پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

پیام سه تن از زندانیان سیاسی و فعالان سابق دانشجویی به مناسبت ۱۶ آذر

Image-1 (15)

پیام سه تن از زندانیان سیاسی و فعالان سابق دانشجویی به مناسبت ۱۶ آذر

از ۱۶ آذر ۳۲، زمانی که آن سه قطره خون خروشان بر صحن دانشگاه جاری شد، در سنت مبارزه بی‌وقفه علیه استبداد، دانشجویان نقشی پیشتاز و پیش برنده درجامعه داشته اند.

دانشگاه، به رغم گرایش ذاتی استبداد به محو و سرکوب فریادهای آزادی خواهی، با فدیه خون‌های پاکش در سرفصل‌های گوناگون، از دهه ۶۰،خیزش تیرماه ۷۸ تا قیام ۸۸ و دیماه ۹۶، به سمبلی از مقاومت و مبارزه برای آزادی در متن جامعه بدل شده است.

ناگفته پیداست که این میراث زنده و ماندگار،مرهون قدر و قیمتی است که جوانان دانشجو نسل در نسل به پای آرمان آزادی ریخته اند.

روزگاری شعار ما این بود که دانشگاه سنگر آزادی است، چرا که دانشجویان می بایست با مرزبندی قاطع با همه دسته جات و باندهای حکومتی، آرمان آزادی را با ایستادن در پیشانی صف پیکاری اجتماعی در برابر استبداد جستجوکنند.

حال در شرایطی که اقشار مختلف جامعه، از کارگران هفت تپه و فولاد، معلمان، کامیونداران، کشاورزان و غارت شدگان موسسات مالی- رانتی تا دیگراصناف، اقشار و مردم به جان آمده از فقر و ستم مضاعف، فریاد حق طلبی و آزادی خواهی سر می‌دهند، تعهد مبرم و تاریخی دانشجویان اقتضای آن دارد تا متشکلتر و فعال تر از گذشته پا به میدان نهند و بخشی از مسئولیت این قیام را خلاقانه بر دوش گیرند.

به باور ما، پولی سازی آموزش و تحصیل به عنوان پدیده‌ای فراگیر، آنروی دیگر سکه غارت و چپاول اصناف و اقشار تحت ستم جامعه و بازتولید سیاسی دستگاهی است که موجودیتش، تنها در سایه سرکوب، اعدام و جنگ افروزی معنامی یابد. از این رو، هم سرنوشتی دانشگاه با دیگر مردم ستم زده، تعهد دانشجویان را در شعله ور ساختن اعتراضات و خیزش‌ها و در پیوند و همگام با دیگر اقشارجامعه برای محو مناسبات ستمگرانه موجود و نبرد با چنین تقدر و سرنوشتی کور، بیش از پیش آشکارتر و ضروری تر می سازد.

برپایی مراسم ۱۶ آذر به مثابه پاس داشت و زنده نگهداشتن یک سنت و آیین تاریخی اعتراض و عصیان علیه استبداد، کارزاری است که عزم و اراده دانشجویان را در اتحاد و همبستگی بااعتراضات و اعتصابات دیگر اقشار ستم دیده اعتلا می بخشد. از این رو، همه دانشجویان سرافراز و آگاه را فرا میخوانیم تا برای بزرگداشت این روز در هردانشکده و دانشگاه متشکل و هم صدا به پا خیزند.

پیام شکیبا، آرش صادقی، مجید اسدی

چهارشنبه ۷ آذر ۹۷ زندان گوهردشت

 

دسته‌بندی شده در: بیانیه ها, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: