضر درباره اینکه آیا پیشتر عملیات قتل انجام داده اند، پرسش هایی کرده اند، اما آنها گفته اند که باید در این باره با وکلای خود مشورت کنند.

این تاجران با راهنمایی وکلای خود درخواست عربستان را رد می کنند اما نادر، یک شرکت انگلیسی را که توسط ماموران بازنشسته عملیات ویژه انگلیس هدایت می شود برای انجام این عملیات تروریستی پیشنهاد می‌دهد ولی نام این شرکت مشخص نیست.

به نوشته نیویورک تایمز، طرح جورج نادر برای خرابکاری در اقتصاد ایران که مشاور ولیعهد امارات عربی متحده است و ایران را تهدیدی برای ثبات منطقه می‌داند به سال ۲۰۱۶ بازمی‌گردد.

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

نادر و زامل همچنین در هتلی در نیویورک با ژنرال احمد العسیری که در پی پرونده جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی برکنار گردید، ملاقات کرده و او را از جزئیات نقشه خود مطلع کردند اما این ژنرال سعودی گفت که این طرح به قدری تحریک آمیز و موجب بی ثباتی است که باید پیش از آنکه عربستان هزینه های مالی آن را بپردازد، تایید دولت تازه کار ترامپ را دریافت کند.

نادر پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ بارها با مقامات کاخ سفید درباره طرخ خود گفتگو کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، یک مقام سعودی نزدیک به محمد بن‌سلمان گفته است که علاقه العسیری به ترور تعجب‌آور نیست اما بیانگر سیاست رسمی عربستان هم نیست. وی در عین حال مدعی‌ است که العسیری تلاش داشته بن‌سلمان را با انجام عملیات خودسرانه تحت تاثیر قرار دهد.

اما به نوشته نیویورک تایمز، نزدیکی العسیری به بن سلمان باورپذیری این ادعاها را که برای تطهیر بن سلمان مطرح می شود، دشوار می کند تا جایی که نهادهای اطلاعاتی غرب بر اساس همین ارتباطات به این نتیجه رسیده‌اند که بن سلمان در جریان توطئه قتل خاشقجی قرار داشته است.

از سوی دیگر، دیدارهای نادر و العسیری در همان زمانی که وی (نادر) با بن سلمان هم ملاقات کرده بود صورت گرفته است و نیویورک‌تایمز ایمیل‌هایی متعلق به نادر را که وی در آن به مکالماتی با بن سلمان اشاره کرده بود در این خصوص به دست آورده است. این مکالمات درباره پروژه های مطرح شده با العسیری بوده است.

سفیر فرانسه در سازمان ملل ادعای آمریکا مبنی بر عدم تاثیر تحریم‌ها بر دارو را رد کرد

در حالی‌که دولت آمریکا مدعی است تحریم‌های قدیم و جدید این کشور بخش دارویی و غذایی در ایران را نشانه نخواهد گرفت، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد خلاف این نظر را ابراز کرد.

روزنامه «نیویورک تایمز» یکشنبه شب نوشت: «جرارد آرود» سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد به تاثیر گذاشتن تحریم‌های آمریکا بر صنایع دارویی ایران اشاره کرد.

این دیپلمات فرانسوی در این زمینه مدعی شد: «واقعیت این است که بانک‌ها بابت تحریم‌ها بسیار وحشت کرده‌اند. این بدان مفهوم است که در چند ماه آینده خطر کمبود دارو در ایران وجود خواهد داشت.»

این در حالی است که «ناثان تک» سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا اخیرا مدعی شد که غذا، دارو و لوازم پزشکی از تحریم‌ها مستثنی هستند و این تحریم‌ها ملت ایران را هدف قرار نداده است.

دولت آمریکا 14 آبان از بازگشت تحریم‌ها بر ایران خبر داد و وزارت خزانه داری این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد اسامی بیش از 700 فرد، شرکت، هواپیما و کشتی را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرده است.

برادر مجاهد بولتون: تا جایی که بتوانیم به ایران فشار میآوریم!

به نقل از رویترز، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز سه‌شنبه مدعی تشدید تحریم‌های ضدایرانی شد.

وی در این باره ادعا کرد: قصد ما این است که آنها را به شدت تحت فشار قرار دهیم. تا آنجا که جا داشته باشد به آنها فشار می‌آوریم.

وی افزود: از همان ابتدا هم هدف ما به صفر رساندن صادرات نفت ایران بود.

بولتون همچنین از آمادگی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار دوباره با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی خبر داد حال آنکه دیروز مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی آمریکا مدعی شد که پیونگ‌یانگ حداقل ۱۳ پایگاه موشکی خبر داد که همچنان فعال هستند.

نقض حقوق بشر از سوی ائتلاف متجاوز سعودی در یمن

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره؛ سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر از عربستان سعودی خواست معاهدات و توافقنامه های اصلی مربوط به حقوق بشر را امضا کند. عربستان باید حامیان حقوق بشر را که زندانی شده اند، فورا آزاد کند. عربستان باید به انتقادات بین المللی درباره وضع حقوق بشر در این کشور پاسخ دهد. عربستان باید زیر فشار بین المللی قرار گیرد تا نقض حقوق بشر را متوقف کند. پرونده وضع حقوق بشر عربستان در شورای حقوق بشر وابسته به سازمان ملل بررسی خواهد شد.
این سازمان افزود: ائتلافی که عربستان آن را در یمن هدایت می کند، بسیاری از قوانین بین المللی انسانی را نقض کرده است.
این سازمان همچنین خاطر نشان کرد: سازمان ملل باید تحقیقات مستقلی را درباره شرایط اجرای عملیات قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول، آغاز کند. این تحقیقات باید عاملان صدور دستور، برنامه ریزی و اجرای قتل خاشقجی را مشخص کند. کشورها باید تلاش برای تبرئه عربستان از قتل خاشقجی را رد کنند.

برگزیت: توافقی که آلمان از آن استقبال کند قطعا به ضرر مردم بریتانیا است

به نقل از آناتولی، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در واکنش به توافق لندن و اتحادیه اروپا بر سر پیش نویس برگزیت اعلام کرد: از دستیابی انگلیس و اتحادیه اروپا به پیش نویس توافق برگزیت خرسند است و آن را مایه آسایش می داند.

وزیر خارجه آلمان افزوده است پس از ماه‌ها مذاکره و گفتگو سرانجام نشانه‌های مثبتی از انگلیس در مورد نحوه خروج از اتحادیه اروپا دریافت کرده است.

ماس همچنین گفته است پس از اجرای برگزیت همچنان روابط نزدیک میان برلین و لندن ادامه خواهد داشت.

روز گذشته، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس از دستیابی به یک توافق اولیه در کابینه این کشور بر سر توافق پیشنهادی از سوی اروپا برای اجرای برگزیت خبر داد و در سخنان کوتاهی که در برابر دفتر نخست وزیری ایراد کرد، توافق به دست آمده برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را به سود منافع ملی این کشور توصیف کرد.

با این حال بسیاری از هواداران برگزیت ترزا می را متهم می‌کنند که تسلیم اتحادیه اروپا شده است و از سوی دیگر برخی معتقدند نخست‌وزیر نخواهد توانست موافقت پارلمان را در این زمینه کسب کند.

ترامپ به ماکرون: در جنگ جهانی داشتید آلمانی یاد می‌گرفتید که به کمکتان آمدیم

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر از طرح «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه برای تشکیل ارتش اروپایی به شدت انتقاد کرد.

وی در توئیترش نوشت: «امانوئل ماکرون پیشنهاد تشکیل ارتش اروپایی برای محفاظت از اروپا در برابر آمریکا، چین و روسیه را مطرح کرده است. ولی آلمان را در جنگ جهانی اول و دوم دیدید. اوضاع برای فرانسه چطور پیش می‌رفت؟ آنها قبل از رسیدن آمریکایی‌ها داشتند در پاریس آلمانی یاد می‌گرفتند.»

ترامپ جمعه هفته گذشته هم دقایقی بعد از ورود به پاریس توئیت مشابهی منتشر کرد. او در آن پیام، پیشنهاد ماکرون را «بسیار توهین‌آمیز» توصیف کرده بود.

بی پولی؟ بمیر!

موسسه ملی آمار ایتالیا در گزارشی در خصوص شرایط اقتصادی شهروندان ایتالیایی اعلام کرد، شش میلیون نفر از آنها به علت فقر، از خدمات بهداشتی و درمانی صرفنظر می کنند.
به گزارش پایگاه اینترنتی ایتالیایی زبان «رجونی پونتو ایت»، مائوریتسیو فرانتسینی مدیر اجرایی موسسه ملی آمار ایتالیا (ایستات) در گزارشی اعلام کرد، حدود دو میلیون نفر از شهروندان ایتالیایی در لیست انتظار درمان، یعنی سه ممیز سه دهم درصد از کل جمعیت این کشور، از تصمیم به درمان بیماری های خود خودداری می کنند. این در حالی است که بیش از چهار میلیون نفر نیز به دلایل اقتصادی، به کلی از درمان بیماری های خود صرفنظر می کنند. این تعداد از افراد، در بر گیرنده شش ممیز هشت دهم درصد از کل جمعیت ایتالیا هستند.
بر اساس این گزارش، پنج درصد از افراد انصراف دهندگان از لیست انتظار درمان، در فاصله سنی چهل و پنج تا شصت و چهار سال هستند. چهار ممیز چهار دهم درصد نیز بیش از شصت و پنج سال سن دارند.

قوت گرفتن احتمال انحلال کابینه نتانیاهو

در پی استعفای آویگدور لیبرمن، حزب راستگرای «خانه یهودی» تهدید کرد، در صورتی که وزارت جنگ رژیم اسرائیل به «نفتالی بنت» (رئیس این حزب) سپرده نشود، از کابینه ائتلافی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، خارج و خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام خواهد شد. این در حالی است که برخی رسانه‌های اسرائیلی، به نقل از یک منبع در حزب لیکود اعلام کردند، پیش‌بینی می‌شود نتانیاهو خود جانشین لیبرمن شود.

روز گذشته، لیبرمن پس از آنکه رژیم اسرائیل در پی حملات شدید موشکی گروه‌های مقاومت به پذیرش آتش بس وادار شد، اعلام کرد این آتش بس به معنای تسلیم است و از سمت خود به عنوان وزیر جنگ اسرائیل کناره‌گیری کرد. او بلافاصله پس از استعفایش، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در سریع‌ترین زمان ممکن شد. وزیر جنگ مستعفی رژیم اسرائیل همچنین اعلام کرد، در نتیجه استعفای وی‌، حزب او نیز کابینه را ترک می‌کند و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اکثریت ضعیفی در پارلمان خواهد داشت.

دور جدید تنش‌ها در نوار غزه پس از آن آغاز شد که یک یگان عملیاتی ویژه اسرائیل، یکشنبه شب گذشته، با ورود مخفیانه به خان یونس در شرق باریکه غزه، هفت عضو شاخه نظامی حماس، از جمله «نور محمد برکه» از فرماندهان گردان های «عزالدین القسام» را به شهادت رساند.

در این حمله، یک افسر بلندپایه ارتش اسرائیل کشته و یک افسر دیگر زخمی شد. گروه‌های مقاومت فلسطین نیز با شلیک بیش از 300 موشک به سمت شهرک های اسرائیلی نشین، به این عملیات تروریستی رژیم اسرائیل پاسخ دندان‌شکنی دادند و کابینه نتانیاهو را به توقف حملات نظامی به غزه و در نهایت تن دادن به آتش بس وادار کردند. منابع اسرائیلی اذعان کرده‌اند که سامانه گنبد آهنین این رژیم تنها ۲۰ درصد از این موشک‌ها را پیش از اصابت به هدف رهگیری کرده است.

وزیر خارجه آمریکا خواستار پیوستن قطر به ناتوی عربی شد

«خالد العطیه» وزیر دفاع قطر که به آمریکا سفر کرده، در واشنگتن با «مایک پامپئو» وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

آنطور که وزارت خارجه آمریکا بیان کرده، پامپئو در دیدار با العطیه، بر تعهد آمریکا به حفظ روابط مستحکم با قطر و همچنین تعهد طرفین به ارتقاء سطح ثبات و امنیت در خاورمیانه، تأکید کرده‌اند.

پامپئو در مذاکرات خود، رسماً از قطری‌ها خواسته که در «اتحاد راهبردی خاورمیانه» که به ناتوی عربی مشهور است، شرکتی فعال داشته باشد و این اتحاد راهبردی میان اعراب منطقه را، عاملی برای افزایش رونق، امنیت و ثبات در منطقه دانسته است.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص توسعه زمین‌های تحت اختیار پایگاه هوایی «العبید» که در اختیار نیروهای آمریکایی است، با طرف قطری مذاکراتی داشته که البته پاسخ طرف قطری به این درخواست، اعلام نشده است.

تابستان سال گذشته بود که منابع آمریکایی، از طرح مشترک عربستان و امارات برای حمله به قطر و اشغال خاک این کشور کوچک اما نفت‌خیز خبر دادند. این شایعه با محاصره اقتصادی قطر و بسته شدن مرزهای مشترک این کشور و عربستان، قوت گرفت.

کاخ سفید در این دعوا ابتدا طرف عربستان را گرفت ولی در ادامه، موضع آمریکایی‌ها به سمت خنثی شدن میل کرد. رسانه‌های آمریکایی می‌گویند «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در روزهایی که از سعودی‌ها حمایت می‌کرده، از وجود پایگاه هوایی تحت اختیار ارتش کشورش در خاک قطر، اطلاعی نداشته و پس از اطلاع از این موضوع، جانب بی‌طرفی را گرفته است.

قطر به دلیل اختلاف نظر جدی با عربستان در نحوه حمایت مالی از گروه‌های تروریستی منطقه، در به اصطلاح ناتوی عربی عضو نیست؛ با توجه به متن بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه آمریکا، به نظر می‌رسد یکی از خواسته‌های اصلی آمریکایی‌ها، حل اختلافات میان اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) و پیوستن ارتش ثروتمند قطر به ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها باشد.

کشوری که حضورش در سوریه اشغالگرانه و غیر قانونی است از کشوری حضورش در سوریه قانونی است می خواهد از آنجا خارج شود

» جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در جریان کنفرانس مطبوعاتی گفت که آمریکا تلاش می کند که روسیه را درباره ضرورت عقب نشینی نیروهای ایرانی از سوریه متقاعد کند.

وی افزود: آمریگا گمان نمی‌کند که حضور ایران در سوریه در راستای منافع کسی باشد.

نماینده آمریکا در امور سوریه اضافه کرد: مامویت ما این است که همه از جمله روس ها را متقاعد کنیم که عقب نشینی نیروهای نظامی ایران از سوریه، بهترین راه برای حفظ امنیت و ثبات نه تنها برای سوریه بلکه برای کل منطقه است.

جفری گفت: واشنگتن و مسکو می توانند اختلافات خود درباره سوریه را در سطح سیاسی حل کرده و گفتگوهای سیاسی میان دو کشور در تمامی سطوح ادامه دارد.

آمریکا فاقد توان دفاعی در برابر تسیلحات مافوق صوت

یک مقام بلندپایه پنتاگون گفت آمریکا برای مبارزه با تسلیحات مافوق صوت چین یا روسیه که قابلیت در هم کوبیدن سامانه های دفاع موشکی آمریکا را دارند, مجهز به (تسلیحات لازم) نیست.
پایگاه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی به قلم ناتالی جانسون نوشت: مایکل گریفین, معاون تحقیق و مهندسی وزیر دفاع آمریکا سه شنبه گفت پنتاگون در برابر تسلیحاتی که دشمنان آمریکا جسورانه به دنبال آن هستند و قابلیت مانور بالایی دارند و شناسایی شان دشوار است, (سامانه های) دفاعی ”کافی“ ندارند.
گریفین که در ”مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی“ سخنرانی می کرد گفت وزارت دفاع برای تولید (تجهیزات) لیزری و ریزموج های بسیار قوی, و دیگر سامانه های تسلیحاتی انرژی هدایت شونده برای مقابله با تسلیحات مافوق صورت و هجوم هواپیماهای بدون سرنشین درخواست بودجه بیشتر خواهد کرد. وی گفت آمریکا از زمان دولت ریگان در دهه 1980 روی چنین ”توانمندی های دگرگون کننده ای“ سرمایه گذاری نکرده است.
گریفین گفت: ”این تهدیدی در آینده نیست. اگر آمریکا بخواهد همچنان از بقیه پیشتر باشد, ما باید دوباره سرمایه گذاری کنیم. دیگران احمق نیستند و منتظر نمی مانند, بنابراین وقت آن است که ما دوباره دست به کار شویم. شما شاهد این خواهید بود که بودجه های آتی بخش دفاع موشکی به طور عمده به (تجهیزات) لیزری تخصیص خواهد یافت.“
سلاح های ماموفق صوت از موشک های بالستیک شلیک می شوند و سرعت شان پنج برابر سرعت صوت یا بیش از سه هزار و 836 مایل در ساعت است. این تسلیحات قابلیت مانور در جو را دارند و می توانند ظرف چند دقیقه به اهداف حمله کنند.
گریفین گفت با توجه به غیرقابل شناسایی بودن سلاح های مافوق صورت بلافاصله پس از شلیک, بخش نظامی باید نیروهای آمریکا را برای امکان اقدام در فواصل نزدیک تر مستقر کند.
ماهواره های آمریکا, از جمله ماهواره هایی که برای شناسایی شلیک های موشکی استفاده می شوند و رهگیرهای هدایت شونده ای که برای منهدم کردن موشک های دشمن به کار می رود, در برابر چنین حمله ای بسیار آسیب پذیر هستند. گریفین خواستار ”تکثیر“ آن حسگرها شد تا ”انهدام شمار معدودی از آن ماهواره ها به دست دشمن, تغییری در آن توانمندی ایجاد نکند.“ وی گفت: ”قابلیت آنها (ماهواره های مذکور) باورنکردنی و منحصر به فرد است, اما با توجه به تهدید چین و روسیه, لازم است که ما توانمندی های خود را از یکدیگر تفکیک کنیم تا هدفی آسان برای آنها نباشد.“
پنتاگون برای استقرار موشک های قابل استقرار در فضا و حسگرهای جدید به منظور مقابله با تهدید فزاینده از سوی چین و روسیه تحقیق کرده است. گریفین ماه سپتامبر گفت ممکن است20 میلیارد دلار صرف ساخت شبکه ای از 1000 رهگیر موشکی مستقر روی لانچرهای ماهواره ای شود.

پيام رهبر کره شمالی به بشار اسد

رهبر کره شمالی برای رئیس جمهور سوریه آروزی موفقیت دشمن کرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی العهد لبنانی، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به مناسبت چهل و هشتمین سالگرد جنبش اصلاحی در سوریه، پیام تبریکی به بشار اسد رئیس جمهور این کشور ارسال کرد.
کیم جونگ اون در نامه خود خطاب به اسد گفت: «در این مناسبت، برای دولت و ملت شما، صادقانه موفقیت روز افزون را در فلج کردن و ناکام گذاشتن توطئه های نیروهای دشمن و محافظت از استقلال و امنیت و یکپارچگی خاک کشورتان آروز دارم».

عملیات گسترده یمنی‌ها علیه متجاوزان سعودی در «ساحل غربی»

به نقل از المسیره، عملیات های نیروهای مقاومت یمن علیه سعودیها و مزدوران آنها در جبهه های نبرد همچنان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، ارتش و کمیته های مردمی یمن عملیات گسترده ای را علیه متجاوزان سعودی در ساحل غربی ترتیب دادند.

در این عملیات، مواضع متجاوزان در منطقه «حیس» واقع در ساحل غربی هدف قرار گرفت.

رسانه های یمنی اعلام کردند که در جریان این عملیات، ۱۵ متجاوز سعودی کشته و زخمی شدند.

اتحادیه‌اروپا، آمریکا را به فهرستی از اقدامات متقابل تهدید کرد

به نقل از رویترز، «سیسیلیا مالمستروم» (Cecilia Malmstrom) کمیسر تجاری اتحادیه‌اروپا امروز چهارشنبه آمریکا را تهدید کرد: در صورتی که آمریکا بر خودروهای وارداتی تعرفه تجاری وضع کند، بروکسل به این اقدام واکنش نشان خواهد داد.

کمیسر تجاری اتحادیه اروپا در این خصوص گفت: در این صورت واکنش نشان می دهیم. اگر واشنگتن چنین اقدامی را انجام دهد، فهرست بلندی از اقدامات متقابل را مطابق با قوانین سازمان تجارت جهانی تهیه کرده و آن را اجرائی می کنیم.

وی در ادامه افزود: فهرست مذکور شامل خودرو، تولیدات کشاورزی و دستگاه های صنعتی خواهد بود.

وزیر دفاع روسیه: از همکاری با کوبا استقبال میکنیم

به نقل از ریانووستی، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در دیدار با «لئوپولدو فریاس» وزیر دفاع کوبا اظهار داشت که روسیه از همکاری متقابل روسیه و کوبا در عرصه بین المللی و موقعیت این کشور با توجه به فشار تحریم ها قدردانی می کند.

شویگو گفت: حمایت متقابل در شرایطی که اقدامات بی قید و شرطی توسط دولت های مختلف برای اصلاح چارچوب قانونی بین المللی مطابق با الگوهای خود انجام می شود، بسیار مهم است.

وی افزود: نشست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رئیس شورای دولتی جمهوری کوبا میگل برومودس در ۲ نوامبر در مسکو، یک انگیزه قوی برای تقویت روابط دوجانبه بود.

به گفته شویگو، دو کشور مذاکرات سیاسی و فشرده را به طور مداوم انجام می دهند، و تبادل فعالانه خود را ادامه می دهند، تا ارتباطات میان وزارتخانه های دفاع را حفظ کنند.

واکنش روسیه به تهدید آمریکا درباره توقف ساخت خط لوله «جریان شمالی‌ــ۲»

«آلکسی میلر» رئیس شرکت «گازپروم» روسیه پس از تهدید آمریکا به ممانعت از ادامه روند ساخت خط لوله گاز «جریان شمالی‌ــ۲»، در مصاحبه با روزنامه «کامرسانت»، ابراز اطمینان کرد که این طرح تا پایان تحقق خواهد یافت.

روز گذشته «گوردن ساندلند» نماینده دائم آمریکا در اتحادیه اروپا اعلام کرد که واشنگتن آمادگی دارد تا از تمامی امکانات و ابزارهای مختلف استفاده کنند تا روند تحقق طرح ساخت خط لوله «جریان شمالی‌ــ۲» را که کشورهای اروپایی را به گاز طبیعی روسیه وابسته خواهد کرد، متوقف سازد.

میلر در تفسیر این اظهارات افزود: «ما و شما شاهد هستیم که هم‌اکنون نیز بیش از ۲۰۰کیلومتر از این خط لوله ساخته شده و مابقی این طرح نیز در حال اجراست و تهدید طرف آمریکا مسئله‌ای را عوض نخواهد کرد».

پیش از این «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز تأکید کرده بود که مقامات برلین به این خط لوله به‌عنوان یک طرح تجاری سودمند نگاه می‌کنند، ولی به ترانزیت گاز روسیه از خاک اوکراین نیز ادامه خواهند داد. طرف روسی نیز بارها اعلام کرده که این طرح کاملاً تجاری و رقابتی بوده و ترانزیت گاز روسیه از خاک اوکراین به اتحادیه اروپا متوقف نخواهد شد.

طرح «جریان شمالی‌ــ‌۲»در حال ساخت خط لوله گازی با ظرفیت انتقال ۵۵ میلیارد مترمکعب گاز در سال، از سواحل روسیه در دریای بالتیک تا کشور آلمان است.

ائتلاف عربستان دستور توقف عمليات در حديده را صادر کرد

خبرگزاری رویترز به نقل منابع آگاه اعلام کرد ائتلاف تحت امر عربستان سعودی دستور توقف عملیات در حدیده یمن را صادر کرد.

فروش تسلیحات اروپا به عربستان و امارات 55 برابر کمک ها به یمن است

به نقل از میدل ایست آی، قراردادهای فروش تسلیحات کشورهای اتحادیه اروپا به عربستان سعودی و امارات عربی متحده پنجاه و پنج برابر کمک ها به یمن است. این وب سایت خبری تحلیلی نوشت بخش تسلیحات اروپا در نهادهای قدرت، بسیار با نفوذ است و از پاسخگویی طفره می رود. این بخش تاکنون مجوز فروش هشتاد و شش میلیارد و هفتصد میلیون دلار تسلیحات به کشورهای حوزه خلیج فارس را از سال دو هزارو پانزده دریافت کرده است. این درحالی است که میزان کمک ها به یمن طی سالهای دو هزار و پانزده تا دو هزار و هجده تنها یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار بوده است.

چین خواهان کمپین جهانی در مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکاست

نخست‌وزیر چین می‌گوید که کشورش در قابل موج «حمایت‌گرایانه» فزاینده، بیش از پیش اقتصاد خود را به روی جهان خواهد گشود.

لی کی‌کیانگ، نخست‌وزیر چین این مطلب را در یادداشتی که برای نشریه «استریت‌تایمز» نوشته اعلام کرده است.

در یادداشت نخست‌وزیر چین آمده است: «چین درهای خود را به سوی جهان گشوده است؛ ما هیچگاه آن را نخواهیم بست، بلکه آن را گشوده‌تر خواهیم کرد». وی همچنین خواهان «اقتصاد آزاد جهانی» در مقابل «یکجانبه‌گرایی و حمایت‌گرایی فزاینده» شد. وی البته به طور خاص به جنگ تجاری چین با آمریکا اشاره‌ای نکرده است.

نخست‌وزیر چین این یادداشت را در آستانه نشست سران آسیا-پاسیفیک در سنگاپور منتشر کرده است.

برخلاف انتظار، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در این نشست حاضر نبوده و به جای وی مایک پنس معاونش به سنگاپور خواهد آمد. همچنین ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، نارندرا مودی نخست‌وزیر هند و شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن قرار است در نشست سران آسیا-پاسیفیک حضور یابند.

وزیر سوری: فرآیند سیاسی در ادلب متوقف شده است

«علی حیدر» وزیر آشتی ملی سوریه تأکید کرد که طرف تُرک وظایف خود را در خصوص اجرای توافق سوچی انجام نمی‌دهد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه ۲۵ شهریور در کنفرانس خبری مشترک با «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه در شهر بندری سوچی از توافق دو کشور برای ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب میان نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان به وسعت ۱۵ کیلومتر مربع خبر داد.

طرفین سپس متن توافق 10 بندی (+) سوچی را منتشر کردند و قرار بود ترکیه به عنوان یکی از طرفهای ضامن به تعهدات خود در خصوص بیرون راندن گروههای تروریستی از منطقه عاری از سلاح عمل کند.

حیدر در کمیسیون بودجه و برنامه‌ریزی در پارلمان سوریه گفت که «با وجود به تعویق افتادن عملیات نظامی، فرآیند سیاسی در ادلب در حال حاضر به صورت کامل متوقف شده است؛ زیرا طرف تُرک به وظایف خود درباره توافق سوچی عمل نمی‌کند».

روزنامه الوطن سوریه به نقل از وزیر آشتی ملی این کشور گزارش داد که روسیه نیز قصد ندارد توافق با ترکیه از بین برود و به همین دلیل توجیهاتی می‌آورد «به امید اینکه [ترکیه] توافق را اجرا کند».

وی با تأکید بر اینکه اصل مسلم نزد روسیه بازگشت ادلب به حاکمیت سوریه است، اعلام کرد که مسکو بر سر این موضوع پافشاری می‌کند.

حیدر ادامه داد: «با توجه به این وضعیت، وزارت [آشتی ملی] بر سر موضوع تماس با مناطق نزدیک به لاذقیه، حماه و حلب تمرکز کرده است تا بتواند با ساکنان آن ارتباط برقرار کند».

این مسئول سوری با اشاره به اینکه چنین تماسهایی «می‌تواند در آینده مفید باشد و آنان را تشویق کند که دولت وارد این استان شود»، تصریح کرد که در عین حال تبلیغات منفی بسیاری علیه دولت وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه «امروز نمی‌توان درباره مصالحه یا حل و فصل در ادلب سخن گفت»، خاطر نشان کرد که وضعیت این استان ناپایدار و متزلزل است.

در حال حاضر استان ادلب در اشغال گروههای تروریستی قرار دارد و قرار بود بر اساس توافق سوچی، گروههای تروریستی منطقه عاری از سلاح را ترک کنند، که عملا چنین اتفاقی رخ نداد و تروریستها از همین منطقه مواضع ارتش سوریه را هدف قرار می‌دهند.

افزون بر این مسئله، چندی پیش عناصر گروههای ترویستی «هیئة تحریر الشام و الحزب الترکستانی» چهار کپسول حاوی گاز کلر را از اطراف بیمارستان «جسر الشغور» واقع در استان ادلب خارج کرده و به شهرکهای «الزیاره و المنصوره» واقع در منطقه «سهل الغرب» (شمال غرب استان حماه) انتقال دادند که شواهد حاکی از آن بود که تروریستها برای انجام حمله شیمیایی در منطقه‌ای آماده می‌شوند که در حوزه منطقه عاری از سلاح قرار دارد.

روسیه: اسرائیل مسئول تشدید اوضاع در غزه است

به نقل از المنار، وزارت امور خارجه روسیه طی بیانیه ای اسرائیل را مسئول تشدید اوضاع در غزه توصیف کرد.

وزارت خارجه روسیه حملات اسرائیل به نوار غزه را تحریک آمیز دانست.

همچنین جنبش انصارالله یمن نیز به شدت حمله اشغالگر اسرائیلی به نوار غزه را محکوم کرد.

حملات جنگنده‌های رژیم اسرائیل به نوار غزه از عصر روز دوشنبه همچنان ادامه دارد.

الجزیره از تلاش‌های مصر و نماینده سازمان ملل متحد و میانجی‌گری آنها برای برقراری آرامش در نوار غزه خبر داد.

رسانه‌های عربی از شهادت سه فلسطینی در حملات پیاپی رژیم اسرائیل به مناطق مختلف نوار غزه خبر داده اند، در حملات تلافی‌جویانه مقاومت هم تا این لحظه یک اسرائیلی کشته و 19 نفر دیگر زخمی شده‌‌اند.

سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل تهدید کرده است که طی ساعات آینده، این رژیم حملات خود به نوار غزه را تشدید خواهد کرد.

نشست فرماندهان امنیتی رژیم اسرائیل برای پیگیری پیامدهای تجاوزات نظامی این رژیم به نوار غزه به‌ریاست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس برگزار شد.

گروه‌های مقاومت فلسطینی اعلام کردند اتوبوس حامل نظامیان رژیم اسرائیلی را با موشک کورنت در شمال نوار غزه هدف قرار داده‌اند.

ادامه حملات اسرائیل علیه مناطق مسکونی غزه/پاسخ موشکی مقاومت

گروه های مقاومت فلسطین اعلام کردند که منطقه اشغالی «المجدل» را با ضربات موشکی هدف قرار دادند.

این گروه ها اعلام کردند که حملات موشکی مذکور در پاسخ به حملات رژیم اسرائیل علیه مناطق مسکونی غزه صورت گرفت.

وزارت بهداشت فلسطین نیز اعلام کرد که تاکنون ۴ فلسطینی در جریان حملات رژیم اسرائیل به شهادت رسیده اند.

همچنین آژیرهای خطر در شهرک های اطراف غزه به صدا درآمده و چند موشک نیز به ساختمان «شورای شهرک اشکول» اصابت کرد.

این در حالی است ارتش رژیم اسرائیل بامداد امروز اعلام کرد که ساختمان اطلاعات نظامی جنبش حماس را که در یک منطقه مسکونی و در نزدیکی یک مدرسه قرار گرفته هدف قرار داد.

جنگنده های رژیم اسرائیل همچنین هتل «الأمل» واقع در غرب شهر غزه را به صورت کامل منهدم کردند.

غزه به جنایت اشغالگر پاسخ میدهد

دهها موشک شهرکهای اسرائیلی را مورد هدف قرارمیدهند…غزه به جنایت اشغالگر پاسخ میدهد

امروز ساعت :5:24 تلوزیون المیادین

مترجم:احمد مزارعی 22 ابان 1397

اطاق عملیات مشترک گروههای مقاومت درغزه(1) روز یکشنبه اعلان نمود که درپاسخ به جنایت اشغالگران اسرائیلی در به قتل رساندن شهید نور برکه آغاز شده وشهرکهای اسرائیلی با دهها موشک مورد هدف قرارداده است ، از انسو هواپیماهای اسرائیل نیز اهداف متفرقه ای را در غزه مورد هدف قرار داده اند.

خبرگزاری فرانسه : موشکهای مقاومت که شهرکهای اسرائیلی را مورد هدف قرارداده انذ (عکس)

خبر گزاری فرانسه:اتوبوسی که مورد اصابت موشکهای مقاومت قرار گرفته است (عکس)

اطاق عملیات مشترک گروههای مقاومت درغزه روز یکشنبه اعلان نمود که درپاسخ به جنایت اشغالگران اسرائیلی در به قتل رساندن شهید نور برکه از رهبران حماس آغاز شده.

سخنگوی عملیات مشترک مقاومت تاکید ورزید که دهها مناطق غصب شده بتوسط اشغالگران با موشک مورد هدف قرار گرفته است .

کانال فضائی تلوزیونی الاقصی متعلق به سازمان حماس فیلم ویدیوئی چگونگی مورد اصابت قرار گرفتن یک اتوبوس نظامی در مجتمع نظامی شرق شهر جبالیا را به نمایش گذاشت.

سخنگوی سازمان جهاد اسلامی آقای داود شهاب به خبر نگار تلوزیون المیادین اظهارداشت ، اطاق مشترک عملیات به این دلیل تصمیم به پاسخگوئی عملی گرفت که اشغالگر اسرائیلی وپشتیبانانش بدانند که اگر برای ملت فلسطین امنیت وجود نداشته باشد برای اشغالگران اسرائیلی نیز امنیتی وجود نخواهد داشت وبازی کردن با حیات فرزندان ما بدون بهائی گزاف نخواهد بود .

رسانه های اسرائیلی تاکید نمودند که 54 شهرک نشین مورد اصابت موشکی قرار گرفته ویک کارخانه نیز در منطقه صنعتی سدیروت هدف موشک قرارگرفته است.

شبکه خبری قدس:

ستونهائی از شعله های اتش در شهرک اشغالی سدیروت در اثر موشکهای مقاومت در شمال غزه در فضا دیده میشود.

مقاومت بیش از 300 موشک بر منطقه های اشغالی اطراف غزه ، وسط غرب نقب ومنطقه «دریای سیاه» شلیک کرده که بوسیله ارتش اسرائیل تایید شده است.در همین حال هواپیماهای اسرائیل نیز مناطقی را دراطراف غزه وفرودگاه متروکه این شهر بمباران نمودند .

درهمین حال درمناطق لاهافیم واقع در شمال بئر السبع ، کریات اربع، غوش عصیون، بیت لحم، خلیل ، بحر المیت واریحا در اسرائیل بوق خطر به صدا درامد.

بر اساس رسانه های داخلی اسرائیل، جبهه داخلی اسرائیل نیز طی بیانیه ای به شهروندان صهیونیشت رهنمود داد که چگونه پناهگاهها را در شهرکهای صهیونیستی درچهل کیلومتری شهر غزه باز ومورد استفاده قراردهند.

مرکز تبلیغات جنگی اسرائیل:

بوقهای خطر هم اکنون در در منطقه عسقلان به صدا درامده است.

تصویر ویدیوئی:

لحظه سقوط یک موشک مقاومت فلسطین در شهر عسقلان اشغالی وشکست سیستم «قبه اهنین» در جلوگیری از ورود موشک وتوقف انفجار ان.مرکز تبلیغات جنگی در اسرائیل.

ابو مجاهد ، سخنگوی «کمیته های مقاومت فلسطین»به خبر نگار ما چنین اظهار داشت :» همه بازوان مقاومت فلسطین بطور متحدانه وهمزمان به عملیات تجاوزکارانه دیروز اسرائیلیها پاسخ دادند . وی گفت تاکید میکنیم که پاسخ شروع شده است و…/ وی اضافه نمود :»دیروزاسرائیل درغزه شکستی بزرگ وجانانه خورد».

مقاومت فلسطین شب گذشته یک عملیات را که بتوسط یک گروه اسرائیلی در شرق خان یونس درحال اجرا بود با شکست روبرو کرده ودر نتیجه این درگیری مستقیم یک افسر اسرائیلی کشته وتعدادی زخمی شدند ، دراین درگیری هفت نفر از مقاومان نیز به شهادت رسیدند.

ارتش اسرائل نیز به کشته شدن یک افسر وزخمی شدن تعدادی در منطقه خان یونس اعتراف تمود .

هواپیماهای ارتش اسرائیل با هجوم به غزه مراکزی را متعلق به مقاومت بمباران نمود.

………

وزارت بهداشت فلسطین درغزه اعلام نمود که درنتیجه بمباران اسرائیل سه نفر شهید وتعدادی مجروح شده اند

بر اساس مرکز تبلیغات نظامی اسرائیل نخست وزیر این کشور درحال مذاکره با وزیر امنیت وسایر مسئولان عالیرتبه امنیتی کشور میباشد.

(1) – همه گروههای مقاومت فلسطینی شامل حماس ، جهاد اسلامی ، جبهه دموکراتیک به رهبری حواتمه، جبهه خلق برای ازادی فلسطین، جبهه خلق رهبری عمومی وتعدادی سازمانهای کوچک دیگر دراین کمیته مبارزه مشترکی را بر علیه اشغالگران صهیونیست پیش میبرند.

انهدام اتوبوس حامل نظامیان اسرائیلی با موشک

نیروهای حماس ویدئوی لحظه اصابت موشک به اتوبوس حامل نظامیان رژیم اسرائیل را منتشر کرد.

نیروهای فلسطینی در پاسخ به حملات دیشب ارتش اسرائیل به خان‌یونس، شامگاه دوشنبه شهرک‌های حومه نوار غزه را هدف حملات راکتی و خمپاره‌ای خود قرار دادند که طی آن یک دستگاه اتوبوس که در حال جابجایی نظامیان این کشور بود نیز با شلیک دقیق مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شد.

منابع اسرائیلی از تلفات این حمله چیزی نگفته‌اند اما برخی منابع فلسطینی از مجروح شدن چندین نظامی اسرائیلی در این اتوبوس خبر داده‌اند. با این وجود شدت انفجار نشان میدهد ممکن است تلفات این حمله بیشتر از چیزی باشد که تا کنون گفته شده است.

منابع اسرائیلی پیش از این گفته بودن که در حملات راکتی نیروهای فلسطینی یک دستگاه اتوبوس در نزدیکی نوار غزه هدف قرار گرفته است اما مدعی بودند که این اتوبوس حامل شهرک نشینان بوده است. اما تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد این اتوبوس حامل نظامیان بوده است.

رسانه‌های اسرائیل از مجروح شدن دست کم 46 شهرک نشین اسرائیلی در حملات موشکی حماس به سرزمین‌های اشغالی خبر دادند.

الحوثی: بمباران بندر الحدیده در چارچوب طرح آمریکایی قرار دارد

‌محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، تشدید تجاوزات ائتلاف سعودی اماراتی به بندر الحدیده و تخریب گسترده زیرساخت‌های آن را در چارچوب طرح آمریکایی‌ها دانست.

وی در صفحه خود در توئیتر نوشت اینکه دشمن در پی هشدار دبیرکل سازمان ملل متحد، به بمباران بندر الحدیده روی بیاورد، نشان می‌دهد که این حملات پیامی از سوی کشورهای متجاوز برای به چالش کشیدن آن است.

الحوثی خاطر نشان کرد بمباران بندر الحوثی دلیلی بر بی‌اعتنایی کشورهای متجاوز به گرسنگی و عدم به رسمیت شناختن نقش سازمان ملل است.

جنگنده‌های رژیم سعودی و امارات امروز دوشنبه بارها بندر الحدیده را بمباران کردند که علاوه بر زخمی شدن شماری از شهروندان، خسارت‌های زیادی به منازل مردم و زیرساخت‌های آن وارد کرد.

کارمند وزارت خارجه ایران جاسوس بود

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در خصوص جرم امنیتی یکی از کارکنان وزارت امور خارجه که امروز توسط محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه اعلام شد، اظهار داشت: این خبر موضوع تازه‌ای نیست!!!!! و فرد مورد نظر در سال ۹۴ بازداشت و در اوایل سال ۹۵ محکوم شده و اواخر همان سال هم در دادگاه تجدیدنظر از تخفیف در برخی مجازات‌ها برخوردار شد.

قاسمی افزود: وی هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: وزارت امور خارجه در طول ۴۰ سال گذشته همواره از کارنامه درخشانی در حوزه نیروی انسانی متخصص و متعهد برخوردار بوده است.

محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه امروز اعلام کرد: فردی به نام «کمال امیربیک» کارمند وزارت امور خارجه به جاسوسی متهم و حکمش در دادگاه بدوی صادر شده و به ۱۰ سال حبس و ضبط اموال بیش از ۲۰۰ هزار دلار محکوم شده است.

اعتراف دیر هنگام ۳۰ مقام دولت اوباما به مسئولیت خود در قبال مداخله آمریکا در جنگ ویرانگر یمن

۳۰ مقام دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا با انتشار نامه‌ای خطاب به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی این کشور پایان دخالت در یمن را خواستار شدند.

روزنامه «واشنگتن پست» عصر یکشنبه در این زمینه نوشت: سی مقام ارشد دولت اوباما با نوشتن نامه‌ای ضمن اعتراف به مسئولیت خود در ورود کشورشان به جنگ داخلی مخرب یمن، از دولت ترامپ توقف فوری این مسئله را خواستار شدند.

بر اساس این گزارش، در این نامه که نام افرادی چون «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی پیشین، «جان برنان» رئیس پیشین سیا، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه پیشین ، «لیزا موناکو» مقام ارشد پیشین کاخ سفید به چشم می‌خورد اذعان شده که دولت اوباما در سال 2015 تصمیم به حمایت محدود از ائتلاف عربستان در حمله به یمن را گرفت.

در بخشی از این نامه آمده است: «ما نمی‌خواستیم تا حمایت آمریکا از ائتلاف به چک سفید امضا مبدل شود. اما امروز تلفات غیرنظامیان در این کشور افزایش یافته و هیچ چشم اندازی از خاتمه درگیری موجود نیست.»

در ادامه این نامه آمده است: «با وجود عبرت‌های گرفته شده از آن شکست، دولت ترامپ حمایت از رهبری سعودی در جنگ با یمن را شدت داده و حتی محدودیت‌هایی که ما ایجاد کرده بودیم را نیز برداشته است. زمان آن رسیده که به نقش آمریکا در این جنگ فاجعه آمیز در یمن خاتمه داد.»

در این نامه با سفارش به دولت ترامپ برای آتش بس فوری و اقدام‌های دیپلماتیک برای خاتمه نبرد و تعلیق کمک‌های آمریکا آمده است: «ما تلاش ناموفقی را در پشتیبانی مشروط از ائتلاف داشتیم. این دولت خود می‌گوید که حماقت بی قید و شرط کاری احمقانه است پس حالا باید این حمایت را متوقف سازیم.»

گفتنی است که پنتاگون 2 روز قبل از قطع عملیات سوخت‌رسانی به هواپیماهای ائتلاف عربستان در نبرد علیه اهالی مظلوم یمن خبر داد.

انگلیس دزد سر گردنه طلاهای ونزوئلا را نمی‌دهد/مقامات انگلیس: نمی‌دانیم با طلاها چه کار می‌کنند

بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد: دولت ونزوئلا اخیرا قصد کرده است تا ۵۵۰ میلیون دلار ذخایر شمش طلای خود را که هم اکنون در انگلیس نگهداری می‌شود به داخل کشور منتقل کند.

بانک مرکزی انگلیس اعلام کرده است که به این دلیل که نمی‌داند قرار است دولت مادارو با این طلاها چه کار کند از تحویل آنها خودداری خواهد کرد.!!!!!

مقامات انگلیسی می‌گویند که این اقدام با هدف جلوگیری از پولشویی در ونزوئلا انجام می‌شود.

به گزارش روزنامه تایمز به نقل از منابع آگاه نوشت؛ انگلیسی‌ها نگران هستند که مادارو این طلاها را که متعلق به دولت ونزوئلاست به نفع خود ضبط کند و بر اساس امیال شخصی خود آنها را به فروش برساند.

گزارشاتی که هفته گذشته منتشر شد حاکی از آن بود که هم اکنون دو ماه است که دولت ونزوئلا در تلاش است که این طلاها را به کشور خود بازگرداند. اصلی‌ترین مانعی که تا پیش از این بر سر راه انتقال طلاها از انگلیس به ونزوئلا وجود داشت این بود که دولت ونزوئلا پول لازم برای بیمه کردن و پرداخت هزینه انتقال این محموله ۱۴ تنی را نداشت.

هفته گذشته آمریکا فروش طلا توسط ونزوئلا را نیز تحریم کرد. سال‌هاست که واشنگتن تحریم‌های گسترده‌ای را علیه جمهوری ونزوئلا وضع کرده و در قالب آنها فعالیت‌های مالی، انتشار اوراق قرضه و فعالیت‌های اقتصادی شرکت ملی نفت این کشور را به شدت محدود کرده است.

دولت ونزوئلا که هم اکنون با بحران‌های عدیده اقتصادی روبروست طی ماه‌های گذشته تلاش کرده است تا وابستگی خود به موسسات مالی آمریکایی و نظام بانکی این کشور به خصوص دلار را کاهش دهد.

ماه گذشته میلادی ونزوئلا تصمیم گرفت مبادلات خود را به یورو، یوآن و دیگر ارزهای مرجع انجام دهد. طی سه سال گذشته ونزوئلا از ذخایر طلای خود به عنوان ضمانت در دریافت وام‌های بین‌المللی استفاده کرده است.

روسیه: دروغ‌بودن اتهامات علیه دمشق مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی ثابت شد

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، «ولادیمیر واتینکوف» مدیر آزمایشگاه ویژه وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت: نتایج تجزیه و تحلیل مستقل آزمایشگاه شیمیایی و تحلیلی به‌روی نمونه‌هایی که از مناطق ادعایی استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه به‌دست آمده ثابت کرد که همه اتهاماتی که علیه دولت سوریه مبنی بر استفاده از این نوع سلاح‌ها مطرح شده دروغ است.

وی در گفت‌وگو با روزنامه «کراسنایا زفیردا» گفت: از سال 2014 میلادی تاکنون کارگروه آزمایشگاهی بیش از 700 نمونه مختلف از مکان‌های ادعایی استفاده از سلاح‌های شیمیایی را تجزیه و تحلیل کرده و نتایج این تحلیل‌ها به وزارت دفاع و وزارت خارجه روسیه ابلاغ شده است.

این مسئول روسی تأکید کرد که نتایج تحقیقات توسط وزارت دفاع و وزارت خارجه این کشور به‌عنوان شاهدی بر دروغ بودن ادعاهای استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه در شورای امنیت سازمان ملل و سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

دولت سوریه بارها تأکید کرده است که هدف آمریکا و غرب از متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی توجیه کردن ادامه تجاوز و حضور غیرقانونی در این کشور است.

دمشق همچنین تأکید کرده است که هیچ‌گونه سلاح شیمیایی در اختیار نداشته و هرگز از این نوع سلاح‌ها در این کشور استفاده نکرده است.

دولت نژاد پرست اتریش کشتی‌های امدادی خصوصی را به همدستی با قاچاقچیان انسان متهم کرد

«سباستین کورتس» صدراعظم اتریش که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست دارد در ادامه سیاست‌های ضد پذیرش پناهجویان، از اقدامات کشتی‌های امدادی خصوصی به شدت انتقاد کرد.

کورتس در این مورد به روزنامه آلمانی «فرانکفورترآلگماینه» گفت: «این روند نمی تواند ادامه داشته باشد که چند سازمان غیردولتی، هدف روشن ۲۸ کشور و سران آنها را از بین ببرند. هدف این کشتی‌ها فقط نجات زندگی افراد نیست، بلکه به همراه آنان قاچاقچیان انسان هم به اروپای مرکزی می‌آورند.»

صدراعظم اتریش به طور ویژه انتقاد خود را متوجه کشتی پزشکان بدون مرز و سازمان امداد دریایی اروپا (SOS Méditerranée“) کرد و در ادامه گفت: « آنچه نباید رخ بدهد این است که کشتی‌هایی مانند «آکواریس۲» تلاش می‌کنند که به حریم دریایی لیبی وارد شوند تا جلوی عملکرد گارد ساحلی این کشور را بگیرند و چنین وضعیتی بی‌معنی است.»

براساس این گزارش، آکواریس ۲ در چند ماه گذشته اخطار دریافت کرده است. این کشتی تا ۲۰ آگوست با نام آکواریس و پس از اینکه از فهرست جبل‌الطارق حذف شد، تغییر نام داد. از آن زمان با پرچم پاناما کار می‌کند اما مقامات در نظر دارند به این اقدامات واکنش نشان دهند.

«ماتئو سالوینی» وزیر کشور و معاون نخست‌وزیر ایتالیا دیگر مقام اروپایی است که علیه پذیرش پناهجویان موضع‌گیری کرده است.وی اواسط ماه ژوئن از پهلو گرفتن کشتی آکواریس که حامل ۶۲۹ پناهجو بود در کشورش جلوگیری کرده بود. این موضع‌گیری وی در آن زمان خبرساز شد. رم همچنین اعلام کرده است که فرودگاه‌های ایتالیا به هواپیماهایی که بدون مجوز پناهجویان را به ایتالیا منتقل کنند، اجازه فرود نخواهند داد.

دولت‌های ایتالیا و اتریش با گرایش‌های راست‌گرایانه از جمله مهمترین منتقدان پذیرش پناهجویان در اروپا محسوب می‌شوند.

پیام فرستاده ماکرون به مقامات لبنانی، اسرائیل خیال حمله به لبنان را در سر دارد.

روزنامه الاخبار لبنان به نقل از یک دیپلمات غربی در بیروت نوشت که «اوریلین لو شووالیه» فرستاده ریاست‌جمهوری فرانسه، که هفته گذشته از تل‌آویو وارد بیروت شد، حامل «پیام‌های اسرائیلی با ماهیتی تهدیدآمیز» بود.

این منبع خاطر نشان کرد که این دیپلمات فرانسوی نگرانی بزرگ اسرائیل از آنچه این رژیم تداوم عملیات انتقال سلاح موشکی به لبنان از طریق سوریه خوانده، را منتقل کرد و گفت که تل‌آویو قصد دارد که در واکنش به این عملیات، حمله‌ای مستقیم صورت دهد.

به گفته این منبع، فرانسه نگران این موضوع است که اسرائیل دست به حمله علیه لبنان بزند. از سوی دیگر، می‌توان «تهدیدهای دفاعی» که از سوی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان به سران دشمن در شنبه گذشته مطرح شد واکنشی علنی به پیام‌هایی بود که فرستاده رئیس‌جمهوری فرانسه آنها را محرمانه به بیروت منتقل کرد.

طبق این گزارش، دبیرکل حزب‌الله روز شنبه طی سخنرانی به مناسبت «روز شهید» در جنوب بیروت، گفت: «به برکت خون شهدا و قدرت‌های موشکی مقاومت از کشور حمایت می‌کنیم، به همین دلیل می‌بینیم که دشمن اسرائیلی اخیرا بر روی موضوع موشکی مقاومت تمرکز کرده است. نقطه قوت مقاومت همان قدرت موشکی است، زیرا ارتش لبنان اجازه برخورداری از موشک‌های پیشرفته را ندارد.»

سید حسن نصرالله یادآور شد: «بنیامین نتانیاهو در زمانی که خود سعی می‌کند قدرت موشکی‌اش را افزایش دهد می‌خواهد این قدرت مقاومت را بگیرد و ما به مقاومت و معادله ارتش، ملت، مقاومت و نیز موشک‌های مقاومت پایبندیم و این تهدیدها سودی ندارد.»

برای نخستین بار، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل طی سخنرانی‌اش در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با نشان دادن نقشه‌هایی مدعی شد که حزب‌الله، موشک های خود را در نقاطی از جمله فرودگاه بیروت و اطراف آن در یک ورزشگاه و در چند سوله در محله «الاوزاعی» یعنی ورودی جنوبی شهر بیروت، پنهان کرده است.

فرانسه: فایل صوتی قتل خاشقجی دست ما نیست

به نقل از فیگارو، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه می‌گوید تا آنجا که مطلع است، فرانسه فایل صوتی که به قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی مربوط است؛ در اختیار ندارد.

این اظهارات مغایر با گفته‌های رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است که در مصاحبه روز شنبه خود از به‌اشتراک گذاشتن این اسناد با آلمان، انگلیس و آلمان خبر داده بود.

لودریان در پاسخ به این سوال که آیا اردوغان دروغگو است؛ گفت: منظور این است که وی در این شرایط وارد بازی سیاسی شده است.

خاشقجی روز ۲ اکتبر بعد از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید. اما تاکنون جسد وی پیدا نشده و ریاض نیز با امتناع از معرفی فردی که دستور قتل را صادر کرده، از همکاری در این پرونده امتناع می‌کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: