پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چندخبر ازایران وجهان

چندخبر ازایران وجهان

بازداشت اعضای «مجمع نمایندگان کارگری» نیشکر هفت تپه را قویا محکوم می کنیم!

 بازداشت کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را قویا محکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط بازداشت شدگان می باشیم. در ششمین روز از اعتراض کارگران درمقابل فرمانداری، همه نمایندگان کارگران و چند تن دیگر از کارگران پیشرو همچنین یک خبرنگار که ۱۸ تن می باشند؛ بازداشت شده اند.

مطابق اخبار منتشر شده همگی کارگران بجز آقایاناسماعیل بخشی، مسلم آرمند، محمد خنیفر، سید حسن فاضلی و خبرنگار بازداشت شده، در کمتر از ۴۸ ساعت با قرار کفالت آزاد شده اند.

کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در سال جاری در اعتراض به عدم پرداخت حقوق بارها دست به اعتصاب زده اند. از دور جدید اعتصاب پانزده روز گذشته است و یک هفته است که کارگران مطالبات خود را در خیابان های شوش و مقابل فرمانداری فریاد می زنند.

اصلی ترین خواسته کارگران در دور اخیر اعتصاب شان، خلعیت بخش خصوصی از کارخانه وپرداخت حقوق های معوقه شان می باشد. اما تاکنون هیچ توجه ی به خواسته های کارگران نشده است.

مردم منطقه و بسیاری دیگر از اقشار جامعه در همبستگی با کارگران از خواسته های آنان اعلام حمایت کرده اند. با وجود دستگیری ها، کارگران به درستی از خواسته های خود عقب نشینی نکردند و ضمن ادامه اعتصاب، در حمایت از کارگران بازداشت شده اعتراض خود را به مقابل دادگستری شهرشوش برده اند. تداوم ادامه اعتراض کارگران به این روش قطعا در آزادی دستگیر شدگان و دستیابی به خواسته هایشان بسیار موثر خواهد بود.

 سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه قویا بازداشت کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را محکوم می کند و همبستگی خود را با اعتصاب کارگران اعلام میدارد. از طبقه کارگر سراسر کشور می خواهیم به هر شکل ممکن از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه حمایت کنند. نمایندگان کارگران و سایر کارگران بازداشت شده باید فوریو بی قید و شرط آزاد شوند و خواسته های کارگران فوری اجرا شود.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۹ آبان ۱۳۹۷ لینک کانال t.me/vahedsyndica

کشته شدن ۸۵ هزار کودک یمنی

سازمان غیر دولتی «کودکان را نجات دهید Save The Children » روز چهارشنبه اعلام کرد تشدید جنگ در یمن به کشته شدن حدود 85 هزار کودک بر اثر گرسنگی یا بیماری منجر شده است.
این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد از آمارهای سازمان ملل متحد برای ارزیابی میزان مرگ ناشی از سوء تغذیه شدید و بیماری در کودکان کمتر از پنج سال استفاده کرده است.
براساس آمارهاي این سازمان ، از آوریل 2015 تا اکتبر 2018 حدود 84 هزار و 701 کودک بر اثر گرسنگی یا بیماری در يمن جان خود را از دست داده اند. شمار زيادي از کودکان نيز براثر حملات مرگبار در این کشور فقیر شبه جزیره عربستان کشته شده اند.

خدمات جاودانه آمریکا، عربستان و امارات به بشریت: حدود ۸۵۰۰۰ کودک در یمن بر اثر قحطی جان باختند

به نقل از رویترز، همزمان با ورود فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن برای پیشبرد روند مذاکرات صلح؛ تازه ترین برآوردها حکایت از آن دارد که از آغاز مداخله نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ داخلی یمن (۲۰۱۵) حدود ۸۵ هزار کودک زیر پنج سال در یمن بر اثر گرسنگی مفرط جان خود را از دست داده اند.

این در حالی است که کشورهای غربی ظاهراً در حال اعمال فشار برای برقراری آتش بس و پایان دادن به این منازعه فاجعه بار هستند. منازعه ای که با قرار دادن ۸.۴ میلیون انسان بی گناه بر لبه پرتگاه قحطی و گرسنگی شدید، یکی از فجیع ترین بحرانهای انسانی عصر حاضر را رقم زده است.

گروهی موسوم به «کودکان را نجات دهید» اعلام کرد که طبق برآوردی محافظه کارانه از داده های سازمان ملل، در بازه زمانی آوریل ۲۰۱۵ تا اکتبر ۲۰۱۸، ۸۴۷۰۰ کودک بی گناه یمنی در اثر سوء تغذیه شدید جان خود را از دست داده اند.

این گروه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «ما از اینکه حدود ۸۵ هزار کودک در یمن به دلیل گرسنگی مفرط جان خود را از دست داده اند، وحشت زده شدیم. در ازای هر کودکی که با بمب یا گلوله کشته می شود، دهها کودک در اثر گرسنگی و بیماری می میرند؛ در حالی که می توان بطور کامل از این بحران جلوگیری کرد».

گفتنی است که آخرین رقم اعلام شده از سوی سازمان ملل در مورد آمار تلفات این جنگ، بیش از ۱۰ هزار نفر بود که در سال ۲۰۱۶ اعلام شد. پس از آن نیز این سازمان جهانی آمار تلفات ناشی از سوء تغذیه و گرسنگی مفرط را ارائه نکرد؛، اما ماه گذشته هشدار داد که نیمی از جمعیت یمن- حدود ۱۴ میلیون نفر- احتمالاً یه زودی در معرض قحطی قرار گرفته و بطور کامل به کمکهای بشردوستانه متکی خواهند شد.

حال این بحران انسانی در شرایطی بر فقیرترین کشور خاورمیانه حاکم است که ائتلاف تحت رهبری عربستان با برخورداری از حمایت تسلیحاتی غرب با جنبش حوثی های مورد حمایت ایران- که «صنعاء» پایتخت یمن را در دست دارند- در این کشور فقیر در حال جنگ هستند.

عربستان ثابت کرد می توان رئیس جمهور یک کشور (ترامپ) را خرید

«ایلهان عمر» اولین زن مسلمانزاده کنگره آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر به حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی، در ماجرای قتل جمال خاشقجی واکنش نشان داد و نوشت: یک بار دیگر رئیس جمهور ما (دونالد ترامپ) ثابت کرد که نمی توان معیارهای اخلاقی را خرید. از سوی دیگر عربستان ثابت کرد که می توان یک رئیس جمهور را خرید.

بر اساس این گزارش، اظهارات شب گذشته دونالد ترامپ در حمایت از «محمد بن سلمان» هم موجب خشم قانونگذاران دموکرات و هم جمهوریخواه شده است.

در همین رابطه سناتور جمهوریخواه «رند پال» به اسوشیتدپرس گفته است: نایستادن در مقابل عربستان، نشانه ضعف است. گاهی وقتی دو شرارت در برابر تو هستند، شاید بهتر است طرف هیچ کدام را نگیری.

«لیندسی گراهام» دیگر سناتور جمهوریخواه که از جمله چهره‌های نزدیک به ترامپ محسوب می‌شود، گفت: آمریکا نباید بانگ اخلاق‌محور خود را در جامعه جهانی از دست بدهد.

سناتور گراهام گفته است: وقتی صحبت از قتل خشونت بار جمال خاشقجی است، این به‌سود امنیت ملی ما نیست که نگاهمان را به دیگر سو بدوزیم.

باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و «باب منندز» عضو ارشد حزب دموکرات در این کمیته نیز ساعتی پس از سخنان ترامپ، به آن واکنش نشان داده‌اند.

سناتور کورکر در توئیتر خود نوشته است «هرگز فکر نمی‌کردم شاهد روزی باشم که کاخ سفید نقش توجیه گر یک شرکت روابط عمومی برای ولیعهد عربستان را بازی کند».

جمال خاشقجی، در مهر ماه گذشته پس از آن‌که برای انجام کارهای دفتری به کنسولگری عربستان در استانبول رفت، به قتل رسید. این شهروند سعودی، روزنامه‌نگاری منتقد ولیعهد عربستان بود که ساکن آمریکا شده بود و برای «واشنگتن‌پست» یادداشت می‌نوشت.

قتل خاشقجی توسط یک تیم مجرب از عوامل امنیتی عربستان انجام شد. ریاض هرگونه ارتباط این قتل با ولیعهد آن کشور و آمریت محمد بن سلمان را به‌تاکید رد کرده‌است.

ترامپ: ایرانی ها ملتی تروریستند!

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بامداد چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در بيرون کاخ سفيد ادعا کرد: اگر شما نگاهی به ایران داشته باشید و اگر به آنچه که آنها انجام می دهند داشته باشید، آنها در حال حاضر یک ملت تروریست هستند!!

تصمیم انگلیس برای پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی به ایران در ازای آزادی «نازنین زاغری».

تصمیم انگلیس برای پرداخت بدهی 400 میلیون پوندی به ایران در ازای آزادی یک زندانی

رسانه‌های انگلستان گزارش دادند «جرمی هانت»، وزیر امور خارجه این کشور قصد دارد، در ازای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی ایران، خواستار آزادی یک محکوم امنیتی شود.

روزنامه تایمز گزارش داده هانت در سفر به تهران، خواستار آن شده در ازای حل و فصل اختلافات بر سر بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران در پرونده خرید تانک‌های «چیفتن»، «نازنین زاغری راتکلیف»، شهروند انگلیسی که در ایران به جرایم امنیتی محکوم شده آزاد شود.

دست و دلبازی دولت بریتانیا که معمولاً برای آزادی اتباع خود حاضر به پرداخت ۱ پاند هم نیست همه را دچار تعجب کرده است و این نشان می دهد که آزادی خانم نازنین زاغری از چه اهمیتی برای دولت بریتانیا برخوردار است

بازی جدید سایت تابناک: پیشنهاد روسیه برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه در ازای برداشته شدن تحریم ها

سایت محسن رضائی، تابناک سالهاست به دست پنهان سیاست آمریکا و اسرائیل در افکار عمومی ایران تبدیل شده است، امروز در سرتیتر خود بار دیگر سعی دارد اعلام کند که علت تحریم های آمریکا علیه ایران حمایت ایران از مقاومت ضد امپریالیستی دولت سوریه است و اگر ایران از سوریه خارج شود همه چیز میشود مثل روزهای خوش بهاری، تحریم ها را برمی دارند و مردم صبح بجای اوقات تلخی با شادی از خواب برمیخیزند و کامشان شیرین خواهد شد!

نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران؟ آنهم همزمان با نتانیاهو از سوی محسن رضائی و سایت مشکوکش

به گفته نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، در روز دوشنبه، روسیه به اسرائیل و ایالات متحده پیشنهاد کرده است که ایران از در ازای برداشته شدن برخی تحریم های آمریکا، نیروه او پروکسی هایش را از سوریه خارج کند.

بر اساس گزارش اکسیوس: حضور ایران در سوریه نگرانی بزرگی برای اسرائیل است، اما موضع روسیه تاکنون، حداقل در محافل عمومی این بوده که حضور ایران در سوریه مشروع است، زیرا این امر به دعوت دولت بشار اسد بوده و این اولین بار است می‌شنویم که روس‌ها یک ایده جدید را برای خروج ایران پیشنهاد می‌دهند و آن‌ها آن را به تحریم‌های ایالات متحده پیوند می‌زنند.

پیشنهاد روسیه برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه در ازای برداشته شدن تحریم ها (کجاست سند و مدرک یا لینک ادعائی تابناک از دولت روسیه؟)

افراد حاضر در جلسه گفتند، نتانیاهو مشخص نکرده که آیا پیشنهاد روسیه در دیدار کوتاه وی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در هفته گذشته و در پاریس صورت گرفته است یا خیر؛ اما به نظر اکسیوس، از نظریات نخست وزیر اسرائیل به نظر می رسد که این موضوع در همان موقع مطرح شده است.

گفته شده که نتانیاهو در مورد دیدارش با پوتین نگاه مثبتی داشته و گفته که روس ها نمی توانند به تنهایی ایران را از سوریه خارج کنند، بلکه به کمک دیگر قدرت های جهانی نیاز دارند.

به گفته اعضای کنست که در این جلسه حضور داشتند، نتانیاهو گفته، روسیه و ایالات متحده در حال بحث در مورد راه هایی برای محدود کردن نفوذ ایران در سوریه هستند؛ از جمله پیشنهاد روسیه در مورد تحریم ها.

نتانیاهو گفته، در هشتم نوامبر، فرستاده ویژه ایالات متحده برای سوریه جیمز جفری در وین با مقامات روسی برای بحث در مورد این موضوع دیدار کرده است. نتانیاهو در پنجم نوامبر، سه روز قبل از نشست وین با جفری در اورشلیم دیدار داشته است.

از نتانیاهو در جریان این نشست پرسیده شده بود: آیا اسرائیل موضعی مشخص در مورد پیشنهاد روسیه ابراز داشته است یا خیر که وی گفته: اکنون این مسأله تنها در حد یک ایده است و اسرائیل یک سیاست مشخص را در این زمینه تصویب نکرده است.

سفارت روسیه در تل آویو از اظهار نظر در این خصوص سر باز زده؛ اما یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه روسیه در این باره گفته است: ما همچنان با سازمان ملل متحد و سایر گروه ها، همکاری می کنیم تا همه تلاش های احتمالی برای پیشبرد راه حل سیاسی و در انطباق با قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد را به کار بندیم. ما در مورد جزئیات این بحث های دیپلماتیک بحث نمی کنیم.


جالب است تابناک برای اثبات پیام پنهان نه غزه و نه لبنان کمترین سند و یا لینکی را نه از روسیه و نه از آمریکا که پدر اصلی تحریم هاست و نه اسرائیل آورده، تابناک میداند شایعه درست کن و کامروا باش!


روسیه پیشنهاد کاهش تحریم‌ها در ازای خروج ایران از سوریه را تکذیب کرد

معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، مقامات مسکو هیچ پیشنهادی به طرف‌های اسرائیلی و آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم‌ها علیه ایران در ازای خروج نظامیان این کشور از سوریه نداده‌اند.

به نقل از خبرگزاری «تاس»، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مقامات مسکو هیچ پیشنهادی به اسرائیل و آمریکا درباره لغو بخشی از تحریم‌ها علیه ایران در ازای خروج نظامیان این کشور از سوریه نداده‌اند.

پیش از این پرتال خبری «Axios» اعلام کرده بود که گویا روسیه به اسرائیل و آمریکا چنین پیشنهادی را داده است.

این دیپلمات بلندپایه گفت: «در رابطه با این بعد خاص و لغو تحریم‌ها در ازای چیزی، این مسئله را نمی توانم تایید کنم. البته نظریات نزدیکی مطرح شده بود که موفقیتی درباره آنها حاصل نشد.»

ریابکوف یادآور شد که روسیه در حال انجام رایزنی‌هایی با اتحادیه اروپا درباره ایجاد مکانیزمی برای حمایت از شرکت‌های طرف مشارکت با جمهوری اسلامی ایران است.

اگر توافق سوچی سریعا اجرایی نشود، دمشق عملیات ادلب را آغاز می‌کند

«حسین راغب» نائب رئیس کمیته مصالحه در پارلمان سوریه تأکید کرد که دمشق منتظر اجرای «توافق ترکیه و روسیه (سوچی) است، و اگر در مدت زمان کوتاهی اجرایی نشود، عملیات نظامی [نسخه] جایگزین خواهد بود».

در 17 سپتامبر گذشته «توافق ادلب» بین رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در شهر سوچی حاصل و قرار شد که پس از ایجاد یک «منطقه عاری از سلاح»، تروریست‌ها خود و سلاح سنگینشان را از این منطقه خارج کنند، ولی تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده و ترکیه موفق نشده است تروریست‌ها را قانع کند که این منطقه را ترک کنند.

راغب به روزنامه «الوطن» سوریه گفت که «ملت سوریه انتظار عملیات نظامی دارند؛ زیرا شهروندان ادلب بی‌صبرانه منتظر ارتش هستند تا در بیرون راندن تروریستها از استان خود» در کنار نیروهای سوری حضور داشته باشند.

ترکیه نیز به بهانه ایجاد «پست‌های دیدبانی» مناطقی را در ادلب، ریف حلب و حماه به تسلط خود درآورده است و آن را در داخل در توافق مناطق «کاهش تنش» می‌داند.

توافق مناطق کاهش تنش میان روسیه، ایران و ترکیه مورد توافق قرار گرفت و از 6 ماه مه وارد فاز اجرایی شد. در واقع این کشورها، کشورهای ناظر بر مذاکرات «آستانه» بودند (جزئیات بیشتر).

راغب درباره احتمال درگیری ارتش سوریه با نظامیان ترکیه گفت: «طرف ترکیه‌ای جرأت نخواهد کرد مستقیما با سوریه درگیر شود؛ زیرا رهبری سوریه و اراده مردمی در برابر تجاوز ترکیه سکوت نخواهد کرد و در صورت هر گونه تجاوزی، پاسخ محکمی خواهد داد».

وی با اشاره به اینکه نگاه منطقه‌ای و بین‌المللی به عملیات آتی ارتش سوریه در ادلب تغییر کرده، اظهار داشت که افکار عمومی جهان با تصویری مواجه است که با تصاویری که شبکه‌های الجزیره و العربیه پخش می‌کرد، تفاوت دارد.

نائب رئیس کمیته مصالحه در پارلمان سوریه اعلام کرد که از سال 2016 هیئتهای پارلمانی و سیاسی از اقصی نقاط جهان وارد سوریه شدند و به چشم خود واقعیت رخدادها و زندگی مردم را مشاهده و با مردم که در آزادی و دموکراسی به سر می‌برند، مصاحبه کردند.

راغب درباره استان ادلب هم گفت: «شهروندانی که در ادلب باقی مانده‌اند، دو دوسته هستند: یک دسته با افراد مسلح و یک دسته با حکومت که [این دسته] به صورت اجباری در استان باقی مانده‌اند تا املاک خود راحفظ کنند. این افراد روزانه با ما تماس می‌گیرند».

وی با بیان اینکه گروه‌های تروریستی حاضر در ادلب هم دچار شکاف و چند دستگی شده‌اند، خاطرنشان کرد که این گروهها «نماینده هیچ حکومت یا نظامی نیستند، بلکه نماینده گروه‌هایی هستند که از نظر عقلانی، سیاسی و مذهبی عقب مانده هستند و هیچ دین و اعتقادی ندارند».

راغب در پایان درباره آنچه «انتخابات شورای محلی» نامیده می‌شود و در مناطق تحت اشغال تروریستها برگزار می‌شود، تأکید کرد که «این انتخابات ارزشی ندارد و بیانگر اراده شهروندان نیست. [این انتخابات] باطل است؛ زیرا خارج از اصول و معیارهای قانونی است. [این انتخابات] تلاشی از سوی نظام ترکیه است تا زمان و دستاوردهای بیشتری به دست آورد… [ولی ما] نمی‌پذیریم که یک ذره از خاک سوریه خارج از حاکمیت دولت باشد».

ترس آمریکا از بهبود روابط ۲ کره

به نقل از یونهاپ، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت آمریکا خواستار اطمینان از این مسئله است که تلاشها برای بهبود روابط بین دو کره از پیشرفت در فرایند خلع سلاح کره شمالی پیشی نگیرد.

اظهارات پامپئو بیانگر نگرانی آمریکا از سرعت بهبود روابط بین دو کره است که می‌تواند تحریم‌های اعمال شده از سوی واشنگتن بر پیونگ یانگ به دلیل برنامه موشکی و هسته‌ای را تحت تاثیر قرار دهد.

پامپئو در کنفرانسی خبری گفت: ما این موضوع را برای کره شمالی مشخص کرده‌ایم که می‌خواهیم مطمئن شویم صلح در شبه جزیره و خلع سلاح کره شمالی از روابط بین دو کره عقب نماند. ما آنها را در کنار یکدیگر می‌بینیم. ما آنها را به عنوان فرایندهایی موازی و مهم می‌بینیم.

مقامات آمریکا و کره جنوبی همزمان با آغاز کارگروه مشترک بین دو کشور با یکدیگر دیدار کرده بودند. وزیر خارجه آمریکا گفت که توافق کاملی بین دو طرف درباره چگونگی انجام کار وجود دارد

یک دیپلمات ارشد آمریکایی نیز گفت: هدف از تشکیل کارگروه اطمینان از این مسئله است که در مورد یک مسئله یکسان صحبت کنیم و اینکه یک طرف اقدامی انجام ندهد که طرف دیگر اطلاعی از آن نداشته و یا فرصت واکنش نسبت به آن را نداشته باشد.

نشریه رسمی DPRK کره شمالی دوشنبه آمریکا را به فعالیت به عنوان یک مانع در بهبود روابط بین دو کره و مداخله در اجرای توافق نظامی ماه سپتامبر کره شمالی-کره جنوبی متهم کرد.

این نشریه در ستون یادداشت خود نوشت که آمریکا طرحی را برای مداخله در روند اجرای توافق نظامی بین دو کره را از طریق مرکز فرماندهی سازمان ملل برنامه ریزی کرده است.

گزارش‌ های بین المللی از حمله عربستان به یمن با بمب های خوشه ای

ائتلاف زیر نظر عربستان از زمان آغاز جنگ یمن در آوریل ۲۰۱۵ تا فوریه ۲۰۱۷، به طور گسترده از بمب های خوشه ای در یمن بهره گرفته است اما پس از این تاریخ سازمان های بین المللی شواهدی را که تایید کند چنین حملاتی تکرار شده باشد دریافت نکرده اند که این امر بر اساس گزارش «گروه ناظر بر مین و مهمات خوشه‌ای» به دلیل مشکلات در مسیر جمع آوری ادله و مستندات در یمن بوده است زیرا در این مدت حضور سازمان های بین المللی در مناطق شمالی یمن به ویژه صعده و تعز بسیار دشوار بود با این حال بر اساس گزارش های رسمی جنبش انصار الله، ائتلاف عربستان پس از اول فوریه ۲۰۱۷ نیز در چهار حمله از بمب های خوشه ای بهره گرفت.

«مارک هزنی» از تهیه کنندگان گزارش ممنوعیت استفاده از مین و مدیر بخش تسلیحات در دیدبان حقوق بشر گفت: «متاسفانه هواپیماهای وابسته به ائتلاف سعودی از بمب های خوشه ای در یمن استفاده کردند. ما بیست و سه مورد از چنین حملاتی را مستند کرده ایم، بمب هایی که در این حملات به کار گرفته شد ساخت سه کشور آمریکا، انگلیس و برزیل است».

هزاران نفر در حملاتی که با بمب های خوشه ای و مین های ضد نفر در یمن انجام شده است جان دادند ضمن اینکه خطرات این نوع تسلیحات که هنوز منفجر نشده اند سالها ادامه خواهد داشت.

«لورن پرسی» مسئول بخش قربانیان در کمپین بین المللی ممنوعیت استفاده از مین ها می گوید: «متاسفانه آنچه می دانیم این است که تعداد مصدومان چنین حملاتی در سال های اولیه جنگ بسیار بالا بوده است و این نتیجه آمار قابل اعتماد ما است، صدها نفر دیگر هم به دلیل انفجار تجهیزات و مهمات برجای مانده از جنگ از جمله بمب های خوشه ای آسیب دیده اند».

گروه ناظر بر مین و مهمات خوشه ای استفاده عربستان از بمب های خوشه ای سی بی یو ۱۰۵ آمریکایی را با مستندات تایید کرده است، آمریکا این نوع بمب را تا ماه مه ۲۰۱۶ به عربستان می فروخت، ضمن اینکه مهمات انگلیسی مدل بی ال ۷۵۵ نیز از دیگر تسلیحات استفاده شده در یمن است که استفاده از آنها مستند شده است. آمریکا صادرات این نوع مهمات را از اواسط ۲۰۱۶ به عربستان ممنوع کرد، اما کسی از اینکه عربستان چه تعداد از این نوع مهمات را در اختیار دارد اطلاعی ندارد، سلاحی مرگبار که هیج تضمینی وجود ندارد تا دوباره در یمن به کار گرفته نشود. عربستان هم مثل دیگر کشورهای عضو ائتلافی که خود فرماندهی آن را بر عهده دارد عضو توافقنامه ممنوعیت استفاده از مهمات خوشه ای نیست.

پمپئو: غارت نفت سوریه مجاز است، اما بد به‌ حال آنهایی که به دمشق نفت برسانند!

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در پیامی توییتری مدعی شد عواقب سختی در انتظار آنهایی خواهد بود که نفت دولت دمشق را تامین کرده یا به حزب‌الله و حماس کمک مالی کنند.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا توطئه نفتی ایران-روسیه را برای سرپا نگه داشتن بشار اسد، همچنین تامین مالی حزب‌الله و حماس هدف قرار داده، یک پیام مشخص برای آنها دارد مبنی بر اینکه عواقب سختی در انتظار هرکسی است که محموله نفتی به سوریه بفرستد یا سعی به فرار از تحریم‌های آمریکا علیه اقدامات تروریستی ایران (!) داشته باشد.

این درحالی است که واشنگتن دیروز ۳ شرکت و ۶ تبعه روسی را به اتهام ارسال نفت ایران به سوریه تحریم کرد.

از جمله این شرکت های روسی گروه «گلوبال ویژن» و «پرومیسری ایمپورت» را می‌توان نام برد.

در میان افراد نیز نام «آندری داگایف» یکی از معاونان دولت روسیه به چشم می خورد.

زاخارووا: آمریکا در «التنف» به تروریستها آموزش میدهد

به نقل از ایتارتاس، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه با استناد به برخی شواهد، از آموزش دیدن معارضین در پایگاه نظامی آمریکا در حوالی شهر «التنف» سوریه خبر داد و به این اقدام اعتراض کرد.

وی در این باره افزود: به‌بهانه مبارزه با داعش و در واقع، آن طور که به ما گفته‌اند برای مهار ایران، آمریکا یک پایگاه نظامی بزرگ در التنف که منطقه راهبردی مهمی در مجاورت مرز سوریه، عراق و اردن است و در نزدیکی بزرگراه بغداد – دمشق قرار دارد، دایر کرده است. به گواه شاهدان، معارضین در این پایگاه تحت آموزش قرار می‌گیرند.

زاخارووا همچنین از تداوم مشکلات برای ایجاد منطقه عاری از سلاح در ادلب، علیرغم تلاش ترکیه برای اجرای تفاهم‌نامه ۱۷ سپتامبر سخن گفت و بیان کرد: مسکو مراتب نگرانی خود را از اوضاع ادلب در شمال سوریه اعلام می دارد.

تشدید حملات ائتلاف آمریکایی در حومه هجین که به مرگ غیرنظامیان منجر شده نیز از دیگر موارد نگرانی روسیه عنوان شد.

هشدار روسیه به اوکراین درباره هر گونه ماجراجویی در دریای آزوف

به نقل از خبرگزاری «تاس»، روسیه به دولت دست نشانده ناتوئی اوکراین هشدار می دهد تا از هر گونه تلاش برای تغییر وضعیت دریای آزوف که مغایر با حقوق بین الملل است، خودداری کند.

در بیانیه ای که در این رابطه از سوی وزارت امور خارجه روسیه منتشر شده، آمده است: مقامات مسکو برای مذاکرات شفاف و سازنده درباره اوضاع در دریای آزوف آمادگی داشته و از مقامات کییف نیز توقع دارند تا ارتکاب به هر نوع ماجراجویی در جهت ایجاد تغیرات یکجانبه در مرزبندی دریایی در این منطقه که مورد قبول فدراسیون روسیه نباشد،‌به شدت خودداری کند.

وزارت خارجه روسیه هشدار داده است،‌در غیر این صورت مسئولیت هر نوع وخامت اوضاع احتمالی در منطقه دریای آزوف و تنگه کرچسک تنها برعهده طرف اوکراینی و حامیان خارجی اقدامات تحریک آمیز آنها خواهد بود. در عین حال مسکو تمام اتهامات وارده از سوی کییف درباره اقدامات متجاوزانه و غیرقانونی را تکذیب می کند.

دیپلماتهای روسی تاکید کردند که این کشور، برخلاف ادعای دولت اوکراین و مقامات بروکسل، حضور نظامی خودر این منطقه را افزایش نداده و نیروهای مستقر تنها برای تامین امنیت بنادر شبه جزیره کریمه مورد استفاده قرار می گیرند.

وزارت خارجه روسیه یادآور شده که اعلام آمادگی طرف اوکراینی درباره ایجاد پایگاه نظامی-دریایی و همچنین استقرار توپخانه در سواحل دریای آزوف، ‌دقیقا در جهت نظامی شدن این منطقه است. چنین اظهاراتی از سوی مقامات کییف مانع دیگری برای روابط دوجانبه و همچنین آسیب رساننده به منافع امنیت منطقه و بین المللی است.

در این بیانیه همچنین از حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از مواضع غیرسازنده و ضدروسی دولت اوکراین به شدت ابراز تاسف شده است.

وزیر جنگ آمریکا: آمریکا در حال ساخت پست دیدبانی در شمال سوریه است

ژنرال «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که این کشور در حال ساخت پست‌های دیدبانی نظامی در مناطق شمالی سوریه و نزیک به مرز ترکیه است.

متیس شامگاه چهارشنبه طی نشست مطبوعاتی در پنتاگون، ضمن اعلام خبر ساخت پست‌های دیدبانی، گفت: «ما هر تهدیدی را که (از شمال سوریه) متوجه ترکیه شود را شناسایی و رهگیری خواهیم کرد».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با مشروع دانستن نگرانی ترکیه از تهدیدات موجود در شمال سوریه، مدعی شد که دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور عامل اصلی نگرانی‌های ترکیه است.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه ادعاهای خود افزود: «همانطور که می‌دانید (بشار) اسد با حمایت روسیه و ایران، جنایاتی را در کشور خودش انجام داده است. او این کشور را با شیوه حکومتش تکه‌تکه کرده است، البته اگر اصلا بتوان آن را حکومت‌کردن نامید! ترکیه نیز به عنوان یک کشور عضو ناتو که با سوریه هم‌مرز است، دلایل زیادی برای نگرانی دارد».

متیس با بیان اینکه برای رفع نگرانی‌های ترکیه از تهدیدات در سوریه، پست‌های دیدبانی در مرز این دو کشور ایجاد می‌کنند، توضیح داد: «ما در حال ساخت پست‌های دیدبانی در شمال سوریه هستیم و این یک تحول جدید است. این پست‌های دیدبانی را در منطقه متعددی در مرز سوریه (با ترکیه) ایجاد می‌کنیم».

وی ضمن اشاره به جلسات مشاوره‌ای فشرده با ارتش ترکیه جهت ساخت پست‌های دیدبانی، اضافه کرد: «هر تهدیدی را که متوجه ترکیه شود شناسایی می‌کنیم. این یعنی که نیاز داریم تا با ارتش ترکیه درخصوص تمام مرز این کشور (با سوریه) در ارتباط باشیم».

وزیر دفاع آمریکا در پایان ضمن تاکید مجدد به حمایت واشنگتن از شبه‌نظامیان کُرد سوری، گفت: «همچنین این پست‌های دیدبانی را ایجاد می‌کنیم تا نیروهایی که در درّه میانی فرات مبارزه می‌کنند، بتوانند روی نابود کردن خلافت (داعش) تمرکز کنند».

متیس پیشتر طی سخنرانی در اندیشکده آمریکایی «صلح» با تکرار آرزوهای نخ‌نماشده کاخ سفید گفته بود: «به گمانم، بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه باید به روشی از قدرت در این کشور کنار گذاشته شود… فکر نمی‌کنم هیچکدام از انتخابات‌هایی که تحت قدرت این رژیم (در سوریه) برگزار شود، معتبر باشد».

ترامپ مهاجرانی را که به طرف آمریکا در حرکت هستند جنایتکار خواند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در صفحه توییتر خود مهاجران به سوی آمریکا را جنایتکار خواند که باید متوقف شوند.
ترامپ چنین توییت کرد: در کاروان مهاجران جنایتکاران زیادی وجود دارند و ما آنها را متوقف خواهیم کرد. بگیرید و بازداشت کنید! فعالیت قضایی از سوی کسانی که درباره امنیت و سلامت شهروندانمان هیچ نمی دانند کشورمان را در معرض خطر بزرگی قرار می دهد.این خوب نیست.

ترامپ: به احتمال زیاد قتل خاشقجی با آگاهی بن سلمان صورت گرفته است

به نقل از الجزیره، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا گفت: به احتمال زیاد قتل جمال خاشقجی نویسنده منتقد عربستانی با آگاهی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی صورت گرفته است.

ترامپ اعلام کرد که بعد از انجام تحقیقات مستقل جزئیات بیشتری از قتل خاشقجی به دست آورده‌ایم.

بیشتر بخوانید

رئیس‌جمهور آمریکا افزود که قتل خاشقجی یک فاجعه و غیرقابل بخشش است.

ترامپ همچنین تاکید کرد که آمریکا قصد دارد شریک عربستان باقی بماند تا منافع آمریکا، اسرائیل، و شرکای منطقه‌ای تضمین شود.

وی در ادامه اعلام کرد: احتمال دارد که هیچ وقت نتوانیم به همه حقایق مربوط به قتل خاشقجی دست پیدا کنیم.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اظهار داشت که کنگره درباره چگونگی تعامل با عربستان آزاد است اما من فقط ایده‌هایی را بررسی می‌کنم که همسو با امنیت آمریکا است.

ترامپ گفت: حتی اگر بن سلمان در جریان قتل خاشقجی بوده باشد آمریکا شریکی استوار برای عربستان باقی خواهد ماند.

خاشقجی که پس از ترک عربستان سعودی مقیم آمریکا شده و در روزنامه واشنگتن‌پست مطلب می‌نوشت روز 2 اکتبر در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید. حکومت آل‌سعود، بعد از انکار کامل ماجرا در ابتدا به قتل وی اعتراف کرده، اما روایت‌های متنوع و متناقضی درباره این ترور ارائه کرده است.


به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، سخنرانی سالانه سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در برابر مجلس شورای این کشور مجموعه‌ای از پیام‌های داخلی و بین‌المللی را برای طرف‌های مرتبط به دنبال داشت که از جمله آنها این بود که عربستان نسبت به واکنش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضد محمد بن سلمان ولیعهد این کشور در خصوص پرونده ترور جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول اطمینان خاطر دارد.

ملک سلمان در این سخنان مدعی شد که محمد بن سلمان در تصمیم‌گیری‌های خود کاملا آزاد نیست، وی در عین حال تأکید کرد که بن سلمان در سمت خود باقی خواهد ماند. این اظهارنظر در واکنش به برخی گروه‌های داخلی و بین‌المللی است که مدعی جانشین احتمالی احمد بن عبدالعزیز به جای محمد بن سلمان هستند.

از سوی دیگر محمد بن سلمان بعد از انزوای ناشی از بحران به وجود آمده در نتیجه ترور روزنامه‌نگار منتقد سعودی که باعث شده بود مدتی گوشه گیر شود، تصمیم به انجام یک سفر خارجی گرفته است. در عربستان سعودی دیروز اعلام شد که محمد بن سلمان در نشست گروه 20 که قرار است در اواخر ماه جاری میلادی در آرژانتین برگزار شود، شرکت می‌کند. این سفر بخشی از دور تازه سفرهای خارجی محمد بن سلمان خواهد بود.

این موضوع نشان می‌دهد عربستان سعودی نسبت به صدور گزارش نهایی آمریکا در خصوص پرونده قتل خاشقجی که دونالد ترامپ وعده آن را داده بود، اطمینان خاطر دارد. در همین راستا بود که ملک سلمان در سخنرانی اخیر خود بار دیگر به بازارگرمی و تبلیغ برای فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی پسرش پرداخت و وعده تقویت جبهه داخلی عربستان توسط او را داد.

کره شمالی ۱۰ پست نگهبانی خود را در مرز با همسایه جنوبی تخریب کرد

به گزارش خبرگزاري فرانسه، کره شمالی روز سه شنبه در راستای روند بهبود روابط خود با کره جنوبی ده پست نگهبانی مرزی را در منطقه غیرنظامی شده ای که دو کشور را از یکدیگر جدا کرده است، با استفاده از دینامیت منفجر کرد.
این اقدام کره شمالی مرحله جدیدی در روند تنش‌زدایی در شبه جزیره کره محسوب می شود این در حالی است که مذاکرات مربوط به خلع سلاح هسته ای کره شمالی میان پیونگ یانگ و واشنگتن درجا می زند. تخریب پست های نگهبانی مرزی در واقع تدبیری بود که در نشست سران دو کره در پیونگ یانگ میان مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی و کیم جونگ-اون رهبر کره شمالی اتخاذ شد. رئیس جمهور کره جنوبی و رهبر کره شمالی اولین بار بیست و هفتم آوریل گذشته برای زدودن تنشها در روابط دوجانبه در روستای مرزی پانمونجوم با یکدیگر دیدار کردند و ضمن توافق برای بهبود روابط دو کشور بیانیه ای را برای پاکسازی شبه جزیره کره از سلاحهای هسته ای و برقراری صلح پایدار امضا کردند.
وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی در آن زمان به همسایه جنوبی خود اعلام کرد که برجهای نگهبانی مرزی میان دو کشور تقریبا به طور همزمان تخریب خواهند شد. ارتش کره جنوبی نیز تایید کرد که پستهای نگهبانی مرزی میان دو کره در منطقه غیرنظامی بین دو کشور مطابق با جدول زمانی که از پیش تعیین شده بود، تخریب شده اند. کره جنوبی نیز به نوبه خود در حال تخریب ده پست نگهبانی مرزی است. کره جنوبی برجهای نگهبانی در مرز با همسایه شمالی خود را عمدتا با بیل مکانیکی تخریب می کند.
طبق گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، از این پس کره شمالی یکصد و پنجاه پست نگهبانی در سطح و زیر زمین دارد در حالی که کره جنوبی تنها پنجاه پست نگهبانی در مرز خود با کره شمالی دارد. مون جائه- این از مدتها قبل بر ضرورت گفتگو با کره شمالی به منظور حل اختلافات میان دو کشور و کاهش تنشها در شبه جزیره کره تاکید می کند. رئیس جمهور کره جنوبی مبتکر اصلی روند تنش‌زدایی در روابط دو کره محسوب می شود. وی ضمن این که برای اجرای برخی پروژه های اقتصادی مشترک با همسایه شمالی توافق کرده است، قول داده است تحریمهای سازمان ملل متحد بر ضد کره شمالی را رعایت نماید.
با گذشت زمان رویکردی که رئیس جمهور کره جنوبی در قبال همسایه شمالی در پیش گرفته بیش از پیش با رویکرد واشنگتن در قبال پیونگ یانگ فاصله می گیرد. دولت آمریکا خواستار خلع سلاح هسته ای کامل کره شمالی پیش از لغو تحریم های بین المللی بر ضد این کشور است. منطقه مرزی غیرنظامی میان دو کره به رغم اسم خود یکی از نظامی‌ترین مناطق مرزی در جهان است و چند میدان مین‌ و حصار سیم خاردار دو کشور را از یکدیگر جدا کرده است. با این حال دو کره در حال غیرنظامی کردن روستای مرزی پانمونجوم هستند. هر طرف قرار است بیش از سی و پنج نفر در این منطقه مستقر نکند و البته این افراد نیز نباید مسلح باشند.

ارتش سوریه یورش سنگین اجناد قفقاز را در حومه ادلب دفع کرد

به نقل از اسپوتنیک، ارتش سوریه موفق به دفع یورش گسترده ای که تروریستهای موسوم به اجناد قفقاز شب گذشته به مواضع ارتش سوریه در حومه جنوب شرقی ادلب انجام دادند، شدند.

یک منبع نظامی سوری اعلام کرد: ارتش سوریه موفق به دفع یورش سنگینی که تروریستهای اجناد قفقاز در محور شهرک الخوین الکبیر در حومه جنوب ادلب انجام دادند، شدند و این پس از درگیری های شدید میان طرفین رخ داد.

منبع سوری بیان کرد: نیروهای توپخانه ای و موشک اندازهای ارتش سوریه خطوط امداد رسانی این تروریستها را در منطقه، زیر آتش سنگین قرار دادند که بر اثر آن شمار زیادی از تروریستهای کشته و زخمی شدند و تجهیزات آنها منهدم شد.

این منبع نظامی سوری گفت: تروریستها سعی داشتند که با سوء استفاده از شرایط جوی و نبود دید کافی به مواضع ارتش سوریه حمله ببرند اما نیروهای ارتش سوریه این حمله را دفع کردند.

همزمان خبرنگار اسپوتنیک گزارش داد: نیروهای ارتش سوریه در حومه ادلب اخیرا شروع به هدف قرار دادن مواضع تروریستها و خطوط امداد رسانی آنها و نیز ستون های کمکی آنها در محورهای جرجناز، سکیک و التمانعه در حومه جنوب شرقی ادلب کرده اند.

سازمان منع سلاح‌های شیمیائی در خدمت آمریکا به پیشنهاد روسیه رأی نداد

به نقل از اسپوتنیک، سازمان منع سلاح‌های شیمیائی (OPCW) امروز سه شنبه پیشنهاد روسیه درباره محدودکردن قدرت این نهاد را رد کرد.

پیشنهاد روسیه و چین در خصوص محدود کردن اختیارات این نهاد در نشست امروز با ۳۰ رأی موافق در برابر ۸۲ مخالف به تصویب کشورهای عضو نرسید.

در این رأی گیری، ۳۱ کشور عضو به پیشنهاد مذکور رأی ممتنع داده و نمایندگان ۱۰ کشور نیز جلسه رأی گیری را تَرک کردند؛ لذا ۷۱ کشور عضو از دیدگاه کشورهای غربی در این خصوص حمایت نکرده اند.

لازم به ذکر است که ۶ تیر ماه سال ۹۷، هیأت نمایندگی انگلیس در سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیائی اعلام کرد که مسئولیت شناسایی عاملان استفاده از سلاح های شیمیایی نیز به سازمان مذکور واگذار شده است.

بر اساس اعلام هیأت نمایندگی انگلیس در سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیائی، پیشنهاد فوق با ۸۲ رأی موافق در برابر ۲۴ مخالف به تصویب رسیده بود.

روسیه و چین نیز در مقابل با ارائه پیشنهادی اعلام کردند که باید چنین اختیاری به گروه ویژه ای سپرده شود.

اعتراض روسیه به دخالت آمریکا در انتخابات اینترپل

به نقل از تاس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، اظهار داشت که نامه برخی از سناتورهای آمریکایی که می خواهند انتخاب «الکساندر پروکوپچوک» نامزد روسیه در انتخابات اینترپل جلوگیری کنند، نمونه ای واضح از اعمال فشار بی مورد و دخالت در انتخابات است.

پسکوف گفت: این اقدام نوعی دخالت در روند انتخابات یک سازمان بین المللی است. این موضوع به چه صورت دیگری می تواند باشد؟ این اقدام یک مداخله آشکار است.

وی افزود: با این وجود، انتخابات برگزار خواهد شد و باید منتظر نتایج باشیم.

ترامپ نباید اجازه دهد یک روس رئیس جدید اینترپل شود

به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»،گروهی از سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، نامه سرگشاده خطاب به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را منتشر کردند که در آن از وی خواسته شده تا بر اعضای مجمع عمومی اینترپل تاثیر گذاشته و مانع از آن شود که «الکساندر پروکوپچوک» سرهنگ روس، رئیس جدید این سازمان شود.

متن این پیام در سایت سناتور «جین شاهین» سناتور دموکرات منتشر شده و «مارکو روبیو» و «راجر وایکر» از حزب جمهوری‌خواه وهمچنین سناتور دموکرات «کریس کونس» نیز زیر این نامه را امضا کرده‌اند.

سناتورهای آمریکایی معتقدند، انتخاب سرهنگ روس «الکساندر پروکوپچوک» به عنوان رئیس جدید اینترپل، به منزله قرار دادن مرغ در اختیار روباه است. آنها نوشته‌اند: «روسیه به طور دائم از اینترپل برای رسیدن به مقاصد خود و مقابله با مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران سوء‌استفاده می‌کند و «پروکوپچوک» شخصا در اجرای راهکارهای ارعاب‌آمیز روسیه دخالت دارد که در نهایت در جهت تضعیف موسسات دموکراتیک در این کشور و تقویت رژیم خودکامه رئیس جمهوری ولادیمیر پوتین اجرا می‌شود.»

سناتورهای آمریکایی تاکید کردند: «ما از دولت دونالد ترامپ می‌خواهیم تا از امکانات و نفوذ خود استفاده کند تا اینترپل بیش از این مورد سوءاستفاده پوتین و سایر دیکتاتورها برای اهداف غیرقانونی قرار نگیرد.»

لازم به یادآوری است، «منگ هونگوی» رئیس سابق اینترپل و معاون وزیر امنیت اجتماعی چین، پس از اتهامات وارده به وی درباره دریافت رشوه و نقض قانون از سمت خود برکنار شد.

مقامات مسکو امیدوارند «الکساندر پروکوپچوک» که اصلی‌ترین نامزد سمت ریاست جدید اینترپل است، در جریان انتخاباتی که روز چهارشنبه 21 نوامبر (30 آبان ماه) انجام می شود، برگزیده شود. این سرهنگ پلیس از سال 2006 تا 2011 نایب رئیس مرکز ملی دفتر اینترپل در وزارت کشور روسیه بود و بعد از این تاریخ نیز ریاست این دفتر را برعهده گرفت. وی در سال 2016به سمت معاون رئیس اینترپل منصوب شد.

روسیه: تحریم های آمریکا علیه مسکو، نوعی حمایت از تروریست هاست

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین وزارت خارجه روسیه اعلام کرد تحریم های آمریکا علیه روسیه به علت سوریه، به منزله حمایت از تروریست ها و سنگ اندازی در مسیر بازسازی است.

روسیه پیشنهاد کاهش تحریم‌ها در ازای خروج ایران از سوریه را تکذیب کرد

معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، مقامات مسکو هیچ پیشنهادی به طرف‌های اسرائیلی و آمریکایی درباره لغو بخشی از تحریم‌ها علیه ایران در ازای خروج نظامیان این کشور از سوریه نداده‌اند.

به نقل از خبرگزاری «تاس»، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مقامات مسکو هیچ پیشنهادی به اسرائیل و آمریکا درباره لغو بخشی از تحریم‌ها علیه ایران در ازای خروج نظامیان این کشور از سوریه نداده‌اند.

پیش از این پرتال خبری «Axios» اعلام کرده بود که گویا روسیه به اسرائیل و آمریکا چنین پیشنهادی را داده است.

این دیپلمات بلندپایه گفت: «در رابطه با این بعد خاص و لغو تحریم‌ها در ازای چیزی، این مسئله را نمی توانم تایید کنم. البته نظریات نزدیکی مطرح شده بود که موفقیتی درباره آنها حاصل نشد.»

ریابکوف یادآور شد که روسیه در حال انجام رایزنی‌هایی با اتحادیه اروپا درباره ایجاد مکانیزمی برای حمایت از شرکت‌های طرف مشارکت با جمهوری اسلامی ایران است.

درخواست مکرر دولت دست نشانده آمریکای افغانستان از فیسبوک برای دسترسی به اطلاعات کاربران

فیسبوک یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در بین مردم افغانستان محسوب می‌شود که نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی کاربران بیشتری دارد.

بر اساس آمار وزارت مخابرات افغانستان حدود 3 میلیون نفر از مردم افغانستان از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند.

فیسبوک در گزارش اخیرش اعلام کرد که دولت افغانستان از سال 2014 میلادی تا کنون 5 بار خواسته تا دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران توسط این شرکت فراهم شود.

این شبکه اجتماعی تصریح کرد که دولت افغانستان خواستار دسترسی به اطلاعات 9 نفر از کاربران شده است.

اما ظاهرا فیسبوک از افشای هویت کاربران یاد شده خودداری کرده است.

این شبکه اجتماعی تاکید کرده که تنها بر اساس قانون و شرایط خدمات حاضر است تا به درخواست دولت‌ها درباره ارائه اطلاعات همکاری کند.

بنیاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان در واکنش به این موضوع اعلام کرد که دولت کابل باید اطمینان دهد که درخواست‌هایش باعث نقض حریم خصوصی کاربران نمی‌شود.

این بنیاد ابراز امیدواری کرده است که درخواست‌ دولت افغانستان برای دسترسی به اطلاعات کاربران در راستای اهداف اطلاعاتی و جاسوسی صورت نگرفته باشد.

فیسبوک پیش از این نیز اطلاعاتی مانند جنسیت، اعتقادات مذهبی و سلایق سیاسی کاربران خود را پیش از این به برخی از شرکت‌ها در کشورهای غربی فروخته است.

این شبکه اجتماعی پیش از این اطلاعات 78 میلیون کاربر خود در آمریکا را به «کمبریج آنالیتیکا» فروخته بود که ترامپ از آن برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور استفاده کرد.

سازمان ملی نظارت و حمایت از داده‌ها در اسپانیا نیز فیسبوک را به اتهام جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران و فروش آن به شرکت‌های تبلیغاتی متهم کرده بود.

راه کار رئیس جمهور جدید پاکستان: گدائی کن تا محتاج نباشی!

به نقل از اکسپرس نیوز، بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی پاکستان (SBP)، دولت اسلام آباد مبلغ یک میلیارد دلار از عربستان سعودی به عنوان کمک مالی دریافت کرد.

«اسد عمر» وزیر خزانه داری پاکستان گفت که این مبلغ روز دوشنبه (۲۸ آبان) پرداخت شده و بر اساس توافق، بخش دوم و سوم این مبالغ نیز طی چند ماه آینده به دولت اسلام آباد پرداخت می‌شود.

در سفر اخیر «عمران خان» به عربستان سعودی، توافق شد که ریاض مبلغ ۳ میلیارد دلار به عنوان کمک مالی به اسلام آباد پرداخت کند.

ریاض همچنین به اسلام‌ آباد زمان داده است که این کشور بتواند به مدت یک سال نفت عربستان را تا ۳ میلیارد دلار خریداری کند و هزینه آن را یک سال بعد پرداخت کند.

لازم به ذکر است که از آغاز سال جاری تاکنون ذخایر ارزی پاکستان حدود ۴۲ درصد کاهش پیدا کرده است و تنها ذخیره ارزی این کشور ۸ میلیارد دلار است که صرفا هزینه واردات ۲ ماه آتی این کشور را تامین خواهد کرد.

عمران خان برای ادامه گدائی ها امروز به مالزی سفر کرد!

چین، آمریکا را به «ریا و دورویی» متهم کرد

به نقل از رویترز، چین امروز چهارشنبه در نشستی در سازمان تجارت جهانی، آمریکا را به «دورویی» متهم کرد.

اظهارات چین در واکنش به اقدام آمریکا برای اقامه دعوا علیه این کشور در مورد تعرفه‌ های آلومینیوم و حفظ حقوق مالکیت فکری اعلام شدهاست.

به گزارش رویترز، نماینده چین در جلسه سازمان تجارت جهانی بعد از استماع بیانیه‌ نمایندگان آمریکا در این خصوص گفت: از بیانیه آمریکا بوی ریا و دورویی به مشام می‌رسد.

این در حالیست که از زمانی که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بعد از مدت‌ها به تهدیدات خود جامعه عمل پوشاند و تعرفه واردات فولا و آلومینیوم را افزایش داد، چین نیز بر محصولات غذایی و دیگر کالاهای ایالات متحده تعرفه‌های جدیدی اعمال کرد.

جنگنده‌های آمریکایی بار دیگر با بمب فسفری شهر هجین سوریه را بمباران کردند

جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی مبارزه با تروریسم، جنایت جدیدی را علیه غیرنظامیان سوری با استفاده از سلاح‌های ممنوعه مرتکب شدند.

خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) به نقل از منابع محلی در دیرالزور گزارش داد جنگنده‌های ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا با بمب‌های فسفرسفید محله‌های مسکونی شهر هجین در حومه دیرالزور را بمباران کردند که به کشته و یا زخمی شدن شماری از غیرنظامیان منجر شد.

جنگنده‌های آمریکایی طی هفته گذشته هم روستاها و شهرک‌های حومه جنوب شرقی دیرالزور را با بمب‌های فسفر سفید و بمب‌های خوشه‌ای که در سطح بین المللی استفاده از آن ممنوع است، بمباران کردند که به جان باختن بیش از 100 غیرنظامی منجر شده بود.

خبر دیگر اینکه نیروهای ارتش سوریه در جریان عملیات پاکسازی روستاها و شهرک‌های آزاد شده از اشغال تروریسم در حومه قنیطره و دمشق، مقادیری سلاح و مهمات و دارو کشف کردند که بخشی از آنها ساخت اسرائیل و آمریکا است.

سانا گزارش داد نیروهای یگان مهندسی اتش سوریه با همکاری کمیته‌های آشتی و مردم روستاهای المعلقه، دیرماکر و بیت جن در حومه قنیطره و حومه جنوب غربی دمشق، مقادیر زیادی سلاح و مهمات و دستگاه‌های پخش ماهواره‌ای ساخت آمریکا که از گروه‌های تروریستی به جا مانده، کشف کردند، همچنین مقادیر زیادی دارو که بخشی از آنها ساخت اسرائیل و کشورهای غربی است و نیز مواد غذایی تولید رژیم صهیونیستی به دست آمده است.

نیروهای ارتش سوریه دو روز پیش نیز مقادیری سلاح و مین که بخشی از آنها ساخت رژیم صهیونیستی بود، در استان قنیطره کشف کردند که گروه‌های تروریستی پیش از فروپاشی و فرار به جا گذاشته بودند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: