پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران و جهان

اخبار ايران و جهان

خانه‌سازی پاکستان و ترکیه در سوریه برای تروریست‌های القاعده

فعالان رسانه‌ای نزدیک به القاعده با انتشار تصاویری از مشارکت پاکستان در احداث پروژه‌های عمرانی در مناطق تحت سیطره این گروه در حاشیه شمالی استان ادلب نزدیک مرز سوریه و ترکیه خبر دادند.

دولت پاکستان اقدام به مشارکت در ساخت شهرکی بزرگ در حاشیه شمالی استان ادلب و نزدیک مرز سوریه و ترکیه کرده است. این شهرک با بیش از 1500 واحد مسکونی در شمال شرقی منطقه الدانا در حال ساخت است.

شهر الدانا در شمال استان ادلب سوریه واقع شده و از سال 2012 به اشغال مشترک گروه های وابسته به شبکه القاعده و معارضان وهابی سوریه درآمده است.

مشارکت پاکستان پروژه ساخت شهرک مسکونی در مناطق تحت اشغال القاعده در استان ادلب واقع در شمال سوریه در حالی است که این کشور با بحران بی سابقه مالی و تحت فشار بین المللی در رابطه با مساله حمایت از تروریسم مواجه است.

راشاتودی: نفوذ ایران در مراکز فرماندهی ارتش آمریکا 

+ فیلم

به گزارش راشاتودی امیرعلی حاجی زاده فرمانده هوا فضای سپاه تصاویری که سپاه از نفوذ به مراکز کنترل فرماندهی ارتش آمریکا به دست آورده است را منتشر کرد.

راشاتودی دقایقی پیش با انتشار خبر و فیلمی که به تازگی از سوی سپاه پاسداران ایران منتشر سده از نفوذ ایران در مراکز فرماندهی آمریکا و کمک‌های آن‌ها به داعش خبر داد.

امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران پیشتر از نفوذ ایران در مراکز فرماندهی آمریکا خبر داده بود و گفته بود در صورت اجازه مسئولان نظام این اسناد و تصاویر منتشر خواهد شد.

او با اشاره به نفوذ ایران به مراکز کنترل فرماندهی آمریکایی‌ها اعلام کرده بود در طول این چند سال در این مراکز حضور داشتیم و می دیدیم چه کرده اند؛ می دیدیم کجا را می بینند؛ کجا را می زنند؛ از کنار چه چیزهایی عبور می کنند و چگونه از داعش حمایت می کنند.

حالا سردار حاجی زاده فرمانده هوا فضای سپاه به وعده خود عمل و سند نفوذ ایران در مراکز فرماندهی آمریکا منتشر کرده است.

ایران در طول چند سال گذشته توانسته است کنترل ۷ تا ۸ هواپیمای بدون سرنشین ارتش آمریکا را بدست آورد و اطلاعات و فیلم های آنان را ذخیره‌سازی کند.

در ویدیوی منتشر شده عملیاتی را می توان مشاهده کرد که نشان میدهد پس از آنکه هواپیمای بدون سرنشین آمریکائی بدلیل نفوذ ایرانی ها دچار مشگل شد توسط آمریکا ئی ها فرود اجباری شده و سپس بمباران میشود تا اطلاعات آن بدست روسعا، ایرانی ها و یا سوری ها نیفتد.

پس از انتشار این فیلم راشیا تودی با پنتاگون تماس گرفته و خواستار نظر رسمی سازمان نظامی آمریکا در این مورد میشود پاسخ کوتاه و مختصر بود:

«ما از این فیلم مطلعیم، ولی اظهار نظری در این مورد نمی کنیم!»

منبع و فیلم خبر:

https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/84686-videomaterial-als-beweis-iran-hackte-kontrollierte-us-drohnen-uber-syrien/

مسکو: آمريکا در حال انتقال سلاح به داخل مرزهای ونزوئلاست

به نقل از تلویزیون الجزیره، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: آمریکا در حال انتقال نیروهای ویژه و خودروهای نظامی به طرف های مرزهای ونزوئلاست.

این وزارتخانه افزود: آمریکا زیر پوشش کمک های انسانی به دنبال ارسال سلاح به داخل ونزوئلا برای کمک به معارضان این کشور است.

ونزوئلا با کمک‌های اتحادیه اروپا مخالفتی ندارد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «نیکولاس مادورو»، رئیس جمهور ونزوئلا در سخنان تلویزیونی خود اعلام کرد: «دلسی رودریگز»، معاون او با گروه تماس اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کرده و در این دیدار نیز پیشنهاد کمک دو میلیارد یورویی اتحادیه اروپا را مورد پذیرش قرار داده است.

گفته شده این کمک‌ها قرار است در قالب کمک‌های انسان دوستانه با سیستم سازمان ملل به ونزوئلا اعزام شوند و در همین ارتباط نیز معاون اول مادورو، فهرست داروها و مواد غذایی مورد نیاز ونزوئلا را به گروه تماس ااتحادیه اروپا تحویل داده است.

پیش از این، روسیه نیز اقدام به ارسال کمک‌ها انسان دوستانه و دارویی به ونزوئلا کرده بود که با استقبال نیکلاس مادورو ریس جمهور ونزوئلا روبرو شد.

با این حال دولت ونزوئلا با بسته‌های کمکی آمریکا بدلیل خصومت ورزی این کشور و تلاش واشنگتن برای راه اندازی جنگ علیه ونزوئلا از طریق این کمک‌ها مخالف است.

ونزوئلا تمام کمک هائی را که تحویل دولت این کشور داده شود و توسط ماموران دولتی و ناظران بین‌المللی بی طرف کنترل دقیق شود را می‌پذیرد، آمریکا بارها به بهانه کمک رسانی اسلحه و مهمات و تجهیزات جاسوسی با قصد براندازی به مخالفان دولت ها رسانده است.

قاسم سلیمانی: به گروه تروریستی پاکستان که از عربستان پول گرفته‌ حمله می‌کنیم

یورو نیوز فارسی گزارش داد، ایران عربستان سعودی را به دست داشتن در حادثه تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان متهم کرد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ظهر پنج‌شنبه دوم اسفند در سخنرانی در بابل با یادآوری حادثه خونبار حمله اخیر در سیستان و بلوچستان گفت که جمهوری اسلامی انتقام خود را از «مزدوران» حادثه خونین در زاهدان خواهد گرفت.

سردار سلیمانی با اشاره به این که در داخل پاکستان «نفوذ پول سعودی» صورت گرفته و هدف آن «از هم پاشاندن پاکستان» است و مردم پاکستان باید آگاه باشند، تاکید کرد: «دولت و ارتش پاکستان نباید اجازه دهند که با چند میلیارد دلار دولت آدم‌کش سعودی که با شدت خباثت یک انسان را سوزانده، با پول خود بخواهد پاکستان را با همسایگان خود درگیر کند. پاکستان کشور دوست ماست و کسی نباید ایران را امتحان کند.»

فرمانده سپاه قدس خطاب به مردم پاکستان تصریح کرد: «ما تهدید نمی‌کنیم و از دوستی با شما صحبت می‌کنیم و می‌گوییم نباید سرزمین پاک پاکستان محل آزار و اذیت کشورهای منطقه نظیر ایران، هند و افغانستان شود و هر جریانی این نقشه را کشیده هدفش انشقاق پاکستان است.»

سلیمانی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی «انتقام» خود را از مزدورانی که دست به این حادثه خونین در زاهدان زده خواهد گرفت گفت: «حتما این گروه خبیث را در هر نقطه‌ای از کره خاکی بیابیم حمله خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم خون مردمان این ملت به سادگی توسط این گروه خبیث تروریستی ریخته شود. هشدار می‌دهم ایران را آزمایش نکنید و هر کسی ایران را آزموده پاسخ محکم آن را گرفته است.»

حمله انتحاری با خودرو به اتوبوس حامل کارکنان سپاه در جاده خاش به زاهدان در غروب روز ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ به کشته شدن دست کم ۲۷ تن انجامید. گروه جیش‌العدل مسئولیت این انفجار را پذیرفت. ایران عامل این حمله را فردی به نام «حافظ محمد علی» از پاکستان خوانده و تاکنون از پاکستان به دلیل میزبانی از گروه‌های تروریستی شدیدا انتقاد کرده است. اما این نخستین بار است که ایران با صراحت از نقش عربستان سعودی در انفجار زاهدان سخن می‌گوید.

اقدام ترامپ در ونزوئلا شکست مي خورد

به نقل از شین هوا؛ معاون رئیس جمهور ونزوئلا گفت: اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای اجرای کودتا در ونزوئلا با شکست روبرو شده است.

دلسی رودریگز در گفتگوی خبری در پاسخ به پرسشی در باره احتمال وقوع حوادثی دیگر در خلال فعالیت های اجتماعی و سیاسی 23 فوریه در مناطق مشترک مرزی با کلمبیا بر تضمین استقرار نظم داخلی و حفاظت مناسب از مرزهای کشور تاکید کرد.

مخالفان ونزوئلا پیشنهاد کردند با حمایت آمریکا ، اقلام مورد نیاز موسوم به کمک های بشردوستانه را که در منطقه مرزی کلمبیا انبار و ذخیره شده است، در 23 فوریه وارد کشور کنند.

رودریگز افزود، ونزوئلا نیز در حال برگزاری مراسم موسیقی حضور دهها نفر از هنرمندان بین المللی و ملی است که خواستار تقویت و توسعه صلح در کشور هستند.

وی گفت: اولین چیزی که به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می خواهم بگویم این است که اقدام او برای اجرای کودتا در ونزوئلا با شکست روبرو شده است و حتی رسانه های آمریکا نیز به وی چنین چیزی را می گویند.

وی با بیان اینکه برگزاری گفتگو تنها راه برون رفت از بحران است از دیدار بسیار مهم و طولانی خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا با مقامات اتحادیه اروپا و گروه تماس اوروگوئه خبر داد.

معاون رئیس جمهور ونزوئلا تصریح کرد، برخی در جهان می خواهند از طریق زور قدرت برتر دنیا شوند اما کاراکاس معتقد است قانون بین الملل تنها قانونی است که در این کشور به رسمیت شناخته شده است.

برزیل: تهدیدات نظامی آمریکا علیه ونزوئلا نسنجیده است

همیلتون موراو معاون رئیس جمهور برزیل به اوضاع ونزوئلا و تهدیدات نظامی واشنگتن علیه کاراکاس واکنش نشان داد.

وی افزود: تهدیدات آمریکا درباره دخالت نظامی در ونزوئلا ناپخته و نسنجیده و بی معنی است و منطقی نخواهد بود.

موراو تاکید کرد: آمریکایی ها در عالم حرف به سر می برند نه عمل.

معاون رئیس جمهور برزیل بیان کرد: موضوع ونزوئلا باید به دست خود ونزوئلایی ها حل شود.

دولت در دولت: گفت‌وگوهای محرمانه برخی اعضای دولت ترامپ با اروپایی‌ها برای حفظ برجام

یک رسانه وابسته به نومحافظه‌کاران آمریکایی ادعا کرده برخی از اعضای دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای اطمینان از پابرجاماندن برجام، وارد گفت‌وگوهایی محرمانه با کشورهای اروپایی شده‌اند.

پایگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن» که همانند نومحافظه‌کاران آمریکایی از فشار حداکثری علیه ایران حمایت می‌کند روز پنجشنبه به نقل از منابع آگاه مدعی شده برخی مقام‌های دولت ترامپ سیاست‌هایی دنبال می‌کنند که هدف آنها حفظ بخش‌های زیادی از توافق هسته‌ای ایران است.

وبگاه آمریکایی مدعی شده این مقام‌ها در راستای این سیاست قصد دارند از میزان فشارهایی که قرار است از طریق تحریم‌های مالی و نفتی علیه ایران اعمال شود بکاهند.

واشنگتن‌فری‌بیکن نوشته سیاست‌های این گروه که مواردی مانند حمایت از صدور معافیت برای مشتری‌های نفت ایران و اعطای دسترسی به بازارهای جهانی را شامل می‌شود باعث دو دستگی و شکل‌گیری تنش‌هایی در داخل دولت ترامپ شده است. گروهی دیگر از مقام‌های دولت، از رویکردی افراطی‌تر در قبال ایران حمایت می‌کنند.

رسانه آمریکایی می‌نویسد: «منابع آگاه به واشنگتن فری‌بیکن گفتند در ماه‌های گذشته روشن شده که برخی از عناصر دولت ترامپ علی‌رغم خواست او از طریق گفت‌وگوهای پشت‌پرده با اروپایی‌ها و سایر متحدان آمریکا به دنبال تضمین حفظ توافق هسته‌ای بوده‌اند.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد.

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.

دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای ۸ کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد.

تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی با آن مخالفت کرده‌اند.

واکنش کُردهای سوری به باقی ماندن ۲۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه

به گزارش العربیه، مسئولان کُردهای سوری که از طرح ابقای ۲۰۰ نیروی ایالات متحده پس از عملیات خروج نیروهای آمریکایی استقبال کرده، گفتند که این اقدام اروپا را هم تشویق می‌کند که نیروهای خود را نگه دارد.

به گزارش العربیه، مسئولان کُرد معتقدند این تصمیم واشنگتن باعث خواهد شد تا اروپایی‌ها هم اقدام مشابه انجام دهد و بخواهند نیروهای خود در خاک سوریه را نگه دارد.

کاخ سفید بامداد جمعه (به وقت تهران) اعلام کرد بعد از خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، «گروه کوچکی از نیروهای حافظ صلح» این کشور برای مدتی در سوریه باقی خواهند ماند.

«سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای مختصر گفت: «گروه کوچکی متشکل از ۲۰۰ نفر مدتی در سوریه خواهند ماند.»

بیانیه کاخ سفید بعد از آن صادر شد که منابع خبری از گفت‌وگوی تلفنی میان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه خبر دادند.

دونالد ترامپ روز ۲۸ آذرماه با اعلام اینکه مأموریت ادعایی نظامیان آمریکایی در شکست داعش به پایان رسیده از قصد خود برای خارک کردن آنها از خاک سوریه خبر داد.

موشک باران مواضع النصره در ادلب؛ کشته شدن شماری از نظامیان ترکیه

به نقل از شبکه تلویزیونی المنار، نیروهای ارتش سوریه مقرها و مراکز فرماندهی گروه تروریستی جبهه النصره در نواحی شرقی شهر سراقب در ریف جنوب شرقی استان ادلب را هدف حملات موشکی خود قرار دادند که این موشک ها با دقت به اهداف اصابت کرد.

در همین حال، سه نظامی ارتش ترکیه و سه عنصر گروه مسلح موسوم به ارتش آزاد سوریه در جریان انفجار یک دستگاه خودرو در منطقه الغندوره در جنوب غربی شهر جرابلس در ریف شمال شرقی حلب کشته شدند.

چین با ورود اجباری کمک های آمریکا به ونزوئلا مخالف است

به نقل از خبرگزاري فرانسه، چین روز جمعه اعلام کرد با ورود اجباری «کمک های به اصطلاح بشردوستانه» آمریکا به ونزوئلا مخالف است و خاطر نشان کرد چنین اقدامی ممکن است تنش در این کشور درگیر با بحران سیاسی را تشدید کند.

چین بزرگترین طرف اقتصادی آسیایی کاراکاس است که میلیارد ها یورو وام به ونزوئلا داده است. چین همچنان نیکلاس مادورو را تنها رئیس جمهور قانونی این کشور آمریکای جنوبی می داند.

از هفتم فوریه چند تن کمک بشر دوستانه آمریکا در یکی از شهرهای کلمبیا در مرز ونزوئلا و نیز در شهری در شمال برزیل ذخیره شده است. خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رئیس جمهور موقت این کشور اعلام کرده، وعده داد است این کمک ها روز شنبه وارد این کشور شود.

این در حالی است که نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا با این اقدام مخالف است زیرا آن را بهانه ای برای مداخله نظامی آمریکا می داند. سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه گفت: اگر کمک های بشر دوستانه ادعایی به زور به ونزوئلا ارسال شود، این موضوع می تواند به مناقشه در ونزوئلا منجر شود که عواقب وخیمی خواهد داشت. وی در کنفرانسی خبری افزود: چین با مداخله نظامی در ونزوئلا و نیز هرگونه اقدامی که به تشدید خشونت و آشوب منجر شود، مخالف است.

استقرار نیروهای ویژه و خودروهای نظامی آمریکا در مرز ونزوئلا

به نقل از دیلی میل، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نسبت به تحرکات نظامی آمریکا در ارتباط با ونزوئلا ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آمریکا در حال انتقال نیروهای ویژه و خودروهای نظامی به طرف های مرزهای ونزوئلاست و از سوی دیگر در نزدیکی مرزهای ونزوئلا اقدام به استقرار نیرو و تجهیزات نظامی کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، آمریکا در پوشش کمک های انسانی به دنبال ارسال سلاح به داخل ونزوئلا برای کمک به معارضان این کشور است.

هشدار وزرات خارجه روسیه در مورد اقدامات آمریکا در ونزوئلا پس از آن مطرح می‌شود که برخی خبرگزاری‌ها از وقوع درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی و پلیس ونزوئلا با برخی مخالفان ضددولتی و حامیان گوایدو در نزدیکی مرزهای شمالی این کشور خبر دادند.

با وجود مخالفت شدید دولت ونزوئلا، آمریکا اصرار به اعزام کاروانی از آن چه کمک‌های بشردوستانه عنوان شده به داخل مرزهای ونزوئلا دارد.

دولت مادورو، آمریکا را متهم می‌کند که به بهانه کمک‌های بشردوستانه در تلاش برای دخالت در ونزوئلا و به راه انداختن جنگ در این کشور است.

سفیر روسیه مواضع کشورش در مورد محور مقاومت، اسرائیل و درگیری ها در سوریه را تشریح کرد

الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه در لبنان اعلام کرد، رابطه مسکو با محور مقاومت به موضوع مقابله با تروریسم محدود می‌شود، وی در عین حال تأکید کرد هیچ تناقضی میان روسیه با محور مقاومت در موضوع مقابله با تروریسم وجود ندارد.

وی در گفت‌وگو با شبکه «الجزیره» اعلام کرد: تا آنجا که تلاش محور مقاومت به نزاع با اسرائیل مرتبط می‌شود و بنابراین ما در این محور نیستیم؛ بلکه نقش ما در این محور «میانجی‌گری» است و در چارچوب روند صلح کار می‌کنیم.

زاسپکین در ادامه گفت: مسکو از سوریه در تمامی زمینه‌ها حمایت می‌کرد تا اینکه به مشارکت نظامی مستقیم رسیدیم، طبعا این یک شراکت با متحدان در محور مقاومت است؛ برخی تلاش می‌کنند میان ما اختلاف ایجاد کنند اما این موضوع (اختلاف) اصلا وجود ندارد چون هر گروهی نقش و جایگاه جغرافیایی خود در سوریه را داراست. منطق روسیه، ارتباط با همه و ایجاد نقاط مشترک با همه به استثنای تروریست‌هاست، مسکو با وجود اختلاف‌نظر در دیدگاه‌ با ترکیه در ارتباط است، اما روابط با محور مقاومت، محکم است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا روسیه جلوی هدف قرار گرفتن متحدانش در محور مقاومت در سوریه توسط اسرائیل را نگرفته، گفت: یک رویارویی در چارچوب نزاع عربی-اسرائیلی وجود دارد و سوریه حق دفاع از خود در برابر هر متجاوزی را دارد. زمانی که از نظر نظامی وارد سوریه شدیم موضوع عدم برخورد و درگیری با گروه‌های دیگر مطرح شد؛ هدف ما فقط تروریست‌ها بود به همین دلیل کسی نباید تصور کند که ما وارد سوریه شده ایم تا بر اساس اصل روند صلح عربی-اسرائیلی، در جنگ با طرف‌های دیگر وارد شویم، بلکه در این زمینه نقش سیاسی ایفا می‌کنیم، ما بر تروریست‌ها متمرکز هستیم اما در خصوص اسرائیلی‌ها اگر چیزی وجود داشته باشد سوریه پدافند هوایی دارد و آنها مقاومت می‌کنند.

راه‌حل سیاسی در سوریه

زاسپکین درباره سوریه گفت: بازگرداندن حاکمیت سوریه، هدفی اساسی است و ما در این موضوع مشارکت داریم و با تمامی طرف‌ها در ارتباطیم. نابودی تروریسم، هدفی راهبردی در تمام سوریه است، روند تسویه سیاسی بر اساس کمیته قانون اساسی باید به جلو رانده شود، ما در خصوص لیست اسامی توافق کردیم و فرستاده سازمان ملل باید بر این اساس کار کند.

بازسازی سوریه و پرونده آوارگان

زاسپکین تعیین شروط سیاسی برای تسویه (مسأله سوریه) در مقابل بازسازی سوریه را مردود اعلام کرد و گفت، برخی می‌گویند برای بازسازی سوریه 200 میلیارد دلار نیاز است و باید این مبلغ از طرف غرب یا کشورهای حاشیه خلیج فارس با تعیین شروط سیاسی تأمین شود و آنها را راضی کرد؛ اما مسکو این اظهارات را مردود می‌‌داند و به قدر امکان در بازسازی مسکن مدارس در سوریه شرکت می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که می‌گویند مسکو برای خود چشم‌انداز‌هایی در بازسازی سوریه دارد؛ گفت، روسیه مرتبط کردن بازگشت آوارگان با تسویه سیاسی را مردود می‌داند.

سفیر روسیه درباره پرونده بازگشت آوارگان سوری هم گفت، مسکو امروز در زمینه ساخت راه‌ها و زیرساخت‌ها مانند بیمارستان در سوریه کار می‌کند و پس از پاکسازی مناطق سوریه از وجود تروریسم، این امکان فراهم شده که تعداد بیشتری از آوارگان به کشورشان بازگردند؛ زمان کار جامعه بین‌الملل در این زمینه فرا رسیده است.

واکنش مادورو به کمک‌های ارسالی روسیه و سازمان بهداشت قاره آمریکا

به نقل از اسپوتنیک، نیکولاس مادور، رئیس جمهور ونزوئلا از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بخاطر اعطای کمک‌های انسان دوستانه و دارویی قدردانی کرد.

مادورو همچنین کمک‎‌های اعطا شده از سوی سازمان بهداشت قاره آمریکا (PAHO) را بسیار حیاتی و لازم عنوان کرد و از این سازمان منطقه‌ای بدلیل ارسال این کمک‌ها تشکر کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا در این ارتباط همچنین اعلام کرد تا کنون نزدیک به ۷.۵ تن دارو و کمک‌های بهداشتی از سوی روسیه وارد ونزوئلا شده‌اند و باعث شده تا ونزوئلا وضعیت بحرانی نداشته باشد.

مادورو افزود: علاوه بر روسیه، دیگر کشورها از جمله چین، ترکیه، فلسطین، هند و کوبا از دیگر کشورهایی هستند که نیازهای پزشکی و دارویی ونزوئلا را تامین خواهند کرد.

پیش از این مقامات دولتی ونزوئلا اعلام کرده بودند این کشور نزدیک به ۳۰۰ تن مواد دارویی و پزشکی را از روسیه خریداری کرده و بخش دیگری نیز در قالب کمک‌ها اعطایی دولت مسکو در ونزوئلا توزیع خواهند شد.

سوئیس بخاطر حزب الله همکاری نظامی با لبنان را تعلیق کرد

به نقل از خبرگزاری آناتولی، «مونیکا اشمودز» سفیر سوئیس در بیروت اعلام کرد که کشورش همکاری های نظامی با لبنان را به حالت تعلیق درآورده است.

وی افزود: سوئیس پیشتر ۴۰ قطعه سلاح به لبنان ارسال کرده بود. کشور من بعد از مدتی به موجب توافقنامه امضا شده برای اطمینان از اینکه این سلاح فروخته و یا برای طرف ثالثی ارسال نشده باشد، خواستار بازبینی آنها شد اما هیات نظامی سوئیس تنها توانست به ۹ قطعه از این ۴۰ قطعه سلاح دست یابد.

این مقام سوئیسی خاطرنشان کرد که این موضوع به گارد لبنان که همواره به طور مثبت با سوئیس همکاری دارد، مربوط نمی شود. نگرانی دولت سوئیس افتادن این سلاح‌ها به دست مخالفین اسرائیل و در وحله اول حزب الله لبنان است

اشمودز گفت که سوئیس بارها سرنوشت این سلاح ها را جویا شده اما هیچ پاسخی دریافت نکرده است و از این رو تصمیم به تعلیق همکاری نظامی میان دو کشور گرفت.

سفیر سوئیس در عین حال طرف لبنانی را که این سلاح ها را خریداری کرده، مشخص نکرد و این در حالی است که رسانه های لبنان اعلام کرده اند که به احتمال زیاد خریدار، یک وزیر سابق بوده است.

الیاس بوصعب وزیر دفاع لبنان نیز در اظهاراتی که رسانه های محلی نقل کرده اند، گفته ارتش لبنان هیچ ارتباطی با موضوع سلاح های سوئیسی ندارد.

حمله موشکی ارتش سوریه به مواضع فرماندهی جبهه النصره در حومه ادلب

به نقل از روسیا الیوم، نیروهای ارتش سوریه موفق شدند در جریان جدیدترین عملیات ارتش این کشور علیه مواضع تروریستهای وابسته به جبهه النصره در مناطق شرقی شهر سراقب واقع در حومه ادلب تعدادی از این تروریستها را به هلاکت برسانند.

بر اساس این گزارش یگان های ارتش سوریه به پیشروی های خود در حومه ادلب علیه گروه های تروریستی که همواره غیر نظامیان را در روستاها و مناطق اطراف هدف قرار داده ادامه می دهند.

ارتش سوریه پیشتر کنترل کامل روستاهای معصران و تل طوقان در نزدیکی شهر سراقب را از دست تروریستها خارج کرده بود.

نماینده سوریه در سازمان ملل خواهان پایان استعمارگری در جهان شد

به نقل از اسپوتنیک، بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در نشستی در خصوص اعطای استقلال به کشورها و ملت های تحت استعمار، تاکید کرد: باید صفحه استعمارگری در جهان بسته شده و به تمام ملت ها حق تعیین سرنوشت داده شود.

وی در ادامه افزود: میان جامعه ملل که بعد از جنگ جهانی اول تشکیل شد و شکست خورد و هم چنین سازمان ملل تفاوت وجود دارد. جامعه ملل، جنگ و استعمارگری را مشروع جلوه داده و آن را قیمومیت نامید.

الجعفری تاکید کرد: جامعه ملل حق استعمارگری را برای کشورهای استعمار کننده علیه دیگر ملتها قائل شده و جنگ افروزی را مشروع جلوه داد. سازمان ملل مسئولیت مضاعفی در خصوص پایان دادن به دوره استعمارگری در جهان برعهده دارد.

مشاور اسد: آزادسازی ادلب حتمی است/ اردوغان موفق به ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه نمی‌شود

«بثینه شعبان» مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌جمهوری سوریه اعلام کرد که آماده‌سازی مقدمات برگزاری کنفرانسی در مسکو در پاییز آینده درباره خاورمیانه، با حضور «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه، انجام می‌شود.

شعبان، در گفت‌وگوی عصر دیروز با شبکه تلویزیون «المیادین»، اظهار داشت کنفرانس «والدای» درباره خارومیانه، که سه‌شنبه گذشته در مسکو برگزار شد، بر واقعیت‌ها در سوریه و موضوع تروریسم و تجاوزهای اسرائیل تمرکز داشت. وی خاطرنشان کرد گفت‌وگوها با همپیمان روسی همچنان ادامه دارد و بر نشست‌ها در حاشیه کنفرانس والدای محدود نیست.

مشاور ارشد «بشار اسد» افزود، توافق درباره ادلب چهارمین( توافق) است ولی در واقع این توافق از سوی ترکیه اجرایی نمی‌شود. طرف ترکی توافق درباره ادلب را مطابق با منافع خود اجرا می‌کند. او تأکید کرد که نمی‌توان تروریسم در ادلب را به حال خود رها کرد باید جلوی آن گرفته شود.

شعبان تصریح کرد، تصمیم دولت سوریه با هماهنگی همپیمان روسی بر این است که ادلب به آغوش وطن بازگردد، مساله آزادسازی ادلب قطعی است ولی موضوع زمان مطرح است.

وی یادآور شد، صحبت‌های روسیه درباره بازگشت به توافق «آدانا» رد آن چیزی است که آنکارا درباره منطقه امن خواستار است.

مشاور ارشد اسد افزود، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه تلاش می‌کند گروه «اخوان المسلمین» را وارد صحنه سیاسی سوریه کند ولی دمشق این را رد می‌کند. «اخوان المسلمین تحت حمایت ترکیه است» و «ما به احدی اجازه نمی‌دهیم هویت سوریه را دستخوش تغییرات کند».

بثینه شعبان افزود، اظهارات بشار اسد علیه اردوغان واقعی بود و اردوغان موفق نخواهد شد «منطقه امن» در شمال سوریه ایجاد کند، او با برگه‌های زیادی بازی می‌کند.

این دیپلمات ارشد سوریه در ادامه گفت جدیتی درباره آمادگی کشورهای عربی برای مقابله با ترکیه در سوریه وجود ندارد. اروپایی‌ها با بازگشت تروریست‌ها به کشورشان مخالف هستند؛ چرا که آنها از طبیعت تروریست‌ها آگاه شده‌اند. پروژه تامین مالی و تجهیز تسلیحاتی تروریست‌ها نمی‌تواند به دست گروهی کوچک انجام شود بلکه بسیاری از کشورها در این امر نقش‌آفرین هستند.

شعبان درباره بازگشت احتمالی سوریه به اتحادیه عرب، گفت: چیز جدیدی در این مورد وجود ندارد و اتحادیه عرب بدون حضور سوریه ارزشی ندارد. از رئیس پارلمان سوریه برای مشارکت در نشست‌های پارلمان‌های عربی( در اردن) دعوت به عمل آمده و این اتفاقی خوب است.

وی متذکر شد، هدف از نشست ورشو عادی‌سازی با اسرائیل بود.

ورود نظامیان قطری به پایگاه نظامی عربستان

وزارت دفاع قطر اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور برای حضور در رزمایش «سپر جزیره ۱۰» وارد پایگاه هوایی «ملک عبدالعزیز» در منطقه الشرقیه عربستان شدند.

به نوشته روزنامه العرب قطر، در بیانیه وزارت دفاع قطر آمده است که هدف از این رزمایش، افزایش هماهنگی‌ها میان نیروهای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و برنامه‌‌ریزی‌ برای استراتژی‌های نظامی است.

سرتیپ «خمیس محمد دبلان» فرمانده نیروهای شرکت کننده در این رزمایش نیز در این خصوص گفت: این تمرین نظامی رشته روابط میان کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] را تقویت کرده و موجب همکاری و هماهنگی در زمینه نظامی برای مقابله با تهدیدات مختلف می‌شود.

شبکه العربیه در گزارشی با اعلام اینکه رزمایش «سپر جزیره ۱۰» از روز شنبه هفته آتی آغاز خواهد شد، مدعی شده است که رزمایش مزبور بزرگ‌ترین تمرین نظامی از حیث تعداد نیروها و ادوات به کار رفته در قالب شورای همکاری خلیج فارس است. رزمایش «سپر جزیره ۹» در فوریه سال ۲۰۱۳ در کویت برگزار شد.

حضور قطر در این رزمایش مشترک در حالی است که دولت‌های سعودی و امارات و بحرین به همراه مصر از ژوئن ۲۰۱۷ این کشور را در محاصره اقتصادی قرار داده و روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرده‌اند.

با وجود تنش در روابط این کشورها، اما قطر خود را همچنان در ذیل شواری همکاری خلیج فارس می‌داند، به طوریکه در اجلاس سالانه این شورا در دسامبر ۲۰۱۸ در ریاض، قطر در سطح معاون وزیر خارجه خود حضور یافت.

استفاده آمریکا از استراتژی «اسب تروآ» علیه روسیه و چین

پنتاگون در حال طرح ریزی استراتژی جدید اجرای عملیات جنگی علیه روسیه و چین است که ویژگی اصلی آن «تهاجم پنهانی» به اعماق خاک دشمن است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل ازTelepolis ، ژنرال دیوید گلدفاین، رئیس ستاد نیروی هوایی آمریکا این مطلب را در سخنرانی خود در موسسه مطالعاتی بروکلین در واشنگتن اعلام کرد.

به گفته وی، کار تدوین استراتژی نوین در پاسخ به تهدیدات روسیه و چین آغاز شده و روند تدوین این استراتژی با مخارج تقریباً 135 میلیارد دلار حدود یک سال طول خواهد کشید.

ژنرال گولدفاین گفت همه رده های نیروهای مسلح آمریکا در استراتژی نوین مورد استفاده قرار خواهند گرفت اما جنگنده اف 35 به عنوان ستاد هماهنگی برای تهاجم نقش اصلی را ایفا خواهد کرد.

ژنرال امریکایی همچنین اعلام کرد ایده استراتژی جدید عبارت از آن است که به نقاط ضعف دشمن ضربه وارد شده و از درگیری در نقاط قوت وی دوری شود.

گلدفاین خاطرنشان کرد استراتژی نوین که به منزله یک تحول بنیادی هم از لحاظ فرهنگی و هم از لحاظ فنی است، «برتری های غیر متقارنی» را در مقابل دشمن برای نیروهای مسلح آمریکا تامین خواهد نمود.

نشریه Telepolis می نویسد استراتژِ نوین آمریکا شبیه «تاکتیک اسب تروآ» است اما با در نظر داشتن وجود انواع نوین تسلیحات در روسیه و چین معلوم نیست که چگونه اجرا خواهد شد.

کره شمالی: بدلیل تحریم های سازمان ملل مردم ما درسال جدید گرسنگی خواهند کشید

کره شمالی سالهاست از سوی امپریالیستهای امریکا و اروپا و سازمان ملل به بهانه های واهی تحریم های شدید را متحمل می شود.

دولت کره شمالی در یک یادداشت دو صفحه ای که روز پنج شنبه به رؤیت خبرگزاری رویترز رسید، هشدار داد که این کشور در سال ۲۰۱۹ به دلیل تحریمهای سازمان ملل متحد، بالا بودن دمای هوا، خشکسالی، جاری شدن سیل و با کمبود ۱.۴ میلیون تن مواد غذایی روبروست و ناچار است که جیره غذایی شهروندان خود را به نصف میزان پیشین کاهش دهد.

در این یادداشت دوصفحه ای آمده است: «دولت جمهوری دموکراتیک خلق کره از سازمان های بین المللی می خواهد تا به فوریت به وضعیت غذایی [کره شمالی] رسیدگی نمایند».

ارائه این یادداشت از سوی هیأت نمایندگی کره شمالی به سازمان ملل متحد در حالی صورت گرفت که «هانوی» پایتخت ویتنام هفته آینده میزبان دومین نشست رؤسای جمهور آمریکا و کره شمالی برای مذاکره بر سر خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره خواهد بود.

گفتنی است که واشنگتن از مقامات پیونگ یانگ خواسته است تا برنامه تسلیحات هسته ای خود را که تهدیدی علیه آمریکا (!) است، متوقف سازند. این در حالی است که کره شمالی در تلاش برای لغو تحریمها، پایان یافتن رسمی جنگ دو کره (۵۳-۱۹۵۰) و دریافت ضمانتهای امنیتی است.

در مقابل، شورای امنیت سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۶ به منظور جلوگیری از تأمین بودجه برنامه های هسته ای و موشک بالستیک پیونگ یانگ، به اتفاق آراء بر شدت تحریمها علیه کره شمالی افزوده است.

ژنرال آمریکایی: ما که رفتیم دیگران کارهای ما را ادامه دهند!

یک ژنرال ارشد آمریکایی اعلام کرد اطمینان دارد که متحدان آمریکا در سوریه اقدامات خود را افزایش می دهند.

هیچ تغییری در کمپین اصلی مبارزه با تروریسم در سوریه رخ نمی دهد

ژنرال آمریکایی اعلام کرد هیچ تغییری در کمپین اصلی مبارزه با تروریسم در سوریه رخ نمی دهد اما به دلیل اینکه تهدیدات تغییر کرده اند، منابع با توجه به آنها تنظیم شده اند.

تعداد سربازان آمریکایی ماندگار در سوریه باز هم افزایش یافت

به نقل از رویترز، این مقام ارشد دولتی روز جمعه اعلام کرد که آمریکا در مجموع حدود 400 سرباز را در سوریه نگاه خواهد داشت که در دو منطقه، یکی در شمال شرق سوریه و دیگری در پایگاه نظامی آمریکا در منطقه تنف، مستقر خواهند بود.

پیش از این کاخ سفید اعلام کرده بود آمریکا تصمیم دارد «یک نیروی کوچک صلح بانی» متشکل از دویست نظامی خود را فعلا در سوریه حفظ کند.

دویست سرباز اضافی آمریکا که خبر ماندن آن ها در شمال شرق سوریه روز جمعه رسانه ای شد، احتمالا جزو گروه 800 تا 1500 نفره ای خواهند بود که متحدان اروپایی آمریکا متعهد به اعزام آن ها برای رصد کردن منطقه امن سوریه شده اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اواخر سال گذشته میلادی خبر داد که واشنگتن دو هزار نیروی آمریکایی خود را از سوریه خارج می کند. مقام های آمریکایی در توجیه این تصمیم اعلام کردند که گروه تروریستی داعش در سوریه شکست خورده است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: