پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران و جهان

اخبار ايران و جهان

هشدار آمریکا به اروپا در مورد تجارت قانونی با ایران

دولت آمریکا در هشداری جدی به اتحادیه اروپا راه اندازی «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» برای تسهیل تجارت با ایران را حامل پیامدهای خطرناکی برای این اتحادیه دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، دولت آمریکا روز پنج شنبه در واکنش به راه اندازی «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» از سوی سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس)، در مورد پیامدهای خطرناک این کانال ویژه مالی هشدار داد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که گزارشها در مورد این کانال مالی اروپایی را «به دقت دنبال می کند».

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «همانطور که رئیس جمهور به صراحت اعلام کرد، نهادهایی که به مشارکت در فعالیتهای تحت تحریم و مرتبط با ایران ادامه دهند، با پیامدهای سنگینی که احتمالاً شامل قطع دسترسی به سیستم مالی آمریکا و عدم امکان تجارت با آمریکا یا شرکتهای آمریکایی می شود، روبرو خواهند شد».

گفتنی است که سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس روز پنج ‌شنبه با صدور یک بیانیه رسمی، تشکیل یک کانال ویژه مالی موسوم به «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» را با هدف تسهیل مبادلات تجاری قانونی میان ایران و عاملان اقتصادی در اروپا اعلام کردند.

با این حال، سه کشور اروپایی تأکید کردند اقدامات آنها برای حراست از شروط اقتصادی مندرج در برجام مشروط به پاییندی کامل ایران به تعهدات هسته ای خود از جمله همکاری کامل و به موقع با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

دیپلمات لهستانی: ساز و کار مالی ویژه اتحادیه اروپا فقط یک اسم است بدون کمترین اثری

یک دیپلمات ارشد لهستانی درباره ساز و کار مالی ویژه اتحادیه اروپا با ایران گفت: به اعتقاد من، اس‌پی‌وی نوعی ژست نمادین برای حفظ چهره اتحادیه اروپا بوده اما در واقع هیچ اهمیتی ندارد.

لهستان پیشتر نیز مخالفت خود با اس‌پی‌وی را اعلام کرده و از موضع آمریکا در این باره حمایت کرده است.

بنا به اعلام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، قرار است که ثبت کانال مالی ویژه اروپا و ایران پنجشنبه رسما اعلام می‌شود.

صبح امروز رسانه‌های اروپایی گزارش داده بودند که این کانال ویژه مالی (اس‌پی‌وی) روز گذشته با نام رسمی «INSTEX» (ابزار پشتیبان مبادلات مالی) در فرانسه ثبت شده و یک بانکدار آلمانی به نام «پر فیشر» ریاست آن را بر عهده گرفته است. در این کنسرسیوم مالی و حقوقی، انگلیس هم سهامدار است. ممکن است دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز به این شرکت بپیوندند.

اعلام رسمی ثبت این کانال در حالی صورت می‌گیرد که اتحادیه اروپا از اردیبهشت ماه امسال همزمان با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای وعده راه‌اندازی یک ساز و کار برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را داده بود. با این وجود، از آن زمان هر بار ثبت و آغاز به کار این کانال به تعویق افتاده است.

این هفته «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان با تأیید نهایی شدن این ساز و کار، گفت هدف از این کانال این است که ادامه تجارت در زمینه‌هایی که توسط آمریکا «تحریم نشده‌اند» تضمین شود. بر اساس گزارش‌های آلمانی، این ساز و کار در ابتدا فقط اقلام انسانی (دارو و مواد غذایی) را پوشش می‌دهد، اما ممکن است در آینده دامنه دربرگیری آن افزایش یابد.

سازمان ملل خواستار اقدام جامعه جهانی علیه شهرک سازیهای اسرائیل شد

یک مقام سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی خواست تا علیه شهرک سازیهای رو به رشد اسرائیل در سرزمینهای اشغالی و نقض حقوق بشر از سوی این رژیم، دست به اقدام زنند.

به گزارش خبرگزاری دیلی صباح، یک مقام سازمان ملل با محکوم کردن شهرک سازیهای اسرائیل در سرزمینهای اشغالی و توسل به خشونت مرگبار علیه فلسطینیان، از جامعه بین المللی خواست تا علیه موارد نقض حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی دست به اقدام زنند.

«مایل لینک» گزارشگر ویژه سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد: «جامعه بین المللی باید در واکنش به رشد شهرک سازیهای اسرائیل در کرانه باختری از جمله اورشلیم شرقی که رد آشکار راه حل دو دولتی است، اقدامی قاطع انجام دهد».

وی در ادامه افزود: «اگر جامعه بین المللی نسبت به توسعه شهرک سازیهای اسرائیل بی تفاوت بماند، ما در نهایت شاهد الحاق این مناطق به سرزمینهای تحت سیطره اسرائیل خواهیم بود».

مایکل لینک همچنین تأکید کرد که شهرک سازیهای اسرائیل «نقض فاحش» کنوانسیون چهارم ژنو (۱۹۴۹) است و منشأ طیفی از موارد نقض حقوق بشر است.

فراخوان حمایت از دولت قانونی ونزوئلا

* دور تازه‌ای از مداخله‌ی امپریالیستی در ونزوئلا در حالی آغاز شده است که مخالفان دولت بدون اعتنا به رویکرد مسالمت‌آمیز دولت مبنی بر لزوم پایبندی به قانون و گفتگو به‌عنوان تنها راه‌حل برون‌رفت از بحران سیاسی، از هیچ تلاشی به‌منظور ایجاد بی‌ثباتی فروگذار نمی‌کنند: از تحریک ارتش به کودتا و توسل به دولت‌های خارجی گرفته تا دعوت شهروندان به خشونت علیه حامیان دولت.

* خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا که تا پیش از اغتشاشات کنونی سیاستمداری کم‌نام‌ونشان در سطح جهان محسوب می‌شد، چند روز پیش از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور نیکلاس مادورو و آغاز دومین دور ریاست‌جمهوری او، برخلاف نص قانون اساسی اعلام کرد «مادورو مشروعیت ندارد و مجلس نماینده‌ی مشروع مردم ونزوئلا به‌شمار می‌آید.» این در حالی بود که‌ مادورو در انتخابات بهار ۲۰۱۸ که با حضور ناظران بین‌المللی برگزار شد، با حدود دوسوم آراء شرکت‌کنندگان به ریاست‌جمهوری رسید.

* علاوه بر تحرکات داخلی مخالفان، دولت بولیواری از مدت‌ها پیش تحت فشارهای متعدد داخلی و بین‌المللی قرار داشت: کشورهای گروه لیما – به‌جز مکزیک – (متشکل از متحدان منطقه‌ای آمریکا که در تابستان ۲۰۱۷ به‌منظور مقابله با جمهوری بولیواری ونزوئلا در سطح منطقه تشکیل شد) پیش از مراسم تحلیف و همصدا با گوایدو، مادورو را فاقد مشروعیت توصیف کردند و از وی خواستند کناره‌گیری کند. سازمان کشورهای آمریکایی هم در تابستان گذشته تهدید کرده بود که «امکان مداخله‌ی نظامی در ونزوئلا منتفی نیست.» علاوه بر این‌ها، دولت ونزوئلا با زنجیره‌ای از تحریم‌ها علیه مقامات، بلوکه‌کردن اموال و دارایی‌ها در خارج از کشور، کارشکنی و اخلال اقتصادی توسط بنگاه‌های بزرگ متعلق به کلان‌سرمایه‌دارانِ وابسته، و موج تبلیغات دروغین در رسانه‌های جریان غالب و شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو بوده است.

* در پرده‌ی پایانی این نمایش، گوایدو با حضور در جمع هوادارانش در خیابان و قرائت بیانیه‌ای، خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا خواند و ساعتی بعد، کاخ سفید وی را به‌عنوان رئیس‌جمهور به‌رسمیت شناخت.

* آنچه در ونزوئلا می‌گذرد یک نمونه‌ی مثال‌زدنی از مداخله‌جویی، تلاش برای کودتای «نرم»، و توسل به طرق خشونت‌آمیز و غیرقانونی برای به‌زیرکشیدن دولتی محسوب می‌شود که در طول دو دهه‌ی گذشته همواره مورد حمایت اکثریت جامعه بوده و هرجا هم در انتخابات شکست خورده، به‌عنوان نمونه در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در سال ۲۰۰۷، به رأی اکثریت تمکین کرده است.

* ونزوئلا امروز تاوان انقلاب ۱۹۹۹ به رهبری هوگو چاوس و احیاء روح آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی و عدالت‌جویی را می‌دهد: دشمنی‌های آشکار و نهان ایالات متحده و هم‌پیمانانش، کودتاهای سخت و نرم، و جنگ اقتصادی بی‌امان به‌منظور ایجاد نارضایی وسیع در مردم و تزلزل در بنیان‌های اقتصادی کشور، در سرتاسر دو دهه‌ی گذشته با هدف مقابله با کوشش انقلابیون ونزوئلایی برای ساخت جامعه‌ای مستقل مبتنی بر عدالت اجتماعی و خلع ید از استثمارگران و استعمارگران صورت گرفته است.

* اتحاد عدالت‌خواهان ایران ضمن دفاع همه‌جانبه از دولت قانونی رئیس‌جمهور مادورو و جنبش بولیواری، مداخله‌ی امپریالیستی در این کشور و اقدام مخالفانِ متکی به قدرت‌های خارجی به‌منظور غصب جایگاه ریاست‌جمهوری را محکوم و آن را جزئی از روند توسعه‌طلبی ایالات متحده در آمریکای لاتین و تلاش برای براندازی حکومت‌های مستقل ارزیابی می‌کند.

اتحاد عدالت‌خواهان ایران در عین‌حال تمام نیروهای عدالت‌خواه و میهن‌دوست ایران را به حمایت از دولت قانونی ونزوئلا فرامی‌خواند و بر این نکته تأکید می‌ورزد که اتخاذ موضع اصولی علیه مداخله‌جویی امپریالیسم در ونزوئلا و ابراز همبستگی با دولت و مردم این کشور، بخش جدایی‌ناپذیر از مبارزه برای ایجاد جهانی عادلانه، عاری از زورگویی، و مبتنی بر احترام به حق حاکمیت ملی و اراده‌ی ملت‌هاست.

در دفاع از استقلال و آزادی و عدالت اجتماعی، متحد شویم!

شورای مرکزی اتحاد عدالت‌خواهان ایران

۸ بهمن ۱۳۹۷

کانال تلگرام شورای مرکزی اتحاد عدالت‌خواهان ایران

http://t.me/SocialJusticeIran

آمریکا به دنبال استیلا بر نفت ونزوئلا است

به نقل از شبکه تلويزيوني تله سور اسپانیولی ؛ معاون رئیس جمهور ونزوئلا دولت آمریکا را متهم کرد که برای استیلا بر نفت ونزوئلا، تلاش دارد این کشور را بی ثبات کند.

دِلسی رودریگز، معاون نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، در تظاهرات حامیان مادورو در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، در این خصوص گفت: اکنون دیگر تمامی نقاب ها از چهره ها، از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گرفته تا مایک پنس، معاون ترامپ، و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، برداشته شده است، زیرا همهِ این افراد بدون استثنا گفته اند که به دنبال نفت ونزوئلا هستند.

رودریگز خطاب به جمع هواداران مادورو افزود: پاسخ ما (به زیاده خواهی های آمریکا) چیست؟ آنگاه خودش پاسخ داد: «دستان یانکی ها از صنعت نفت ما دور باد!» رودریگز درباره دولت آمریکا تأکید کرد: آنان هرگز برای حکمرانی بر ونزوئلا یا استیلا بر نفتِ ما (به ونزوئلا) بازنخواهند گشت.

دلسی رودریگز این سخنان آتشین را در خلال راهپیمایی هواداران نیکلاس مادورو ایراد کرد. وزیر نفت ونزوئلا نیز که در تظاهرات حامیان دولت قانونی ونزوئلا شرکت داشت، اظهاراتی مشابهِ رودریگز کرد و گفت: مردمِ ونزوئلا همواره از مادورو در برابر خصومت های آمریکا حمایت خواهند کرد.

از زمانی که خوان گوآیدو، رهبر مخالفان ونزوئلا که تحت حمایت مستقیم آمریکا قرار دارد، خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد، این کشور به صحنه تظاهرات مخالفان و موافقان دولت قانونی ونزوئلا تبدیل شده است. حامیان مادورو می گویند: گوآیدو عروسک خیمه شب بازی واشنگتن است.

دولت آمریکا روز دوشنبه، شرکت ملی نفت ونزوئلا، موسوم به «پِ دِ وِسا» (PDVSA) را تحت تحریم قرار داد و این حرکت، عملاً باعث توقف کامل خریداری نفت ونزوئلا از سوی آمریکا شد. دولت آمریکا همچنین میلیون ها دلار از سرمایه های شرکت ملی نفت ونزوئلا را که در بانک های آمریکایی سپرده گذاری شده، مسدود کرده است.

منزل «کودتاچی» در محاصره نیروهای امنیتی ونزوئلا

رهبر کودتاچیان ونزوئلا با خودداری از انجام هرگونه مذاکره با دولت وقت این کشور، نیروهای امنیتی ونزوئلا را به تهدید اعضای خانواده و تفتیش منزل برای یافتن همسرش متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «خوان گوایدو» کودتاچی و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا در یک سخنرانی در دانشگاه مرکزی ونزوئلا در شهر کاراکاس گفت که نیروهای ویژه پلیس در خانه وی حضور دارند و می خواهند با فابیانا [همسرش] ملاقات کنند».

وی در ادامه افزود: «دیکتاتوری [مادورو] گمان می کند که این ما را می ترساند. من آنها را برای هر اتفاقی که برای کودک ۲۰ ماهه ام بیفتد، مسئول می دانم. من از اینجا به سمت منزل خود می روم تا از خانواده ام محافظت کنم و از نمایندگان دیپلماتیک نیز دعوت می کنم که همراه من آمده تا از نیت حقیقی نیروهای ویژه مطلع شوند».

از سوی دیگر، «کارلوس وککیو» نماینده منتصب از سوی گوایدو در آمریکا در پیامی با اعلام عدم شرکت نیروهای اپوزیسیون در «هرگونه مذاکره با مادورو»، از رئیس جمهور این کشور خواست تا از قدرت کناره گیری کند.

در ضمن، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمادگی این اتحادیه را برای وضع تحریمهای جدید علیه ونزوئلا مورد تصدیق قرار داد. این در حالی است که پارلمان اروپا ساعاتی پیش قطعنامه ای را تصویب کرد که کشورهای عضو این اتحادیه را برای به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا تشویق می کند.

گفتنی است گوآیدو- رئیس پیشین و برکنار شده مجلس ملی ونزوئلا- روز ۲۳اُم ژانویه خود را به عنوان رئیس جمهور این کشور معرفی کرد؛ اقدامی که به سرعت از سوی آمریکا و شماری دیگر از کشورهای جهان به رسمیت شناخته شد. اما در مقابل، مادورو رهبر مخالفان دولت خود را «دست نشانده» آمریکا خوانده و واشنگتن را به سازماندهی کودتا در کشور خود متهم ساخت.

به رغم حمایت واشنگتن از دولت خودخوانده گوایدو، مقامات روسیه، چین، ترکیه و شماری دیگر از کشورهای جهان حمایت خود را از دولت مادورو قاطعانه اعلام کردند.

واشنگتن مبادلات تجاری با ونزوئلا را غیرقانونی اعلام کرد

به نقل از شبکه تلویزیونی العربیه، واشنگتن اعلام کرد به کشورها، شرکت ها و نهادهای مختلف توضیح داده که مبادلات تجاری با ونزوئلا غیرقانونی است.

آمريکا درباره نقض تحريم هاي ونزوئلا به ترکيه هشدار داد

به نقل از رويترز؛ ­یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنجشنبه گفت این کشور از نزدیک بر تجارت میان ترکیه با متحدان واشنگتن در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و ونزوئلا نظارت می کند و در صورتیکه به این نتیجه برسد تحریم های واشنگتن از سوی آنکارا نقض می شوند دست به اقدام مقتضی خواهد زد.

واشنگتن سه ماه پیش تحریم های تازه ای را معرفی کرد که هدف آنها اخلال در فروش طلا به ونزوئلا بود. ونزوئلا در سال 2018 بیش از بیست تن از این فلز گرانبها را تنها به ترکیه صادر کرد.

مارشال بیلینگسلا معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور مقابله با تامین مالی تروریسم قرار است روز جمعه در آنکارا گفت و گو هایی با مقامات دولت ترکیه داشته باشد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت در ابتدا قرار بود در این سفر تحریم های آمریکا علیه ایران بحث و بررسي شود اما احتمالا وی در سفر خود درباره مسئله ونزوئلا گفت و گو خواهد کرد.

ونزوئلا سال گذشته بیست و سه تن و 630 کیلو طلا به ارزش به ارزش نهصد میلیون دلار به ترکیه صادر کرد. داده های رسمی ترکیه نشان می دهد صادرات طلا از ونزوئلا به این کشور در سال پیش از آن عملا وجود نداشت. از طرف دیگر تقریبا تمام این حجم طلا در نه ماهه اول سال و پیش از شروع تحریم های واشنگتن در ماه نوامبر صورت گرفت.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا حمایت کرد. وی هفته پیش و پس از آنکه خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور خواند، در گفت و گوي تلفني با مادورو به حمایت از او پرداخت.

تظاهرات کارگران وزارت نفت ونزوئلا در حمايت از مادورو

کارگران و کارکنان وزارت نفت ونزوئلا در حمايت از مادورو تظاهرات کردند.

شبکه تلویزیونی المیادین با پخش تصاویر مستقیم از کاراکاس اعلام کرد کارگران کارکنان وزارت نفت ونزوئلا در حمایت از نیکولاس مادورو رئیس جمهور کشور تظاهرات کردند.

تظاهرات گسترده در حمایت از مادورو در فالکون

تظاهرکنندگان با اعلام حمايت از نيکلاس مادورو اعلام کردند آمادگی دارند از کشور خود در برابر هر نوع حمله خارجی دفاع کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، اهالی شهر فالکون ونزوئلا با برگزاری تظاهرات گسترده، حمایت خود را از نیکلاس مادورو اعلام و تلاش برای کودتا در ونزوئلا را محکوم کردند. تظاهرکنندگان تاکید کردند آمادگی دارند از کشور خود در برابر هر نوع حمله خارجی دفاع کنند.

یک زن ونزوئلایی گفت: ”دونالد ترامپ اگر راست می گوید، به مسائل داخلی کشورش توجه کند. او می خواهد بمب ها را به ونزوئلا بیاورد و همه ما را قتل عام کند.“

دیگر شهروند ونزوئلایی گفت: ”آنها می خواهند بلایی را که بر سر دیگر کشورها آوردند در ونزوئلا تکرار کنند. آنها به دنبال غارت ثروت های کشور ما هستند.“

یکی از شهروندان ونزوئلایی افزود: ”با چنگ و دندان از خودمان دفاع خواهیم کرد. اگر پای آمریکاییها یا هر بیگانه دیگری به ونزوئلا برسد، با آنها مبارزه خواهیم کرد. هر چند که این مبارزه طولانی شود.“

رسوائی کامل شد: پارلمان اروپا «گوایدو» را به رسمیت شناخت

رئیس کنگره ملی ونزوئلا که با حمایت واشنگتن عنوان ریاست جمهوری این کشور آمریکای لاتین را غصب کرده است، از سوی پارلمان اروپا به رسمیت شناخته شد.

به گزارش یورو نیوز در خبری اعلام کرد که پارلمان اروپا با اکثریت آرا «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به‌ رسمیت می‌شناسد.

پیشتر پیش‌نویس قطعنامه‌ای با همین مظمون در وبگاه پارلمان اروپا منتشر شده بود.

در این پیش‌نویس می‌خوانیم: پارلمان اروپا گوایدو را بر مبنای قانون اساسی ونزوئلا، به عنوان رئیس جمهوری موقت و مشروع این کشور به رسمیت می‌شناسد. این پارلمان همچنین از فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو می‌خواهد که موضع واحدی را در قبال گوایدو اتخاذ کنند.

گفتنی است گوایدو چهارشنبه هفته گذشته، با حمایت آمریکا، مشروعیت نیکلاس مادور رئیس جمهوری ونزوئلا را زیر سوال برد و خود را رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین اعلام کرد.

این بی شک یک رسوائی است، اگر پارلمان اروپا رئیس جمهور یک کشور خارجی را به رسمیت نشناسد و فردی دیگری را به عنوان رئیس جمهور یک کشور خارجی انتخاب کند دیگر آخر تمام قوانین بین المللی است.

جالب است که مادورو در یک انتخابات باز و با نظارت سازمان ملل با نزدیک به 68 درصد آرا از سوی مردم این کشور به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده به رسمیت شناخته نمی شود و گوایدو هیچ مشروعیتی برای این پست ندارد و در انتخابات هم شرکت نکرده و اکنون از سوی پارلمانی که ادعای دمکراتیک بودن کرده و مدعی احترام به رای مردم است به عنوان رئیس جمهور به رسمیت شناخته می شود!!

اصلا در فوانین بین المللی چنین چیری وجود خارجی ندارد که یم دولت خارجی و یا هر نهاد دیگری به خودش این حق بدهد رئیس جمهور یک کشور دیگر را به رسمیت نشناسد.

کشورها می توانند بر اساس قوانین بین المللی کشور دیگری را برسمیت نشناسند اما نمی توانند کشوری را به رسمیت بشناسند و بعد از رئیس جمهور کشوری خوششان نیاید و او را به رسمیت نشناسند و به میل حودشان کس دیگری را رئیس جمهور اعلام کنند!

بعد هم سر همه مردم دنیا را دو سال است با افسانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا سر مردم دنیا را گرم کرده اند ولی اسم اینکار را چه میگذارند؟ و چگونه چنین حقی برای خود قائل میشوند؟ ار این دخالت آشکار تر چیست؟

آمریکا برای منافع ژئوپلیتیک خود از تروریستها استفاده می‌کند

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد آمریکا برای تحقق اهداف ژئوپلیتیکی خود از ترورریست ها در سوریه بهره گیری می کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: واشنگتن برای تحقق منافع ژئوپلیتیکی خود در سوریه از تروریست ها هم نمی گذرد.

در این بیانیه آمده است: طی ۸ سال جنگ سوریه سرویس های ویژه آمریکا برای رسیدن به اهداف و منافع خود، اقدام به حمایت از تروریست هایی کرده اند که به صورت مستقیم با گروهک تروریستی القاعده در ارتباط هستند.

روز گذشته ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه ترکیه از آمریکا خواست که نیروهای غیر قانونی خود را در سوریه در اسرع وقت ممکن خارج کند.

استفاده پلیس ماکرون از گلوله‌های انفجاری در سرکوب معترضان

در پی اعتراض‌های هفته‌های اخیر مردم فرانسه که با برخورد نیروهای پلیس آسیب جدی به عده‌ای از تظاهرات‌کنندگان را به دنبال داشت، دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه به شدت در زمینه بازنگری استفاده نیروهای امنیتی از تسلیحات علیه غیرنظامیان تحت فشار قرار گرفته است.

روزنامه انگلیسی «گاردین» نوشت که شماری از نمایندگان پارلمان فرانسوی از دولت این کشور درخواست کرده‌اند تا از نوعی نارنجک دودزا که حاوی ۲۵ گرم TNT است و قدرت انفجاری شدیدی دارد، در جریان تظاهرات‌های مردمی استقاده نکند. فرانسه تنها کشور اروپایی است که این نوع نارنجک را در ناآرامی اجتماعی به کار می‌گیرد.

منع به کارگیری این تسلیحات که فلش‌بال هم یکی دیگر از آنهاست، از این جهت اهمیت دارد که در هفته‌های اخیر عده‌ای دچار نقص عضو شده اند به این ترتیب که چشم خود را از دست داده‌اند یا دست و یا پای آنها معیوب شده است.

درخواست برای ممنوعیت به کارگیری چنین تسلیحاتی پس از اینکه «ژروم رودریگز» یکی از اعضای برجسته گروه‌های معترض روز شنبه از سوی پلیس هدف قرار گرفته و به دلیل شدت مجروحیت مجبور به تخلیه یکی از چشم‌هایش شد، شدت گرفت. گروه‌های حقوق‌بشری معتقدند که آنچه بر سر رودریگز آمده است، مشتی نمونه خروار است. پیش‌بینی می‌شود که ۱۷ نفر در هفته‌های گذشته و در پی استفاده پلیس از این گونه سلاح‌ها از ناحیه یک چشم نابینا شده‌اند.

از اواسط نوامبر هزاران نفر از مخالفان دولت ماکرون تظاهرات کرده‌اند. این تظاهرات‌ها عموما مسالمت‌آمیز بوده‌اند و در پاره‌ای موارد با دخالت پلیس به درگیری‌های خیابانی منجر شده است.

دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد، اما همین تصمیم جرقه اعتراضات طبقه متوسط را زد. معترضان ماکرون را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می‌گویند او سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بانک‌های بزرگ فرانسه از آن نفع می‌برند.

کودتاچیان ونزوئلایی درصدد برقراری رابطه با اسرائیل

‌رسانه‌های رژیم اسرائیل گزارش دادند که گوایدو رهبر مخالفان در ونزوئلا تصمیم دارد نماینده دیپلماتیک برای خود در اسرائیل تعیین کند.

تلویزیون رسمی اسرائیلی «کان» به نقل از کودتاچیان ونزوئلایی اعلام کردند این گام در راستای تعیین نمایندگان دیپلماتیک معارضان در دولت‌هایی است که دولت کودتاچیان و سردسته آن، خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

ماریا کورینا مچادو از کودتاچیان مطرح ونزوئلایی گفته است کودتاچیان امیدوار هستند که روابط دیپلماتیک با اسرائیل ازسرگرفته شود. وی از یهودیانی که ونزوئلا را ترک کرده‌اند، خواست پس از آنکه کودتاچیان توانستند،‌مادورو را سرنگون کنند به ونزوئلا برگردند.

شبکه کان رژیم اسرائیل افزود در سایه نبود روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و ونزوئلا پس از آنکه هوگو چاوز رئیس جمهور سابق این کشور، آن را در سال 2009 و در پی تجاوز اسرائیل به غزه قطع کرد، تل آویو قادر به اعلام پذیرش سفیر کودتاچیان دولت ونزوئلا(دولت خودخوانده مخالفان مورد حمایت آمریکا و متحدانش) نخواهد بود و احتمال دارد فردی به عنوان فرستاده ویژه تعیین شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل یکشنبه هفتم بهمن رسما گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور انتقالی(کودتاچیان) ونزوئلا به رسمیت شناخت.

گوایدو که خود را با حمایت آشکار آمریکا و متحدانش، رئیس جمهور ونزوئلا خوانده است، از تمایل خود برای ازسرگیری روابط سیاسی و دیپلماتیک با رژیم اسرائیل در نزدیک‌ترین زمان ممکن سخن گفته است. وی ابراز امیدواری کرده است که روابط دوجانبه با اسرائیل مبتنی بر صلح و همکاری مشترک برقرار شود. وی روابط خود با اسرائیلی ها را برادرانه توصیف کرده است.

آمریکا توافق موشکی با روسیه را تعلیق کرد

به نقل از آسوشیتدپرس، مایک پامپئو روز جمعه اعلام کرد ایالات متحده آمریکا پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای با روسیه را به حالت تعلیق در می آورد.

بر اساس این گزارش، پیمان مذکور به عنوان عنصر اساسی برای کنترل رقابت های تسلیحات هسته ای از زمان جنگ سرد محسوب می شد.

پامپئو در سخنانی از اتاق کنفرانس وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: «موارد نقض (پیمان) توسط روسیه، میلیون ها اروپایی و آمریکایی را در معرض تهدید جدی قرار داده است… ما وظیفه داریم تا به طور مناسب پاسخ دهیم.»

تعلیق این پیمان توسط آمریکا از روز شنبه اجرایی خواهد شد. با اعلام پامپئو، دوره 180 روزه ای برای خروج نهایی آمریکا از این توافق موشکی آغاز خواهد شد.

حمایت ناتو از خروج آمریکا از پیمان تسلیحاتی با روسیه

به نقل از رویترز ، ناتو در بیانیه ای اعلام کرد از اقدام آمریکا در بیرون آمدن از توافق موشکی با روسیه پشتیبانی می کند.

سنای آمریکا با خروج نیروها از سوریه مخالفت کرد

اعضای مجلس سنای آمریکا به اتفاق آراء به پیشبرد اصلاحیه ای رأی دادند که با خروج نیروهای آمریکا از سوریه و افغانستان به شدت مخالفت می کند.

به گزارش نیویورک تایمز، مجلس سنای آمریکا در انتقاد از سیاست خارجی رئیس جمهور این کشور، یک صدا به پیشبرد اصلاحیه قانونی رأی دادند که از سوی رهبر اکثریت سنا و با هدف ابراز مخالفت قاطع با تصمیم «دونالد ترامپ» برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان تهیه و ارائه شده است.

به عبارت دیگر، این اصلاحیه که پیش نویس آن از سوی سناتور «میچ مک کانل» جمهوریخواه و با حمایت تک تک جمهوریخواهان مجلس سنا ارائه شده و با ۶۸ رأی موافق در برابر ۲۳ رأی به تصویب رسید، به لایحه دو حزبی و جامع سیاست خاورمیانه ای آمریکا افزوده خواهد شد؛ لایحه ای که انتظار می رود هفته آینده به راحتی و بدون هرگونه چالش به تصویب برسد.

این رأی گیری دومین رأی گیری مجلس سنا است که ظرف دو ماه گذشته برای انتقاد آشکار از سیاست خارجی ترامپ برگزار شده است. در ماه دسامبر نیز ۵۶ سناتور به پایان یافتن کمک نظامی آمریکا به ائتلاف عربستان در جنگ یمن رأی دادند؛ اقدامی که نماد روشنی از مخالفتهای دو حزب با سیاستهای خارجی دونالد ترامپ بود.

گفتنی است میچ مک کانل که غالب اوقات متحدی قابل اعتماد برای رئیس جمهور آمریکا به شمار می رفت، پیش نویس اصلاحیه ای را تهیه کرد که در مورد «خروج شتابزده نیروهای آمریکا از هر کدام از کشورها [سوریه و افغانستان] و به مخاطره افتادن دستاوردها [در این کشورها] و امنیت ملی آمریکا هشدار می دهد».

مک کانل بدون ذکر نام رئیس جمهور آمریکا، ضمن مخالفت قاطع با سیاستهای انزواگرایانه ترامپ اظهار داشت که «این وظیفه آمریکا است که نقش رهبری را برعهده گیرد؛ به حفظ ائتلاف جهانی علیه ترور ادامه دهد و در کنار شرکای منطقه ای خود ایستادگی کند».

مذاکرات تجاری چین و آمریکا بدون نتیجه به پایان رسید

به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان ؛ مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین در واشنگتن بدون رسیدن به نتیجه به پایان رسید.

بر اساس این گزارش، روز پنجشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد در این گفتگوها پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده است و «این موضوع نشان می دهد که به یک توافق دست پیدا خواهیم کرد.» . دونالد ترامپ همچنین اعلام کرد قصد دارد با شی جین پینگ رئیس جمهور چین دیدار کند.

بیانیه کاخ سفید درباره مذاکرات رده بالای اقتصادی آمریکا-چین

پایگاه اینترنتی کاخ سفید بیانیه ای درباره مذاکرات رده بالای آمریکا-چین درباره روابط اقتصادی دو کشور منتشر کرد.

مشروح این بیانیه به شرح زیر است:

طی دو روز گذشته، مقامات بلندپایه از آمریکا و چین در مذاکرات فشرده و سازنده در ارتباط با روابط اقتصادی بین دو کشور حضور داشتند. آمریکا از آمادگی،جدیت، و تلاش های حرفه ای لیو هی معاون نخست وزیر چین و تیمش تمجید می کند.

در این گفتگوها به طیف گسترده ای از موضوعات پرداخته شد از قبیل: 1- راه هایی که بر اساس آن،شرکت های آمریکایی برای انتقال فن آوری به شرکت های چینی تحت فشار قرار می گیرند ‎‎ 2- لزوم حفاظت و اجرای قاطعانه تر از حقوق مرتبط با مالکیت معنوی در چین 3- تعرفه های بی شمار و موانع غیر تعرفه ای که شرکت های آمریکایی در چین با آنها مواجه هستند 4- نتایج مضر ناشی از سرقت های سایبری چین از اموال تجاری آمریکا 5- این که چگونه نیروهای اخلال گر در بازار از جمله یارانه و شرکت های دولتی می توانند سبب ایجاد ظرفیت های اضافی شوند 6- لزوم بر طرف کردن موانع در بازار و تعرفه هایی که سبب محدود شدن فروش تولیدات، خدمات و محصولات کشاورزی از آمریکا به چین می شوند 7- نقش ارزها در روابط تجاری آمریکا و چین. دو طرف همچنین در ارتباط با لزوم کاهش کسری تجاری فزاینده که آمریکا با چین دارد گفتگو کردند. خرید محصولات آمریکایی از سوی چین بخشی مهم از این گفتگوها را تشکیل می داد.

دو طرف از خود برای تعامل در همه موضوعات مهم تمایل نشان دادند و جلسات مذاکره نشان دهنده مذاکراتی سازنده و فنی در ارتباط با چگونگی حل و فصل اختلافات ما بود. آمریکا به صورتی خاص بر اجرای واقعی تعهدات در ارتباط با موضوعات ساختاری و کاهش کسری متمرکز است. هر دو طرف بر این موضوع توافق کردند که هر گونه قطعنامه ای به طور کامل اجرایی خواهد شد.

در حالی که پیشرفت هایی حاصل شده است، اما باید اقدامات بیشتری انجام داد. دونالد جی ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد فرایند نود روزه ای که در بوینوس آیرس بر سر آن توافق صورت گرفت، ارائه کننده یک ضرب الاجل است و این که تعرفه های آمریکا افزایش خواهد یافت مگر آن که آمریکا و چین به یک نتیجه رضایت بخش تا روز یکم ماه مارس سال دو هزار و نوزده دست پیدا کنند. آمریکا به برگزاری مذاکرات بیشتر با چین در ارتباط با این موضوعات حیاتی و مهم چشم دارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: