پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

خبرهایی از ایران و جهان

 

خبرهایی از ایران و جهان

 

حمایت شوراهای صنفی دانشجویان کشور از افشاگری اسماعیل بخشی

فرزندکارگرانیم، کنار» اسماعیل بخشی» می مانیم

در حمایت از افشاگری اسماعیل بخشی 10january 2019

هر کجا مشتی گره شد، مشتِ من

زخمی هر تازیانه، پشتِ من

هر کجا فریاد آزادی، منم

من در این فریادها دم می‏زنم

اسماعیل بخشی نماینده‌ی شورای کارگری شرکت نیشکر هفت تپه، طی نامه‌ای پرده از شکنجه شدنش در دوره‌ی بازداشت برداشت و وزیر اطلاعات را به مناظره فراخواند. آنچه اسماعیل بخشی در نامه‌ی خود افشا کرد عصاره و حد نهایی بسیاری از اتفاقاتی بود که در طول یک سال گذشته بر تعدادی از دانشجویان «در کنار دیگر گروه های معترض» رفت. بازداشت‌های بدون حکم دستگیری، ضرب‌و‌شتم هنگام بازداشت، انفرادی‌های طولانی مدت، بازجویی با چشمان بسته و انواع تهدید و ارعاب و ضرب‌وشتم در دوران بازجویی از جمله مصادیق شکنجه و موارد غیرقانونی‌ای بود که در بازداشت برخی فعالین صنفی_دانشجویی نیز اتفاق افتاد و اکنون به میانجی نامه‌ی اسماعیل بخشی برخی از آنان همچون رویا صغیری و سپیده قلیان به افشای آن پرداخته‌اند.

در این‌ میان اما واکنش مسئولان امر چه بود؟ وزیر اطلاعاتی پاسخگو، مجلسی پیگیر و قوه‏‌ قضاییه‌‏ای شفاف همه دست به دست هم دادند تا نشان دهند که هرگز خبری از «شکنجه» در این سیستم نبوده، نیست و نخواهد بود. اگر هم به اصطلاح «درگیری»ها و «خود-سری»هایی در این زندان و آن زندان یا این بازجویی و فلان بازجویی صورت گرفته تخلفاتِ ناصواب فردی‏‌ای‏ست که در هر سیستمی پیش‌آمده و ممکن است پیش بیاید و نمی‏توان و نباید به پای کل سیستم سیاسی نوشت! آنچه اتفاق افتاد نام درستش «نمایش زرد» دموکراسی است.

برای ما دانشجویان که به تجربه‏‌ی تاریخیِ سرکوبِ دانشجویان از «انقلاب فرهنگی» تا «بازداشت‏های دی‌ماه» می‏نگریم، تنها واکنش در برابر این «نمایش زرد» چیزی نیست جز طوفانِ خنده ها[ی تلخ] !

شکنجه، اعتراف، زندان و… هر چقدر هم که ذاتی و طبیعی حکومت‏ها باشند، برای ما هرگز طبیعی و عادی نمی‏شوند. از این‏رو تکرار بارها و بارها از شکنجه برای ما چیزی نیست که در برابرش ساکت بنشینیم و به حسابِ «منطق طبیعی سیستم» بگذاریم. آنها دقیقا همین را می‏خواهند که «شکنجه»، «بازداشت» و «زندان» برای ما عادی شود و اصل بودن «حقوق بدیهی انسانی»مان را از یاد ببریم؛ که ما «دانشجویانیم»، «معلمانیم»، «بازنشستگانیم»، «پرستارانیم»، «زنان‌ایم»، «اقوامیم»، «اقلیت‏های دینی‏ ایم»، «روزنامه ‏نگارانیم»، «دانش‏ آموزانیم»، «کارگرانیم»و خواهانِ «آزادی» و «برابری» توأمان در این شبِ تاریک.

بارها شعار دادیم و بر آن هستیم که «فرزند کارگرانیم، کنارشان می‏مانیم» و امروز ما خود به عنوان زخم‌‏خورده‌گان «شکنجه» و «زندان» به خاطر فریاد «برابری و آزادی»، اسماعیل بخشی را همسنگری می‏دانیم که لحظه‌ای تنهایش نخواهیم گذاشت همچنان که کارگران «هفت‏ تپه» و «فولاد» را تنها نگذاشتیم. به او و دیگر کارگران مبارز می‏گوییم که هنوز هم «زمین زیر پای‏تان می‏لرزد»، چه اینکه مشت‏های گره کرده، پاها و حنجره‏‌های آکنده از فریادتان در بدن‏های ما کنشگران صنفی دانشگاهی به عنوان فرزندانتان تکثیر شده‌است. ما چنانچه در مقاومت علیه امواج پولی‌سازی و خصوصی‌سازیِ همه ساحت‌های زندگیمان هم‌سنگریم، در تحمل حبس و شکنجه نیز هم‌سرنوشتیم و در ایستادن بر حقمان تا آخر هم‌پیمانیم

فریادهایی که در تمامی این سال‏ها علیه «شکنجه» برآمده‌است گویای این نکته‌‏اند که مسئله مطلقا جناحی نیست و جناح‌های سیاسی «اصلاح‏طلب» و «اصولگرا» در استفاده از این ابزار برای تداوم منطق اقتصادی_استثماری‌ای واحد، گوی سبقت را از یکدیگر ربوده‏اند. ما به عنوان «دانشجویان» در تمامی سال‏های گذشته رفیقانی را از میان‏مان زخمی و جان داده در راه مبارزه علیه منطق سود محور و دانشبنگاه‌ساز و خصوصی‌ساز که بقایش در گرو چنین سرکوبی‏ست دیده‌ایم و هنوز هم می‏بینیم. ما نیز همچون اسماعیل پیگیر حقوق بدیهی انسانی‏مان هستیم اما نه ما و نه اسماعیل‏‌ها هرگز نمی‏پنداریم که شکنجه‌گر خود می‏تواند مرجع رسیدگی به «شکایت از شکنجه» باشد!

خطاب حق‏ خواهی ما پیش از هر کس «جامعه»ای‏ست که می‌خواهند زندان و شکنجه را برایش به امری طبیعی بدل کنند و ما می‏کوشیم تا همگان را نسبت به «شکنجه» حساس نگه‌داریم و البته که از به چالش طلبیدن شکنجه‏‌گر دمی فروگذار نخواهیم‌بود.

ما تن‌های رنج دیده اما از گذشتگان خویش آموخته‌‏ایم که «مقاومت» مهمترین حربه‏ علیه «شکنجه» و «زندان» است. هنگامی که ما در برابر استثمار، نابرابری، سرکوب، سانسور و شکنجه مقاومت‏مان را زندگی می‏کنیم و بر عقیده‌‏ی خویش می‏مانیم حتی اگر ده‏ها اعتراف کذب از ما بگیرند شکنجه‏ گران را ریش‏خند کرده ‏ایم. هنگامی که ما کنشگران صنفی در دانشگاه با همگنان‏مان در «کارخانه» و «آموزش‌وپرورش» اعلام همبستگی می‏کنیم و هنگامی که آنان از ما تشکر می‏کنند، این آن لحظه‏ ی درخشانی‏ست که اعلام می‌کند تازیانه‏ ها دیگر اثری ندارند.

ما در کنار اسماعیل‏ها علیه «کالا شدن» حیات اجتماعی، علیه «استثمار»، علیه «زور» و «فریب» با تمام توان مبارزه خواهیم کرد و با وجود تمامیِ زندان‏ها، حکم‏ها و شکنجه‌ها می‏کوشیم تا از «دانشگاه» فریادِ برابری طنین‌انداز شود و نه خوش‏خدمتی‏های جناحی. در این میان با وفاداری به سنتی که از جایگاهِ آن امروز سخن می‏گوییم همه‏ی قربانیان را به مقاومتی همبسته، کنار هم و در یک کلام «شورایی» فرا می‏خوانیم.

منبع: شوراهای صنفی دانشجویان کشور

پمپئو در مصر از جنایات عربستان در یمن، اسرائیل در منطقه و نقض حقوق بشر بحرین دفاع کرد و اعلام کرد برای دفاع از آزادی در کنار مردم ایران است!

مایک پمپئو وزیر خارجه رژیم آمریکا: دوره سکوت ما !! در قبال اقدامات ایران تمام شد؛ آمریکای دوران پرزیدنت ترامپ از آیت‌الله‌ها محافظت نمی‌کند

مایک پمپئو، وزیر خارجه رژیم آمریکا، در انتقاد از سیاست خارجی دولت قبل آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت که آن دوران تمام شده است و آمریکای تحت مدیریت پرزیدنت ترامپ با اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران برخورد خواهد کرد.

مایک پمپئو عصر پنجشنبه به وقت محلی در دانشگاه آمریکایی قاهره گفت: «تردید و سکوت دولت وقت آمریکا در زمان انتخابات سال ۸۸ در ایران، باعث شد آیت‌الله‌ها آزادی را در ایران به بند بکشند.» پمپئو. وشن نکرد منظورش از تردید و سکوت در دفاع از سبزها چه میباشد؟

وی افزود: «پرزیدنت ترامپ به کوری آگاهانه ما در قبال اقدامات جمهوری اسلامی ایران پایان داد. ما به آن دوران پایان دادیم. ما اعلام کردیم که در کنار تلاش آزادی خواهی مردم ایران ایستاده ایم. آمریکای دوران پرزیدنت ترامپ می گوید که آمریکا نباید از آیت‌الله‌ها محافظت کند.»

وی در ادامه چرندیات بی سرو ته اش افزود: «حمله شیمیایی اسد تقلید همان کاری بود که صدام علیه مردم کُرد انجام داده بود. ما آن زمان واکنشی نداشتیم.» لازم به یاد آوری است که حمله شیمیائی صدام به کرد ها و ایران با تشویق و پشتیبانی آمریکا و متحدانش صورت گرفت و ادعای بمباران شیمیائی مخالفان توسط دولت سوریه تا بحال نه تنها به اثبات نرسیده بلکه عکس این موضوع با مدارک و اسناد مفصل توسط روسیه ، پزشکان سوئدی و روزنامه نگاران آمریکائی مانند سیمور هرش به اثبات رسیده است.

پمپئو در ادامه چرند گوئی هایش به توافق هسته ای دولت اوباما با ایران اشاره ای کرد: «آن توافق برای ما یک درس مهم داشت. وقتی با دشمن خودمان ایران توافق کردیم، افراط گرایی در منطقه افزایش یافت.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «دوره غفلت تمام شده است؛ دولت جدید سکوت نمی‌کند. بعد از حمله شیمیایی اسد، ما دو بار به سوریه حمله کردیم.»

او گفت: «ما دنبال کشورگشایی نیستیم.!!!!! اما آیا جمهوری اسلامی ایران نیز همین‌طور است؟ ما برای نجات کویت رفتیم. ما در جنگ جهانی دوم به اروپایی ها کمک کردیم. در عراق هم به درخواست خودشان آنجا هستیم.» البته معلوم نیست آمریکا بدعوت کی خاک سوریه در اشغال خود دارد یا در افغانستان, سومالی، مالی و لیبی به دعوت کی دست به تجاوز و اشغال زده است؟

مقابله با اقدامات ایران

پمپئو در این سفر منطقه ای از هشت کشور دیدار می کند و برخورد با اقدامات بی ثبات کننده و تحریم ایران یکی از موضوعات مورد توجه او خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا بعد از اردن، عراق و مصر قرار است به عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عمان، و کویت برود.

پیش از این نیز وزیر خارجه ایالات متحده در یک نشست خبری با همتای مصری خود، ضمن تاکید بر ادامه مقابله با ایران، گفت که آمریکا با فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه مقابله خواهد کرد.

وی افزود: «در این دیدار بر ضرورت مقابله با ایران و فعالیت های جمهوری اسلامی در منطقه تاکید شد.»

مایک پمپئو بعد از سفر به اردن و عراق، روز پنجشنبه ۲۰ دی در قاهره با رئیس جمهوری مصر دیدار و گفتگو کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده در اردن و در یک کنفرانس خبری در پایتخت این کشور گفت که آمریکا و متحدانش در منطقه توافق کامل دارند که بزرگترین تهدیدهای خاورمیانه، داعش و جمهوری اسلامی هستند.

او افزود که طی روزهای آینده، فشارها بر ایران «دو برابر» خواهد شد.

آقای پمپئو روز سه‌‌شنبه ۱۸ دی ماه و در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد وضعیت همکاری‌‌های آمریکا و متحدانش در مقابله با «خطر» جمهوری اسلامی گفت: «ائتلاف علیه جمهوری اسلامی ایران امروز همان قدر موثر و قوی است که پیش از این هم بوده است. امید من این است که همین طور هم ادامه پیدا کند. ما این جا بحث تاکتیک خاصی نداریم که بخواهد به عاملی برای تفاوت میان ما و متحدانمان محسوب شود. این یک توافق همگانی است که بزرگترین خطرها در خاورمیانه داعش، جمهوری اسلامی، و تلاش‌های انقلابی در منطقه است.»

اشاره آقای پمپئو به شروط ۱۲ گانه‌ای است که ایالات متحده در خرداد ماه و پیش از رسیدن به هرگونه توافق با ایران مطرح کرد. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات «مخرب» در منطقه مانند حمایت از حزب‌الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری رژیم آمریکا چندی پیش اعلام کرد که نیروهای نظامی ایالات متحده از سوریه خارج خواهند شد. آقای پمپئو پیشتر هم تاکید کرده بود که آمریکا شاهد یک تغییر در تاکتیک است؛ ولی همه اهداف اصلی به قوت خود باقی مانده است.

طبق معمول پمپئو حمایت کامل و بدون قید شرط خود را از جنایات رژیم عربستان سعودی در یمن، جنایات رژیم اسرائیل در منطقه و نقض حقوق بشر رژیم بحرین در کشورش اعلام کرد.

 

نه کوبا و نه روسیه، جیرجیرک‌ها علت اصلی ناشنوایی دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا!

برخی از دیپلمات های آمریکایی حاضر در کوبا در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ بنا بر ادعای دولتشان در واشنگتن به دلیل سردرد های طولانی، حالت تهوع و از دست دادن قدرت شنوایی به سرعت به آمریکا منتقل شدند.

آزمایش ها نشان دادند که این افراد به دلیل ترس و آسیب های مغزی که دلیل آن صدا های اسرارآمیز بوده است، بیمار شده اند. رسانه های آمریکائی روسیه را عامل اصلی این «تشعشعات» خوانده و رژیم آمریکا کوبا را متهم به فرستادن امواج رادیوئی و پارازیت های خطرناک کرد.حالا دو دانشمند آمریکائی و بریتانیائی شواهدی ارائه کرده اند که نشان می دهد این صدا هایی که ظاهراً مشکلات زیادی برای دیپلمات های آمریکایی ایجاد کرده بودند در واقع آنچنان که گفته می شود اسرارآمیز نبوده اند. به این معنا که علی رغم ادعاهای واشنگتن، توطئه ای از سوی دولت کوبا علیه این دیپلمات ها در کار نبوده و دلیل اصلی صدایی بوده که از سوی جیرجیرک ها ایجاد شده است.

الکساندر ستوبس از دانشگاه برکلی کالیفرنیا و فرناندو مونته لگر از دانشگاه لینکلن انگلستان با مطالعه روی صدا های ضبط شده از سوی دیپلمات ها به نتیجه رسیدند که منبع اصلی این صدا های اسرارآمیز و بیماری زا جیرجیرک های سرخ هندی بوده اند.

الکساندر ستوبس به خبرنگاران اعلام کرد که بطور قطع می تواند ثابت کند که دیپلمات های آمریکایی نه از سوی اشخاص امنیتی بلکه تنها از سوی ملخ های قرمز نژاد کوبائی موجود در این کشور مورد آلودگی صوتی جفتگیری قرار گرفته اند.

این جیرجیرک های سرخ کوتاه بوفور در دریای کارایب و کرانه های آن یافت می شوند. صدا های ایجاد شده توسط آنها میتواند برای گوش آزاردهنده باشد که در واقع نوعی خودنمایی جیرجیرک های نر برای جیرجیرک های ماده و بنوعی ترغیب برای جفت گیری است. نوع خاصی از این جیرجیرک ها که برای دیپلمات ها دردسر درست کرده اند، ملخ های سرخپوست کوتاه هستند.

در روز های اولی که خبر بیماری دیپلمات های آمریکایی مطرح شد مخالفان برقراری ارتباط آمریکا و کوبا پس از شش دهه با انتقاد از دولت باراک اوباما اعلام کردند که آن ها گفته بودند که نباید به دولت کوبا اعتماد کرد و هاوانا با توطئه علیه دیپلمات های این کشور ثابت کرد تا چه اندازه هنوز برای آمریکا خطرناک است.

سازمان ملل: عربستان مانع ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم یمن می‌شود

«مارک لوکوک» هماهنگ کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه و امدادرسانی گفت که تحمیل پیش‌شرط‌ها توسط ائتلاف متجاوز سعودی در خصوص احداث پل هوایی در صنعا به ادامه بحران انسانی و عدم ورود کمک‌ها برای مردم یمن خواهد انجامید.

این مقام سازمان ملل اظهار داشت: توافق سوئد و قطعنامه 2451 شورای امنیت در کاهش درد و رنج یمنی ها بی تاثیر نبوده اند اما من نمی توانم بگویم که اوضاع انسانی در یمن بهتر شده است زیرا همچنان بیش از 24 میلیون یمنی یعنی هشتاد درصد ساکنان این کشور نیازمند کمک هستند و به ما چشم دوخته اند.

وی گفت: ادامه تاخیر و شروط غیر قابل قبول برای احداث پل هوایی در فرودگاه صنعا یعنی اینکه هزاران نفر از بیمارانی که امکان مداوای آنها در شمال یمن نیست باید عذاب بکشند.

گفتنی است که متجاوزان و مزدوران آنها از زمان اجرایی شدن توافق سوئد تا کنون با تجاوزات بی وقفه خود به الحدیده و مناطق مختلف آن، آتش‌‌بس به دست آمده بر اساس این توافق و قطعنامه 2451 شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کنند.

عربستان سعودی از ششم فروردین 94 با تشکیل ائتلافی متجاوز از رژیم‌های مرتجع عربی، جنگی ویرانگر را علیه یمن با هدف تسلیم کردن مردم این کشور در برابر سیاست‌های خود و جلوگیری از تشکیل دولت مستقل و غیروابسته به خود آغاز کرده است که این حملات هیچ نتیجه‌ای به‌جز قربانی شدن میلیون‌ها انسان بیگناه و ویران شدن زیرساخت‌های حیاتی یمن نداشته است.

۴۰ میلیون دلار برای استیضاح ترامپ!

یک میلیاردر در ایالت کالیفرنیا گفته به جای نامزد شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا۴۰۰ میلیون دلار برای استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اختصاص خواهد داد.

به نوشته «ای‌بی‌سی نیوز»، «تام استیر» که زمانی خودش در نظر داشت نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شود گفته که وارد عرصه رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ نخواهد شد.

وی که در یک کنفرانس خبری در «دموین» ایالت آیووا صحبت می‌کرد گفت که تمرکزش را روی «ضرورت استیضاح» ترامپ قرار خواهد داد. او در حال حاضر شروع به پخش تبلیغ‌های تلویزیونی برای معرفی سایتش با عنوان «Need to Impeach» (به معنی ضرورت استیضاح) کرده است.

سرمایه‌دار آمریکایی روی قانونگذاران دموکرات که ریاست کمیته‌های دخیل در تحقیقات از ترامپ و استیضاح او را بر عهده خواهند داشت نیز سرمایه‌گذاری خواهد کرد. استیر گفت: «این بزرگترین مسئله در سیاست امروز آمریکا است. ما یک رئیس‌جمهور قانون‌گریز در کاخ سفید داریم که دارد دموکراسی‌مان را تحلیل می‌برد و روز به روز هم بدتر خواهد شد.»

وی اضافه کرد: «عزل دونالد ترامپ از قدرت مسئله‌ای است که در نهایت تعیین خواهد کرد آیا ما می‌توانیم تمام دیگر مشکلاتی که پیش رویمان قرار دارد را مهار کنیم یا نه؛ و اینکه آیا ما همچنان در یک دموکراسی توسط مردم، از آنِ مردم و برای مردم زندگی خواهیم کرد یا خیر.»

استیر پروژه «ضرورت استیضاح» را اکتبر سال ۲۰۱۷ با ۴۰ میلیون دلار سرمایه کلید زد. او سال گذشته ۱۰ میلیون دلار دیگر برای این پروژه صرف کرد. این گروه ادعا می‌کند ۷ میلیون هوادار دارد.»

 

وزارت خارجه سوریه: اروپایی‌ها برای بازگشایی سفارت‌خانه‌هایشان در دمشق با ما تماس می‌گیرند

«فیصل مقداد»، معاون وزیر امور خارجه سوریه گفت که برخی کشورهای اروپایی به دنبال بازگشایی سفارت‌خانه‌های خود در دشمق هستند.

او شامگاه چهارشنبه (۱۹ دی) گفت که دولت سوریه تماس‌هایی از طرف‌های اروپایی برای بازگشایی سفارت‌خانه‌هایشان در شهر دمشق دریافت کرده است.

به گزارش شبکه روسی «روسیا الیوم»، معاون وزیر امور خارجه افزود که هم‌اکنون دیدارهایی در داخل و خارج سوریه در این خصوص صورت می‌گیرد.

آمریکا سه هزار غیرنظامی سوری از جمله 932 کودک را کشته است

ترامپ اعلام کرده است که نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می‌کند. نیروهایی که برای مبارزه با داعش در سال ۲۰۱۴ وارد این کشور شدند. پیش از آن حملات هوایی ائتلاف آمریکایی از روز دوشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ (۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴) نیز آغاز شده بود. ماحصل این حضور پنج ساله چه بوده است؟

طبق گزارش شبکه حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان دولت سوریه)، واشنگتن باید غرامت کشته شدن نزدیک به سه هزار غیر نظامی را که در عملیات‌های آمریکا در سوریه کشته شده‌اند بپردازد.

بنا بر این گزارش ، ۲۹۸۴ شهروند سوری به دست ائتلاف آمریکایی از سال ۲۰۱۴ کشته شده‌اند که ۹۳۲ تن از آن‌ها کودک و ۶۴۶ نفر هم زن هستند. طبق بررسی‌های این نهاد حقوق بشری، ائتلاف آمریکایی حداقل ۱۶۸ جنایت ضد بشری در مناطق مختلف سوریه مرتکب شده است.

جنگنده‌های آمریکایی همچنین مسئول بمباران ۱۸۲ مرکز غیر نظامی از جمله ۵۲ مدرسه و ۱۶ درمانگاه هستند.

آمریکا تا کنون به کشته شدن ۱۰۶۱ غیر نظامی در طی عملیات‌های خود در سوریه اعتراف کرده اما در مقابل بسیاری از گزارش‌ها مدعی شده که صرفا تروریست‌ها را هدف قرار داده است.

پایگاه خبری «عنب‌بلدی» در این خصوص گزارش داده است که به علت فقدان مراکز مستقل و همچنین مراکز پزشکی، امکان اعلام آمار دقیق غیر نظامیان کشته شده وجود ندارد.

شبکه حقوق بشر سوریه از آمریکا خواسته است تا پیش از خروج کامل از سوریه، غرامت کشته شدگان و همچنین هزینه بازسازی مراکز تخریب شده به دست خود را پرداخت کند.

افشاگری عضو حماس درباره تلاش ابومازن برای آزادی گلعاد شالیط

‌خلیل الحیه عضو حماس فاش کرد که ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین زمانی که مقاومت در عملیاتی، گلعاد شالیط نظامی اسرائیلی را اسیر کرد، از حماس خواسته بود شالیط را تحویلش داده تا وی این نظامی را به اسرائیل تحویل دهد.

الحیه گفت ابومازن در آن زمان از ما خواست شالیط را تحویل وی بدهیم تا او این نظامی را به اشغالگران تحویل بدهد.

وی افزود حماس درخواست ابومازن را نپذیرفت و بر آزادی تمام اسیران فلسطینی در زندان‌های اسرائیل در برابر آزادی شالیط پافشاری کرد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری شهاب، الحیه اظهار داشت هنگامی که شالیط اسیر شد،‌ابومازن به دستگاه‌های امنیتی خود دستور داد او را پیدا کنند. الحیه خطاب به ابومازن گفت جاسوس کیست، ای کسی که هماهنگی امنیتی(با اشغالگران) را مقدس می‌شماری.

آنکارا خواستار نظارت ایران، روسیه و ترکیه بر خروج آمریکا از سوریه

اسپوتنیک در خبری فوری اعلام کرد که «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه خواستار نظارات ایران، ترکیه و سوریه بر روند خروج آمریکا از سوریه شده است.

به موجب این درخواست کنترل مناطقی نیز که در اختیار آمریکا بوده بعد از خروج نظامیان آمریکایی به ایران، ترکیه و روسیه واگذار می شود.

هنوز آمریکا و روسیه واکنشی به این درخواست ترکیه نشان نداده اند.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا، برای گفتگو با مقامات آنکارا در خصوص خروج نظامیان امریکایی از سوریه، روز گذشته به ترکیه سفر کرده بود.

آمریکا از افغانستان خارج نخواهد شد

به نقل از طلوع نیوز، «حامد کرزای»، رئیس جمهور اسبق افغانستان با اشاره به نقش آمریکا و پاکستان در افغانستان گفته است به عقیده او آمریکا از افغانستان خارج نخواهد شد و نظامیان آمریکایی در قالب توافقنامه امنیتی دو جانبه در افغانستان باقی خواهند ماند.

اظهارات رئیس جمهور اسبق افغانستان در شرایطی مطرح شده که همزمان آمریکا از مذاکرات خود با طالبان خبر داده است.

مذاکراتی که قرار بود در ادامه گفتگوهای پیشین اواسط هفته جاری در قطر برگزار شود، اما طالبان بدلیل اختلاف نظر در دستور کار این نشست، از حضور در آن انصراف دادند.

طالبان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را پیش شرط هرگونه دستیابی به صلح و پایان جنگ داخلی در افغانستان عنوان کرده‌اند.

 

روسیه حق داشت: آمریکا قصد ندارد به زودی از التنف سوریه خارج شود

یک مقام ارشد آمریکایی خبر داد که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا که به ترکیه سفر کرده بود اعلام کرده که آمریکا قصد ندارد به زودی از پایگاه التنف در سوریه خارج شود

این مقام آمریکایی که با رویترز صحبت می‌کرد، افزود: «بولتون به مقامات ترکیه نیز اعلام کرده که هرگونه اهانت به کُردها پذیرفتنی نیست.»

وی همچنین گفت که مقامات ترکیه به بولتون گفته‌اند تا زمانی که نیروهای آمریکایی در شمال سوریه حضور دارند ترکیه عملیاتی در سوریه انجام نخواهد داد.

از سوی دیگر مشاور امنیت ملی آمریکا با انتقاد از مقاله اخیر اردوغان در روزنامه نیویورک‌تایمز، آن را غلط و تهاجمی توصیف کرد.

بولتون همچنین امتناع اردوغان از دیدار با وی را نیز بی اعتنایی به خود ندانسته چون این دیدار پیش از این نهایی نشده بود.

مشاور امنیت ملی آمریکا دیروز در سرزمین‌های اشغالی بود و تاکید کرده بود که با ترکیه در خصوص وضعیت کُردهای تحت حمایت آمریکا پس از این خروج صحبت خواهد کرد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با خطا خواندن صحبت‌های بولتون در فلسطین اشغالی تاکید کرد که نقشه عملیاتی نیروهای ترکیه برای اقدام نظامی در شرق فرات آماده است. وی تصریح کرد: «به‌زودی برای از بین بردن تروریست‌ها در قلمرو سوریه اقدام می‌کنیم.»

بحث بر سر شمال سوریه و وضعیت کردها در این منطقه پس از آن بالا گرفت که رئیس‌جمهور آمریکا روز 28 آذر گذشته، اعلام کرد نیروهای آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد. آمریکایی‌ها بدون مجوز دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین در خصوص اعتراضات اخیر در فرانسه سخن گفته است. وی میگوید: «ما می‌دانیم که هواداران گروه تروریستی پ.ک.ک در میان جلیقه زردها حضور دارند و در آینده به دیگر کشورها نیز تسری می‌یابند.»

وی به ادعاها در خصوص نبرد گروه‌هایی چون پ.ک.ک و پ.ی.د با داعش نیز واکنش نشان داده و گفته است نبرد این دو گروه با داعش یک دروغ بزرگ است. چنین نبردی اصالت ندارد و تنها بر مبنای منافع صورت می‌گیرد.

رویترز فهرستی از 10 کشور خطرناک برای زنان منتشر کرده که شامل هند، افغانستان، سوریه، سومالی و حتی ایالات متحده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، نویسندگانی که به رتبه بندی کشورهای خطرناک برای زنان پرداختند معتقدند که این فهرست شامل مراقبت های بهداشتی،دسترسی به منابع اقتصادی، زندگی عادی، خشونت جنسی و قاچاق انسان در نظر گرفته شده استبنابراین، خطرناکترین گشور برای زنان هند می باشد.کارشناسان بیشتر نگران گسترش خشونت جنسی و تجارت برده ای هستند که اغلب زنان به دلیل سنت و شیوه های فرهنگی با آن مواجه هستند.

در خط دوم رتبه بندی، کشور افغانستان می باشد، جایی که زنان از اقدامات ستیزه جویان جنبش طالبان رنج می برند (این سازمان در فدراسیون روسیه ممنوعاست). همچنین، زنان در دسترسی به پزشکی و در صورت درخواست برای کار مشکل دارند.

در رتبه سوم سوریه قرار دارد، که به علت جنگ های طولانی مدتدر اینجا زنان نیز به مراقبت های پزشکی دسترسی ندارند و همچنین در معرض خشونت قرارمی گیرند.

سپس سومالی، عربستان سعودی، پاکستان، جمهوری دموکراتیک کنگو و نیجریه می باشند.

دهمین کشور این لیست را هم ایالات متحده می بندد که در آن از لحاظ خشونت جنسی، مقاربت جنسی اجباری و عدم دسترسی به عدالت در موارد جرم، شناخته شدهاست.

 

کُردهای سوریه 2 آمریکایی عضو داعش را دستگیر کردند

شبه‌نظامیان کُرد سوریه موسوم به نیروهای دموکراتیک که از حمایت آمریکا برخوردارند، می‌گویند دو شهروند آمریکایی عضو گروه تروریستی داعش را دستگیرکرده‌اند.

شبه‌نظامیان مزبور در بیانیه‌ای روز یکشنبه اعلام کردند که دو شهروند آمریکایی با نام‌های «وارن کریستوفر کلارک» 34 ساله و «زید عبدالحمید» 35 ساله را درکنار سه عضو خارجی دیگر مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش دستگیر کرده‌اند.

بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، ده‌ها شهروند آمریکایی در دوران خلافت داعش به این گروه تروریستی پیوسته بودند.

بیانیه نیروهای دموکراتیک سوریه جزئیات زیادی در خصوص این دو آمریکایی دستگیر شده ارائه نمی‌کند اما بر اساس گزارش دانشگاه جورج واشنگتن، وارنکریستوفر کلارک پیش از این برای تدریس در دانشگاه موصل تقاضا داده بود.

 

ترامپ: به دنبال اعلام وضعیت اضطراری ملی در آمریکا هستم

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه پس از بازگشت از نشست کمپ دیوید با مشاوران ارشد خود، در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت که به دنبالاعلام وضعیت اضطراری ملی در آمریکا بوده تا بتواند بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار مرزی را تامین کند.

وی گفت: «ما به دنبال اعلام اضطراری ملی هستیم چون یک وضعیت اضطراری ملی داریم و به مردم می‌گویم که به جای دیوار بتنی یک حائل فلزی در مرزهایجنوبی ایجاد خواهیم کرد چون مستحکمتر است

از روز اول دی ماه و در پی عدم توافق دولت و کنگره آمریکا بر سر لایحه بودجه موقت و اصرار کاخ سفید بر تخصیص بودجه به منظور ساخت دیوار در مرز بامکزیک، دولت آمریکا رسما وارد وضعیت موسوم به تعطیل شد.

ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک، یکی از شعارهای اصلی ترامپ در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ بود و او بعد از آغاز ریاست جمهوری هم بارها مدعی شدهکه ساخت این دیوار تنها راه برای مقابله با «مهاجرت غیرقانونی، جرایم، قاچاق مواد مخدر و انسان و باندهای خلافکار» است.

تعطیلی دولت در آمریکا در شرایطی ادامه دارد که بودجه ارتش و برخی از نهادها تامین شده اما ۸۰۰۰۰۰ کارمند و کارگر در دیگر نهادهای دولت یا بدون حقوقکار می‌کنند یا به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده‌اند.

 

دمشق: ائتلاف آمریکا همیشه در راستای گسترش داعش فعالیت کرده

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا با بمباران شهرک «الکشکیه» و روستای «الشعفه» واقع در جنوب شرق دیرالزور طی روزهای پنجشنبه وجمعه گذشته 21 غیر نظامی را به کام مرگ فرستاد.

وزارت خارجه سوریه شامگاه شنبه (روز گذشتهتأکید کرد که تداوم کشتار غیر نظامیان سوری و تخریب منازل آنان توسط ائتلاف آمریکا و در نتیجه زیر پا گذاشتنمنشور سازمان ملل و شورای امنیت بر لزوم مقابله با نادیده گرفتن منشور این سازمان بین‌المللی و احکام حقوق بین‌الملل تأکید دارد.

در نامه وزارت خارجه سوریه به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت آمده است که آمریکا از زمان تشکیل این ائتلاف در آگوست 2014 به بهانه مبارزه باگروه تروریستی داعش به جنایت علیه غیر نظامیان و تجاوز به خاک سوریه ادامه می‌دهد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانابه نقل از این نهاد سوری گزارش داد که حملات ائتلاف به غیر نظامیان بیانگر نفاق و دروغ کشورهای عضو آن است؛ کشورهاییکه در عملیاتهای خود مقرهای داعش را در منطقه دیرالزور هدف قرار نمی‌دهند بلکه هدفشان مناطق مسکونی و افراد غیر نظامی است.

وزارت خارجه سوریه ادامه دادهمه اقدامات و فعالیتهای این ائتلاف از زمان شکل‌گیری فقط در راستای فراهم‌سازی شرایط مناسب بوده تا این گروه تروریستیبتواند باقی بماند و مجددا گسترش یابد.

دمشق با اشاره به اذعان ائتلاف آمریکا به کشتار 1500 غیر نظامی، تأکید کرد که تعداد واقعی قربانیان سوری چند برابر این عدد است.

وزارت خارجه سوریه از کشورهای عضو این ائتلاف خواست که از ائتلاف خارج شوند و اجازه ندهند جنگنده‌های ائتلاف حرکت کنند تا شریک ریخته شدن خونمردم سوریه نباشند.

دمشق ضمن درخواست چند باره از شورای امنیت برای توقف حملات ائتلاف آمریکا و ایجاد مکانیزم بین‌المللی مستقل و بی‌طرف برای تحقیق درباره این جنایات وبازخواست مرتکبان آن، تأکید کرد که سکوت شورای امنیت در قبال این مسئله باعث تثبیت فرهنگ فرار از مجازات خواهد شد و در نتیجه ساختار و مرجع بودنشورای امنیت و سازمان ملل از بین خواهد رفت.

 

مادورو: مجمع ملی ونزوئلا توسط اطلاعات آمریکا ایجاد شده است

به نقل از اسپوتنیک، نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در مصاحبه با تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد که خوان گویدو رئیس جدید مجمع ملی ونزوئلا، یکمامور آمریکایی است.

مجمع ملی ونزوئلا تحت کنترل مخالفان مادورو استرئیس جمهور ونزوئلا در ادامه افزودرئیس جدید مجمع ملی ونزوئلا یک عروسک خیمه شب بازی و یک مامورآمریکایی است، مجمع ملی ونزوئلا توسط نهادهای اطلاعاتی آمریکا ایجاد شده است.

مجمع ملی از سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون در اشغال مخالفان آمریکائی دولت قانونی ونزوئلا است.

مجمع ملی ونزوئلا شنبه مشروعیت دوره دوم ریاست جمهوری نیکلاس مادورو را رد کردقرار است دور دوم ریاست جمهوری مادورو رسما از دهم ژانویه (20دیآغاز شود.

روز شنبه «گروه لیما» که متشکل از 12 کشور آمریکای شمالی و جنوبی است واز متحدان آمریکا تشکیل شده است از مادورو خواستند قدرت را به پارلمان واگذارکند و خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدیدی شدند.

در همین حال گویدو اعلام کرده است که مادورو غاصب ریاست جمهوری محسوب می‌شود و متعاقب آن مجمع ملی تنها نماینده قانونی مردم ونزوئلا خواهد بود.

این بیانیه پس از آن صادر شد که دولت پرو سندی را منتشر کرد که کشورهای آرژانتین، برزیل، کانادا، کلمبیا، کاستاریکا، شیلی، گواتمالا، گویان، هندوراس، پاناما،پاراگوئه و سنت لوسیا امضا کرده و پیروزی مادورو در انتخابات اخیر را رده کرده بودند.

 

مخالفت یک حزب مهم ترکیه با خرید اس ۴۰۰

به نقل از شبکه تلویزیونی Medyascope، اونال چویک اُز معاون بخش سیاست خارجی حزب جمهوری خلق و نماینده استانبول اعلام کردلازم است ترکیه در خریدسامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه تجدید نظر کندچرا که نمی‌توان هر دو سیستم پاتریوت آمریکایی و اس ۴۰۰ روسی را در کنار هم نصب کردچنین چیزی تمامتنظیمات و هماهنگی‌های مرتبط با سیاست‌های دفاع موشکی ناتو را به هم می‌ریزدبنابراین بهترین گزینه این است که از این قرارداد صرف نظر شود و برای خریدسیستم پاتریوت آمریکا اقدامات لازم صورت بگیرد.

پیش از این٬ کمال کلچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق نیز با خرید اس ۴۰۰ از روسیه مخالفت کرده بود، اما مقامات حکومت ترکیه تاکنون چندین بار اعلامکرده‌اند که مراحل نهایی خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه انجام شده و قصد ندارند از این قرارداد دفاعی صرفنظر کنند.

 

مال بد بیخ ریش صاحبش: قاضی سابق دادگاه عالی ونزوئلا به آمریکا گریخت

کریستین زرپا قاضی سابق دادگاه عالی ونزوئلا در اعتراض به آغاز دور دوم ریاست جمهوری نیکولاس مادورو!!! به آمریکا فرار کرده است.

مادورو قصد دارد طی هفته جاری رسما دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کنداین مسئله با مخالفت شدید احزاب راستگرای آمریکائی مخالف دولتکاراکاس روبرو شده است.

فرار این مقام سابق قضایی ونزوئلا در شرایطی است که فشار کشورهای امپریالیستی غربی بر مادورو به خاطر آغاز دوره جدید ریاست جمهوری اش به شدتافزایش یافته استبسیاری از کشورهای اروپائی و متحدین آمریکا انتخابات قانونی و آزاد 2018 ونزوئلا را محکوم کرده و نتایج آن را به رسمیت نشناخته اند.

زرپا در مصاحبه‌ای گفتتصمیم گرفتم از ونزوئلا خارج شوم تا به این صورت مخالفت و اعتراض خود را با مادورو اعلام کنمبه نظر من!! مادورو شایستگی ولیاقت احراز مقام ریاست جمهوری برای یک دوره دیگر را ندارد چرا که انتخاباتی که وی در آن ظاهرا به پیروزی دست یافته است، آزاد و رقابتی نبوده است.لازم بهیاد آوری است که انتخابات ونزوئلا با شرکت ناظران بین المللی از آمریکا و اروپا روسیه و چین صورت گرفت و سازمان ملل نیز بر آن نظارت داشته و اعلام کردکه انتخابات آزادانه و بدون کوچکترین مشکلی انجام شده است.

دادگاه عالی ونزوئلا نیز با انتشار بیانیه ای رسما فرار قاضی سابق را تایید کرده استاین در شرایطی است که در ماه نوامبر تحقیقاتی علیه زرپا به اتهام آزار واذیت زنان شاغل در دفترش آغاز شده بود.

 

نیمی از مردم آلمان خواستار خروج نظامیان این کشور از افغانستان هستند

همزمان با افزایش گمانه‌ها درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان موضوع خروج نظامیان سایر اعضای ناتو از این کشور نیز مطرح شده است.

اخیرا ترامپ در دیدار با نظامیان آمریکایی در عراق نیز بار دیگر گفته بود که آمریکا در نظر دارد تا نیروهای خود را از کشورهای منطقه خارج کند.

وی از کشورهای منطقه خواسته بود تا مسئولیت برقراری امنیت را پذیرفته و خود هزینه آن را پرداخت کنند.

این اظهار ترامپ نگرانی کشورهای متحد آمریکا در ماموریت حمایت قاطع در افغانستان را برانگیخته است و موسسه «یوگاو» نیز نظر سنجی را در آلمان برایبررسی نظر این موضوع انجام داده است.

بر اساس این نظرسنجی حدود نیمی از مردم آلمان خواستار خروج نظامیان آلمانی از افغانستان هستند و تنها 29 درصد از ادامه حضور نظامیان آلمانی در افغانستانحمایت می‌کنند.

این موسسه انگلیسی تصریح کرد که حدود 23 درصد از مردم آلمان نیز درباره ادامه ماموریت این کشور در افغانستان نظر ممتنع دارند.

مقامات آلمانی نیز بر این باورند که با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نظامیان آلمانی نیز باید از این کشور خارج شوند.

در حال حاضر 1100 نظامی آلمانی در چارچوب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان حضور دارند که مسئولیت آموزش و ارائه مشورت به نیروهای امنیتی افغان رابه عهده دارند.

آمریکا نیز حدود 14 هزار نظامی آمریکایی در افغانستان دارد که علاوه بر فعالیت در ماموریت حمایت قاطع عملیات‌های جداگانه ضدتروریستی در این کشور را بهپیش می‌برند.

 

 

نایجل فاراژ سیاستمدار نژاد پرست و شوونیست انگلیسی «کوربین» را به حمایت از ایران متهم کرد

«نایجل فاراژ» رهبر سابق حزب راست افراطی نژادپرست و شوونیست یوکیپ انگلیس، که در میان همکاران خود به دیکتاتور معروف است «جرمی کوربین» رهبرحزب کارگر انگلیس را مورد حمله لفظی قرار داد.

کوربین که با سیاست های سنتی انگلیس مخالف است و احتمال رسیدن او به مقام نخست وزیری وجود دارد بارها متهم به ضدیت با سیاست های نژاد پرستانه و غیرانسانی رژیم صهیونیستی اسرائیل شده و اتهامات فاراژ علیه وی، جدیدترین حملاتی است که علیه او انجام می شود.

بی بی سی درباره اتهامات فاراژ به کوربین می نویسدنایجل فاراژ، رهبر سابق حزب یوکیپ – حزب راستگرای مخالف عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا – آنچه راکه سکوت کوربین در برابر عملکرد و سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران، از جمله در زمینه حقوق بشر، نشانه حمایت او از حکومت ایران دانستهاست.

فاراژ در حال حاضر یکی از نمایندگان بریتانیا در پارلمان اروپاست و مقاله او با عنوان «این دلیل واقعی است که چرا کوربین در برابر ایران سکوت کرده» درشماره امروز، یکشنبه، ٦ دسامبر (١٦ دیهفته نامه اکسپرس منتشر شده است.

او در این مقاله با اشاره به اینکه به عنوان رهبر حزب اصلی مخالف دولت در پارلمان، کوربین ممکن است روزی نخست وزیر شود، می‌نویسدمن انواع و اقسامرسانه‌ها را جستجو کردم اما اثری نیافته‌ام که نشان دهد جرمی کوربین، فردی که به او با عنوان نخست وزیر آینده بریتانیا اشاره می‌شود، در این مورد اظهار نظریکرده باشدچرا کوربین، این به اصطلاح دولتمرد، چنین ساکت بوده است؟ و در پاسخ می‌گویدزیرا او از حکومت ایران حمایت می‌کند.

به گفته فاراژ، حکومت ایران از غرب متنفر است و برای سربازان بریتانیایی آرزوی مرگ می‌کند و با وجود سابقه آن در زمینه حقوق بشر، کوربین برای سال‌ها ازاین نظام حمایت کرده است.

رهبر سابق حزب یوکیپ در اثبات اتهام خود، از جمله یادآور می‌شود که کوربین در سال ٢٠١٤ در سمیناری که مرکز اسلامی لندن برای بزرگداشت سی و پنجمینسالگرد انقلاب اسلامی برگزار کرده بود سخنرانی کرد و عنوان سخنرانی او در دفاع از ایران بود.

نایجل فاراژ سپس با اشاره به بیست هزار پوند حق‌الزحمه کوربین که چند سال پیش به خاطر همکاری با شبکه تلویزیونی پرس تی‌وی متعلق به جمهوری اسلامیدریافت کرد، می‌نویسد : وقتی کوربین مشغول دریافت پول از ایران نیست، از حضور در گردهمایی‌هایی در حمایت از اهداف مشکوک آنان ابایی ندارد.

او از جمله به حضور کوربین در یک جلسه کتابخوانی در نشستی با حمایت کمیسیون حقوق بشر اسلامی اشاره می‌کند و می‌گوید که کمیسیون حقوق بشر اسلامی ازبرگزاری روز قدس در ایران حمایت کرده است و آن را نشان مخالفت با اسرائیل می‌داند.

این سیاستمدار بریتانیایی می‌گوید که کوربین از خود تصویر فردی صلح دوست و فاقد هرگونه تعصبی را ترسیم می‌کند که درگیر مبارزه به خاطر حقوق طبقهکارگر، محرومان و تمامی اقلیت‌هاست اما وقتی به حمایت او از حکومت ایران و آنچه را که آن حکومت نماینده آن است توجه کنید، این ادعا باطل می‌شود.

فاراژ خواسته در این موارد از رهبر حزب کارگر سئوال شود و می‌افزاید فقط فکرش را بکنید که اگر یک سیاستمدار حزب محافظه کار یا حزب یوکیپ همان نظراتکوربین درباره ایران را بر زبان می‌راند، آن وقت روزنامه‌ها – یا بی‌بی‌سی – چه بر سرش می‌آوردندحتما وادارش می‌کردند از مقامش کناره‌گیری کند، که درستشهم همین است.

لازم به ذکر است، جرمی کوربین در سال ٢٠١٥ به رهبری حزب کارگر انتخاب شداز او به عنوان یک سیاستمدار متمایل به جناح چپ حزب کارگر یاد می‌شود.ارتباط کوربین با پرس تی‌وی پیش از هم مطرح شده و مورد انتقاد قرار گرفته بود.

 

 

تلاش آمریکا برای رودر رو کردن ارتش لبنان با حزب الله

آمریکا در ادامه اقدامات خود علیه نیروهای ضد امپریالیستی منطقه سعی در رو در رو کردن ارتش لبنان با حزب الله این کشور را دارد.

به گزارش المانیتور، آمریکا برای تجهیز تسلیحات ارتش لبنان، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به این کشور کمک می کند.

گفته می شود این کمک بلاعوض بوده و صرف به روز کردن تانک ها و بالگردهای تهاجمی ارتش لبنان خواهد شد.

کمک آمریکا به ارتش لبنان در حالی است که واشنگتن به همراه رژیم اسرائیل تلاش گسترده ای برای محدود سازی و ضعیف کردن حزب الله لبنان دارند.

به نوشته المانیتور، این بسته کمکی شامل آموزش خلبانان بالگردهای MD-۵۳۰G، تفنگ های تک تیرانداز، دوربین های دید در شب و نارنجک برای واحدهای پیادهنظام است.

«ربکا رباریچ» سخنگوی پنتاگون به المانیتور گفتتقویت نیروهای مسلح لبنان طیفی از منافع آمریکا را در خاورمیانه تامین می کند.

به نوشته المانیتور، برخی کارشناسان مطمئن نیستند که کمک به ارتش لبنان برای سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه مناسب باشد.

 

کردهای سوری: پشت پرده خروج آمریکا از سوریه؛ از احیای داعش در مرزهای بغداد و دمشق تا قطع ارتباط طرفهای مقاومت

منابع کُرد اعلام کردند که تصمیم خروج آمریکا از سوریه در واقع به منزله تسلیم زود هنگام این کشور در سوریه و از دست دادن این برگه نیست.

این منابع به روزنامه «الاخبار» لبنان گفتند که شکست راهبرد پیشین آمریکا در خصوص سوریه و عراق، واشنگتن را در برابر دو گزینه قرار دادخروج از منطقهبدون دستاورد یا تداوم نفوذ سیاسی و نظامی خود از طریق طرفهای دیگر.

منابع مذکور اعلام کردند که آمریکاییها گزینه دوم را انتخاب کردند و از طریق تقویت سیطره داعش در مرزهای سوریه و عراق دست به احیای این گروه زدند.

به گفته این منابع، آمریکا قصد دارد داعش را در منطقه راهبردی شرق فرات و به ویژه در مرزهای سوریه و عراق احیا کند تا تماس بین دو کشور و سایر طرفهایمقاومت قطع شود؛ مسئله‌ای که یکی از اهداف راهبردی آمریکا از آغاز جنگ علیه سوریه از سال 2011 تا کنون بوده است.

الاخبار در ادامه گزارش داد، آمریکاییها حضور نظامی خود در منطقه مذکور را مبارزه با داعش و حمایت از «همپیمانان کُرد» خود عنوان می‌کردند، ولی آنچه عملارخ داد این بود که آمریکا کُردها را بدون حمایت در برابر داعش رها کرد.

به عنوان مثال، در اواسط اکتبر گذشته که کُردها عملیات موسوم به «طوفان الجزیره» را آغاز کردند تا سواحل شرقی فرات از حضور عناصر داعش پاکسازیشود، آمریکا به آنان گفته بود که نیروهای ترکیه‌ای به سمت مناطق شمالی تحت تسلطشان حرکت نخواهد کرد و به آنان وعده پوشش هوایی این عملیات را داده بود،ولی عهدشکنی واشنگتن باعث کشته شدن بیش از 300 عنصر کُرد شد و داعش توانست بخشهایی از مرزهای سوریه و عراق را به اشغال خود درآورد.

بر خلاف آنچه درباره اختلاف میان آمریکا و ترکیه گفته می‌شود، این منابع از «هماهنگی کامل» بین دو کشور در خصوص راهبرد جدید واشنگتن خبر دادند.

این منابع برای اثبات ادعای خود تصریح کردند، تهدیدهای پیاپی ترکیه درباره آغاز عملیات نظامی علیه مناطق تحت تسلط کُردها در «تل ابیض و رأس العین»، باعثشد که نیروهای کُرد بخشی از نیروهای خود را از مناطق درگیری با داعش در شرق فرات خارج و به مرزهای شمالی اعزام کنند تا با حملات ترکیه مقابله کنند.همین مسئله، جبهه مقابل داعش را سست کرد و باعث شد که این گروه چند منطقه از جمله میدان نفتی «عمر» را که یکی از میادین نفتی مهم شرق فرات است، بهاشغال خود درآورد.

منابع مذکور در پایان تأکید کردند، همزمان با اشغال این مناطق، آمریکا نیز به صورت مشکوک همه سربازان خود را از پایگاه نزدیک به شهر «هجین» در نزدیکیمرزهای سوریه و عراق خارج کردشیوخ عشایر سوریه نیز گفتند که «جیمز جفری» فرستاده آمریکا در سوریه در هنگام سفر به این منطقه در نوامبر گذشته از آنانخواسته بود که در روند رساندن مواد غذایی و نظامی به عناصر داعش تسهیل کنند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اواخر آذر ماه گذشته با بیان اینکه زمان خروج نظامیان این کشور از سوریه فرا رسیده اعلام کرد که واشنگتن پلیس غرب آسیانیست و آمریکا از این اقدام خود چیزی جز هزینه کردن عایدش نمی‌شود.

 

 

تعداد کانادایی های بازداشت شده در چین به ۱۳ نفر رسید

دولت کانادا از بازداشت ۱۳ شهروند این کشور در چین از زمان آغاز بحران در روابط دو کشور به دلیل بازداشت یکی از مدیران شرکت هوآوی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کانادا اعلام کرده که ۱۳ شهروند این کشور از زمان بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی در دهم آذر تاکنون بازداشت شده‌اند.

چین پیشتر درخواست کانادا و آمریکا برای آزادی شهروندان کانادایی بازداشت شده در چین را با قاطعیت رد کرده بود.

گفته می شود هشت نفر از این ۱۳ نفر بعد از بازجویی های ابتدایی آزاد شده اند.

گفتنی است که دولت کانادا روز یکم دسامبر (اول آذر) «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چند ملیتی «هوآوی» را به ظنِ نقض تحریمهای آمریکا علیهایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت کرددولت چین نسبت به این دستگیری شدیداً اعتراض کرده است.

دادستانهای آمریکا منگ وانژو را به اِغفال بانکهای چند ملیتی در مورد تراکنشهای مالی مرتبط با ایران و قرار دادن بانکها در معرض خطر نقض تحریمهای آمریکامتهم کرده اند؛ اما منگ که یکی از معاونان هیأت مدیره و دختر بنیانگذار شرکت هوآوی است، می گوید که بی گناه است.

لازم به ذکر است که دادگاه عالی کانادا روز ۲۱ آذر گذشته با صدور حکمی منگ وانژو را با قید وثیقه ۱۰ میلیون دلاری آزاد کرد.

 

چین «مادربمب‌ها» را آزمایش کرد

به نقل از آسیاتایمز، وزارت دفاع چین از آزمایش قدرتمندترین بمب غیرهسته‌ای خود موسوم به «مادربمب‌ها» خبر داد.

نام «مادر بمب‌ها» پیش از این از سوی آمریکا در ارتباط با یک بمب قدرتمند که در افغانستان نیز بکار رفت، استفاده شده بود، اما حال وزارت دفاع چین اعلام کردهبمب آزمایش شده چندبرابر قدرتمندتر از نمونه مشابه آمریکایی خود خواهد بود.

بمب تولید شده از سوی چینی‌ها توسط بمب افکن H-۶آزمایش شده و ویدئوهای منتشر شده از آن حاکی از قدرت تخریبی بسیار گسترده آن است.

با این حال منابع چینی گفته‌اند نمونه چینی مادر بمب‌ها در مقایسه با نمونه آمریکایی با وجود قدرت تخریبی بیشتر، اما چند تن سبک‌تر و کم وزن‌تر است.

ورود کشتی نیروی دریایی آمریکا به دریای سیاه

فرمانده ناوگان عملیاتی ششم نیروی دریایی آمریکا از ورود کشتی آمریکایی به آب های دریای سیاه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک کشتی آمریکایی USS Fort McHenry (LSD ۴۳به سمت آب های دریای سیاه رهسپار شد.

فرمانده ناوگان عملیاتی ششم نیروی دریایی آمریکا در این خصوص اطلاع داد.

در این اطلاعیه آمده است که جابه جایی کشتی به معنای قاطعیت آمریکا در تضمین امنیت در دریای سیاه برای متحدین ناتو و گشت زنی در منطقه است.

در حال حاضر کشتی از تنگه دریای سیاه عبور می کند.

آمریکا کشتی های جنگی را به دریاه سیاه اعزام می کنداین اقدام آمریکا پس از حوادث تنگه کرچ و پس از آنکه کشتی های اوکراینی مرزهای روسیه را نقض کردندو توسط مرزبانان روسیه بازداشت شدند، صورت گرفته است.

 

Mبرادر مجاهد بولتونمی‌دانیم ایران به دنبال توسعه سلاح هسته‌ای است!

مشاور امنیت ملی آمریکا پس از دیدار با نتانیاهو بر خلاف ۱۳ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درتأئید پایبندی ایران به «برجام» ادعا کردمی‌دانیم ایران بهدنبال توسعه سلاح هسته‌ای است!

به گزارش جروزالم پست، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا امروز یکشنبه پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل در این کشور اعلام کرد:آمریکا تنها زمانی از سوریه می رود که هیچ خطری امنیت اسرائیل را تهدید نکند.

مشاور امنیت ملی آمریکا بر خلاف ۱۳ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درتأئید پایبندی ایران به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی موسوم به «برجام» باطرح ادعائی مضحک مدعی شدما شکی نداریم که ایران در حال کار برای توسعه سلاح هسته‌ای است!

وی در ادامه بی اشاره به زرادخانه های اعلام نشده رژیم اسرائیل در منطقه ادعا کردآمریکا و اسرائیل خود را به ممانعت از این رویداد متعهد می دان

دام گسترده هکرها برای سیاستمداران آلمانی

یورو نیوز در خبری فوری اعلام کردگروهی از هکرها امروز جمعه اطلاعات شخصی صدها سیاستمدار آلمانی از جمله مشخصات کارت بانکی و شماره تلفنهمراه آنها را منتشر کردند.

هکرها این اطلاعات را در شبکه توئیتر منتشر کردنددر داده های منتشرشده آدرس های شخصی، کپی کارت هویت و نامه های شخصی سیاستمداران آلمانی بهچشم می خورد.

سیاستمدارانی که اطلاعات آنها منتشر شده است عضو احزاب مختلف آلمان به استثناء حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» هستند.

گزارشی از هویت هکرها و انگیزه آنها از انتشار اطلاعات شخصی سیاستمداران آلمانی منتشر نشده است.

 

وزیر خارجه عراق بر ایستادگی کشورش در کنار سوریه در جنگ علیه تروریسم تاکید کرد.

محمد علی الحکیم، وزیر خارجه عراق بر ایستادگی کشورش در کنار سوریه در جنگ علیه تروریسم تاکید کرد.

به نقل از سایت وزارت امور خارجه عراق، محمد علی الحکیم امروز گفتعراق از نابودی تروریسم حمایت و بر لزوم بازگشایی مجدد گذرگاه‌های مرزی و احیایفعالیت‌های تجاری میان دو کشور تاکید دارد.

وزیر خارجه عراق گفتبرای تحقق امنیت در سوریه و حفظ وحدت آن، باید بحران در این کشور پایان یابد.

محمد علی الحکیم نیز بر حمایت از ملت فلسطین تاکید و از نشست استکهلم برای پایان دادن به بحران یمن نیز استقبال کرد.پایان خبر.

تشکیل دولت تازه درعراق بعد از برکناری عبادی که رابطه ای «برادرانه»با امریکا داشت ،اکنون دولت عراق اشکارا از مخالفت با تحریم علیه ایران تحت عنوانغیر قانونی ویکطرفه بودن آن صحبت میکند، برعکس دوره عبادی که اشکارا تحریم را تایید نموددفاع مشترک از دولت وملت سوریه وهمچنین دفاع از مقاومتفلسطین ویمن ، سر سختانه حضور خودرا درمحور مقاومت اعلام میدارد ، قرارداد تازه ای نیز میان دوکشور سوریه وعراق به امضا رسیده که هواپیماهای عراقمیتوانند درصورت ضرورت به تروریستها حمله کنند دو روز پیش اولین حمله هواپیماهای عراقی به تروریستهای داعشی انجام گرفت، واین قرارداد تازه غیر ازقرارداد قبلی است که میان حزب الله عراق به رهبری جعفر حسینی وارتش سوریه به امضارسیده بود که حزب الله عراق ازاد است تا پنجاه کیلومتر برای مبارزه باتروریسم وارد خاک سوریه شودعراق همچنین به فلسطین کمک مالی میکند ، اخرین نوبت کمک ، پنجاه ملیون دلار بود که سال گذشته به فلسطینیها تحویل داده شد.

 

البشیر: گفتند با اسرائیل عادی‌سازی کنید تا اوضاع کشور آرام شود!

به نقل از آناتولی، «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری سودان، روز گذشته طی اظهاراتی گفت: «به ما عادی‌سازی با اسرائیل را توصیه کردند تا در امورمان گشایشیایجاد شود ولی ما می‌گوییم رزق و روزی به دست خداست و نه به دست دیگران

البشیر درخصوص ناآرامی‌ها و خشونت‌های جاری در سودان، اظهار داشت که «برای تامین امنیت، زندگی باعزت و رفاه برای شهروندان تلاش می‌کند»

رئیس‌جمهوری سودان به وجود بحران در کشورش، که منجر به تظاهرات ضد دولتی شده است، اذعان کرد و در عین حال گفت: «آشوب‌طلبان برای آتش‌زدنموسسات و اموال و نیز حمله به مراکز پلیس و نیروهای امنیتی وارد عمل شدند

خارطوم، پایتخت و برخی شهرهای سودان از دسامبر گذشته شاهد تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به بحران معیشتی استاین تظاهرات، که با خشونت‌هاییهمراه شده، تاکنون به کشته‌شدن 19 معترض و زخمی شدن 219 تن از جمله 187 نیروی پلیس منجر شده است.

تحرکات خطرناک تحریر الشام در شمال سوریه

به نقل از روسیاالیوم، منابع سوری از درگیری های شدید میان تروریستهای تحریر الشام یا همان جبهه النصره با گروههای دیگر از جمله گروههای موسوم به کتائبالثوار الشام، بیارق الشام در اطراف شهر الاتارب در حومه حلب خبر دادند.

این منابع بیان کردندتروریستهای هیئت تحریر الشام از چهار محور برای سیطره بر الاتارب پس از شکست دور اول گفتگو میان طرفین تلاش کردنددر حالی کهتروریستهای تحریر الشام خواهان ورود به شهر هستند در این میان ساکنان شهر الاتارب مخالف ورود آنها هستند.

این درحالی است که برخی منابع سوری اعلام کردند که تحریر الشام، شهر الاتارب را به محاصره خود درآورده است و این پس از سیطره بر کوه راهبردی سمعانآخرین مرکز وابسته به نور الدین زنگی است.

در شهر الاتارب از طریق بلندگو دعوت به جنگ با تحریر الشام که در پشت دروازه های شهر هستند، می شود.

حمله جبهه النصره به نیروهای وابسته به ترکیه و آنکارا فقط تماشاگر است

منابع وابسته به مخالفان سوری از عدم حرکت جدی ترکیه در قبال تحرکات تحریر الشام ضد گروههای وابسته به آنکارا خبر دادند.

از سوی دیگر درگیری های شدیدی میان تحریر الشام و گروههای تحت لوای گروه موسوم به الوطنیه للتحریر در شمال ادلب جریان دارد که شمال غربی حومه حلبنیز این درگیری ها کشیده شده است و تحریر الشام به نیروهای وابسته به شاخه زیتون مورد حمایت ترکیه که اولین درگیری محسوب می شود، حمله کردند.

منابع وابسته به گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه اعلام کردند که تحریر الشام به دنبال سیطره بر ادلب است.

این در حالی است که تروریستهای تحریر الشام وارد روستاها و شهرک های حومه شهر معره النعمان در جنوب ادلب شدنداین تروریستها به شهرک های تلمنس،الغذفه، جرجناز و الحراکی در شرق معره النعمان مسلط شده اند.

 

 

بولتون: برای گفت‌وگو درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به ترکیه خواهیم رفت

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز جمعه در صفحه توئیتر خود نوشت که مقامات آمریکایی قصد دارند به ترکیه بروند تا در آنجا با مسئولان این کشوردرباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت‌وگو کنند.

به گزارش الجزیره، وی هدف از این گفت‌وگوها را ممانعت از بازگشت مجدد داعش عنوان کرد و گفتدر کنار همپیمانانی که علیه داعش می‌جنگند، قرار خواهیمگرفت.

جان بولتون که به تندروی در مواضعش علیه ایران معروف است، فعالیت‌های ایران در منطقه «خبیثانه» خواند و گفت که واشنگتن با این فعالیت‌ها مقابله خواهد کرد.

اظهارات بولتون درباره خروج نیروهای آمریکایی در حالی مطرح می‌شود که وزیر خارجه آمریکا دیروز پنجشنبه از ارائه تقویم زمانی برای خروج نظامیان اینکشور از سوریه امتناع کرده بود.

پامپئو در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه News Max در پاسخ به این سوال که نیروهای آمریکایی چه زمانی از سوریه خارج می‌شوند، گفت: «نمی‌خواهم دشمنانبدانند ما دقیقاً چه زمانی خارج می‌شویم

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز ۲۸ آذرماه ضمن اعلام شکست داعش در سوریه از قصد خود برای خارج کردن ۲۰۰۰ نظامی آمریکایی از خاک سوریهخبر داداین تصمیم در شرایطی اعلام شد که «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه تهدید کرده قصد حمله به کُردهای هم‌پیمان آمریکا در سوریه را دارد.

دو هزار نیروی نظامی آمریکا از سپتامبر ۲۰۱۴ به عنوان بخشی از راهبرد دولت وقت آمریکا برای کمک به معارضان مسلح سوریه به این کشور اعزام شده‌اند.دولت آمریکا یک سال قبل از این اقدام «سیا» را مأمور اجرای یک برنامه مخفیانه با هزینه سالانه ۱ میلیارد دلار برای تسلیح و تجهیز شبه‌نظامیان در حال پیکار بادولت سوریه کرده بود.

 

ترامپ طرح ایران‌ محور برادران مجاهد بولتون و پامپئو درباره سوریه را رد کرد

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست روز پنجشنبه به تشریح اختلافات میان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با دو نفر از مقام‌های ارشدش درباره راهبرد واشنگتندر سوریه پرداخته است.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته مقام‌های ارشد آمریکایی قرار است طی روزهای آینده نشستی در کاخ سفید برای رایزنی درباره راهبرد آمریکا در سوریه برگزار کنند.اوایل هفته آینده هم «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای گفت‌وگو در همین مورد راهی سوریهشوند.

منابع مطلع به این روزنامه گفته‌اند در رایزنی‌هایی که در واشنگتن انجام می‌شود صحبتی از طرح بولتون و «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا درباره سوریه بهمیان نخواهد آمدبولتون و پامپئو از این طرح که محور آن را گسترش حضور آمریکا در سوریه برای مقابله با ایران تشکیل می‌دهد پاییز امسال رونمایی کردند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند ترامپ هیچ‌گاه موافقت خود را با گسترش حضور این کشور در سوریه برای مقابله با ایران اعلام نکردیک مقام آمریکایی گفت: «اینراهبرد با محوریت ایران هیچ‌گاه مورد تأیید رئیس‌جمهور قرار نگرفت

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته با آنکه ترامپ با دیدگاه های مقابله‌جویانه مشاورانش درباره ایران هم‌نظر است تمرکز او اساساً روی توافق هسته‌ای برجام است کهاردیبهشت‌ماه سال جاری به مشارکت آمریکا در آن خاتمه داد.

اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی، برخی از مشاوران تندرو ترامپ یادداشتی درباره سوریه تقدیم ترامپ کردنداین طرح خواستار حضور طولانی مدت‌تر آمریکا درسوریه با هدف برآورده کردن اهدافی مانند شکست ماندگانر داعش و خارج کردن ایران از سوریه شده بودترامپ هنوز این طرح که چند هفته پیش به او تقدیم شد راامضا نکرده است.

ترامپ چند ماه پیش به مشاورانش هشدار داده بود که به زودی قصد دارد نظامیان آمریکایی را از سوریه خارج کنداما بولتون و پامپئو، بعد از گذشت مدتی کهترامپ اقدامی در این خصوص صورت نداد همانند سایر اعضای دولت تصور کردند که مواضع گذشته او نرم شده؛ به همین دلیل آنها تا قبل از اعلام ناگهانی خروجاز سوریه در آذرماه سال جاری، ارائه طرح‌هایی جسورانه در سوریه را آغاز کرده بودند.

نشانه‌هایی از این طرح در سخنان پامپئو در ماه اکتبر نمایان بود: «شکست داعش که زمانی محور اصلی راهبرد ما را تشکیل می‌داد هنوز هم اولویت نخست ما است،اما اکنون دو هدف دیگر به آن اضافه شده‌انداین دو هدف عبارتند از حل و فصل مسالمت‌آمیز درگیری‌های سوریه و خارج کردن ایران و نیروهای تحت حمایتایران از این کشور

 

استقبال «بولسونارو» از استقرار پایگاه نظامی آمریکا در خاک برزیل

رئیس جمهور راست گرای برزیل در مصاحبه ای اعلام کرد که از هرگونه بحث و گفتگو پیرامون استقرار پایگاه نظامی آمریکا در خاک برزیل استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «ژایر بولسونارو» رئیس جمهور جدید و راست گرای برزیل روز پنج شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که پذیرای هرگونهبحث و گفتگو در مورد امکان استقرار یک پایگاه نظامی آمریکا در خاک برزیل است.

بولسونارو همچنین مدعی شد که برزیل باید نسبت به روابط روسیه با «دیکتاتوری» ونزوئلا نگران باشد.

این در حالی است که «ارنستو آروجو» وزیر خارجه جدید برزیل نیز روز چهارشنبه پس از دیدار با «مایک پمپئو» همتای آمریکایی خود گفت که دو طرف دربارهآنچه که به زعم آنها حمایت از مردم کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه در احیاء حقوق بشر و دموکراسی است، گفتگو کرده اند.

به گزارش مهر، روز سه‌شنبه مراسم تحلیف «ژایر بولسونارو» رئیس جمهوری جدید برزیل برگزار شد؛ فردی که از او به «ترامپ برزیل» یا «ترامپ استوایی» یادمی‌شودبولسونارو به حزب راست افراطی تعلق دارد و وعده گسترش روابط با واشنگتن را داده است.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: