پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

خبرها: فوری فوری اسماعیل بخشی آزاد شد

خبرها:

فوری فوری

download

 اسماعیل بخشی آزاد شد

 طبق خبر رسیده امروز چهارشنبه ۲۱ آذر ماه اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت‌ تپه از زندان آزاد شد.

اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

ما آزادی اسماعیل بخشی را به خانواده او و کارگران ایران و‌مدافعان طبقه کارگر ایران تبریک می گوئیم.

کانال تلگرامی سندیکای کارگران هفت تپه

واشنگتن آقازاده ها را از کشور آرزوهایشان اخراج میکند

«برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در یک پیام ویدئویی که در صفحه توئیتر وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، تحصیل فرزندان مقامات ایرانی در ایالات متحده را یک نمونه دیگر از ریاکاری دانست.

هوک افزود: در حالی که ایرانی ها شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند خانواده‌های خود را به کشور «به اصطلاح شیطان بزرگ» می‌فرستند تا با استفاده از پول مردم ایران در آنجا زندگی و تحصیل کنند.

وی گفت: می‌توانم بگویم ما داریم روی این مسئله کار می‌کنیم در حالی که من نمی‌توانم درباره پرونده‌های افراد یا گفتگوهایمان درباره سیاست داخلی‌ مان صحبت کنم.

شبکه «ان بی سی» اخیرا خبر داده بود که خانواده‌های آمریکایی‌های زندانی در ایران در نامه‌ای از دولت دونالد ترامپ خواسته‌اند که ویزای فرزندان مقامات که در آمریکا حضور دارند را لغو کند.

پیش از آن در روز ۱۰ مرداد یکی از مقامات سابق از ترامپ خواسته بود تا فهرست بستگان مقامات ایرانی را که در ایالات متحده زندگی می‌کنند یا کارت اقامت دائم (گرین کارت) دارند، منتشر کند.

 

روزنامه اسپانیایی: اسرائیل در مورد ایران فریبکاری میکند و بدنبال جنگ افروزی است

پوبلیکو افزود:از«بنیامین نتانیاهو»نخست وزیر گرفته تا آخرین مقام اسرائیلی، هر کدام شان که برای اظهاراتی دهان باز می کنند پیش از اینکه حرف هایشان به پایان برسد باید بگویند که ایران یک تهدید جدی برای دولت یهود و به طور کل برای تمام جهان است.
این روزنامه اسپانیایی نوشت: این موضوع، عملا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سال 1979میلادی آغاز شد و با گذشت زمان افزایش یافته است.
به نوشته روزنامه، گویا دستوراتی از بالا وجود دارد که مقامات اسراییلی‌درکوچکترین فرصتی که پیدا کردند به ایران، چه نزد رسانه های عبری و چه در نزد رسانه های بین المللی حمله کنند.
نشریه افزود: به همین دلیل است که اظهاراتی که ژنرال «گادی آیزنکوت» رئیس ارتش اسراییل در روزنامه ‹یدیعوت آحارونوت› داشت، متحیرکننده هستند. آیزنکوت معمولاً یکی‌ از اصلی ترین سخنگویان اسراییل علیه ایران است به نحوی که حرف های او باعث حیرت مقام های اسراییلی شده است.زیرا اسراییلی‌ها هیچوقت چیز مشابهی‌ را نشنیدند.
رسانه اسپانیایی ادامه داد:به تازگی اسراییل مانورهای نظامی شبیه سازی یک حمله به ایران را انجام داده است.آیزنکوت درپاسخ به خبرنگار یدیعوت آحرانوت در مورد ماهیت این مانورها گفت: به نظر من، ایران هیچ حمله ای را در 1400 سال اخیر آغاز نکرده و معتقدم که احتمال اینکه ایران به سوی اسراییل موشک پرتاب کند، بسیار کم است. مانورهای نظامی، توانایی دشمن را در نظر می‌ گیرند نه اهداف آنها را.
پوبلیکو تاکید کرد: سخنان ژنرال آیزنکوت که احتمالا مطلع ترین اسراییلی‌ در مورد اهداف نظامی ایران است، در این رابطه کاملا واضح بوده و نشان می‌ دهد که همه سخنرانی ها علیه خطر احتمالی‌ ایران در واقع بی‌ ارزش هستند.
این روزنامه افزود:ایران هرگز به کشوری حمله نکرده ودرعوض از سوی دشمنانش مورد حمله قرار گرفته است.اسراییل خود در داخل ایران، حملاتی را علیه این کشور انجام داد. رهبران اسراییلی‌ یک روز هم از متهم کردن ایران به قصد نابودی اسراییل و ایجاد تهدید اصلی‌ برای همه جهان دست نکشیدند.
روزنامه اسپانیایی ادامه داد:در حقیقت، نتانیاهو موفق شده که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا را با این استدلال که ایران خود را برای حمله به اسراییل آماده می‌ کند، ترغیب کند تا توافق هسته ای را لغو کند.
رسانه مذکور افزود:آنچه که از صحبت های آیزنکوت به دست می‌ آید این است که صحبت های اسرائیلی ها در باره مناقشه با ایران، یک پرده از دود است و اسراییل از آن برای کمک در بی‌ ثبات نشان دادن خاورمیانه استفاده می‌ کند.

کوبا: سوریه حتما بر تروریسم غلبه خواهد کرد

به نقل از سانا، امروز «سانتیاگو بادیا» معاون رئیس گروه دوستی پارلمانی کوبا و سوریه با «ادریس میا» سفیر سوریه در کوبا دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس این گزارش؛ معاون رئیس گروه دوستی پارلمانی کوبا و سوریه با اشاره به پایداری ملت و ارتش سوریه در مبارزه با تروریسم تاکید کرد: سوریه حتما علیه تروریسم پیروز خواهد شد.

به نوبه خود «ادریس میا» سفیر سوریه در کوبا تاکید کرد که کشورش مخالف هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی سوریه است.

سفیر سوریه در کوبا به اهمیت تحکیم روابط پارلمانی میان دو کشور، اشاره کرد.

فضاسازی رسانه‌ای در آستانه نشست شورای امنیت درباره ایران

نشست شورای امنیت درباره ایران برای بررسی میزان پایبندی تهران به قطعنامه ۲۲۳۱ امروز چهارشنبه برگزار می شود.

این نشست بنا به درخواست آمریکا برگزار می شود. در هفته های گذشته آمریکا به بهانه آزمایش موشک بالستیک از سوی ایران، تهران را متهم به نقض قطعنامهه ۲۲۳۱ شورای امنیت کرده و خواستار برگزاری نشستی در این رابطه شده بود.

در همین رابطه قرار است در نشست امروز «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، در شورای امنیت سخنرانی کند.

از سوی دیگر رسانه های غربی از صبح امروز اقدام به فضاسازی رسانه ای در خصوص این خبر کرده اند که «دو راکت انداز ایرانی» در یمن کشف شده است.

یورونیوز در این رابطه می نویسد: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود از پایبندی ایران به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از کشف سلاح ایرانی در یمن خبر داد.

بر اساس این گزارش دو پرتاب‌گر راکت هدایت شونده ضد تانک ساخت ایران توسط نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان در یمن پیدا شده است.

گزارش ادعا می‌کند که راکت‌اندازها در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تولید شده‌اند.

نیروهای تحت رهبری عربستان همچنین یک فروند موشک زمین به هوا که قطعات آن از هم جدا شده بود را یافته‌اند. گفته می‌شود که نحوه ساخت این موشک شبیه موشک‌های ساخت ایران است.

گزارش دبیرکل قرار است امروز چهارشنبه در شورای امنیت سازمان ملل به بحث گذاشته شود. در این جلسه همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز حضور خواهد داشت.

مصاحبه اختصاصی|تحلیلگر قطری: ایران به هیچ کشور عربی تعدی نکرده است/ توطئه عربستان و امارات علیه ایران

«علی الهیل» از شخصیت های دانشگاهی و تحلیلگران سیاسی قطری در گفت وگو با تسنیم با اشاره به توطئه عربستان و امارات علیه ایران در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس گفت: ایران به هیچ کشور عربی حمله و تعدی نکرده است بلکه این اعراب بوده اند که به ایران تعدی و حمله کرده اند.

وی تاکید کرد: رژیم سعودی و دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر شورای همکاری و اتحادیه عرب را به سرقت برده و ربوده اند.

الهیل تصریح کرد: ایران کشوری دوست، برادر و همسایه است.

علی الهیل تصریح کرد: به اذعان مسئولان غربی، عربستان و امارات ملیاردها دلار برای به راه انداختن جنگ علیه کشورهای عربی و اسلامی از جمله سوریه، عراق، لبنان، لیبی، قطر، یمن و مالی به آمریکا و فرانسه پرداخت کرده اند.

این تحلیلگر قطری در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی اش از اجلاس اخیر سران شورای همکاری خلیج فارس در عربستان و بیانیه پایانی آن گفت: این یک اجلاس در سطح سران نبود. بیانیه اجلاس شرم آور بود که نه تنها مطالبات ملت های منطقه بلکه حتی دولت های برخی کشورهای منطقه را برآورده نمی کند. بیانیه پایانی همه واقعیت های سیاسی موجود را نادیده گرفت. بحران کشورهای محاصره کننده قطر با این کشور را نادیده گرفت. این بیانیه همان چیزهایی را گفت که دبیرخانه شورای همکاری از سال 1981 میلادی از آن حرف می زند. بیانیه پایانی چیز جدیدی نداشت. چیز جدیدی که اساسا قدیمی است، همان توطئه ای است که عربستان و امارات نه علیه اسرائیل بلکه علیه ایران طراحی می کنند و خواهان تشکیل یک نیروی (نظامی) مشترک متشکل از کشورهای عرب خلیج (فارس) هستند. ما در کشور قطر افتخار نمی کنیم که طرفی در یک نیرویی باشیم که محمد بن سلمان (ولیعهد سعودی) دستور آن را می دهد و دنباله روهای بن سلمان نیز از آن تبعیت می کنند. افتخار نمی کنیم در نیرویی علیه ایران باشیم. درست است که بین ما و ایران تاحدی اختلافاتی هست، اما ایران کشوری دوست، برادر و همسایه است و یک کشور اصیل در منطقه به شمار می رود.

وی افزود: بگذارید بگویم که من قبل از اینکه یک سنی یا عرب باشم، یک انسان هستم. اما می خواهم به یک حقیقت تاریخی اذعان کنم. حقیقت تاریخی این است که ایران هیچ گاه به اعراب تعدی و حمله نکرده است اما این اعراب هستند که به ایران تعدی و حمله کرده اند. من یک عرب هستم که این حرف را می زنم. اگر ایران یک کشور همدست بود، آمریکا از دهها سال پیش این تحریم را علیه ایران اعمال نمی کرد؛ آمریکایی که از سوی لابی صهیونیست ها موسوم به ایپک اداره می شود. نمی توانیم این گفته برخی کشورهای عربی و اسلامی را باور کنیم که می گویند ایران زیر میز با اسرائیل و آمریکا علیه اعراب همدست است. این سخن خیانتکاران ایرانی مقیم آمریکا است که می گویند دولت ایران در خفا علیه اعراب و مسلمانان توطئه می کند. ایران کشوری دوست است. بین ما و آنها اختلافاتی است که این امری طبیعی می باشد اما این اختلافات باید از طریق گفت وگو مورد بحث قرار گیرد؛ نه از طریق یک قدرت نظامی مشترک متشکل از کشورهای عرب خلیج (فارس) و بازتولید جنگ نظامی ایران و عراق و بازتولید جنگ کویت. مجالی برای همه اینها نیست. ما نمی خواهیم طرفی در شعله ورکردن جدید منطقه به نفع رژیم صهیونیستی باشیم.

وی تاکید کرد: اسرائیل یک دولت سربار و غیراصیل است که میهنی عربی واسلامی یعنی فلسطین را اشغال کرده است. جای افتخار خواهد بود که در یک نیروی مشترک (نظامی) علیه اسرائیل باشیم، زیرا اسرائیل دشمن اول و یگانه دشمن و اصلی ترین دشمن میهن عربی و کشورهای خلیج (فارس) و کشورهای خاورمیانه به شمار می رود. اما جای افتخار برای ما نخواهد بود که همراه با عربستان و امارات باشیم یعنی دو کشوری که علیه جهان عرب و اسلام توطئه می کنند. این گفته ما در قطر نیست چرا که ما اساسا با این دو کشور مشکل داریم بلکه گفته جان کری وزیر خارجه اسبق آمریکا است که حدود سه هفته پیش در کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا شهادت داد و گفت که عربستان ما را سوق داد که با اعراب در سوریه و عراق و لبنان و لیبی و قطر و یمن بجنگیم بنابراین جان کری موضوع را یکسره کرد و گفت که عربستان علیه کشورهای عربی توطئه می کنند.

 

عقل نیویورک تایمز از «چپ» طرفدار غرب بیشتر است: آمریکا و عربستان عامل فاجعه یمن هستند

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت که فاجعه انسانی که در یمن به وقوع پیوسته، در نتیجه تسلیحاتی است که آمریکا به نیروهای ائتلاف متجاوز به یمن به سرکردگی عربستان فروخته است.

این نشریه آمریکایی در مقاله‌ای که دیروز سه‌شنبه باعنوان «فاجعه یمن، ساخته و پرداخته آمریکا» منتشر کرد، به بررسی اوضاع یمن و همچنین آمار مربوط به معامله‌های فروش تسلیحاتی آمریکا به عربستان اشاره کرده است.

این مقاله به بررسی روایت‌ها و داستانهای واقعی از افرادی می‌پردازد که زندگی خود را در حملات هوایی نیروهای متجاوز در منطقه ارحب واقع در حومه صنعا پایتخت یمن جان خود را از دست داده‌اند. این مقاله همچنین بر روی زندگی مردمی متمرکز می‌شود که در نتیجه وقوع جنگ به یک کابوس تبدیل شده است.

این گزارش به حمله صورت گرفته به منطقه ارحب در سپتامبر سال 2016 اشاره کرده و می‌نویسد این حمله در شرایطی صورت گرفت که تعدادی از روستاییان جمع شده بودند تا یک چاه آب برای خود حفر کنند. در نتیجه این حمله تعدادی از آنها کشته شدند و تعدادی دیگر نیز قطع عضو شدند. بر اساس این گزارش با وجود گذشت دو سال از این حادثه همچنان نشانه‌های این حمله در منطقه مشاهده می‌شود.

این روزنامه به نقل از یکی از پزشکان می‌‌نویسد که مصدومان این حادثه وقتی به بخش اورژانس بیمارستان انقلاب در صنعا رسیدند، سالن‌های بیمارستان مملو از مجروحان در آستانه مرگ وخانواده‌های آن‌ها شد.

گزارش مذکور همچنین تصاویری از کودکان و جوانان و سالخوردگانی که اعضای بدن خود را در نتیجه این حمله از دست داده‌اند، منتشر کرده و می‌افزاید که در این حمله 31 نفر جان خود را از دست دادند که سه نفر از آنان کودک بودند. همچنین آمار منتشر شده از سوی سازمان‌های حقوق بشری 42 نفر دیگر نیز در این حمله هوایی زخمی شدند.

نیویورک تایمز می‌افزاید که بمب‌های استفاده شده در این حمله بارکدهایی داشت که وزارت جنگ آمریکا روی آنها نصب کرده بود و نشان می‌داد که این بمب‌ها در شرکتی در ایالت تگزاس آمریکا تولید شده است.

بر اساس این گزارش از آغاز جنگ عربستان در یمن در سال 2015 تاکنون سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های حقوق بشری نسبت به خسارت‌هایی که در نتیجه حملات هوایی عربستان به غیرنظامیان و منازل آنها وارد می‌شود، هشدار داده‌اند. در سال 2015 آمریکا یک ناو هواپیمابر خود و محموله موشک‌های هدایت شونده و کشتی‌های جنگی دیگر را برای کمک به سعودی‌ها در اعمال محاصره یمن به منطقه فرستاد. بمب‌های آمریکاییِ سعودی‌ها کارگاه‌ها، مسیرهای مواصلاتی، پل‌ها، بیمارستان‌ها، چاه های آب، مراسم های ختم وعروسی ، تجمع‌های زنان و مردان و اتوبوس مدارس را که مملو از صدها کودک یمنی بوده، هدف قرار داده‌اند.

این گزارش می‌افزاید که محاصره یمن توسط عربستان باعث مانع تراشی در روند رسیدن کمک‌های انسانی و غذا و دارو به یمن شد. محاصره اقتصادی و حملات هوایی باعث شده 8500 کودک زیر 5 سال جان خود را از دست بدهند و بیماری وبا در 21 استان این کشور گسترش پیدا کند.

این روزنامه با اشاره به حمایت تسلیحاتی آمریکا از عربستان می‌نویسد که عربستان در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون و جورج بوش پسر و باراک اوباما میلیاردها دلار سلاح از آمریکا خریداری کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا نیز بلافاصله بعد از انتصاب به ریاست جمهوری آمریکا به عربستان سفر کرد و تصمیم باراک اوباما رئیس جمهور پیشین مبنی بر توقف فروش تسلیحات به عربستان را لغو کرد.

به این ترتیب آمریکا چندین میلیارد دلار سلاح با فناوری پیشرفته به عربستان فروخته است که شامل هواپیماهای جنگنده و بمب‌های لیزری و بمب‌های حامل گازهای مختلف و موشک‌های هوا به زمین است.

نشست ماکرون با صاحبکارانش!

به نقل از اسپوتنیک، کاخ الیزه اعلام کرد: امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه با نمایندگان و مدیران بخش بانکی کشور دیدار و درباره تدابیر اقتصادی و اجتماعی پس از اعتراضات و آشوب های گسترده اخیر، رایزنی کرده است.

کاخ الیزه افزود: در این نشست، رئیس جمهور فرانسه از بانک‌ها خواسته است تا از کسب و کارهای کوچک و کارافرینان حمایت کنند، کسانی که از بحران فعلی، تخریب ها و مسدود شدن جاده ها بیشترین آسیب را متحمل شده‌اند.

وی همچنین از بخش بانکی فرانسه خواسته است تا تدابیر خاصی را اتخاذ کنند، از جمله خودداری از تحمیل افزایش تعرفه ها و هزینه های بانکی بر افراد در سال 2019 میلادی.

ماکرون رفتنی است؟

در حالی که ماکرون در تازه ترین اظهارات خود ضمن عقب نشینی از مواضع قبلی خود سعی کرده است برای آرام کردن اوضاع امتیازاتی را به معترضان و مخالفان دولت بدهد ولی تظاهرات کنندگان همچنان بر ادامه اعتراضات تاکید می کنند.

ماکرون وعده داده است تا حداقل دستمزد را افزایش داده و مستمری بگیران و کارکنان پاره وقت را از پرداخت مالیات معاف کند. دولت فرانسه پیش از این نیز اجرای طرح افزایش مالیات سوخت را به طور کلی لغو کرده است.

این جدی ترین بحران در طول 18 ماه ریاست جمهوری ماکرون به شمار می رود. طی 3 هفته گذشته شهرهای مختلف فرانسه شاهد حضور اقشار کم درآمد در اعتراض به سیاست ها و اصلاحات اقتصادی دولت بوده است.

واکنش روسیه به احتمال نابودی «پل کِریمه» توسط اوکراین

روزنامه «ایزوستیا» نوشت: «ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اظهارات «ایگور موسویچوک» نماینده پارلمان اعلای اوکراین درباره ضرورت نابودی پل کریمه را «تقاضا برای اقدام تروریستی» نامید.

این سیاستمدار اوکراینی روز گذشته از تمامی نیروهای مختلف ضدروسی خواست تا پل کریمه را از بین ببرند. نماینده پارلمان اوکراین از نیروهای ویژه نظامی این کشور خواست تا به این مسئله بپردازند. وی همچنین گفت که ضروری است برای چنین عملیاتی از «متحدان کی‌یف در منطقه قفقاز» هم کمک گرفته شود و مدعی شد اگر وزیر دفاع بود بطور قطع شخصا در نابودی این «ساختار ترانزیتی دشمن» شرکت می‌کرد.

زاخارووا گفت: «اگر چنین اظهارات علنی را جنایت نخواند، قطعا میتوان آن را صحبت از طرح محرمانه اقدامات خرابکارانه و تقاضا برای ارتکاب حمله تروریستی نامید که گویای «آینده صلح جویانه‌ای» است که مقامات کنونی کی‌یف برای کشور اوکراین در نظر گرفته‌اند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که این سخنان دقیقا نشان دهنده سیاست حاکمان کی‌یف است که بر اقدامات تحریک‌آمیز، تهدید و ایجاد ترس و هراس استوار است.

پل کریمه سنگین‌ترین پل در روسیه است که 19 کیلومتر طول دارد. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در ماه مه سال جاری بخش ماشین‌روی این پل را افتتاح کرد و خط راه آهن روی این پل نیز در سال 2019 آغاز به کار خواهد کرد. دولت اوکراین پیش از این گفته بودند که امکان ساخت پل به روی تنگه کرچ وجود ندارد و بعد از ساخت آن مدعی شد که طرح اولیه ساخت آن در اوکراین ریخته شده بود.

تکمیل پل کریمه آمدورفت شهروندان روسی از شبه جزیره کریمه به سایر مناطق فدراسیون روسیه را تسهیل کرده است.

کودک ۵ ساله فلسطینی درگذشت

نقل از المیادین، وزارت بهداشت فلسطین از درگذشت یک کودک فلسطینی که در جریان راهپیمایی جمعه گذشته به ضرب گلوله اسرائیلی ها زخمی شده بود، خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد یک کودک ۵ ساله فلسطینی که جمعه گذشته به ضرب گلوله اسرائیلی ها در شرق خان یونس زخمی شده بوده به شهادت رسید.

از سوی دیگر، یک جوان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان اسرائیلی در جنوب کرانه باختری به شهادت رسید.

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که «عمر حسن عواد» جوان ۲۷ ساله فلسطینی به ضرب گلوله اسرائیلی ها در نزدیکی شهر الخلیل واقع در کرانه باختری به شهادت رسید.

 

مخالفت اوکراینی‌ها با تصمیم دولت ناتوئی این کشور در مورد لغو پیمان دوستی با روسیه

به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، شبکه تلویزیون «نیوز1» اوکراین در برنامه‌ای زنده نظرسنجی را از بینندگان خود بعمل آورد و دیدگاه مردم این کشور درباره نتیجه لغو پیمان دوستی بین اوکراین و روسیه را مورد ارزیابی قرار داد.

از بینندگان این برنامه سئوال شده: «لغو پیمان دوستی بین اوکراین و روسیه، به نفع کی‌یف است یا مسکو؟». در جریان این برنامه به 10 هزار و 188 نفر تلفن شده و این سئوال از آنها پرسیده شد. از میان پاسخ‌های دریافت شده از شهروندان‌ اوکراینی، تنها 7 درصد معتقد بودند که لغو این توافقنامه دوجانبه به نفع کشورشان است و مابقی 93 درصد اطمینان داشتند که این اقدام تنها به نفع روسیه تمام خواهد شد.

«پیتر پروشنکو» رئیس جمهوری دست نشانده ناتو و آمریکا در اوکراین روز دوشنبه قانون مصوبه پارلمان اعلاء درباره لغو پیمان «دوستی، همکاری و مشارکت» بین اوکراین و فدراسیون روسیه را امضاء کرد. لغو این پیمان از اول آوریل سال 2019 اجرایی خواهد شد.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز گذشته ابراز تردید کرده بود که اقدام مقامات کی‌یف در لغو پیمان دوستی بین دو کشور به نفع اوکراین باشد و از این تصمیم دولت اوکراین ابراز تاسف کرد.

پیمان «دوستی، همکاری و مشارکت» بین اوکراین و روسیه در ماه مه سال 1997 بین دو کشور امضاء شده و پارلمان اوکراین آن را در ژانویه سال 1998 مورد تایید قرار داده بود.

رهبر حزب چپ فرانسه: اعتراضات جلیقه زردها ادامه خواهد یافت

به نقل از اسپوتنیک، ژان لوک ملنشون رهبر حزب چپگرای فرانسه و نامزد سابق ریاست جمهوری روز دوشنبه در واکنش به تحولات اخیر این کشور گفت: اعتراضات جلیقه زردها ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: با توجه به موج گسترده اعتراضات مردم فرانسه علیه این واقعیت که برخی افراد می توانند هر کاری را در کشور انجام دهند و برخی دیگر قادر به انجام هیچ کاری نیستند، رئیس جمهور تصور می کند که با توزیع پول می تواند ناآرامی ها و خشم فزاینده مردم را آرام کند. تظاهرات پنجم در انقلاب مدنی در کشور که شنبه آینده برگزار خواهد شد، لحظه تاریخی و تعیین کننده‌ای برای بسیج مردم فرانسه خواهد بود.

ملنشون در واکنش به اظهارات روز دوشنبه امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: اظهارات ماکرون هیچ اشاره ای به بیکاری، کارگران پاره وقت ، وضعیت بازنشستگان و دانشجویان نداشته است. این مردم عادی هستند که هزینه تقاضاهای ارائه شده از سوی ماکرون را خواهند پرداخت و ثروتمندان چیزی پرداخت نمی کنند.

بنویت هامون دیگر نامزد سابق ریاست جمهوری فرانسه و رهبر جنبش سیاسی چپگرای موسوم به «نسل» نیز سیاست ماکرون در حمایت از ثروتمندان را محکوم کرد و از مردم فرانسه خواست تا به بسیج و اتحاد خود تا دستیابی به تغییرات واقعی در کشور ادامه دهند.

ماکرون روز دوشنبه در یک نطق تلویزیونی خطاب به مردم فرانسه ، حالت فوق العاده اقتصادی و اجتماعی را در واکنش به اعتراضات اخیر اعلام کرده است.وی همچنین از دولت خواسته است تا تدابیر خاصی را برای حل و فصل بحران اقتصادی و اجتماعی در کشور اتخاذ کند.

این اعتراضات در شرایطی ادامه پیدا کرده است که دولت فرانسه به طور کامل از اجرای طرح افزایش مالیات بر سوخت عقب نشینی کرده است ولی تظاهرات کنندگان حاضر به لغو اعتراضات و تظاهرات علیه دولت ماکرون نیستند.

جواب پکن به پاچه خواری کانادا از آمریکا – چین یک دیپلمات کانادایی را بازداشت کرد

روزنامه مورنینگ پست گزارش کرد ‹مایکل کاوریگ› کانادایی، دیپلمات سابق این کشور برای یک گروه بین المللی در چین فعالیت می کرده است.
روزنامه به نقل از برخی از منابع مطلع و مرتبط با این فرد آورده است که او برای گروه بین المللی بحران کار می کرده و بازداشت شده است و تلاش برای آزادی وی در امنیت کامل آغاز شده است.
هنوز هیچ ارتباطی بین دستگیری مدیر هواوی در کانادا با این دیپلمات سابق کانادایی در چین مشخص نشده است اما این اتفاق درست چند روز پس از بازداشت ‹سابرینا منگ وانگژو› در ونکوور می افتد که کماکان تحت محاکمه است.
‹مایکل گاوریک› بر اساس گزارش موجود مشاور ارشد بخش آسیای شمال شرقی گروه بین المللی بحران بوده که در چین دستگیر شده است.
این گروه از اینکه وی در کجا نگهداری می شود ابراز بی اطلاعی کرده اما اعلام کرده است که برای یافتن وی و دستیابی به اطلاعات بیشتر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.
سوالاتی از سوی رسانه های خارجی برای وزارت خارجه و وزارت امنیت عمومی چین نمابر شده است که فعلا این دو دستگاه به آنها پاسخی نداده اند.
‹کاوریگ› بین سال های 2013 تا 2016 میلادی به عنوان دیپلمات در پکن و هنگ کنگ خدمت می کرده است او از فوریه سال 2017 به طور تمام وقت کارشناس گروه بین المللی بحران بوده است و به زبان چینی تسلط دارد.

تنبه پاکستان بخاطر اختلاف با امریکا – بانک جهانی کمک فوری ۲۵۰ میلیون دلاری به پاکستان را لغو کرد

به نقل از تارنمای روزنامه پرشمارگان «اکسپرس تریبیون» پاکستان، منابع آگاه اعلام کردند که این وام قرار بود با هدف تقویت چارچوب نظارتی و سازمانی این کشور در راستای مقابله با تغییرات آب و هوایی در پاکستان و افزایش ظرفیت مالی برای مهار بلایای طبیعی به این کشور داده شود.
بر اساس این گزارش، تصمیم بانک جهانی برای لغو ارائه وام به پاکستان، پس از لغو سفر اعضای تیم این بانک به پاکستان گرفته شد، چون قرار بود که هفته سوم ماه نوامبر، تیمی از کارشناسان این بانک، به پاکستان سفر کند ولی این سفر، یک روز پس از پایان مذاکرات پاکستان و صندوق بین المللی پول (IMF) لغو شد.
روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان از قول سخنگوی بانک جهانی گفته است که تصمیم برای لغو سفر کارشناسان این نهاد مالی، هیچ ارتباطی با مذاکرات صندوق بین المللی پول و دولت اسلام آباد نداشته و این سفر به دلیل دلایل داخلی لغو شده است.
به گزارش ایرنا پس از حدود 15 روز مذاکره اعضای هیأت صندوق بین المللی پول به سرپرستی «هرالد فنگر» با مسئولان پاکستانی، اعضای این هیات سی ام آبانماه بدون هیچ توافقی پاکستان را ترک کردند.
مقامات صندوق بین المللی پول از اداره درآمد فدرال پاکستان خواسته بودند که هر چه سریع تر راهبرد جدید مالی را برای افزایش درآمدها از طریق افزایش میزان مالیات ها تدوین کند.
این نهاد مالی همچنین کاهش 26 درصدی ارزش روپیه برابر دلار و دیگر ارزهای خارجی را خواستار بود تا از این روش دولت بتواند از طریق واردات نیز درآمد حاصل کند.
بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه های پاکستان، مذکرات این کشور با مسئولان صندوق پول بی‌نتیجه پایان یافت و اسلام‌آباد شرایط دریافت وام را نپذیرفت و عمر وزیر اقتصاد و خزانه‌داری پاکستان در دیدار نهایی با «هرالد فنگر» اعلام کرد که نتوانسته با وی برای دریافت وام به توافق برسد.
اسد عمر تأکید کرد: پاکستان در حال حاضر برای جبران کسری بودجه خود نیاز به 12 میلیارد دلار وام دارد اما با توجه به شرایط سخت صندوق بین المللی پول این رقم را از کشورهای دوست تامین می کند.
البته پس از این تحولات بود که اسد عمر وزیر اقتصاد دولت فدرال پاکستان اعلام کرد که کشورش عجله ای برای دریافت بسته اعتباری از صندوق بین المللی پول (IMF) ندارد، زیرا این صندوق شرایطی از جمله کاهش ارزش روپیه و تغییر در سیاست مالیاتی را درخواست کرده است.
با این حال، منابع آگاه رسانه ای پاکستان اعلام کرده اند که درخواست پاکستان برای دریافت وام تا کنون تایید نشده است، زیرا این صندوق از اسلام آباد می خواهد تا اقدامات بیشتری انجام شود تا پرونده برای تصویب، به هیات اجرایی صندوق بین المللی پول ارسال شود.
دولت جدید عمران خان میراث دار مشکلات اقتصادی بسیار زیادی است که حل و فصل آن در اولویت های این دولت قرار گرفته است.
شانزدهم آذرماه جاری نیز خبری در رسانه های پاکستان منتشر شد که پس از شکست دور نخست مذاکرات اسلام آباد و اعضای صندوق بین المللی پول (IMF) برای پرداخت وام به پاکستان، مسئولان این کشور دور جدید مذاکرات را به شکل ویدیو کنفرانس با مدیران صندوق آغاز کردند.
وزیر اقتصاد دولت فدرال پاکستان و «هرالد فنگر» سرپرست تیم مذاکره هیأت صندوق بین المللی پول (IMF) در خصوص آخرین روند تحولات و مذاکرات دو طرف به صورت ویدئو کنفرانس رایزنی کردند.

ترکیه و عدم پایبندی به تعهداتش در ادلب/ تقویت جبهه النصره

ادلب تنها منطقه عمده ای است که در دستان نیروهای مسلح غیرقانونی مخالف دولت اسد باقی مانده است و تسلط نیروهای نظامی رسمی تحت فرماندهی دمشق بر این منطقه، به معنای پایان عملیات نظامی وسیع در سال های گذشته در سوریه است که منجر به فرصت هایی در راستای آغاز تشکیل ساختار سیاسی جدید با حضور کلیه نیروهای موثر سیاسی خواهد شد.

در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ در شهر سوچی، موافقت نامه ای به منظور ایجاد منطقه عاری از سلاح و غیر نظامی در ادلب، توسط روسای جمهور روسیه و ترکیه به امضا رسید. در این نشست در حالی که ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به نظرات همتای ترک خود در راستای جلوگیری از فجایع انسانی و حقوق بشری و همچنین افزایش تعداد پناهجویان سوری توجه داشت، ملزم گردید که رهبران سوریه را به منظور عدم استفاده از عملیات نظامی جهت پاکسازی ادلب از تروریست ها متقاعد کند.

در مقابل، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه نیز اظهار داشت که با در نظر گرفتن تقسیمات جغرافیایی، منطقه ای عاری از سلاح پیرامون ادلب و به وسعت۱۵ الی ۲۰ کیلومتر را تا تاریخ ۱۵ اکتبر ایجاد کرده و واحدهای نظامی گروه های مسلح و تروریست را از این ناحیه خارج کند.

پوتین با عمل به قولش رییس جمهور سوریه را متقاعد کرد که آمادگی خود را به منظور پذیرش موافقت نامه سوچی مابین روسیه و ترکیه اعلام نماید
در راستای این پیمان، پوتین با عمل به قولش رییس جمهور سوریه را متقاعد کرد که آمادگی خود را به منظور پذیرش موافقت نامه سوچی مابین روسیه و ترکیه اعلام نماید و در کنار آن با در جریان قراردادن تهران که به همراه مسکو از متحدین اصلی دولت قانونی سوریه است و به عنوان یکی از کشورهای اصلی تامین کننده صلح و آتش بس در مذاکرات آستانه به حساب می آید، پایبندی مسکو به تعهداتش در موافقت نامه سوچی احراز شد.

در این میان با تعجب فراوان توافق سوچی به صورت فعالانه از سوی کشورهای غربی که پیش از آن نگرانی های شدیدی را در رابطه با شرایط حقوق بشری ادلب ابراز کرده بودند، مورد پذیرش قرار گرفت.

شایان ذکر است، توجه ویژه کشورهای غربی به خصوص واشنگتن، لندن و پاریس به مخالفان دولت سوریه در ادلب که ارتباط مستقیمی با گروه های تروریستی دارند، تفاوت آشکاری با بی تفاوتی آن ها در مقابل وضعیت غیر نظامیان رقه در عملیات آزادسازی این شهر داشت.

عملیاتی که پیش از این توسط وزارت خارجه سوریه به نسل کشی و جنایت علیه بشریت با حضور ائتلاف بین المللی و به ویژه آمریکا، تعبیر شده بود چرا که در نتیجه این عملیات آزادسازی در سال ۲۰۱۷ شهر به کلی نابود شده بود و ده ها هزار نفر غیر نظامی کشته شدند که در این میان کشورهای غربی هیچ اشاره ای به این موضوع نکردند و عملیات نظامی در رقه با مشارکت آمریکا را در راستای مبارزه با تروریست ها اجتناب ناپذیر دانستند که خود نشان از سیاست دوگانه غرب در قبال موضوع تروریسم در سوریه دارد.

در ادلب، ابتدا به نظر می رسید که توافق حاصل شده در سوچی میان مسکو و آنکارا می تواند برای مدت کوتاهی شرایط را بهبود ببخشد. اما با پایان مهلت زمانی در نظر گرفته شده برای ترکیه به منظور مذاکره با گروه های به اصطلاح میانه روتر مخالف اسد و همچنین خارج کردن گروه های تندرو و جهادی از خط مقابله و رویارویی، همه چیز پیچیده تر به نظر می رسید چرا که آنکارا نتوانست یا نخواست که به تعهداتش عمل کند.

اردوغان توانایی جلوگیری از گسترش جبهه النصره را به عنوان بزرگترین گروه نظامی مخالف بشار اسد نداشت
واضح است که هر کشوری در شرایط جنگ، سعی در کاهش تلفات و عملیات نظامی را دارد، بنابراین پوتین موافق بود که اردوغان فرصتی جهت حل و فصل شرایط ادلب بر اساس روش های دیپلماتیک داشته باشد و روش صلح آمیزی را با استفاده از ارتباط و اثرگذاریش بر جنگجویان و گروه های مسلح در ادلب در پیش گیرد، اما به صورت واضحی آشکار شد که اردوغان توانایی جلوگیری از گسترش جبهه النصره را به عنوان بزرگترین گروه نظامی مخالف اسد، نداشت و این گروه با جذب باقی مانده نیروهای دیگر گروه های مخالف تندرو و تروریست، توسعه بیشتری پیداکرد.

نظر به این موضوع، برخی از صاحب نظران اعتقاد دارند که آنکارا به عمد در موضوع خروج نیروهای مسلح مخالف اسد سهل انگاری کرد تا از آن ها به عنوان برگه ای جهت سیاست بازی هایش استفاده کند چرا که با نگاهی کوتاه به رفتارهای ترکیه به نظر می رسد اردوغان در حال انجام یک بازی دوطرفه با روسیه، ایران و سوریه از یک سو و غرب به ویژه آمریکا از سوی دیگر است: همدلی با آمریکا و ائتلاف غربی ضد تروریسم در مجاورت منبج، موشک باران مواضع نیروهای کرد که متحدان آمریکا هستند، و در دست نگه داشتن منطقه عفرین، علی رغم درخواست دمشق جهت آزادسازی و تحویل آن به دولت مرکزی سوریه.

بنابر تمامی این موارد و عدم هرگونه پیشرفت در بکارگیری توافقات حاصل شده در سوچی میان روسیه و ترکیه که پیشنهاد دهنده اصلی آن ترکیه بود، شرایط ادلب روز به روز پیچیده تر و وخیم تر می گردد. تعداد نیروهای غیرقانونی مسلحی که آنکارا آنها را مخالفان میانه رو می نامد، روز به روز در حال افزایش بوده و عمدتا به جبهه النصره می پیوندند که این اتحاد تحت نام ادامه پیکار با نیروهای دولتی سوریه و متحدانش (روسیه و ایران) صورت می گیرد.

پس از گذشت تنها دو ماه از امضای توافق ایجاد منطقه عاری از سلاح در ادلب، نزدیک به ۵۳۰ عملیات نظامی مابین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح صورت گرفته است
بر اساس گفته های ژنرال ولادیمیر ساوچنکو، رییس مرکز صلح و آشتی روسیه در سوریه، پس از گذشت تنها دو ماه از امضای توافق ایجاد منطقه عاری از سلاح در ادلب، نزدیک به ۵۳۰ عملیات نظامی مابین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح صورت گرفته است که در نتیجه آن ۲۵ نظامی سوری کشته و ۶۷ نفر زخمی شده اند و آسیب هایی نیز به نیروهای متحد دولت سوریه رسیده است.

آنچه به نظر می رسد این شرایط پایدار نخواهد بود و اولین نشانه های آن در صحبت های سخنگوی وزارت خارجه روسیه، ماریا زاخاروا در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸ بدین گونه بیان شد که تلاش ترکیه برای پراکنده کردن تروریست ها و آنچه آنکارا نیروهای میانه رو مخالف اسد در استان ادلب می نامد، با شکست رو به رو شده است. وی ادامه داد که در روزهای اخیر نیروهای دولتی سوریه تحرکات بسیاری را که توسط نیروهای جبهه النصره از خاک ادلب به سمت منطقه حلب صورت گرفته بود را خنثی کردند و در این تحرکات نیروهای به اصطلاح میانه رو کمک هایی را به تروریست ها انجام داده اند.

چنین اظهارات مستقیم و کم سابقه ای توسط سخنگوی وزارت خارجه روسیه، نشان دهنده این است که صبر مسکو، تهران و دمشق در موضوع تروریست های مستقر در ادلب لبریز شده است.

پیش از این نیز در کنفرانس مشترک روسای جمهور روسیه، فرانسه، آلمان و ترکیه که به میزبانی آنکارا برگزار گردید، پوتین رییس جمهور روسیه خاطر نشان کرده بود که ایجاد منطقه عاری از سلاح و تنش در ادلب یک راهکار موقت است و در صورتی که نیروهای مسلح افراطی و تروریست به این راهکار پایبند نباشند و عملیات نظامی در خاک ادلب را ادامه دهند، روسیه این حق را برای خود محفوظ می دارد که با تمام قوا از مقابله به مثل و عملیات ضد تروریسم دولت قانونی سوریه در این استان حمایت کامل کند.

تعلیق هرچه بیشتر در عملیات پاکسازی ادلب، باعث تحلیل توان نظامی دولت اسد گردیده و نیروهای تندرو مخالف دولت و تروریست ها زمان بیشتری را برای تجدید قوا خواهند یافت
در حال حاضر و با درنظر گرفتن مهلت سپری شده و عدم پایبندی به توافقات صورت گرفته، تعلیق هرچه بیشتر در عملیات پاکسازی ادلب، باعث تحلیل توان نظامی دولت اسد گردیده و نیروهای تندرو مخالف دولت و تروریست ها زمان بیشتری را برای تجدید قوا خواهند یافت.

در این راستا، تنها اراده سیاسی رهبران ائتلاف ضد تروریسم متحد دولت سوریه، به ویژه تهران و مسکو در نهایت می تواند وضعیت نظامی و سیاسی سوریه را تثبیت کرده و شرایط لازم برای ایجاد یک توافق سیاسی همه جانبه جهت رفع مسائل سوریه را به وجود آورد.

متاسفانه با شرایط موجود و از دست رفتن زمان لازم، تنها راه ممکن در جهت کنترل کامل دولت قانونی سوریه در سراسر کشور، عملیات نظامی در مناطق باقی مانده در دست تروریست ها و مخالفان مسلح است. وظیفه ای که آنکارا حتی با استفاده از ارتش و واحدهای نظامی محلی نیز قادر به انجام آن نبوده و تنها دولت سوریه است که می تواند با کمکهای روسیه از هوا و ایران از زمین به آن دست یابد.

روسیه آماده علنی کردن مکاتبات مرتبط با دخالت در انتخابات آمریکاست

به نقل از راشاتودی، یک مقام ارشد امنیتی روسیه در مرکز مقابله با تهدیدات سایبری این کشور اعلام کرده که مسکو این آمادگی را دارد که تمام مکاتبات صورت گرفته با مقامات آمریکایی در جریان انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۶ را از طبقه بندی محرمانه خارج و علنی کند.

در این ارتباط نیکلای موراشوف، از اعضای ارشد مرکز مقابله با تهدیدات سایبری روسیه به راشا تودی گفت که کشورش در صورت تمایل و رضایت مقامات آمریکایی این آمادگی را دارد تا تمام مکاتبات اینترنتی در ارتباط با اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از طریق حملات سایبری را بصورت علنی منتشر کند. به گفته این مقام روسی این مکاتبات در حال حاضر در طبقه بندی امنیتی قرار دارند.

این مقام روسی همچنین گفته است که تا کنون همکاری طرف آمریکایی در ارتباط با تحقیق پیرامون حملات سایبری و ادعای هک سیستم‌های کامپیوتری توسط روسیه بسیار محدود و ناچیز بوده است و مسکو تنها برخی جزئیات فنی محدود را در ارتباط با ادعای حملات سایبری از مسئولان واشنگتن دریافت کرده است.

دولت آمریکا رسما روسیه را متهم کرده است که برای نفوذ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶، به افراد و نهادهای سیاسی در آمریکا حمله سایبری کرده است و شرکت آمریکایی گوگل نیز در ژانویه ۲۰۱۷ اعلام کرد که به مدارک و شواهدی مبنی بر بهره‌برداری کاربران روسیه از سرویس‌های این شرکت برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا دست یافته است.

پیشتر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اتهام‌های مطرح شده از سوی مقام‌های آمریکایی درباره دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مضحک توصیف کرده بود

 

قربانیان بمب های آمریکایی 50 سال پس از جنگ ویتنام

نیروهای نظامی آمریکا در جریان جنگ ویتنام 2 میلیون تن بمب برسر مردم ویتنام و لائوس به عنوان کشور هم مرز با ویتنام فروریخت.
گزارش سازمان های مسئول در لائوس کشور کوچک همسایه ویتنام حاکی است که نیم قرن پس از جنگ خونین ویتنام ، زندگی بی گناهان در این کشور به علت انفجار بمب های به جامانده از این جنگ گرفته می شود.
لائوس در جریان جنگ ویتنام موضع بی‌طرفی خود را اعلام کرد اما ویت‌کنگ‌ها از لائوس به عنوان خط تدارکاتی در جنگ ویتنام استفاده کردند.
آمریکا بدون اعلام عمومی بی‌طرفی لائوس را نقض کرده و میلیون ها تن بمب را در ایالت های هم مرز این کشور با ویتنام فروریخت تا خط تأمین آذوقه ارتش ویتنام شمالی نابود شود.
دراوج جنگ ویتنام ، جنگنده های آمریکایی روزانه دهها تن بمب را نه تنها برفراز آسمان ویتنام فرو می ریختند بلکه شهرهای لائوس را هم به دلیل همسایگی با این کشور بمباران می کردند تا راههای حمایت ویت کنگ ها ( مبارزان ویتنامی) از مرزهای همسایه را تخریب کنند.
آمریکا درنوامبر سال 1968 جنگ علیه ویتنام شمالی را به لائوس گسترش داد.
‹لیندون بی جانسون› رئیس جمهوری وقت آمریکا دستور داده بود تا تمام راهها و اقدامات احتمالی از لائوس نیز هدف حملات نظامیان این کشور قرار گیرد.
براساس دستور جانسون جنگنده های نیروی هوایی آمریکا هر 8 دقیقه در 24 ساعت بمب های خودرا بر سرلائوس فرو می ریختند که این عملیات وحشیانه و ظالمانه به مدت 9 سال از سال 1968 ادامه یافت.
طبق گزارش رسانه های لائوس اکنون حدود 80 میلیون بمب و موشک های خوشه ای منفجر نشده در شهرهای مختلف لائوس وجود دارد که روزانه جان بسیاری از زنان ، کودکان و مردان این کشور را می گیرد.
منیسیا ثور مدیر یک گروه غیرانتفاعی انگلیسی مشاور ضد مین (MAG)اکنون به همراه برخی دیگر از سازمان های غیردولتی درلائوس در تلاش برای خنثی کردن بخشی از این بمب ها، مین ها و… هستند.
طبق گزارش رسانه های لائوس حدود 75 درصد از قربانیان و مجروحان این بمب ها را کودکان تشکیل می دهند زیرا بسیاری از این بمب های خوشه ای به هنگام اصابت به زمین به دهها تکه تقسیم شده و اکثر آنها در اندازه یک توپ تنیس هستند .
براین اساس ، تاکنون هزاران کودک لائوسی در اثر برخورد با این بمب ها که شبیه یک توپ تنیس است جان خود را از دست داده یا دراثر جراحت معلول شده اند.
اکثر این بمب ها درایالت شمالی لائوس Xiengkhouangوحشت و هراس را در دل مردم بومی این کشور ایجاد کرده است و کودکان به دلیل شباهت آنها به توپ عمدتا جذب آنها می شوند.
مقام های لائوس گزارش دادند که آمار مرگ و میر ناشی از انفجار این بمب های خوشه ای ازروزانه 200 تا 300 نفر دردهه 1990 به 50 نفر درشرایط کنونی کاهش یافته اما این آمار نیز بسیار زیاد است و این افراد همگی همچنان قربانیان جنگ ویتنام هستند.
مسئولان محلی به همراه سازمان های مردم نهاد در این کشور سعی کردند تا بومیان در این ایالت های آلوده لائوس آموزش دهند اما این موضوع تاکنون آمار تلفات را کاهش داده اما از بین نبرده است.
اما تنها کودکان هدف این بمب های خوشه ای نیستند بلکه بسیاری از کشاورزان لائوس به ویژه برنجکاران در شالیزارهای خود شاهد انفجارهای مکرر این بمب های کوچک اما مهلک هستند.
از دو دهه قبل تاکنون مردم درروستاهای ایالت شین خوانگ لائوس Xiengkhouang با کمک نهادهای مدنی درصدد هستند تا شالیزارهای خود را از این بمب های خوشه ای پاکسازی کنند اما این روند همچنان ادامه دارد و این زمین ها همچنان پاکسازی نشده اند.
طبق گزارش سازمان های بین المللی لائوس شاهد بیشترین بمباران تاریخ توسط نظامیان آمریکایی بوده است .
نهاد مدنی Halo Trust مستقر در اسکاتلند در گزارشی برآورد کرده است 20 میلیون بمب خوشه ای از ایالت های مختلف لائوس در 45 سال گذشته پس از جنگ ویتنام پاک شده اما به نظر می رسد افزون بر 80 میلیون بمب دیگر نیز دراین کشورهمچنان باقی است.
تارنمای ولتاری نت در گزارشی د رمورد اقدامات خشونت بار آمریکا نوشته است : قریب به 20 تا 30 میلیون نفر از سال 1945 و همزمان با پایان جنگ جهانی تاکنون توسط آمریکا در جهان کشته شده اندکه بخشی از این قربانیان در جنوب شرق آسیا به ویژه در ویتنام و لائوس مرتبط با بمب های عمل نکرده یا مواد شیمیایی به جای مانده از جنگ ویتنام بوده است.

ونزوئلا: همکاری های نظامی با روسیه ماهیت دفاعی دارند

شبکه تله سور، ولادیمیر پادرینو لوپز وزیر دفاع ونزوئلا خاطر نشان کرد: ما باید به مردم ونزوئلا و کل جهان اعلام کنیم که همزمان با همکاری های ونزوئلا و روسیه در حوزه های مختلف امور توسعه، کاراکاس و مسکو همچنین آماده دفاع از ونزوئلا در صورت نیاز هستند.
اظهارات وزیر دفاع ونزوئلا در حالی مطرح شده است که روسیه روز گذشته در راستای توافق با ونزوئلا دو فروند بمب افکن دورپرواز راهبردی توپولف160 که توانایی حمل موشک های هسته ای را دارد به ونزوئلا اعزام کرد. دو فروند بمب افکن راهبردی توپولف-160 نیروی هوافضای روسیه به سوی ونزوئلا پرواز کردند و در مسیر پرواز بر فراز شمال اقیانوس اطلس، جنگنده های انگلیسی آنها را همراهی کردند. این نخستین پرواز هواپیماهای نظامی روسیه در ونزوئلا از سال 2008 میلادی تاکنون است.
نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا هفته گذشته طی سفر به مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد. هدف این سفر، تقویت روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور عنوان شد.
روزنامه گاردین نیز در گزارشی عنوان کرد: ورود بمب افکن های روسیه به خاک ونزوئلا برای پیوستن به رزمایش های دو کشور بوده و هدفش تحریک کشور دیگری نیست. وی افزود: ما صلح طلب هستیم نه جنگ طلب.
ولادیمیر زائمسکی سفیر روسیه در ونزوئلا نیز در واکنش به اعزام این بمب افکن های روسی به کاراکاس تصریح کرد که این اقدام بازتاب روابط نظامی بسیار خوب دو کشور است.
گاردین در ادامه این گزارش افزود: برخی کارشناسان بر این باورند که اعزام بمب افکن های روسیه به خاک ونزوئلا با هدف ارسال این پیام به آمریکا بوده که ونزوئلا در جامعه جهانی تنها نیست.

چین فروش گوشی‌های اپل را ممنوع کرد

با شکایت شرکت مخابراتی کوالکام از اپل به علت نقض ثبت اختراع تراشه‌های این کمپانی و نصب در آیفون، دادگاه چین فروش و واردات هرگونه گوشی‌های اپل را ممنوع کرد.
ممنوعیت جدید شامل حال آیفون 10 اس، 10 اس مکس و 10 آر نمی‌شود. در زمان انتشار این خبر مدل‌های آیفون 7، 7 پلاس، 8 و 8 پلاس شامل این ممنوعیت هستند، همچنان روی سایت اپل در چین به فروش می‌رسند و مدل‌های 6 اس، 6 اس پلاس و آیفون ایکس از پیشخوان فروشگاه اپل جمع‌آوری‌شده است.
چین، هنگ گنگ و تایوان بزرگ‌ترین بازار فروش گوشی‌های اپل را به خود اختصاص داده و در مجموع یک پنجم از فروش 265 میلیارد دلاری اپل در این کشورها صورت گرفته است.
به گزارش ایرنا بعد از بازداشت مدیر مالی هوآوی، دولت چین کشورهای آمریکا و کانادا را به تبعات سخت این اقدام تهدید کرد.
در همین راستا بعد از بازداشت خانم منگ وانژو مدیر مالی هوآوی، این شرکت بزرگ چینی کارمندان خود را برای خرید گوشی اپل مورد تهدید قرارداد.
به گزارش استار آنلاین، یکی از شرکت‌های زیر مجموعه هوآوی طی بیانیه‌ای از کارکنان خود خواسته تا در سه سال آینده از خرید هر گونه گوشی اپل خودداری کنند در غیر این صورت مورد تنبیه شدید شرکت قرار خواهند گرفت.
شرکت هوآوی همچنین در تاریخ ششم دسامبر طی نامه‌ای عمومی به تمام شرکت‌های زیر مجموعه خود در جهان، سیاست‌های آمریکا علیه چین را مورد انتقاد قرار داد و از عموم مردم برای حمایت از این شرکت در ادامه روند مقابله با آمریکا درخواست همیاری کرد.

پمپئو: چین بزرگترین تهدید برای آمریکا است

مایکل پمپئو روز دوشنبه در مصاحبه با «هیو هویت شو» در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر جمهوری خلق چین نسبت به روسیه و ایران برای غرب، بزرگترین تهدید است؟ آیا این تهدیدی 100 یا 200 ساله برای ما خواهد بود که بخواهیم به آن فکر کنیم؟ افزود: فکر می کنم شکی در این باره نیست.
وی ادامه داد: چین در مدت 5،10 یا 25 سال تنها با جمعیت ارزان و ثروت همراه با سیستم داخلی خود یکی از بزرگترین مشکلاتی که آمریکا در میان مدت یا طولانی مدت با آن مواجه خواهد شد را به نمایش گذاشته است.
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که در دیدار بنیامین نتانیاهو در بروکسل آیا حمایت خود یا ترامپ را از حمله به اماکن حزب الله لبنان اعلام کرده اید؟ اظهار کرد: آمریکا به طور کامل از اسرائیل حمایت می کند و ما بهترین پشتیبانی را برای توانایی های دفاعی آنها در برابر تهاجم های ایرانی ها انجام می دهیم.
پمپئو این تونل ها را تلاش های حزب الله لبنان مرتبط با ایران دانست تا به ادعای او اساسی ترین قاعده حاکمیت ملی را با حفر تونل در سرزمین دیگران نقض کند.
وی بدون اشاره به تداوم حملات اسرائیلی ها به خاک کشورهای منطقه و همچنین شهرک سازی های غیرقانونی و نامشروع در سرزمین های اشغالی، اضافه کرد: بنابر این ما از حق اسرائیل در دفاع از خود همچون اقدامات آنها در مرزهای خاک خود که امروزه پناهگاه شمالی می نامند، حمایت می کنیم.
پمپئو درباره برگزیت و لغو رای گیری روز سه شنبه درباره آن هم گفت: روابط آمریکا و انگلیس یک پیشینه تاریخی طولانی مدت دارد و روابط ما به طور باورنکردنی نزدیک است که قطعا روابط تجاری هم بخشی از آن است.
وی افزود: اگرچه یک برگزیت سخت وجود دارد اما مطمئن هستم که روابط ویژه آمریکا و انگلیس ادامه خواهد یافت.

تیراندازی مرگبار در کلیسای برزیل

به نقل از آسوشیتدپرس، مرد مسلحی عصر سه‌شنبه پس از ورود به کلیسای جامع شهر کامپیناس در 100کیلومتری شمال سائوپائولو، مردمی را که در حال اجرای عشای ربانی بودند با استفاده از دو اسلحه گلوله‌باران کرد.

دست‌کم 4 نفر در این حمله کشته شدند و فرد ضارب نیز خودکشی کرد. چندین تن نیز در این حادثه مجروح شده‌اند.

هنوز انگیزه ضارب از این حمله مشخص نشده است.

برزیل بالاترین نرخ سالانه قتل در جهان را دارد، با این وجود تیراندازی‌های جمعی در این کشور اتفاقی نادر است.

فرمانده اطلاعات ارتش اسرائیل: حضور ایران در سوریه کمرنگ شده است

به نقل از جروزالم پست، سرلشکر «تامیر هایمان» روز سه شنبه در سخنانی در کمیته روابط خارجی و دفاعی کنست اسرائیل، مدعی افول حضور ایران در سوریه شد.

وی با تاکید بر عزم رژیم اشغالگر و متجاوز اسرائیل بر دور نگاه داشتن ایران و سوریه از بلندی های جولان، ادعا کرد حضور ایران در سوریه برای جمهوری اسلامی هزینه بر بوده و باعث کاهش محبوبیت داخلی آن شده است.

هایمان با تلاش برای موثر جلوه دادن تحریم های آمریکا بر اقتصاد و صادرات نفت ایران افزود سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل به طور موفقیت آمیزی تلاش های تهران برای دورزدن تحریم ها را رصد می کند.

او در ادامه با اشاره به عملیات موسوم به سپر شمال در نزدیکی مرزهای لبنان، به ادامه برنامه رژیمش برای منهدم کردن تونل هایی تاکید کرد که به ادعای او توسط حزب الله لبنان حفر شده و یکی از ارکان سیاست های نیروهای مقاومت محسوب می شود.

این فرمانده اسرائیلی مدعی شد از نظر آماری قدرت آتش حزب الله لبنان برای سال ها کفایت می کند، ولی نیروهای حزب الله توانایی صنعتی لازم برای ساخت و تولید سلاح های دقیق را ندارند.

آغاز اعتراضات «سه شنبه سیاه» در فرانسه

اسپوتنیک در خبری فوری از آغاز اعتراضات دانشجویان در فرانسه خبر داد.

پیش از ظهر امروز اعلام شده بود که هر چند «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه برای آرام کردن اوضاع کشورش با نمایندگان اتحادیه های مختلف کارگری دیدار و وعده هایی را به مردم داد اما سندیکای اتحاد ملی دبیرستانی‌ها در پی سخنان امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه را «سه‌شنبه سیاه» اعلام کردند و دست به اعتصاب زدند.

اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه وارد پنجمین هفته خود شده و تمهیدات دولت ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات تا کنون راه به جایی نبرده است.

مکزیک ۳۰ میلیارد دلار برای حل مشکل مهاجرت هزینه می کند

طی ماه های اخیر هزاران پناهجو از آمریکای لاتین حرکت کرده و با عبور از مکزیک خود را به مرز آمریکا رساندند. این پناهجویان عمدتا برای رهایی از خشونت ها در کشورهای آمریکای لاتین مجبور به مهاجرت شده اند. اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می گوید که آنان تهدیدی امنیتی علیه آمریکا ایجاد می کنند. او تهدید کرده که مرز را به روی مهاجران خواهد بست.
دولت مکزیک هنوز به جزئیات اینکه چگونه این بودجه را در مناطق مختلف جنوبی با هدف مهار موج مهاجران توزیع خواهد کرد، اشاره ای نکرده است.
وزارت خارجه مکزیک در توییتی اعلام کرد که این کشور سیاستهای مربوط به امور مهاجرت را تغییر خواهد داد تا به نیازهای مهاجران در ایالت های جنوبی و منطقه آمریکای مرکزی پاسخ داده شود.
این موضوع در حالی از سوی دولت مکزیک اعلام شد که بیش از پنج هزار مهاجر از منطقه آمریکای مرکزی همچنان در شهر مرزی تیخوانا( در مرز مکزیک- آمریکا) حضور دارند و امیدوارند که بتوانند از آمریکا پناهندگی بگیرند. این مهاجران در لیست های انتظار چندین ماهه قرار داشته اند.
برخی کارشناسان بر این باورند که مسئله مهار این موج مهاجران به آزمونی زودهنگام برای آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری جدید مکزیک در روابط اش با آمریکا تبدیل شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیش از این بارها از دولت مکزیک خواسته بود مانع از عبور این مهاجران در مرز این کشور با آمریکا شود.
اوبرادور پیشتر در اظهارنظری گفته بود: می خواهم حقوق مهاجران در خاک مکزیک تضمین شود. ما در راستای حل این چالش گام برمی داریم و در این مسیر در پروژه های سودمند و اشتغالی زایی برای پاسخ به نیازهای مهاجران و طبقه ضعیف سرمایه گذاری خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا، مسئله بحران مهاجرتی در مرز مکزیک و آمریکا در حالی همچنان در کانون توجه مقامات دو کشور قرار دارد که به نظر می رسد مقامات ارشد مکزیک و آمریکا به دنبال همکاری های مستمر برای حل این چالش جدی هستند که زنگ خطر را در این منطقه به صدا درآورده است.
براساس یک گزارش جدید منتشر شده توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس، مشخص شد که حدود چهار هزار نفر از جمله مهاجران و پناهندگان، طی چهار سال گذشته در مسیر حرکت از مرز مکزیک به سوی خاک امریکا یا جان خود را از دست داده اند و یا اطلاعی از سرنوشت آنها در دست نیست.
این امار در مقایسه با مدت مشابه قبلی حدود 1573 نفر بیشتر بوده است. همچنین گزارش شده است که تنها در سال 2018 ، 365 مورد مرگ مهاجران در این مسیر ثبت شده که 97 درصد از آنها از کشورهای آمریکای لاتین و 77 درصد از حوزه کارائیب بوده اند.

 

رئیس شورای اروپا: مجددا درباره برگزیت مذاکره نمی‌کنیم

«دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا شامگاه دوشنبه اعلام کرد که هرگز مذاکره مجدد بر سر توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را نمی‌پذیرند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» تاسک در واکنش به اظهارات امروز «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا مبنی بر تعویق رای‌گیری بر سر برگزیت در مجلس عوام این کشور، گفت که مذاکره مجدد درباره اصل توافق خروج از اتحادیه اروپا و ترتیبات پشتیبان (Backstop) آن را نمی‌پذیرند.

ترتیبات پشتیبان به توافق اخیر بریتانیا با اتحادیه اروپا برای عدم ترسیم مرز مشخص با ایست‌های بازرسی بین دو ایرلند گفته می‌شود. مرز میان جمهوری ایرلند جنوبی و ایرلند شمالی (که یکی دولتی مستقل و دیگری بخشی از پادشاهی متحده است) یکی از موانع مهم بر سر توافق خروج از اتحادیه اروپا بود.

مردم پادشاهی متحده (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) سال 2016 رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند و با شروع مذاکرات خروج در مارس 2017، دو سال فرصت دارند به توافقی برای جدایی از بروکسل دست یابند. تا کنون با وجود برگزاری چند دور مذاکره میان دو طرف، مذاکرات برگزیت با پیشرفت زیادی حاصل نشده است و آینده روابط دو طرف شامل روابط تجاری و مالی، روابط اجتماعی و مهاجران، روابط امنیتی و دفاعی از جمله مواردیست که انگلیس برای گفت‌وگو درباره آن تا قبل از پایان مذاکرات برگزیت تاکید دارد.

طی دو هفته اخیر معلوم شده که لندن پذیرفته بود برای خروج از بن‌بست مذاکرات و پیشبرد آن حاضر است در این مرحله 50 میلیارد یورو به اتحادیه اروپا پرداخت کند که اکنون بعد از مخالفت حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی با شرایط لندن، مذاکرات به نتیجه نرسید.

ترزا می امروز طی سخنرانی در مجلس عوام در حالی از تعویق رای گیری برنامه ریزی شده بابت «برگزیت» در پارلمان این کشور خبر داد که گفته می‌شود این تصمیم جدید نیز به نوبه خود موجب تحقیر وی می‌شود.

سازمان ملل: ۱۰ میلیون یمنی نیاز شدید به کمک غذایی دارند

«مارک لوکوک» معاون دبیر کل سازمان ملل در امور انسانی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: وضعیت انسانی و غذایی در یمن به شدت رو به وخامت است و ما نیاز به کمک مالی برای مقابله با این وضعیت داریم. ۱۰ میلیون یمنی سال آینده نیاز شدید به غذا خواهند داشت.

وی افزود: سازمان ملل متحد قصد دارد تا سال آینده برای ۱۵ میلیون یمنی کمک های غذایی فراهم کند.

لوکوک اضافه کرد: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد فوریه سال آینده میلادی یک کنفرانس بین المللی در ژنو با هدف جمع آوری کمک های مالی جهانی برای مردم یمن برگزار خواهد کرد.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسانی همچنین گفت: در سال آینده نیاز به چهار میلیارد دلار کمک مالی برای تامین کمک های غذایی مردم یمن خواهیم داشت.

لوکوک پیش تر نیز تاکید کرده بود که یمن شاهد بزرگترین بحران انسانی جهان است که در سال ۲۰۱۹ تشدید خواهد شد.

نیکی هیلی: حتی یک دلار هم نباید به پاکستان داد

به نقل از روزنامه پاکستان، «نیکی هیلی» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل طی اظهاراتی گفت که با وجود اعطای کمک های مالی به پاکستان در جهت مبارزه با تروریسم این کشور برای تروریست ها پایگاه های امن ایجاد کرده است.

هیلی در ادامه گفت که در صورت عدم اصلاح و تغییر رویه پاکستان نباید حتی یک دلار هم به این کشور داد.

وی افزود: ما نباید به کشورهایی که در کار آمریکا سنگ اندازی می کنند و قصد ندارند متحد ما شوند، کمک مالی کنیم؛ آمریکا نگاه استراتژیکی به متحدان خود دارد.

هیلی همچنین گفت که آمریکا با چشمان بسته به کشورهای دیگر کمک مالی می کند و نمونه واضح آن پاکستان است که با وجود دریافت میلیاردها دلار برای تروریست ها پایگاه امن فراهم می کند؛ تروریست هایی که دست به کشتار نظامیان آمریکایی در این کشور می زنند.

وی در ادامه گفت که پاکستان برای اصلاح خود از میلیاردها دلاری که پیش از این از آمریکا دریافت کرده است، استفاده کند؛ این رقم مقدار کمی نبوده است.

 

استراتژی ایالات متحده در مورد روسیه غلط است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «نشنال اینترست» کارشناسان امریکایی به اشتباهات در روابط امریکا با روسیه اشاره نموده اند.

به گفته نیکلاس گوزدیف، سردبیر مجله امریکایی نامبرده سیاست واشنگتن در رابطه با مسکو باید بر اساس دو اصل متداول استوار باشد: جلوگیری از آن اقداماتروسیه که امریکا با آن موافق نیست. و برقراری روبط  صحیح با روسیه.  اما ایالات متحده امریکا در عمل، قادر به انجام این کار نیست، زیرا   سیاستمدارانامریکایی هنوز جهان را همانند دهه 1990می بینند و خود را یگانه رهبر جهان می دانند.

گوزدییف خاطر نشان می سازد که در آن سال ها کشور ها یا موافق سیاست های امریکا بودند و یا مخالف این سیاست ها که البته از ابراز نظر در این خصوصخودداری می ورزیدند. زیرا که آنها  قدرت و ابزاری برای ابراز مخالفت در اختیار نداشتند.

هم اکنون با ورود به نیمه قرن بیست و یکم، جهان از نظر قوانین کلی تاریخ بشری «به حالت عادی» برمی گردد.

آیا گفتگوی آمریکا با روسیه و چین ممکن خواهد بود؟

ایالات متحده همچنان نیروی نظامی و اقتصادی اصلی باقیمانده است، اما کشورهایی نیز در صحنه جهانی خودنمایی می کنند که از قدرت و ابزارهای لازم برایمقابله با سلطه ایالات متحده و دفاع از منافع خود برخوردارند. اما سیاستمداران امریکایی در مقابله با این قدرت ها فاقد تجربه و توانایی لازمه هستند.

ایالات متحده تفاوت بین واژه های «رقیب» و «دشمن» را درک نمی کند. آنها عادت کرده اند همه را بهم پیوند بدهند. سیاستمداران امریکایی باور دارند که هر گونهرقابتی نشانه خصومت است.

کارشناس تاکید می کند که به همین دلیل در رابطه با شرکای قدیمی اروپا و آسیایی به طور مداوم تنش ها رو به افزایش است. امریکا باید در روابط خود با روسیه دومفهوم خصومت و رقابت را از هم جدا کند.

در حال حاضر شرایط تغییر کرده و روسیه سیاست خود را دنبال می کند و برای ایالات متحده یک رقیب جدی است، نه یک دشمن.با توجه به حجم اقتصادی و توانایینظامی روسیه، برای مقابله با این کشور به عنوان یک رقیب جدی، باید از چگونگی رقابت با آن آگاه بود. وی به عنوان مثال به«اثربخشی» تحریم های ضد روسیه وهمچنین عملیات موفق روسیه در سوریه اشاره می کند.

روسیه نشان داده است که در کوتاه مدت و میان مدت، نیرو و منابع کافی برای مقابله با ایالات متحده در اختیار دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

سیاستمداران امریکایی باید تصمیم بگیرند که کدام مسیر استراتژیک را انتخاب خواهند کرد — حریف تقریبا مساوی را به یک شریک تقریبا برابر تبدیل کند، و یا یکحریف تقریبا مساوی (و دشمن بالقوه) را به یک حریف تبدیل کند که بسیار ضعیف تر از آمریکا باشد که عملا غیر ممکن خواهد بود. زیرا سخن از یک قدرت هسته‌ای در میان است.

 

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: