پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ایران وجهان / پیام نامۀ سرگشاده اسماعیل بخشی

 

اخبار ایران وجهان /

پیام نامۀ سرگشاده اسماعیل بخشی

به دنبال اعتصابات و تظاهرات چند هفته ای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکرهفت تپه که علیه خصوصی سازی و برای احقاق حقوق از دست رفته خود مبارزه می کردند، اسماعیل بخشی و همۀ اعضاء مجمع نمایندگان کارگران و پس از آن علی نجاتی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به شیوه ای خشن توسط نیروهای امنیتی دستگیر و در سلول های مخوف زندان های اهواز، شوش و اندیمشک زیر شدید ترین شکنجۀ بازجوهای ادارۀ اطلاعات و امنیت جمهوری اسلامی قرار گرفتند. اسماعیل بخشی پس از٢٥روز شکنجه های طاقت فرسا با مقاومت خود و حمایت کارگران، دانشجویان، معلمان، بازنشستگان و همۀ اقشار زحمتکش جامعه با قرار وثیقه آزاد شد. اسماعیل بخشی پس از آزادی در اقدامی جسورانه با نگارش نامه ای سرگشاده به وزیر اطلاعات و دعوت از وی به مناظره پرده از درنده خویی بازجویانی برداشت که در این نظام اسلامی با پشتوانه قوانین شرع و با اتکا به دستورات مذهب به طور مستمر شکنجه های جسمی و روحی شدید و مرگبار نسبت به معترضان و مخالفان و حق طلبان اعمال کرده اند و می کنند. این نامه از این جهت که به افشای سیاست های سرکوبگرانه رژیم اسلامی پرداخته است و شکنجه گران نظام سرمایه داری را به جامعه معرفی کرده است، اقدامی قابل تقدیر و شایستۀ پشتیانی و پیگیری بی دریغ است. اقدام اسماعیل بخشی به افشای شکنجه جسمی و روحی و فشارهای امنیتی بر فعالان کارگری و سیاسی، در همان حال بیانگر ضرورت مبارزۀ سیاسی کارگران و موضع گیری این طبقه در مقابل دستگاه سیاسی قدرت حاکم است. هر کارگر پیشرو و حق طلب و همۀ عناصر پیشرو کارگری که پرچم مبارزۀ طبقاتی را برافراشته اند باید به این امر واقف باشند و بیاموزند که طبقۀ کارگر از مبارزۀ سیاسی گریزی نمی تواند داشته باشد. کارگران در روند مبارزۀ اقتصادی و معیشتی ِ خود نمی توانند بدون به چالش کشیدن قدرت سیاسی حاکم که حافظ منافع سرمایه داران است به پیش روند و به منافع و حقوق خود دست پیدا کنند. مبارزۀ سیاسی و به زیر سؤال کشیدن مقامات حاکم، بویژه مقامات امنیتی، انتظامی، نظامی و قضائی و منصوب کنندگانشان در بالاترین سطوح که مسئول اصلی تبهکاری ها، فساد و اختناق حاکم بر جامعه هستند باید جزء جدائی ناپذیر و گسترش یابنده ای از مبارزات کارگران باشد. یکی از نقاط قوت نامۀ سرگشادۀ اسماعیل بخشی به وزیر اطلاعات نه تنها افشای تبهکاری بازجویان شکنجه گر بلکه افزون بر آن خواست پاسخگو بودن مقامات بالای امنیتی است. پیام نامۀ سرگشادۀ اسماعیل بخشی به مبارزان و به همۀ مردم، ساکت نماندن در برابر سفاکی های نظام حاکم و اعتراض بی با کانه به آن است.

مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه دستاورد های مثبت مهمی داشت که مهم ترین آنها نشان دادن قدرت همبستگی کارگران، اعتماد و تکیۀ کارگران به نیروی خود و اهمیت استقلال جنبش کارگری است. خواست های کارگران هفت تپه عبارت بودند از: پرداخت فوری و یکجای مزدهای عقب افتادۀ کارگران که کارفرمایان از انجام آن سرپیچی می کنند، خاتمه دادن به خصوصی سازی، آزادی کارگران و معلمان زندانی، به رسمیت شناختن تشکل های مستقل کارگری و همبستگی با دیگر حرکات کارگری. این خواست ها هم محتوای اقتصادی و هم محتوای سیاسی دارند. درک ضرورت مبارزه هم در عرصۀ اقتصادی – اجتماعی و رفاهی و هم در عرصۀ سیاسی یک شرط مهم بارور شدن و تأثیرگذاری این مبارزات و تداوم آنهاست.

انتشار نامۀ سرگشادۀ اسماعیل بخشی تأثیر قابل ملاحظه ای بر جامعه نهاده است. بسیاری از شکنجه شدگان و ستمدیدگان ماشین سرکوب و شکنجه حاکم با این نامه احساس همدردی و همزبانی کرده اند. این نامه همچنین ولوله ای در درون محافل مختلف حکومتی ایجاد کرده است. از یک سو فشارهائی برای تکذیب مفاد آن یعنی تکذیب شکنجه از

سوی مأموران امنیتی به اسماعیل بخشی و خانواده اش وارد می شود، از سوی دیگر وزیر اطلاعات در شورای امنیت ملی وجود شکنجه در سازمان اطلاعات رژیم را به طور کلی منکر می گردد و در همان زمان یک پادوی گوش به فرمان مجلسی حکومت از «درگیری» اسماعیل بخشی به هنگام دستگیری با مأموران حرف می زند تا ضرب و شتم و شکنجه را توجیه کند.

برای پایدار شدن اثر این نامه نه تنها حمایت پیگیر و بی دریغ از آن ضرورت دارد، بلکه باید به طور صریح بر ضرورت مبارزۀ سیاسی در حرف و در عمل تأکید شود زیرا که افشاگری دولت سرمایه داری در تمام وجوه آن و از جمله افشای دستگاه های سرکوب، شکنجه و ارعاب جزء مهمی از مبارزۀ سیاسی طبقۀ کارگر است.

شکوفا باد مبارزۀ سیاسی کارگران علیه حاکمیت سرمایه داری!

کارگران پروژه های پارس جنوبی

کارگران پتروشیمی های منطقه ماهشهر و بندر امام

فعالان کارگری جنوب

فعالان کارگری شوش و اندیمشک

جمعی از کارگران محور تهران – کرج

دی ماه ١٣٩٧ Kargaran.parsjonobi@gmail.com

چزاره باتیستی، فعال سیاسی سابق چپ گرای ایتالیایی در بولیوی بازداشت شد

خبرگزاری فرانسه از برازیلیا گزارش داد چزاره باتیستی، فعال سیاسی سابق چپگرای ایتالیایی در بولیوی بازداشت شد.

باتیسیتی از سوی پلیس ایتالیا تحت تعقیب است.

وی در سال 1993 توسط دادگاهی در ایتالیا به اتهام تروریسم و مشارکت در قتل چهار نفر در سالهای 1970 میلادی به حبس ابد محکوم شده بود.

در سار ۲۰۱۵ دادگاه برزیل اعلام کرده است که وی یک “خارجی با اقامت غیر قانونی است که به دلیل ارتکاب جنایت در کشورش تحت تعقیب قرار دارد” و نمی تواند در برزیل بماند.

وی در سال 2004 میلادی وارد برزیل شد و تا سال 2007 به صورت غیرقانونی در این کشور اقامت کرد.

در این سال با اینکه دولت برزیل با پناهندگی او موافقت کرد اما دیوان عالی این درخواست را رد کرد. با این وجود چپگرای دولت برزیل حاضر نشده بود وی را اخراج کند.

آقای باتیستی پیش از ورود به بولیوی در فرانسه و مکزیک نیز اقامت داشته، به همین دلیل احتمال دارد که به یکی از این دو کشور منتقل شود.

چزاره باتیستی از طرف دولتهای دست راستی ایتالیا و در دوران برلوسکونی متهم به قتل است و اتهام او به سالهای دهه 1970 میلادی باز می گردد.

این فعال سابق چپ انقلابی و مسؤول گروه کمونیستی ‹پرولتاریای مسلح برای کمونیسم مسلح› که متهم به «ترور و مصادره بانک ها» است در سال 1993 (1372) به طور غیابی در دادگاهی در ایتالیا به اتهام 4 فقره «ترور» در فاصله سالهای 1978 و 1979 (1357 و 1358) به حبس ابد محکوم شد.
او همچنین به قتل ‹پیر تورجیانی› جواهر فروش معروف در میلان متهم است.
باتیستی در سال 1980 (1369) به فرانسه گریخت و شروع به نوشتن داستانهای پلیسی کرد. در سال 2004 از فرانسه گریخت و به برزیل رفت و در سال 2007 در آنجا بازداشت شد.
چزاره باتیستی همواره اتهامات مربوط به قتل و ترور را رد کرده و بر بی گناهی اش در پرونده‌های قتل و ترور تاکید کرده است.

نفرت از ایران برادر مجاهد بولتون، همه را در «پنتاگون» نگران کرده

یک روزنامه آمریکائی در گزارشی به توهمی از مشاور امنیت ملی کاخ سفید اشاره کرد که بر اساس آن همه افراد در «پنتاگون» نگران و شوکه زده شدند.

روزنامه وال استریت ژورنال امروز یکشنبه در گزارشی نوشت جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از حمله خمپاره ای به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد به دنبال گزینه هائی برای حمله نظامی به ایران بود!

منابع آگاه در این باره به روزنامه مذکور اعلام کردند: به دنبال این حادثه بولتون از وزارت دفاع این کشور «پنتاگون» خواسته بود تا اقدامی را علیه ایران به انجام برسانند.

گزارش مذکور در ادامه به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا می افزاید: درخواست بولتون، مقامات وزارت خارجه و دفاع آمریکا را عمیقاً شوکه زده کرده بود. همه شوکه شدند که چرا وی اینقدر درباره ضربه زدن به ایران بی‌ ملاحظه است.

این گزارش در ادامه افزود: حتی مقامات کنونی و سابق آمریکا می‌ گویند که این درخواست برای پنتاگون نگرانی ایجاد کرد.

درخواست کاخ سفید از پنتاگون برای ارائه گزینه نظامی علیه ایران

به نقل از سی ان بی سی، طبق گزارش منتشر شده از طرف وال استریت ژورنال و به نقل از مقامات فعلی و سابق آمریکایی کاخ سفید در ماه سپتامبر گذشته از کاخ سفید درخواست کرده تا گزینه‌هایی را برای اقدام نظامی علیه ایران ارائه دهد.

به گزارش وال استریت ژورنال این درخواست باعث شد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی مقامات پنتاگون و وزارت خارجه را خبردار کند. شورای امنیت ملی این حرکت را پس از شلیک موشک از سوی ایران به سمت بغداد انجام داد.

طبق گزارش وال استریت ژورنال هنوز مشخص نیست که خود دونالد ترامپ اطلاعی از این درخواست داشته و یا اینکه پنتاگون در نهایت گزینه‌های نظامی را در اختیار کاخ سفید قرار داده و اینکه به طور واقعی برنامه حمله دقیقی علیه ایران طرح ریزی شده یا خیر.

با اینحال مقاماتی که نخواستند نامشان فاش شود تایید کردند که وزارت دفاع با درخواست شورای امنیت ملی برای ارائه این گزینه‌ها موافقت کرده است.

بولتون که یکی از مشوقین حمله به عراق در دولت جرج بوش بود یکی از افراط گراها علیه ایران در واشنگتن به شمار می‌رود و بارها به صراحت ایده تغییر رژیم در ایران را مطرح کرده است.

هفته فیلم لهستان در تهران لغو شد

وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر اعلام کرد که حدود یک ماه دیگر در ۲۴ و ۲۵ بهمن کنفرانسی ضد ایرانی در لهستان برگزار خواهد شد.

این اقدام با واکنش وزیر خارجه ایران همراه شد و نوشت: «دولت لهستان نمی‌تواند این شرمندگی را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبان سیرک مذبوحانه ضدایرانی شده است.»

در جدیدترین واکنش‌ها هم حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی توئیت کرد: «ایرانی، اقوام و ملل مختلف به ویژه لهستانی‌ها را در شرایط سخت با آغوش باز میزبانی کرده است. میهمان که حرمت میزبان را نگاه ندارد، نمی‌تواند انتظار داشته باشد به میهمانی خود ادامه دهد. به پاس عزت ایران و ایرانی، برگزاری هفته فیلم لهستان در تهران موکول به رفتار مناسب ورشو خواهد شد.»

سخنگوی شورای نگهبان نظام ایران «انعقاد قرارداد ۴.۷ میلیارد دلاری جهت خرید سامانه دفاعی پاتریوت و جایگزینی واردات گاز طبیعی مایع از آمریکا به جای خرید گاز از روسیه در سال ۲۰۲۲» را از جمله دلایل انتخاب لهستان به عنوان میزبان کنفرانس ضد ایرانی توسط آمریکا دانسته است.

«اونولت وُیچک» کاردار سفارت لهستان آبان‌ماه امسال گفته بود: «پناهندگان لهستانی در زمان جنگ جهانی دوم به ایران پناه آوردند. ما لهستانی‌ها از میزبانی ایرانی‌ها در آن زمان بسیار قدردان هستیم و مسلماً دوست داریم این تاریخ توسط ایرانی‌ها بیشتر دانسته شود.»

سال گذشته نیز نمایشگاه «متولدین لهستان مستقل» (عکس‌هایی از مهاجرت لهستانی‌ها به کشورمان) در ایران برپا شد و پاتریشیا اوزجان کارولفسکا، کاردار وقت سفارت لهستان اذعان کرده بود: این نمایشگاه درباره تاریخ ۱۲۰ هزار شهروند لهستانی – اعم از نظامی و غیرنظامی- است که ۷۵ سال پیش در بهار ۱۹۴۲ به طور معجزه‌آسایی به ایران راهشان را پیدا کردند. آنها به ایران آمدند و از قحطی و بیگاری در اردوگاه‌های کار اجباری شوروی سابق نجات پیدا کردند. تجربه آنها از حضور دو – سه ساله در ایران، ذهنیتی درباره ایران برای آنها رقم زد که تا دهها سال بعد باقی ماند و رفتار مهربانانه و خوش قلبی را به خاطر سپردند.

 

اخبار ضد و نقیض از به قتل رسیدن «خاوری» در کانادا

تابناک

از ساعاتی پیش در برخی شبکه‌های اجتماعی خبری مبنی بر قتل محمودرضا خاوری متهم اختلاس سه هزار میلیارد دلاری در حوالی منزل شخصی‌اش در کانادا دست به دست می‌شود، اما هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را تایید نکرده است.اینگونه که باشگاه خبرنگاران جوان گزارش داده، بر اساس این شایعات، محمودرضا خاوری متولد ۱۳۳۱ شامگاه گذشته توسط افراد ناشناس در کانادا به قتل رسیده و پلیس این کشور جسد وی را حوالی منزل شخصی‌اش در سان کرست از منطقه بردیل پت شناسایی کرده است.

واشنگتن: زمینه تحریم‌های نفتی ایران معافیت بی معافیت!

به نقل از رویترز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا روز شنبه اعلام کرد که واشنگتن به دنبال اعطای معافیت بیشتر در زمینه تحریمهای نفتی علیه ایران نیست.

«برایان هوک» در یک نشست خبری در ابوظبی پایتخت امارات گفت: دلیل تصمیم قبلی برای اعطای معافیت جلوگیری از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی بود.

رویترز افزود: با این حال برایان هوک از پاسخ به این سوال که «در پایان ماه مه که دوره معافیتها به پایان خواهد رسید آمریکا چه برنامه‌ای دارد؟» خودداری کرد.

بعد از خروج غیرقانونی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته ای، و بازگرداندن همه تحریمهای بانکی و نفتی، آمریکا مجبور شد برای برخی از خریداران نفت ایران معافیت صادر کند.

سخنگوی «یگانهای مدافع خلق» کُرد: تلاشهایی برای تجزیه سوریه وجود دارد، ولی ما حامی گفت‌وگو هستیم

«نوری محمود» سخنگوی «یگانهای مدافع خلق» کُرد اظهاراتی را درباره عملیات احتمالی ترکیه علیه کُردهای سوریه مطرح کرد.

محمود در گفت‌وگو با شبکه خبری «روسیا الیوم» گفت که برخی در تلاش هستند سوریه را تجزیه کنند.

وی با بیان این مطلب افزود: «دو مسئله اصلی وجود دارد: نخست مقابله با حمله خارجی به خاک سوریه از جمله ترکیه… و دوم، مسئله اختلافات داخلی است که می‌توان آن را از طریق قانون اساسی حل کرد که حقوق همه اقشار ملت سوریه را تضمین کند».

این مسئول کُرد با بیان اینکه باید این قانون اساسی نماینده همه طیفهای سوریه باشد، گفت: «تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت [این کشور]، از موضوعات مهم برای ماست».

محمود با ادعا به اینکه کُردها، داعش تروریست را از بین برده‌اند، تصریح کرد: «مرحله کنونی مستلزم این است که همه طرفها بر سر یک میز بنشینند و با قبول مسئولیت، در راستای یافتن راهکاری برای بحران عمل کنند».

سخنگوی یگانهای کُرد همچنین اظهار داشت که اگر هر کس خود را بر دیگری تحمیل کند، هیچ سودی عائد ملت سوریه و این کشور نخواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد که کُردها حامی راهکار سیاسی هستند، ولی باید مطالبات و اراده طیفهای حاضر در سوریه و سطح نمایندگی سیاسی آن حفظ شود.

یگان‌های مدافع خلق هفتم دیماه جاری از ارتش سوریه درخواست کردند تا با ورود به منطقه «منبج» کنترل آن را به دست گرفته و از آنان در مقابل ترکیه حمایت کند.

فرماندهی مرکزی یگان‌های مداقع خلق اعلام کرد که «در سایه تهدیدات مستمر ترکیه برای ورود به مناطق شمال سوریه و نابودی منطقه و آواره کردن ساکنان آن همانند اتفاقی که در جرابلس و اعزاز و الباب و عفرین رخ داد، ما در یگان‌های مدافع خلق اعلام می‌کنیم که از منطقه منبج عقب‌نشینی کرده و برای جنگ با داعش و دیگر گروههای تروریستی در شرق فرات و دیگر مناطق رهسپار می‌شویم و از حکومت سوریه می‌خواهیم تا نیروهایش را برای تحویل این منطقه اعزام و از منبج در برابر تهدیدات ترکیه حمایت کند».

در پی درخواست یگان‌های کُرد، ارتش سوریه بلافاصله وارد منبج شد و پرچم این کشور را در آن به اهتزاز درآورد.

خشم روسها از تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل

روسها مراتب ناخرسندی و خشم خود را از تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم اسرائیل به علت مانع تراشی در سفر رئیس دفتر سیاسی حماس به مسکو اعلام کردند.

شبکه المیادین اعلام کرد: رسانه های اسرائیلی به نقل از یک منبع نزدیک به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینن گزارش دادند که وی تحت فشار اسرائیل مانع سفر اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس به روسیه شده است.

از سوی دیگر خبرنگار المیادین در مسکو به نقل از منابع نزدیک به حماس گزارش داد: سفر هنیه به مسکو لغو نشده؛ اما بسته شدن گذرگاه رفح آنرا به تعویق انداخته است.

بر اساس این گزارش؛ وزارت خارجه روسیه سفیر تشکیلات خودگردان را احضار و مراتب نارضایتی مسکو را از بستن گذرگاههای غزه به وی ابلاغ کرده است.

خبرنگار المیادین به ناخرسندی روسیه از تشکیلات خودگردان فلسطین و تل آویو درباره مانع تراشی در سفر هنیه اشاره کرد.

گاردین: اسرائیل غزه را به بزرگترین زندان جهان تبدیل کرده است

روزنامه انگلیسی «گاردین» تاکید کرد که رژیم اسرائیل نوارغزه را به بزرگترین زندان جهان تبدیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارشی را در خصوص اقدامات خصمانه اسرائیلیها علیه نوارغزه منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، این روزنامه اعلام کرده که رژیم اسرائیل نوارغزه را به بزرگترین زندان جهان تبدیل کرده است.

در این گزارش تأکید شده است که در ماه جاری، ۱۰ سال از حمله گسترده رژیم اسرائیل علیه دو میلیون فلسطینی در نوارغزه پس از عقب‌نشینی این رژیم از این منطقه در سال ۲۰۰۵ می‌گذرد و اسرائیل نوارغزه را به بزرگترین زندان روی زمین تبدیل کرده است.

در این گزارش همچنین آمده است: از آن زمان تاکنون، شیوه تعامل رژیم اسرائیل با غزه، در نهایتِ دروغ و وحشی‌گری در قبال غیرنظامیان بوده است و در دسامبر سال ۲۰۰۸، «اسرائیل» عملیات موسوم به «مس گداخته» را آغاز کرد که طی آن به مدت ۲۲ روز از زمین و آسمان و دریا، این منطقه‌ مملوء از سکنه را بمباران کرد.

رئیس پارلمان ونزوئلا که خواستار براندازی دولت شده بود بازداشت و آزادشد

منابع ونزوئلایی از بازداشت رئیس پارلمان این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، «خوآن گوئیدو»، رئیس جدید پارلمان ونزوئلا بدون اعلام قبلی بازداشت شد.

خانواده گوئیدو نیز خبر بازداشت او را تائید کرده‌اند.

پیش از این گوئیدو خواستار براندازی مادورو و تشکیل دولت انتقالی به ریاست خودش شده بود .

گوئیدو به تازگی ریاست پارلمان ونزوئلا را بدست گرفته بود و شنبه گذشته تمام اعضای انجمن ملی ونزوئلا به نفع او به عنوان نماینده حزب «اراده ملت» در انتخابات ریاست جدید پارلمان رأی داده بودند.

حزب «اراده ملت»، حزب مخالف دولت حاکم در ونزوئلا به شمار می‌رود و گوئیدو پس از انتصاب، جامعه بین‌الملل را به تشویق مادورو برای تحویل قدرت و بازگشت به دموکراسی فرا خوانده بود.

مادورو پس از پیروزی در انتخابات ماه می گذشته که اکثریت قدرت‌های مخالف آن را تحریم کردند و آمریکا و اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای لاتین نتایج آن را به رسمیت نشناختند، از دهم ژانویه دوره جدید شش ساله دولت خود را آغاز کرد.

خبرگزاری فرانسه خبر داد که «خوان گوایدو» رهبر مخالفان راستگرای ونزوئلا پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی، آزاد شده است.

قطر ۴۵ میلیارد دلار در آمریکا سرمایه گذاری می کند

یک مقام قطری به عزم این کشور برای سرمایه گذاری ۴۵ ملیارد دلاری در آمریکا اشاره کرد.

به گزارش روسیاالیوم، منابع قطری از سرمایه گذاری ۴۵ میلیارد دلاری این کشور در اقتصاد آمریکا خبر دادند.

منصور ابراهیم آل محمود رئیس نهاد سرمایه گذاری قطر در نشست خبری در حاشیه دومین دور از گفتگوی راهبردی میان قطر و آمریکا اعلام کرد: در حال حاضر قطر در اقتصاد آمریکا حدود ۳۰ میلیارد دلار است و طی دو سال آینده به ۴۵ میلیارد دلار در آمریکا می رسد.

وی بیان کرد: ما تمرکز کمی بر اروپا داریم. ما به بخش های اصلی آمریکا توجه داریم مانند تکنولوژی و بورس.

 

آمریکا: تا خروج ایران جلوی کمک‌ها برای بازسازی سوریه را می‌گیریم

«برایان هوک»، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران ارائه کمک برای بازسازی سوریه را به خروج کامل ایران از این کشور مشروط کرد.

به نوشته سی‌ان‌بی‌سی، هوک در ادامه سیاست‌های ضدایرانی دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از قصد واشنگتن برای جلوگیری از ارائه کمک‌های مربوط به بازسازی سوریه تا زمان خروج ایران و «نائبانش» از سوریه شده است.

وی در مصاحبه با این شبکه خبری گفت: «ما به این فکر می‌کنیم که اگر با همگان در منطقه همکاری کنیم و دیپلماسی‌مان را آن‌ طوری طراحی کنیم که می‌خواهیم، می‌توانیم از شر تمامی نیروهای تحت کنترل ایران خارج شویم. اجازه نمی‌دهیم آنها در سوریه همان کاری را که در لبنان کردند انجام دهند و ما جلوی کمک‌ها برای بازسازی [سوریه] را خواهیم گرفت. ابزارهای متعددی برای رسیدن به آن هدف در اختیار داریم.»

ادعاهای دیپلمات آمریکایی در حالی مطرح شده که حضور مستشاری ایران در سوریه به دعوت دولت قانونی این کشور صورت گرفته است. دمشق همواره نقش ایران و نیروهای هم‌پیمان این کشور در مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش را ستوده است.

ایران پیش از این تأکید کرده تا زمانی که خطر تروریسم در سوریه باشد و دولت سوریه از ایران بخواهد به کمک‌های خود به این کشور ادامه دهد، در سوریه باقی بماند. تهران همچنین تأکید کرده که کشوری مستقل است که سیاست‌های خود را بر اساس منافع ملی خود تعیین می‌کند و دیگران نمی‌توانند این کشور را مجبور به کاری کنند.

از سوی دیگر، دولت آمریکا بدون اجازه دولت سوریه و بی‌توجه به اعتراضات دمشق از سال ۲۰۱۴ حدود ۲۰۰۰ نیروی ویژه خود را برای کمک به گروه‌های افراطی در حال جنگ با دولت سوریه روانه این کشور کرده است.

استقرار نظامیان آمریکایی در حالی انجام می‌شد که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از حدود یک سال قبل‌تر «سیا» را مأمور اجرای یک برنامه مخفیانه با هزینه سالانه ۱ میلیارد دلار برای تسلیح و تجهیز شبه‌نظامیان در حال پیکار با دولت سوریه کرده بود.

نامه تهدیدآمیز سفیر آمریکا به شرکت‌های آلمانی شرکت کننده در پروژه «نورد استریم ۲»

به نقل از هفته نامه «اشپیگل»، «ریچارد گرنل»، سفیر آمریکا در آلمان بار دیگر به آلمان درباره در پیش گرفتن پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 هشدار داد.

گرنل در همین راستا نامه تهدید آمیزی به همه شرکت های آلمانی که در این پروژه مشارکت دارند نوشته است. به نوشته نشریه «بیلد» آلمان گرنل در این نامه شرکت های آلمانی را تهدید کرده است که اگر همچنان به مشارکت خود در این پروژه ادامه دهند آمریکا آن ها را تحریم می کند.

پروژه گازی «نورد استریم «۲ یک پروژه مشترک بین شرکت های روسی و اروپایی است که به رهبری شرگت گازپروم روسیه انجام می شود. این پروژه مدت طولانی است که به خاری در چشم آمریکا تبدیل شده است چرا که واشنگتن می خواهد گاز مایع خود را به اروپا بفروشد و این پروژه مانعی بر سر راه این مبادله تجاری است.

«»نورد استریم2» جریان انتقال گاز روسیه از جنوب سنت پترزبورگ تا سواحل آلمان از مسیر دریای بالتیک است. این پروژه در صورت تکمیل می‌تواند سالانه 55 میلیارد مترمکعب گاز را به اروپا ارسال کند که در مجموع «نورد استریم» و «نورد استریم2» سالانه 110 میلیارد مترمکعب گاز را به اروپا صادر می‌کند.

جریان نورد استریم از اوکراین عبور نمی‌کند و این از موضوعاتی است که ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی بسیار بر آن تأکید می‌کنند. این کشورها می‌گویند که روسیه تلاش می‌کند تا با تکمیل پروژه نورد استریم، درآمد اوکراین از این بخش را کاهش دهد، چراکه بخش عمده درآمد اوکراین، از خطوط انتقال گاز روسیه به اروپا تأمین می‌شود.

طول خط لوله نورد استریم 1200 کیلومتر است که تاکنون 370 کیلومتر آن کار گذاشته شده است که در واقع درصد قابل توجهی از پروژه انجام شده است. البته در طراحی نورد استریم ابزارهای انتقال دیگری وجود دارد که پروژه را تکمیل می‌کند. با این حال 49 درصد سهام این پروژه در اختیار اروپاییان است و آنها منافع مهمی را در این خصوص طراحی کرده‌اند که این بر به‌هم‌پیوستگی منافع روسیه و کشورهای اروپایی درگیر در این پروژه می‌افزاید.

آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی ازمنتقدان سرسخت این پروژه گازی هستند. در نوامبر گذشته سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در سخنانی اظهار داشت که ما هنوز همه ابزار لازم را به کار نبرده ایم که این پروژه را به صورت جدی تضعیف و یا متوقف کنیم. به گفته وی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از ابزار بسیار دیگری برای این منظور برخوردار است.

البته دخالت مستقیم سفیر آمریکا در برلین در این مناقشات بسیار غیر معمولی است. به نوشته نشریه «بیلد» آلمان گرنل این پروژه خط لوله انتقال گاز را ابزاری برای افزایش خطر روزافزون مداخلات روسیه می بیند.

گرنل همچنین این انتقاد را وارد می کند که این پروژه اتحادیه اروپا را در زمینه امنیت انرژی به روسیه وابسته می کند؛ در نتیجه شرکت هایی که در ساخت این پروژه گازی مشارکت دارند فعالانه امنیت اوکراین و اروپا را کاهش می دهند.

به نوشته نشریه بیلد آلمان گرنل این نامه تهدید آمیز را در هماهنگی با بسیاری از مقامات آمریکایی به بسیاری شرکت های آلمانی ارسال کرده است.

وزارت امور خارجه آلمان این اقدام گرنل را غیر قابل فهم ارزیابی کرده که با اقدامات دیپلماتیک منطبق نیست. البته وزارت خارجه آلمان رسما در این باره اظهار نظری نکرده است.

یک سخنگوی سفیر آمریکا در برلین گفته است که این نامه یک تهدید نیست بلکه پیغام آشکار سیاست آمریکا است.

دونالد ترامپ هم بارها انتقاد شدیدی به آلمان برای در پیش گرفتن این پروژه گازی وارد کرده است.

ترامپ چندی پیش در نشیت ناتو به شدت از روابط اقتصادی آلمان و روسیه و توافق بزرگ گازی و نفتی میان این دو کشور انتقاد کرد و آلمان را به مانند «اسیر» در دستان روسیه توصیف کرد.

واشنگتن قبلاً هم هشدار داده بود در صورتی که اجرای پروژه خط لوله «نورداستریم»ا دامه یابد کشورهای دخیل در این پروژه را تحریم خواهد کرد.

آمریکا در تلاش است صادرات گاز خود را به اروپا افزایش دهد و جای پای خود را در این منطقه محکم کند اما به دلیل دسترسی آسان اروپا به گاز روسیه و اختلاف قیمت زیاد بین گاز روسیه و آمریکا در اروپا که صرفه اقتصادی خرید گاز روسیه را برای اروپایی ها به شدت بالا می برد آمریکا مدت هاست که سیاست‌های خصمانه‌ای را علیه ورود بیشتر گاز روسیه به اروپا در پیش گرفته است.

 

پلیس فرانسه به معترضان شلیک کرد

خیابان‌های فرانسه باردیگر صحنه زد و خورد پلیس و معترضان جلیقه زرد شده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پلیس فرانسه در پاریس، پایتخت این کشور از گاز اشک‌آور برای پراکنده کردن معترضان استفاده کرد.

برخی شاهدان همچنین از شلیک گلوله‌های پلاستیکی توسط پلیس به سوی معترضان خبر داده‌اند.

معترضان جلیقه زرد در فرانسه در نهمین هفته متوالی اعتراضی خود نخست روبروی ساختمان وزارت اقتصاد جمع شدند و پس از آن به سمت دروازه نصرت پاریس حرکت کردند که در آن جا با پلیس درگیر شدند.

معترضان همچنین خواستار زندانی شدن الکساندر بنالا، همکار نزدیک امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه شدند که سال گذشته به گفته مقامات قضایی فرانسه در حمله به معترضان روز جهانی کارگر دست داشته است و حال نیز متهم اصلی سرکوب معترضان جلیقه زرد است.

اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه در نهمین هفته متوالی خود در برخی دیگر از شهرهای فرانسه نیز ادامه داشته است و در ابتدا در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت امانوئل ماکرون آغاز شد

سوریه: سناریوی رعب آور در راه است

«ویتالی نعومکین» رئیس مرکز شرق شناسی وابسته به آکادمی علوم روسیه و مشاور سابق نماینده ویژه سابق سازمان ملل در سوریه در گفتگویی با اسپوتنیک، درباره عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه ابراز نگرانی کرد و آنرا پوششی رعب آور دانست و اینکه پس از آن اقدامات تحریک آمیز مبنی بر بکارگیری سلاح شیمیایی از سوی دمشق رخ دهد و پس از آن به اهداف ایرانی در سوریه حمله شود و حتی فراتر آن، هدف را سرنگونی نظام سوریه دانست.

وی افزود: مثل این سناریوهای رعب آور وارد است و یکی از آنها ابراز تردید در اقدام ترامپ برای خروج از سوریه و خارج کردن همه نیروهای آمریکایی و نیز متحدانش است. پس از آن مجددا اقدامات تحریک آمیز بکارگیری سلاح شیمیایی شروع خواهد شد و آنرا به بشار اسد نسبت خواهند داد و آنگاه آمریکایی ها اهدافی در سوریه را هدف قرار می دهند و همه مواضعی که بیان می شود سرپوش است و هدف حمله به ایرانی ها و از سوی دیگر سرنگونی دولت سوریه است. این نگرانی نزد بسیاری از کارشناسان وجود دارد.

نعومکین در ادامه بیان کرد: معلوم نیست که در صورت خروج نیروهای آمریکایی چه کسانی جای آنها را پُر خواهند کرد. ما بعد از آن را نمی دانیم و اینکه آیا این خروج صد در صدی است را هم نمی دانیم. گفتگوهای بسیاری جدی جریان دارد اما اینکه چه طرفی جایگزین آمریکایی ها خواهد شد هم اکنون دشوار است که حرفی درباره آن بتوان زد.

وی تاکید کرد: به نظر من ارتش سوریه با حمایت روسیه دست به هرکاری خواهد زد تا اراضی شرق فرات تحت کنترل قرار گیرد زیرا از نظر اقتصادی منطقه مهمی است.

جلیقه زردها دارایی خود را از بانکهای فرانسه خارج میکنند

معترضین فرانسوی در ادامه واکنش‎های انتقادی خود به سیاست‎های اقتصادی دولت، دارایی‏‌های خود را از بانک‎های این کشور خارج خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، جلیقه ‌زردهای فرانسه در آستانه آغاز نهمین شنبه سیاه، از طرفداران خود خواستند در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت، ذخایر مالی خود را از بانک‌های این کشور خارج کنند.

به گفته یکی از معترضین، هدف از این اقدام، توسل به ابزارهای قانونی برای به چالش کشیدن دولت است چراکه با تضعیف نظام بانکی، دولت نیز تضعیف می‌شود.

معترضین جلیقه‌زرد به دنبال آن هستند که با اعمال فشار به دولت، از حق رای در تصویب قوانین جدید برخوردار شوند.

البته با توجه به اینکه سقف برداشت پول از بانک‌ها در طول روز مقدار ثابتی است؛ این اقدام جلیقه‌زردها آنگونه که انتظار می‌رود، کارآمد نخواهد بود.

با این حال، «برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه، دیروز برای سومین بار نسبت به گسترش بحران جلیقه زردها هشدار داد.

بر اساس اعلام وی، این بحران نرخ رشد اقتصادی کشور در ۳ ماه پایانی سال را کاهش می دهد.

لومر همچنین هشدار داد در صورت عدم پایان جنبش جلیقه زردها، فرانسه سال سیاهی را در عرصه تجارت بین الملل پیش رو خواهد داشت.

فرانسه از نیمه نوامبر سال گذشته میلادی صحنه اعتراضات و تظاهرات موسوم به جلیقه زردها است.

این اعتراضات در ابتدا علیه افزایش قیمت سوخت صورت گرفت، اما خیلی زود رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و معترضان خواستار استعفای امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور شدند

پلیس فرانسه برای مقابله و برخورد احتمالی با تظاهرات کنندگان اخیر در این کشور موسوم به جلیقه زردها ۸۰ هزار نیروی خود را به حالت آماده باش اعلام کرد.

بر اساس گزارش منابع خبری در اداره پلیس فرانسه قرار است ۵ هزار نیروی پلیس در پاریس مستقر شده و با تظاهرات کنندگان مقابله کنند.

رئیس پلیس فرانسه با اشاره به تداوم تظاهرات جلیقه زردها در روزهای شنبه و یکشنبه اعلام کرد: پیش بینی می شود که در این ۲ روز حدود ۶۰ هزار معترض در تظاهرات ها شرکت کنند.

فرانسه از نیمه نوامبر سال گذشته میلادی صحنه اعتراضات و تظاهرات موسوم به جلیقه زردها است.

این اعتراضات در ابتدا علیه افزایش قیمت سوخت صورت گرفت اما خیلی زود رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و معترضان خواستار استعفای امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور شدند.

عضو لابی براندازان رژیم ایران «اف.دی.دی» در دولت ترامپ سمت گرفت

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید «ریچاد گلدبرگ» که از اعضای لابی ضدایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی» (FDD) است را به عنوان «مدیر مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی ایران» منصوب کرده است.

گلدبرگ طرفدار براندازی نظام ایران است و قبلاً در یک جلسه استماع کنگره پیشنهاد داده بود استراتژی رونالد ریگان در قبال شوروی سابق برای فروپاشی نظام ایران به کار گرفته شود.

ریچارد گلدبرگ سابقاً مشاور برخی از نماینده‌های جمهوری‌خواه کنگره آمریکا برای تدوین برخی از طرح‌های تحریمی علیه ایران بوده است.

او به عنوان مذاکره‌کننده نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا، در تدوین طرح‌های قانونی برای تحریم بانک مرکزی ایران، قطع ارتباط ایران با سوئیفت و طرح‌هایی برای تحریم تمامی بخش‌های اقتصاد ایران نقشی فعال ایفا کرده است.

گلدبرگ اخیراً با انتشار مقاله‌هایی در رسانه‌های آمریکایی به دولت ترامپ پیشنهاد کرده بانک‌های مرکزی اروپا و اعضای هیئت مدیره سوئیفت در صورت تسهیل تجارت با ایران تحت تحریم قرار گیرند.

وی همچنین پیشنهاد کرده در صورتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمک‌های فنی به ایران را ادامه دهد آمریکا بایستی کمک‌های مالی به این نهاد بین‌المللی را کاهش دهد.

او، همان‌طور که از عضویتش در لابی FDD هم می‌توان استنباط کرد ارتباطات نزدیکی با اعضای حزب لیکود رژیم صهیونیستی دارد. خبرگزاری فارس چند ماه قبل از خروج ترامپ از برجام در گزارشی به بررسی نقش این موسسه در طراحی سیاست‌های ضدایرانی دولت ترامپ پرداخته بود.

فهرست حامیان مالی و موسسان این گروه که در سال ۲۰۱۱ منتشر شده نشان می‌دهد تقریباً تمام حامیان مالی و موسسان این موسسه از یهودیان شناخته‌شده آمریکایی هستند که روابط نزدیک و دیرینه‌ای با اسرائیل و به خصوص حزب «لیکود» به رهبری «بنیامین نتانیاهو» دارند.

حمله اسرائیل به فرودگاه دمشق

جنگنده‌های رژیم اسرائیل جمعه شب بار دیگر تلاش کردند تا مناطقی در حومه دمشق، پایتخت سوریه را هدف حمله قرار دهند.

به نوشته خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، ارتش سوریه در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد جنگنده‌های رژیم اسرائیل ساعت ۲۳:۱۵ (به وقت محلی) چندین موشک به سمت فرودگاه دمشق شلیک کردند. در پی این حمله، پدافند هوایی ارتش سوریه فعال شده و به گفته دمشق، اغلب موشک‌های مهاجم را ساقط کرده است.

در بخشی از بیانیه ارتش سوریه در مورد نتایج این حمله، آمده است: «تا این لحظه، خسارت محدود بوده است و تنها به یک انبار در فرودگاه آسیب رسیده است.»

همزمان یک منبع مطلع در وزارت حمل و نقل سوریه به سانا گفته است که با وجود حمله رژیم اسرائیل، پروازها در فرودگاه دمشق بر اساس برنامه قبلی در حال انجام است و اختلالی در فعالیت فرودگاه به وجود نیامده است.

ویدئوهایی که از لحظات اولیه این حملات منتشر شده، نشان می‌دهد که چندین انفجار در آسمان دمشق رخ داده است. به نوشته سانا، این انفجارها حاصل هدف قرار گرفتن موشک‌های مهاجم هستند.

حمله رژیم اسرائیل به دمشق ساعتی پس از آن صورت گرفت که گزارش‌هایی از پرواز سه جنگنده این رژیم در آسمان لبنان منتشر شد.

در یک ماه گذشته این دومین بار است که اسرائیلی ها تلاش می‌کنند فرودگاه دمشق قرار هدف قرار دهند. به گفته روسیه، در جریان حمله پیشین رژیم اسرائیل، سه هواپیمای مسافربری لبنانی که در نزدیکی فرودگاه در حال پرواز بوده‌اند، در معرض خطر قرار گرفته‌اند. اسرائیل یها چند ماه پیش با مخفی کردن جنگنده‌های خود پشت یک هواپیمای نظامی روس، موجب سقوط این هواپیما شدند.

روابط با ایران بیش از گذشته گسترش می‌یابد

به نقل از تاس «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر امور خارجه روسیه، تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را نشان دهنده ضعف آمریکا دانست.

معاون وزیر امور خارجه روسیه که در اندیشکده ریسینا دیالوگ، «Raisina Dialogue» سخنرانی می‌کرد، گفت: تاکنون هیچ مدرکی برای اثبات اتهامات علیه روسیه ارائه نشده است.

ریابکوف همچنین بر همکاری نزدیک میان روسیه با ترکیه و ایران در سوریه تاکید کرد و گفت: عامل اصلی همکاری روسیه با ترکیه و ایران در سوریه، نقش قابل توجه این کشورها در حل مسائل سوریه و به طور کلی در خاورمیانه است و روسیه همچنان به همکاری خود با کشورهای مذکور ادامه خواهد داد.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین به مسئله حل اختلافات مسکو و آنکار پس از سقوط جنگنده روسی توسط ارتش ترکیه در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و اظهار داشت: همچنین در روابط تاریخی روسیه و ایران دوره‌های دشواری وجود داشته، اما در حال حاضر همکاری‌های مثبت باعث حل مشکلات شده و روابط تهران و مسکو در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و انرژی بیش از گذشته گسترش خواهد یافت و ما با ایران در دریای خزر همکاری نزدیک داریم.

سرگئی ریابکوف همچنین افزود: گفت‌وگوهای مسکو با تمامی بازیگران درگیر در سوریه، از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا ادامه خواهد داشت و مسکو هیچ برنامه پنهانی ندارد.

معاون وزیر خارجه روسیه در پایان از تلاش چندکشور به رهبری آمریکا برای مانع تراشی در برابر تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه ابراز تاسف شدید کرد.

 

پلیس ۱۰۲ جلیقه‌زرد را در فرانسه بازداشت کرد

به نقل از آناتولی، در حالیکه جنبش اعتراضی به اوضاع اقتصادی فرانسه و سیاست‌ های دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور موسوم به جلیقه زردها در نهمین شنبه سیاه به برگزاری تجمعات خود ادامه دادند، پلیس از بازداشت دست‌کم ۱۰۲ نفر تا کنون خبر داده است.

در خیابان شانزه لیزه نیز تنش میان نیروهای پلیس و جلیقه‌ زردها بالا گرفت و منجر به درگیری شدیدی شد.

برخی شاهدان همچنین از شلیک گلوله‌ های پلاستیکی توسط پلیس به سوی معترضان خبر داده‌ اند.

معترضان جلیقه زرد در فرانسه در نهمین هفته متوالی اعتراضی خود نخست روبروی ساختمان وزارت اقتصاد جمع شدند و پس از آن به سمت دروازه نصرت پاریس حرکت کردند که در آن جا با پلیس درگیر شدند.

معترضان همچنین خواستار زندانی شدن الکساندر بنالا همکار نزدیک امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه شدند که سال گذشته به گفته مقامات قضایی فرانسه در حمله به معترضان روز جهانی کارگر دست داشته است و حال نیز متهم اصلی سرکوب معترضان جلیقه زرد به شمار می رود.

گفتنی است حدود ۲۸۷ هزار نفر از مردم فرانسه تحت عنوان «جلیقه زردها» سازماندهی شده‌ و از روز شنبه ۱۷ نوامبر سال گذشته میلادی در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر اعمال تعرفه اضافی بر سوخت دست به اعتراض زده اند.

جلیقه‌زردهای انگلیس هم به خیابان‌ها آمدند

به نقل از آسوشیتدپرس، صدها معترض انگلیسی که از جنبش جلیقه‌زردهای فرانسه الهام گرفته‌اند امروز شنبه در انگلیس راهپیمایی کردند. آنها به سیاست ریاضت اقتصادی دولت ترزا می نخست وزیر انگلیس که فقرا را تحت فشار بیشتری قرار می‌دهد اعتراض کردند.

معترضان لندنی با پوشیدن جلیقه‌های زرد رنگی که روی آنها نوشته شده بود «بریتانیا فروپاشیده است» در لندن راهپیمایی کردند و خواستار توجه دولت به مشکلات آنها به جای تمرکز بر مساله برگزیت شدند.

برخی معترضان فرانسوی نیز از این کشور به لندن آمده بودند تا در تظاهرات جلیقه زردهای انگلیس شرکت کنند. اریک سیمون 57 ساله که از نرماندی فرانسه به لندن آمده بود گفت همه کشورهای اروپایی باید به نبرد علیه ریاضت اقتصادی بپیوندند.

هدف حمله اسرائیل طولانی کردن بحران سوریه است

وزارت خارجه سوریه به حمله جدید رژیم اسرائیل به سوریه واکنش نشان داد.

به گزارش النشره، وزارت خارجه سوریه با ارسال دو نامه جداگانه به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل و نیز رئیس دوره ای شورای امنیت به حمله شب گذشته رژیم اسرائیل به سوریه واکنش نشان داد.

در این نامه ها آمده است: این حملات ناجوانمردانه در راستای تلاش های متوالی اسرائیل برای طولانی کردن بحران سوریه و جنگ تروریستی که سوریه در معرض آن قرار دارد و نیز بالابردن روحیه تروریستهای باقیمانده مزدور این رژیم است. همچنین این تلاشی از سوی اسرائیل برای فرار از مشکلات فزاینده داخلی اش است.

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: اگر حمایت سیاسی، نظامی و رسانه ای آمریکا نبود، اسرائیل به تجاوزات خطرناک خود ادامه نمی داد. کشورهای معروف در شورای امنیت نوعی مصونیت از هرگونه بازخواستی برای این رژیم ایجاد کرده اند و این سبب ادامه تروریسم دولتی و تهدید صلح و امنیت منطقه و جهان از سوی این رژیم شده است. سوریه مجددا از شورای امنیت خواست که به مسئولیت خود در حفظ صلح و امنیت بین المللی عمل کند و اقدامات فوری و کوبنده برای ممانعت از تکرار این تجاوزات اسرائیل به عمل آورد و اسرائیل را وادار به احترام به قطعنامه ها کند.

یک سیاستمدار کُرد: آمریکا برای شکست مذاکرات کردها با دمشق تلاش می‌کند

ریزان حدو در گفت‌وگو با خبرگزاری ریانووستی گفت مطلع شدم که جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، پیام‌های به اداره خودمختاری در مناطق کردنشین در شمال سوریه فرستاده و به آنها توصیه کرده است برای مذاکرات با دمشق عجله نکنند و به آنها وعده داده که تغییراتی به زودی به نفع کردها رخ خواهد داد به ویژه پس از نشست ناتو که فوریه برگزار خواهد شد.

جفری در پیام‌های خود همچنین موضوع بستن حریم هوایی در شمال سوریه را مطرح کرده است.

سیاستمدار کُرد اظهارات جفری را بسیار نگران کننده خواند و خواستار هوشیاری و احتیاط در قبال آن شد.

حدو به مذاکره کنندگان کُرد درباره هرگونه تاخیر در تصمیم‌گیری هشدار داد و گفت تاخیر در تصمیم‌گیری به نفع شورای دموکراتیک سوریه(شاخه سیاسی ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه) و خودمختاری کردی نیست.

وی با ابراز تاسف گفت هنوز بخشی از رهبران کردها در انتظار ایجاد تغییراتی در تصمیمات آمریکا است.

حدود در عین حال تاکید کرد مذکرات کردها با دولت سوریه همچنان در فضاهای مثبت ادامه دارد.

دعوت پامپئو از نتانیاهو برای شرکت در کنفرانس بین المللی ضد ایرانی در لهستان

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل دعوت کرد تا در کنفرانس ضد ایرانی ـ که 13 فوریه در ورشوی لهستان برگزار می شود ـ شرکت کند.

قرار است، تعدادی از وزیران امور خارجه کشورهای عربی نیز در این کنفرانس مشارکت داشته باشند.

یک مقام اسرائیلی گفت، نتانیاهو هنوز تصمیمی برای شرکت در این کنفرانس نگرفته است.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه از برگزاری یک نشست بین‌المللی با تمرکز بر نفوذ و نقش‌آفرینی منطقه‌ای ایران در ورشوی لهستان خبر داد.

پامپئو در گفت وگو با فاکس‌نیوز با بیان اینکه «ما ده‌ها کشور را از سرتاسر جهان گرد هم خواهیم آورد» عنوان کرد، این نشست در روزهای 13 و 14 فوریه (24 و 25 بهمن) در لهستان برگزار خواهد شد.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، «کشورها در کنار هم خواهند آمد تا بر ثبات خاورمیانه، صلح و آزادی و امنیت در منطقه تمرکز کنند که شامل این عنصر مهم است که اطمینان حاصل کنیم ایران یک [نقش‌آفرین] بی‌ثبات‌کننده نباشد.»‌

ترکیه تانک‌های خود را به مرز سوریه اعزام کرد

ارتش ترکیه جمعه (۲۱ دی) تجهیزات نظامی سنگینی به منطقه مرزی این کشور با سوریه گسیل کرد.

روزنامه «یِنی شفق» ترکیه نوشت که ارتش ترکیه یک قطار حامل تجهیزات سنگین از قبیل تانک و خودروهای زرهی را از شهر «دِرینجه» واقع در استان «کوجا ائلی» به استان مرزی «غازی عینتاپ» ارسال کرده است.

به گفته این روزنامه ترکیه، قطار مذکور علاوه بر تانک و ادوات نظامی حامل نیروهای ارتش این کشور بوده و محموله‌ها و نیروها را در استان مذکور تخلیه کرده و این تانک‌ها و نیروها مستقیما به مرز سوریه ارسال شده‌اند.

ارتش ترکیه از زمان اعلام قصد این کشور برای انجام عملیات نظامی علیه شبه نظامیان کُرد مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه، تجهیزات و نیروهای زیادی به منطقه اعزام کرده است.

ترکیه طی سال‌های گذشته به کمک عناصر مسلح سوری تحت الحمایه خود، دو عملیات مسوم به «سپر فرات» و «شاخه زیتون» علیه این شبه نظامیان انجام داده است.

دیدار «پامپئو» با شاه بحرین در منامه، رعایت حقوق بشرت بخوره تو سر ایران!

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا وارد منامه، پایتخت بحرین شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین (بنا)، پامپئو امروز جمعه (۲۱ دی) در کاخ «القضیبیه» مورد استقبال «حمد بن عیسی آل خلیفه»، شاه بحرین قرار گرفت و دو طرف با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش، پامپئو و بن عیسی در مورد مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و تقویت روابط بین منامه و واشنگتن رایزنی کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا این هفته سه شنبه (۸ ژانویه) سفر دوره‌ای خود به منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا را آغاز کرد و بعد از عراق، عربستان سعودی و مصر وارد بحرین شد.

پامپئو دیروز در مصر علیه ایران اتهاماتی مطرح کرد و امروز جمعه نیز در مصاحبه با «فاکس‌نیوز» از برگزاری نشست بین‌المللی با محوریت ایران و غرب آسیا در روزهای سیزدهم و چهاردهم فوریه به میزبانی لهستان خبر داد.

پامپئو در این سفر از رژیم بحرین بسیار تمجید کرد و کمترین اشاره ای به نقض سیستماتیک حقوق بشر در این کشور اشغال شده توسط عربستان نکرد.

تروریست های سوری: کشورهای عربی ما را مانند «دستمال كاغذی» دور انداختند

امارات عربی متحده ششم دی ماه جاری پس از هفت سال سفارت خود را در سوریه مجددا بازگشایی کرد.

این اقدام و به تبع آن تأکید بحرین بر ادامه فعالیت سفارت منامه در دمشق و در کنار آن اعلام منابع خبری مبنی بر تلاش عربستان سعودی برای بازگشایی سفارت خود در سوریه خشم معارضان سوری را به همراه داشته است.

روزنامه الاخبار لبنان امروز شنبه به نقل از یکی از چهره‌های سرشناس مخالف سوریه گزارش داد که «تاریخ تکرار می‌شود. همان گونه که بسیاری پیش‌بینی می‌کردند عربهای [حاشیه] خلیج [فارس] ما را مانند دستمال کاغذی دور انداختند».

این مخالف سوری در جریان نشست با شماری از سرکرده‌های گروههای تروریستی گفت: [عربهای حاشیه خلیج فارس» به خاطر اینکه نتوانستند با جنگ نظام بشار اسد را سرنگون کنند به ما می‌گویند که از امروز به بعد، نیازی به شما نداریم و راههای دیگری برای رسیدن به اهدافمان داریم».

الاخبار می‌گوید که در این نشست این معارض به شدت از بازگشایی سفارت امارات در دمشق انتقاد کرد و گفت: «زمانی که خبرهایی درباره قصد امارات برای بازگشایی سفارتش در دمشق به دست ما رسید، سریعا نزد میانجیهای بین ما و اماراتیها رفتم، ولی آنان پاسخ شفافی به من ندادند».

وی در ادامه اعلام کرد: «همین مسئله باعث شد نزدیک واسطه سعودی بروم و از او بخواهم که درباره این موضوع توضیح بدهد. او نیز با تکبر و غرور به من گفت این مسائل در تخصص شما نیست و ارتباطی به شما ندارد».

این معارض سوری که در استانبول حضور دارد، همچنین اعلام کرد: «بعدا فهمیدیم که تصمیماتی بدون مراجعه به ما اتخاذ شده و این تصمیمها مربوط به خروج سربازان آمریکایی از سوریه بوده است».

وی در پایان تصریح کرد: «ترکیه نیز از آمریکا چراغ سبز مداخله نظامی در سوریه را گرفته است و اینکه ائتلاف عربی روابط خود را با [بشار] اسد [رئیس جمهور سوریه] از سر بگیرد».

«یحیی العریضی» عضو هیئت عالی مذاکره کنندگان معارض سوری پیشتر از اقدام امارات در بازگشایی سفارت خود در سوریه انتقاد کرده بود.

العریضی مدعی شد که این اقدام امارات در راستای افزایش نقش جمهوری اسلامی ایران است، نه تضعیف آن.

در همین ارتباط، «فیصل قاسم» مجری سوری شبکه الجزیره قطر که از جمله معارضان دولت سوریه به شمار می‌رود، اواسط مرداد سال 1396، گفته بود، معارضانی که با حمایت کشورهای خارجی زندگی میکنند، معارض نیستند.

وی همچنین تصریح کرد که این معارضان نه نماینده ملت سوریه اند، و نه نماینده هیچ آرمانی، و در واقع این افراد «نماینده خودشان هم نیستند، بلکه فقط نماینده منافع حامیانشان هستند… و اگر نگوییم دستمال توالت هستند، ولی بسیار شبیه دستمال کاغذی هستند».

دولت راست افراطی برزیل رسما علیه مادورو بیانیه صادر کرد

دولت رایت افراطی برزیل در بیانیه ای ضمن مخالفت با دوره جدید ریاست جمهوری نیکلاس مادورو اعلام کرد که رئیس کنگره ونزوئلا که تحت هدایت مخالفان است را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این موضع گیری دولت برازیلیا در حالی به طور رسمی اعلام شده است که نیکلاس مادورو پنجشنبه گذشته برای بار دوم به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا سوگند یاد کرد.
آغاز دور جدید ریاست جمهوری مادورو موجب تحرکات جدید مخالفان آمریکائی داخلی و خارجی وی شده است به طوریکه خوان گیدو پرو پرو امپریالیست رئیس جدید کنگره ونزوئلا خواستار کناره گیری مادورو از سمت ریاست جمهوری شده و از مخالفان پرو امپریالیستی ونزوئلایی خواست تظاهرات ها علیه دولت کاراکاس را آغاز کنند.
خوان گیدو چند روز پیش اعلام کرده بود که آماده است سمت ریاست جمهوری را با یک برنامه موقت برعهده بگیرد!!!!!
ژایر بولسونارو رئیس جمهوری جدید برزیل پیشتر در رقابت های انتخاباتی و همچنین آغاز فعالیتش در سمت ریاست جمهوری بارها علیه دولت چپگرا و مردمی مادورو موضع گیری کرده بود. در این میان امپریالیسم آمریکا بر حمایت ها و کمک دولت شبه فاشیستی بولسونارو با هدف تشدید فشارها علیه دولت کاراکاس حساب ویژه ای باز کرده است.

حزب الله محور رایزنی های «دیوید هیل» با مقامات لبنانی

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی قرار است در جریان نشست های خود با مقامات بلند پایه لبنان در خصوص «نگرانی های کشورش درباره فعالیت های حزب الله» رایزنی کند.

به گزارش روسیا الیوم، «دیوید هیل» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی قرار است با مقامات ارشد لبنان از جمله میشل عون رئیس جمهور، نبیه بری رئیس پارلمان و سعد الحریری نخست وزیر و هم چنین ژوزف عون فرمانده ارتش لبنان دیدار کند.

بر اساس اعلام سفارت آمریکا در بیروت، قرار است دیوید هیل در خصوص مسائل منطقه با مسئولان لبنانی رایزنی کند.

هم چنین بر اساس گزارش های منتشر شده، این مسئول آمریکایی در خصوص نگرانی های کشورش درباره فعالیت های حزب الله لبنان و تونل های منتسب به این حزب در نزدیکی اراضی اشغالی رایزنی خواهد کرد.

وی هم چنین روز گذشته با «ولید جنبلاط» رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان دیدار کرد.

اعتماد روسیه به غرب بزرگترین اشتباه بود

رئیس کمیته صنایع نظامی پارلمان روسیه پس از دیدار با نمایندگان پارلمان آلمان در گفتگویی اظهار داشت که بزرگترین اشتباه روسیه اعتماد بیش از حد به غرب بوده است.

«ولادیمیر گوتنوف» رئیس کمیته‌ صنایع نظامی پارلمان روسیه که به همراه تعداد دیگری از نمایندگان دوما به منظور دیدار با همتایان خود در پارلمان آلمان به این کشور سفر کرده بود، مناسبات دوجانبه برلین- مسکو را مثبت و روبه رشد قلمداد کرد.

گوتنوف در گفتگو با اسپوتنیک درباره روابط دو کشور آلمان و روسیه اظهار داشت: مسکو و برلین همواره از مناسبات قابل قبولی برخوردار بوده اند. دو کشور سعی دارند در عین حال روابط خود در زمینه های مختلف را ارتقا دهند.

رئیس کمیته نظامی پارلمان روسیه در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به پروژه گازی نورد استریم ۲ و مخالفت های آمریکا با تحقق این پروژه خاطرنشان کرد: آلمان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی همواره از تحقق پروژه نورد استریم ۲ حمایت کرده اند که اقدامی درخور توجه است.

وی در ادامه با انتقاد از سیاست های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در مسائل بین المللی و بعضا در پروژه های اروپایی گفت: بزرگترین اشتباه روسیه اعتماد بیش از حد به غرب بود که باید این اشتباه را جبران کرد.

 

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: