پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر از ایران و جهان خبر فوری!

 

چند خبر از ایران و جهان

خبر فوری!

رضا شهابی و حسن سعیدی، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به همراه چند تن دیگر به نام های امیرعباس آزرموند، رهام یگانه و کیوان مهتدی ساعتی پیش در تهران توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده اند.

 ما هرگونه بازداشت این عزیزان را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری آنان هستیم.

اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

 سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

بامداد سه شنبه بیستم آذرماه ٩٧

 

حسابرسی نشدن ۶۰۰ شرکت دریافت کننده ارز دولتی

از حدود ۶۰۰ شرکت دریافت کننده ارز دولتی اطلاعاتی نداریم و آن‌ها حسابرسی نشده اند. این موضوع را به همه مراجع قانونی منعکس کردیم، اما پاسخی دریافت نکردیم.

وی به برخی از سازوکارهای مبارزه با فساد و پیشگیری از آن اشاره و اضافه کرد: اکنون ما فقط با مفسد مبارزه می کنیم در حالی که مفسدان در حال تکثیر هستند و باید با فساد مبارزه کرد .

علوی با اشاره به اینکه در زمینه شفافیت مالی قوانین زیادی داریم، گفت: متاسفانه کسی به این قوانین توجه نمی کند و قانون ها را بد می نویسیم و ضمانت اجرای لازم را هم ندارند.

دبیرکل جامعه­ حسابداران­ رسمی ایران­با بیان اینکه باید قانون های مبارزه با فساد و پولشویی داشته باشیم، تاکید کرد: قوانین باید مستحکم باشند و ضمانت اجرایی داشته باشند.

علوی با اشاره به تصویب آیین نامه افزایش راهکارهای تقویت حسابرسی و ضمانت اجرایی حسابرسی مصوب هیئت وزیران در اردیبهشت سال 1388 گفت: در این آیین نامه قید شده است که هر گونه تخصیص ارز و تسهیلات ریالی باید صورت های مالی حسابرسی شده داشته باشند.

وی با بیان اینکه گزارش­ حسابرسان در کشورمان قدرت بازدارندگی ندارد، افزود: ما تخلفات را کشف و اعلام می کنیم اما با آن برخورد نمی شود .

دبیرکل جامعه­ حسابداران­ رسمی ایران گفت: سیستم و سامانه های ما جزیره ای است و دستگاه ها، اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک نمی گذارند و با این روش به نتیجه نمی رسیم.

علوی افزود: در کشور ما حدود 650 هزار شخصیت حقوقی داریم که از دیدگاه مرجع ثبت شرکت ها، فعال هستند اما سازمان مالیاتی اظهار می کند حدود 300 هزار اظهار نامه مالیاتی دریافت می کند.

وی ادامه داد: از این تعداد حدود 5 درصد آن یعنی حدود 15 هزار شرکت را حسابرسی می کنیم که شاخص فوق العاده پایینی برای شفافیت و پاسخگویی است.

علوی گفت: مبارزه با فساد نباید دست آویز تسویه حساب های سیاسی قرار گیرد زیرا در این صورت مبارزه به حاشیه رانده می شود.

وی در ابتدای سخنان خود با تبریک روز حسابداری و روز دانشجو گفت: بیش از 10 درصد دانشجویان کشور یعنی بیش از 500 هزار نفر، دانشجوی رشته حسابداری هستند.

دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نهاد ریاست جمهوری هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه تکثر و تعدد قوانین، ممکن است فسادزا باشند، افزود: تصمیم بر ارز 4 هزار و 200 تومانی با نیت ایجاد رانت و فساد نبود بلکه در آن شرایط، مجاسبات و پیش بینی‌هایی به این تصمیم منجر شد اما بعداً شرایطی در کشور به وجود آمد که رانت هایی ایجاد شد.

کاظم پالیزدار افزود: همه تلاش ما این است که نظام اعتبار و رتبه سنجی شرکت ها و افراد انجام شود و اعتبارات و تسهیلات را به افراد و شرکت های صلاحیت دار بدهیم.

وی ادامه داد: آیین نامه نظام پرداخت تسهیلات را تنظیم کردیم که پس از آن همه بانک ها باید بر اساس آن، تسهیلات را پرداخت کنند.

پالیزدار اضافه کرد: این آیین نامه تکمیل شده است و امیدواریم در آینده نزدیک آن را ابلاغ و اجرایی کنیم.
دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نهاد ریاست جمهوری گفت: بهترین راه حل مبارزه با فساد، ایجاد شفافیت است و همه تلاش ما در این دولت برای همین منظور بود .

وی با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری در سال 1380 درباره لزوم مبارزه با فساد افزود: اگر از همان موقع با موضوع فساد، دقیق و علمی تر برخورد می کردیم امروز شرایط بهتری را در کشور داشتیم .

پالیزدار اضافه کرد: همیشه انتظار بر این بود که با مفسد برخورد شود نه با فساد اما فساد به قدری جذابیت دارد که همه آدم ها خطر و مجازات آن را می پذیرند و وارد آن می شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید زمینه بروز و ظهور فساد را کم کنیم، گفت: آن چه موجب جلوگیری از بروز فساد در کشورها می شود ایجاد شفافیت بیشتر است و زمانی که این کار را کردیم و اقتصادمان را در اتاق شیشه ای قرار دادیم خود به خود زمینه های فساد کم می شود.

پالیزدار افزود: منافع برخی از افراد و گروه ها به فساد گره خورده است بنابراین مقاومت می کنند حتی دستگاه هایی که خود متولی ایجاد ساز و کار شفافیت است خواهان استثنا شدن از این موضوع است.

دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نهاد ریاست جمهوری گفت: سامانه کارمند ایران کامل شده است اما برخی ها در برابر اجرای آن مقاومت می کنند.

پالیزدار افزود: در زمینه حقوق های نجومی گزارشی از دستگاه های نظارتی نداشته ایم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اگر فرزند وزیر یا نماینده مجلس، پُست بگیرد مصداق رانت یا تخلف است؟ گفت: فرزندان این افراد هم مانند دیگر افراد عادی حق زندگی دارند اما اگر موضوع رانت باشد یعنی آنها توانایی و شایستگی لازم را نداشته باشند و فقط به­ علت اینکه فرزند یا خویشاوند و یا دوست وزیر یا نماینده مجلس هستند به آن ها پُست­ و مقام داده شود، رانت و فساد است.

پالیزدار درباره پرونده ثبت سفارش غیر قانونی واردات بیش از 6 هزار خودرو هم گفت:­ این پرونده، جاری و در حال پیگیری است و متهمان در اختیار مراجع قضایی و در مرحله تحقیق هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سامانه جامع مالیاتی باید زودتر راه اندازی می شد اما مقاومت های زیاد از دورن و بیرون این سازمان برای جلوگیری از ایجاد آن وجود داشته است.

پالیزدار افزود: گستردگی این سامانه بسیار زیاد است، پیمانکار­ خارجی که قرار بود کارهایی را در این زمینه انجام دهد به واسطه تحریم ها، کار را رها کرد.

وی اضافه کرد: وضعیت بهتر شده است اما هنوز فرار مالیاتی در کشور داریم.
دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نهاد ریاست جمهوری گفت: برخوردها و اقدامات پیشگیرانه باید انجام شود و باید فرهنگ مبارزه با فساد را تقویت کنیم.

محمد علی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: اکنون شفافیت و مبارزه با فساد به شعار تبدیل شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه حتی برخی از نمایندگان مجلس هم خواهان شفافیت نیستند و حتی نمی خواهند دیگران از آرای آنها آگاه شوند به همین علت به لایحه شفافیت آراء ، رأی ندادند .
پورمختار با اشاره به اینکه برخی قوانین، ضمانت اجرای لازم را ندارند، ادامه داد: اجرا نکردن قوانین جرم است و می توانیم از این موضوع استفاده کنیم.

مهدی ثنایی کارشناس حوزه شفافیت و مبارزه با مفاسد اقتصادی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: اخباری را می شنویم مبنی بر اینکه سامانه قاچاق، پیشرفت هایی داشته و جلوی برخی تخلفات را گرفته است، اما در برخی موارد این گونه نبوده است و این سامانه زمینه ساز بروز برخی از رانت ها شده است.

وی، ایجاد شفافیت در زمینه سامانه ها را مهم دانست و با طرح این پرسش که چه تعداد تکلیف­ قانونی نسبت به­ توسعه آن ها داریم و دستگاه های مجری آن ها کدام هستند؟ گفت: پیشنهاد می کنیم سایت مرجعی ایجاد و تکالیف قانونی، احصا و وضعیت سامانه ها روشن شود.
ثنایی افزود: برای اینکه اعتماد و مشارکت مردم را در نظارت به دست بیاوریم باید این سامانه ها را ایجاد کنیم و این موضوع به دولت هم کمک می‌کند.

 

ماکرون با نمایندگان اتحادیه‌های کارگری دیدار می‌کند تا جنبش جلیقه زردها را منزوی کند

به نقل از رویترز، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه امروز میزبان نمایندگان اتحادیه تجاری، کارگری، انجمن ها و مقامات محلی است.

این نشست با هدف نزدیک شدن نظرات الیزه به نظرات مردم فرانسه ترتیب داده شده و رئیس جمهور فرانسه درصدد است تا از این طریق جنبش جلیقه زردها را منزوی و متوقف کند.

اعتراضات مردم فرانسه به وضعیت اقتصادی که به جنبش جلیقه زردها معروف شده وارد پنجمین هفته خود شده است. در چهار هفته گذشته روزهای شنبه هر هفته شهرهای مختلف فرانسه صحنه اعتراضات گسترده بوده و در آخرین مورد آن بیش از یک هزار و ۷۰۰ معترض بازداشت شده اند.

اعتراضات جلیقه زردها به سایر کشورهای اروپایی از جمله بلژیک، هلند و صربستان نیز کشیده شده است.

بازداشت معترضان بلژیکی در اصطبل

به نقل از گزارش خبرگزاری اسپوتنیک؛ بنابر اعلام رسانه های بلژیک، پلیس این کشور دهها معترض جنبش ضد سرمایه داری را ساعت ها در اصطبل های اسب پلیس در شهرداری اتربیک در بازداشت نگه داشت.

بنا بر اعلام دفتر دادستانی شهر اتربیک، بیش از 400 نفر در تجمع غیرقانونی روز شنبه معترضان جنبش ضد سرمایه داری در بروکسل دستگیر شدند.

پایگاه خبری سودینفو به نقل از یکی از معترضان بازداشت شده نوشت: ”همه ما را، مثل گاوها اینجا نگه داشته اند، بدون آنکه ما را (از اوضاع) مطلع کنند.“
اعتراضات در بلژیک درپی هفته ها تظاهرات مشابه در اعتراض به افزایش مالیات سوخت که از 17 نوامبر در فرانسه آغاز شد، بروز کرد.

افشای نقش عربستان در کشتن یاسر عرفات

به نقل از خبرگزاری فلسطینی شهاب، «بسام ابوشریف» مشاور یاسر عرفات رئیس سابق تشکیل خودگردان فلسطین گفت که صورت جلسه‌ نشستی را در اختیار دارد که ثابت می‌کند ترور عرفات با موافقت رژیم عربستان سعودی انجام شد.

وی افزود: جرج بوش رئیس‌جمهور اسبق آمریکا بعد از نشست با آریل شارون نخست‌وزیر اسبق اسرائیل با رژیم سعودی گفت‌وگو کرد و در این گفت‌وگو بود که رژیم سعودی با ترور عرفات موافقت کرد.

ابوشریف اظهار داشت: نظام سعودی با ترور عرفات موافقت کرد زیرا او به مانعی در مسیر روند صلح و اجرای طرح صلح عربی تبدیل شده بود.

مشاور عرفات تاکید کرد که مستنداتی از نشست بوش و شارون در اختیار دارد.

وی افزود: شارون در کاخ سفید به بوش گفت که دیگر قادر به عمل به وعده قبلی خود مبنی بر عدم آسیب رساندن جسمی به عرفات نیست، زیرا به زعم او عرفات رهبر تروریسم است و با حماس همکاری می‌کند و عملیات حماس با موافقت عرفات صورت می‌گیرد، بوش بعد از شنیدن این سخنان ساکت شد و سرش را به نشانه موافقت با گفته‌های شارون تکان داد.

مشاور عرفات از رازهای زیادی درباره ترور عرفات و ترور احمد یاسین و همچنین ترور محمود المبحوح از رهبران جنبش حماس در دبی خبر داد.

یاسر عرفات یازدهم نوامبر 2004 در بیمارستانی در فرانسه درگذشت. گفته می شود که علت مرگ عرفات استفاده از خمیردندان آمیخته با سم است.

واکنش دمشق به حفاری های غیرقانونی آمریکا-ترکیه و فرانسه در سوریه

به نقل از سانا، سوریه عملیات حفاری و کاوش های غیرقانونی نیروهای آمریکایی و فرانسوی و ترکیه ای را محکوم کرد.

یک منبع در وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد: دمشق عملیات حفاری و کاوش های غیرقانونی نیروهای آمریکا و فرانسه و ترکیه را در مناطق منبج و عفرین و ادلب و الحسکة و الرقه و دیگر مناطق اشغالی توسط این کشورها محکوم می کند.

این منبع بیان کرد: این اقدامات یعنی تشدید حفاری و غارت میراث فرهنگی سوریه و تخریب و نابودی آن جنایت جنگی است.

وزارت خارجه سوریه از سازمان یونسکو خواست که این اقدامات علیه میراث فرهنگی سوریه را محکوم کند و عاملانی که در ورای آن قرار دارند را رسوا کنند.

 

فشار بر دستگاه قضايي فرانسه؛ رکورد بازداشت‌ها در فرانسه: زندانی شدن فله ای!

منابع خبری فرانسه از رکورد بازداشت معترضان در طول تاریخ جمهوری پنجم خبر دادند که بسیاری از آن‌ها بدون طی شدن روند قضایی در زندان بسر می‌برند.

در جریان تظاهرات شنبه سیاه در فرانسه قریب به 2 هزار نفر بازداشت شدند که از این تعداد بیش از 1700 نفرشان در حال حاضر در زندان بسر می‌برند.
این موضوع به شدت دستگاه قضایی فرانسه را برای رسیدگی به بازداشت شدگان تحت فشار قرار داده است به نحوی که بسیاری از افراد و معترضان بازداشت شده بدون روند قضایی در زندان بسر می‌برند.
در طول 23 روز از به راه افتادن جنبش ضد سرمایه داری در فرانسه تاکنون 5 نفر کشته و حدود 6500 نفر زخمی یا بازداشت شده اند. آمار زندانی‌ها هنوز معلوم نیست.
این شرایط و افزایش موج بازداشت‌ها در فرانسه در حالیست که بر اساس گزارش‌های دیده بان حقوق بشر اروپایی؛ فرانسه حتی پیش از موج اعتراضات اخیر با بحران و مشکل کمبود فضا در زندان‌ها و نقض حقوق بشر در زندان‌ها مواجه بوده است.

هم اکنون؛ نشست بحران در الیزه
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه ریش سفید‌های همه گرایش‌ها و صنف‌ها را به همراه برخی اعضای کابینه به کاخ ریاست جمهوری فراخواند تا آخرین نقطه نظرات آن‌ها را درباره بحران بوجودآمده در فرانسه، جویا شود.
مکرون عصر امروز ساعت 20 به وقت محلی به طور زنده با مردم سخن خواهد گفت.
بسیاری سخنرانی مکرون را بی فایده و بنزین روی آتش ارزیابی می‌کنند.
رسانه‌ها با طرح مسائل ابهام آمیز می‌گویند اقدامات بسیار دیر مکرون گام برداشتن روی دیوار است!

اروپا:ملت را غارت کن بینداز گردن روسیه

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه با «آرتی‌ال» از تصمیم سازمان دفاعی و امنیت ملی این کشور برای انجام تحقیقات پیرامون دخالت احتمالی روسیه در اعتراضات چند هفته اخیر خبر داد.

وی در این باره گفت: این شایعه‌ها را شنیده‌ام. دبیرخانه سازمان دفاعی و امنیت ملی در حال تحقیق در باره آن است. ما نتیجه این تحقیقات را خواهیم دید. اما تا وقتیکه حقیقت مشخص شود، هیچ قضاوتی نمی‌کنم.

گفتنی است روزنامه انگلیسی «تایمز»!!!! پیشتر مدعی شده بود که تحقیقات انجام شده از سوی یک موسسه امنیت سایبری نشان می‌دهد حدود ۶۰۰ حساب کاربری توییتری مرتبط با روسیه، با منتشر کردن عکس‌ها و مطالبی، درباره تظاهرات جلیقه زردها مبالغه می‌کند.

ادعای اخیر درحالی مطرح می‌شود که دموکرات‌های آمریکایی نیز ناکامی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ را به روسیه نسبت می‌دهد.

گفتنی است روز شنبه، در چهارمین هفته از اعتراضات سراسری فرانسه، ۱۳۶ هزار نفر به خیابان‌ها آمده و حدود ۱۷۰۰ نفر بازداشت شدند.

از آنجا که موج اعتراض در انتقاد به افزایش قیمت بنزین آغاز شد، معترضین جلیقه زرد شبرنگ می‌پوشند که برای رعایت اصول ایمنی در خودرو همه فرانسوی‌ها وجود دارد.

با وجود عقب‌نشینی دولت فرانسه از اعمال افزایش مالیات بر سوخت، اعتراض جلیقه زردها به وضعیت اقتصادی همچنان ادامه دارد.

مادورو: آمریکا خیال کودتا علیه ونزئلا را دارد

به نقل از اسپوتنیک، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی آمریکا را به تلاش برای براندازی دولت خود متهم کرد.

وی در این باره گفت: از جانب کاخ سفید، تلاشی در راستای تضعیف زندگی دموکراتیک مردم ونزوئلا و با هدف کودتا علیه دولت دموکراتیک و قانونی کاراکاس، در جریان است.

مادورو افزود: طی روزهای آینده، برای ارائه جزئیاتی پیرامون نقشه واشنگتن، نشستی خبری خواهم داشت.

گفتنی است در ماه میلادی آگوست، در جریان یک رژه نظامی، مادورو مورد سوء قصدی نافرجام قرار گرفت.

یک ماه بعد وی اعلام کرد دولت کلمبیا به امر واشنگتن، این سوء قصد را تدارک دیده است.

 

اسرائیل حق دارد سگ زنجیری ما باشد اما پایش را از گلیمش نباید دراز تر کند

وزارت جنگ آمریکا امروز اعلام کرد که معامله فروش چندین جنگنده امریکایی اف ۱۶ ارتش اسرائیل به کرواسی غیر قانونی بوده و آمریکا جلوی فروش این جنگنده ها را به کرواسی خواهد گرفت

علت فسخ این معامله چیزی نیست به جز آنکه امریکایی ها می خواهند معامله با کرواسی را خودشان به سرانجام برساند و اسرائیل را موظف کردند که این معامله را برهم زند، پنتاگون معتقد است که به جای اسرائیل امریکا حق دارد هواپیماهای دسته دوم ارتش آمریکا را به کرواسی بفروشد و اسرائیل بهتر است که دست از این معامله بردارد .

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل در نظر داشت با این معامله نیم میلیارد دلار پول به جیب ارتش اسرائیل سرازیر کند با وتوی آمریکا، نتانیاهو می‌بایستی دم خود را لای پایش بگذارد و فقط به نقش سگ زنجیری برای ارباب امریکایی بسنده کند.

مکرون در برابر بخشی از خواسته های «جلیقه زردها» عقب نشینی کرد

این اولین سخنرانی مستقیم مکرون خطاب به فرانسوی ها پس از تظاهرات یک ماهه علیه افزایش مالیات ها بود. وی اظهار داشت: ما با اقداماتی قوی، با کاهش بیشتر مالیات ها در اسرع وقت و همچنین با کنترل هزینه های دولتی به فوریت های اجتماعی و اقتصادی پاسخ می دهیم.
رئیس جمهوری فرانسه وعده داد که کاهش مالیات بر کارگران کم درآمد را سرعت ببخشد و طرح افزایش مالیات را برای بازنشستگان ملغی کند. او تاکید کرد که حداقل دستمزد ماهانه تا یکصد یورو افزایش می یابد و مالیات بر اضافه کاری از اول ژانویه سال آینده میلادی حذف می شود. بنا بر برنامه جدید دولت مکرون، بازنشستگانی که کمتر از 2 هزار یورو دریافت می کنند طرح افزایش مالیات بر درآمد آنها لغو می شود.
مکرون در سخنانی تلویزیونی خود همچنین وعده داد که از «همه ابزارها» برای بازگرداندن آرامش به کشور استفاده کند. او که سعی می کرد آرام به نظر برسد، به «خشم» عمومی از هزینه های بالای زندگی اذعان کرد. با این حال، افزود که خشم حمله به پلیس و فروشگاه ها را توجیه نمی کند.
مکرون پیش از آنکه با فرانسوی ها سخن بگوید، روز دوشنبه در کاخ ریاست جمهوری با سیاستمداران، روسا و رهبران اتحادیه ها و بخش های مختلف بازرگانی دیدار کرد که ملاقات آنها چهار ساعت به طول انجامید.
اعتراض های سراسری در فرانسه 17 نوامبر (26 آبان) در مخالفت با افزایش مالیات سوخت آغاز شد و اکنون این تظاهرات به صحنه یاس و استیصال مردم از اصلاحات اقتصادی مکرون تبدیل شده است.
جنبشی که به جلیقه زردها معروف شد، توانست دولت فرانسه را وادار به عقب نشینی کند. قرار بود دولت در سال آینده میلادی مالیات سوخت را افزایش دهد اما در پی اعتراضات این طرح لغو شد که یک تغییر موضع بزرگ در دولت مکرون به شمار می آید.
در تظاهرات روز شنبه گذشته، پلیس فرانسه حدود 89 هزار نیروی خود را در شهرهای مختلف فرانسه مستقر کرد و مراکز مهم گردشگری پاریس از جمله برج ایفل و موزه لوور تعطیل بود و در خیابان های اصلی نیز اغلب فروشگاه ها بسته هستند.
معترضان علاوه بر آنکه خواستار لغو مالیات سوخت شدند، افزایش مستمری بازنشستگان و حداقل حقوق کارگران از دیگر خواسته های آنان بود. دانش آموزان دبیرستانی نیز خواهان تغییر در برخی آزمون های دبیرستان ها شدند. به نوشته آسوشیتدپرس، وعده های مکرون همه خواسته هایی را که معترضان معروف به «جلیقه زردها» مطالبه کرده بودند، پوشش داده و برآورده می کند.

 

ارمنستان تصمیمی برای عضویت در ناتو ندارد

به نقل از اسپوتنیک، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان که حزبش به تازگی پیروز انتخابات پارلمانی این کشور شده است، روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیمی برای عضویت کشورش در پیمان نظامی آتلانتیک شمالی، ناتو ندارد.

بیانیه نیکول پاشینیان بدنبال پیروزی حزب او در جریان انتخابات زودهنگام پارلمانی منتشر شده است.

در این انتخابات، ائتلاف «مای استپ» (گام من) که شامل حزب «سیویل کانترکت» (قرارداد مدنی) است، موفق به کسب ۷۰ درصد از آراء شد.

هدف از برگزاری این انتخابات، پاکسازی پارلمان از نمایندگان طرفدار دولت سابق ارمنستان عنوان شده است.

پاشینیان در ماه میلادی آوریل و بعد از رسیدن به قدرت، از تداوم رابطه نظامی و اقتصادی با روسیه خبر داد و از تأسی به سیاست‌های پیشین در خصوص مناقشه قره‌باغ سخن گفت.

گفتنی است علیرغم آتش‌بس ۱۹۹۴، جمهوری آذربایجان و ارمنستان همچنان درخصوص مالکیت این منطقه اختلاف‌نظر دارند.

سازمان بهداشت جهانی: بیش از ۷۰هزار کشته و زخمی در جنگ علیه یمن

به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه اعلام کرد، جنگ علیه یمن بیش از ۷۰ هزار کشته و زخمی برجای گذاشته که ۹۲۰۰ تن از آنها کودک هستند.

با این حال سازمان بهداشت جهانی گفته است از آن جا که آمار منتشر شده فعلی تنها با استناد به مراکز بهداشتی و پزشکی رسمی اعلام شده، آمار تلفات می‌تواند حتی بیش از میزان اعلام شده باشد.

انتشار آمار جدیدی از میزان تلفات در یمن از سوی سازمان بهداشت جهانی همزمان با گفتگوهای صلح یمنی‌ها در سوئد صورت می‌گیرد و این همزمانی می‌تواند به منزله هشداری به ائتلاف متجاوز سعودی در ارتباط با تداوم وضعیت جنگی در یمن به شمار رود.

جنگ علیه یمن از سوی ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان سعودی از فروردین ۱۳۹۴ شروع شد و با وجود هشدارهای متعدد نسبت به بحرانی شدن اوضاع انسانی در یمن، اما رهبران ریاض تا کنون به این هشدارها توجهی نداشته‌اند.

کوربین: اگر دولت نمی‌تواند برگزیت بهتری را با اروپا توافق کند، استعفا دهد

جرمی کوربین رهبر حزب مخالف دولت کنونی انگلیس امروز و هم زمان با پنجمین و آخرین نشست پارلمان‌ این کشور با موضوع بررسی پیش نویس کنونی برگزیت گفت: پیش نویس کنونی برگزیت که دولت درباره آن به توافق با بروکسل پرداخته است، توافقی بَد برای اقتصاد و سایر نهادهای لندن به شمار می رود.

رهبر حزب کارگر انگلیس در این خصوص گفت: پارلمان دچار اختلاف شده است و این امر ثمره مذاکره دولت کنونی با اروپا درباره برگزیت است.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر نخست وزیر نمی تواند برای توافق بهتری با اروپا به رایزنی بپردازد، بهتر است راه را برای افراد قوی تر در این خصوص باز کرده و از قدرت کناره گیری کند.

جرمی کوربین ادامه داد: دولت کنترل رویدادها را از دست داده و دچار آشفتگی شده است.

تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه

به نقل از النهرین، منابع وابسته به حشد شعبی از احداث ۸ مقر جدید نیروهای آمریکایی در استان الانبار خبر دادند.

قاسم مصلح از فرماندهان حشد شعبی اعلام کرد: آمریکایی ها مقرهایی در القائم و خط بین المللی و میان الرطبه و کیلومتر ۱۶۰ و میان الولید و الرطبه ایجاد کرده اند. در القائم و الرطبه به تنهایی چهار مقر جدید ایجاد شده است.

وی افزود: با این مقرها غرب و جنوب الرطبه که خطرناکترین منطقه است تحت سیطره آمریکایی ها در می آید به ویژه که در جنوب الرطبه تاکنون احدی برای پاکسازی اش وارد نشده است و به سبب حضور نظامیان آمریکایی داعشی با سهولت تمام شروع به فعالیت کرده اند.

مصلح گفت: هدف آمریکایی ها از حضور در این منطقه، سیطره بر منطقه راهبردی و سیطره بر منطقه اقتصادی است به ویژه که میادین گاز و چاههای نفت دارد. آمریکایی ها به دنبال سیطره بر مسیر تجاری هم هستند.

این درحالی است که محمد الدلیمی عضو شورای الانبار نیز گفت که نیروهای آمریکایی به شکل ناگهانی بر شمال رود فرات در نزدیکی ناحیه الرمانه در القائم در نوار مرزی با سوریه مستقر شده اند و آمریکایی ها با حضور خود بر صحراهای میان الانبار و نینوا مسلط می شوند.

وی افزود: با حضور آمریکایی ها تردد غیرنظامیان در این مناطق محدود می شود.

دومین قرارداد نیم‌میلیاردی هند با اسرائیل لغو می‌شود

به نقل از رسانه اسرائیلی تایمز آو اسرائیل، هند درصدد است تا قرارداد موشکی خود با رژیم اشغالگر قدس به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار را لغو کند.

این درحالیست که قرارداد مذکور سال گذشته در حمایت از توسعه تسلیحات داخلی لغو شده بود؛ اما پیشتر با تلاش های نتانیاهو نخست وزیر این رژیم قرار بود به انجام برسد.

بر اساس اعلام این رسانه، این دومین قرارداد تسلیحاتی نیم میلیاردی هند با رژیم اسرائیل است که لغو می شود.

لاوروف بار دیگر از کنوانسیون خزر تمجید کرد

سرگئی لاوروف در مصاحبه با آژانس خبری ‹خبر› قزاقستان اظهار داشت: اصلی ترین دستاورد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تاکید پنج دولت بر مسئولیت در قبال مسائل مربوط به دریای خزر است.
وی اضافه کرد: این سند اهرم و جهش بزرگی در راستای توسعه همکاری بین دولت های حاشیه خزر است.
کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر روز 21 مرداد ماه در شهر آکتائو قزاقستان توسط سران پنج کشور حاشیه این دریا، شامل ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان به امضا رسید.
لاوروف خاطرنشان کرد: نشست دریای خزر در آکتائو روند 20 ساله بررسی رژیم حقوقی دریایی خزر را به اتمام رساند، در وهله اول، این سند برای استفاده بهینه از ظرفیت های دریای خزر، از جمله پتانسیل های موجود در حوزه انرژی، بیولوژیکی و حمل و نقل، ضرورت داشت.
به گفته لاوروف، مهمترین دستاورد سند کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر این بود که پنج کشور حاشیه این دریا مسئولیت کامل خود در قبال مسائل این دریا و اتفاقات مربوط به آن را نشان دادند و خود مسائل مرتبط با خزر را حل و فصل می کنند.
وی ادامه داد: کشورهای خارج از این منطقه تنها در صورت رضایت و موافقت اعضا پنج گانه امضا کننده این سند می توانند به این مساله ورود کنند.
وزیر امور خارجه روسیه همچنین تصریح کرد که تمام موارد از قبیل منطقه حاکمیت کشورها، محدوده ماهیگیری هر یک از کشورها، راه های تامین حفظ اکولوژی و محیط زیست منطقه و شرایط استفاده و مدیریت دریا در چارچوب سودآوری اقتصادی و امنیت زیست محیطی، تعیین شده است که این موضوع نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی افزود این سند و تفاهم بین اعضا که یک موفقیت بزرگ محسوب می شود، گامی در راستای توسعه همکاری پنج کشور درحوزه های اقتصادی، اکولوژی و حفظ منابع بیولوژیک برای نسل های بعدی است.

پاسخ روسیه به اتهام دست داشتن این کشور در اعتراضات داخلی فرانسه

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «دمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که اعتراضات مردمی که عمدتا به دلیل افزایش قیمت سوخت براه افتاده، از جمله امور داخلی کشور فرانسه است و روسیه هیچ دخالتی در این قضیه نمی‌کند.

پسکوف در کنفرانس مطبوعاتی امروز ( دوشنبه) در پاسخ به سئوالی در این رابطه گفت: «اولا من صحبت شما را اصلاح می‌کنم: در فرانسه مسئله امکان دست داشتن روسیه ابتدا مطرح نبوده، بلکه از احتمال دخالت خارجی در روند این اعتراضات صحبت شد. بعدا «دوستان» ما، روسیه را به متن آن اضافه کردند.»

سخنگوی کرملین تاکید کرد: «روسیه هرگز در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نکرده و نخواهد کرد . مقامات مسکو برای استقلال و حاکمیت فرانسه احترام زیادی قائلند و دولت روسیه قدردان خواهد شد، اگر مقامات پاریس نیز همین ارزیابی را داشته باشند. وارد کردن اتهام دست داشتن روسیه در اعتراضات مردمی در فرانسه، چیزی جز یک دروغ نیست.»

«سگ دیوانه»، آخرین مرد «عاقلِ» دولت ترامپ

شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به رفت و آمدها و استعفاهای بی پایان مقامات دولت آمریکا در دوره ترامپ نوشت؛ اینک تنها یک نفر مانده است.

این گزارش افزود: از 2 سال پیش که دونالد ترامپ قدرت را در آمریکا در اختیار گرفته است بسیاری از متحدان واشنگتن در اروپا و آسیا و جاهای دیگر تعداد افراد عاقل و بالغ، که می‌توانند ترامپِ غیرقابل پیش بینی را محدود کنند، را شمارش میکردند. با جدایی قریب الوقوع جان کلی رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، الان فقط جیمز متیس وزیر دفاع از این حلقه باقی مانده است.

بلومبرگ نوشت: زمانی که ترامپ اولین کابینه خود را بست، متحدان آمریکا خیالشان راحت شد که گروهی نظیر بازنشسته‌ها و ژنرالهای به درد بخور کمک می‌کنند تا اصول بنیادین سیاست خارجی و اقتصادی این کشور که برای دهه‌ها دوام آورده است حفظ شود.

این گزارش با اشاره به اینکه ریزشها در دولت بالا بوده است اضافه کرد: رکس تیلرسون وزیر خارجه با یک توئیت ترامپ در ماه مارس برکنار شد. گری کوهن رئیس مشاوران اقتصادی کاخ سفید در همان ماه استعفا کرد و هربرت مک مستر ژنرال نیروی دریایی ارتش نیز از کار کنار گذاشته شد. و الان هم ترامپ اعلام کرده است که جان کلی ژنرال بازنشسته تفنگداران دریایی آخر همین ماه از کاخ سفید خواهد رفت.

بلومبرگ در ادامه نوشت؛ جیمز متیس، مرد نظامی اما روشنفکر رئیس پنتاگون، در این مدت تلاش کرده که دوستان آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و یا متحدانش در اقیانوسیه را متوجه کند که آنها باید اقدامات آمریکا را ببینند نه توئیتها را. اشاره به توئیتهای بی پایان و حساس ترامپ که در بیشتر مواقع دردسرهای زیادی برای مقامات آمریکایی و دولت به وجود آورده است.

بلومبرگ میگوید؛ هرجایی که متیس رفته، چه در زمان افزایش تنشهای تجاری یا اختلافات آمریکا با شرکایش از توافق هسته‌ای گرفته تا توافق آب و هوایی پاریس، آنها که اغلب به حمایت آمریکا متکی هستند دچار نگرانی و ترس شده‌اند.

«آنتس لانئوتس» ژنرال بازنشسته نیروهای مسلح استونی می‌گوید؛ جدا شدن متیس از دولت پیام خوبی برای ما در اروپا و ناتو نخواهد بود. وی افزود: متیس می‌داند که اینجا چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و می‌داند که چیزی به اسم تهدید روسیه وجود دارد.

بلومبرگ درپایان این گزارش نوشت: هنوز هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که شغل ژنرال متیس در خطر باشد، با این حال این سوال که آیا روزهای حضور او در پنتاگون به شماره افتاده است یا نه سوال بزرگی پیش روی متحدان آمریکا در بروکسل به وجود آورده است. اروپایی‌ها متیس را آخرین مقام آتلانتیک گرا و هم عقیده خودشان در دولت ترامپ میدانند.

آمریکا کره‌شمالی را تحریم کرد

به نقل از راشاتودی، وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه 3 مقام کره شمالی از جمله معاون «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی اعلام کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا «ریونگ های چوی» رئیش بخش هماهنگی و تبلیغات در حزب کارگر کره شمالی را که از وی به عنوان نزدیک به رهبر کره‌شمالی یاد می‌شود تحریم کرد.

«تایک جونگ» وزیر امنیت و «گوانگ هو باک» مدیر بخش تبلیغات نیز تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند.

واشنگتن این سه مقام کره‌شمالی را به دلیل حملات سایبری و همچنین نقض حقوق بشر تحت تحریم قرار داده است.

با گذشت حدود 6 ماه از برگزاری نشست تاریخی بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، و وعده های دو طرف برای همکاری در زمینه برقراری صلح و امنیت و خلع سلاح، مذاکرات به بن بست رسیده و پیونگ یانگ گام های مهم و بزرگی را به سوی کاهش زرادخانه هسته ای یا تاسیسات تولید مواد هسته ای برنداشته است.

بر اساس این گزارش از زمان دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی، خطر یک جنگ تمام عیار در شمال شرق آسیا کاهش یافته است. رهبران دو کشور پیش از نشست 12 ژوئن در سنگاپور جنگ لفظی گسترده ای را علیه یکدیگر به راه انداخته بودند. البته مقام های آمریکایی به اقدامات اعتمادساز کره شمالی اشاره کرده اند از جمله توقف تولید تسلیحات هسته ای بیشتر و آزمایش موشک های بالستیک.

مقام های کره شمالی 7 نوامبر نیز دیدار خود با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در شهر نیویورک را به طور یک طرفه لغو کردند و تهدید نمودند که اگر دولت ترامپ تحریم ها را لغو نکند، آزمایش های هسته ای و موشکی را مجددا از سر خواهند گرفت.

مقام های وزارت خارجه آمریکا از لغو نشست ها در سطح کارگروه بین آمریکا و کره شمالی خبر می دهند.

به نظر می رسد کیم جونگ اون ترجیح می دهد تا برای دیدار دوم با ترامپ همچنان منتظر بماند. ترامپ 24 سپتامبر گفته است که خیلی زود با رهبر کره شمالی دیدار خواهد کرد. کاخ سفید هنوز زمان و مکان دقیق این دیدار را اعلام نکرده است.

رئیس پارلمان لبنان : اطلاعاتی درباره تونل های ادعا شده از سوی اسرائیل دریافت نکرده ایم

‹نبیه بری› رئیس پارلمان لبنان گفت کشورش با وجود درخواست های مکرر هنوز اطلاعاتی را درباره مختصات تونل های زیرزمینی ادعا شده از سوی اسرائیل، دریافت نکرده است.

به گزارش ایرنا، وی روز دوشنبه پس از دیدار با ‹الیزابت ریچارد› سفیر آمریکا در بیروت افزود که در نشست سه جانبه اخیر بین لبنان و رژیم اسرائیل با وساطت سازمان ملل که درباره وضعیت مرزی برگزار شد، نماینده ارتش لبنان هیچ اطلاعاتی را درباره مختصات تونل های ادعایی دریافت نکرد.
وی گفت که اسرائیل به طور متوسط 150 بار حریم مرزی لبنان را نقض می کند.
رئیس پارلمان لبنان ضمن اشاره به پایبند نبودن اسرائیل به قطعنامه 1701 شورای امنیت، تنها راه برای جلوگیری از نقض حریم لبنان را اجرای کامل این قطعنامه دانست.
قطعنامه 1701 در سال 2006 پس از جنگ موسوم به سی و سه روزه بین لبنان و رژیم اسرائیل تصویب شد و هدف از آن جلوگیری از تنش و برخورد بین دو طرف بود.
رژیم اسرائیل سه شنبه هفته گذشته مدعی شد که حزب الله لبنان تونل هایی را از خاک این کشور به داخل مناطق اشغالی حفر کرده است.

نیروهای کُرد مزدور آمریکا یک سرکرده داعش را آزاد کردند

به نقل از منابع محلی، نیروهای اتحاد دموکراتیک سوریه چند ماه قبل «سعید عوید» از سرکرده های داعش در شهرک الطیانه واقع در حومه شرقی دیر الزور به اتهام عضویت در داعش دستگیر کرده بودند.
این منابع افزودند: عوید پس از پرداخت یکصد هزار دلار روز دوشنبه آزاد و به الطیانه محل سکونتش بازگشته است.
نیروهای اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) که تحت حمایت و مزدور آمریکا هستند مناطقی در شمال و شرق سوریه را که پیش از این در اشغال گروه های تروریستی بود، خارج و به کنترل خود در آورند.
نیروهای اتحاد دموکراتیک سوریه حدود سه ماه قبل نیز 40 تن از عناصر داعش را در مقابل مبالغ زیادی پول آزاد کرده بودند.
پیش تر برخی منابع از حمایت های نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه از عناصر تروریستی خبر داده بودند.

روسیه دو بمب افکن با قابلیت حمل سلاح هسته ای به ونزوئلا داد

به نقل از اینترفاکس، دو فروند بمب افکن راهبردی توپولف-160 نیروی هوافضای روسیه به سوی ونزوئلا پرواز کردند و در مسیر پرواز بر فراز شمال اقیانوس اطلس جنگنده های انگلیسی آنها را همراهی کردند.
در ادامه این گزارش گفته شد که بمب افکن های توپولف-160 روسیه به نام های «نیکلای کوزنتسف» و «ولادیمیر سودتس» در ونزوئلا فرود آمده اند.
بامداد امروز نیز یک فروند هواپیمای ترابری روسیه از نوع آن-124 و یک فروند هواپیمای نظامی از نوع ایل-62 به ونزوئلا پرواز کردند.
این نخستین پرواز هواپیماهای نظامی روسیه در ونزوئلا از سال 2008 میلادی تاکنون است.
در آن زمان هوگو چاوز رئیس جمهوری فقید ونزوئلا حکومت می کرد و روسیه چند بار بمب افکن های راهبردی خود را به این کشور اعزام کرد و در سواحل ونزوئلا نیز رزمایش دریایی برگزار شد.
گفتنی است، هفته گذشته وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که حضور نظامی کشورش در ونزوئلا که بر اساس توافقنامه های دولتی از حدود 15 سال پیش صورت می گیرد، ادامه خواهد یافت.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: