پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبراز ایران وجهان

 

چند خبراز ایران وجهان

به رسمیت شناخته شدن تجمع‌های صنفی مسالمت‌آمیز کارگران

t160Hcm-Bt8aT8ccBFiSUXSKGX67rOGry25kdAQ0-VXFF7FusSkVPavOIGetGkD8i4jUEPD8probZfVeIAdHwzN9abfzgsc_la_6zOE1cReRiSc0dg6dPr__rRPbfTtsHG7OZ1AiZw2zfQOTxCCMiePKKOALK9F_M2aFwsOsZgIjLeJnCgy-SWN6QV

 به نقل از فرزانه زیلابی وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در رابطه با قرار منع تعقیب ۱۵ کارگر بازداشتی اعتصاب‌ها و تجمع‌های اخیر کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه:

 نکته جالب توجه و قابل تحسین آن است که در قرار صادره به صراحت تجمع‌های صنفی مسالمت‌آمیز کارگران به رسمیت شناخته شده است و در تمام پرونده‌های متعدد مطرح شده علیه موکلینم، با اتهام مشابه در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش برای نخستین بار است که دادنامه‌ای به این شیوه و صراحت صادر می‌شود. چنین دادیاران آگاه و با شهامت افزون باد.

بی شک این دستاورد، حاصل شعور اجتماعی و سیاسی کارگران در برگزاری تجمع‌های مسالمت‌آمیز برای مطالبه‌گری بوده که در نهایت همه باید به آن احترام بگذارند.

 سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

 ۴ دی ماه ۹۷

 

تظاهرات بزرگ به رهبری حزب کمونیست لبنان

منبع: نیوز کلیک

تارنگاشت عدالت

هزاران نفر از شهروندان لبنان روز یک‌شنبه به خیابان‌ها آمدند تا در اعتراضات علیه تأخیر در تشکیل یک دولت وحدت ملی جدید، هفت ماه پس از برگزاری انتخابات سراسری، شرکت کنند. تأخیر به علت جر و بحث سیاسی بین گروه‌های سیاسی رقیب و مبارزات قدرت برای تقسیم پست‌های وزارت است. اعتراضات علیه افزایش فساد اقتصادی و سیاسی، ناکافی بودن خدمات عمومی، و رشد فزاینده بدهی عمومی نیز بود، که اکنون بیش از ۱۵۰ درصد تولید ناخالص ملی لبنان است.

که با سازماندهی حزب کمونیست لبنان در ریاض الصلح در مرکز شهر بیروت برگزار شد هم‌چنین شاهد شرکت تعداد کثیری از گروه‌‌های جامعه مدنی و اهالی بود که ناخشنودی و سرخوردگی خود را از بحران‌های اقتصادی و سیاسی فزاینده در کشور ابراز می‌کردند.

معترضین با شال‌‌‌های سرخ به گردن و پرچم سرخ در دست، علامت‌هايی را در دست داشتند که بر روی آن نوشته شد بود: «حرف بس است، به سوی خیابان» و «نه به دولت ناتوان».

حنا غریب دبیرکل حزب کمونیست لبنان به «النشره»، روزنامه آنلاین مستقل لبنان گفت: «این فقط آغاز یک‌سری اقدامات است، که تا زمانی‌که مقامات سیاسی پاسخگوی کامل برای وضعیت وخیم اقتصادی نباشند، ادامه خواهد یافت.»

غریب در حالی‌که با «اتحادیه سراسری کار» در صف مقدم اعتراضات قرار داشت، گفت: «ما از همه شهروندان می‌خواهیم اختلافات سیاسی خود را کنار بگذارند، به خیابان‌ها بیایند و حق خود را برای داشتن یک دولت آزاد از فساد بطلبند.»

پرتال خبری «ترایب نیوز» هم‌چنین از حضور گروه بزرگی از نیروهای مسلح لبنان در اعتراضات گزارش داد.

بنا به گزارش «الجزیره» سعد حریری نخست‌وزیر لبنان به اتاق فکر «چتم هاوس» در لندن گفت که او اطمینان کامل دارد که یک دولت وحدت ملی جدید تا پایان سال تشکیل خواهد شد.

یکی از آخرین موضوعاتی که حریری باید با آن برخورد کند موضوع نمایندگی سنی‌ها در کابینه است. شش نماینده سنی مجلس که با حزب‌الله متحدند، با توجه به آرای بالای خود در انتخابات خواهان یک پست وزارت در کابینه هستند، اما حریری خواست آن‌ها را رد کرده است.

لبنان با توجه به بدهی عمومی عظیم و اقتصاد راکد آن شدیداً به یک دولت جدید نیاز دارد. شرکت‌کنندکان در کنفرانسی که در پاریس برگزار شد قول ۱۱ میلیارد دلار کمک به لبنان را دادند.

tps://www.newsclick.in/lebanon-rocked-massive-protests-over-delay-govt-formation-corruption-and-economic-slowdown

تصویب قطعنامه‌‌ حق حاکمیت سوریه بر منابع طبیعی جولان اشغالی

خبرگزاری «سانا» گزارش کرد که این قطعنامه براساس توصیه‌های کمیته دوم سازمان ملل – کمیته اقتصادی و مالی – با 159 نفع رای موافق ، هفت رای مخالف و 13 رای ممتنع در جلسه یکشنبه مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد.

بر اساس این گزارش، این قطعنامه حقوق غیر قابل انکار سوری‌ها بر جولان اشغالی و حاکمیت بر منابع طبیعی خود از جمله زمین، آب و انرژی را مجددا تایید کرد. در این قطعنامه همچنین خواسته شده که اسرائیل استفاده، تخریب، از بین بردن و به خطر انداختن منابع طبیعی در این قلمروی مهم راهبردی را متوقف سازند.

مجمع عمومی سازمان ملل همچنین روز یکشنبه از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد خواست تا در جلسه بعدی در مورد اجرای این قطعنامه از جمله مسائل مربوط به تاثیرات روز افزون بهره برداری، آسیب رساندن و تخریب منابع طبیعی در منطقه توسط نیروهای اسرائیلی گزارشی ارائه کند.

علاوه بر این، هیئت نمایندگی سوریه در سازمان ملل متحد از گوترش درخواست کرد تا برخی اقدام‌های خطرناک تل‌ آویو در بلندی‌های جولان اشغالی که «نقض قوانین بین المللی» است را محکوم و متوقف سازد.

رژیم اسرائیل در جنگ ۶ روزه سال 1967 با کشورهای عرب منطقه، بخش اعظم بلندی‌های جولان سوریه را به تصرف خود درآورد و در سال 1981 اعلام کرد که این بلندی‌ها را به فلسطین اشغالی ضمیمه کرده است.این منطقه در جنوب غرب سوریه با مساحتی حدود 1800 کیلومتر مربع واقع است و بخش اعظم استان «قنیطره» سوریه را تشکیل می‌دهد. مرتفعترین نقطه این منطقه 2800 متر ارتفاع دارد.

جولان اشغالی به دلایلی همچون برخورداری از منابع غنی آب شیرین، فاصله اندک تا دمشق (70 کیلومتر)، واقع شدن در محل تلاقی سوریه، سرزمین‌های اشغالی فلسطین و اردن و مشرف بودن به مناطق اطراف از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کشف تسلیحات آمریکایی و اسرائیلی متعلق به تروریست‌ها در نزدیکی جولان اشغالی

به نقل از اسپوتنیک، تروریستهای سوری به دنبال عملیات پاکسازی ارتش سوریه در نزدیکی مرزهای جولان، مقادیر زیادی تسلیحات از خود برجا گذاشته و از مهلکه گریخته‌اند.

براساس گزارش خبرگزاری سانا، نیروهای ارتش سوریه یک مخفیگاه زیرزمینی متعلق به معارضان را در نزدیکی مرزهای جولان اشغالی در منطقه «جبط الخاشب» در استان قنیطره کشف کرده‌اند. براساس این گزارش، نیروهای ارتش در طول عملیات خود با کمک مردم محلی به این مخفیگاه که در داخل یک حفره و غار زیرزمینی بنا شده بود دست یافته‌اند.

در داخل این مخفیگاه، انباری از انواع تسلیحات نظامی و مقادیر زیادی مهمات مانند موشکهای ضدتانک، خمپاره، تفنگ و اسلحه خودکار که در داخل اسرائیل، آمریکا و حتی اردن تولید و ساخته میشوند کشف و ضبط شده است. به غیر از تسلیحات و مهمات، نیروهای سوری از این انبار مخفی تجهیزات ماهواره ای ارتباطی، ابزارهای محافظتی و همچنین تجهیزات پزشکی که اغلب آنها آمریکایی و اسرائیلی هستند کشف کرده است.

براساس گزارش اسپوتنیک، این برای اولین بار نیست که شاهد کشف تسلیحات آمریکایی و اسرائیلی متعلق به تروریستها در سوریه هستیم. پیش از این و در آخرین مورد آن، در روز 21 دسامبر ارتش سوریه یک انبار تسلیحاتی دیگر نیز از تروریستها شامل تفنگ، خمپاره، موشکهای ضد تانک تائو ساخت آمریکا و همچنین پهپاد در استان درعا کشف کرده بود.

 

پشت ظاهر زیبای واشنگتن‌پست جنگ و خونریزی خوابیده است

روزنامه واشنگتن پست نوشت:آمریکا در حالی رشد و پیشرفت نظامی خود را با توهم داشتن’قدرت برتر نظامی در جهان› متوقف کرده که قدرت نظامی این کشور شکست ناپذیر نیست.

تارنمای این روزنامه آمریکایی در نوشتاری تحلیلی به قلم ‹ رابرت جی. ساموئلسون› افزوده است: قدرت نظامی آمریکا شکست ناپذیر نیست و مهم ترین حکایتی که این روزها در واشنگتن بر سر زبان هاست؛ موضوع ‹از دست رفتن قدرت نظامی آمریکا’ست که رشته رخدادهای این روزهای واشنگتن و تصمیم های گرفته شده، آن را مطرح کرده است.
‹جیمز متیس› وزیر دفاع آمریکا در پی تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور برای بیرون بردن همه نیروهایش از سوریه و نیمی از نظامیان آمریکایی از افغانستان، از مقام خود کناره گیری می کند. اما در بیرون از مرزهای ایالات متحده هم کره شمالی اعلام می کند که بالا بروید، پایین بیاید ما در نهایت امر همه سلاح های هسته ای خود را حفظ خواهیم کرد. چینی ها هم کمافی السابق متهمند که به طور گسترده رایانه های آمریکا را هک می کنند.
به نوشته واشنگتن پست؛ بعد از پایان جنگ سرد؛ هیچکس در جهان تردید نداشت که آمریکا؛ قدرت بلامنازع نظامی دنیاست و هیچ کشوری توان برابری با بنیه نظامی و راهبری تکنولوژیک آن را ندارد.
سالیان مدید است که دستگاه نظامی آمریکا برآورد می کند که برنامه نوسازی بنیه دفاعی کشورهای روسیه و چین و همچنین پیشرفت های نظامی ایران و کره شمالی، این تهدید را در پی دارد که بالاخره روزی روی دست توانمندی های نظامی آمریکا بلند می شوند.
دستگاه نظامی آمریکا در دفاع از اهداف بین المللی این کشور دو وظیفه اصلی را دنبال می کند:
نخست؛ جلوگیری از تجاوز به خاک این کشور و در معرض خطر قرار گرفتن منافع آن است. این دشمنان بالقوه؛ ابدا خود را ضعیف نمی شمارند و معتقدند که احتمال غلبه آنان بر توان نظامی آمریکا بالاست.
دوم؛ برای حفاظت از همین منافع باید جنگید و پیروز شد.
در هر دو حالت، مسیر حرکت دستگاه نظامی آمریکا در سراشیبی رو به پایین است.
بد نیست شکاکان نیم نگاهی به فرازهایی از گزارش اخیر ‹کمیسیون راهبرد دفاع ملی› بیندازند که به تازگی در کنگره تشکیل شده است و گروهی از متخصصان شئون غیرنظامی و افسران بازنشسته ارتش آن را تهیه کرده اند:
– روسیه و چین دارای توانمندی؛ موشک های نقطه زن، دفاع هوایی یکپارچه، موشک های کروز و بالستیک، جنگ افزار سایبری پیشرفته و توانمندی ضد موشکی هستند.
– اگر آمریکا ناگزیر باشد در حوزه ‹بالتیک› (شرق اروپا) با روسیه و یا بر سر تایوان با چین بجنگد؛ آنگاه متحمل یک شکست قاطع نظامی خواهد شد.
– آمریکا در حوزه امنیت ملی به وضع بحرانی تمام عیار رسیده است.
– برتری قدرت هوایی یعنی توانمندی که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم در اختیار داشت، دیگر تضمین شده نیست. بنا براین اگر آمریکا تسلطی بر آسمان ها نداشته باشد، کشتی ها و نظامیان آن به شدت آسیب پذیر خواهند بود.
این ضعف و فروافتادن قدرت نظامی آمریکا، دستکم سه علت دارد که ما فقط می توانیم دو مورد آن را برطرف کنیم؛
علت اول؛ این است که کشورهای دیگر هم به فکر بالا بردن توان نظامی خود افتاده اند.
علت دوم؛ ماهیت متغیر بودن میدان جنگ است. امروز میدان جنگ؛ فقط نظامی نیست، بلکه حوزه های سایبری و سایر فناوری های جدید مانند ماهواره های مخابراتی و امثالهم نیز در طول این سال ها پیشرفت شگرفی داشته است.
علت سوم؛ کاهش نابخردانه بودجه و هزینه های دفاعی آمریکاست.
این مورد سوم؛ دست خود ما (آمریکا)ست و می توانیم این مشکل را از میان برداریم.
هزینه های دفاعی ایالات متحده بین سال های2010 تا 2015 به میزان 26 درصد کاهش داشت و از 794 میلیارد دلار (بر اساس ارزش دلار مطابق با نرخ تورم 2018) به 588 میلیارد دلار تقلیل یافت. هزینه نظامی آمریکا به استثنای هزینه های جنگ های عراق و افغانستان در همین دوره با 12 درصد کاهش از 612 میلیارد دلار به 541 میلیارد دلار رسیده است.
دیگر آن دوره در دولت آمریکا به سر آمده است که ‹پنتاگون› همواره نیروی هدایت کننده تنظیم بودجه فدرال بود. امور دفاعی در سال 1960میلادی 52 درصد کل مخارج فدرال را به خود اختصاص می داد که معادل 9 درصد مجموعه فعالیت اقتصادی یا همان تولید ناخالص داخلی بود، اما در سال 2017 میلادی 15 درصد کل مخارج فدرال و سه درصد تولید ناخالص داخلی را نصیب خود ساخت.
در حقیقت، هزینه های نظامی فقط با هزینه های رفاهی مانند تامین اجتماعی، بیمه های درمانی؛ دارو و درمان و سبد کالاهای غذایی و امثالهم قابل مقایسه است که در مجموع به زحمت 70 درصد از کل مخارج بودجه را نصیب خود می سازد.
واشنگتن پست می افزاید: پنتاگون دارد بدجوی می بازد، زیرا بیشتر رای دهندگان آمریکایی موافقند که دولت عمدتا در امور رفاهی هزینه کند و شمار اندکی از آنان موافق بیشتر شدن بودجه دفاعی اند. رای دهندگان می گویند که آمریکا هم اکنون بزرگ ترین قدرت نظامی جهان است و دولت باید بودجه اش را عمدتا صرف امور رفاهی مردم کند.
این منطق یعنی اینکه واشنگتن باید در امور دفاعی بی حرکت و منفعل بماند. اما این استدلال، غافل از درک این حقیقت است که فلسفه تسلط و برتری نظامی آمریکا از مدت ها پیش به طرز چشمگیری کمرنگ شده و در حالی که آمریکا پیشرفت بنیه نظامی خود را متوقف کرده است، دشمنان بالقوه اش خود را مسلح می کنند.
‹کمیسیون بررسی امور اقتصادی- امنیتی آمریکا – چین› که گروه تازه تاسیس دیگری در کنگره است، گزارش می دهد که چین اخیرا جت های جدید جنگنده رادارگریز با نام ‹J-20› و موشک های بالستیک و کروز را که تولیدشان رو به رشد است، بر فهرست جنگ افزارهای جدید خود افزوده است و با این توانایی تازه موشکی می تواند پایگاه های آمریکا و شناورهای سطحی و همچنین ناوهای هوایپمابر آمریکا را هدف قرار بدهد.
روسیه هم هفته پیش مدعی شد که موشک های ماوراء صوت قابل پرتاب از روی عرشه کشتی را با حداکثر سرعت هشت برابر سرعت صوت، با موفقیت آزمایش کرده است. تصور بر این است که آمریکا توان دفاع در برابر این موشک ها را نداشته باشد.
به خوبی می توان این مقطع از تاریخ را با دوره قبل از آغاز جنگ دوم جهانی دمقایسه کرد که در آن هنگام؛ کشورهای انگلیس، فرانسه و آمریکا به ‹آدولف هیتلر› اجازه دادند با تسلیح آلمان برای یک بار دیگر، توازن قدرت را در جهان تغییر دهد. این آرامش توهم برانگیز متفقین؛ ‹جان اف کندی› را برانگیخت تا کتابی تحت عنوان ‹چرا انگلستان خوابش برد؟› بنویسد.
هدف از این سطور؛ فراخوان جنگ نیست، بلکه فراخوانی است به اینکه به خودمان ضربه نزنیم. آمریکا باید روند کاهش هزینه های نظامی اش را به خصوص در بخش پژوهش و جنگ سایبری، همین جا متوقف کند ولو آنکه این جنگ؛ میدان رزم تشخیص داده نشود و همچنین باید به تعهداتش پایبند بماند.
خروج ناگهانی از سوریه؛ بی اعتبار کردن کلام خود ماست و لازم است که ائتلاف هایمان را ترمیم کنیم.
در دنیای امروز؛ میادین جنگ تغییر کرده اند و ما هم باید همسو با آن تغییر کنیم، وگرنه ناخواسته به ورطه نبرد بزرگی خواهیم افتاد که پیروزی ر آن ناممکن خواهد بود.
یقینا ما لازم نداریم کتابی تحت عنوان ‹چرا آمریکا خوابش برد؟› نوشته شود.

پروژه شیطان سازی از جلیقه ظرف‌ها کلید خورد – نخست وزیر فرانسه جلیقه زردها را به یهودی ستیزی متهم کرد

به گزارش شبکه خبری بی. اف. ام تی وی’، ‹ادوارد فیلیپ› گفت: دولت فرانسه به شدت ‹خشونت های بی سابقه› و ‹اقدامات یهودی ستیزانه› اعضای جنش جلیقه زردها را محکوم می کند.
این شکه خبری افزود، اظهارات نخست وزیر فرانسه در واکنش به اقدام روز شنبه برخی از مخالفان است که در تظاهرات آوازی از ‹دیودونه› طنز پرداز مشهور و یهودی ستیز فرانسوی را سر دادند.
از نظر نخست وزیر فرانسه، آوازی که برخی جلیقه زردها در تظاهرات سر دادند، محتوای یهودی ستیزانه داشت.
در عین حال منتقدان دولت فرانسه بر این باورند که آواز ‹دیودونه› در تظاهرات روز شنبه، هیچ ربطی به یهودی ستیزی ندارد و محتوای آن مبارزه با ‹نظامی سیاسی و اقتصادی فاسد› حاکم بر کشور است.
تظاهرات روز شنبه حواشی دیگری داشت که از آن جمله می توان به سر بریدن عروسک خیمه شب بازی اشاره کرد که معترضان آن را به شکل «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه درست کرده بودند.
نخست وزیر فرانسه، امیدوار است با فروکش کردن آتش خشم جلیقه زردها، بتواند در مقام خود ابقا شود.
فیلیپ که موقعیت متزلزلی پیدا کرده و به دلیل سرسختی و انعطاف ناپذیریش در آغاز بحران هدف انتقادات بسیاری قرار گرفته است، چندی پیش (13 آذر) در مجلس ملی تصدیق کرد که می بایست تغییراتی در کشور داد.
زمان اعتراف نخست وزیر لجوج به خطای فرانسه فرارسیده است اما آیا او به جایی رسیده است که لازم باشد از مردم طلب بخشایش کند؟
تلاش نخست وزیر فرانسه برای بر چسب زدن به حرکت ضد سرمایه داری دولت فرانسه در حالیست که مکرون روز گذشته (یکشنبه) در اظهاراتی که حاکی از عقب نشینی وی از سیاست هایش بود، خواستار بازگشت آرامش به کشور شد.
وی گفت: اکنون زمان آن فرا رسیده است تا نظم و آرامش بار دیگر به فرانسه بازگردد. در شرایط حساس کنونی، کشور ما بیش از هر چیز دیگری به نظم و آرامش نیاز دارد. هم اکنون آنچه که بیش از پیش فرانسوی ها به آن نیاز دارند، هماهنگی، همدلی، اتحاد و تعهد صادقانه است. اهداف مشترکی داریم و باید تفاوت ها را کنار گذاشته و برای رسیدن به این اهداف تلاش کنیم.
جنبش اعتراضی جلیقه زردها شش هفته پیش علیه سیاست های مکرون آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

اعتراض رسمی سازمان ملل به واشنگتن بابت مرگ کودک مهاجر در بازداشت آمریکا

«فلیپ گونزاله مورالس»، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق مهاجران خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره مرگ یک کودک 7 ساله گواتمالایی در بازداشت دولت آمریکا شده است.

ژاکلین کال مکوئین، دختر 7 ساله اهل گواتمالا حدود دو هفته پیش بعد از بازداشت توسط مأموران گشت مرزی آمریکا به دلیل عبور از مرز مکزیک، بر اثر شوک و کم‌‌آبی بدن جان سپرد.

گزارشگر سازمان ملل در حقوق مهاجران گفته از طریق مقام‌هایی در ژنو یک یادداشت اعتراض رسمی را به «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا تقدیم کرده است.

ژاکلین ساعت 22 تاریخ 6 دسامبر (15 آذرماه) همراه با پدرش دستگیر شد. او و پدرش جزو 163 نفری بودند که در جنوب شهر «لودسبورگ»، واقع در ایالت نیومکزیکو خودشان را تسلیم مأموران آمریکایی کردند.

مورالس خواستار تحقیقات کامل درباره مرگ ژاکلین شده و گفته خانواده این دختر بایستی وکیل و مترجم در اختیار داشته باشند. او همچنین گفته آمریکا برای جلوگیری از مرگ بیشتر کودکان باید فوراً به سیاست‌هایش برای بازداشت کودکان مهاجر پایان دهد.

دستگیری مهاجران در سال جاری میلادی با افزایش روزافزونی مواجه شده است. ماه نوامبر مأموران گشت مرزی آمریکا 25172 نفر را در مرز جنوب غربی آمریکا بازداشت کردند که رقمی بی‌سابقه است.

دولت آمریکا در روزهای گذشته بیش از 30 نفر از حامیان مهاجران را هم در گذرگاه‌های مرزی آمریکا بازداشت کرده است.

پارلمان کریمه خواستار اعزام نماینده سازمان ملل و عذرخواهی رسمی شد

به نقل از خبرگزاری «تاس»، «افیم فیکس» نائب رئیس پارلمان کریمه اعلام کرد، نمایندگان کشورهایی که در مجمع عمومی سازمان ملل از قطعنامه پیشنهادی اوکراین درباره نقض حقوق بشر در شبه جزیره کریمه حمایت کردند، باید خود به شبه جزیره کریمه سفر کنند تا از نزدیک اوضاع انسانی در تمامی مناطق آن را مشاهده کنند و دولت کریمه آمادگی دارد تا تمام امکانات لازم برای هیئت‌های نمایندگی سازمان ملل به منظور بررسی وضعیت حقوق بشر در شبه جزیره را فراهم سازد که مسلما کذب بودن اطلاعات درباره نقض حقوق بشر در کریمه را تایید خواهد کرد، ولی پس از آن مردم کریمه باید عذرخواهی رسمی دریافت کنند.

روز شنبه مجمع عمومی سازمان ملل از قطعنامه پیشنهادی اوکراین درباره «نقض حقوق بشر در شبه جزیره کریمه و برقراری زورمدارانه قوانین روسیه در آنجا» حمایت کرد: 65 کشور به این سند رای مثبت داده، 27 کشور رای با آن مخالفت کرده و 70 کشور نیز به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

«کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز نتیجه رای‌گیری در مجمع عمومی سازمان ملل در باره منطقه کریمه را نمونه دیگری از سفارشات سیاسی و تلاش برای زیرسئوال بردن حاکمیت روسیه بر شبه جزیره کریمه ارزیابی کرد. به گفته وی، زندگی مردم کریمه با آنچه مقامات کی‌یف تلاش می‌کنند به جهان نشان دهند، بسیار متفاوت است.

«لئونید اسلوتسکی» رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز معتقد است که قطعنامه پیشنهادی اوکراین درباره نقض حقوق بشر در منطقه کریمه، ادامه همان «توهم روس‌هراسی» و در عین حال استانداردهای دوگانه در برخورد با مسئله حقوق بشر است. وی تاکید کرد که روسیه حاضر است با سازمان ملل برای اثبات دروغ بودن اطلاعات این قطعنامه همکاری لازم را داشته باشد.

لازم به یادآوری است، بعد از حوادث «انقلاب میدان» و وقوع کودتای دولتی در کی‌یف در فوریه سال 2014، مقامات محلی شبه جزیره کریمه و بندر سواستوپل همه‌پرسی را درباره الحاق به روسیه، برگزار کردند که در آن بیش از 80 درصد شهروندان واجد رای دهی شرکت کردند. 96.7 درصد از شرکت کنندگان در این همه‌پرسی در شبه جزیره کریمه و 95.6 درصد اهالی بندر سواستوپل از پیوستن به ترکیب روسیه حمایت کردند. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در تاریخ 18 ماه مارس سال 2014 حکم الحاق این دو منطقه به خاک فدراسیون روسیه را امضاء کرد و این سند به تایید شورای فدراسیون (سنای روسیه) رسید. برغم نتیجه قانع کننده همه‌پرسی و خواست مردم منطقه، مقامات کی‌یف همچنان این دو منطقه را متعلق به اوکراین می‌دانند.

کردهای متحد امپریالیسم آمریکا: تاکنون هیچ عقب نشینی از سوی آمریکایی ها مشاهده نشده است

سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک متحدان امپریالیسم آمریکا اعلام کرد که تاکنون به شکل عملی هیچ عقب نشینی از سوی نیروهای آمریکایی از سوریه انجام نشده است.

کنو گابرییل سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کرد: داعشی ها بر دامنه حملات خود ضد نیروهای سوریه دموکراتیک از زمانی که آمریکا خروج نیروهایش از سوریه را اعلام کرده، افزوده اند.

وی افزود: داعش از اعلام آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه بهره برداری کرده و حملات گسترده ای را ضد نیروهای ما به راه انداخته است.

سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک تاکید کرد: نیروهای قسد به پیشروی در شهر هجین سوریه و مناطق اطراف آن با هماهنگی ائتلاف بین الملل ادامه می دهند.

گابرییل بیان کرد: تا این لحظه هیچ عقب نشینی واقعی و عملی از سوی نیروهای آمریکایی مشاهده نشده است.

محکوم‌شدن پیونگ‌یانگ به پرداخت غرامت 501 میلیون دلاری توسط دادگاهی در آمریکا

به نقل از اسپوتنیک، دادگاهی در آمریکا پیونگ‌یانگ را در ارتباط با مرگ دانشجوی میسیونر افراطی مسیحی آمریکایی که در اسارت کره‌شمالی بود و اندکی پس از آزادی از اسارت کره‌شمالی جان سپرد به پرداخت 501 میلیون دلار غرامت محکوم کرد.

«اوتو وارمبیر» 22 ساله آمریکایی که با هدف تبلیغات مذهبی و در ارتباط با سازمانهای امنیتی آمریکائی سال 2015 با یک گروه دانشجوی آمریکایی به کره‌شمالی سفر کرده بود و اوایل سال 2016 و پیش از بازگشت به آمریکا در پیونگ یانگ بازداشت شد. وی در ژوئن سال 2017 به آمریکا تحویل داده شد.

کره‌شمالی که این جوان آمریکایی را به اتهام اقدام علیه حکومت پیونگ‌یانگ به 15 سال زندان محکوم کرده بود به دلیل بیماری آزاد کرد اما وی چند روز پس از آزادی در بیمارستانی درآمریکا در گذشت.

والدین وارمبیر پس از مرگ فرزندشان حکومت کره‌شمالی را تحت تعقیب قضایی قرار داده و مدعی شدند که پیونگ‌یانگ با فرزند آنها همانند زندان سیاسی برخورد کرده است. پزشکان قانونی آمریکائی پس از معاینه وی اعلام کردند که او شکنجه نشده است.

 

ریابکوف: آمریکا نیروهای خود را از سوریه خارج نخواهد کرد

به نقل از اینترفکس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز دوشنبه در اظهاراتی اعلام کرد: هیچ چیز جدیدی را درباره سیاست های آمریکا در سوریه نمی بینیم.

معاون وزیر خارجه روسیه ادامه داد: ما اطلاعات کافی داریم که نشان می دهد چه اتفاقی در خصوص خروج یا حفظ نیروهای آمریکائی در سوریه در حال روی دادن است.

وی ادامه داد: آمریکا به حضور در سوریه بر اساس مجموعه منافعش نیازمند است. به عقیده من آمریکا نیروهای خود را از سوریه خارج نخواهد کرد.

درخواست «سارا واگن کنشت» از شهروندان برای برپایی اعتراضات مشابه جلیقه زردها

به نقل از روزنامه «تاگس اشپیگل» آلمان، «سارا واگن کنشت»، رئیس فراکسیون حزب چپ آلمان هم در صدد است اعتراضات مشابه جلیقه زردها در فرانسه را در آلمان هم به راه بیاندازد. وی روز گذشته با یک جلیقه زرد در برابر دفتر صدر اعظم آلمان ظاهر شده و از همگان خواست به این شکل به خیابان ها آمده و اعتراض کنند. وی خواستار برپایی اعتراضات مشابه فرانسه در کشورش شد.

واگن کنشت در یک کلیپ ویدئویی 75 دقیقه‌ای که در آخر هفته روی صفحه اینترنتی جنبشی که توسط وی تاسیس شده موسوم به «بپا خیزید» منتشر شده است تاکید کرد که در فرانسه آن هایی که سال های زیادی است از طرف عرصه سیاسی شنیده نمی شوند صدای خود را بالا برده اند. آن ها در خیابان ها علیه یک رئیس جمهور ثروتمندان تظاهرات کرده و از وی اولین امتیازات را دریافت کرده اند. من فکر می کنم که این چیزی است که ما در آلمان هم به آن نیاز داریم.

رئیس فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان همچنین آلمان را یک دولت خاص ثروتمندان دانسته و بخصوص این را در مسئله اتومبیل های دیزلی و هزینه های که راننده های فقیر این گونه خودروها پرداخت می کنند عیان دید و تاکید کرد که دولت همواره بیشتر حامی افراد مرفه و شرکت های بزرگ می شود. علیه این وضعیت باید همچنین در آلمان مخالفت بیشتری وجود داشته باشد. ما همچنین در اینجا به انسان های زیادی نیاز داریم که به خیابان ها بیایند.

در فرانسه از اواسط نوامبر هزاران نفر علیه سیاست های اصلاحی دولت در پاریس به خیابان ها آمده و اعتراضات خشونت باری را برپا کرده‌اند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اخیر از حزب چپ آلمان درخواست کرده است که از اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه فاصله بگیرد. وی حمایت های نامحدود از این اعتراضات را بی شرمانه توصیف کرد.

روزنامه دی ولت آلمان نیز چندی پیش از برگزاری اعتراضات جلیقه زردها در همبستگی با معترضان فرانسوی در مونیخ آلمان خبر داد. به این ترتیب بعد از اعتراضات شدید در فرانسه در آخر این هفته همچنین اعتراضات مشابهی در آلمان نیز برگزار شد. ائتلافی از طرف حزب چپ آلمان برای برگزاری چنین تظاهراتی فراخوان زده بودند.

لاوروف: روسیه هرگز ابزاری برای تامین منافع آمریکا نخواهد شد

سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» با اشاره به اینکه بروز درگیری نظامی بین روسیه و آمریکا برای جهان یا فاجعه خواهد بود، تاکید کرد که مقامات واشنگتن نمی‌توانند روسیه را به ابزاری برای تامین منافع آمریکا تبدیل کنند. به عقیده وی، اصلی ترین مشکل در روابط مسکو و واشنگتن این است که آمریکا به هیچ وجه نمی‌خواهد به روابط دوجانبه بعنوان یک ارزش نگاه کند و روسیه برای مقامات واشنگتن تنها یک موضوع است.

لاوروف گفت: «تلاش می‌کنند به ما نشان دهند که چگونه اروپا را به تابعیت خویش درآورده و روابط اورآتلانتیکی را تقویت کرده‌اند یا برای مثال، اکنون بطور جدی در حال بررسی است که در رویارویی با چین چگونه از روسیه به نفع خود استفاده کنند. واقعا تلاش می‌شود تا قدرت حاکمه در روسیه را تغییر داده یا باعث تغییر سیاست مسکو شوند و در این راستا بسیاری از سیاستمداران آمریکایی از این توهم رنج می برند که باید روسیه بعنوان ابزاری برای تامین منافع آمریکا استفاده کنند.»

وزیر خارجه روسیه افزود: «ما کشورهای بسیاری را می شناسیم که آمریکایی‌ها توانسته‌اند آنها را به ابزاری برای منافع خود استفاده کنند. البته واضح است که در مورد روسیه موفق نخواهند شد.»

لاوروف همچنین تاکید کرد که عادی سازی روابط مسکو و واشنگتن به دلیل اقدامات غیردوستانه طرف آمریکایی و تلاش دائمی آنها برای اعمال فشار بر روسیه با استفاده از ابزارهای نظامی، سیاسی و اقتصادی، نمی‌تواند تحقق یابد. به عقیده وی، در نتیجه این اقدامات همکاری مشترک دو کشور در جهت گیری‌های مهم دوجانبه و بین المللیاز جمله در زمینه حمایت از امنیت و ثبات جهانی، متوقف باقی مانده است.

وزیر خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که نزدیک شدن به آغاز مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 در ایالات متحده و تلاش برخی نیروهای سیاسی برای استفاده از «کارت روسیه»، منجر به وخامت بیشتر روابط دو کشور نشود که در شرایط کنونی نیز وضعیت بدی دارد.

به عقیده وی، خط مشی کنونی آمریکا در جهت ازسرگیری مسابقه تسلیحاتی، ممکن است به جایی منجر شود که بهای این اشتباه برای جهان فاجعه آفرین شود.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: «واشنگتن و متحدانش برای رسیدن به بلندپروازی‌های ژئوپلیتکی خود، حاضر نیستند واقعیات کنونی جهان که تغییر آنها به نفعشان نبوده را بپذیرند و از همینجا تمایل برای استفاده از تمام توان خود برای بازدارندگی این روند و اجرای سیاست خارجی تهاجمی آغاز شده است که باعث تشدید رویارویی‌ها و بسته شدن کانال‌های مذاکراتی شده است. و ادامه چنین اقداماتی کاملا ممکن است به وضعیتی بیانجامد که بهای این اشتباه برای جامعه جهانی بسیار سنگین خواهد بود.

حضور نظامیان آمریکایی در سوریه، از ابتدا غیرقانونی و نقض قطعنامه شورای امنیت بود

سرگئی لاوروف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه گفت که حل و فصل مشکل حضور غیرقانونی آمریکا در خاک سوریه آسان نخواهد بود. وی افزود: «واشنگتن دائما شروط تازه‌ای گذاشته و استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را نقض می‌کند، در حالی که اینها اصول مورد تاکید قرار گرفته در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره حل و فصل اوضاع در سوریه هستند. البته اکنون باید ببینیم اعلام خروج آمریکا از سوریه به کجا ختم خواهد شد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین یادآور شد که حضور نیروهای نظامی ترکیه در استان ادلب سوریه با موافقت مقامات دمشق صورت گرفته است.

به گفته وی، این حضور بر اساس توافقات بدست آمده بین روسیه و ترکیه برای حل و فصل مشکلات در استان ادلب و در چارچوب تصمیمات اتخاذ شده در مذاکرات آستانه درباره ایجاد منطقه کاهش تنش است که تحت کنترل داخلی ناظرین ترکیه‌ای و کنترل خارجی،توسط ناظرین ایرانی و روسی قرار دارد.

لاوروف تاکید کرد: «بدین ترتیب حضور نظامیان ترکیه در بخشی از خاک سوریه با توافق دولت سوریه بوده و ایران هم بعنوان سومین کشور ضامن صلح در چارچوب مذاکرات آستانه از آن حمایت می‌کند.»

وجود بیش از ۱۷۰ هزار بی خانمان در انگلیس

به نقل از ایندیپندنت، بررسیهای جدید نشان می‌دهد بیخانمانی در انگلستان به بالاترین سطح خود رسیده و هزاران نفراز مردم انگلیس در اتومبیل یا چادر زندگی می کنند.

براساس یافته های جدید موسسه خیریه فعال در زمینه بحران، بیش از ۱۷۰ هزار نفر از افراد و خانواده های بریتانیا بی خانمان بوده و در معرض فروپاشی اند.

به علاوه شمار خانه به دوشان این کشور طی ۵ سال گذشته ۲ برابر شده است.

براساس بررسی های اخیر دانشگاه هریوت وت انگلیس، ۱۲ هزار و ۳۰۰ نفر د رخیابان و در شرایط بسیار بد زندگی می کنند. به علاوه نزدیک به ۱۲ هزار نفر نیز در وسایل حمل و نقل عمومی، خودروها و چادر سکونت دارند.

آمارها نشان می دهد، بی خانمانی در بریتانیا سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال ۲۰۱۲، ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

بر اساس پیش بینی ها، ۱۷۰ هزار و ۸۰۰ نفر در معرض شدید بی خانمانی و از دست دادن محل سکونت خود هستند. این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۱۲ برابر ۱۵۱ هزار و ۶۰۰ نفر بوده است.

همچنین ۳۸ هزار نفر از بی خانمان های انگلیس زیر ۲۵ سال سن داشته و ۴ هزار و ۲۰۰ نفر از آن ها بیش از ۶۵ سال هستند. این آمارها پس از خبر اخیر منتشر شده مبنی بر مرگ ۶۰۰ بی خانمان در لندن و ولز در سال گذشته، رسانه ای شده است.

بر اساس این گزارش متوسط سن بی خانمان هایی که جان خود را از دست می دهند ۴۴سال بوده و اغلب آنان به دلیل خودکشی، مصرف الکل و سو مصرف مواد مخدر از دست می روند.

جان اسپارکز مدیر اجرایی مرکز بحران بریتانیا، در این باره می گوید: ایام کریسمس و سال جدید به شدت برای افراد بیخانمان دشوار خواهد بود.

وی ادامه می دهد: در حالی که بسیاری از افراد در حال جشن گرفتن و شادی هستند، شمار زیادی از مردم بی خانمان تلاش می کنند تا مکانی امن و گرم در خیابان پیدا کنند این در حالی است که بسیاری از مردم انگیس در حال تفریح های گران قیمت بوده اما برخی در کف خیابان زندگی می کنند.

 

انتقال شبانه نیروهای نظامی ترکیه به مرز سوریه

همزمان با اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج نظامیان این کشور از شمال سوریه، ارتش ترکیه بخش دیگری از یگان‌های خود را به مرز سوریه منتقل کرد.

دیشب ادوات زرهی و نفربر٬ شماری از نظامیان ارتش ترکیه را به استان مرزی کلیس در نزدیکی سوریه منتقل کرد تا قرارگاه‌ها و نیروهای مستقر در مرز سوریه را تقویت کنند.

این در حالی است که مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه دیروز رسماً اعلام کرد: رئیس جمهور اردوغان در مورد عملیات شرق فرات، فعلاً دست نگه داشته است؛ اما این به معنی پایان کار یا توقف کامل این تصمیم نیست. ما به زودی به آنها حمله خواهیم کرد.

در همین حال، رسانه‌های ترکیه از این موضوع خبر داده‌اند که در نزدیکی شهر کردنشین قامیشلی در استان حسکه سوریه ـ که در جوار استان ماردین ترکیه قرار گرفته ـ از منازل شهر نسیبین ترکیه می‌توان به وضوح ماشین‌ آلات و ابزارهای حفاری نیروهای ی.پ.گ را مشاهده کرد که در اطراف شهر قامیشلو در حال حفر خندق و کانال هستند تا در صورت حمله زمینی ارتش ترکیه امکان مقابله داشته باشند.

اسرائیل: لازم باشد حملات خود را به سوریه تشدید خواهیم کرد

به نقل از هاآرتص، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل با اعلام اینکه سیاست تل آویو در قبال سوریه با خروج نیروهایی آمریکایی تغییر نخواهد کرد، گفت: اگر شرایط ایجاب کند، تل آویو عملیات خود را در سوریه گسترش می دهد.

نتانیاهو در نشست هفتگی کابینه افزود که تصمیم آمریکا برای خروج دو هزار نظامی خود از سوریه سیاست ما را در آنجا تغییر نخواهد داد.

وی در ادامه اتهامات خود علیه ایران مدعی شد: تل آویو به تلاش برای جلوگیری از نفوذ ایران در سوریه ادامه می دهد. همکاری با آمریکا در عرصه های مختلف اعم از عملیاتی، اطلاعاتی و بسیاری از زمینه های امنیتی ادامه دارد.

نخست وزیر اسرائیل افزود: عملیات سپر شمال در مرز لبنان برای انهدام تونل های حزب الله ادامه خواهد یافت. این عملیات به اهداف خود دست یافته و طبق جدول زمانبندی شده، پیش می رود.

هاآرتص می نویسد: سخنان تازه نتانیاهو در پی اظهارات فرمانده ارتش آن کشور مطرح شده، که گفته بود تحولات اخیر چشمگیر هستند ولی نه به‌ شکل فوق‌العاده‌ای که ممکن است به‌ نظر آید. ‌

وزیر اطلاعات اسرائیل اخیرا گفته بود: برای ما بهتر می‌بود که وجود نظامیان آمریکایی همچنان حائلی میان سوریه با عراق ایجاد می‌کرد تا مانع از پیوستن زمینی شیعی (از ایران به عراق و سپس به سوریه و لبنان) شود».

روسیه: آمریکا بدنبال ساخت موشکهای جدید است

به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: نمی توانیم از ظهور موشک های جدید آمریکا که ما و هم پیمانانمان را تهدید می کنند چشم پوشی کنیم.

وی با بیان این مطلب افزود: فروپاشی معاهده مربوط به سلاح های هسته ای می تواند به امنیت بین الملل و ثبات راهبردی آسیب وارد کند. ما باید نسبت به این موضوع هشدار دهیم چرا که موشک های جدید آمریکا ما و هم پیمانانمان را تهدید می کند.

لاوروف خاطرنشان کرد: نباید شکی وجود داشته باشد مبنی بر اینکه ما ابزارآلات ضروری در اختیار داریم که امنیت ویژه ما را تضمین می کند و همچنین ما را قادر می سازد که توان دفاعی خود را تقویت کنیم.

 

تروریستهای مورد حمایت ترکیه به شرق حلب اعزام شدند

نیروهای وابسته به ارتش به اصطلاح آزاد سوریه، یگان های خود را با تسلیحات سنگین و سلاح های زرهی برای مقابله با یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) و حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) به خطوط مرزی میان سوریه و ترکیه اعزام کرد.
«ابو یزن» از فرماندهان این نیروها در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی تصریح کرد که یگان های نظامی ما به سمت خطوط تماس در مناطق اشغال شده توسط تروریست ها حرکت کرده اند.
وی با درخواست از ساکنان منبج برای ترک هرچه سریع تر منطقه گفت: نیروهای ما برای پاکسازی منبج از یگان های ‹ی.پ.گ› و ‹پ.ک.ک› بسیار مصمم هستند.
ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که عملیات تازه ای را علیه یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) و حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) در شرق فرات سوریه آغاز خواهد کرد.
سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه هم در واکنش به حمله احتمالی ترکیه گفته است که در صورت حمله ترک ها، نیروهای کُرد تا سر حد مرگ در مقابل آنان ایستادگی خواهند کرد.
حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) بیش از 30 سال است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی ترکیه می جنگد، این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و دولت آمریکا به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.
ترکیه نیز 2 سال پیش عملیات سپر فرات را با هدف مبارزه با گروه تروریستی ‹داعش› در شمال سوریه آغاز کرد و در جریان آن، 2هزار کیلومتر مربع از خاک این کشور را به تصرف خود در آورد.
ارتش ترکیه همچنین در اوایل بهمن ماه سال 1396 با هدف مبارزه با نیروهای ‹حزب کارگران کردستان ترکیه› (پ.ک.ک)، عناصر ‹حزب اتحاد دمکراتیک سوریه› (پ.ی.د) و ‹نیروهای یگان های مدافع خلق سوریه'(ی.پ.گ ) عملیاتی را با عنوان شاخه زیتون در شمال سوریه آغاز کرد و با تصرف 2هزار کیلومتر مربع دیگر از مناطق شمالی سوریه، شهر ‹عفرین› را به اشغال خود در آورد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز چهارشنبه گذشته در توئیتی خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام کرد، در واکنش به این تصمیم مقام های ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه تصمیم دولت آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از سوریه را خنجر از پشت و خیانت به نیروهای کُرد مستقر در سوریه دانستند.
رسانه ها می گویند که ترامپ پس از تماس تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تصمیم به عقب نشینی از سوریه گرفته اما برخی منابع دیگر می گویند که این تصمیم از قبل اتخاذ شده بود و در آن تماس تلفنی به اردوغان اطلاع داده شد.
المانیتور نوشته که اردوغان به ترامپ تضمین داد که نیروهای ترکیه می توانند کار باقیمانده های داعشی و سایر گروه های تروریستی را تمام کنند.
پس از گفت وگوی تلفنی، اردوغان از دوشنبه گذشته تهدیدهای خود علیه کردهای مستقر در شمال شرق سوریه را از سر گرفت و قول داد که به نیروهای آمریکایی آسیبی نرسد.

ناتو ناگهان نگران مردم افغانستان شد

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24، ژنرال ‹اسکات میلر› فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان هشدار داد خروج نیروهای آمریکایی از این کشور می تواند خطر بازگشت نیروهای طالبان به شهرهای افغانستان را افزایش دهد.
وی با این حال تاکید کرد که تاکنون این سازمان دستوری برای خارج شدن نیروهای این کشور دریافت نکرده، هر چند رئیس جمهوری آمریکا گفته است که قصد دارد 7000 نیروی آمریکایی را از افغانستان خارج کند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه هفته گذشته از وزارت دفاع کشورش خواست تا در مورد برنامه خروج نصف و یا تمامی سربازان آمریکا از افغانستان اقدام لازم را انجام دهد، اقدامی که با انتقادهای فراوان داخلی و بین المللی همراه بوده است.
بر این اساس، مقام های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده اند که در این مورد کارها را آغاز کرده اند و در اوایل سال آینده میلادی جزئیات این برنامه را به ترامپ خواهند داد، اما روند خروج بیش از 7000 سرباز آمریکایی در افغانستان تا چند هفته آینده آغاز می شود.
این اولین گام از برنامه مرحله‌بندی‌شده کاهش چشمگیر حضور نظامی آمریکا در افغانستان و نهایتا پایان دادن به این حضور پس از نزدیک به 18 سال است.
آمریکا در سال 2001، پس از حادثه 11 سپتامبر، به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد.
با وجود آنکه تنها چند ماه بعد ‹جورج بوش› پسر، رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعلام کرد که ماموریت این کشور در افغانستان با موفقیت پایان یافته، اما با گذشت بیش از 17 سال، نا امنی در افغانستان بیشتر شده است. کارشناسان دلیل آن را حضور نظامی آمریکا در این کشور می دانند.
آمریکا در حال حاضر بیش از 14 هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد که بخش عمده آن‌ها در قالب ماموریت سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در زمینه آموزش نیروهای محلی و پشتیبانی از آن‌ها فعالیت می‌کنند.
به نظر می رسد ترامپ سه شنبه گذشته پس از دیدار زلمی خلیل زاد نماینده ی آمریکا با طالبان در ابوظبی ملاقات کرد، این تصمیم را گرفته است.
هدف از این ملاقات ترغیب طالبان به شرکت در مذاکرات صلح با حکومت کابل بوده است.
طالبان هنوز واکنش رسمی به خبر خروج قوای آمریکایی از افغانستان از خود نشان نداده است اما یکی از نمایندگان این گروه به خبرگزاری فرانسه گفته است که اجرای چنین تصمیمی باعث خوشحالی بسیار طالبان خواهد شد.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: