پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر از ایران وجهان

48381086_2288096541434515_1724994896277798912_n (1)

چند خبر از ایران وجهان

گزارش از وضعیت کارگران بازداشتی فولاد اهواز

به گزارش رسیده، امروز چهارشنبه ۲۸ آذر برای برخی کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز از جمله آقایان کریم سیاحی و غریب حویزاوی که قبل از دستگیری به وکیل وکالت داده بودند ,توسط وکیل اعلام وکالت شد.

پرونده در شعبه بیستم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز مطرح شده اتهام برخی از کارگران فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده است.

همچنین بر اساس این گزارش از ذکر اسامی و تعدادبازداشت شدگان خودداری شده است. مقرر شد تعدادی از کارگران با تبدیل قرار بازداشت به کفالت آزاد شوند که متاسفانه بر خلاف قانون به صورت کلی اعلام کردند که فیش حقوقی کارگران گروه ملی فولاد را برای کفالت نمی پذیرند.

در این خصوص درخواست کتبی حدود بیست کارگر متقاضی از معاون دادستان نیز نتیجه ای نداشت.

سندیکای هفت تپه ادامه بازداشت کارگران اهواز را محکوم کرده و خواهان آزادی کلیه کارگران بازداشتی فولاد اهواز و همچنین علی نجاتی عضو سندیکای کارگران هفت تپه می باشد

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۲۸ آذر ۹۷

بابت اطلاع اپوزیسیون «انقلابی»ایران/ رویترز: تحریم های آمریکا علیه ایران شامل دارو و غذا هم میشود

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد بر خلاف ادعاهای مقام‌های آمریکا مبنی بر اینکه تحریم‌های این کشور بخش کشاورزی و مواد غذایی را هدف قرار می‌دهد منابع خبری گفته‌اند که شرکت‌های کارگیل، بانج و سایر شرکت‌های مواد غذایی به دلیل این تحریم‌ها قراردادهای خود با طرف‌های ایرانی را متوقف کرده‌اند.

یک منبع آگاه اروپایی در این خصوص گفت: هیچ شانس واقعی برای پرداختن با استفاده از مکانیزم های فعلی وجود ندارد و بسیاری از معامله گران بین المللی قادر به انجام معامله جدید نیستند.

برخی منابع مطلع به رویترز اعلام کرده اند که شرکت‌های آمریکایی کارگیل و بانج و شرکت سنگاپوری اولام جزو شرکت‌هایی هستند که نتوانسته اند تعهدات خود در زمینه صادرات گندم، ذرت، شکر خام و کالاهای دیگر با ایران را انجام دهند.

گفتنی است که ترامپ ۱۵ مرداد ماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. دومین بسته تحریم‌ها که شامل بخش‌های کشتیرانی، مالی و انرژی هستند نیز از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شدند.

شوک و ترس کردهای متحد آمریکا! ما می‌خواستیم بخشی از آمریکا باشیم.

s1

کردهای متحد آمریکا در سوریه از خبر خروج نیروهایی آمریکایی شوک‌زده و ترسیده اند

منبع: «چپ»، پرتال خبری حزب کمونیست ترکیه

تارنگاشت عدالت

خبر غافلگیرکنندۀ روز چهارشنبه درباره خروج فوری همه نیروهای ایالات متحده از سوریه مایه کابوس «یگان‌های مدافع خلق» و «نیروهای دمکراتیک سوریه» وابسته به آمریکا است.

یک عضو «نیروهای دمکراتیک سوریه» از شهر کوبانی سوریه به «فاکس نیوز» گفت: «همه عصبانی، غمگین و ترسیده هستند. این یک اشتباه تاریخی است. ما می‌خواستیم بخشی از آمریکا باشیم. ما در محاصره دشمنان هستیم و کار داعش هنوز تمام نشده است.»

یک مقام «نیروهای دمکراتیک سوریه» که مابل نبود نام او ذکر شود به رادیو دولتی «صدای آمریکا» گفت این خبر ائتلاف را شگفت‌زده کرده است.

s2

مقام رسمی در مصاحبه تلفنی گفت: «حتا مقامات آمریکایی که در داخل سوریه با ما کار می‌کنند از این شگفت‌زده شدند. متأسفانه، این ایران را توانمند خواهد ساخت و نفوذ آن‌را در سوریه و فراتر از آن افزایش خواهد داد. و نتیجتاً بازیگران هوادار آمریکا را در سوریه و در منطقه، از جمله ترکیه، تضعیف خواهد کرد.»

ایالات متحده حدود ۲۰۰۰ سرباز در سوریه، در منطقه تحت کنترل میلیشیای کرد دارد. بسیاریاز اینها نیروهای عملیات ویژه هستند که از نزدیک با میلیشیای کرد کار میکنند. «یگانهایمدافع خلق» بخش اصلی «نیروهای دمکراتیک سوریه» را تشکیل میدهند.

ابراهیم بیرو، یک مقام «شورای ملی کردها» گفت حرکت ایالات متحده به احتمال قوی دولت سوریه را توانمند خواهد کرد. بیرو به «صدای آمریکا» گفت: «ما امیدوار بودیم که حضور ایالات متحده به یافتن یک راه‌حل سیاسی در سوریه کمک کند. اما اگر آمریکایی‌ها بروند، نیروهای الاسد احتمالاً کنترل کل منطقه ما را به دست خواهند آورد.»

s3

«فاکس نیوز» گزارش داد رهبران کرد تنها در روز چهارشنبه از تصمیم ایالات متحده مطلع شدند.

چند روز پیش از این، رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه نقشه‌های ترکیه را برای یک تهاجم نظامی جدید علیه «یگان‌های مدافع خلق» تحت‌الحمایه آمریکا در شمال سوریه و نشست ناتو در ژوئیه اعلام کرد.

http://news.sol.org.tr/syrian-kurds-allied-us-shocked-scared-news-troop-withdrawal-reports-175558

 

کردهای سوری بدنبال جایگزین امپریالیستی – خواست نمایندگان گروههای کُرد از ماکرون، افزایش نقش فرانسه در سوریه

یکی از مقامات ارشد کُرد سوریه در پی اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تاکید کرد ، چنانچه اوضاع در منطقه از کنترل خارج شود، نیروهای تحت رهبری کردها ممکن است قادر به نگهداری زندانیان داعش نباشند.

در حالی که مردم و کارگران فرانسه علیه ماکرون به پا خواسته اند کردهای یوری از فرانیه درخواست دخالت در سوریه را کردن اند این مطلب را ‹الهام احمد› از رهبران ‹شورای دمکراتیک سوریه› عصر جمعه در یک کنفرانس خبری در پاریس اعلام کرد.
وی این مطلب را پس از دیدار با مقام های فرانسوی به همراه ‹ ریاض درار ‹ دیگر رهبر شورای دمکراتیک سوریه اعلام کرد.
درار از دیگر رهبران این تشکل کردهای سوری نیز در این کنفرانس خبری گفت که نیروهای دمکراتیک سوریه ممکن است قادر به نگهداری از زندانیان داعش نباشند و ابراز امیدواری کرد که فرانسه نقش فعال تری در سوریه ایفا کند.
این دو مقام کرد سوری وابسته به گروه های موسوم به ‹واحدهای محافظت مردمی› (YPG) و ‹نیروهای دمکراتیک سوریه› (SDF) تحت حمایت آمریکا هستند.
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در ماه مارس نیز با رهبران دو گروه یاد شده دیدار و از این گروهها در شمال سوریه اعلام حمایت کرد و متعهد به اعزام نیرو به ‹منبج› در شمال سوریه شد.
گزارش شده است آمریکا حدود 2 هزار نیرو در سوریه دارد که بسیاری از آنها در هماهنگی نزدیک با ‹اس دی اف› کار می کنند .
به گفته یک مقام آمریکایی ، برنامه زمانی خروج نیروهای آمریکا از سوریه حدود 60 تا 100 روز است.
اعلام خروج نیروهای نظامی امریکا از سوریه و افغانستان موجب شده است تا کشورهای مختلف در ارتباط با آن موضع گیری کنند و اکنون کشورهای جهان در این ارتباط به دو دسته مخالف و موافق خروج این نیروها تقسیم می شوند.

کردهای سوری ناگهان!! اعلام کردند: مشکلی با دمشق نداریم

سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک از عدم مخالفت با اهتزاز پرچم سوریه بر ساختمان های دولتی در منبج خبر داد.

جیهان احمد سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک در گفتگو با اسپوتنیک گفت: نیروهای سوریه دموکراتیک مخالفتی با اهتزاز پرچم سوریه بر ساختمانهای دولتی در منبج سوریه ندارند و به دنبال جدایی از سوریه نیستند.

وی افزود: ما بخشی از سوریه هستیم و جدایی طلب نیستیم اما خواهان توافق درباره خودمختاری در چارچوب سوریه هستیم.

جیهان احمد بیان کرد: ما مشکلی با دولت سوریه نداریم و نمایندگان شورای سوریه دموکراتیک بارها با نمایندگان دولت سوریه دیدار کرده اند. تلاش های ما امروز برای حمایت از منطقه و دفع خطر از آن است.

داماد خواهر روحانی هم در دولت پُست گرفت؟!

داماد خواهر روحانی هم در دولت پُست گرفت؟!

سایت راه دانا مدعی شد علی عرب داماد آقای نجار، شوهر خواهر رئیس جمهور با ۳۰ سال سن و بدون تجربه مدیریتی کافی با حمایت های صورت گرفته به سمت «مدیر عامل شرکت عمران خدمات و آب سازمان منطقه آزاد کیش» منصوب شده‌ است

قبلا نیز برادر روحانی و دامادش در دولت پست هائی داشته و هنوز نیز دارند

به فشار بر دمشق و تهران پس از خروج از سوریه ادامه خواهیم داد

پس از آنکه واشنگتن روز چهارشنبه از خروج نظامیان خود از سوریه خبر داد، حالا یک مقام آمریکایی می گوید که کشورش همچنان به فشارها بر دولت سوریه و ایران ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، یک مقام ارشد دولت آمریکا بامداد پنج شنبه اعلام کرد که ایالات متحده همچنان به فشار بر دولت سوریه و ایران پس از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ادامه خواهد داد.

این مقام آمریکایی که نام وی اعلام نشده است، گفت: به استفاده فعال از ابزارهای موجود در تمام بخش های خود برای تاثیرگذاری بر رژیم اسد و ایرانی ها ادامه خواهیم داد.

لازم به ذکر است، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی پیش در پیامی توئیتری به صورت تلویحی اخبار منتشره درباره خروج نیروهای این کشور از سوریه را مورد تأئید قرار داد.

رئیس جمهوری آمریکا در این پیام مدعی شد: ما داعش را در سوریه شکست دادیم، این تنها دلیل ما در دوران ریا

 

تصمیم گیری در مورد قانون اساسی بر عهده ملت سوریه است

به نقل از خبرگزاری سانا، بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه قانون اساسی و مسائل مربوط به آن مسئله ای حاکمیتی است، از کشورهای حامی تروریسم خواستار این شد که واقع نگر باشند و بدانند که آنچه در زمینه تروریسم محقق نشد در سیاست نیز هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

الجعفری در جریان جلسه شورای امنیت عنوان کرد: سوریه از هر ابتکار عملی برای کمک به خروج از بحران فعلی استقبال می کند و آماده مشارکت در هر گونه تلاش صادقانه برای رسیدن به راه حل سیاسی که در آن تنها شهروندان سوری در مورد آینده خود تصمیم گیری می کنند، است.

وی با تاکید بر اینکه موفقیت هر گونه روند سیاسی در سوریه نیازمند همکاری نزدیک با دولت سوریه و هماهنگی با آن در مسائل مختلف است، عنوان کرد: سوریه با توجه به مسئولیت ملی و حفظ منافع ملی با سازمان ملل همکاری نزدیکی داشت.

الجعفری تاکید کرد که سوریه همانند گذشته همچنان بر تلاش برای تحقق راه حل سیاسی از طریق گفتگوهای سوری – سوری و بدون مداخله خارجی پایبند است.

وی خطاب به نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت گفت: نباید مقدمات بحران سوریه و نقش های پنهان برخی دولت ها در شکل گیری آن در شورای امنیت و ایجاد شرایطی برای تداوم و تشدید این بحران را نادیده گرفت.

آلمان روند مهاجرت کارگران متخصص را تسهیل می کند

به نقل از خبرگزاري فرانسه ؛ آلمان قانونی را برای سهولت مهاجرت کارگران متخصص به این کشور تصویب می کند.
برای نخستین بار و در پی پیر شدن جمعیت آلمان، این کشور برای به کار گیری کارگران متخصص خارجی قانون جدیدی تصویب خواهد کرد. در شرایطی که احساسات علیه مهاجران بالاگرفته است این مسئله به شدت مورد بحث است.
قرار است طرح قانون مهاجرت کارگران متخصص روز چهارشنبه در شورای وزیران تصویب شود. این در حالی است که حزب سوسیال دموکرات آلمان و حزب محافظه کار اتحادیه مسیحی دموکرات آلمان و اتحادیه مسیحی سوسیال بایرن در آخرین لحظه موفق شدند در این باره به توافق برسند.
حزب سوسیال دموکرات آلمان اصرار دارد این طرح که یکی از طرح های بزرگ چهارمین دوره صدر اعظمی آنگلا مرکل محسوب می شود بتواند تا پیش از پایان سال به نتیجه برسد و به طور رسمی آلمان را به کشور مهاجرت تبدیل کند.
این طرح همچنین برای آن است که نشان دهد دولت آلمان پس از چندین ماه بحران و مناقشه داخلی که صدر اعظم این کشور را وادار کرد کناره گیری خود را در سال 2021 اعلام کند، همچنان می تواند به مسائل واکنش نشان دهد.
اما در برابر اعتراضات راست گرایان افراطی از زمان حضور یک میلیون پناهجو در آلمان در سال دوهزار و پانزده، نمایندگان محافظه کار خواستار تعدیل پیش نویس این قانون شده بودند که توسط وزرای محافظه کار کشور و اقتصاد و وزیر کار از حزب سوسیال دموکرات تهیه شده بود.
وزارت کشور آلمان سه شنبه شب اعلام کرد آخرین مسائل مورد مناقشه برطرف شد. سه وزیر ارائه دهنده این طرح قرار است روز چهارشنبه در مورد آن توضیح دهند.
محافظه کاران در آلمان خواستار تمایز کامل میان حق پناهندگی و قانون مربوط به کارگران خارجی هستند. هدف قانون جدید پاسخ به کمبود کارگر است که در برخی حوزه ها برای آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا نگران کننده است.
در قانون جدید پیش بینی شده است افراد خارجی که اهل کشورهای اتحادیه اروپا نیستند، با در اختیار داشتن مدارک لازم برای ارزیابی، در آلمان اجازه اقامت شش ماهه به دست آورند. در این مدت آنها باید بتوانند زندگی خود را تامین کنند و سطح قابل قبولی از دانش زبان آلمانی را نشان دهند. آنها هیچ مزایای اجتماعی دریافت نخواهند کرد. در صورتی که این کارگران بتوانند کار پیدا کنند اجازه اقامت آنها تمدید خواهد شد.
آلمان قصد دارد در بخش های راهبردی مانند انفورماتیک، فن آوری اطلاعات و مشاغلی مانند آشپزی و نگهداری از سالمندان نیرو جذب کند. نبود نیرو در شرکت های کوچک و متوسط که اساس الگوی اقتصادی آلمان است نگران کننده شده است.
به گفته کارشناسان دانشگاه کنستانس و اداره فدرال کار آلمان به دلیل پیر شدن جمعیت فعال ، این کشور تا سال 2050 سالانه به دستکم 400 هزار کارگر خارجی اهل کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیاز دارد.
راست گرایان محافظه کار نگرانند قانون جدید تنها موج جدیدی از مهاجران را پس از مهاجرت های سال دوهزار و پانزده و دوهزار و شانزده به همراه داشته باشد.
فدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان هم در مورد تصویب این قانون هشدار داد. این فدراسیون نگران است که این قانون روی دستمزدها تاثیر بگذارد و موجب افزایش کارگران خارجی شود.

 

مرگ بیش از ۴ هزار نفر در مسیرهای مهاجرتی

سازمان بین المللی مهاجرت در گزارشی که در روز بین المللی مهاجران منتشر شده است، اعلام کرد: بیش از 4476 نفر در سال 2018 میلادی در مسیرهای مهاجرتی در سراسر جهان، جان خود را از دست داده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت افزود: صدها هزار نفر همچنان به مهاجرت از کشورهای خود ادامه می دهند که علت اصلی مهاجرت فرار از جنگ و منازعات، شرایط بد اقتصادی و یا فشارهای سیاسی است.

این گزارش نشان می دهد که حدود 2217 نفر یعنی نیمی از قربانیان در سال 2018 میلادی در دریای مدیترانه جان خود را از دست دادند.

بر اساس آمارهای سازمان بین المللی مهاجرت در سال 2018 میلادی بیش از 135 هزار نفر به اروپا مهاجرت کرده اند. اکثر این مهاجران اتباع کشورهای سوریه، تونس، اریتره، پاکستان، عراق، کنگو، افغانستان، مراکش و مالی بوده اند.

هزاران نفر نیز سعی کرده اند تا به علت گرسنگی و فقر و خشونت و فشارهای سیاسی از کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی به ایالات متحده و کانادا مهاجرت کنند.

اداره گمرک و حفاظت مرزهای آمریکا اعلام کرده است که در سال 2018 میلادی حدود 400 هزار نفر به علت ورود غیرقانونی به این کشور بازداشت شده اند.

بعد از خروج آمریکا حملات خود در سوریه را افزایش می دهیم

به نقل از جرزوالیم پست، در پی تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، برای خروج نظامیان ایالات متحده از سوریه، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که مبارزه اسرائیل علیه ایران در سوریه تشدید خواهد شد.

دفتر نتانیاهو چند ساعت بعد از تماس تلفنی نخست‌ وزیر رژیم اسرائیل با رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که دو طرف درباره راهکارهای ادامه همکاری مشترک علیه ایران بحث و تبادل‌نظر کردند.

برخی از مقامات اسرائیلی گفته‌اند که اقدام ترامپ باعث تقویت موقعیت ایران در سوریه خواهد شد. اسرائیل همچنین نگران است که خروج متحد اصلی این کشور از سوریه، اهرم دیپلماتیک اش را در مقابل روسیه- متحد اصلی بشار اسد- تضعیف کند.

نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در در نشست مشترک پنجشنبه با الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان و نیکوس آناستاسیادس، رئیس‌جمهوری قبرس، گفت: ما قاطعانه در مقابل تلاش‌های ایران برای استقرار نظامی در سوریه اقدام می‌کنیم.

اشاره نتانیاهو به حملات هوایی اسرائیل علیه مستشاران ایرانی در خاک سوریه است.

ترامپ روز ۲۸ آذر با این استدلال که حضور نظامی آمریکا در سوریه در دوران ریاست‌جمهوری او برای شکست داعش بود و این هدف محقق شده، از خروج قریب‌الوقوع آمریکا از سوریه خبر داد.

ترامپ ۲۹ آذر نیز تاکید کرد که آمریکا تمایلی ندارد که ژاندارم خاورمیانه باشد، و دیگران باید در آنجا بجنگند.

نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارشنبه گفته بود که رئیس‌جمهوری ترامپ در مکالمه اوایل هفته، او را در جریان تصمیم‌اش در خارج کردن نیروهای آمریکا از سوریه قرار داد اما ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل، روز پنجشنبه به وب‌سایت وای. نت گفت که کشورش از این تصمیم غافلگیر شد.

به گفته کاتز، آمریکا پیشتر بارها تاکید کرده بود که تا نیروهای ایران از سوریه بیرون نرفته باشند، نظامیان آمریکایی سوریه را ترک نمی‌کنند اما ترامپ تصمیم‌اش را تغییر داده است.

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان: فرمان کاهش نیروها را دریافت نکرده‌ام

ژنرال «آستین اسکات میلر» فرمانده نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان در سفر به ولایت «ننگرهار» واقع در شرق افغانستان تصریح کرد که تاکنون دستور کاهش نظامیان آمریکایی در افغانستان را دریافت نکرده است.

به گزارش «طلوع نیوز»، میلر در دیدار با فرماندار و مقامات نظامی ننگرهار تصریح کرد: می‌خواهم دستور دهم که دستوری (درباره کاهش نظامیان آمریکایی) دریافت نکرده‌ام.

ژنرال ارشد ارتش آمریکا در افغانستان افزود که اگر فرمان کاهش نیروهای آمریکایی را نیز دریافت کند، نیروهای آمریکایی در کنار نیروهای امنیتی افغان خواهند بود.

چندی پیش رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقامات وزارت دفاع این کشور گزارش دادند که کاخ سفید تصمیم گرفته پس از خروج نظامیان خود از سوریه، 7 هزار نفر از نظامیان مستقر خود در افغانستان را نیز از این کشور خارج کند.

این خبر تاکنون واکنش‌های بسیاری را در پی داشته است اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و یا دیگر مقامات رسمی این کشور تاکنون بطور رسمی آن را تایید نکرده‌اند.

با این حال سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان درباره این خیر اظهار داشت که پیش از این نیز در سال 2014 آمریکا ده‌ها هزار نفر از نظامیان خود را از افغانستان خارج کرده بود و اکنون خروج چند هزار نظامی تاثیری بر وضعیت امنیتی افغانستان نخواهد داشت.

تکرار حمایت رژیم آمریکا از جنایتکاران در یمن

شورای امینت سازمان ملل متحد روز جمعه 30 آذر ماه در نشستی، به پیش نویس پیشنهادی انگلیس مبنی بر حمایت از توافق صلح میان طرف های یمنی و استقرار یک گروه ناظر در بندر ‹الحدیده› و نظارت بر اجرای توافق آتش بس در این بندر راهبردی رای مثبت داد و قطعنامه 2451 را در این خصوص صادر کرد.
‹کارن پیرس› نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد پیش نویس پیشنهادی لندن در مورد یمن را روز چهارشنبه 18 آذر ماه در میان اعضا شورای امنیت توزیع کرد و قرار بود صبح جمعه به رای گذاشته شود اما چانه زنی در رابطه با تغییر بندهای قطعنامه سبب تاخیر در زمان رای گیری گردید و این مهم به دنبال توافق انگلیس و آمریکا حل شد.
آمریکا به عنوان حامی اصلی عربستان در جنگ یمن، بار دیگر در جریان صدور قطعنامه 2451، حمایت خود را از ریاض اعلام کرد و خواستار حذف بندی شد که در آینده می توانست پای عربستان را به خاطر ارتکاب جنایت جنگی در یمن و کشتار قجیع غیرنظامیان این کشور باز کند.
این خوش خدمتی دوباره آمریکا به عربستان در حالی صورت گرفت، که نهادهای مانند سازمان ملل متحد، بنیاد صلح جهانی و سازمان عفو بین الملل در سال جاری با انتشار گزارش هایی، رفتار عربستان و ائتلاف سعودی در یمن را جنایت جنگی توصیف کرده اند.
اواسط سال جاری، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارش سالیانه خود از عربستان و امارات به عنوان مسوولان ارتکاب جرایم جنگی در یمن یاد کرد.
متعاقب این گزارش، سازمان عفو بین الملل 25 مرداد سال جاری حملات ائتلاف عربستان به منازل، مدارس، بازارها، مساجد و بیمارستان‌ها در یمن مصداق جنایت جنگی برشمرد.
بنیاد صلح جهانی نیز 21 مهر سال جاری در تایید این گزارش ها، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، ائتلاف سعودی به رهبری عربستان با نابودی مزارع کشاورزی، مرتکب جنایت جنگی شده است.
اما به رغم موفقیت آمریکا در حذف بند مرتبط با عربستان، تلاش نماینده این کشور در سازمان ملل متحد برای افزودن بندی به قطعنامه 2451 با هدف پیش کشیدن پای ایران در مناقشه یمن ناکام ماند.
آمریکا قصد داشت در این قطعنامه بندی را علیه ایران مبنی بر ادعای ارسال موشک به جنبش انصار الله درج کند که این اقدام با اعتراض روسیه، چین و کویت روبرو و از متن قطعنامه حذف شد.
صدور قطعنامه 2451 سازمان ملل متحد گرچه با استقبال مواجه شد، اما جنبش انصار الله ضمن پذیرفتن این قطعنامه، حذف بند مربوط به تحقیق از جنایت جنگی ائتلاف سعودی را محکوم کرد.
رئیس هیأت مذاکره کننده انصار الله پس از صدور قطعنامه 2451 در گفت وگو با شیکه تلویزیونی ‹المسیره› تصریح کرد: این قطعنامه یک گام مهم در راستای توقف تجاوزگری، لغو تحریم های یمن و زمینه ساز راه حل سیاسی همه جانبه است.
‹محمد عبدالسلام› گفت: هر چند در مورد برخی اصطلاحات و مفاد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ملاحظاتی داریم، اما این اقدام یک گام مثبت به شمار می رود.
همچنین «عبدالملک الغجری» عضو هیأت مذاکره کننده انصار الله یمن در واکنش به اقدام آمریکا در جانبداری از عربستان گفت: حذف بند مربوط به تحقیق در مورد جنایات جنگی در یمن مؤید مشارکت واشنگتن در این جنایات است.
وی با حمایت از قطعنامه 2451 شورای امنیت درمورد آتش بس در یمن گفت: این یک قطعنامه متعادل است و به تحکیم آتش بس در بندر الحدیده در غرب کشور کمک خواهد کرد.

** ورود ناظران سازمان ملل یمن و عهدشکنی ائتلاف
نمایندگان جنبش انصار الله و دولت مستعفی یمن روز پنجشنبه 22 آذر ماه در نشستی به میزبانی سوئد، پس از چند روز مذاکره فشرده، به توافقی در چند زمینه از جمله برقراری آتش بس در بندر الحدیده، استقرار نیروهای بی طرف در آن و بازگشایی گذرگاه های برای انتقال کمک های انسانی به یمن دست یافتند.
متعاقب این توافق، از روز سه شنبه 27 آذر ماه روند آتش بس در بندر الحدیده به رغم برخی درگیری های موضعی آغاز و از همین رو انگلیس پیشقدم شد تا با هدف استقرار گروه ناظر و اجرای توافق صلح پیش نویس قطعنامه 2451 را ارائه داد.
در پی تصویب این قطعنامه، ‹پاتریک کامایرت› رئیس هیات سازمان ملل متحد در امور نظارت بر آتش بس بندر الحدیده روز گذشته (شنبه) از امان پایتخت اردن وارد عدن در جنوب یمن شد و قرار است برای دیدار با رهبران جنبش انصار الله عازم صنعا و سپس وارد بندر الحدیده شود.
در همین پیوند، بر اساس اعلام منابع خبری یک تیم فنی وابسته به سازمان ملل امروز با هدف فراهم کردن شرایط استقرار ناظران سازمان ملل متحد و کمک به کمیته بین ‌المللی ناظر بر آتش بس الحدیده، وارد این بندر شده است.
محمد عبدالسلام رییس هیات مذاکره کننده جنبش انصار الله ضمن استقبال از ورود هیات سازمان ملل متحد به یمن گفت: تصمیم شورای امنیت برای اعزام هیاتی برای نظارت بر توافق آتش بس در الحدیده گام مهمی برای توقف تجاوزگری و توقف محاصره یمن است تا زمینه برای دست یابی به توافق سیاسی فراگیر فراهم شود.
با وجود توافق آتش بس در بندر الحدیده و همزمان با ورود هیات سازمان ملل متحد به یمن، سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز گذشته از افزایش حملات ائتلاف سعودی به این بندر خبر داده است.
‹یحیی سریع› روز گذشته افزود: ائتلاف سعودی از آغاز توافق آتش بس در الحدیده تاکنون 223 مرتبه آن را نقض کرده است.
به گفته وی، ائتلاف سعودی تاکنون با 51 موشک و 155 گلوله توپ مناطق مختلف الحدیده را هدف قرار داده است.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن همچنین از پرواز جنگنده ها، هواپیماهای شناسایی و بالگردهای آپاچی ائتلاف سعودی بر فراز شهر الحدیده و شهرهای باجل، مراوعه، قطیع، التحیتا و الدریهمی در این استان طی 48 ساعت گذشته خبر داد.
جنگنده های ائتلاف سعودی افزون بر بندر الحدیده استان های ‹مارب› و ‹صعده› را روز گذشته هدف بمباران‌ قرار دادند.
در تلافی این حملات، ارتش و کمیته های مردمی یمن روز گذشته یک فروند پهپاد ائتلاف سعودی را در استان صعده را سرنگون کرد.
همچنین توپخانه ارتش و کمیته های مردمی یمن محل تجمع نظامیان سعودی در ‹الربوعه› در حومه شهر ‹عسیر» را مورد حمله قرار داد که در نتیجه این حمله تعدادی از مزدوران سعودی کشته یا زخمی شدند.
به هر روی تسریع روند آتش بس در بندر الحدیده تحت نظارت سازمان ملل متحد می تواند مقدمه ای برای صلحی فراگیر در این کشور باشد مشروط بر اینکه ائتلاف سعودی با به رسمیت شناختن حق حاکمیت ملی یمنی ها، ضمن توقف بمباران مناطق مختلف، تصمیم گیری برای سرنوشت این کشور را طرف های یمنی واگذار کند.

افزایش خطر فقر در بین کودکان آلمانی

به نقل از روزنامه «راینیشن پست» آلمان، آمارها از افزایش کودکان در معرض خطر فقر در آلمان خبر می دهد. شمار کودکان در معرض خطر فقر در 10 سال گذشته از 1.79 به 1.85 میلیون نفر در سال گذشته افزایش یافته است.

رسانه‌‌های آلمانی این خبر را با استناد به داده‌های اداره آمار اروپا (یورو استات) به یک درخواست فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان منتشر کرده‌اند.

افرادی در اروپا در معرض خطر فقر قرار دارند که درآمد آن ها کمتر از 60 درصد درآمد میانگین باشد. شمار افراد زیر 16 سال در آلمان که در معرض خطر فقر قرار دارند از 11.6 درصد در سال 2005 به 14.7 درصد در سال 2008 و 17.2 درصد در سال 2010 افزایش پیدا کرده است.

«زیمر من» از کارشناسان خانواده و امور اجتماعی حزب چپ آلمان در این باره اظهار داشته است که بخصوص در دوران کریسمس بسیاری کودکان در آلمان احساس می کنند که آن ها باید در شرایط فقیرانه‌ای بزرگ شوند.

به گفته این سیاستمدار حزب چپ آلمان برای والدین فقیر این مسئله سخت‌تر می شود که برای کودکان خود یک جشن کریسمس زیبا را تدارک ببینند. در این خانواده ها همچنین امسال چشمان کودکان از شادی برق نمی زند چرا که منتظر هیچ چیز ویژه‌ای نیستند.

بر اساس گزارش اداره آمار اروپا در تمام این اتحادیه از هر پنج کودک یک نفر در معرض خطر فقر قرار دارد. شمار افراد زیر 16 سال در معرض خطر فقر در اتحادیه اروپا از 19.2 درصد در سال 2005 به 20.9 درصد در سال 2015 افزایش و مجددا به 19.7 درصد در سال 2017 کاهش پیدا کرد.

«زیمرمن» در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که فقر کودکان یکی از بزرگترین رسوایی ها در یکی ازثروتمندترین کشورهای دنیا هست و باقی می ماند. این مسئله نه تنها در دوران کریسمس بلکه در تمام طول سال به همین شکل است.

وی از دولت آلمان یک طرح و برنامه موثر برای مبارزه با فقر کودکان را درخواست کرده و گفت: خدمات اجتماعی باید از فقر جلوگیری کرده و مشارکت اجتماعی را ممکن کند.

واشنگتن‌پست: خاشقجی آدم قطر بود

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی درباره زندگی «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مقتول عربستانی به‌ویژه در ماه‌های اخیر حیاتش، نوشت: بزرگ‌ترین اشکال خاشقجی ارتباطش با سازمانی بود که از سوی قطر، که دشمن منطقه‌ای عربستان سعودی محسوب می‌شود، حمایت می‌شود.

این روزنامه افزود، پیام‌های مکتوب میان خاشقجی و مدیر اجرایی در موسسه بین‌المللی قطر نشان می‌دهد که «مگی میشل سالم» مدیر اجرایی در موسسه قطری هر از گاهی محتوای مقالاتی را آماده می‌کرد که جمال آنها را برای چاپ به واشنگتن‌پست می‌داد.

مگی میشل سالم، که دیپلمات سابق آمریکایی است، در دفاع از روابطش با خاشقجی گفته است که هرگونه کمکی‌ که به خاشقجی می‌کرد دوستانه بود که تلاش می‌کرد به دوستش برای موفق شدن در ایالات متحده کمک کند.

این دیپلمات سابق آمریکایی خاطرنشان کرد که توانمندی‌های خاشقجی در زبان انگلیسی ضعیف بود و این موسسه نیز به خاشقجی چیزی پرداخت نمی‌کرد و به نیابت از قطر، برای تاثیر گذاشتن به مقالات او تلاش نمی‌کرد.

واشنگتن‌پست فاش کرده که ماجی میشل موضوعاتی نیز پیشنهاد و محتوی آنها را آماده می‌کرد و حتی فراتر از آن، «خاشقجی را برای اتخاذ مواضعی سختگیرانه علیه حکومت سعودی تحریک می‌کرد».

به نوشته این روزنامه آمریکایی، موسسه قطری همچنین مترجمی در اختیار خاشقجی گذاشته بود که این مترجم به او در نوشتن مقاله‌‌هایش کمک می‌کرد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد عربستان در دوم اکتبر میلادی (10 مهر) در کنسولگری کشورش در استانبول به شکل وحشیانه‌ای به قتل رسید.

مسکو: آمریکا به دنبال توجیه دخالت در امور داخلی مقدونیه است

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای تأکید کرد، آمریکا در تلاش است تا مداخله خود در امور داخلی مقدونیه را از طریق لفاظی‌ها علیه روسیه توجیه کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، «جان سالیوان» معاون وزیر خارجه آمریکا در سفری که در تاریخ 18 دسامبر (27 آذرماه) به «اسکوپیه» پایتخت مقدونیه داشت، مدعی شده بود که روسیه در حال تضعیف تلاش‌های مقدونیه برای پیوستن به پیمان سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

وزارت خارجه روسیه در واکنش به این ادعاهای مقامات آمریکایی اعلام کرد: «واشنگتن با استفاده از لفاظی‌های بی‌اساس علیه روسیه، در تلاش است تا مداخله آشکار خود در مسائل داخلی مقدونیه را توجیه کرده و توافق ناقص «پرسپا» را مشروعیت بخشیده و یک کشور دیگر در حوزه بالکان را علیرغم مخالفت شهروندانش به پیمان نظامی ناتو ملحق کند، همانطور که این اتفاق در سال 2017 میلادی برای مونته‌نگرو افتاد».

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «سیاستمداران آمریکا بهتر است چشمشان را به روی واقعیت باز کنند و اول از همه، اراده کاملا مشخص مردم مقدونیه را که از طریق همه‌پرسی شکست‌خورده در این جمهوری منطقه بالکان نشان داده شود، را شاهد باشند».

وزارت خارجه روسیه تأکید کرد: «مردم مقدونیه با رأی خود به این همه‌پرسی، تلاش‌های آمریکا و متحدانش را برای ملحق کردن اسکوپیه به این ساختار نظامی در ازای تغییر نام مقدونیه و وادار کردن این کشور به دست کشیدن از منافع ملی‌اش رد کردند».

مسکو در پایان گفته است: «علاوه بر این، این نمایندگان آمریکا ، اتحادیه اروپا و ناتو هستند و نه روسیه که هر روز به بهانه‌ای در عرصه سیاسی مقدونیه حاضر می‌شوند تا پیشنهادات خود را در قالب متمم‌های قانونی اساسی به این کشور تحمیل کنند».

دولت مقدونیه در تاریخ 30 سپتامبر همه‌پرسی‌ای را در میان مردم این کشور برگزار کرد و از آنها خواست تا به تغییر نام این کشور به «جمهوری مقدونیه شمالی» بر اساس توافق «پرسپا» رأی دهند. اما به دنبال شرکت نکردن حدنصاب واجدین شرایط در همه‌پرسی تغییر نام مقدونیه، این همه‌پرسی شکست خورد.

مقامات مقدونیه و یونان چندی پیش، توافقنامه تغییر نام کشور مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی را امضا کردند. «نیکوس کوتزیاس» و «نیکولا دیمیتروف» وزرای خارجه یونان و مقدونیه در جزیره پرسپا در مرز دو کشور این توافق را با حضور نخست‌وزیران دو کشور امضا کردند. در این مراسم «ماتئو نیمتس» فرستاده سازمان ملل و شماری از مقامات اروپایی شرکت داشتند.

اعتراف توئیتر به تعطیلی حساب‌های حزب‌الله و حماس به دستور اسرائیل

شبکه اجتماعی توئیتر فاش کرده در 6 ماه سال جاری به «درخواست» وزارت دادگستری رژیم اسرائیل ۲۲ حساب متعلق به کاربران حماس و حزب‌الله را مسدود کرده است.

توئیتر مدعی است این حساب‌ها در اسرائیل مسدود شده‌اند و فعالیت آنها تا حد زیادی در مناطق دیگر پابرجا است.

روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داده شرکت توئیتر در سراسر دنیا ۲۰۵۱۵۶ حساب کاربری را به دلیل آنچه نقض قوانین آن علیه «تروریسم» خوانده شده‌اند معلق کرده است.

این اطلاعات در سیزدهمین گزارش شفافیت توئیتر که اخیراً منتشر شده آورده شده‌اند. چاپ نامه‌ای از وزارت دادگستری رژیم اسرائیل در این گزارش به تاریخ 26 ژوئن، انتقادهای گسترده از عملکرد توئیتر و فیسبوک را به همراه داشته است.

رژیم اسرائیل در این نامه از ۱۶ حساب کاربری که متعلق به سران حماس و حزب‌الله هستند نام برده و 24 حساب دیگر را هم مشخص کرده که متعلق به خود این دو گروه هستند.

استانداردهای دوگانه

روزنامه‌نگاران و فعالان فلسطینی از مدت‌ها پیش از رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توئیتر بابت استانداردهای دوگانه در برخورد با مسائل مربوط به اسرائیل و فلسطین انتقاد کرده‌اند. سال گذشته پایگاه افشاگر اینترسپت فاش کرد فیس‌بوک بنا به درخواست رژیم اسرائیل و رژیم آمریکا محتواهای کاربران را سانسور و یا حساب‌های کاربری آنها را مسدود می‌کند.

اردیبهشت‌ماه سال جاری، ده‌ها نفر از روزنامه‌نگاران فلسطینی در اعتراض به سیاست‌های فیس‌بوک در حذف صفحات فلسطینی‌ها مقابل دفتر سازمان ملل در غزه اعتراض کردند.

سلما معروف، سخنگوی حماس در آن زمان گفت: «فیس‌بوک سال گذشته تقریباً حساب کاربری 200 فلسطینی را مسدود کرد و از آغاز سال 2018 هم به‌بهانه‌های واهی حساب 100 نفر دیگر را مسدود کرده است».

او همچنین گفت که حدود 20 درصد از صفحات فیس‌بوک آشکارا کاربران را به خشونت علیه فلسطینی‌ها تحریک می‌کنند در حالی که هیچ برخورداری با آنها صورت نمی‌گیرد.

ماه آوریل، «مرکز عربی پیشبرد رسانه‌های اجتماعی» گفت واحد سایبری کابینه رژیم اسرائیل رسماً اعلام کرده فیس‌بوک در سال 2017، 80 درصد از موارد درخواستی این رژیم برای حذف محتواها و صفحات مربوط به فلسطینی‌ها را پذیرفته است.

فیس‌بوک ماه گذشته هم با بسنده کردن به تعلیق 24 ساعته پسر نتانیاهو، علی‌رغم توهین نژادپرستانه به همه مسلمان‌های ساکن اسرائیل یک بار دیگر جنجال آفرید.

«یائیر نتانیاهو»، پسر نخست‌وزیر رژیم اسرائیل ماه پیش در حساب کاربری‌اش در توئیتر به مسلمان‌ها توهین کرده و خواستار خروج آنها از این کشور شده بود. او نوشت: «می‌دانید فقط کجا حمله‌ای اتفاق نمی‌افتد؟ در ایسلند و ژاپن که به‌حسب اتفاق، مسلمانی در آنجا زندگی نمی‌کند».

او در پیامی دیگر در فیس‌بوک نوشت فقط دو راه‌حل برای صلح وجود دارد: «یا تمام یهودی‌ها [اسرائیل را] را ترک کنند و یا تمام مسلمان‌ها از آن خارج شوند». پسر 27ساله نتانیاهو نوشت: «من راهکار دوم را ترجیح می‌دهم».

فیس‌بوک، علی‌رغم این توهین نژادپرستانه تنها برای 24 ساعت حساب کاربری یائیر را معلق کرد.

 

واکنش «بوگدانف» به خروج نظامیان آمریکایی از سوریه

به نقل از اسپوتنیک، میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره خروج نیروهای این کشور از سوریه واکنش نشان داد.

وی افزود: باید ببینیم که این تصمیم چگونه اجرایی خواهد شد.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین از آمادگی مسکو برای برگزاری نشست میان جنبش های فتح و حماس فلسطین در مسکو به منظور سهیم شدن در آشتی میان طرفهای فلسطینی خبر داد.

الجعفری: کلاه سفیدها شاخه رسانه ای جبهه النصره هستند

به نقل از اسپوتنیک، بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل گفت: رسانه های غربی، افکار عمومی غرب را درباره سازمان کلاه سفیده فریب دادند و این سازمان را سازمانی بشردوستانه معرفی کردند؛ در حالی که کلاه سفیدها سازمانی تروریستی و شاخه رسانه ای گروه تروریستی جبهه النصره هستند.

وی به ۷۵۰ نامه ای که به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت و کمیته های فرعی شورای امنیت مربوط به مبارزه با تروریسم از سوی دمشق ارسال شده است، اشاره کرد.

الجعفری تاکید کرد: آنچه جنگجویان خارجی نامیده می شوند جز تروریستهای بالفطره نیستند. کشورهای حامی تروریسم در شورای امنیت به شکل کلی وجود تروریستها در سوریه را منکر می کردند تا اینکه برخی از آنها به کشورهای اصلی شان از جمله انگلیس، فرانسه و بلژیک و آمریک بازگشته و دست به حملات تروریستی زد اند، آنگاه این کشورها اذعان کردند که آنچه ما بارها آنرا تکرار کرده بودیم، جز حقیقت نیست.

وی افزود: این کشورهای حامی تروریسم تلاش کردند که این تروریستها را به سوریه اعزام کنند تا در آنجا کشته شوند و این کشورها، فکر بازگشت این تروریستها به کشورهایی که از آن آمده بودند را نکرده بودند.

الجعفری اعلام کرد: حامی تروریستهای جبهه النصره اقدام به نجات ۴۲۹ تروریست با کمک اسرائیل از طریق جولان اشغالی و انتقال آنها به اردن و توزیع آنها در کشورهای حامی تروریسم و حامی جبهه النصره کردند.

تاثیر اردوغان بر رای ترامپ برای خروج نظامی از سوریه

خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه های ترک می نویسد: «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تصمیم شوک آور خود درباره خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه را در هنگام گفتگوی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه ای خود و بعد از آنکه اردوغان عنوان داشت ترکیه می توواند بقایای داعش را از سوریه پاک کند، اتخاذ کرد.

به نوشته رسانه های ترکیه، ترامپ بعد از شنیدن این اظهارات، به جان بولتون مشاور امنیت ملی خود دستور داده تا مقدمات خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را آماده کند.

هر چند تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خارچ کردن نظامیان این کشور از سوریه موجب ناراحتی همپیمانان واشنگتن شده اما با این وجود روز گذشته ترامپ در پیامی توییتری و در ادامه اظهارنظر درباره خروج نیروهای این کشور از خاک سوریه مدعی شد: علیرغم دروغ‌پراکنی‌های رسانه‌ای، روسیه، ایران و سوریه از خروج نیروهای آمریکایی خوشحال نیستند چراکه اکنون مجبورند بدون ما با داعش و دیگران بجنگند!

وی در پیامی دیگر مدعی شد: آیا آمریکا می‌خواهد بی هیچ مزیتی و به قیمت قربانی کردن جان‌های عزیز و تریلیون‌ها دلار برای دفاع از آنهایی که عمدتاً قدرنشناس هستند، پلیس خاورمیانه باشد؟ آیا می‌خواهیم برای همیشه آنجا بمانیم؟ حالا بالاخره نوبت دیگران است که بجنگند.

 

آمادگی جلیقه زردها برای ششمین هفته تظاهرات در فرانسه

به نقل از خبرگزاری فرانسه، معترضان جلیقه زرد قصد دارند تا روز شنبه دوباره به خیابان های فرانسه ریخته و علیه سیاست های دولت اعتراض کنند.

با این حال، تعداد تظاهرات کنندگان به دلیل اقدام پلیس به پاکسازی کمپ های خیابانی معترضان در آستانه تعطیلات کریسمس رو به کاهش است.

بر اساس این گزارش، معترضان درباره مکان برگزاری تظاهرات روز شنبه میان پاریس و شهر ورسای در نزدیکی پایتخت، اختلاف نظر دارند.

با این وجود، مقامات از بیم آشوب در تعطیلات آخر هفته، اعلام کردند که کاخ ورسای و باغ های این مجموعه روز شنبه تعطیل خواهد بود.

مسئولان همچنین به مغازه داران پاریس هشدار داده اند تا احتیاط کنند تا مبادا اتفاقات هفته های گذشته که چندین فروشگاه غارت شده و آسیب دیدند، تکرار شود.

روز جمعه عده ای از معترضان در شهر تولوز در جنوب غربی فرانسه تجمع کرده و به تمسخر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در سالروز تولد 41 سالگی وی پرداختند.

یکی از معترضان گفت: «ما برای او (ماکرون) هیچ هدیه ای نیاورده ایم، چرا که او به ما هیچ هدیه ای نداده است.»

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد تعداد تظاهرات کنندگان در روز پنج شنبه کاهش چشمگیری نسبت به هفته های پیش داشته و تنها حدود 4000 نفر در آن شرکت کرده اند.

در اولین شنبه تظاهرات که 6 هفته پیش برگزار شده بود، بیش از 282 هزار نفر شرکت کرده بودند.

هفته گذشته ماکرون وعده داد حداقل میزان حقوق کارگران را افزایش داده و قوانین مالیات بر حقوق مستمری‌بگیران را لغو کند.

آلمان قصد تحریم هواپیمایی ماهان را دارد

به نقل از رویترز، روزنامه بیلد روز جمعه در گزارشی نوشت دولت آلمان قصد دارد تمام پروازهای ورودی و خروجی توسط هواپیمایی ماهان را ممنوع کند.

بر اساس این گزارش، آلمان پس از رایزنی های فشرده در مورد درخواست آمریکا، تصمیم گرفته است تا شرکت ماهان را از انجام پرواز در شهرهای دوسلدورف و مونیخ منع کند.

یک سخنگوی دولت آلمان از اظهار نظر درباره گزارش بیلد که مدعی است شرکت ماهان از ماه ژانویه حق پرواز در آلمان ندارد، خودداری کرد.

آمریکا پیش از این، هواپیمایی ماهان را به اتهام انتقال نیرو و تجهیزات به سوریه برای تقویت دولت بشار اسد، تحریم کرده است.

رژیم ایالات متحده علاوه بر این، چندین شرکت مرتبط با ماهان، از جمله یک شرکت هوایی تایلندی و یک نمایندگی فروش در مالزی را نیز تحریم کرده است.

 

کرملین:‌ به ترکیه اعتماد داریم/آیا اردوغان روسیه را به آمریکا نمی فروشد؟ کردها اولین قربانیان اعتماد به آمریکا نیستند.

دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین امروز (چهارشنبه) گفت که فروش سامانه‌های موشکی «پاتریوت» آمریکا به ترکیه هیچ اثری بر توافق مسکو و آمریکا درباره تحویل سامانه‌های «اس-400» نخواهد داشت.

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، پسکوف در پاسخ به سوالی درباره اثر تصمیم آمریکا برای تحویل سامانه‌های موشکی زمین به هوای «پاتریوت» بر توافق مسکو با آنکارا گفت:‌ «اینها دو فرایند کاملا مجزا هستند و در این این خصوص، ما در حال اجرای توافقاتی هستیم که با همکاران ترکیه‌ای مان داشتیم. پروژه و قرارداد «اس-400» در مرحله اجراست و این روند ادامه خواهد داشت».

وی افزود،‌ روسیه هیچ دلیلی برای عدم اعتماد به ترکیه که به تمام تعهدات خود مبنی بر افشا نکردن اطلاعات درباره سامانه‌های «اس-400» روسیه عمل کرده، نمی‌بیند.

این اظهارات سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به گزارش اخیر رسانه‌ها به نقل از برخی منابع اعلام شد که گفته بودند ظاهرا ترکیه متعهد شده تا برای پرسنل فنی و نظامی آمریکا دسترسی به سامانه‌های «اس-400» روسیه را فراهم کند.

پسکوف در این خصوص تأکید کرد، به عنوان یک قانون، همکاری فنی و نظامی روسیه با دیگر شرکای خود تحت تعهدات قانونی برای افشا نکردن اطلاعات حساس مرتبط با این همکاری‌ها، همچنان پابرجاست.

سخنگوی کرملین تصریح کرد: «طرف ترکیه‌ای به این تعهدات پایبند است. و ما هیچ دیلی برای اعتماد نکردن به شرکای ترکیه‌ای خود نمی‌بینیم».

امروز اعلام شد، آمریکا خروج نیروهای نظامی خود را از شمال سوریه آغاز کرده است و تا ۶۰ روز دیگر آخرین سرباز آمریکائی سوریه را ترک خواهد کرد، این تصمیم غیر منتظره آمریکا موجب گمانه زنی هائی مبنی بر توافق مخفیانه آمریکا و ترکیه برای تحویل اطلاعات اس ۴۰۰ خریداری شده از روسیه به آمریکا در مقابل باز گذاشتن دست ترکیه در نابودی کردهای نزدیک به پ ک ک شده است.

اگر این گمانه زنی ها حقیقت داشته باشد، کلاه بزرگی سر روسیه و کردهای سوری رفته است.

وزارت خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) در نامه‌ای به کنگره این کشور از موافقت خود با فروش سامانه پاتریوت و تعدادی دیگر از موشک‌ها به ترکیه خبر داده است.

دسامبر سال گذشته (۲۰۱۷) ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید چهار فروند سامانه اس ۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرد. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می‌کند.

سامانه‌های پدافند موشکی اس ۴۰۰، جزء پیشرفته‌ترین سامانه‌ها در نوع خود است که توانایی حمل و شلیک سه مدل موشک مختلف را دارد که می‌توانند اهداف متنوعی شامل موشک‌های بالستیک قاره‌پیما، موشک‌های کروز و جنگنده‌های رادارگریز را هدف قرار دهند.

شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند همزمان ۳۰۰ هدف را شناسایی کرده و با آنها درگیر شود. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، ۲۷ کیلومتر است.

 

ناو هواپیمابر آمریکا وارد خلیج فارس شد

به نقل از آسوشیتدپرس، ناو هواپیمابر «یو اس اس جان سی استنیس» روز جمعه وارد خلیج فارس شد.

این ناو اولین کشتی جنگی آمریکا است که پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و پس از طولانی ترین غیبت ناوهای هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا، به خلیج فارس اعزام شده است.

آسوشیتدپرس در این گزارش مدعی شد، شناورهای سپاه پاسداران ، این ناوهواپیمابر و گروه ضربت آن را تحت تعقیب و رصد قرار داده اند. نیروهای ایرانی برای رصد این ناو و شناورهای پشتیبان آن، یک پهپاد را به پرواز درآورده و به شلیک آزمایشی چند راکت در نزدیکی آن ها اقدام کرده اند.

 

اخراج دو دیپلمات ایرانی از آلبانی با هماهنگی اسرائیل

به گزارش رسانه های صربستان، آلبانی از اخراج دو دیپلمات ایرانی با ادعای نا روشن خبر داد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آلبانی با اعلام این مطلب مدعی شد دیپلمات های ایرانی فعالیت هایی کرده اند که امنیت این کشور را به خطر انداخته است.

به اذعان این سخنگو، دولت آلبانی این تصمیم را در هماهنگی با برخی کشورها و نیز اسرائیل اتخاذ کرده است.

گفتنی است این کشور کوچک در جنوب شرق اروپا که با انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق از متحدان صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق و از متحدان فعلی عربستان و اسرائیل به پایگاهی علیه نظام جمهوری اسلامی تبدیل شده، رسانه های صرز معتقدند اقدام مذکور را در راستای تحریکات این سازمان صورت گرفته است.

«سیف‌الاسلام قذافی» شانس اول انتخابات لیبی و حمایت روسیه از او

اسپوتنیک : این روزها در حالی نام سیف‌الاسلام به عنوان برجسته‌ترین نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری لیبی در بهار سال آینده مطرح است که به نظر می‌رسد وی از حمایت قدرت‌های بین‌‌المللی و عربی از جمله روسیه برخوردار است.

جنبش «ماندلای لیبی» روز سه‌شنبه (دیروز) اعلام کرد که بر اساس نتایج نظرسنجی انجام شده، ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی موافق نامزدی و انتخاب سیف‌الاسلام به عنوان رئیس‌جمهور آتی لیبی بودند که اگر این نظرسنجی صحت داشته باشد نشان می‌دهد که سیف‌الاسلام از اقبال زیادی برای تصدی منصب ریاست‌جمهوری برخوردار است به خصوص اینکه مردم لیبی پس از گذشت هفت سال از ناآرامی در کشور، به وجود ثبات در این کشور علاقه‌مند هستند.

جنبش «ماندلای لیبی» که به نظر می‌رسد نزدیک به سیف‌الاسلام است، گفته است که در این نظرسنجی ۷۱۰۶۵ نفر شرکت کرده و ۹۱.۶۴ درصد آنها رأی موافق به ریاست‌جمهوری سیف‌الاسلام داده‌اند و جالب توجه آنکه شبکه روسیا‌الیوم نتایج این نظرسنجی را منتشر کرد و توجه زیادی به آن نشان داد.

«خالد المشری» رئیس شورای عالی دولت لیبی البته گفته است که سیف‌الاسلام از لحاظ قانونی شرایط نامزدی در انتخابات را ندارد.

وی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک افزود که سیف‌الاسلام تحت تعقیب دیوان کیفری بین‌المللی و دستگاه قضایی لیبی است در حالی‌که یکی از شروط تصدی منصب ریاست‌جمهوری این است که نامزد انتخابات تحت تعقیب نباشد.

روزنامه «رأی‌الیوم» در سرمقاله خود به این موضوع پرداخت و نوشت که «خالد الغویل» وکیل حقوقی سیف‌الاسلام گفته است که به محض آغاز ثبت‌نام برای انتخابات ریاست‌جمهوری، سیف‌الاسلام نیز ثبت‌نام خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه «انتخاب، حق ملت لیبی است»، افزود که دیوان کیفری بین المللی خارج از قوانین بین‌المللی عمل می‌کند و به جای تعقیب و محاکمه عاملان ارتکاب جنایت‌ علیه ملت لیبی و نابودی این کشور، به دنبال تعقیب سیف‌الاسلام است در حالی‌که وی پیش از این در دستگاه قضایی لیبی محاکمه شده و مورد عفو قرار گرفته است.

این روزنامه با اشاره به هرج‌ومرج در لیبی به دنبال سرنگونی دولت مردمی معمر قذافی با دخالت سازمان «ناتو» در سال ۲۰۱۱ و پس از آن سیطره شبه‌نظامیان بر این کشور، نوشت که شاید دلیل حمایت روسیه و برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و ایتالیا از سیف‌الاسلام همین دخالت ناتو برای براندازی رژیم قذافی و ترور فجیع وی در اکتبر سال ۲۰۱۱ باشد همچنانکه «لیو دنگوف» رئیس گروه تماس روسیه برای حل‌وفصل بحران لیبی نیز در حاشیه شرکت در کنفرانس پالرمو ایتالیا گفت که تماس‌هایی بین رهبران روسیه و فرزند قذافی در جریان است زیرا وی از نفوذ و وزنه سیاسی در لیبی برخوردار است و لذا از جمله طرف‌های مشارکت‌کننده در روند سیاسی لیبی خواهد بود.

رأی‌الیوم همچنین نوشت که منبع قدرت سیف‌الاسلام، شکست نخبگان سیاسی حاکم لیبی پس از سقوط نظام مردمی قذافی بود که در حفظ وحدت، ساختن دولت و موسسات آن و نیز خلع سلاح شبه‌نظامیان موفقیتی کسب نکرده‌اند.

این روزنامه افزود: کشورهای غربی و ناتو قذافی را به دلیل آنکه دیکتاتور بود هدف قرار ندادند بلکه به سبب ایفای نقش آن در مبارزه با نفوذ کشورهای استعمارگر در قاره آفریقا از طریق ایجاد پول واحد آفریقایی بر اساس دینار طلای لیبی بود و چه بسا به دلیل همین امر بود که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا از اینکه با مداخله ناتو در لیبی موافقت کرده بود، ابراز پشیمانی کرد.

رأی‌الیوم همچنین با اشاره به اینکه حکومت سابق لیبی برای مردمش ۳۶۰ میلیارد دلار سپرده مالی و ذخایر طلا بر جای گذاشته بود، نوشت که بخش زیادی از سرمایه‌ها از سوی حاکمان جدید لیبی غارت شده و وضعیت لیبی به این حد از ویرانی و هرج و مرج رسیده است.

این روزنامه در پایان نوشت که از قضاوت زودهنگام درباره فرصت‌های سیف‌الاسلام برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری و حتی پیروزی در آن اجتناب کرده و ضمن تأکید بر اینکه نامزدی و شرکت در انتخابات حق اوست، می‌گوییم که شهروندان لیبی حق انتخاب دارند به شرط آنکه این انتخابات آزادانه و سالم و تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود

گابریل وزیر سابق خارجه آلمان: عربستان و امارات احتمالا قصد حمله به قطر را داشتند

وزیر خارجه سابق آلمان چند روز قبل در گفت ‌وگو با شبکه خبری «الجزیره» درباره آخرین تحولات منطقه‌ای به ویژه امور قطر ورژیم سعودی به گفت‌وگو پرداخت.

«زیگمار گابریل» وزیر خارجه سابق آلمان در این گفت‌وگو درباره حوادث رخ داده برای قطر گفت که اگر تنش در منطقه خلیج فارس در سال 2017 شدت می‌یافت، ممکن بود قطر با تهاجم نظامی مواجه شود.

گابریل در این زمینه به الجزیره گفت: «می‌دانم که آن روزها در چه وضعیتی قرار داشتیم و بر این باورم همه بابت این‌که دیگر تنشی وجود ندارد، باید خوشحال باشند.»

وی ادامه داد: «نمی‌دانم که آیا آن‌ها (ائتلاف سعودی) برنامه‌ای واقعی برای حمله به قطر داشتند ،اما تجربه ما نشان می‌دهد که شدت یافتن گام به گام تنش می‌تواند به درگیری نظامی ختم شود و همکاران آمریکایی ما هم همین احساس را داشتند. با این وجود، خطرناک بودن این وضعیت مشخص بود و ما با تمام شرکایمان، با قطر و همچنین اماراتی‌ها و سعودی‌ها موفق شدیم از تنش‌ها بکاهیم.»

وی درباره «رکس تیرلسون» وزیر خارجه سابق آمریکا نیز اظهار داشت که وی به شدت تلاش کرد تا از شدت یافتن بحران در منطقه و بروز درگیری نظامی اجتناب شود.

عربستان سعودی، امارات ، بحرین و مصر در ژوئن (خرداد) سال 2017 از طریق دریا، هوا و زمین به محاصره قطر مبادرت کردند. این چهار کشور قطر را به حمایت از تروریسم و همراهی با ایران متهم کردند. دوحه با رد این اتهام‌ها می‌گوید محاصره کشورش به هدف محدود کردن حق حاکمیت این کشور است.

زیگمار گابریل همچنین درباره کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی به دست عوامل سعودی نیز گفت: «کشتن آقای خاشقچی فاجعه است. برای خانواده و بستگان او این شرایط بسیار بدی است زیرا آن‌ها حتی نمی‌توانند جسد او را دفن کنند و مکانی وجود ندارد که بتوانند سر مزارش بروند. به نظرم این جریان نه تنها یک مساله سیاسی، بلکه یک مساله انسانی است.»

زیگمار گابریل درباره «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی نیز اظهار داشت: «محمد بن سلمان درباره جایگاهش در منطقه غلو می‌کند….. شاید او حس می‌کرد هر کاری انجام دهد از سوی کاخ سفید حمایت می‌شود. این مسئله نشان می‌دهد که آن‌ها (سعودی‌ها) حس می‌کنند هیچ قانونی وجود ندارد که پیروی کنند و این خطرناک است.»

گابریل افزود: «در اروپا همه فکر می‌کنند که ولی‌عهد سعودی به نوعی مسئول کشته شدن خاشقچی است. نمی‌دانم که این دستور شخصی بوده یا افرادی فکر کردند این آرزوی او بوده است. این مسئله بحث آشکار روز در اروپاست.»

جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی که زمانی همکار استخبارات عربستان بود بعد از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، عربستان را به مقصد آمریکا ترک کرد و دوم اکتبر (10 مهر) بعد از مراجعه دوم به کنسولگری سعودی در استانبول، دیگر از آنجا خارج نشد و بعد از آن مقام‌های ترکیه اعلام کردند که او در آنجا کشته و تکه‌تکه شده است.

هر چند عربستان سعودی در ابتدا اطلاع از سرنوشت او را انکار می‌کرد اما سرانجام سه هفته بعد تحت فشار افکار عمومی ناچار شد اذعان کند که خاشقچی در کنسولگری کشته شده است.

 

مسکو: آمریکا از سوریه برود، ۶ ماهه تروریسم را ریشه‌کن می‌کنیم

به نقل از بلومبرگ، «فرانتس کلینتسویچ» عضو کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان روسیه با ابراز تردید نسبت به خروج تمامی نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: آمریکا نیروهای ویژه خود را در سوریه نگه خواهد داشت.

عضو کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان روسیه امروز چهارشنبه‌ و به دنبال اعلام خبر خروج اشغالگران آمریکائی از سوریه اعلام کرد: آمریکائی ها کُردها را می فروشند؛ کسانی که از سوی ترکیه تحت فشار هستند.

«فرانتس کلینتسویچ» با اشاره به انتقال تعداد زیادی از تروریست ها از سوریه به افغانستان توسط آمریکا گفت: به نظر می‌ رسد که افغانستان به هدف اصلی تبدیل خواهد شد. در کنار این مساله آمریکا تلاش خواهد کرد تا از راه افغانستان بر آسیای میانه تاثیر بگذارد.

وی در اعلام افزود: روسیه بر اساس تفاهم خود با سوریه در این کشور باقی خواهد ماند. اگر نیروهای آمریکایی از سوریه خارج شوند در مدت ۶ ماه تروریسم را در سوریه ریشه‌ کن می‌ کنیم.

از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه نیز ساعاتی پیش در واکنش به انتشار خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه توسط کاخ سفید، اعلام کرد که با خروج نیروهای آمریکایی احتمال حصول راه‌ حل سیاسی در سوریه افزایش پیدا خواهد کرد.

تمام نیروهای آمریکا ظرف ۶۰ تا ۱۰۰ روز آینده ازسوریه خارج می‌شوند

به نقل از الجزیره، یک مقام آمریکایی امروز چهارشنبه اعلام کرد که همه کارکنان وزارت خارجه این کشور ظرف ۲۴ ساعت از سوریه خارج می‌ شوند.

این مقام آمریکایی در ادامه گفته است که تمام نیروهای آمریکا نیز بین ۶۰ تا ۱۰۰ روز آینده از سوریه خارج می‌ شوند.

این درحالیست که برخی از رسانه های آمریکائی ساعاتی پیش از خروج همه نظامیان اشغالگر این کشور از شمال شرقی سوریه خبر داده بودند.

انقلابیون آمریکائی: خروج نیروهای آمریکا خنجر از پشت به ماست

مرکز موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه نزدیک له مخالفان دولت سوریه به نقل از منابعی که آنها را آگاه خوانده تاکید کرد که شخصیت‌های بلندپایه در گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را به منزله زدن خنجر از پشت به این نیروها و یگان‌های حمایت مردمی کرد می‌دانند.

مقامات بلندپایان گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را خیانت به خون هزاران مبارزی دانستتند که در راه مبارزه با داعش کشته شده‌اند.

از سوی دیگر منابع کرد تاکید کردند که دولت آمریکا به مقامات بلندپایه نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرده‌اند که واشنگتن قصد دارد نیروهای خود را به طور کامل از شرق فرات و منبج خارج کند.

این منابع گفتند که این اقدام آمریکا با واقعیت موجود تناقض دارد به گونه‌ای که طی چهل و هشت ساعت اخیر تجهیزات نظامی و لوجستیکی زیادی به پایگاه‌های نظامی در منبج و میدان های نفتی العمر رسیده است.

کاخ سفید لحظاتی قبل اعلام کرد که آمریکا خروج نیروهای خود از سوریه را آغاز کرده است.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حساب توئیتری خود نوشت که ما داعش را در سوریه شکست داده‌ایم.

پیش از این یک مقام مسئول در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) امروز چهارشنبه گفته بود که ترامپ تصمیم به خروج از سوریه را با توجه به تمایلش که مدت‌هاست در ذهن دارد اتخاذ کرده است.

یک مقام دولت آمریکا نیز در مصاحبه با شبکه خبری ای بی سی نیوز تایید کرد که انتظار می‌رود ترامپ خروج نیروها از سوریه را اعلام کند. به گفته وی هنوز جدول خروج نیروها تنظیم نشده روزنامه ‹وال استریت ژورنال› نیز امروز به نقل از یک منبع مطلع که نامش فاش نشد، نوشت: واشنگتن آماده خروج فوری نیروهایش از شمال شرقی سوریه است و مقامات آمریکایی این موضوع را با متحدان خود (نیروهای کرد مستقر در شمال سوریه) در میان گذاشته اند.
این روزنامه افزود: این اقدام واشنگتن پس تماس تلفنی هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با رجب طیب اردوغان همتای ترک خود انجام می شود.
ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که عملیات تازه ای را علیه یگان‌های مدافع خلق سوریه› (ی.پ.گ) و حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) در شرق فرات سوریه آغاز خواهد کرد..

زدن زیر آب تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه کلید خورد

سناتور «مارکو روبیو» به دنبال تأئید اخبار منتشره درباره خروج نیروهای اشغالگر آمریکا از سوریه از سوی کاخ سفید در پیامی در حساب کابری خود در توئیتر اعلام کرد: خروج کامل و سریع نیروهای آمریکایی از سوریه اشتباهی سنگین است و پیامدهایی خواهد داشت.

این سناتور تندروی آمریکا در ادامه افزود: این موضوع پیچیده بوده و نمی توانم چرائی آن را در یک توئیت توضیح بدهم. تا ساعاتی دیگر در این باره سخنرانی خواهم کرد.

این درحالیست که برخی از رسانه های آمریکائی ساعاتی پیش از خروج همه نظامیان اشغالگر این کشور از شمال شرقی سوریه خبر داده بودند.

پرده بردای شرکت چینی از دلایل اتهامات؛ هوآوی از آمریکا سند خواست

به نقل از آسوشیتدپرس؛ همزمان با آغاز تلاش شرکت هوآوی برای از بین بردن نگرانی هایی که نقش این شرکت را در پیشبرد فناوری ارتباطاتی نسل پنجم در معرض تهدید قرار داده است ، کن هو رئیس شرکت چینی هوآوی در گفتگو با خبرنگارانی که به مقر شرکت فناوری هوآوی دعوت شده بودند, گفت اتهامات آمریکا علیه این شرکت از مسائل ایدئولوژیک و ژئوپولیتیک ریشه می گیرد.
وی هشدار داد مستثنی کردن هوآوی از شبکه های نسل پنجم در استرالیا و دیگر بازارها موجب افزایش قیمتها و کند شدن آهنگ رشد و توسعه نوآوری می شود و به مشتریان لطمه می زند.

هوآوی و امنیت
استرالیا و نیوزیلند به دلایل امنیتی حضور هوآوی را در شبکه های نسل پنجم در این کشورها ممنوع کرده اند. آمریکا و تایوان نیز ممنوعیت های وسیع تری برای فعالیت هوآوی وضع کرده اند.
آژانس امنیت سایبری ژاپن نیز اعلام کرد تامین کنندگانی مانند هوآوی که ضریب خطر امنیتی بالایی دارند از فهرست خریدهای دولتی مستثنی می شوند.
اعمال تازه ترین محدودیت ها فعلا تاثیر زیادی بر هوآوی نداشته است ولی تصمیم این شرکت در برگزاری کنفرانس مطبوعاتی ظاهرا بازتابی از نگرانی های آن از پیامدهای تعمیم این محدودیت ها به دیگر کشورها به شمار می رود.
تحلیلگران می گویند گسترش محدودیت دسترسی هوآوی به صنایع بازار نسل پنجم ممکن است تا سال 2022 سالانه 20 میلیارد دلار به این شرکت خسارت وارد کند.

مدرک ارائه کنید
وی در این کنفرانس خبری که دو ساعت و بیست دقیقه به طول انجامید, گفت : اگر دلیل یا مدرکی دارید باید آن را اعلام کنید. شاید نخواهید این مدارک را برای هواوی یا افکار عمومی رو کنید ، اما آن را به شرکتهای مخابراتی ارائه دهید زیرا آنها خریداران تجهیزات هواوی هستند.
هوآوی که در سال 1987 توسط یک مهندس نظامی سابق تاسیس شد ، هر گونه اتهامات را مبنی بر کنترل حزب حاکم کمونیست چین بر این شرکت یا طراحی تجهیزات آن برای تسهیل جاسوسی و استراق سمع رد می کند. ولی مقامات خارجی به یک قانون در چین استناد دارند که شرکتها را به همکاری با نهادهای اطلاعاتی ملزم می سازد.
کن هو افزود : هرگز هیچ مدرکی وجود نداشته است مبنی بر این که تجهیزات ما در حکم یک خطر امنیتی است . ما هرگز درخواستهای هیچ دولتی را که به شبکه ها یا فعالیت تجاری هر یک از مشتریانمان آسیب وارد کند, نپذیرفته ایم.
این نخستین باری است که یک مدیر ارشد هوآوی مستقیما درباره شکایات اخیر مطرح شده درباره مسائل امنیتی تجهیزات این شرکت با خبرنگاران سخن می گوید.

قوانین امنیتی چین
وی با استناد به سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در روز 10 دسامبر مبنی بر اینکه هیچ قانونی در این کشور وجود ندارد که شرکتها را به طراحی تجهیزات برای دسترسی به اطلاعات محرمانه ملزم سازد, گفت : ما هیچ درخواستی مبنی بر تامین اطلاعات دریافت نکرده ایم.
فقدان ارائه اطلاعات مستدل در اثبات اتهامات مطرح شده علیه هوآوی برخی از تحلیلگران صنایع را به طرح این فرضیه واداشته که این اتهامات احتمالا بهانه ای برای محافظت از رقبای آمریکایی یا اروپایی در برابر موفقیت های این شرکت پیشرو چینی است.
وی در پاسخ به پرسشی در این باره گفت کاهش رقابت موجب کاهش نوآوری و افزایش هزینه ها برای مشتریان می شود. به عنوان مثال پیش بینی ها نشان می دهد هزینه نصب ایستگاه های بی سیم شبکه های نسل پنجم در استرالیا بدون رقابت هوآوی حدود 15 تا 40 درصد افزایش خواهد یافت.
رئیس هوآوی در عین حال تصریح کرد به رغم تلاشها برای سیاسی کاری به منظور کارشکنی در رشد این صنایع، هوآوی با 25 شرکت مخابراتی در زمینه تامین تجهیزات شبکه نسل پنجم قرارداد امضا کرده است و ما افتخار می کنیم بگوییم که مشتریان ما همچنان به ما اعتماد دارند.

دادگاه مدیر مالی 
کن هو همچنین با اشاره به بازداشت مدیر مالی این شرکت در کانادا و اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه هوآوی محدودیت های فروش فناوری به ایران را نقض کرده است, گفت در شرایط کنونی نمی تواند درباره اتهامات مربوط به همکاری با ایران صحبت کند زیرا منگ وانجو دختر موسس هوآوی ، هنوز در میانه روند دادگاهی در ونکوور قرار دارد. ولی با این همه هوآوی به پایبندی مدیریت شرکت به قوانین تجاری و استقلال و رعایت عدالت در دادگاه ها در پرونده منگ ایمان دارد.

اقدام برای شفافیت بیشتر
رئیس هوآوی همچنین وعده داد تا تلاشهای این شرکت برای برطرف ساختن نگرانی های مشروع همه طرفها یا افکار عمومی افزایش یابد.

هوآوی مراکزی را در انگلیس و آلمان و کانادا برای دولتها به منظور آزمایش تجهیزات و نرم افزارهای آن دایر کرده است. جدیدترین مرکز شفافیت امنیتی آن قرار است در سه ماهه نخست سال 2019 در بلژیک گشایش یابد

 

واکنش دمشق به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه

به نقل از النشره، یک منبع سوری به تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه واکنش نشان داد.

این منبع بیان کرد: ما از خروج نیروهای آمریکایی استقبال می کنیم در عین حال به نیات آمریکا برای اجرایی کردن تصمیم خروج کامل از سوریه با دیده تردید می نگریم.

منبع سوری اعلام کرد: سوریه همواره خواهان خروج نیروهای نامشروع آمریکایی از سوریه بوده است. مطلوب این است که همه نیروها از شرق فرات و پایگاه التنف خارج شوند. خروج نیروهای آمریکایی به دنبال آن خروج نیروهای خارجی از الحسکه، الرقه و دیرالزور را به دنبال خواهد داشت.

حملات گسترده ارتش سوریه به مواضع تروریست‌ها در حماه

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یگان‌های ارتش عربی سوریه مواضع و مراکز تجمع گروه‌های تروریستی در حومه شمالی حماه را هدف حملات خود قرار دادند.

بر اساس این گزارش تروریست‌ها در حال تلاش برای نفوذ به مناطقی نظامی در اطراف تعدادی از روستاها و شهرک‌های واقع در حومه شمالی حماه بودند.

خبرنگار سانا گزارش داد: یگان‌های ارتش سوریه به حملات گروه‌های تروریستی وابسته به «کتائب العزه» که در مناطق «معرکبة»، «الزکاة»، «اللطامنة» و «وادی الدورات» در حومه شمالی حماه مستقر هستند واکنش نشان دادند و مواضع آنها را هدف حملات توپخانه‌ای گسترده خود قرار دادند که در پی این حملات شماری از تروریست‌ها کشته و خساراتی به تجهیزات جنگی و مقرهای آنها وارد آمد.

گروه‌های تروریستی وابسته به النصره، «الحزب الترکستانی» و «کتائب العزه» و سایر گروه‌های تروریستی توافق منطقه عاری از سلاح در ادلب را از طریق حملات خود به مواضع ارتش سوریه و مناطق مسکونی در منطقه نقض می‌کنند و این در حالی است که ارتش سوریه به نقض آتش‌بس واکنش نشان می‌دهد.

نیروهای ارتش سوریه دو روز قبل تحرکات گروه‌های تروریستی را در حومه شمالی حماه هدف قرار دادند، این گروه‌ها توافق منطقه کاهش تنش در ادلب را نقض کرده بودند.

نیروهای سوری چند روز قبل هم استحکامات گروه‌های تروریستی را که برای نفوذ از چندین محور به سمت مواضع نظامی اطراف روستاها و شهرک‌های امن حومه شمالی حماه تلاش می‌کردند، منهدم کردند.

گروه‌های تروریستی به سرکردگی جبهه النصره همچنان به نقض توافق منطقه کاهش تنش در ادلب از طریق حملات مکرر خود به مواضع ارتش و روستاهای امن در منطقه خلع سلاح و اطراف آن ادامه می‌دهند.

ترامپ: ما داعش را در سوریه شکست دادیم!! دلیلی برای ماندن در سوریه نداریم

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حساب توئیتری خود نوشته است: ما داعش را در سوریه شکست داده‌ایم، تنها دلیل من برای آنجا بودن در دوران ریاست جمهوری ترامپ.

وی که در اندیشکده شورای آتلانتیک در واشنگتن صحبت می‌کرد با گفتن این موضوع که بشار اسد باید مصالحه کند، افزود: ما خواستار رژیمی هستیم که اساسا متفاوت است. این تغییر رژیم نیست. ما در تلاش برای خلاص شدن از اسد نیستیم.

داعش ۷۰۰ زندانی را در سوریه اعدام کرد

دیده بان حقوق بشر (وابسته به مخالفان دولت سوریه) که مقر آن در انگلیس است، افزود: زندانیان شامل یک هزار و ۳۵۰ نظامی و غیر نظامی بودند که داعش آنها را پیشتر در منطقه مرزی عراق زندانی کرده بود.
داعش همچنان کنترل بخش کوچکی از سرزمین های شرق رود فرات در سوریه و در اطراف شهرک هجین را که اخیرا به دست نیروهای تحت حمایت آمریکا افتاده، در اختیار دارد.
نیروهای دمکراتیک سوریه تحت حمایت آمریکا از چند ماه قبل با تروریست های داعش درگیر هستند.
‹مظلوم کوبانی› فرمانده کل نیروهای دمکراتیک سوریه هفته قبل گفته بود: همچنان پنج هزار داعشی در محاصره هستند که در میان آنها شمار زیادی تروریست خارجی وجود دارد که سرسختانه آمادگی جنگیدن تا پای مرگ هستند.
سوریه از سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۱) میلادی با بحران ورود تروریست های خارجی به این کشور مواجه است.

انتقاد چین از جنگ‌افروزی فضایی آمریکا

چین امروز (چهارشنبه) با انتقاد از دستور ترامپ برای ایجاد یک مرکز فرماندهی به منظور کنترل ماموریتهای نظامی فضایی اعلام کرد که با مسلح کردن فضا مخالف است.

هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری خود اعلام کرد: چین مصرانه استفاده صلح آمیز از فضا را پیشنهاد می‌کند و مخالف مسلح کردن فضا و رقابت تسلیحاتی فضایی است.

وی ادامه داد: ما حتی مخالف تبدیل بیشتر فضا به منطقه جنگی جدید هستیم.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه دستور تشکیل «فرماندهی فضا» را صادر کرد.

این نهاد تازه تاسیس که زیرمجموعه پنتاگون قرار خواهد گرفت، کنترل کلیه عملیات نظامی در فضا را برعهده خواهد داشت.

تاسیس این مرکز فرماندهی مجزا از تصمیم قبلی دونالد ترامپ دائر بر تشکیل یک شاخه جدید نظامی تحت عنوان «نیروی فضایی» خواهد بود. با این حال ممکن است مرحله‌ای در مسیر تحقق آن هدف به شمار رود.

دستور ایجاد این شاخه طی فرمانی از کاخ سفید به جیمز ماتیس، وزیر دفاع، ابلاغ شده است.

هشدار روسیه درباره امکان ایجاد پایگاه نظامی آمریکایی در اوکراین

«گریگوری کاراسین» معاون زیر امور خارجه روسیه در مصاحبه باروزنامه «راسیسکایا گازیتا» اعلام کرد که مسکو حضور نیروهای نظامی آمریکایی در خاک اوکراین را بیش از اندازه لازم دانسته و آن را مغایر با توافقنامه مینسک ارزیابی می‌کند.

کاراسین گفت: «از سال 2014 به اینطرف، مربیان نظامی آمریکایی در پایگاه‌های نظامی مختلف در سراسر خاک اوکراین مستقر بوده و به آموزش سربازان و افسران ارتش اوکراین مشغولند. کشتی‌های ناوگان دریایی آمریکا دائما وارد بنادر اوکراین در دریای سیاه شده و در مانورهای نظامی مشترک با وزارت دفاع اوکراین شرکت می‌کنند.»

این دیپلمات بلندپایه یادآور شد: «نظامیان آمریکایی در تابستان سال 2017 ساخت یک مرکز هدایت عملیاتی برای ناوگان دریایی اوکراین در شهر «اوچاکوف» در منطقه نیکولایف را آغاز کردند. یعنی به عبارت دیگر، ما شاهد حضور نظامی رو به گسترش نظامیان آمریکایی در خاک اوکراین به بهانه‌های مختلف هستیم و این مسئله برخلاف بند ده توافقنامه مینسک درباره حل و فصل مناقشه نظامی دونباس است.»

معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داد، اگر پایگاه نظامی آمریکایی در خاک اوکراین پیدا شود، مسکو قطعا به آن واکنش مناسب نشان خواهد داد. پیش از این برخی منابع خبری نزدیک به قدرت حاکمه اوکراین گفته بودند که مقامات کی‌یف در تلاشند تا آمریکا را متقاعد کنند پایگاه نظامی در خاک این کشور ایجاد کند.

به گفته وی، اوکراین در سال 2018 نیز از کشورهای آمریکا، انگلیس و کانادا تسلیحات پرنده و دیگر فناوری‌های نظامی به ارزش بیش از 40 میلیون دلار، دریافت کرده است.

کاراسین در بخش دیگری از این مصاحبه تصمیم مقامات کی‌یف برای عدم تمدید پیمان «دوستی، همکاری و مشارکت با روسیه» را یک اشتباه بزرگ نامید که بدون تردید عواقب اقتصادی، اجتماعی و انسانی جدی و غیرقابل جبرانی برای این کشور و مردم آن خواهد داشت.

وی همچنین هر نوع اتهام به روسیه درباره غیرقانونی بودن اقدام نیروهای مرزبانی در متوقف کردن و توقیف کشتی‌های اوکراینی در خلیج کرچ را تکذیب کرده و گفت، این نیروها کاملا در چارچوب قوانین بین المللی، از حریم دریایی روسیه محافظت کرده‌اند.

معاون وزیر خارجه اعلام کرد که روسیه به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین که قرار است در اواخر ماه مارس سال 2019 برگزار شود، احترام خواهد گذاشت، اگر این انتخابات آزادانه و بر اساس اصول دموکراسی انجام شود.

دسترسی هکرها به مکاتبات محرمانه اروپایی‌ها درباره روسیه، ایران و ترامپ

هکرها چندین سال به شبکه‌های ارتباطات دیپلماتیک اتحادیه نفوذ کرده و هزاران پیام رد و بدل شده را دانلود کرده‌اند. این پیام‌ها نشان می‌دهد کشورهای اروپایی نگرانی‌هایی درباره دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و جدال‌هایی بر سر تعامل با روسیه و چین و احتمال احیای برنامه هسته‌ای ایران داشته‌اند.

در یکی از پیام‌ها دیپلمات‌های اروپایی دیدار میان دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در هلسینکی فنلاند را «دست‌کم برای پوتین، موفقیت‌آمیز» توصیف کرده‌اند.

در یکی از پیام‌های هک‌شده، «کارولین ویچینی»، معاون سرپرست اتحادیه اروپا در واشنگتن پیشنهاد کرد که دیپلمات‌های 28 کشور اتحادیه اروپا ضمن ایستادگی در برابر سیاست‌های ترامپ در حوزه‌های محل اختلاف از جمله در مسائل آب و هوا، تجارت و توافق هسته‌ای ایران همواره از ایالات متحده به عنوان «مهم‌ترین شریکمان» یاد کنند.

این پیام‌ها همچنین شامل درخواست‌هایی برای تأمین مالی صادرات به ایران است. دیپلمات‌های اتحادیه اروپا درباره ادامه تلاش‌ها جهت ترغیب ایران به مفاد توافق هسته‌ای بعد از خروج آمریکا از آن هم رایزنی کرده‌اند.

دیپلمات‌های اروپایی درباره دیدار میان ترامپ و رئیس‌جمهور چین هم اظهار نظر کرده و رفتارهای ترامپ را فردی «زورگو» توصیف کرده‌اند که می‌خواهد پکن را وارد عرصه یک رقابت بوکس، بدون هیچ قاعده و قانون کند.

 

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: