پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

پیامی از یک عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه مدیریت کارگری و شورایی نیشکر هفت تپه

 

thumbnail_FC167848-3F91-4F33-A084-1E63E53C6B69

رای گیری کارگران کارخانه کاشی و سرامیک زانون برای کنترل مدیریت کارخانه

 

پیامی از یک عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

مدیریت کارگری و شورایی نیشکر هفت تپه

 و

 تجربه دیگر کشورها.

کارخانه کاشی و سرامیک » زنون» در آرژانتین از مشهورترین مواردی بوده که کارگران خودشان آن را به روش مدیریت کارگری و شورایی اداره کردند. کارگران کارخانه مذکور پس از آن که کارفرما با بدهی زیاد و نیز دریافت وام های کلان متواری شده بود ( دقیقا مانند هفت تپه)، کارخانه را به دست خود گرفتند و با اداره شورایی، کارخانه را احیا کردند؛ از اخراج ها جلوگیری کردند و مدیریت کارگری را تجربه کردند. اگرچه کشور هنوز سرمایه داری بود اما کارگران موفق شدند روش خودگردانی کارگری را عملی کردند.

یکی از مطالبات اساسی کارگران نیشکر هفت تپه که از مدت ها پیش در همه تجمع ها و محافل هفت تپه مطرح شده ، بازپس گیری شرکت از بخش خصوصی به دولت و یا به کارگران است.

یک مسئله مهم، اداره و مدیریت شرکت است. کارگران با هر دو نوع مدیریت دولتی و خصوصی آشنا هستند؛ هر دو شکل مدیریت برای کارگران بی حقوقی، نپرداختن دستمزدها و مطالبات انباشته کارگری بوده است.

اگر چه با خصوصی سازی اساسا موجودیت کارخانه و املاک به طور کلی به خطر افتاده است. اما کارگران این بار می خواهند نوع سوم مدیریت که بر اساس اراده کارگران و خالقان ثروت است را بیازمایند و آن اداره شورایی شرکت است.

کارفرمایان همیشه از ما می خواهند یک دروغ بزرگ را قبول کنیم که کارگران توان مدیریت و اداره محل کار خود را ندارند؛ این دروغ بزرگ است که مثل اینکه ضروری است که باید همیشه مدیران و نماینده های کارفرمایان اعمال مدیریت کنند و چه چیزی تولید بشود و چه نشود، چگونه و چه زمان تولید شود و خلاصه همه چیز را ان ها تصمیم بگیرند. آنها کارگران را فاقد شعور و توان لازم و کافی می شناسانند !

ما می دانیم که :

ثروت سرمایه داران هر روز بیشتر می شود و ما کارگران فقیرتر. در هیچ دوره ای، حقوق و مزایای دریافتی ما کفاف زندگی مان را نداده است.

ما همیشه دغدغه مسکن مناسب داشتیم. همیشه تشکل مستقل ما سرکوب شده است. واقعیت این است که هیچ  کسی بهتر از ما نمی تواند بر خودمان حاکم باشد.

یک دوره ای کارگر را انسانی بی سواد و یا کم سواد تعریف می کردند. اما همه ما اطلاعات و دانش و توان خود مدیریت کردن محل کار و زندگی مان را داریم؛  کافی است به نیروی خود اتکا کنیم و از اعتماد به نفس مان استفاده کنیم. میتوانیم از تجربه کارگران در کشورهای دیگر بهره جوییم.

از دهه های پیش در برخی از کشورها مانند آرژانتین، آلمان و یونان خودمدیریتی کارگری انجام شده است. از دو دهه پیش کارگران آرژانتینی با کنترل کارگری بر حدود ۲۰۰ مرکز کار و تولید از قبیل کارخانه ها، هتل ها، نانوایی ها و بیمارستان ها موفق به انجام شیوه تولید به روش کارگری داشته اند.

ما نیز در هفت تپه به هیچ وجه نمی خواهیم به هیچ بخش خصوصی برگردیم. ما میتوانیم شرکت را به دست گرفته و خود آنرا اداره کنیم.

دوشنبه ۵ اذر ۱۳۹۷

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

دسته‌بندی شده در: کارگری, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: