پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر از ایران و جهان

چند خبر از ایران و جهان

Image-1 (21)

اعلام حمایت از آزادی کارگران زندانی «فولاد ملی اهواز _ سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه» و معلمان زندانی

اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد در نشست روز جمعه هشتم دی ماه حمایت خود را از کارگران زندانی «فولاد ملی اهواز _ سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه» و معلمان زندانی اعلام کردند. کارگر زندانی، معلم زندانی، آزاد باید گردند. لینک کانال

t.me/vahedsyndica

نتیجه اعتماد به امریکا

هر بهانه ای برای تصمیم اخیر پرزیدنت ترامپ برای خروج از سوریه بخواهیم بیاوریم، اما به هر حال این تصمیم ثابت می کند که همه کشورها و گروه هایی که دل به ایالات متحده بسته اند روزی برایشان رسیده که آمریکایی ها زیر پای آنها را خالی کرده.

تنها چیزی که برای آمریکایی ها اهمیت دارد منافع آنها است و چیزی به عنوان دوست و یا همپیمان در دکترین اخلاق سیاسی آمریکا وجود ندارد.
حال توجه داشته باشید در دورانی هستیم که تاجران بر ایالات متحده حکومت می کنند و نه سیاست مداران.
چند روز پیش داستان زندگی آقای استیو جابز بنیانگذار شرکت اپل را مطالعه می کردم و در قسمتی از آن آمده بود که جابز دوست صمیمی آقای بیل گیتس بنیانگذار شرکت مایکروسافت بود و بر عکس گیتس که هنر سرقت ایده ها را داشت جابز هنر ایده پردازی داشت.
روزی آقای جابز در مورد تولید دستگاهی به نام ماوس (موشواره) و نوعی کارت گرافیکی برای دستگاه مکنتوش خود با گیتس مشورت می کند و پیشنهاد می کند که شرکت دوست اش نرم افزار این سخت افزار ها را ایجاد کند اما بیل گیتس ایده استیو جابز را می دزدد و خود بر صدد می آید تا آن ایده را پیاده کند و آقای استیو جابز نوجوان برای اولین بار ورشکسته می شود.
خود همین ماجرا می تواند ذهن آمریکایی ها را برای همه روشن کند.
منافع حرف اول را می زند نه رفاقت و یا دوستی.
همین چند مدت پیش هم کردهای عراق را هل دادند تا تقاضای استقلال کنند اما به ناگاه با دولت مرکزی عراق بر علیه کردها تبانی کردند.
آیا به یاد دارید؟
قبل تر آقای حسنی مبارک متحد اصلی آنها در مصر بود اما دیدیم سر بزنگاه پشت او را چگونه خالی کردند.
دیگر می خواهد که ها را مطرح کنیم که همه به یاد داشته باشند.
آیا زین العابدین بن علی در تونس را به یاد دارید؟
یا علی عبد الله صالح در یمن.
یا حتی معمر القذافی که هر آنچه کشورش داشت را حراج کرد تا رضایت آمریکایی ها را جلب کند.
یا صدام حسین که اصلا با حمایت آمریکایی ها به قدرت رسید و به نیابت از آنها می جنگید.
یا حتی سازمان هایی مانند القاعده و یا داعش که توسط آمریکا تشکیل شده بودند.
اصلا چرا بی راه برویم.
آیا دیگر از شاه ایران برای آنها مخلص تر کسی بود.
در نهایت با شاه ایران چه کار کردند؟
فکر کنم در اذهان همه ایرانی ها هنوز نقش بسته که آمریکایی ها حتی به شاه ایران برای درمان هم ویزا ندادند.
همین آقای اردوغان در ترکیه، اگر حمایت مردمی از او نبود الآن با کودتایی که مورد حمایت متحد بزرگ کشورش در ناتو بود سرنگون شده بود.
همه این ماجراها می تواند قابل توجه کشورها و گروه هایی باشد که امید به حمایت آمریکا بسته اند.

وقتی منافع آمریکا اقتضا کند مانند دستمال کاغذی آنها را فراموش می کنند.
حال کردها حد اقل شانس آوردند که رابطه دشمنانه ای با دولت مرکزی سوریه نداشتند و ارتش سوریه را دعوت کردند که به سرزمین تحت اختیار کردها برگردد.
اگر کردها نمی توانستند ارتش سوریه را وارد این مناطق کنند معلوم نبود چه بر سرشان می آمد.
حد اقل دقیقا مانند اتفاقی که در عفرین برای آنها افتاد، برایشان پیش می آمد.
دلیل تفاوت قدرت ایران و ایالات متحده در منطقه هم همین نکته است.
متحدین ایالات متحده هیچ وقت نمی توانند راحت سر بر بالین بگذارند چون نمی دانند فردا صبح که بیدار می شوند هنوز مورد حمایت آمریکا هستند یا نه، اما متحدین ایران می دانند که هر اتفاقی پیش آید ایرانی ها هیچ وقت پشت آنها را خالی نمی کنند و به هر قیمتی شده از متحدین خود حمایت می کنند.
زمانی که داعش به کوبانی حمله می کرد ایرانی ها هر آنچه می توانستند برای کمک به کردها انجام دادند در حالی که آمریکایی ها علیرغم همه فشارهای بین المللی فقط ناظر ماجرا بودند.
زمانی که داعش موصل را تصرف کرد این ایران بود که در لحظه اول به داد کردها رسید و با ایجاد پل هوایی تسلیحاتی شبانه انواع و اقسام تسلیحات را به اربیل فرستاد و با توپخانه و موشک های خود جلوی پیشروی داعش را گرفتند.
زمانی که کل جهان ایستاده بود و می گفتند بشار الاسد باید کناره گیری کند ایران با تمام قدرت کنار متحد اش قرار گرفت و اجازه نداد متحد دیرینه اش سقوط کند، و امروز کل دنیا مجبور شده بپذیرد بشار الاسد دیگر رفتنی نیست.
زمانی که داعش به سی کیلومتری بغداد رسیده بود و ارتش عراق به آمریکایی ها التماس می کرد تسلیحاتی را که نقدا خریداری کرده تحویل بدهند آمریکایی ها به «اشتباه» مهمات در مناطق تحت اشغال داعش می انداختند.
به هر حال هر چه باشد قطعا بقیه متحدین ایالات متحده در منطقه باید توجه داشته باشند که دوستی ایالات متحده همیشگی نیست و بهتر است به دنبال دوست قابل اتکا تری مانند ایران باشند.
البته این ماجرا به کشورها بر نمی گردد، حتی فعالین سیاسی درون و یا خارج کشورها مثل ایران که به ایالات متحده امید بسته اند نیز باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشند.
چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب همه آنهایی که روی ایالات متحده به عنوان اسب برنده شرط بندی کرده بودند همیشه بازنده بودند.
شاید بسیاری هنوز امیدهای دکتر مصدق به حمایت آمریکایی ها را به یاد داشته باشند.
بعد از انقلاب هم که چندین بار برخی سیاست مداران ایرانی به سمت آمریکا خیز برداشتند اما در نهایت ضربه های سنگینی را از آمریکایی ها متحمل شدند، که شاید بتوان گفت هنوز صدای ضربه ای که برخی سیاستمداران از برجام دریافت کرده اند در گوش ایرانی ها طنین انداز است.
حال بماند که برخی خارج نشینان به امید ایالات متحده هستند تا نظام در ایران را سرنگون کند و آنها را به قدرت برساند.

ناکارآمدی مدیریت در کشور و فرسودگی ناوگان حمل و نقل، فاجعه مرگبار دیگری اینبار در محیط دانشگاه رقم زد

متاسفانه به دلیل ناکارآمدی مدیریت در کشور اینبار شاهد جان باختن ۱۰ تن و مجروح شدن ۲۷ تن از بهترین فرزندان میهن که اکثر آنها در پایان مقطع تحصیلی ارشد بودند، هستیم. در این سانحه دلخراش راننده اتوبوس نیز جان باخت. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با خانواده های دغدار و جامعه دانشجویان کشور ابراز همدردی می کند و آرزوی صبر و سلامتی برای بازماندگان این سانحه دردناک و غم انگیز دارد. در رابطه با این سانحه، آنچه مسلم است مسئولان دانشگاه آزاد که به دلیل سودآوری بیشتر، اتوبوس فرسوده را بکار گرفته اند و مسیر تردد اتوبوس را ایمن نکرده اند تقصیر مستقیم دارند. دولت و دیگر سازمان های ذیربط نیز که در رابطه با تعویض وسائل حمل و نقل عمومی و حمایت مالی از چرخه حمل و نقل عمومی مسئولیت دارند، مقصر در پدید آمدن چنین سوانح دلخراش در کشور هستند. آنچه مسلم است مالکین وسایل حمل و نقل عمومی و حمل و نقل بار به دلیل درآمد ناچیز و تحمیل شرایط سخت بر ایشان نه تنها بدون حمایت دولت قادر به تعویض وسیله نقلیه خود نیستند بلکه از تامین لوازم یدکی ضروری همچون لاستیک و حتی تامین معیشت خانواده خود درمانده اند. در حال حاضر اتوبوس هایی که در کلان شهر تهران فعالیت می کنند به دلیل سوء مدیریت چه در بخش عمومی (اتوبوس های فرسوده تحت تملک شرکت واحد) و چه در بخش خصوصی در بدترین وضعیت ممکن قرار دارند و حتی اتوبوس ها با وجود پارگی لاستیک و فرسودگی هشتاد درصدی لاستیک در حال جابجایی مسافر هستند و متاسفانه هر لحظه ممکن است سانحه دلخراشی روی دهد. در بخش حمل و نقل بار نیز به رغم اعتصابات یکسال گذشته کامیونداران، هیچ تمهیداتی برای تامین قطعات یدکی مورد نیازشان به قیمت ارزان و متناسب با درآمدشان صورت نگرفته است و به لحاظ معیشت در وضعیت نامناسبی قرار دارند. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن هشدار برای افزایش وقوع حوادث مشابه در بخش حمل و نقل مسافر و بار به دلیل فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی همچنین عدم تعمیر بموقع وسایل نقلیه به دلیل گرانی چند برابری لوازم یدکی و لاستیک، سیاست های غلط و بی عملی دولت را در این زمینه قویا محکوم می کند.

لینک کانال t.me/vahedsyndica

 

عبدالمهدی نخست وزیر عراق چرا با ترامپ ملاقات نکرد؟

هنگامیکه ترامپ تصمیم گرفت تا به عراق بیاید ، سفیر امریکا درعراق از نخست وزیر خواست تا از ترامپ استقبال کند،
عبد المهدی برای استقبال از ترامپ دوشرط پیشنهاد کرد:
1 – ترامپ به فرودگاه بغداد بیاید ونه به مراکز امریکائیها.
2 – درعراق درمورد تحریمها بر علیه ایران سخنی نگوید.
این دوپیشنهاد مورد قبول سفیر امریکا قرارنگرفت ودر نتیجه ترامپ دذدانه به پایگاه امریکائیها رفت.
اکنون مسئله امدن دزدانه ترامپ توفانی درعراق بر علیه امریکا ایجاد کرده است، اولین انها شیخ قیس خزعلی ، حزب الله عراق، صدریها، هادی عامری، طرفداران مالکی نخست وزیر سابق وغالب سازمانهای انقلابی ومیهن پرست عراقی خواستار خروج همه سربازان امریکائی درعراق هستند ودراین زمینه اکنون جدل گسترده ای درعراق ادامه دارد وباید منتظر تجمعات وتصمیم گیریهای روزهای بعد بود.

هشدار آمریکا به عربستان و امارات

روزنامه الاخبار نوشت: اداره هواپیمایی فدرال آمریکا به عربستان سعودی و امارات درباره حمله با موشک‌های بالستیک و پهپادها از سوی یمن هشدار داد.

پایگاه اینترنتی روزنامه الاخبار لبنان، اداره هواپیمایی فدرال آمریکا «FAA» «تهدید‌های حوثی‌ها» را جدی می‌داند. به همین دلیل بار‌ها از عربستان سعودی و امارات خواست بیانیه‌های هشدارآمیز به شرکت‌های هواپیمایی بدهند و توجه آن‌ها را به احتمال حمله به هواپیما‌ها جلب کنند و از آن‌ها بخواهند هنگام عبور از آسمان عربستان و امارات آمادگی کامل داشته باشند و بیشترین تدابیر احتیاطی را در پیش گیرند تا از بروز فجایع جلوگیری کنند.

این منابع افزودند، «FAA» معمولا از کشور‌هایی که در معرض چنین حملاتی قرار دارند می‌خواهد، بیانیه هشدارآمیز صادر کنند و این «نخستین گام است و اگر این کشور‌ها با انجام این دستورالعمل‌ها برای تأمین امنیت مخالفت کنند، این اداره خودش بیانیه‌های هشدارآمیز را برای همه شرکت‌های هواپیمایی صادر می‌کند.»

حمله سایبری توزیع روزنامه‌های آمریکایی را مختل کرد

نشریه «لس آنجلس‌تایمز» به نقل از منابع مطلع نوشته است که یک حمله سایبری که به نظر می‌رسد از خارج از آمریکا صورت گرفته، انتشار و توزیع چندین روزنامه در سرتاسر این کشور را با اختلال مواجه کرده است.

بنا بر این گزارش، «تایمز»، «سن دیگو یونیون تریبیون»، «شیکاگو تربیون» و «بالتیمور سان» از جمله روزنامه‌های بزرگی هستند که روز شنبه به دلیل این حمله سایبری با مشکل انتشار مواجه شده‌اند. توزیع روزنامه‌های «وال استریت ژورنال» و «نیویورک‌تایمز» در ساحل غربی آمریکا هم با اختلال روبرو شده است.

یک منبع آگاه که خواسته نامش فاش نشود، در این مورد گفته است: «به اعتقاد ما هدف این حمله غیرفعال کردن زیرساخت‌ها و به طور مشخص سرورها بوده، نه سرقت اطلاعات.»

هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه انجام این حمله سایبری، عاملان و انگیزه انجام آن منتشر نشده و منابع لس‌ آنجلس‌تایمز صرفا به «خارجی» بودن مهاجمین اشاره کرده‌اند.

روسیه: به جای تهدید و فشار باید به گفت وگو با ایران روی آورد

نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل با اشاره به مقاصد ضدایرانی آمریکا و برحق دانستن ایران در خصوص توسعه دفاع موشکی، اعلام کرد: از سیاست ترساندن، تهدید و فشار به ایران باید به گفت وگو و مشارکت روی آورد.

«واسیلی نبنزیا» در گفت وگو با ریانووستی با بیان این مطلب بدون اشاره به آمریکا افزود: زمان تغییر رویکردهای برگرفته از دیدگاه های قدیمی در مورد ایران فرا رسیده است.
وی درباره برنامه های شورای امنیت سازمان ملل در سال آینده و تلاش های احتمالی آمریکا برای ضربه زدن به ایران از این طریق نیز گفت: بعید نیست که آمریکایی ها در سال میلادی آینده به دنبال کشاندن موضوعات مورد اختلاف خود با ایران به شورای امنیت باشند چرا که موفقیت آمریکا علیه ایران در این شورا می تواند خروج این کشور از برجام و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت را توجیه کند.
نبنزیا تاکید کرد که تاکنون هیچ مورد دال بر تخلف ایران و نقض تعهدات این کشور به شورای امنیت سازمان ملل گزارش نشده است به همین خاطر هیچ دلیلی حتی برای آغاز گفت و گو درباره اعمال تدابیر تحریمی در مورد ایران در شورای امنیت وجود ندارد.
وی هشدار داد: چنین اقدامی نه فقط وجهه و اعتبار شورای امنیت بلکه جایگاه آژانس بین المللی انرژی اتمی که از آغاز فعالیت خود در ایران به طور منظم از اجرای کامل تعهدات این کشور در عرصه انرژی هسته ای گزارش می دهد، خدشه دار می کند.
گفتنی است برجام در سال 2015 بین ایران و گروه 1+5 امضا شد.
ایران مفاد این توافق بین المللی در مورد برنامه هسته ای خود را اجرا کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم بارها آن را تایید کرده است.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و تحریم های ضد ایرانی آمریکا را بازگرداند.
دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج یکجانبه ایالات متحده از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، ولی تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی که آمریکا یکجانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جایی که ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند.

**آمریکا هم برای حل بحران کره قدم بردارد
نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل در پاسخ به پرسشی درخصوص آینده بحران شبه جزیره کره گفت: سرعت پیشرفت این روند به این مساله گره خورده است که آمریکایی ها چه زمانی می پذیرند که گرمی روابط با کره شمالی نتیجه حسن نیت پیونگ یانگ و نه پیامد سیاست فشار حداکثری بوده است.
مقام روس خاطرنشان کرد: در سال 2018 نتایج امیدبخشی در روابط آمریکا و کره شمالی و بین دو کره به دست آمد اما هم اکنون شاهد راکد شدن شرایط هستیم؛ به شرکای آمریکایی گفته ایم که کاهش تنش در شبه جزیره کره جاده ای دو طرفه است.
نبنزیا با بیان اینکه آمریکا باید متقابلا گام هایی در جهت حل و فصل بحران بردارد، اظهار داشت: روسیه کمتر از آمریکا مایل به پیشرفت در حل این مساله نیست به همین دلیل آمادگی خود را برای کمک به حل این بحران اعلام کرده است.

آمریکا ، روی زعفران افغانستان هم دست گذاشت

در ادامه غارت منابع طبیعی افغانستان توسط آمریکایی ها طی سالیان گذشته ، اکنون نیز نیروهای نظامی ایالات متحده عمده صادرات زعفران این طلای قرمز افغان‌ها را در انحصار خود گرفته اند.

منابع خبری اعلام کرده اند که به ‌تازگی سربازان ارتش آمریکایی در افغانستان شرکتی چند میلیون دلاری با نام «رومی اسپایس» در این کشور تأسیس کرده و محصول زعفران بسیاری از کشاورزان افغان را با قیمت بسیار کم می‌خرند، این در حالی است که زعفران خریداری شده ارزان را در بازار جهانی به بیش از چهار هزار دلار در هر پوند می‌فروشند.
به گفته روزنامه نظامی استریپ، آمریکایی‌ها تنها برای ایجاد امنیت و ثبات به کشور افغانستان اعزام نشده‌اند بلکه در مدت حضور خود در این کشور به دنبال غارت سرمایه‌های غنی افغانستان از جمله زعفران هستند.
بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در صورت ادامه کاهش صادرات و قیمت زعفران، احتمال آنکه بسیاری از کشاورزان افغان مجدداً به کاشت محصولات افیونی مانند تریاک گرایش پیدا کنند بسیار زیاد است در نتیجه دولت باید هر چه زودتر عوامل اصلی ویران کردن اقتصادی داخلی و سرمایه غنی افغان‌ها را از بین ببرد.
به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه نظامی استریپ، با تداوم حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان و ادامه جنگ طولانی مدت 17 سال در این کشور، زعفران یکی از سرمایه‌های غنی افغانستان به دلیل ایجاد فضای ناامن و بی‌ثبات در کشور در چند سال اخیر با کاهش شدید صادرات و افت قیمت همراه بوده است.
کشاورزان افغان که از کاشت محصولات افیونی مانند تریاک به سمت کاشت زعفران گرایش پیدا کرده‌اند شدیداً از انحصار نیروهای آمریکایی بر صادرات زعفران افغانستان اعتراض می‌کنند.
پیش از این نیز خبرگزاری صدای افغان (آوا) طی گزارشی به حضور شرکت بلک واتر در افغانستان و استخراج ثروت معادن طبیعی این کشور اشاره کرده بود.
به گفته مقامات افغانی، اریک پرنس مؤسس شرکت خصوصی امنیتی بلک واتر به دنبال استخراج طلا و مس از معادن کشور افغانستان است.

اقدامی که اردوغان را به مرز جنون میرساند

یک رسانه غربی از طرحی خبر داد که در صورت عملی شدن موجب عصبانیت ترکیه از آمریکا می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرماندهان ارتش آمریکا از پنتاگون خواسته اند که با وجود تصمیم کاخ سفید برای خارج کردن نیروها از سوریه، تسلیحات آمریکایی که برای جنگ با داعش در اختیار گروه های کرد سوری قرار گرفته همچنان در اختیار آنها باقی بماند. این خواسته در صورت تحقق، موجب عصبانیت اردوغان و ترکیه می شود.

ترکیه در سال های اخیر انتقادات زیادی را از آمریکا به دلیل حمایت واشنگتن از گروه های کرد سوری انجام داده و باقی ماندن تسلیحات آمریکایی در دستان کردهای سوری که ترکیه آنها را گروه های تروریستی می داند، بار دیگر موجب بروز تنش میان واشنگتن و آنکارا می شود.

سه مقام نظامی که رویترز اشاره ای به نام آنها نکرده، عنوان داشته اند که این خواسته جزء موارد اصلی مطرح شده در مذاکرات مربوط به خروج نظامیان آمریکایی از سوریه بوده اما هنوز مشخص نیست که پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) چه تصمیمی در خصوص آن اتخاذ کند.

این وضعیت در حالی است که هنوز ابهامات زیادی در خصوص مناطقی که نظامیان آمریکایی از آنها خارج می شوند وجود دارد. مهمترین منطقه شهر منبج است که در روزهای گذشته خبرهای متعددی در خصوص آن منتشر شده و بر اساس آخرین تحولات سوریه، نیروهای ارتش وارد این شهر شده و پرچم رسمی سوریه در آن به اهتزاز درآمده است.

برج ایفل و فرانسه غرق در دود خشم معترضان جلیقه‌زرد

شهروندان معترض فرانسه به سیاست‌های اقتصادی دولت این کشور، همچون دو ماه گذشته، برای هفتمین هفته متوالی به خیابان‌های پاریس و شهرهای بزرگ فرانسه سرازیر شده و صدای اعتراض خود را سر دادند.

تظاهرات کنندگان در فرانسه که به جلیقه‌زردها مشهور هستند، در تظاهرات روز گذشته خود بار دیگر خواهان تغییر جهت‌گیری‌های اقتصادی دولت این کشور و کاهش فقر و نابرابری در این کشور شدند.

اما با این حال، نیروهای پلیس فرانسه در شرایطی که اعلام کرده بود به دنبال حفظ نظم عمومی است، مانع از تداوم راهپمیایی‌های اعتراضی جلیقه‌زردها شده و به زد و خورد با آن‌ها پرداخت.

در جریان تظاهرات شب و روز گذشته در فرانسه، نیروهای امنیتی 57 معترض را بازداشت کردند.

با این حال، بر اثر زد و خوردها و شلیک گاز اشک‌آور و به آتش کشیدن لاستیک‌ها و برخی اشیای دیگر در خیابان‌های مرکزی شهر پاریس، برج ایفل، نماد کشور فرانسه و پایتخت آن (پاریس) غرق در دود شد.

این تظاهرات اعتراضی به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه در شرایطی برگزار شد که کشور وارد تعطیلات سال نوی میلادی شده است و تا دو روز دیگر جشن سال نوی میلادی در این کشور برگزار می‌شود.

مردم اوکراین دیگر به «انقلاب رنگی» در کشورشان افتخار نمی‌کنند

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، تنها 28درصد از مردم اوکراین نسبت به وقوع «انقلاب میدان» یا همان «انقلاب رنگی» در کشورشان احساس افتخار می‌کنند. تعداد افرادی با این تمایل، طی سه سال اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این مسئله در نتیجه همه پرسی که از سوی موسسه تحقیقات اجتماعی و سیاسی آکادمی ملی اوکراین صورت گرفته، مشخص شده است.

در نتیجه این همه پرسی، از سال 2015به این طرف درصد شهروندان اوکراینی که از وقوع انقلاب رنگی یا «انقلاب میدان» در کشورشان احساس افتخار می‌کنند، از 36درصد تا 28درصد کاهش داشته است.

درروزهای گذشته میان ترکیه وسوریه چه گذشت؟ – احمد مزارعی

نوشته :، 20 دسامبر 2018

بنا به گزارشاتی که درسایتهای ملی گراهای عرب ودوستان سوریه ، ترکیه وامریکا تصمیم گرفته بودند که اجازه ندهند ارتش سوریه وارد شهر منبج شده وترکیه بر شرق فرات مسلط شود زیرا امریکائیها روزانه 20 ملیون متر مکعب گاز و400000، بشکه گاز از سوریه خارج میکنند با ورود ارتش سوریه به شرق فرات امریکا دست خالی باید منطقه را ترک کند، روسیه ، ایران وسوریه از برنامه ترکهای ینی چری اگاهی داشتند درمورد ایران ، جعفر الحسینی رئیس حزب الله عراق که البته خود نماینده پارلمان و از چریکهای دوره مبارزه با اشغالگری امریکا است، طی اطلاعیه ای امادگی خودرا برای ورود به خاک سوریه وکمک به کردها اعلام داشت که درحقیقت التیماتوم غیر مستقیمی به ترکیه بود که امدن شما به شرق فرات با مقاومت روبرو خواهد شد، قابل ذکر است که اززمانی قبل میان دولت سوریه وحزب الله قرارداد ورود وخروج حزب الله به سوریه امضا شده وجعفر حسینی از یاران نزدیک قاسم سلیمانی میباشد، روسیه نیز از قبل تعدادی قایقهای جنگی خودرا بهمراهی با نیروهای سوریه به رودخانه فرات درمنطقه حضور امریکائیها وورود احتمالی ترکها فرستاده ومقداری افسران وجنگجویان روسی نیز بهمراه ارتش سوریه قبل از موعد ورود   ترکها به منبج  به ان شهر فرستاده وترکیه را درمقابل عمل انجام شده قراردادند، همزمان با ورود ارتش سوریه وکمکهای روسیه ، وزارت خارجه روسیه التیماتوم ویا اخطار به ترکیه برای عدم ورود به منبج را بطور رسمی انتشارداد که من اطلاعیه را ازقول روزنامه دیلی میل ترجمه و درسایت گذاشتم..

دو روز قبل از حمله مشترک روسیه وسوریه به منبج ، افسران عالیرتبه ترکیه درحقیقت معاون فرمانده کل ارتش ترکبه به همراه فیدان حقان رئیس پلیس امنیتی ترکیه بهمراهی با صدها سرباز ودهها زره پوش در مرز سوریه متمرکز واماده حمله شده بودند، درانجا معاون رئیس ارتش ترکیه طی التیماتوم اهانت امیز وشدید اللحنی به دولت سوریه اعلام کرد که «اگر فکر حمله به شهر منبج بسرتان بیفتد دمشق را بر سرتان خراب خواهیم کرد» رذالت و وقاحت اردوغان را میشد دراین التیماتوم دید.

اما سمبه سوریه وهمپیمانانش پرزور تر بود وارتش سوریه بر منبج مسلط واین مقدمه ای برای رهائی کل مناطق کوچک وبزرگ سوریه است که بدست دولت ترکیه اشغال شده است،

درعراق اوضاع تغییری جدی کرده وسفیر ایران اعلام داشت که همه مستشاران ونظامیان خودرا از عراق خارج کرده است به این معنا که امریکا باید همه نظامیان خودرا ازعراق خارج کند وهم اکنون قراراست این مصوبه ابتدا درپارلمان به تصویب برسد وسپس به اجرا دراید، بهر حال:

باش تا صبح دولتت بدند کاینهمه از نتایج سحراست

 

پیشنهاد اقدام نظامی آمریکا علیه روسیه

به نقل از اسپوتنیک، بر اساس گزارش به روز شده مرکز تحقیقات کنگره ایالات متحده پیشنهاد اقدام نظامی علیه روسیه را بعلت ظاهرا تخلفات این کشور از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد داده است.

همانطور که تحلیلگران اشاره می کنند، طرف آمریکایی اکنون گزینه های مختلفی برای کاهش تهدیدها می‌سنجد. همزمان، ظهور یک موشک جدید کروز روسی، که بر طبق ادعای ایالات متحده ناقض شرایط پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد است، خطرناک است.

از اقدامات نظامی (مانند توسعه و راه اندازی موشک های کروز جدید با کلاهک های هسته ای یا سلاح های غیر هسته ای جدید)، دیپلماسی و همچنین مشاوره با متحدان بعنوان پاسخ های بالقوه ایالات متحده در برابر روسیه نام برده می‌شود.

در عین حال، کارشناسان خاطر نشان می کنند که یافتن یک کشور متحد در اروپا یا آسیا، در صورت پدیدار شدن موشک های میان برد و کوتاه برد آمریکاییها ، بسیار مشکل خواهد بود. در این گزارش همچنین به فراخوان از «تعدادی از کشورهای اروپایی به منظور خروج حدود 200 موشک هسته ای آمریکایی که در این قاره باقی مانده است» اشاره می‌شود.

گفتنی است، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد: روسیه طی مدت دو ماه باید به تعهدات خود در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد عمل کند، در غیر اینصورت واشنگتن نیز انجام تعهدات خود در این پیمان را زیر متوقف خواهد کرد.

دونالد ترامپ خروج ایالات متحده از پیمان INF را در ماه اکتبر اعلام کرد. به گفته وی، واشنگتن مجبور به انجام چنین کاری شد، زیرا مسکو این توافقنامه را نقض می کند. این قرارداد به طرفین اجازه نمی دهد تا موشک های بالستیک زمینی و موشک های کروز را با برد 500 تا 5500 کیلومتر داشته باشند. مسکو و واشنگتن به طور مرتب یکدیگر را به نقض این پیمان متهم می کنند.

مشاهدات یک دانشجوی استرالیائی از اقامت طولاتی اش در کره شمالی

به نقل از اسکای نیوز، کره شمالی شاید کشوری نباشد که به عنوان یکی از 10 مقصد توریستی که در دنیا باید به آنها سفر کرد، جایی داشته باشد اما برای یک دانشجوی استرالیایی به اندازه‌ای ارزش داشته که 2 سال را برای پذیرش در یک دانشگاه شهر پیونگ یانگ صرف کند.

الک سیگلی دوره فوق لیسانس خود در رشته ادبیات کره شمالی را از ماه آوریل در دانشگاه کیم ایل سونگ آغاز کرد، جایی که او تنها یکی از سه دانشجوی خارجی این دانشگاه به شمار می‌رفت.

این تبعه استرالیا حتی مراسم ازدواج خود را نیز در تابستان امسال در پیونگ یانگ برگزار کرد.

وی دلیل انتخاب کره شمالی برای ادامه تحصیل را علاقه شخصی به شرق آسیا و شاید تا حدی داشتن پدری چینی دانست که در حوزه مطالعات چین فعال بود.

الک توضیح داد که همه مردم یک موبایل (اسمارت فون) دارند اما شبکه‌ای کاملا متفاوت از محلی‌ها در اختیارخارجی‌ها قرارگرفته که تنها قادر به صحبت با خارجی‌های دیگر و برقراری تماس‌های بین المللی هستند.

مردم کره شمالی امکان دسترسی به موزیک، فیلم و برنامه های تلویزیونی بر روی گوشی‌های تلفن همراه (اسمارت فون) خود دارند. فیلم‌های با محتوا تولیدات کشورهایی مانند آلمان، شوروی سابق، چین و حتی فیلم های سرگذم کننده بالیوود هستند.

وی با وجود اتفاقی که برای اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی در کره شمالی افتاد نگرانی خاصی ندارد و معتقد است که هرگز احساس تهدید نکرده است. الک به عنوان یک دانشجوی خارجی از خارجی‌های دیگر دسترسی و آزادی بیشتری دارد.

هرچند او اولین دانشجوی خارجی بسیاری از اساتید این دانشگاه به شمار می‌رود اما معتقد است شرایط در داخل این دانشگاه درواقع بسیار مناسب است و امکان دسترسی به کالاهای لوکس نیز در این مکان کاملا مهیا است.

شورای سوریه دموکراتیک: روسیه کشوری موثر در پرونده سوریه است

امجد عثمان سخنگوی قسد گفت: شورای سوریه دموکراتیک شاخه سیاسی قسد همواره بر حل بحران سوریه به طوری که میان خود سوری ها باشد، تاکید دارد.

وی افزود: روسیه کشور موثر و اساسی در پرونده سوریه است و روسیه نباید در راستای منافع و خواست کشورهای منطقه ای در منطقه حرکت کند و باید در درجه اول حامی منافع ملت سوریه باشد.

عثمان درباره ترکیه گفت: ترکیه کشوری همسایه است که امکان برقراری روابط با آن در چارچوب حسن همجواری ممکن است. ترکیه خواست کشوری اشغالگر در سوریه باشد و بخش هایی از سوریه را اشغال کرد و بر اشغال بخش های بیشتر اصرار دارد و روسیه مسئولیت بزرگی به عنوان کشور محوری در پرونده سوریه، دارد.

 

پیام طعنه‌آمیز پوتین به نتانیاهو

رئیس جمهور روسیه در پیامی به نتانیاهو بصورت طعنه آمیزی آرزوی همکاری بیشتر را کرده است.

به گزارش خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پیامی به مناسبت آغاز سال نو میلادی، در لحنی طعنه آمیز به نتانیاهو گفته است که انتظار همکاری بیشتر برای سال جدید میلادی دارد.

رئیس جمهور روسیه در این پیام همچنین گفته که امیدوار است سال ۲۰۱۹ روابط با طرف اسرئیلی به نفع صلح و امنیت خاورمیانه باشد.

روابط روسیه و رژیم اسرائیل در سال میلادی ۲۰۱۸ بسیار پرفراز و نشیب و حتی در مقاطعی پرتنش بود. در جریان سقوط یک هواپیمای باربری نظامی روسیه همزمان با ورود جنگنده‌های اسرائیلی به آسمان سوریه، تنش در روابط مسکو و تل‌آویو به بالاترین سطح خود رسید.

پروشنکو «گسترش کنترل اوکراین بر دریای سیاه» را امضاء کرد

به نقل از اسپوتنیک، پترو پروشنکو رئیس جمهوری اوکراین امروز یکشبه با امضای دستوری «گسترش کنترل این کشور بر دریای سیاه» را قانونی کرد.

رئیس جمهوری اوکراین با این اقدام مصوبه پیشین پارلمان این کشور در ششم دسامبر سال جاری میلادی موسوم به «در منطقه مجاور اوکراین» در ارتباط با «گسترش کنترل این کشور بر دریای سیاه» را امضاء و لایحه مذکور را به قانون تبدیل کرد.

این در حالیست که ۶ آذر ماه سال جاری (۲۷ نوامبر) «پترو پروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد که حکومت نظامی از ساعت ۹ صبح فردا چهارشنبه ۲۸ ماه نوامبر به اجرا گذاشته خواهد شد.

در بیانیه صادره از سوی رئیس جمهوری اوکراین در این خصوص آمده بود: بر اساس تایید شورای امنیت ملی اوکراین دستور آغاز حکومت نظامی در سراسر کشور را آغاز می کنم.

لازم به ذکر است، جنگنده های روسیه چندی پیش به کشتی های اوکراینی در نزدیکی تنگه «کرچ» در دریای آزوف به دلیل ورود غیرقانونی به آبهای روسیه هشدار داده و تعدادی از خدمه ۳ کشتی متعلق به نیروی دریایی اوکراین را بازداشت کرده بودند.

انگلیس بدنبال توسعه پایگاه‌های نظامی خارجی خود است

به نقل از اسپوتنیک، انگلیس در نظر دارد تا پایگاه‌های نظامی جدید در قبرس، جزایر فالکلند، جبل الطارق و اقیانوس هند تاسیس کند.

گفته شده تاسیس این پایگاه‌های نظامی جدید در راستای تلاش لندن برای توسعه حضور نظامی خود در خارج از مرزها ارزیابی می‌شود.

در همین ارتباط نیز، ساندی تایمز در گزارشی اعلام کرده است که وزارت دفاع انگلیس طرح‌هایی را برای احداث پایگاه‌های نظامی در دریای کارائیب و همچنین جنوب شرق آسیا پس از خروج از اتحادیه اروپا در دست بررسی دارد.

ساندی تایمز همچنین به نقل از گاوین ویلیامسون، وزیر دفاع انگلیس، برگزیت را بزرگترین فرصت انگلیس از زمان جنگ جهانی دوم به بعد برای ایفای نقش جهانی خود عنوان کرده است.

همچنین یک منبع نزدیک به وزیردفاع انگلیس گفته است پایگاه‌های جدید نظامی این کشور به احتمال زیادی در سنگاپور، بروئنی، گویان و جزایر مونتسرات خواهد بود.

انگلیس در حال حاضر ۱۵ پایگاه نظامی خارجی را در مناطق مختلف جهان از جمله در کانادا، قبرس، جبل الطارق و قلمرو انگلیسی اقیانوس هند در اختیار دارد.

لاوروف: اروپا از آمریکا پیروی میکند، حتی اگر مخالف منافعش باشد

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که اروپایی ها در مسائل بین المللی پیرو آمریکایی ها هستند، حتی اگر این اقدام بر خلاف منافع آن ها باشد.

به گزارش خبرگزاری تاس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت که سال گذشته، سال سختی برای روسیه بود، زیرا برخی کشورها روسیه را که به عنوان رقیب برای سلطه جهانی میدند، تحت فشار قرار دادند.

لاوروف گفت: من فکر می کنم که نیازی نیست یادآوری کنیم که سال سختی را گذراندیم. درست همانند این واقعیت که روسیه به طور مداوم از طرف آنهایی که آن را بعنوان رقیب برخی مواضع در سیاست جهانی می بینند، تحت فشار بوده است. اقدامات آمریکا مثال خوبی برای این مسئله است.

وی افزود: متاسفانه، همکاران اروپایی ما، که ما می خواهیم آن ها در اقدامات خود استقلال داشته باشند، اینگونه نیستند و آن ها از آمریکا پیروی میکنند حتی زمانی که این کار به طور مستقیم بر علیه منافع آنها باشد. رای آن ها در برابر قطعنامه روسیه در حمایت از حفظ معاهده INF مثالی برای این مسئله است.

 

نخستین گروه نظامیان آمریکایی سوریه را ترک کردند

نخستین گروه از نظامیان آمریکایی در پی اعلام رسمی واشنگتن برای خارج کردن نیروهای خود از سوریه، خاک این کشور را ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری ‹آناتولی› ترکیه، اولین گروه از نیروهای آمریکایی روز گذشته (جمعه) یکی از انبارهای نظامی خود را در شهر ‹المالکیه› واقع در شمال شرق سوریه تخلیه کردند.
حدود 50 سرباز آمریکایی در این انبار نظامی حضور داشتند.
بر اساس گزارش ها، این سربازان به همراه خودروهای نظامی مدل ‹هامر› و دیگر کامیون های موجود در این انبار به سمت عراق نقل مکان کردند.
بر اساس این گزارش،انبار یادشده از مهم ترین مراکز برای تامین تسلیحاتی یگان‌های کُرد مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) و حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) به شمار می رفت .
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 28 آذرماه در توئیتی خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه را اعلام کرد.
آمریکا حدود 2 هزار نیروی نظامی در 19 پایگاه خود در سوریه دارد که به برخی گروه‌های داخلی سوری از جمله کردها کمک می ‌کردند.
روزنامه ‹وال استریت ژورنال› نیز به نقل از یک منبع مطلع، نوشت: مقام های آمریکایی، تصمیم خود برای خروج از سوریه را با متحدان خود (نیروهای کرد مستقر در شمال سوریه) در میان گذاشته اند.
رسانه ها می گویند که ترامپ پس از تماس تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تصمیم به عقب نشینی از سوریه گرفته اما برخی منابع دیگر می گویند که این تصمیم از قبل اتخاذ شده و در آن تماس تلفنی به مقام ارشد ترک اطلاع داده شد.
پس از این گفت وگوی تلفنی، اردوغان تهدیدهای خود علیه کردهای مستقر در شمال شرق سوریه را از سر گرفت و وعده داد که به نیروهای آمریکایی آسیبی نرسد.

جلیقه زردها شبکه های خبری فرانسه را محاصره کردند

صدها تن از معترضان جلیقه زرد فرانسه روز شنبه به سمت مقر شبکه های مطرح خبری این کشور راهپیمایی کردند و فریاد «خبرنگاران، همدستان دشمن» سر دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از پاریس، معترضان اطراف دفاتر مرکزی شبکه تلویزیونی «بی.اف.ام.» و تلویزیون های دولتی فرانسه تجمع و برای تظاهرات مقابل دیگر شبکه های خبری این کشور برنامه ریزی کردند.
برخی از اعضای جنبش اعتراضی فرانسه، رسانه های مطرح خبری این کشور را به جانبداری از دولت امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه متهم می کنند و می گویند این رسانه ها، اعتراض ها را کم اهمیت جلوه می دهند.
کم تعداد نشان دادن معترضان در رسانه های خبری فرانسه در حالی است که اخبار مربوط به اعتراض ها از زمان آغاز ناآرامی ها در فرانسه در روز 17 نوامبر (26 آبان)، اهم خبرهای این کشور را تشکیل داده است.
براساس این گزارش، تعدادی از معترضان درحالی که قصد داشتند روز شنبه در خیابان شانزلیزه (کانون اعتراض و درگیری های اخیر بین پلیس و تظاهرات کنندگان) تجمع کنند، از سوی نیروهای پلیس متفرق شدند.
هفتمین هفته پیاپی برگزاری اعتراض های جلیقه زردها، امروز در فرانسه برگزار شد، اگرچه تعطیلات کریسمس، سرمای زمستان و بسته امتیازی مکرون برای مخالفان، شمار معترضان را کم رنگ کرد.
مکرون هفته گذشته در حالی که جنبش اعتراضی جلیقه زردها تقریبا به کاخ ریاست جمهوری وی رسید، امتیازاتی شامل پرداخت اضافه کاری عاری از کسر مالیات و ثابت نگهداشتن قیمت برق و گاز در زمستان سال جاری را ارائه داد.
با این وجود، بسیاری از فرانسوی ها همچنان از رهبری تجارت طلبانه وی سرخورده اند و به اعتراض و برپایی موانع جاده ای ادامه می دهند.
براساس این گزارش، تجمعات مسالمت آمیزی روز شنبه هفته جاری در چند شهر از مارسی فرانسه در حاشیه دریای مدیترانه گرفته تا آلبرویل در کوهستان آلپ و روئن در نروژ برگزار شد.
معترضان با برپایی موانع جاده ای، مشکلاتی را برای تردد مسافران در پایان هفته شلوغ تعطیلات کریسمس به وجود آوردند.
پیش بینی می شود که اعتراض های جدیدی در خیابان شانزلیزه در شب سال نو میلادی برگزار شود، زمانی که پاریس غرق در نورافشانی می شود.
جنبش جلیقه زردهای فرانسه که هدف اولیه اش اعتراض به اعمال مالیات بر سوخت بود، اندک اندک گسترش یافت تا زمینه خشم فرانسوی ها از سیاست های اقتصادی مکرون را فراهم کند.
جنبش جلیقه زدها به تدریج به خشونت گرائیده است. از زمان شکل گیری این جنبش اعتراضی در اواسط ماه گذشته میلادی، 10 نفر عمدتا در سوانح ترافیکی جان باخته اند.
اعتراض های فرانسه به رشد اقتصادی در این کشور لطمه زده است. بسیاری از مغازه داران خرده فروش، مغازه هایشان را با نزدیک شدن به کریسمس و خشونت بار بودن اعتراض ها بسته اند.

لاوروف: مذاکرات با ترکیه درباره سوریه مفید بود

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز، شنبه، در پایان مذاکرات هیئت‌های سیاسی و نظامی (وزرای خارجه، وزرای دفاع و مقامات ارشد اطلاعاتی روسیه و ترکیه) در مسکو، اعلام کرد که گفت‌وگوها بین مقامات بلندپایه روسی و ترکیه‌ای در باره سوریه بسیار سودمند بوده و مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم، مشکلات انسانی و بازگشت پناهحویان، مورد بررسی قرار گرفت.

لاوروف گفت: «در چارچوب توافقاتی که بین روسای‌ جمهوری دو کشور صورت گرفته، ما اقدامات بعدی برای تحقق وظایفی که در جریان مذاکرات آستانه تعیین شده، بخصوص در راستای مبارزه با تروریسم، حل و فصل مسائل انسانی و ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان، مورد بررسی دقیق قرار گرفت.»

وزیر خارجه تاکید کرد که روسیه و ترکیه در این نشست، بار دیگر احترام به تمامیت ارضی کشور سوریه را مورد تایید قرار دادند. وی با اشاره به مسئله خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، گفت: «هر دو طرف روسی و ترکیه‌ای تاکید کردند که این اقدام باید با رعایت کامل مفاد قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل، از جمله احترام به استقلال و تمامیت ارضی سوریه انجام شود.»

وی یادآور شد که روسیه و ترکیه درباره هماهنگی اقدامات بین نظامیان دو کشور در «جبهه زمینی» سوریه، پس از خارج شدن نظامیان آمریکایی از این کشور، به درک مشترکی دست یافتند.

لاوروف افزود: «واضح است که در مذاکرات امروز، توجه خاصی به وضعیت جدید بوجود آمده در رابطه با اعلام طرف آمریکایی برای خارج کردن نیروهایش از سوریه صورت گرفت و دو طرف برای هماهنگی اقدامات بعدی در شرایط جدید با هدف از بین بردن کامل تهدیدات تروریستی در سوریه، به درک مشترکی دست یافتند.»

وی همچنین یادآور شد که روسیه و ترکیه تدابیر خاصی برای فعال سازی اقدامات مشترک در جهت ایجاد شرایط مناسب به منظور بازگشت تعداد بیشتری از پناهجویان سوری به کشورشان در نظر گرفتند.

پلیس با معترضان فرانسوی در پاریس درگیر شد

به نقل از اسپوتنیک، ۵۰ سال پس از اعتراضات سال ۱۹۶۸ میلادی، فرانسه شاهد موج جدیدی از تظاهرات های مرگبار در هفتمین شنبه سیاه است.

معترضان به اوضاع اقتصادی این کشور و سیاست‌ های دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه موسوم به جلیقه زردها امروز نیز در شهر پاریس پایتخت این کشور تجمع کردند.

بر اساس اعلام آسوشیتدپرس، اگرچه تعداد معترضان امروز در مقایسه با هفته های گذشته در پاریس کمتر شده است، اما در برخی نقاط از قبیل شانزه لیزه نیز تعدادی از جلیقه زردها حضور فعالی دارند.

بر اساس تصاویر منتشره توسط اِکسپرس، پلیس پاریس با استفاده از گاز اشک‌ آور و ماشین های آب پاش در تلاش است تا معترضان را متفرق کند.

همچنین درگیری پلیس با معترضان در این شهر نیز گزارش شده است.

در همین رابطه، شهرهای «مارسی»، «مونپولیه» و «کن» هم امروز شاهد اعتراضات مردمی هستند.

یورش گسترده نیروهای سوریه دموکراتیک به منازل غیرنظامیان در منبج

نیروهای سوریه دموکراتیک دست به بازداشت گسترده افرادی که پرچم سوریه را بر بالای منازل خود در شهر منبج به اهتزاز درآورده بودند، کرده اند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نیروهای سوریه دموکراتیک دست به بازداشت های گسترده غیرنظامیان در شهر منبج به اتهام برافراشتن پرچم سوریه بر بالای منازلشان در روز گذشته کردند.

خبرنگار اسپوتنیک در حلب به نقل از ساکنان منبج اعلام کرد: افراد مسلح نقابدار وابسته به نیروهای سوریه دموکراتیک به منازل برخی چهره های سرشناس عشایری و غیرنظامی در منبج یورش بردند و آنها را به اتهام برافراشتن پرچم سوریه و ترویج اخبار ورود ارتش سوریه به شهر و سیطره بر آن بازداشت کردند.

تاکنون بیش از ۲۵ غیرنظامی بازداشت شده اند. نیروهای قسد، بازداشت شدگان را به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

شایان ذکر است که روز گذشته به دنبال آمادگی ارتش سوریه برای ورود به شهر، ساکنان پرچمهای سوریه را بر بالای بالکن منازل به ویژه بخش غربی شهر منبج به اهتزاز درآوردند.

اسامی سناتورهای آمریکایی که از ریاض رشوه گرفتند

برخی رسانه‌های آمریکایی از جمله نیوزویک و تایمز با انتشار گزارشی گفته‌اند حداقل ۵ نفر از سناتورهای این کشور که به قطعنامه «بررسی پایان حمایت آمریکا از عربستان در جنگ علیه یمن» رای منفی داده بودند، پیش از آن از مقامات سعودی رشوه دریافت کرده بودند.

در این گزارش گفته شده است که روی بلانت سناتور ایالت میسوری، جان بوزمان سناتور آرکانزاس، ریچادر بار سناتور کارولینای شمالی ، مایک کراپو سناتور ایالت ایداهو و تیم اسکات سناتور کارولینای جنوبی، کسانی بودند که به قطعنامه « بررسی پایان حمایت آمریکا از عربستان در جنگ علیه یمن» رای منفی دادند و قبل از آن نیز از گروه‌های فشارحامی سعودی پول دریافت کرده بودند. این سناتورها همگی از حزب جمهوری‌خواه می‌باشند.

در گزارش نیوزویک گفته شده که جان بوزمان، سناتور آرکانزاس، روزی هزار دلار را از یک کمیته غیردولتی وابسته به عربستان سعودی دریافت کرده است و در جریان ملاقات‌های صورت گرفته با این سناتور، لابیست‌های وابسته به سعودی روزی ۲ هزار دلار را به این سناتور در قالب هدیه داده‌اند.

سنای آمریکا روز چهارشنبه ۸ آذرماه (۲۸ نوامبر) با ۶۳ رای موافق در مقابل ۳۷ رای مخالف به طرح «بررسی پایان مداخله آمریکا در جنگ سعودی‌ها علیه یمن» رای مثبت دادند. با رای مثبت به آغاز مباحثات در این خصوص، سنا راه را برای رای‌گیری درباره قطعنامه‌ای دو حزبی که به دنبال قطع حمایت نظامی از عربستان است، هموار کرده است.

با این حال پیش از تصویب بررسی این قطعنامه دولت ترامپ تهدید کرده بود که پس از تصویب نهایی این قطعنامه‌، آن را برای اجرا وتو خواهد کرد.

تصویب این قطعنامه در سنای آمریکا در واکنش به رسوایی قتل جمال خاشقجی، نویسنده منتقد سعودی صورت گرفت که اوایل مهرماه امسال در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. قتلی که اگرچه دادستانی عربستان ۲۰ روز بعد آن را تائید کرد، اما در نهایت انجام آن را به عناصر خودسر منتسب نمود.

سوریه: سعد الحریری، اردوغان و بارزانی در صدر لیست حامیان تروریسم علیه سوریه

«کمیته مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم سوریه»به استناد دو قطعنامه شماره ۱۲۶۷ (سال ۱۹۹۹) و ۱۳۷۳ (۲۰۰۱) فهرستی جدید صادر کرد؛ افراد وارد شده در این لیست از ۳۰ تابعیت عربی و خارجی هستند.

بر اساس گزارش روزنامه «الاخبار»، همانگونه که پیش‌بینی می‌شد بخش اعظم شخصیت‌های متهم به حمایت از تروریسم در سوریه دارای تابعیت سوری هستند و ۸۵ درصد از لیست مذکور هستند؛ سعودی‌ها با ۶۷ نفر (۱۰.۸ درصد) در رتبه دوم، لبنانی‌ها با ۴۲ نفر (۶.۸ درصد) در رتبه سوم و کویتی‌ها با ۳۱ نفر (۰.۵ درصد) در رتبه چهارم قرار دارند.

بنا به این گزارش، لیست منتشر شده شامل شخصیت‌های سیاسی، نظامی، دینی، اجتماعی، تجار، اساتید دانشگاه، قضات و شهروندان عادی است.

در بین شخصیت‌های کویتی اسامی کسانی مانند «شاقی العجمی» وزیر دادگستری، سفیر «عبدالعزیز السبیعی» و نُه نماینده وقت پارلمان دیده می‌شود. شخصیت‌های سعودی بیشتر شامل روحانیون دینی، تجار و اساتید دانشگاه هستند.

اما نکته قابل توجه این است که شخصیت‌های لبنانی در این لیست شامل رهبران سیاسی، روحانیون معروف دینی و نمایندگانی می‌شوند که به تحریک برای براندازی دولت سوریه معروف هستند؛ در این لیست اسامی «سعد الحریری» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور، «ولید جنبلاط» رئیس حزب «التقدمی الاشتراکی»، «سمیر جعجع» رئیس حزب «القوات اللبنانیه»، و شخصیت‌های سیاسی دیگری مانند «خالد الضاهر و عقاب صقر» و روحانیونی چون «داعی الاسلام الشهال و بلال دقماق و …» دیده می‌شود.

در بین اسامی تُرک‌ها نیز «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور، «احمد داوود اوغلو» نخست‌وزیر پیشین، مبلغان دینی «نورالدین یلدیز» و «مراد پاشا» در صدر قرار دارند.

بنا به این گزارش، افراد عراقی حاضر در لیست مذکور «مسرور بارزانی» پسر «مسعود بارزانی» و «حارث سلیمان الضاری» و افراد مصری حاضر در آن «یوسف القرضاوی و «محمد عبده ابراهیم علی» هستند.

اما شخصیت‌های سوری شامل افراد معروف و غیرمعروف می‌شود، افراد شناخته شده مانند هنرمند «عبد الحکیم القطیفان» و تاجر «ولید الزغبی» و امثال آن می‌شود.

دو قطعنامه ۱۲۶۷ و ۱۳۷۳ سازمان ملل در خصوص اتخاذ تدابیر لازم برای توقف حمایت مالی از تروریسم است که به ترتیب در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ تصویب شده‌اند.

بر اساس قطعنامه‌های ۱۲۶۷ (۱۹۹۹) و ۱۹۸۹ (۲۰۱۱) و ۲۲۵۳ (۲۰۱۵) درباره افراد، گروه‌ها یا سازمان‌هایی که اقدامات زیر را انجام دهند از جمله کسانی به شمار می‌روند که با گروه‌های تروریستی داعش و القاعده همکاری کرده‌اند:

اول: مشارکت در حمایت مالی از اقدامات فرد، گروه، سازمان یا رژیم مرتبط با داعش، القاعده یا هر گروه مشتق شده از آنها یا برنامه‌ریزی برای این اقدامات و فعالیت‌ها، تسهیل کار یا آمادگی برای آن.

دوم: واردات، فروش یا انتقال سلاح برای این گروه‌ها

سوم: عضوگیری یا هر کار دیگری در راستای منافع این گروه‌ها.

طبق این قطعنامه‌ها، افراد مشمول این قطعنامه، اموالشان بلوکه، از سفر و واردات انواع سلاح ممنوع خواهند شد. این قانون در خصوص هرگونه همکاری یا ارتباط با سازمان‌های تروریستی داعش و القاعده است.

 

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: