پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

گزارشات کارگری

گزارشات کارگری

گزارش تکمیلی درباره بازداشت شدگان در تجمع مسالمت آمیز کارگران هفت تپه

در حالی که امروز از سوی مقامات قضایی در شهرستان شوش اعلام شده بود که چهار کارگر و یک خانم بازداشت شده آزاد خواهند شد و دادیار پرونده با تبدیل قرار بازداشت آنها به قرارکفالت موافقت کرده بود و تمام تشریفات قانونی برای تودیع کفالت در حال انجام بود، ناگهان از سوی مقام قاضی، اعلام شد که این افراد آزاد نمی شوند.

 امروز چهارشنبه، حوالی ظهر، در حالی که بسیاری در بیرون از دادگاه خبر آزادی بازداشت شدگان را به سرعت با تلفن به دیگران خبر میدادند و همچنین در فضای مجازی حتا- با عجله- خبرقطعی آزاد شدن این عزیزان منتشر شده بود و در حالی که یک ساعت مانده به تعطیلی و پایان زمان اداری دادگاه باقی مانده بود و کارگران و خانواده ها از این خبر شادمان شده بودند ناگهانفضایی امنیتی در دادگاه حاکم شد و تمامی مراجعه کنندگان، کارگران و خانواده ها را از سالن بیرون کردند.

 مقامات قضایی در دادستانی شوش اعلام کرده اند که علاوه بر پرونده ی موجود،پرونده ای دیگر برای بازداشت شدگان مفتوح شده است که یک پرونده ی امنیتی است و بنا به اظهارات کارگران مراجعه کننده، مقامات قضایی ادعا کرده اند که آنها خودشان هم از عنواناتهامی جدید اطلاع ندارند. به نظر میرسد در آخرین لحظات، در یک هماهنگی بین دستگاه قضایی و دستگاه امنیتی، اتهامی جدید برای بازداشت شدگان تراشیده شده است. بنابر اظهارات وکیل ونیز شنیده ها، اینطور به نظر میرسد که اتهام پیشین این عزیزان » اخلال در نظم عمومی» عنوان شده بود که ذیل اتهامات عمومی است تعریف میشود و ناظر بر اتهام امنیتی نیست اما در پروندهسازی و اتهام جدید تلاش شده است یک اتهام امنیتی نیز برای این بازداشت شدگان ساخته شود تا بلکه سایر کارگران را مرعوب کنند. اینگونه اعلام شده است که این عزیزان تا زمان تعیین تکلیف پرونده جدید و تا زمان نامشخصی در بازداشت باقی خواهند ماند!

هر چهار کارگر بازداشت شده، آقایان اسماعیل بخشی، مسلم آرمند، محمد خنیفر و سید حسن فاضلی و همچنین خانم سپیده قُلیان در یک تجمع مسالمت آمیز که توسط تمامی کارگران هفت تپه وبخش عمده ای از مردم شوش و در راستای احقاق حقوق کارگران هفت تپه برگزار شده، حضور داشته اند و هر گونه اتهام اعم از اخلال در نظم عمومی و یا هر اتهام امنیتی دیگری که به اینعزیزان منتسب شود بی پایه و غیر قانونی است. مقامات اداری-دولتی شهری، استانی و کشوری و مقامات قضایی همگان اذعان داشته اند که تجمع کارگران هفت تپه کاملا مسالمت آمیز و بدون هیچ اخلالی در نظم انجام شده است. آنها به هنگام تلاش برای پایان دادن به اعتصاب کارگران هفت تپه ادعا میکنند که در کنار تمامی کارگران هستند و بازداشت کارگران از نظر آنها غیرقانونی و غیر انسانی است اما از طرفی نه تنها تلاشی برای آزادی انها نمی کنند بلکه در پرونده سازی جدید علیه این عزیزان همکاری میکنند !

 بنابر اظهارات وکیل کارگران، کارگران بازداشتی، نه سازمانده این تجمع قانونی و مسالمت آمیز بوده اند و نه رهبر آن بلکه تنها نماینده و صدای هزاران کارگر معترض هفت تپه و خانواده هایآنان بوده اند و هیچ جرمی مرتکب نشده اند. همچنین ما کارگران اعلام می داریم که خانم قلیان نیز مانند سایر مردم در همبستگی با خواسته های برحق و قانونی کارگران در میان خانواده ها وکارگران حضور داشته و کارگران هفت تپه و خانواده هایشان از اینکه ایشان از این بابت متحمل آزار، بازداشت و اذیت شده اند عمیقا متاسف بوده و قدردان ایشان و خانواده ی وی هستند.

دریک جامعه سالم، باید به وجود عزیزانی همانند این کارگران که قبول زحمت کرده و نماینده و صدای مطالبات برحق کارگری شده اند تبریک گفت و قدردان آنها بود؛ اما متاسفانه امروز شاهدهستیم که برعکس، با این عزیزان برخوردهایی غیر قانونی و غیر انسانی می شود. سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، همراه و همدوش با نمایندگان کارگری، کارگران هفت تپه و خانواده هایشان و سایر مردمی که از مطالبات کارگران حمایت کرده اند، خواستار آزادی بی قید وشرط و فوری تمامی بازداشت شدگان و منع هرگونه تعقیب قضایی و امنیتی علیه آنان و سایر کارگرانی است که در روزهای قبل آزاد شده اند؛ ما همچنین اعلام میکنیم که همراه با کارگرانهفت تپه برای کسب مطالبات دیگرمان منجمله پرداخت دستمزدها و مطالبات معوقه دیگر و در صدر همه «لغو خصوصی سازی و بازگرداندن شرکت به بخش دولتی»، تا حصول به نتیجه نهایی،به اعتراضات برحق خود ادامه خواهیم داد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

 شامگاه چهارشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۷

اعلام همبستگی با کارگران «گروه ملی فولاد اهواز

» هم طبقه ای های ما در اهواز، در «گروه ملی فولاد اهواز» صنعتی چهارده روز است که اعتصاب کرده اند و ده روز است که مطالبات خود را در خیابان های اهواز و مقابل استانداری فریاد می زنند؛ اما فریاد رسی نیست!

بنابر گزارش منتشر شده از سوی کارگران اعتصاب کننده، عمده خواسته کارگران:

خلع ید بخش خصوصی از شرکت و واگذاری آن به دولت، پرداخت حقوق های معوقه، تامین مستمر مواد اولیه برای تولید، تشکیل شورای کارگری مستقل برای دفاع از حقوق کارگران و … می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه همبستگی خود را با کارگران «گروه ملی فولاد اهواز» و سایر کارگران در کشور اعلام می کند.

 ما خواهان رسیدگی فوری به خواسته های این کارگران و نیز سایر کارگران در سراسر کشور می باشیم و در این رابطه از مسئولین ذیربط قویا میخواهیم که در راستای اجرای خواسته های این کارگران زحمتکش و استیفای مطالباتشان اقدامات لازم و فوری را اتخاذ کنند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

 ۱ آذر۱۳۹۷

در کنار هفت تپه و فولاد ایستاده ایم با امضا این پتیشن از کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه» و «گروه ملی فولاد اهواز» حمایت کنیم.

 سیاست های نادرست اقتصادیِ دولتهای گذشته و از جمله دولت تدبیر و امید، خصوصی سازی و کالایی نمودن همه مایحتاج زندگی، در کنار تورم افسار گسیخته و کاهش شدید ارزش ریال وبعضاً افزایش چند برابری قیمتِ کالاها و به تبعِ آن ناتوانی معیشتی، شرایط زندگی را برای کارگران، معلمان و همه مزدبگیران ایرانی دشوار ساخته و آن ها را به مرز استیصال کشانده است.

در این بین، اعتراضات کارگران خوزستانی در نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز، فریاد رسای مخالفت با سیاست های غلط اقتصادی دولت است؛ این اعتراضات یک «نه» بزرگ به ناداری، فقر وتعدیل ساختاری است.

ما(کارگران و معلمان و فعالان مدنی) امضا کنندگان این متن، اعلام می کنیم که در کنار کارگران هفت تپه و فولاد اهواز ایستاده ایم و از دولت و تمامی مسئولان می خواهیم که با پرداخت سریعهمه مطالبات کارگران معترض، بازگرداندن مالکیت مجتمع های صنعتی به دولت یا بخش تعاونی و تشکیلِ تشکل های کارگری واقعی و مستقل و مشارکت دادن آنها در تصمیم گیری ها، بهوظایف حاکمیتی خود عمل کرده و رضایت کارگران معترض را جلب نمایند.

ما بر این باور هستیم که برخورد امنیتی با کارگران و معلمان معترض، نه تنها فریاد عدالتخواهی را به محاق نمی برد بلکه میلیونها مزدبگیر ایرانی را نسبت به اصلاح ساختار اقتصادی کشورناامید می سازد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: