پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

در سوریه می مانیم،نظام ایران را سرنگون می کنیم

t6

در سوریه می مانیم،نظام ایران را سرنگون می کنیم

 

راشیا تودی

ترجمه آزاد از سیما صابر

در حالی که پرزیدنت ترامپ در ماه دسامبر سال گذشته خروج و عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را اعلام کرد وزیر خارجه پمپئو و مشاور امنیتی رئیس جمهور آمریکا بولتون بر ماندن نیروهای نظامی آمریکا در سوریه تاکید کردند.

در عین حال آنان بر تغییر رژیم دولت جمهوری اسلامی ایران پافشاری بیشتری میکنند.

برخلاف ادعای دونالد ترامپ مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از سوریه که حضورشان در این کشور عملاً زیر پا نهادن قوانین بین المللی است وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ به خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه فکر هم نمی کند.

 

سفر مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا و رئیس سابق سازمان cia به خاورمیانه در همین رابطه صورت می گیرد پمپئو قصد دارد به همکاران و متحدان آمریکا در خاورمیانه و کشورهای عربی این اطمینان خاطر را بدهد که آمریکا خود را در مقابل مسائل و مشگلات منطقه مسئول احساس کرده و این تصور که آمریکایی ها آنها را تنها خواهند گذاشت غلط است.

پمپئو در سخنرانی خود ادعا کرد که اگر آمریکا نیروهای خود را از سوریه خارج کند هرج و مرج در این کشور ایجاد خواهد شد. آمریکا و نیروهای نظامی اش تازمانیکه تروریسم در منطقه به طور کلی نابود نشده و ریشه کن نشود باقی خواهند ماند.

پمپئو تأکید کرد که نیروی هوایی آمریکا در آینده نیز همچنان به پرواز ها و بمباران های خود در سوریه و یمن ادامه خواهد داد.

بمباران های آمریکا و عربستان در یمن بر علیه حوثی ها و ارتش یمن منجر به نابودی ۱۵ هزار نفر، ایجاد بحران گرسنگی گسترده و بیماریهای واگیری شده است.

آمریکا در این جنگ به طور کامل از دولت عربستان سعودی حمایت کرده و در کشتار مردم یمن مستقیماً شرکت کرده است، پمپئو اطمینان داد که حمایت خود از عربستان در جنگ یمن را همچنان ادامه خواهد داد.

مایک پمپئو در سخنان اخیر اش در مصر جهان اسلام بدون شیعیان را مورد خطاب قرار داده است، در سال ۲۰۰۹ پرزیدنت اوباما نیز در قاهره دست به سخنرانی زد موضوع سخنرانی اوباما اما کاملا با سخنرانی پمپئو متفاوت بود، اوباما تا حدودی از جهان اسلام و حتی دولت ایران دل جوئی کرد و معذرت خواهی کرد که کشورش در امور خاورمیانه دخالت های نادرستی را انجام داده است.

سخنرانی پمپئو برخلاف سخنان اوباما تاکید خود را بر اینکه

«دوران معذرت خواهی آمریکا و خجالت کشیدن این کشور از دیگر کشور ها سپری شده است»

قرار داده بود.

پمپئو در سخنرانی اش مدعی شد که

«دخالت های آمریکا در خاورمیانه نه به دلیل اشغالگری و تجاوز صورت گرفته بلکه برای آزادی و دمکراسی بوده است.»

در هفته های گذشته به بولتون مشاور امنیتی ترامپ نیز به اسرائیل سفر کرد تا در آنجا به سران رژیم اسرائیل اطمینان دهد که عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه در عرض ۳۰ روز صورت نخواهد گرفت و احتمالاً یک نقشه راه و برنامه زمانی چهار ماهه را برای این کار باید در نظر داشت.

 

او در توییتر اعلام کرد که در دیدارش با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ریاست سازمان جاسوسی اسرائیل موساد بر سر این نقطه توافق شده است که همکاری های مشترک خود را برای جلوگیری از فعالیت‌های ایران در منطقه هرچه بیشتر متمرکز کنند.

در ضمن بولتون تاکید کرد که نیروهای آمریکایی در پایگاه التنف در سوریه که توسط آمریکا اشغال شده است همچنان باقی خواهند.

بولتون عملا تمام درها را برای ارتش آمریکا باز گذاشت و در توییتر نوشت «ما در آینده از سوریه خارج خواهیم شد اما زمان خروج نیرو هایمان و محدوده ی فعالیت های نظامی مان را خودمان تعیین میکنیم و تابع هیچ نقشه از پیش ریخته شده ای و زمان بندی قبلی نیستیم».

مشاور امنیتی رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که برنامه آمریکا که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و هدفش سرنگونی پرزیدنت بشار اسد در سوریه می باشد همچنان به قوت خود باقی است عقب‌نشینی و باقی ماندن نیروهای امریکایی در سوریه تابع این برنامه می باشد، جان بولتون در ادامه گفت که مهم‌ترین هدف آمریکا سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی در ایران است.

این هدف مهم یعنی سرنگونی رژیم ایران را نیز با متحدین خود در میان گذاشته و با همکاری آنها در منطقه آنرا به انجام خواهیم رساند.

t7

انتخاب ریچارد گلدبرگ به عنوان رئیس «سازمان مبارزه با سلاح های کشتار جمعی ایران» نیز در همین رابطه صورت گرفته است گلدبرگ رئیس سابق «انجمن بنیاد دفاع از دموکراسی ها» که قبلا نیز مقالاتیدر مورد مقابله با سیاست های ایران در منطقه منتشر کرده بود در مقاله ای تاکید کرده است که با انتخاب ترامپ وقت آن رسیده است که دونالد ترامپ حمله مستقیم خود را به سپاه پاسداران ایران آغاز کند.

t8

مارک دوبویتز ریاست جدید «انجمن بنیاد دفاع از دموکراسی ها» نیز با حمایت از گلدبرگ بر این نکته تأکید دارد: انتخاب گلدبرگ به عنوان ریاست مبارزه با سلاح های کشتار جمعی ایران یک انتخاب بی نظیر است که می تواند در مبارزه علیه ایران در منطقه و سرنگونی رژیم ایران بسیار مفید واقع شود.

بر اساس اطلاعاتی که در فضای مجازی منتشر شده است ریچارد گلدبرگ حتی تلاش نموده است که برکارمندانی که خواستار ادامه توافق اتمی با ایران بودند فشار آورده و حتی آنان را مجبور به استعفا نماید. گلدبرگ و دبویتز بر سختگیری تحریم های علیه ایران تاکید کرده و خواستار گسترش بیشتر این تحریم هادر تمامی ابعاد زندگی مردم ایران هستند.

گلدبرگ معتقد است که امریکا باید از این تجربه که دخالت در عراق برای سرنگونی صدام حسین اشتباه بوده و یا کودتای ۲۸ مرداد در ایران و یا دخالت در لیبی کار درستی نبوده است کاملا دست شسته و ظرفیت خود را برای تغییر رژیم های مخالف در سراسر جهان به طور کامل به کار گیرد.

گلدبرگ برای مثال بر دخالت گسترده و فعال هیلاری کلینتون وزیر وقت امورخارجه آمریکا در سرنگونی دولت قانونی لیبی و دخالت در جنگ لیبی تاکید می کند و آن را یک نمونه موفق ارزیابی می‌کند.

او از کتاب هیلاری کلینتون در مورد جنگ لیبی نقل قول می آورد که:

«پادشاه ایران محمدرضا پهلوی تاج و تخت پادشاهی خود را مدیون کودتای ۲۸ مرداد که توسط دولت آیزنهاور و آمریکا صورت گرفت می‌باشد آن هم در مقابل نخست وزیری که در یک پروسه آزاد و دموکراتیک انتخاب شده بود اما سیاستی نسبتا دوستانه نسبت به کمونیست‌ها داشت».

t9

رائول مارک

رائول مارک

رائول مارک و «ری تاکیه» از شورای روابط خارجی در سال ۲۰۱۷ با انتشارمقاله ای در «انجمن بنیاد دفاع از دموکراسی ها» و واشنگتن پستنقشه راهی را تدوین کرده است که نشان می‌داد چگونه دولت ترامپ می‌تواند به تغییر رژیم در ایران دست یابد او با تأکید بر این نکته که باید حساسیت وسیعی روی نقض حقوق بشر در ایران ایجاد کرده و این موضوع را به نوک تیز سیاست امریکا علیه رژیم تبدیل کنیم، او تاکید می کند که در ایران پتانسیل بزرگی مانند جنبش سبز موجود است و بر همین اساس می بایستی بر روی حقوق انسانی، شکنجه و زندانیان سیاسی و زنان و کارگران تاکیدی جدی داشت. آنها در وال استریت ژورنال نوشتند:

«آمریکا باید توجه خود را به تاریخ ایران و تجربیات سرنگونی اتحاد جماهیر شوروی متمرکز نماید به احتمال زیاد رژیم جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی در داخل کشور از شرایط بدتر و ضعیف تری از رژیم شوروی در دوران فروپاشی خود برخوردار است».

t10

ری تاکیه

ری تاکیه

 

دسته‌بندی شده در: سیاسی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: