پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

خبرهائى ازايران وجهان

خبرهائى ازايران وجهان

هردم از این باغ…تحلیل‌‌گر آمریکایی: اینستکس ابزاری برای نفوذ به نظام بانکی ایران است

«پای ایان» تحلیل‌گر و محقق آمریکایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار داشت اینستکس که چندی پیش به عنوان یک ساز و کار مالی ویژه برای تسهیل تجارت بین کشورهای اروپایی و ایران راه‌اندازی شد، در واقع ابزاری است که غربی‌ها برای نفوذ به نظام بانکی و بخش‌های صنعتی، دفاعی، امنیتی، فناوری و انرژی ایران به آن متوسل شده‌اند.

پای ایان یک محقق و تحلیل‌گر مستقل مسائل اقتصادی و ژئوپلیتیکی است که با توجه به تحصیلات دانشگاهی خود (کارشناسی اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه کالیفرنیا و کارشناسی ارشد مدیریت مالی از دانشگاه کمبریج) به عنوان مشاور برنامه‌ریزی راهبردی و توسعه کسب‌و‌کار نیز فعالیت می‌کند. تاکنون مقالات و تحلیل‌های متعددی از او در حوزه‌های اقتصاد، امور بین‌الملل و مسائل فرهنگی در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده است. در ادامه اظهارات این تحلیل‌گر آمریکایی در مصاحبه اختصاصی با تسنیم را می‌خوانید:

تسنیم: انگلیس، فرانسه و آلمان در اوایل ماه فوریه پس از چندین ماه تعلل و کش و قوس با انتشار بیانیه‌ای راه‌اندازی یک نظام مبادلاتی جدید موسوم به «ابزار حمایت از مبادلات تجاری» یا «اینستکس» را اعلام کردند. قرار است اینستکس امکان تداوم مبادلات تجاری بین اتحادیه اروپا و ایران را بدون نیاز به تراکنش‌های مالی مستقیم فراهم کند. نظر شما در مورد این ساز و کار مالی چیست؟

پای ایان: راه‌اندازی اینستکس یا ابزار حمایت از مبادلات تجاری توسط فرانسه، آلمان و انگلیس برای تسهیل تجارت غیردلاری با ایران، ظاهراً در راستای دور زدن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران بوده است اما من فکر می‌کنم این اقدام صرفاً یک اسب تروآی دیگر برای نفوذ به نظام بانکی و بخش‌های صنعتی، امنیتی، دفاعی، انرژی و فناوری ایران است و ما را به یاد همان شیوه پلیس بد-پلیس خوب که قبلاً نیز آمریکا و اروپا از آن استفاده کرده‌اند می اندازد. آمریکا در این قضیه به وضوح نقش پلیس بد را ایفا می‌کند و شرکای اروپایی واشنگتن نیز در نقش پلیس خوب ظاهر شده‌اند. هدف نهایی همه آنها این است که تا جایی که ممکن است در پوشش تسهیل تجارت کالاهای بشردوستانه شامل غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به بخش‌های مالی و تولیدی ایران نفوذ کنند.

فراموش نکنید که ویروس مخرب استاکس‌نت که یک دهه پیش توسط تیم‌های تروریسم سایبری آمریکا و اسرائیل طراحی شد، از طریق شبکه‌های وابسته به شرکای تجاری مورد اعتماد ایران به هدف خود رسید. نسخه‌های اولیه این بدافزار صرفاً جمع‌آوری اطلاعات را دنبال می‌کردند اما نسخه‌های بعدی حمله به زیرساخت‌های داخلی را آغاز کردند.

همراهی آمریکا و اروپا برای رسیدن به اهداف سیاسی خود اخیراً نیز در قضیه ونزوئلا که یک کشور نفت‌خیز است و جزو متحدان ایران به شمار می‌آید نیز تکرار شده است. انگلیس، فرانسه، اسپانیا، بلژیک و فراتر از همه آنها اتحادیه اروپا همگام با آمریکا از نیکلاس مادورو می‌خواهند که به نفع یک چهره نزدیک به غرب از مقام خود کناره‌گیری کند؛ اتفاقی که به معنی استقرار یک نظام دست‌نشانده در ونزوئلا خواهد بود. باید از خودمان بپرسیم که چرا آمریکا و اروپا که معتقدند نظام حاکم بر ایران و ونزوئلا باید در اسرع وقت تغییر کند، رویکردهای متفاوتی را در قبال این دو کشور در پیش گرفته‌اند؟ مشخصاً این مسئله به تفاوت‌های تاکتیکی مربوط می‌شود اما راهبرد و هدف نهایی غربی‌ها در مورد هر دو کشور یکسان است.

تسنیم: شما اخیراً در یکی از مصاحبه‌های خود گفته‌اید رویکرد خصمانه غربی‌ها در قبال ایران و ونزوئلا دلایل مشترکی دارد و از جمله این دلایل به نفت، طلا، استقلال، گرایش دو کشور به شرق و جنوب و نیز تلاش آنها برای حذف دلار از نظام مالی خود اشاره کرده‌اید. لطفاً در این مورد بیشتر توضیح دهید.

پای ایان: همان‌طور که گفتم بر هیچ کس پوشیده نیست که ایران و ونزوئلا از حجم عظیمی از ذخایر نفتی دست‌نخورده و منابع طبیعی ارزشمند دیگر برخوردارند. از طرفی هر دو کشور تلاش می‌کنند تا در قیمت‌گذاری منابع و نیز روابط تجاری خود با دیگر کشورها، دلار را دور بزنند. تحریم‌های اقتصادی مبتنی بر دلار، حملات ارزی و جنگ‌های تجاری که از سوی غربی‌ها به ایران و ونزوئلا تحمیل می‌شود از یک سو و گرایش این دو کشور به متحدان شرقی و جنوبی -به‌ویژه چین و روسیه- از سوی دیگر باعث شده است که آنها چنین سیاستی (عبور از دلار) را دنبال کنند. این دو کشور خواستار یک نظم اقتصادی و ژئوپلیتیکی چندقطبی در عرصه‌های بین‌المللی و پایان بخشیدن به هژمونی آمریکا هستند.

کشورهایی مانند ایران، ونزوئلا، روسیه، چین و حتی ترکیه -که جزو اعضای ناتو است- اقدامات مستقل یا مشترکی را برای عبور از دلار و کاهش مبادلات مبتنی بر دلار صورت داده‌اند. فروش گسترده اوراق قرضه دولت آمریکا (توسط روسیه)، استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری (مثلاً روبل-یوان، لیره-روبل، ریال-یوان و …) در مبادلات تجاری و مهم تر از همه استفاده از فلزات قیمتی به جای دلار به‌عنوان پشتوانه پول ملی، از جمله این اقدامات است. مثلاً دو کشور ایران و ونزوئلا در سال‌های اخیر بخش زیادی از ذخایر ارزی خود را به طلا تبدیل کرده‌اند تا از طلا به عنوان پشتوانه پول ملی خود استفاده کنند.

تسنیم: همان‌طور که می‌دانید مقامات اتحادیه اروپا بارها از عزم راسخ خود برای حفظ برجام سخن گفته‌اند. اخیراً «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا از این رویکرد اروپایی‌ها انتقاد کرده و آن را گامی در راستای تقویت ایران، تضعیف اتحادیه اروپا و افزایش اختلافات اروپا و آمریکا خوانده است. آیا شما فکر می‌کنید که اروپا سرانجام در برابر آمریکا خواهد ایستاد یا اینکه [رویارویی اروپا و آمریکا] تنها یک بازی است؟

پای ایان: با مروری هوشمندانه و خاص بر ابعاد تاریخی، اقتصادی و حتی فلسفی روابط آمریکا و اروپا می‌توان دریافت که این فقط یک بازی است. دولت‌ها، بانک‌ها و کل نظام اقتصادی آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا و کشورهای وابسته به آنها توسط یک سندیکای قدرت مشترک اداره می‌شود؛ سندیکایی بسیار قدیمی که در مواجهه با چالش‌های جهانی خود بسیار هماهنگ عمل می‌کند. در قضیه اختلافات آمریکا و اروپا در مورد ایران نیز برخلاف ظاهر امر، همین هماهنگی برقرار است.

ظاهراً کشورهای اروپایی بر سر ایران [و برجام] با آمریکا اختلاف نظر دارند اما اگر من جای مقامات ایران بودم، در این قضیه بسیار محتاط عمل می کردم. برجام به جایی رسیده است که دیگر تنها به مسئله پیشگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای مربوط نمی‌شود، بلکه همان‌طور که گفتم مسئله منافع اقتصادی یک کشور مستقل در برابر منافع امپراتوری غرب که نمی‌تواند سرپیچی از خواسته‌هایش را تحمل کند، در میان است.

به این توجه کنید که چگونه اتحادیه اروپا در یک موضع مشترک با واشنگتن و لندن قرار گرفته و از مادرو می‌خواهد به نفع خوان گوایدو که یک سیاستمدار دست‌نشانده و مطیع غرب است، از قدرت کنار برود. آیا هنوز هم فکر می‌کنید که آمریکا و اروپا در میان‌مدت و بلندمدت اهداف متفاوتی را در ایران دنبال می‌کنند و ترجیحات متفاوتی در این قضیه دارند؟ آن هم در شرایطی که ایران و ونزوئلا به عنوان دو کشور مستقل و برخوردار از منابع طبیعی فراوان همچنان به همکاری خود با کشورهای شرقی ادامه می‌دهند تا از زیر سلطه دلار خارج شوند.

تسنیم: آیا برجام پابرجا خواهد ماند؟

پای ایان: سخت است در این مورد صحبت [و پیش‌بینی] کنیم اما توپ در زمین آمریکا و متحدان وفادار و مطیعش است. ایران به مفاد و الزامات برجام عمل کرده و در پایبندی به برجام از خود حسن‌نیت نشان داده است. در هر صورت برجام نتوانسته است هدفی که از ابتدا [توسط اروپایی‌ها] برایش تعریف شده بود را محقق کند. هدف [غربی‌ها از امضای برجام] مشخصاً این بود که ایران را برای خروج از توافق تحت فشار قرار دهند تا بهانه لازم برای اقدامات شدیدتر علیه این کشور فراهم شود و یا یک سناریوی مطلوب دیگر برای غربی‌ها -مثلاً وقوع شورش‌های مردمی در برابر دولتی که ظاهراً ضعیف عمل کرده است- تحقق یابد. به همین دلیل بود که دولت ترامپ که از پشت پرده توسط نومحافظه‌کاران و نئولیبرال‌های وابسته به سندیکای قدرت اداره می‌شود و خود ترامپ و اعضای کابینه‌اش کمتر در اداره آن نقش دارند، از همان ابتدا و حتی قبل از ورود ترامپ به کاخ سفید حمله به برجام و دلسرد کردن حامیان آن را آغاز کرد. آنها در برابر ایران شکست‌خورده و ناکام مانده‌اند و اکنون سعی دارند با استفاده از راهبرد «مرد دیوانه»[که در اینجا همان ترامپ است که می‌خواهد برجام را از بین ببرد] شکست خود را جبران کنند.

Eدر حالیکه بن سلمان در چین است، پکن از ایران ستایش کرد

به گزارش یورونیوز، رئیس جمهوری چین اعلام کرد دولتش با وجود وضعیت بین‌المللی کنونی همچنان تمایل دارد با ایران روابط نزدیک داشته باشد.

شی جین پینگ روز چهارشنبه در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفت‌: «وضعیت بین‌المللی و منطقه‌ای هرچقدر تغییر کند، عزم چین برای ایجاد یک رابطه جامع استراتژیک با ایران تغییری نخواهد کرد.»

وی افزود‌: «ما از نقش سازنده ایران در حفظ صلح و ثبات در منطقه پشتیبانی می‌کنیم و مایلیم از نزدیک در مورد مسائل منطقه‌ای تبادل و همکاری داشته باشیم.»

رئیس مجلس ایران به همراه هیئتی بلندپایه شامل بیژن زنگنه، وزیر نفت و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران راهی پکن شده بود. محمد جواد ظریف درباره این سفر در توییتر خود نوشت که موضوع اصلی گفتگوهای سران دو کشور،‌ «نقش ایران در ایجاد راه تازه ابریشم و همچنین تداوم همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی بود.»

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزیر خارجه چین امروز سه شنبه در دیدار با همتای ایرانی خود طی اظهاراتی کوتاه که در حضور خبرنگاران مطرح شد، بر روابط خوب و دوستی طولانی مدت پکن-تهران و لزوم تقویت این روابط تاکید کرد.

«وانگ یی» در دیدار با «محمد جواد ظریف» گفت: «در تلویزیون دیدم که شما در کنفرانس امنیتی مونیخ با صدای بلند و شفاف از حقوق ایران  دفاع کردید. فکر می‌کنم که صدها میلیون چینی هم صحبت‌های شما را تماشا کردند و حالا شما (در چین) فرد مشهوری هستید»

وزیر خارجه چین افزود: «می‌خواهم از این فرصت برای انجام یک مکالمه استراتژیک عمیق با دوست قدیمی‌ام به منظور تعمیق اعتماد استراتژیک بین کشورهایمان و اطمینان از پیشرفت تازه در مشارکت استراتژیک و روابط جامعه دوجانبه‌مان استفاده کنم».

رئیس جمهوری چین در حالی این سخنان را ابراز کرد که بناست روز پنجشنبه محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی برای دیداری دو روزه راهی پکن شده است. ملک سلمان، پادشاه عربستان نیز سال ۲۰۱۷ میلادی از چین دیدار کرده بود.

حمایت دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین در زندان اسرائیل از مادورو و خلق ونزوئلا

به نقل از شبکه تلويزيوني الميادين ، دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین حمایت خود را از رئیس جمهور قانونی ونزوئلا اعلام کرد.

احمد سعدات که در زندان های اسرائیل اسیر است با ارسال نامه ای برای نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، توطئه های امپریالیستی آمریکا علیه ونزوئلا را محکوم کرد.

سعدات افزود: هدف از این توطئه ها، کودتا علیه دموکراسی و قوانین بین المللی و تلاش ناامیدانه برای بازگرداندن ونزوئلا به دوره وابستگی و غارت ثروت های آن است. وی بر حمایت جبهه خلق برای آزادی فلسطین از ملت و دولت ونزوئلا تاکید و درباره قطعی بودن پیروزی آنها ابراز اطمینان کرد.

«ایرفرانس» پروازهای خود به ونزوئلا را به لحاظ «امنیتی» لغو کرد – وضعیت امنیتی در کاراکاس بهتر از پاریس است!

به نقل از اسپوتنیک، شرکت هواپیمایی «ایرفرانس» به بهانه نگرانی‌های امنیتی پروازهای خود را به کشور ونزوئلا لغو کرد.

در بیانیه صادره از سوی شرکت هواپیمایی «ایرفرانس» در این خصوص آمده است: به دلیل نگرانی های امنیتی، پروازهای ونزوئلا در مسیر رفت و برگشت از ۲۳ تا ۲۵ ماه جاری میلادی (۴ تا ۶ اسفند ماه) لغو می شوند.

این هم گام دیگری در اجرای دستور تحریم های امپریالیسم آمریکا توسط اقمار اروپائی اش می باشد به واقع در شرایط کنونی وضعیت امنیتی در ونزوئلا بسیار بهتر از فرانسه و پاریس است!!

پوتین: آمریکا را در صورت تهدید روسیه هدف قرار می‌دهیم

رئیس جمهوری روسیه در جریان سخنرانی سالیانه خود خروج یکجانبه آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد را اقدامی فریبکارانه قلمداد کرد.

به گزارش رادیو دولتی آلمان، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در جریان پانزدهمین سخنرانی سالیانه خود با انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد گفت: واشنگتن می توانست بطور صریح بگوید که موافق تداوم پیمان منع موشک های هسته ای میان برد است.

وی افزود: شیوه برخورد آمریکا در تعلیق پیمان منع موشک های هسته ای میان برد را تنها می توان اقدامی فریبکارانه توصیف کرد.

رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به تمدید تحریم های اروپا علیه مسکو اظهار داشت: انتظار داریم تا اتحادیه اروپا قدم هایی در خصوص نزدیکی و همکاری با روسیه بردارد.

پوتین درباره اوضاع داخلی روسیه گفت: دولت سعی دارد امکانات رفاهی و خدمات اجتماعی را ارتقا داده و زمینه تامین امنیت و رفاه شهروندان را فراهم آورد.

پوتین گفت: مسکو به دنبال روابطه دوستانه با واشنگتن است اما درصورت لزوم اقدامات تلافی جویانه نیز انجام می دهد. روسیه هیچکس را تهدید نمی کند و همه اقداماتی که ما در حوزه امنیتی انجام می دهیم، صرفا اقدامات دفاعی است.

وی افزود: آمریکا باید قبل از اتخاذ تصمیماتی که ممکن است تهدیدی برای روسیه ایجاد کند، محدوده پرواز و سرعت تسلیحات پیشرفته روسیه را محاسبه کند. ما به تقابل علاقه ای نداریم و نمی خواهیم با آمریکا روبرو شویم. با این حال، به نظر می رسد که شرکای ما هیچ توجهی به سرعت تغییرات در جهان ندارند. آنها آشکارا با سیاست مخرب و اشتباه خود ادامه می دهند.

پوتین در ادامه هشدار داد که اگر روسیه مورد تهدید واقع شود، مسکو محل پرتاب، موشک های آمریکایی را، چه در آمریکا باشد و یا جای دیگر مورد هدف قرار می دهد.

رئیس جمهور روسیه افزود: من قبلا گفته ام و می خواهم تکرار کنم که روسیه برنامه ای برای فرستادن موشک به اروپا ندارد. به هر حال، اگر برنامه آمریکایی ها واقعا تولید و ارسال موشک به قاره اروپا باشد، و ما جز این چیزی نشنیده ایم، این امر امنیت بین المللی را به شدت کاهش خواهد داد و تهدید جدی برای روسیه خواهد بود.

وی تصریح کرد: این یک خطر بسیار جدی برای ماست. در این مورد ما مجبور به اقدام متقابل هستیم.

مادورو معتقد است، اگر آمریکا حمله کند ، جهان از ونزوئلا حمایت خواهد کرد

­نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا ابراز اطمینان کرد در صورتی که آمریکا به این کشور حمله نظامی کند ، کشورهای سراسر جهان از ونزوئلا حمایت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از کاراکاس ، مادورو روز سه شنبه در سخنرانی خود در جمع فارغ التحصیلان دانشگاه پزشکی ، خاطر نشان کرد : «اگر آمریکا به ونزوئلا حمله کند ، مردم جهان برخواهند خواست و در کنار هم با این کشور خواهند جنگید».

وی تصریح کرد ونزوئلا در کانون بن بست سیاسی با آمریکا قرار دارد که اقدامات تهاجمی ، یکجانبه و امپریالیستی انجام می دهد.

آمریکا قصد دور کردن الحشد از مرز سوریه را دارد

اسپوتنیک گزارش داد، «حسن الساری» دبیر کل جنبش «الجهاد والبناء» (جهاد و سازندگی) وابسته به سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) عراق از اقدامات آمریکا علیه این سازمان انتقاد کرد.

الساری در گفت‌وگو با رادیو «اسپوتنیک» گفت، آمریکا نخواهد توانست نیروهای الحشد الشعبی را از مرز عراق با سوریه دور کند.

وی تأکید کرد که «تحریک نیروهای الحشد الشعبی به سود نیروهای آمریکایی نیست… و واشنگتن نمی‌تواند گروهی مانند داعش به جود آورد؛ زیرا عراق نهادهای امنیتی قوی‌تری در مقایسه با گذشته دارد».

در خصوص تلاش آمریکا برای احیای داعش، «محمد البلداوی» نماینده ائتلاف «البناء» در پارلمان عراق درباره اقدامات مشکوک آمریکا علیه این کشور هشدار داد و گفت که واشنگتن در تلاش است زندانیان تکفیری را فراری دهد.

البلداوی با بیان اینکه «ما از تکرار سناریویی که در زندان‌های «التسفیرات» در تکریت و «ابوغریب» در بغداد رخ داد، می‌ترسیم»، گفت که در این زندان‌ها، زندانیان گروه‌های تروریستی «القاعده و داعش» طی سال‌های گذشته فراری داده شدند تا شکاف امنیتی در عراق به وجود آید و گروه تروریستی داعش نیز بازگردانده شود.

این نماینده پارلمان عراق خواستار انجام تلاش‌های امنیتی و اطلاعاتی شد تا از رخ دادن چنین اتفاقی ممانعت شود.

در همین ارتباط، «قاسم مصلح» از فرماندهان الحشد الشعبی تأکید کرد که آمریکا در پی سازماندهی عشایر «الحشد» و زندانیان تکفیری در عراق است.

مصلح با اشاره به تلاش آمریکا برای تجهیزات تسلیحاتی گروه‌های تروریستی و تکفیری که نزد این کشور زندانی هستند، تأکید کرد که واشنگتن به آنان چراغ سبز نشان داده است که بار دیگر سازماندهی شوند.

الساری در ادامه تصریح کرد که واشنگتن همچنین قبلا در تلاش بود که اجازه ندهد نیروهای الحشد وارد «موصل، فلوجه و تکریت» شوند، ولی راه به جایی نبرد.

وی با تأکید بر اینکه الحشد الشعبی، ابزاری در دست واشنگتن نیست، خاطر نشان کرد که الحشد یک سازمان دولتی تحت فرماندهی فرمانده کل نیروهای مسلح قرار دارد.

دبیر کل جنبش «الجهاد والبناء» عراق با اشاره به اینکه ساکنان غرب عراق خواستار بقای الحشد در این مناطق هستند، علت این مسئله را عدم احیای مجدد داعش در این منطقه عنوان کرد.

الساری با بیان اینکه «حضور نیروهای آمریکایی [در عراق] هیچ توجیهی ندارد» این مسئله را «تجاوز به حاکمیت» این کشور دانست و تأکید کرد که مردم عراق و الحشد با این مسئله مخالف هستند.

لبنان: برخی کشورهای بزرگ مانع بازگشت آوارگان سوریه می‌شوند

«میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان بار دیگر اعلام کرد، این کشور با ارتباط دادن بازگشت آوارگان سوری (در لبنان) به حصول راه‌حل سیاسی سوریه مخالف است و تجربه‌ای که لبنان درباره آوارگان فلسطینی در همین زمینه داشته، دلگرم کننده نیست.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی لبنان «ان‌ان‌ای»، عون در دیدار نمایندگانی از سندیکای روزنامه‌نگاران گفت: از مواضع برخی کشورهای بزرگ که هیچ تلاشی برای بازگشت آوارگان انجام نمی‌دهند، تعجب می‌کنیم. کسانی که حتی جلوی ما را می‌گیرند تا روند بازگشت این آوارگان محقق نشود.

رئیس‌جمهور لبنان درباره دولت جدید لبنان هم گفت، هیچ اختلافی در داخل حکومت وجود ندارد و این دولت، دولتی موفق خواهد بود.

«حسام الدین آلا» سفیر سوریه در نمایندگی سازمان ملل در ژنو حدود دو ماه پیش اعلام کرد، آمریکا همواره تلاش می‌کند مانع بازگشت آوارگان سوری به مناطق آزاده شده در کشورشان شود.

آمریکا و برخی کشورهای دیگر می خواهند از مسأله آوارگان به عنوان برگی برنده علیه دولت سوریه استفاده کنند.

موضوع بیش از یک میلیون آواره سوری در لبنان بیش از یک سال است که سوژه صحبت‌های مقامات مختلف این کشور است و سران لبنانی بر بازگشت امن این آوارگان اصرار دارند.

در همین راستا روزنامه «الجمهوریه» لبنان نوشت، اصرار مقامات رسمی لبنان بر این مسأله که جامعه بین‌الملل باید به مسئولیت‌های خود در پرونده آوارگان عمل کند، در حال نتیجه دادن است. سازمان‌ها و محافل بین‌المللی در حال آماده‌سازی طرح جدیدی در این زمینه هستند تا بر اساس ارائه مشوق‌های مالی به آوارگان، آنها را به بازگشت به کشورشات ترغیب کنند؛ همان کاری که آلمان در در قبال آوارگان سوری انجام داد.

مورالس: ترامپ برای دخالت نظامی در ونزوئلا آماده می شود

به نقل از ­شبکه تلویزیونی المیادین، ایوو مورالس رئیس جمهور مردمی بولیوی گفت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از آنکه ونزوئلا را هدف حمله اقتصادی قرار داد، برای دخالت نظامی در ونزوئلا آماده می شود.

مورالس افزود: ترامپ از این جنگ حمایت می کند و مسئول تخریب و کشتاری خواهد بود که احتمالا در ونزوئلا رخ خواهد داد. ما بر عزم خود برای مقابله با حمله اقتصادی آمریکا علیه ونزوئلا تاکید می کنیم.

کودتاچی نوکر امپریالیست: تلاش می‌کنم حساب‌های بانکی ونزوئلا در سوئیس مسدود شود

رهبر کودتاچیان آمریکائی مخالف دولت ونزوئلا از تلاش خود برای مسدود کردن حساب‌های بانکی کشورش در سوئیس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خوآن گوآیدو رهبر کودتاچیان امپریالیستی ونزوئلا امروز چهارشنبه در سخنانی گفت: برای مسدودکردن حساب های بانکی ونزوئلا در سوئیس تلاش می کنم.

رهبر کوتاچی مخالف دولت ونزوئلا در این خصوص گفت: با رئیس جمهوری سوئیس در حال رایزنی هستیم. امروز صبح نیز با وی در این خصوص گفتگو کردم.

گفتنی است ونزوئلا طی روزهای گذشته با تحولات سیاسی مهمی روبرو بوده است.

چین درخواست مرکل را رد کرد – ما گورباچوف نیستیم!

یک دیپلمات چینی درخواست صدر اعظم آلمان مبنی بر پیوستن به مذاکرات پیمان کنترل تسلیحاتی را رد کرد.

به گزارش رادیوی دولتی آلمان، «یانگ جیه چی» دیپلمات چینی شرکت کننده در کنفرانس امنیتی مونیخ ضمن رد درخواست صدر اعظم آلمان مبنی بر پیوستن پکن به مذاکرات پیمان کنترل تسلیحاتی اظهار داشت: پیوستن پکن به پیمان کنترل تسلیحاتی سبب بروز محدودیت هایی در ارتش چین می شود.

وی با بیان اینکه پکن با ایجاد محدودیت برای ارتش مخالف است، افزود: موشک های چین دفاعی بوده و ما بر اساس نیازهای دفاعی خود درصدد گسترش توان دفاعی خود خواهیم بود.

گفتنی است روز گذشته «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در جریان سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ خواستار مشارکت چین در زمینه کنترل تسلیحاتی شده بود.

کنفرانس امنیتی مونیخ از روز جمعه در هتل بایریشه هوف آغاز به کار کرده و امروز به کار خود پایان می دهد.

سفیر ونزوئلا در ایران: آمریکا می‌خواهد ونزوئلا را به سوریه و لیبی دیگری تبدیل کند

سفیر ونزوئلا در ایران با اشاره به اینکه بحران کنونی ونزوئلا ناشی از برنامه‌ریزی آمریکا بوده است گفت: بهترین راه حل بحران ونزوئلا دیپلماسی است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-جواد حیران‌نیا-نگار اسدی: اهمیت حیاتی منطقه آمریکای لاتین در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا را در دکترین مونروئه شاهد هستیم.

در واقع نوعی امپریالیسم منطقه ای از رهگذر این دکترین بر سایه سیاست خارجی آمریکا سایه افکند و بعدها این امپریالیسم ابعاد جهانی نیز به خود گرفت.

مداخلات دونالد ترامپ در منطقه آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا یادآور دکترین مونروئه است و نشان از آن دارد که واشنگتن تاب و تحمل هیچ دولت چپگرا و غیر همسو را در حیاط خلوت خود ندارد.

اهمیت استراتژیک و منابع نفتی ونزوئلا باعث شده تا آمریکا از تهدید نظامی علیه مادورو رئیس جمهوری این کشور سخن براند. در حال حاضر هم واشنگتن با تحت کنترل داشتن اپوزیسیون در این کشور و به رسمیت شناختن ریاست جمهوری «خوان گوایدو» به عنوان «رئیس جمهور موقت» ونزوئلا دخالتهای خود را وارد مرحله جدیدی کرد.

برای بررسی دلایل بحران ونزوئلا و اینکه با چه راهکاری می توان بر این بحران فائق آمد، خبرنگاران مهر و روزنامه تهران تایمز گفتگویی با «کارلوس آنتونیو الکالا کوردونس»، سفیر ونزوئلا در ایران انجام داده اند که در ادامه آمده است.

*خوان گوایدو از ۱۰ بهمن‌ماه با حمایت آمریکا، مشروعیت دولت مادورو را زیر سوال برد و مردم را به خیابان‌ها فراخواند و باعث تحولات فعلی در ونزوئلا شد. شما دلایل بحران فعلی و نقش آمریکا را در این تحولات چگونه ارزیابی می‌کنید؟

«خوان گوایدو» نماینده مجلس بود، اما در سال ۲۰۱۶ بدلیل تقلباتی که در جریان انتخابات صورت گرفت، نمایندگی ایشان منحل اعلام شد. البته در آن سال بصورت کلی تقلبات گسترده‌ای از ایالت آمازونا و از سوی سه نفر از نمایندگان صورت گرفت که باعث انحلال مجلس ملی ونزوئلا شد. این تقلبات و تخلفات را شورای انتخابات ونزوئلا بررسی کرد و به همین دلیل بود که دیوان عالی ونزوئلا بخاطر تقلب آن مجلس را منحل کرد. بنابراین از سال ۲۰۱۶ این مجلس ونزوئلا فاقد اعتبار بوده و واضح است که گوایدو هم اعتبار قانونی در این مجلس ندارد.

از سوی دیگر همان گونه که در جریان هستید اتفاقاتی که در ونزوئلا روی داد با هماهنگی و دستوراتی بود که از ایالات متحده و دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور صادر شده و نه تنها ترامپ بلکه وزیر خارجه مایک پمپئو و معاون او مایک پنس و مشاور او جان بولتون نیز تحولات ونزوئلا را خط دهی و هدایت می کردند. اپوزیسیون ونزوئلا برای ایجاد یک هرج و مرج، خشونت و ناامنی تمام طرح‌ها را برنامه ریزی کردند تا روز ۲۳ ژانویه اقدامات لازم برای کودتا را انجام دهند و گوایدو خود را به عنوان رئیس جمهور معرفی کرد که البته همه این موارد با حمایت دولت آمریکا همراه بوده است.

ما در طول بیست سال که انقلاب بولیواری ونزوئلا را تجربه می کنیم از طرف کاخ سفید و مقامات آمریکا و در دوره‌های مختلف ریاست جمهوری در آمریکا اقدامات زیادی برای سقوط و ضربه زدن به انقلاب کشور ما صورت گرفته است. این تلاش‌های مخرب آمریکا علیه ونزوئلا از سال ۱۹۹۸ که انقلاب بولیواری توسط رهبران کشور پیروز شد ادامه داشته و حالا هم فشارها توسط ترامپ شدت بیشتری گرفته است.

بحران فعلی از طرف آمریکا بسیار دقیق برنامه ریزی گردید و آخرین مرحله آن را برای روز ۲۳ ژانویه و اعلام ریاست جمهوری گوایدو در نظر گرفته بودند تا در آن روز دولت قانونی مادورو را به عنوان دولت غیرقانونی معرفی کنند. هدف آن ها هم دستیابی به منابع نفتی و منابع غنی طلا و الماس ونزوئلا است. در فاز دوم هم تلاش کردند تا دولت‌های مخالف دولت آقای مادورو را با خود همراه کنند و مشروعیت دولت انقلابی را زیر سوال ببرند تا دوباره بر منابع طبیعی ونزوئلا مسلط شوند. آن‌ها به ونزوئلا به چشم حیاط خلوت خود نگاه می‌کنند و چون دولت فعلی جلوی اقدامات آن‌ها را گرفته، لذا آمریکا در تلاش است تا دوباره به حیاط خلوت ونزوئلا بازگردد.

مدارکی هست که اقدامات آمریکا علیه کشور ما را بصورت زمان بندی شده نشان می دهد و این مدارک به شورای امنیت سازمان ملل نیز ارائه شده است.

درواقع در خصوص نقش آمریکا باید گفت که نقش این کشور بسیار گسترده است و در پشت تمام حوادث در ونزوئلا تمام ما شاهد اقدامات آمریکا می باشیم تا به دوران کنترل بر منابع غنی ونزوئلا برگردند و از نظر ایدئولوژیک نیز مانع از گسترش تفکر انقلاب بولیواری در سطح بین المللی شوند.

*در ارتباط با ابتکارعملی که از سوی مکزیک و اروگوئه شده و روسیه هم از آن حمایت کرده و بطور رسمی گفته است از گفتگوی مستقیم دولت کاراکاس و مخالفان حمایت می‌کند، موضع رسمی دولت ونزوئلا چیست؟ به نظر شما راه حل نهایی دولت برای حل بحران فعلی چیست؟

همان گونه مستحضر هستید و در منشور ملل متحد هم اشاره شده تمام اقدامات مداخله جویانه کشورهای مخالف علیه ونزوئلا غیرقانونی است. در این میان برخی سازمان‌ها مثل مرکوسور و کشورهایی مثل مکزیک، کوبا، اروگوئه، روسیه، چین و ایران و ترکیه با توجه به قوانین بین المللی و قوانینی که در منشور ملل متحد است از مذاکره و راه های صلح آمیز برای حل بحران ونزوئلا حمایت کرده اند و ما هم از این ابتکارات برای رسیدن به صلح در ونزوئلا حمایت می کنیم.

همچنین نماینده ونزوئلا در شورای امنیت در نامه ای اعلام کرده تمام شواهد و مدارک علیه دولت، اقتصاد و مردم ونزوئلا جمع‌آوری و در اختیار این شورا قرار داده شده است.

در واقع مسئله اصلی این است که ما چگونه می توانیم صلح را در ونزوئلا اعمال کنیم اما برخلاف این رویکرد صلح آمیز در اعلامیه‌ها و مواضع ترامپ و دولت آمریکا همیشه بر حمله نظامی تاکید می‌شود و با فریب مردم و جامعه جهانی می خواهند بگویند که حمله نظامی اجتناب ناپذیر است. اما در نهایت آن‌ها می خواهند شرایط را به سمت تنش به پیش ببرند، هرچند تصمیم‌گیری با خودشان است که چگونه با مردم ونزوئلا می‌خواهند در ارتباط باشند، با صلح یا جنگ؟

*روسیه تصمیم دارد که پیش نویسی را به شورای امنیت ارائه دهد که هدفش حل بحران ونزوئلاست. از طرف دیگر آمریکا هم در مقابل بدنبال براندازی دولت مادورو و پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام از طریق ارائه یک پیش نویس دیگر به شورای امنیت است، اگرچه هنوز این پیش نویس‌ها به شورای امنیت ارائه نشده است. آیا به نظر شما روسیه می تواند با این پیش نویس از حمله نظامی احتمالی آمریکا جلوگیری کند؟

پنج کشور در شورای امنیت حق وتو دارند اما به هر حال روسیه در تلاش است تا از طریق مذاکره جلو اقداماتی که نتایج جبران ناپذیر خواهد داشت را بگیرد. ما مشاهده می کنیم که از سال ۱۹۹۸ همیشه آقای چاوز و آقای مادورو به مذاکره از طریق چارچوب فکری و آرامش اعتقاد داشتند و دولت همیشه اپوزیسیون را به مذاکره دعوت ‌کرده است. اما همیشه اپوزیسیون نتایج مورد نظر در این مذاکرات را نادیده گرفته و این مذاکرات را تکذیب می‌کنند.

ما از اقدامات روسیه در سازمان ملل برای حمایت از مردم ونزوئلا حمایت می کنیم، چون روسیه از قانون اساسی ما حمایت و با هرگونه اقدام نظامی علیه کشور ما مخالف است. البته این موضوع فقط به روسیه محدود نیست. چین هم در شورای امنیت از دولت ونزوئلا حمایت کرده است.

اما مسئله این است که گوایدو به هیچ گونه مذاکره و صلحی پایبند نیست و در واقع این ایالات متحده آمریکا است که تصمیم نهایی را درباره گوایدو می گیرد. یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرده بود که الان دیگر وقت گفتگو و مذاکره نیست و الان باید درباره ونزوئلا اقدام و عمل کنیم. آن ها می خواهند سناریوی لیبی و سوریه را در ونزوئلا پیاده سازی کنند و ما هم تمام قدرت و توان مان را بکار می گیریم تا از اقدامات آن ها جلوگیری کنیم.

*با توجه به این که فشارها واقدامات آمریکا نقض منشور سازمان کشورهای آمریکایی است. نظر شما در این ارتباط چیست؟

جایی فیدل کاسترو گفته بود که این سازمانی که شما به آن اشاره کردید، در واقع وزارت اداره استعماری ایالات متحده آمریکا است. دبیرکل این سازمان که فردی لاتین تبار است، مستقل تصمیم نمی گیرد و تصمیماتش، تصمیمات مداخله جویانه ایالت متحده آمریکا است که بر کشورهای دیگر اعمال می شود و هدفش هم ضربه زدن به کشور ما و رئیس جمهور قانونی، نیکلاس مادورو است.

از ۳۵ کشور عضو این سازمان همه کشورها با خط مشی و اقدامات آمریکا همراهی نکردند و اخیرا هم در ۲۴ ژانویه جلسه‌ای را برای صدور قطعنامه علیه دولت مادورو تشکیل دادند تا به انقلاب بولیواری ونزوئلا ضربه بزنند. اما ما حمایت مردم را داریم که در می سال گذشته با ۶۷ درصد آرا به نیکلاس مادورو رای دادند.

دولت‌های مخالف ونزوئلا از طریق گروه لیما و دیگر سازمان‌های کشورهای آمریکایی تلاش می‌کنند تا بر مسائل داخلی کشور ما اعمال نفوذ کنند، اما کشورهایی مانند بولیوی، نیکاراگوئه، کوبا، اروگوئه و برخی کشورهای حوزه کارائیب با اطلاع کامل از قوانین سازمان ملل و تخلفاتی که از این قوانین صورت گرفته با آمریکا همراه نشدند اما متاسفانه کشورهایی بودند که با دشمنان ونزوئلا همراه شدند برای این که شرایط را به گذشته و دوران حیاط خلوت آمریکا برگردانند که البته این فشارها از سال ۱۹۹۸ و انتخاب هوگو چاوز به عنوان رئیس جمهور وجود داشته است و اخیرا هم از طریق گروه لیما این اقدامات را ملاحظه می کنیم.

اما کشورهایی مانند کوبا، مکزیک، نیکاراگوئه از رئیس جمهور مردمی ما حمایت می کنند، هرچند کشورهایی مانند آرژانتین، شیلی، کلمبیا، پاراگوئه در این میان ساکت شده‌اند و از ونزوئلا حمایت نکرده و در اختیار کامل هژمونی آمریکا قرار گرفته‌اند و از دستورات کاخ سفید اطاعت می‌کنند و با وجودی این که خودشان مشکلاتی در کشور خودشان دارند، اما مشکلات مربوط به ونزوئلا را رسانه‌ای می‌کنند و اخیرا هم روسای جمهور کشورهای گویانا و برزیل از طریق آمریکا و مخالفان در تلاش برای فشار علیه ونزوئلا هستند.

*در حال حاضر شما بهترین راهکار برای برون رفت از بحران ونزوئلا را کدام راه حل و مسیر ارزیابی می‌کنید؟

بهترین راه، راهی است که مردم انتخاب کرده‌اند و نیکلاس مادورو را برگزیده‌اند. همچنین راه کشورهایی که رئیس جمهور قانونی ما آقای مادورو را به رسمیت شناخته‌اند، بهترین راه است. چون آقای مادورو پس از پیروزی در دور دوم انتخابات در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۹ سوگند ریاست جمهوری را در دیوان قضایی کشور یاد کرده‌اند.

لذا تنها راهی که ما پیشنهاد می کنیم راه دیپلماسی و صلح است. ما از طریق صلح و مذاکره می توانیم به تمام مشکلات غلبه کنیم. احترام به استقلال و حاکمیت ونزوئلا و احترام به حق تعیین سرنوشت مردم و احترام به قانون اساسی و دولت ما و دولتی که برآمده از ملت است و حمایت مردم را پشت سرخود دارد، این بهترین راه حل است.

این برای ما خیلی ناگوار است که برخی کشورها هشت روز را به عنوان اولتیماتوم مطرح می‌کنند و بعد هم گفتند این اولتیماتوم سه ماه است آن هم برای انتخاباتی که ۶۷ درصد از مردم در آن به آقای مادورو رای دادند یعنی حدود ۱۰ میلیون نفر از مردم ونزوئلا. در واقع ۵۰درصد در انتخابات شرکت کردند و از این ۵۰درصد نزدیک به ۶۷ درصد به مادورو رای دادند. حتی در سایر حوزه‌ها در مناطق شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها هم در انتخاباتی که برگزار شد از میان ۳۳۵ فرمانداری فقط ۵۰ حوزه در جناح آقای رئیس جمهور نیست و اکثریت آن ها در دست حامیان و طرفداران آقای مادورو است و در بسیاری از این انتخابات بیشتر آرا با جریان مورد حمایت دولت است و انقلاب بولیواری ونزوئلا تنها نیست، چون حمایت نیروهای مسلح بولیواری و مردم را به همراه دارد و اخیرا هم مانوری را نظامیان و ارتش ونزوئلا در برابرتهدیدات آمریکا برگزار کردند.

آقای گوایدو با استناد به بند شماره ۲۳۳ قانون اساسی خود را رئیس جمهور نامیده که پس از نیم ساعت توسط رئیس جمهور آمریکا به رسمیت شناخته شد و گروه لیما نیز با استناد به این بند از گوایدو حمایت کرد. گوایدو با استناد به این بند مدعی شده با توجه به فقدان رئیس جمهور من خودم را به عنوان رئیس جمهور معرفی می کنم، در صورتی که این ادعا خلاف قانون اساسی ونزوئلاست.

برای اینکه موضوع روشن شود باید بگویم آقای نیکلاس مادورو در دور اول که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند، برآمده از همین بند ۲۳۳ بودند، چون در آن زمان آقای چاوز فوت کرد و جانشین ایشان آقای مادورو به عنوان رئیس جمهور معرفی شد. در واقع آقای چاوز در انتخابات پیروز شد اما در همان دور ایشان فوت کرد و براساس قانون اساسی در صورت فوت رئیس جمهور منتخب، معاون اجرایی به مدت یک ماه در پست ریاست جمهوری قرار می گیرد تا در طول آن یک ماه انتخابات برگزار شود و انتخابات هم در سال ۲۰۱۳ و در ماه آوریل یعنی دو ماه بعد از درگذشت آقای چاوز برگزار شد که در آن انتخابات آقای نیکلاس مادورو رقیب خود آقای «انریکه کاپریلس رادنسکی» را از حزب اپوزیسیون مخالف شکست داد و به هر حال با اختلاف رای به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

اما اخیرا در حالی گوایدو خود را رئیس جمهور نامید که خلا قدرتی وجود نداشت و این اقدامات همگی با هدایت آمریکا صورت گرفت تا رهبران آمریکا منابع طبیعی نفت و طلا را بدست آورند. در واقع ونزوئلا موقعیت ویژه‌ای در منطقه کارائیب دارد و دارای دسترسی ویژه‌ به مناطق همجوار خود است. ما بیشترین منابع نفتی دنیا را در اختیار داریم در حالی که منابع نفتی آمریکا در حال اتمام است و در خاورمیانه نیز منابع نفتی بسیار زیادی دارد اما انتقال نفت از خاورمیانه تا آمریکا حدود ۵۰ روز زمان می برد اما فاصله زمانی میان ونزوئلا و آمریکا ۵ روز بیشتر نیست و بالاترین منابع نفتی دارد.

هدف بعدی آمریکا بولیوی است که بالاترین منابع گازی دنیا را دارد. آمریکا می‌خواهد تمام مناطق آمریکای جنوبی و مرکزی را در اختیار بگیرد و با توجه به تجارب قبلی در غارت منابع آنجا در تلاش برای بازگشت به دوران غارت منابع آمریکای لاتین است. این‎‌ها هدفی است که ترامپ برای خودش و برای گروه خاصی در آمریکا دنبال می‌کند نه برای مردم آمریکا چون در آمریکا هم ۱۰۰ میلیون فقیر وجود دارد.

روسیه و چین هم در آمریکای لاتین منافعی دارند و از منافع خود دفاع می‌کنند اما این کشورها بصورت قانونی و با احترام به حاکمیت و استقلال و حق رای مردم بدنبال منافع خود هستند و به منشور ملل محترم احترام می گذارند. لذا ما ونزوئلایی‌ها آماده دفاع از خود هستیم و در حال حاضر در حوزه دیپلماسی و سیاسی نیز آماده مذاکره و گفتگو و دفاع از حقوق خود هستیم.

آقای مادورو و وزیرخارجه تمام تلاش خود را بکار می‌گیرند تا با بکار بردن دیپلماسی حقایق را در ونزوئلا به دنیا نشان دهند و علی رغم مشکلات و تحریم‌ها و عدم دسترسی به مواد دارویی و غذایی آماده دفاع از خود هستیم تا هرگونه تهاجم و حمله نظامی از سوی آمریکای شمالی را پاسخ متقابل داده و در این راه تمام توان خود را بکار خواهیم بست.

مشخص است که هیچ کس از جنگ استقبال نمی کند چون جنگ نتایج خوبی در پیش نخواهد داشت؛ همان گونه که در سوریه و خاورمیانه جنگ به نتیجه مناسبی نرسید.

ما ونزوئلایی‌ها هم به هیچ وجه خواهان جنگ نیستیم بلکه خواهان مذاکره‌ای هستیم که بر پایه صلح و حق تعیین سرنوشت برای ما باشد. ملت ما ملتی زحمتکش و آزادی خواه هستند که برای توسعه کشورشان تلاش می‌کنند. اگرچه همه طلاهای ما را دزدیدند و اگرچه مردم ما را از طریق فقر و گرسنگی تحریم می کنند که علیه دولت باشند، اما تا کنون به اهداف خود نرسیده‌اند. کمک‌های بشر دوستانه از طریق مرز کلمبیا نیز با هدف نفوذ در کشور است تا به ایجاد جنگ منجر شود. لذا دغدغه آن‌ها کمک به مردم ما نیست بلکه دستیابی به منابع کشور ماست و هیچ اهمیتی برای مردم ونزوئلا قائل نیستند.

*نظر شما در ارتباط با حمایت متقابل رژیم صهیونیستی و خوان گوایدو چیست و چرا گوایدو اعلام کرده که روابط با اسرائیل را از سر می گیرد؟

روشن است که گوایدو از اسرائیل حمایت می کند چون اسرائیل متحد آمریکاست و اگر آقای گوایدو این کار را انجام ندهد باید تعجب کرد. در خصوص گوایدو باید گفت برای آمریکا اهمیتی ندارد گوایدو کیست چون گوایدو از طرف آن ها آموزش دیده و تغذیه می‌شود.

شخص گوایدو برای آمریکا مهم نیست، بلکه افرادی مانند گوایدو مهم هستند که بتوانند بر منابع ونزوئلا تسلط یابند. همان گونه که گفتم هدف اصلی آنان در وهله اول دستیابی به منابع کشورماست، چون انقلاب بولیواری ونزوئلا مانع دستیابی آن‌ها به اهداف‌شان شد، لذا آن‌ها از هر ابزاری برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند که خوان گوایدو یکی از این ابزارهاست. اقدامات قبلی آن‌ها همه شکست خورده و روزی همه مردم دنیا به حقیقت مسائل ونزوئلا با استناد به بند ۲۳۳ قانون اساسی پی خواهند برد.

*مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره ونزوئلا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در ابتدا چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران را تبریک می گویم. ما همیشه پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران را الگوی خودمان قرار داده‌یم تا به این الگو برسیم و در خصوص حمایت‌هایی که دولت و مردم ایران از دولت ونزوئلا داشته اند تشکر قلبی می کنم.

از مواضع رهبر و رئیس جمهور و مردم ایران و از همه حمایت‌هایی که در راستای حفظ حقوق طبیعی ونزوئلا صورت گرفته حمایت می کنم. هم ایران و هم ونزوئلا قربانی اقدامات خصمانه و مداخله جویانه آمریکا هستند و به ملت ایران که در مقابل این اقدامات ایستادگی کردند، تبریک می‌گویم.

«شی» فرمان بهبود شیوه‌های آموزشی ارتش چین را صادر کرد

رئیس جمهوری چین با صدور حکمی، تمرین‎هایی را در نظر گرفته که پیشتر جزء الزامات نیروهای رزمی چین نبوده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین با امضای حکمی دستور بهبود شیوه‌های آموزشی ارتش و پیگرد قانونی متخلفین نظامی را صادر کرد.

گفته می‌شود در راستای آموزش ۲ میلیون نیروی نظامی ارتش چین، اخیراً بازرسین و همچنین یک سیستم نظارتی اختصاص داده شده است که هدف از آن بهبود سطح آمادگی رزمی است.

این فرمان قرار است از روز نخست ماه میلادی آینده (مارس) اجرایی شود و گفته می‌شود تدابیر اتخاذ شده در آن در نوع خود بی‌سابقه است.

این فرمان شامل تمرین‌هایی می‌شود که پیشتر جزء الزامات نیروهای رزمی چین نبوده است.

گفتنی است این اقدام در واکنش به گزارش‌هایی مبنی بر عدم هماهنگی ارتش با ادوات نظامی به روز رسانی شده انجام شده است.

این تصمیم درحالی اتخاذ می‌شود که تنش چین با آمریکا و انگلیس بر سر افزایش حضور نظامی در ایندو-پاسیفیک افزایش یافته است.

هفته گذشته، گاوین ویلیامسون وزیر دفاع انگلیس مدعی شد که باید در مواجهه با چین و روسیه که نظم بین‌الملل را به چالش می‌کشند؛ به قدرت نظامی سخت متوسل شد و به همین دلیل، انگلیس ناو هواپیمابر «کوئین الیزابت» را به ایندو-پاسیفیک اعزام خواهد کرد و پایگاه دائمی جدیدی نیز در آسیا-پاسیفیک خواهد ساخت.

آمریکا مانع از احیای ترافیک هوایی کره شمالی است

آمریکا با سنگ‌اندازی در مسیر احیای بخشی از مسیر هوایی کره شمالی، به دنبال حفظ فشار علیه این کشور علیرغم مذاکرات واشنگتن- پیونگ یانگ است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمریکا در میانه مذاکرات واشنگتن- پیونگ‌یانگ، مانع از به ثمر نشستن تلاش‌های سازمان هواپیمایی بین المللی وابسته به سازمان ملل (ایکائو) در راستای احیای بخشی از ترافیک هوایی کره شمالی شده است.

این اقدام بخشی از کارزار حفظ فشار علیه پیونگ‌ یانگ با اتکا به نظام تحریم‌ها است.

ظاهراً ایکائو در همکاری با پیونگ‌یانگ به دنبال ایجاد یک مسیر هوایی جدید است که از کره شمالی و کره جنوبی عبور می‌کند.

چنانچه این مسیر امن برقرار شود، برخی از خطوط هواپیمایی بین‌المللی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی می‌توانند صرفه‌جویی زیادی در سوخت و وقت داشته باشند و کره شمالی نیز تا حدی صنعت هواپیمایی خود را احیا خواهد کرد.

این درحالی است که در حال حاضر خطوط هوایی برای پرهیز از تهدید موشکی کره شمالی، از مسیرهای به مراتب دورتری استفاده می‌کنند.

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار است اواخر ماه میلادی جاری (فوریه) در ویتنام با یکدیگر دیدار کنند.

خشونت پليس فرانسه در برخورد با تظاهرکنندگان بوردو

به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلیس فرانسه برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان در بوردو به خشونت متوسل شد.

پلیس فرانسه برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان که به سمت پلیس اشیاء پرتاب می کردند و سطل آشغال ها را در پاریس، لیون و بوردو به آتش کشیده بودند، به خشونت متوسل شد.

در چهاردهمین هفته تظاهرات معترضان در ریون در شمال فرانسه چهار نفر زخمی شدند. پلیس در بوردو به سمت تظاهرات کنندگان گاز اشک آور شلیک کرد.

افزایش فشار‌ پاراگوئه بر لبنانی‌های ساکن این کشور

امپریالیسم آمریکا و رژیم اسرائیل برای تحت فشار قرار دادن لبنانی‌های ساکن پاراگوئه، فشار‌های خود ضد این کشور را افزایش داده اند.

به نوشته پایگاه اینترنتی روزنامه الاخبار لبنان، حجم فشار‌های گروه‌های فشار آمریکایی و اسرائیلی بر پاراگوئه به منظور تحت فشار گذاشتن لبنانی‌های ساکن این کشور به بهانه مقابله با شبکه‌های «پولشویی و حمایت از تروریسم» افزایش یافته است.

این درحالیست که پاراگوئه در اجرای تمایلات سفارت آمریکا در اسونسیون و ایجاد تسهیلاتی در زمینه بازداشت شماری از لبنانی‌های ساکن پاراگوئه کوتاهی نمی‌کند. هفته‌ای نیست که لبنانی‌های ساکن پاراگوئه با فشار‌های جدیدی مواجه نشوند و آخرین اقدامات تهدید آمیز پاراگوئه، مصادره محموله‌هایی از پلی استیشن‌هایی به ارزش یک ملیون دلار از خانواده‌های عوض، اسعد و علویه است، به این بهانه که درآمد‌های حاصل از فروش این اسباب بازی‌ها صرف حمایت از تروریسم می‌شود و این محموله‌ها با «پول‌های تقلبی» وارد پاراگوئه شده است. لبنانی‌های مذکور در رسانه‌های گروهی آرژانتین و پاراگوئه رسوا شدند و مغازه یک لبنانی از خانواده آل رامز به اتهام فرار مالیاتی پلمب شد.

هائیتی: موج اعتراضات علیه شرایط محنت‌بار زندگی

منبع: اومانیته

تارنگاشت عدالت

آیا می‌توانیم از یک بحران جدید در هائیتی سخن بگوییم؟ از ۷ فوریه، این کشور کارائیب موج جدیدی از اعتراضات را علیه وخامت شدید شرایط زندگی تجربه کرده است، مردم هائیتی به طور متوسط روزانه کم‌تر از ۲ دلار درآمد دارند. پیش از این در ماه ژوئیه، پس از چندین هفته شورش مردمی در پورت- او- پرنس و تحت فشار نمایندگان پارلمان، جک گای لافونتن، نخست‌وزیر مجبور به کناره‌گیری شد.

رییس‌جمهور جوونل موزز، که معترضین هم‌چنان خواهان استعفای او هستند، مجبور شد لغو یارانه سوخت را، که خواست صندوق بین‌المللی پول بود، کنار بگذارد.

رییس‌جمهور جوونل موزز، که معترضین هم‌چنان خواهان استعفای او هستند، مجبور شد لغو یارانه سوخت را، که خواست صندوق بین‌المللی پول بود، کنار بگذارد. از آن‌زمان به بعد، شرایط به علت کاهش شدید ارزش پول ملی- گورد- در برابر دلار، و متعاقب آن تورم سرسام‌آور، و بحران شديد از کمبود بنزین وخیم‌تر شده است.

احتمال اختلاس در پتروکاریب

در پايیز ۲۰۱۸، تظاهراتی بر پا شد که خواست آن شفاف‌سازی پیرامون اختلاس احتمالی در درون پتروکاریب بود

در پايیز ۲۰۱۸، تظاهراتی بر پا شد که خواست آن شفاف‌سازی پیرامون اختلاس احتمالی در درون پتروکاریب بود؛ پتروکاریب اتحادی است که ونزوئلا از طريق آن نفت را به قیمت ترجیحی در اختیار چند کشور منطقه قرار می‌دهد. یک بررسی پیرامون دوره ۲۰۱۸-۲۰۰۸ مسؤولیت چند وزیر پیشین، و شرکت تحت سرپرستی جوونل موزز را پیش از آن‌که او دو سال پیش به ریاست جمهوری انتخاب شود، برجسته نمود. روز چهارشنه یک روز دیگر از تظاهرات خشمگينانه بود. درگيری‌ها بین پلیس و تظاهرکنندگان موجب کشته شدن یک نفر و زخمی شدن يک نفر دیگر با گلوله در پایتخت شد. «آلترپرس» گزارش می‌دهد که «طبق ارزیابی‌های مقدماتی سازمان‌های حقوق بشر از آغاز بسیج‌های ضددولتی در پنج‌شنبه ۷ فوریه، حداقل ۱۰ نفر کشته شده اند.» اپوزیسیون تعداد کشته‌شدگان را ۵۰ نفر اعلام کرده است.

سازمان‌های سیاسی، سندیکایی و توده‌ای، از جمله «ائتلاف سوسیال دمکرات‌های هائیتی» و «سازمان خلق رزمنده» خواهان استعفای رییس‌جمهور شده اند. آن‌ها خواهان تشکیل یک «دولت موقت گسست» برای پایان نهادن بر پارتی‌بازی و فساد می‌باشند.

سازمان‌های سیاسی، سندیکایی و توده‌ای، از جمله «ائتلاف سوسیال دمکرات‌های هائیتی» و «سازمان خلق رزمنده» خواهان استعفای رییس‌جمهور شده اند. آن‌ها خواهان تشکیل یک «دولت موقت گسست» برای پایان نهادن بر پارتی‌بازی و فساد می‌باشند. آن‌ها می‌گویند: «شرایط امروز یک گسست کامل از شکل کنونی حکمرانی را می‌طلبد. اسقف‌های کاتولیک واکنش نشان دادند: «لحظه بسیار جدی است، فقر رو به افزایش است، صلاح عمومی در خظر است. کشور در لبه پرتگاه قرار دارد! این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد. در سمت مقامات، سکوت کر کننده حکم‌فرماست.

https://www.humanite.fr/haiti-vague-de-protestations-contre-la-mal-vie-667941

ارسال دارو و تجهیزات پزشکی از روسیه به ونزوئلا

یک منبع دیپلماتیک در وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که روسیه دارو و تجهیزات پزشکی به ونزوئلا ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، یک منبع دیپلماتیک در وزارت امور خارجه روسیه از ارسال دارو و تجهیزات پزشکی از روسیه به ونزوئلا خبر داد.

این منبع گفت: داروها و تجهیزات پزشکی و طبی ما هم اکنون در فرودگاه کاراکاس است.

علاوه بر این سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت: مسکو و کاراکاس به دنبال برگزاری یک سری جلسات در سطوح مختلف در مورد وضعیت ونزوئلا هستند.

وی افزود: در آینده ای نزدیک، مجموعه ای کامل از جلسات در سطوح مختلف برای بررسی ابعاد مختلف وضعیت فعلی ونزوئلا، برنامه ریزی شده است. اکنون لحظه هشدار دهنده ای است و نیاز به این نوع تعامل و گفتگو نزدیک بیش از همیشه است.

گفتنی است که پیش از این، نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، اعلام کرد که روسیه ۳۰۰ تن کمک های بشردوستانه به ونزوئلا تحویل خواهد داد.

هشدار روسیه درباره اقدام تحریک‌آمیز جدید «کلاه سفیدها» در سوریه

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: در وزارت امور خارجه روسیه بعید نمی‌دانند که کلاه سفیدها در سوریه به تلاش خود برای فراهم سازی اقدامات تحریک آمیز با استفاده از سلاح‌های شیمیایی برای حضور نظامی آمریکا در این کشور ادامه دهند. این اقدامات می‌تواند به آنها در بی‌اعتبار کردن دولت بشار اسد نیز کمک کند.

بر اساس گفته منبع خبری این روزنامه، واشنگتن ممکن است از اقدامات تحریک آمیز جدید کلاه سفیدها برای این منظور استفاده کند تا روند خروج نظامیان خود از سوریه را به تعویق انداخته و امکان اقدام نظامی مجدد علیه دولت سوریه را به وجود آورد.

این دیپلمات روس تاکید کرد، هدف سازماندهی چنین اقدامات تحریک‌آمیزی کاملا مشخص است و آن دخالت ادامه دخالت خارجی در مناقشه سوریه است، این در حالیست که دمشق سال‌ها قبل تمامی ذخایر تسلیحات نظامی خود را تحت نظارت بین‌المللی از بین برده است.

در وزارت خارجه روسیه همچنین یادآور شده‌اند که این کشور خواستار ایجاد مکانیسم بین‌المللی جدیدی تحت نظارت شورای امنیت سازمان ملل شده است تا تحقیقات واقع بینانه‌ای درباره موارد استفاده از سلاح‌های شیمیایی در منطقه، بخصوص در خاک سوریه انجام دهد. البته برخی کشورهای غربی سعی دارند در این مسئله مانع تراشی کنند.

هدف حمله شیمیایی جدید شکست تلاش‌های صلح آمیز در چارچوب گروه آستانه است

«عمر الاسد» نایب رئیس کمیته امور بین الملل پارلمان سوریه نیز به این روزنامه گفته است: «کلاه سفیدها به همراه گروه‌های تروریستی مستقر در استان ادلب می خواهند تا با انجام یک حمله شیمیایی مانع از بازگشت کنترل نیروهای دولتی سوریه بر این منطقه کاهش تنش شوند.»

به گفته وی، غرب هم از چنین حمله شیمیایی برای شکست تلاش‌های کشورهای ضامن صلح در سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه (یعنی روسیه، ایران و ترکیه) در جهت بازگشت کنترل تمامی خاک سوریه به دست دمشق استفاده خواهد کرد. الاسد یادآور شد که در حال حاضر در استان ادلب کریدور انسانی به وجود آمده تا مردم ساکن منطقه بتوانند از آنجا خارج شوند، ولی تروریست‌ها مانع از این کار می‌شوند.

«ولادیمیر فیتین» کارشناس موسسه تحقیقات راهبردی روسیه نیز معتقد است، امکان انجام حمله شیمیایی جدیدی در منطقه کاهش تنش ادلب، روند حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه را دشوار خواهد کرد. به گفته وی، چنین حمله‌ای می تواند حتی در روابط روسیه و ترکیه تأثیر منفی بگذارد و روند انتقال نیروهای گرو‌ه‌های مسلح مخالف میانه‌رو را دچار مشکل سازد. این اقدام تحریک آمیز می‌تواند از سوی کشورهای غربی برای بی‌اعتبار کردن تلاش‌های صلح آمیز کشورهای گروه آستانه مورد استفاده قرار بگیرد.

وزیر دفاع ونزوئلا سخنرانی ترامپ را در میامی گستاخانه و سلطه طلبانه توصیف کرد

به نقل از شین هوا، ولادیمیر پادرینو لوپز وزیر دفاع ونزوئلا اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را بر ضد ونزوئلا » گستاخانه و سلطه طلبانه» توصیف کرد.

وزیر دفاع ونزوئلا روز سه شنبه در بیانیه ای که به نام رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ملی ونزوئلا منتشر شد، تاکید کرد:» دونالد ترامپ ویژگی برجسته بولیواری ( انقلابی)، ضدامپریالیستی و حرفه ای دولت ونزوئلا را به هیچ وجه درک نمی کند.»

رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در سخنرانی خود در جمع شماری از اتباع ونزوئلا در شهر میامی ایالت فلوریدا تاکید کرد نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا یک دولت سوسیالیست مستبد را هدایت می کند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین از مسئولان ونزوئلایی طرفدار مادورو خواست با ورود کمکهای بشردوستانه آمریکا به کشورشان موافقت کنند. ترامپ همچنین از نیروهای مسلح ونزوئلا خواست پیشنهاد عفو عمومی را که رهبر مخالفان ونزوئلا مطرح کرده است قبول کنند در غیر این صورت همه چیز را خواهند باخت.

وزیر دفاع ونزوئلا در بیانیه خود تاکید کرد نیروهای مسلح ونزوئلا هرگز در برابر دستور یک دولت یا یک قدرت خارجی تمکین نخواهند کرد.

پادرینو تصریح کرد:» ترامپ یک جنگ ترکیبی بر ضد ونزوئلا به راه انداخته و با اعمال تحریمهای اقتصادی و مالی بر ضد ونزوئلا اقتصاد کشور ما را خفه کرده است تا بلکه به این ترتیب هرج و مرج و آشوب در کشور ایجاد کند و اداره امور را از دست دولت خارج نماید. »

در بیانیه وزیر دفاع ونزوئلا آمده است:» فشار، باج‌خواهی، دروغ پراکنی، تحریم و پیشنهاد عفو هرگز نیروهای مسلح ونزوئلا را به نقض قانون اساسی و پشت کردن به دولت نیکلاس مادورو که به طور دموکراتیک انتخاب شده است، سوق نخواهند داد.»

پادرینو خاطر نشان کرد:» ارتش ونزوئلا به خوبی بر این نکته واقف است که هدف اصلی آمریکا دست انداختن بر منافع عظیم نفت و معادن وسیع طلای کشور است. کشور ما آرام است و نهادهای دولتی و قانونی به فعالیت خود ادامه می دهند. مردم کار می کنند و دولت امور را اداره می کند.»

ارتش ونزوئلا به حالت آماده باش درآمد

ونزوئلا برای جلوگیری از نفوذ عوامل آمریکایی به خاک این کشور، ارتش خود را در مرزها به حال آماده باش درآورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش ونزوئلا در مرزهای این کشور به حال آماده باش درآمده است.

دلیل این اقدام آن است که دولت کاراکاس معتقد است آمریکا قصد دارد در پوشش محموله های کمک های انسان دوستانه، در ونزوئلا نفوذ کرده و اهداف خود را در این کشور آمریکای لاتین به اجرا برساند.

در این میان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا از دریافت ۳۰۰ تُن کمک‌های بشردوستانه روسیه خبر داده است.

وی در این باره گفت: ما هر روز کمک‌های بشردوستانه دریافت می‌کنیم. روز چهارشنبه نیز ۳۰۰ تن کمک بشردوستانه روسیه در چارچوب قانونی و از طریق فرودگاه بین‌المللی کاراکاس به دستمان خواهد رسید.

همزمان آمریکا نیز در راستای مداخله در امور داخلی ونزوئلا در تلاش برای کمک‌رسانی به مخالفین دولت کاراکاس است.

حدود یک ماه پیش، خوان گوایدو رئیس کنگره ملی ونزوئلا، با برخورداری از حمایت آمریکا مشروعیت مادورو را زیر سوال برده و عنوان ریاست‌جمهوری را از وی غصب کرد.

ونزوئلا: روسای جمهور کلمبیا و شیلی که در خدمت یانکی ها هستند و تحریک به خشونت می کنند.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا از اقدام تحریک آمیز روسای جمهور شیلی و کلمبیا به شدت انتقاد کرد.

نیکلاس مادورو در تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد: « روسای جمهور کلمبیا و شیلی که در خدمت یانکی ها هستند و تحریک به خشونت می کنند، مردم را به هجوم به مرز ونزوئلا در شنبه آینده دعوت می کنند.»

وی افزود: « سال ها خواهد گذشت و ما آنها را فراموش خواهیم کرد و فقط آن را به عنوان یک داستان بد که در زمان بدی اتفاق افتاد، قضاوت خواهیم کرد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کاراکاس، سباستین پینه را و ایوان دوک، روسای جمهور شیلی و کلمبیا که از منتقدان مادورو هستند و دولت هایشان از نخستین دولت هایی بودند که خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناختند، اعلام کردند که قصد دارند روز جمعه در حمایت از عملیات مخالفان دولت ونزوئلا برای تحویل کمک های به اصطلاح بشردوستانه، به شهر کوکوتای کلمبیا در مرز ونزوئلا بروند.

با درخواست گوآیدو که برخي کشورها وی را به رسمیت شناخته اند، حدود 700 هزار نفر برای تحویل دهها تن کمک به اصطلاح بشردوستانه در مرز این کشور جلب شده اند.

دولت ونزوئلا با هدف جلوگیری از ورود محموله کمک های آمریکا به خاک ونزوئلا برخی از مرزهای دریایی و هوایی را بست

دولت ونزوئلا با هدف جلوگیری از ورود محموله کمک های آمریکا به خاک ونزوئلا دستور داد مرز دریایی و هوایی این کشور با سه جزیره مستقر در دریای کارائیت بسته شود.

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، یکی از فرماندهان ارتش ونزوئلا بسته شدن مرزهای دریایی و هوایی این کشور را با جزائر موسوم به کراسائو، اروبا و بونائیر در دریای کارائیب بسته شده است.

برخی منابع گفته اند آمریکا قصد دارد کمک های خود برای ونزوئلا را ابتدا به جزیره کراسائو منتقل و از آن جا به داخل ونزوئلا منتقل کند اما دولت ونزوئلا از دریافت این کمک ها خودداری و اعلام کرده است این اقدام آمریکا در واقع منحرف کردن افکار عمومی برای اشغال خاک ونزوئلا است.

از سوی دیگر ارتش ونزوئلا بار دیگر بر وفاداری خود به نیکلاس مادورو رئیس جمهور این کشور تاکید و اعلام کرد بدون پیش شرط از نیکلاس مادورو حمایت می کند.

وزیر دفاع ونزوئلا هم در واکنش به تهدید اخیر دونالد ترامپ ضد نیروهای ارتش ونزوئلا گفت: نیروهای ارتش این کشور هرگز از هیچ دولت خارجی دستور نخواهند گرفت و نیروهای ارتش هم ونزوئلا در مناطق مرزی با هدف جلوگیری از هر نوع خشونتی در آماده باش هستند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: