پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چکیده ای از اخبار ایران و جهان

چکیده ای  از اخبار ایران و جهان

 راهپیمایی کارگران نیشکر هفت تپه در خیابان های شهر شوش

امروز پنجشنبه ۲۴ آبان کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به همراه خانواده هایشان برای سومین روز متوالی در مقابل فرمانداری شهر شوش تجمع کردند. کارگران امروز درخیابان های شهر شوش نیز راه پیمایی کردند. یازده روز است که کارگران نیشکر هفت تپه اعتصاب کرده اند و خواهان پرداخت حقوق های معوق خود همچنین عدم اداره شرکت توسط بخش خصوصی هستند. شعار کارگران: «نه تهدید نه زندان دیگر اثر ندارد» «فولاد، هفت تپه پیوندتان مبارک» «یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه» سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از خواسته های کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه حمایت می کند.

 رشوه ۳۰۰میلیون دلاری عربستان به رضاپهلوی برای شورش و اغتشاش در ایران

   پایگاه «کریتیکس کارینکل» مستقر در بیرمنگام انگلیس، به نقل از برخی منابع نزدیک به مقامات ریاض گزارش داده که به تازگی رضاپهلوی با سفیر عربستان در آمریکا و برخی دیگر از مقامات بلندپایه عربستان سعودی دیدار داشته است. گفته شده در این دیدارها که در نیویورک بوده است، رضاپهلوی، فرزند شاه سابق ایران خواستار کمک رهبران ریاض به او برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران شده است. به گفته این منابع، مقامات عربستان سعودی در این دیدارها وعده کمک به رضا پهلوی را منوط به آن که او برخی اغتشاشات در شهرهای بزرگ ایران را دنبال کند، داده‌اند. در این گزارش گفته شده، برخی دیدارهای پیشین میان رضا پهلوی و مقامات سعودی که از سال گذشته میلادی آغاز شده، به اختلافات و فضای متشنج میان اطرافیان او دامن زده و برخی از اطرافیان او این گونه همکاری‌ها میان رضاپهلوی و سران ریاض را غیرقابل قبول عنوان کرده‌اند. اگرچه منابع رسمی عربستان سعودی میزان کمک‌های اعطا شده به فرزند شاه سابق ایران را اعلام نکرده‌اند، اما گزارش‌های منتشر شده براساس اظهارات «جرج نادر»، مشاور حاکم امارات و همچنین برخی لابی‌های واسطه‌گر در «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» در واشنگتن و حتی منابع وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد که رضاپهلوی مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار را به تازگی از سعودی‌ها تحت عنوان کمک به اغتشاشات در ایران دریافت کرده است. این گزارش در پایان می‌گوید که رضا پهلوی امیدوار است با حمایت اسرائیل، عربستان و امریکا بتواند با ایجاد اغتشاش در ایران اهداف مورد نظر خود را دنبال کند. مهر http://criticschronicle.com/saudi-arabias-300-million-aid-to-reza-pahlavi-for-performing-protests-against-the-iranian-government/ http://whatsupic.com/index/saudi-arabia-last-crown-prince-iran/ کره شمالی دلش را به برجامها خوش نمی کند تا تسلیمش کنند

رویترز به نقل از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی نوشت: رسانه دولتی کره شمالی بامداد جمعه خبر داد که «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی از یک سایت آزمایش تسلیحاتی برای « آزمایش یک سلاح راهبردی نوآورانه» بازدید کرده است. عبارت سلاح راهبردی عموما برای تسلیحات اتمی استفاده می‌شود. تلویزیون دولتی کره شمالی بدون شرح جزئیات در خصوص این سلاح، ابراز داشت که تحقیق و توسعه در خصوص سلاح مزبور برای مدتی طولانی در حال انجام بوده است. این خبر در حالی منتشر می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مذاکرات خود با رهبر کره شمالی را یک دستاورد دیپلماتیک می‌داند. این مذاکرات اخیرا با موانعی مواجه شده است. کره شمالی در سالهای اخیر پیشرفت های قابل توجه در زمینه دفاع ملی داشته است از جمله دستیابی به سلاح های هسته ای و سلاح های بسیار مدرن و موفقیتهای و پیشرفت های کره شمالی در زمینه تکنیک اطلاعاتی نیز زبانزد کشورهای غربی است. علارغم مذاکرات مابین جمهوری دموکراتیک خلق کره ایالات متحده آمریکا کره شمالی هرگزهای قراردادهای بی فرجامی مانند برجام را امضا ننموده است

 کره شمالی خواستار پرداخت غرامت جنگ جهانی توسط ژاپن شد

 به نقل از رویترز، «ری جونگ هوک» نماینده ویژه رهبر کره شمالی در اقدامی کم سابقه به کره جنوبی سفر و در آن‌جا با مقامات همسایه جنوبی دیدار کرد. این مقام کره شمالی در سفر خود به پایتخت کره جنوبی، از ژاپن خواست تا بدلیل ربودن کارگران کره‌ای و اقدامات ضدحقوق بشری در جریان جنگ جهانی اول و دوم، به مانند آلمان غرامت پرداخت کند. درخواست مقام رسمی کره شمالی از ژاپن برای پرداخت غرامت پس از آن اعلام شده که کره جنوبی ماه میلادی گذشته این درخواست را عنوان کرده بود و حال به نظر می‌رسد کره شمالی با تکرار این درخواست بدنبال حمایت از همسایه جنوبی خود است. ژاپن از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ با اشغال شبه جزیره کره به استعمار این منطقه پرداخت. ماه گذشته میلادی، دادگاه عالی خلق کره جنوبی یک شرکت فولاد سازی بزرگ ژاپنی را به دلیل جرایم دوران جنگ محکوم به پرداخت غرامت کرد، هرچند ژاپن این اتهام را نپذیرفت و شینزو آبه، نخست وزیر این کشور حکم مذکور را غیر قانونی خواند. کره جنوبی معتقد است که در دوران اشغال توسط ژاپن نزدیک به ۷۸۰ هزار کره ای از سوی ژاپنی‌ها به زور وارد اردوگاه های کار اجباری شده اند

 کودکان گرسنه در ساحل آفریقا به بیشترین تعداد در 10 سال گذشته رسیدند

 صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد شمار کودکان گرسنه در منطقه ساحل در غرب آفریقا در سال 2018 به بیشترین تعداد در 10 سال گذشته رسید. این افزایش ناشی از بارش کم، درگیری نظامی و گرانی غذاست. یونیسف افزود بیش از سه میلیون کودک زیر پنج سال در شش کشور این منطقه که بیش از همه آسیب دیده اند در سال جاری میلادی از سوء تغذیه رنج می برند و این تعداد نسبت به سال 2017 حدود 50 درصد افزایش داشته است. سوء تغذیه باعث می شود کودکان بیش از پیش در معرض ابتلا به مالاریا و بیماری های ناقل از آب قرار گیرند. مشکل تغذیه در سال جاری بیش از همه در کشورهای بورکینافاسو، چاد، مالی، موریتانی، نیجر و سنگال جاری است.

بشار الجعفری: عربستان صلاحیت سخن گفتن درمورد حقوق بشر را ندارد

 به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه سانا، بشار الجعفری نماینده دائم دولت سوریه در سازمان ملل در اظهاراتی در نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل عنوان کرد: دولت سوریه در چارچوب قانون اساسی و منشور سازمان ملل به رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی تعهد بالایی دارد. وی به طرح ریاض برای صدور قطعنامه علیه سوریه در زمینه حقوق بشر به شدت واکنش نشان داد و تاکید کرد که عربستان به ابتدائی ترین اصول و موازین بین المللی در زمینه حقوق بشر پایبند نیست و صلاحیت چنین اقدامی را ندارد. الجعفری طرح عربستان برای صدور قطعنامه علیه سوریه را سیاسی دانست و گفت: این اقدام در جهت خصومت دائمی آل سعود با دمشق و استانداردهای دو گانه در قبال حقوق بشر است. نماینده دولت سوریه در سازمان ملل جنایت های عربستان در یمن و کشتار شهروندان این کشور را یادآور شد و گفت: بر همگان آشکار است که سران سعودی مرتکب جنایت جنگی در یمن شده اند و باعث کشته شدن هزاران زن و کودک شده و زیر ساخت های این کشور را نابود کرده اند.

برای مقابله با ایران شریکی بهتر از عربستان نداریم

 جیمز جفری، نماینده ویگه دولت آمریکا در امور سوریه می‌گوید که واشنگتن برای مقابله با ایران شریکی بهتر از عربستان سعودی ندارد و بدون سعودی‌ها نمی‌توانست آنچه را که امروز [علیه ایران] انجام می‌دهد، انجام دهد. به نوشته نیوزویک، این دیپلمات آمریکایی که در ششمین نشست سالانه «دیفنس وان» سخن می‌گفت، اظهار داشت که عملیات مستقیم نظامی برای شکست دادن ایران و شبکه رو به گسترش متحدین مسلح آن کافی نیست که بسیاری از آنها به ادعای این مقام آمریکایی از شبه‌نظامیان شیعه تشکیل شده‌اند. وی افزود: «برای شکست دادن نفوذ مداخله‌جوی ایران، باید عملیات‌های ثبات‌ساز در چنین کشورهایی اجرا کنیم.» وی بدون اشاره به اینکه ایران اصلی‌ترین نیروی مقابله‌کننده با گروه تروریستی داعش در منطقه بوده مدعی شد که «اگر نتوانیم از پس مشکلات پیش رو برآییم، ایران داعشی دیگر ایجاد خواهد کرد!» این سخنان جفری در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال 2016، هیلاری کلینتون و باراک اوباما، وزیر خارجه و رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده را مسئول ایجاد داعش دانسته و گفته بود: «آنها مشتی متقلب‌اند. آنها داعش را به وجود آوردند.»

خودکفایی سوریه در کشاورزی یکی از عوامل ایستادگی در جنگ بود

 بشار اسد رئیس جمهور سوریه تاکید کرد یکی از اهداف تروریستها ، ضربه زدن به خودکفایی سوریه در زمینه محصولات کشاورزی و وابسته کردن این کشور بود. به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه ، بشار اسد رئیس جمهور سوریه با اعضای دفتر اجرایی اتحادیه مهندسان کشاورزی عرب گفتگو کرد. اعضای این هیئت ، نزدیک شدن پیروزی در جنگ علیه تروریسم را به ملت و دولت سوریه تبریک گفتند. این هیئت افزود ملت سوریه ملتی تولیدکننده و فعال است و دستیابی سوریه به خودکفایی در زمینه کشاورزی از عوامل ایستادگی این کشور در جنگی بود که عوامل اساسی حیات را هدف قرار داده بود. بشار اسد تاکید کرد یکی از پایه های اصلی که در دستیابی سوریه به استقلال در تصمیم گیری در دهه های گذشته ، نقش داشته است ، امنیت غذایی است که بخش کشاورزی این کشور را به وجود آورده است و برای همین یکی از اولویتهای تروریستها ، بستن راهها برای متوقف کردن انتقال محصولات کشاورزی بود و آنها با این اقدام خود می خواستند توطئه های خارجی را در منطقه پیاده کنند که یکی از اهداف آن این است که مانع از استقلال در تصمیم گیری کشورها شوند. بشار اسد اضافه کرد اتحادیه ها و سندیکاهای مردمی ، تنها نقش حرفه ای ایفا نمی کنند بلکه نقشی سیاسی نیز دارند چرا که واسطه واقعی بین قدرت قوه مجریه و ملت به شمار می روند و علاوه بر این نقش اجتماعی نیز دارند چرا که به همه طبقات جامعه نزدیک هستند و باید در خصوص آگاهی دادن درباره مشکلات و خطراتی که جوامع عربی با آن مواجهند ایفای نقش کنند. اعضای این هیئت نیز تاکید کردند یکی از اولویتهای اتحادیه مهندسان کشاورزی عرب ، گسترش تجربیات و حرفه هاست به گونه ای که در ارتقای سطح بخش کشاورزی در همه کشورهای عضو این اتحادیه موثر باشد.

 بررسی تحویل هواپیمای سوخو-۱۰۰ به ایران

 با جایگزین سازی قطعات آمریکایی شرکت روسیه سازنده هواپیماهای سوخو می گوید در حال بررسی تحویل هواپیمای مدل سوخو-۱۰۰ خود به ایران، پس از کاستن از میزان قطعات ساخت آمریکا در این هواپیما است. به گزارش اسپوتنیک، تولید کننده هواپیماهای سوخو که بزرگترین شرکت هوافضا در روسیه است اعلام کرد تحویل هواپیمای مسافربری «سوخو-۱۰۰» به ایران پس از کاهش میزان قطعات آمریکایی در این محصول را در درست بررسی دارد. ایران و روسیه اخیرا تفاهم نامه ای را برای خرید ۴۰ فروند هواپیمای مسافربری از نوع مذکور تا سال ۲۰۲۲ را به امضا رسانده اند. با این حال اقدام آمریکا در اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران، روند تامین قطعات این محصولات را با مشکل مواجه کرد. «الکساندر رابساو» مدیر عامل شرکت روس طی مصاحبه ای گفت این شرکت تصمیم گرفته محصولات مذکور را به دلیل تولید شدن ۲۲ درصد از قطعات آنها در آمریکا، به ایران تحویل ندهد. وی همچنین از تلاش این شرکت برای تامین سهم بیشتری از قطعات سوخو-۱۰۰ توسط طرف روسی و رساندن میزان قطعات آمریکایی به کمتر از ۱۰ درصد خبر داد.

از زمان سلطه آمریکا بر افغانستان کشت خشخاش ۲۰ برابر شده است

وزیر کشور ترکیه با اشاره به ناامن کردن منطقه بویژه افغانستان به دست آمریکاییها اعلام کرد از کودتای نافرجام 2016 تا کنون 62 هزار و 730 عملیات بازداشت اعضای گروه تروریستی (فتح اله گولن) فتو انجام شده است و 43 هزار و 648 نفر کارمند وزارت کشور اخراج و 5 هزار 225 نفر کارمند نیز از کار تعلیق شده اند. سلیمان سویلو در سخنان اخیر خود در مجلس ترکیه درباره بودجه وزارت کشور گفت: هنگامی که آمریکا در سال 2002 افغانستان را اشغال کرد، سطح زیر کشت گیاه خشخاش 17 هزار هکتار بود. این رقم در سال 2017میلادی به 328 هزار هکتار افزایش یافت. میزان تولید تریاک از 200 تن به 9 هزار تن افزایش یافت. در سال 2000 میلادی تعداد کشته های ناشی از حملات تروریستی کمتر از 5 هزار نفر بود اما این رقم در سال 2016 به 25 هزار و 673 نفر رسید. کسانیکه (آمریکا) به پ ک ک 5 هزار تریلی سلاح ارسال کردند، اکنون برای تعیین طرحها و برنامه های آینده و نفت با پ ک ک در حال معامله هستند. وي افزود: کسانیکه جنگ جهانی اول و دوم را پشت سر گذاشته اند؛ اکنون جنگ نیابتی جهانی را آغاز کرده اند و خودشان در آن شرکت نمی کنند و کشورهای خاورمیانه و شرق را دچار جنگ نیابتی، بحران و آشوب کرده اند. در اروپا سیاست نژادپرستی علیه کشورهای شرقی و اسلام رایج شده است. وي گفت: بحران در خاورمیانه را با تاسیس اسرائیل آغاز و جنگ ایران و عراق و سایر درگیریها را زمینه ساز سایر اقدامات مخرب خود کردند. جنگ داخلی سوریه، اشغال افغانستان، با بهره برداری از داعش، پ ک ک و یگانهای مدافع خلق کرد، در سرزمینهای تاریخی و جغرافیایی ما بر طبل درگیری و نامنی می کوبند. دولت ترکیه در حال مبارزه با تروریسم و ناامنی در منطقه است. مبارزه ترکیه با داعش ادامه خواهد یافت. ترکیه مقصد آوارگان افغان و سوری است. ترکیه با ایران، عراق و سوریه جمعا 1855 کیلومتر مرز مشترک دارد. وي افزود: گروه تروریستی «پ ک ک» به ایجاد ناامنی و آشوب در کشورهای دیگر منطقه اقدام می کند اما نتوانسته است به حملات تروریستی در داخل ترکیه دست بزند و هنوز هم به تهدیدات خود ادامه می دهد. سیستم امنیتی هماهنگ هوایی، زمینی و دریايی الکترونیک و تکنولوژیک برقرار شده است. بعد از کودتای 15 ژوئیه 2016 فرماندهی کل ژاندارمری و امنیت ساحلی تابع وزارت کشور و سیستم امنیت مرزی همگرا و هماهنگ برقرار شد. در مرزهای ترکیه با سوریه و ایران به طول 899 کیلومتر دیوار کشی بتنی انجام گرفت. برقراری سیستم امنیت مرزی ترکیه با کمک مالی و آموزشی و فنی اتحادیه اروپا ادامه دارد. وزارت کشور ترکیه 524 هزار و 808 پرسنل امنیتی دارد.

آسوشیتدپرس از نقش پزشکان سیا در طراحی یک برنامه شکنجه پرده برداشت

 طبق نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، سیا بعد از چند ماه تحقیقات متوجه شد دارویی به نام «Versed» که یک داروی آرام‌بخش برای کاهش اضطراب است، ماده‌ای موثر است که از آن می‌توان برای اعتراف‌گیری استفاده کرد. رسانه آمریکایی نوشته سیا در نهایت این برنامه را برای تأیید به وزارت دادگستری این کشور ارجاع نداد. برنامه‌ای که پژوهش درباره این دارو ذیل آن انجام می‌شده، «پروژه داروسازی» نام داشته و شرح آن در یک گزارش 90 صفحه‌ای سیا آمده است. این گزارش سیا که نسخه‌ای از آن در اختیار آسوشیتدپرس قرار گرفته در ادامه افشاگری‌هایی صورت می‌گیرد که پیشتر از نقش پزشکان و روان‌شناسان دخیل در تدوین برنامه‌های شکنجه و بازجویی سیا پرده برداشته بود. چند سال پیش گزارشی که نمایندگان مجلس سنا درباره برنامه‌های شکنجه و اعتراف‌گیری سیا علیه مظنونان تروریسم منتشر کردند نشان می‌داد دو روان‌پزشک نفش فعالی در تدوین این برنامه‌های شکنجه ایفا کرده‌اند. انتشار آن گزارش باعث انتقاد از جامعه پزشکان آمریکا درباره سوءاستفاده از علم برای تدوین روش‌های آزار انسان‌ها شده بود. «درور لادین»، از وکلای «اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا» (یک نهاد فعال در مسائل حقوق بشری) درباره نقش پزشکان در پژوهش جدید برای اعتراف‌گیری از مظنونان می‌گوید: «این به معنی آن نیست که این پزشک‌ها به سادیسم (دیگرآزاری) یا امراض دیگر مبتلا بودند، بلکه معنایش این است که آنها [در برنامه شکنجه سیا] همدست بودند چون این برنامه شکنجه شبه‌علمی نمی‌توانست بدون مشارکت پزشکان اتفاق بیفتد.» در گزارش سیا تصریح شده بین سال‌های 2002 تا 2007، پزشکان، روان‌شناسان، دستیاران پزشکی و پرستارها مستقیماً در این برنامه شکنجه و بازجویی نقش ایفا کرده‌اند. این افراد وظیفه مراقبت از 97 بازداشتی در 10 بازداشت‌گاه مخفی سیا در خارج از مرزهای آمریکا را به عهده داشته‌اند. سیا در نهایت تصمیم گرفته از وزارت دادگستری آمریکا برای صدور مجوز جهت این برنامه بازجویی مجوز نگیرد. با توجه به اینکه قبلاً چندین ماه طول کشیده بود تا وزارت دادگستری آمریکا تاکتیک‌های خشن سیا برای اعتراف‌گیری مانند محرومیت از خواب، حبس در محوطه‌های بسته و غرق مصنوعی را تأیید کند، تیم سیا نمی‌خواست این بار هم در وزارت دادگستری مسئله ایجاد کند. در این گزارش تصریح شده پژوهشگران سیا قبل از تمرکز بر روی بررسی «Versed» به مطالعه آزمایش‌های شوروی سابق بر روی داروها و آزمایش‌های جنجالی و غیراخلاقی سیا در دهه 1960 بر روی اثرات مصرف داروی LSD و سایر داروهای روان‌گردان بر روی آزمودنی‌های انسانی پرداختند. این آزمایش‌ها در آن زمان برای کشف ماده‌ای به نام «سرم حقیقت‌یابی» یا «سرم اعتراف‌گیری» انجام می‌شد و به شدت از لحاظ اخلاقی زیر سوال رفت. «Versed» نام تجاری دارویی با نام علمی «میدازولام» است که باعث ایجاد خواب‌آلودگی، تسکین اضطراب و کاهش تحریک‌پذیری می‌شود. این دارو می‌تواند به طور موقت حافظه را تضعیف کند و از آن برای جراحی‌های کوچک که نیاز به بی‌هوشی کامل ندارند استفاده می‌شود.

 متیس: فقط ناتو را مسئول حفاظت از اروپا می‌دانیم

ژنرال «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا بامداد چهارشنبه در واکنش به درخواست فرانسه و آلمان برای تشکیل ارتش اروپایی، تاکید کرد که فقط سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بنیان محافظت از اروپا است. به نوشته خبرگزاری «رویترز» متیس در ابتدای نشست با همتای لهستانی خود در پنتاگون، در پاسخ به اینکه آیا از ارتش اروپایی حمایت می‌کند، گفت: «ما در حوزه امنیتی، ناتو را سنگ‌بنای محافظت از قاره اروپا می‌دانیم و از اینکه کشورهای عضو اقدامات بیشتری را برای سبک کردن بار این سازمان انجام دهند، حمایت می‌کنیم». «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه حدود یک هفته قبل با مطرح کردن پیشنهاد ایجاد ارتش اروپایی، گفت که پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد (INF) نماینده امنیت اروپاست و اروپا باید ارتشی به معنای واقعی داشته باشد. وزیر دفاع آلمان نیز روز گذشته در راستای موضع رئیس‌جمهور فرانسه و کمیسیون اروپا، از تشکیل ارتش اروپایی حمایت کرد. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اما پیشنهاد رئیس‌جمهوری فرانسه برای ایجاد ارتش اروپایی را «بسیار توهین‌آمیز» توصیف کرده و تاکید داشت که بهتر است اروپا اول سهم خودش از ناتو را بپردازد.

 اقدام آمریکا در انتقال عناصر داعش از شمال شرق سوریه

 به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه ( سانا ) از الحسکه ، بالگردهای نظامی وابسته به نیروهای ( به اصطلاح ) ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا تعدادی از عناصر تروریستی داعش را از روستایی در شمال شرق الحسکه به مکان نامعلومی منتقل کردند . خبرگزاری سانا افزود در چارچوب سیاست های واشنگتن در حمایت از گروه تروریستی داعش ، بالگردهای نظامی وابسته به ائتلاف تحت امر آمریکا تعدادی از تروریست های وابسته به این گروه را از روستای السوسه در شمال شرق الحسکه و نزدیک مرزهای عراق خارج کردند . منابع محلی و رسانه ای اعلام کردند در تاریخ 10 نوامبر ( 19 آبان) بالگردهای وابسته به ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا در یک عملیات هوایی هلی برن در شمال شرق استان الحسکه ، سه تن از عناصر وابسته به گروه تروریستی داعش را از روستای السوسه به مکان نامعلومی منتقل کردند . بالگردهای نظامی ائتلاف آمریکایی در ماه اکتبر گذشته ( 7 اکتبر – 15 مهر) هم در یک عملیات هلی برن تعدادی از عناصر تروریستی داعش با ملیت های مختلف را از اطراف شهر الشعفه به منطقه تحت اشغال عناصر داعش در جنوب شرق دیرالزور انتقال دادند . ائتلاف آمریکایی چند روز قبل از آن هم در عملیاتی در اطراف روستای المراشده در جنوب شرق دیرالزور تعدادی از عناصر داعش را از این منطقه خارج کرد . بر اساس گزارش خبرگزاری سانا ، واشنگتن که فرماندهی ائتلاف غیر قانونی بین المللی را بر عهده دارد ، مدعی مبارزه با گروه تروریستی داعش است در صورتی که بالگردهای آمریکایی برای نجات سرکرده های داعش ، آنان را از مناطق درگیری خارج می کنند . ائتلاف آمریکایی همچنین به اشکال گوناگون مانند حمله به مراکز نیروهای ارتش سوریه از جمله حمله به جبل الثرده در دیرالزور در سپتامبر سال 2016 یا همکاری اطلاعاتی با تروریست ها برای حمله به نیروهای ارتش سوریه در منطقه البادیه از گروه تروریستی داعش حمایت می کند .

الشامی: آتش‌بس اعلام شده توسط ائتلاف متجاوز سعودی دروغ است

 ضیف الله الشامی سخنگوی رسمی دولت نجات ملی یمن گفت که ائتلاف متجاوز سعودی از طریق مطرح کردن آتش‌بس در یمن برای کاستن از فشارهای بین‌المللی از خود و عبور از این فشارها تلاش می‌کند و این در حالی است که آتش‌بس اعلام شده توسط این ائتلاف دروغ و برای گمراه کردن افکار عمومی است. وی با بیان «ائتلاف متجاوز سعودی خود را برای دور جدیدی از تشدید حملات نظامی آماده می‌کند»، گفت: دشمن امروز به حملات خود به استان‌ها و زیرساخت‌ها و غیرنظامیان یمن ادامه می‌دهد و حملات گسترده هوایی به ساحل غربی و کشته و زخمی شدن شمار زیادی از شهروندان دروغ‌های ائتلاف متجاوز سعودی را بر ملا می‌کند. الشامی اظهار داشت: ما مخالف گفت‌وگو نیستیم بلکه خواسته ما این است که این گفت‌وگو صوری نباشد. وی تاکید کرد: اگر ائتلاف متجاوز سعودی جدی بود فور حملات خود را متوقف می‌کرد و اجازه می‌داد یمنی‌ها به راه حلی کامل و فراگیر دست یابند. از سوی دیگر «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اظهار داشت که اعلام آتش‌بس از سوی ائتلاف متجاوز سعودی در حالی که تلاش‌های این ائتلاف و مزدورانش برای پیشروی در میدان ادامه دارد با هدف فریب افکار عمومی و ملت یمن و جلوگیری از عزیمت یمنی‌ها به جبهه‌ها است. روز گذشته خبرگزاری رویترز به‌نقل از سه منبع گزارش داد ائتلاف سعودی دستور توقف تجاوزات نظامی به شهر الحدیده در غرب یمن را صادر کرده است. این رسانه غربی به‌نقل از یک منبع نظامی افزود ائتلاف سعودی به نیروهای میدانی خود دستور توقف جنگ در الحدیده را صادر کرده است. پیشتر نیز خبرگزاری فرانسه به‌نقل از فرماندهان میدانی ائتلاف سعودی اماراتی اعلام کرده بود که از فرماندهان خود دستورهایی برای توقف حمله به الحدیده را بدون تعیین مدت زمانی دریافت کرده‌اند. ائتلاف متجاوز سعودی اماراتی تجاوزات نظامی گسترده‌ای را از دو هفته پیش برای اشغال شهر الحدیده و بندرگاه آن آغاز کرده بود که در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند و متحمل خسارت‌ها و تلفات سنگین شد.

 کشته شدن ۶ یمنی در حمله جنگنده های عربستان به الحدیده

به نقل از المسیره، جنگنده های ائتلاف سعودی روستایی را در حد فاصل میان زبید و التحیتا بمباران کردند که بر اثر آن ۶ شهروند به قتل رسیدند. همچنین روز گذشته نیز ۶ شهروند یمنی در حمله جنگنده های سعودی به اتوبوس حامل مسافر در شهر الحدیده کشته شدند. از سوی دیگر جنگنده های سعودی مناطقی را در استان صعده بمباران کردند.

هشدار کارشناسان حقوق بشر درباره بدتر شدن وضعیت فقرا در بریتانیا

 به نقل از آسوشیتدپرس، «فیلیپ آلستون»، گزارشگر سازمان ملل در حوزه فقر، روز جمعه اظهار داشت با وجود این که مقامات دولت انگلیس تاثیر قطع کردن بسته‌های حمایتی و کمک‌های اجتماعی به اقشار ضعیف را انکار می‌کنند، اما در حقیقت این مسئله می‌تواند موقعیت شهروندان کم درآمد در انگلیس را به شدت با خطر روبه رو کند. این گزارشگر سازمان ملل گفته است که سیاست‌های دولت لندن تا کنون تاثیرات بسیار نگران کننده‌ای بر زندگی کودکان و زنان بی سرپرست و همچنین سالخوردگان داشته است و انتظار می‌رود با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و فشار اقتصادی بر دولت، این وضعیت بدتر از گذشته ادامه یابد. از سال ۲۰۰۸ دولت انگلیس بصورت سالانه اقدام به کاهش بودجه رفاهی و کمک‌های اجتماعی در این کشور کرده و امسال کمترین میزان این کمک‌ها در بودجه در نظر گرفته شده است. گفته شده تا سال ۲۰۲۰ در راستای سیاست‌های ریاضتی (نئولیبرال)، بسته‌های حمایتی دولت از اقشار ضعیف به کمتر از ۴۰درصد فعلی خواهد رسید.

 نقض پیاپی توافق سوچی توسط تروریستها؛ عملیات ارتش سوریه در ادلب به زودی آغاز می‌شود

 نیروهای سوری که از سه ماه پیش در اطراف مرزهای استان ادلب –تحت اشغال تروریستها- مستقر شدند و توافق «سوچی» (+) آنان را از انجام عملیات نظامی در این استان بازداشت، همچنان در حالت انتظار به سر می‌برند. روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» گزارش داد که اما انتظار ارتش سوریه برای آغاز عملیات علیه تروریستها بسیار طول نخواهد کشید؛ زیرا سران سوریه «با توجه به نقض چند باره توافق سوچی توسط گروههای مسلح به ویژه جبهه النصره و حراس الدین تصمیم گرفته‌اند که واقعیت میدانی ادلب را تغییر دهند». به گزارش رأی الیوم، نیروهای سوری از دل منطقه «عاری از سلاح» در ادلب چندین بار از سوی تروریستها مورد حمله قرار گرفتند و آخرین نمونه آن، حمله عناصر «الحزب الترکستانی» با موشکهای آمریکایی «تاو» به مقرهای ارتش سوریه در جبهه «سهل الغاب» بود. کما اینکه وزارت دفاع روسیه و سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کردند که گروههای مسلح به توافق سوچی پایبند نیستند و دست به اقدامات تنش‌زا می‌زنند. رأی الیوم در ادامه گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران نیز اخیرا موافقت خود را با تصمیم دولت سوریه برای آغاز عملیات علیه تروریستها اعلام کرده است و به نظر می‌رسد که «طرفین ایرانی و سوری توانسته‌اند طرف روس را در خصوص اهمیت عملیات نظامی در ادلب قانع کنند». دمشق هم بر این باور است که آنکارا نتوانسته به تعهدات خود در توافق سوچی عمل کند؛ زیرا که قرار بود در منطقه عاری از سلاح، هیچ سلاح سنگینی وجود نداشته باشد، ولی گروههای تروریستی در این منطقه آزادی عمل کامل دارند. بنا بر این گزارش، تحرکات نظامی نشان می‌دهد که سوریه با همپیمانان خود تصمیم خود را برای آغاز عملیات نظامی به زودی اجرایی خواهند کرد. رأی الیوم در اثبات ادعای خود می‌گوید که ارتش سوریه تجهیزات نظامی گسترده‌ای به فرودگاه نظامی «منگ» در شمال حلب فرستاده است و احتمالا عملیات از این منطقه آغاز خواهد شد. به گزارش این روزنامه، شاید سرنیزه عملیات ارتش سوریه به سمت مرزهای ترکیه باشد؛ زیرا مسافت آن تا مرز فقط 10 کیلومتر است و اگر این مسئله رخ دهد، ارتش سوریه «خطوط ارتباطی بین نیروهای تُرکیه‌ای و گروههای وابسته به آن در شرق و غرب را قطع خواهد کرد. این حرکت، موجب ناراحتی ترکیه خواهد شد و محاسباتش در شمال سوریه را به هم خواهد ریخت». بنابراین توافق سوچی وارد مرحله خطرناکی شده است و احتمال اینکه ترکیه بتواند مانع از عملیات نظامی موضعی سوریه در ادلب شود، ضعیف است. در همین راستا، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که ارتش سوریه تلاش تروریستها برای نفوذ به مناطق تحت کنترل خود در محور «حماه-ادلب» را ناکام گذاشت. سانا گزارش داد که این درگیری در اطراف منطقه عاری از سلاح رخ داد و احتمال دارد که باعث افزایش تنش در این منطقه شود. پس از دیدار روسای جمهوری روسیه و ترکیه در سوچی روسیه در بیست و ششم شهریور ماه گذشته، اعلام شد که یک منطقه حائل و عاری از سلاح به عمق ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در بین خطوط تماس ارتش سوریه و افراد مسلح در شمال غرب سوریه ایجاد خواهد شد و گروه‌های مسلح و ارتش سوریه از این مناطق عقب نشینی کرده و تنها نیروهای روسی و تُرک در آن مستقر خواهند شد. بر اساس این توافق قرار بود در مرحله نخست یک منطقه عاری از سلاح در اطراف شهر ادلب ایجاد شود. در مرحله دوم نیز باید سلاح سنگین جمع‌آوری می‌شد و در مرحله بعد نهادهای دولتی سوریه پیش از پایان سال جاری میلادی فعالیت خود را آغاز کنند. ترکیه که در اجرای این توافق متعهد شده بود که تروریستها را از این منطقه خارج کند، هنوز نتوانسته است به تعهد خود عمل کند؛ زیرا تروریستها باید تا 23 مهر ماه از این منطقه خارج می‌شدند.

 حرکت ناوگروه تهاجمي آمریکا به سمت دریای مدیترانه

یک ناوگروه تهاجمی آمریکا پس از عبور از تنگه جبل الطارق عازم دریای مدیترانه شده است. خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد: ناوگروه تهاجمی نیروی دریایی آمریکا تحت رهبری ناو هواپیمابر «یو اس اس هری ترومن» – ناو با سوخت هسته ای- از تنگه جبل الطارق عبور کرد و شب گذشته به سمت دریای مدیترانه در حرکت بود. رسانه‌ها به نقل از اطلاعات سامانه بین المللی شناسایی خودکار کشتی‌ها (AIS) گزارش دادند، این ناوگروه تهاجمی که در حال ورود به دریای مدیترانه است، بهار امسال هواپیما‌های آن از همین مکان اهدافی را در سوریه بمباران کردند. این ناو هواپیمابر چند روز پیش با پنج هزار ملوان لیسبون، پایتخت پرتغال، را ترک کرده بود. این ناو چهار روز در بندری در لیسبون برای جشن سالگرد پایان جنگ جهانی اول مستقر شده بود. خدمه کشتی مجاز بودند از نقاط دیدنی شهر دیدن و همچنین در رویداد‌های فرهنگی مختلف شرکت کنند. در ماه اکتبر امسال نیز یو اس اس هری ترومن اولین ناو هواپیمابر آمریکایی طی تقریبا سه دهه بود که برای ورود به قطب شمال از مدار شمالگان (مدار قطب شمال) گذشت. آخرین باری که یک ناو هواپیما بر آمریکایی وارد قطب شمال شد، به سپتامبر سال ۱۹۹۱ برمی گردد که ناوهواپیمابر «یو اس اس اَمریکا» در مانور‌های ناتو در دریای نروژ شرکت کرد.

 دولت آمریکا در حال بررسی موضوع اخراج «فتح الله گولن» است

 دولت آمریکا در تلاش برای مختومه کردن پرونده قتل روزنامه نگار منتقد عربستانی در استانبول، بازگرداندن واعظ منتقد دولت ترکیه به این کشور را در دستور کار قرار داده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه ان بی سی، مقامات دولتی آمریکا دستور داده اند نهادهای مسئول این کشور در پاسخ به درخواست «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه برای اخراج «فتح الله گولن» از این کشور، اقدامات لازم را انجام دهند. شبکه آمریکایی ان بی سی به نقل از منابع آگاه گزارش داد وزارت دادگستری و اداره تحقیقات فدرال آمریکا در حال بررسی این دستور هستند. این در شرایطی است که مقام‌های دولت ترکیه در گفت وگو با این رسانه، گفته‌اند که ارتباطی میان این دو موضوع نمی‌بینند. ان‌بی‌سی در بخش دیگری از این گزارش نوشته است که دولت های آنکارا و واشنگتن در ماه های گذشته، توافقی برای آزادی «آندرو برونسون» کشیش آمریکایی سابقا زندانی در ترکیه منعقد کرده و همچنین آزادی احتمالی «محمد هاکان آتلیلا» بانکدار ترک زندانی در آمریکا را نیز مورد بررسی قرار داده بودند.

 نیویورک تایمز: با اعدام متهمان به قتل خاشقچی، ردپای قاتلان اصلی پاک میشود

 نیویورک تایمز در مطلبی درباره موضوع جمال خاشقجی و روابط آمریکا با عربستان آورده است: حقیقت ترور جمال خاشقجی آشکار نمی شود به ویژه اگر ۵ مظنون که شاهدان اساسی نامیده می شوند، اعدام شوند. باور اینکه هواپیمای حامل عوامل اطلاعاتی و امنیتی و پزشک قانونی به استانبول آمده اند تا خاشقجی را با نرمی به بازگشت قانع کنند، دشوار است. این رسانه آمریکایی می نویسد: نیاز به تغییر در روابط میان عربستان نفت خیز و آمریکا آشکار شده است. واقعیت کنونی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این اجازه را می دهد که به نظام سعودی برای اینکه نحوه قتل خاشقجی را آشکار کند و نیز به منظور توقف جنگ یمن از سوی سعودی ها، فشار وارد کند. نیویورک تایمز نوشت: آنچه رخ داده است اجازه نفوذ گسترده دولت ترامپ علیه نظام ضعیف سعودی را می دهد. ترور و تلاش های سعودی ها برای لاپوشانی قتل خاشقجی سعودی ها را رسوا کرد. واشنگتن و غرب عطش زده برای نفت و پولهای عربستان چشمانش را در برابر اقدامات ناقض حقوق بشر ریاض بسته است. این رسانه می نویسد: از حد گذشتن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی سبب شده است که عربستان به عنوان خطری در منطقه باشد نه ایران. دولت ترامپ، بن سلمان را متحد اسرائیل ضد ایران و مشتری سلاح آمریکا می داند. شایان ذکر است که سخنگوی دادستانی عربستان اذعان کرد که خاشقجی در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول تکه تکه شده است. بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: احمد عسیری، نایب رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان یک تیم ترور برای کشتن خاشقجی تشکیل داده بود. سخنگوی دادستانی عربستان ادامه داد: ۱۱ نفر در پرونده قتل خاشقجی تفهیم اتهام شدند. هدف اعضای تیمی که به استانبول رفته بودند، قانع کردن خاشقجی برای بازگشت به عربستان بود اما آنها از خارج کردن وی از ساختمان کنسولگری عاجز ماندند. این مقام سعودی افزود: برای ۵ نفر از کسانی که در این پرونده دست داشته اند، حکم اعدام درخواست شده است. وی ادامه داد: دادستانی خواستار صدور حکم اعدام برای آمران و عاملان قتل خاشقجی هستند. در حال حاضر نیز سعود القحطانی مشاور سابق دیوان سلطنتی ممنوع الخروج بوده و تحت بازجویی است.

ابعاد جدید از زوایای قتل خاشقجی/

دومین فایل صوتی آنکارا به نقل ازالجزیره، یک رسانه ترکیه ای امروز ابعاد جدیدی از زوایای قتل خاشقجی فاش کرد که نشان می دهد که قتل جمال خاشقجی کاملا برنامه ریزی شده بوده است. روزنامه «حریت» ترکیه امروز جمعه گزارش داد که دولت این کشور یک فایل صوتی ۱۵ دقیقه ای دیگر از مکالمه اعضای تیم ترور درباره نحوه کشتن خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول در اختیار دارد که شواهد بیشتری درباره قتل خاشقجی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول را شامل می شود. بر اساس این گزارش؛ در این فایل ۱۵ دقیقه‌ای مشخص است که اعضای تیم ترور درباره چگونگی قتل خاشقجی قبل از رسیدنش به مقر کنسولگری سعودی، با یکدیگر صحبت می‌کنند. بر اساس این فایل تیم ترور سعودی قبل از رسیدن وی به کنسولگری نقشه را مرور می کنند و اینکه هر کدام از اعضای این تیم باید چه کاری انجام دهند. تیم ترور ۱۵ نفره پس از قتل خاشقجی تماس های بین المللی برقرار کردند. این اطلاعات داستان ساختگی ریاض مبنی بر اینکه تیم ترور ماموریتش راضی کردن خاشقجی برای بازگشت به عربستان بوده را خط بطلانی می کشد و اینکه خاشقجی از سوی تیم ترور به کنسولگری کشانده شده و با کیسه پلاستیکی یا شاید ریسمانی خفه شده است. «نظیف کرمان» رئیس بخش تحقیقات روزنامه صباح ترکیه اخیرا گفته که نوارهای صوتی که درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول است و در دست مقامات ترکیه قرار دارد، نشان می‌دهد که قاتلان کیسه‌ای را روی سر خاشقجی گذاشته و وی را خفه کرده‌اند و این فایل‌ها لحظات آخر از زندگی این روزنامه‌نگار را نشان می‌دهند. وی افزود: آخرین حرف‌های خاشقجی این بود: «دارم خفه‌ می‌شوم، این کیسه را از سرم دور کنید. من فوبیای خفگی دارم.این آخرین صحبت‌هایش بود و قاتلان او را در عملیاتی که هفت دقیقه طول کشید، خفه کردند.» کرمان تصریح کرد: تیم عربستانی مسئول قتل خاشقجی حین عملیات مثله کردن جسدش، کیسه‌هایی را کف اتاق گذاشتند تا خون به بیرون درز نکند و عملیات مثله کردن به دست صلاح الطبیقی، کارشناس پزشکی قانونی عربستان در ۱۵ دقیقه انجام شد و بعد جسد مثله شده را در پنج چمدان بزرگ گذاشته و به خودروی وابسته به کنسولگری عربستان منتقل کردند. رئیس بخش تحقیقات روزنامه الصباح ترکیه اظهار داشت که تیم عربستان با ابزارها و ادواتی به ترکیه آمد و روزنامه صباح بعدا تصاویر این ادوات را منتشر خواهد کرد. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز سه شنبه گذشته گفته بود که فایل صوتی قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی به قدری هولناک بود که حتی افسر اطلاعاتی عربستانی را نیز که به آن گوش داده بود، شوکه کرد.

 روسیه: اوضاع اردوگاه الرکبان سوریه شبیه اردوگاههای جنگ جهانی دوم است

 به نقل از اسپوتنیک، «یوری تاراسوف»، نماینده ویژه وزارت دفاع روسیه وضعیت اردوگاه پناهجویان سوری در منطقه «الرکبان» را بسیار بحرانی و در آستانه فاجعه انسانی عنوان کرده است. نماینده ویژه وزارت دفاع روسیه که در جریان نشستی در ارتباط با کمک‌های بشر دوستانه و آتش بس سوریه در ژنو سوئیس سخنرانی می‌کرد، وضعیت غیرانسانی آوارگان سوری در اردوگاه الرکبان را متوجه نیروهای آمریکایی در سوریه دانست که بطور غیرقانونی در این منطقه حضور دارند. این مقام روسی افزود که برای پایان دادن به وضعیت غیرانسانی آوارگان در این اردوگاه لازم است تا منطقه‌ای ۵۵ کیلومتری در مجاورت پایگاه «تنف» از کنترل نیروهای آمریکایی خارج شود و در این خصوص روسیه آماده همکاری با سازمان‌های بین‌المللی جهت کمک‌های انسانی و پایان دادن به وضعیت بحرانی موجود در الرکبان است. از سوی دیگر یک مقام روسی دیگر نیز در نشست ژنو، در موضع‌گیری مشابهی وضعیت اردوگاه الرکبان را بسیار غیرانسانی و مشابه اردوگاه‌های جنگ جهانی دوم ارزیابی کرد. «میخائیل میزینتسف» مسئول مرکز مدیریت دفاع ملی روسیه که در جلسه مذکور حضور داشت با توصیف وضعیت آوارگان الرکبان به پناهجویان جنگ جهانی دوم، جامعه جهانی را بدلیل سکوت در برابر این موضوع مورد انتقاد قرار داد. به گفته مسئول مرکز مدیریت دفاع ملی روسیه، آوارگان سوری که در اردوگاه الرکبان تحت کنترل نظامیان آمریکایی به سر می‌برند، در واقع به گروگان گرفته شده‌اند و سازمان ملل در این ارتباط فعالیت قابل توجهی دنبال نکرده است. میزینتسف همچنین گفته است که فقط طی یک ماه گذشته بیش از ۱۰۰ نفر از پناهجویان در این اردوگاه بر اثر بیماری‌های واگیر دار جان خود را از دست داده‌اند. اردوگاه الرکبان در جنوب سوریه و در نزدیکی مرز اردن، در منطقه‌ای قرار دارد که در حال حاضر در کنترل نظامیان آمریکایی است.

 ارتش روسیه از بازگشت ۲۷۰۰۰۰ آواره سوری به کشورشان خبر داد

 به نقل از آسوشیتدپرس از مسکو، ارتش روسیه روز جمعه اعلام کرد حدود ۲۷۰ هزار آواره سوری طی ماههای اخیر به کشورشان بازگشته اند. میخائیل میژینتسف، یک مقام نظامی در وزارت دفاع روسیه روز جمعه درجمع خبرنگاران گفت بر اساس آماری که توسط مسکو جمع آوری شده است، فقط طی هفته گذشته حدود شش هزار آواره سوریه به کشورشان بازگشته اند. وی گفت نیروهای ارتش روسیه در حال حاضر شاهد موج بزرگ بازگشت آوارگان سوری به کشورشان هستند. مسکو و دولت سوریه در حال با تشویق آوارگان سوری به بازگشت به کشورشان، اعلام کرده اند خشونت ها در سوریه کاهش یافته است. روسیه به منظور کمک به دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در سال 2005 میلادی عملیات نظامی را سوریه آغاز کرد و این موضوع باعث شد تا روند جنگ در این کشور به نفع دمشق تغییر کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: