پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

خبرها

Image-1 (1).png25

خبرها

حقوق بشر فرانسوی: زره پوش علیه کارگر، دانشجو و بیکاران جان به لب رسیده

 

دولت پاریس امروز شنبه در مواجهه با معترضین، ۹۰ هزار نیروی پلیس و ۸۰ فروند خودرو زرهی را به خیابان‌ها اعزام خواهد کرد.

به نقل از بی‌بی‌سی، فرانسه امروز شنبه خود را آماده میزبانی از یک تظاهرات ضد دولتی دیگر می‌کند حال آنکه دستکم ۹۰ هزار نیروی امنیتی به خیابان‌ها می‌آیند.

از این تعداد، سهم خیابان‌های پاریس ۸ هزار پلیس و ۱۲ خودرو زرهی است.

بنابر اعلام «لو پاریزین»، در مجموع ۸۰ خودرو زرهی برای سرکوب تظاهرات سراسری جلیقه‌ زردها به سطح خیابان اعزام خواهد شد.

جنبش جلیقه زردها ۳ هفته پیش در اعتراض به افزایش قیمت سوخت آغاز شد حال آنکه دولت فرانسه می‌گوید گروه‌های افراطی آن را به نام خود ضبط کرده‌ اند.

این درحالی است که «کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه پیش بینی کرده که این بار شمار کمتری از مردم به خیابان‌ها بیایند.

فرانسه در حالی خود را برای شنبه سیاه آماده می‌کند که امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری این کشور، سرانجام در مقابل اعتراضات سراسری تسلیم شد و افزایش بهای سوخت را برای یک سال به تعویق انداخت. به رغم این تصمیم جلیقه‌ زردها از مردم خواسته‌اند تا به خیابان‌ها بیایند.

دولت اعلام کرده بود حاضر است برای جلوگیری از افزایش خشونت‌ها گام‌های بزرگتری برای راضی کردن منتقدان بردارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۷۲ درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه‌ زردها حمایت می‌کنند. از زمان آغاز اعتراضات چهار نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند.

تصاویر خشونت ماموران پلیس در مقابل تظاهرکنندگان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده و انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

طبق یک نظرسنجی ۷۸ درصد فرانسوی‌ها موافقت دولت با تعلیق یک ساله افزایش بهای سوخت را ناکافی دانسته و معتقدند که هزینه‌های زندگی افزایش خواهد داشت

 

کوربین: راستگراهای افراطی در حال گسترش نگرانی در میان مردم هستند

به نقل از رویترز، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس روز جمعه در سخنانی در کنگره سالیانه حزب سوسیالیست اروپا در لیسبون از رهبران اروپا خواست تا ساختار سیاسی فعلی را به چالش کشیده و برای مقابله با پوپولیست های جعلی راستگرا متحد شوند.

بر اساس این گزارش وی تاکید کرد: خطر دیگر بزرگتر از این نمی شود. اگر نتوانیم به ماموریت خود عمل کنیم، مسیر به قدرت رسیدن پوپولیست های جعلی را هموار خواهیم کرد.

کوربین در ادامه افزود: راستگراهای افراطی در حال گسترش نگرانی و ترس در بین مردم هستند که به واسطه کاهش سطح استانداردهای زندگی تشدید شده است.

طی سال های اخیر نیروهای سیاسی راستگرای به شدت افراطی که مخالف مهاجرت هستند در اروپا ظهور کرده و قدرت زیادی گرفته اند. این پوپولیست های افراطی در ایتالیا، اتریش مجارستان و لهستان به قدرت رسیده اند و در حال گسترش نفوذ خود در آلمان و فرانسه هستند. پوپولیست ها یکشنبه گذشته نیز نخستین پیروزی سیاسی خود را در اسپانیا کسب کردند.

کوربین تصریح کرد: اگر ساختار سیاسی اروپا فعالیت خود را به همین منوال ادامه دهد، پوپولیست های جعلی راستگرا این خلاء را پر خواهند کرد.

وی در آستانه رای پارلمان انگلیس به توافق برگزیت نیز گفت: حزب کارگر همچنان بر این باور است که این توافق باید رد شود چرا که دستیابی به یک توافق بهتر با اتحادیه اروپا هنوز امکان پذیر است.

پارلمان انگلیس قرار است 11 دسامبر یعنی سه روز دیگر درباره توافق برگزیت رای گیری کند.

چرا تجاوزات ائتلاف سعودی علیه یمن متوقف نمی شود؟

به نقل از اسپوتنیک، «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در پست توئیتری خود نوشت: چرا تجاوزات ائتلاف سعودی- اماراتی- آمریکایی به یمن متوقف نمی شود؟

وی در ادامه پرسید: چرا تخریب یمن و اقدامات ائتلاف سعودی در نقض قوانین بشر دوستانه و بین المللی متوقف نشده و این ائتلاف وحشیانه ترین جنایات را علیه یمنی ها مرتکب می شود؟

الحوثی با مطرح کردن سؤال دیگری نوشت: چرا محاصره یمن برای پایان دادن به قحطی ساخت دست ائتلاف متجاوزان متوقف نمی شود؟

در حال حاضر مذاکرات صلح سوئد با حضور نمایندگان انصارالله و دولت مستعفی یمن در استکهلم برای دستیابی به توافقی در خصوص بحران این کشور در جریان است. این درحالی است که مسئولان انصارالله اعلام کرده اند که هیأت وابسته به دولت مستعفی یمن در خصوص این مذاکرات جدی نیستند.

توقف جنگ؛ شرط پیشرفت در مذاکرات سوئد

به نقل از شبکه تلويزيوني المسيره؛ رئیس هئیت ملی یمنی شرکت کننده در رایزنی های سوئد گفت: اگر جنگ متوقف نشود و درباره یک راهکار سیاسی توافق نشود ، اوضاع تغییری نخواهد کرد.
محمد عبد السلام دیروز هنگام دیدار اعضای این هیئت با مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل متحد به یمن در حاشیه رایزنی های سوئد افزود حتی اگر درباره مسائل ثانویه پیشرفتی حاصل شود اما جنگ متوقف نشود و درباره یک راهکار سیاسی توافق به وجود نیاید باز هم اوضاع همانند گذشته خواهد بود.
گریفیتس نیز از اهمیت این رایزنی ها و امیدش به پیشرفت در مسائل سه گانه یعنی تدوین چارچوب عمومی برای حل وفصل سیاسی ، برقراری آرامش و تدابیر اعتماد ساز سخن گفت.

انصارالله پیش شرط دولت منصور هادی برای بازگشایی فرودگاه صنعا را رد کرد

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، رئیس هیئت مذاکره کننده جنبش انصارالله یمن در گفتگوهای سوئد، پیشنهاد دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن را برای مشروط کردن بازگشایی فرودگاه صنعا به بازرسی از هواپیماها در فرودگاه های عدن و سَیئون (Sayun Airport) را رد کرد.
محمد عبدالسلام، درباره علت مخالفت با بازرسی هواپیماها پیش از ورود به فرودگاه صنعا در فرودگاه های عدن و سیئون گفت: فرودگاه عدن در اشغال امارات قرار دارد و فرودگاه سیئون هم شرایط مناسبی برای این منظور ندارد. ما می گوییم ابتدا یمن باید از نفوذ امارات رها شود. در شرایطی که هواپیماهای یمنی نمی توانند در فرودگاه عدن باقی بمانند و اعضای دولتی که قانونی خوانده می شود، نمی توانند بدون اجازه امارات وارد فرودگاه عدن شوند، آیا ممکن است ما رفتن هواپیماها به عدن را بپذیریم؟ نه چنین کاری امکان پذیر نیست. ما می گوییم فرودگاه صنعا باید بر اساس استانداردهای بین المللی همانطور که در طرح قبلی اتحادیه اروپا وجود داشت، بازگشایی شود. همانطور که این فرودگاه روزانه شاهد فرود دهها فروند هواپیمای سازمان ملل و دیگر هواپیمایی است که به آنها اجازه فرود داده می شود. مشکل در فرودگاه صنعا از نظر بازرسی نیست، مشکل آن است که تصمیم سیاسی برای محاصره صنعا و محاصره یمن وجود دارد.
عبدالسلام همچنین به شدت واگذاری بندر الحدیده به دولت منصور هادی را رد کرد و خواستار ایفای نقش نظارتی و فنی سازمان ملل در بندر الحدیده شد و افزود: ما تاکید می کنیم بندر الحدیده باید به طور کامل از درگیری های نظامی کنار گذاشته شود، زیرا تنها شریان حیاتی برای اکثریت ساکنان یمن در شمال کشور است. بندر الحدیده منبع اصلی برای تامین مشتقات نفتی و مواد غذایی مانند غلات برای سراسر یمن است زیرا در واقع تنها بندری است که می تواند محموله های بزرگ را بپذیرد. ما پیشنهاد کردیم سازمان ملل نقش فنی و لجستیکی ایفا کند تا به این شیوه درباره سلامت کالاها اطمینان پیدا کند. در زمینه درآمدهای مالی هم سازمان ملل می تواند نقش فنی و نظارتی داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که این منابع به بانک مرکزی واریز و از آن برای پرداخت حقوق کارکنان استفاده می شود. اما دیگر خواسته هایی که در این باره مطرح می شود، انگیزه نظامی دارد. تحویل بندر الحدیده به طرف دیگری که برای جنگ با شما آمده و حتی به سربازان اشغالگر و بیگانه متوسل شده است، خواسته ای اشغالگرانه است.

 

پیش گیری حقوق بشری:پلیس فرانسه در آستانه تظاهرات ضددولتی ۲۷۸ نفر دیگر را بازداشت کرد

نهادهای دولتی و امنیتی فرانسه از روز گذشته خود با در پیش گرفتن اقدامات احتیاطی، خود را مهیای مقابله با تظاهرات ضددولتی کرده‌اند که قرار است امروز در پاریس برگزار شوند.

در همین راستا، تا ساعتی پیش از برگزاری تظاهرات امروز پاریس در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت، منابع خبری این کشور از بازداشت 278 نفر دیگر از سوی پلیس این کشور خبر داده‌اند.

این در حالی است که اتحادیه کارکنان پلیس فرانسه نیز در اقدامی همراستا با اعتراضات ضد دولتی، اعلام کرد که اعضای آن امروز دست به اعتصاب می‌زنند.

 

اردنگی دوم به نیکی هیلی ابله: ناکامی آمریکا در برگزاری نشست شورای امنیت علیه کره شمالی

به نقل از رویترز، آمریکا از تلاش برای راضی کردن شورای امنیت سازمان ملل به بحث درباره نقض حقوق بشر در کره شمالی در پنجمین جلسه سالانه این شورا که قرار است ماه جاری میلادی برگزار شود، دست کشید.

ناکامی آمریکا در اجماع شورای امنیت علیه کره شمالی پس از آن رخ داد که حمایت کافی از درخواست واشنگتن به عمل نیامد.

حداقل 9 کشور از 15 عضو شورای امنیت باید با درخواست تشکیل جلسه در مورد موضوعی خاص موافقت کنند تا آن جلسه تشکیل شود.

با این که تلاش چین برای جلوگیری از تشکیل چنین جلسه ای علیه کره شمالی در طول چهار سال گذشته ناموفق بوده است، به گفته چند تن از دیپلمات ها، امسال فقط هشت کشور حاضر شده اند تا با درخواست آمریکا برای طرح موضوع حقوق بشر در کره شمالی در جلسه شورای امنیت موافقت کنند.

بدین ترتیب طرح آمریکا برای مطرح کردن موضوع کره شمالی در جلسه این ماه شورای امنیت به شکست انجامید.

آمریکا امیدوار است در ماه ژانویه، با جایگزینی 5 کشور دیگر به عنوان اعضای جدید شورای امنیت، طرح خود را بار دیگر دنبال کند.

هفته گذشته کره شمالی در نامه ای به شورای امنیت، از تلاش های تحریک آمیز ایالات متحده برای ایجاد تقابل از طریق درخواست برای تشکیل جلسه ضد پیونگ یانگ، آن هم در حالی که رهبر کره شمالی و رئیس جمهور آمرکا در حال تلاش برای پیشبرد طرح خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره هستند، انتقاد کرده بود.

کره شمالی مکررا اتهامات نقض حقوق بشر را رد کرده و تحریم ها را دلیل اصلی اوضاع سخت انسانی در آن کشور توصیف کرده است.

کره شمالی از سال 2006 به خاطر برنامه موشکی و هسته ای خود تحت تحریم های سازمان ملل قرار دارد.

اتهام جدید آمریکا روسیه و سوریه در شهر حلب که در اختیار خودشان است حمله شیمیائی انجام داده اند!

به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه آمریکا روز جمعه ادعا کرد که نیروهای طرفدار دولت سوریه احتمالا در روز 24 نوامبر (سوم آذر) در شهر حلب اقدام به استفاده از گاز اشک آور علیه مردم غیرنظامی کرده اند.

این بیانیه همچنین ادعا کرد واشنگتن اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد نیروهای روسی و سوری در این اتفاق دست داشته اند.

رابرت پالادینو سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد که دولت بشار اسد و همچنین روسیه، به اشتباه نیروهای مخالف دولت دمشق و افراطی ها را به انجام حمله با گاز کلر در شمال غرب حلب متهم کرده اند.

وی گفت واشنگتن شدیدا چنین حکایتی درباره حمله با گاز کلر در حلب را رد می کند.

پالادینو در ادامه به روسیه هشدار داد که مکان وقوع حمله شیمیایی مورد نظر در حلب را دستکاری نکند.

پیش از این، وزارت دفاع روسیه گزارش داده بود که تروریست ها در حلب از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند.

ارتش روسیه نیز احتمال نقش کلاه سفیدها در این حمله را رد نکرده است. در این حادثه در حلب، دست کن 70 غیرنظامی دچار آسیب شدند.

حمله هوایی آمریکا به نیروهای امنیتی در جنوب افغانستان ۷ کشته برجا گذاشت

«فیض محمد» فرماندار شهرستان «چنارتو» در ولایت ارزگان اظهار داشت: جنگنده‌های آمریکایی نیروهای امنیتی افغان را هدف قرار دادند.

وی افزود: بر اثر حمله هوایی نیروهای آمریکایی به نظامیان افغان، 7 نفر کشته و 6 تن دیگر نیز زخمی شدند.

فرماندار چنارتو تصریح کرد که 3 تن از افراد کشته شده از نیروهای ویژه ارتش و مابقی آنها نیز نیروهای پلیس محلی هستند.

فیض محمد اظهار داشت: این نیروها زمانی هدف حمله هوایی قرار گرفتند که در حال انتقال مهمات به یکی از پاسگاهای امنیتی بودند.

بر اثر حملات هوایی نیروهای خارجی در افغانستان در یک ماه گذشته بیش از 100 غیرنظامی کشته و ده‌ها تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

تشدید حملات هوایی نیروهای آمریکایی و ناتو نه تنها باعث افزایش تلفات غیرنظامیان شده بلکه سبب افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغان نیز شده است.

پیش از این نیز بارها نیروهای امنیتی افغان هدف حملات هوایی نیروهای آمریکایی و ناتو قرار گرفته‌ بودند، با این حال، دولت افغانستان تنها به گفتن اینکه دراین مورد تحقیق خواهیم کرد بسنده کرده است.

کارشناسان بر این باورند که پیمان امنیتی کابل-واشنگتن در این کشور در برابر کشتار نظامیان و غیرنظامیان افغان به نیروهای آمریکایی مصونیت قضایی داده است، بنابراین آنها در برابر کشتار افغان‌ها پاسخگو نیستند.

ترامپ غیر منضبط و لگام گسیخته است

به نقل از خبرگزاري فرانسه؛ رکس تیلرسون وزیر امور خارجه سابق آمریکا اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به کرات می خواست قانون را نقض کند, و وی را غیر منضبط و لگام گسیخته و بی توجه به جزئیات توصیف کرد.
تیلرسون که ماه مارس از سمت خود در وزارت امور خارجه آمریکا برکنار شد, هیچ تلاشی نکرد تا رابطه ضعیف خود را با ترامپ طی مصاحبه کم سابقه شامگاه پنجشنبه در بخشی از یک ضیافت شام خیریه در تگزاس, تکذیب کند.
تیلرسون به باب شیفر خبرنگار کهنه کار سی بی اس نیوز گفت:« من فکر می کنم بخشی از آن به این علت بود که ما به شدت در سبک ها و شیوه هایمان متفاوت هستیم. ما یک نظام ارزش مشترک نداشتیم ».
تیلرسون خاطر نشان کرد: من به او می گفتم, خب، آقای رئیس جمهور من درک می کنم شما چه کاری می خواهید انجام دهید, اما نمی توانید آن را به آن شیوه انجام دهید — این کار قانون را نقض می کند، این کار یک پیمان را نقض می کند.
وی افزود: او واقعا ناامید و مایوس شد.
تیلرسون گفت: تصور می کنم او از من به عنوان فردی که هر روز به وی می گفت شما نمی توانی این کار را انجام دهی و بیا در خصوص آنچه می توانیم انجام دهیم, صحبت کنیم, خسته شد.
تیلرسون، مدیر اجرایی سابق شرکت بزرگ نفتی اکسون موبیل, هیچ تجربه ای در دولت نداشت و هیچ گاه با ترامپ دیدار نکرده بود.
تیلرسون گفت: این برای من چالش برانگیز بود, چرا که من از شرکت منضبط اکسون موبیل برای کار با مردی آمدم که کاملا غیر منضبط و لگام گسیخته است, علاقه ای به مطالعه و خواندن ندارد، گزارش ها را نمی خواند و نمی خواهد وارد جزئیات بسیاری از چیزها بشود.
ترامپ با افتخار ضد عقلانیت است و می گوید با دنبال کردن غرایز خود موفق می شود و بیشتر از کارشناسان می داند.
ترامپ در مصاحبه ای اندکی پس از آغاز به کار خود به عنوان رئیس جمهور, در پاسخ به سوالی در خصوص عادات مطالعه خود گفت به کتاب نگاه می کند اما تماس های تلفنی هر بار که وی تلاش می کند خواندن را آغاز کند, حواس او را پرت می کند.
مشهودترین اقدامات سیاست خارجی ترامپ شامل خارج شدن از موافقتنامه های بین المللی از جمله توافقنامه پاریس در زمینه تغییرات آب و هوایی و توافق هسته ای با ایران است.
ترامپ برکنار شدن تیلرسون را از طریق توییتر اعلام کرد.
مایک پمپئو جای تیلرسون را در وزارت امور خارجه آمریکا گرفت و این در حالی است که به نظر می رسد سبک و شیوه وی بیشتر مورد علاقه ترامپ باشد.

ترامپ: رکس تیلرسون فردی کودن و تنبل بود!

دونالد ترامپ» روز جمعه با انتشار یک پیام توئیتری موهن، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه پیشین خود را مورد حمله شدید لفظی قرار داد.

ترامپ در این پیام توئیتری نوشت: «مایک پمپئو [وزیر خارجه کنونی آمریکا] عملکرد بسیار عالی دارد و من بسیار به او افتخار می کنم. رکس تیلرسون، سلف وی، از توان ذهنی لازم برخوردار نبود. او [تیلرسون] کودن و تنبل بود و من نمی توانستم به سرعت از شر او خلاص شوم».

در ادامه این پیام توئیتری بسیار اهانت بار آمده است: «او [رکس تیلرسون] بسیار تنبل بود. حالا وضعیت کاملاً متفاوت است و روحیه ای عالی حاکم است».

این پیام توئیتری ترامپ در واقع واکنش هیجانی رئیس کاخ سفید به انتشار مصاحبه ای بود که با تیلرسون انجام شده بود. این دیپلمات پیشین و مدیر عامل سابق اَبَرشرکت نفتی اکسان موبیل در این مصاحبه افشا کرد که رئیس جمهور آمریکا از وی می خواست تا اقدامات غیرقانونی انجام دهد و لگام گسیخته عمل کند».

افشای رشوه بزرگ عربستان به ترامپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری

اسناد تازه منتشر شده در روزنامه واشنگتن پست نشان می‌دهد که عربستان سعودی در جریان تصویب قانون «اجرای عدالت در برابر حامیان تروریسم» موسوم به جاستا در سال ۲۰۱۶ به شدت در حال لابی‌گری و پرداخت رشوه برای جلوگیری از تصویب این قانون در مجلس نمایندگان آمریکا بوده است.

قانون جاستا که عربستان به شدت با آن مخالف است، به قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر اجازه می‌دهد علیه دولت‌های دیگر اقامه دعوی کنند و در این صورت عربستان سعودی بدلیل نقش اتباعش در حادثه ۱۱ سپتامبر می‌تواند از سوی قربانیان ۱۱ سپتامبر مورد بازخواست قرار گیرد و برهمین اساس مقامات ریاض به شدت نسبت به تصویب این قانون در کنگره آمریکا نگران بودند و در زمان بررسی آن در کنگره آمریکا بیشترین تلاش خود را برای جلوگیری از تصویب این قانون بکار گرفتند، هرچند در نهایت جاستا تصویب شد.

در این گزارش گفته شده عربستان سعودی با هدف دستیابی به هدف خود برای جلوگیری از تصویب قانون جاستا، اقدام به استخدام گروه‌های لابی در واشنگتن کرد و این لابی‌ها برای جلوگیری از تصویب قانون جاستا، ده‌ها فرمانده نظامی پرنفوذ و بازنشسته آمریکایی را با سفرهای متعدد به واشنگتن آوردند که با رایزنی و لابی با نمایندگان کنگره از تصویب جاستا جلوگیری شود.

نکته قابل توجه در گزارش واشنگتن پست، نقش ترامپ در این لابی‌گری است. در همین ارتباط گفته شده لابی‌گران سعودی با هدف اسکان کهنه سربازان و نظامیان بانفوذ آمریکایی در واشنگتن، اتاق‌هایی را در هتل ترامپ برای یک ماه رزرو کردند و هتل ترامپ محل نشست‌های کهنه‌سربازان با هدف اعمال فشار بر کنگره علیه قانون جاستا بود، اما این یک ماه به سه ماه به درازا کشید و لابی‌های سعودی نیز برای جلب نظر مالک هتل، یعنی دونالد ترامپ، بهای ۵۰۰ شب را برای هر نفر پرداخت کردند.

از سوی دیگر این اسناد نشان می‌دهند میانگین نرخ هر شب اقامت در هتل لوکس ترامپ ۷۶۸ دلار بوده است و سعودی‌ها بر هر کهنه نظامی آمریکایی مبلغی نزدیک ۳۸۴ هزار دلار را پرداخت کرده‌اند.

از سوی دیگر پرداخت رشوه بزرگ لابی‌های سعودی به هتل ترامپ همزمان با دوره‌ای بوده است که ترامپ فعالیت‌های انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری را دنبال کرده است و به گفته واشنگتن پست حال ترامپ متهم به دریافت کمک‌های خارجی غیرمتعارف در حین کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ می‌باشد.

با این حال برخی از کهنه سربازان و نظامیان بازنشسته آمریکایی که برای رایزنی و مخالفت با تصویب جاستا در آن زمان به واشنگتن آورده شده بودند، به واشنگتن پست گفته‌اند در آن زمان نمی‌دانستند که هزینه اقامت و سفر آنان از سوی عربستان سعودی تامین شده، هرچند در حال حاضر می‌خواهند در این مورد تحقیقات بیشتری انجام شود.

 

حمله جنگنده های ائتلاف آمریکا به یک بیمارستان محلی در هجین سوریه

به نقل از اسپوتنیک، شبکه رادیو و تلویزیون الاخباریه سوریه در گزارشی اعلام کرد که جنگنده های ائتلاف تحت رهبری آمریکا در حملات هوایی روز جمعه خود به شهر هجین در شرق استان دیرالزور سوریه، یک بیمارستان را بطور کامل تحریب کردند.

گفتنی است که ائتلاف تحت رهبری آمریکا به طور پیوسته در شرق استان دیر الزور به حملات هوایی مبادرت کرده و به تازگی نیز شهر هجین را هدف اصلی این حملات قرار داده است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) و شبکه الاخباریه همچنین اوایل روز جمعه از کشته شدن هشت غیرنظامی در حملات هوایی این ائتلاف به هجین خبر دادند. بنابر گزارشها، تمام این کشته شدگان اعضای یک خانواده بودند.

بنابر بیانیه خبری ائتلاف تحت رهبری آمریکا در روز چهارشنبه، در این رشته حملات هوایی مسیرهای تدارکاتی، وسایل نقلیه، مواضع جنگی و همچنین تونلها و ساختمانهای واقع در نزدیکی شهر هجین مورد حمله قرار گرفته و تخریب شده اند.

 

تلاش نخست وزیر فرانسه برای فریب رهبران جلیقه زردها

به نقل از تلويزيون الميادين؛ پس از دیدار هیئت معترضان به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه با ادوارد فیلیپ نخست وزیر اين کشور که یک ساعت و نیم طول کشید ژاکلین مورو یکي از اعضای این هیئت گفت: نخست وزیر به ارتکاب برخی اشتباهات اعتراف کرد.
کریستوف شالونسون دیگر عضو این هیئت گفت زمان آن قرا رسیده است که مکرون مسئولیت اقدامات خود را به عهده بگیرد.

مسکو شواهد محکمی دال برحمله شیمیایی تروریستها به سوریه دردست دارد

به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا در اظهارات خود پیرامون وضعیت کنونی حلب در سوریه تلاش می کند تا اقدامات تروریستها را در این منطقه به نحوی رفع و رجوع کند.

بنابر این بیانیه، برنامه تحویل تسلیحات شیمیایی از سوی سرویسهای ویژه غرب به تروریستها در سوریه با ادعاهای اخیر مقامات وزارت خارجه آمریکا به لحاظ زمانی هماهنگ شده است.

گفتنی است که اوایل روز جمعه، «رابرت پولادینو» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک بیانیه مطبوعاتی ادعا کرد که نیروهای متحد با دولت «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه احتمالاً در ماه میلادی گذشته از گاز اشک آور علیه غیرنظامیان استفاده کرده اند.

ارتش روسیه نیز در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با صدور یک بیانیه اعلام کرد: «ادعاهای وزارت خارجه آمریکا چیزی نیست جز تلاش برای لاپوشانی اقدامات تروریستهای بین المللی که در حال انجام عملیات [تروریستی] در حلب بوده و با ناجیان دروغینی موسوم به کلاه سفیدها همدست هستند».

این بیانیه تأکید می کند که «روسیه شواهد و مدارک انکارناپذیری در دست دارد که نشاندهنده استفاده از مهمات محتوی مواد سمی علیه غیر نظامیان در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۸ در حلب است».

شایان ذکر است که در روز یاد شده، شبه نظامیان وابسته به گروههای تروریستی به پرتاب گلوله های پُر شده با گاز کلر در مناطق مسکونی الخالدیه و الزهرا و همچنین خیابان نیل حلب دست زدند.

سرلشگر «ایگور کُناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز سی و یکم اکتبر اعلام کرد که تروریستهای وابسته به حزب ترکستان ۲۰ فروند تانک که هرکدام حامل ۱۰ لیتر گاز کلر بوده، در تاریخ ۲۷ اکتبر برای اجرای عملیات آشوبگرانه به سوریه منتقل کرده اند.

افزون بر آن، ارتش روسیه ظرف روزها و هفته های منتهی به این حمله فاجعه بار به طور مکرر هشدار داد که کلاه سفیدها در راستای اقدامات تلافی جویانه غرب علیه دولت سوریه، در حال برنامه ریزی برای راه اندازی یک حمله شیمیایی ساختگی در همان منطقه به شکل عملیات پرچم دروغین هستند.

سقوط پایگاه ارتش افغانستان در«هرات» به دست طالبان

یک منبع معتبر از ولایت هرات به خبرگزاری افق، گفت که شب گذشته در نتیجه سقوط پایگاه ارتش افغانستان در شهر «شیندند» این ولایت، ۱۴ نیروی امنیتی کشته و ۲۰ تن دیگر توسط طالبان اسیر شده اند.

این منبع که خواست نامی از وی برده نشود، افزود که طالبان نیمه شب گذشته به پایگاه ارتش افغانستان در منطقه «چشمه» واقع در «شیندند» حمله کرده است.

«جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات نیز درگیری بین نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در شیندند را تایید کرد.

وی افزود که در این درگیری به نیروهای امنیتی و طالبان تلفات وارد شده اما آمار دقیق این تلفات مشخص نیست.

شیندند از جمله شهرهای ناامن ولایت هرات شمرده می‌شود. هم اکنون طالبان در بخش‌هایی از این شهر حضور فعال دارد و هر از گاهی دست به تحرکاتی علیه نیروهای دولتی افغانستان، می‌زند.

آمريکا تعرفه واردات آلومينيوم را از چين افزايش داد

به نقل از رویترز؛ کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا روز جمعه گفت تشخیص نهایی این کمیسیون این است که تولیدکنندگان آمریکایی به خاطر واردات محصولات ورق آلومینیوم معمولی از چین زیان دیده اند.
تشخیص این کمیسیون به این معناست که تعرفه هایی از 96/3 درصد تا 176/2 درصد که پیشتر از سوي وزارت بازرگانی آمریکا اعلام شده بود به مدت پنج سال اعمال شود.
وزارت بازرگانی آمریکا ماه گذشته میلادی گفته بود این محصولات یارانه می گیرند و ضمن بازارشکنی در بازارهای آمریکا عرضه می شوند.
از سال 1985، نخستین بار است تعرفه بر اساس تحقیقات دولت آمریکا اعمال می شود.
پیشتر تعرفه ها بر اساس شکایت یک تولیدکننده یا گروهی از تولیدکنندگان آمریکایی اعمال می شد.
دولت ترامپ گفته است به نیابت از بخش خصوصی، رویکرد سرسختانه تری را علیه پرونده های مربوط به یارانه های تجاری و بازارشکنی در پیش خواهد گرفت.

تلاش آمریکا برای تشکیل نیروی ۴۰ هزار نفری در سوریه

به نقل از راشاتودی، ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، از تصمیم وزارت دفاع این کشور برای آموزش نظامی ۳۵ تا ۴۰ هزار نیروی محلی در شرق سوریه خبر داد.

دانفورد گفت: ما تخمین می‌زنیم که ۳۵ تا ۴۰ هزار نیروی محلی باید آموزش دیده و مجهز شوند تا ثبات برقرار شود. ما حدود ۲۰ درصد در آموزش این نیروها پیش‌ رفته‌ایم. با توجه به شرایط فعلی، ما هنوز راه زیادی پیش‌رو داریم. می‌توان گفت که حضور کنونی ما در سوریه پایدار بوده و می‌تواند با توجه به شریط تغییر کند.

رئیس ستاد مشترک آمریکا بدون ارائه آمار دقیقی از تعداد نیروهای ویژه آمریکایی فعال در شرق سوریه، تاکید کرد که برنامه‌ای برای خارج کردن آنها از این کشور ندارد.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: