پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبارى از ايران و جهان

اخبارى از ايران و جهان

مشروح مصاحبه مادورو با الجزیره

نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در گفتگوی اختصاصی با شبکه الجزیره تاکید کرد آمریکا به دنبال بهانه ای برای حمله نظامی به ونزوئلاست. ­

دشمنی و توطئه های مستمر آمریکا علیه مردم ونزوئلا

مادورو گفت: یکی از دلایل توجه ویژه به بحران در ونزوئلا, دشمنی و توطئه های مستمری است که از سوی آمریکا علیه مردم ونزوئلا صورت می گیرد. آمریکا 20 سال است که با فرآیند سیاسی حاکم در ونزوئلا مخالفت می کند. در دوران هوگو چاوز رئیس جمهور فقید ونزوئلا آمریکا برای کودتا علیه وی تلاش کرد.

مادورو خاطر نشان کرد: پس از اینکه در سال 2013 به ریاست جمهوری ونزوئلا منصوب شدم, من شاهد جنگی سیاسی، رسانه ای، اقتصادی و دیپلماتیک علیه ونزوئلا بودم که این جنگ هر سال شدیدتر شد.

رویارویی آمریکا با ونزوئلا، رویارویی امپریالیسم آمریکا با نظامی انقلابی و مردمی ونزوئلا است

مادورو تاکید کرد امروز در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، گروهی از افراط گراها به حکومت رسیده اند که تلاش می کنند با کودتا علیه دولت ونزوئلا بر این کشور مسلط شوند. این گروه افراط گرا حتی به مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا نیز تشویق می کنند. بنابراین رویارویی آمریکا با ونزوئلا در اصل رویارویی امپریالیسم آمریکا با نظامی انقلابی و مردمی ونزوئلا است.

گفتگو را به خشونت و سلاح ترجیح می دهم

رئیس جمهور ونزوئلا در خصوص نحوه تعامل با مخالفان داخلی گفت: بنده بارها تاکید کرده ام که لازم است گفتگوهایی برگزار شود و هیچ جایگزینی برای دست یابی به راه حلی مناسب وجود ندارد. در واقع چه چیزی جز خشونت و جنگ می تواند جایگزین گفتگو و دیپلماسی شود و من گفتگو را به خشونت و سلاح ترجیح می دهم. بر همین اساس بنده همواره از برگزاری گفتگو با طرف های مخالف استقبال کرده ام.

مادورو افزود: اگر ما منطقی باشیم باید بدانیم که باب گفتگو باید همواره باز باشد.

طرح برگزاري انتخابات زود هنگام با هدف برهم زدن امنیت و ایجاد ناامنی در ونزوئلا

رئیس جمهور ونزوئلا در پاسخ به این سوال که چرا شما با برگزاری انتخابات زودهنگام که یکی از درخواست های مخالفان است موافقت نمی کنید, گفت: همه جهان باید بدانند که ونزوئلا شاهد انتخابات ریاست جمهوری زودهنگامی بود. بر اساس قانون اساسی ونزوئلا, انتخابات ریاست جمهوری باید نوامبر یا دسامبر سال 2018 برگزار می شد اما در خلال گفتگوهایی که نوامبر 2017 برگزار شد, مخالفان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند بنابراین طی مذاکراتی که انجام شد به این نتیجه رسیدیم که انتخابات زودهنگام در 4 ماه اول سال 2018 برگزار شود پس از آن برخی از مخالفان عقب نشینی کردند. انتخابات در ونزوئلا بر اساس قانون اساسی و با شفافیت کامل و با نظارت ناظران داخلی و بین المللی برگزار شد. در این انتخابات حدود 10 میلیون نفر شرکت کردند و من توانستم 69 درصد آرا را کسب کنم. بنابراین انتخابات زودهنگام برگزار شد و اکنون بار دیگر صحبت از برگزاری انتخابات زودهنگام می شود و این تنها به منظور برهم زدن امنیت و ایجاد ناامنی در ونزوئلا است. کاخ سفید تلاش می کند از این طریق تسلط خود را بر ونزوئلا دیکته کند.

طرح آمريکايي برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شکست خورده است

مادورو تاکید کرد دولت آمریکا بسیار زودتر از اینها دست به کار شده بود به طوری که دولت آمریکا ژانویه 2018 اعلام کرد این کشور نتیجه هیچ انتخاباتی در ونزوئلا را قبول ندارد و به رسمیت نمی شناسد. بنابراین طرح برگزاری انتخابات زودهنگام طرحی آمریکایی است که به منظور برهم زدن امنیت و آرامش ونزوئلا طراحی شده است. اما آمریکا در اجرایی کردن این طرح در ونزوئلا شکست خورد و به بن بست رسید.

ترامپ در امور داخلی ونزوئلا دخالت نکند

مادورو تصریح کرد: من مخالفان را به گفتگو دعوت می کنم. این پارلمان ونزوئلا است که در خصوص نحوه برگزاری انتخابات تصمیم گیری می کند.

وي در پاسخ به این سوال که گفته می شود آمریکا برای حمله نظامی به ونزوئلا آماده می شود یا خیر، گفت: ترامپ در سخنرانی های خود در مناسبت های مختلف آشکارا ما را تهدید می کند. ترامپ حدود دو هفته پیش در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا گفته بود طرح حمله نظامی به ونزوئلا روی میز است و ممکن است از ارتش برای حمله به ونزوئلا استفاده شود و یا در دیدار با رئیس جمهور کلمبیا ترامپ گفته بود احتمال حمله نظامی به ونزوئلا مطرح است.

مادورو تاکید کرد همه جهان باید بدانند که ونزوئلا کشوری شریف و دموکراتیک است و مردم ونزوئلا هر گونه دخالت نظامی آمریکا در این کشور را نمی پذیرند. تنها چیزی که مردم ونزوئلا از ترامپ می خواهند این است که وی در امور داخلی ونزوئلا دخالت نکند.

مادورو تاکید کرد با وحدت داخلی و همبستگی و اتحاد خارجی, ونزوئلا مقابل این تهدید آشکار آمریکا می ایستد.

مادورو خاطر نشان کرد: ما به دنبال جنگ نیستیم. تنها چیزی که ما مردم ونزوئلا می خواهیم این است که دونالد ترامپ در امور داخلی ونزوئلا دخالت نکند.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

اقدامات دولت آمریکا برای تفرقه افکنی است

رئیس جمهور ونزوئلا در پاسخ به این سوال که گفته شد چرا شما تا کنون اجازه ورود کمک های بشر دوستانه به ونزوئلا را نداده اید این در حالی است که بسیاری از مردم اکنون به این کمک ها نیاز مبرم دارند, گفت: ما باید بین کمک های بشردوستانه و نمایش سیاسی فرق قائل شویم. آنچه دولت آمریکا در تلاش است انجام دهد یک نمایش سیاسی است. دولت آمریکا تلاش می کند نشان دهد ونزوئلا سرزمین گداهاست. این به هیچ وجه پذیرفتنی نیست چرا که حساب های بانکی و اموال این کشور به 30 میلیارد دلار می رسد.

مادورو تاکید کرد بهتر است آمریکا در وهله اول به مردم خود توجه داشته باشد. آمریکا 40 میلیون فقیر دارد که حتی غذای روزانه خود را نمی توانند تامین کنند. بنابراین بهتر است که آمریکا مردم خود را حمایت کند. همه مردم دنیا باید بدانند که اقدامات دولت آمریکا برای تفرقه افکنی است.

دخالت نظامي آمريکا در ونزوئلا

مادورو افزود: ترامپ در جهان از کسی حمایت نمی کند و طرح موضوع کمک های بشردوستانه به ونزوئلا نیز از این قضیه مستثنی نیست و این مسئله به منظور توجیه دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا است. بنابراین بین کمک های بشردوستانه و صادقانه با نمایش سیاسی تفاوت زیادی وجود دارد.

مادورو گفت: ونزوئلا از کمک های بشردوستانه صادقانه از سوی هر کشوری که باشد استقبال می کند اما ما دست گدایی به سوی هیچ کشوری دراز نمی کنیم.

نمايش سياسي آمريکا

رئیس جمهور ونزوئلا گفت: آمریکایی که مدعی است می خواهد به ما کمک کند حساب های بانکی ما را مسدود کرده است تا از این طریق ما را تحت فشار قرار دهد. بنابراین این یک نمایش سیاسی است که آمریکا اجرا می کند.

مادورو گفت: ما به کمک های بشردوستانه که از سوی سازمان ملل داده شود استقبال می کنیم.

رئیس جمهور ونزوئلا خاطر نشان کرد آمریکا باید بداند که مردم ونزوئلا با تکیه بر توان خود با شرافت زندگی می کنند و نیازی به نمایش سیاسی و یا خوار شدن در برابر دیگران ندارند.

هر چه به ونزوئلا وارد شود باید شرایط لازم و قوانین گمرکی را داشته باشد

نیکولاس مادورو در پاسخ به این سوال که خوان گوایدو(سرکرده مخالفان) اعلام کرده است در بیست و سوم این ماه (میلادی) زمینه را برای ورود کمک های(به اصطلاح) بشردوستانه فراهم می کند گفت: این اتفاق به هیچ وجه رخ نخواهد داد. هر چه به کشور وارد شود باید شرایط لازم و قوانین گمرکی را داشته باشد. اگر قرار باشد که کمکی از طریق ناوگان هوایی ارسال شود باید مجوز آن را داشته باشد که وارد خاک ونزوئلا شود این مسئله در خصوص ناوگان حمل و نقل در دریا و زمین نیز صدق می کند. این مسئله ای است که در همه کشورهای دنیا رعایت می شود.

ونزوئلا به لحاظ نظامی از آمادگی کامل برخوردار است

مادورو در پاسخ به سوالی در خصوص برگزاری مانورهای نظامی گفت: کشور ونزوئلا تهدید شده است بنابراین ما حق داریم که از سرزمین خود دفاع کنیم. ونزوئلا از امکانات نظامی بومی برخوردار است. به طور کلی ونزوئلا به لحاظ نظامی از آمادگی کامل برخوردار است. علاوه بر این, ونزوئلا نیرویی شبه نظامی دارد که بیش از 2 میلیون نفر از شهروندان ونزوئلایی آن را تشکیل می دهند. هیچ کس جرات این را ندارد که به خاک مقدس ونزوئلا تعرض کند.

به هيچ کس اجازه نمی دهیم خاک ونزوئلا را اشغال کند

مادورو تاکید کرد: ما برای صلح مبارزه می کنیم و به هیچ کس اجازه نمی دهیم خاک ونزوئلا را اشغال کند. با این اوصاف, ما این حق را داریم که برای دفاع از سرزمین و کشور خود آماده باشیم.

مادورو در خصوص مذاکراتی که قرار است به منظور حل بحران ونزوئلا در کلمبیا برگزار شود, گفت: برخی از کشورها به صورت ذلت باری سیاست های کاخ سفید را دنبال می کنند. تاریخ درباره این کشورها قضاوت خواهد کرد و این کشورها به زباله دان تاریخ خواهند پیوست.

شخصا مسئولیت مشکلات درخصوص بحران نفت را بر عهده می گیرم

مادورو در خصوص بحران نفت در ونزوئلا گفت: ما در این خصوص مشکلات زیادی داریم و من شخصا مسئولیت همه این مشکلات را بر عهده می گیرم. ما با برخی از مسئولان فاسد بخش نفت برخورد کردیم. من شخصا در این خصوص دخالت می کنم.

مادورو گفت: ونزوئلا زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری نفتی دارد که در صورتی که به شکل مناسبی سرمایه گذاری شود درآمدهای بسیار هنگفتی برای سرمایه گذاران خواهد داشت. بنابراین ما تلاش می کنیم برای بهبود شرایط بخش نفت از سرمایه گذاران بین المللی استفاده کنیم.

مادورو گفت: به نظر من امسال شرایط نفتی کشور بهبود می یابد.

پيروي کشورهای اروپایی از سیاست هاي نادرست آمریکا

رئیس جمهور ونزوئلا در پاسخ به این سوال که برخی از کشورهای اروپایی خوان گوایدو(سرکرده مخالفان) را رئیس جمهور قانونی ونزوئلا می دانند, گفت: به نظر من اروپا اشتباه می کند. البته این مسئله در خصوص همه کشورهای اروپایی صادق نیست بلکه تنها برخی از کشورهای اروپایی مرتکب این اشتباه شده اند. این کشورهای اروپایی در گذشته نیز که با آمریکا برای اشغال عراق همراه شدند و موجب نابودی این کشور و کشته شدن یک میلیون نفر از مردم عراق شدند, اشتباه کردند. کشورهای اروپایی همچنین زمانی که با آمریکا در حمله به لیبی مشارکت کردند و موجب کشته شدن بیش از صد هزار نفر از مردم لیبی شدند نیز اشتباه کردند. آنها همچنین در همراه شدن با امریکا در تخریب سوریه نیز اشتباه کردند امروز نیز اروپایی ها در موضع گیری در قبال ونزوئلا اشتباه می کنند.

مادورو تاکید کرد مشکل اصلی کشورهای اروپایی با ونزوئلا استقلال این کشور است. در واقع این کشورهای اروپایی از سیاست نادرستی که امریکا علیه ونزوئلا اتخاذ کرده پیروی می کنند.

آمریکا مسیر اشتباهی را در پیش گرفته است

مادورو در خصوص ادعای مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه آمریکا که گفته بود ایران و حزب الله در ونزوئلا نفوذ دارند, گفت: به نظر من, آمریکا مسیر اشتباهی را در پیش گرفته است. آنها نمی توانند با زدن برچسب اینکه ونزوئلا سلاح های کشتار جمعی در اختیار دارد, کشور ونزوئلا را اشغال کنند. آمریکا اکنون به دنبال آن است که بهانه ای برای حمله به ونزوئلا پیدا کند تا از این طریق به حمله احتمالی به ونزوئلا مشروعیت بخشد.

مادورو افزود: ونزوئلا با ایران ارتباط و همکاری های تاریخی دارد. ما از زمانی که عضو اوپک شدیم با ایران ارتباط برقرار کردیم. ما همکاری های خوبی با ایران داشتیم. ما طرح های مشترکی در حوزه کشاورزی و نفتی با ایران داریم.

آمریکا باید بداند که حزب الله لبنان یک حزب قانونی است

مادورو در ارتباط با رابطه ونزوئلا با حزب الله لبنان گفت این جنبش یک حزب سیاسی در لبنان است و ما ارتباطی با این حزب نداشتیم.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا باید بداند که حزب الله لبنان یک حزب قانونی است که داخل لبنان فعالیت می کند و این حزب ایدئولوژی های خاص خود را دارد. اما ما هیچ ارتباطی با حزب الله نداشته ایم.

مادورو گفت : چند وقت پیش حزب الله لبنان در بیانیه ای با مردم ونزوئلا ابراز همبستگی کرد و ما نیز از این حزب سیاسی تشکر می کنیم. ما از همه احزاب سیاسی و فرهنگی در کشورهای عرب که در کنار ونزوئلا ایستادند, تشکر می کنیم.

باید به طور مستقل با سایر کشورها هماهنگ باشیم

مادورو در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از موضع کشورهای عربی در قبال ونزوئلا چیست, گفت: من روزانه پیام های زیادی از کشورهای مختلف دریافت می کنم. ما با بسیاری از کشورهای عربی که عضو اوپک هستند ارتباط داریم. ونزوئلا اکنون ریاست اوپک را در اختیار دارد, بنابراین ما باید به طور مستقل با سایر کشورها هماهنگ باشیم تا بتوانیم بازار و قیمت نفت را کنترل کنیم. بنابراین ما با همه کشورهای عربی ارتباط داریم. ارتباط ما با کشورهای عربی در سطحی مطلوب است.

شناسایی و دستگیری عوامل حادثه تروریستی زاهدان

روابط عمومی کل سپاه ایران با انتشار اطلاعیه ای از شناسایی و متلاشی کردن خانه های تیمی عوامل جنایت تروریستی اخیر سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم؛ در پی دستور سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر پیگیری سریع و قاطع قرائن و سرنخ ها برای دستیابی به عوامل جنایت تروریستی اخیر سیستان و بلوچستان که منجر به کشته و مجروح شدن جمعی از نیروهای سپاه گردید ، روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه ای را منتشر کرد: به فضل الهی و با همت و تلاش های مجاهدانه نیروی زمینی سپاه، با پیگیری سرنخ‌ها توسط نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس این نیرو، شب گذشته طی عملیاتی سریع و مقتدرانه چندین خانه تیمی در سراوان و خاش که برخی عوامل جنایت اخیر در آن استقرار یافته بودند، شناسایی، متلاشی و تروریست‌های مستقر در آن دستگیر شدند.

در این اطلاعیه آمده: در این عملیات موفق، سه تن از تروریست ها دستگیر و 150 کیلوگرم مواد آماده انفجار و 600 کیلوگرم مواد انفجاری در حال ساخت و مقادیری سلاح و مهمات نیز کشف گردید.

در اطلاعیه روابط عمومی سپاه با اشاره به اینکه تروریست های دستگیر شده همان عواملی بودند که خودروی انتحاری عامل جنایت تروریستی اخیر در جاده خاش- زاهدان را تهیه، هدایت و پشتیبانی کرده‌اند، تاکید شده است: اقدامات سپاه در پیگیری سرنخ ها برای انتقام قطعی و کامل از هسته مرکزی گروهک عامل این جنایت، ادامه داشته وانتظار است با همکاری دولت و ارتش پاکستان این امر به سرعت محقق گردد.

دخالت در امور داخلی و توطئه: ونزوئلا مانع از ورود گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا به این کشور شد

به نقل از خبرگزاری رویترز ونزوئلا روز یکشنبه مانع از ورود گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا به این کشور شد و در توضیح این اقدام گفت آنها با «انگیزه توطئه» به این کشور سفر کرده اند.

پارلمان اروپا ماه گذشته میلادی با پیوستن به موضع گروهی از کشورهای اروپایی، خوآن گوایدو رئیس مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخت.

چهار نماینده پارلمان اروپا که از حزب میانه راست موسوم به حزب مردم هستند برای دیدار با گوایدو به ونزوئلا سفر کرده بودند.

یکی از این چهار نفر در پیامی ویدئویی که در رسانه های اجتماعی منتشر شد گفت: «آنها گذرنامه های ما را گرفتند و علت اخراج ما را به ما نگفتند.»

خوزه آریزا وزیر خارجه ونزوئلا در پیامی در توئیتر نوشت چند روز پیش به این افراد توصیه شده بود اجازه نخواهند یافت وارد این کشور شوند.

وی گفت ونزوئلا «به راست افراطی اروپا اجازه نمی دهد با یکی دیگر از اعمال بی شرمانه و مداخله جویانه خود مزاحم صلح و ثبات کشور شود.

سوریه: جابجایی عناصر داعش با طلاهای سرقتی از سوریه 

و عراق توسط بالگردهای آمریکایی

برخی رسانه‌ها به انتقال برخی تروریست‌های تسلیم شده داعش همراه با طلای سرقتی مردم عراق و سوریه توسط بالگردهای آمریکایی اشاره کردند.

خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از «سانا» نوشت که بالگردهای آمریکایی داعشی‌های تسلیم شده را با جعبه‌های حاوی مقادیر زیادی طلا از منطقه «الدشیشه» در استان «الحسکه» در جنوب سوریه به مکانی دیگر منتقل کرده‌اند.

منابع محلی مدعی شدند که گروه‌های تروریستی طلاهای سرقتی را در شهر الدشیشه در مکانی امن نگهداری می‌کردند. گفته می‌شود تروریست‌های داعش 40 تن طلای مردم شهر موصل در عراق و دیگر نواحی در سوریه را به الدشیشه انتقال داده بودند.

به گفته این منابع ، بالگردهای آمریکا مستقر در «حاجون» در «دیرالزور» و الدشیشه تروریست‌های تسلیم شده را با طلاهای سرقتی جابجا کرده و سپس به آن‌ها برای نقد کردن طلاهای سرقت شده کمک کرده است.

این در حالی است که آمریکا تاکنون در این زمینه هیچگونه اظهار نظری نکرده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز در روزهای گذشته اعلام کرده بود که ائتلاف آمریکا در تلاش است، سرکرده‌ها و عناصر داعش را که در دیرالزور سوریه محاصره هستند، وادار کند که تسلیم شوند و هدف این ائتلاف، تصاحب 40 تن طلا و میلیون‌ها دلاری است که در دست عناصر داعش قرار دارد.

آمریکا بارها از سوی کشورهای دیگر متهم به انتقال تروریست‌های داعش شده به طوری که خبرگزاری سانا در این زمینه نوشت که آمریکا در مواردی با بالگرد فرمانده‌هان داعش و خانواده‌های آن‌ها را به اردوگاه‌های آموزشی انتقال داده است.

اولین مورد از این زد و بند پشت پرده آمریکا با تروریست‌های داعش در سپتامبر(شهریور) 2017 برملا شد که طی آن بالگردهای آمریکایی فرمانده‌هان داعش را از دیرالزور به شمال سوریه بردند.

شرط روسیه برای توافق جهانی درباره موشک‌های برد متوسط

یک مقام بلندپایه در محافل دیپلماتیک روسیه در گفت‌وگو با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو گفت، مسکو از یک توافقنامه جامع جدید درباره موشک‌های برد کوتاه و متوسط استقبال خواهد کرد، اگر همه کشورهایی که دارای این نوع تسلیحات نظامی هستند، به آن بپیوندند. به گفته وی، نباید صحبت تنها بر سر کشورهایی مانند چین، ایران و کره شمالی باشد که «برای آمریکا نامطلوب تلقی می‌شوند»، بلکه برای مثال متحدان اروپایی واشنگتن، از جمله فرانسه، انگلیس و دیگر کشورها نیز باید به این توافقات بپیوندند.

به گفته این مقام که نامش فاش نشده، واشنگتن سعی دارد مسکو را متقاعد کند که لغو پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط در جهت آسیب رساندن به روسیه نبوده و هدف اصلی از آن، بوجود آوردن شرایطی برای محدود ساختن توان بالقوه موشکی چین است. وی افزود، این در حالی است که بغیر از چین، ایران و کره شمالی که طرف آمریکایی مایل است موشک‌های برد متوسط آنها نابود شوند، کشورهایی مانند هند، پاکستان و البته اسرائیل، متحد آمریکا در خاورمیانه، نیز هستند که این نوع موشک‌ها را در اختیار دارند.

این دیپلمات در عین حال یادآور شد که مسکو، همانطور که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با قاطعیت اعلام کرده، دیگر قصد ندارد ابتکارعملی درباره این موضوع مطرح کند و همه پیشنهادات در این زمینه مدت‌هاست که روی میز مذاکره با طرف آمریکایی قرار گرفته است.

این در حالی است که «فرانتس کلینتسویچ» عضو ارشد کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز در گفتگو با این روزنامه گفت، چنین توافقنامه‌ جامعی «سناریوی ایده‌آلی» در عرصه محدود سازی موشک‌های برد متوسط در جهان خواهد بود، ولی دست یابی به چنین توافقی در شرایط کنونی بعید است و طرف آمریکایی قطعا با چنین گزینه‌ای موافقت نخواهد کرد.

فرمانده آمریکایی: کردها با اسد متحد شوند حمایت مان را قطع میکنیم

، پل لاکامرا فرمانده نیروهای ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا در عراق و سوریه روز یکشنبه در اظهاراتی گفت: اگر نیروهای دموکراتیک سوریه با دولت بشار اسد متحد و شریک شوند، ایالات متحده کمک های نظامی خود به آنها را متوقف خواهد کرد.

اظهارات این مقام ارشد نظامی آمریکایی نشانگر تصمیم سختی است که نیروهای دموکراتیک سوریه باید پس از عقب نشینی نظامیان آمریکایی از خاک این کشور اتخاذ کنند.

بشار اسد: طرح تجزیه به سوریه محدود نیست بلکه کل منطقه را شامل می شود

رئیس جمهور سوریه با اشاره به اینکه برگزاری انتخابات در زمان مقرر شده نشانگر قدرت ملت و دولت سوریه است به طرح های تجزیه طلبانه ای که به سوریه محدود نمی ماند، اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری سانا، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در سخنانی در جمع روسای شوراهای محلی استانهای سوریه گفت: برگزاری انتخابات در زمان مقرر شده نشانگر قدرت ملت و دولت است. برگزاری انتخابات یکی از موارد مهم و مورد توجه دولت است و موفقیت ما در مبارزه با تروریسم و توطئه ها را نشان می دهد.

رئیس جمهور سوریه افزود: پس از بهبود اوضاع میدانی ما در برابر فرصت واقعی برای بهبود و سر و سامان دادن به اداره اوضاع کشور هستیم. اداره امور کشور و تحقق توسعه با شیوه های معمول در دهه های گذشته ممکن نیست. همچنین اداره امور و تحقق توسعه به شیوه مرکزی که قبلا متداول بود، امکان ندارد. طرح های توسعه داخلی با طرح های راهبردی کامل خواهد شد.

بشار اسد تاکید کرد: نهادها در موضوع توسعه نقش نظارتی ایفا خواهند کرد. راه حل باید از راس باشد و باید پایه و اساسی وجود داشته باشد که قادر به حل مشکلات به ویژه در شرایط کنونی باشد.

وی بیان کرد: طرح تجزیه موضوع جدیدی نیست و در مرزهای کشور سوریه متوقف نخواهد شد بلکه کل منطقه را شامل می شود. اراده ملت ما همه طرح های هیمنه آمریکا و غرب بر سوریه را به شکست کشانده است.

بشار اسد تاکید کرد: در حال حاضر تروریسم از منطقه ای به منطقه دیگر در سوریه شکست می خورد و با هر وجب آزاد شده دشمن و مزدور و خائن وجود دارد.

رئیس جمهور سوریه افزود: تنها راه بازگشت از گمراهی پیوستن به تلاش های آشتی و تحویل سلاح به دولت است.

وزیر خارجه ونزوئلا: آمریکا از حقیقت ونزوئلا وحشت دارد

وزیر امور خارجه ونزوئلا در واکنش به اقدامات اخیر کاخ سفید علیه نماینده کشورش در سازمان ملل متحد اعلام کرد آمریکا از واقعیت ونزوئلا وحشت دارد.

به نقل از پایگاه خبری تله‌سور، «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا در واکنش به تصمیم اخیر وزارت امور خارجه آمریکا برای ممانعت از سفر «ساموئل مونکادا» نماینده ونزوئلا در سازمان ملل به خارج از نیویورک، اظهار داشت: «آمریکا از سخنان ونزوئلایی‌ها می‌ترسد و از حقیقت ونزوئلا وحشت دارد. آمریکا با اقدام اخیر خود می‌خواهد صدای دولت قانونی ونزوئلا را خفه کند اما موفق به این کار نخواهد شد.»

یک روز پس از آن‌که نماینده ونزوئلا طی سخنرانی خود در سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) در واشنگتن به‌شدت از سیاست‌های کاخ سفید در قبال تحولات اخیر ونزوئلا انتقاد کرد، وزارت امور خارجه آمریکا در اقدامی جنجالی تصمیم گرفت اقامت وی آمریکا را به شهر نیویورک محدود و از ترددش به سایر شهرهای آمریکا جلوگیری کند.

محاکمه یک نظامی فرانسوی به اتهام انتقاد از ائتلاف آمریکایی ضدداعش

به نقل از رویترز، سرهنگ «فرانسیس رجیس لجری» که از ماه اکتبر مسئول هماهنگی نظامیان فرانسوی با نیروهای کرد سوری بوده به دلیل انتقاد از برنامه های نظامی ائتلاف ضد داعش محاکمه می شود.

این فرمانده فرانسوی به طور خاص از برنامه های ائتلاف ضد داعش در «هَجین» انتقاد کرده و گفته است که ائتلاف ضد داعش برای کم کردن میزان تلفات و هزینه های خود، به گونه ای برنامه ریزی کرده که این برنامه موجب افزایش تلفات غیر نظامیان شده است.

این فرمانده فرانسوی گفته است: بله در نبرد هجین پیروز شدیم. دستکم بر روی زمین اما با رد کردن هر نوع تعهدی. ما بدون اینکه نیاز باشد جنگ را طولانی کردیم و این امر منجر به افزایش تلفات غیر نظامیان شد. ما به طور گسترده موجب تخریب زیرساخت ها شده و تصویری بحث برانگیز به مردم این منطقه در مورد اینکه آزادی به دست آمده به واسطه اقدامات کشورهای غربی به چه صورت خواهد بود ارائه دادیم.

وی این نقطه نظارت خود را در مجله «دیفنس ریویو» منتشر کرده است.

اما در واکنش به این انتقادها، ارتش فرانسه اعلام کرده که تنبیهی را برای وی در نظر گرفته است.

پسکوف:هرکشوری میخواهد سوریه را حفظ کند باید با بشاراسد تعامل کند

سخنگوی کرملین اعلام کرد که هر کشوری به دنبال حفظ سوریه است، باید با رئیس جمهور فعلی و قانونی این کشور در تعامل باشد.

به گزارش تاس «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اظهار داشت که هیچ یک از شرکت کنندگان در عملیات علیه سازمان تروریستی تحریر الشام هنوز مشخص نشده است.

پسکوف گفت: ما به یک عملیات نیاز داریم، اما باید تصمیم بگیریم که این عملیات توسط ترکیه یا کشورهای دیگر خواهد بود. ما نباید به توافق با تحریر الشام امید داشته باشیم. این یک امید واهی است. آنها تروریست هستند؛ آنها جبهه النصره هستند؛ آنها فرزندان القاعده هستند. مهم نیست که نام آنها را عوض کنیم یا نه.

وی افزود: اسد رئیس جمهور قانونی سوریه است؛ او رهبر این کشور است. شما ممکن است او را دوست داشته باشید یا دوست نداشته باشید. وی رهبر یک دولت است و مردم، نیروهای مسلح و نیروهای اطلاعاتی را در اختیار دارد. اگر کشوری می خواهد سوریه را حفظ کند، باید با بشار اسد تعامل کند.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه همچین اعلام کرد که ایالات متحده ممکن است پس از خروج نیروهای نظامی از سوریه، دوباره حضور نظامی در سوریه را ادامه دهد.

آمریکا سامانه «گنبد آهنین» را در سوریه مستقر می‌کند

یک سایت اسرائیلی از اقدام آمریکا برای استقرار سامانه موشکی گنبد «آهنین» در محل های حضور نظامیان آمریکایی در سوریه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، سایت اسرائیلی « Nziv» به نقل از منابع آگاه آمریکایی گزارش داد که واشنگتن قرار است ۲ سکوی پرتاب موشکهای سامانه «گنبد آهنین» را خریداری کند تا آنها را در اماکن استقرار نظامیان آمریکایی در سوریه قرار دهد.

منابع سوری نیز اعلام کردند که ارتش آمریکا یکی از این سکوها را در نزدیکی فرودگاه التنف در جنوب شرق سوریه مستقر خواهد کرد.

آمریکا در حالی دست به این اقدام می زند که از نظر قوانین بین المللی حضور نظامیان آمریکایی در سوریه یک اقدام اشغالگرانه در این کشور به شمار می آید.

چین به اتهامات آمریکا واکنش نشان داد –

سخنگوی وزارت خارجه چین به اتهامات آمریکا علیه کشورش واکنش نشان داد.

به گزارش «میامی هرالد»، «جنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز دوشنبه در واکنش به ادعای «مایک پنس» معاون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه این کشور اعلام کرد: واشنگتن به دنبال جلوگیری از توسعه صنعتی چین است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص ادامه داد: آمریکا در تلاش است بهانه‌ ای برای تحت فشار گذاشتن توسعه قانونی شرکت‌ های چینی ابداع کند.

لازم به ذکر است، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ مدعی شده بود که پکن از شرکت های ارتباطی چین برای جمع‌ آوری اطلاعات از کشورهای خارجی استفاده می‌کند!

استعفای۷عضو حزب کارگر در اعتراض به سیاست های ضد صهیونیستی کوربین

هفت نفر از اعضای حزب کارگر انگلیس امروز دوشنبه از تصمیم خود برای جدا شدن از این حزب به دلیل مخالفت با سیاست های «جرمی کوربین» خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی اختلاف نظرهای پیش آمده در حزب کارگر انگلیس در خصوص مسائلی همچون برگزیت و یهود ستیزی، هفت نفر از اعضای این حزب به حضور خود در آن پایان دادند.

صبح امروز اعلام شده بود که تعدادی از نمایندگان حزب کارگر به دلیل اختلاف نظر با «جرمی کوربین» رهبر این حزب در خصوص برگزیت و همچنین مواضع وی علیه اسرائیل، قصد کناره گیری از این حزب را دارند.

این نمایندگان همچنین به نحوه برخورد جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر در قبال موضوع یهودستیزی در این حزب اعتراض دارند.

با این حال «استیون کیناک» نماینده حزب کارگر و از منتقدان جدی کوربین از نمایندگان معترض خواسته در حزب بمانند و مبارزه کنند.

وقوع ۳ انفجار در گمهوری خلق دونتسک

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک در خبری فوری از وقوع ۳ انفجار در جمهوری خلق دونتسک خبر داد.

یکی از این انفجارها در نزدیکی هتل محل اقامت اعضای «سازمان امنیت و همکاری های اروپا» (OSCE) رخ داده است.

هنوز اطلاعات بیشتری درباره میزان خسارت و تلفات احتمالی این انفجارها منتشر نشده است.

دونتسک یکی از شهرهای کشور سابق اوکراین است که در سال ۲۰۱۴ اعلام جمهوری خودمختاری کرد.

تئاتر جدید لابی اسرائیل و پاندازهایش، هفت نماینده پارلمان انگلیس از عضویت در حزب کارگر استعفا دادند

گروهی از قانون‌گذاران عضو حزب کارگر انگلیس، در نشست «سیاست‌های آینده بریتانیا» استعفای خود را اعلام کردند.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، این گروه علت خروج خود از حزب کارگر را رویکرد «جرمی کوربین» رهبر حزب، در قبال برگزیت و طرح ادعای ضدیهودی بودن او اعلام کردند. این استعفای گروهی می‌تواند موج دوم استعفا را به‌دنبال داشته باشد.

اعضای مستعفی این حزب شامل «چوکا یومونا»، «کریس لزلی»، «لوسیانا برگر»، «گوین شوکر»، «آن کافی»، «مایک گیپس» و «آنگلا اسمیت» است که از هفته‌ها پیش‌تر صحبت از استعفایشان در مجامع مختلف پیچیده بود. این افراد در حال تشکیل گروهی به نام «گروه مستقل» هستند.

لوسیانا برگر در این مراسم گفت ارزش‌های ما تغییر نکرده‌اند اما کوچک شمرده شده و مورد حمله قرار گرفته‌اند. اکنون حزب کارگر اولویت‌های حزبی را به اولویت‌‌های ملی ترجیح می‌دهد.

کریس لزلی نیز اذعان کرد حزب کارگر توسط چپ افراط‌گرا به گروگان گرفته شده است. وی افزود سیاست‌های بریتانیا کاملا درهم شکسته شده است و او نمی‌تواند در آینده نماینده دولتی باشد که توسط جرمی کوربین رهبری شود.

آن کافی نیز مدعی شد تفکرات ضدیهودی در حزب کارگر شیوع پیدا کرده است.

کوربین در واکنش به این استعفای گروهی گفت از تصمیم این هفت نماینده پارلمان برای خروج از حزب کارگر متاثر شده است.

کوربین، رهبر حزب مخالف دولت اصرار دارد طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) برای بار دوم به همه‌پرسی گذاشته شود. وی همچنین این راه را پیش روی «ترزا می» نخست وزیر انگلیس گذاشته است که خط‌قرمزهایش را تغییر داده و طرح او را برای تشکیل اتحادیه گمرکی دائمی با اتحادیه اروپا بپذیرد.

او همچنین بارها در محافل عمومی از مردم فلسطین اعلام حمایت کرده است. کوربین در نشست سالانه حزب کارگر در سال گذشته میلادی گفت اگر زمام دولت را در دست بگیرد فورا فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت. او گفت: «ادامه اشتغال، گسترش غیرقانونی شهرک‌سازی و زندانی کردن کودکان فلسطینی [توسط اسرائیل] عملی شنیع است».

۵۲ درصد از مردم بریتانیا در همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای دادند. اما این تصمیم تا کنون چالش‌های اساسی گسترده‌ سیاسی برای این کشور ایجاد کرده است که از جنگ‌جهانی‌دوم تا کنون سابقه نداشته است.

ژنرال آمریکایی: کمک ارتش آمریکا به ائتلاف سعودی ادامه می‌یابد

در حالی که ظرف روزهای گذشته قانونگذاران آمریکایی به خاتمه دخالت کشورشان در جنگ سعودی‌ علیه یمن رای دادند، یک ژنرال آمریکایی در گفت‌وگو با «خبرگزاری فرانسه» از تداوم حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی خبر داد.

سرلشکر «دیوید. سی. هیل» معاون فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا روز یکشنبه در این مصاحبه گفت، آمریکا حمایت از ائتلاف سعودی به ویژه کمک به آن‌ها در اجتناب از حمله‌های ناعادلانه و کاهش خطر تلفات غیرنظامی را ادامه می‌دهد.

این فرمانده آمریکایی در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی دفاعی در ابوظبی به خبرگزاری فرانسه گفت که فرماندهی مرکزی آمریکا همچنان بر نبرد با داعش و القاعده در غرب آسیا تمرکز دارد.

وی در این باره اظهار داشت: «معتقدم که خاتمه فیزیکی داعش به مفهوم از بین رفتن قطعی آن‌ها نیست. ما با شرکای خود همکاری نزدیک در منطقه برای مواجهه با داعش و القاعده را ادامه می‌دهیم.»

مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه گذشته در رای گیری از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور درخواست کرد در 30 روز هرگونه مشارکت در خصومت تاثیرگذار بر یمن را خاتمه بخشد.

بر اساس این گزارش، آمریکا با ارسال بمب و دیگر جنگ افزارها و حمایت اطلاعاتی به ائتلاف سعودی در نبرد علیه حوثی‌ها حمایت کرده اما نوامبر گذشته (آبان) سوخت‌رسانی هوایی به هواپیماهای جنگی عربستان را متوقف کرد.

گروه‌های حقوق بشری تلفات ناشی از حمله ائتلاف سعودی به یمن را حدود 50 هزار تن برشمردند، در حالی که سازمان بهداشت جهانی این رقم را 10 هزار نفر ذکر کرده است.

دست رد آمریکا به سینه کُردهای سوریه

جوزف ووتل فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در واکنش به درخواست کردهای سوریه مبنی بر باقی ماندن ۱۵۰۰ نفر از نظامیان ائتلاف بین‌المللی در سوریه اظهار کرد: موضوع باقی‌ماندن نیروهای آمریکا در سوریه مطرح نیست و نیروهای آمریکایی دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور مبنی بر خروج از سوریه را اجرا می‌کنند.

وی افزود: بررسی‌ها درباره باقی ماندن نیروهای آمریکا در سوریه نیست بلکه درباره آنچه که ائتلاف بین‌المللی می‌تواند انجام دهد، است.

پیشتر مظلوم کوبانی فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) از ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح ضد داعش به رهبری آمریکا خواسته بود که ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن از نظامیان خود را در سوریه باقی بگذارد تا به این نیروها در عملیات مقابله با داعش کمک کنند.

مسکو از مسدود شدن حساب بانکی ونزوئلا در روسیه ابراز بی‌اطلاعی کرد

دفتر ریاست جمهوری روسیه از اخبار منتشره توسط یک رسانه غربی پیرامون مسدود شدن حساب بانکی ونزوئلا در این کشور ابراز بی‌اطلاعی کرد.

به گزارش اینترفکس، دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز دوشنبه اخبار منتشره پیرامون مسدود شدن حساب شرکت نفت ونزوئلا در بانک روسی را رد کرد.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در این خصوص گفت: اطلاعاتی در این باره ندارم. پاسخ به این سئوال نیاز به کسب اطلاعات در این باره دارم.

این در حالیست که رویترز پیشتر به نقل از یک منبع آگاه از درون بانک روسی گازپروم‌بانک خبر داده بود که این بانک، حساب‌های شرکت ملی نفت ونزوئلا، پی‌دی‌وی‌اس‌ای را مسدود کرد و تراکنش‌ها با این شرکت را به حالت تعلیق درآورده است تا ریسک قرارگیری در معرض تحریم‌های آمریکا را کاهش دهد.

روسیه: هدف آمریکا از نشست ورشو اختلاف‌افکنی در خاورمیانه بود

به نقل از اسپوتنیک، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که کنفرانس ضدایرانی که هفته گذشته در لهستان برگزار شد نشان داد که ایالات متحده به دنبال ایجاد مرزبندی و خطوط تمایز جدید در منطقه خاورمیانه است.

وی افزود: «طرح ریزی و برگزاری این کنفرانس به خاطر بحث های جدی درباره مشکلات تاثیرگذار در خاورمیانه انجام نشده بود. نتیجه اصلی آن ایجاد چند گروه کاری برای بحث در مورد تعدادی از چالش ها و تهدیدات جهانی از قبیل تروریسم، عدم اشاعه، مسائل انسانی و موضوع پناهجویان بود.»

زاخارووا تاکید کرد: «اگر این (نشست) تلاشی برای راه اندازی یک مسیر موازی برای تولید تصمیمات یکجانبه نیست، پس چه چیزی است؟»

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، آمریکا با راه اندازی نشست ورشو تلاش کرد تا برنامه ای بلندمدت برای تاثیرگذاری بر سیاست دیگر شرکت کنندگان در اجلاس در قبال خاورمیانه و هدایت آن ها به سوی مواضع سودمند برای واشنگتن ایجاد کند.

وی تصریح کرد: «متاسفانه باید گفت که کنفرانس ورشو نشان دهنده مسیر دولت آمریکا برای ایجاد مرزبندی های جدید در خاورمیانه ای است که پیش از این از مناقشات و اختلافات اشباع شده است.»

زاخارووا در پایان تاکید کرد که موضع روسیه برای حل و فصل مشکلات خاورمیانه بر اساس تصمیم گیری جمعی واقعی تحت حمایت سازمان ملل و منطبق با معیارها و قواعد بین الملل استوار است، مانند قوانین مربوط به احترام به حاکمیت، استقلال، و تمامیت ارضی تمامی کشورها.

دهها هزار بيمار سرطاني انگليسي در انتظار درمان

آمار و اطلاعات سازمان ملی بهداشت انگلیس نشان می دهد دهها هزار بیمار سرطانی در این کشور ، با وجود ارجاع از سوی پزشک برای درمان فوری ، ماهها درمانشان به تعویق افتاده است.

روزنامه ایندیپندنت در گزارشی به قلم الکس متیو کینگ در پایگاه اینترنتی خود نوشت: آمار مربوط به مدت زمان انتظار بیماران سرطانی برای درمان تا پایان سال 2018 که پنجشنبه منتشر شد تصویری نگران کننده از این مسئله نشان می دهد که چطور فشارهایی که سازمان ملی بهداشت با آن رو بروست ، موجب به تاخیر افتادن درمان بیماران و بدتر شدن وضع آنها می شود.

بررسی این آمار و ارقام که توسط مؤسسه خیریه ”حمایت از بیماران سرطانی مک میلان“ صورت گرفت نشان می دهد 31 هزار نفر بعد از آنکه توسط پزشک برای درمان فوری ارجاع داده شدند، بیش از دو ماه برای شروع درمان منتظر ماندند.

با اینکه به موجب هدف سازمان ملی بهداشت، 85 درصد بیماران باید ظرف 62 روز درمان را آغاز کنند، 13 هزار نفر بیش از سه ماه منتظر درمان ماندند.

لزوم اقدام پزشکان در ارجاع فوری بیماران برای درمان، کمبود رادیولوژیست و ديگر مختصصان ، نوبت گرفتن در بیمارستان ها را دشوار کرده است.

بیش از 160 هزار نفر پس از ارجاع برای ویزیت شدن توسط متخصص سرطان، بیش از حداکثر زمانی که باید (بیش از دو هفته) ، برای نخستین نوبت دهی منتظر ماندند ، که در مقایسه با سال 2017 حاکی از افزایش 17 درصدی تاخیر در شروع درمان بیماران است.

نامه تهدیدآمیز لندن به برلین: تحریم‌های تسلیحاتی علیه عربستان را لغو کنید

نقل از هفته‌نامه «اشپیگل»، دولت انگلیس انتقاد شدیدی به سیاست‌های صادرات تسلیحات آلمان به عربستان سعودی و توقف ارسال تسلیحات به این کشور از طرف آلمان وارد کرده است.

به گزارش هفته‌نامه «اشپیگل»، لندن برلین را در صورتی که به این تحریم‌ها برای پروژه‌های تسلیحاتی مشترک پایان ندهد تهدید به در پیش گرفتن عواقبی کرده است.

«جرمی هانت»، وزیر امور خارجه انگلیس در نامه تهدیدآمیزی به هایکو ماس، همتای آلمانی خود این انتقاد را وارد کرده است که با سیاست‌هایش به صنعت تسلیحات انگلیس آسیب وارد می‌کند.

در این نامه آمده است، از آنجا که قطعات یدکی ساخت آلمان برای جنگنده‌ها یا موشک‌ها دیگر مجوز صدور به عربستان سعودی را ندارند، شرکت‌های بریتانیایی نمی‌توانند به سفارش‌های خود عمل کنند.

به گزارش هفته‌نامه اشپیگل این نامه دوصفحه‌ای در تاریخ 7 فوریه نوشته شده و آغازی معمولی دارد، اما به‌سرعت به اصل ماجرا می‌پردازد و لحنی تند به خود می‌گیرد.

هانت خطاب به ماس نوشته است که «به‌طور جدی نگران است که تصمیم تسلیحاتی آلمان برای صنایع تسلیحاتی بریتانیا و اروپا پیامدهایی داشته باشد و قابلیت اروپا برای برآوردن تعهدات ناتورا از بین ببرد».

هانت سپس در نامه خود تصریح کرده که تصمیم برلین باعث شده که شرکت‌های اسلحه‌سازی بریتانیا نتوانند به چندین قرارداد خود با عربستان عمل کنند. او برای نمونه به جنگنده «یوروفایتر» مدل «تایفون» یا جنگنده «تورنادو» اشاره کرده است. هر دو جنگنده از قطعات یدکی ساخت آلمان استفاده می‌کنند که مشمول تحریم تسلیحاتی عربستان شده‌اند.

هانت در نامه خود به‌طور مشخص گفته است که هم‌اکنون شرکت اسلحه‌سازی بریتانیایی BAE Systems را درخواست غرامت عربستان تهدید می‌کند، زیرا این شرکت نتوانسته به تعهدات خود در قبال ریاض عمل کند. 500 شرکت قطعات‌سازی دیگر نیز که محصولات خود را در اختیار این شرکت بریتانیایی قرار می‌دهند، با خطر مشابهی روبه‌رو هستند.

دولت آلمان در پاییز سال 2018 بعد از قتل وحشتناک «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود در کنسولگری عربستان در ترکیه تصمیم گرفت که به‌صورت موقتی صادرات تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کند. این تحریم‌ها کنار تولیدات آلمان همچنین شامل قطعات آلمانی بود که در خارج ساخته می‌شد.

وزیر امور خارجه انگلیس از همتای آلمانی خود خواست که بلافاصله در این راستا تغییر مسیر دهد. وی تأکید کرد: این مسئله ضرورت دارد که شما پروژه‌های دفاعی بزرگ اروپا مانند جنگنده‌های «یورو فایتر» و تورنادوها را بلافاصله از تحریم‌های تسلیحاتی خود خارج کنید، در غیر این صورت برلین در معرض تهدید از دست دادن اعتماد بین شرکای خود قرار می‌گیرد.

پاریس نیز از منتقدان سرسخت تحریم‌های تسلیحاتی آلمان علیه عربستان است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: