پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

خبرهاى كارگرى

خبرهاى كارگرى

پشت صحنه گرانی گوشت از زبان مدیر اسبق اتحادیه دامداران

سعید سلطانی گفت :

-افزایش قیمت گوشت طبیعی است ولی نه تا ۱۲۰ هزار تومان

-سود ۵۰هزار تومانی در هر کیلو به جیب دلال و واسطه می رود نه دامدار

-نظارتی بر عرضه واردات گوشت با ارز دولتی در بازار وجود ندارد

-علت افزایش قیمت گوشت؛ افزایش 100درصدی قیمت خوراک دام است

-70 درصد قیمت تمام شده گوشت مربوط به خوراک دام است

-70 هزار تومان» قیمت تمام شده هر کیلو گوشت است

-10 درصد نیاز گوشت کشور از خارج تامین می‌شود

-اگر واردات اخیر گوشت، مشکل را حل نکرده یعنی یک جای کار می‌لنگد

بالا گرفتن موج اعتصاب در راه‌آهن های ایران

۲۷بهمن ۹۷

پس از یک دوره فترت در اعتصاب‌ نواحی راه‌آهن کشور، مجدداً خبر اعتصاب‌ در میان کارگران و پرسنل راه‌آهن فضای کارگری کشور را در خود گرفت.

کارگران اعتصابی راه‌آهن اساساً در قسمت خط و ابنیه فنی راه‌آهن مشغول به ‌کار هستند، قسمتی که اساساً کارش با پیمانکاران است و کارگران با پیمانکار طرف هستند و به همین علت دستمزدشان تضمین شده نیست و گاه تا ۲۰ماه حقوق خود را از پیمانکار طلب دارند!

این کارگران که عموماً فاقد استخدام رسمی بوده و با قراردادهای ظالمانه موقت و روزمزد و پیمانی و گاه با قرارداد‌های موسوم به «قرارداد سفیدامضا»! به کار گرفته می‌شوند هیچ تضمین حقوقی یا پشتوانه قانونی برای احقاق پایه‌ای‌ترین حقوق خود که همان دستمزدشان است، ندارند.

کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن به همین علت به تنهایی قادر به ایجاد حرکتی که ضامن تحقق اهدافشان باشد، نیستند مگر این‌که در اتحاد با دیگر گروه‌های کارگری راه‌آهن و با تشکیل کانون‌های صنفی بزرگتر، منافع صنفی خود را با منافع دیگر همکارانشان گره بزنند تا وزن خود را در برابر کارفرما و دولت بالا ببرند.

🔺نگاهی به مشکلات کارگران راه‌آهن

روز پنجشنبه ۲۵بهمن ۹۷ نزدیک به ۶۰۰کارگر راه‌آهن در مرند، جلفا و عجب‌شیر در اعتراض به دریافت نکردن حقوق خود دست به اعتصاب زدند.

یکی دیگر از مشکلات این کارگران، مشکل بیمه، تعویق سنوات و سایر ملحقات مزد نیز می‌باشد که به مشکل عدم دریافت حقوق ماهیانه اضافه می‌گردد.

🔺قراردادهای کار ۱۵روزه!

یکی دیگر از مشکلات پرسنل راه‌آهن، بلبشو در قراردادهای کار است که اینک به ظالمانه‌ترین شکل درآمده‌اند.

اکنون کارگران و دیگر پرسنل راه‌آهن با قراردادهایی روبه‌رو هستند که مدتها به ۱۵روز تقلیل یافته است!‌ امری که در هیچ نقطه دنیا سابقه نداشته و اکنون نیز وجود ندارد! به این ترتیب مدت قراردادهای موقت کار پیوسته کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود و در شرایطی که برخی کارگران بدون قرارداد کار می‌کنند و مهمانداران قطار در برخی مناطق قراردادهای ۱۵روزه دارند، صحبت از امنیت شغلی هم بی‌معناست.

🔺 حذف واگنهای فرسوده و حذف ردیف‌های شغلی موجود!

یکی دیگر از مشکلات پرسنل راه‌آهن اعم از کارگر تا کارمند، حذف حدود ۴۰۰واگن فرسوده از ناوگان حمل و نقل، که جایگزینی نخواهند داشت. این واقعه در تداوم خود بیکاری قریب به ۳هزار مهماندار، کارگر برق‌کار و تعمیرکار را در پی دارد.

در حالی‌که از سوی دیگر کارخانه واگن‌سازی اراک به آرامی به سوی تعطیل شدن پیش‌می‌رود و پرسنل آن گروه‌گروه منتظر ورود به صف بیکاران نشسته‌اند، ضمن این‌که مشکل ایاب و ذهاب مردم نیز حل ناشده باقی‌مانده است اما رژیم سرمایه‌های همین کارگران و ملت را هزینه جنگ در کشورهای دیگر یا ساخت‌وساز برای مزدورانش در حزب‌الله لبنان می‌کند!

🔺 متلاشی شدن زندگی کارگران راه‌آهن

اکنون بسیاری از کارگران و کارکنان راه‌آهن که این روزها در تأمین هزینه‌های اولیه زندگی نیز مانده‌اند، در مواردی به قرض از دوستان و آشنایان و فروش اسباب و اثاثیه زندگی‌شان روی آورده‌اند.

آنها می‌گویند گویا برای مسئولان امری عادی است که حقوق ما با چند ماه تأخیر پرداخت شود. کوه مشکلات ویرانگر بر سر ما و خانواده‌هایمان آوار شده و هیچکس پاسخگو نیست، آنها فقط وعده می‌دهند، اما شکم کارگران با وعده سیر نمی‌شود. ما ساکت نمی‌نشینیم.

🔺 نگاهی به اعتصاب کارگران راه‌آهن آذربایجان

اعتصاب کارگران و کارکنان خط فنی راه‌آهن تبریز و عجب‌شیر که از ۲۳بهمن‌ماه شروع شده هم‌چنان ادامه دارد. این کارگران حقوق آذرماه، سنوات و عیدی خود را قبل از نوروز از شرکت گسترش راه‌آهن دریافت نکرده و نسبت به عدم پرداخت اضافه‌کاری و حق مأموریت معترض‌اند.

کارگران و کارکنان خط فنی راه‌آهن تبریزـعجب‌شیر، بنری در تجمع خود در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: کارگر شرم دارد از گرسنگی اهل و عیال، از بدهی به دیگران و بانکها و مغازه‌های محله. مسئول محترم پاسخگو باش راه‌آهن؟؟؟ تراورس؟؟؟ آهن راه‌گستر؟؟؟

🔺اعتصاب در راه‌آهن جنوب

همچنین روز دوشنبه ۱۵بهمن ۹۷ کارکنان و کارگران نگهداری راه‌آهن زاگرس در اندیمشک نیز در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ماه حقوق معوقه خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

همین کارگران پیش از این در روز سه‌شنبه ۲مردادماه ۹۷ در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ماه حقوق خود اعتصاب کرده و در مقابل اداره کل راه‌آهن در اندیمشک تجمع کرده بودند. https://t.me/IranKargar96/47686

بیانیه شورای بازنشستگان ایران !

نمایندگان مجلس از هفته آینده وارد بررسی کلیات و جزئیات لایحه بودجه سال ۹۸ خواهند شد.

در دستور هفتگی مجلس از روز شنبه ۲۷ بهمن تا پنجشنبه ۲ اسفند «بررسی لایحه بودجه سال 98 کل کشور» و همچنین « رسیدگی به لایحه اصلاح و دائمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری» قرار دارد.

این واقعه ای است که اواخر هرسال تکرار میشود، فصل تنظیم و تصویب بودجه ای ست که مزدبگیران ، در تهیه، تنظیم و تصویب آن ، نقشی ندارند.

بعد ازگذشت چهار دهه و تنظیم حدود 40 بودجه سالیانه، آنچنان فقر و فلاکتی برای جامعه تنظیم شده که نه تنها قدمی در جهت حل مشکلات ما برداشته نشده؛ بلکه با ادامه رویکرد خصوصی سازی و دامن زدن به فقر و تبعیض و گرانی و تورم؛ فشار بر اکثریت مردم و به ویژه بازنشستگان و مزد بگیران بحرانی شده است. در نتیجه درهر تجمعی مطالبه گران فریاد میزنند» اینهمه بیعدالتی،هرگز ندیده ملتی».

محورتنظیم این بودجه، محاسبه معیشت وسلامت ما، امنیت اقتصادی و بهبود شرایط زندگی مان نیست ، بلکه ثروت ناشی از دسترنج مزدبگیران ومنابع عمومی ، به ردیف بودجه هائی اختصاص میبابد که رتق و فتق امورات و ملزومات سرمایه و سودآوری و بقای قدرت سیاسی را سروسامان دهد. این بودجه بندی براساس سیاست های اقتصادی بازار آزاد و بر بستری از رانت و اختلاس ، عموم مردم مخصوصا» بازنشستگان را به فلاکت اقتصادی ، و درمانی کشانده است.

برای سال آینده به بهانه تحریم ، قرار است آنچنان محدودیت و ریاضتی بر ما تحمیل شود که عواقب ویرانگر آن تشویش و اضطراب را به زندگی تک تک ما کشانده ست.

ما بازنشستگان برای جلوگیری از تعرض بیشتر به سطح زندگی و برای بهبود وضعیت معیشت و درمان خود با حضور متحدانه ، نیازهای بودجه زندگی مان را درکف خیابان فریاد خواهیم زد و برای تحقق آن میکوشیم.

🔴 بیانیه مشترک سندیکاها و تشکل‌های مستقل کارگری و بازنشستگان، در مورد تعیین دستمزد سال ۱۳۹۸

ضرورت حیاتی مبارزۀ متحدانه برای مزدی معادل سطح متوسط هزینۀ خانوار در سال ۱٣٩۸

گرانی روز افزون و فلج کننده، بیکاری گسترده و درآمدی ناچیز که برای زندگی حداقلی هم کافی نیست اکثریت عظیم جامعه را به زیر خط فقر سوق داده است. افزون بر این، کارفرمایان خصوصی و دولتی بی پروا از پرداخت مزد کارگران سرپیچی می‌کنند و صدها هزار کارگر ماه‌هاست که همان مزدهای ناچیزشان را نیز دریافت نکرده‌اند.

تجربۀ کارگران از زمان تشکیل به اصطلاح «شورای عالی کار» تاکنون نشان داده است که این شورا و کمیتۀ مزد ِ وابسته به آن وظیفۀ خود را تأمین رضایت کارفرمایان و دولت سرمایه‌داری حامی آنها می‌دانند و در نتیجه تصمیم و اراده دولت و کارفرماها به کارگران تحمیل می‌شود. اینان هیچ گرهی از مشکلات طبقۀ کارگر نمی‌گشایند و هیچ نانی به سفرۀ کارگران نمی‌آورند. مزد اکثریت قریب به اتفاق کارگران به مراتب از خط فقر پائین‌تر است. افزایش حداقل مزد کارگران به بالاتر از خط فقر و به مزدی درخور یک زندگی عادی و متوسط، فقط و فقط با همت و مبارزۀ خستگی ناپذیر خود کارگران و سندیکاها و تشکل‌های مستقل کارگری میسر می‌شود. به همین دلیل از نظر ما مرجعی که صلاحیت تعیین مزد برای کارگران را دارد خود کارگران و نمایندگان منتخب آنان است. حداقل چیزی که می‌توان گفت این است که نمایندگان مستقل کارگران که یک طرف اصلی موضوع مزد هستند باید بتوانند خواست کارگران را بیان کنند و ارادۀ آنان را در مقابل کارفرمایان و در سطح جامعه اعلام نمایند و برای اجرای آن تلاش ورزند. اما همه می‌دانند که در ایران سندیکاها و تشکل‌های مستقل کارگری از بحث و مذاکرۀ مزد منع می‌شوند، همان گونه که از دیگر موضوعات و فعالیت های کارگری منع شده‌اند.

سرمایه‌داران برای پایین نگه داشتن دستمزد همه چیز را زیر پا می‌نهند و از همۀ اهرم‌های قدرت برای حفظ منافع خود استفاده می‌کنند. کارگران در قدرت جائی ندارند و از این رو تنها راه کارگران اتحاد و همبستگی با هم طبقه‌ای‌های خود و مبارزۀ متحدانه برای دست‌یابی به حقوق و منافع مشترکشان است.

از نظر ما در زمینۀ حداقل دستمزد و سطح مزدها به طور کلی باید خواستار سطح مزدی باشیم که دست کم رفاهی در سطح متوسط کشور برای کارگران تأمین کند؛ یعنی طبیعی و به حق است که کارگران دست کم مزدی معادل میانگین هزینۀ خانوارِی معمولی (مثلا ۴نفره) با سطح متوسط زندگی برای سال ۱٣٩۸طلب کنند. افزایش مزد، برخلاف ادعای کارفرمایان و مقامات دولتی و برخلاف ادعای اقتصاددانان مدافع سرمایه داری، هیچ نقشی در تورم ندارد. تورم در ایران دلایل اقتصادی و سیاسی خاص خود را دارد که هر کسی با اندکی واقع‌بینی و دلسوزی برای منافع کارگران، از آن آگاه است.

شورای عالی کار در اقدامی فریبنده به تبعیت از نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، زمزمۀ افزایش ٢۰ درصدی مزدهای اسمی را برای سال ۱٣٩۸ به راه انداخته است که با این افزایش، حداقل مزد در این سال به حدود یک میلیون و ۳۴۰هزار تومان خواهد رسید. اما این سطح مزد هیچ مرهمی بر زخم خانوار کارگری ایران نخواهد گذاشت. طی چهل سال گذشته همواره مزد کارگران حدود یک پنجم مبلغ لازم برای تأمین هزینۀ متوسط زندگی یک خانوار معمولی شهری بوده است. با افزایش حداقل مزد به میزان ٢۰ درصد در همچنان بر همان پاشنه خواهد چرخید و فقر همچنان زندگی کارگران و زحمتکشان را به کام مرگ و تباهی خواهد کشاند.

در اواخر سال ۱٣٩٦ تعدادی از تشکل‌های مستقل کارگری با توجه به هزینۀ متوسط خانوار در سطح کشور و سطح تورم موجود و نرخ تورم مورد انتظار برای سال ۱٣٩٧، مبلغ حداقل مزد را پنج میلیون تومان اعلام کردند. واقعیت نشان داد که در تعیین این مبلغ هیچ گونه اغراقی صورت نگرفته بود. حتی آمارهای رسمی مؤید درستی این واقعیت‌اند: بر اساس آمار بانک مرکزی در زمینۀ بررسی بودجۀ خانوار شهری برای سال ۱۳٩٦، هزینۀ متوسط یک خانوار شهری در سال ۱۳٩٦ حدود ٤۲ میلیون تومان در سال و یا ماهانه ۳/۵ میلیون تومان (سه و نیم میلیون تومان) برآورد شده است. این هزینه برای خانواری است که تعداد متوسط اعضای آن برابر با ۳/۲۸ نفر (سه و بیست و هشت صدم) باشد. پس هزینۀ متوسط یک خانوار ٤ نفره در سال ۱۳٩٦ تقریبا معادل ۴/۲۷ میلیون تومان (چهار میلیون و دویست و هفتادهزار تومان) در ماه بوده است. صندوق بین المللی پول نرخ تورم در ایران را برای سال ٩٧ حدود ۳٠ درصد و برای سال آینده حدود ۳٤ درصد برآورد کرده است (که البته تخمینی حداقلی است). برای محاسبۀ هزینۀ متوسط یک خانوار ٤ نفره در سال ۱۳٩٧ باید ۳٠% به چهار میلیون و دویست و هفتاد هزار تومان هزینۀ سال ۱۳٩٦ افزود که در نتیجه هزینۀ متوسط یک خانوار چهار نفره در سال ۱۳٩٧ به رقمی در حدود ٥.٥ میلیون تومان در ماه می‌رسد.

صفحه دوم

لینک صفحه اول

🔴 بیانیه مشترک سندیکاها و تشکل‌های مستقل کارگری و بازنشستگان، در مورد تعیین دستمزد سال ۱۳۹۸

بر همین اساس با توجه به اینکه نرخ تورم در سال آینده طبق برآورد صندوق بین المللی پول به بیش از ۳٤ درصد می‌رسد، برای محاسبۀ میانگین هزینۀ زندگی یک خانوار ٤ نفره در سال ۱۳٩٨ باید ۳٤% به مبلغ ٥.٥ میلیون تومان در ماه افزود که بیش از ٧ میلیون تومان در ماه می‌شود. بنابراین خواست حداقل دستمزد به مبلغ ٧ میلیون تومان در ماه برای سال ۱۳٩٨ خواستی منطقی و بدور از هر گونه اغراق است.

ما از همۀ کارگران و فعالان کارگری و همۀ سازمان‌های مدافع حقوق کارگران می‌خواهیم تا از حداقل دستمزد به میزان ٧ میلیون تومان در ماه برای سال ۱٣٩۸ پشتیبانی کنند و با روشنگری و کار توضیحی برای مردم حقانیت این خواست را به پیش برند. طرح این خواست و مبارزه برای پیشبرد آن به روش‌های مختلف از نظر اقتصادی و معیشتی و مقابله با فقر سیاه تحمیل شده بر کارگران حائز اهمیت بسیار است. برای کارگران در مقابل شرایط خوارکنندۀ موجود، تلاشی مصممانه برای دست‌یابی به حقوق خود به لحاظ اجتماعی و انسانی نیز دارای ضرورت و اهمیت درجۀ اول است.

۱ اسفند ۱۳۹۷

▫️سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

▫️سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

▫️کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

◽️گروه اتحاد بازنشستگان

لینک کانال

t.me/vahedsyndica

تجمع کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه و کارگران نیشکر هفت تپه در روز های شنبه ۲۷ و یکشنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷

بر اساس خبر دریافتی جمعی از کارگران بازنشسته هفت تپه برای کسب مطالبات خوب امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه در مقابل دفتر مدیریت کارخانه دست به تجمع زدند.

در این تجمع تعداد ۱۰۰ نفر از بازنشستگان کارخانه نیشکر هقت‌تپه حضور داشتند که خواستار پرداخت سنوات سابقه کاری سال های ۹۵ و ۹۶ شده اند.

در ادامه گزارش ارسالی آمده است که دیروز ،روز شنبه ۲۷ بهمن ماه تعداد ۲۵۰ نفر از کارگران نیشکر هفت تپه برای پیگری قرارداد های خود در مقابل دفتر مدیریت دست به تجمع زدند.

قراربود که کارگران تحت پوشش پیمانکاری، تحت پوشش شرکت نیشکر هفت تپه قرار گیرند و قرارداد این کارگران به جای قرارداد با شرکت پیمانکاری مستقیما با خود شرکت هفت تپه منعقد گردد.

متاسفانه تا کنون مسئولین هیچ جوابی به خواست و مطالبات کارگران نداده اند.

همچنین یادآوری می کنیم که تا کنون برداشت محصول سال ۹۷ صورت نگرفته است و بر این اساس کارخانه تا کنون هیچ تولیدی نداشته است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۲۸ بهمن ۱۳۹۷

آدرس ایمیل سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه🔻

syndica.hafttape@gmail.com

🔻 صفحه #تلگرام #سندیکای کارگران.نیشکر هفت تپه ⬇️

@syndica_7tape

دادستان شوش به جای پاسخگویی به خانواده اسماعیل بخشی، دستور بازداشت مادر اسماعیل را داد!

در پی اعلام احتمال تمدید قرار اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه توسط دادستان شوش، امروز یکشنبه ۲۸بهمن، خانواده این کارگر زندانی در اعتراض به این تصمیم غیر عادلانه به دادسرای شوش مراجعه کردند. اما دادستان شوش به جای پاسخگویی به خانواده این کارگر زندانی دستور بازداشت مادر اسماعیل بخشی را داد. با هجوم ماموران به مادر اسماعیل و تلاش برای دستبند زدن به وی، مادر این کارگر زندانی دچار مشکل قلبی گردید و به مرکز درمانی منتقل شد و بنا به گفته بستگان نامبرده، هنوز مشکل وی برطرف نشده است. لازم به ذکر است در روزهای گذشته دادستانی شوش از پذیرفتن خانواده این کارگر زندانی خودداری کرده و منشی وی نیز برخوردهای توهین آمیز و غیر قانونی با خانواده اسماعیل داشته است.

اسماعیل بخشی علاوه بر اتهام های پیشین از اول بهمن ماه با شکایت وزیر اطلاعات از این نماینده کارگری به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، توهین به مقامات و فعالیت تبلیغی علیه نظام دستگیر شده و عملا مدتهاست که بدون بازجویی در سلول انفرادی بازداشت گاه امنیتی وزارت اطلاعات در اهواز برای نوشتن تکذیبیه در رابطه با شکنجه در دوران بازداشت تحت فشار قرار دارد.

گفتنی است که در سفر اخیر وزیر اطلاعات به شوش جلسه ای با حضور رئیس دادگستری و دادستان شهرستان شوش و وزیر اطلاعات در محل دادگستری این شهرستان در خصوص پرونده آقای بخشی تشکیل شده بود.

جرم اسماعیل بخشی دفاع از مطالبات به حق خود و همکاران کارگر بوده است. سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه برخورد توهین آمیز به مادر اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرطی این کارگر زندانی می باشد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه

۲۸ بهمن ۱۳۹۷

آدرس ایمیل سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه🔻

syndica.hafttape@gmail.com

🔻 صفحه #تلگرام #سندیکای کارگران.نیشکر هفت تپه ⬇️

@syndica_7tape

تجمع در مقابل دادگستری شوش ،در اعتراض به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی ، نماینده کارگران و عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه.

امروز دوشنبه ۲۹ بهمن ماه، خانواده کارگر زندانی اسماعیل بخشی، همراه با جمعی از کارگران در مقابل دادگستری شوش ،دست به تجمع زدند.

تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشت هایی مبنی بر آزادی اسماعیل بخشی ، به ادامه بازداشت و بی خبری از وضعیت اسماعیل بخشی دست به آعتراض زدند.

بر اساس گزار ش رسیده صادقی رئیس اداره اطلاعات شوش به مانند روز گذشته با مادر کارگر زندانی اسماعیل بخشی درگیر و این‌ مادر زحمتکش و رنج کشیده را مورد تهدید قرار داد.

خانواده اسماعیل بخشی و جمعی از کارگران که امروز در مقابل دادگستری شوش تجمع کرده بودند، خواستار آزادی فوری اسماعیل بخشی ، شده اند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ادامه بازداشت اسماعیل بخشی ، عضو سندیکای کارگران هفت تپه و‌نماینده کارگران‌ هفت تپه را شدیدا محکوم کرده و‌ خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این کارگر زندانی هستیم.

کارگر زندانی آزاد باید گردد!

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

آدرس ایمیل سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه🔻

syndica.hafttape@gmail.com

🔻 صفحه #تلگرام #سندیکای کارگران.نیشکر هفت تپه ⬇️

@syndica_7tape

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: