پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار روز

اخبار روز

عراق برج مراقبت ایران یا کشوری اشغال شده و در آستانه تجزیه؟

روزنامه رای الیوم در سرمقاله روز چهارشنبه خود نوشت: پس از سخنان غافلگیر کننده و تحریک کننده ای که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا چند هفته قبل به زبان آورد و اعلام کرد که نظامیان آمریکایی درعراق با هدف رصد ایران همچنان درعراق باقی خواهند ماند، سفرهای محرمانه مسوولان آمریکایی به بغداد، پایتخت عراق هم افزایش یافت.

سفرهای مسوولان آمریکایی زمانیکه واشنگتن از تصمیم خود برای ایجاد پایگاه های بیشتر زمینی و هوایی در عراق خبر داده بود، هم شدت گرفت.

«پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت آمریکا، آخرین مسوول آمریکایی است که به بغداد سفر و با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق و شماری ازمستشاران نظامی دیدار کرد.

جدیدترین اطلاعاتی که از عراق درز پیدا کرده است اینکه دولت آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی جدید مجهز به تسلیحات پیشرفته و سیستم های مراقبت بسیار پیشرفته در غرب الانبار و به عبارت دیگردر مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن و انتقال نظامیان آمریکایی از سوریه به این پایگاه است؛ مساله ای که حکایت از طرح آمریکا برای فتنه انگیزی میان اهل تسنن و شیعیان درعراق دارد.

قبل از هر سخن باید متذکر شد که حضور نظامی آمریکا درعراق طبق معاهده ای ادامه دارد که در سال 2010 میان آمریکا و عراق به امضا رسید.

براساس این معاهده ژنرال شاناهان حضور نیروهای آمریکا درعراق را قانونی می داند.

شاناهان اما یا از تحرکات قوی که در پارلمان عراق در راستای تصویب لایحه قانونی درجریان است که این معاهده را لغو می کند، اطلاع ندارد یا آن را نادیده می انگارد.

با تصویب این لایحه، حضور نظامیان آمریکا درعراق غیر قانونی و به مثابه نقض حاکمیت عراق تلقی می شود.

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق و دو فراکسیون اصلی پارلمان از مهمترین طرفداران تصویب این لایحه قانونی قلمداد می شوند.

دولت آمریکا مدعی است نظامیان این کشور با هدف مبارزه با داعش و ریشه کنی این گروه در عراق و سوریه در این دو کشور حضور دارند اما این بهانه عملا با اعلام رسمی شکست داعش از سوی «ترامپ» منتفی شده است.

ترامپ عقب نشینی 2000 سرباز آمریکایی را از سوریه با شکست داعش توجیه کرد؛ پس چرا از همین توجیهات در عراق استفاده نمی کند و نظامیان آمریکایی همچنان در عراق حضور دارند؟ چرا آمریکا در صدد احداث پایگاه های جدید زمینی و هوایی در عراق است؟ به طور خلاصه باید گفت آمریکا خواهان آن است که کل خاک عراق را به عرصه جنگ سیاسی، اقتصادی و نظامی علیه ایران تبدیل کند.

این مساله تهدیدی جدی برای ثبات، وحدت ارضی و جغرافیای انسانی عراق قلمداد می شود حتی شاید باعث قربانی شدن صدها هزار و یا میلیون ها نفر از پیروان مذاهب و نژادهای مختلف درعراق شود؛ همان مشکلی که مردم عراق طی جنگ های گذشته از آن رنج برده اند.

آمریکا در واقع مجری طرحی اسرائیلی و خواهان تضعیف عراق، تجزیه این کشور، ضربه زدن به کشورهای تشکیل دهنده محور مقاومت، جلوگیری از برقراری آرامش و ثبات در این کشورهاست و آمریکا همچون گذشته به دنبال بهانه ای برای اجرای طرح های خود در منطقه می گردد و می کوشد جنگ طایفه ای در عراق براه اندازد.

عراق اما تغییرات بسیاری کرده است. از زمان امضای معاهده مربوط به حضور نظامی آمریکا در عراق در سال 2010 حدود 10 سال می گذرد و هم اکنون حدود 60 گروه مسلح زیر نظر نیروهای حشد الشعبی آموزش دیده اند.

آمریکا به اذعان شخص ترامپ در لشکر کشی به عراق و اشغال این کشور مرتکب اشتباه شد و با تحمل حدود 6 تریلیون دلار خسارت، شکست خورده از این میدان خارج شد.

به هر حال خطرناک ترین برگه ای که در دست آمریکا و اسرائیل است، همان برگه «اختلافات طایفه ای» است.

در این میان برخی از عوامل مزدور داخلی و خارجی با حمایت آمریکا در صدد کشاندن عراق به سمت جنگ میان شیعه و سنی هستند و توجهی هم به پیامدها و اهداف این طرح ندارند.

طرح آمریکا تنها ایجاد برج مراقبت برای رصد ایران در منطقه نیست و بلکه آن کشور درصدد انتقال جنگ از سوریه به عراق است.

پمپئو: هدف از تحریم های ایجاد فشار بر مردم و ناآرامی در ایران است

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه تلویحا اعتراف کرد که هدف از اعمال تحریم علیه ایران، تحمیل فشار اقتصادی به مردم ایران و به تبع آن ایجاد ناآرامی در کشور است.

وی که با شبکه «سی‌بی‌اس» گفت‌وگو می‌کرد، در پاسخ به این سوال که آیا خروج از توافق هسته‌ای و احیای تحریم‌ها رفتار ایران را تغییر داده یا نه، گفت: «اوضاع برای مردم ایران بسیار بدتر شده و ما معتقدیم که این به خیزش مردم ایران و تغییر رفتار رژیم منجر می‌شود.»

پامپئو البته پس از آنکه با این سوال مجری روبرو شد که «پس هدف تحریم‌ها شوراندن مردم ایران» است، بار دیگر به روایت همیشگی واشنگتن بازگشت و گفت این تحریم‌ها تلاش می‌کنند فعالیت‌های خارجی ایران را محدود کنند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «تحریم‌ها با این هدف طراحی شده‌اند که آن‌ها را ثروت و منابعی که برای ادامه ویرانی در سرتاسر خاورمیانه و سرتاسر جهان لازم دارند، محروم کند.»

اعزام مجدد نیرو و تجهیزات آمریکایی به پایگاه در نزدیکی مرز ایران و عراق

«محمد مهدی البیاتی» مسئول محور شمال در سازمان «بدر» عراق از دولت این کشور خواست که در خصوص حضور نیروهای آمریکایی موضع‌گیری کند.

البیاتی به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که تجهیزات نظامی جدیدی نیز توسط نیروهای آمریکایی وارد پایگاه نظامی «k1» کرکوک شده است.

وی با بیان اینکه این تجهیزات شامل خودروهای نظامی و تجهیزات پیشرفته بود، تصریح کرد که نیروهای جنگی آمریکایی جدیدی نیز وارد این پایگاه شدند.

این مسئول عراقی اظهار داشت که تعداد نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه «k1» مانند تعداد نیروهای این کشور در پایگاه «عین الاسد» در استان الانبار است که حدود پنج هزار سرباز جنگی برآورد می‌شود.

البیاتی با اشاره به اینکه این نیروهای در مناطق «الحویجة، الریاض و الرشاد» در حال گشت‌زنی بودند، از دولت عراق خواست که علت حضور این نیروها در کرکوک را جویا شود.

«قصی الانباری» مدیر دفتر سازمان بدر استان الانبار هم روز گذشته اعلام کرد که حضور نیروهای آمریکایی در این استان به مرزهای استان کربلا رسیده است.

الانباری همچنین تأکید کرد که حضور نیروهای آمریکایی در این استان، به صورت علنی است.

این در حالی است که یک منبع آگاه حاضر در الانبار چهارشنبه 24 بهمن ماه جاری گفت که نیروهای آمریکایی قصد دارند یک پایگاه نظامی ثابت در نزدیکی مثلث سوریه-عراق-اردن احداث کنند.

این منبع تأکید کرد که محل احداث این پایگاه در غرب استان الانبار خواهد بود، ولی هنوز انگیزه آمریکایی‌ها از این اقدام مشخص نیست.

به گفته وی، خودروهای حامل تجهیزات نظامی، مقادی زیادی سلاح و تجهیزات از اردن وارد خاک عراق کردند تا برای اشراف بر این مناطق، یک پایگاه احداث کنند.

در همین راستا، «نوری حمه علی» مسئول نیروهای پیشمرگه در محور «بردی» در منطقه کردستان عراق، 18 دی ماه گذشته اعلام کرد شمار زیادی از نیروهای آمریکایی وارد پایگاه « k1» شدند و خواستار تحویل این پایگاه به ائتلاف بین‌المللی هستند.

«صفاء الاعسم» کارشناس امنیتی عراق هم اواخر مرداد جاری تعداد پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاک عراق را اعلام و تاکید کرد که واشنگتن به دنبال افزایش این پایگاه‌ها و نیروهای نظامی خود طی مرحله آتی است.

الاعسم تأکید کرد که شمار پایگاه‌های نظامی آمریکا در استانهای‌ غربی و شمالی نُه عدد است، ولی واشنگتن تلاش دارد که شمار این پایگاه‌ها را به دوازده عدد افزایش دهد تا از این راه بر گلوگاه‌های سیاسی و امنیتی کشور سیطره داشته باشد.

وزیر خارجه دیسنی لند امارات: اسرائیل حق دفاع از خود در برابر ایران را دارد!

خارجه امارات در همسویی آشکار با رژیم صهیونیستی مدعی شد: اسرائیل حق دفاع از خود در برابر خطر ایران را دارد.

به گزارش خبرگزاری روسیاالیوم، عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات در نشستی در ورشو پایتخت لهستان از حق رژیم اسرائیل برای دفاع از خودش در برابر آنچه خطر ایران خوانده شد، سخن گفت.

در جریان نشست سه جانبه وزیران خارجه امارات و بحرین و وزیر مشاور در امور خارجه عربستان که در ورشو برگزار شد، آنها بر ضرورت مقابله آنچه نفوذ ایران خواندند، تاکید کردند.

این وزیر اماراتی در این نشست پشت درهای بسته که دفتر نخست وزیری رژیم اسرائیل فایل ویدئویی آنرا منتشر و پس از مدت اندکی آن را از روی صفحه خود برداشت در پاسخ به سئوالی درباره اقدامات نظامی رژیم اسرائیل در سوریه ضد ایران و حزب الله در کمال وقاحت گفت: هر کشوری حق دفاع از خود هنگامی که از سوی کشور دیگر هدف قرار گیرد، را دارد!

پیوستن رئیس جمهوری بلاروس به جمع سران روسیه، ایران و ترکیه

به نقل از خبرگزاری «تاس»، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهوری بلاروس شب گذشته در پایان مذاکرات «ولادیمیر پوتین»، «حسن روحانی» و «رجب طیب اردوغان»، روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در سوچی، به جمع آنان پیوسته و طرفین به صورت چهارجانبه گفت‌وگوهایی را انجام دادند.

پیش از این، «دمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه گفته بود که «الکساندر لوکاشنکو» احتمالا به جمع نشست سران سوچی خواهد پیوست. وی یادآور شده بود که این نشست چهارجانبه ارتباطی با بررسی مسائل سوریه در چارچوب گروه آستانه نداشته و تنها در راستای استفاده از موقعیت به دست آمده از حضور همه طرفین در یک شهر با هدف تبادل نظر درباره مسائل منطقه‌ای مورد علاقه طرفین است.

این دیدار به ابتکارعمل ولادیمیر پوتین انجام شد و با استقبال طرف‌های ایرانی و ترکیه‌ای قرار گرفت. از محتوای مذاکرات روسای جمهوری چهار کشور خبری منتشر نشده است.

بی توجهی غرب به جعلی و ساختگی بودن حمله شیميايی به دوما

واسیلی نبنزیا گفت: کشورهای غربی یافته های جدید را درباره اسناد جعلی مربوط به حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما نادیده می گیرند

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت، غرب اطلاعات جدید را درباره شواهد جعلی حمله شیمیایی ادعایی در شهر دومای سوریه نادیده می گیرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از سازمان ملل، واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: کشورهای غربی یافته های جدید را درباره اسناد جعلی مربوط به حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما را نادیده می گیرند.

نبنزیا گفت: «مدتها است که می گوییم ادعای حملات شیمیایی در سوریه ساختگی است و برای توجیه اقدام نظامی غیرمشروع علیه دولت سوریه استفاده می شود؛ شواهد جدید این گفته های ما را اثبات می کند. فکر می کنم همکاران غربی ما به آن توجه نخواهند کرد و به علت داشتن ایدئولوژی ضد سوری آنها را نادیده می گیرند.آنها هر چیزی که با این ایدئولوژی آنها در تناقض باشد، نادیده می گیرند.»

ریام دالاتی تهیه کننده سوری در بی بی سی گفت: پس از شش ماه تحقیق به این نتیجه رسیده است تصاویر مردمی که پس از حمله شیمیایی ادعایی در شهر دومای سوریه در حال درمان بودند، همه تصاویری ساختگی بوده اند.

به گفته دالاتی، همه شواهد ارائه شده درباره حمله ادعایی دوما جعلی بوده است. البته سخنگوی بی بی سی پنج شنبه به اسپوتنیک گفت: دالاتی تنها نظر شخصی خود را مطرح کرده است.

گروه موسوم به کلاه سفیدها وابسته به مخالفان مسلح سوری در آوریل 2018 این تصاویر جعلی را پس از گزارش یک حمله شیمیایی ادعایی به دوما منتشر کرد؛ دوما در حومه دمشق و در نزدیکی غوطه شرقی واقع شده است. این تصاویر ویدئویی جعلی ساکنان محلی را نشان می داد که پس از حمله شیمیایی ادعایی تحت درمان قرار گرفته بودند.

در پی انتشار تصاویر ویدئویی جعلی که گروه کلاه سفیدها از بیمارستانی در دوما منتشر کردند، فرانسه، انگلیس و آمریکا به سوریه حملات موشکی انجام دادند. کشورهای غربی بارها مقامات سوریه را به حمله شیمیایی به دوما متهم کرده اند اما دمشق همواره این ادعاها را رد کرده است.

وزارت خارجه روسیه گفته است، ادعاها درباره استفاده دولت سوریه از مواد سمی با هدف توجیه مداخله نظامی خارجی در سوریه بوده است. به علاوه پیش از حادثه دوما، نیروهای نظامی روسیه درباره هرگونه اقدام تحریک آمیز با استفاده از سلاح های شیمیایی توسط مخالفان مسلح سوری، هشدار داده بودند.

مقام روس: مقامات آمریکایی و اروپایی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند

ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت سیاستمداران آمریکایی و اروپایی که مجوز حملات به سوریه را بر اساس اسناد و شواهد جعلی صادر کرده اند، سعی دارند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

کوناشنکوف در بیانیه ای اعلام کرد: «طی چند سال گذشته وزارت دفاع روسیه تاکید کرده است دیر یا زود، حقایق درباره این دروغگویی های کشورهای غربی روشن می شود. بسیاری از سیاست گذاران ارشد کنونی در آمریکا و اروپا که در آن زمان بر «حمایت از سوری ها در برابر حملات شیمیایی وحشتناک حکومت» تاکید می کردند و مجوز حملات موشکی و هوایی را به سوریه صادر کردند، تلاش خواهند کرد این موضوع را برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت های اخلاقی، سیاسی و جنایی به فراموشی بسپارند.»

وی درباره سازمان منع تسلیحات شیمیایی گفت: اعطای اختیارات به این سازمان برای بر عهده داشتن مسئولیت رسیدگی به حملات شیمیایی در سوریه, به کشورهای غربی اجازه می دهد به هر کشوری که مطلوب آنها نیست بر اساس شواهد و اسناد جعلی حمله کنند.

این اظهارات سخنگوی وزارت دفاع روسیه پس از آن بیان شد که ریام دالاتی تهیه کننده بی بی سی در توییتر نوشت: بدون تردید می تواند اثبات کند تصاویر بیمارستان دوما ساختگی بوده و کسی در این بیمارستان کشته نشده است.

اوایل آوریل 2018, گروه کلاه سفیدها ویدئویی منتشر کرد که نشان داد ساکنان محلی، بزرگسال و کودکان، پس از یک حمله شیمیایی ادعایی در دومای سوریه, در بیمارستان تحت درمان قرار دارند.

سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایران در ارتباط با پرونده اپراتور موبایل دستگیر شد

به نقل از تایمز لایو آفریقای جنوبی، سفیر سابق این کشور آفریقایی در ایران به اتهام دریافت رشوه در مناقصه MTN دستگیر شده است.

طبق اعلام مقامات، سالوجی 75 ساله روز پنج شنبه دستگیر شده و برای محاکمه به دادگاه جرایم ویژه اقتصادی ژوهانسبورگ فراخوانده شده است.

بر اساس ادعای سخنگوی سازمان تحقیق درباره جرایم آفریقای جنوبی، پس از آن که کنسرسیوم ترکیه ای «ترکسل» موفق شد در مناقصه پرسود اجرای خدمات تلفن همراه (موسوم به GSM) به مدت 15 سال در ایران برنده شود، سالوجی به همراه برخی مسئولان ایرانی دست به فعالیت مفسدانه اقتصادی زده و با این که شرکت آفریقایی MTN در این مناقصه دوم شده بود، زمینه لغو اعطای امتیاز خدمات موبایل به ترکسل را فراهم کرده و آن را به MTN سپردند.

از قرار معلوم، ارزش این قرارداد چیزی حدود 32 میلیارد دلار آمریکا بوده است.

در این پرونده تبانی که 10 سال قبل رخ داده است، سفیر آفریقای جنوبی در تهران ظاهراً مبلغ 1.4 میلیون رند (واحد پول آفریقای جنوبی) به جیب زده است. البته این رشوه مستقیما به حساب شخصی آقای سفیر واریز نشده، بلکه به حساب یک شرکت متعلق به وکلا واریز شده بود.

پسر عارف ژن برتر معروف قبلا اعلام کرده بود که هم او بود که آفریقای جنوبی را به ایران آورد و قرار داد مناقصه «ام ت ان» را به انجام رساند!!!

وزیر کشور ماکرون: جلیقه زردها قصد کودتا دارند

وزیر کشور فرانسه که در سه ماه اخیر بدلیل سرکوب شدید اعتراضات تحت شدیدترین انتقادها قرارگرفته است در صفحه توییتر خود مدعی شد که جلیقه زردها قصد کودتا در این کشور را دارند.

به گزارش یورو نیوز، کریستوف کستنر، وزیر کشور فرانسه که در سه ماه اخیر بدلیل سرکوب شدید جلیقه زردها تحت شدیدترین انتقادها قرارگرفته است در صفحه توییتر خود با استهزا درباره یکی از چهره های جلیقه زرد از او انتقاد کرد و نوشت «جلیقه زردها می خواهند کودتا کنند.»

کریستوف شلانسون، یکی از چهره های جلیقه زرد فرانسه در مصاحبه ای با رسانه های ایتالیا گفته است که «شبه نظامیان حاضرند تا وارد میدان شوند و دولت را سرنگون کنند.» وزیر کشور فرانسه هم در صفحه توییتر خود سخنان این جلیقه زرد را تشبیه به «کمدی‌های ایتالیایی» کرد.

این اولین بار نیست که کریستوف شلانسون، نزدیک به گروه های راستگرای افراطی، با چنین اظهارنظرهایی رسانه های فرانسوی را شگفت زده می کند.

روسیه اظهارات بولتون را به سخره گرفت

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه توییت جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا را درباره ونزوئلا به سخره گرفت.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه توییت جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا را درباره ونزوئلا به سخره گرفت.

بولتون در پیام توییتری خود تهدید کرده بود آنهایی که در ونزوئلا «دموکراسی را نابود کنند»، با «پیامدهایی» مواجه خواهند شد.

زاخارووا در این باره گفت این خود آمریکا است که نهادهای دموکراتیک ونزوئلا را به خطر انداخته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در صفحه رسمی خود در فیس بوک نوشت: «رسانه ها: بولتون آنهایی که ‹نهادهای دموکراتیک در ونزوئلا را تضعیف› خواهند کرد، با پیامدهایی تهدید می کند. آیا اشاره وی به دفترچه و خودکارش است؟»

پیشتر روز جمعه بولتون در توییتر نوشت آنهایی که با نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا برای «نابود کردن» دموکراسی در این کشور «تبانی می کنند»، با «پیامدهایی مواجه» خواهند شد.

اواخر ماه ژانویه، تصویری از بولتون در یک کنفرانس خبری پخش شد که در آن، وی دفترچه ای در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «پنج هزار نیرو به کلمبیا»، که این مسئله به گمانه زنی ها دامن زد که آمریکا قصد دارد از نیروی نظامی برای مقابله با بحران سیاسی در ونزوئلا استفاده کند.

مادورو: معارضان و واشنگتن به دنبال تخریب ونزوئلا هستند

نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره گفت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به معارضان ونزوئلا خط می‌دهد و همراه با آنها برای کودتا و تخریب کشور برنامه ریزی می‌کند.

وی افزود: انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام که در سال گذشته در ونزوئلا برگزار شد مطابق با قانون اساسی و زیر نظر ناظران بین المللی بود و 68 درصد از آرای رأی دهندگان تایید شد.

مادورو اظهار داشت: هرگونه درخواست معارضان برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام تلاش برای بر هم زدن ثبات کشور است و منبع تحریک معارضان واشنگتن است.

رئیس‌جمهور ونزوئلا استفاده از راهکار نظامی در این کشور برای جلوگیری از ورود کمک‌های بشردوستانه آمریکا برای معارضان را بعید دانست و گفت که این اقدامات یک نمایش است.

وی تصریح کرد: برخی از کشورهای اروپایی هنگامی که از جنگ آمریکا علیه عراق و بمباران لیبی و تخریب سوریه توسط واشنگتن حمایت کردند دچار اشتباه شدند و این کشورها اکنون همان اشتباهات را در تعامل با حوادث ونزوئلا مرتکب می شوند.

ژنرال ووتل رئیس قرارگاه مرکزی ارتش آمریکا : با نظر ترامپ در سوریه مخالفم

«جوزف ووتل» فرمانده ارشد آمریکایی و رئیس قرارگاه مرکزی ارتش آمریکا در غرب آسیا که هدایت جنگ آمریکا علیه داعش را راهبری می‌کند روز جمعه در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت که با نظر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در زمینه خروج نظامیان این کشور از خاک سوریه مخالف است.

ووتل که برای اولین بار در این زمینه با چنین صراحتی صحبت می‌کند همچنین نسبت به خطر داعش هشدار داد و تاکید کرد که این گروه تروریستی با شکست فاصله زیادی دارد.

فرمانده ارتش آمریکا در غرب آسیا همچنین افزود: نیروهای مورد حمایت آمریکا در سوریه، هنوز قادر نیستند تهدید داعش علیه خود را مدیریت و کنترل کنند. صادقانه بگویم این(خروج نظامیان آمریکایی از سوریه) توصیه و مشورت من نیست. خلافت داعش هنوز رهبران و جنگجویانی دارد، و هنوز منابع دارد آنقدر که فشار ما علیه آنها برای از بین بردن این شبکه کاملا مورد نیاز است.

جوزف ووتل که از عمان با شبکه سی ان ان صحبت می‌کرد ادامه داد، برای اولین بار فاش کرد که من فقط اعلام کردم که داعش شکست خورده است، همانطور که ترامپ در ماه دسامبر اعلام کرد. منظور من در آن زمان این بود که داعش دیگر مستقیما ظرفیت و توانایی حمله مستقیم علیه ما و متحدان ما را ندارد. اما ایدئولوژی آنها همچنان قدرتمند است و می‌توانند الهام بخش باشند.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، دوره فرماندهی جوزف ووتل تا حدود یک ماه دیگر به پایان خواهد رسید و گفته می‌شود جانشین وی نیز مشخص شده است.

ووتل پیش از این نیز ضمن انتقاد ضمنی از تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای ارتش امریکا از خاک سوریه گفته بود که دولت برای این تصمیم هیچ مشورتی با او نکرده است.

ووتل در ادامه با اشاره به نبرد نیروهای دموکراتیک سوریه(SDF) علیه داعش در برخی از مناطق سوریه از جمله در شرق فرات تاکید کرد که آنها بدون کمک آمریکا کاری از پیش نمی‌برند و به کمک ما نیاز دارند.

محکوميت محدودیت حقوق تظاهرکنندگان در فرانسه

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پس از آنکه نمایندگان اروپایی بی آنکه یک کشور عضو را هدف بگیرند، روز پنجشنبه 14 فوریه استفاده نامتناسب از زور توسط پلیس را در تظاهرات محکوم کردند، کارشناسان سازمان ملل نیز محدودیت های «نامتناسب» بر حقوق تظاهرکنندگان را در تظاهرات معترضان به نظام سرمایه داری در فرانسه محکوم کردند.

گروه کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای مطبوعاتی که 14 فوریه منتشر شد، اعلام کردند حق تظاهرات در فرانسه در تظاهرات جلیقه زردها (معترضان به نظام سرمایه داری) به نحوی نامتناسب محدود شد و پاریس باید به منظور تضمین اِعمال آزادی ها در سیاست های خود برای حفظ نظم بازنگری کند.

این بیانیه از موارد استفاده بیش از حد از زور از زمان آغاز جنبش اعتراضی در فرانسه در نوامبر 2018 ابراز تأسف می کند.

به گفته کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، محدودیت های اعمال شده بر حقوق تظاهرکنندگان همچنین به شمار بالای بازداشت ها، تفتیش ها و توقیف اموال تظاهرکنندگان همچنین جراحت های شدید ناشی از استفاده نامتناسب از سلاح های موسوم به «غیرکُشنده» مانند نارنجک ها و پرتابگرهای گلوله های دفاعی یا گلوله های پلاستیکی منجر شده است.

این کارشناسان می گویند تضمین نظم عمومی و امنیت در چارچوب تدابیر مدیریت جمیعت یا مهار تظاهرات مستلزم محترم شمردن و حفاظت از تظاهرکنندگانی است که به طور مسالمت آمیز در یک تظاهرات برای بیان نظر خود شرکت می کنند.

این کارشناسان می افزایند: «بسیار نگران کننده است که با گذشته هفته ها از تظاهرات، محدودیت ها و تاکتیک های مدیریت تجمعات و توسل به زور بهبود نیافته است.»

این کارشناسان در مورد قانون «ضد قانون شکنان» خاطر نشان کردند: «پیشنهاد ممنوعیت اداری تظاهرات، برقراری تدابیر کنترل اضافی و اعمال مجازات های سنگین محدودیت های جدی بر آزادی تظاهرات به شمار می رود. این سازوکارها ممکن است نحوی خودسرانه به اجرا در بیاید و به انحرافات جدی منجر شود.»

این کارشناسان تأکید کردند فرانسه باید به سیاست های خود در زمینه حفظ نظم دوباره فکر کند.

این کارشناسان اعلام کردند: «ما از مقامات فرانسه می خواهیم راه های گفتگو را به منظور کاستن از سطح تنش و به رسمیت شناختن نقش مهم و مشروعی که جنبش های اجتماعی در زمامداری ایفا می کنند، باز کنند.»

روز پنجشنبه همچنین نمایندگان اروپایی قطعنامه ای را در محکومیت استفاده نامتناسب از زور توسط پلیس در تظاهرات تصویب کردند، این قطعنامه که با 438 رأی موافق، 78 رأی مخالف و 87 رأی ممتنع تصویب شد، توسل به مداخلات خشونت آمیز و نامتناسب از سوی مقامات دولتی در اعتراضات و تظاهرات مسالمت آمیز را محکوم می کند.

معاون ترامپ: ما رژیمی در تهران داریم که با تهدیدات مرگ‌بار و تنفر ضد یهودیت زننده که نازی‌ها در اروپا به آن جان بخشیدند، تنفس می‌کند.

مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا روز جمعه و در حالیکه از ورشوی لهستان در حال پرواز به سوی مونیخ آلمان بود، ایران را به نازی‌ها تشبیه کرد.

وی که پیش از ترک لهستان از اردوگاه کار اجباری آشویتس‌ بازدید کرده بود، مدعی شد: ما رژیمی در تهران داریم که با تهدیدات مرگ‌بار و تنفر ضد یهودیت زننده که نازی‌ها در اروپا به آن جان بخشیدند، تنفس می‌کند.

معاون رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد که رفتن به آشویتس‌ عزم وی برای جهانی آزاد و مخالفت با هرگونه تنفر زننده و مقابله با تهدیدات زمانه را افزایش داده است.

پنس پیشتر و در جریان کنفرانس ضد ایرانی ورشو از کشورهای اروپایی خواسته بود تا از آمریکا در خروج از برجام پیروی کنند تا فشارها علیه ایران تشدید یابد.

معاون رئیس جمهور آمریکا در نشست ورشو گفته بود: «رئیس‌جمهور (آمریکا) درباره این مسائل با صدایی رسا صحبت کرد، آمریکا را از توافق (برجام) خارج کرد و در حال رهبری مواضعی است که به نظر ما در حال تغییر دادن روند تحولات در سراسر این منطقه (غرب آسیا) است و امروز ما رهبران سراسر اروپا و جهان عرب را به ایستادن در کنارمان فرا می‌خوانیم و از آنها می‌خوانیم با خروج از توافق هسته‌ای ایران، در کنار امنیت و صلح در منطقه و مردم ایران بایستند».

برایان‌هوک: هیچ دولت شرکت کننده در کنفرانس ورشو از ایران دفاع نکرده

«برایان هوک» نماینده آمریکا در امور ایران درباره وجود اختلاف میان آمریکا و اروپا درباره تعامل با ایران تاکید کرد. وی همچنین ادعا کرد که هیچ دولت شرکت کننده در کنفرانس ورشو از ایران دفاع نکرده و تاکید کرد که آمریکا مصمم است تا فشارها بر تهران را تشدید بخشد.

برایان هوک که با الشرق‌الاوسط مصاحبه می‌کرد،گفت که اروپایی‌ها در ماه‌های گذشته گام‌هایی را برای فشار بر ایران برداشته‌اند و اختلاف بین ما درباره ایران تاکتیک‌ها بوده و اتحادیه اروپا برای اولین بار از زمان اجرای توافق هسته‌ای تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده که این اقدامی مثبت به شمار می‌آید.

نماینده آمریکا در امور ایران در ادامه این مصاحبه مدعی شد: اگر نگاهی به چالشهای پیش روی منطقه بکنید، ایران معمولا در مرکز آنها قرار دارد.

انتقاد ­نماینده روسیه در سازمان ملل از تلاش های آمریکا برای ایجاد ائتلاف ضد ایرانی

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد از تلاش های آمریکا برای ایجاد ائتلاف ضد ایرانی انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس, واسیلی نبنزیا در اظهارنظری درباره کنفرانس خاورمیانه (غرب آسیا) در ورشو,گفت: تلاش های آمریکا برای ایجاد ائتلافی ضد ایرانی به حل مشکلات متعدد در خاورمیانه کمک نخواهد کرد.

وی گفت: «نشست ورشو نشستی ضد ایرانی بود. ایجاد چنین ائتلاف های ضد ایرانی برای حل مشکلات متعدد در خاورمیانه به طور قطع سازنده نخواهد بود.»

همه ساله بیش از ۱۰۰ هزار شیرخواره به علت جنگ جان می‌دهند

سازمان غیردولتی کودکان را نجات دهید(Save The Children ) در گزارشی اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ هزار شیرخواره همه ساله به علت جنگ ها جان خود را از دست می دهند.

به گزارش خبرگزاری النشره، سازمان غیردولتی کودکان را نجات دهید(Save The Children ) در گزارشی اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ هزار شیرخواره همه ساله به علت جنگ ها جان خود را از دست می دهند.

بر اساس گزارش این سازمان؛ حداقل ۵۵۰ هزار شیرخواره در فاصله سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در ۱۰ کشور جنگ زده به سبب گرسنگی، نبود خدمات بهداشت و درمان، محرومیت از کمک و کمی نظافت جان خود را از دست داده اند.

سازمان غیردولتی کودکان را نجات دهید در گزارش خود می افزاید: اگر به این شیرخواران، کودکان زیر پنج سال که در این مدت جان خود را از دست داده را نیز بیافزاییم تعداد جانباختگان به ۸۷۰ هزار شیرخواره و کودک افزایش پیدا می کند و این آماری است که احتمالا بسیار بیشتر باشد.

نیروهای آمریکایی وارد سوریه شدند/ ابهام در علل و ماموریت آنها

یک منبع محلی دراستان الانبار عراق امروز سه شنبه ۱۲ فوریه از اقدام نیروهای آمریکایی در حرکت از یکی از پایگاههای خود در عراق به سوی داخل سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، یک منبع محلی دراستان الانبار عراق امروز سه شنبه ۱۲ فوریه از اقدام نیروهای آمریکایی در حرکت از یکی از پایگاههای خود در عراق به سوی داخل سوریه خبر داد.

این منبع اعلام کرد: نیروهای آمریکایی از طریق گذرگاه طریبیل وارد سوریه شدند و سپس به التنف سوریه رفتند. علت واقعی این اقدام نیروهای آمریکایی در ورود به سوریه و ماموریت هایی که انجام خواهند داد، مشخص نشده است.

به گفته این منبع؛ بالگردهای آمریکایی در طول نوار مرزی عراق با سوریه در حال پرواز گسترده هستند و این همزمان با تشدید درگیری میان نیروهای قسد و داعشی ها در نزدیکی مرز سوریه با عراق است.

این منبع عراقی اوضاع امنیتی در طول نوار مرزی با سوریه را امن و باثبات دانست.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین: نشست ورشو محور مقاومت را هدف قرار می دهد

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: جبهه خلق برای آزادی فلسطین با اشاره به این که نشست ورشو توطئه ای جدید علیه حقوق و آرمان فلسطین است، افزود این نشست محور مقاومت را هدف قرار می دهد.

این جبهه افزود: حقوق و اصول ملت فلسطین به فروش گذاشته نمی شود و از یک وجب از خاک خود نخواهیم گذشت.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین اعلام کرد واکنش به کنفرانس ورشو و به شکست کشاندن اهداف خصمانه آن، نیازمند موفقیت تلاش ها برای آشتی و وحدت گروه های فلسطینی است.

جوسازی دمکرات ها: کره شمالی سال گذشته دستکم ۷ بمب هسته‎ای ساخته است!

یک «اندیشکده» (محققین در خدمت گسترش نفوذ ایدوئولوژیک امپریالیستی) آمریکایی در گزارشی مدعی شده که پیونگ یانگ طی سال ۲۰۱۸ به تولید سوخت هسته‎ای ادامه داده حال آنکه همزمان، به دلیل عدم انجام آزمایش موشکی، تهدید کمتری را نیز موجب شده است.

مرکز امنیت و همکاری بین‌المللی دانشگاه «استنفورد» آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود مدعی شد که پیونگ ‌یانگ علیرغم مذاکره با واشنگتن پیرامون خلع‌سلاح شبه‌جزیره کره، همچنان به تولید سوخت هسته‌ای ادامه می‌دهد و این احتمال وجود دارد که طی یک سال گذشته سوخت کافی برای ساخت دستکم ۷ سلاح هسته‌ای را تولید کرده باشد.

این گزارش در عین حال می‌افزاید که توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای از پایان سال میلادی ۲۰۱۷، تهدید کره شمالی را در مقایسه با گذشته کاهش داده است.

ادعا می‌شود که با استناد به تصاویر ماهواره‌ای می‌توان اثبات کرد که کره شمالی طی سال میلادی ۲۰۱۸، به تولید سوخت هسته‌ای ادامه داده است.

به ادعای این گزارش، از می ۲۰۱۸، بازفراوری سوخت مصرفی رآکتور ۵ مگاواتی نیروگاه «یونگ‌ بیون» از سر گرفته و به تولید ۵ تا ۶ کیلوگرم پلوتونیم قابل استفاده در تسلیحات منجر شده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اواخر ماه میلادی جاری (فوریه) در هانوی- پایتخت ویتنام- با یکدیگر دیدار کنند.

گوایدو پاانداز امپریالیسم و صهیونیسم: رابطه با اسرائیل را از سر می‌گیرم

فردی کودتاچی که با حمایت آمریکا عنوان ریاست‌جمهوری ونزوئلا را غصب کرده است؛ از تلاش برای از سرگیری رابطه با اسرائیل سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خوان گوایدو غاصب ریاست جمهوری ونزوئلا از تلاش برای احیاء رابطه با رژیم اسرائیل خبر داد.

گفتنی است کاراکاس حدود یک دهه پیش، به نشانه همبستگی با ملت فلسطین، رابطه با تل‌آویو را قطع کرد.

گوایدو در این باره مدعی شد: از بابت اینکه اعلام می‎کنم روند تثبیت رابطه با اسرائیل در سریعترین حد خود است؛ بسیار خوشحال هستم.

این درحالی است که بنیامین نتانیاهو نخست‌‏وزیر اسرائیل نیز از جمله کسانی است که به پیروی از آمریکا، گوایدو را به رسمیت شناخته است.

نزدیک به یک ماه است که تحولات داخلی ونزوئلا به دلیل آنکه گوایدو رئیس کنگره ملی این کشور، خود را رئیس جمهور خوانده و کشورهای غربی نیز از وی حمایت کرده اند؛ پیچیده تر شده است. در این میان، ارتش هنوز به «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا وفادار است اما آمریکا تلاش می کند تا ارتش ونزوئلا را نیز به صف کودتاگران اضافه کند

درباره خروج احتمالی نظامیان فرانسوی از سوریه در حال بحث هستیم

سفیر فرانسه در روسیه از بررسی طرح احتمالی خروج نظامیان این کشور از سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «سیلوی برمان» سفیر فرانسه در مسکو با اعلام این مطلب در ادامه گفت: خروج احتمالی نظامیان فرانسوی از سوریه اخیراً مورد بحث قرار گرفته است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه آیا نظامیان فرانسوی در سوریه باقی می مانند یا خیر گفت: این موضوع به تازگی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

برمان در خصوص تصمیم آمریکا برای خارج کردن نظامیان خود از سوریه گفت: مانند هر کسی ما نیز از تصمیم آمریکا شوکه شدیم، از آن زمان بصورت مرتب با آمریکا در تماس هستیم اما فرانسه به عنوان عضوی از گروه ائتلاف وظایفی را بر عهده دارد. آنچه که ما در مورد آن اطمینان یافته ایم خروج مرحله ای و برنامه ریزی شده نظامیان آمریکایی از سوریه است.

شکست دیپلماتیکی آمریکا در مقابل روسیه

ایالات متحده در برقراری مناسبات دیپلماتیک با فدراسیون روسیه شکست خورد.

به گزارش اسپوتنیک، جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا اعلام نمود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در برقراری دیپلماسی نرمال و عادی با روسیه شکست خورد.

وی در این خصوص گفت:«مناسبات ما در لحظه کنونی در وضعیت خوبی قرار ندارد. باید تلاش زیادی انجام شود تا این مناسبات به حالت عادی بازگردند. رئیس جمهور ما در این زمینه باخت. اوضاع در رابطه با پیمان نابودی موشک های برد متوسط و کوتاه، «دخالت سایبری» در انتخابات آمریکا و اوکراین، موضوعاتی هستند که باید بررسی شوند و روی آن ها کار شود. اما متأسفانه پیشرفت در این زمینه خیلی کند است و درجا می زند».

دوم ماه فوریه آمریکا شرکت خود در معاهده نابودی موشک های برد متوسط و کوتاه را متوقف کرد و قول داد اگر روسیه به رعایت مفاد آن بازنگردد، پس از 6 ماه از این پیمان خارج شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در روز 5 فوریه اعلام نمود که پاسخ روسیه به خروج آمریکا از این پیمان یکسان خواهد بود. مسکو نیز شرکت خود در این معاهده را متوقف خواهد کرد و کارهای علمی-تحقیقاتی در رابطه با ساخت انواع جدید موشک ها را آغاز خواهد کرد.

سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز اعلام داشت که در جواب به خروج آمریکا از این پیمان، روسیه تا سال های 2020-2019 گزینه زمین پایه سیستم «کالیبر» با موشک های بالدار دوربرد و سیستم زمینی با موشک های هایپرسونیک دوربرد را طراحی خواهد کرد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: