پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

بیانیه رسمی دولت انقلابی کوبا: توطئه امپریالیستی علیه ونزوئلا را فورا قطع کنید.

ص8

رئیس جمهور کوبا «میگل دیاز- کانال برمودس» اعلام میکند: «استقلال خلقهای ماست که امروز تعیین کننده است، ما از حق طبیعی کشور دوست و برادر مان در تعیین سرنوشت خود حمایت می کنیم، این به معنی دفاع از کرامت انسانی همگان است»

بیانیه رسمی دولت انقلابی کوبا: توطئه امپریالیستی علیه ونزوئلا را فورا قطع کنید.

ص2

 

دولت انقلابی کوبا با قاطعیت تمام تلاش برای سرنگونی دولت ونزوئلا توسط ایالات متحده آمریکا و نصب یک دولت ساختگی کودتائی را بشدت محکوم می کند و حمایت قاطع و بدون قید و شرط خود را از دولت قانونی نیکولاس مادور اعلام می کند.
دلایل واقعی این عملیات علیه ونزوئلا، کنترل منابع عظیم طبیعی این کشور متحد و نابودی پروسه ی رهایبخش و ارزش های مترقی این کشور و مقابله با روند دفاع از عزت این قاره است.
رئیس جمهور کوبا «میگل دیاز- کانال برمودس» اعلام میکند: «استقلال خلقهای ماست که امروز تعیین کننده است، ما از حق طبیعی کشور دوست و برادر مان در تعیین سرنوشت خود حمایت می کنیم، این به معنی دفاع از کرامت انسانی همگان است»

رئیس جمهور کوبا «میگل دیاز- کانال برمودس»

دیگر تلاش های  امپریالیسم را نباید به فراموشی سپرد، کودتای نظامی ۲۰۰۲ و کودتای نفتی ۲۰۰۳، تلاش توطئه گرانه و ارتجاعی آمریکا برای جا انداختن این دروغ که «ونزوئلا یک تهدید غیر عادی برای امنیت و سیاست خارجی آمریکا است».اقدامات یک جانبه برای بی ثباتی ونزوئلا ودرخواست علنی اجرای کودتای نظامی علیه دولت قانونی این کشور و تهدید دولت ونزوئلا توسط رئیس جمهور ایالات متحده برای استفاده از گزینش حمله نظامی به این کشور و سو قصد به جان پرزیدنت مادورو در ۴ آگوست ۲۰۱۸.
رفتار گروهی از کشورهای عضو پیمان کشورهای آمریکا (او آ اس) نشان‌دهنده نقش شرم آور آنها و ناتوانی شان در اجرای یک طرح براندازی یا «رژیم چنج» می باشد که با توجه به مقاومت سرسختانه خلق ونزوئلا و پافشاری آنها بر خواسته خود برای دفاع از حقوق بین المللی استقلال کشورها  وحاکمیت ملیشان محموم  به شکست است.

 

granma.cu

Havanna, 23. Januar 2019

مجموعه ای از اخبار ونزوئلا:

مردم ونزوئلا برای حمایت از مادورو به خیابان ها آمدند

به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه خوان گوآیدو رئیس پارلمان ونزوئلا و رهبر مخالفان دولت، خود را رئیس جمهور موقت این کشور خواند و برخی کشورها از جمله برزیل، کلمبیا و پارگوئه از وی حمایت کردند، مردم این کشور با برگزاری راهپیمایی در خیابان های کاراکاس، حمایت خود را از نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا نشان دادند.
تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «گوآیدو غاصب». برخی از آنها نیز پیراهن هایی با عکس هوگو چاوز رئیس جمهور پیشین ونزوئلا بر تن کرده بودند.
سِدِر، دانشجوی شرکت کننده در این راهپیمایی گفت: «امروز نسل جوان بولیواری (اشاره به سیمون بولیوار، رهبر جنبش استقلال‌طلبانه آمریکای جنوبی)، چاوزی (اشاره به هوگو چاوز رئیس جمهور پیشین ونزوئلا) و ونزوئلایی فرآیندی را دنبال می کند که نیکلاس مادورو رهبری آن را در دست دارد. ما جوانان برای بیان حاکمیت ملی، آزادی و دموکراسی، امروز به خیابان های کاراکاس آمده ایم تا از انقلاب بولیوار دفاع کنیم».
هرناندز، زن جوان شرکت کننده در این راهپیمایی که خود را کارمند رسمی معرفی کرد، گفت: «من قلباً یک انقلابی هستم و به این موضوع ایمان دارم؛ زیرا برای کشورم کار می کنم. من به اینجا آمده ام تا به رئیس جمهور مادورو و همه مردم ونزوئلا نشان دهم باید از این فرآیند حمایت کنیم».
ماچادو ،کارمند رسمی دولت ونزوئلا نیز گفت: «آنچه در ونزوئلا اتفاق می افتد به مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا مربوط نیست . وی هیچ کاری با ما فقرا ندارد. مایک پنس هر کاری را که رئیس جمهور ما انجام می دهد، دوست ندارد».

پمپئو: مادورو کناره گیری کند وگرنه آمریکا حمله نظامی خواهد کرد

وزیر خارجه آمریکا از رئیس جمهور قانونی ونزوئلا خواست از قدرت کناره گیری کند و گرنه با گزینه نظامی مواجه خواهد شد.

به گزارش راشاتودی، «مایک پمپئو» وزیر خارجه رژیم آمریکا خواستار کناره گیری «نیکلاس مادورو» از ریاست جمهوری ونزوئلا و کمک ارتش این کشور به تلاش هایی شد که به ادعای وی برای بازسازی دموکراسی در حال انجام است.

پمپئو در ادامه اظهاراتش گفت اگر مادورو از قدرت کناره گیری نکند و دست به هر گونه اقدام علیه اعضای کنگره ملی ونزوئلا بزند، تمام گزینه ها از جمله گزینه نظامی روی میز است.

در همین حال برخی کشورهای آمریکای لاتین از جمله برزیل با به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا، موضع آمریکا را در خصوص تحولات اخیر این کشور اتخاذ کرده اند.

روز چهارشنبه دقایقی پس از آنکه رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهور این کشور خواند؛ آمریکا اعلام کرد که وی را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

گفتنی است پیش از آغاز اعتراضات امروز نیز «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به صراحت از مخالفان حمایت کرده و در یادداشتی در وال‌استریت ژورنال نوشت: آمریکا قویا از پارلمان و گوایدو رئیس آن حمایت می‌کند.

ونزوئلا روابط سیاسی خود با آمریکا را قطع کرد آمریکایی ها ۷۲ ساعت وقت دارند ونزوئلا را ترک کنند!

فرمانده نیکلاس مادورو رئیس جمهور منتخب و قانونی ونزوئلا اعلام کرد پس از تلاش برای سرنگونی غیر قانونی دولت منتخب مردم ونزوئلا و موضع‌گیری آشکار امپریالیسم تجاوز آمریکا بر علیه رای مردم ونزوئلا، دولت تصمیم گرفت تمامی روابط دیپلماتیک خود را با ایالات متحده آمریکا قطع کرده و به سفارتخانه آمریکا اعلام کرد که دیپلمات‌های این کشور در ارز ۷۲ ساعت بایستی خاک ونزوئلا را ترک کنند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور منتخب و مردمی ونزوئلا اعلام کرد که تنها مردم این کشور هستند که می‌توانند رئیس جمهور کشورشان را انتخاب کنند و نه هیچ دولت خارجی لازم به یادآوری است که نیکلاس مادورو در انتخابات سال گذشته که با نظارت بین المللی کشورهای بی طرف برگزار شد با کسب نزدیک به ۶۸ درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهور قانونی کشور ونزوئلا از سوی مردم این کشور انتخاب گردیده است.

رئیس جمهور بولیوی اوو مورالس رسماً حمایت خود و کشورش را از مردم و دولت ونزوئلا در این شرایط سخت اعلام کرد و تاکید کرد که تنها نیکلاس مادورو رئیس جمهور منتخب ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور قانونی این کشور به رسمیت می شناسند.

گوایدو که رئیس کنگره ونزوئلا است، با ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور خودخوانده موقت، باعث ایجاد آشوب در خیابان های ونزوئلا شده است. وی اعلام کرده است که به عنوان رئیس جمهور موقت و با حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا، به منظور برگزاری انتخابات، قدرت را در دست می گیرد.

دولت مکزیک نیز اعلام کرد که تنها نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا می شناسد.

سخنگوی وزارت خارجه مکزیک روز چهارشنبه اعلام کرد که هیچ تغییری در موضع کشورش نسبت به دولت قانونی ونزوئلا صورت نگرفته است.

دولت جدید چپگرای مکزیک، سیاست خارجی خود را بر اساس عدم مداخله در امور داخلی دیگران بنیان نهاده و مسیر متفاوتی را نسبت به دیگر کشورهای منطقه که خواستار کناره گیری مادورو از قدرت هستند، در پیش گرفته است.

دولت های برزیل و کلمبیا روز چهارشنبه اعلام کردند که «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسند.

این اعلام حمایت از گوایدو پس از آن اتفاق افتاد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتشار بیانیه ای ریاست جمهوری خودخوانده رهبر مخالفان ونزوئلا را به رسمیت شناخته و اعلام کرد که ایالات متحده از تمام توان اقتصادی و سیاسی خود برای برقراری دموکراسی در ونزوئلا حمایت خواهد کرد.

دولت‌های شیلی و پرو از متحدین آمریکا در آمریکای لاتین بوده و روسای جمهور آنها حامیان مستقیم سیاست‌های ترامپ در آمریکای لاتین می‌باشند از مجمع ملی به عنوان رئیس‌جمهور جدید حمایت کردند. دولت های برزیل اکوادور و کلمبیا نیز قبلاً حمایت خود را از خوان گوایدو اعلام کرده بودند.

حزب کمونیست ونزوئلا حمایت کامل خود را از دولت ونزوئلا رئیس جمهور این کشور نیکلاس مادورو اعلام کرد و از هواداران خود خواست برای مقابله با راستگرایان امپریالیستی در کشور به خیابان بیایند.

پمپئو: دیپلمات هایمان را از ونزوئلا خارج نمی کنیم

وزیر خارجه آمریکا گفت کشورش قصد ندارد دیپلمات های خود را از کاراکاس خارج کند.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اعلام قطع روابط دیپلماتیک با واشنگتن از سوی دولت «نیکلاس مادورو» با خروج دیپلمات های کشورش از ونزوئلا مخالفت کرد.

وی با انتشار بیانیه ای مدعی شد دیپلمات های آمریکایی در ونزوئلا خواهند ماند زیرا کسی که از قطع روابط دیپلماتیک سخن گفته، مشروعیت قانونی ندارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از ارتش و نیروهای امنیتی ونزوئلا خواست به حمایت از شهروندان هموطن خود و نیز شهروندان خارجی حاضر در این کشور ادامه دهند.

وی در ادامه هشدار داد آمریکا در صورتی که امنیت و سلامت ماموریت دیپلماتیک و نیروهای وابسته به سفارت این کشور در کاراکاس به خطر افتد، اقدام لازم را برای پاسخگویی انجام خواهد داد.

ساعاتی پیش رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد این کشور روابط دیپلماتیک خود را با آمریکا قطع کرده و به دیپلمات های آمریکایی ۷۲ ساعت برای ترک خاک کشورش مهلت داد.

دخالت‌های آمریکادرونزوئلا،نقض منشورسازمان ملل

ریک استرلینگ کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشاتودی گفت: اقدامات آمریکا در دخالت در امور ونزوئلا نقض منشور سازمان ملل است.
در ابتدا، مجری این شبکه تلویزیونی گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از رهبر مخالفان دولت ونزوئلا(خوان گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده) حمایت کرده است. او از اینکه وی، خود را رئیس جمهور موقت این کشور خوانده است، حمایت کرده است.
در ادامه، استرلینگ در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: آیا تصمیم دونالد ترامپ، شما را متعجب نکرده است ارزیابی شما چیست؛ گفت: این نمی تواند مایه تعجب باشد زیرا مایک پنس معاون ترامپ هم سخنان مشابهی را یک روز پیش از این زده است. خواسته های آمریکا از ارتش ونزوئلا در سخنان پنس و توئیت ترامپ این مطالب به صراحت آورده شده است.

این را میگویند سازمان ملل آمریکا، بجای محکوم کردن دخالت در امور کشورهای دیگر توسط آمریکا، خواستار آرامش میشود!!

این را میگویند سازمان ملل آمریکا، بجای محکوم کردن دخالت در امور کشورهای دیگر توسط آمریکا، خواستار آرامش میشود!!

نقل از خبرگزاری رویترز ، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنج شنبه از همه طرف ها خواست تنش ها را در ونزوئلا کاهش دهند و به مذاکرات سیاسی برای بحران این کشور متعهد باشند.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین تحقیقات مستقل و شفاف درباره تلفات گزارش شده در ناآرامی های ونزوئلا را خواستار شد.

اروپا:از برگزیت تا ونزوئلا، اینقدر انتخابات می گذاریم تا آنچه خودمان می خواهیم شود

به نقل از خبرگزاری آناتولی، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در واکنش به تحولات سیاسی و اوضاع ونزوئلا گفت: اتحادیه اروپا به طور کامل از مجمع ملی ونزوئلا به عنوان یک نهاد منتخب و دموکراتیک حمایت می کند، نهادی که باید قدرتش احیا شده و به آن احترام گذاشته شود.

وی در ادامه افزود: اتحادیه اروپا قویا خواستار آغاز یک روند سیاسی سریع در ونزوئلا است که منجر به برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه شود.

لازم به یاد آوری است که  مادورو که اخیراً در انتخاباتی آزاد و با نظارت سازمان ملل و نمایندگان همین کشورهای اروپایی، روسیه و چین با کسب ۶۸ درصد آرا به مقام ریاست جمهوری ونزوئلا رسیده است از سوی آمریکا به عنوان رئیس‌جمهور شناخته نمی شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: حقوق مدنی، آزادی و امنیت همه اعضای مجمع ملی ونزوئلا از جمله خوان گوایدو باید حفظ شده و به طور کامل محترم شمرده شود.

این در شرایطی است که رئیس شورای اروپا نیز حمایت خود را از خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرده است!!!

دونالد تاسک با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: امیدوارم همه کشورهای اروپایی در حمایت از نیروهای دموکراتیک در ونزوئلا متحد شوند. بر خلاف!! نیکولاس مادورو، مجمع ملی ونزوئلا از جمله خوان گوایدو در بین شهروندان ونزوئلا یک مقبولیت دموکراتیک دارد.

خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا روز چهارشنبه با ادای سوگند، خود را به عنوان رئیس جمهور موقت کشور معرفی کرد.

اکثر کشورهای عضو گروه لیما متشکل از کشورهای آمریکای لاتین حمایت خود را از رهبر مخالفان ونزوئلا اعلام کرده و وی را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته اند.

آمریکا نیز خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت و قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته است.

روسیه و ترکیه ضمن محکوم کردن این اقدام اعلام کرده‌اند که همچنان مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی و مشروع ونزوئلا به رسمیت می شناسند.

وزیر دفاع ونزوئلا: نیروهای مسلح گوایدو را به عنوان رئیس جمهور برسمیت نمی‌شناسند

وزیر دفاع ونزوئلا اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهور این کشور برسمیت نمی شناسند.

«خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا روز چهارشنبه با ادای سوگند، خود را به عنوان رئیس جمهور موقت کشور معرفی کرد.

وی اعلام کرد به عنوان رئیس جمهور موقت و با حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا، به منظور برگزاری انتخابات، قدرت را در دست می گیرد.

در حالی که این اقدام باعث هجوم مخالفان نیکولاس مادورو رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به خیابان ها شد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

سرت در کار خودت باشد

معاون رئیس‌جمهوری مردمی ونزوئلا از سخنان همتای آمریکایی خود در حمایت از منتقدان دولت کاراکاس به شدت انتقاد کرده و از وی خواست در امور داخلی ونزوئلا مداخله نکند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «دلسی رودریگز» معاون «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری منتخب و مردمی ونزوئلا سخنان «مایک پنس» همتای آمریکایی خود که از معترضان در ونزوئلا حمایت کرده بود را دخالت در امور داخلی این کشور خواند و وی را به تلاش برای ایجاد ناآرامی و شورش متهم کرد.

رودریگز با انتشار پیامی ویدئویی مایک پنس را متهم به فراخوان برای کودتا کرد.

مایک پنس پیش از این از مخالفان دولت ونزوئلا خواسته بود صدای خود را بلندتر کنند.

در همین حال، «ماریو آبدا بنیتز» رئیس‌جمهوری دست راستی و نوادار امریکای پاراگوئه نیز طی سخنانی در چهل و نهمین نشست داووس، بار دیگر از مخالفان دولت ونزوئلا حمایت کرده بود.

رهبر و خط ده مخالفان ونزوئلا آمریکاست گوایدو یک پاانداز امپریالیستی است

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا امروز چهارشنبه از تصمیم «خوان گوایدو»، رئیس مجمع ملی ونزوئلا برای سوگند یاد کردن به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور استقبال کرد.

پامپئو در توئیتر نوشت: «ایالات متحده تصمیم شجاعانه خوان گوایدو را برای پذیرفتن نقش رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به موجب بند ۲۳۳ قانون اساسی این کشور به رسمیت می‌شناسد. ما از شورای ملی ونزوئلا و تلاش‌های آنها برای تشکیل دولت انتقالی و آماده کردن ونزوئلا برای انتخابات آزاد و منصفانه حمایت می‌کنیم.»

در همین حال یک مقام دولت آمریکا که اشاره‌ای به نامش نشده گفته در صورتی که «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا به خوان گوایدو، رهبر مخالفان این کشور یا اعضای شورای ملی آسیبی برساند، همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز است.

این تحولات اندکی بعد از آن رخ دادند که رئیس شورای ملی ونزوئلا خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور معرفی و سپس سوگند یاد کرد.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه از این تصمیم استقبال کرد و گویدا را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت.

گوایدو جمعه هفته گذشته همزمان با اقدام مخالفان نیکلاس مادور در غیرقانونی خواندن دوره دوم ریاست جمهوری ونزوئلا گفته بود حاضر است ریاست جمهوری این کشور را بر عهده بگیرد.

«نیکلاس مادورو» امروز چهارشنبه بعد از مداخله‌جویی‌های آمریکا در امور داخلی ونزوئلا دستور داده بود در روابط کشورش با آمریکا بازنگری شود.

چین از رئیس جمهور ونزوئلا حمایت کرد

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، وزارت امور خارجه چین اعلام کرد از تلاش های دولت ونزوئلا جهت حفاظت از ثبات، استقلال و حاکمیت این کشور حمایت می کنیم.

وزارت امور خارجه سوریه هم اعلام کرد، مداخله آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کرد.

فلسطین دخالت برخی کشورها در امور ونزوئلا را محکوم کرد

وزارت خارجه فلسطین در بیانیه ای دخالت برخی کشورها در امور ونزوئلا را محکوم و بر حمایت خود از «نیکلاس مادورو» تاکید کرد.

به گزارشروسیا الیوم، وزارت خارجه فلسطین با صدور بیانیه ای نگرانی خود را نسبت به حوادث اخیر ونزوئلا ابراز کرد.

در این بیانیه دخالت برخی کشورها در امور داخلی ونزوئلا محکوم شده است. برخی طرف ها به صورت مستقیم تلاش می کنند با حمایت از کودتا علیه نیکلاس مادورو رئیس جمهوری منتخب و قانونی ونزوئلا در این کشور دخالت کنند.

در این بیانیه بر حمایت فلسطین از ونزوئلا و نیکلاس مادورو و اصل احترام به حاکمیت کشورها تاکید شده است.

گفتنی است که ونزوئلا از صبح چهارشنبه، صحنه تحولات سیاسی و اعتراضات ضددولتی بوده است.

روز چهارشنبه دقایقی پس از آنکه رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهوری این کشور خواند؛ آمریکا اعلام کرد که وی را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نیز در پی به رسمیت شناختن رئیس کنگره ملی ونزوئلا به عنوان رئیس جمهوری این کشور، از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی خواست کناره گیری کند.

وی همچنین دولت ونزوئلا را تهدید کرد در صورتی که از این کار سر باز بزند، آمریکا همه گزینه ها را روی میز دارد.

انتقاد مقامات روسیه از تصمیم آمریکا در قبال ونزوئلا

قانون گذاران روسیه که روابط نزدیکی با دولت ونزوئلا دارند از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن رهبر حزب مخالف ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور موقت به شدت انتقاد کردند.
آندری کلیموف، معاون کمیته امور خارجی شورای فدراسیون روسیه در گفتگو با خبرگزاری ریانوستی اعلام کرد: «فکر می کنم در این شرایطِ در حال تحول، آمریکا تلاش می کند تا در ونزوئلا عملیاتی برای سازمان دهی انقلاب رنگی بعدی انجام دهد.»
در همین رابطه خبرگزاری اینترفکس به نقل از ولادیمیر دژابریلوف، عضو دیگر این کمیته اعلام کرد: «فکر نمی کنم که ما این ماجرا را به رسمیت بشناسیم، این موضوع از اساس یک کودتا است.»
روسیه یکی از متحدان سیاسی بزرگ ونزوئلا محسوب می شود و بزرگترین شرکت نفتی روسیه نیز سرمایه گذاری های بزرگی در میادین نقتی ونزوئلا انجام داده است.

حمایت روسیه از مادورو

آندری کلیموف، معاون کمیته روابط بین المللی فدراسیون روسیه اعلام کرد روسیه، مادورو را به عنوان «رئیس جمهور قانونی و منتخب ونزوئلا» به رسمیت می شناسد و هیچگونه تغییری در این رویکرد بوجود نخواهد آمد.
به گزارش خبرگزاری ریانووستی از مسکو، کلیموف در گفتگو با خبرگزاری ریانوستی از اقدام مجمع ملی ونزوئلا انتقاد کرد که خوان گوآیدو را به عنوان «رئیس جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناخته است.
کلیموف اعلام کرد: «روسیه نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی و منتخب ونزوئلا به رسمیت می شناسد و در این رویکرد تغییری به وجود نخواهد آمد».
وی تأکید کرد: «مادورو به صورت قانونی به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا انتخاب شد».
خوان گوآیدو رئیس پارلمان و رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور خوانده و اعلام کرده است پارلمان و مخالفان، دولت مادور را به رسمیت نمی شناسند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد واشنگتن خوان گوآیدو را به عنوان «رئیس جمهور موقت» ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

سوریه دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کرد

نقل از المیادین، وزارت خارجه سوریه به تحولات اخیر ونزوئلا واکنش نشان داد.

این وزارتخانه دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کرد، [دخالتی] که نقض آشکار قوانین بین‌الملل است.

دمشق اعلام کرد که سوریه در حفظ حاکمیت ونزوئلا و شکست طرحهای خصمانه دولت آمریکا کاملا با رهبری و ملت ونزوئلا اعلام همبستگی می‌کند.

گفتنی است که ونزوئلا از صبح چهارشنبه، صحنه تحولات سیاسی و اعتراضات ضددولتی بوده است.

روز چهارشنبه دقایقی پس از آنکه رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهوری این کشور خواند؛ آمریکا اعلام کرد که وی را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نیز در پی به رسمیت شناختن رئیس کنگره ملی ونزوئلا به عنوان رئیس جمهوری این کشور، از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی خواست کناره گیری کند.

وی همچنین دولت ونزوئلا را تهدید کرد در صورتی که از این کار سر باز بزند، آمریکا همه گزینه ها را روی میز دارد.

اردوغان: کودتا در ونزوئلا محکوم است

رئیس جمهوری ترکیه در تماس تلفنی با نیکولاس مادورو همتای ونزوئلایی خود، از وی درباره تحولات اخیر این کشور به صورت قاطع حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، دستیار ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای از تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه و «نیکولاس مادورو» همتای ونزوئلایی وی خبر داد.

بر اساس این گزارش، اردوغان در این تماس تلفنی با «برادر» خطاب کردن مادورو، گفت که «ترکیه در کنار او خواهد ایستاد».

گفتنی است که ونزوئلا از صبح چهارشنبه، صحنه تحولات سیاسی و اعتراضات ضددولتی بوده است.

روز چهارشنبه دقایقی پس از آنکه رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهور این کشور خواند؛ آمریکا اعلام کرد که وی را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا نیز در پی به رسمیت شناختن رئیس کنگره ملی ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور این کشور، از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور قانونی خواست کناره گیری کند.

وی همچنین دولت ونزوئلا را تهدید کرد در صورتی که از این کار سر باز بزند، آمریکا همه گزینه ها را روی میز دارد.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز خواستار کناره گیری مادورو از ریاست جمهوری ونزوئلا و کمک ارتش این کشور به تلاش هایی شد که به ادعای وی برای بازسازی دموکراسی در حال انجام است.

در همین حال، ساعاتی پس از به رسمیت شناخته شدن «خوان گوایدو» رئیس کنگره ملی ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور این کشور از سوی واشنگتن، دولت مادورو اعلام کرد تمامی دیپلمات های آمریکایی ۷۲ ساعت وقت دارند که از کاراکاس خارج شوند.

وی این سخنان را در جمع شمار زیادی از هواداران خود در پایتخت ونزوئلا ایراد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته‌بندی شده در: بین المللی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: