پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر: هشدار جدی درباره سلامت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان خانواده ها در ملاقات، آنها را در وضعیتی وخیم مشاهده کرده اند

چند خبر:

هشدار جدی درباره سلامت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان

خانواده ها در ملاقات، آنها را در وضعیتی وخیم مشاهده کرده اند

 بر طبق اخبار موثق و متعدد واصله، در پی مراجعات خانواده های اسماعیل بخشی و سپیده قلیان برای پیگیری وضعیت فرزندانشان و همچنین پیگیریهای حقوقی وکیل نامبردگان، خانواده ها طی دیدارهای کوتاهی هر کدام موفق به ملاقات عزیزان خود شده اند و متوجه شده اند که متاسفانه هر دوی آنها شدیدا مضروب و تحت فشارهای روحی و جسمی شدید بوده و هستند.

مطابق گزارشات واصله، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، از نظر جسمی وضعیت بسیار وخیمی داشته اند.

آنان در ملاقات حتی قادر به تشخیص زمان و اینکه چه وقت از شبانه روز است هم نبوده اند و کماکان تحت فشار و در انفرادی نگه داری می شوند. سپیده قلیان به طور مشهودی بسیار لاغر و نحیف شده است و هنگامی که مادرش او را در آغوش گرفته تن او به درد آمده است.

همچنین وضعیت جسمی اسماعیل بخشی بسیار وخیم مشاهده شده و منجمله به علت ضرب و شتم، بر پیشانیش هنوز آثار کبودی وجود دارد.

بر اساس اخبار واصله، اسماعیل بخشی که بر اساس مشاهدات ملاقات کنندگان، از نظر وضعیت جسمی شرایط وخیمی داشته است بعد از شنیدن خبر حمایت هایی که از وی انجام شده، لبخندی بر چهره ی رنج کشیده و تکیده اش نقش بسته است.

بدینوسیله ضمن محکوم کردن شدید شرایط جسمی و روحی ایجاد شده برای اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط آنان هستیم.

مسئولیت تمام زجر، آزار، ضرب و شتم و وضعیت به وجود آمده برای آنان مستقیما بر عهده دولت ایران و حفظ سلامت و امنیت آنان وظیفه مقامات قضایی- امنیتی و دولت است.

ما عمیقا و بیش از پیش نگران جان آنان هستیم و از تمام کارگران هفت تپه، ایران و جهان، از تمام نهادهای جهانی کارگری، رسانه ها و نهادهای مرتبط، خواهان حمایت فوری، عملی و حداکثری برای آزادی اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و نیز یکی از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، آقای علی نجاتی هستیم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

سه شنبه ۱۳ آذرماه ۹۷

 

عقب نشینی ماکرون در برابر جلیقه زردها/ افزایش مالیات لغو شد

راشاتودی در خبری فوری از تصمیم دولت فرانسه برای لغو افزایش نرخ مالیات در این کشور خبر داد.

این تصمیم برای فرونشاندن آتش خشم مردم فرانسه که از سه هفته قبل موجب بروز اعتراضات گسترده و شکل گیری جنبشی به نام جلیقه زردها شده، انجام می شود.

روز گذشته دفتر دادستان فرانسه اعلام کرد که ۱۳۹ نفر از جلیقه زردهای بازداشت شده در این کشور محاکمه می‌ شوند.

بر اساس اعلام این رسانه، دادستان فرانسه همچنین بازداشت ۱۱۱ نفر را نیز تمدید کرده است.

این در حالی است که در این اعتراضات که وارد سومین هفته خود شده است، تاکنون ۳ نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۸۵۰ نفر مجروح شده اند که تقریبا ۱۵۰ نفر از آنها نیروهای امنیتی فرانسه هستند.

گفتنی است حدود ۲۸۷ هزار نفر از مردم فرانسه تحت عنوان «جلیقه زردها» سازماندهی شده‌ و روز شنبه ۱۷ نوامبر جاری در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر اعمال تعرفه اضافی بر سوخت مایع صدها خیابان در سراسر این کشور را بستند.

بسیاری از مغازه ها و مراکز تجاری در منطقه مرکزی پاریس تعطیل و خدمات رسانی حمل و نقل عمومی مختل شده است.

۴ هزار پلیس برای مقابله با اعتراضات در حال انجام ماموریت هستند. بر اساس نظرسنجی ها ۸۴ درصد مردم فرانسه از اعتراضات اخیر حمایت می‌کنند.

پلیس این کشور نیز اعلام کرد که در جریان این تجمعات در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه، ۴۵۸ نفر بازداشت شدند.

پلیس برای مقابله با معترضانی که در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس تجمع کرده اند از گاز اشک آور و ماشین‌های آبپاش استفاده کرده است.

معترضان اقدام به سوزاندن شمار بسیاری خودرو و سطل‌های زباله در سطح شهر پاریس کرده و با پرتاب سنگ و شیشه به سوی ماموران پلیس با آنها درگیر شدند.

مرگ 52 کارگر در طول ساخت فرودگاه جدید استانبول

به نقل از روزنامه جمهوریت٬ علی شکر از نمایندگان حزب جمهوری خلق و از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس ترکیه در نامه‌ای به بخش اطلاع‌رسانی نهاد ریاست جمهوری٬ در مورد آمار دقیق کارگرانی سوال کرد که در جریان ساخت فرودگاه جدید استانبول جان خود را از دست داده‌اند.

این نماینده مجلس در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی اعلام کرد: بر اساس اطلاعاتی که به شکل رسمی از نهاد ریاست جمهوری برای من فرستاده شده٬ در طول ساخت فرودگاه استانبول و در مدت سه سال 52 نفر از کارگران این پروژه جان خود را از دست داده‌اند.

وی در ادامه افزود: عشق و سودای نظام سرمایه‌داری در ساخت پروژه‌های غول پیکر٬ امتیازات سیاسی فراوانی به دنبال می‌آورد، اما هزینه‌های سنگین و تلفات آن را کارگران پرداخت می‌کنند.

این نماینده مجلس همچنین افزود: شرکت‌ها و کارفرمایان در این پروژه عظیم در حمایت از کارگران٬ تامین ایمنی محیط کار و پرداخت بیمه‌ها مرتکب تخلفات گسترده شده‌اند و کارگران را مانند برده به کار گرفته‌اند.

 

آمریکا با سلاحی که برای ایران آماده کردن است ارتش سوریه را هدف قرار داد

یک پایگاه خبری سوری اعلام کرد که اشغالکران آمریکایی‌ها یک سامانه راکتی پیشرفته با نام هیمارس (HIMARS) را در جنوب شرق سوریه مستقر کرده‌اند و بوسیله همین سامانه چندی پیش نیروهای ارتش سوریه را هدف قرار دادند.

خبرگزاری سوریه ساعت هشت شب یکشنبه از حمله راکتی ائتلاف امپریالیستی آمریکا به یک پایگاه ارتش این کشور در السخنه در شرق سوریه خبر داد. پس از آن منابع دولتی سوریه اعلام کردند که موشکها از یک پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی مرز عراق و اردن با سوریه شلیک شده است. منظور همان پایگاه معروف «التنف» در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن است.

به نوشته پایگاه خبری عنب بلدی، نزدیک به معارضان سوریه، آمریکا در دو سال گذشته سلاح و مهمات پیشرفه زیادی وارد این پایگاه کرده است که مهم‌ترینشان سامانه راکت انداز هیمارس (HIMARS) است که در ژوئن 2017 از طریق مرز اردن وارد این پایگاه کرد و روز یکشنبه با 14 راکت نیروهای ارتش سوریه را هدف قرار داد.

به نوشته این پایگاه خبری، هدف آمریکا از این پایگاه و وارد کردن سلاح‌های پیشرفته مقابله با ایران در منطقه است؛ منطقه‌ای که در مسیر جاده تهران-دمشق قرار گرفته است.

هفته گذشته نیز سرهنگ «جاش ژاکس» سخنگوی مرکز فرماندهی آمریکا (CENTCOM) به شبکه رادیویی «صدای آمریکا» گفت حضور نظامیان ایالات متحده در التنف، صرفا به عنوان وزنه تعادلی در برابر حضور ایران در سوریه است.

سلاحی با قابلیت جابه‌جایی بالا

یک منبع از گروهک «ارتش آزاد» به عنب‌بلدی گفت که سیستم راکتی هیمارس (HIMARS) قابلیت برد 300 کیلومتری دارد. این راکت انداز ساخت شرکت «لاکهید مارتین» در سال 2005 به خدمت ارتش آمریکا در آمد و پیش از این در عراق و افغانستان به کار رفته است.

این سامانه قابلیت شلیک همزمان شش راکت 227 میلیمتری را دارد و برای به هدف خوردن از سیستم جی پی اس بهره می‌برد. این سامانه می‌تواند پس از شلیک به سرعت از محل دور شود.

تداوم همسویی مواضع پاریس با واشنگتن علیه ایران

به نقل از ریانووستی، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که فرانسه فعالیت موشکی بالستیک میان برد در ایران را محکوم میکند و آن را اقدامی تحریک آمیز و بی ثبات کننده میداند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت: فرانسه نسبت به آزمایش موشک بالستیک در شنبه گذشته در ایران نگران است. ما این اقدامات تحریک آمیز و بی ثبات کننده را محکوم می کنیم.

گفتنی است که پیش از این مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شده بود که آزمایش موشکی ایران ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

دادگاهی فرمایشی در آمریکا فردا شکایتی ساختگی را علیه ایران بررسی می‌کند

به نقل از «میلیتری تایمز»، دادگاهی در آمریکا بر آن است تا داستانی تحت عنوان نقش ایران در کشته شدن بیش از هزار نظامی آمریکائی در عراق در جریان چند حادثه بین ۴ آوریل سال ۲۰۰۴ تا ۱۴ نومبر سال ۲۰۱۱ میلادی را مورد بررسی قرار دهد.

بر اساس ادعای این رسانه، اسناد ادعائی متشکل از ۱۰۰ صفحه در این خصوص علیه ایران جمع آوری شده است و قرار است در دادگاهی فرمایشی فردا دوشنبه این داستان را مورد بررسی قرار دهد.

بر این اساس، یک شرکت حقوقی در نیوجرسی آمریکا در تلاش است تا ایران را مسبب آموزش، حمایت، ارائه تجهیزات نظامی و کمک‌ های مالی به گروه‌هایی در عراق که با اشغالگران آمریکایی در طول سال های مذکور مبارزه کردند، جلوه دهد.

مدعیان این ادعای واهی در صددند تا ۱۰ میلیارد دلار غرامت طلب کنند!

 

همدستی سازمان ملل با متجاوزان به یمن در حمله دوباره با الحدیده

به نقل ازشبکه تلویزیونی المسیره ، متجاوزان و مزدوران در یمن با سوء استفاده از آتش بس توان خود را بازسازی کردند و در توطئه ای مشترک با سازمان ملل حملات خود به الحدیده را از سر گرفته اند. ائتلاف متجاوز به یمن در ادامه قتل، کشتار، تخریب و محاصره، حملات خود را به الحدیده افزایش داد. این اقدام با سوء استفاده از درخواست سازمان ملل برای ایجاد آتش بس صورت گرفت که نشان می دهد آمریکا چه توطئه هایی علیه ملت یمن در دست اجرا دارد و چگونه از سازمان ملل در راستای انجام توطئه های خود بهره می گیرد.
اسماعیل المحاقری گزارشگر المسیره گفت: حمله به الحدیده همچنان ادامه دارد. توطئه متجاوزان کاملا آشکار است. دشمن مانند همیشه از درخواست آتش بس و حسن نیت طرف مقابل برای ترمیم روحیه و تجهیزات نیروهای خود بهره برد تا شاید بتواند در میدان نبرد موفقیت هایی به دست آورد.

آمریکا قصد داشت موضوع ساحل غربی را تا پایان ماه گذشته فیصله دهد و مذاکرات صلح را در حالی رقم بزند که دستان متجاوزان پر باشد. اما این رؤیا به حقیقت نپیوست و نخواهد پیوست، بنابر این واشنگتن بار دیگر فرصتی به زیردستان خود داد تا شاید بتوانند بندر الحدیده را تصرف کرده و سازمان ملل را به تثبیت این واقعیت جدید وادار کنند.
اما جالب است که سازمان ملل که وظیفه دارد جلوی فاجعه بزرگ انسانی را در یمن بگیرد، با متجاوزان همدست شده و در راستای اهداف آنها حرکت می کند به طوری که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل توقعات خود را درباره برگزاری مذاکرات صلح کاهش داد و گفت امیدوارم مذاکرات تا پایان سال جاری برگزار شود. وی تنها بهانه خود در این زمینه را ترس سعودی ها از حملات موشکی یمنی ها عنوان کرد و این در حالی است که گوترش اصرار متجاوزان در کشتار مردم بی پناه یمن را نادیده گرفت و از آن سخنی به میان نیاورد.
واقعیت این است که آمریکا و عربستان، هر یک، از جنگ علیه ملت یمن هدفی دارد و سودی می برد. فرماندهان مزدوران هم از ادامه جنگ سود می برند و بقاء خود را در آن می بینند. بنابر این نباید از اینکه متجاوزان و مزدوران از استمرار جنگ حمایت می کنند متعجب شد.
با این تفاصیل به خوبی می توان سخنان وزیر خارجه منصور هادی را که در هتل های ریاض حضور دارد تفسیر کرد که گفت حمله به الحدیده و تصرف بندر این استان به هر قیمت باید انجام شود. این در حالی است که این مزدوران هم اکنون هم هیچ گونه مدیریتی بر بندرهای تحت سیطره خود ندارند.

تسلیحات غربی در یمن در اختیار تروریست‌ها قرار می‌گیرد- اخبار بین الملل

به نقل از پایگاه خبری الجزیره، بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که حجم قابل توجهی از تسلیحات انگلیسی و آمریکایی که به عربستان سعودی و امارات داده شده در یمن به دست نیروهای هوادار این کشورها می‌رسد که برخی از آنها مناسبات قابل توجهی با گروه‌های تروریستی القاعده و داعش دارند.

گاردین با اشاره به این مطلب می‌نویسد که عربستان و امارات ضمن نقض آشکار توافقنامه‌های تجاری باعث دست‌یابی شبه نظامیان محلی به برخی تسلیحات پیشرفته خریداری شده از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی نظیر خودروهای زرهی و سکوهای پرتاب موشک و خمپاره‌ها و راکت‌ها و اسلحه‌های پیشرفته می‌شوند.

بر اساس گزارشی که محمد ابوالغیط روزنامه نگار عرب زبان و برخی روزنامه‌نگاران عرب دیگر منتشر کرده اند، فیلمی با عنوان «استفاده کننده آخر» تهیه شده است که اطلاعات مفصلی را در نتیجه تحلیل هزاران پیام رسانه‌ای و محتوای پیام‌های شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی را منتشر کرده و تحقیقات کاملی در خصوص منابع تسلیحاتی شبه نظامیان یمن انجام داده است.

این فیلم مستند، ائتلاف عربستان سعودی در جنگ یمن را متهم می‌کند که قوانین مربوط به سند «‌استفاده کننده پایانی» تسلیحات را از همان ابتدای درگیری‌ها در یمن در سال 2015 نادیده گرفته است.

بر اساس این سند، عربستان باید به فروشندگان تسلیحات و صادر کنندگان آنها اطمینان خاطر دهد این تسلیحات تنها از سوی خریدار مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت فروش یا هدیه به طرف‌های دیگر انتقال داده نمی‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا نسبت به سستی جامعه جهانی در محاکمه و بازخواست ائتلاف سعودی- اماراتی در یمن هشدار داده و نسبت به ورود تسلیحات عربستان به بازار سیاه جهانی ابراز نگرانی کرد.

آلمان اولین کشور اروپایی بود که به صورت رسمی موضوع انتقال تسلیحات عربستان سعودی به بازار سیاه را منتشر کرد و فروش تسلیحات خود به عربستان را متوقف کرد.

روزنامه گاردین انگلیس می‌افزاید که بسیاری از سلاح‌های آلمانی در شهر تعز واقع در جنوب غربی یمن در اختیار گروه تروریستی القاعده قرار گرفته است.

این روزنامه همچنین می‌افزاید که خودروهای زرهی آمریکا که 2600 دستگاه از آنها توسط عربستان و ‌امارات متحده عربی خریداری شده‌اند و بمب‌ها و تسلیحات دیگر نیز در دست گروه‌های مسلح محلی و گروه‌های جدایی‌طلب جنوب یمن و سایر گروه‌های تکفیری قرار گرفته است.

هزاران ایرلندی در اعتراض به بحران بیخانمانی به خیابان‌ها آمدند

به نقل از ایندپندنت، هزاران نفر در دوبلین -پایتخت جمهوری ایرلند- در اعتراض به بحران بی‌خانمانی و افزایش قیمت مسکن دست به تظاهرات زدند.

این تجمع اعتراضی با حمایت ائتلاف ملی بی‌خانمان‌ها و مسکن سازماندهی شد و تعداد شرکت‌کنندگان نیز ۱۵ هزار نفر گزارش می‌شود.

آمار ارائه شده از سوی وزارت مسکن ایرلند، شمار بی‌خانمان‌های این کشور را ۹۹۰۰ نفر اعلام کرده که حاکی از افزایش ۲ برابری ظرف ۳ سال گذشته است.

معترضین خواستار اتخاذ برخی اقدامات از سوی دولت شده‌اند که از آن میان می‌توان به اعلام حالت فوق‌العاده در خصوص شرایط مسکن، برخورداری از حق مسکن و ممانعت از تخلیه اجباری منازل اشاره کرد.

 

جیمز متیس: مادورو باید از قدرت کناره‌گیری کند

وزیر جنگ رژیم امپریالیستی آمریکا در نشستی که روز یکشنبه برگزار شد با مستبد خطاب کردن «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور مردمی ونزوئلا، خواستار کناره‌گیری وی از قدرت شد.

به نوشته هفته‌نامه «نیوزویک» «جیمز متیس» وزیر جنگ آمریکا در جریان مراسم سالیانه‌ای در کتابخانه «دونالد ریگان» در کالیفرنیا مدعی شد که واشنگتن در کنار رفتن مادورو از قدرت نقشی ندارد و این مسئله مربوط مردم این کشور و دولت‌های منطقه (متحدان واشنگتن) است.

این در حالی است که امپریالیسم متجاوز و غارتگرآمریکا بارها در امور کشورهای آمریکا لاتین از جمله ونزوئلا دخالت کرده و به مخالفان حکومت‌های مردمی این منطقه کمک‌های مالی، تجهیزاتی ارسال کرده است.

سیرک پروشنکو ادامه دارد: اوکراین نیروهای ذخیره خود را برای استقرار در مرز با روسیه فرا خواند

«پترو پروشنکو» رئیس جمهور دست نشانده ناتو در اوکراین روز دوشنبه با اعلام خبر استقرار قوای نظامی، دلیل آن را واکنش به حضور فزاینده نظامی روسیه در نقاط مرزی و کریمه عنوان کرد.

وی روز گذشته بدون کوچکترین سند و مدرکی مدعی شد که روسیه قصد دارد شهر بندری و مهم «ماری پول» را تسخیر کند.

این در حالی است که سخنگوی رئیس جمهور روسیه این اظهارت رئیس جمهور اوکراین را «کاملا بی اساس» خوانده و رئیس جمهور اوکراین را به تنش‌زایی متهم کرده است.

رئیس جمهور اوکراین روز گذشته نیز از تجهیز نیروی هوایی کشورش به هواپیماها و بالگردهای جدید خبر داد.

تنش جدید اوکراین با روسیه موقعی اتفاق افتاد که سه کشتی نیروی دریایی اوکراین با برنامه از پیش تعیین شده هفته گذشته با عبور از مرز دریایی وارد آب‌های منطقه‌ای روسیه شدند و بدون توجه به هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه به مسیر خود ادامه دادند.

در جریان این اقدام نیروهای روس برای متوقف کردن این کشتی‌ها وارد عمل شده و در نتیجه سه نظامی اوکراینی زخمی ‌شدند. نیروهای امنیتی روسیه در ادامه این سه کشتی را تا بندر کرچ هدایت و آن‌ها را توقیف‌ کردند.

سفر رئیس کمیسیون‌اروپا به پاریس لغو شد

به نقل از آناتولی، سفر رسمی ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتجادیه اروپا به پاریس برای سخنرانی در مجلس ملی فرانسه که قرار بود فردا صورت بگیرد، به دلیل دیدار رهبران احزاب سیاسی با نمایندگان معترضان موسوم به «جلیقه زردها» در این مجلس لغو شد.

انتظار می رفت یونکر در چارچوب این سفر رسمی با امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در یک ضیافت شام شرکت و با ریچارد فراند، رئیس مجلس این کشور نیز دیدار کند.

این در حالیست که در این اعتراضات که وارد سومین هفته خود شده است، تاکنون ۳ نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۸۵۰ نفر مجروح شده اند که تقریبا ۱۵۰ نفر از آنان نیروهای امنیتی فرانسه هستند.

گفتنی است حدود ۲۸۷ هزار نفر از مردم فرانسه تحت عنوان «جلیقه زردها» سازماندهی شده‌ و روز شنبه ۱۷ نوامبر جاری در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر اعمال تعرفه اضافی بر سوخت مایع صدها خیابان در سراسر این کشور را بستند.

بسیاری از مغازه ها و مراکز تجاری در منطقه مرکزی پاریس تعطیل و خدمات رسانی حمل و نقل عمومی مختل شده است.

۴ هزار پلیس برای مقابله با اعتراضات در حال انجام ماموریت هستند. براساس نظرسنجی ها ۸۴ درصد مردم فرانسه از اعتراضات اخیر حمایت می‌کنند.

پلیس این کشور نیز اعلام کرد که در جریان این تجمعات در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه، ۴۵۸ نفر بازداشت شدند.

پلیس برای مقابله با معترضانی که در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس تجمع کرده اند از گاز اشک آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرده است.

معترضان اقدام به سوزاندن شمار بسیاری خودرو و سطل‌های زباله در سطح شهر پاریس کرده و با پرتاب سنگ و شیشه به سوی ماموران پلیس با آنها درگیر شدند.

سفر ماکرون به صربستان لغو شد

به نقل از فایننشال تایمز، در بحبوحه اعتراضات در فرانسه، سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور به صربستان به تعویق افتاد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه با اعلام این خبر دلیل تأخیر در سفر مذکور را بررسی اعتراضات مردم در این کشور عنوان داشت.

این در حالیست که در این اعتراضات که وارد سومین هفته خود شده است، تاکنون ۳ نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۸۵۰ نفر مجروح شده اند که تقریبا ۱۵۰ نفر از آنان نیروهای امنیتی فرانسه هستند.

گفتنی است حدود ۲۸۷ هزار نفر از مردم فرانسه تحت عنوان «جلیقه زردها» سازماندهی شده‌ و روز شنبه ۱۷ نوامبر جاری در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر اعمال تعرفه اضافی بر سوخت مایع صدها خیابان در سراسر این کشور را بستند.

بسیاری از مغازه ها و مراکز تجاری در منطقه مرکزی پاریس تعطیل و خدمات رسانی حمل و نقل عمومی مختل شده است.

۴ هزار پلیس برای مقابله با اعتراضات در حال انجام ماموریت هستند. براساس نظرسنجی ها ۸۴ درصد مردم فرانسه از اعتراضات اخیر حمایت می‌کنند.

پلیس این کشور نیز اعلام کرد که در جریان این تجمعات در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه، ۴۵۸ نفر بازداشت شدند.

پلیس برای مقابله با معترضانی که در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس تجمع کرده اند از گاز اشک آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرده است.

معترضان اقدام به سوزاندن شمار بسیاری خودرو و سطل‌های زباله در سطح شهر پاریس کرده و با پرتاب سنگ و شیشه به سوی ماموران پلیس با آنها درگیر شدند.

ده‌ها مدرسه در فرانسه تعطیل و سوخت در مناطق غربی نایاب شد

به نقل از یورونیوز، با ادامه اعتراضات گسترده در پاریس و بسیاری از دیگر شهرهای فرانسه، دامنه اعتراضات جلیقه زردها در این کشور امروز دوشنبه به بخش های مختلف جامعه از جمله دانش آموزان و دانشجویان هم سرایت کرده است؛ بطوری که در اولین روز هفته، بیش از ۱۰۰ دبیرستان در فرانسه پس از اعتراضات دانش آموزان تعطیل شد و کلاس های درس نیز برگزار نمی شود.

همچنین به دلیل مسدودکردن معابر و برخی از بزرگراه ها توسط جلیقه زردها در مناطق مختلف این کشور، سوخت‌رسانی به پمپ‌های بنزین به تعویق افتاده است و نزدیک به ۷۵ جایگاه از ۲۲۰۰ پمپ بنزین شرکت توتال به ویژه در بخش غربی بسته شده اند.

همزمان سخنان یکی از جلیقه زردها در رادیوی فرانسه انتقادات فراوانی را برانگیخته است. کریستوف شلانسون که او را سخنگوی جنبش جلیقه زردها معرفی کرده اند، می گوید دولت کنونی باید هرچه زودتر استعفا دهد و یک ژنرال ارتش مانند دوویلیه جانشین او شود. این در حالیست که شماری از اعضای جلیقه زردها نیز اعلام کرده اند که این فرد به هیچ عنوان سخنگوی این حرکت نیست و جنبش آن‌ها رهبری و جهت گیری سیاسی ندارد.

ژنرال دو ویلیه فرمانده ارتش فرانسه در پی اعتراض به بودجه تصویبی ارتش از سوی دولت امانوئل ماکرون در سال گذشته میلادی در یک حرکت بی سابقه از مقام خود استعفا داد.

شهروندان فرانسوی که در اعتراضات سراسری علیه افزایش مالیات سوخت از روز ۱۷ نوامبر در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهرهای مختلف فرانسه شرکت می‌کنند خود را «جلیقه زرد»ها نام نهاده اند.

«جلیقه زرد»، جلیقه‌ای به رنگ زرد شبرنگ است که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی در فرانسه هر خودرو باید به آن مجهز باشد تا در صورت نقص فنی و توقف خودرو در میان بزرگراه، راننده باید آن را بر تن کند.

مرگ زن فرانسوی در بحبوحه اعتراض ها در مارسی

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یک زن 80 ساله که روز شنبه در بحبوحه تجمع های معترضان جنبش ضد سرمایه داری در شهر مارسی فرانسه براثر ورود نارنجک گاز اشک آور به آپارتمانش مجروح شده بود، روز یکشنبه پس از عمل جراحی در بیمارستان جان باخت.

عقب نشینی ماکرون از مواضع سختگیرانه در قبال اعتراضات

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز یکشنبه به نخست وزیر دستور داد تا با رهبران سیاسی و تظاهرات کنندگان مذاکره کند. ظاهرا ماکرون از مواضع سختگیرانه قبلی خود در قبال اعتراضات خشونت آمیز اخیر این کشور عقب نشینی کرده و به دنبال راهی برای پایان دادن به اعتراضات سراسری است.

پاریس طی روزهای اخیر شاهد بدترین ناآرامی ها از سال 1968 میلادی بوده است. تظاهرات کنندگان و معترضان اقدام به آتش زدن ده ها دستگاه خودرو کرده اند و تعداد زیادی از فروشگاه ها غارت شده و به خانه ها و فروشگاه های لوکس خسارات زیادی وارد شده است.

این اعتراضات در ابتدا در مخالفت با افزایش مالیات سوخت آغاز شد ولی در ادامه به تظاهرات اعتراض آمیز علیه اصلاحات اقتصادی دولت ماکرون تبدیل شده است. اعتراضات سراسری فرانسه به بلژیک و هلند نیز سرایت کرده است.

ماکرون همچنین از وزیر کشور فرانسه خواسته است تا نیروهای امنیتی را برای برخورد با هرگونه اعتراضات جدید آماده نماید.

پلیس اعلام کرده است که در جریان اعتراضات روز شنبه بیش از 400 نفر را بازداشت کرده است. بیش از 133 نفر نیز در جریان این اعتراضات زخمی شده اند.

اواخر سال 2017 میلادی بود که قانونی برای افزایش مالیات بر سوخت تصویب شد تا از این راه رانندگان برای استفاده از خودروهایی که مصرف بهینه مصرف انرژی دارند، تشویق شوند ولی افزایش چشمگیر قیمت نفت در ماه اکتبر فشار زیادی را بر بودجه خانوارهای فرانسوی وارد کرده است.

ماکرون هفته گذشته در اظهاراتی گفت: فرانسه از میان 58 رآکتور هسته‌ای فعال در حال حاضر 14 رآکتور خود را تا سال 2035 از کار می‌اندازد.

ماکرون همچنین در بحبوحه نارضایتی‌های عمومی از گرانی قیمت انرژی گفت فرانسه میزان برقی که از نیروگاه‌های هسته‌ای به دست می‌آورد را تا سال 2035 به 50 درصد خواهد رساند. فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور سابق فرانسه پیشتر سال 2025 را برای تأمین این میزان از برق از نیروگاه‌های هسته‌ای تعیین کرده بود.

تصمیم قطر به خروج از اوپک

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره قطر اعلام کرد از ماه ژانویه آینده از سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک خارج خواهد شد و این تصمیم را امروز به این سازمان اعلام کرده است.

پهپادهای تاجر ترکیه ای دردست تروریستهای النصره برای حملات شیمیایی

به نقل از اسپوتنیک، منابع آگاه در حومه ادلب اعلام کردند که جبهه النصره به تازگی ۱۰۰ فروند پهپاد کوچک از طریق یکی از تاجران ترک به دست آورده است.

این پهپادها از راه شهرک مرزی «حارم» به یکی از مقرهای جبهه النصره واقع در منطقه «معره مصرین» منتقل شده است.

منابع مذکور تاکید کردند که این پهپادها به دست تروریستهایی با تابعیت مراکشی و لیبیایی رسیده و آنها با نظارت یک کارشناس انگلیسی اصلاحات لازم را بر روی این پهپادها انجام می دهند تا این پهپادها بتوانند محموله های مواد سمی را حمل کنند.

منابع آگاه اعلام کردند که جبهه النصره از این پهپادها برای حملات شیمیایی استفاده می کند.

کشته شدن ۲۷۰ داعشی در سوریه

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ فرماندهی نیرو‌های روسی در سوریه اعلام کرد ارتش سوریه در حمله به گروه‌های تروریستی داعش در استان سویدای سوریه ۲۷۰ داعشی را به هلاکت رساند.

هلاکت یکی از تروریست‌های برجسته عضو داعش در البادیه سوریه
همچنين به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، ائتلاف آمریکایی اعلام کرد یکی از سرکردگان برجسته گروه تروریستی داعش که در اعدام پیتر کاسینگ گروگان آمریکایی (در سال ۲۰۱۴) دست داشته است، در منطقه البادیه سوریه کشته شد.
بنا بر این گزارش، در حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف به منطقه یادشده، تروریست مشهور به ابوالعمرین عضو برجسته داعش که در اعدام پیتر کاسینگ نقش داشت، کشته شد. ت. پیتر کاسینگ در سال ۲۰۱۳ در سوریه ربوده و به گروگان گرفته شده بود.
ابوالعمرین در اعدام شمار زیادی از زندانیان و گروگان‌های داعش دست داشت. بنا بر اعلام ائتلاف، در این حملات هوایی شمار دیگری از تروریست‌ها نیز کشته شدند.

تجاوز موشکی ائتلاف آمریکا به پایگاه ارتش سوریه در السخنه

به نقل از سانا، خبرگزاری رسمی سوریه از حمله موشکی ائتلاف آمریکا به یک پایگاه ارتش این کشور در جنوب منطقه السخنه خبر داد.

بر اساس این گزارش، یک منبع نظامی اعلام کرد که نیروهای ائتلاف آمریکا ساعت ۸ امشب با حملات موشکی، به پایگاه های نیروهای ارتش در کوه الغراب در جنوب السخنه تجاوز کردند.

خبرگزاری رسمی سوریه افزود که این حمله تنها تلفات مادی داشت.جزئیات بیشتری در خصوص این خبر هنوز منتشر نشده است.

گفتنی است که آمریکا از سال ۲۰۱۴ با ادعای دروغین مقابله با گروه تروریستی داعش رهبری ائتلافی را برعهده گرفته که حملات جنگنده های آن همچنین به برجا ماندن صدها قربانی غیرنظامی در سوریه و عراق نیز منجر شده است.

 

پروشنکو لایحه لغو پیمان دوستی با روسیه را به پارلمان فرستاد

به نقل از تاس، «پترو پروشنکو» رئیس‌ جمهوری دست نشانده ناتو در اوکراین امروز دوشنبه لایحه خروج فوری این کشور از پیمان دوستی، همکاری و شراکت با روسیه را به پارلمان فرستاد.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، هیچ توضیحی در خصوص این سند در پایگاه اطلاعاتی پارلمان اوکراین به ثبت نرسیده است.

به گزارش تاس، پروشنکو در ۱۷ سپتامبر سال جاری میلادی حکم خروج از پیمان مودت با روسیه را مطابق با اجرای تصمیم شورای امنیتی و دفاعی اوکراین به امضاء رساند.

مطابق با قانون اوکراین، این سند باید به تصویب پارلمان این کشور نیز برسد.

این در حالیست که ۲۶ شهریور ماه سال جاری، پترو پروشنکو رئیس جمهوری اوکراین با صدور دستوری معاهده دوستی میان این کشور با روسیه را لغو کرد.

بر اساس اعلام وبگاه رئیس جمهوری اوکراین، وی با صدور دستوری اعلام کرد که معاهده دوستی، همکاری و شراکت میان کشورش با روسیه پایان یافته و ملغی می گردد.

در پیام صادره از سوی رئیس جمهوری اوکراین در این خصوص آمده بود: مطابق با تصمیمات اتخاذ شده از سوی شورای دفاعی و امنیت ملی اوکراین، از ۶ سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی پیشنهاد وزارت خارجه درباره پایان دادن به معاهده دوستی با روسیه عطف به تاریخ ۳۱ ماه می سال ۱۹۹۷ میلادی مورد موافقت قرار گرفته است.

این در حالیست که ۲۸ آگوست سال ۲۰۱۸ میلادی، پروشنکو با صدور دستوری به وزارت خارجه این کشور فرمان داده بود تا بسته ای برای آغاز فرایند پایان دادن به برخی معاهدات را آماده کند.

نماینده پارلمان اوکراین: پروشنکو بزرگترین مشکل کشور ماست

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «یوگنی مورایف» رهبر حزب سیاسی «متعلق به ما» و نماینده پارلمان اعلای اوکراین معتقد است کشورهای غربی به خاطر اقدامات رئیس جمهور «پیتر پروشنکو» برخورد خود با اوکراین تغییر داده و او بزرگترین مشکل این کشور است.

این سیاستمدار در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی ابراز عقیده کرد، اقدام تحریک آمیز در نقض مرزهای روسیه در دریای سیاه توسط کشتی‌های اوکراینی تنها به نفع رئیس جمهوری این کشور بوده، در حالی که پروشنکو حتی نتوانسته حمایتی در میان رهبران جهانی به دست آورد.

این نماینده پارلمان گفت: «متاسفانه پس از آنکه پروشنکو اقدام تحریک آمیز خود را انجام داد، این حادثه ممکن بود به یک فاجعه منجر شود. ما درک می‌کنیم که ملوانان اوکراینی ممکن بود در این ماجرا کشته شوند. البته در این صورت فکر می کنم پروشنکو خوشحال‌ترین فرد بود، برای این که در آن صورت می‌توانست برای مدت دو ماه وضعیت نظامی در کشور برقرار کند.»

مورایف یادآور شد که بلوک‌های نظامی و رهبران کشورهایی که زمانی نسبت به اوکراین وفادار بودند، دیگر از این کشور حمایت نمی‌کنند. وی افزود: «متاسفانه روابط ما با قدرت‌های جهانی در حال کاهش است، برای اینکه آنها ما را با اقدامات رئیس جمهور ارزیابی می‌کنند. بدین ترتیب او بزرگترین مشکل کشور است. وی دائماً می گوید: من، اوکراین و ملت من. در حالی که من بعید می‌دانم در تاریخ چنین یادی از او شود.»

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه پیش از این حادثه رخ داده در دریای سیاه را اقدامی تحریک آمیز نامیده و یادآور شده بود که در میان خدمه کشتی‌های اوکراینی که با نقض مرز روسیه، وارد آب‌های ساحلی روسیه شده بودند، دو مقام سازمان امنیتی اوکراین وجود داشتند که ظاهرا رهبری این عملیات ویژه را بر عهده داشتند.

پوتین تاکید کرد که مرزبانان روسیه تنها به وظیفه خود عمل کردند که نیروهای نظامی هر کشوری در هر در چنین موقعیتی انجام می‌داد. به گفته وی، این اقدام تحریک آمیز مربوط به کاهش محبوبیت رئیس جمهور اوکراین در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است که قرار است در بهار سال 2019 برگزار شود.

واکنش روسیه به تلاش اوکراین برای کشاندن آلمان به جنگ با روسیه

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: «ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه پس از سخنان رئیس جمهور اوکراین درباره اینکه گویا مسکو قصد دارد دو بندر «بردیانسک» و «ماریوپل» در این کشور را تصرف کند، یادآور شد که می‌توان با اطمینان گفت که این دقیقا روسیه است که از اروپا در برابر «بربریت، استبداد، تروریسم، تجاوز نظامی و نظامی‌گری که مقامات کنونی اوکراین در قاره اروپا به راه انداخته‌اند، دفاع می‌کند.

لازم به یادآوری است، «پیتر پروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین روز یکشنبه در مصاحبه با گروه رسانه‌ای «FunkeMediaGroup» آلمان، مدعی شد که روسیه قصد دارد دو شهر بندری «بردیانسک» و «ماریوپل» را به تصرف درآورد تا کریدور زمینی بین منطقه دونباس (شرق اوکراین) و شبه جزیره کریمه بوجود آورد. وی برای اثبات این ادعای خود هیچ دلیل و مدرک واقعی ارائه نکرد. پروشنکو همچنین افزایش حضور نظامی آلمان و متحدانش در دریای سیاه را به منظور بازدارندگی روسیه ضروری دانست.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: «دقیقا به لطف رژیم کنونی کی‌یف، در حال حاضر کشور اوکراین توسط افراد دارای تمایلات افراطی و اتحادهای نظامی کنترل می‌شود، قدرت در دست اراذل و اوباش قرار داشته، جنگی علیه مردم خود اوکراین به راه افتاده، تبلیغات و فریب افکارعمومی برای جهت دادن به حرکت جامعه، اقدامات تحریک‌آمیز به عنوان دکترین سیاست خارجی، فساد مالی گسترده، ارعاب روزنامه نگاران، ملی‌گرایی افراطی، حکومت نظامیان، فقدان مکانیسمی برای کنترل اجتماعی و تخریب نهادهای دولتی، این کشور را فرا گرفته است.»

زاخارووا همچنین به سخنان «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه اسبق آلمان اشاره کرد که روز گذشته دولت اوکراین را تلاش برای کشاندن آلمان به جنگ علیه روسیه متهم کرد. به عقیده وی، گابریل ارزیابی کاملا دقیق درباره آنچه در اوکراین می گذرد، انجام داده است.

«آلکسی پوشکوف»رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز به درخواست رئیس جمهوری اوکراین برای گسترش حضور نظامی آلمان در دریای سیاه واکنش نشان داده است.

این سناتور در صفحه توییتر خود نوشت: «هیچ چیز نمی‌تواند مانع از ادامه اقدامات تحریک آمیز پروشنکو شود. اکنون وی خواستار حضور نظامی کشورهای غربی در دریای سیاه، افزایش اعمال فشارهای بین المللی، اعمال تحریم‌های جدید و توقف ساخت خط لوله «جریان شمالی-2» شده. این مسائل دستورالعمل ایده‌آلی برای براه اندازی یک درگیری نظامی با روسیه و دخالت دادن آلمان در تنش بوجود آمده بین اوکراین و روسیه است.»

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: