پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

خبر فوری علی نجاتی در اثر وخامت اوضاع جسمانی به بیمارستان اعزام شده است

 

images46

اخبار

خبر فوری

 علی نجاتی در اثر وخامت اوضاع جسمانی به بیمارستان اعزام شده است

  بر اساس اخبار دریافتی، علی نجاتی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه که توسط نیروهای امنیتی دستگیر و تحت بازجویی و فشار قرار گرفتهاست، دیروز پنجشنبه ۲۲ آذرماه در اثر وخمت اوضاع جسمی و به علت ایجاد مشکلات قلبی که به بیماستان بقایی اهواز منتقل شده است.

علی نجاتی پیشتر و در روز هشتم آذرماه در پی یورش نیروهای امنیتی به منزلش دستگیر شده بود. مقامات قضایی بدوا ادعا کردند که او را بابت محکومیت قبلیدستگیر کرده اند اما بعدا اعلام کردند که وی در رابطه با اعتصابات هفت تپه دستگیر شده است. این در حالی است که علی نجاتی کارگر بازنشسته است، منزلش درشهر دیگری است و تحت درمان پزشکی بوده است.

علی نجاتی از بیماری های متعددی از جمله بیماری قلبی رنج می برد و ادامه بازداشت او تهدید جدی برایسلامتی و جان اوست.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن اعلام انزجار از ادامه بازداشت غیر قانونی علی نجاتی، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط ایشان است و مسئولیتهرگونه عارضه جسمانی ایجاد شده برای وی، مستقیما بر عهده ی مقامات قضایی و امنیتی است. ما از تمامی کارگران هفت تپه، تشکلات و کارگران ایران و جهانو تمام رسانه ها و نهاد های ذیربط میخواهیم که در راستای حمایت و تلاش برای آزادی علی نجاتی و نیز خانم سپیده قلیان، بازداشتی دیگری که ایشان به علت ابرازهمبستگی و همدلی با خانواده های کارگران هفت تپه دستگیر شده است، تلاش کنند. علی نجاتی هیچ جرمی مرتکب نشده است و همواره و تنها به طرق معقول ومعمول و قانونی در پی احقاق حقوق حقه ی کارگری بوده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

بامداد جمعه ۲۳ آذرماه ۹۷

 

نخست وزیر اسرائیل، ایران را تهدید کرد

نخست وزیر اسرائیل تهدید کرد که در صورت لزوم به ایران حمله می کند.

به گزارش اسپوتنیک، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که اقدام نظامی در داخل مرزهای ایران را در صورتی که احساس کند که برای امنیتش ضروری باشد را رد نمی‌کند.
نخست وزیر اسرائیل گفت:خط قرمز ما بقای ماست. ما هر آنچه که نیاز باشد برای حمایت از اسرائیل در برابر ایران که آشکارا خواستار نابودی اسرائیل است انجام خواهیم داد.
بنیامین نتانیاهو با اشاره به حملات هوایی ارتش اسرائیل به مراکز متعلق و وابسته به ایران در داخل خاک سوریه، گفت که اسرائیل تنها کشوری است که ارتش آن مستقیما با نیروهای ایرانی درگیر شده» و افزود که از نظر او، حکومت ایران «خطرناک‌ترین تهدید را متوجه بقای اسرائیل می‌کند.
به گفته نخست وزیر اسرائیل، سیاست وی همواره مبنی بر این بوده تا در برابر اقدامات نادرست را هنگامی که کوچک هستند، بگیرد. از اینرو ما در سوریه به‌صورت مستقیم با ایران روبرو هستیم، و در صورت لزوم، هر آنچه که برای دفاع از خود نیاز باشد را انجام می‌دهیم.
نخست وزیر اسرائیل همچنین اقدامات کشورهایی همچون ایران را که به گفته وی، همجنسگرایان، خبرنگاران و مخالفان را، اعدام می‌کنند، محکوم کرد.

استراتفور: در سال ۲۰۱۹، آمریکا نواحی پیرامونی روسیه را بی ثبات خواهد ساخت

به نقل از ritmeurasia.org ، آژانس اطلاعات جغرافیایی آمریکا STRATFOR پیش بینی خود را برای سال 2019 منتشر کرده که در آن روسیه از موقعیت خاصی برخوردار است. به گفته تحلیلگران این آژانس، که «سایه CIA» نامیده می شود، ایالات متحده در سال‌ آینده با استفده از کشورهای حاشیه‌ای روسیه که در سرتاسر شوروی سابق از اروپای شرقی تا قفقاز و آسیای مرکزی قرار دارند، در تلاش برای افزایش فشار بر روسیه خواهد بود. اگر از اصطلاحات نظامی آمریکایی، جنگ ژئوپولیتیکی چند جانبه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، انرژی و نظامی استفاده کنیم، تقابل با روسیه باز خواهد گشت.

اوکراین در شرق اروپا به میدان نبرد تبدیل خواهد شد

به گفته تحلیلگران STRATFOR، اوکراین در مرکز رقابت بین ایالات متحده و روسیه در اروپای شرقی قرار دارد، درحالی که قلمرو آن سال پنجم مناقشه مسلحانه را می‌گذراند. ایالات متحده از طریق انجام مانورهای نظامی مشترک و تأمین تعداد محدودی از سلاح‌های مرگبار، عمدتا سیستم موشکی ضد تانک جاوِلین، از اوکراین حمایت امنیتی می کند.

به نقل از STRATFOR، سال بعد،  ایالات متحده می‌تواند فروش اسلحه را به اوکراین افزایش دهد و به تقویت نیروی دریایی او در دریای آزوف کمک کند. این چنین پیشرفتی روند مذاکره مینسک را کاهش می‌دهد و ورود صلح‌بانان سازمان ملل متحد در سال 2019 به شرق اوکراین را بعید می‌سازد. بنابراین، تحلیلگران «سایه سیا» در واقع اعتراف می‌کنند که علت فروپاشیدن موافقت‌نامه های مینسک کمک نظامی آمریکا به اوکراین و فشار سیاسی مربوطه است.

چشم انداز خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد (INF) باعث خواهد شد واشنگتن را مجبور به تقویت نیروهای نظامی خود و انجام مانورهای نظامی مشترک در کشورهای عضو ناتو مانند لهستان، رومانی و کشورهای بالتیک خواهد کرد. علاوه بر این، ایالات متحده مذاکراتی برای ایجاد یک پایگاه نظامی دائمی در لهستان خواهد داشت، اگر چه در سال 2019 در آن مستقر نخواهد شد. روسیه به این امر با تقویت توانایی‌های نظامی خود در کالینینگراد، مرزهای غربی و کریمه پاسخ خواهد داد و همچنان مذاکراتی را با رهبری بلاروس در ایجاد پایگاه هوایی خود در آن کشور ادامه خواهد داد.

واشنگتن در تلاش برای متوقف کردن مینسک از تقویت روابط نظامی با مسکو، به او پیشنهادهایی با «انگیزه‌های اقتصادی» خواهد کرد. تحلیلگران STRATFOR معتقدند که بلاروس «به آمریکایی‌ها توجه خواهد کرد، اما در مورد بخش امنیتی به لحاظ استراتژیک روی روسیه متمرکز خواهد شد.»

ایالات متحده آمریکا در قفقاز به ارمنستان پیشنهاد خواهد داد

به گفته کارشناسان STRATFOR، ماوراء قفقاز یک منطقه کلیدی در جریان درگیری در حال ظهور بین آمریکا و روسیه، و صحنه مرکزی رقابت ژئوپلیتیکی میان آنها خواهد بود.

در جمهوری های ماوراء قفقاز به انتشار پیش‌بینی استراتفور واکنش نشان داده شده است. به این ترتیب که، نشریه آذربایجانی «نیو تایمز» در یک مقاله نوشته است که سناریو قفقاز جنوبی واشنگتن در تفسیر STRATFOR در جمهوری موجب ایجاد نگرانی شده است، که «واشنگتن سعی خواهد کرد از ارمنستان و گرجستان علیه روسیه و از آذربایجان علیه ایران استفاده کند. در همین زمان عرضه تسلیحات به ارمنستان پیشنهاد شده و در گرجستان در کنار فروش سلاح، مانورهای نظامی مشترک را خواهد داشت. در مورد با روابط با آذربایجان، ایالات متحده می‌تواند پیشنهاد قطع روابط با ایران در زمینه اقتصاد و انرژی دهد. در نهایت همه اینها ممکن است خطرات ناشی از تصویر ژئوپلیتیکی منطقه را افزایش دهد. «

این پیش بینی در مورد آذربایجان نمی‌تواند واقعیت را منعکس کند، این نشریه می نویسد: «آذربایجان از یک سیاست مستقل پیروی می‌کند و هیچ کس نمی‌تواند منافع خود را به باکو دیکته کند. علاوه بر این، آذربایجان و ایران ارتباط نزدیکی دارند و اطلاعاتی در مورد قصد باکو در تغییرات در سیاست خارجی خود وجود ندارد. برعکس، به نظر می‌رسد که دو کشور متعهد به حفظ همکاری در راستای راهروهای شمال-جنوب و جنوب-غرب در چارچوب طرح «یک کمربند یک جاده» هستند. به همین دلیل ادعاهای مربوط به استفاده از آذربایجان علیه ایران، بخشی از تبلیغات است. «

با این وجود، تحلیلگران STRATFOR معتقدند که واشنگتن در سال آینده، انگیزه‌های اقتصادی و تضمین‌های امنیتی را برای کشورهایی که در مدار مسکو قرار گرفتهاند، فراهم خواهد کرد تا سعی در غلبه بر وابستگی خود به روسیه داشته باشند. روسیه به این موضوع با «تاکتیک‌های جنگی هیبریدی پاسخ خواهد داد که به عنوان وسیله‌ای برای مقاومت در برابر ایالات متحده و غرب و نیز گسترش نفوذ خود» استفاده خواهد کرد.

تحلیلگران STRATFOR همچنین معتقدند که امریکا قصد دارد نفوذ بیشتری بر ارمنستان داشته باشد. واشنگتن بر تقویت روابط با حکومت آن تمرکز خواهد کرد، که برای این منظور، تاکتیک‌های تحریک کننده سردی روابط میان ارمنستان و روسیه ادامه خواهد داشت.

به همین دلیل است که بر اساس اظهارات تحلیلگران STRATFOR، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ایالات متحده، جان بولتون، که در اواخر ماه اکتبر در ایروان بود، خاطر نشان کرد که ممکن است به ارمنستان سلاح فروخته شود. STRATFOR تاکید می کند: «اگر چه احتمال دارد که ارمنستان در نهایت روابط استراتژیک خود با روسیه را کنار نگذارد، اما تنش‌های سیاسی میان آنها می‌تواند به ایالات متحده اجازه دهد تا یک متحد کلیدی را از حاشیه مسکو جدا کند.»

ازبکستان در آسیای مرکزی در مرکز توجه قرار دارد

به گفته تحلیلگران STRATFOR، در شرق آسیای مرکزی، ایالات متحده، اقدامات خود را برای مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، به ویژه در کشورهای حاشیه‌ای افغانستان مانند تاجیکستان و ازبکستان، تقویت می‌کند.

به خوبی می‌دانیم که پس از ورود نیروهای آمریکایی به افغانستان، تجارت مواد مخدر در این کشور به طور قابل توجهی افزایش یافته است، بنابراین این پیش بینی STRATFOR را باید به عنوان ادامه تلاش‌های ایالات متحده برای تأثیرگذاری بر وضعیت سیاسی در آسیای مرکزی و جنوبی پنداشت، که شامل تامین بودجه برای انتقال ستیزه جویان اسلامگرا به افغانستان با اعلامیه بلندپایه خود مبنی بر تعهد مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر می‌باشد.

انتظار می‌رود در اواسط سال 2019 عملیات انفجاری در افغانستان افزایش یابد، که در آن زمان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، مارک میلی بنا به تصمیم دونالد ترامپ، قرار است جایگزین جوزف دانفورد، رئیس فعلی آن شود.

بر خلاف دانفورد محتاط، ژنرال میلی به خاطر شخصیت کاریزماتیکی، مواضع ضد روسی شدید و مشارکت در توسعه جدیدترین استراتژی جنگ چند جانبه، به ویژه عملیات خرابکارانه شناخته شده است. این تاکتیک توسط ارتش آمریکا به ویژه برای شرایط افغانستان توسعه یافته است و می توان انتظار داشت که با ورود آقای میلی به ریاست برنامه‌ریزی عملیاتی ارتش ایالات متحده، وضعیت در افغانستان می تواند به طور جدی بدتر شود.

همچنان که STRATFOR تشخیص می‌دهد، اما روسیه و چین عملیات ضد تروریستی خاص خود را خواهند داشت که منجر به ایجاد «پتانسیل افزایش تنش در رقابت بین مسکو و پکن از یک سو و واشنگتن از سوی دیگر» خواهد شد. از آنجایی که تحلیلگران «سایه سیا» واقف به واقعیت همکاری بین روسیه و چین در این منطقه هستند، آنها امید زیادی به تقویت موقعیت ایالات متحده در آسیای مرکزی و جنوبی ندارند.

استراتفور بسیار مبهم می‌نویسد: «واشنگتن تلاش خواهد کرد تا روابط اقتصادی بهتری را در سراسر آسیای مرکزی در کشورهایی مانند قزاقستان و به ویژه ازبکستان ترویج دهد.» وزارت امور خارجه آمریکا، با ترس از روابط اقتصادی رو به رشد مسکو با ازبکستان، تمایل خود را برای رقابت با روسیه در معاملات اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور اعلام کرد. به همین ترتیب، به اعتقاد STRATFOR ، ازبکستان با حفظ تعادل ظریف بین آنها، که منجر به هیچ اتحاد رسمی نشود، خواهان حمایت اقتصادی از هر دو کشور خواهد شد.

آرامش منطقه از بین خواهد رفت؟

STRATFOR این واقعیت را پنهان نمی‌کند که سال آینده ایالات متحده سعی خواهد کرد تا به مناطق مجاور روسیه نفوذ کرده، و مسکو مانع از این اتفاق خواهد شد.» با تلاش در بهره‌برداری از تقسیم اروپا و تضعیف وحدت اتحادیه اروپا و ناتو، روسیه به طور جدی در انجام جنگ هیبریدی با غرب، دخالت در سیاست‌های کشورهای دیگر، گسترش تبلیغات، حملات سایبری و عملیات مخفی علیه کشورهای غربی و وابسته به غرب مانند اوکراین و کشورهای بالتیک شرکت خواهد کرد.»

کارشناسان «سایه سیا»بر این باورند که، اگر چه روسیه قادر به رقابت با اقتصاد ایالات متحده و وعده‌های دیگر آن به دولت‌ها در فضای پسا شوروی نیست، می‌تواند ناامنی جدی در مناطق مرزی ایجاد کند، و آنها را تبدیل به یک میدان جنگ کلیدی در چارچوب تقابل گسترده‌تر ایالات متحده و روسیه در سال آینده نماید.

لازم به ذکر است که این مساله یک تحریف واقعی است. در میان تحلیلگران STRATFOR تناقضاتی وجود دارد؛ زیرا ایالات متحده تلاش می‌کند که مرزهای روسیه را بی‌ثبات سازد، همانطور که بسیار دقیق در پیش بینی رئیس تیم STRATFOR جورج فریمن گفته شده است.

با آمریکا کسی نمیتواند مذاکره کند – کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسیده است

خبرگزاری کره شمالی برای نخستین بار با انتشار مطلبی صراحتا موضوع توقف و بن بست مذاکرات هسته ای با آمریکا را مطرح کرده و آن را معلول سیاست های خصمانه و تحریم های واشنگتن دانسته است

این رسانه رسمی کره شمالی روز جمعه در گزارشی اقدامات آمریکا از جمله سیاست های این کشور در دشمنی با پیونگ یانگ و تحریم ها را که باعث توقف گفت و گوها شده، محکوم کرده است.
گزارش ادامه می دهد ما همچنان در انتظار این هستیم که آمریکا با واقعیت ها روبرو شده و مسئولانه با موضوع برخورد کرده و گام های موثری در پاسخ به اقدامات کره شمالی انجام دهد تا بتوان مذاکرات را ادامه داد.
خبرگزاری کره شمالی می افزاید آمریکا با برداشتن چماق تحریم ها و نگهداشتن آن بالای سر پیونگ یانگ هرگز به هدفش برای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره نخواهد رسید.
این گزارش تاکید می کند تنها زمانی می توان به آینده و مذاکرات خوشبین بود و گامی به سوی جلو برداشت که آمریکا از خواب بیدار شده و از این رهیافت های احمقانه اش دست بردارد.
خبرگزاری کره شمالی نوشته است که تنها راه خروجی برای آمریکا این است که با تدابیر موثر و مناسب و پاسخ درخور به اقدامات اخیر پیونگ یانگ، راه را برای مذاکرات هموار کند.
کره شمالی صراحتا با انتشار این گزارش بن بست رسیدن مذاکرات هسته ای با آمریکا را که پیشتر با حدس و گمان مطرح می شد، مورد تایید قرار داده است.
این کشور خاطر نشان کرده که مذاکرات خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره متوقف شده است و جامعه بین المللی در ناامیدی بسر می برد و بیش از هر کسی آمریکا سزاوار سرزنش است و علت اصلی این وضعیت است.
خبرگزاری کره شمالی می نویسد که چطور می توان قطار مذاکرات را فقط با اقدامات پیونگ یانگ و بدون آنکه حرکتی از سوی آمریکا صورت گیرد، به پیش برد ما کارهای زیادی کردیم و آزمایش های هسته ای و موشکی را متوقف نمودیم و امروز طلب زیادی از واشنگتن داریم.
کره شمالی تصریح کرده است تحریم ها هرگز روی این کشور اثر نمی کند زیرا اگر قرار بود اثرگذار باشد این کشور در چند دهه گذشته باید تسلیم می شد اتفاقی که نیفتاد و نمی افتد.
خبرگزاری کره شمالی نوشته است که اگر بتوان آب را به آتش کشید آن زمان آمریکا هم می تواند امیدوار باشد که با تحریم و فشار کره شمالی را وادار به تسلیم کند.

نظامیان اسرائیلی ۴ فلسطینی دیگر را در رام الله کشتند

گزارش روز جمعه خبرگزاری فلسطینی وفا ،نظامیان رژیم اسرائیل شب گذشته به بهانه زخمی شدن یکی از نظامیان خود، خودروی یک فلسطینی را در شهر البیره هدف قرار داده و وی را به قتل رساندند.
نظامیان رژیم اسرائیل مدعی شدند ‹اشرف نعالوه› مجری عملیات انتحاری برکان و’صالح البرغوثی ‹مجری عملیات عوفرا را در درگیری های شب گذشته وصبح امروز در رام الله ونابلس در کرانه باختری به شهادت رساندند. علاوه بر این دو اسرائیلیها یک فلسطینی دیگر را در شهر قدس به بهانه چاقو زدن به نظامیان به قتل رساندند.
خبرگزاری فلسطینی وفا اعلام کرد ،نظامیان شهرهای رام الله والبیره را محاصره کردند و در همین حال اسرائیلی های شهرک نشین نیز شب گذشته با حمله به خودروهای فلسطینی در نزدیکی شهرک رمون شرق شهر رام الله به آنها خسارات مالی وارد کردند.
‹بنیامین نتانیاهو› شب گذشته اعلام کرد ،منازل مجریان عملیات انتحاری فلسطینیان ظرف ۴۸ ساعت تخریب می شود.
روزنامه اسرائیلی ‹معاریو› ادعا کرد کابینه رژیم اسرائیل پس از جلسات امنیتی مقرر کرد، فعالان جنبش حماس را دستگیر وبا ایجاد پست های بازرسی وافزایش شمار نظامیان این رژیم در کرانه باختری خانواده های مجریان عملیات ونزدیکان آنها را تحت تعقیب قرار داده مانع تردد آنها شوند.
این روزنامه مذکور افزود: نتانیاهو همچنین دستور گسترش شهرک های صهیونیستی در مناطق مختلف کرانه باختری را داد وطی هماهنگی با ‹اویشای ماندلبلیت› دادستان این رژیم زمینه ساخت 82 واحد مسکونی جدید در عوفرا را فراهم کرده است.
جمعیت هلال احمر فلسطین از زخمی شدن 69 فلسطینی بر اثر شلیک گلوله وگاز اشک آور توسط نظامیان اسرائیلی در شهرهای کرانه باختری از جمله طولکرم، نابلس والبیره خبر داد.
بر اساس این گزارش نظامیان اسرائیلی روز گذشته56 فلسطینی را در شهرهای قدس وکرانه باختری دستگیر و4 تن از جمله ‹اشرف نعالوه ‹مجری عملیات انتحاری برکان و’صالح البرغوثی› ودو تن دیگر را به قتل رساندند.
خشم شدید وتشنج بر شهرهای مختلف فلسطین از جمله کرانه باختری ،قدس وغزه به دلیل محکومیت تداوم جنایات رژیم اسرائیل حاکم شده است.

طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

در رای گیری دیروز (22 آذر) تنها 70 نماینده ازمیان 577 نماینده مجلس با بررسی طرح احزاب چپگرا موافقت کردند. موافقان طرح مذکور با 10 میلیارد یورو هزینه اضافه دولت که برای آرام ساختن اعتراضات جلیقه زردها تخصیص یافته مخالف بودند. گفتنی است که حزب ‹جمهوری به پیش› مکرون 309 کرسی مجلس را در اختیار دارد.
رئیس جمهوری فرانسه به تازگی اعلام کرد که برای بهبود شرایط زندگی اقشار کم درآمد جامعه معافیت های مالیاتی و افزایش 100 یورویی حداقل دستمزد را در نظر می گیرد. دولت مکرون با اوجگیری اعتراض ها برنامه افزایش مالیات بر مصرف سوخت را نیز از بودجه سال 2019 کنار گذاشته است.
برنامه مذکور دلیل اصلی اعتراض های پنج هفته اخیر ‹جلیقه زردها› بود که با وجود عقبگرد دولت کماکان و با هدف تغییرات اساسی در سیاست های اقتصادی دولت و حتی استعفای مکرون ادامه داشته است.
جلیقه زردها قرار است با وجود وعده های مکرون و درخواست های دولت روزشنبه آینده (24 آذر) بار دیگر در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه تظاهرات کنند.

 

دروغ پراکنی های بولتون در مورد چین و روسیه

جان بولتون جنگ طلب مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه در سخنانی گفت: واشنگتن قصد دارد با گسترش و توسعه سریع نفوذ چین و روسیه در کشورهای آفریقایی مقابله کند.

بر اساس این گزارش وی مدعی شده است که فعالیت های تجاری چین و روسیه ، فسادآور و غارتگرانه است.

بولتون در ادامه افزود: اولویت نخست واشنگتن توسعه روابط با کشورهای آفریقایی خواهد بود تا فرصت هایی را برای شرکت های آمریکایی ایجاد کند و از استقلال کشورهای آفریقایی و همین طور منافع ملی آمریکا حفاظت و حمایت کند.

وی در سخنانی در بنیاد هریتیج اظهار داشت: قدرت های بزرگ رقیب به خصوص چین و روسیه به سرعت در حال گسترش نفوذ مالی و سیاسی خود در سراسر آفریقا هستند. آنها عمدا و به صورت تجاوزکارانه هدف اصلی سرمایه گذاری های خود را کشورهای آفریقایی قرار داده اند تا مزیت رقابتی نسبت به ایالات متحده داشته باشند.

این در شرایطی است که روسای جمهور آمریکا و چین قصد دارند مناقشات تجاری دو طرف را حل و فصل کنند.

بولتون به دروغ مدعی شد: چین از قراردادهای نامتعارف و پرداخت رشوه و بدهی های راهبردی استفاده می کند تا آفریقا را به گروگانی در برابر آرزوها و درخواست های پکن تبدیل کند. سرمایه گذاری های چین در آفریقا مملو از فساد مالی است.

لو کانگ سخنگوی وزارت خارجه چین پیش از این در یک کنفرانس خبری در پکن گفت: همکاری چین با آفریقا در خصوص کمک به این قاره برای توسعه است و این تلاش ها با استقبال گسترده ای روبرو شده است.

وی افزود: زمانی که درباره همکاری با آفریقا صحیت می کنیم، چیزی که بیشتر درباره آن مذاکره شده است، آن چیزی است که آفریقا به آن نیاز دارد مثل مدرنیزه کردن کشاورزی. ولی آمریکا به فکر آفریقا نیست بلکه درباره چین و روسیه صحبت می کند. این مساله خیلی جالب است. چین به همکاری دوستانه، مشترک و دوجانبه با آفریقا ادامه خواهد داد و اهمیتی به اظهارات دیگران درباره این همکاری نمی دهد.

بولتون در ادامه دروغهایش از فعالیت های روسیه در آفریقا نیز انتقاد کرد و گفت: در سراسر قاره آفریقا روسیه روابط سیاسی و اقتصادی اش را توسعه داده و کمترین توجهی به اجرای قانون و اداره شفاف امور ندارد.

وی روسیه را به فروش سلاح و انرژی در مقابل خریدن رای در سازمان ملل متهم کرده است. بولتون گفت: این گونه رفتارهای روسیه با منافع مردم آفریقا در تضاد قرار دارد. فعالیت های فسادآور چین و روسیه به ضرر رشد اقتصادی آفریقا است و استقلال اقتصادی کشورهای آفریقایی را تهدید خواهد کرد.

این در شرایطی است که سیاست های چین در آفریقا به شدت موجب نگرانی ایالات متحده شده است، آن هم در شرایطی که آمریکا قصد دارد سرمایه گذاری های خود را در کشورهای آفریقایی افزایش دهد.

پروژه بلندپروازانه «یک کمربند یک جاده» که در سال 2013 میلادی توسط رئیس جمهور چین معرفی شد، قصد دارد چین را از طریق دریا و زمین به جنوب شرق آسیا، خاورمیانه اروپا و آفریقا متصل کند.

بولتون در پایان دروغپردازی هایش ادعا کرد: فقدان رشد و پیشرفت اقتصادی در آفریقا شرایط و زمینه لازم برای درگیری های خشونت آمیز و گسترش تروریسم را فراهم کرده است.

«قانون بردگی» خشم مجارها را بر انگیخت

به نقل از یورونیوز، معترضان «قانون بردگی» در بوداپست، پایتخت مجارستان با پلیس این کشور درگیر شدند.

این دومین شبی است که آنها برای اعتراض به روند قانونگذاری جدید موسوم به «قانون بردگی» به خیابان آمده‌اند. معترضان به این قانون فریاد می زنند «خائن‌ها»، «خائن‌ها» و «اوربان برو به جهنم». آنها این شعارها را در مقابل صدها پلیسی سر داده اند که روی پله‌های پارلمان این کشور مقابل آنها ایستاده‌اند.

تغییرات پیشنهادی اخیر به کارفرمایان اجازه می‌دهد که از کارکنان خود بخواهند سالانه 400 ساعت اضافه کاری کنند. این رقم پیش از این 250 ساعت بوده است. این مساله می‌تواند برای برخی از کارگران معادل هشت ساعت کار دیگرمعادل یک روز اضافه‌کاری در هفته است.

اصلاحیه دیگری که اتحادیه‌های کارگری را خشمگین کرده این است که کارفرما می‌تواند مابه‌ازای این اضافه‌کاری را با تاخیری سه ساله به کارگر پرداخت کند. پیش از این مدت زمان به تاخیر افتادن پرداخت اضافه کاری نهایت به یک سال کاری ختم می شد.

این قانونگذاری که توسط ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان با سختی به این مرحله رسیده چهارشنبه توانست اکثریت قاطع حزب حاکم «فیدز» را به دست آورد.

نمایندگان مخالف با این طرح به دنبال مختل کردن روند رای گیری هستند و روی پلاکاردی به طعنه خطاب به حزب حاکم در مجلس این کشور نوشته اند: «خیلی ممنون فیدز»

آنها همچنین شعار «سال خانواده‌» را حذف کرده و به جای آن نوشته‌اند «سال بردگان». «سال خانواده‌» به نوعی بیانیه حمایت دولت اوربان از خانواده‌های مجارستانی بوده که حالا از سوی نمایندگان چنین نقد شده است.

منتقدان نیز بر این باوراند که این اعتراض‌ها به دخالت سیاسی در مسائل قضایی منتهی می‌شود و تضعیف حاکمیت قانون است. در یک بیانیه، گروه حقوقی کمیته هلسینکی اعلام کرده «این قانون تهدیدی جدی برای حاکمیت قانون در کشور مجارستان به شمار می‌آید و ارزش‌های مورد پذیرش از سوی این کشور با پیوستن به اتحادیه اروپا را با چالش جدی مواجه می‌کند.»

محققان چینی به آمریکا سفر نکنند

روزنامه ‹ساوت چاینا› هنگ کنگ اعلام کرد چین به شماری از محققانش هشدار داده است تا جایی که ممکن است از سفر به آمریکا خودداری کنند.

روز جمعه در گزارشی نوشت، همزمان به محققان تاکید شده است اگر قصد دارند به آمریکا سفر کنند باید هر اطلاعات حساس و مهمی را که در تلفن های همراه و رایانه های خود دارند، پاک کنند.
در این میان تاکید بر خودداری از سفر پژوهشگران بخش های فنی پیشرفته چین از شدت بیشتری برخوردار بوده است و به آنها گفته شده است حتی الامکان از رفتن به آن کشور خودداری کنند.
این هشدار تازه ترین دستور چین به پژوهشگران این کشور پس از آن است که رییس مالی شرکت فنی و مخابراتی ‹هواوی› در ونکوور کانادا و به دستور آمریکا دستگیر و محاکمه شد.
به رغم آتش بس تجاری 90 روزه میان دو کشور چین و آمریکا، به نظر می رسد که اختلافات آنها بخصوص در بخش های فنی پیشرفته و حساس از جمله امور سایبری، مخابراتی و امنیتی بالا گرفته است.
پیشتر همین روزنامه هنگ کنگی گزارش کرده بود سفارت آمریکا در پکن روادید برخی از محققان چینی را که برای 10 سال صادر شده بود، لغو کرده است.
این نشریه می افزاید ظاهرا یکی از علت های این اقدام این بوده که بازرسان آمریکایی برخی از تلفن های همراه و رایانه های این افراد را مورد بررسی قرار داده اند.
در آمریکا هم به شرکت بزرگ فناوری سیسکو اعلام شده است که از سفر کارکنان خود به چین تا اطلاع ثانوی خودداری کنند و اگر ضرورتی به این سفرها نیست از آن خودداری شود.
خانم ‹منگ وانژو› مدیرمالی و دختر بنیانگذار شرکت هوآوی روز اول دسامبر به اتهام آنچه «نقض تحریم های آمریکا علیه ایران می خوانند» در کانادا بازداشت شد او روز سه شنبه با وثیقه 10 میلیون دلاری موقتا آزاد شد.

روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به تروریستهای سوری را وتو کردند

خبرگزاری رویترز اعلام کرد ،روسیه وچین بار دیگر تصمیم اعضای شورای امنیت در خصوص ارسال کمک به مخالفان سوری از مرزهای زمینی را وتو کردند.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری رویترز، بر اساس این رای گیری ، شورای امنیت از سال 2014 تاکنون علی رغم هشدار دولت سوریه به عدم حمایت از تروریست ها ،اقدام به ارسال کمک هایی به مناطق تحت کنترل مخالفان سوری( تروریست ها) از مرزهای ترکیه ، عراق واردن می کند.
علی رغم حمایت برخی اعضای شورای امنیت از طرح کمک رسانی به مخالفان سوری ( تروریست ها) که توسط سوئد وکویت ارائه شد ، اما ‹واسیلی نبینزا ‹نماینده روسیه در سازمان ملل آن را نامناسب خواند وگفت :در حال حاضر یکی از گذرگاه ها به کنترل دولت سوریه درآمده واوضاع در بخش های دیگر این کشور تغییر کرده است.
وی افزود: ثبات روز افزون در سوریه علی رغم دیگر مشکلات ،قابل انکار نیست و اقدامات مثبت زیادی برای بهبود وضعیت انسانی صورت گرفته وخواهد گرفت .
نماینده روسیه در سازمان ملل ادامه داد اینک جامعه بین المللی باید دست کمک به دولت ومردم سوریه برای غلبه بر خرابی ها دراز کند وبرای افرادی که داوطلبانه به کشور باز می گردند امنیت را تضمین کند.
‹ماچاوشو› نماینده چین در شورای امنیت گفت:عملیات امداد رسانی در سوریه باید با دقت بر اساس اصول بی طرفی ، انصاف ودوری از سیاسی کاری ( تحت نظارت دولت این کشور ) صورت بگیرد.
‹کارین برس ‹نماینده انگلیس در شورای امنیت گفت: امداد رسانی به میلیون ها سوری ضروری است.
‹مارک لوکوک› معاون دبیر کل سازمان ملل در امور انسانی در شورای امنیت گفت: کمک رسانی از مرزها شریان اصلی زندگی میلیون ها سوری است که از راههای دیگر امکان امداد رسانی به آنها وجود ندارد.
چین یکی از ۵ قدرت جهانی دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل است که به همراه روسیه از قدرت خود در این شورا برای حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه استفاده می کنند.
در آخرین مورد چین و روسیه قطعنامه تحریم گروهی از افراد و شرکت های سوریه ای را به دلیل نقششان در حملات شیمیایی سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ را وتو کردند.
با افزایش حضور چین در سوریه احتمال کمتری وجود خواهد داشت که کشورهای غربی بتوانند قطعنامه ای علیه دولت بشار اسد تصویب کنند و این امر به تثبیت بیشتر دولت اسد کمک خواهد کرد.
حمایت های روسیه در جنگ داخلی ۶ سال گذشته سوریه از دولت سوریه باعث رونق بیشتر این کشور در ماههای اخیر شده است. بحران ورود تروریست های خارجی به سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون منجربه کشته شدن بیش از ۵۰۰ هزار نفر در سوریه شده است.

پیوستن صدها پیشمرگه کُرد به ارتش سوریه

صدها پیشمرگه کردی از قسد(نیروهای دموکراتیک سوریه مزدور آمریکا) جدا شدند و به ارتش سوریه در حومه حلب پیوستند.

اداره خودمختاری کردی خبر پیوستن صدها جنگجوی کردی به ارتش سوریه پس از جدا شدن از گروه مورد حمایت آمریکا موسوم به قسد را تایید کرده است.

جمعیت حقوق بشری کردی در بیانیه‌ای اعلام کرد آنچه اداره خودمختاری خوانده می‌شود، مسئول کشته شدن صدها غیرنظامی کردی است و به همین سبب، صدها نفر از کردها تصمیم گرفتند به صفوف نیروهای ارتش سوریه در حلب بپیوندند.

از سوی دیگر یگان‌های کردی خواستار آماده باش عمومی شده و از دولت سوریه خواستند علیه دولت ترکیه موضع رسمی اتخاذ کند، چرا که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور گفته است ارتش ترکیه به زودی به شرق فرات حمله خواهد کرد.

این یگان‌ها در بیانیه‌ای جامعه بین المللی و در راس آن، سازمان ملل را به اتخاذ موضع فراخواند و از دولت سوریه هم خواست در قبال این تهدید ترکیه، رسما موضع‌گیری کند، زیرا اردوغان به دنبال اشغال بخشی از خاک سوریه است که معنای آن تعدی به حاکمیت سوریه بر اساس این بیانیه است.

دفاع بی سابقه سعد حریری از حزب الله در برابر اسرائیل

«سعد الحریری» نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان روز پنج‌شنبه در واکنش به ادعای رژیم اسرائیل در مورد کشف تونل‌هایی از لبنان تا فلسطین اشغالی، گفت: تل‌آویو خود مسئول این وضع است و این اسرائیلی‌ها هستند که ماهانه ده‌ها بار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد مرز لبنان و فلسطین اشغالی را نقض می‌کنند.

حریری که در نشستی در اندیشکده «چتم هاوس» لندن صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی در مورد ادعای کشف این تونل‌ها، گفت: «برخی رسانه‌ها را دیده‌اید که تیتر زده‌اند که لبنان تونل‌هایی دارد که به اسرائیل رفته و ادعا‌هایی مطرح شده که حزب‌الله این کار را کرده است. آیا تابحال شنیده‌اید که اسرائیل ماهانه چند بار به حریم هوایی لبنان تجاوز می‌کند؟ آیا تابحال شنیده‌اید که اسرائیل چند بار وارد آب‌های ما شده؟ شنیده‌اید؟»

وی افزود: «فکر می‌کنید منصفانه است؟ فکر می‌کنید منصفانه است که [اسرائیل]در ماه گذشته ۱۵۰ بار به آسمان لبنان تجاوز کرده؟ این منصفانه است که حریم آب‌های بین‌المللی ما ماهی ۱۰، ۲۰ بار نقض شود؟ و همچنان بخش‌هایی از اراضی ما، مزارع شبعا، تحت اشغال است. از دید ما به عنوان دولت لبنان، قطعنامه ۱۷۰۱ باید به طور کامل، طبق متن آن، اجرا شود.»

حریری ادامه داد: «ارتش لبنان به مسئله تونل‌ها خواهد پرداخت. اینکه با جسارت گفته شود که لبنان مسئول این وضعیت است، فکر می‌کنم [پیش از آن]این اسرائیل است که باید پاسخ دهد از زمان تصویب قطعنامه ۱۷۰۱ چند بار حریم لبنان را نقض کرده است. تعداد شکایاتی که ما [از اسرائیل]به سازمان ملل فرستاده‌ایم، آنقدر زیاد است که حسابش از شمار خارج است. اما چه پاسخی به آن‌ها داده شده است؟ هیچ.»

در ادامه این نشست، حریری در مورد حزب‌الله لبنان و تلاش‌های تل‌آویو برای تضعیف این جنبش، گفت: آیا جنگ‌های پیاپی اسرائیل و ترور‌هایی که این رژیم علیه حزب‌الله انجام داده، باعث تضعیف این سازمان شده است؟ وی افزود: «در سال ۲۰۰۶ اسرائیل می‌گفت: حزب‌الله ۱۰۰۰۰ موشک دارد. الان چطور؟ اسرائیلی‌ها می‌گویند، من نمی‌دانم، اسرائیلی‌ها می‌گویند اکنون حزب‌الله ۱۰۰۰۰۰ موشک دارد. خوب پس جنگ سال ۲۰۰۶ چه کرد؟ آیا لبنان را تضعیف کرد؟ آیا حزب‌الله را تضعیف کرد؟»

وی افزود: «اگر می‌خواهید این موضوع را حل کنید، این یک مسئله منطقه‌ای است. من همیشه می‌گویم که این یک مسئله منطقه‌ای است. این یک مسئله ایرانی است. اگر می‌خواهید این مسئله را حل کنید، بیائید سر میز بنشینید، بیائید این جنگ‌ها را متوقف کنید و در مورد نحوه حل این مسائل، صحبت کنید. اگر قرار است راه حلی باشد، باید از طریق اتحادیه عرب به دست آید، اما نتانیاهو خواهان صلح نیست… فکر می‌کنم نتانیاهو یک تکه از لبنان را می‌خواهد، یک تکه از جولان، یک تکه از فلسطین، یک تکه از اردن را می‌خواهد.»

حملات هوایی و زمینی ائتلاف و مزدوران وابسته به عربستان به یمن شدت گرفته است

هیأت دولت نجات ملی (مستقر در صنعاء) و هیأت دولت مستعفی یمن (مستقر در عدن) پنجشنبه (22 آذر) پس از مذاکرات یک هفته‌ای در سوئد به توافق دست یافتند.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در پایان مراسم گفت‌و‌گوهای صلح یمن، از توافق بر سر بندر «الحدیده» و رسیدن کمک‌ها به شهر «تعز» و کاهش درگیری‌ها در این شهر خبر داد.

«یحیی سریع» سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که همزمان با پایان این دور از مذاکرات، جنگنده‌های ائتلاف سعودی حملات خود را افزایش دادند.

سریع تأکید کرد که جنگنده‌های سعودی طی 24 ساعت گذشته 18 بار مناطق «الدریهمی، الفازة، نِهم، البقع، نجران» و مناطق مختلف دیگر در منطقه ساحلی را بمباران کردند.

سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن به خبرگزاری «سبأ نت» گفت که همزمان با حملات هوایی، «عناصر مزدور بمباران توپخانه‌ای و موشکی گسترده‌ای به سمت مواضع ارتش و کمیته‌های مردمی در نهم، ذی ناعم، باقم و رازح انجام دادند».
وی با اشاره به حملات مزدوران وابسته به آل سعود به سمت مواضع ارتش یمن در منطقه «السلطاء» در نهم، تأکید کرد که نیروهای یمنی این حملات را دفع کرده و شماری از آنان را از پای درآوردند.

سریع در ادامه خبر داد که از زمان آغاز مذاکرات صلح یمن تا به امروز (هفت روز گذشته)، 51 عنصر از نیروهای «هاشم الاحمر» سرکرده منطقه موسوم به منطقه نظامی ششم در نهم کشته و 194 نفر از این گروه زخمی شدند.
مزدوران وابسته به عربستان همچنین قصد داشتند به مواضع ارتش یمن در ارتفاعات «تویلق» نفوذ کنند، که این حملات ناکام ماند و 30 عنصر تروریستی کشته و زخمی شدند.
عناصر تروریستی همچنین به سمت مقرهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در باقم حملاتی را انجام دادند که این حملات نیز دفع شد.
این مسئول یمنی می‌گوید که روند ارسال تجهیزات توسط مزدوران وابسته به ریاض به جبهه‌های نهم، رازح، باقم، ساحل غربی همچنان ادامه دارد؛ مسئله‌ای که بیانگر این است که این عناصر به افزایش تنش ادامه خواهند داد و در رسیدن ملت یمن به صلح جدی نیستند.

ائتلاف سعودی از مارس 2015 به بهانه بازگرداندن رئیس‌جمهور مستعفی یمن به قدرت، تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور را آغاز کرد اما تا به امروز به هیچ یک از اهداف اعلامی دست نیافته است و صرفا موجب تخریب زیرساختها و تاسیسات حیاتی این کشور فقط و کشته و زخمی شدن هزاران شهروند یمنی شده است.

 

روسیه: مخالف تحقیقات درباره برنامه موشکی ایران هستیم

ه نقل از خبرگزاری «تاس»، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل‎ شب گذشته در نشست ویژه شورای امنیت درباره ایران تاکید کرد که این کشور مخالف انجام تحقیقات توسط دبیرخانه سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران، بدون مجوز شورای امنیت این سازمان است.

وی گفت: «هرگونه فعالیت بازرسی یا نظارت و انجام تحقیقات غیرمجاز دبیرخانه، با هر مضمونی که انجام شود، نمی‌تواند سازنده باشد و چنین اقداماتی باید یکبار و برای همیشه متوقف گردد. گزارش تهیه شده درباره برنامه موشکی ایران نباید شامل اطلاعات غیرموثق از منابع غیرقابل اطمینان یا کشورهای خاص باشد و مهمتر از همه آنکه این اقدامات نباید بدون اطلاع شورای امنیت صورت بگیرد.»

نماینده روسیه سطح کارشناسان، ماموریت و وضعیت سفرهای آنها و همچنین سطح اختیارات آنها به هر بهانه‌ای را مورد تردید قرار داد.

نبنزیا تاکید کرد که روسیه قاطعانه از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران را حفظ کند و مخالف هر نوع تلاشی برای تحمیل کردن سایر مسائل، از جمله برنامه موشکی ایران به این توافقنامه است.

این دیپلمات بلندپایه روس افزود: «ما با این ارزیابی دبیرکل که تصمیم آمریکا برای خروج از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران چالشی جدی بوده و هیچ کمکی به اهداف تعیین شده در توافق هسته‌ای و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت نکرده، کاملا موافقیم.»

نبنزیا یادآور شد که قطعنامه شورای امنیت هیچ ممنوعیتی برای ایران درباره پرتاب آزمایشی موشک قائل نشده و هیچ دلایل و مدارکی هم در اختیار نیست که این موشک‌‌ها دارای کلاهک هسته‌ای باشند.

وی اعلام کرد که روسیه حاضر است کمک لازم برای حل و فصل اوضاع در خاورمیانه، از جمله روابط ایران با اسرائیل و کشورهای عرب منطقه را ارائه دهد.

 سناتور آمریکایی: برجام «یک پنی» به ایران نداد

یک نماینده مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه تصریح کرد برجام حتی «یک پنی» پول در اختیار ایران قرار نداده، بلکه پول‌های مصادره‌شده این کشور را آزاد کرده است.

سناتور «تیم کین» این اظهارات را در واکنش به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مطرح کرده که پیش از این ادعا کرده بود توافق هسته‌ای 150 میلیارد دلار پول در اختیار ایران قرار داده است.

ترامپ ساعاتی پیش در شناسه کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «دموکرات‌ها و رئیس‌جمهور اوباما 150 میلیارد دلار به ایران دادند و هیچ چیزی به دست نیاوردند. آنها حالا نمی‌توانند 5 میلیارد دلار بابت امنیت ملی و ساخت یک دیوار هزینه کنند؟»

کین در واکنش به این ادعای ترامپ نوشت: «توافق ایران یک پنی در اختیار این کشور قرار نداد؛ پول‌های خودشان که در حساب‌های بانکی مسدود شده بودند را آزاد کرد. این توافق، محدودیت‌ها و بازرسی‌های چند دهه‌ای برای ایران در نظر گرفت و هر گونه خریداری، اکتساب یا ساخت سلاح‌های هسته‌ای را برای این کشور ممنوع کرد.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا 18 اردیبهشت‌ماه به‌طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های 90 و 180 روزه احیا خواهند شد.

ترامپ شامگاه دوشنبه 15 مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.

دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز 14 آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی و برای 8 کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد.

تصمیم ترامپ برای بازگرداندن تحریم‌ها با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان روبه‌رو شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی با آن مخالفت کرده‌اند.

توافق امروز مثبت و در راستای روند صلح است/لزوم خروج نیروهای خارجی

به نقل از المیادین، محمد عبد السلام رئیس هیأت ملی یمن در مذاکرات سوئد افزود: ما در زمینه تقویت نقش سازمان ملل در تاسیسات انسانی توافق کردیم و توافق امروز مثبت و در راستای روند صلح و آتش بس در الحدیده است.

رئیس هیأت ملی یمن در مذاکرات سوئد با بیان اینکه برای نجات ملت یمن امتیازات بزرگی را در الحدیده دادیم، عنوان کرد: پیشنهاد کردیم که هواپیماهای غیر نظامی پیش از عزیمت به فرودگاه صنعا به اردن و مصر بروند.

وی با اشاره به این موضوع که درخواست انتقال فرودگاه صنعا به عدن ظالمانه است و مشکلی را حل نمی کند، افزود: ما خواستار نظارت سازمان ملل بر واردات بودیم ولی طرف مقابل مخالفت کرد.

عبد السلام یادآور شد: توافق امروز مثبت بود و از روند صلح و آتش بس در الحدیده حمایت می کند و امیدواریم که مبادله اسرا به صورت کامل و بر اساس ساز و کار توافق شده صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه راه حل بحران یمن سیاسی است، گفت: ما نمی خواهیم کسی را متهم کنیم و امیدواریم که نیروهای بیگانه طبق اصول و معیارهای بین المللی خارج شوند.

نتانیاهو مانند ورماخت دستور تخریب منزل عاملان عملیات کرانه باختری را داد

دفتر بنیامین نتانیاهو در اطلاعیه ای اعلام کرد که نخست وزیر رژیم اسرائیل دستور داده است تا 48 ساعت آینده منزل عاملان عملیات کرانه باختری تخریب شود.
براساس این گزارش، نتانیاهو همچنین دستور داده است تا 82 واحد مسکونی جدید در شهرک صهیونیستی «عوفرا» و نیز دو شهرک صنعتی جدید در نزدیکی شهرک های «آونی حیفیتس» و «بیتارعلیت» احداث شود.
نخست وزیر رژیم اسرائیل خواستار دستگیری عاملان عملیات علیه شهرک نشینان صهیونیستی و شناسایی و دستگیری گروه های مرتبط با آن ها شده است.
دفتر نتانیاهو افزوده است: نخست وزیر همچنین دستور داده تا دامنه بازداشت های اداری علیه عناصر حماس در کرانه باختری و قدس را افزایش دهند.
بنابراین گزارش، نتانیاهو از ارتش و نیروهای امنیتی نیز خواسته است تا شهر البیره را محاصره کرده و راه های ارتباطی در کرانه باختری را با ایجاد پست های ایست و بازرسی به شدت کنترل کنند.
منابع اسرائیلی ظهر پنجشنبه گزارش دادند که در جدیدترین عملیات مقاومتی که در کرانه باختری انجام شد، سه نظامی این رژیم به هلاکت رسیدند.
تلویزیون اسرائیل گزارش داد که فردی مسلح از خودروی خود پیاده شده و شروع به تیراندازی به سمت نظامیان اسرائیلی ‌و شهرک‌نشینان کرده است.
در جریان این تیراندازی سه نظامی اسرائیلی کشته و یک نفر دیگر زخمی شدند.
نظامیان اسرائیلی در 24 ساعت گذشته سه جوان فلسطینی «اشرف نعالوه»،«صالح البرغوثی» و «جمال المطیر» را درحالی که آنها را مجریان عملیات های مقاومتی اعلام کردند، به ضرب گلوله به قتل رساندند.

فراخوان جلیقه زردهای فرانسه برای اعتراضات بزرگ شنبه

به نقل از اسپوتنیک، یکی از فعالان مدنی مرتبط با اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه گفته است: اعتراضات علیه سیاست‌های دولت ماکرون تا یکشنبه آینده و با هدف برآورده شدن کامل انتظارت و خواسته‌ها ادامه خواهد داشت.

پریسکیلیا لودسکی، از فعالان جنبش جلیقه زردها در فرانسه در جریان یک نشست مطبوعاتی در کاخ ورسای اعلام کرد که ما خواستار کاهش مالیات و هزینه‌های مسکن، انرژی و موادغذایی می‌باشیم و تا برآورده شدن این خواسته‌ها، اعتراضات نیز ادامه خواهد داشت.

روز گذشته رسانه‌های فرانسوی اعلام کردند که جلیقه زردها قصد دارند راهپیمایی بزرگی را شنبۀ آینده در سراسر فرانسه برگزار کنند، راهپیمایی که برخی از رهبران سیاسی این کشور از جمله ژاک لوک ملانشون، رهبر حزب «فرانسه سرکش» آن را یک انقلاب شهروندی توصیف کرده‌اند.

با این حال برخی مقامات رسمی فرانسه که نسبت به تداوم اعتراضات نگران هستند، خواستار پایان یافتن اعتراضات جلیقه زردها شده‌اند و از جمله نیکول بلوبت، وزیر دادگستری فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که با توجه به «حادثه تلخی» که در شهر استراسبورگ روی داد و با توجه به پاسخ رئیس جمهوری فرانسه به درخواست معترضان، جنبش جلیقه زردها باید متوقف شود.

همچنین ریچارد فراند، رئیس پارلمان فرانسه نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد که با توجه به پاسخ گسترده‌ای که دولت به درخواست معترضان داده است، اکنون زمان آن است که این جنبش متوقف شود.

با این حال با توجه به این که فعالان جنبش جلیقه زردها گفته‌اند بسیاری از خواسته‌های آنان هنوز بطور کامل اجابت نشده است، احتمال کمی نسبت به پایان اعتراضات جلیقه زردها در هفته آتی وجود دارد و به اعتقاد برخی ناظران مسائل فرانسه و با توجه به فراخوان صورت گرفته، خیابان‌های پاریس ممکن است روز شنبه نیز شاهد حضور اعتراضی جلیقه زردها باشد.

ادعای تازه: هکرهای ایرانی ایمیل‌های دانشمندان هسته‌ای و مقامات آمریکایی را هک کرده‌اند

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در گزارشی مدعی شد بر اساس اطلاعاتی که از مرکز امنیت سایبری «سرتفا» در لندن بدست آورده، یک گروه هکری که اغلب با نام «بچه گربه جذاب» شناخته می‌شوند طی ماه اخیر تلاش داشته‌اند که ایمیل‌های شخصی ده‌ها مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا را هک کنند.

سرتفا مدعی است که گروه سایبری بچه گربه جذاب به دولت ایران نزدیک است. از دیگر کسانی که مورد حمله این گروه هکری قرار گرفته‌اند کسانی هستند که در توافق هسته‌ای میان تهران و واشنگتن دخیل بوده‌اند. دانشمندان هسته‌ای عرب، شخصیت‌های اجتماعی ایران و کارمندان اندیشکده‌های آمریکایی از دیگر کسانی بوده‌اند که مورد حمله هکری این گروه قرار گرفته‌اند.

مرکز امنیتی سرتفا مدعی شده که این گروه هکری از سیستم‌هایی که داخل تهران است عملیات خود را انجام می‌دهند. این مرکز امنیتی اعلام کرده که زیرساخت‌های دیجیتال عملیات‌های گذشته هیچ تردیدی باقی نگذاشته است که این گروه سایبری مورد حمایت دولت هستند

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این گزارش مدعی شده بر اساس تحلیل‌ هدف‌های گروه سایبری گروه بچه گربه جذاب، این گروه در راستای منافع جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند.

مقام‌های هسته‌ای، دانشمندان فعال در پروژه‌های هسته‌ای غیرنظامی در وزارت دفاع پاکستان، یک فعال  در رآکتور آموزشی و تحقیقاتی در شهر رامتای اردن و یک محقق عالی رتبه در کمیته انرژی هسته‌ای سوریه از جمله اهداف این گروه هکری بوده‌اند.

آمریکا بدنبال ترور مادورو است

«نیکلاس مادورو»، رئیس جمهور ونزوئلا؛ آمریکا را به برنامه‌ریزی برای سوءقصد به جانش و ترورش و ساقط کردن دولت ونزوئلا متهم کرد و گفت که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، شخصا در این توطئه دست دارد.

رئیس جمهور ونزوئلا که در کاخ ریاست جمهوری با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: جان بولتون برای طرح ریزی ترور من، استقرار نیروهای خارجی و سر کار آوردن یک دولت انتقالی به عنوان مشاوره ترامپ منصوب شده است.

نیکلاس مادورو این را نیز افزود که واشنگتن با استفاده از دلارهای کثیف، صدها مزدور را در کلمبیا آموزش داده تا توطئه‌های خود را عملی کند.

رئیس جمهور ونزوئلا در عین حال بر گفتگو با دولت‌های رقیب برای یک روند صلح تاکید کرد و در نهایت گفت: ونزوئلا به زانو در نمی آید، تسلیم نمی‌شود.

کشته شدن ۵۷ نفر در حملات ائتلاف آمریکایی به دیرالزور طی ماه گذشته

دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش ماهانه خود به شورای امنیت اذعان کرد که ماه گذشته ۵۷ غیرنظامی در حملات به اصطلاح ائتلاف مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا در دیرالزور سوریه کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش ماهانه خود به شورای امنیت اعلام کرد که در حملات هوایی ماه گذشته نیروهای به اصطلاح ائتلاف مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا در دیرالزور سوریه دست کم ۵۷ غیرنظامی جان خود را از دست داده اند.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های ائتلاف داعش در حمله ای که در ۳ نوامبر به یک خانه در منطقه هجین واقع در استان دیرالزور سوریه انجام دادند، دست کم ۹ نفر را به قتل رساندند.

همچنین در حمله ای دیگر در ۴ نوامبر به روستای شفاه در شرق دیرالزور ۳ کودک جان خود را از دست دادند.

در حمله ۸ نوامبر به هجین دست کم ۹ نفر که احتمال می رود پناهجویان عراقی بودند، جان باختند.

در حملات ۱۰ نوامبر ۷ غیرنظامی از جمله ۴ کودک جان خود را از دست دادند.

در همین رابطه، در حملات هوایی گسترده نیروهای ائتلاف به شهر البوکمال یک خانواده ۱۸ نفره کشته شدند.

همچنین در حملات ۲۹ نوامبر ائتلاف موسوم به مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا به بیمارستانی در روستای شفاه ۱۱غیرنظامی از جمله چند کودک جان خود را از دست دادند.

 

دیدارهای نماینده آمریکا٬ کردها و عشایر عرب در شرق فرات

جیمز جفری نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در سوریه در سفر به شمال این کشور با سران پ.ک.ک و ی.پ.گ دیدار و گفت‌وگو کرد.

این دیپلمات آمریکایی در دیدار با سران نیروهای مسلح وابسته کُرد به پ.ک.ک در مورد تحولات میدانی سوریه با آنها گفت‌وگو کرده است.

بر اساس گزارش ویژهروزنامه دست راستی ینی شفق٬ سران پ.ک.ک در این دیدار به شکل شفاف به جفری اعلام کردند که در صورت حمله ترکیه به شرق فرات آنها درخواست کمک از آمریکا دارند و جنگ با داعش را متوقف می‌کنند.

همچنین پس از اعلام تهدیدات جدید اردوغان٬ فرماندهان پ.ک.ک٬ در مناطق شرق فرات با سران عشایر عرب دیدار و گفت‌وگو کرده و از آنها خواستند که در کنار کردها باشند.

 

آمریکا: عربستان با ما برای امنیت اسرائیل همکاری می‌کند

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا بار دیگر از رژیم عربستان سعودی علی‌رغم رسوایی ترور «جمال خاشقجی» انتقاد کرده و گفته که سعودی‌ها با آمریکایی‌ها برای امنیت اسرائیل همکاری می‌کنند.

پامپئو در این مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفت: «آمریکا یک متحد مهم در پادشاهی عربستان سعودی دارد. آنها با ما در موضوعاتی که تأمین‌کننده امنیت آمریکا و اسرائیل است همکاری می‌کنند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا اضافه کرد: «برای عربستان هم این رابطه مهم است و ما قصد داریم از مردم آمریکا به نحوی که خودشان با رأیشان چند سال پیش مطالبه کردند، محافظت کنیم.»

پامپئو به رسم عادت گذشته بار دیگر به جای متهم کردن رژیم سعودی بابت مشارکت در ترور روزنامه‌نگار منتقد سعودی به انتقاد از ایران پرداخت: «ایران دارد کل خاورمیانه را به هم می‌ریزد. مرگ هر انسانی وحشتناک است. مرگ صدها هزار آدم در اروپا و خاورمیانه یا آمریکا هم بسیار اهمیت دارد.»

این نوع اظهارات وزیر خارجه آمریکا با مخالفت‌های گسترده جهانی درباره قتل خاشقجی رو به رو شده است. در داخل خود آمریکا هم نمایندگان کنگره این روزها به شدت از «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی بابت نقش‌آفرینی در ترور خاشقجی انتقاد کرده‌اند.

انتقادات از محمد بن سلمان بعد از افشای نقش‌آفرینی او در رسوایی ترور «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به شدت بالا گرفته است.

خاشقجی 2 اکتبر (10 مهر) برای دریافت اسناد مربوط به ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما بعد از آن هرگز رویت نشد. افشاگری‌های دولت ترکیه نشان داد او داخل ساختمان کنسولگری کشته شده و جسدش قطعه قطعه شده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به این جمع‌بندی رسیده که این قتل به دستور بن سلمان انجام شده است. علی‌رغم این، ترامپ بر حمایتش از ولیعهد سعودی تأکید کرده است.

نتانیاهو: عربستان بی‌ثبات شود تمام جهان بی‌ثبات خواهد شد

به نقل از جروزالم پست، «بنیامین نتانیاهو» روز چهارشنبه طی سخنانی گفت سیاست وی همیشه اینگونه بود که چیزهای بد را زمانی که کوچک هستند متوقف کند. بنابراین ما با حضور ایران در سوریه مواجه هستیم و اگر نیاز باشد هر آنچه که ضروری است برای حمایت از خودمان انجام می‌دهیم.

وی افزود که اسرائیل اقدام نظامی در داخل مرزهای ایران را در صورتی که احساس کند که برای امنیتش ضروری باشد، رد نمی‌کند.

نخست وزیر رژیم اسرائیل که در مقابل رسانه‌های خارجی صحبت می‌کرد، درباره اقدام نظامی در داخل مرزهای ایران گفت: خط قرمز ما بقای ماست. ما هر آنچه که نیاز باشد برای حمایت از اسرائیل در برابر ایران که آشکارا خواستار نابودی اسرائیل است انجام خواهیم داد.

وی در پاسخ به سوالی در اینباره که آیا سخنانش به معنای اقدام اسرائیل در داخل ایران است، پاسخ داد: من احتمال انجام هر کاری برای دفاع از خودمان را رد نمی‌کنم. در حال حاضر اسرائیل تنها ارتش در جهان است که به صورت مستقیم در حال مقابله با نیروهای ایران است. ما این اقدام را در سوریه انجام دادیم و آنها را به عقب راندیم.

وی افزود: ایران تمایل دارد تا ارتش خود را 1500 کیلومتر دورتر از مرزهای خود مستقر کند و موشک‌های خود با بردهای 400 تا 700 کیلومتر را که تمام اسرائیل را پوشش می‌دهد بیاورد. آنها  80 هزار نظامی شیعه را با هدف نابودی ما اینجا آورده‌اند

نتانیاهو در پاسخ به سوال دیگری درباره کم رنگ شدن نقش «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در خاورمیانه پس از قتل «جمال خاشقجی» گفت: آن چیزی که در استانبول روی داد وحشتناک بود و هر کشوری که با عربستان سعودی ارتباط داشته باشد با این موضوع به شیوه خود رفتار می‌کند.وی افزود: این موضوع باید با درک اهمیت نقش عربستان در خاورمیانه باشد چون اگر عربستان بی ثبات شود همه جهان و نه فقط خاورمیانه بی ثبات خواهد شد و من معتقدم که این موضوع باید مد نظر قرار گیرد.

تشدید اختلاف اُتاوا- پکن بر سر مدیر هوآوی/ هشدار کانادا به آمریکا

یک روز پس از آنکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد که ممکن است در قضیه مدیر بازداشت شده شرکت چینی «هوآوی» در کانادا پادرمیانی کند؛ «کریستیا فریلند» وزیر خارجه کانادا روز چهارشنبه به دولت آمریکا هشدار داد که از سیاسی کردن قضیه استرداد این مدیر چینی بپرهیزد.

فریلند در گفتگو با خبرنگاران گفت که یک تبعه کانادا ممکن است در چین به دردسر بیفتد. مقامات چین در حال حاضر «مایکل کاوریگ» دیپلمات پیشین را که روز دوشنبه در این کشور دستگیر شده است، همچنان در بازداشت نگه داشته اند.

وزیر خارجه کانادا در ادامه گفت که فرآیند حقوقی نباید برای اهداف و مقاصد سیاسی مورد سوء استفاده قرار گیرد.

این دیپلمات بلندپایه کانادا در خصوص اظهارات ترامپ گفت: «شرکای ما در استرداد مجرمین، نباید روند استرداد را سیاسی زده کنند یا از آن برای اهدافی به جز پیگیری عدالت یا پیروی از حاکمیت قانون بهره ببرند».

گفتنی است که دولت کانادا روز یکم دسامبر مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چندملیتی «هوآوی» را به ظنِ نقض تحریمهای آمریکا علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت کرد. دولت چین نسبت به این دستگیری شدیداً اعتراض کرده است.

دادستانهای آمریکا منگ وانژو را به اِغفال بانکهای چند ملیتی در مورد تراکنشهای مالی مرتبط با ایران و قرار دادن بانکها در معرض خطر نقض تحریمهای آمریکا متهم کرده اند؛ اما منگ که یکی از معاونان هیأت مدیره و دختر بنیانگذار شرکت هوآوی است، می گوید که بی گناه است.

لازم به ذکر است که دادگاه عالی کانادا روز گذشته با صدور حکمی منگ وانژو را با قید وثیقه ۱۰ میلیون دلاری آزاد کرد. دادگاه عالی کانادا همچنین اعلام کرد این آزادی به قید وثیقه تا زمان بررسی موضوع استرداد منگ به آمریکا معتبر خواهد بود.

اعتراض کمونیستهای اسرائیل – همدستی معاون نخست وزیر ایتالیا با نتانیاهو یک تهدید است

نشریه آنلاین ‹تیسکالی’، با عنوان ‹وزیر کشور ایتالیا از نتانیاهو دفاع می کند، نه از اسرائیل› نوشت: سالوینی مانند تمامی افرادی که نمی دانند جنگ چیست دوست دارد ادای سربازها را در آورد، به همین دلیل راهی شمال اسرائیل شد تا به یکی از تونل های زیرزمینی حزب الله لبنان در آن منطقه، سری بزند. منابع ارتش اسرائیل گزارش داده اند که این تونل ها، تهدیدی برای اسرائیل است اما برای ما (ایتالیا) تهدید واقعی متئو سالوینی نام دارد که به همدستی با نتانیاهو روی آورده است.
این نشریه افزود، نخست وزیر رژیم اسرائیل که به دلیل اتهام فساد مالی با مشکلات بزرگی روبه روست قصد دارد با ایجاد تنش در منطقه و حتی راه اندازی یک جنگ جدید، مقام خود را حفظ کند. با این حال وزیر کشور ایتالیا در خانه دیگران به جنگ افروزی مشغول شده است.
سالوینی در توییتر خود ادعا کرد، آنهایی که طالب صلح هستند از حق موجودیت و امنیت رژیم اشغالگر قدس هم دفاع می کنند. من از مناطق مرزی اسرائیل و لبنان دیدن کردم، یعنی همانجایی که حزب الله تونل زیرزمینی حفر می کند تا به «سنگر دموکراسی» در این منطقه حمله کند.
این نشریه می نویسد، چه کسی چنین اطلاعاتی را به سالوینی داده است؟ حزب الله موشک در اختیار دارد و از آنها در جنگ سال 2006 استفاده کرده بود. اما به نظر نمی رسد که حزب الله موشک هایش را در داخل تونل های زیرزمینی مرز اسرائیل جاسازی کرده باشد تا به دست نظامیان اسرائیلی بیافتد. حتی ارتش اسرائیل یا خود نتانیاهو هم تا کنون چنین اظهاراتی نکرده اند.
به نوشته این نشریه، اظهاراتی که سالوینی با چنین بی پروایی بر زبان می آورد به خاطر اسرائیل نیست، بلکه صرفأ به نفع نتانیاهو می باشد. وی همچنین در حالی از حزب الله لبنان به عنوان ‹ تروریست های اسلامی› نام می برد که این تشکیلات هم در پارلمان و هم در دولت لبنان حضور دارد.
این نشریه افزود، شاید دیپلمات های باهوش ایتالیایی باید به وزیر کشور اطلاع بدهند که حزب الله در سوریه و در لبنان به نبرد علیه داعش و افراط گرایان مشغول بوده و دهکده های مسیحی نشین مانند معلولا را که در آنها هنوز به زبان آرامی عیسی مسیح صحبت می شود، آزاد کرده است.
در مقابل، نتانیاهو به حمایت از افراط گرایان مخالف اسد در بلندی های جولان مشغول بوده است. مگر این افراط گرایان تروریست نیستند؟ کسی باید به سالوینی بگوید که حواسش به حرفهایش باشد، چون در آن منطقه وضعیت بسیار پیچیده ای وجود دارد. در هر صورت یا وزیر کشور ما از این مسائل بی اطلاع است یا ترجیح می دهد قرائت خودش را از مسائل ارائه بدهد.
نشریه آنلاین تیسکالی ادمه داد، به ابتکارعمل نمایندگان کمونیست کنست، در اعتراض به سفر سالوینی تظاهراتی در برابر موزه هولوکاست بیت المقدس برگزار شده است. داو چنین نماینده حزب کمونیست در کنست می گوید: سالوینی رهبر راست افراطی در ایتالیاست. او از موسولینی تجلیل می کند و به آزار و تعقیب اقلیت ها مشغول است. سفر او به سرزمین های اشغالی توهین به خاطره بازماندگان هولوکاست است و نباید در برابر این مسئله سکوت کرد.
هدف واقعی سالوینی از سفر به اسرائیل کسب وجهه در سطح بین المللی و نزد برخی از کشورها در خاورمیانه است. به عبارت دیگر رهبر حزب ‹اتحاد› ایتالیا می خواهد از قالب وطنی درآمده و به خود چهره بین المللی بگیرد. احتمالأ سفر بعدی او به ریاض خواهد بود تا دست محمد بن سلمان آمر قتل جمال قاشقجی ، را بفشارد. همانطور که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه برای حمایت از منافع اقتصادی فرانسه به زودی راهی ریاض خواهد شد. قدر مسلم این است که سالوینی هیچگاه کلمه ای در انتقاد از تحریم علیه ایران یا به نفع فلسطینی ها بر زبان نخواهد آورد.
معاون نخست وزیر و وزیر کشور ایتالیا روز سه شنبه برای سفر دو روزه وارد سرزمین های اشغالی شد.

آمار بی‌خانمان های انگلیس دراثر سیاست ریاضتی (نئولیبرالی) روبه افزایش است

تازه‌ترین گزارش وزارت کشور انگلیس، در آستانه پایان سال میلادی 2018 نشان می‌دهد که آمار افراد بی‌خانمان در این کشور طی یک سال گذشته روند افزایشی طی کرده که این معضل به گفته تحلیل گران، در اثر تشدید ریاضت‌های اقتصادی دولت «ترزا می» به وجود آمده است.

در این آمار که یک نسخه آن در تارنمای وزارت کشور منتشرشده آمده است که طی یک سال گذشته بالغ‌بر 120 هزار کودک در انگلیس در اقامتگاه‌های موقت و غیر مناسب زندگی کرده‌اند.
این آمار همچنین حاکی است که تا ژوئن 2018 میلادی، 82 هزار و 310 خانوار در اقامتگاه‌های موقت مستقر بوده که این میزان در قیاس با سال قبل 5 درصد و در قیاس با هشت سال پیش 71 درصد افزایش داشته است. افزون بر این، بیش از 2 هزار و 500 خانواده در خوابگاه و 3 هزار و 740 خانوار دیگر هم در اردوگاه پناه‌جویان اسکان داده ‌شده‌اند.
نشریه گاردین با انتشار گزارشی در این رابطه، به نقل از «تری الفات» رئیس موسسه انگلیسی مسکن نوشته است: این آمار نشان‌دهنده واقعیت تلخ بحران بی‌خانمانی در این کشور است. اینکه 120 هزار کودک در اقامتگاه‌های موقت زندگی می‌کنند، مایه شرمساری دولت به شمار می‌رود.
گزارش وزارت کشور انگلیس نشان می‌دهد که لندن بیشترین آمار افراد بی‌خانمان را به خود اختصاص داده است. بر اساس این آمار 56 هزار بی‌خانمان طی یک سال گذشته در واحدهای مسکونی موقت زندگی کرده‌اند.
مشکل هنگامی جدی می‌شود که بدانیم آمار یادشده بیانگر بخشی از معضل بی‌خانمانی در انگلیس است چراکه این آمار، شامل افراد کارتون خواب و آن‌هایی که بنا به هر دلیلی به ثبت‌نام خود در فهرست افراد بی‌خانمان وزارت کشور تمایل ندارند، نمی‌شود.
موسسه انگلیسی شل‌تر (پناهگاه) در گزارشی که به ‌تازگی منتشر کرده است آمار افراد بی‌خانمان را 320 هزار نفر تخمین زده است.
انجمن دولت‌های محلی انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرده است: بسیاری از مناطق انگلیس از عهده آمار رو به افزایش افراد بی‌خانمان برنیامده و قادر نیستند تا آن‌ها اسکان دهند. استقرار افراد در اقامتگاه‌های موقت نه‌تنها به لحاظ مالی برای شهرداری‌ها راه‌حل پایداری نیست بلکه زندگی خانواده‌ها را مختل کرده است.
افزایش تعداد بی‌خانمان‌ها در انگلیس در حالی صورت می‌گیرد که دولت این کشور تاکنون وعده‌های زیادی را برای حل بحران مسکن ارائه کرده اما نتوانسته است این مشکل و معضل اجتماعی را حل کند.
بی‌خانمانی در انگلیس از دهه 90 میلادی تا سال 2010 به طرز قابل‌توجهی کاهش یافت اما از سال 2010 به این‌سو هم‌زمان با به قدرت رسیدن محافظه‌کاران، رشد بی‌سابقه‌ای را باوجود وعده‌های فراوان آن‌ها برای ساخت خانه‌های ارزان‌قیمت تجربه کرده است.
فروش واحدهای مسکونی متعلق به دولت که اغلب افراد بی‌خانمان در آن زندگی می‌کردند، یکی راهکارهایی بود که محافظه‌کاران برای ایجاد مولدهای مالی در عرصه مسکن به اجرا گذاشتند تا از طریق ساخت واحدهای کوچک و ارزان‌تر خانواده‌ها را صاحب مسکن کنند. اما این مساله در اصل به آواره شدن مردم و گسترش معضل بی‌خانمانی دامن زده و دولت همچنان نتوانسته توازنی میان عرضه و تقاضای مسکن ایجاد کند.
در جریان همه‌پرسی سال 2016 احزاب دست راستی موفق شدند تا اصلی‌ترین عامل گسترش بی‌خانمانی و فقر در این کشور را به آمار بالای مهاجران نسبت داده که درنتیجه آن مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند.
با این ‌حال تشدید معضل بی‌خانمانی و تعمیق شکاف طبقاتی در جامعه، به‌رغم گذشت دو سال از برگزاری همه‌پرسی برگزیت، اینک به‌وضوح در خیابان‌های انگلیس مشاهده می‌شود.

 

پاکستان «صدای‌آمریکا» را خاموش کرد

به نقل از رسانه وابسته به وزارت خارجه آمریکا، «فواد چودری» (Fawad Chaudhry) وزیر اطلاعات پاکستان اعلام کرد که وبسایت‌ های صدای امریکا در این کشور مسدود شده اند.

وزیر اطلاعات پاکستان دلیل خود از این اقدام را انشتار «گزارش‌های مغرضانه و دروغ» از سوی این وب سایت ها اعلام کرده است.

وی در این خصوص تصریح کرد: ماجراهائی که آن ها نقل می کنند تنها برجسته سازی روایتی خاص بدون ارائه دیدگاهی بیطرفانه است؛ در حالیکه خیلی موارد دیگر نیز در کشور ما اتفاق می افتد و بیشتر آن ها مثبت هستند.

این در حالیست که رسانه موسوم به صدای آمریکا، مسدود شدن وبسایت‌ های اردو و پشتوی خود در پاکستان را مورد تأئید قرار داده است.

لازم به ذکر است، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیروز سه شنبه اعلام کرد که واشنگتن دولت پاکستان را در فهرست ناقضان آزادی دینی قرار داده است.

وزیر خارجه آمریکا در این خصوص اعلام کرد: اسلام آباد را در لیست کشورهائی با نگرانی های خاص در ارتباط با محافظت از مردم در عبادت هایشان مطابق با اعتقادات آن ها قرار داده ایم. واشنگتن نمی تواند چنین سرکوب هائی را تحمل کند!

وزارت خارجه پاکستان نیز ساعاتی پیش در واکنش به قرار گرفتن در فهرست ناقضان آزادی دینی از سوی آمریکا اعلام کرد که پاکستان یک جامعه چند مذهبی است و برای حفاظت از اقلیت های مذهبی نیازی به درس گرفتن از دیگران ندارد.

اتهام دیپلمات سابق کانادا به خطر انداختن امنیت چین است

به نقل از روزنامه گلوبال تایمز چین ، وزارت خارجه چین پیشتر به کانادا هشدار داده بود که به دلیل دستگیری «سابرینا منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت هواوی چین، روابط دو کشور بشدت تحت تاثیرات منفی قرار خواهد گرفت.
اگرچه او اکنون با یک وثیقه 7 میلیون و 500 هزار دلاری آزاد شده است اما چین از کانادا خواسته است هر چه زودتر به طور کامل از این فرد رفع اتهام کرده و پرونده را مختومه کند.
در همین حال گروه بین المللی بحران که ‹مایکل کاوریک› دیپلمات سابق کانادا برای آن کار می کرده اعلام نموده که وزارت امنیت عمومی چین مسئول دستگیری او است.
این گروه افزوده که این وزارتخانه حاضر به دادن اطلاعات درباره دستگیری این فرد و اینکه درکجا نگهداری می شود، نیست و اطلاعاتی در اختیار نمی گذارد.
وزارت خارجه چین حاضر به توضیح چندانی درباره این فرد نشده اما اعلام کرده است که احتمالا او «بخشی از ضوابط و مقررات مربوط به شرکت های غیردولتی خارجی را نقض کرده است».
لوکانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در مصاحبه ای در پکن در پاسخ به سوالات خبرنگاران در این خصوص گفت گروه بین المللی بحران در چین ثبت نشده است و فعالیت های کارکنان آن تخطی از مقررات محسوب می شود و چین طبق قانون با این موضوع برخورد خواهد کرد.
گروه بین المللی بحران در بیانیه ای آورده است این تبعه کانادا که برای این گروه کار می کرده دوشنبه شب از سوی اداره امنیت عمومی شهر پکن که زیر نظر وزارت امنیت عمومی فعالیت می کند دستگیر شده است.
هنوز هیچ ارتباطی بین دستگیری مدیر ‹هواوی› در کانادا با این دیپلمات سابق کانادایی در چین مشخص نشده است اما این اتفاق درست چند روز پس از بازداشت خانم وانگژو در ونکوور می افتد.
‹مایکل گاوریک› بر اساس گزارش موجود مشاور ارشد بخش آسیای شمال شرقی گروه بین المللی بحران بوده که در چین دستگیر شده است.
این گروه از اینکه وی در کجا نگهداری می شود ابراز بی اطلاعی کرده اما اعلام کرده است که برای یافتن وی و دستیابی به اطلاعات بیشتر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.
سوالاتی از سوی رسانه های خارجی برای وزارت خارجه و وزارت امنیت عمومی چین نمابر شده است که فعلا این دو دستگاه به آنها پاسخی نداده اند.
‹کاوریگ› بین سال های 2013 تا 2016 میلادی به عنوان دیپلمات در پکن و هنگ کنگ خدمت می کرده است او از فوریه سال 2017 به طور تمام وقت کارشناس گروه بین المللی بحران بوده است و به زبان چینی تسلط دارد.

کانادا از مفقود شدن دومین تبعه این کشور در چین خبر داد

به نقل از خبرگزاری فرانسه، کانادا اعلام کرد دومین تبعه این کشور در چین پس از انجام بازجویی ها «مفقود» شده است.

رسانه های دولتی در چین اعلام کردند دومین کانادایی مفقود شده در چین مظنون به فعالیت هایی است که امنیت ملی را تهدید می کنند.

خروج چین از پارس جنوبی تحت فشار آمریکا

شرکت ملی نفت چین تحت فشار ایالات متحده سرمایه‌گذاری در پروژه پارس جنوبی را متوقف کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، شرکت ملی نفت چین (CNPC) سرمایه گذاری در میدان گازی پارس جنوبی ایران را تحت فشار ایالات متحده متوقف کرده است.

این تصمیم در تعلیق سرمایه گذاری پس از چهار دور مذاکره بین ایالات متحده و چین در پکن گرفته شده است. در طی این مذاکرات، هیئت آمریکایی اصرار داشت که CNPC از هرگونه سرمایه‌گذاری در ایران خودداری کند.
تاکنون CNPC و مقامات ایرانی درباره این تعلیق سرمایه گذاری اظهار نظر نکرده‌اند.
25 نوامبر 2018 بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران اعلام کرد CNPC به طور رسمی جایگزین شرکت فرانسوی توتال در پروژه پارس جنوبی فاز 11 شده است.
پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی در جهان است که ذخایر آن 13.8 تریلیون متر مکعب تخمین زده می شود. ایران به تدریج برداشت از این ذخایر را شروع کرده و این منطقه را به 28 فاز تقسیم نموده است.

شرکت «روس نفت» ار ترس تحریم ها از همکاری با ایران کنار کشید

شرکت «روس نفت» که تصمیم به اجرای پروژهای مشترک با شرکت ملی نفت را ایران را داشت، از این تصمیم منصرف شد.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه ودموستی نوشت؛ شرکت «روس نفت» که تصمیم به اجرای پروژهای مشترک با شرکت ملی نفت را ایران را داشت، از این تصمیم منصرف شد.
منبع این خبر اعلام کرد که مذاکرات به دلیل تهدید تحریم ها آمریکا علیه ایران در تابستان 2018 متوقف گردید. از دلایل خروج از ایران می توان به تغییر استراتژی این شرکت دولتی اشاره کرد و این شرکت در حال حاضر تصمیم دارد تمرکز خود را به فعالیت در داخل روسیه اختصاص دهد.
این منبع افزود: «روس نفت» هیچگونه تعهدی نسبت به ایران نداشته و سرمایه گذاری در این کشور صورت نگرفته است، بنابراین ضرر و زیانی وارد نشده است.
در اوایل نوامبر سال 2017 «روس نفت» و شرکت ملی نفت ایران نقشه راه برای اجرای طرح های استراتژیک در زمینه استخراج معادن نفت و گاز در خاک ایران را امضا کردند.
ایگور سچین، رئیس «روس نفت» در آن زمان اعلام کرد که این شرکت و شرکت ملی نفت ایران می توانند پروژه هایی را با سرمایه گذاری حدود 30 میلیارد دلار و استخراج حدود 55 میلیون تن نفت در سال را اجرا کنند.

مرکل: آلمان خواستار تمدید تحریمهای اتحادیه اروپا علیه روسیه است

به نقل از تاس، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان اظهار داشت که آلمان در نشست اتحادیه اروپا به منظور ادامه تحریم ها علیه روسیه سخنرانی خواهد کرد.

مرکل گفت: صریح و بی پرده می گوییم که خواستار ادامه تحریم ها علیه روسیه خواهیم بود. ما ادعاهای فعلی روسیه راجع به دریای آزوف را قبول نداریم.

گفتنی است که در سال ۲۰۱۴، اتحادیه اروپا به دلیل اتفاقات بین اوکراین و روسیه و الحاق کریمه به روسیه، تحریم هایی را علیه این کشور اعمال کرد. بروکسل همچنین مذاکرات برای سفر بدون ویزا و توافقنامه های همکاری جدید را تعلیق کرد. تعدادی از مقامات روسی نیز از ورود به اتحادیه اروپا منع شدند و دارایی های آنها مصادره شد. علاوه بر این، محدودیت های تجارت، مالی و نظامی نیز علیه روسیه اعمال شد. این تحریم ها چندین بار تمدید شده اند. بسته فعلی تحریم های اقتصادی در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ به پایان میرسد.

شایان ذکر است اخیرا، به دلیل ورود غیرقانونی کشتی های نظامی اوکراین به حریم دریایی روسیه رابطه مسکو و کی یف تیره شده است. در پی این اتفاق، رئیس جمهور اوکراین پیمان دوستی این کشور با روسیه و همچنین برخی توافقنامه های بین دو کشور را لغو کرد. اوکراین همچنین خواستار قطع ارتباط سایر کشورها با روسیه شده است.

«محمد عبدالسلام»: بخش‌هایی از یمن در اشغال انگلیس، عربستان و امارات است

«محمد عبدالسلام» رئیس هیأت ملی یمن در مذاکرات صلح که در «استکهلم» در حال برگزاری است، با اشاره به استمرار مناقشات بر روی برگه برای حل و فصل سیاسی بحران یمن تاکید کرد که این هیأت تا به این لحظه به این یقین نرسیده که از صلح در کشورش حمایتی حقیقی می‌شود.

وی سه شنبه شب (11 دسامبر)، در گفت‌وگو با شبکه «المسیرة»، اظهار داشت: هیأت ملی مذاکره‌کننده با تمام برگه‌هایش برای تحقق امری ملموسی به منظور حل و فصل رنج ملت یمن، حاضر بود.

عبدالسلام درباره پرونده اسرا گفت که کمیته اسرا از همان آغاز مذاکرات در آمادگی کامل بود؛ اما پرونده‌های هیأت طرف مقابل دارای نقص‌های زیادی بود. توافق‌نامه تبادل اسرا، تمامی اسرا حتی اسرای موجود در زندانهای سعودی و اماراتی را شامل می شود و اصل توافق مذکور، بر این اساس بود که همه اسرای یک طرف در مقابل همه اسرای طرف مقابل آزاد شوند. ما اسامی اسرای در بند طرف مقابل را با تمام جزئیات و اینکه هر کدام در چه زندانی است، در دست داریم.

وی درباره پیشنهادات سازمان ملل درباره اوضاع در استان «الحدیده» گفت: طرف مقابل به الحدیده تجاوز کرده است. لذا بایدبه ویژگی‌های انسانی این استان کاملا آگاه باشد و هیأت ملی کلیه توجیه‌های آنها را رد کرده است.

رئیس هیأت مذاکره کننده یمنی درباره حضور نیروهای خارجی در یمن نیز هشدار داد و گفت: حضور نیروهای خارجی در یمن مخالف قانون اساسی یمن و قطعنامه‌های شورای امنیت است. تا زمانی که ما به دنبال ایجاد راهکاری سیاسی در کشور هستیم، حضور نیروهای خارجی در یمن هیچ توجیهی ندارد. مناطق اشغال‌شده یمن تحت سیطره و کنترل بریتانیا، عربستان سعودی است نه دولتی که آن را دولت قانونی یمن می‌نامند.

وی افزود: هیچ طرفی نمی‌تواند خواستار حضور نیروهای خارجی در یمن باشند.

عبدالسلام درباره پرونده اقتصادی نیز اظهار داشت: درباره این پرونده نیز با توجه به اقدامات فنی بزرگی که هیأت ملی ارائه کرده، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است. پیش‌نویس پیشنهادهای مورد توافق در سطح اقتصادی بررسی شده است و تنها نیازمند برخی اصلاحات است.پیشنهادهای ارائه شده نیز ثابت نیستند و قابل تغییرند. اما به هر حال، پیشرفتی خوب درباره آتش‌بس در برخی مناطق حاصل شده است.

چهارمین دور مذاکرات صلح یمن از 6 دسامبر جاری با حضور طرف های یمنی به همراه «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در استکهلم سوئد آغاز شد و هنوز ادامه دارد.ابتدا قرار بود این مذاکرات، ششم سپتامبر در ژنو سوئیس برگزار شود، اما با مانع‌تراشی‌های ائتلاف سعودی این امر محقق نشد.

ائتلاف سعودی از مارس 2015 به بهانه بازگرداندن رئیس‌جمهور مستعفی یمن به قدرت، تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور را آغاز کرد اما تا به امروز به هیچ یک از اهداف اعلامی دست نیافته است و صرفا موجب تخریب زیرساختها و تاسیسات حیاتی این کشور فقط و کشته و زخمی شدن هزاران شهروند یمنی شده است.

 

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: