پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار

اخبار

 زندانی کردن معلمان را قویا محکوم می کنیم

 در پی تحصن های اخیر معلمان و عدم حضورشان در کلاس، نهادهای امنیتی، موج جدیدی از بازداشت معلمان را آغاز کردند و اعضای کانون صنفی معلمان در شهرهای مختلف بازداشت وزندانی می باشند و بسیاری از معلمان توسط نهادهای مورد تهدید واقع شده اند. حق اعتراض و اعتصاب و مبارزه برای افزایش سطح معیشت از بدیهی ترین حقوق انسان ها است و باید برایمعلمان، کارگران و سایر صنوف به رسمیت شناخته شود.

 سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران زندان، بازداشت، تهدید، و آزار و اذیت معلمان در محیط کار را قویا محکوم می کند. و خواهان رسیدگی و توجه مسئولان به خواسته هایصنفی آنان می باشد. همچنین باید فوری و بی قید و شرط همه معلمان و کارگران زندانی آزاد گردند و احکام قضایی علیه آنان لغو گردد و هرگونه تهدید و تعقیب پلیس-امنیتی-قضایی معلمان وکارگران و دیگر فعالان صنفی متوقف شود.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ۲۷

 آبان ۱۳۹۷

تجمع یگان ویژه در مقابل درب شرکت نیشکر هفت تپه برای جلوگیری از خروج کارگران

 نیروهای یگان ویژه بطور گسترده درب های شرکت نیشکر مستقر شده اند تا کارگران نتوانند اعتراض شان را در خیابان های شهر شهر و مقابل فرمانداری ببرند. کارگران در چهاردهمین روزاعتصاب خود هستند و در روزهای گذشته همراه با خانواده هایشان اعتراضات خود را به خیابان های شهر شوش و مقابل فر مانداری برده اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از خواسته های کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه حمایت می کند.

 گزارش اخبار کانال ۴ از سازمان مجاهدین خلق در آلبانی

 وبسایت میدل ایست آی در گزارشی به قلم بلن فرناندز Belen Fernandez تحت عنوان ‹‹چرا سازمان مجاهدین خلق در آلبانی پایگاه می سازد؟›› نوشت:

کشور آلبانی که در منطقه بالکان واقع است در حال حاضر میزبان سازمان مجاهدین خلق است. دیتمیر بوشاتی، وزیر امور خارجه آلبانی، در اوایل ماه سپتامبر گذشته به اسرائیل سفر کرد تا در یک نشست درباره مبارزه با تروریسم شرکت کند. آمریکا در سال 2012 نام این گروه را از فهرست سازمان های تروریستی خارج کرد. این گروه در درون ایران و در نزد مردم این کشور جایگاهی ندارد.

 اسرائیل نیز البته به خوبی دو رویی خود را در حوزه مبارزه با تروریسم نشان داده است. اسرائیلی ها از یک سو به ارعاب و ترور فلسطینی ها می پردازند و از سوی دیگر به برگزاری نشست مبارزه علیه تروریسم مبادرت می ورزند. آلبانی نیز سوابق درخشانی در مبارزه با تروریسم ندارد. این کشور در حال حاضر مقر این گروه تروریستی را در خود جای داده است . سازمان مجاهدین خلق که در سال 2012 نامش از فهرست گروه های تروریستی در وزارت امور خارجه آمریکا خارج شد در خلال جنگ ایران و عراق در دهه 1980 با صدام حسین ، رهبر پیشین عراق، همراه شد و به همین دلیل، هیچ جایگاه و اعتباری در نزد مردم ایران ندارد. این گروه همچنین در حملات مسلحانه و بمبگذاریهائی متعددی در داخل خاک ایران دست داشته است و همین مسئله نیز جایگاه آنها را در نزد مردم ایران بسیار متزلزل کرده است.

به رغم آن که این سازمان تقریبا به طور کامل به حاشیه رانده شده اما مورد توجه واشنگتن قرار گرفته است. استقبال آمریکا از این گروه حتی پیش از آن که واشنگتن نام این سازمان را از فهرست سازمان های تروریستی خارج کند همواره وجود داشت. در خلال سال های 2013 تا 2016، چند هزار نفر از اعضای این سازمان با کمک آمریکا از پایگاهشان در عراق به پایگاهی در آلبانی منتقل شدند. در حال حاضر، این گروه در پایگاهی که به شدت از آن محافظت می شود در نزدیکی تیرانا، پایتخت آلبانی، مستقر هستند.

 اما پرسشی که در این جا مطرح است این است که چرا تیرانا و آلبانی برای انجام این کار انتخاب شدند. به عبارت بسیار ساده، می توان گفت که برای آمریکا کار چندان دشواری نیست که یک کشور کوچک و اغلب مغفول مانده را تحت فشار قرار دهند. کشور آلبانی تا دهه 1990 یک کشور منزوی محسوب می شد و اکنون این کشور قصد دارد با کسب رضایت قدرت های بزرگ در عرصه جهانی حضور داشته باشد. برای مثال، آلبانی نام یکی از خیابان های پایتخت خود را خیابان جرج دبلیو. بوش گذاشته است. همچنین مجسمه جرج دبلیو. بوش در روستای فوشه-کروجه Fushe-Kruje و یا مجسه هیلاری کلینتون در سارانده Sarande  نصب شده است.

 در شهر کامز Kamez نیز بلواری وجود دارد که نام دونالد ترامپ بر آن گذاشته شده است. دونالد ترامپ شهروند افتخاری آلبانی نیز می باشد.

 همچنین، از بنای یادبود شیمون پرز، جنایتکار جنگی اسرائیلی، در آلبانی در سال جاری میلادی رونمایی شد. آلبانی در گذشته در جنگ های عراق و افغانستان نیز (به آمریکا) کمک می کرد. این کشور به مکانی برای استقرار قربانیان زندان گوانتامامو نیز تبدیل شده بود.

* حمایت آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی

بنا بر این، جای تعجب نیست که آلبانی با میزبانی دائمی مقر مجاهدین خلق در این کشور موافقت کرده است. باید توجه داشت که آلبانی در کانون توجه محور آمریکا-اسرائیل-سعودی قرار دارد. گفته می شود این محور منابع مالی زیادی در اختیار این گروه قرار می دهد.

 با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید چنین به نظر می رسد که این سازمان جان تازه ای گرفته است. در گزارشی در ماه سپتامبر در یک برنامه تلویزیونی در ‹‹اخبار کانال چهار›› لیندسی هیلسام Lindsey Hilsum، خبرنگار مشهور، به همراه تیمش از اردوگاه در حال توسعه این گروه در حومه تیرانا بازدید کرد. نیروهای امنیتی حاضر در منطقه بلافاصله این خبرنگار و تیمش را متوقف کردند و آنها را به جاسوسی برای ایران متهم نمودند. آنها اجازه ندادند که این گروه به فیلمبرداری مبادرت ورزد. هیلسام خاطرنشان کرد سیاستمداران مختلف آمریکا مدت های طولانی است که از مجاهدین خلق حمایت می کنند. وی می افزاید که اکنون یک خط تماس بین این گروه و کاخ سفید ایجاد شده است.

 جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، و رودی جولیانی، وکیل پیشین ترامپ، جزء کسانی بوده اند که در جمع اعضای این گروه سخنرانی کرده اند.

 مجاهدین خلق سابقه طولانی در زمینه اعمال شکنجه، حبس و سرکوب علیه آن دسته از اعضای خود دارد که از مسیر مورد نظر این گروه فاصله گرفته اند. این امر نشان می دهد که این گروه تروریستی به هیچ وجه یک گروه دموکراتیک و طرفدار دموکراسی نیست.

سیاست طلاق اجباری که از سوی مجاهدین خلق دنبال می شود این پرسش را مطرح می کند که این گروه چگونه می توانند ازدیاد نسل داشته باشند. یکی از اعضای سابق این گروه که موفق شده است از دست آن بگریزد در مصاحبه ای که در آلبانی با هیلسام انجام داد گفته بود که اعضای گروه موظف بودند هر آن چه احساس و فکر جنسی را که در خلال روز در ذهنشان خطور کرده بود مکتوب کنند و سپس این افکار و احساسات را آشکارا برای همقطاران و فرماندهان خود بازگو کنند.

 پدر بمب هسته ای چین در ۱۰۰ سالگی درگذشت

 به نقل از راشا تودی، «چنگ کای جیا» فیزیکدان برجسته چینی که به برنامه تسلیحات هسته ای چین کمک شایانی کرد، روز شنبه در سن صدسالگی در شهر پکن درگذشت.

 این فیزیکدان هسته ای در تحقیق، توسعه و آزمایش نخستین بمبهای هسته ای چین در سطوح «تئوریکی، فنی و روش شناسی» فعالانه همکاری داشت. به ویژه آنکه، وی یکی از مهمترین مسائل موجود در برنامه توسعه تسلیحات هسته ای را حل کرد: ابداع و تشریح یک مدل نظری برای مکانیسم احتراق داخلی در بمب اتم.

این فیزیکدان چینی همچنین در سال ۱۹۶۰ درجه حرارت و فشار در مرکز یک انفجار هسته ای را محاسبه کرد؛ محاسبه ای که با توجه به فقدان سخت افزارهای محاسباتی همچون رایانه در آن زمان، مأموریتی بس دشوار بود.

 چهار سال پس از آن، چین نخستین بمب هسته ای خود را آزمایش کرد. چنگ در این آزمایش و همچنین آزمایش بمب هیدروژنی چین در سال ۱۹۶۷ شرکت داشت.

مقامات پکن نیز در قدردانی از اقدامات وی در سال 2014 جایزه معتبر علمی چین و در سال ۲۰۱۷ بالاترین نشان افتخار نظامی را به این فیزیکدان برجسته اعطا کردند.

 صندوق نجات کودکان: عربستان عمدا غیرنظامیان را در یمن هدف قرار می‌دهد

 سوزان کروگر» رئیس سازمان کمکی صندوق نجات کودکان در آلمان در مصاحبه ای با نشریه «فوکوس» آلمان به اوضاع وخیم بخصوص کودکان یمنی در سایه جنگ طولانی عربستان سعودی و متحدانش در یمن پرداخته و با اشاره به درگیری های سخت در بندر مهم و استراتژیک الحدیده گفت: در این درگیری ها همچنین غیر نظامیان و تاسیسات غیر نظامی آن ها هم هدف حمله قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه من تقریبا روزانه با همکارانم در این منطقه تلفنی صحبت می کنم اظهار داشت: بنابراین من تصویر درستی از شرایط را دارم و این وضعیت بسیار تکان دهنده و غم انگیز است. به گفته وی حدود 400 هزار نفر در این شهر بندری محاصره شده اند. زیر ساخت ها نابود شده و به ندرت آب و برق در این منطقه وجود دارد. ساکنان این منطقه گرسنه اند و تامین نیازهای آن ها همواره دشوارتر می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که با این حال وضعیت بسیار فاجعه بار تر است، زندگی چندین هزار کودک در معرض خطر قرار دارد و شمار زیادی در معرض خطر مرگ از روی گرسنگی قرار دارند. از آنجایی که اقلام اساسی کم و قیمت ها بالا است، بسیاری از مردم دیگر نمی توانند مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین کنند.

به گفته «کروگر» البته تنها در الحدیده شرایط فاجعه بار نیست. حدود سه چهارم مردم این کشور به ارسال کمک نیاز دارند و حدود نیمی از آن ها کودک هستند. حدود هفتاد درصد تحویل کمک ها به مردم این کشور از طریق بندر الحدیده انجام می شده است. اگر این بندر دیگر امکان استفاده نداشته باشد فاجعه بار خواهد بود. در حال حاضر حدود 1.8 میلیون کودک یمنی زیر پنج سال شدیدا دچار سوء تغذیه بوده و شرایط در این زمینه مرتبا بدتر می شود. «مارک لوکاک»، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشر دوستانه در شورای امنیت سازمان ملل گفته است که شرایط در یمن تکان دهنده است. به گفته وی قحطی و گرسنگی قریب الوقوع می تواند خیلی بزرگتر از آن چیزی باشد که کارشناسان در دوران کاری خود در این منطقه تجربه کرده اند. در مجموع چنین شرایطی می تواند 14 میلیون نفر و نیمی ازکل جمعیت این کشور را در برگیرد.

البته این تنها خطر برای مردم یمن نیست. ائتلاف نظامی جنگ علیه یمن که محمد بن سلمان، ولیعهد شاه سعودی در پشت آن قرار دارد به نظر می رسد به صورت هدفمند تاسیسات غیر نظامی در این کشور را بمباران می کند. به گفته کروگر این حملات افزایش پیدا می کند؛ ما این تصور را داریم که غیر نظامیان عمدا هدف حملات قرار می گیرند.

 بر اساس اطلاعات صندوق نجات کودکان از ماه ژوئن سال 2018 تا به حال حدود 425 حمله مستند به مدارس و بیمارستان ها در این کشور انجام شده است. همین اخیرا یکی از بیمارستان های صندوق نجات کودکان هدف حمله قرار گرفت که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی شد.

 به گفته کروگر در حمله دیگری به یک اتوبوس مدرسه در یمن 28 کودک کشته شدند. در مجموع شمار کودکان قربانی در این حملات 2400 نفر است و بیش از 3600 نفر هم مجروح شده اند. بیش از نیمی از قربانیان در اثر حملات هوایی ائتلاف سعودی به وجود آمده است.

 در سال های گذشته هم غیر نظامیان زیادی در جنگ یمن هدف حملات قرار گرفتند. در ماه آوریل حدود 21 مهمان در یک جشن عروسی در نزدیکی پایتخت یمن هدف حمله قرار گرفته و کشته شدند. بر اساس اطلاعات صندوق نجات کودکان در درگیری ها در این کشور بسیار فقیر از ابتدای جنگ در ماه مارس سال 2015 تا اواخر آگوست سال 2018 بیش از 6600 غیرنظامی کشته شده و حدود 10.500 نفر هم مجروح شدند. البته این سازمان بر این عقیده است که شمار قربانیان بسیار بالاتر از این آمارهای اعلام شده است.

کروگر در بخش دیگری از مصاحبه با نشریه «فوکوس» تاکید کرد که بمباران غیر نظامیان یک جنایت جنگی است. اروپا باید بالاخره قاطعانه رفتار کند. تنها فشارهای بین المللی می تواند شرایط در این کشور را بهبود بخشیده و رنج انسان ها را کاهش دهد. تا به حال فشارها به اندازه کافی نبوده است. اگر چه ایالات متحده آمریکا که در واقع مهم ترین متحد عربستان سعودی است ابتکار عمل را در دست گرفته و وزیر امور خارجه این کشور خواهان پایان درگیری ها در یمن شده است اما هیچ تغییری ایجاد نشده بلکه برعکس به دستور محمد بن سلمان، که با وجود مدارکی دال بر دست داشتن وی در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد آل سعود همچنان سکان رهبری در ریاض را در دست دارد ائتلاف جنگ در یمن در اوایل نوامبر حملات شدیدی علیه بندر الحدیده را آغاز کرد.

 هشدار برنامه جهانی غذا در مورد گرسنگی ۱۸ میلیون یمنی

به نقل از خبرگزاری آناتولی، «دیوید بیسلی» مدیر برنامه جهانی غذا در یک نشست خبری در مقر سازمان ملل در نیویورک بر ضرورت باز بودن بندر الحدیده برای حرکت کشتی های تجاری تاکید کرد.

وی افزود: باید به هر قیمتی که شده بندر الحدیده باز باشد؛ چرا که حدود ۸۰ درصد از واردات کالا برای یمن از طریق این بندر صورت می گیرد.

 مدیر برنامه جهانی غذا اظهار داشت: بخش هایی از شهر الحدیده تبدیل به شهر ارواح شده است.

وی از کشورهای کمک کننده خواستار حمایت مالی از ملت یمن شد و گفت: ما هر ماه نیاز به ۲۰۰ میلیون دلار داریم تا با تزریق آن به اقتصاد یمن ثبات اقتصادی را در این کشور تضمین کنیم.

گفتنی است از ۲۵ مارس ۲۰۱۵ برابر با ۶ فروردین ۹۴، عربستان طی حمله ای هوایی به یمن، جنگی نابرابر را علیه مردم این کشور آغاز کرده و تاکنون جنایات فراوانی مرتکب شده است، این جنگ تا امروز ادامه داشته است

اعتراضات سراسری فرانسه را فراگرفت/ یک کشته و ۵۰ زخمی

 به نقل از راشاتودی، مردم در سراسر فرانسه امروز شنبه در اعتراض به افزایش نرخ سوخت در این کشور به خیابان ها آمدند. بر اساس اعلام این خبرگزاری، حدود ۱۲۴ هزار نفر در این تظاهرات اعتراض آمیز شرکت کردند.

گزارش های اولیه حاکیست، دست کم یک نفر در این اعتراضات کشته و ۵۰ نفر نیز زخمی شدند.

خبرهای اولیه حاکیست، پلیس در برخی از مناطق این کشور به ویژه در پاریس از گاز اشک آور برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان استفاده کرده است.

انتقال و تجمع تروریست‌های داعش در افغانستان برای نفوذ و خرابکاری در تاجیکستان

 منصور جان عمراف » معاون کمیته امنیت ملی تاجیکستان گفت: با آغاز جنگ در سوریه و عراق در گروه تروریستی داعش حدود 1899 شهروند تاجیک حضور داشتند.

 وی ادامه داد: شهروندان تاجیکستان از طریق ترکیه به سوریه و عراق نقل مکان کردند همچنین تعدادی نیز از طریق مسکو، بیشکک، دوبی و باکو به این کشورها سفر می‌کردند.

به گفته وی، در حال حاضر صدها عضو خانواده این افراد در سوریه، عراق و افغانستان هستند. عمراف گفت: مشکل این است که بعد از مرگ تروریست‌های عضو داعش که در تاجیکستان متولد شده اند، همسران و فرزندان آنها در این کشورها باقی مانده و توسط سایر سازمان های تروریستی شستشوی مغزی می شوند.

 معاون کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان افزود: بیش از 80 شهروند ساکن در سوریه و عراق توسط مقامات تاجیکستان به وطن بازگشته اند.

 به گفته وی، بیش از 1700 عضو داعش در تاجیکستان مورد بازجویی قرار گرفته اند.

 عمراف ادامه داد: مقامات هنوز اطلاعات دقیقی در مورد تعداد تاجیک های کشته شده در سوریه و عراق ندارند. این مقام امنیتی تاجیک با اشاره به انتقال تروریست‌های داعش از سوریه و عراق به شمال افغانستان ادامه داد: این افراد آموزش ویژه ای دیده اند و پس از آن آنها برای خرابکاری و حملات تروریستی به تاجیکستان منتقل می شوند.

 سخنان این مقام امنیتی تاجیک در حال است که قبلا نیز رئیس مرزبانی تاجیکستان اعلام کرده بود طالبان برخی گروههای افراطی را از جنوب و دیگر مناطق افغانستان به شمال و هم مرز با تاجیکستان و کشورهای آسیای مرکزی منتقل می‌کنند.

وی مدعی شد: طالبان در شمال افغانستان 27 اردوگاه نظامی با حدود 7 هزار جنگجو که بیشتر شهروندان آسیای مرکزی هستند، در اختیار دارند.

واکنش ها در عراق به دستور بازسازی ارتش این کشور توسط ائتلاف آمریکا

اعلام وزارت دفاع عراق مبنی بر بازسازی ساختار ارتش عراق با همکاری ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، واکنش‌های متعددی در محافل سیاسی عراق به همراه داشت.

به نوشته پایگاه خبری «سومر نیوز»، «تحسین الخفاجی» سخنگوی وزارت دفاع عراق، پنجشنبه پیش (15 نوامبر)، از آغاز روند بازسازی ساختار نهاد نظامی این کشور با همکاری ائتلاف بین‌المللی خبر داد و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عراق بازسازی ساختار نهاد نظامی را آغاز کرده و یک طرح درازمدت تا سال 2020 برای این منظور تدوین شده است و این بازسازی با همکاری ائتلاف بین‌المللی صورت می‌گیرد.

وی تأکید کرد، هدف از این اقدام، آموزش و بازسازی ساختار نیروها و تدوین ایدئولوژی نیروهای نظامی و برنامه‌ریزی برای آن به مدت چهار سال و نیز برنامه‌ریزی برای چالش‌های فراروی کشور و ارزیابی مواضع است.

سخنگوی وزارت دفاع عراق تأکید کرد، در این میان نقش ائتلاف بین‌المللی بسیار مهم است و این ائتلاف در پروسه آموزش و تسلیح کمک خواهد کرد.

پس از انتشار این خبر، ائتلاف «سائرون» به ریاست «مقتدا صدر» تأکید کرد، مخالف مشارکت ائتلاف بین‌المللی در پرونده بازسازی ساختار نهاد نظامی عراق است.

«رعد المکصوصی»، نماینده ائتلاف سائرون گفت: ما موافق ایجاد ارتشی توانمند برای مقابله با هر گونه چالش امنیتی و نظامی و نیز تقویت توانمندی نظامی و تسلیحاتی و …ارتش هستیم؛ اما با دخالت خارجی در پرونده بازسازی ساختار نهاد نظامی عراق مخالفیم. این پرونده بسیار مهم و حساس است و نباید اسرار نظامی عراق در دسترس طرف‌های بین‌المللی باشد؛ حتی اگر آنها حامی عراق باشند. این امر خطرناک است و پیامدهایی به همراه دارد.

ائتلاف «الفتح» به رهبری «هادی العامری» نیز گفت، هرگونه همکاری میان عراق و ائتلاف بین‌المللی تنها باید با موافقت و درخواست دولت عراق صورت گیرد. همکاری‌ بین‌المللی در پرونده بازسازی ساختار نظامی عراق نیز تنها باید در بخش آموزش و تسلیحات صورت گیرد، نه در بخش اسرار نظامی مهم.

«عامر الفایز»، نماینده این ائتلاف گفت: الفتح نیز بر روند بازسازی ساختار نهاد نظامی عراق نظارت خواهد کرد و هرگونه اقدام ائتلاف بین‌المللی یا هر طرف خارجی دیگر در این پرونده حساس را به استثنای بخش آموزش و ارتقای توانمندی‌ها رد می‌کند، زیرا طرح‌ها و اسرار نظامی باید کاملا محرمانه باشد.

 «اثیل النجیفی» از رهبران ائتلاف سنی «القرار» که در زمان اشغال موصل به دست داعش، استاندار نینوی بود، بر ضرورت همکاری و هماهنگی عراق و ائتلاف بین‌المللی در مسأله بازسازی ساختار نهاد نظامی این کشور تأکید کرد.

وی اظهار داشت: ما به همکاری بین‌المللی در این زمینه نیاز داریم تا این نهاد بر اساس اصول و ارکانی مستحکم بنا نهاده شود. دستگاه نظامی عراق نباید با سایر کشورهای جهان در تقابل باشد، بلکه باید منبع هماهنگی مشترک و مستمر در تمامی سطوح باشد. بازسازی ساختار نظامی کشور نیز باید بیشتر عراق باشد تا خارجی اما حمایت بین‌المللی برای این مهم، ضروری است. النجیفی تأکید کرد: من معتقدم امروز دیگر اسراری در عراق وجود ندارد. اسرار نظامی مهم و قضایای حساس و …اکنون دیگر در شبکه‌های اجتماعی در حال دست به دست شدن است.

در پی اشغال دو سوم عراق از سوی داعش به دلیل اهمال دستگاه نظامی این کشور در سال 2014، بسیاری از ناظران و کارشناسان ارتش عراق را به فساد متهم می‌کنند و بر ضرورت بازسازی ساختار نظامی این کشور تأکید دارند.

نزدیکی به چین دردسر جدید: شرایط سخت پرداخت وام صندوق بین‌المللی پول برای پاکستان

 به نقل از جیو تی وی، در پی پایان یافتن دومین سومین مسئولین صندوق بین المللی پول به پاکستان و مذاکره آنان با حکام اسلام آباد شرایط پرداخت وام از سوی این صندوق به پاکستان اعلام شد.

صاحب نظران اما نزدیکی پاکستان به چین را علت اصلی تحریم ها و سختگیری های صندوق بین‌المللی پول و آمریکا میدانند. وزارت خزانه داری پاکستان در این خصوص اعلام کرد: شرایط سختی از سوی صندوق بین المللی پول برای پرداخت وام به پاکستان قرار داده شده است که تامین آنها بسیار مشکل است.

 طبق بیانیه این وزارت خانه صندوق بین المللی پول تا زمانی که مطالباتش انجام نشود به پاکستان وامی پرداخت نخواهد کرد. پایان یافتن بدهی های در گردش بخش انرژی پاکستان یکی از شروط صندوق بین المللی پول است و مسئولین این صندوق گفته اند که این بدهی‌ها نباید در آینده مشاهده شود.

 یکی دیگر از شرایطی که توسط مسئولین صندوق بین المللی پول اعلام شده این است که اخذ مالیات توسط دولت پاکستان شیوه‌ای مشخص و آشکار داشته باشد به گونه ای که دریافت 4 هزار و 100 میلیارد روپیه مالیات سالیانه کاملا انجام شدنی باشد. شرط مهم دیگری که از سوی صندوق اعلام شده این است که قیمت روپیه در مقابل دلار کنترل نشود و تعیین این قیمت به عهده بازار باشد.

یکی دیگر از شروط این است که پاکستان روش کنترل افزایش خسارت های جاری به خصوص 150 میلیارد روپیه خسارتی که طی 4 ماه اخیر به اقتصاد این کشور وارد شده است را بیان کند.

مسئولین دولت پاکستان هنوز تصمیمی در خصوص شرایط سخت صندوق بین المللی پول نگرفته‌اند.

گفتنی است دولت پاکستان از یک سو به وام مذکور نیاز مبرم دارد و از سوی دیگر با شرایطی که صندوق بین المللی پول برای پرداخت این وام قرار داده مخالف است.

 این شرایط بیش از هر چیز سلطه آمریکا بر اقتصاد پاکستان را افزایش می‌دهد و شرایط صندوق بین المللی پول به نحوی اجرای سیاست‌های آمریکا خواهد بود.

 درگیری شدید تروریستها در ادلب و محاصره دهها تروریست فرانسوی

 به نقل از اسپوتنیک، منابع آگاه اعلام کردند که عناصر وابسته به جبهه النصره و یکی از گروه های دیگر وابسته به القاعده در منطقه «حارم» واقع در استان ادلب با یکدیگر درگیر شده اند و در جریان این درگیری تعدادی از تروریستها نیز به هلاکت رسیده اند.

بر اساس این گزارش حدود ۴۵ تروریست فرانسوی وابسته به القاعده در این منطقه از استان ادلب تحت محاصره عناصر جبهه النصره قرار گرفته اند.

 در جریان این درگیری ها دستکم ۵ تن از تروریستهای فرانسوی و ۱۲ تن از عناصر جبهه النصره به هلاکت رسیده اند.

این نخستین باری نیست که تروریستها در سوریه برای به دست گرفتن کنترل مناطق بیشتر و یا اختلافات سرکردگان آنها به جان هم می افتند.

کشف یک مخفیگاه تسلیحات حاوی موشکهای ساخت آمریکا در سوریه

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک از دمشق، ¬یک شبک تلویزیونی در سوریه اعلام کرد مخفیگاه جدیدی از تسلیحات ساخت آمریکا از جمله شماری قبضه سلاح، مسلسل و موشک های ضد تانک تاو در مزرعه ای در نزدیکی دمشق پیدا شده است. نیروهای دولتی روز شنبه در مزرعه در جنوب دمشق مخفیگاهی از تسلیحات ساخت آمریکا از جمله مقداری موشک تاو پیدا کردند. این منبع خبری اعلام کرد خبر مربوط به وجود این مخفیگاه را یکی از ساکنان محله به نیروهای امنیتی اعلام کرد. نخستین بار نیست که روزنامه ها و رسانه های ارتباط جمعی سوریه خبر از کشف تجهیزات و تسلیحات نظامی ساخت کشورهای خارجی در مناطق آزاد شده توسط ارتش سوریه می دهند.

 مسئول کاخ سفید در زمینه عربستان سعودی و پرونده «خاشقچی» استعفا کرد

 «نیویورک تایمز»، از استعفای مدیر منطقه «خلیج فارس» در شورای امنیت ملی کاخ سفید و کسی که مسئول پیگیری سیاستگذاری در قبال عربستان سعودی و پرونده قتل «جمال خاشقچی» بوده، خبر داده است. طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، «کریستن فونتنرُز» مقام ارشد کاخ سفید که مسئول سیاستگذاری در زمینه مواضع آمریکا در قبال عربستان سعودی بوده، روز جمعه (۲۵ آبان) از سمت خود استعفا داد. از نظر نیویورک تایمز، استعفای این مقام در کاخ سفید شاید نشانه‌ای از تفرقه در درون دولت ترامپ بر سر نوع پاسخگویی به قتل جمال خاشقچی باشد. به گفته دو فرد مطلع به این روزنامه گفتند، فونتنرُز برای اتخاذ تدابیر سرسختانه علیه حکومت عربستان سعودی تلاش و به منظور صحبت درباره اعمال تحریم‌هایی که دولت آمریکا در روزهای اخیر قول اعمال آنها علیه مسببان قتل خاشقچی را داده، به ریاض سفر کرده بود. بنا بر گفته منابع مطلع، خانم فونتنرُز به طور خاص بر لزوم اضافه شدن نام «سعود القحطانی» مشاور ارشد محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی به لیست تحریم‌ها تاکید داشت و در نهایت هم چنین شده بود. نیویورک تایمز می‌نویسد: «شرایط دقیق منجر به خروج او (از کاخ سفید) نامشخص است و معلوم نیست که آیا حمایت او از لزوم پاسخ تند به قتل (جمال خاشقچی) برخی‌ها را در کاخ سفید عصبانی کرده باشد یا خیر». به گفته دو منبع مطلع آمریکایی، «وقتی او (از ریاض) به واشنگتن برگشت، با روسایش در شورای امنیت ملی مشاجره کرد، جایی که خودش در آن به عنوان مدیر منطقه خلیج فارس کار کرده بود». نیویورک تایمز از شورای امنیت ملی کاخ سفید درباره ماجرای استعفای «کریستن فونتنرُز» سوال کرده اما این شورا از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. با رجوع به صفحه «لینکد این» فونتنرُز آمده که او از ماه مارس در شورای امنیت ملی بوده و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ در وزارت خارجه آمریکا حضور داشت. در روزهای اخیر فشارها بر دولت آمریکا برای نشان دادن شدت عمل در قبال قتل جمال خاشقچی تشدید شده است. پس از آنکه رسانه‌ها گزارش دادند «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) به این جمع‌بندی رسیده که ولیعهد سعودی دستور ترور خاشقچی را صادر کرده رئیس‌جمهور آمریکا بامداد یکشنبه (به وقت تهران) گفت واشنگتن ظرف دو روز آینده مشخص خواهد کرد چه کسی این کار را انجام داده است. «دونالد ترامپ» این ارزیابی سیا را «بسیار خام اما محتمل» دانست و گفت واشنگتن گزارش کاملی را در این باره منتشر خواهد کرد. او گفت این گزارش مشخص خواهد کرد چه کسی این قتل را انجام داده است. جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی دهم مهرماه برای دریافت مدارک مرتبط با ثبت ازدواج خود به کنسولگری ریاض در استانبول ترکیه رفت اما در این کنسولگری توسط تیم اعزامی از عربستان سعودی به قتل رسید و بدنش هم مثله شد. هرچند عربستان سعودی در ابتدا اعلام کرد که خاشقچی از کنسولگری خارج و بعد ناپدید شد، اما مقام‌های ریاض به دنبال تشدید فشارهای رسانه‌ها و مقام‌های ترکیه‌ای ابتدا قتل او در کنسولگری را تایید کردند و و بعد هم به مثله شدن او اذعان کردند. طبق روایت ادعایی ریاض، این کار بدون اطلاع محمد بن سلمان انجام شد. این در حالی است که در تیم اعزامی ترور خاشقچی، افرادی هستند که روابط بسیار نزدیکی با شخص ولی‌عهد دارند و همین موضوع سبب شده حتی دوستان آمریکایی عربستان سعودی هم درباره روایت ریاض ابراز تردید کرد‌ه‌اند.

ترامپ: «بن‌سلمان» در قتل خاشقچی نقشی ندارد!- سیا: بن سلمان مسئول قتل است!

 به نقل از واشنگتن پُست، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز شنبه و علیرغم اعلام رسمی سازمان اطلاعات مرکزی این کشور مبنی بر مقصر بودن «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول ادعا کرد: ولیعهد عربستان نقشی در قتل خاشقچی ندارد! به گزارش این منبع، رئیس جمهوری آمریکا با اعلام اینکه هنوز در مورد ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) در ارتباط با قتل «جمال خاشقچی» اطلاعات لازم را دریافت نکرده، مدعی شد که به وی گفته شده ولیعهد عربستان نقشی در قتل خاشقچی نداشته است! شایان ذکر است که منابع آگاه قبلا به روزنامه واشنگتن پست گفتند سازمان سیا در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی شخصا دستور قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی را در کنسولگری این کشور در استانبول صادر کرده است. به گفته این منابع نتیجه گیری سازمان سیا با قطعیت بالا بوده و بر این موضوع که بن سلمان شخصا در پس این جنایت هولناک بوده است، صحه می گذارد.

رژیم آمریکا و دستگاه قضائی فاسد این کشور از آسانژ شکایت می‌کند

 نقل از دیلی استار، آمریکا در نظر دارد شکایتی را علیه «جولیان آسانژ» در دادگاه های ایالتی این کشور مطرح کند. در همین رابطه شکایتی در ویرجینیا علیه بنیانگذار سایت ویکی لیس مطرح شده است. این شکایت محرمانه بوده اما دادستان های آمریکا به اشتباه آن را افشا کرده اند. در همین رابطه حساب توئیتری ویکی‌لیکس نوشت: «دستگاه قضایی آمریکا به‌طور تصادفی از طرح اتهامات مخفی علیه جولیان آسانژ پرده برداشت. به‌نظر می‌رسد این اتفاق به‌صورت سهوی و هنگام انتشار موارد اتهامی در پرونده دیگری که به ایالت ویرجینیا مرتبط بوده، روی داده است». هنوز جزییات بیشتری از سوی مقام‌های رسمی درباره این اتهامات منتشر نشده است، اما وال‌استریت ژورنال می نویسد که احتمال دارد اتهامات آسانژ مربوط به جاسوسی به دلیل انتشار اسناد محرمانه نظامی باشد.

تحریم نشست سران ایبریا- آمریکای لاتین از سوی چپگرایان آمریکای لاتین

به نقل از خبرگزاری فرانسه، چپگرایان آمریکای لاتین نشست سران کشورهای حوزه ایبریا و آمریکا موسوم به ایبرو-امریکن را تحریم کردند. روسای جمهور چپگرای بولیواری کشورهای حوزه آمریکای لاتین به استثنای اوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی در نشست سال دو هزار و هجده سران آمریکای لاتین که در آنتیگوا (گواتمالا) برگزار شده است، شرکت نکردند.این نشست در حالی برگزار می شود که بحران مهاجرت قاره آفریقا را در بر گرفته است.در آغاز به کار این نشست ، جیمی مورالس رئیس جمهور گواتمالا خواستار تلاش هماهنگ همه کشورها برای توسعه منطقه شد با توجه به اینکه این منطقه اکنون با بحران مهاجرت مواجه است. این گردهمایی بزرگ سیاسی که به ابتکار اسپانیا، قدرت استعماری سابق آمریکای لاتین برگزار شده است فرصتی برای رهبران کشورهای منطقه جهت دیدار با هم است.اما این بار مشاجرات میان محافظه کاران و چپگرایان کمتر خواهدبود . زیرا روسای جمهور چپگرا درآن شرکت نکرده اند. میگل دیاز کانل رئیس جمهور کوبا و نیکولاس مادرو رئیس جمهوری ونزولا آشکارا اعلام کردند که در این نشست شرکت نخواهند کرد. دانیل اورتگا نیز روز جمعه اعلام کرد در این نشست شرکت نخواهد کرد.

انتقاد روسیه از طرح سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره سوریه

 به نقل از خبرگزاری «نووستی»،وزارت امور خارجه روسیه از طرح‌ سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی و مکانیزم بین المللی برای تسهیل تحقیقات درباره تخلفات مغایر با قوانین بین المللی در سوریه و انعقاد «یادداشت تفاهم در زمینه درک مشترک» انتقاد کرد. وزارت خارجه روسیه معتقد است که این سند همراه با نقض و در مغایرت با مفاد کنوانسیون مربوط به ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی و اصول اقدامات خود سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی قرار دارد. در بیانیه منتشره در این رابطه آمده است: «براساس اطلاعات رسیده، بین سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی و قطعنامه مورد توافق مجمع عمومی سازمان ملل تحت عنوان «مکانیزم بین المللی بیطرف» برای تسهیل در روند تحقیقات در رابطه با افرادی که مسئول نقض حقوق بین الملل در سوریه از ماه مارس سال 2011به اینطرف هستند، پارامترهای لازم برای همکاری در این زمینه از طریق انعقاد سندی تحت عنوان «یادداشت تفاهم برای درک مشترک» مشخص خواهد شد.» وزارت خارجه روسیه یادآور شده، خود این واقعیت که چنین سندی پدیدار شده و محتوای آن، سئوالات بسیار جدی را به وجود آورده است. واضح است که این سند با نقض‌های متعددی همراه بوده و بدون مسئولیت‌پذیری کامل و در واقع گویای تمایلات شخصی نویسندگان آن است. طبق ارزیابی وزارت خارجه روسیه، این یادداشت تفاهم به طور مستقیم و نقض مفاد کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی و سیاست خود سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی است، برای آنکه می‌تواند این مکانیسم را در دسترسی اشخاص ثالث قرار دهد که از آن به نفع منافع خود استفاده کنند. مقامات مسکو امیدوارند که هر دو طرف در مواضع خویش درباره انعقاد چنین یادداشت تفاهمی تجدید نظر کنند، چرا که تلاش برای تحقق آن ممکن است عواقب غیرقابل پیش‌بینی برای ارزشهای سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی داشته و امکان گفت‌وگوهای سازنده و همراه با احترام در زمینه خلع سلاح در سازمان ملل را از بین ببرد.

جان باختن ۴۰ غیرنظامی؛ تازه‌ترین جنایت آمریکا در حومه دیرالزور

در تازه‌ترین جنایت آمریکا در حومه دیرالزور، ۴۰ غیرنظامی جان خود را از دست دادند. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی مدعی مبارزه با داعش، روستای البقعان را در حومه شهر هجین در حومه جنوب شرقی دیرالزور بمباران کردند که به جان باختن ۴۰ غیرنظامی منجر شد. به گفته منابع محلی، بیشتر قربانیان را زن و کودک تشکیل می‌دهند.

روسیه: آمریکا باید منطقه اشغال شده التنف در خاک سوریه را ترک کند

 روزنامه «ایزوستیا» امروز نوشت: «یوری تاراسوف» نماینده رسمی وزارت دفاع روسیه در گروه آتش‌بس و کمک‌های انسان دوستانه به سوریه در ژنو، روز جمعه در نشست ستاد کل نیروهای مسلح روسیه و سوریه درباره بازگشت پناهجویان اعلام کرد که اردوگاه پناهجویان سوری «الرکبان» که در منطقه التنف که در اشغال نیروهای آمریکا قرار دارد، از لحاظ انسانی در وضعیت بسیار بدی قرار داشته و فساد اخلاقی، بردگی جنسی در سنین بسیار کم و قاچاق انسان به شدت در آنجا رایج است. به گفته این مقام نظامی روس، یکی از مشکلات کنونی در سوریه وضعیت اردوگاه الرکبان است که از لحاظ انسانی در وضعیت بسیار سختی قرار دارد. بر اساس اطلاعات وزارت دفاع، در حال حاضر حدود 50هزار نفر شهروند سوری در بدترین وضعیت زندگی می کنند که در میان آنها نیروهای متعلق به گروه‌های مسلح که تحت حمایت آمریکا قرار دارند، نیز هستند. وزارت دفاع روسیه یادآور شده است که مقامات این این اردوگاه توانایی تامین امنیت پناهجویان سوری در آنجا را نداشته و در «الرکبان» عملا فروش انسان و سوء استفاده جنسی از پناهجویان سوری انجام می‌شود. علاوه بر این، این اردوگاه همچنان فاقد آب آشامیدنی است. تاراسوف افزود، این در شرایطی است که منطقه التنف به وسعت 55 کیلومتر که خاک سوریه است، تحت اشغال نیروهای آمریکایی قرار داشته و نیروهای دولتی سوریه امکان دسترسی و ارسال کمک‌های انسان دوستانه به این اردوگاه را ندارند. در چنین شرایطی حاکمیت این منطقه باید هر چه سریعتر به دولت قانونی سوریه بازگشته و اشغالگران آمریکایی آنجا را ترک کنند.

هلاکت ابوهاچر چچنی در بلندی های الصفا در عمق بادیه السویداء

 به نقل از سانا، واحد های ارتش سوریه حاضر در منطقه جنوبی طی چند ساعت گذشته پیشروی بزرگی در منطقه تلول الصفا در عمق بادیه شرقی سویداء محقق ساختند. نیروهای ارتش سوریه شماری از تروریستها را به هلاکت رساندند و زخمی کردند و برخی دیگر را نیز به اسارت درآوردند. یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد: واحد های از ارتش پیشروی بزرگی در تلول الصفا را محقق ساختند و پس از تسلط بر قله های تپ ها، مناطق باقی مانده که در آن تروریست ها حضور داشتند را تحت تسلط آتشباری قرار دادند. این منبع ادامه داد: واحد های ارتش با انجام یک عملیات نظامی تعداد زیادی از تروریست ها را به هلاکت رساندند، عملیات پاکسازی مناطق آزادشده از باقیمانده های گروه تروریستی داعش همچنان ادامه دارد. خبرنگار سانا اعلام کرد: تروریست موسوم به أبو هاجر الشیشانی(چچنی) مسؤول نظامی گروه تروریستی داعش در نزدیکی تلول الصفا در عمق بادیه به هلاکت رسید و معاونش زخمی شد. از سوی دیگر خبرنگار اسپوتنیک به نقل از یک منبع نظامی سوری اعلام کرد: ارتش سوریه طی عملیاتی در منطقه بلندی های الصفا موفق به آزاد سازی آن شد. داعشی ها فروپاشیدند و به سوی منطقه میان بلندی های الصفا و تپه های بوغانم گریختند.

لاوروف: غرب می‌خواهد بالکان به عرصه جدید مقابله با روسیه تبدیل شود

 به نقل از خبرگزاری «تاس»، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه معتقد است غرب تلاش مصرانه‌ای از خود نشان می دهد تا منطقه بالکان را به یکی از عرصه‌های مقابله با روسیه تبدیل کند. وی در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «تلگراف صربستان» گفت: «پس از پایان دوران جنگ سرد غرب از اقدامات مشترک در زمینه ایجاد ساختار امنیتی برابر و یکپارچه در منطقه یوروآتلانتیک که روسیه بر آن اصرار داشت، خودداری کرد. در عوض کشورهای غربی راه به بن‌بست رسیده‌ای را انتخاب کردند تا فضای ژئوپولیتیکی تحت کنترل آنها گسترش یافته و خطوط تقسیم جدیدی در قاره اروپا بوجود آید.» وزیر خارجه روسیه افزود: «برای مثال در سال 1999حقوق بین الملل آشکارا نقض شده و در ظرف دو ماه و نیم کشور یوگسلاوی به شدت بمباران گردید و سپس تلاش شد تا این تجاوز نظامی منطقی به نظر برسد و در پایان نیز به صورت یکجانبه استقلال کوزوو به رسمیت شناخته شد.» به گفته وی، یکی از نتایج این سیاست ضدروسی حمایت و همراهی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با کودتای دولتی رخ داده در کی‌یف در فوریه سال 2014بود. وی یادآور شد: «اکنون نیزاین احساس به وجود می آید که در غرب از فاجعه رخ داده در اوکراین درس عبرت نگرفته و امروزه باردیگر تلاش مصرانه‌ای در جریان است تا منطقه بالکان را به یکی از عرصه‌های مقابله با روسیه تبدیل کنند از کشورهای منطقه خواسته شده که بین این دو راه، یکی را انتخاب کنند: یا با مسکو باشند یا با واشنگتن و بروکسل. آنها راهی جز این ندارند.» سرگئی لاوروف افزود: «مقامات مسکو به خوبی از اعمال فشارها بر دولت صربستان آگاه هستند تا آنها را از همکاری با روسیه بازدارند. در حالی که مقامات بلگراد همچنان با این اعمال فشارها مقابله کرده و سعی می کنند تا خط مشی سیاست خارجی مستقل و چند جانبه‌ای که معتقدند پاسخگویی منافع ملت صربستان است را پیش ببرند.» وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور در آینده نیز همچنان از مواضع مقامات بلگراد درباره حل و فصل مناقشه کوزوو در عرصه بین المللی حمایت می کند. به گفته وی، خط مشی روسیه در عرصه سازمان ملل، از جمله شورای امنیت و بسیاری ساختارهای دیگر از جمله یونسکو، اینترپل و سازمان تجارت جهانی بر این راستاست و در آینده نیز به این فصل ادامه خواهد داد. وی تاکید کرد: «مواضع روسیه در قبال کوزوو بر همه آشکار است و مبتنی بر اصول حقوق بین المللی و قطعنامه شماره 1244شورای امنیت سازمان ملل است. ما دائماً به دوستان صربستانی خود در تلاش‌های آنها در جهت احقاق حقوق قانونی این کشور چه در مسائل دوجانبه و چه در عرصه سازمان‌های بین المللی کمک می‌کنیم.» وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه همچنین گفت که مسکو تنها در صورتی حاضر است خط لوله گاز «جریان ترکیه» در خاک اروپا ادامه یابد که تضمین قاطعی از سوی اتحادیه اروپا دریافت کند مبنی بر اینکه این خط لوله سرنوشت خط لوله «جریان جنوبی» را تجربه نخواهد کرد. لاوروف یادآور شد: «در حال حاضر امکان ادامه خط لوله «جریان ترکیه» در ادامه مسیر خود در خاک اروپا از جمله در مسیر بلغارستان، صربستان و مجارستان در حال بررسی است. البته مسکو درس عبرت تلخ گرفته شده درباره خط لوله «جریان جنوبی» را فراموش نکرده و نمی‌خواهد این اوضاع بار دیگر تکرار شود.»

هم‌صدایی چین و روسیه در انتقاد شدید از ترامپ در اَپک

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین و دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه در اعتراض به دونالد ترامپ، انتقادهای شدیدی را علیه محافظه‌گرایی اقتصادی وی مطرح کردند. این دو مقام بلند پایه در نشستی در اپک در پاپوا گینه نو شرکت کرده و علیه ترامپ سخنرانی کردند. رئیس جمهوری چین گفت: تلاش برای ایجاد مشکلات و قطع روابط نزدیک اقتصادی بر خلاف قوانین اقتصاد و روندهایی است که در تاریخ شکل گرفته است. این یک نگرش کوته بینانه بوده و محکوم به شکست است. مدودف نیز اندکی پیش از آغاز سخنرانی مایک پنس، معاون ترامپ به همین موضوعات اشاره کرد. موضوع سخنرانی پنس صحبت درباره مسائلی بود که به اعتقاد او باعث افزایش رفاه، ثروت و آزادی در منطقه شده بود. دولت چین با ابراز تاسف از اقدام آمریکا در به راه انداختن جنگ تجاری با پکن گفت که چاره‌ای جز اتخاذ تصمیمات متقابل را ندارد. از سوی دیگر این دومین بار در ماه اخیر میلادی است که که مدودف در اپک انتقادات شدیدی را علیه محافظه گرایی آمریکا مطرح می‌کند. او در 5 نوامبر نیز در کنفرانس گروه رسانه‌ای شانگهای گفته بود: «محافظه‌گرایی در اقتصاد جهانی پدیده‌ای بد است. وی ادامه داده بود: این پدیده همیشه وجود داشته اما در سالهای اخیر بیشتر کشورها به قوانین ایجاد شده در چارچوب سازمان تجارت جهانی وفادار مانده‌اند.

 مایک پنس: آمریکا می تواند تعرفه های گمرکی چین را دو برابر کند

 به نقل از شبکه تلویزیونی رویترز؛ مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست مجمع همکاری های اقتصادی آسیا اقیانوس آرام -اپک- در پاپوا گینه نو گفت:آمریکا از مناقشه تجاری خود با چین عقب نشینی نخواهد کرد و می تواند رقم تعرفه های گمرکی خود را دو برابر کند مگر آن که پکن مطالبات آمریکا را بپذیرد. این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است همچنان به دست یابی به یک توافق نامه تجاری با چین امیدوار است و ممکن است تعرفه های گمرکی بیشتر بر چین اعمال نکند. چین فهرستی از اقدامات را برای آمریکا ارسال کرده است که تمایل دارد آمریکا برای حل و فصل این تنش ها آنها را در نظر بگیرد. پنس در سخنان خود در پاپوا گینه نو گفت: «ما اقدماتی حیاتی در ارتباط با عدم توازن تجاری خود با چین انجام داده ایم. ما تعرفه های گمرکی بر اقلام چینی به ارزش دویست و پنجاه میلیارد دلار اعمال کرده ایم و ما می توانیم این رقم را دو برابر کنیم. ما امیدواریم اتفاقات بهتری رخ دهد. آمریکا مسیر خود را تغییر نخواهد داد تا زمانی که چین مسیر خود را تغییر دهد.» او همچنین در ارتباط با چین گفت: » همان گونه که رئیس جمهور آمریکا چند ساعت پیش در کاخ سفید اعلام کرد ما احترام زیادی برای رئیس جمهور شی و همچنین احترام زیادی برای چین قائل هستیم اما بر اساس سخنان رئیس جمهور، چین سالهاست که در حال بهره برداری از آمریکاست اما آن روزها دیگر به پایان رسیده است. » معاون رئیس جمهور آمریکا همچنین از جاه طلبی های چین در منطقه اقیانوس آرام انتقاد کرد و با اشاره به ابتکار عمل یک کمربند، یک جاده چین که سبب گسترش ارتباطات دریایی و زمینی بین آسیا، آفریقا و اروپا از طریق سرمایه گذاری زیرساختی چندین میلیارد دلاری می شود، گفت آمریکا «سبب محدود شدن این کمربندها یا یک مسیر یک طرفه نخواهد شد.» پنس همچنین از چین به سبب مطالبات سرزمینی در مناطق تحت مناقشه در دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی و همچنین چالشهای اخیر با ارتش آمریکا انتقاد کرد. او گفت: » ما همچنان به پرواز هواپیماها و حرکت کشتی ها در هر جایی که قوانین بین المللی اجازه دهند و منافع ما ایجاد کند، ادامه می دهیم. ارعاب تنها سبب تقویت عزم ما خواهد شد.» معاون رئیس جمهور آمریکا در سخنان خود در پاپوا گینه نو همچنین گفت: «اجازه ندهید کشورهای خارجی حاکمیت شما را در معرض خطر قرار دهند. از منافع خود حفاظت کنید، از استقلال خود حفاظت کنید، و همانند آمریکا همواره کشور خود را در اولویت قرار دهید.» اظهارات او پس از آن بیان شد که شی جین پینگ رئیس جمهور چین در ارتباط با ابتکار عمل یک کمربند-یک جاده و همچنین لزوم تجارت آزاد در سراسر این منطقه صحبت کرد. رئیس جمهور چین گفت: «این یک باشگاه اختصاصی نیست که درهای آن به روی کشورهای غیر عضو بسته باشد.» او افزود حفاظت از کالاهای داخلی یک رویکرد «کوته بینانه است که محکوم به شکست است.» شی همچنین گفت: «تاریخ نشان داده است که رویارویی چه در شکل جنگ سرد و گرم یا جنگ تجاری هیچ برنده ای نخواهد داشت.» ترامپ تعرفه های گمرکی بر کالاهای چینی به ارزش دویست و پنجاه میلیارد دلار اعمال کرده است تا بتواند این کشور را وادار به دادن امتیازاتی کند که سبب تغییر در مفاد روابط تجاری بین دو کشور می شود. چین نیز با اعمال تعرفه های گمرکی بر کالاهای آمریکایی به اقدام واشنگتن پاسخ داد.

 منطقه «جولان» سوریه را چه با جنگ و چه مسالمت آمیز پس می گیریم

 نقل از اسپوتنیک، «بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در سخنان خود در نشست کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: رأی اکثریت شرکت کنندگان در مجمع عمومی به نفع قطعنامه محکومیت اشغال بلندی های جولان سوریه پیام مشخصی را برای اسرائیل دارد و آن این است که اشغال جولان اقدامی مردود و نقض قوانین بین المللی محسوب می شود. وی در ادامه افزود: ساکنان بلندی های اشغالی جولان اقدامات اشغالگران اسرائیلی را در یهودی سازی این منطقه از طریق برگزاری شوراهای محلی ناکام گذاشتند. الجعفری تاکید کرد: اقدام آمریکا در رأی منفی علیه قطعنامه محکومیت اشغال بلندی های جولان نشان داد که این کشور آن طور که ادعا می کند ناظر صلح در خاورمیانه نیست. جولان بخشی از خاک سوریه است و آن را چه از طریق جنگ و چه به صورت مسالمت آمیز پس می گیریم. مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با اکثریت آراء قطعنامه ای را در محکومیت اشغال بلندی های جولان سوریه از سوی رژیم صهیونیستی تصویب کرد. این قطعنامه با رای موافق ۱۵۱ کشور، ۲ رای مخالف (ایالات متحده آمریکا و رژیم اشغالگر اسرائیل) و ۱۰ رای ممتنع به تصویب رسید. آمریکا به این قطعنامه رای منفی داد و نخستین بار از رویه خود در این زمینه که رای ممتنع می داد، فاصله گرفت.

 منازعه چین و آمریکا در «اَپِک» بالا گرفت

نشست اقتصادی آسیاپاسیفیک به مکانی برای رویارویی رئیس جمهوری چین و معاون ریاست جمهوری آمریکا بدل شد که به‎ترتیب یکدیگر را کوته‎بین و سودجو خطاب کردند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا حین حضور در نشست اقتصادی آسیاپاسیفیک (اَپِک)؛ چین را آماج حملات لفظی خود قرار داد و مدعی شد مادامیکه پکن تغییری در رویه خود ایجاد نکند، افزایش تعرفه‌های گمرکی آمریکا نیز به قوت خود باقی خواهد ماند. وی همچنین تمامی تلاش خود را برای تضعیف طرح اقتصادی «یک کمربند- یک جاده» چین به کار برد و با این ادعا که سود حاصل از این طرح فقط عاید پکن می‌‌شود، آن را جاده‌ای یک‌طرفه توصیف کرد. آمریکا مدعی است که چین از دیپلماسی بدهکار کردن کشورهای کوچک برای گسترش دامنه نفوذ خود در پاسیفیک استفاده می‌کند. درهمین‌‌راستا، پنس خطاب به این کشورها مدعی شد: زیر بار بدهی کشورهای بیگانه که حق حاکمیت شما را به‌مخاطره می‌اندازد نروید. از منافع خود حراست کرده و استقلال خود را حفظ کنید. درست مانند آمریکا، همیشه اولویت را به کشور خود بدهید. این درحالی است که «شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری چین، اظهارات پنس را به چالش کشیده و تاکید کرد: یک کمربند- یک جاده، طرحی فراگیر است که درهای آن به روی غیرعضوها نیز باز است. این طرح آنگونه که بعضی‌ها مدعی هستند؛ یک دام نیست. شی همچنین تاکید کرد که حمایت‌گرایی و یک‌جانبه‌گرایی- که از مشخصه‌های دولت فعلی واشنگتن است- بر رشد اقتصادی سایه انداخته است. وی با اشاره به تعرفه‌های گمرکی آمریکا، از مانع‌تراشی و قطع روابط به عنوان رویکردی کوته‌بینانه یاد کرد که محکوم به شکست است.

تشکیل پرونده حقوقی توسط وزارت دادگستری آمریکا برای بنیانگذار ویکی لیکس

 به نقل از اسوشیتدپرس، وزارت دادگستری آمریکا پرونده حقوقی جدیدی را در یک دادگاه علیه جولیان آسانژ بنیانگذار وب سایت افشاگر ویکی لیکس به جریان انداخته است. در این پرونده اتهاماتی علیه آسانژ مطرح شده است. تاکنون هیچ خبری درباره جزئیات این اتهامات منتشر نشده است. در آخرین پرونده حقوقی که علیه آسانژ به جریان افتاد در ماه اوت کلن اس دایر یک دادستان منطقه ای در ایالت ویرجینیا اتهاماتی از جمله تعرض جنسی را ضد آسانژ مطرح کرد. هرگونه اتهام ضد آسانژ می تواند به روشن شدن موضوع همکاری بین ستاد انتخاباتی ترامپ و روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا کمک کند. اقدام اخیر وزارت دادگستری آمریکا ضد آسانژ نشان می دهد که این وزارت خانه پس از سالها کشمکش داخلی تصمیم گرفته است که اقدامی موثر را ضد وب سایت ویکی لیکس صورت دهد.

وکیل جولیان آسانژ: همه ارتباطات آسانژ با خارج قطع شده است

 وکیل جولیان آسانژ، پایه گذار سایت ویکی لیکس به عنوان یک سایت افشاکننده اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا و بسیاری از کشور‌های جهان، گفت: همه ارتباطات وی با جهان خارج قطع شده است. به گزارش شبکه تلویزیونی‌ای پی تی ان، «کارلوس پووِدا » وکیل اکوادوری جولیان آسانژ گفت: پناهندگی جولیان آسانژ که از شش سال پیش به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است بار دیگر تمدید شده است، اما اکنون همه ارتباطات وی با مسئولان انگلیس و همچنین ارتباطات وی با جهان خارج قطع شده است. مقامات اکوادور اعلام کرده اند روابط جولیان آسانژ را با جهان خارج قطع کرده اند و خط ارتباط اینترنتی وی را با جهان خارج هم بسته اند و تنها زمانی ارتباطات وی را بطور مجدد برقرار خواهند کرد که وی دست از مداخله در امور کشور‌های همپیمان اکوادور از جمله مداخله در امور آمریکا و اسپانیا بردارد. مقامات اکوادور همچنین ملاقات‌های جولیان آسانژ را با افراد مختلف در سفارت اکوادور در لندن به شدت محدود کرده اند. وکیل اکوادوری جولیان آسانژ گفت: احتمال دارد مقامات این کشور با اعمال محدودیت‌های جدید برای وی بخواهند به پناهندگی وی در سفارت اکوادور در لندن پایان بدهند. وی گفت: با توجه به اتهاماتی که آمریکا ضد جولیان آسانژ مطرح کرده است در صورتی که وی از سفارت اکوادور اخراج شود با خطر مواجه خواهد شد. جولیان آسانژ شش سال پیش بعد از انتشار اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا و کشور‌های دیگر از طرف آمریکا تحت پیگرد قضایی قرار گرفت. بعد از آن وی به سفارت اکوادور در لندن رفت و در آن جا پناهنده شد. جولیان آسانژ بعد از پناهندگی در سفارت اکوادور در لندن اعلام کرد دولت آمریکا تنها به علت افشای اسناد محرمانه اتهاماتی بی اساس را ضد وی مطرح کرده است.

مشاور نژادپرست و فاشیست ترامپ مشاور دولت نژادپرست مجارستان است

به نقل از رویترز، استیو بنون استراتژیست سابق رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آر تی ال گفت: قصد دارم در انتخابات پارلمانی سال آینده اروپا با ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان همکاری کنم. بر اساس این گزارش بنون که نقش مهمی در پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات 2016 میلادی داشت، یک جنبش افراطی ملی گرا را برای حمایت از نامزدهای پوپولیست در انتخابات پارلمان اروپا تشکیل داده است. این انتخابات قرار است ماه می سال آینده برگزار شود. بنون که ماه می گذشته در بوداپست سخنرانی داشت، افزود: بارها از بوداپست دیدار کرده ام و نشست هایی با اوربان و مشاوران وی داشته ام. البته این نشست ها هرگز علنی نشده است. سخنگوی دولت مجارستان نیز حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشده است. اوربان از ایده تشکیل این گروه ملی گرا توسط بنون استقبال کرده و گفته است: اکنون وقت آن است که برخی افراد از آمریکا به اروپا بیایند تا دیدگاه و تفکر محافظه کارانه را گسترش دهند به جای ارزش های لیبرال. پارلمان اروپا در ماه سپتامبر اعمال تحریم ها علیه مجارستان را به خاطر نقض قوانین دموکراسی اتحادیه اروپا، حقوق مدنی و فساد، تصویب کرده است. اوربان سیاست های سختگیرانه ای نیز در قبال مهاجرت اتباع خارجی به خصوص مسلمانان به کشورهای اروپایی دارد.

ادعای دروغین جدید ترامپ علیه ایران دولت

 ترامپ قصد دارد در چرخشی آشکار نسبت به مواضع دولت اوباما، ادعا کند که جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون های تسلیحات شیمیایی پایبند نبوده است. بر اساس این گزارش تصمیم دولت ترامپ برای اعلام چنین ادعای مضحکی در شرایطی است که واشنگتن طی ماه های گذشته فعالیت گسترده ای را علیه جمهوری اسلامی و ایران هراسی در سطح جهان انجام داده است. دولت آمریکا پیش از این تحریم های بانکی و نفتی را مجددا علیه تهران اعمال کرده و ظاهرا قصد دارد با طرح چنین ادعای بی پایه و اساسی، فشارها بر دولت ایران را افزایش دهد. واشنگتن فری بیکن می‌نویسد: چند منبع آگاه تایید کرده اند که دولت ترامپ هفته آینده قصد دارد یافته های رسمی خود در ارتباط با آنچه که عدم پایبندی ایران به کنوانسیون های تسلیحات شیمیایی خوانده است را به کنگره ارائه دهد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: