پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار

اخبار

وزیر اطلاعات به جای پاسخ گویی دعوت به مناظره اسماعیل بخشی ،با طرح شکایت او را متهم به نشر اکاذیب کرده است !

بر اساس خبر دریافتی یکی از سه اتهام جدید علیه اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه، اتهام نشر اکاذیب است که در شعبه ۴ بازپرسی دزفول پرونده ای علیه این نماینده کارگران تشکیل شده و شاکی این پرونده آقای علوی وزیر اطلاعات است.

اسماعیل بخشی که با تحمل حدود یکماه بازداشت، با قید وثیقه آزاد شده بود با انتشار نامه ای بخشِ کوچکی از ظلمی را که در دوران بازداشت بر او رفته بود شرح داده بود‌. اما مجموعه وزارت اطلاعلات با پخشِ فیلم اعترافاتی که تحت فشار از اسماعیل بخشی و علی نجاتی و دیگر کارگران گرفته بودند، تلاش کردند که با منتسب کردن اسماعیل بخشی و دیگر کارگران بازداشتی هفت تپه به خارج از کشور و امنیتی جلوه دادن اعتراضات کارگران هفت تپه، این اعتراضات را توطئه ای از خارج کشور بدانند و بدینوسیله اعتراضات کارگران هفت تپه را نیز به خارج کشور منتسب کنند. در ادامه این دور جدید برای خفه کردن اعتراضات کارگران هفت تپه و ایجاد رعب و وحشت میان کارگران، اسماعیل بخشی را مجددا دستگیر کرده و برای تکمیل این سناریو، پرونده ای با شکایت وزیر اطلاعات علیه اسماعیل بخشی و در حقیقت علیه کارگران هفت تپه تشکیل داده اند.

در واقع اعلام اتهامات جدید علیه اسماعیل بخشی ، دورِ جدیدی از فشار بر کارگران هفت تپه و ایجاد فضای رعب و وحشت است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه این برخوردهای امنیتی را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

بهمن ۹۷

آدرس ایمیل سندیکای کارگران هفت‌تپه🔻

syndica.hafttape@gmail.com

امپریالیسم آمریکا ونزوئلا را به مداخله نظامی تهدید کرده است

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد این کشور از سوی امپریالیسم آمریکا به حمله نظامی تهدید شده است.

مادورو در سخنانی در جمع سربازان در پایگاهی در ایالت سولیا ونزوئلا گفت: «ما از طرف امپریالیسم آمریکا تهدید شده ایم. آقای ترامپ رئیس جمهور آمریکا ما را تهدید کرده است. وی گفت حمله نظامی علیه نظامی علیه ونزوئلا را تدارک دیده است؛ گویی ونزوئلا هیچ مدافعی ندارد، هیچ وطن پرستی در این کشور زندگی نمی کند و این کشور ارتش و ملت ندارد».

مادورو در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: آیا فرمانده کل قوای ونزوئلا در کاخ سفید است؟ آیا ترامپ فرمانده کل ونزوئلاست؟ آیا جان بولتون (مشاور امنیت ملی آمریکا) فرمانده ارتش ونزوئلاست؟ اکنون به جان بولتون می گوییم که تفکر، دکترین و نیروی نظامی ونزوئلا چیست. آقای بولتون، خوب گوش کن! پاسخ نیروهای مسلح ونزوئلا به درخواست تو برای کودتا اینست. با همه قدرت این شعار را می دهیم: همیشه وفادار، خیانت هرگز!

ترامپ بامداد چهارشنبه به وقت تهران در سخنرانی سالانه خود با گفتن اینکه آمریکا در کنار مردم ونزوئلا خواهد ایستاد، وعده داد فشار علیه مادورو را تقویت خواهد کرد.

مکزیک: نگران و مخالف مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا هستیم

دولت مکزیک نسبت به احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا اظهار نگرانی و بر مخالفت خود با چنین اقدامی تاکید کرد.

مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک در آستانه برگزاری نشست گروه تماس بین المللی ونزوئلا گفت: مکزیک درباره مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا نگران است.

او در پاسخ به این سوال که آیا موضوع مداخله نظامی احتمالی آمریکا در ونزوئلا در نشست مذکور مطرح می شود، اظهار داشت: ما بسیار نسبت به استفاده از زور و مداخله نظامی در ونزوئلا نگران و با آن کاملا مخالف هستیم. من همچنین فکر می کنم که اروپایی ها هم با این مساله مخالف هستند.

وزیر خارجه مکزیک تاکید کرد که دولت وی به دنبال ایجاد گفت وگو میان دولت و مخالفان در ونزوئلا است.

ابرارد گفت: مکزیک قصد دارد با اروپایی ها وارد گفت وگو شود و در حال حاضر گفتنش سخت است که ما چه نوع تصمیمی خواهیم گرفت. ما به دنبال برقراری ارتباط میان طرفهای اختلاف در ونزوئلا هستیم.

این صحبتهای وزیر امور خارجه مکزیک پس از آن مطرح می شود که جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا گفت، واشنگتن آماده است تا تحریمهای خود را علیه آن دسته از افسران ارشد ارتش ونزوئلا که به خوآن گوآیدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا و رئیس جمهور خودخوانده مخالفان ابراز وفاداری کنند بردارد.

پیش از آن نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در مصاحبه ای با سی بی اس تایید کرده بود که «گزینه» اعزام نظامیان آمریکایی به ونزوئلا را در دست بررسی دارد.

سفارت آمریکا در بغداد: صدها حساب‌کاربری وابسته به ایران در فضای مجازی حذف شدند

پایگاه خبری سومریه نیوز عراق گزارش داد که سفارت آمریکا در بغداد خبر داده که ایالات متحده صدها صفحه و حساب کاربری که در ایران ایجاد شده بود را حذف کرده است

در اطلاعیه سفارت آمریکا در بغداد آمده است: شرکت های امنیت الکترونیکی آمریکا و همچنین شبکه های اجتماعی فعال در این کشور تا به امروز صدها حساب کاربری ایجاد شده از طرف ایرنی ها در این شبکه ها ی اجتماعی را حذف کرده اند.

بر اساس این اطلاعیه، این حساب های کاربری به یک شبکه تبلیغاتی موسوم به اتحادیه جهانی رسانه مجازی در ایران متعلق بوده که برای انتشار خبرهای نادرست ماهانه برای بیش از نیم میلیون نفر و به 12 زبان مختلف ایجاد شده است.

اسلواکي نيز از به رسميت شناختن گوايدو امتناع کرد

به نقل از رويترز؛ ­اسلواکی روز چهارشنبه از به رسمیت شناختن خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور این کشور خودداری کرد.

این اقدام دولت اسلواکی در کنار اقدام مشابه ایتالیا به معنای نقض موضع مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا در به رسمیت شناختن گوایدو است.

حدود بیست کشور اروپایی از جمله انگلیس، آلمان، فرانسه و اسپانیا همراه با آمریکا به شناسایی گوایدو به عنوان رئيس جمهور ونزوئلا اقدام کردند و دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور سوسیالیست این کشور را برای برگزاری انتخابات زیر فشار گذاشتند.

اما وزارت امور خارجه اسلواکی هفته گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد گوایدو رئیس مجلس موسسان ونزوئلا را به عنوان نماینده مشروع مردم این کشور به رسمیت می شناسد.

این در حالی است که به علت مخالفت دو حزب از سه حزب عمده ائتلاف تشکیل دهنده دولت اسلواکی، وزیر امور خارجه این کشور نتوانست به مواضع خود پایبند باشد.

روسیه: آمریکا آماده حمله نظامی به ونزوئلا است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با هشدار نسبت به دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا از آمادگی واشنگتن برای اقدام نظامی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد: آمریکا آماده دخالت نظامی در ونزوئلا است.

زاخارووا گفت: روسیه با بررسی‌های دقیق به این نتیجه رسیده است که دولت ترامپ در تلاش برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا از طریق لشکرکشی نظامی است و در این خصوص واشنگتن در حال آماده کردن شرایط است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تهدیدات مطرح شده از سوی مقامات رسمی آمریکا را نقض فاحش منشور سازمان ملل عنوان کرد. به گفته زاخارووا در منشور سازمان ملل از اعضای این سازمان خواسته شده تا از بکاربردن قوای نظامی و تهدید علیه یکدیگر به شدت پرهیز کنند.

زاخارووا همچنین به سخنان جان بولتن، مشاور ترامپ که در آن از عفو نظامیان همسو با معترضان سخن گفته بود، واکنش نشان داده و گفته است واشنگتن بصورت رسمی از نیروهای مسلح ونزوئلا می‌خواهد دست به جنایت علیه دولت بزنند.

تنش‌ها در ونزوئلا پس از آن بالا گرفت که خوان گوایدو، رهبر مخالفان این کشور مردم را به خیابان‌ها فراخواند و خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا نامید.

آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی با حمایت از گوایدو، در تلاش برای افزایش فشارها علیه دولت مادورو هستند و مقامات امریکایی تا کنون چندین بار تهدید حمله نظامی علیه ونزوئلا را مطرح کرده‌اند.

روسیه درباره پیامدهای مداخله نظامی غرب در ونزوئلا هشدار داد

به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه درباره پیامدهای مداخله نظامی غرب در ونزوئلا هشدار داد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد در شرایط کنونی مداخله نظامی غرب در ونزوئلا بدترین سناریویی است که می تواند در خصوص این کشور اتفاق بیفتد.

ریابکوف خاطر نشان کرد اقدام نظامی غرب بر ضد ونزوئلا پیامدهای وخیمی به همراه خواهد داشت که محدود به مرزهای این کشور نخواهد شد.

وی تصریح کرد:» ما پایبندی خود را بر موضع اصولی خود مبنی بر این که هر گونه دخالت به ویژه دخالت نظامی خارجی در امور داخلی ونزوئلا ویرانگر خواهد بود، تاکید می کنیم و اقدام نظامی بر ضد این کشور را بدترین سناریوی ممکن می دانیم.»

ریابکوف ادامه داد:» توسل به نیروی نظامی بر ضد ونزوئلا اقدامی مرگبار خواهد بود و پیامدهای وخیمی به دنبال خواهد داشت که محدود به ونزوئلا نخواهد شد. به همین علت درباره خطرات هر گونه ماجراجویی از این نوع در ونزوئلا به شدت هشدار می دهیم.»

جمهوری بولیواری ونزوئلا از مدتی پیش با یک بحران اقتصادی بی سابقه که با تنشهای خشونت بار سیاسی نیز همراه شده، روبرو است. خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا که بنا به حکم دیوان حالی از سمت ریاست مجمع ملی این کشور بر کنار شده است خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا خوانده و بیست و سوم فوریه در تظاهراتی که در کاراکاس برگزار شد، سوگند یاد کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته است. ترامپ در مصاحبه اخیر خود با شبکه سی بی اس اعلام کرد احتمال اعزام نیروی نظامی به ونزوئلا را منتفی نمی داند.

نیروهای پلیس هند ۱۰ چریک حزب کمونیست – مائوئیست را کشتند

پلیس هند اعلام کرد دست کم ۱۰ شورشی حزب کمونیست مائوئیست را در جریان حمله به اردوگاه آموزشی آنها در منطقه ای جنگلی در مرکز هند کشته اند.

به گزارش آسوشیتدپرس؛ موهیت گارگ، افسر پلیس هند اعلام کرد تبادل آتش در مواضع شورشیان در روز پنجشنبه در منطقه بیجاپور واقع در ایالت چاتیسگار، در مرکز این کشور، تقریبا دو و نیم ساعت به طول انجامید.

پلیس ۱۲ قبضه سلاح گرم از افراد کشته شده ضبط کرد. گارگ افزود: نیروهای امنیتی در این حمله تلفاطی ندادند.

شورشیان حزب کمونیست مائوئیست با الهام از اندیشه مائو تسه‌تونگ، رهبر انقلابی چین، بیش از چهار دهه با دولت هند مبارزه کرده و خواستار زمین و کار برای کشاورزان مستاجر، جوامع فقیر و بومی شده اند.

دولت این شورشیان را بزرگترین تهدید امنیتی داخلی در هند می داند. این شورشیان با هزاران نفر از افراد مبارز سرزمین های وسیعی را تحت کنترل خود دارند.­

اعلام جزئیات برنامه پیشنهادی مکزیک و اروگوئه برای حل بحران ونزوئلا

جزئیات ساز و کار مشترک پیشنهادی مکزیک و اروگوئه برای حل بحران ونزوئلا اعلام شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، مکزیک و اروگوئه سازوکاری را مبتنی بر مذاکره به منظور گفتگوی بدون قید و شرط با هدف تسهیل دستیابی به راه حل برای بحران سیاسی در ونزوئلا، پیشنهاد کردند.

”رودلفو نین نووآ “ وزیر امور خارجه اروگوئه و ”مارسلو ابرارد“ همتای مکزیکی اش سازوکار ”مونیه ویدئو“ را ارائه کردند که شامل مراحل مختلف و میانجی گری شخصیت های شناخته شده در سطح بین المللی است.

این پیشنهاد شامل برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری نیست.

این پیشنهاد مشترک امروز به شرکت کنندگان در نخستین نشست مونته ویدئو از ”گروه بین المللی تماس“ درباره ونزوئلا، ارائه خواهد شد.

روسیه: تحریم‌های آمریکا علیه ایران تروریسم اقتصادی است

روسیه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و سوریه را به منزله تروریسم اقتصادی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در جریان نشست خبری خود با خبرنگاران، تحریم‌های آمریکا علیه سوریه و ایران را به منزله تروریسم اقتصادی عنوان کرد که به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

ریابکوف در این نشست خبری همچنین با انتقاد از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های جدید واشنگتن علیه تهران، در عین حال از راه اندازی کانال مشترک مالی ایران و اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس استقبال کرد.

معاون وزارت خارجه روسیه همچنین بر حذف دلار در مبادلات میان ایران و روسیه تاکید کرده و گفته است سفیر روسیه در ایران نیز این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کند.

وزیر خارجه ونزوئلا:آمریکا برای کودتای نظامی در ونزوئلا تلاش می کند

وزیر امور خارجه ونزوئلا، آمریکا را به تلاش برای کودتای نظامی و جنگ داخلی در کشورش متهم کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، خورخه آریزا (Jorge Arreaza) در مصاحبه اختصاصی با این شبکه، دولت آمریکا و معارضان در ونزوئلا را به تامین مالی تحرکات نظامی علیه ونزوئلا متهم کرد و گفت: ارتش ونزوئلا از طرفی حمایت می کند که بر اساس قانون اساسی، مشروعیت دارد.

آریزا افزود:‌ آمریکا و معارضان ونزوئلایی به دنبال به راه انداختن جنگ داخلی در کشور هستند. آنها به آرامی منتظر ماندند و سپس تحرکات نظامی را تامین مالی کردند. اما نیروهای مسلح ونزوئلا که تنها طرفی است که سلاح های قانونی در اختیار دارد، اکنون در قانون اساسی و فرمانده کل نیروهای مسلح بر اساس قانون اساسی یعنی نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا حمایت می کند.

کودتای کم خرج امپریالیستی: آمریکا هزینه مالی کودتا از پول مردم ونزوئلا به نوکرانش پرداخت میکند!

مخالفان ونزوئلا روز چهارشنبه اعلام کردند که با استفاده از یک صندوق مستقر در آمریکا بخشی از درآمد نفتی این کشور را دریافت خواهند کرد.

این اقدام بخش مهمی از تلاش‌های مخالفان ونزوئلا با همکاری آمریکا برای تشدید فشار بر دولت نیکولاس مادورو به شمار می رود.

کارلوس پاپارونی نماینده مخالف ونزوئلا در این باره گفت: این صندوق درآمدهای نفتی شرکت سیتگو شعبه آمریکایی شرکت نفت دولتی ونزوئلا را از ماه گذشته ذخیره و دریافت کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته رسما خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته است.

این در شرایطی است که جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفته است که ایالات متحده لغو تحریم ها علیه افسران ارشد ارتش ونزوئلا را مورد بررسی قرار خواهد داد اگر آنها گوایدو را به عنوان رهبر ونزوئلا به رسمیت بشناسند. در غیر این صورت، چرخه بین المللی مالی به طور کامل قطع خواهد شد.

پاپارونی افزود: روند انتقال پول نفت ونزوئلا پیشرفت زیادی داشته و امیدوارم طی هفته آینده توسط نمایندگان ما در آمریکا این مساله رسما اعلام شود.

خوان گوایدو عروسک آمریکا و رئیس مجمع ملی ونزوئلا اخیرا خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرده که این اقدام با حمایت آمریکا و سایر کشورهای غربی روبرو شده است.

نیکولاس مادورو رئیس جمهور قانونی ونزوئلا گفته است که گوایدو عروسک خیمه شب بازی آمریکا است و واشنگتن را متهم به توطئه چینی برای سرنگونی دولت ونزوئلا کرده است.

تاکنون علاوه بر آمریکا و کانادا، کشورهای بریتانیا، آلمان، فرانسه و اسپانیا نیز رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور قانونی این کشور به رسمیت شناخته‌اند. در مقابل، روسیه، چین، ایران، مکزیک، اروگوئه، ترکیه نیز حمایت خود را از مادورو اعلام کرده‌اند.

فرمانده آمریکایی از «فعالیت‌های روسیه، چین، ایران و حزب الله» در آمریکای لاتین ابراز نگرانی کرد

دریادار «کریگ فالر» فرمانده جدید فرماندهی جنوبی ارتش آمریکا روز پنج‌شنبه ایران را به تلاش برای نفوذ در آمریکای جنوبی متهم کرد و مدعی شد که ایران به همراه روسیه و چین به دنبال به چالش کشیدن امنیت آمریکا در این منطقه هستند.

وی در گزارشی که امروز در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا با موضوع وضعیت آمریکای مرکزی و جنوبی ارائه کرد، در بخش مربوط به «تهدیدات» پیش روی آمریکا، نوشته است: «۶ بازیگر دولتی (روسیه، چین، ایران و متحدان اقتدارگرای آن‌ها در کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا) و مجموعه‌ای از تهدیدات به هم‌پیوسته، امنیت شرکای ما و این منطقه را به چالش کشیده‌اند.»

در بخش دیگری از این گزارش، در تشریح فعالیت روسیه، چین و ایران در آمریکای لاتین آمده است: «روسیه و چین در حال گسترش نفوذ خود در نیمکره غربی (آمریکای مرکزی و جنوبی) هستند و عمدتا این اقدام بر خلاف منافع ایالات متحده صورت می‌گیرد… فعالیت‌های ایران هم، به عنوان دولت پیشرو در حمایت از تروریسم در جهان، در این منطقه نگران کننده است.»

فالر در گزارش خود روسیه، چین و ایران را به گسترش «اطلاعات غلط» در آمریکای لاتین متهم کرده و نوشته است: «روسیه از چندین رسانه پشتیبانی می‌کند که در حال انتشار روایت‌هایی نادرست از رخدادهای جهان و نیات ایالات متحده هستند. ایران هم پوشش رسانه‌ای ضدآمریکایی خود به زبان اسپانیولی را گسترش داده و حمایت خود از تروریسم را به نیمکره ما هم بسط داده است.»

وی ایران و حزب‌الله را به ایجاد شبکه‌ای در آمریکای لاتین متهم کرده و مدعی شده است که ایران در تلاش است تا حضور خود در این منطقه و در دریای کارائیب را بار دیگر تقویت کند.

این هفته، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز در توجیه اقدام آمریکا علیه ونزوئلا، حزب‌الله لبنان را به حضور در این کشور متهم کرد و گفت واشنگتن می‌خواهد اطمینان یابد که چنین نفوذی در آمریکای لاتین وجود ندارد.

ابراز آمادگی تلویحی برای مداخله نظامی در ونزوئلا

فالر همزمان با تقدیم این گزارش، به سوالات نمایندگان حاضر در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا، از جمله در مورد وضعیت کنونی ونزوئلا نیز پاسخ داد. او در این جلسه تلویحا تأیید کرد که ممکن است واشنگتن در ونزوئلا اقدام نظامی انجام دهد.

وی در بخشی از این جلسه، با «فاسد» و «مستبد» خواندن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا، گفت: «فرماندهی جنوبی از تلاش‌های دیپلماتیک حمایت می‌کند و در صورت نیاز برای حفاظت از کارکنان ایالات متحده و تأسیسات دیپلماتیک، آماده است.»

این فرمانده آمریکایی همسو با دیگر مقام‌های آمریکایی، ابراز امیدواری کرد که رئیس‌جمهور ونزوئلا تغییر کند. او گفت: «ما تحولات اخیر در ونزوئلا را دنبال می‌کنیم و امیدواریم که شاهد آن باشیم که این کشور بار دیگر به جمع دموکراسی‌های نیمکره غربی بازگردد.»

دولت آمریکا دو هفته پیش در اقدامی بر خلاف قوانین بین‌المللی، مادورو را «نامشروع» خواند و از فردی به نام «خوان گوایدو» که خود را «رئیس‌جمهور موقت» ونزوئلا خوانده، اعلام حمایت کرد. همزمان، گمانه‌زنی‌هایی در مورد احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا مطرح شده است.

کمیته بین المللی تحقیق درباره خاشقجی: مقامات سعودی طراح و مجری قتل او بودند

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، کمیته بین المللی تحقیقات درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی اعلام کرد: شواهد و دلایل حاکی از آن است که خاشقجی قربانی جنایت وحشیانه ای بود که طراح و مجری آن مقامات سعودی بودند.

کمیته بین المللی تحقیقات درباره قتل خاشقجی افزود: انیِس کالامارد بازرس ویژه سازمان ملل در پرونده قتل «جمال خاشقجی» و تیم وی به فایل صوتی خشن و بی رحمانه ای از عملیات قتل او گوش دادند.

طرح جمع آوری امضا علیه مداخله آمریکا در امور داخلی ونزوئلا

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا از برنامه خود برای جمع آوری 10 میلیون امضا علیه دخالت آمریکا در امور داخلی این کشور، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تاس از کاراکاس، مادورو در صفحه توییتر خود نوشت: «»من از کسانی که به میدان بولیوار آمدند تا این دادخواست را امضا کنند و علیه دخالت آمریکا در امور کشورشان سخن بگویند، تشکر می کنم. این یک تجمع فوق العاده و سرشار از عشق و آگاهی است، ما ۱۰ میلیون امضا برای صلح در کشورمان جمع آوری می کنیم.

این کمپین به منظور جمع آوری امضا علیه دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا، در کاراکاس آغاز شده است.

تلاش بولتون برای وسوسه کردن سران ارتش ونزوئلا به جدایی از «مادورو»

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید تلاش کرد با دادن وعده برخورداری از رفع تحریم‌های آمریکا افسران ارشد ونزوئلا را از دولت قانونی این کشور جدا کند.

به نوشته رویترز، بولتون گفت ایالات متحده برای افسران بلندپایه‌ای که «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا را به رسمیت بشناسند، رفع تحریم‌ها را در نظر خواهد گرفت.

بولتون در یک توئیت نوشت: «آمریکا برای هر افسر ارشد ونزوئلا که از دموکراسی پشتیبانی کرده و دولت قانونی رئیس‌جمهور خوان گوایدو را به رسمیت بشناسد، رفع تحریم‌ها را در نظر خواهد گرفت. در صورتی که [افسران نظامی] چنین نکنند، کانال‌های بین‌المللی مالی کاملاً بسته خواهد شد.»

گوایدو که رئیس مجمع ملی ونزوئلا است سوم بهمن‌ماه خودش را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا خواند و سوگند یاد کرد. آمریکا و کشورهای هم‌پیمان آن، او را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناختند.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال اخیراً در گزارشی نوشته «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در این اقدام گوایدو نقش ایفا کرده است. روزنامه آمریکایی فاش کرده پنس، خوان گوایدو را ترغیب کرده خودش را رئیس‌جمهور معرفی کند. پنس به گوایدو گفته در صورتی که بتواند دولت را از مادورو بگیرد، مورد حمایت آمریکا قرار خواهد داشت.

فرانسه در اعتراض به دیدار دولت ایتالیا با جلیقه زردها سفیر خود را فراخواند

دولت فرانسه در اعتراض به دیدار نماینده وزارت امور خارجه ایتالیا با نمایندگان مخالفان سیاسی فرانسه یا جلیقه زردها سفیر فرانسه و ایتالیا فراخواند.

حدود 1700 مهاجردر گذرگاهی به سوی ایالت تگزاس گرفتار شده اند

حدود 1700 مهاجر اهل آمریکای مرکزی که با هدف مهاجرت به آمریکا, در گذرگاهی به سوی ایالت تگزاس گرفتار شده اند, روز چهارشنبه اعلام کردند مسیر خود را به سوی گذرگاه مرزی دیگری تغییر می دهند که شانس بیشتری برای درخواست پناهندگی آنها وجود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پیدراس نگراس (مکزیک)، بسیاری از این مهاجران گفتند منتظر دریافت ویزای انسانی هستند که به آنها اجازه کار در مکزیک را بدهد. از سوی دیگر این افراد در خصوص مناطق خشونت آمیز ابراز نگرانی کردند. در این مناطق کارتل هایی مانند لوس زتاس مهاجران را هدف قرار داده اند. ­

اسکار لوپز یکی از این مهاجران که 33 سال دارد و اهل هندوراس است, گفت: «ما نمی توانیم اینجا متوقف شویم».

وی که به همراه همسر و دو دختر خود کشورش را ترک کرده است در ادامه گفت: «اگر نتوانیم از این نقطه گذر کنیم, به بخش دیگری از مرز می رویم».

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سه شنبه شب در سخنرانی سالانه خود در کنگره موضوع مهاجرت غیرقانونی را مطرح و اعلام کرد سه هزار و هفتصد و پنجاه سرباز دیگر به مرز مکزیک با آمریکا خواهد فرستاد تا شرایط را برای «مقابله ای شگفت انگیز» با کاروان های مهاجران مهیا کند.

کاروان مهاجران آمریکای مرکزی که به علت خشونت کشورهای خود را ترک می کنند, مباحث زیادی را در خصوص مهاجرت در محافل آمریکایی به وجود آورده اند. هزاران نفر از این مهاجران از ماه نوامبر 2018 در اردوگاههایی در تیخوانا در مرز مکزیک زندگی می کنند.

ترامپ وعده داد از ورود کاروان مهاجران آمریکای مرکزی جلوگیری خواهد کرد. وی از تهدیدی که این مهاجران برای امنیت ملی آمریکا دارند, انتقاد کرد.

سناتور روس: ادعای ترامپ درباره پیمان موشکی یادآور برخورد آمریکا با برجام است

لئونید اسلوتسکی» رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای دولتی روسیه معتقد است که ادعای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا درباره اینکه روسیه پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط را نقض کرده و همچنین سخنانش درباره انعقاد سند جدیدی در این رابطه، دقیقا یادآور برخورد ایالات متحده با توافقنامه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و خروج یکجانبه واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

ترامپ در سخنرانی سالانه خود در کنگره آمریکا از امکان ایجاد توافقات جدیدی درباره کنترل تسلیحات به جای پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط صحبت کرده و یادآور شد که یکی از طرفین این توافقات جدید باید چین باشد.

این مقام بلندپایه دوما گفت: «سخنان ترامپ درباره نقض پیمان موشکی از سوی روسیه و امکان انعقاد توافقنامه موشکی جدید گسترده تر در این زمینه یادآور اوضاع اخیر پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک و توافق هسته‌ای با ایران است. در آن زمان نیز طرف آمریکایی ایران را به عدم رعایت این توافقنامه متهم کرده و از این توافقنامه که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل قرار داشت و به رغم تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره رعایت کامل تعهدات از سوی تهران، خارج شد.»

اسلوتسکی تاکید کرد: «مسلم است که توافقات بین‌المللی که به عقیده ترامپ «بد» هستند و تحمیل توافقات «خوب» مورد نظر وی، اکنون دیگر یکی از روش‌های برخورد دولت کنونی آمریکا با مسائل جهانی شده است. در اینجا می‌توان به طرح جدید «معامله قرن» درباره حل و فصل مناقشه فلسطین-اسرائیل هم اشاره کرد به طور واضح هدف نابودی اصول شناخته شده بین المللی در حل و فصل مناقشه خاورمیانه و تحمیل دستورالعمل خاص واشنگتن در این باره را هدف قرار داده است.»

این مقام پارلمانی روسیه یادآور شد: «طرف آمریکایی تنها بر اساس منافع خاص خود عمل می‌کند و حتی امنیت متحدان اروپایی خود در ناتو را نیز نادیده می‌گیرد واقعیت این است که هیچ طرح جدیدی درباره پیمان نابودی موشک‌ها به ما ارائه نشده و من تردید دارم که پیشنهادی هم به طرف چینی داده شده باشد. دولت آمریکا تنها خط مشی خود برای از بین بردن اصول حقوق بین المللی در عرصه کنترل تسلیحاتی را دنبال می کند.»

وی در آخر افزود: «به عقیده من، کشورهای اروپایی باید به فکر این باشند که آیا منافع امنیتی اروپا در چارچوب خط مشی یکجانبه در پیش گرفته شده از سوی آمریکا قرار دارد و تلاش کنند که اروپا به عرصه جدید رویارویی و ایجاد خطوط جداکننده قاره ما تبدیل نشود.»

سنای آمریکا لایحه تشدید تحریمها علیه سوریه را تصویب کرد

اعضای مجلس سنای آمریکا لایحه ای را تصویب کردند که ضمن اعتراض به تصمیم رئیس جمهور این کشور برای خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از خاک سوریه، بر تحریمهای اقتصادی علیه دمشق می افزاید.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اعضای مجلس سنای آمریکا روز سه شنبه با ۷۷ رأی موافق (در برابر ۲۳ رأی مخالف) لایحه «اس. ۱» را تصویب کردند.

این لایحه ضمن اعتراض به «دونالد ترامپ» برای اعلام خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از خاک سوریه، تحریمهای اقتصادی علیه سوریه را افزایش می دهد.

گفتنی است که روز گذشته نیز (دوشنبه) مجلس سنا در مخالفت با طرحهای ترامپ برای خروج فوری نیروهای نظامی آمریکا از دو کشور سوریه و افغانستان یک اصلاحیه غیرالزام آور را با آرای موافق اکثریت مطلقی از سناتورهای دو حزب تصویب کرد.

پیش‌نویس این اصلاحیه توسط «میچ مک‌کانل» رهبر جمهوری‌خواهان سنا تهیه و ارائه شده بود.

گفتنی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا آذرماه گذشته با اعلام اینکه مأموریت ادعایی نظامیان آمریکا در شکست داعش به پایان رسیده است؛ در اقدامی غافلگیرانه، از تصمیم خود برای خارج کردن نظامیان کشورش از سوریه خبر داد.

اتحادیه اروپا به ونزوئلا گوش نمی دهد

به نقل از خبرگزاری رویترز، نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا گفت اتحادیه اروپا به ونزوئلا گوش نمی دهد،»شما کر هستند».

نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز جمعه آنچه را که وی ماهیت تعصب آمیز و ایدئولوژیکی بیانیه گروه تماس بین المللی مورد حمایت اتحادیه اروپا خواند، رد کرد. با این حال، وی گفت کماکان آماده گفتگو است.

این گروه پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد یک تیم فنی به این کشور می فرستد تا به عرضه کمک های بشردوستانه کمک کند و از برگزاری هرچه سریعتر انتخابات حمایت کند.

مادورو گفت: «ما با محتوای این سند موافق نیستیم.»

وی گفت: «ما ماهیت تعصب آمیز و ایدئولوژیکی این سند گروه تماس را رد می کنیم.»

مادورو گفت بیانیه گروه تماس بین المللی مورد حمایت اتحادیه اروپا ماهیتی حزبی دارد.

وي گفت اجازه «نمایش بی ارزش» کمک بشردوستانه را نخواهد داد.

رئیس جمهور ونزوئلا گفت کمک بشردوستانه مورد حمایت آمریکا که در شهر مرزی کوکوتا در کلمبیا ذخیره شده است, باید میان شهروندان فقیر کلمبیایی توزیع شود.

وي گفت همیشه برای نفت ونزوئلا بازاری وجود خواهد داشت.

مادورو افزود: جلوگیری از محموله های نفتی ونزوئلا عواقب فاجعه باری به دنبال خواهد داشت.

رئیس جمهور ونزوئلا گفت هرکسی که نامزدی غیرقانونی در سمت های سیتگو یا شرکت نفت دولتی ونزوئلا را بپذیرد, محاکمه خواهد شد.

رويترز در خبري ديگر اعلام کرد: یک مقام ارشد کاخ سفید گفت دولت آمریکا در حال بررسی تحریم های جدید علیه ونزوئلا به منظور اعمال فشار بر مادورو است.

مقام ارشد کاخ سفید گفت آمریکا در ارتباطات «محدود» با اعضای ارتش ونزوئلا از آنها می خواهد مادورو را ترک کنند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: