پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

شورش فقرا در فرانسه علیه نئولیبرالیسم

images18

دریافتی

شورش فقرا در فرانسه علیه نئولیبرالیسم

 

شورش فقرا در شهرهای فرانسه بار دیگر اوج گرفت. مردم به سیاست نئولیبرالیستی دولت فرانسه اعتراض و خواستار استعفای مکرون رئیس جمهور فرانسه هستند.

شکاف طبقاتی جامعه فرانسه به اوج خود رسیده و کارگران و زحمتکشان را هر بیشتر بطرف فقر و فلاکت می راند.   بیکاری, فقر ومالیاتهای کمر شکن مستقیم و غیر مستقیم امید زندگی را از مردم گرفته است. ثبات شغلی از بین رفته و بیکاری یکی از معضلات جدی جامعه سرمایه داری فرانسه شده است. انحصارات و سرمایه داران و مدیران مرفه به بهانه های مختلف از پرداخت مالیات معاف می شوند و بر ثروتشان روزبروز افزوده می شود. با بالابردن هزینه زندگی و گرانی مسکن و اجاره در شهرهای بزرگ, خانوادهای کارگری به حاشیه شهرها و روستاها رانده شدند. چهره شهرهای بزرگ کاملا دگرگون شده و خانواده های کارگری این شهرها رانده شده اند.

سرمایه داری نئولیبرالیستی از مرحله دموکراسی لیبرالی عبور کرده و قشر مرفه و نیمه مرفه که افتخار دموکراسی بورژوازی بود, به سیل فقیران جامعه رانده می شوند . نئولیبرالیسم خواهان خلع ید مالکیت عمومی و سپردن آن به » بخش خصوصی »  نهایتا بدست انحصارات است. نئولیبرالیسم خواهان دولت حداقلی ست که هرگونه حمایت و کمک از اقشار جامعه را ملغا و حکومت مستقیما در اختیار صاحبان انحصارات و سهامداران عمده قرار گیرد.  جامعه سرمایه داری نوین » نئولیبرالیسم» بخصوص فرانسه نئولیبرال را می توان چنین ترسیم کرد.

1 – صنایع, کارخانجات و موسسات خدماتی از قبیل بیمه , بیمارستانها, موسسات آموزشی, موسسات امنیتی , خدمات شهری و.. در انحصار بخش خصوصی ست و دولت  دخالتی در رفتار و مدیریت آنها ندارد.

2 – ثبات شغلی از بین رفته و حداقل دستمزدهای کارگران و کارمندان به پائین ترین میزان خود رسیده است.

3 – کارفرمایان مستقیما حقوق و مزایا را تعین میکنند و حق اخراج و استخدام در دست کارفرمایان است و دولت حق دخالت ندارد.

4 – با واگذاری صندوقهای بازنشستگی به موسسات خصوصی, دریافتی بازنشسته ها بی ثبات و توازنی با تورم ندارد بطوریکه بسیاری از بازنشستگان مجبورند برای تامین هزینه به موسسه های کمک از مستمندان مراجعه کنند.

5 – قشر متوسط هر روز فقیرتر می شود و اندوخته های خود را از دست داده و به سیل فقیران ملحق میشود.

6 – موسسات و شرکتها هر روز به بهانه های مختلف نیروی کار را اخراج» تعدیل» میکنند, خانواده های کارکران وکارمندان را در کابوسی وحشتناک قرار می دهند.

7 – با گران شدن هزینه زندگی از قبیل مسکن , اجاره, ایاب و ذهاب و خدمات در شهرهای بزرگ, کارگران و زحمتکشان از پرداخت هزینه ها عاجز و از شهرها رانده و به حاشیه شهرها و روستاها کشانده می شوند.

8 –  با گران شدن حمل نقل عمومی, بسیاری مردم مجبورند با وسیله نقلیه شخصی برسرکار رفت و آمد کنند, بنابر این گرانی بنزین و امکانات اولیه زندگی, اثر مستقیمی بر روی خانواده های کم درآمد دارد.

9 – با خصوصی شدن بیمارستانها, بیمه خدمات و درمان, کارگران و اقشار کم درآمد تقریبا از امکانات درمانی و بهداشتی محروم شده اند.

10 – دولت بیشترین امکانات و بودجه های شهری را در شهرهای بزرگ, بخصوص در مناطق مرفه نشین شهرها هزینه می کند و مناطق محروم از چنین امکانی محرو هستند.

11 – بیکاران و اقشار پائین و متوسط عملا از پیدا کردن شغل جدید ناتوان و محروم شده اند.

12 – ترکیب شهرها بطور کلی دگرگون شده و بخش اعیان نشین بیشتر امکانات را می بلعد.

13 – کارفرمایان, مزایای شغلی از قبیل حق مسکن, بیمه درمانی, حق اولاد, ایاب و ذهاب و بازنشستگی را به حداقل رسانده و یا کاملا حذف کرده اند.

14 – دولت در اختیار انحصارات و سهامداران عمده است و انتخابات نقشی در تغییر سیاستهای دولت ندارد و تنها می تواند کارمندان دولت را جابجا کند. در یک کلام می شود گفت, دولت خصوصیست و حرفه آن سرکوب اعتراضات مردمیست.

در چنین وضعیتی, مردم فرانسه حق دارند به خیابانها هجوم آورند و در مقابل سیاستهای نئولیبرالیستی دولت به نمایندگی مکرون ایستادگی کرده و خواهان تغییر ساختار دولت و حکومت شوند

 

دسته‌بندی شده در: سیاسی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: