پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

خبرها کریم سیاحی: مشکل ما را حل نکنید کار به جاهای باریکتر خواهد کشید

 

خبرها

کریم سیاحی: مشکل ما را حل نکنید کار به جاهای باریکتر خواهد کشید

میثم آل مهدی: اگر کسی فکر می‌کند که ما انسان‌های ساده‌یی هستیم که از رویمان رد

شود؛ سخت در اشتباه است.

download

۲۴آذر۱۳۹۷

در جریان تظاهرات کارگران گروه ملی فولاد اهواز که امروز شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ برای سی و ششمین روز متوالی برگزار شد؛ کریم سیاحی، نماینده کارگران گروه ملی فولاد اهواز و میثم آل مهدی، از کارگران گروه ملی فولاد، سخنرانی کردند.

میثم آل مهدی: ما هرکدام یک قطره از بارانیم؛ اما کنار همدیگر یک دریا هستیم.

میثم آل مهدی هفته گذشته توسط اداره اطلاعات اهواز دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شد؛ اما، با فشار مردم و کارگران آزاد شد. وی در توصیف قدرت کارگران،در جمع کارگران و شهروندان زن و مرد اهوازی که به این تظاهرات پیوسته بودند؛ گفت: برادران ما کارگری بیش نیستیم؛ یک قطره از بارانیم؛ اما کنار همدیگر یک دریا هستیم.

اگر کسی بخواهد فکر این را بکند که ما انسان‌های ساده‌یی هستیم و خیلی راحت می‌شود از رویمان گذشت سخت تو اشتباهه.

ما کنار همدیگر متحد می‌ایستیم تا نابودی مافیا.

سخنرای میثم آل مهدی با شعار« مرگ بر مافیا» توسط کارگران مورد تایید قرار گرفت.

هشدار کریم سیاحی به نظام : مشکل ما را حل نکنید کار به جاهای باریکتر خواهد کشید

پس از میثم آل مهدی، کریم سیاحی نماینده کارگران گروه ملی فولاد اهواز به ایراد سنخرانی پرداخت و طی سخنانی پرشور که چندین بار مورد تشویق شدیدکارگران قرار گرفت؛ گفت: «استاندار ترسو و مسئولینی که کنار تو ایستادند، که این استان را به ذلت و خواری کشاندید ما هشدار دادیم که شنبه پایه های استان میلرزد. یک تصویر از این ور بگیر تا این ور که ببینید مردم چطور کنار ما دارند می ایستند. همین روزها این پایه ها را می‌لرزانیم به امید خدا»

سپس جمعیت با هم خروش هیهات مناالذله سردادند. سیاحی سپس افزود: معاون وزیر و فلانی و فلانی الی ماشاالله شما همه مسئولید و هیچ مسئولیتی ندارید الا اینکه فکر شکم های خودتونید. اگر فکر ما بودید وضع این مردم و این کارگران این طور نبود. خدا لعنت تون کنه و ما هم لعنت تون می کنیم.

کریم سیاح نماینده کارگران گروه ملی فولاد اهواز سپس به نظام هشدار داد و گفت: «مشکل گروه ملی و صنعت خوزستان را حل کنید؛ حل کنید؛ حل کنید؛ وگرنه بدجوری به پای شما می پیچیم. حل کنید تا به جاهای باریکتر نکشیده است.

کارگران شجاع و هموطنانی که به آ‌ن‌ها پیوسته بودند با شعار «مشکل ما حل نشه اهواز قیامت میشه» سخنان وی را مورد تایید قرار دادند.

https://t.me/IranKargar96/42249

 

۷۰۰ میلیون چینی ۴۰ سال گذشته از فقر رهایی یافتند

رئیس دفتر کمک به فقر شورای دولتی چین اعلام کرد این کشور در ۴۰ سال گذشته به دنبال اجرای سیاست حزب کمونیست جمهوری خلق چین، بیش از ۷۰۰ میلیون نفر از جمعیت فقیر روستایی را از فقر و تهیدستی نجات داده است.

به گزارش ایرنا ‹لیو یونگ فو› روز شنبه در پکن در جمع خبرنگاران تاکید کرد پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ همه جمعیت فقیر کنونی روستایی چین از فقر نجات پیدا کنند و دیگر شاهد یک شهرستان فقیرنشین در کشور نباشیم که نشان از معجزه روش فقرزدایی چین است.
او با اشاره به اینکه امسال برابر با چهلمین سالگرد اجرای سیاست اصلاحات کنترل شده اقتصاد سرمایه داری با کنترل دولتی است تاکید کرد ظرف ۴۰ سال گذشته نرخ فقر در روستاهای چین از ۹۷.۵ درصد پیوسته کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۸ این شاخص به کمتر از ۲ درصد برسد.
رییس دفتر کمک به فقر شورای دولتی چین علت اصلی موفقیت چین در فقرزدایی را انتخاب راهی منطبق با وضعیت چین اعلام کرد.
او ویژگی اصلی این مسیر را رهبری حزب کمونیست چین و نقش دولت در آن عنوان کرد و افزود: جمعیت چین عظیم و تعداد فقیران آن خیلی زیاد است، بدون اقدامات نظام‎مند و گسترده، این مساله حل نمی‌شود.
‹لیو› دومین ویژگی را پایبندی بر آبادانی منطقه و نیروی انسانی عنوان کرد و افزود: راه اندازی نظام ارزیابی چند جانبه دقیق و سختگیرانه از دیگر دلایل موفقیت چین در اجرای این طرح بزرگ است.
به گفته وی برای تضمین کارایی آبادانی و فقرزدایی، چین همواره بر سیستم نظارت و ارزیابی دقیق پایبند بوده و تا حد امکان از ‹فقرزدایی جعلی› جلوگیری و امور فقرزدایی را با دقت عملی می‎کند.
رئیس دفتر کمک به فقر شورای دولتی چین تاکید کرد کسانی که می‌‎خواهند با سو استفاده از امکانات در اختیار گذاشته شده، روزگار را به بطالت بگذارند، موفق نمی‌شوند.
وی ادامه داد: چین یک سیستم اطلاعات فقرزدایی سراسری دارد که نشان می‎دهد چه کسی متعلق به جمعیت فقیر است، علت فقر او چیست و چه اقدامی برای کمک وی انجام شده است.
لیو با بیان اینکه از سال ۲۰۱۳ تا کنون هر سال ۱۰ میلیون نفر از فقر و تهیدستی رهایی یافته اند تصریح کرد اکنون امور عمده کمک به فقیران در مناطق بسیار فقیر مانند منطقه خودمختار تبت، مناطق تبتی نشین چهار استان ‹چین های’، ‹یون نن’، ‹شی چوان› و ‹گانسو’، ناحیه جنوبی منطقه خودمختار ‹ایغور شین جیانگ› و ایالت ‹لیانگ شن› استان ‹شی چوان’، ایالت ‹نوجیانگ› استان ‹یون نن› و شهرستان ‹لین شیای› استان گانسو که شرایط طبیعی آنها سخت و پایه اقتصادی آن ضعیف است، انجام می شود.
به گفته وی علاوه بر این، عملیات فقرزدایی همچنین در همه شهرستان هایی که نسبت فقر آن از ۱۸ درصد بیشتر است و همه دهکده‌هایی که نسبت فقر آن از ۲۰ درصد بالاتر باشد در حال اجراست.
لیو گفت: در مجموع ۳۳۴ شهرستان بسیار فقیر هدف عمده فقرزدایی چین در دو سال آینده خواهند بود.
او با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت چین در فقر به سر می‎برند تاکید کرد چین اقدامات متفاوتی در قبال جمعیت فقیر اتخاذ خواهد کرد کسانی که توان کار دارند به توسعه صنایع یا کسب و کار در مناطق خارجی تشویق می‎شوند در قبال جمعیت فقیر بدون توان کار نیز به طور عمده تامین اجتماعی، حداقل شرایط زندگی را ارائه می دهد.
رئیس دفتر کمک به فقر شورای دولتی چین با اشاره به اینکه برای تحقق هدف فقرزدایی تا سال ۲۰۲۰ هنوز دو سال مانده است افزود: افزایش درامد سرانه جمعیت فقیر به چهار هزار یوان، نداشتن نگرانی در مورد خوراک و پوشاک، برخورداری از آموزش همگانی، خدمات درمانی پایه و مسکن امن از جمله شاخص های مبارزه با فقر است و اگر چنین مسائلی به عنوان خط قرمز حل نشود، هدف رهایی از فقرزدایی مطلق محقق نمی شود.
لیو عنوان کرد چین همواره با روی باز تجربیات کشورهای خارجی در زمینه فقرزدایی را یاد گرفته است و به طور فعال با آفریقا، آمریکای لاتین، آسه آن و کشورهای یک کمربند- یک جاده در زمینه فقرزدایی همکاری داشته تا در زدودن فقر از چهره جهان سهمی داشته باشد.

ناشر انگلیسی از چاپ مقاله علمی به دلیل تحریم‌ها علیه ایران خودداری کرد

گروه «تیلور اند فرانسیس»، شرکت ناشر مستقر در انگلیس از انتشار یک مقاله در زمینه ریاضیات در یکی از مجله‌های علمی‌اش به دلیل تحریم‌ها علیه ایران خودداری کرد.

«تاد یانگ»، یکی از همکاران سردبیری ژورنال Dynamical Systems و استاد ریاضیات دانشگاه اوهایو گفته این مجله در نامه‌ای به نویسندگان مقاله تصریح کرد: «تیلور اند فرانسیس، با توجه به تحریم‌های مربوط به وابستگی سازمانی یکی از نویسندگان قادر به انتشار این مقاله نیست.»

یانگ گفته که این تصمیم بدون مشورت با سردبیران یا هیئت تحریریه مجله گرفته شده است. او گفت: «بسیار شگفت‌زده و متأسف شدیم. ما خواستار توضیح ناشر و لغو این تصمیم شده‌ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم.»

تیلور اند فرانسیس روز سه‌شنبه گفت قصد تجدیدنظر در این تصمیم و انتشار مقاله مورد نظر را دارد. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «در این مورد، ما سیاست‌های شرکتمان را در زمینه تحریم‌های تجاری بین‌المللی اعمال کردیم. این سیاست‌ها به منظور اطمینان از پایبندی به قانون‌ها و مقررات انگلیس، آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل به کار گرفته شده‌اند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «با وجود این، ما فعالانه در حال بررسی نحوه اعمال این سیاست‌ها برای انتشار مقاله‌های پژوهشی هستیم. این اقدام را برای این انجام می‌دهیم که ما ضمن پایبندی به تمامی قوانین بین‌المللی اطمینان حاصل کنیم اعمال قوانین تناقضی با آزادی علمی یا استقلال هیئت سردبیری ندارد.»

تیلور اند فرانسیس همچنین نوشته است: «با توجه به اینکه این سیاست تحت بررسی است معتقدیم لغو این تصمیم و بازگرداندن مقاله مورد نظر برای انتشار، منصفانه است.»

لیندسی‌گراهام، سعودی ها هیچ چیر نیستند

لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه آمریکا از ایالت کارولینای جنوبی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در پاسخ به مجری که از او درباره تهدید عربستان علیه آمریکا مبنی کاهش فروش نفت سئوال کرده بود، اعلام کرد: اگر سعودی‌ ها نفت نفروشند، از گرسنگی خواهند مُرد. به همین دلیل آنها مطمئنا کاری که برای اقتصاد نفتی‌ شان مناسب است را انجام خواهند داد.

مجری فاکس نیوز سپس پرسید: «آیا شما می‌ گویید ما در هیچ زمینه‌ ای به آنها نیاز نداریم؟»، که سناتور ایالت کارولینای جنوبی در پاسخ گفت: نه نیاز نداریم. نیاز آنها به ما، هزار برابر بیشتر از نیاز ما به آنها است.

لیندسی گراهام در ادامه در این مصاحبه بار دیگر بر نقش محمد بن‌سلمان در ترور جمال خاشقجی روزنامه‌ نگار منتقد سعودی تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه این فرد (محمد بن‌سلمان) تا این اندازه دیوانه است و فردی را در کنسولگری ترکیه کشته، چرا ما باید به او سلاح‌ هایی بدهیم که شاید او به روس‌ ها یا چینی‌ها بدهد. تا زمانی که محمد بن سلمان این اطراف باشد، من رابطه عادی و معمول با عربستان سعودی نخواهم داشت.

تظاهرات در پاریس به خشونت کشیده شد

به گزارش شبکه تلویزیونی bfm، در پنجمین هفته متوالی اعتراض ها علیه سیاست های امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، خیابان شانزه لیزه روز شنبه نیز شاهد اعتراض و زد و خورد پلیس با معترضان بود.
نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان به سیاست های مکرون، به استفاده از گاز اشک آور در این خیابان روی آورد.
در حالی که وزارت کشور فرانسه تعداد تظاهرات کنندگان را بسیار کمتر از هفته گذشته اعلام می کند، برخی معترضان معتقدند که علت اصلی آن مسدود شدن خیابان های منتهی به شانزده لیزه توسط پلیس بوده است.
همچنین معترضان با سردادن شعار ‹دروغگو’، به نحوه اطلاع رسانی رسانه های فرانسوی انتقاد کردند که به درستی پیام آنها را منتشر نمی کند.
بر اساس آخرین گزارش ها، تاکنون یکصد و 60 تن از معترضان توسط نیروهای پلیس بازداشت شده اند.
همچنین، صدها تن از معترضان فرانسوی، با تجمع بر روی پلکان ساختمان اپرای پاریس، با شعارهایی خواستار استعفای مکرون شدند.
همزمان با پنجمین شنبه اعتراض های مردم فرانسه به سیاست های مکرون ، 69 هزار نیروی پلیس در سراسر فرانسه مسئولیت تامین امنیت را بر عهده گرفتند.
چهارده خودروی زرهی برای حمایت از نیروهای پلیس در خیابان های پاریس مستقر شده اند.
پلیس پاریس از همان ساعات اولیه صبح شنبه عبور و مرور در خیابان شانزه لیزه را ممنوع کرد اما تنها چند دقیقه بعد از رفع این محدودیت، معترضان تظاهرات آرام خود را در این خیابان آغاز کردند.
به گزارش ایرنا، مکرون رئیس جمهوری فرانسه به تازگی اعلام کرد که برای بهبود شرایط زندگی اقشار کم درآمد جامعه معافیت های مالیاتی و افزایش 100 یورویی حداقل دستمزد را در نظر می گیرد. دولت مکرون با اوجگیری اعتراض ها برنامه افزایش مالیات بر مصرف سوخت را نیز از بودجه سال 2019 کنار گذاشته است.
برنامه مذکور دلیل اصلی اعتراض های پنج هفته اخیر ‹جلیقه زردها› بود که با وجود عقبگرد دولت کماکان و با هدف تغییرات اساسی در سیاست های اقتصادی دولت و حتی استعفای مکرون ادامه داشته است.
پیشتر کاخ الیزه به بهانه برخورد با ‹شریف شیخات› عامل تیراندازی تروریستی استراسبورگ که 4 کشته برجای گذاشت، از جلیقه زردها خواسته بود تا تظاهرات امروز را لغو کنند تا توان پلیس صرف برخورد با تیرانداز این حادثه شوند. شیخات پنجشنبه شب گذشته (22 آذر) در درگیری با ماموران کشته شد.

پلیس فرانسه برای پنجمین «شنبه ناآرام» به حالت آماده‌باش در‌آمد

هزاران نفر از نیروهای پلیس و نیروهای شبه‌نظامی امروز شنبه در فرانسه به حالت آماده‌باش درآمده‌اند تا تظاهرات‌ «جلیقه‌زردها» را تحت کنترل درآورند.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، «میشل دلفوش» رئیس پلیس پاریس گفت که نیروهای پلیس مانند هفته گذشته مستقر شده‌اند و می‌کوشند تا ضمن استقرار در مناطق گسترده‌ به شناسایی افراد و خودرو‌ در آستانه تظاهرات امروز بپردازند و از بروز شورش و بی قانونی جلوگیری کنند. با این حال اماکن گردشگری در پاریس مانند موزه لوور و برج ایفل امروز باز خواهند بود.

در پی حادثه تروریستی سه‌شنبه در استراسبورگ که به کشته شدن چهار نفر منجر شد، وزرای فرانسوی خواستار توقف تظاهرات‌ها شده‌اند.امروز مشخص می‌شود که حادثه اخیر در بازار کریسمس استراسبورگ و سخنرانی دوشنبه شب «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه چه تاثیری بر تظاهرات‌های مردمی داشته است.

ماکرون دیروز هم گفت که فرانسه نیازمند آرامش، قانون و بازگشت به روند عادی است و از معترضان خواست تا به مذاکرات ملی در بعد کلان بپیوندند که طیف گسترده‌ای از مسایل سیاسی را شامل خواهد شد.

اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه ‌زردها» که از چندی پیش پیش شروع شده، با وجود عقب نشینی رئیس‌جمهور این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد.

دولت فرانسه اگرچه این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما جلیقه‌زردهای فرانسوی خواستار لغو آن هستند و از همین روی، همچنان آتش تظاهرات در کل فرانسه شعله‌ور است.

دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد؛ سیاستی که جرقه اعتراضات سراسری را زده است.

جزئیات کامل توافق طرف‌های یمنی در مذاکرات سوئد

گفت‌و‌گوهای صلح یمن در سوئد، پس از یک هفته سرانجام روز گذشته (پنج‌شنبه) به توافق انجامید. دفتر «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در یمن جزئیات کامل این توافق را منشتر کرده است.

طبق گزارش دفتر «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل متحد در یمن، طرفین در خصوص سه مسأله توافق کردند؛

۱- توافق در خصوص شهر الحدیده و بنادر «الحدیده، الصلیف و رأس عیسی
۲- ساز و کار اجرای توافق تبادل اسرا
۳- اعلام تفاهمات دو طرف در خصوص تعز

طرفین تعهد دادند:

* اجرای موارد توافق شده به صورت کامل و تلاش برای بر داشتن موانع پیش‌روی توافق

* از هر گونه اقدام یا تصمیمی که فرصت اجرای توافق را مختل می‌کند خودداری کنند

* التزام کامل به ادامه گفت‌و‌گوها بدون هیچ قید و شرطی در ماه ژانویه (در خصوص مکان مذاکره، متعاقبا توافق خواهد شد)

توافق در خصوص تعز

۱- تشکیل کمیته مشترک از طرفین که نمایندگانی از جامعه مدنی و سازمان ملل در آن حضور داشته باشند.

۲- طرفین اسامی نمایندگان خود در کمیته مشترک را به دفتر نمایندگی سازمان ملل اعلام کنند

۳- سازمان ملل زمان و مکان نشست اول کمیته مشترک را مشخص می‌کند

۴- کمیته مشترک اختیارات و ساز و کار خود را باید مشخص کند

۵- کمیته مشترک گزارش کار خود را باید به نشست مشورتی آتی ارائه دهد

توافق درباره شهر الحدیده و بنادر «الحدیده، الصلیف و رأس عیسی»

۱- توقف فوری درگیری‌ها در استان الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی که از زمان امضای توافق باید اجرایی شود.

۲- جابه جایی نیروهای دو طرف در بنادر وی دو طرف به استان و شهر الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی

۴- جمع‌آوری تمامی مظاهر نظامی در شهر

۵- تشکیل کمیته هماهنگی جا به جایی نیروها و نظارت بر روند آن از سوی اعضای از دو طرف.

۶-رئیس کمیته هماهنگی جابه جایی نیروها، گزارشات هفتگی خود در خصوص التزام طرفین را از طریق دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت ارائه کند.

۷- کمیته هماهنگی جابه جایی نیروها، به روند جابه جایی نیروها و همچنین جمع‌آوری مین‌ها از شهر الحدیده و بنادر نظارت خواهد کرد.

۸- سازمان ملل در حمایت از سازمان «بنادر دریای سرخ یمن» جهت اداره و بازرسی از بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی نقش رهبری دارد و در این راستا «مکانیزم راستی‌امیزی و بازرسی سازمان ملل درخصوص یمن» باید تقویت شود.

۹- تقویت حضور سازمان ملل در شهر الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی

۱۰- طرفین باید حضور سازمان در الحدیده را تسهیل کنند

۱۱- تمامی طرفین باید حرکت غیر نظامیان و کالا به شهر الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی را تسهیل کنند و مانعی بر سر راه وصول کمک‌های بشردوستانه ایجاد نکنند.

۱۲- تمامی درآمد بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی در شعبه بانک مرکزی یمن در الحدیده سپرده‌گذاری می‌شود تا حقوق کارمندان استان الحدیده و دیگر استان‌ها از طریق آن پرداخت شود.

۱۳- مسئولیت امنیت شهر الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی بر عهده نیروهای امنیت محلی طبق قانون یمن خواهد بود و در این راستا باید مسیرهای قانونی رعایت شود و موانع پیش روی مؤسسات محلی برای انجام وظایف خود برچیده شود.

نماینده سازمان ملل در یمن در پایان این توافق آورده است:

اجرای این توافق طی مراحلی که کمیته هماهنگی جابه‌جایی نیروها تعیین می‌کند، صورت خواهد گرفت و جا‌به‌جایی نیروها در مرحله اول در طول دو هفته و تکمیل آن در مرحله دوم به مدت ۲۱ روز پس از اجرای توافق انجام می‌شود.

طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

نشریه دست راستی «واشنگتن فری‌بیکن» روز جمعه به نقل از منابع آگاه از طرح گروهی از سناتورهای ضدایرانی آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران خبر داده است.

این نشریه به نقل از منابع مطلع نوشته هدف از این طرح که به رهبری «تد کروز» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی به سنا و مجلس نمایندگان ارائه شده، قطع دسترسی بانک‌های ایرانی به سیستم مالی بین‌المللی به بهانه حمایت آن‌ها از «تروریسم» است.

این طرح که به رؤیت خبرنگار فری‌بیکن رسیده، تمام بانک‌های ایرانی را حامی تروریسم و عامل پولشویی معرفی می‌کند و تحریم آن‌ها را خواستار می‌شود. بنا بر این گزارش، نمایندگان حامی این طرح دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را به اجرای کند تحریم‌های مالی علیه ایران با هدف جلب رضایت کشورهای اروپایی همکار با ایران متهم کرده‌اند.

طرح پیشنهادی این نمایندگان، علاوه بر نظام بانکی، نظام مالی و روش‌هایی مانند استفاده از ارزهای رمزنگاری شده (کریپتو کارنسی‌ها) برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و ادامه تجارت میان ایران و اروپا را نیز هدف قرار می‌دهد. مقابله با تلاش ایران برای حفظ ارزش ریال هم یکی دیگر از اهداف این طرح عنوان شده است.

کروز بامداد شنبه (به وقت تهران) با طرح دوباره این ادعا که توافق هسته‌ای منابع مالی لازم برای فعالیت‌های منطقه‌ای را در اختیار ایران قرار داد، در مورد طرحی که به سنا برده، در توییتر نوشت: «جبران این خسارت نیازمند اعمال فشار حداکثری به رژیم ایران است. اقدام رئیس‌جمهور ترامپ در آغاز روند خروج از توافق هسته‌ای، کاملا درست بود. قطع موثر [دسترسی] ایران به نظام مالی جهانی، که کارکرد این طرح است، یک گام بعدی لازم است.»

دولت ترامپ آبان ماه امسال تحریم‌های مالی و بانکی رفع‌شده ذیل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را احیا کرد، اما برای فروش نفت ایران و همچنین ارتباط ایران با سامانه پیام‌رسان مالی «سوئیفت» معافیت‌هایی صادر کرد. متحدان ترامپ در کنگره آمریکا صدور این معافیت‌ها را مورد انتقاد قرار داده و معتقدند که او برای راضی کردن اروپایی‌ها، تحریم‌ها را با سرعت کافی اجرا نکرده است.

همزمان با طرح کروز در سنا، در مجلس نمایندگان آمریکا هم «مایک گالاگر» نماینده جمهوری‌خواه ایالت ویسکانسین طرح مشابهی را ارائه کرده است که تاکنون با حمایت ۶ نماینده جمهوری‌خواه دیگر همراه شده است.

فری‌بیکن مدعی شده است که برخی از مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا با اعمال حداکثری تحریم‌ها علیه ایران مخالف هستند و با سیاست مد نظر ترامپ مخالفت می‌کنند. به همین دلیل این نمایندگان قصد دارند عملکرد خزانه‌داری آمریکا در ارتباط با ایران را هدف قرار دهند.

یک منبع در کنگره آمریکا که خواسته نامش فاش نشود، به این پایگاه گفته است: «وزارت خزانه‌داری در برابر اروپایی‌ها کوتاه آمد و اتصال ایران به نظام مالی جهانی را حفظ کرد.»

«مارکو روبیو»، «تام کاتن»، «تام تیلیس»، «کوری گاردنر»، «سندی هاید اسمیث» و «تاد یانگ» که همگی جمهوری‌خواه هستند، تاکنون از طرح کروز حمایت کرده‌اند. هنوز زمان رأی‌گیری در مورد این طرح مشخص نشده است.

تداوم جنگ آمریکا علیه مردم ویتنام و برنامه اخراج ‌مهاجران ویتنامی از آمریکا

براساس گزارش منابع خبری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که به سیاست های تبعیض نژادی و ضد مهاجرتی متهم است مدتهاست دولت ویتنام را برای استرداد هزاران نفر از مهاجران ویتنامی که بیش از 20 سال در آمریکا زندگی کرده اند، تحت فشار قرار داده است.

آمریکا علاوه بر جنایت های جنگی که در دهه 1970 علیه مردم آمریکا اعمال کرد ، اکنون با اتخاذ سیاست های مهاجرستیزانه سرنوشت بیش از 8 هزار نفر از اتباع ویتنامی که عمری را در شهرهای مختلف آمریکا زندگی کرده اند، در معرض خطر استرداد قرار داده است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ، در اوایل سال جاری فرمانی را امضا کرد که براساس آن میلیون ها نفر از مهاجران بسیاری از کشورهای مقیم شهرهای مختلف آمریکا اخراج می شوند.
براساس گزارش های رسانه ای ، دولت ترامپ از ویتنام خواسته است تا از سیاست های مهاجرتی این کشور برای اخراج این افراد حمایت کرده و این اتباع را دوباره بپذیرد.
براساس دستور مهاجرتی ترامپ، مسئولان مهاجرتی آمریکا با همتایان خود در هانوی برای بازگرداندن مهاجران ویتنامی که از سال 1995 تاکنون در آمریکا به سر می برند، گفت وگوهای متعددی انجام داده اند.
طبق گزارش شبکه خبری آمریکایی وکس، حدود 8 هزار مهاجر و پناهجوی ویتنامی براساس سیاست های مهاجرتی دونالد ترامپ درمعرض اخراج از این کشور قرار دارند.
این برنامه مهاجرتی بخشی از یک الگوی گسترده تر غیرانسانی دردولت ترامپ علیه مهاجران بسیاری از کشورهای مختلف دراین کشور با تمرکز بر فشار بر این مردم است ،بدون اینکه به نقش آمریکا در شرایط ایجاد شده برای آنها توجهی کند.
دولت ترامپ سعی کرده دراین برنامه تعداد افرادی را که می توان از این کشور اخراج کرد افزایش دهد، فارغ از اینکه این افراد دهها سال است که درآمریکا زندگی می کنند.
مشکل دولت ترامپ این است که آمریکا نمی تواند مهاجران را به کشورهایی که نمی خواهند آنها را بپذیرند، اخراج کند بنابراین فشارهای واشنگتن علیه هانوی برای پذیرش هزاران مهاجر و پناهجوی ویتنامی که در بیش از دو دهه اخیر آمریکا زندگی کرده اند، افزایش یافته است.
بهانه دولت ترامپ دراین زمینه این است که بسیاری از این افراد عمدتا از کسانی هستند که قوانین آمریکا را نقض کرده اند.
علاوه برویتنام، مکزیک و تعداد دیگری از کشورهای آمریکای لاتین نیز در شرایط کنونی درگیر سیاست های مهاجرستیزانه دولت دونالد ترامپ قرار گرفته اند.
تاکنون مکزیک و سه کشور دیگر آمریکای لاتین از سیاست جدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در برخورد با پناهجویان و مهاجران در کمیسیون آمریکایی حقوق بشر شکایت کردند.
مقامات امنیت داخلی آمریکا می گویند 10 هزار و 500 پناهجو اکنون در سراسر مرز مکزیک و آمریکا چادر زده اند و نقشه ورود به آمریکا را می کشند. بسیاری از این افراد با حضور درکاروانی از مهاجران از کشورهای آمریکای مرکزی، قصد ورود به آمریکا را دارند.
آمریکا که خود را بزرگترین مدعی حقوق بشر می داند همچنین اولین کشور مخالف قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درباره اقدام کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل (UNHVR) بود و دلیل مخالفتش را وجود مفادی در متن این قطعنامه در مغایرت با منافع مستقل دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا عنوان کرد.
جنگ آمریکا علیه مردم ویتنام از دهه 1970 با جنگ ویتنام شروع شد. دراین نزاع طولانی و خونین جنگنده های آمریکایی روزانه دهها تن بمب را نه تنها برفراز آسمان ویتنام فرو ریختند بلکه شهرهای لائوس را هم به دلیل همسایگی با این کشور بمباران می کردند تا راههای حمایت ویت کنگ ها ( مبارزان ویتنامی) از مرزهای همسایه را تخریب کنند.
گرچه تاکنون آمریکا رسما آماری از میزان تلفات خود در جنگ ویتنام ارائه نکرده اما برخی آمارها حاکی از آن است که جنگ ویتنام 3 میلیون نفر غیرنظامی از دو طرف جنگ (ویتنام شمالی و جنوبی) برجای گذاشت و برآوردها ،حاکی از کشته شدن بین 200 تا 250 هزار نفر از نظامیان آمریکا دراین جنگ است.
نظامیان آمریکا در سال های 1962 تا 1971 درجریان جنگ افزون بر 80 میلیون لیترگاز نارنجی بر سر مردم ویتنام فرو ریختند که براساس گزارش رسانه های ویتنام پس از گذشت نیم قرن از این جنگ، اما میراث سمی آن همچنان با بروز بیماری هایی مانند سرطان و معلولیت های شیمیایی از مردم این کشور قربانی می گیرد.

چین از بی توجهی کشورهای پیشرفته به تحولات اقلیمی انتقاد کرد

چین با انتقاد از بی توجهی کشورهای پیشرفته به تحولات اقلیمی می گوید متاسفانه کشورهای توسعه یافته در سه سال گذشته به تعهداتشان در خصوص تحولات اقلیمی عمل نکرده اند.

‹شیه جان خوا› فرستاده چین در مذاکرات تغییرات اقلیمی در لهستان خاطر نشان کرد این کشورها قرار بوده است بر اساس تعهداتشان اقدام به انتقال فنآوری و حمایت های مالی از کشورهای دیگر کنند تا بتوان با این پدیده مقابله کرد.
به گفته وی کشورهای توسعه یافته در پیمان تحولات آب و هوایی پاریس تعهداتی دادند که تا کنون به آن عمل نکرده اند.
فرستاده چین گفته است کشورهای توسعه یافته و ثروتمند باید تا سال 2020 میلادی نزدیک به 100 میلیارد دلار در هر سال اختصاص دهند تا بتوان با آلودگی آب و هوایی مقابله کرد.
او گفت که دهها کشور کمتر توسعه یافته دنیا به چنین کمک هایی نیاز مبرم دارند.
‹شیه› افزود برخی از کشورهای ثروتمند و توسعه یافته پس از گذشت سه سال، حتی اجرای طرح های کمک رسانی مالی و فنی به کشورهای نیازمند به این مساعدت ها، را آغاز نکرده اند.
این اظهار نظرها نشان می دهد که بین چین و آمریکا کماکان اختلافات زیادی درمورد تحولات اقلیمی وجود دارد و با گذشت زمان طولانی از توافقنامه پاریس، هنوز دو کشور نتوانسته اند این مناقشات را برطرف کنند.
بر خلاف چین که برای کاهش گازهای گلخانه ای تلاش می کند، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از این توافق خارج شد و به سمت استفاده بیشتر از سوخت هایی نظیر ذغال سنگ رفته است که آلوده ترین سوخت فسیلی محسوب می شود.
نمایندگان حدود 200 کشور دنیا در همایش تحولات اقلیمی در حال بررسی طرح ها و ضوابط و مقررات ذی ربط هستند اما اختلافات فراوانی میان آنها وجود دارد.
ملل صنعتی دنیا هنوز 30 میلیارد دلار از کمک هایی را که متعهد شده بودند، پرداخت نکرده اند و تاکید می کنند که باید ابتدا اقدامات کشورهای دیگر برای آلودگی زدایی و کاهش آلاینده ها مورد راستی آزمایی قرار گیرد.

 

روسیه: تشکیل «ارتش کوزوو» نقض قطعنامه شورای امنیت است

به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که تشکیل «ارتش کوزوو» منجر به وقوع درگیری‌های مسلحانه در منطقه شده و بطور کلی چنین تصمیمی نقض جدی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بوده و باعث وخامت جدی اوضاع در منطقه بالکان خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه در اینباره آمده است: «تصمیم پارلمان کوزوو درباره تغییر شکل نیروهای دفاعی کوزوو به یک ارتش کامل نقض جدی قطعنامه شماره 1244 شورای امنیت و اقدامی صرفا در جهت تیرگی هرچه بیشتر وخامت اوضاع در منطقه بالکان و منشاء بروز درگیری‌های مسلحانه در منطقه خواهد بود.»

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که مقامات مسکو امیدوارند که نیروهای بین المللی مستقر در کوزوو، بخصوص نمایندگان سازمان ملل، تدابیری برای جلوگیری از اجرای این تصمیم غیرسازنده اتخاذ کنند.

منابع خبری در دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز به این خبرگزاری گفته‌اند که روسیه و کشورهای غربی در نشست غیرعلنی شب گذشته شورای امنیت موفق نشدند به موضع گیری واحدی درباره چگونگی شکل نشست روز دوشنبه این شورا درباره مسئله تشکیل «ارتش کوزوو» دست یابند.

«الکساندر ووچیچ» رئیس جمهوری صربستان نیز در سخنرانی خطاب به مردم این کشور، آمریکا، انگلیس و آلمان را متهم کرد که در پشت نظریه تشکیل «ارتش کوزوو» قرار دارند.

پکن: کانادا خشم مردم چین را بر انگیخته است

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد کانادا با دستگیری مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی چین به درخواست آمریکا، باعث خشم عمومی در چین شده است.

‹لوکانگ› روز شنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد دستگیری این مقام شرکت هوآوی یک اشتباه بزرگ از سوی کانادا بود که باعث شد تا مردم چین از این کار بسیار خشمگین شوند و تبعاتی برای اوتاوا داشته است.
همزمان گزارش ها حاکی است که مقام هایی از کانادا در حال رایزنی با چین برای آزاد کردن دو شهروند این کشور هستند که در یک هفته گذشته در پکن دستگیر شده اند.
اوتاوا می گوید هر اقدامی که لازم باشد برای آزادی آنها انجام خواهد داد و در این مرحله در حال رایزنی با چین است و حمایت های حقوقی را در اختیار این افراد و خانواده آنها قرار داده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با تایید بازداشت دومین شهروند کانادایی تصریح کرد ‹مایکل اسپاوُر› که از او به عنوان «تاجر و کار آفرین» یاد می شود، به اتهام به «خطر انداختن امنیت ملی» دستگیر شده است.
لو کانگ تاکید کرد این تبعه کانادایی به همراه ‹مایکل گاوریک› محقق گروه بین المللی بحران که او نیز پیشتر به اتهام به خطر انداختن امنیت ملی چین دستگیر شده است، در حال بازجویی هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: حقوق مشروع و قانونی این دو تبعه کانادایی در دادرسی ها رعایت خواهد شد.
بر اساس گزارش یک وب سایت رسمی استان لیائونینگ، ‹مایکل اسپاوُر› که سابقه کار با کره شمالی را دارد روز دهم دسامبر توسط اداره امنیت دولتی شهر ‹دوندونگ› در شمال شرق چین بازداشت شد.
‹اسپاوُر› که به عنوان مترجم و تسهیل کننده سفر، «دنیس رودمن» ستاره سابق بسکتبال آمریکا در سفر به کره شمالی را همراهی کرده است با پیونگ یانگ روابط نزدیکی دارد.
به دنبال بازداشت خانم «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت هواوی چین در کانادا، به اتهام آنچه «نقض تحریم های آمریکا علیه ایران می خوانند» روابط دو کشور بشدت دچار تنش شده است.
خانم ‹وانژو› اگرچه با یک وثیقه 7 میلیون و 500 هزار دلاری آزاد شده است اما چین از کانادا خواسته است هر چه زودتر به طور کامل از این فرد رفع اتهام کرده و پرونده را مختومه کند.
روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ می نویسد که تیرگی روابط چین و کانادا یادآور دورانی است که چین با انتقاد از کره جنوبی به دلیل استقرار سامانه پیشرفته موشکی آمریکایی تاد در آن کشور، تدابیری علیه سئول در نظر گرفت.
اقدامات تلافی جویانه پکن باعث شد تا خسارات سنگین بسیاری از لحاظ اقتصادی و تجاری به کره جنوبی و شرکت های این کشور وارد شود و بسیاری از کالاهای کره ای در آن زمان تحریم شد و مشابه آن اقدامات اکنون علیه کانادا در جریان است.

بیش از ۴ میلیارد حمله سایبری درطول یک سال به روسیه شد

معاون مرکز ملی هماهنگی حوادث رایانه ای روسیه اعلام کرد که بیش از چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون مورد حمله سایبری به تاسیسات و مراکز اطلاع رسانی حیاتی این کشور در طول یک سال گذشته به ثبت رسیده است. «نیکلای موراشوف» با بیان این مطلب به روزنامه راسیسکایا گازتا گفته است که تنها حدود ۱۷ هزار مورد از این حملات خطرناک تر از بقیه بودند.
موراشوف یادآوری کرد: تعداد حملات سایبری به مراکز اطلاع رسانی مهم روسیه سال گذشته نصف این رقم بود و حدود دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون حمله ثبت شد که از این تعداد بیش از 12 هزار مورد بسیار خطرناک بود.
به گفته مقام روس، افزایش تعداد حملات سایبری به روسیه با برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور ارتباط مستقیم داشت چرا که بیش از 25 میلیون حمله سایبری به زیرساخت های اطلاع رسانی جام جهانی فوتبال 2018 صورت گرفت.
راسیسکایا گازتا در ادامه مقاله خود به نقل از یوگنیا لیفشیتسا رئیس آژانس امنیت سایبری و عضو کمیسیون سیاستگذاری اطلاعاتی و فناوری اطلاعات و مخابرات دومای روسیه نوشت: سالی که گذشت پدیده های جدیدی را در عرصه امنیت سایبری نمایان کرد.
وی افزود: در سال جاری با آزمایش هایی که صورت گرفت اثبات شد که می توان از راه دور و از زمین هر گونه وسیله نقلیه ازجمله خودرو، کشتی و هواپیما را از کار انداخت، ثانیا شمار عوامل زیان رسان اینترنتی با افزایش تجهیزات هوشمند و سطح پایین مصونیت سایبری به شدت افزایش یافته است.
مقام روس همچنین به افزایش سرقت اطلاعات پرسنلی از طریق شبکه اینترنتی و ظهور نسل جدید ویروس های زیان بار به عنوان پدیده های جدید در عرصه سایبری یاد کرد.
روزنامه روسی در ادامه مقاله خود با استناد به تحقیقات شرکت امنیت سایبری کسپرسکی روسیه نوشت: حدود نیمی از شرکت های روسی قصد دارند سرمایه گذاری در عرصه امنیت سایبری را افزایش دهند و 70 درصد پاسخ دهندگان در یک نظرسنجی گفتند که برنامه پاسخ به حوادث سایبری را در اختیار دارند.
در پایان مقاله خاطرنشان شد: آگاهی شرکت ها از مسائل مربوط به حملات سایبری به کندی پیش می رود و مساله کلیدی کمبود متخصصان امنیت سایبری است و تا پنج سال آینده در روسیه این کمبود به دو میلیون نفر خواهد رسید.
گفتنی است با استناد به اظهار نظر معاون مرکز ملی هماهنگی حوادث رایانه ای روسیه، هر ساعت بیش از 490 هزار حمله سایبری به روسیه می شود و در هر ثانیه روس ها 136 حمله سایبری را ثبت می کنند.

استرالیا «بیت المقدس» را پایتخت اسرائیل اعلام کرد

به نقل از بی‌بی‌سی، «اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا امروز شنبه با پشت کردن به سیاست دیرینه‌ در قبال خاورمیانه، قدس غربی را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل به رسمیت شناخت.

با این حال وی از جابه‌جایی سریع سفارت استرالیا از تل‌آویو به قدس اشغالی اجتناب کرد و مدعی شد: اگرچه چشم‌ انتظار چنین اقدامی هستیم اما آن را به زمان مقتضی موکول می‌کنیم.

این در حالی است که وی در ماه میلادی اکتبر نیز از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس استقبال کرده بود- اظهارنظری که خشم کشورهای مسلمان آسیای جنوب شرقی نظیر مالزی و اندونزی را برانگیخت.

اسرائیلی ها خواستار ترور محمود عباس شدند

به نقل از خبرگزاری فلسطینی معا، «اورن حزان» در سخنانی تاکید کرد که عباس و عالول باید ترور شوند.
این در حالی است که شهرک ‌نشینان اسرائیلی چند روز پیش با آتش زدن تصاویر رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواستار ترور وی از سوی رژیم صهیونیستی شدند.
اسرائیل به تازگی تنش آفرینی در کرانه باختری را تشدید کرده است که براثر آن طی دو روز گذشته 6 شهروند فلسطینی به قتل رسیدند.
شهرهای مختلف فلسطین در کرانه باختری به ویژه رام الله، البیره و قدس اخیرا شاهد درگیری های شدید میان نظامیان اسرائیلی و فلسطینیان بوده است.

هزاران پناهجو پشت مرز کرواسی گیر افتادند

خبرگزاری رویترز روز شنبه از بیهاج در بوسنی گزارش داد: بیش از 23 هزار تن که بیشتر از کشورهای پاکستان، افغانستان، عراق و ایران هستند از ژانویه (2018) وارد بوسنی شده اند که حدود پنج هزار تن از آنان به علت سردی هوا و ممانعت پلیس کرواسی نتوانسته اند به سفر خود برای ورود به داخل اتحادیه اروپا ادامه دهند و در اردوگاه های مرزی بوسنی گیرافتاده اند.
مقام های رسمی بوسنی به رویترز گفته اند: اتحادیه اروپا بیش از 9 میلیون و 200 هزار یورو (معادل 10 میلیون و 400 هزار دلار) برای کمک به بوسنی به منظور رویارویی با هجوم مهاجران پیش از فرارسیدن فصل زمستان اختصاص داده است که این بودجه از طریق سازمان بین المللی مهاجرت و آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد انتقال داده می شود.
بیش از یک میلیون مهاجر و پناهجو در سال های 2015 و 2016 در مسیر دستیابی و رسیدن به کشورهای ثروتمندتر اروپایی، بوسنی را دور زده اند که هنوز زخم های آن از درگیری های ویرانگر دهه 1990 بهبود نیافته است.
اما این بار که دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند مجارستان و اسلوونی، مرزهای خود را کاملا بسته اند، بوسنی به گذرگاه اصلی مهاجران تبدیل شده است.
امدادگران با توجه به نزدیک شدن به فصل زمستان و تشدید سرما، برای رساندن امکانات زندگی و مواد غذایی به بیش از سه هزار مهاجر و پناهجوی ساکن در سه مرکز بدون امکانات در شهرهای بیهاج و ولیکاکلادوسا بوسنی در جوار مرزهای کرواسی تلاش می کنند.
بیش از 2 هزار مهاجر و پناهجو جای داده شده در چادرها و کانتینرهای گرم واقع در یک شهرک کوچک اسکان پناهجویان که در تالارهای بزرگ و وسیع سیمانی یک کارخانه تعطیل شده، ایجاد شده است، روزانه سه وعده غذا دریافت می کنند و به خدمات درمانی دسترسی دارند.
کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که به پناهجویان و مهاجران برای درخواست پناهندگی کمک می کند، می گوید که روند کارها در بوسنی کند و پیچیده است.
هر چند مسئولان محلی در شمال غربی بوسنی، ورود مهاجران تازه را به علت نبود دسترسی به امکانات محدود کرده اند، اما ساکنان بیهاج که هنوز معضل آوارگی خود را در جنگ های داخلی دهه 1990 به یاد دارند، برای کمک به آنان تلاش می کنند.
کرواسی که تازه ترین عضو اتحادیه اروپا به شمار می رود، اتهامات برخورد شدید ماموران پلیس مرزی خود را برای رویارویی با پناهجویان بالقوه، تکذیب کرده است.

سرکوب شدید معترضان به سیاست‌های اقتصادی نئولیبرالی ماکرون

در پی سرازیر شدن معترضان ضد دولتی «جلیقه زرد» به خیابان‌های پاریس و سردادن شعارهایی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه، نیروهای امنیتی این کشور با پرتاب گاز اشک‌آور به مقابله با معترضان روی آورده و تلاش کردند آن‌ها را متفرق کنند.

طبق گزارش‌های منتشر شده، در پی مقابله نیروهای پلیس فرانسه با شهروندان معترض این کشور، مناطق اطراف بلوار شانزه‌لیزه شاهد زد و خوردهایی بین معترضان و نیروهای امنیتی بود.

در تظاهرات امروز فرانسه نیز، فروشگاه‌های مستقر در خیابان شانزه‌لیزه برای اجتناب از هرگونه خسارت ناشی از درگیری‌ها، تعطیل شده‌اند.

رسانه‌های فرانسوی می‌گویند تا ساعتی پیش، نیروهای امنیتی در جریان تقابل با تظاهرات‌کنندگان، 21 نفر را بازداشت کرده‌اند. همچنین پلیس فرانسه با بستن مسیر برخی خیابانها تلاش دارد مانع از گسترش دامنه اعتراضات و تظاهرات ضد سیاست‌های اقتصادی دولت شود.

آمادگی فرانسه برای از سرگیری اعتراضات سراسری در پنجمین هفته متوالی

فعالان فضای مجازی جو پاریس را پرتنش توصیف کرده‌اند. اعتراضات در حالی برگزار می‌شود که ماکرون از سیاست‌هایی که آغازگر اعتراضات بوده‌اند عقب‌نشینی کرده است.

پیش از این وزارت کشور فرانسه اعلام کرد 69000 نیروی پلیس برای مقابله با اعتراضات در سراسر فرانسه مستقر شده‌اند. 8000 نفر از آنها در پاریس حضور دارند. هفته گذشته اماکن توریستی و تفریحی در فرانسه از بیم اعترضات تعطیل شدند اما این هفته مقام‌ها ادعا کرده‌اند انتظار می‌رود شمار کمتری در تظاهرات‌ها شرکت کنند.

ماکرون دوشنبه شب وعده داد حداقل میزان حقوق کارگران را افزایش داده و قوانین مالیات بر حقوق مستمری‌بگیران را لغو کند.

 

انتقاد شدید کره شمالی از افزایش بودجه نظامی کره جنوبی

روزنامه رسمی کره شمالی روز جمعه بیشترین افزایش بودجه نظامی کره جنوبی در 11 سال اخیر را محکوم کرد و هشدار داد که این اقدام «عواقب فاجعه باری به همراه خواهد داشت.

این انتقاد درحالی انجام شده که روز چهارشنبه همکاری بی سابقه‌ای بین ارتش دو کره انجام شد و تعدادی از پست‌های نگهبانی در مرز این دو کشور تعطیل شد.

سایت اوریکونزکری در انتقاد از این افزایش بودجه نظامی نوشت: افزایش بودجه نقض بیانیه ها و توافق نظامی بین دو کره است و یک چالش بزرگ به شمار می‌رود که و مانعی برای بهبود روابط شمال-جنوب و کاهش تنش در شبه جزیره کره به شمار می‌رود.

وزارت دفاع کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که تقریبا 41.4 میلیارد دلار برای بودجه سالانه خود در نظر خواهد گرفت.

به دنبال تایید این خبر بودجه وزارت دفاع کره جنوبی 125 درصد بیشتر از درآمد ناخالص ملی کره شمالی (که طبق اعلام بانک کره در سال 2018 حدود 36.6 میلیارد دلار بود) خواهد بود.

سایت اوریکونزکری به طور خاص به انتقاد از افزایش بودجه مالی برای تولید سامانه دفاعی اکسیس-3 پرداخت که هدف از آن مقابله با تهدیدات موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ است.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: