پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

خبرهائى از ايران و جهان ‎حمله دوباره به آرامگاه کارل مارکس در لندن

خبرهائى از ايران و جهان

حمله دوباره به آرامگاه کارل مارکس در لندن

برای دومین بار در عرض دو هفته گذشته آرامگاه کارل مارکس انقلابی و متفکر برجسته جهان مورد حمله قرار گرفت، قبلا نیز افراد ناشناسی با چکش به سنگ آرامگاه مارکس آسیب زده و این اثر تاریخی را بشدت تخریب کرده بودند (نگاه کنید).

در این حمله متجاوزان با نوشتن شعارهای دروغین بر آرامگاه مارکس به دست آوردهای بشری مارکسیسم و انقلاب کبیر اکتبر توهین کردند.

شعارها نشان از گرایش سیاسی راست های اروپای شرقی و یا لیبرال های افراطی دارد: آنها بر سنگ یلدبود مارکس با رنگ قرمز چرندیاتی از قبیل«یادبود قتل عام بلشویکی از سال ۱۹۱۷ تا ۵۳» و یا «معمار نسل کشی» ویا «دکترین نفرت» با اسپری نوشته اند.

Photos Reuters

 

 

شعارهای مخالف عملکرد دولت اشرافی و نئولیبرال روحانی در قم

بخشی از شرکت کنندگان در راه پیمائی بزرگداشت انقلاب اقدام به سردادن شعار‌های مخالف دولت روحانی در قم کردند. از جمله شعار‌های مخالف این بود که با کنایه به تکیه کلام رئیس جمهور (علی برکت الله) نوشته شده بود: (مردم در مسیر انقلابند، ماشاالله آقایان به فکر بخور بخورند، علی برکت الله)؛ همچنین در یک دست نوشته دیگر با کنایه به رئیس مجلس شورای اسلامی و لغو سخنرانی او در شهر کرج نوشته شده بود: (کرجی‌ها شاخ شکستند دهان فتنه بستند). برخی دیگر از دست‌نوشته‌ها که حاوی شعار‌های کنایه‌آمیز و توهین آمیز بود عبارتند از: (این منطق رئیسه گرونی که مهم نیست)، (fatf پالرمو خیانتی دیگر است)، (ای آنکه تو عامل گرانی تا عید خدا کند که نمانی)، (ملت ما نجیب است وزیر به فکر جیب است)، (ملت شده بدنام، گور پدر برجام) و (کی گفته برجام بده گوشت کیلویی یکصده)

⭕️ فوری: مادر اسماعیل بخشی بازداشت شد و در اثر وخامت ِ احوال به بیمارستان منتقل شد- کارگر هفت تپه، حمایت حمایت!

امروز یکشنبه، ٢٨ بهمن هنگامی که خانواده اسماعیل بخشی برای پیگیری وضعیت نامعلوم و آزاردهنده اسماعیل به دادستانی شوش مراجعه میکنند با بی احترامی و پاسخ های نامشخض مواجه میشوند و هنگامی که با احترام و پیگیری، خواهان مشخص شدن وضعیت اسماعیل هستند با دستور دادستان مامورین به اعضای این خانواده حمله ور شده و مادر اسماعیل بخشی را دستگیر میکنند. متاسفانه در اثر این حمله وحشیانه، مادر اسماعیل بخشی از حال میرود و شرایط جسمی او به نحوی وخیم میشود که بلافاصله او را به مرکز درمانی منتقل کرده اند. هنوز خبر تکمیلی از وضعیت جسمی این مادر زجر دیده و اینکه الان در چه وضعیت و مکانی است واصل نشده است. مقامات قضائی و امنیتی که برای سرکوب کارگران هفت تپه به هر اقدام وحشیانه ای دست میزنند، با آزار و اذیت خانواده بخشی و همینطور خانواده سپیده قلیان، خشونت و اذیت را به نهایت درجه علیه آنها اعمال میکنند.

همکاران! کارگران هفت تپه ! مدت بازداشت موقت یک ماهه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان تمام شده است. دادستانی شوش و اطلاعات شوش و اهواز برای انتقام از کارگران هفت تپه، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را گروگان گرفته اند و آنها را در سلول های انفرادی تحت فشار قرار داده اند تا علیه خود اعتراف و اقرار کذب کنند و همینطور در بیرون از زندان هم بدترین رفتارهای وحشیانه را با اعضای خانواده آنها انجام میدهند. 

مدت بازداشت این دو عزیز تمام شده و ما کارگران هفت تپه اعلام میکنیم که در صورت آزاد نکردن اسماعیل و همینطور خانم سپیده قلیان، به زودی و به روش خودمان و با تجمع و اعتراض، در مقابل این اقدامات مقامات قضایی علیه نماینده خودمان و خانواده او، اقدام خواهیم کرد.

♦️کانال مستقل کارگران هفت تپه – ٢٨ بهمن ٩٧

⬆️ فوری: مادر اسماعیل بخشی بازداشت شد و در اثر وخامت ِ احوال به بیمارستان منتقل شد- کارگر هفت تپه، حمایت حمایت!

موسسه ران پل: ادعای حمله شیمیایی در دومای سوریه با استفاده از تصاویر ساختگی

­موسسه ران پل نوشت شبکه بی بی سی از تصاویر ساختگی یک بیمارستان به عنوان سندی برای اثبات ادعای حمله شیمیایی در دومای سوریه استفاده کرده است.

موسسه ران پل در گزارشی به قلم «وانسا بیلی » نوشت: شبکه تلویزیونی بی بی سی در اقدامی که نشانه آشکار تلاش برای تحریف واقعیت است از تصاویر ساختگی بیمارستانی به عنوان سندی برای ادعای حمله شیمیایی در دومای سوریه استفاده کرده است و این اقدام عجیب نشان می دهد که این شبکه تلویزیونی در ادامه سیاست خارجی دولت انگلیس تلاش می کند که فضا را برای تغییر رژیم در سوریه فراهم بکند.

» ریام دالاتی» یکی از اعضای تیم تولید شبکه بی بی سی در بیروت که خود را در توییتر به نام کوئینتین سامرویل معرفی می کند که از شبکه بی بی سی جدا شده است گفت در توییتر خود اعلام کرد بعد از شش ماه تحقیق با قاطعیت می تواند بگوید که تصاویری که بی بی سی درباره حمله شیمیایی ادعایی به شهر دوما در هفتم آوریل سال دو هزار و هجده منتشر کرده بود تصاویر ساختگی از یک بیمارستان در سوریه هستند. وی گفت تصاویری که به عنوان سنداثبات ادعای حمله شیمیایی به شهر دوما مورد استفاده قرار گرفته اند توسط گروه موسوم به کلاه سفیدها وابسته به مخالفان مسلح سوری و گروه افراطی موسوم به جیش الاسلام جعل شده بودند. » ریام دالاتی» اولین بار نیست که پیام های این چنینی در توییتر منتشر می کند. پیش از این هم بعد از حمله ادعایی در دوما در توییتر نوشته بود گروه های مخالف مسلح سوری از تصاویر کودکان برای برانگیختن هیجان عمومی بویژه تحریک افکار عمومی استفاده می کنند. وی نوشت تحریف واقعیات به شدت وی را آزرده می کند. وی نوشت این اولین بار نیست که از کودکان برای تحریک افکار عمومی استفاده می شود.

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران/ ماجرای نامه کنسولگری آمریکا چیست؟

سامال عبدالرحمان مسئول گمرکات اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است که دستور ممانعت از صادرات نفت اقلیم کردستان به ایران از روز جمعه اجرایی شده است.

وی در عین حال گفت که این تصمیم از سوی وزارت امور منابع طبیعی اقلیم اتخاذ شده و واردات محصولات نفتی از ایران را در بر نخواهد گرفت.

حکومت اقلیم کردستان عراق تاکنون به دلیل اتخاذ این تصمیم اشاره‌ای نکرده است.

اظهارات نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران

ناظم دباغ نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در تهران به سایت کردی خندان گفته است که در چارچوب توافق نفتی اربیل و بغداد از صادرات نفت کرکوک به ایران جلوگیری می‌شود.

اگرچه وی اعلام کرده است که این وضعیت، موقتی خواهد بود اما تاکید کرده که صادرات نفت کرکوک نیازمند مکانیزم خاصی است که باید در توافق حکومت اقلیم و دولت مرکزی عراق تعیین شود و تا آن زمان از صادرات تانکری به ایران جلوگیری خواهد شد.

ماجرای نامه کنسولگری آمریکا

منابعی از اقلیم کردستان عراق به یک رسانه کردی گفته‌اند که کنسولگری آمریکا در اربیل، 14 فوریه نامه‌ای را با مضمون ممانعت فوری از صادرات تانکری نفت به ایران به اداره روابط خارجی حکومت اقلیم ارسال کرده است.

وزارت امور منابع طبیعی حکومت اقلیم کردستان هم در نامه‌ای به گذرگاه‌های سه گانه تمرچین، باشماق و پرویزخان دستور ممانعت از صادرات نفت به ایران را صادر کرده است.

گفته می‌شود پس از ارسال نامه کنسولگری آمریکا، مسئولان دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی در این خصوص، گفت‌وگو و تصمیم به اجرایی کردن آن گرفته‌اند.

فرار افسران و کارمندان امنیتی آمریکا به ایران!

در حالی که هنوز فرار افسر سابق نیروی هوایی آمریکا به ایران تائید نشده است، یک رسانه آمریکایی عنوان داشت که این موضوع یک ضربه اطلاعاتی سنگین به ایالات متحده محسوب می شود.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات سابق ضد اطلاعات آمریکا گزارش داده «مونیکا الفرد ویت» عضو سابق نیروی هوایی ایالات متحده که به ایران گریخته، ضربات شدیدی بر عملیات‌های جاسوسی کشور خود وارد آورده است.

او همچنین مظنون به لو دادن اسامی جاسوس‌های دوجانبه بخش ضداطلاعات ارتش آمریکا است و ایران برخی از این جاسوس‌ها را شناسایی کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا به تازگی علیه مونیکا ویت که در بخش ضد اطلاعات نیروی هوایی ایالات متحده به پرونده‌های بسیار محرمانه‌ای دسترسی داشته، اعلام جرم کرده است. این وزارتخانه می‌گوید، خانم وایت در فوریه سال ۲۰۱۲ برای شرکت در کنفرانس «هالیوودیسم» به ایران سفر کرد، امری که ظاهرا راه را برای فعالیت‌های جاسوسی وی گشوده است. وی در نهایت تابستان سال ۲۰۱۳ به ایران گریخت اما از گزارش نیویورک تایمز برمی‌آید که اطلاعات ذی‌قیمتی را نیز در اختیار ماموران ایرانی قرار داده است.

این گزارش می‌گوید، مونیکا ویت که مسلمان نیز شده، متهم به افشای نام هشت مامور ضد اطلاعات ارتش آمریکا است و او همچنین می‌دانست که ایالات متحده چگونه ارتباطات مخابراتی خارجی را رهگیری می‌کند.

ویت علاوه بر اینها از عملیات‌های مخفی ارتش آمریکا در نقاط مختلف خاورمیانه باخبر بوده است.

به گفته یک مقام ارشد سابق اطلاعاتی آمریکا، وقتی که مونیکا ویت به ایران گریخت، نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده به یک سری «اقدامات دفاعی» دست زدند تا آسیب‌هایی را که او وارد آورده بود به حداقل برسانند.

یک مقام دیگر سابق امنیتی آمریکا گفته که اگر قرار باشد به خرابکاری‌های وی نمره‌ای از ۱ تا ۱۰ بدهد، نمره ۷ یا شاید ۸ را مناسب بداند.

مونیکا ویت از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ به عنوان افسر بخش ضد اطلاعات نیروی هوایی آمریکا مشغول به خدمت بوده و پس از آن نیز به مدت دو سال به عنوان کارمند قراردادی برای این بخش کار کرده است.

پرونده وی همچنین با نام دو شرکت ایرانی «افق نو» و «نت پیگرد سماوات» پیوند خورده است. این دو شرکت هم‌اکنون تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند. شرکت افق نو کنفرانس «هالیوودیسم» را در ایران برگزار کرده بود.

ظریف در مونیخ درباره برنامه موشکی ایران چه گفت؟

به گزارش خبرگزاری ها داخلی ایران، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه با حضور در کنفرانس مونیخ به تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلف خارجی پرداخت.

در بخش پرسش و پاسخ، برنامه موشکی یکی از موضوعاتی بود که «لیس دوست» مجری جلسه از ظریف پرسید و به اظهارات «ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه اشاره کرد که ایران را به تحریم مرتبط با برنامه موشکی تهدید کرده است.

ظریف در پاسخ گفت: «بگذارید از شما سؤالی بپرسم… آیا صرفا چون کسانی نمی‌خواهند ما از خود دفاع کنیم، ایران باید خود را به کشتن دهد؟»

مجری سپس مدعی شد: «اما قطعنامه شورای امنیت که از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند، از ایران می‌خواهد که موشک‌های بالستیک نسازد.»

ظریف پاسخ داد: «دوست من، من در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ مذاکره کرده‌ام و تک‌تک کلمات آن را می‌دانم. این قطعنامه از ایران تقاضا می‌کند، نه الزام، که این چیز متفاوتی است. تقاضا کرده که موشک‌ها بالستیکی نسازد که برای داشتن قابلیت حمل کلاهک اتمی طراحی شده‌اند. تک‌تک کلمات این قطعنامه حاصل ماه‌ها مذاکره هستند. ما هیچ‌یک از موشک‌هایمان را برای داشتن قابلیت حمل کلاهک اتمی طراحی نمی‌کنیم، چراکه ما اصلا تسلیحات اتمی نداریم. پس هیچ ربطی به سازمان ملل ندارد.»

وی افزود: «اروپایی‌ها این را می‌دانند، روس‌ها این را می‌دانند و حتی آمریکایی‌ها می‌دانند. آمریکایی‌ها در این مورد در کنگره شهادت داده‌اند. [قطعنامه‌ای که] این توافق بر مبنای آن است، در مورد اصل موشک‌ها نیست، بلکه موشک‌هایی که برای داشتن توانایی حمل کلاهک اتمی طراحی شده‌اند.»

او سپس به یادآوری حمایت کشورهای غربی از رژیم صدام در حمله به ایران پرداخت و گفت: «مسئله این است که صد میلیارد دلار سلاح به [مناطق همجوار] ایران صادر می‌شود. هیچ‌کس به ما حتی یک جنگنده نمی‌فروشد. هیچ‌کس. چطور باید خودمان دفاع کنیم؟ زمانی که با موشک‌های «اگزوسه» فرانسوی، تسلیحات شیمیایی آلمانی، با جنگنده‌های «میگ» روسی، با تانک‌های بریتانیایی، با «آواکس‌های» جاسوس آمریکا، چه کسی به کمک ما آمد؟»

برای خوشایند کسی، خودمان را بی‌دفاع نمی‌کنیم

ظریف ادامه داد: «چرا زمانی که عراق مردم ما را موشک‌باران می‌کرد، هیچ‌کس کوچکترین ابزار دفاعی در اختیار ما نگذاشت؟ نه پدافند هوایی و نه موشکی برای پاسخ. هیچ‌کس. باید برایش التماس می‌کردیم. الان، من به خاطر جلب رضایت دوستم وزیر خارجه [ژان ایو] لودریان [وزیر خارجه فرانسه] یا هرکس دیگری، مردم خودم را بی‌دفاع نمی‌کنم تا صدام حسین بعدی منطقه برخیزد و مردم مرا بکشد، بی‌آنکه ما ابزاری برای دفاع داشته باشیم.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «ما همین الان کسانی را در ایران داریم که به خاطر تسلیحات شیمیایی که از سوی اروپا در اختیار [رژیم بعث] عراق قرار گرفت، نمی‌توانند نفس بکشند. اگر قرار بود مذاکره‌ای در مورد جنگ‌افزارها صورت گیرد، اروپا باید در مورد خیلی چیزها پاسخ می‌داد. [در آن صورت] اروپا در جایگاه بازجویی و پرسش نبود، بلکه از اروپا سؤال می‌شد چرا از صدام حسین حمایت کرد؟ چرا از بمباران در یمن حمایت می‌کند؟»

در ادامه، مجری از ظریف در مورد بیانیه آمریکا علیه برنامه فضایی ایران و همچنین گزارش نیویورک‌تایمز درباره تلاش واشنگتن برای خرابکاری در برنامه موشکی ایران سوال کرد.

ظریف در مورد اینکه آیا برنامه آمریکا برای خرابکاری، در ناموفق بودن پرتاب ماهواره‌برهای ایرانی نقشی داشته یا نه، گفت: «ما در این مورد تحقیق می‌کنیم، اما فکر می‌کنم بیش از ایران، این جامعه بین‌المللی است که باید نگران باشد، چراکه دفعه قبل که ایالات متحده به همراه اسرائیل درگیر چنین عملیاتی بود، نتیجه آن ترور ۶ دانشمند هسته‌ای بود. فکر می‌کنم مهم است که جامعه جهانی برخیزد و بگوید که اینجا جنگل نیست. اینجا قانون جنگل حاکم نیست، که شما در دفاع مشروع یک کشور مداخله کنید.»

وی افزود: «از شما سؤالی می‌پرسم. آیا ایران حق دارد از خودش دفاع کند؟ و اگر حق داریم از خود دفاع کنیم، آیا باید این کار را با شمشیر انجام دهیم؟ باید این کار را با تفنگ انجام دهیم؟ یا به ابزارهای پیشرفته دفاعی نیاز داریم؟»

ظریف در پایان در مورد صادرات تسلیحاتی آمریکا به منطقه، گفت: «پیشرفته‌ترین ابزارهای جنگی به منطقه ما فروخته می‌شود و رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ خیلی راحت به آن‌ها می‌گوید «تجهیزات زیبای نظامی». ما این تجهیزات زیبای نظامی را نمی‌گیریم. یمنی‌ها دارند این تجهیزات زیبای یمنی را می‌گیرند، دارند با آن کشته می‌شوند و فکر نمی‌کنم که این‌ها از نظر یمنی‌ها زیبا باشد

هکرهای منتسب چینی‌ به اسرار مخفی «سامانه گنبد آهنین» پی برده‌اند

به نوشته هفته نامه «نشنال اینترست» «برایان کربس» کارشناس امنیت سایبری به نقل از شرکت «سایبر اینجینیرینگ» مستقر در «مریلند» آمریکا گزارش کرده است خلال 10 اکتبر 2011 تا 13 اوت 2012، هکرهای منتسب به چین به شبکه‌های سه شرکت بزرگ فناوری، جنگی اسرائیلی از جمله «رافائل» و «الیسرا» حمله کردند.

کربس در این گزارش نوشته است که هکرهای منتسب به چین با رخنه به زیرساخت‌های ارتباطی سری اسرائیلی ها، به حجم وسیعی از اطلاعات این سه شرکت دست یافته‌اند.

بر این اساس، اکثر این اطلاعات مربوط به موشک‌های «پیکان -3» ، پهپادها، راکت‌های بالستیک و اسناد فنی در حوزه‌های دفاع موشکی بوده است.

«ماندیانت» دیگر شرکت امنیت سایبری مستقر در «ویریجینای» آمریکا نیز معتقد است که این حمله توسط گروهی از هکرها با پشتیبانی ارتش چین صورت گرفته است. شرکت ماندیانت نام این گروه را واحد دوم دفتر نیروی انسانی ارتش چین، که معمولا توسط یگان نظامی خود به عنوان «یگان 61398» شناخته می‌شود، خطاب کرد. این گروه به سرقت اسرار آمریکایی‌ها نیز متهم است به طوری که وزارت دادگستری آمریکا در ماه مه (اردیبهشت) گذشته چهار نفر از اعضای آن‌را به همین جرم متهم کرد.

سامانه موشکی گنبد آهنین مجهز به موشک‌های پیکان کار مشترک آمریکا و (رژیم) اسرائیل است و پیمانکاران دفاعی آمریکا بسیاری از این اسناد ربوده شده را نوشته بودند. این سامانه برای رهگیری موشک‌ها و کاتیوشا آماده شده است و سرنگون ساختن موشک‌های کروز و جنگنده‌های رادار گریز آمریکا از اولویت‌های مهمتر چین به حساب می آید.

بر اساس این گزارش، با توجه به این‌که تل آویو هکرها، ضد هکرها و صنایع امنیت سایبری زیادی دارد که این مهارت را نزد ارتش اسرائیل فرا گرفتند، پس اگر چینی‌ها به رایانه‌های فوق سری اسرائیلی‌ها رخنه کرده باشند، قادر خواهند بود به اسرار آمریکایی‌ها و هرکس دیگر نیز رخنه کنند.

مادورو فرمان استقرار ارتش ونزوئلا در مرز کلمبیا را صادر کرد

ونزوئلا تصمیم به استقرار نیروی نظامی در مرز ونزوئلا دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا در جمع فرماندهان نظامی اعلام کرده که در نظر دارد تا نیروی نظامی در مرز این کشور با کلمبیا مستقر کند.

مادور استقرار این نیروها را با هدف مقابله با حمله احتمالی آمریکا از جانب مرزهای کلمبیا عنوان کرده است.

رئیس جمهور ونزئلا درخواست خود برای استقرار نیروی نظامی در مرز کلمبیا را در جریان نشستی با فرماندهی نظامی عالی و مسئولان ارتش عنوان کرده و از آن‌ها خواسته است تا تعداد نیروی مورد نیاز برای استقرار در دو هزار و دویست کیلومتر مرز با کلمبیا را ارزیابی کنند.

نیکلاس مادور پیش از این اعلام کرده بود که دونالد ترامپ و ایوان دوکه روسای جمهور آمریکا و کلمبیا در کاخ سفید طرح‌هایی را برای حمله به ونزوئلا تهیه کرده‌اند.

از دو هفته گذشته آمریکا اعلام کرده که در نظر دارد تا برخی کمک‌های بشردوستانه را با هدف حمایت از خوان گوایدو، رهبر مخالفان و شورشیان ونزوئلا به این کشور ارسال کند، اما دولت ونزوئلا ارسال این کمک‌ها را به منزله مقدمه‌چینی برای نفوذ و جنگ عنوان کرده است.

اکونومیست: کوه موش زائید، در نشست ورشو حتی نامی از ایران در بیانیه پایانی نیامد

هفته‌نامه اکونومیست، چاپ لندن در تحلیلی درباره این نشست ضدایرانی نوشت: «همایشی که قرار بود ایران را منزوی کند، بیشتر مایه شرمساری آمریکا شد.»

این رسانه نوشته است: «تیمی که عهده‌دار سازمان‌دهی سیاست‌های ترامپ درباره ایران است، به زحمت توان برگزاری یک همایش را دارد.»

اکونومیست نوشته نمایندگان بیش از ۶۰ کشور روز ۱۴ فوریه در ورشو برای برگزاری نشستی گرد هم آمدند که در ابتدا هدف آن ایجاد یک ائتلاف بین‌‌المللی علیه ایران اعلام شده بود، اما بعداً دستور کار آن عوض شده و از تمرکز صرف بر ایران فاصله گرفته بود.

با آنکه «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه بیانیه تندی علیه ایران ایراد کرد، نشست ورشو بار دیگر همانند دیگر صحنه‌آرایی‌های ضدایرانی انزوای واشنگتن را آشکار ساخت.

بیانیه پایانی نشست ورشو به مسائل خاورمیانه در حد بررسی عمومی پرداخت حتی نامی از محکومیت مستقیم ایران در آن مشاهده نمی‌شود که این نشان از عدم توافق کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس بر سر موضوع اصلی آن یعنی ایران دارد.

از سوی دیگر کشورهای اروپایی پایبند به برجام یا از شرکت در این کنفرانس ممانعت کردند و یا با ارسال نماینده های درجه دوم و سوم خود عملاً نشان دادند که این کنفرانس برایشان اهمیتی ندارد البته با توجه به این نکته که کشورهای اروپایی مسئله اصلی‌شان ایران نیست بلکه راهکار جدید امریکا برای تقویت کشورهای اروپای شرقی در برابر کشور های کهن اروپا می باشد سیاست که در دوران جرج بوش محافظه کاران نو مانند رامزفلد دنبال می کردند بر اساس این سیاست آمریکا اروپا را به دو بخش کهن و نوین تقسیم کرده و سعی در حمایت از اروپایی شرقی که در آن ناسیونالیست ها و افراطی ها در بیشتر کشورها قدرت را در دست دارند دارد.

پنس روز پنجشنبه با لحنی تحکم‌آمیز از کشورهای اروپایی خواست از توافق هسته‌ای با ایران خارج شوند، اما کشورهای اروپایی در نخستین روز همایش امنیتی مونیخ مخالفت خود را با او اعلام کردند تا این بار ورشو به مظهر انزوای آمریکا علیه ایران تبدیل شود.

ظریف:امکان دخالت آمریکا در پرتاب ناموفق ماهواره‌های ایران/ عکس العمل دونالد ترامپ به شکسته پرتاب ها

وزیر امور خارجه ایران دخالت آمریکا در شکست تهران برای در مدار قرار دادن دو ماهواره خود را رد نکرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از کانال تلویزیونی NBC، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تایید کرد که تهران در دو تلاش خود در دو ماه گذشته برای پرتاب ماهواره شکست خورده است و دخیل بودن برنامه‌ مخفی ایالات متحده را در این ارتباط رد نکرد.

واکنش رئیس جمهور امریکا به پرتاب ماهواره توسط ایران

پیش از این، نیویورک تایمز به نقل از نمایندگان رسمی دولت ایالات متحده، گزارش داد که کاخ سفید برنامه مخفی آمریکا که هدف آن خرابکاری علیه موشک های ایران است را تسریع کرده است. مقامات دولتی به این روزنامه گفتند که برنامه مخفی آمریکا علیه موشکهای ایران بخشی از کمپین آمریکا برای تضعیف نیروهای مسلح تهران و منزوی کردن اقتصاد این کشور است. در عین حال، منابع روزنامه خاطر نشان کردند که نمیتوان موفقیت این برنامه را ارزیابی نمود. همانطور که این روزنامه می نویسد، اخیرا دو اقدام ایران برای پرتاب ماهواره ناکام بوده اند و در طول یازده سال گذشته 67 درصد از در مدار قرار دادن‌های ایران با شکست مواجه شده است.

ظریف در مصاحبه ای با این کانال تلویزیونی افزود که شاید دو تلاش برای پرتاب ماهواره به دلیل این برنامه ناکام بوده است و اکنون تهران در حال بررسی جزئیات این حادثه است. وی در پاسخ به سوال در مورد تاثیر احتمالی برنامه ایالات متحده در پرتاب ناموفق دو ماهواره گفت: این کاملا امکان پذیر است. ما هنوز نمی دانیم. ما باید این موضوع را با دقت مطالعه کنیم.

پیشتر قاسم تقی‌زاده، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران از پرتاب ماهواره دوستی پس از تلاش ناموفق برای در مدار قرار دادن ماهواره ایرانی در ماه گذشته خبر داده بود. وی همچنین افزود که قرار است ماهواره دیگری به نام طلوع در آینده نزدیک به فضا پرتاب شود.

دونالد ترامپ به پرتاب اخیر ماهواره توسط ایران واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم ، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در سخنانی گفت که به ایران هرگز اجازه داده نخواهد شد تا آزمایش موشکی دیگری برای پرتاب ماهواره به فضا انجام دهد.

وی که در پنتاگون ودرباره استراتژی دفاع موشکی جدید آمریکا صحبت می کرد، افزود که هرگز به ایران و زرادخانه جدیدش اجازه داده نمی شود تا آمریکا را تهدید کند.

آمريكا: ايران در تلاش براى ساخت موشك بین قاره ای

ترامپ با اشاره به پرتاب ماهواره که از سوی ایران انجام شد، گفت: سه شنبه گذشته ایران موشک ماهواره بر را امتحان کرد که البته شکست خورد اما اگر شکست نمی خورد می توانست اطلاعات بسیار مهمی را به ایران ارائه دهد که می توانست موشک های بالستیک قاره پیما را دنبال کند و احتمالاً توانایی را می داشت که به خاک آمریکا برسد.

وی ادامه داد: من توافق وحشتناک و ضعیف هسته ای را پایان دادم و بگویم که ایران نسبت به دو سال پیش بسیار متفاوت است و اصلا آن نیست که بوده است و نخواهد بود. من بر این باورم که آنها می خواهند با ما صحبت کنند.

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد که استراتژی وی مقابله با هرگونه حمله موشکی از هر منبعی است.

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا نیز چند روز پیش به پرتاب ماهواره «پیام» توسط ایران واکنش نشان داد و آن را «سرپیچی از قطعنامه 2231 شورای امنیت» توصیف کرد.

وی در توئیتر نوشت: «حکومت ایران با سرپیچی از قطعنامه 2231 شورای امنیت و جامعه بین‌المللی امروز یک وسیله پرتاب فضایی شلیک کرد. این پرتاب، یکبار دیگر نشان می‌دهد که ایران به دنبال توانمندی‌های موشکی‌ ارتقاء یافته‌ای است که اروپا و خاورمیانه را تهدید می‌کند.»

ایران روز سه‌شنبه 25 دی‌ماه اقدام به پرتاب یک ماهواره بومی کرد که «محمد جواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در توئیترش خبر داد قرار دادن آن در مدار زمین ناکام مانده است.

عصبانیت مورالس از اظهارات وطن فروشانه «گوایدو» درباره مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا

به دنبال اظهارات رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا درباره احتمال درخواست او از آمریکا به منظور مداخله نظامی در ونزوئلا، «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی از او و همچنین کشورهایی که وی را به رسمیت شناخته‌اند بشدت انتقاد کرد.

واکنش‌ها به اظهارات اخیر «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا که در آن احتمال درخواستش از آمریکا برای توسل به گزینه نظامی به منظور کنار زدن «نیکلاس مادورو» از ریاست جمهوری ونزوئلا را رد نکرده بود، همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، رئیس‌جمهور بولیوی در توئیتر خود نوشت: «ما اظهارات خوان گوایدو (رئیس‌جمهور) خودخوانده را که از مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا استقبال می‌کند، رد می‌کنیم».

«اوو مورالس» با عصبانیت افزود: «من در شگفت هستم که روسای جمهور کشورهای برادر ما که او (گوایدو) را به رسمیت شناختند، درباره چنین تحریک‌هایی برای جنگ در آمریکای لاتین چه حرفی برای گفتن دارند».

اظهارات رئیس‌جمهور خودخوانده حتی انتقاد دموکرات‌های کنگره آمریکا را هم درپی داشت و آنها در واکنش به مصاحبه روز گذشته گوایدو تاکید کردند که او نمی‌تواند برای تقویت خود، آمریکا را به مداخله نظامی دعوت کند

قانون جدید آمریکا: اگر اسرائیل را بایکوت کنی از کار اخراجی!

گزارش اینترسپت، گرگ ابوت، فرماندار تگزاس، در سال 2017 قانونی را امضا کرد که اجازه می داد مراکز دولتی تگزاس این تعهد را به عنوان یک الزام اجباری در قرارداد بگنجانند. همچنین به موجب این قانون با تهیه فهرستی از شرکت ها یا کمپانی‌هایی که به بایکوت اسرائیل پیوسته همکاری با آنان برای ادارات دولتی تگزاس ممنوع شده است.

قانون اساسی آمریکا اشاره به حق شهروندان این کشور برای ابراز عقیده و آزادی بیان دارد. در این متمم آمده: «کنگره نباید هیچ قانونی را تصویب کند که آزادی بیان را محدود کند.»

این قانون البته فقط در خدمت موافقان دولت آمریکاست، همانطور که نژاد پرستان و اسلام ستیزان در بیان و انجام هر ستمی آزادند، رنگین پوستان، مسلمانان و زحمتکشان صدایشان به کسی نمی رسد، اما اخیرا تعهد نامه ای در برابر کارمندان دولتی قرار می‌دهند، بر اساس این قانون که به آرامی و چراغ خاموش در حال اجرا است تعهد ندادن به دفاع از رژیم اسرائیل، موجب از دست رفتن تمام حقوق اجتماعی و شهروندی‌تان خواهد شد!

این قانون که «پیمان وفاداری با اسرائیل» نام دارد با خبر اخراج معلم یک مدرسه ابتدایی در تگزاس به علت خودداری از امضای تعهد اجباری در خصوص ممنوعیت بایکوت اسرائیل، حالا بیشتر بر سر زبان ها افتاده است؛ حتی دولت آمریکا از کمک به برخی از بازماندگان طوفان در این کشور به‌خاطر همین امر خودداری کرده است.

هنگامی که این معلم از این مدرسه به دادگاه شکایت کرد، پرده از قانونی استعماری برداشت که آزادی شهروندان آمریکایی را سلب می کند. این شهروند آمریکایی که بیش از ۳۰ سال است در این کشور اقامت دارد علیه این مدرسه در حومه آستین ایالت تگزاس به دلیل نقض حقوق خود در متمم اول قانون اساسی شکایت کرد.

از سال ۲۰۰۹ خانم بحیه اماوی به عنوان متخصص پاتولوژی مشغول کار با کودکان معلول و مبتلا به اوتیسم بوده است و قراردادش طی ده سال همواره بدون وقفه تمدید می شد، اما این‌بار روند تمدید قراردادش متفاوت از قبل بود: در قرارداد جدید، او مجبور به امضای تعهد جهت حمایت از اسرائیل بود.

در بند قرارداد این معلم که «قلمرو تحت کنترل اسرائیل» نام گرفته، به صراحت آمده است وی باید متعهد شود «اسرائیل را بایکوت نکند» او همچنین در مدتی که قرارداد در جریان است نباید به تحریم اسرائیل بپیوندد. علاوه بر این او همچنین باید متعهد شود که از هرگونه اقدام که قصد دارد تنبیه و آسیب اقتصادی برای اسرائیل درنظر بگیرد و فراتر از آن، اقداماتی که روابط تجاری با اسرائیل را محدود می‌کند و اشخاص یا شرکت‌هایی که در اسرائیل و کرانه باختری فعالیت می‌کنند را هدف قرار دهد، خوددداری کند.

لاوروف: غربی ها مادورو را تحت فشار قرار می دهند

به نقل از الجزیره مباشر، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانسی مطبوعاتی در خلال شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: اظهار نظر در خصوص صحبت های رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه کشورش منطقه ای امن در شمال سوریه ایجاد خواهد کرد دشوار است.

لاوروف افزود: غربی ها تلاش می کنند نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا را تحت فشار قرار دهند. وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: سازمان منع سلاح های شیمایی تحقیقات در سوریه را به شکل مشکوکی طولانی کرد. سرگئی لاوروف افزود: طرف اوکراینی به توافق مینسک که بین روسیه و اکراین منعقد شده احترام نمی گذارد.

لاوروف تاکید کرد: تلاش هایی برای مجازات مردم شبه جزیره کریمه بخاطر بیان و پافشاری برخواستهایشان انجام می شود.

پوتین اسناد حملات شیمیایی تروریست‌ها در سوریه را به فرانسه داد

اطلاعات و اسنادی از تحرکات گروه‌های تروریستی برای حملات شیمیایی در سوریه در جریان گفتگوی پوتین با ماکرون از سوی رئیس جمهور روسیه در اختیار همتای فرانسوی اش قرار داده شد.

به گزارش وبگاه ریاست جمهوری روسیه، در جریان گفتگوی تلفنی ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، اطلاعات و اسنادی از تحرکات گروه‌های تروریستی برای انجام حملات شیمیایی در سوریه در اختیار دولت فرانسه قرار داده شد. کاخ ریاست جمهوری روسیه با انتشار این خبر گفته است اطلاعات و اسناد لازم در خصوص مقدمه چینی گروه‌های تروریستی در سوریه برای انجام حملات شیمیایی در اختیار دولت پاریس قرار داده شده و پاریس این اطلاعات را در اختیار دارد.

با این حال در این خبر گفته نشده اطلاعات و اسنادی که دولت روسیه در ارتباط با تحرکات گروه‌های تروریستی در اختیار دولت فرانسه قرار داده است، چه اسناد و اطلاعاتی را شامل می‌شود.

تا کنون کشورهای غربی و اروپایی در چندین نوبت در جریان حملات شیمیایی مرگبار در سوریه اتهاماتی را علیه دولت مرکزی این کشور مطرح کرده‌اند، هرچند مسکو و دمشق به شدت ضمن تکذیب این اتهامات، وقوع این حملات را از سوی تروریستها عنوان کرده‌اند.

لاوروف: اضافه شدن کشورهای دیگر به مذاکرات آستانه مفید نیست

وزیر خارجه روسیه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در واکنش به پیشنهاد اردوغان گفت: اضافه شدن کشورهای دیگر به مذاکرات آستانه مفید نیست.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز شنبه‌ و در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در واکنش به سخنان رئیس‌ جمهوری ترکیه درباره احتمال اضافه شدن کشورهای عراق و لبنان به جمع شرکت‌ کنندگان در مذاکرات آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) گفت: اضافه شدن دیگر بازیگران در حل و فصل بحران سوریه مفید نخواهد بود.

وزیر خارجه روسیه در ادامه افزود که طرح ترامپ برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نیز به حل و فصل بحران این کشور کمک نمی‌ کند.

وی در ادامه اظهارتش به تحولات مربوط به اوکراین اشاره کرد و گفت: کی‌یف به اجرایی کردن پیمان «مینسک» به منظور حل بحران در منطقه دونباس پایبند نیست.

مادورو: آمریکا در چنگ نژادپرستان است

نیکلاس مادورو رئیس جمهور این کشور در مصاحبه اختصاصی شبکه تلویزیونی بی بی سی با وی، گفت تصویری که رسانه های انگلیس و آمریکا از ونزوئلا ارائه می کنند، همه کذب است.

گزارشگر بي بي سي در ابتدا، گفت: مخالفان دولت ونزوئلا همچنان مردم را به خیابان ها فرا می خوانند و فشار را حفظ کرده اند. خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت، اکنون به باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا تشبیه می شود. او اکنون از طرف کشورهای بزرگ غربی به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته می شود.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در مصاحبه اختصاصی بی بی سی با وی، گفت: «ونزوئلا یک کشور باوقار است و آمریکا قصد دارد یک بحران انسانی ایجاد کند تا مداخله نظامی خود را توجیه کند. این بخشی از این نمایش است.»

مصاحبه گر بی بی سی گفت: شما می گویید کمک های بشردوستانه یک نمایش است. اما آیا می خواهید بگویید که گرسنگی نیز یک نمایش است، چون ما این را با چشمان خودمان دیده ایم. ما دیده ایم که مردم در میان زباله ها با دست دنبال چیزی می گردند که بخورند. آیا می توانید صادقانه بگویید که در ونزوئلا گرسنگی وجود ندارد؟

رئیس جمهور ونزوئلا در پاسخ گفت: «بی بی سی در لندن و نیز رسانه های آمریکا تصویری کلیشه ای از ونزوئلا درست کرده اند که وجود ندارد. آیا ما مشکلاتی داریم؟ بله. اما ونزوئلا کشوری نیست که گرسنه داشته باشد.»

مصاحبه گر بی بی سی در ادامه مصاحبه خود با رئیس جمهور ونزوئلا گفت: ما کسانی را دیدیم که می گفتند قیمت یک بسته قرص آنتی بیوتیک به اندازه حقوق یک ماه آنهاست.

مادورو در پاسخ گفت: «مطمئن باشید که نظام درمان و بهداشت ونزوئلا به آنها کمک می کند. مطمئن باشید که ما یک نظام درمانی داریم که هیچ کشوری در جهان نظیر آن را ندارد.»

مصاحبه گر بی بی سی گفت: می توانید بگویید قیمت یک کیلوگرم پنیر در ونزوئلا امروز چقدر است؟

مادورو در پاسخ گفت : «منطقه به منطقه فرق می کند.»

مصاحبه گر بی بی سی گفت: به ما گفته اند مردم برای خرید یک کیلوگرم پنیر باید حقوق یک ماه خود را بپردازند.

مادورو گفت: «ما در زمینه حقوق و دستمزد پرداخت های متفاوتی داریم. اما این موضوع بیشتر به مخاطبان ونزوئلایی مربوط می شود. من فکر نمی کنم این برای مخاطبان شما جالب باشد.»

گزارشگر بی بی سی گفت: مادورو دوست دارد این روزها در هیئت فرمانده کل قوا دیده شود. او اصرار دارد که اگر آمریکا به هر گونه مداخله نظامی مبادرت کند، مردان او خواهند جنگید. مادورو اکنون دشمنان کشورش را شیطان معرفی می کند و اعلام کرد آمریکا در چنگ «کو کلاکس کلان» هاست.

مصاحبه گر بی بی سی از او پرسید: آیا واقعا فکر می کنید کو کلاکس کلان ها بر آمریکا حکومت می کنند؟

وی در پاسخ گفت: «من معتقدم افراد معتقد به برتری نژادی سفیدپوستان از کو کلاکس کلان ها، آمریکا را رهبری می کنند.»

مصاحبه گر بی بی سی پرسید: آیا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز یکی از آنهاست؟

مادورو پاسخ داد: «او به صورت علنی و آشکار از آنهاست و نئوفاشیست ها و نئونازی ها را در آمریکا ، در اروپا و در آمریکای لاتین به حرکت درآورده است.»

رئیس جمهور ونزوئلا در پايان، گفت: آمریکا به جای فرستادن کامیون های حاوی کمک، باید تحریم ها را لغو کند. او معتقد است اگر آمریکا و انگلیس واقعا قصد کمک دارند، باید دارایی های ونزوئلا را آزاد کنند. سربازان او فعلا جلوی ورود کمک ها را گرفته اند و او قصد دارد در جنگی فرسایشی استقامت کند.

اردوغان: ممکن است عراق و لبنان به مذاکرات آستانه اضافه شوند

رئیس‌ جمهوری ترکیه از احتمال اضافه شدن کشورهای عراق و لبنان به جمع شرکت‌ کنندگان در مذاکرات آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تاس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌ جمهوری ترکیه امروز شنبه اعلام کرد: ممکن است کشورهای عراق و لبنان که دارای مرزهای مشترکی با سوریه هستند نیز به جمع شرکت‌ کنندگان در مذاکرات آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) اضافه شوند.

این درحالیست که وی پنجشنبه گذشته در شهر سوچی در نشست مشترکی با رؤسای جمهور روسیه و ایران شرکت کرده بود.

«رجب طیب اردوغان» ساعاتی پیش نیز در مصاحبه ای گفته بود: ترکیه نتایج اجلاس سه‌جانبه روسای جمهوری ترکیه، ایران و روسیه در سوچی را بسیار ثمربخش و سازنده می داند. در این نشست درباره موضوع خروج عناصر تروریستی از غرب رود فرات، ادلب و منبج رایزنی صورت گرفت و مهمترین آن نیز خروج عناصر گروه تروریستی ی.پ.گ/پ.ک.ک از منبج بود.

مادورو: چرا دونالد ترامپ به چهل میلیون فقیر در آمریکا کمک نمی کند؟ چرا به مردم پورتوریکو، هائیتی،و مهاجران در مرز مکزیک کمک نمی کند؟

نقل از شبکه تلویزیونی ای پی تی ان، رئیس جمهور ونزوئلا در تظاهراتی که در این کشور برگزار شده بود تاکید کرد آمریکا هرگز به دنبال کمک به مردم ونزوئلا نبوده و نیست و اقدامات اخیر این کشور فقط دامی احمقانه برای به دست آوردن ثروت های ونزوئلاست.

مادورو گفت امپراتوری آمریکا دستور داده است که هیچ گفتگویی در اینجا صورت نگیرد. این اشتباه است و من این را در مصاحبه دیروز نیز گفتم. آقای رئیس جمهور ترامپ، کاخ سفید شما را وارد این مساله کرده است، مشاورانتان شما را در راهی وارد کرده اند که هیچ نتیجه ای ندارد. کودتا شکست خورده است و آنها قادر نیستند ونزوئلا را شکست دهند، از این رو تنها راه ممکن و پیش رو مذاکره و تفاهم است.

رئیس جمهور ونزوئلا گفت من به یک روزنامه نگار آمریکایی گفتم که دونالد ترامپ آیا در زندگی خود کمکی به کشور من کرده است؟ آیا کسی باورش می شود که دونالد ترامپ بخواهد به مردم کشور من کمک کند؟

وقتی که او به دنبال مکزیکی ها و هندوراسی ها می رود و اجازه نمی دهد حتی به کشورش وارد شوند، معلوم است که می خواهد مردم جهان را فریب دهد. وقتی وی دستمال توالت را به سوی مردم پورتوریکو پرت می کند و کمک های انسانی را از آنها دریغ می کند، آیا کسی باورش می شود که ترامپ عاشق ونزوئلا شده باشد؟ معلوم است که نه!

آیا دونالد ترامپ عاشق ونزوئلا شده است؟ وی در واقع از ونزوئلا چه می خواهد؟ نفت، طلا، ثروت ونزوئلا را می خواهد.

این یک دام احمقانه است و من از آن دوری می گزینم.

مادورو تصریح کرد باید توضیح دهیم، ما توافقات حمایتی دائم داریم. نامش نیز کمک های فنی انسانی با نهادهای سازمان ملل است و من از آنها خواسته ام راهی ویژه بیابند و به ما کمک کنند تا داروهایی را که امپراتوری آمریکا مانع فروششان به ما می شوند، بفروشند. آنها نیز گفته اند که به ما کمک می کنند دارو خریداری کنیم، غذا و دیگر اقلام را تهیه کنیم.

وی گفت چرا دونالد ترامپ به چهل میلیون فقیر در آمریکا کمک نمی کند؟

کسانی که خانه ندارند، از آموزش برخوردار نیستند، از خدمات بهداشتی برخوردار نیستند، کسانی که در خیابان های شیکاگو، بوستون، نیویورک و سانفرانسیسکو می میرند، چرا فقر و بدبختی آنها را پنهان می کند؟ چرا مجوز های قانونی برای مردم آمریکای لاتین و دریای کارائیب که به دنبال زندگی و کار در آمریکا هستند صادر نمی کنند؟ چرا تعقیب و اخراج آنها را متوقف نمی کنند؟ حقیقت این است، آنها سی میلیارد دلار از ما دزدیده اند و در ازای آن برخی مواد غذایی فاسد را به ما پیشنهاد می کنند. ونزوئلا کرامت دارد، مردم ونزوئلا مردم محترمی هستند.

گوایدوی کودتاچی به ارتش ونزوئلا برای کودتا ۸ روز مهلت داد!

کودتاچی که عنوان ریاست جمهوری ونزوئلا را غصب کرده است به ارتش این کشور ۸ روز فرصت داد تا با بازکردن راه ورود «کمک‎های آمریکایی» به خاک ونزوئلا، به وی ملحق شوند.

به گزارش اسپوتنیک، خوان گوایدو کودتاچی به ارتش این کشور ۸ روز فرصت داد تا با تغییر موضع خود در جانبداری از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی این کشور، به وی ملحق شوند.

گوایدو با پیش‌بینی اینکه نخستین محموله از کمک‌های به اصطلاح بشردوستانه آمریکا روز ۲۳ فوریه (۴ اسفند) به دست وی خواهد رسید، چنین ادعایی را مطرح کرد.

وی خطاب به نیروهای مسلح مدعی شد: ۲۳ فوریه به زودی فرا می‌رسد. روز بسیار مهمی برای جامعه ونزوئلا است تا درهای تغییر را به روی کشور باز کنیم. شما ۸ روز فرصت دارید که جانب قانون اساسی را بگیرید.

پیشتر در اوایل ماه میلادی جاری، گوایدو مدعی شده بود که ممانعت ارتش از ورود کمک‌های آمریکا به خاک ونزوئلا جنایت علیه بشریت است.

این درحالی است که مادورو می‌گوید آمریکا که خود بانی مشکلات اقتصادی ونزوئلا است؛ این کمک‌ها را با هدف مداخله در امور داخلی دولت کاراکاس ارائه می‌دهد.

گفتنی است گوایدو کودتاچی، حدود یک ماه پیش با حمایت امپریالیسم آمریکا و همیاری امپریالیستهای اروپائی، مشروعیت مادورو تنها رئیس جمهور قانونی را زیر سوال برد و خود را رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین خواند.

افتخار سرکرده تروریستها: آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس و قطر حامی مالی «کلاه سفیدها» هستند

رائد الصالح» سرکرده گروه تروریستی موسوم به «کلاه سفیدها» اظهاراتی درباره نحوه تأمین مالی این گروه و رابطه آن با رژیم اسرائیل مطرح کرد.

صالح در گفت‌وگو با برنامه «لقاء الیوم» که از شبکه الجزیره قطر پخش می‌شود، مدعی شد که این گروه بر اساس تلاش گروهی از افراد داوطلب تشکیل شد و عملیات «نجات در مناطق سوریه، در پایان سال۲۰۱۲ آغاز گردید».

الصالح تصریح کرد که نخستین نشست این گروه در سال ۲۰۱۴ در ترکیه برگزار شد، ولی نام کلاه سفیدها در سال ۲۰۱۵ برای این گروه انتخاب شد.

غرب در راستای تلاش برای زدودن صفت تروریسم از این گروه، نام «گروه دفاع مدنی» را برای این گروه انتخاب کرد، ولی فعالیت این گروه عمدتا در مناطق گروه تروریستی «جبهه النصره» بوده است.

روزنامه الوطن سوریه نیز در همین ارتباط گزارش داد که بسیاری از گزارشهایی که درباره حملات شیمیایی در این کشور منتشر شد، نشان می‌داد که عناصر کلاه سفید دست به انجام این حملات می‌زدند و ارتش سوریه را به انجام آن، متهم می‌کردند.

منابع آگاه اوایل آذر ماه گذشته اعلام کردند که عناصر کلاه سفید با همکاری کارشناسان فرانسوی در تلاشند که کلاهکهای موشکهای تحت اختیار تروریستها در شمال سوریه را به مواد شیمیایی مجهز کنند.

الوطن درباره رابطه کلاه سفیدها با رژیم اسرائیل گزارش داد، در تابستان سال گذشته و با نزدیک شدن سیطره ارتش سوریه بر جنوب این کشور، ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد که شماری از کلاه سفیدها را به صورت قاچاقی، از طریق اراضی اشغالی، از جنوب سوریه به اردن فرستاد و در آن زمان، «محمد الکاید» سخنگوی رسمی وزارت خارجه اردن اعلام کرد که ۴۲۲ نفر از کلاه سفیدها وارد این کشور شدند.

با وجود اینکه ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد که کلاه سفیدها را از جنوب سوریه به اردن منتقل کرده است، الصالح اما مدعی شد که این گروه، رژیم مذکور را اشغالگر می‌داند.

وی اما در ادامه سال ۲۰۱۸ را که در آن ارتش سوریه توانسته بود، غوطه شرقی، درعا، قنیطره و جنوب دمشق را آزاد کند، از بدترین سالهایی دانست که کلاه سفیدها آن را تجربه کرده بودند.

الصالح درباره حامیان مالی کلاه سفیدها نیز گفت که تأمین مالی این گروه از دو طریق انجام می‌شد؛ نخست بین‌المللی و از طریق نهادهای میانجی مانند آژانس توسعه آمریکا و دوم تأمین مالی توسط انگلیس، آلمان، فرانسه و قطر.

سرکرده کلاه سفیدها با اشاره به اینکه این گروه، اخیرا توافق جدیدی با صندوق توسعه قطر به ارزش دو میلیون دلار منعقد کرده است، ادعا کرد که هدف از این توافق «کمک به آوارگان سوری برای بازگشت به منازلشان است»!!!.

مرکل: خروج آمریکا از سوریه نفوذ ایران و روسیه را گسترش می‌دهد

صدر اعظم آلمان با تأکید بر حفظ «برجام» گفت: خروج آمریکا از سوریه نفوذ ایران و روسیه را گسترش می‌دهد.

به گزارش یورونیوز، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در سخنانی اعلام کرد که خروج یکجانبه آمریکا از سوریه سبب گسترش نفوذ روسیه و ایران در این کشور خواهد شد.

صدر اعظم آلمان که ریاست هیئت این کشور را در کنفرانس امنیتی مونیخ بر عهده دارد امروز شنبه در سخنانی در این نشست ادعا کرد که هدف مشترک آمریکا و اروپا مهار نقش مخرب ایران (!) در خاورمیانه است!

وی در این خصوص افزود: تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه در تناقض آشکار با این هدف است؛ زیرا به تقویت نفوذ ایران در این کشور کمک خواهد کرد.

آنگلا مرکل در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر حفظ برجام با طرح ادعائی مضحک مدعی شد که با حفظ این اهرم می توان فشار بر ایران در دیگر حوزه ها را نیز حفظ کرد!

بالاخره پوتین این را فهمیده یا همینجوری می گوید / پوتین: اروپایی‌ها جرأت دادن جواب رد به آمریکا را ندارند

به نقل از خبرگزاری «تاس»، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه معتقد است کشورهای اروپایی اصلاً مایل نیستند موشک‌های آمریکایی در خاکشان مستقر شود، ولی آنها جرأت واکنش نشان دادن به واشنگتن را ندارند.

پوتین روز گذشته (جمعه) پس از پایان مذاکراتش با «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهوری بلاروس، در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران با اعلام این مسئله، گفت: «آیا شما فکر می‌کنید هیچ‌یک از کشورهای اروپایی مایل باشد که موشک‌های دارای برد متوسط آمریکایی در خاک اروپا ظاهر شوند؟ مسلماً آنها نمی‌خواهند چنین اتفاقی بیفتد، ولی رهبران اروپایی نشسته و دست روی دست گذاشته و مخالفتی با این مسئله نمی‌کنند. پس استقلال آنها کجاست؟ ظاهراً آنها فکر می‌کنند که در نهایت ژنرال‌های آنها در سازمان ناتو خواهند توانست از بخشی از استقلال کشورهای اروپایی در مقابل آمریکا دفاع کنند!».

رئیس جمهوری روسیه در ادامه درباره استقلال کشورهای اروپایی، یادآور شد: «در حال حاضر پارلمان اروپا اکثریت تصمیمات ضروری برای همه اعضای اتحادیه اروپا را اتخاذ می‌کند و چنین نوع تصمیم‌گیری حتی به‌مراتب بیشتر از تصمیمات اتخاذشده در سطح شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی سابق است».

پوتین تأکید کرد، واقعیت این است که یک کشور کاملاً مستقل در جهان اصلاً وجود ندارد.

رئیس جمهوری روسیه درباره وضعیت اتحادیه اقتصادی اوراسیایی از لحاظ استقلال عمل نیز توضیح داد که در ترکیب این اتحادیه، ارگان‌های ملی وجود دارد که کشورهای عضو آگاهانه به آنها اختیاراتی داده‌اند و در مجموع در این اتحادیه یک نوع وابستگی متقابل وجود دارد. البته کشورهای عضو درک می‌کنند که چنین اقدامی باعث افزایش امکانات و توانایی رقابت آنها در عرصه اقتصادی خواهد شد.

بازهم «عملیات» مشکوک نیروهای ائتلاف آمریکا در حومه دیر الزور

رسانه های خبری از عملیات مشکوک نیروهای وابسته به ائتلاف آمریکا در حومه دیر الزور سوریه خبر دادند.

به گزارش روسیا الیوم، نیروهای ویژه وابسته به ائتلاف آمریکا یک عملیات هلی برن مشکوک در حومه دیر الزور واقع در شمال شرقی سوریه انجام دادند.

این عملیات در منطقه «فلیطح» در حومه دیر الزور با استفاده از ۲ فروند هلی کوپتر آپاچی صورت گرفته و نیروهای مذکور ۷ صندوق بزرگ را جا به جا کردند. هنوز اطلاعاتی در خصوص محتویات این صندوق ها منتشر نشده است.

رسانه ها همچنین به عملیات مشابه دیگری که طی روزهای گذشته در منطقه الدشیشه واقع در نزدیکی حومه دیر الزور صورت گرفته بود اشاره کردند.

این در حالی است که جنگنده های وابسته به ائتلاف آمریکا بارها مناطق مسکونی در سراسر سوریه را هدف حملات خود قرار داده اند.

محاصره الحدیده، غذای 4 میلیون یمنی را به خطر انداخته است

مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل در یمن، روز دوشنبه گفت که نیاز فوری دسترسی به انبار غلات محاصره شده در یکی از خطوط نبرد در شهر ساحلی الحدیده افزایش یافته است.

گریفیتس علت این امر را احتمال فاسد شدن غلات انبار شده دانست و توضیح داد که غلات برنامه جهانی غذا در آسیاهای نزدیک دریای سرخ بیش از پنج ماه است که دست نخورده و در معرض خطر پوسیدگی قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، این غلات برای تغذیه 3.7 میلیون نفر در ماه کافی است، جنگی که از تقریبا چهار سال پیش در یمن جریان دارد و تاکنون با کشته شدن ده‌ها هزار نفر و سقوط اقتصاد آن همراه بوده است، علاوه بر اینکه میلیون‌ها نفر را در آستانه قحطی زدگی قرار داده است.

سازمان ملل در تلاش است تا آتش‌بس و خروج نیروهای نظامی از الحدیده را عملی کند جایی که نقطه ورود اصلی بیشتر واردات به یمن است و در ماه دسامبر در سوئد بر سر آن میان طرف‌های یمنی توافق شده است.

دسترسی به پنجاه و یک هزار تن گندم تحویل داده شده توسط سازمان ملل متحد و تجهیزات آسیاب کردن آن در جبهه اصلی نبرد الحدیده، هدف اصلی مذاکرات صلح جاری است.

مذاکرات میان طرف‌های درگیر در هفته گذشته به گفته سازمان ملل متحد به حل و فصل اولیه درباره چگونگی خروج نیروهای نظامی منجر شده است، اما به صورت نهایی تایید نشده است.

گریفیتس گفته که با توجه به حضور همه طرف‌ها در مذاکرات اخیر در مورد دستیابی به راه حلی برای دسترسی به آسیاب‌ها خوش بین است.

در بیانیه مشترک «گریفیتس» و «مارک لوکوک»، هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل آمده است: سازمان ملل اقدامات خود را برای کمک رسانی به قریب به دوزاده میلیون نفر از همه نقاط یمن که برای تامین نیازهای غذایی روزانه خود با سختی دست وپنجه نرم می‌کنند، توسعه داده است.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا:چین، روسیه، ایران و کره شمالی تهدیدهای فضایی به شمار می آیند

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا با انتشار گزارشی با عنوان «چالش های امنیتی در فضا» اعلام کرد فضا جهان مدرن را توانمند می کند و اگر آمریکا امیدوار به رهبری درآینده است باید پیشرفت هایش را در این حوزه حساس و حیاتی حفظ کند.

پایگاه اینترنتی پنتاگون گزارش داد مقامات آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا پس از انتشار این گزارش با خبرنگاران درباره تهدیدهای پیش روی حاکمیت آمریکا در فضا صحبت کردند. در این گزارش به جزئیاتی درباره فضا و تهدیدهای پیش روی آن که چالشی مهم برای آمریکا و متحدانش است، اشاره شده است. این گزارش بر توانمندی های در دست توسعه در چین و روسیه متمرکز می شود اما تهدید فضایی ایران و کره شمالی را نیز نادیده نمی گیرد.

مقامات آژانس اطلاعات دفاعی پنتاگون خاطرنشان کردند توانمندی های مستقر در فضا کلید همه ابعاد حیات در آمریکاست. نقش فضا در برنامه های کاربردی غیرنظامی و تجاری رو به افزایش است و استفاده از این برنامه های کاربردی در ارتش آمریکا بسیار مهم و حیاتی است.

مقامات رسمی آمریکا اعلام کردند توانمندی های مستقر در فضا بسیار مقرون به صرفه تر شده و استفاده از آنها به لحاظ تکنولوژی آسانتر شده است و چین و روسیه از این موضوع برای به چالش کشیدن برتری آمریکا در فضا استفاده می کنند. روسیه و چین برنامه هایی فعال برای مقابله در فضا دارند. یکی از مقامات بلندپایه آژانس اطلاعات دفاعی پنتاگون گفت دو کشور برنامه فضایی توانمند و قوی را دردستور کارشان دارند و این توانمندی ها به ارتش آنها قدرت فرماندهی و کنترل نیروهایشان را در سراسر جهان می دهد و با افزایش آگاهی محیطی آنها قادر به نظارت ، رهگیری و هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی و متحد آمریکا هستند.

این دو کشور شبکه های ماهواره ای سیستم موقعیت یابی جهانی خودشان را دایر کرده اند.

این مقام بلندپایه تاکید کرد:» دکترین روسیه و چین تاکید دارند که که فضا از لحاظ جنگ مدرن بسیار مهم است و توانمندی های مقابله در فضا را به عنوان ابزارهایی برای کاهش کارآمدی نیروهای آمریکایی و متحد آمریکا می بینند.»

وی افزود چین برتری فضایی را بخشی از توانمندی برای کنترل فضای اطلاع رسانی قلمداد می کند که مولفه ای کلیدی در جنگ مدرن است. روسیه نیز فضا را به عنوان حوزه ای جنگی می بیند و پیروزی در این میان نبرد درجنگ های آتی تعیین کننده خواهد بود. چین و روسیه توانمندی های مقابله در فضای خود از جمله موشک های مستقر در زمین با هدف ماهواره، ارسال پارازیت به ماهواره ها و برعکس، سلاح های انرژی هدایت شونده از زمین و بسیاری از تسلیحات دیگر را تولید کرده اند.

ایران و کره شمالی توانمندی خود در ارسال پارازیت بر روی ماهواره ها را نشان داده اند و توانمندی های پرتاب های فضایی مستقل دارند. آمریکا فعال ترین ماهواره ها را در فضا دارد و چین و روسیه پس از این کشور هستند. برتری آمریکا چالشی برای روسیه و چین است و مقامات پنتاگون اعلام کردند انتظار دارند این دو کشور به توسعه توانمندی های خود برای مقابله با توانمندی های آمریکا ادامه دهند.

روسیه: بیشترین تعداد تروریست ها در ادلب هستند و آنها باید نابود شوند

سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که بیشترین تعداد تروریست ها در منطقه در ادلب سوریه متمرکز شده اند و باید نابود شوند.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «ادلب یک مشکل بزرگ است، یک مشکل جدی است. امروز ادلب شاید حداکثر تعداد تروریست ها در منطقه و شاید شاید فراتر از مرزهای آن باشد. واضح است که این موضع اصولی ما، روسیه ما است.»

به گفته وی، این تروریست ها در ادلب باید نابود شوند و باید طوری نابود شوند که به مردم غیرنظامی صدمه ای نرسد و هیچ آسیبی نبینند. معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه تاکید کرد که این امکان پذیر است.

چند روز پیش روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه، ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و رجب طیب اردوغان چهارمین نشست سه جانبه خود را در سوچی برای تسهیل حل و فصل سوریه برگزار کردند. به گفته اردوغان، حفظ آتش بس در ادلب یکی از موضوعات اصلی نشست بود.

آمریکا نمی‌خواهد کنترل شرق سوریه در دست دمشق باشد

نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در اظهاراتی عنوان داشت که واشنگتن مخالف کنترل دمشق بر مناطق شمال شرق سوریه است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه که در کنفرانس امنیتی مونیخ سخن می گفت با اشاره به طرح آمریکا برای خارج کردن نیروهای خود از سوریه گفت: با وجود تصمیم برای خارج کردن نیروها، سیاست ها و استراتژی آمریکا در مورد شرق سوریه تغییر نکرده و واشنگتن مخالف آن است که کنترل شرق سوریه در دست ارتش این کشور باشد.

وی در ادامه عنوان داشت که خروج نظامیان آمریکایی از سوریه  مرحله ای و گام به گام خواهد بود.

جفری در ادامه افزود: نحوه خروج از سوریه را به اطلاع همپیمانان خود رسانده ایم و آنها می دانند که خروج نظامی ما بصورت سریع و یکجا نخواهد بود..

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سیاسی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: