پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چندخبر

 

چندخب

اخبار غیرمسئولانه درباره زمان آزادی اسماعیل بخشی به ضرر اوست!

اگر واقعا دنبال آزادی اسماعیل هستید پس زحمت بکشید و برای پز دادن، اخبار آزادی احتمالی منتشر نکنید. ما تا زمانی که اسماعیل از زندان بیرون نیاد و خودمان به چشم خودمان نبینیم و بغلش نکنیم و بر صورت ضرب و شتم شده ش بوسه نزنیم، خبر آزادی رو باور نمیکنیم. کسانی که پیشاپیش اخبار کذب یا احتمالی را منتشرمی کنند آیا متوجه هستند که همان امید احمقانه که چند هفته است توسط مقامات داده میشود را تکرار میکنن؟ که ما الکی خیالمون راحت بشه و فریاد نزنیم و نجنگیم واسماعیل فراموش بشه…. این به ضرر اسماعیل است. این کاری است که نهادهای دولتی و امنیتی میکنن… دوستداران اسماعیل لطفا این کار را نکنند. الان باید فقط فشار آورد که هر چه زودتر آزاد بشه. تا لحظه آزادیش میجنگیم….اعتراض میکنیم

ضمنا تمام تشکلات کارگری ایران و بزرگترین تشکلات کارگری جهانی به رهبر، رئیس جمهور، رییس قوه قضاییه فشار آورده اند…لطفا برخی افراد و کانال های طرفدار کارفرما و دولت، لطف کنن و هرگونه احتمال آزادی اسماعیل رو به حساب مسوولین ضد کارگر یا مدیران مفت خور که نمی خوان سر به تن اسماعیل باشه ویا امثالهم نذارند…تلاش داخلی و جهانی همین کارگران است که باعث ایجاد فشار شده… روزانه ده ها نامه اعتراضی به مقامات ایران نوشته میشه…همه رسانه هاصبح تا شب دارن از اسماعیل و آقا نجاتی میگن و از خانم قلیان میگن…برای آزادی اسماعیل بخشی و آقای نجاتی و خانم قلیان تا آخرین لحظه میجنگیم… تازه قرارهاعتصاب کامل از سر بگیریم…فقط با اتحاد و فشار خودمان است که به خواسته هامون میرسیم. اتحاد…اتحاد…تا آزادی اسماعیل، قلیان و نجاتی

نامه دریافتی از همکاران

 انتشار از: کانال مستقل کارگران هفت تپه

 https://t.me/kargarane7tape

حدود سی درصد از ایتالیایی ها در خط فقر هستند

به نقل از پایگاه اینترنتی ایتالیایی زبان «هلپ کونسوماتوری»؛ موسسه ملی آمار ایتالیا در جديدترین گزارش خود درخصوص شرایط اقتصادی شهروندان ساکن در این کشور اعلام کرد، حدود سی درصد از ایتالیایی ها در خط فقر هستند. این در حالی است که یک درصد از جمعیت، بیش از چهارده درصد از کل ثروت کشور را در اختیار خود دارد.
موسسه ملی آمار ایتالیا (ایستات) در جديدترین گزارش خود اعلام کرد، در ایتالیا از هر چهار شهروند ساکن در این کشور، بیش از یک شهروند با خطر فقر یا محرومیت های اجتماعی مواجه است. این قشر از جامعه، افرادی هستند که درآمد کافی ندارند و با کار اندکی که انجام می دهند، در شرایط سختی به منظور تهیه مواد غذایی و دیگر مایحتاج زندگی خود و دیگر اعضای خانواده بسر می برند.
موسسه ملی آمار ایتالیا در گزارش خود اعلام کرده است، میزان افراد در خطر فقر یا محرومیت های اجتماعی در این کشور در سال 2016 میلادی برابر با سی درصد بوده که با اندکی بهبود، در سال 2017 میلادی به بیست و هشت ممیز نه دهم درصد کاهش یافته است. در هر حال، بیش از یک چهارم از کل جمعیت ایتالیا، با خطر فقر یا محرومیت های اجتماعی مواجه هستند.
ایستات در گزارش خود اعلام کرده است، بیش از همه، خانواده هایی با تعداد جمعیت بیشتر، با این خطر مواجه هستند. خانواده هایی که فقط یک نفر مسئولیت تامین هزینه های دیگر اعضاء را بر عهده دارد. این میزان در نزد خانواد های خارجی ساکن در ایتالیا، در سال 2016 میلادی برابر با بیست ممیز شش دهم درصد بود که در سال 2017 میلادی به بیست ممیز سه دهم درصد کاهش یافته است.
بدترین شرایط اقتصادی خانوارهای ایتالیایی نیز در زمانی است که یک سری از کمبودها و مشکلات برای آنها به وجود می آید. از جمله این مشکلات، می توان به ناتوانی در پرداخت قبوض آب، برق و گاز، اجاره بهای منزل مسکونی و قرض و وام های دریافتی از بانک ها اشاره کرد. ناتوانی و غیر ممکن شدن گرم کردن خانه در فصل سرما، ناتوانی در تامین منابع مالی هزینه های غیر قابل پیش بینی، ناتوانی در تهیه دستکم یک وعده غذایی مناسب از هر دو روز یک بار، رفتن به تعطیلات و مسافرت، تهیه تلویزیون رنگی، ماشین لباس شویی، یک خودرو و یا حتی یک دستگاه تلفن همراه، از دیگر مشکلاتی است که در بدترین شرایط اقتصادی برای خانوارهای ایتالیایی پیش می آید.
موسسه ملی آمار ایتالیا در ادامه گزارش خود اعلام کرده است، جنوب ایتالیا از جمله مناطقی است که ساکنان آن با بیشترین خطر فقر یا محرومیت های اجتماعی مواجه هستند. میزان این افراد در سال 2016 میلادی برابر با چهل و شش ممیز نه دهم درصد و در سال 2017 میلادی برابر با چهل و چهار ممیز چهار دهم درصد بوده است. این میزان در مناطق واقع شده در شمال شرقی ایتالیا، از هفده ممیز یک دهم درصد در سال 2016 به شانزده ممیز یک دهم درصد در سال 2017 میلادی کاهش یافته است. این در حالی است که میزان افراد در خطر فقر یا محرومیت های اجتماعی ساکن در شمال غربی ایتالیا از بیست و یک درصد در سال 2016 به بیست ممیز هفت دهم درصد در سال 2017 میلادی کاهش یافته است. این میزان، در مناطق مرکزی ایتالیا، با بیست ممیز سه دهم درصد، ثابت باقی مانده است.
ایستات اعلام کرد، خانوارهای با پنج یا بیش از پنج عضو، شکننده ترین خانوارها از نظر مواجه شدن با خطر فقر یا محرومیت های اجتماعی هستند. میزان این خانوارها در سال 2016 میلادی چهل و سه ممیز هفت دهم درصد بود که با اندکی کاهش، در سال 2017 میلادی به چهل و دو ممیز هفت دهم درصد رسیده است. در این میان، زوج هایی با سه یا تعداد فرزندان بیشتر، بیش از دیگر خانوارها با خطر فقر و محرومیت های اجتماعی مواجه هستند. میزان این خانوارها از چهل و یک ممیز شش دهم درصد در سال 2016 به چهل و یک ممیز یک دهم درصد در سال 2017 میلادی کاهش یافته است. این میزان در خانوارهای با سه یا تعداد فرزندان بیشتر، از چهل و هفت ممیز سه دهم به چهل و چهار ممیز پنج دهم درصد کاهش یافته است.
میزان خطر فقر یا محرومیت های اجتماعی در خانوارهای ساکن در بلغارستان برابر با سی و هشت ممیز نه دهم درصد، در رومانی سی و پنج ممیز هفت و در یونان برابر با سی و چهار ممیز هشت دهم درصد است.
در همین زمینه، «ماسیمیلیانو دونا» رئیس اتحادیه ملی مصرف کنندگان ایتالیا در سخنانی با پرداختن به آمارهای منتشر شده موسسه ملی آمار این کشور، گفت: اگر چه میزان خانوارهای ایتالیایی در معرض خطر فقر یا محرومیت های اجتماعی، در مقایسه با سال 2016 میلادی اندکی کاهش یافته است، اما همین آمار و ارقام های کنونی نیز شایسته یک کشور متمدن، نیست. بنابراین، دولت باید فراتر از قانون درآمد شهروندی، به هشت ممیز چهار دهم درصد، یعنی پنج میلیون و پنجاه و هشت هزار فقیر ایتالیایی فکر کند. از هر چهار ایتالیایی، باید به بیش از یک نفر کمک (مالی) کرد. به همین علت، نیازمند به یک اصلاحات در زمینه های مالی هستیم تا از این طریق بتوان دلایل فقر را از میان برداشت.
یک مسئول دیگر ایتالیایی نیز با اشاره به آمارهای منتشر شده ایستات درخصوص فقر، اعلام کرد، موسسه ملی آمار ایتالیا اعلام کرده است در سال 2017 میلادی، ده ممیز یک دهم درصد از شهروندان ایتالیایی در شرایط خیلی سخت اقتصادی قرار داشتند. این در حالی است که در سال 2010 میلادی، یعنی زمان اوج بحران اقتصادی، این میزان از نظر همان موسسه ایستات، برابر با شش ممیز نه دهم درصد بود. چنین موضوعی حاکی از آن است، ناهنجاری های اقتصادی خانوارهای ایتالیایی، سال به سال بدتر شده و مسیر مقابله با فقر در این کشور و بازگشت به ارزش های پیش از زمان بحران اقتصادی، هنوز خیلی طولانی است.
سازمان حمایت از مصرف کنندگان ایتالیایی نیز در گزارشی اعلام کرد، در مجموع، هر چند با بهبود اندک، وضع اقتصادی خانوارهای ایتالیایی هنوز به طور قابل توجهی در شرایط هشدار قرار دارد.
این سازمان اعلام کرد، بدین ترتیب، ایتالیا از اهداف درازمدت در نظر گرفته شده برای اتحادیه اروپا در سال 2020 میلادی در خصوص خطر فقر، خیلی فاصله دارد. در عین حال، در ایتالیا، یک درصد از جمعیت کشور، بیش از چهارده درصد از ثروت را در اختیار خود دارد.

وزارت کشور فرانسه: 1723 تظاهرات کننده را بازداشت کردیم

وزارت کشور فرانسه می‌گوید که نیروهای امنیتی این کشور در جریان مقابله با اعتراضات و تظاهرات ضد دولتی روز گذشته (شنبه) در نقاط مختلف این کشور، 1723 از تظاهرکنندگان جلیقه زرد را بازداشت کرده‌اند.

در جریان تظاهرات 24 ساعت اخیر در شهرهای مختلف فرانسه همچنین ده‌ها نفر مجروح شده‌اند.

این تظاهرات تنها به فرانسه محدود نشد و شهروندان بروکسل نیز با الهام از اعتراضات فرانسه، به خیابان‌های پایتخت بلژیک سرازیر شدند. هرچند نیروهای امنیتی نیز در آنجا به مقابله با تظاهرکنندگان پرداخته و بیش از 400 نفر را بازداشت کردند.

دفاع مکرون از خشونت پلیس فرانسه

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در پیامی بار دیگر از عملکرد پلیس ضدشورش و ژاندارمها در سرکوب مردم معترض دفاع کرد.

اعضای جنبش ضدسرمایه داری در شبکه های اجتماعی خشم خود را از این پیام با «استعفا تنها راه نجات مکرون است» نشان دادند.

استفاده از فن آوری های نوين در کشاورزی چين

به نقل از شبکه تلويزيوني سي سي تي وي، استفاده از فن آوری های پیشرفته در زمینه کشاورزی سبب بهبود زندگی کشاورزان در جنوب چین شده است.
اگر چه فصل برداشت موز سپری شده است اما استفاده از فن آوری های جدید سبب شده است که کشاورزان بتوانند در مناطق حومه شهر چونگ ژو (Chongzuo)مرکز این استان موزهای گلخانه ای پرورش دهند.آنها هم اکنون به شدت مشغول برداشت موزهای گلخانه ای هستند.این موضوع سبب می شود که آنها بتوانند موزهای پرورشی خود را با بهایی چهل درصد بیشتر به فروش برسانند.
چن ویگوانگ( Chen Weiguang)صاحب یک مزرعه پرورش موز گفت: ما در روش های جدید کشاوری خود سی درصد کود کمتر و پنجاه درصد آب کمتر مصرف می کنیم. در رابطه با هزینه کارگر هم ما می توانیم دویست هکتار را بر اساس فن آوری های جدید با یک کارگر پوشش دهیم. این درحالی بود که در گذشته هر دو هکتار را با یک کارگر پوشش می دادیم. بنابراین ما در بخش آب،کود،برق و نیروی کاری به میزان هزار و دویست یوان در هر هکتار صرفه جویی کرده ایم.شرکت ما با روش های مختلف با کشاورزان همکاری می کند.بر اساس تحلیل اطلاعات و اینکه چه زمانی باید عملیات کاشت را انجام داد و چه زمانی باید از کود استفاده کرد ما توانسته ایم به بیشترین میزان محصول برسیم و آن را به بهترین بهای موجود در بازار به فروش برسانیم.
لی هوانگ ئینگ (Liu Huangying)یک کشاورز جوان هم گفت:نوآوری ها در بخش فن آوری به مرحله ای رسیده است که شما حتی می توانید نوع دامی را که پرورش می دهید، هم تعیین کنید.با مطالعه بیشتر ما پیشرفت بیشتری را شاهد خواهیم بود.این روزها صنعت پرورش دام در گوانگسی نسبت به گذشته تفاوت بسیاری کرده است.من معتقدم که حتی ما می توانیم شاهد به روز رسانی بیشتر این صنعت باشیم.
گئو شوکووان(Guo Xuquan) از مقامات اداره کشاورزی منطقه هم گفت:از حالا تا سال دو هزار و بیست اداره کشاورزی ما در گوانگسی مبلغ سیصد میلیون یوان را سالانه برای حمایت از ایجاد زیرساخت هاي به روزرسانی شده در مناطق کشاورزی اختصاص خواهد داد.این موضوع با هدف افزایش دانش بخش کشاورزی و به روز رسانی روش های کشاورزی و با هدف افزایش درآمد کشاورزان و رفع فقر صورت می گیرد.
کشاورزان همچنین از اطلاعات نرم افزارهای تلفن همراه خود برای آبیاری و کشت محصولات مختلف استفاده می کنند.یک شرکت فن آوری اطلاعات توانسته است نرم افزارهای لازم را برای مدیریت هوشمند آبیاری و کودهی به کشاورزان ارائه کند.این شرکت در شهر نانینگ( Nanning)واقع است.این نرم افزارها اطلاعات جامع و مفصلی را درباره رشد گیاهان و ترکیب خاک به کشاورزان ارائه می کنند و می توانند به آنها در محاسبه ترکیبات کودها کمک کنند.با یک تلفن همراه هوشمند کشاورزان می توانند به آسانی کار خود را در زمینه آبیاری و کوددهی با حداکثر بهروه وری انجام دهند.
در سال دو هزار و هفده شی جینپینگ رئیس جمهور چین بازدیدی از استان گوانکسی ژوانگ داشت.در جریان سفر وی به این استان فردی به نام ون بایوتوانگ( Wen Biaotang) که یک اشتغال آفرین است استفاده از فن آوری های جدید در بخش کشاورزی و از جمله نرم افزارهای تلفن همراه را به رئیس جمهور چین پیشنهاد داد.
ون بایوتوانگ در این رابطه گفت:رئیس جمهور از من سوالی پرسید که عمیقا مرا تحت تاثیر خود قرار داد.او از من پرسید که این سیستم جدید چه مقدار هزینه دارد و مردم چگونه می توانند از آن بهره مند شوند.من به او گفتم با استفاده از سیستم های جدید در بخش کشاورزی ما می توانیم تجهیزات و زیرساخت های لازم را در مدت زمان یک سال خریداری کنیم.او از پاسخ من کاملا راضی شد.حالا پس از گذشت یک سال من می خواهم که به او بگویم که هزینه های سیستم های جدید کشاورزی به شدت کاهش پیدا کرده است.از سیستم های جدید کشاورزی در سی و سه هزار و سیصد و پنجاه هکتار از زمین های کشاورزی این استان استفاده می شود.از این سیستم های نوین همچنین در کشورهای عضو آسه آن و همچنین در دشت های آفریقا استفاده شده است.هزینه هر مزرعه نسبت به سال گذشته بیست درصد کاهش پیدا کرده است.
وی افزود:با استفاده از فن آوری های جدید در بخش کشاورزی در گوانگسی هر روز شاهد استفاده از سیستم های کشت هوشمندی هستیم که هشتاد برابر بیشتر از سیستم های قدیمی کارا هستند و با استفاده از سیستم های نوری ما می توانیم گیاه پیتایا (pitaya)را به گونه ای پرورش دهیم که بیشترین محصول را بدهد.
بایوتوانگ گفت:با استفاده از فن آوری های جدید در بخش کشاورزی شمار افراد جوانی که علاقمندی خود را برای ورود به بخش کشاورزی نشان می دهند روز به روز در حال افزایش است.ادارات کشاورزی محل و دانشگاه ها واحد های درسی جدیدی را برای کشاورزان جوان فراهم کرده اند.آنها همچنین واحدهایی را در رابطه با بازار یابی و تجارت الکترونیک برای دانشجویان ارائه می کنند.بیش از هزار و دویست نفر از کشاورزان منطقه در دو سال گذشته آموزش دیده اند.در حال حاضر به خاطر استفاده از فن آوری های جدید کشاورزی میزان تولید محصولاتی چون نیشکر،گل یاسمین،پیتایا در استان شانگسی بیش از مناطق دیگر چین است.ارزش تولیدات کشاورزی این استان به چهارصد و هفتاد و چهار میلیارد یوان در سال دو هزار و هفده رسیده است.این در حالی بود که در سال هزار و نهصد و پنجاه و هشت ارزش تولیدات کشاورزی این استان تنها یک میلیارد و هشتصد و نود میلیون یوان بود.این استان هم اکنون هفت هزار و پانصد و سی و نه واحد کشاورزی جدید و مدرن دارد.

«ترزا می»: اگر به برگزیت رأی ندهید، ممکن است «جرمی کوربین» بیاید

به نقل از اسکای نیوز، «ترزا می» نخست‌ وزیر انگلیس از هم حزبی های محافظه‌ کار خود موسوم به «توری» در پارلمان این کشور خواست تا از توافق خروج لندن از اتحادیه اروپا موسوم به «برگزیت» حمایت کرده و به آن رأی مثبت بدهند.

نخست‌ وزیر انگلیس در این خصوص از آن ها خواست تا در نشست سه‌ شنبه هفته جاری (۲۰ آذر ماه) به برگزیت رأی بدهند، چرا که در غیراینصورت امکان دارد «جرمی کوربین» (رهبر حزب مخالف کارگر) به قدرت برسد.

این درحالیست که ترزا می نخست وزیر انگلیس چندی پیش و تنها ساعات پس از نهایی شدن توافق برگزیت با اتحاددیه اروپا، مردم و دولت این کشور را در جریان نتایج به‌دست‌آمده قرار داده بود.

وی توافق به دست آمده را برای همه شهروندان انگلیسی کارآمد توصیف کرد و گفت به‌این‌ترتیب، انگلیس کنترل منابع مالی و مرزهای خود را بازمی‌یابد.

این در حالیست که دولت انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا تا ۲۹ مارس ۲۰۱۹ زمان دارد.

وقتی امپریالیستها پاچه هم را گاز میگیرند

وزارت خارجه فرانسه در واکنش به سخنان روز گذشته ترامپ درباره اعتراضات فرانسوی‌ها خواهان عدم دخالت رئیس جمهوری آمریکا در امور داخلی فرانسه شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیام توئیتری جدیدی تلاش کرد تا از اعتراضات فرانسه به‌عنوان ابزاری برای تمجید از عملکرد دولت خودش استفاده کند.

ترامپ نوشت: «روز و شب بسیار غم‌انگیزی در پاریس بود. شاید وقت آن رسیده تا توافق (آب و هوایی) مضحک و بسیار هزینه‌بر پاریس را پایان داده و پول را در قالب مالیات کمتر به مردم بازگرداند».

ترامپ سپس با ستایش از اقدامات دولت خود افزود: «آمریکا در این مسئله خیلی جلوتر بود و تنها کشور مهمی بود که آلاینده‌ها سال گذشته در آن کاهش یافت».

وی پیش از این گفته بود عاشق فرانسه است، چرا که معترضان فرانسوی شعار می‌دهند «ما ترامپ را می‌خواهیم».

 

تونل هایی که اسرائیل مدعی کشف آنها است قدیمی و متروکه هستند

به نقل از دبکا فايل؛ یک منبع امنیتی لبنان که خواست نامش فاش نشود گفت تونل هایی که رژیم اسرائیل و نیروهای یونیفل درباره آنها صحبت می کنند قدیمی و متروکه است و بیش از نیمی از آنها مدت ها قبل خراب شده بود.
گفتنی است حتی اگر ارتش لبنان به یونیفل مجوز بررسی این تونل های فرامرزی که اسرائیل می گوید آن را کشف کرده است بدهد آنها خواهند دید که این تونل ها قبلا تخریب شده اند.

تب نژاد پرستی و مهاجر ستیزی ۸۰ هزار ایتالیایی را به خیابان کشاند

به نقل از فرانس پرس، «ماتئو سالوینی» وزیر کشور ایتالیا از حزب راست افراطی، امروز یکشنبه میزبان هزاران طرفداری بود که با تجمع در یکی از میادین شهر رم، ششمین ماه از زمامداری حزب متبوع وی را جشن گرفتند.

در این تجمع، ۸۰ هزار نفر با شعارهای «تقدم با ایتالیایی‌ها است»، «ایتالیا دوباره سر خود را بلند می‌کند»، از سالوینی استقبال کردند.

سالوینی ۴۵ ساله نیز با اشاره به جنبش جلیقه‌زردهای فرانسه، به دولت پاریس طعنه زد و مدعی شد: آنهایی که بذر فقر می‌پاشند؛ اعتراض درو می‌کنند. آنهایی که وعده‌های دروغین می‌دهند، پاسخ خود را از حاشیه‌نشین‌ها می‌گیرند.

گفتنی است سالوینی که معاون نخست وزیر ایتالیا نیز هست، به شدت تابع سیاست‌های ضدمهاجرتی است و پیروزی حزب «لیگ» نیز حاکی از گرایش مردم ایتالیا به این مقوله است.

حزب راست افراطی لیگ از زمان پیروزی در انتخابات ماه میلادی مارس با ۱۷ پله ترقی، محبوبیت خود را به ۳۰ درصد رسانده است.

تظاهرات سوری ها در قامشلی علیه آمریکا و ترکیه

تظاهراتی در شهر قامشلی در استان حسکه علیه حضور غیرقانونی آمریکا و ترکیه برگزار شد.

تظاهراتی در شهر قامشلی در حومه شمال شرقی استان الحسکه علیه حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی و ترکیه ای در سوریه که ناقض قوانین و معاهدات بین المللی است، برگزار شد.

شرکت کنندگان در این تظاهرات دخالت آمریکا و ترکیه در امور سوریه و تلاش برای بر هم زدن همبستگی ملی در شرق سوریه را محکوم کردند.

تظاهرات کنندگان همچنین سفر اخیر برنار کوشنر وزیرخارجه سابق فرانسه به سوریه را محکوم کردند و آنرا توطئه ای علیه ملت سوریه محسوب کردند.

شایان ذکر است که اخیرا برنارد کوشنر وزیر خارجه پیشین فرانسه برای دیدار با مسئولان کُرد سوری ساکن قامشلی به این شهر سفر کرد.

نباید در قبال اقدامات شبه نظامیان کُرد در شمال سوریه سکوت شود

معاون وزیر خارجه سوریه گفت: نباید در قبال اقدامات شبه نظامیان کُرد در شمال سوریه سکوت شود.

فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه در دیدار «هنریتا فور» مدیر اجرایی یونیسف با وی گفت: نباید در قبال اقدامات شبه نظامیان کُرد در شمال سوریه از جمله محروم کردن هزاران کودک از حق آموزش و ممانعت از رفتن آنها به مدرسه سکوت شود.

وی افزود: جامعه بین المللی باید در قبال جنایات شنیع ائتلاف آمریکایی در شمال شرق سوریه که روزانه دهها زن و کودک را با خونسردی و بدون احترام به منشورهای بین الملل می کشد، واکنش نشان دهد.

وی کودکان سوریه را گنج آینده این کشور توصیف کرد.

از سوی دیگر «هنریتا فور» تاکید کرد: صندوق کودکان ملل متحد شریک دولت سوریه در پیگیری وضعیت کودکان سوری است.

چين سفير آمريکا را احضار کرد

به نقل از خبرگزاری رویترز ، چین در اعتراض به صدور حکم بازداشت یکی از مدیران ارشد شرکت هوآوی سفیر آمریکا را در پکن احضار کرد.
وزارت امور خارجه چین روز یکشنبه در اعتراض به حکم بازداشت یکی از مدیران ارشد مالی شرکت هوآوی، سفیر آمریکا در پکن را احضار و اعلام کرد آمریکا باید این حکم بازداشت را لغو کند.
معاون وزیر خارجه چین به سفیر آمریکا گفت اقدامات بعدی به رفتار آمریکا بستگی خواهد داشت.
منگ وانژو یکی از مدیران مالی ارشد شرکت هوآوی اول دسامبر در کانادا بازداشت شد و اکنون با خطر استرداد به آمریکا مواجه است.

روسیه آماده تحقیق درمورد اسکریپال است اما انگلیس، اجازه نمیدهد

به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی ناریشکین» رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه اظهار داشت که یافتن حقیقت در پرونده اسکریپال تنها از طریق یک تحقیق حرفه ای و مشترک توسط روسیه و انگلیس قابل دسترسی است، اما انگلیس تمام پیشنهادات روسیه برای کمک را رد کرده است و به تخریب شواهد ادامه میدهد.

ناریشکین گفت: اگر شما بخواهید، روسیه، بلافاصله آماده است تا در روند تحقیقات این حادثه، تحریک آمیز مشارکت و کمک کند. متاسفانه طرف انگلیسی، جلو نیامده است. علاوه بر این، همانطور که می بینیم، انگلیس دائما شواهد را از بین می برند حیوانات خانگی اسکریپال و اشیاء دیگر را از بین برده اند.

وی افزود: از دیدگاه روسیه، تحقیقات بریتانیا در مورد اسکریپال به نظر می رسد که یک نمایش مضحک و یک اقدام فتنه انگیزانه است. بنابراین، من می گویم که تنها یک تحقیق مشترک و حرفه ای می تواند نشان دهد که چه اتفاقی افتاده است.

ونزوئلا مانند روسیه دلار را از مبادلات نفتی حذف می‌کند

نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلااعلام کرده است که کشورش استفاده از دلار آمریکارا متوقف خواهد کرد و در سال آینده برای فروش نفت از ارز دیجیتالیمخصوص خود که پترو نام دارد استفاده خواهد کرد.

مادورو گفته است که این اقدام در راستای متنوع سازی در بازارهای جهانی و کاهش سلطه دلاردر صنعت در دستور کار قرار گرفته است.

آغاز برنامه حذف دلار از مبادلات نفتی ونزوئلا در سال ۲۰۱۹

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین گفته است که در سال ۲۰۱۹ ما یک برنامه برای فروش نفت به وسیلهپتروداریم و این راهکاری است رهایی از دلار آمریکا است.

در این راستا دولت این کشور یک برنامه مالی ۶ ساله برای استفاده از ارز دیجیتالی جهت مقابله با آثارتحریم های آمریکابر اقتصاد خود تدارک دیده است. برنامه مذکور که شامل سازوکار تجارت پترو با طیف وسیعی از ارزها می شود، بعد از جلسه ای که اوایل هفته گذشته رئیس جمهور ونزوئلا با پوتین برگزار کرد، اعلام شده است.

ونزوئلا مانند روسیه دلار را از مبادلات نفتی حذف می‌کند

مادورو گفته است که روسیهدر حال حاضر نفت و دیگر تولیدات خود را با یوآن چین مبادله می کند و ونزوئلا نیز می خواهد مدل آن ها را دنبال کند و نفت و دیگر تولیدات خود را به وسیله پترو مبادله کند.

ماه گذشته کانوئل کووِدو، وزیر نفت ونزوئلا اعلام کرد که این کشور در سال ۲۰۱۹ پترو را به عنوان ارز دیجیتالی با پشتوانه نفت به اعضای اوپک ارائه خواهد کرد.

 

پورشنکو:اروپا مانع ورود کشتی‌های روسی به بنادر شود

به نقل از اسپوتنیک، «پترو پورشنکو» رئیس جمهوری اوکراین در گفتگو با فاکس نیوز ضمن طرح درخواست از اروپا مبنی بر اعلام ممنوعیت ورود کشتی های روسی اظهار داشت: روسیه آزادی کشتی ها در خلیج کرچ را محدود کرده و این کار عواقب جدی برای اقتصاد اوکراین به همراه دارد.

وی در ادامه افزود: اطمینان دارم که اتحادیه اروپا نمی تواند این مسئله را مد نظر نگیرد.

فاکس نیوز به نقل از رئیس جمهوری اوکراین نوشت: « در این شرایط ورود کشتی های روسی به بنادر اروپایی و آمریکایی باید ممنوع شود.»

از سوی دیگر معاون اول کمیته شورای فدرال مربوط به امور بین الملل در این باره خاطر نشان کرد: درخواست پروشنکو از کشورهای اروپایی و آمریکا برای بستن بنادر به روی کشتی های روسی، رفتار تحریک کننده دیگر از جانب وی است.

آمریکا: در آینده یمن جایی برای ایران نیست!

به نقل از رویترز، «تیموتی لندرکینگ» (Timothy Lenderking) معاون وزارت خارجه آمریکا در امور کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، امروز در کنفرانسی که در ابوظبی برگزار شد؛ نسخه‌ای تازه برای آینده یمن پیچید و مدعی شد: بعد از رهایی از جنگ داخلی، یمن نباید دربرگیرنده هیچ گونه تهدیدی باشد که با حمایت ایران، علیه امارات و عربستان سعودی مطرح ‌شود.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: آمریکا از دولت (مستعفی) یمن که مورد حمایت ائتلاف سعودی است و همچنین حوثی‌های مورد حمایت ایران می‌خواهد تا در مذاکرات صلحی که در سوئد برگزار می‌شود، مشارکت کامل داشته باشند.

به گزارش مهر، آمریکا از آغاز جنگ یمن، به دفعات ایران را به ارائه کمک تسلیحاتی به حوثی‌ها متهم کرده است. این درحالی است که واشنگتن به صورت همه جانبه از تجاوز ائتلاف سعودی به یمن حمایت کرده و حتی ترامپ می‌گوید چنانچه کنگره آمریکا رای به قطع حمایت از ائتلاف سعودی بدهد؛ این لایحه را وتو خواهد کرد.

مذاکرات سوئد به میزبانی مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن از پنجشنبه گذشته آغاز شد، حال آنکه در این بازه زمانی نه تنها حملات سعودی‌ها و متحدان آنها به یمن کاهش نیافته، بلکه تشدید نیز شده است.

 

دفع سرکوب پلیس فرانسه با سنگ‌فرش/ کندن تعدادی از درخت‌ها در پاریس

به نقل از وال استریت ژورنال، ده ها هزار معترضین فرانسوی موسوم به جلیقه زردها امروز شنبه در سراسر این کشور به خیابان ها آمده اند.

معترضین در پاریس با استفاده از سنگ فرش به سمت نیروهای ضدشورش پلیس حمله ور شده و با آن ها درگیر شده اند.

برخی از تظاهرات کنندگان در اطراف شانزلیزه، تعدادی از درخت ها را از جای درآوردند.

به گزارش الجزیره، برخی جلیقه زردها نیز با حمله به تعدادی از فروشگاه ها در پاریس به شکستن شیشه های آن ها مبادرت ورزیده اند.

بر اساس اعلام این شبکه، یک خودرو نیز در نزدیکی خیابان شانزلیزه به آتش کشیده شده است.

این در حالیست که شبکه تلویزیونی فرانس- ۲ ساعاتی پیش به نقل از معاون وزیر کشور فرانسه اعلام کرد: حدود ۳۱ هزار نفر از جلیقه‌زردها تا کنون در تظاهرات امروز شنبه در سراسر این کشور به خیابان ها آمده اند.

معاون وزیر کشور فرانسه در این باره ادامه داد: یک هزار نفر نیز تا کنون در جریان این تظاهرات بازداشت شده اند. بیش از ۸ هزار معترض نیز در خیابان های پاریس به تظاهرات پرداخته اند.

بنابر اعلام «لو پاریزین»، در مجموع ۸۰ خودرو زرهی برای سرکوب تظاهرات سراسری جلیقه‌ زردها به سطح خیابان اعزام شده اند.

وزارت کشور فرانسه از بازداشت 700 معترض خبر داد

وزارت کشور فرانسه می‌گوید که در جریان تظاهرات علیه سیاست‌های اقتصادی دولت که امروز شنبه در شهرهای مختلف فرانسه برگزار شد، حدود 31 هزار جلیقه زرد مشارکت داشته‌اند.

وزارت کشور فرانسه همچنین اعلام کرد که از صبح امروز تاکنون حدود 700 نفر از معترضان بازداشت شده‌اند.

با وجود گذشت هفته‌های متمادی از شعله‌ور شدن اعتراض شهروندان فرانسه به سیاست‌های اقتصادی دولت، خیابان‌های مرکزی شهر پاریس، بار دیگر شاهد حضور گسترده معترضان و تظاهرات آن‌ها در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون هستند.

مقامات فرانسوی از روزهای پیش و با هدف مقابله با معترضان و کنترل تظاهرات‌کنندگان، دست به اقداماتی در سطح شهر زده و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری را برای مقابله ساده‌تر با معترضان تعطیل کردند.

 

چین سفیر کانادا را احضار کرد

به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه چین امروز شنبه سفیر کانادا در این کشور را احضار کرد.

بر اساس این گزارش، این رویداد به منظور اعلام «اعتراض شدید» پکن به اقدام کانادا در بازداشت مدیر ارشد شرکت فناوری دیجیتال «هوآوی» به انجام رسیده و به دیپلمات کانادائی تأکید شده است که چنین اقداماتی دارای تبعات زیادی برای اوتاوا خواهد بود.

این در حالیست که یکی از مقامات بلندپایه دولت آمریکا دیروز جمعه مدعی شده بود که کاخ سفید پیش از بازداشت یکی از مدیران ارشد شرکت فنآوری دیجیتال «هوآوی» به اتهام نقض تحریمهای آمریکا علیه تهران، بارها به این شرکت هشدار داده بود.

«لری کادلو» مدیر «شورای اقتصاد ملی» کاخ سفید روز جمعه در گفتگو با شبکه خبری سی ان بی سی گفت: «ما از مدتها پیش درباره نقض تحریمهای ایران به آنها [شرکت هوآوی] هشدار داده ایم».

گفتنی است که دستگیری «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی به اتهام نقض تحریمهای واشنگتن علیه تهران که توسط مقامات دولت کانادا در شهر ونکوور صورت گرفت، با خطر پیچیده تر شدن مناقشه تجاری کنونی میان آمریکا و چین همراه است؛ آنهم در شرایطی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «شی جین پینگ» همتای چینی وی شنبه گذشته بر سر یک آتش بس تجاری ۹۰ روزه توافق کردند تا طی این مدت، اختلافات خود را حل و فصل نمایند.

لری کادلو در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن تأثیر منفی این بازداشت بر روابط تجاری آمریکا و چین مدعی شد که دستگیری «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی هوآوی موضوعی جداگانه است که بر مذاکرات اقتصادی دو طرف تأثیری ندارد!

اوایل سال جاری میلادی نیز وزارت بازرگانی آمریکا خرید قطعات ساخت آمریکا را برای شرکت «زد تی ای» دومین تولیدکننده بزرگ تجهیزات مخابراتی در چین ممنوع کرد. مقامات فدرال آمریکا مدعی شدند که شرکت مذکور تحریمهای آمریکا علیه ایران و کره شمالی را نقض کرده است؛ ادعایی که سبب شد این شرکت چینی «فعالیتهای مهم عملیاتی» خود را برای مدت زمانی متوقف سازد.

گفتنی است که خانم منگ قرار بود روز جمعه و پیش از استرداد به آمریکا در دادگاهی در ونکوور حضور یابد. دولت چین خواستار آزادی فوری این تبعه چین شده است و بازداشت وی را «نقض فاحش حقوق بشر» می داند.

روزنامه «گلوب اند مِیل» روز چهارشنبه گزارش داد که دولت کانادا مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چندملیتی «هوآوی» را به ظنِ نقض تحریمهای آمریکا علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت کرده است.

این روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت دادگستری کانادا گزارش داد که «مِنگ وانژو» که یکی از معاونان هیأت مدیره و دختر بنیانگذار این شرکت است، روز یکم دسامبر بازداشت شده و قرار است روز جمعه در جلسه دادگاه حضور یابد.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: