پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران و جهان

اخبار ايران و جهان

به میمنت روز سیاهکل

۱۹ بهمن روز اعلام موجودیت سازمان چریکهای فدایی خلق ایران‍ بر تمامی رزمندگان در جبهه رهایی کارگران و زحمتکشان، بر همه فدائیان باورمند به آزادی، استقلال، عدالت اجتماعی، به دوستی،  برادری و برابری خلقها خجسته باد!

جنبش فدایی در مدت کمتر از یک دهه بعد از بنیانگذاری خود توسط قهرمانان «آفتاب‌کاران جنگل»، توانست نقش عظیمی در ترویج و شکل‌گیری روحیه انقلابی در میان انقلابیون کشور ایفا نماید.

فراموش نمی‌کنیم که در تمامی روزهای مبارزه برای سرنگونی رژیم دست‌نشانده پهلوی چریک فدایی به سمبل و نماد مبارزه و پایداری بدل شده بود. پژواک چریک فدایی در تمامی کوچه‌ها و خیابانهای شهرها و روستاهای کشور ‌پیچیده بود. بگونه‌ای که رغبت، احترام و محبت عمومی را نسبت به چریک فدایی برانگیخته بود. شعار «فدایی، فدایی، تو افتخار مایی» در سرتاسر کشور طنین‌انداز شده بود… 

در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب، زمانیکه روحانیت به سردمداری هاشمی رفسنجانی برای ربودن انقلاب با ژنرال هویزر آمریکا در پشت درهای بسته مذاکره می‌کرد، سهم چریکهای فدایی در امر دعوت به ادامه روند اوج گرفته انقلاب و در هم شکستن مقاومت نیروهای وفادار به رژیم پهلوی کم‌نظیر بود. استمدادطلبی‌های هیجان‌زده از رادیو – تلویزیون‌های کشور از چریکهای فدایی برای دفع حملات نیروهای وابسته به رژیم منحوس پهلوی هنوز در گوش‌های ملت ایران طنین‌انداز است و از حافظه نسلهای انقلاب پاک نشده است.

با این حال، انقلاب شکوهمند مردم ایران بواسطه روحانیت شعیه  و با کمک و همدستی عوامل ساواک و پلیس امنیتی رژیم پهلوی که از ۲۶ دیماه طبق برنامه قبلی و بسیار حساب شده به مساجد و تکایا روی آوردند و بعدها نقش پر رنگی در جلب و سازماندهی لات و لومپن‌ها (شعبان بی‌مخ‌های آن دوره) در کمیته‌های انقلاب ایفاء کردند، مصادره به مطلوب گردید و حاکمیت جدید برآمده از انقلاب بهمن، بلافاصله به سرکوب و قلع و قمع همه نیروهای انقلابی، در رأس آنها به سرکوبی بی‌امان فدائیان- نیروی اصلی درهم‌شکننده مقاومت نیروهای مسلح رژیم سابق همت گماشت.

البته، فدائیان از حاکمیت جمهوری اسلامی ایران توقع بیش از این نیز نمی‌توانستند داشته باشند، همچنانکه از رژیم پهلوی نداشتند. چرا که هر دوی آنها در خدمت سرمایه و مدافع منافع نامشروع سارقان ثروتهای ملی بوده و هستند…

یاد و نام عزیز بینانگذاران جنبش فدای و همه رفقای بخون درغلتیده فدایی در هر دو رژیم پهلوی و اسلامی گرامی باد!

روز ۱۹ بهمن بر همه فدائیان وفادار و باورمند به اهداف و آرمانهای والای فدایی، به همه انقلابیون میهن خجسته باد!

ننگ و نفرین بازماندگان و پیروان فدائیان شهید نسبت به مدافعان سرمایه مستدام باد!

پیروز باد مبارزه فدائیان و همه رزمندگان در جبهه نبرد کار بر علیه سرمایه!

ا. م. شیری

۱۹ بهمن ۱٣۹۷

https://eb1384.wordpress.com/2019/02/08/

کمک های نظامی ایالات متحده آمریکا برای القاعده و داعش

پنتاگون زیر پوشش معاملات غیر قانونی به فروش اسلحه های سبک به نیروهای تروریستی اسلامی در سوریه میپردازد.

ایالات متحده آمریکا و متحدینش با استفاده از قاچاق سلاح و فروش غیرقانونی آن با همکاری گروه های مافیائی به معامله اسلحه در ابعاد گسترده برای کمک رسانی به نیروهای تروریستی اسلامی در سوریه از جمله القاعده و داعش ادامه می دهند.

اتحاد به اصطلاح ضد داعش آمریکا که از نیروهای متحد آمریکا و کردها تشکیل شده است با استفاده از معاملات غیرقانونی پول زیادی از فروش اسلحه سبک به نیروهای القاعده و داعش به جیب می زنند.آنها اسلحه ها را از بازارهای کشورهای بالکان خریداری کرده، این اسلحه ها اکثراً ساخت همین کشورها و یا چین می باشند.

به موازی این معاملات نیروهای نزدیک به القاعده و النصره که در جنوب سوریه به فعالیت های تروریستی خود همچنان ادامه می دهند از سوی نیروهای نظامی اسرائیلی مورد حمایت قرار می گیرند اسلحه و فشنگ های لازم برای مبارزه علیه دولت قانونی سوریه را از اسرائیلی ها دریافت می ‌کنند.

فرمانده جریان تروریستی النصره در مصاحبه ای با روزنامه آلمانی «کلنر آنتسایگه» اعتراف می کند که اسلحه های خود را از کشورهای متحد آمریکا و نیروهای همدست امریکا دریافت می کند او در این مصاحبه می گوید:

«بله این درست است آمریکایی‌ها از ما یعنی مخالفان در سوریه حمایت می کند اما نه به طور مستقیم بلکه از طریق کشورهای متحده آمریکا اما ما از این حمایت‌ها راضی نیستیم».

او در ادامه صحبت های خود تاکید می کند که منظورش از متحدین آمریکا کشورهای عربستان سعودی اسرائیل قطر و ترکیه می باشد:

«وقتی که جبهه النصره به محاصره نیروهای ارتش سوریه افتاد افسرانی از ترکیه، قطر، عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا اینجا به ما کمک آمدند آنها در زمینه به کار بردن ماهواره، راکت ها و شناسایی دشمن توسط دوربین های حرارتی به ما آموزش دادند»

این اسلحه های سبک توسط کشورهای فوق که متحد آمریکا می‌باشند از کشورهای بالکان خریداری شده و در اختیار تروریست های اسلامی قرار گرفته اند. تروریست‌هایی که به احتمال بسیار زیاد در پس عملیات تروریستی در پاریس، لندن، بروکسل و دیگر نقاط اروپا قرار دارند.

در یک مورد دیگر شبکه خبری سی ان ان آمریکا در گزارشی به اسناد و مدارکی دست می یابد که نشان می دهد امارات عربی متحده و عربستان اسلحه های ساخت آمریکا را در اختیار تروریست های القاعده در یمن قرار می دهند.

شبکه خبری سی ان ان تلاش می‌کند گناه این دست و دلبازی ها را به گردن کشورهای متحد آمریکا مانند امارات و عربستان بیا‌ندازد و ادعا می کند که این کشورها مستقل از آمریکا تصمیماتی می گیرند و امریکا دیگر کنترلی روی متحدین ریز و درشت خود در خاورمیانه ندارد!

وزیر خارجه ونزوئلا: ما در نبرد با آمریکا در کنار ایران هستیم، حاضریم تا پانزده روز آینده در کاراکاس یا مونته ویدئو یا تهران با مخالفان گفتگو کنیم

خورخه آره‌آزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا در یک مصاحبه با شبکه هیسپان تی‌وی ایران به پرسش های خبرنگار این شبکه درباره موضوعات مختلف پاسخ داد.

وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت، دولت قانونی کشورش، ظرف چند روز آینده، آماده مذاکره با مخالفان در کاراکاس یا مونته ویدیو یا تهران است.

در ابتدای این گفت و گوی اختصاصی شبکه هیسپان تی وی ایران با خورخه آرهآزا وزیر امور خارجه جمهوری بولیواری ونزوئلا، از وی پرسیده شد:

امروز در جهان تصاویر متفاوت و متناقضی از ونزوئلا وجود دارد. شرایط کشور به گونه ای است که حتی برخی ونزوئلا را کشوری با دو رئیس جمهور می دانند. اکنون نقشه سیاسی و اجتماعی کشور شما چگونه است؟

آره آزا پاسخ داد: پیش از هر چیز باید بگویم ونزوئلا در آرامش کامل است. برخلاف سال 2014 و 2017 در خیابان ها ناآرامی و تخریب اموال عمومی وجود ندارد. با وجود این، برخی در تلاشند تا ونزوئلا را کشوری در حال جنگ و تنش نشان دهند. آنچه امروز در ونزوئلا اتفاق افتاده است، تلاش برای کودتاست که سردمداران آن نه شهروندان ونزویلایی بلکه دولت آمریکا و مقاماتی همچون دونالد ترامپ، مایک پنس، جان بولتون و پمپئو هستند که آشکارا مردم کشور را علیه رئیس جمهور نیکلاس مادور تحریک می کنند.

خبرنگار هیسپان تی‌وی: برخی از کشور‌ها معتقدند راه برون رفت از شرایط فعلی مذاکره است. رئیس‌جمهور مادورو هم بر مذاکره تأکید کرده است. آیا از نظر شما در حال حاضر امکان مذاکره وجود دارد؟

وزیر آره‌آزا: دولت مادورو در خصوص مذاکره بسیار جدی است. بدون اغراق باید بگویم رئیس‌جمهور مادورو بیش از ۴۰۰ بار در نطق‌های خود مخالفان را به گفت وگو دعوت کرده است. ما آماده مذاکره بدون هیچ پیش شرطی هستیم. تنها شرطی که ما همچون هر دولت قانونی دیگری می‌توانیم داشته باشیم احترام به قانون اساسی است. اگر مخالفان آمادگی داشته باشند حاضریم تا پانزده روز آینده در کاراکاس یا مونته ویدئو یا تهران با آن‌ها پای میز گفت وگو بنشینیم. اما مخالفان تنها در پی آنند تا کودتایی را که آمریکا برنامه‌ریزی کرده پیش ببرند. اما آن‌ها یک بار دیگر شکست خواهند خورد.

خبرنگار هیسپان تی‌وی: سال گذشته دولت ونزوئلا در جمهوری دومینیکن با مخالفان دیدار داشت؛ از آن دیدار‌ها چه چیزی می‌توانید به ما بگویید؟

وزیر آره‌آزا: دقیقا یک سال پیش ما مذاکره را با آن‌ها شروع کردیم. به یک پیش توافق رسیدیم و همه چیز برای توافق نهایی آماده بود، اما یکباره مخالفان گفتند که پای هیچ توافقی را امضا نخواهند کرد. برای ما واضح است که آن‌ها دستورهایی را از واشنگتن دریافت کرده بودند و بعد از آن بود که برخی از کشور‌ها انتخابات ریاست جمهوری ما را به رسمیت نشناختند، مخالفان هم از به رسمیت شناختن قانون اساسی و رئیس‌جمهور سر باز زدند.

خبرنگار هیسپان تی‌وی: دولت شما کمک‌های بشردوستانه را که پیشنهاد شده نمی‌پذیرد. علت چیست؟ آیا شرایط انسانی در ونزوئلا وخیم است؟

وزیر آره‌آزا: شرایط انسانی در ونزوئلا بحرانی نیست. اقتصاد ونزوئلا توسط آمریکا تحریم شده است. آمریکا به ونزوئلا اجازه استفاده از دلار را به عنوان ارز مبادلاتی نمی‌دهد. بانک‌های جهانی با ما همکاری نمی‌کنند. از ماه آگوست سال گذشته تحریم‌های آمریکا ۳۵ میلیارد دلار به اقتصاد ما ضربه زده است. اما به رغم همه این مشکلات اوضاع انسانی در ونزوئلا بحرانی نیست. برخی کالا‌ها کمیاب شده‌اند و تمام تلاشمان را می‌کنیم که آن‌ها را تأمین کنیم. اگر این ۳۵ میلیارد دلار را در اختیار داشتیم اقتصاد ما شکوفا بود.

این کمک‌های انسانی که از آن دم زده می‌شود یک شوی تبلیغاتی بیشتر نیست. باید تاریخ را مطالعه کرد. در سال ۱۹۶۵ آمریکا اعلام نمود شرایط انسانی در جمهوری دومینیکن وخیم است. به چه علت؟ زیرا دولت این کشور را موافق سیاست‌های خود نمی‌دید. سپس توسط سازمان کشور‌های آمریکایی عده‌ای پزشک و مقداری کمک به این کشور ارسال کردند و همراه آنان ۸ هزار سرباز آمریکایی اعزام کردند که دولت قانونی و دموکراتیک این کشور را سرنگون کردند و یک دیکتاتور را روی کار آوردند. ما کشورمان را در برابر تهاجم خارجی حفظ خواهیم کرد. اگر آمریکا نگران شرایط انسانی است، چرا هنگامی که توفان، پورتوریکو را درنوردید، به مردم این کشور که جزو خاک آمریکاست، کمک نکرد؟ چرا به هائیتی کمک ارسال نکردند؟ چرا کمک‌های بشردوستانه به فلسطین را متوقف کرد؟

خبرنگار هیسپان تی‌وی: دولت مادورو اعلام کرده که از صلح حمایت می‌کند. اما آیا احتمال دخالت نظامی آمریکا را کاملا منتفی می‌داند؟

وزیر آره‌آزا: وقتی دولت آمریکا که نیرومندترین ارتش جهان را داراست گزینه نظامی در خصوص ونزوئلا را منتفی نمی‌داند، ما نیز احتمال دخالت نظامی را منتفی نمی‌دانیم و خود را برای آن آماده می‌کنیم. نیرو‌های مسلح ما آماده هستند. بیش از ۲۰۰ هزار نیروی نظامی حرفه‌ای داریم. همچنین بیش از ۲ میلیون نیروی شبه نظامی داریم. ما مثل جمهوری دومینیکنِ سال ۱۹۶۵ نیستیم. برای هر سناریویی آماده هستیم.

خبرنگار هیسپان تی‌وی: ورای حاکمیت ونزوئلا، شما از چه چیز دفاع می‌کنید؟

وزیر آره‌آزا: ما از مردم و حق موجودیت مستقل دفاع می‌کنیم. از اینکه بر خلاف دوره پانزده ساله گذشته خودمان بتوانیم سرنوشتمان را تعیین کنیم. در آن دوره ما تحت سلطه اسپانیا بودیم، بعد تحت سلطه بریتانیا و سپس دولت آمریکا. اما الآن ما خودمان سرنوشتمان را در دست داریم.

خبرنگار هیسپان تی‌وی: دولت ونزوئلا خود را در برابر شرایط فعلی چگونه می‌بیند؟

وزیر آره‌آزا: ما آرام هستیم و خوشبین و این خوش بینی از اعتمادی که به مردم داریم سرچشمه می‌گیرد. ما با وجود مشکلات در برابر مشکلات و آمریکا ایستاده‌ایم.

خبرنگار هیسپان تی‌وی: آقای وزیر از وقتی که به هیسپان تی وی دادید، سپاسگزاریم.

وزیر آره‌آزا: من هم بر مردم و دولت ضدامپریالیستی و شجاع ایران درود می‌فرستم. ما در این نبرد در کنار هم هستیم.

پوتین: در شرایط فعلی باید به ثبات استراتژیک توجه بیشتری کرد

رئیس جمهور روسیه با اشاره به اوضاع کنونی دنیا اعلام کرد که باید توجه بیشتری نسبت به ثبات استراتژیک صورت گیرد.

به گزارش سرویس مطبوعاتی کرملین، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه، با تبریک به دیپلمات های روسیه به مناسبت روز کارمندان دیپلماتیک، گفت: مسائل مربوط به ثبات استراتژیک، زمانیکه کنترل رژیم های تسلیحاتی و مبارزه با گسترش سلاح های هسته ای به چالش کشیده می شود، نیازمند توجه بیشتری است.

پوتین افزود: در وضعیت دشوار فعلی، زمانی که امنیت بین المللی و حاکمیت قانون به طور جدی به چالش کشیده می شوند، شما، دیپلمات ها، با وظایف مهم و عمده‌ای مواجه می شوید. حفظ ثبات استراتژیک با در نظر گرفتن اینکه کنترل رژیم های تسلیحاتی و مبارزه با گسترش سلاح های هسته ای به چالش کشیده شده است، توجه بیشتری را می‌طلبد.

وی در بخش دیگری از پیام خود گفت: باید تلاش های لازم برای توسعه فرآیندهای ادغام اوراسیا و همچنین گسترش روابط خارجی اوراسیا با توجه به شکل گیری همکاری‌های بزرگ اوراسیایی انجام پذیرد.

پامپئو: باید محدودیت‌های سخت‌گیرانه علیه برنامه موشکی ایران را برگردانیم

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا دقایقی پیش در حساب کاربری‌اش در توئیتر مدعی شد آنچه به ادعای وی «پرتاب موشک اخیر توسط ایران» خوانده شده را نشان‌دهنده ناکارآمدی توافق هسته‌ای «برجام» در متوقف کردن برنامه موشکی ایران دانسته است.

وی در توئیتر نوشت: «پرتاب موشک اخیر در ایران بار دیگر اثبات می‌کند که توافق [هسته‌ای ایران] اقدامی در زمینه متوقف کردن برنامه موشکی ایران انجام نداده است. ایران با پیشبرد قابلیت‌های موشکی خود در حال سرپیچی از قطعنامه شورای امنیت است. بایستی برای مهار برنامه موشکی ایران محدودیت‌های بین‌المللی سخت‌گیرانه‌تر را برگردانیم.»

پیش از این وب‌سایت «رادیو ملی آمریکا» در گزارشی که هنوز تأییدنشده مدعی شده بود ایران راکت‌ ماهواره‌بر «دوستی» را به فضا پرتاب کرده است.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود این اقدام ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مغایرت دارد.

این قطعنامه تیرماه سال ۱۳۹۴ برای تأیید توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ به تصویب اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید. همراه با تصویب این قطعنامه، سایر قطعنامه‌های شورای امنیت که علیه ایران صادر شده بود لغو شد.

قطعنامه ۲۲۳۱ با لحنی غیر الزام‌آور تنها از ایران «می‌خواهد» موشک‌هایی را که برای داشتن قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند، آزمایش نکند. ایران تصریح کرده که هیچ‌کدام از موشک‌هایش برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند.

در حالی که در قطعنامه پیشین یعنی ۱۹۲۹ در مورد برنامه موشکی ایران عنوان شده بود که «شورای امنیت سازمان ملل تصمیم می‌گیرد که ایران نباید» فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک داشته باشد، در قطعنامه ۲۲۳۱ این لحن تغییر کرده است. در این قطعنامه عنوان شده است که «شورای امنیت سازمان ملل از ایران می‌خواهد» که فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک نداشته باشد.

نکته دوم در مورد قطعنامه اینکه در بخش مربوط به برنامه موشکی، از ایران خواسته شده از کار بر روی موشک‌هایی خودداری کند که «برای داشتن قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای» طراحی شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده موشک‌های بالستیک ایران برای حمل کلاهک هسته‌ای ساخته نشده‌اند و ایران برنامه‌ای برای ساخت چنین موشک‌هایی ندارد.

واشنگتن: تجارت کنندگان با «اینستکس» را تحریم می‌کنیم

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا نسبت به تلافی جویی واشنگتن علیه شرکتهایی که با استفاده از ابتکار عمل «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» به دنبال تسهیل تجارت با ایران باشند، هشدار داد.

به گزارش بلومبرگ، گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در هشداری اعلام کرد، شرکتهایی که با استفاده از ابتکار عمل اروپایی موسوم به «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» به دنبال تسهیل تجارت با ایران باشند با اقدامات تلافی جویانه آمریکا روبرو خواهند شد.

ساندلند در مصاحبه ای گفت: هر کسی که با استفاده از این سازوکار بخواهد بر سر هر چیز دیگری به جز فعالیت‌های انسان‌دوستانه تجارت کند از سوی آمریکا تحریم خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: ما آنها را پیدا و تحریم خواهیم کرد و آنها دیگر نخواهند توانست با آمریکا تجارت داشته باشند.

ساندلند افزود: این تهدید آمریکا به برخورد به این معنی است که این به اصطلاح وسیله با هدف ویژه «در جا زده و به ندرت استفاده خواهد شد».

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا گفت: این ابتکار عمل یک پوشش ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا به ایران به منظور نجات دادن توافق برجام است.

مادورو: کمک بشردوستانه بهانه غربی‌ها برای بی‌ثبات کردن ماست

نیکولاس مادورو با اعلام حمایتش از برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در ونزوئلا، غربی‌ها را متهم به تلاش برای از بین بردن استقلال و حاکمیت کشورش به بهانه تحویل کمک‌های بشردوستانه کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در یک سخنرانی گفت: آنها (غربی ها) تلاش می‌کنند به بهانه تحویل کمک‌های بشر دوستانه، استقلال و حاکمیت ونزوئلا را از بین ببرند. آنها تلاش می‌کنند ثبات کشور ما را از بین ببرند اما به هیچ موفقیتی دست نیافته اند.

رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه صحبتهایش به خبرنگاران گفت: ونزوئلا اجازه نمی دهد این نمایش را بر سر کمک های انساندوستانه به راه بیاندازند زیرا ما به هیچ کس التماس نمیکنیم. ونزوئلا از بحران انسانی ساخته و پرداخته واشنگتن در چهار سال گذشته که بهانه ای برای مداخله در کشور ماست رنجی نمی برد.

رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه گفت، آماده است تا انتخابات پارلمانی زودهنگام را در کشورش به منظور پایان دادن به بحران سیاسی جاری در آن برگزار کند. به گفته مادورو، دست کم دو میلیون نفر نامه درخواست از آمریکا برای متوقف کردن مداخله اش در امور داخلی ونزوئلا را امضا کرده اند.

وی اظهار داشت: من پیشنهاد انتخابات زودهنگام را به مجلس ملی ونزوئلا مطرح می کنم و آن را تصویب خواهم کرد.

مادورو عنوان کرد که میخواهد ونزوئلایی ها به یک مجلس ملی جدید که یاری دهنده کشور و کمک کننده به ثبات آن باشد رای دهند.

رئیس جمهور ونزوئلا در عین حال تاکید کرد، کاراکاس آماده حمایت از «مکانیزم مونته ویدیو» یا هر ابتکار عمل دیگر به هدف کمک به گفت وگو در ونزوئلا است. او با این وجود گروه تماس مورد حمایت اتحادیه اروپا را رد و متهم به غرض ورزی کرده و گفت، اتحادیه اروپا «کر» است و به حرفهای ونزوئلا گوش نمیدهد.

به گفته مادورو، کشورهای غربی می خواهند ونزوئلا را نابود کنند تا از منابع طبیعی آن به نفع خود بهره ببرند.

وی افزود: طرحی که آنها برای ونزوئلا در نظر گرفته اند کما بیش شبیه به برنامه آنها برای لیبی به منظور تسخیر منابع طبیعی است و آنها یک ستون پنجم در داخل کشور کار گذاشته اند اما در اینجا آنها نتوانستند کاری را که در لیبی و سوریه انجام دادند انجام دهند. ما به آنها اجازه نمی دهیم گروه های تروریستی را در ونزوئلا تشکیل دهند.

دولت ونزوئلا جزئیات نقشه کودتا علیه مادورو را فاش کرد

دولت ونزوئلا جزئیات نقشه کودتا علیه نیکلاس مادورو رئیس جمهور این کشور را که آمریکا با مشارکت کلمبیا آماده کرده است, فاش کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین, وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا اعلام کرد اوسوالدو والنتین, سرهنگ بازنشسته ونزوئلایی به اتهام تلاش برای ساماندهی کودتای نظامی بازداشت شد.

وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا همچنین افزود به لطف عملیات اطلاعاتی، گارسیا بالومو نیز پس از آنکه مقامات اطلاعاتی نقشه وی را برای اجرای کودتایی نظامی فاش کردند, بازداشت شد.

هشدار روسیه درباره امکان استفاده از «ارتش کوزوو» علیه صربستان

به گزارش خبرگزاری «تاس»، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل‎ اعلام کرد، آمریکا و ناتو در حال آموزش نظامیان در کوزوو هستند و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که این نیروها علیه مردم صربستان مورد استفاده قرار بگیرند.

نبنزیا شب گذشته در سخنانی در شورای امنیت گفت: «کار برای آماده سازی رزمی نیروهای نظامی در کوزوو با کمک آمریکا و ناتو در حال انجام است و ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به آنجا افزایش یافته است و این در حالی است که تضمینی هم وجود ندارد، این به اصطلاح «ارتش کوزوو» که بسیاری از اعضای آن تروریست‌های «ارتش آزادی بخش کوزوو» هستند، علیه مردم صربستان مورد استفاده قرار نگیرد.»

این دیپلمات بلندپایه با تاکید بر اینکه «بهانه ایجاد ارتش کوزوو عرصه بسیار مناسبی برای تروریست‌های دارای تمایلات تند است که از سوریه و عراق بازگشته‌اند»، یادآور شد: «ارتکاب جنایت علیه مردم صربستان و اموال و دارایی‌های آنها به یک روادید روزمره در کوزوو تبدیل شده است.»

لازم به یادآوری است، در سال ناتو1999با نقض آشکار حقوق بین الملل وبدون مجوز سازمان ملل و ظرف دو ماه و نیم، کشور یوگسلاوی (سابق) را بشدت بمباران کرد و سپس تلاش شد تا این تجاوز نظامی منطقی به نظر برسد و در نهایت هم در سال 2008 واشنگتن و متحدانش از اعلام غیرقانونی استقلال کوزوو از صربستان حمایت کردند.

البناء: لبنان پدافند هوایی ندارد، چون آمریکا نمی‌خواهد

«ناصر قندیل» سردبیر روزنامه لبنانی «البناء» در گفت‌وگویی با خبرگزاری «اسپوتنیک» اعلام کرد، درخواست شورای امنیت برای خلع سلاح حزب‌الله، زمینه را برای تعرض‌های بیشتر رژیم اسرائیل باز می‌کند.

شورای امنیت در جلسه شنبه (دیروز) خود از دولت لبنان خواست تمامی گروه‌های موجود در این کشور را خلع سلاح کند تا کسی به جز دولت، سلاح در اختیار نداشته باشد. این نهاد بین المللی در ادامه اعلام کرد، نیروهای مسلح لبنان تنها نیروهای مشروع در این کشور هستند همانگونه که در توافق «طائف» (مربوط به سال 1989) و قانون اساسی لبنان هم به این موضوع اشاره شده است.

اعضای شورای امنیت در ادامه بر حمایت از لبنان بر اساس قطعنامه‌های 1701 (2006)، 1680 (2006)، 1559 (2004) و 2433 (2018) تأکید کردند و از تمامی طرف‌های لبنانی خواستند سیاست بی‌طرفی را در قبال نزاع‌های خارجی در پیش بگیرند.

ناصر قندیل در ادامه گفت‌وگوی خود اعلام کرد: قطعنامه 1559 مربوط به سال 2004 از خلع سلاح گروه‌ها که منظور از این گروه‌ها، حزب‌الله است، سخن می‌گوید. نتیجه بحث میان گروه‌های مختلف در لبنان بر اهمیت وجود سلاح مقاومت در راستای راهبرد ملی برای دفاع ملی خلاصه شد تا بتوان جلوی تعرض‌های اسرائیل به لبنان را گرفت. همه به این نتیجه رسیدند که خلع سلاح مقاومت باید پاسخ به این سوال که «پس لبنان چگونه از خود محافظت کند»، را تضمین کند.

پدافند هوایی

وی تصریح کرد، اینکه لبنان پدافند هوایی ندارد علامت سوال‌های بسیاری را خصوصا در زمینه پاسخگویی به تعرض‌های اسرائیلی به خاک لبنان ایجاد کرده است. آمریکا تلاش می‌کند عدم پاسخگویی به حملات رژیم اسرائیل یا عدم بازداشتن و مجازات این رژیم به خاطر تعرض‌های مذکور را تضمین کند آن هم در زمانی که رژیم اسرائیل در تلاش است با فریب به ثروت نفتی و گازی لبنان دستبرد بزند.

قندیل در پایان تأکید کرد، لبنان دنبال تأمین مرزهای زمینی، آبی و حفظ ثروت‌های طبیعی و نیز ممانعت از ساخت دیوار بتنی در داخل اراضی‌اش است.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله نیز در سخنرانی چهارشنبه هفته گذشته خود (17 بهمن) به چرایی عدم برخورداری لبنان از پدافند هوایی اشاره کرده و گفت: در حوزه نظامی، جنگده‌های اسرائیل مکررا حریم هوایی لبنان را می‌شکنند اما اگر حزب‌الله پدافند هوایی داشت که می‌توانست با آن مقابله کند. البته این هم جز سیاست ابهام سازنده ماست [که قدرت پدافندی داریم یا نه]. من می‌گویم اگر حزب الله توانایی دفاع هوایی داشت. البته من با ایران در این خصوص صحبت نکرده‌ام اما می‌شود برای ارتش لبنان از ایران کمک گرفت. اما برای ارتش لبنان ممنوع کرده‌اند که پدافند هوایی داشته باشد یا فلان سلاح را داشته باشد… آنچه در لبنان امروز نیاز داریم، جرأت است و قبل از آن حاکمیت و استقلال حقیقی است. آمریکایی‌ها ناراحت می‌شوند؟ غربی‌ها یا اروپایی‌ها ناراحت می‌شوند؟ خب بشوند.

آغاز رزمایش ۵ روزه ارتش ونزوئلا

ارتش ونزوئلا از امروز رزمایش نظامی ۵ روزه ای را در این کشور آغاز می کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ارتش ملی بولیواریایی ونزوئلا امروز یکشنبه رزمایش ۵ روزه ای را در این کشور آغاز می کند.

بر اساس اعلام ارتش، هدف از این رزمایش نمایش آمادگی ارتش برای دفاع از کشور در مقابل هرگونه تهاجم اعلام شده است.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در این خصوص گفت: این مانور نظامی تا ۱۵ فوریه سال جاری میلادی ادامه دارد و بزرگترین و مهمترین رزمایش در تاریخ ۲۰۰ ساله دولت ونزوئلا خواهد بود.

روسیه: در مورد روابط ما با ایران نقل قول های تحریف شده را باور نکنید

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه نیز به احتمال زیاد در تاریخ 14 فوریه (25 بهمن ماه) در سوچی و در حاشیه نشست سران سه‌جانبه با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

وی در جمع خبرنگاران گفت: «همانطور که مطلع هستید 14 فوریه دور دیگری، در واقع چهارمین نشست سران کشورهای ضامن صلح (روسیه، ایران و ترکیه) در چارچوب مذاکرات آستانه درباره سوریه در سوچی برگزار خواهد شد. در ترکیب هیئت روسی، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه نیز حضور خواهد داشت و به احتمال زیاد در حاشیه نشست سران، وزرای خارجه سه کشور با یکدیگر نیز دیدار جداگانه‌ای داشته باشند که در جریان آن مجموعه‌ای از مسائل مربوط به حل و فصل اوضاع در سوریه با هدف توسعه توافقات صورت گرفته در نشست روسای جمهوری سه کشور را بررسی کنند.

زاخارووا در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درباره اینکه شبکه تلویزیونی سی.ان.ان آمریکا مدعی شده، گویا «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در جریان مصاحبه با این شبکه، خواسته تا عبارت «متحد» برای روابط مسکو با تهران بکار برده نشود و این مسئله باعث «شوک» مقامات ایرانی شده، توضیح داد: «بر اساس توافقاتی که با طرف ایرانی صورت گرفته، ما بزودی رایزنی‌هایی را در زمینه چنین مشکلات اطلاعاتی مربوط به روابط دو کشور، از جمله مطرح شدن چنین ادعایی، انجام خواهیم داد.»

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید اینکه «روابط ما با ایران بسیار خوب است و مقامات تهران نیز به خوبی به این مسئله آگاه هستند»، افزود: «سطح کلی روابط بین روسیه و ایران به خوبی در موضوعات مورد بررسی در تماس‌های دوجانبه منعکس است. برخی مواقع، عبارات «اغلب نادرست» و اشارات ناقص که بصورت جمله کامل عنوان نمی‌شود، منتشر شده که بعد ممکن است به یک جنجال خبری تبدیل شود. درحالیکه جنبه کلی روابط دوجانبه روسیه و ایران در چنین مواردی بطور عمدی نادیده گرفته می‌شود.»

این دیپلمات روس توضیح داد: «چرا باید استفاده از «نقل قول‌های تحریف شده» بتواند روی اذهان افرادی که تجربه دهها سال مشارکت با روسیه را دارند، تاثیر منفی بگذارد. روسیه‌ای که همواره به تعهدات خویش پایبند بود و هرگز تصمیمات خود در روابط با شرکایش را تغییر نمی‌دهد. مقامات ایران نباید تردیدی درباره سطح روابط با مسکو داشته باشند.»

ادعای وال استریت ژورنال: نیروهای آمریکایی تا پایان آوریل سوریه را ترک می‌کنند

روزنامه وال استریت ژورنال ادعا کرد: ارتش آمریکا قصد دارد نظامیان خود را تا پایان اوریل از خاک سوریه خارج کند.

این گزارش افزود: مقام های سابق و فعلی آمریکایی گفته اند که شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا قصد دارند طی روزهای آینده آخرین مناطقی را که تحت کنترل تروریست های داعش است، تصرف کنند و با نهایی شدن این عملیات، واشنگتن نیز طی هفته های آینده نظامیان آمریکایی را از سوریه خارج خواهد کرد.

وال استریت ژورنال افزود: ارتش آمریکا برای خارج کردن بخش عمده ای از سربازان و تجهیزات نظامی از سوریه تا اواسط مارس برنامه ریزی کرده و قصد دارد باقی مانده سربازان خود را تا پایان آوریل از سوریه خارج کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه دسامبر تصمیم غیرمنتظره خود برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه را اعلام کرد که این اقدام با انتقاد گسترده کشورهای متحد و هم پیمان آمریکا و مقام های امنیتی و نظامی آمریکایی از جمله اعضای کابینه اش روبرو شد.

تظاهرات ضد دولتی در هائیتی به درگیری با پلیس منجر شد

پلیس برای متفرق کردن معترضان از نارنجک های اشک آور استفاده کرد و در این درگیری ها شمار زیادی خودرو به آتش کشیده شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی دولتی فرانس 24، تظاهرات در پایتخت هائیتی به درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس منجر شد. تظاهرات در اعتراض به هزینه های بالای زندگی در هائیتی به درگیری در خیابان های پرتو پرنس منجر شد. پلیس برای متفرق کردن معترضان از نارنجک های اشک آور استفاده کرد. در این درگیری ها شمار زیادی خودرو به آتش کشیده شد.

دهها هزار تن در اعتراض به هزینه های بالای زندگی و فساد مالی در این کشور تظاهرات کردند. طرح دولتی موسوم به پترو کریبه ( Petrocaribe) تحت حمایت دولت ونزوئلا عامل اصلی این اعتراضات است. بسیاری به اختلاس گسترده در این طرح اعتراض دارند.

معترضان خشمگین استعفای ژوونل مویز رئیس جمهور هائیتی را خواستارند.

هشدار روسیه: تروریست‌ها در ادلب به انبار کردن مواد سمی ادامه می‌دهند

وزارت امور خارجه روسیه گفت: تروریست‌ها در ادلب به انبار کردن مواد سمی ادامه می‌دهند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانسی خبری با بیان این مسئله تاکید کرد مسکو روی تلاش بیشتر آنکارا در ادلب و اجرای تعهداتش حساب باز کرده است.

وی همچنین از احتمال برگزاری نشست وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه در حاشیه نشست چهاردم فوریه سران سه کشور در سوچی، خبر داد.

مادورو: کودتا در ونزوئلا به هدف نرسید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا تأکید کرد: اتهام اِشغال پست ریاست جمهوری در ونزوئلا به اندازه وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق دروغ است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا تأکید کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پی خدشه‌دار کردن اقدامات مکزیک و اروگوئه برای کمک به حل بحران سیاسی در ونزوئلا است.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در میدان بولیوار واقع در شهر کاراکاس پایتخت این کشور خطاب به مردم کشورش گفت: برای صلح و حاکمیت ونزوئلا و دفاع از حق تعیین سرنوشت کشورم امضاء دادم. برای ونزوئلا احترام قائل باشید.

وی در ادامه افزود: کودتا در ونزوئلا به هدف خود دست نیافته است. اتهام اِشغال پست ریاست جمهوری در ونزوئلا به اندازه وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق دروغ است.

مادورو وفلورس، همسر وی برای شرکت در کمپین جمع‌آوری امضای شهروندان ونزوئلایی علیه مداخله نظامی آمریکا با عنوان «دست از سر ونزوئلا بردار» به میدان بولیوار در کاراکاس، پایتخت این کشور رفتند.

«آویگدور لیبرمن» خواستار ازسرگیری سیاست ترور در قبال فلسطینیان شد

وزیر جنگ سابق رژیم اسرائیل خواستار ازسرگیری سیاست ترور رهبران و مبارزان مقاومت فلسطین در نوار غزه شد.

به نوشته هاآرتص، «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ سابق رژیم اسرائیل برای چندمین بار طی ماه های اخیر، خواستار ازسرگیری سیاست ترور رهبران و مبارزان مقاومت فلسطین در نوار غزه شد.

بر اساس این گزارش، لیبرمن وقوع درگیری و جنگی دیگر با نوار غزه را محتمل دانست.

وی در این خصوص گفت: نباید منتظر کشته شدن نظامیان اسرائیلی بمانیم، بلکه باید سیاست ترور فلسطینیان را ازسرگرفته و ضربات سختی را به زیرساخت‌های مقاومت در نوار غزه وارد کنیم.

آمریکا: زمان گفتگو با مادورو به پایان رسیده است

الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا روز پنجشنبه در کنفرانس خبری وزارت خارجه آمریکا با تکرار اتهام علیه رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا، گفت مدت ها است زمان گفتگو با مادورو پایان یافته و کشورهای جهان در حمایت از خوان گوایدو به ما بپیوندند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 23 کشور اروپایی گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند، افزود: به طور کلی تعداد کشورهایی که در جهان گوایدو را به رسمیت شناخته اند به 48 کشور رسیده است.

وی تاکید کرد از نظر ما مادورو مشروعیت قانونی ندارد. زمان برای گفت و گو با مادورو مدت ها است به پایان رسیده است. هر روزی که مادورو در قدرت بماند به معنای آن است که مخالفان در زندان بمانند و مورد آزار قرار گیرند یا اینکه ونزوئلایی ها غذا و دارو نداشته باشند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا مدعی شد: تفاوت مادورو و گوایدو در همین جا معلوم می شود چرا که گوایدو برای کمک به مردم درخواست می‌کند اما مادورو به مسدود کردن دسترسی به این کمک ها ادامه می دهد.

هشدار روسیه به نروژ درباره فعالیت های نظامی این کشور

وزارت امور خـارجه روسیـه: نـروژ که یکی از اعضای ناتو است، بیش از پیش در افزایش حضور ائتلاف آتلانتیـک در اقیـانوس منجمد شمـالی مشارکت دارد.

به گزارش خبـرگـزاری رویتـرز، روسیه در خصوص افـزایش فعـالیت های نظـامی نـروژ به این کشـور هشدار داد.

این کشور درصدد پاسخ به فعـالیت های نـظامی نـروژ است. روسیـه روز پنج شنبه، نـروژ را به تقویت فعـالیت های نـظامی متهم کرد و در خصوص افزایش خطـرات بین دو کشـور هشـدار داد. به اعتقـاد مسکو این شرایط پاسخ مناسبی را ایجاب می کند.

«مـاریا زاخـارووا» سخنگـوی وزارت امـور خـارجه روسیـه، تصریح کرد بر اساس ارزیابی های مسکـو، نـروژ که یکی از اعضای ناتو است، بیش از پیش در افزایش حضور ائتلاف آتلانتیـک در اقیـانوس منجمد شمـالی مشارکت دارد.

«زاخارووا» به طور خاص، به طرح ایجاد بنـدری در نـزدیکی شهـر «تـرومسو» واقع در شـمال نـروژ در سال جـاری اشاره کرد که قادر به پذیرش زیردریـایی های هستـه ای است.

سخنـگوی وزارت امـور خارجـه روسیـه در مصاحـبه با مطبوعات این کشور گفت:«بر خـلاف سنت همیشگی روابط همسـایه ای و همکاری در اقیـانوس منجمـد شمـالی، اسـلو همچنان در حال ادامه افزایش تنش ها و خطرات یک عملیات نظـامی است؛ این اقدام بدون پاسخ نمی ماند. فدراسیـون روسیه تمـامی تـدابیر و اقـدامات لازم را برای تامین امنیت اش اتخاذ خواهد کرد.»

نـروژ، که دارای یکصـد و نود وشش کیلومـتر مرز زمینی مشتـرک با روسیـه است، از تقویت توانایی و ظرفیت های ارتش روسیـه در شبه جزیره «کـولا» ابراز نـگرانی کرده است؛ منطقه ای که چندین پایـگاه دریـایی و مناطق ممنوعه برای غیـرنظامیان را در اخـتیار دارد. در مـاه اکتبـر سال گـذشته میلادی، نروژ میزبان مانورهای ناتو بود.

نماینده کوبا هشدار داد آمریکا به احتمال زیاد عملیات نظامی در ونزوئلا اجرا خواهد کرد

گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، نماینده کوبا در سازمان ملل و شورای حقوق بشر در ژنو، هشدار داد آمریکا به احتمال زیاد عملیات نظامی در ونزوئلا اجرا خواهد کرد. پیدرو لوئیس پدروسو کاستا در مصاحبه با این شبکه، هشدار داد عملیات نظامی آمریکا در ونزوئلا به احتمال زیاد رخ خواهد داد.

پدروسو کاستا افزود: اگر عملیاتی نظامی از این دست اتفاق بیفتد، پیامدهای فاجعه باری برای منطقه به همراه خواهد داشت. ما باید برای عملیات نظامی آمریکا که به احتمال زیاد رخ خواهد داد، آماده باشیم. احتمال دخالت نظامی در ونزوئلا، تاثیر ویرانگری بر منطقه و نه فقط ونزوئلا خواهد داشت. ما به عملیات جدید نظامی نیازی نداریم.

مادورو: پاسخی دندان‌شکن به دخالت‌های آمریکا می‎دهیم

رئیس جمهوری ونزوئلا با رد پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام، تاکید کرد که به هرگونه مداخله و تهاجم آمریکا، پاسخی دندان‎شکن خواهد داد.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا در مصاحبه با راشاتودی با تاکید بر اینکه خطر کودتا در این کشور هنوز برطرف نشده است، برگزاری هرگونه انتخابات ریاست جمهوری در آینده نزدیک را منتفی دانست.

مادورو تاکید کرد آماده است تا هم از لحاظ نظامی و هم به لحاظ تلفات انسانی، پاسخی دندان‌شکن به هرگونه مداخله آمریکا بدهد.

وی در این باره گفت: در ونزوئلا با کمبود انتخابات مواجه نیستیم. البته مشکل از اپوزیسیون است. در ۲۰ سال گذشته ۲۵ انتخابات برگزار کردیم حال آنکه ۸ مورد از آنها در ۱۸ ماه اخیر صورت گرفته است.

مادورو همچنین تاکید کرد تنها انتخاباتی که می‌توان انتظار برگزاری آن را داشت؛ انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ است.

تلفات نظامیان ترکیه در حملات کردهای سوریه

درگیری نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» کُرد و ارتش ترکیه در شمال سوریه حداقل یک کشته از میان نظامیان ترک برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در جریان درگیری نیروهای کرد سوریه و ارتش ترکیه در عفرین در شمال سوریه حداقل یکی از نظامیان ترکیه کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

«یگان‌های مدافع خلق» سوریه با انتشار بیانیه‌ای حملات خود به واحدهای نظامی ترکیه و کشته شدن نظامیان ترک را تائید کرده است.

نظامیان ترکیه از سال ۲۰۱۸ عملیات نظامی خود در منطقه عفرین واقع در شمال سوریه را آغاز و از آن زمان مناطقی از این شهر کردنشین را به کنترل خود درآورده‌اند.

عملیات نظامی ترکیه در مناطق کرد نشین سوریه بطور عمده بدلیل نگرانی دولت آنکار از تحرکات کردها در این منطقه است.

آنکارا نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» را شاخه‌ای از پ.ک.ک می‌داند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: