پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

خبرهائى از ايران و جهان

خبرهائى از ايران و جهان

اعمال فشار بر اسماعيل بخشی برای بركناری وكيل او خانم فرزانه زیلایی!

مقامات امنيتی در پی اقدامات متعدد برای تحت فشار قرار دادن اسماعيل بخشی به نوشتن تكذيبيه و عدم موفقيت در اين كار ، در دور جديد فشارها به اسماعيل بخشی و خانواده اش گفته اند كه وكيلش خانم فرزانه زيلابی را بركنار نمايد.

آنان می خواهند با آوردن وكيل مورد اعتماد مقامات امنيتی (چرا كه قرار است اين وكيل به اصطلاح مورد اعتماد، به آنان در شكستن اين نماينده كارگران كمك كند) با اعمال فشار بيشتر بر اسماعيل بخشی وی را وادار به نوشتن تكذيبيه نمايند. لازم به ذکر است که خانم فرزانه زیلابی علاوه بر وکالت اسماعیل بخشی، وکیل چندین نفر از کارگران هفت‌تپه و فولاد اهواز است.

در راستای فشار بر اسماعیل بخشی، مقامات امنيتی با همكاري قوه قضائيه مستقل!! خانم فرزانه زيلابی وكيل محترم اسماعيل بخشی را به عنوان مطلع! در پرونده ای ديگر در رابطه با اسماعيل احضار نمودند.

 البته بعدا به وی اعلام شد که نسبت به اتهام وی مبنی بر تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب ،قرار عدم صلاحیت صادر شده است، در حالی که تفهیم اتهامی به وی صورت نگرفته بود و هیچ کس نیست که به  این بی قانونی‌ها، رسیدگی کند گويی مملکت به حال خود رها شده است.

در حالی که همه مسئولین، از قضائی تا اجرایی از جمله استاندار که به هیچ وجه صلاحیت اظهار نظر ندارد مرتب در حال مصاحبه کردن علیه اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت‌تپه و قصد فراهم کردن زمینه برای محکومیت وی را دارند، می‌گویند وکیل مصاحبه نکند تا با فراغ بال  و در سکوت و خلوت هرآن چه می‌خواهند به سر موکلش بیاورند.

اسماعيل بخشی به طور غيرقانونی توسط مسئولين امنيتی و قضايی بيش از يكماه است به گروگان گرفته شده و به طور غيرقانونی در بازداشتگاه امنيتی نگهداری مي‌شود. سلامت اسماعيل بخشی در خطر است.

سنديكای كارگران نيشكر هفت تپه ضمن محكوم كردن اينگونه اقدامات غير قانونی برای اعمال فشار بر اسماعيل بخشی، خواهان آزادی فوری و بی قيد و شرط اين كارگر زنداني می باشد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۷ اسفند ۹

فریاد اعتراض بازنشستگان به فقر و گرانی

«درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید»

تجمع بازنشستگان کشوری، تامین اجتماعی و فولاد در برابر مجلس و سازمان برنامه در روز ۹۷/۱۲/۵ و راهپیمایی شان از مجلس تا سازمان برنامه و بودجه

منبع: تلگرام «گروه اتحاد بازنشستگان»

لینک کانال

t.me/vahedsyndica

ظریف استعفا کرد، روحانی کی میرود؟

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه روز دوشنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد.

یک منبع مطلع نزدیک به وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس این خبر را تایید کرده است.

دقایقی پیش، ظریف در صفحه اینستاگرام خود، نوشت: «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولین محترم در ۶۷ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش میخواهم. شاد و سربلند باشید.»

«سید عباس موسوی»، معاون سخنگوی وزارت خارجه، در گفتگو با ایرنا، اصالت متن اینستاگرام و استعفای وزیر خارجه را تایید کرد. خبرگزاری فارس هم به نقل از یک منبع آگاه در وزارت خارجه، کناره گیری ظریف را تایید کرد.

علت کناره گیری محمدجواد ظریف از وزارت خارجه ذکر نشده و مشخص نیست که حسن روحانی، رئیس جمهور، درخواست او را می‌پذیرد یا خیر.

محمدجواد ظریف از نخستین روز‌های پیروزی انقلاب فعالیت دیپلماتیک خود را به عنوان مشاور سرکنسولگری ایران در سانفرانسیکوی آمریکا آغاز کرد و سال ۱۳۹۲ از سوی حسن روحانی برای هدایت وزارت خارجه دولت یازدهم انتخاب شد. اوج کار ظریف در این دوره پیشبرد و به ثمر رساندن مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی بود، که «برجام» نام گرفت.

او در دولت دوازدهم هم یک بار دیگر به عنوان وزیر خارجه توانست نظر نمایندگان مجلس را جلب کند. خروج آمریکا از برجام عملا دستاورد سال‌ها مذاکرات فشرده و پیچیده ظریف و همکارانش را در معرض فروپاشی قرار داد و تلاش کشور‌های اروپایی برای نجات این توافق هم تا کنون موفقیت آمیز نبوده است. کنار رفتن مهمترین مدافع توافق هسته‌ای از دولت می‌تواند حیات آن را بیش از پیش در معرض خطر قرار دهد.

ایران تا آستانه هک سیستم های دفاع موشکی اسرائیل پیش رفت

مقام ارشد امنیت سایبری اسرائیل گفته است که هکرهای ایرانی به شکلی نگران کننده به سیستم هشدار دهنده موشکی اسرائیل نزدیک شده بودند و مقامات نظامی اسرائیل را با دستپاچگی برای محافظت از سیستم های هشداردهنده در برابر خطر به تقلا انداخته بودند.

نوام شار، رئیس بخش اجرایی امنیت سایبری در اداره دفاع سایبری ارتش اسرائیل گفت: ارتش پس از تشخیص هویت هکرها در سال 2017 و نظارت بر آنها برای شناسایی هدف نهایی، زمانی که مشخص شد هدف آنها چه بود، مسیرهای دسترسی آنها را مسدود کرد.

شار گفت: «ما با هکرهای ایرانی مقابله کرده و موانع بیشتر و سیستم مانیتورینگ دیگری را از نو ساختیم تا اطمینان حاصل کنیم که آنها نمیتوانند دوباره برای اجرای این هدف تلاش کنند.» وی حملات سایبری جمهوری اسلامی را آزار دهنده ترین خطر ادامه دار در فضای مجازی این روزها دانسته و خواهان اجرای تحریم های بین المللی شبیه به آنچه بر برنامه های هسته ای و موشکی ایران بار شده، بر روی فعالیت های سایبری ایران شده.

شار که در 20 سال گذشته درگیر تدوین فعالیت های دفاع سایبری اسرائیل بوده است گفته: «ما نمی توانیم صبر کنیم تا ارتش سایبری ایران تبدیل به یک تهدید بزرگ و مهم شود.».

شرکت امنیت سایبری آمریکایی FireEye بعد از رصد فعالیت های سایبری در سطح جهانی طی ماه های گذشته درماه ژانویه ادعا کرد که ایران احتمالا پشت موجی از حملات به نهادهای دولتی و مخابراتی در خاورمیانه، شمال آفریقا، اروپا و آمریکای شمالی است.

اما ایران نیز اسرائیل را متهم به انجام حملات اینترنتی کرده است، و اخیرا در ماه نوامبر، گفته است که یک حمله سایبری اسرائیل به زیرساخت های مخابراتی ایران را عقیم کرده است. چند سال پیش، تولید ویروس Stuxnet که بر علیه برنامه هسته ای ایران منتشر شده بود، به اسرائیل و ایالات متحده نسبت داده شد و این دو از توضیح پیرامون آن همواره سرباز زده اند.

ریا سیرز، یکی از مقامات ارشد سابق آژانس امنیت ملی ایالات متحده، می گوید روسیه در زمینه فعالیت های سایبری تهاجمی تر از ایران است و چین نیز یک بازیکگر ماهر در این زمینه است. سیرز گفته: «ایرانی ها مشتاق هستند تا خود را در زمینه ی سایبر مطرح کنند و قطعا این کار را انجام داده اند. اما در حالی که مسلم است که اسرائیل اهداف کلیدی سایبری ایران است، ارزیابی قدرت ایران در کل حوزه سایبری چیز متفاوتی است».

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اخیرا اظهار داشت که اسرائیل هر روز از حملات سایبری ایران جلوگیری می کند، و امنیت سایبری اسرائیل به طور عمده بر مبارزه با حضور اینترنتی ایران تمرکز دارد.

پروکسی ها و متحدان ایران نیز در حملات اینترنتی به اسرائیل دخالت دارند: سال گذشته، حماس در نوار غزه، با استفاده ازیک برنامه دوستیابی جعلی اقدام به جاسوسی از سربازان اسرائیلی کرد. شار گفته: در یک مورد دیگر در سال 2018، سربازان تلاش های حماس را برای خرابکاری در سیستم دوربین های نظارتی مسدود کردند.

او گفته: «اگر آنها موفق به جاسوسی از شبکه های اینترنتی ما میشدند، می توانستند ببینند که نیروهای ما کجا هستند و اگر آنها می خواستند حمله کنند، آنها می توانستند بخشی از شبکه را به کل خاموش کنند.»

ونزوئلا شاهد تهاجم امپریالیسم جهانی است

«روبن داریو مولینا» معاون آسیایی وزارت خارجه ونزوئلا در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اینکه بحران ونزوئلا به دودستگی جامعه بین الملل تبدیل شده و اینکه وی آینده این جدال را چگونه پیش بینی می کند گفت: ونزوئلا در واقع به دلیل ثروت، پیشینه و تاریخ آزادی خواهانه ای که دارد؛ در مرکز تمام تهدیدها است. دولت قانونی ونزوئلا با تهدید روبرو می شود چرا که از حقوق مردم دفاع می کند. امپریالیسم آمریکا، گروه لیما و اتحادیه اروپا نمی توانند توانایی های ما را تحمل کنند. آنها در واقع برای پروژه های اجتماعی و سیاسی که برای حفظشان انسان طی ۲۰ سال اجرا کردیم با ما مخالفت می کنند.

وی افزود: ونزوئلا بابت در اختیار داشتن طلا، نفت و الماس مورد تهاجم قرار می گیرد و ما را مورد تهدید قرار می دهند از جمله تهدید نظامی که هر روز با آن مواجه هستیم. قدرت های نظامی و سیاسی اتحادیه اروپا قادر به تحمل تنوع فرهنگی ما نیستند اما به اهداف خود نخواهند رسید.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاران مبنی بر موضع ارتش ونزوئلا و احتمال مداخله نظامی آمریکا در این کشور گفت: بدون صلح عدالتی برقرار نخواهد شد. ما در ونزوئلا همه موارد را با قانون حل می کنیم و مادورو هم بر پایه همین قانون و از سوی مردم انتخاب شد.

وی یادآور شد: تفاهم برای برگزاری انتخابات در تاریخ ۲۰ می ۲۰۱۸ در جمهوری دومینیکن و با حضور اپوزیسیون حاصل شد اما اپوزیسیون به دستور آمریکا و با حمایت کلمبیا این انتخابات را زیر سوال برد.

معاون آسیایی وزارت خارجه ونزوئلا در ادامه افزود: این انتخابات توسط شورای ملی انتخابات ونزوئلا تایید شد. این همان شورایی بود که در ۲۰۱۵ گوایدو را به عنوان نماینده مجلس به رسمیت شناخت.

وی تصریح کرد: مادورو کنترل همه امور داخلی ونزوئلا را در دست دارد و فرمانده کل نیروهای مسلح است. نیروهای مسلح ملی به طور منظم وظایف خود را انجام داده و از دستورات مادورو اطاعت می کنند.

«روبن داریو مولینا» در ادامه تأکید کرد: نیروهای مسلح به همراه مردم آمادگی دفاع از حق تعیین سرنوشت و تمامیت ارضی خود را دارند.

وی در پایان گفت: مادورو از صلح و مردم طبق این جمله معروف حمایت می کند: اگر صلح می خواهیم پس باید برای آن تلاش کنیم. ما به هیچ کشوری اجازه نخواهیم داد که به ما حمله کند و به امپریالیسم هشدار می دهیم که در اتخاذ اقدامات خود احتیاط به خرج دهد و مدعی ساقط کردن دولت مشروع ونزوئلا نباشد.

آمریکا پایش را بیرون بکشد، ارتش ونزوئلا بار دیگر به مادورو اعلام وفاداری کرد

پایگاه اینترنتی ونزوئلا آنالیسس در گزارشی نوشت نیروهای مسلح ونزوئلا روز سه شنبه به تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه خود و درخواست ها برای عدم وفاداری به دولت این کشور با خشم واکنش نشان دادند.

در این گزارش آمده است: ولادیمیر پادرینو وزیر دفاع ونزوئلا در کنفرانسی خبری در کاراکاس در میان فرماندهان همه شاخه ها و بخش های ارتش این کشور به خبرنگاران گفت: «ما نمی توانیم یک دست نشانده و یک دولت ضد میهن پرستی را در کشور داشته باشیم, آنها نخست باید از روی جنازه های ما رد شوند.»

ترامپ روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در میامی به سربازان ونزوئلایی هشدار داد که اگر آنها همچنان به مادورو وفادار باقی بمانند خطر «از دست دادن همه چیز» را به جان خواهند خرید. او بار دیگر از آنها خواست تا خوآن گوآیدو رئیس مجمع ملی را به عنوان «رئیس جمهور موقت» به رسمیت بشناسند. رئیس جمهور آمریکا بار دیگر اقدام نظامی مستقیم علیه ونزوئلا را رد نکرد و تأکید کرد: «همه گزینه ها بر روی میز قرار دارد.»

ترامپ در گفتگو با خبرنگاران گفت: «اگر سربازان ونزوئلایی این مسیر را انتخاب کنند, آنها دیگر هیچ پناهی نخواهند داشت و همه چیز را از دست خواهند داد.»

پادرینو تلاش ها برای ارسال دستورات به نیروهای مسلح ونزوئلا را «توهین آمیز» توصیف کرد و در عین حال وعده داد تهدید به اعمال تحریم ها و تهدید به آمریکا اجازه نخواهد داد «به اهدافش دست پیدا کند.»

پادرینو لوپز گفت: «زمانی که رئیس جمهور یک کشور دیگر می آید و تلاش می کند به نیروهای مسلح ما دستور دهد, او با بی احترامی آنها را دست کم می گیرد.»

این در حالی است که سفارت خانه ونزوئلا در کاستاریکا به تصرف تیم گوآیدو در آمده است. تلاش های گوایدو برای قرار گرفتن در رأس قدرت در جبهه دیپلماتیک همچنان ادامه دارد و صبح روز چهارشنبه گزارش هایی در این باره منتشر شد که ماریا فاریا نماینده منصوب شده او در کاستاریکا کنترل سفارت خانه ونزوئلا را در سن خوزه بر عهده گرفته است.

او در سن خوزه گفت: «ما به سفارت خانه آمدیم تا فرآیند انتقالی را انجام دهیم که تحت رهبری مجمع ملی ونزوئلا و رئیس جمهور خوآن گوآیدو قرار دارد.» او همچنین گفت کارکنان سفارت با بی نظمی به فعالیت های خود ادامه می دادند. مشخص نیست آیا هیچ گونه رویارویی در سفارت ونزوئلا در سن خوزه رخ داد یا خیر.

خورخه آرزا وزیر امور خارجه ونزوئلا باصدور بیانیه ای اقدامات حامیان گوایدو را رد و این موضوع را به کاستاریکا یادآوری کرد که تیم او از مصونیت دیپلماتیک برخوردارند. او همچنین این موضوع را اعلام کرد که کاستاریکا بر اساس کنوانسیون روابط دیپلماتیک و کنوانسیون ژنو مسئولیت هایی دارد.

وی همچنین از سن خوزه خواست «از طرف درست ماجرا جانبداری و از ایجاد شرایط خشونت آمیزی خودداری کند که به واسطه عوامل مخالفان ونزوئلا تحریک می شوند.» مقامات کاستاریکا به نوبه خود از این اقدام انتقاد کردند و لورنا آگیولار معاون وزیر امور خارجه کاستاریکا این اقدام را «غیر قابل قبول» خواند و آن را شکستن معیارهای دیپلماتیکی توصیف کرد. آگیولار همچنین اقدامات فاریا را برای عدم رعایت مهلت شصت روزه برای کارکنان سفارت خانه ونزوئلا برای ترک خاک کاستاریکا, به شدت رد کرد.

لاوروف: اولین قربانیان تحریم ها مردم هستند

وزیر خارجه روسیه با مضحک خواندن ادعای غرب در مورد هدف قرار گرفتن دولت ها با اعمال تحریم ها گفت این مردم هستند که از تحریم ها زیان می بینند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه ادعای کشورهای غربی مبنی بر هدف گرفتن دولت ها در اعمال تحریم ها را کذب خواند و گفت: در وهله اول این مردم هستند که قربانی این تحریم ها می شوند.

وی که در کنفرانسی در مسکو سخن می گفت با اشاره به تحریم های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا علیه روسیه افزود: چنین وضعیتی را در مورد دیگر کشورها از جمله ایران، سوریه و کره شمالی نیز شاهدیم.

لاوروف ضمن ابراز تاسف از سرایت یکجانبه گرایی آمریکا به اروپایی ها تاکید کرد: متاسفانه آنها با توجیهاتی مانند این که این تحریم ها علیه ملت ها اعمال نشده، دست به چنین اقدامی می زنند.

وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنان خود با اشاره به تنش های بوجود آمده به دلیل متهم کردن کشورش به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، بار دیگر هر گونه مداخله در امور داخلی آمریکا را رد کرد.

وی گفت: اینکه آمریکا سه سال پیش از انتخابات همچنان می گوید که نتایج انتخابات در این کشور از خارج تعیین شده، نوعی توهین به مردم این کشور است.

آمریکا به دنبال تشدید تحریم‌ها علیه «مادورو» است

منابع آگاه می‎گویند چنانچه دولت کاراکاس مانع از انتقال کمک‌های آمریکا به اپوزیسیون شود، واشنگتن تحریم‎های جدیدی را علیه رئیس جمهوری ونزوئلا اعمال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از منابع وابسته به دولت واشنگتن می‌گوید چنانچه دولت کاراکاس مانع از عبور کمک‌های آمریکا از مرزهای ونزوئلا شود، اوایل هفته آینده تحریم‌های جدیدی علیه نیکلاس مادورو رئیس جمهوری مشروع این کشور اعمال خواهد شد.

این درحالی است که مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا و اعضای گروه لیما متشکل از برخی کشورهای آمریکای لاتین، قرار است روز دوشنبه در بوگوتا پایتخت کلمبیا با یکدیگر دیدار کنند.

بسته به اینکه دولت کاراکاس چه اقدامی در مواجهه با محموله‌های آمریکایی خواهد داشت، کشورهای حاضر در نشست بوگوتا درباره اقدام بعدی خود علیه مادورو تصمیم خواهند گرفت.

گفتنی است مادورو پیشتر ارائه کمک‌های آمریکا به اپوزیسیون ونزوئلا را نشانه‌ای از مداخله‌جویی واشنگتن در امور داخلی کاراکاس تلقی کرده بود.

این در حالی است که حدود ۷.۵ تن دارو و کمک‌های بهداشتی از سوی روسیه در اختیار دولت مشروع کاراکاس قرار گرفته و مادورو می‌گوید که با کمک‌های اتحادیه اروپا نیز مخالفتی ندارد.

حدود یک ماه پیش، خوان گوایدو رئیس کنگره ملی ونزوئلا، با برخورداری از حمایت آمریکا، مشروعیت مادورو را زیر سوال برد و عنوان ریاست جمهوری را از وی غصب کرد.

لغو سفر «بولتون» خونخوار به بهانه تمرکز بر اوضاع ونزوئلا

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با ادعای لزوم تمرکز بر تحولات ونزوئلا، سفر خود به کره جنوبی را که مقدمه‎ای بر دیدار هفته آتی سران آمریکا و کره شمالی بود؛ لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، سفر خود به کره جنوبی را لغو کرد تا بر تحولات ونزوئلا متمرکز شود.

گفتنی است سران آمریکا و کره شمالی هفته آینده در هانوی پایتخت ویتنام با یکدیگر دیدار خواهند کرد و سفر بولتون به کره جنوبی نیز قرار بود در راستای انجام هماهنگی‌های لازم پیش از برگزاری این دیدار، انجام شود.

این درحالی است که کمک‌های آمریکا به اپوزیسیون ونزوئلا پشت مرزهای این کشور متوقف شده است.

واشنگتن از ارتش ونزوئلا خواسته تا با پشت کردن به نیکلاس مادورو رئیس جمهوری مشروع و مردمی این کشور، محموله‌های آمریکایی را از مرز عبور داده و به اپوزیسیون برسانند.

مادورو پیشتر ارائه کمک‌های آمریکا به اپوزیسیون ونزوئلا را نشانه‌ای از مداخله‌جویی واشنگتن در امور داخلی کاراکاس تلقی کرده بود.

این در حالی است که حدود ۷.۵ تن دارو و کمک‌های بهداشتی از سوی روسیه در اختیار دولت مشروع کاراکاس قرار گرفته و مادورو می‌گوید که با کمک‌های اتحادیه اروپا نیز مخالفتی ندارد.

حدود یک ماه پیش، خوان گوایدو رئیس کنگره ملی ونزوئلا، با برخورداری از حمایت آمریکا، مشروعیت مادورو را زیر سوال برد و عنوان ریاست جمهوری را از وی غصب کرد.

رجب سلطان: مگر ما منطقه‌ای به نام کردستان داریم؟

نقل از شبکه تلویزیونی CnnTürk، رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور ترکیه٬ دیروز در هاتای و در میان هواداران حزب خود سخنرانی کرد.

در سخنرانی تبلیغاتی و انتخاباتی اردوغان٬ همچون همیشه احزاب مخالف حزب حاکم به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند.

اردوغان گفت: به سخنان کمال کلچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق بنگرید. او اعلام کرده که در کردستان٬ مردم به حزب دموکراتیک خلق‌ها رای می‌دهند. پیش از هر چیز باید از او پرسید: مگر در کشور ما منطقه‌ای به نام کردستان وجود دارد؟ من از همین جا خطاب به شهروندان کشور اعلام می‌کنم٬ آنها می‌خواهند کشورم را تجزیه کنند. بنابراین از همه شما تقاضامندم در 31 مارس و در انتخابات شهرداری‌ها به این حزب تجزیه طلب (حزب دموکراتیک خلق‌ها) و حامیانش یعنی حزب جمهوری خلق و حزب خوب سیلی عثمانی بزنید.

رجب طیب اردوغان تنها یک بار در سال 2013 میلادی در شهر کردنشین دیاربکر و در مراسم استقبال از مسعود بارزانی از واژه کردستان استفاده کرد و به خاطر انتقادات فراوان ملی‌گرایان٬ از آن به بعد٬ مسئولین آکپارتی این واژه را در ادبیات سیاسی خود استفاده نکردند.

هدف از آتش‌زدن کامیون کمک‌ها، توجیه اعلام جنگ علیه کاراکاس بود

به نقل از آناتولی، «خورخه رودریگز» وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا درباره هدف از آتش زدن کمک های آمریکا در مرز با کلمبیا اعلام کرد: اتفاقی که در مرز کلمبیا روی داد، اقدام تروریستی برخی گروه‌های مزدور بود که مخالفان ونزوئلا آن‌ ها را تامین مالی کردند.

وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا در این خصوص گفت: شواهدی داریم که ثابت می کند کامیون‌ هایی که به آتش کشیده شدند، خالی بودند و هدف از این کار، فقط ارائه تصویری مبنی بر دیکتاتور بودن نظام ونزوئلا و در پی آن، ارائه توجیهاتی برای اعلام جنگ علیه کاراکاس است.

«خورخه رودریگز» در این باره گفت: این کار همچنین تلاش مخالفان ونزوئلا و هماهنگی آن‌ ها با کلمبیا برای ربودن ۲ خودروی ارتش ونزوئلا و زیر گرفتن غیرنظامیان در پل سیمون بولیوار را برملا کرد. هدف از این کار هم توجیه جنگ علیه ونزوئلا بود؛ اما سیاست خویشتنداری نیروهای مرزی مانع از آن شد که شرایط در مرزها تشدید شود.

گفتنی است، خوان گوایدو رهبر شورشیان مورد حمایت غرب پیشتر و به بهانه همراهی کمک های آمریکا به شورشیان با نقض قانون ممنوعیت خروج از کشور به کلمبیا رفته و قصد دارد با محموله های آمریکائی به این کشور بازگردد.

پلیس ونزوئلا یک گروه مسلح کلمبیایی را دستگیر کرد

سخنگوی پلیس ونزوئلا اعلام کرد دستگاه امنیتی ونزوئلا گروهی از کلمبیایی های مسلح را دستگیر کرد که در آشوب های روز شنبه در مرز ونزوئلا دست داشتند و به سوی نظامیان ونزوئلایی تیراندازی کردند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این سخنگوی پلیس گفت ما چند عامل اغتشاش را دستگیر کردیم. آنها مسلح بودند و به سوی نیروهای ونزوئلایی شلیک کردند.

بیست و سوم فوریه مخالفان ونزوئلایی تلاش کردند کمک های بشردوستانه را وارد ونزوئلا کنند. این در حالی است که مقامات ونزوئلا و شخص نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور این کمک ها را رد می کنند. دولت وجود بحران انسانی در این کشور را به رسمیت نمی شناسد و تلاش برای تحویل کمک های بشر دوستانه را اقدامی تحریک آمیز می داند.

از دیدگاه نیکلاس مادورو کمک های بشردوستانه پوششی برای تهاجم علیه کشورش است. به دلیل این بحران نیکلاس مادرو روابط دیپلماتیک خود را با آمریکا و کلمبیا قطع کرد.

منابع گوناگون اعلام کردند تنش ها در مرز و درگیری میان نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان مخالف مادورو در روزهای اخیر به کشته شدن چند نفر و زخمی شدن صدها نفر منجر شد.

تاکید رئیس جمهور مکزیک بر لزوم دستیابی به راهکار مسالمت آمیز و مبتنی بر مذاکره در ونزوئلا

به نقل از تلویزیون المیادین، رئیس جمهور مکزیک گفت: باید به دنبال دستیابی به راه حل مسالمت آمیز و مبتنی بر مذاکره در ونزوئلا باشیم. ما به آنچه قانون اساسی ونزوئلا درباره خودداری از دخالت طرف های خارجی در این کشور مشخص کرده است، پایبند هستیم.

مایک پنس: آمریکا اقدام نظامی را برای سرنگونی مادورو بعید نمی داند

به نقل از المیادین، مایک پنس معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: واشنگتن اقدام نظامی را برای سرنگونی نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا بعید نمی داند.

ادعای الجزیره قطر: خشونت در مرز ونزوئلا با برزیل ۲۵ کشته درپی داشت

به ادعای الجزیره قطر، در موجی از خشونت ها در مرز ونزوئلا با برزیل تا کنون ۲۵ نفر جان خود را از دست داده اند.

بر اساس اعلام این شبکه، این حادثه در شهر مرزی «سانتا النا» (Santa Elena) در حالی روی داد که شورشیان تحت حمایت آمریکا در تلاش برای ایجاد آشوب در مرز این کشور با برزیل به بهانه ورود کمک های واشنگتن دست به اغتشاشات گسترده ای زدند.

این در حالیست که «خورخه رودریگز» وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا پیشتر درباره هدف از آتش زدن کمک های آمریکا در مرز با کلمبیا اعلام کرد: اتفاقی که در مرز کلمبیا روی داد، اقدام تروریستی برخی گروه‌های مزدور بود که مخالفان ونزوئلا آن‌ ها را تامین مالی کردند. شواهدی داریم که ثابت می کند کامیون‌ هایی که به آتش کشیده شدند، خالی بودند و هدف از این کار، فقط ارائه تصویری مبنی بر دیکتاتور بودن نظام ونزوئلا و در پی آن، ارائه توجیهاتی برای اعلام جنگ علیه کاراکاس است. این کار همچنین تلاش مخالفان ونزوئلا و هماهنگی آن‌ ها با کلمبیا برای ربودن ۲ خودروی ارتش ونزوئلا و زیر گرفتن غیرنظامیان در پل سیمون بولیوار را برملا کرد. هدف از این کار هم توجیه جنگ علیه ونزوئلا بود؛ اما سیاست خویشتنداری نیروهای مرزی مانع از آن شد که شرایط در مرزها تشدید شود.

گفتنی است، خوان گوایدو رهبر شورشیان مورد حمایت غرب پیشتر و به بهانه همراهی کمک های آمریکا به شورشیان با نقض قانون ممنوعیت خروج از کشور به کلمبیا رفته و قصد دارد با محموله های آمریکائی به این کشور بازگردد.

نیروهای انتظامی ونزوئلا اعلام کردند که تاکنون به سوی شهروندان ونزوئلایی که در مرزهای این کشور هیچ نوع تیراندازی و شلیکی از سوی آنان صورت نگرفته است و اگر کسی در این میان کشته شده باشد یا از سوی نیروهای پارامیلیتر طرفدار گوایدو کشته شده اند و یا در درگیری ها بین طرفین موافق و مخالف زخمی و کشته شده‌اند.

هنوز هیچ منبع دیگری کشته شدن ۲۵ نفر در مرز برزیل و به نزول را تایید نکرده است.

اعلام «گامهای ملموس» مایک پنس برای بحران ونزوئلا در نشست بوگوتا!

نقل از رویترز، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا روز یکشنبه گفت که «مایک پنس» معاون رئیس جمهور این کشور قرار است روز دوشنبه (فردا) در دیدار با رهبران کشورهای آمریکای لاتین در شهر «بوگوتا» پایتخت کلمبیا، برای حل و فصل بحران ونزوئلا «گامهایی ملموس» و «اقداماتی مشخص» را اعلام نماید!

در واقع، دیدار معاون ترامپ با رهبران کشورهای آمریکای لاتین در حالی انجام می شود که کاروانهای کمکهای به اصطلاح بشردوستانه آمریکا به ونزوئلا توسط نیروهای وفادار به «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور قانونی این کشور در مرز ونزوئلا توقیف شده اند.

این مقام دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، در خصوص توقیف این کاروانهای آمریکایی مدعی شد: «آنچه که دیروز رخ داد، ما را از رساندن کمکهای بشر دوستانه به ونزوئلا منصرف نخواهد کرد!»

وی در ادامه افزود: «معاون رئیس جمهور گامهایی ملموس اعلام خواهد کرد… انتظار داشته باشید که او فردا در سخنرانی خود در برابر گروه لیما اقدامات مشخص [و موردنظر واشنگتن] را اعلام کند!»

گفتنی است که جمعه گذشته، یک مقام بلندپایه دیگر دولت آمریکا به خبرنگاران گفته بود که چنانچه کاروان کمکهای آمریکا با مقاومت خشونت آمیز مواجه شوند، مایک پنس در نشست بوگوتا خود را برای اعلام تحریمهای جدید [علیه ونزوئلا] آماده خواهد کرد.

ستاره مشهور موسیقی راک خواهان لغو تحریمهای آمریکا علیه ونزوئلا شد

به نقل از اسپوتنیک، «راجر واترز» خواننده و ترانه سرای معروف انگلیسی و از بنیانگذاران گروه موسیقی «پینک فلوید» روز یکشنبه در یک فیلم ویدیوئی که قرار بود در گردهمایی طرفداران «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به نمایش درآید، تحریمهای آمریکا را به شدت محکوم و تأکید کرد که این تحریمها علیه «تک تک شهروندان» [ونزوئلا] بکار گرفته شده است.

وی در این فیلم ویدئویی به صراحت اعلام کرد که این تحریمها بسیار طاقت فرسا بوده و بطور بالقوه منادی یک کودتا در سطح ملی خواهد بود.

این ستاره معروف موسیقی راک و فعال سیاسی و اجتماعی که پیش از این نیز خواستار تحریم فرهنگی اسرائیل شده و به صراحت «جولیان آسانژ» را قهرمان استرالیا خوانده بود، حال با انتقاد تند از اقدامات واشنگتن علیه کاراکاس در این پیام ویدیوئی خواستار لغو تحریمهای آمریکا علیه این کشور آمریکای لاتین شد.

واترز همچنین با صراحت اعلام کرد که محموله کمکهای بشردوستانه ای که آمریکا قصد داشت به این کشور بحران زده ارسال کند، «می تواند زمینه ساز یک کودتای ملی [در ونزوئلا] باشد».

راجر واترز خطاب به مردم ونزوئلا گفت: «من دورادور شاهد مقاومت و ایستادگی شما در برابر اقدامات قدرتهای بزرگ امپریالیستی برای نابودسازی انقلابتان هستم. شما در سال ۲۰۰۲ مقاومت کردید و اکنون نیز مقاومت می کنید».

این آهنگساز خلاق عرصه موسیقی راک در ادامه گفت: «این تحریمهای طاقت فرسایی که علیه شما وضع شده است، علیه تمام شما، تک تک شما، من قاطعانه آنها را محکوم می کنم».

وی با ترغیب مقامات آمریکا به لغو تحریمها علیه ونزوئلا گفت: «من برای شما یک پیام دارم… تحریمها را لغو کنید. اگر شما به مردم ونزوئلا اهمیت می دهید، تحریمها را لغو کنید. به خاک ونزوئلا تجاوز نکنید. [ونزوئلا] یک کشور پر غرور و دارای حاکمیت مستقل است و می تواند امور خود را اداره کنند. رژه رفتن الیوت آبرامز [مسئول تیم مسائل ونزوئلا در وزارت خارجه آمریکا] و جان بولتون [مشاور امنیت ملی کاخ سفید] با پوتین های سنگین خود در سرتاسر خاک این کشور، آخرین چیزی است که مردم ونزوئلا می خواهند. زنده باد ونزوئلا».

ترکیه: نشست شرم‌الشیخ شرم‌آور است

به نقل از روسیا الیوم، «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه برگزاری نشست شرم الشیخ در مصر با حضور سران برخی کشورهای عربی و اروپایی را شرم آور توصیف کرد.

وی هم چنین عکسی از ۹ محکومی که ماه جاری میلادی در ارتباط با ترور «هشام برکات» دادستان سابق مصر اعدام شدند، در حساب شخصی خود منتشر کرد و زیر آن نوشت: این ۹ جوان از سوی نظام عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر که مورد حمایت برخی کشورهای غربی و شماری از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است، اعدام شدند، ننگ بر تمامی آنها که در این جنایت دست دارند.

کالین در توئیت دیگری خطاب به «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: السیسی ۹ جوان و افراد دیگری را که شمار آنها به ۴۶ تن می رسد، اعدام کرده و با این حال شما همچنان در نشست اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب در مصر حاضر می شوید؟ ارزش ها و اصولتان کجا است؟ ننگ بر همه شما باد.

نشست دو روزه شرم الشیخ شب گذشته در حالی کار خود را آغاز کرد که نیمی از رهبران کشورهای عربی در آن حضور ندارند و سطح مشارکت برخی کشورهای اروپایی نیز بسیار ضعیف است.

آهسته آهسته تعداد سربازان باقی مانده در سوریه از اولش هم بیشتر میشود!علاوه بر آمریکا، شماری از نظامیان انگلیس و فرانسه نیز در سوریه خواهند ماند

علاوه بر ۴۰۰ نیروی آمریکایی که در سوریه باقی می‌مانند، تعدادی نیروی حافظ صلح چندملیتی نیز در کنار آن‌ها خواهند ماند تا مجموع تعداد این نیروها به حدود ۱۰۰۰ نفر برسد.

پیش از این کاخ سفید اعلام کرده بود که 200 نظامی این کشور در سوریه باقی میمانند، با این حال یک مقام ارشد نظامی آمریکا گفته است که احتمالا 400 نیروی آمریکایی در سوریه حفظ خواهند شد.

به نوشته پایگاه اینترنتی تحلیلی «تی-اینتلیجنس» با وجود اعلام اولیه آمریکا برای خروج از خاک سوریه، دولت ترامپ ۴۰۰ نیروی خود را تحت عنوان «نیروهای حافظ صلح چندملیتی» در شمال شرق سوریه و شهر «التنف» نگه خواهد داشت. «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین آمریکا و چند فرمانده نظامی، عدم موافقت خود با خروج نیروها از سوریه را به‌طور علنی اعلام کردند.

با این‌که نیروهای باقی‌مانده آمریکایی به‌طور رسمی با نام «نیروهای پایش‌گر و ناظر» شناخته می‌شوند، گمان می‌رود عناصر نیروهای عملیات ویژه (SOF) نیز برای ماموریت‌های هوایی، ایجاد ظرفیت بومی، اقدام مستقیم، عملیات شناسایی و عملیات ضدشورش باقی بمانند. نیروهای عادی نیز نقش محافظت نظامی را ایفا می‌کنند. تجهیزات هوایی «سنت‌کام» نیز برای پشتیبانی هوایی هدف قرار دادن اهداف مهم داعش در میانه دره فرات باقی خواهند ماند.

علاوه بر نیروهای آمریکایی، نیروهای چندملیتی حافظ صلح که احتمالا شامل نیروهای فرانسوی و انگلیسی SOF خواهد بود که از سال ۲۰۱۴ در این ائتلاف حضور دارند. حضور این متحدان در کنار نیروهای آمریکایی مجموع تعداد این نیروها را به حدود ۱۰۰۰ نفر می رساند.

بنا به گزارشات، دولت آمریکا به‌دنبال ترغیب پیوستن سایر متحدان ناتو به این نیروها است. از آن‌جا که داعش تهدیدی ریشه‌دار و فراملی است و امنیت تمام کشورهای عضو ناتو و اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند، باید تلاشی هماهنگ در این زمینه صورت گیرد.

کشورهایی نظیر بلژیک، آلمان و دانمارک که همچنان شهروندانی تحت لوای داعش دارند، باید نیروهایی جدید به منطقه اعزام کنند یا حضور خود در عراق را گسترش دهند تا از بازگشت داعشی‌های آموزش‌دیده به کشورهای اروپایی جلوگیری کنند.

«مایک پنس» با نوکرش دیدار کرد

مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا امروز دوشنبه با خوان گوایدو کودتاچی مورد حمایت غرب در ونزوئلا دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس تصاویر واصله از این دیدار، نشست مذکور در وزارت خارجه کلمبیا در «بوگوتا» برگزار شد.

دیدار مذکور پیش از آغاز نشست سران کشورهای آمریکای لاتین برای حل و فصل بحران ونزوئلا به انجام رسیده است.

گفتنی است، «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا قرار است در دیدار کنونی با سران کشورهای آمریکای لاتین در شهر «بوگوتا» پایتخت کلمبیا، برای حل و فصل بحران ونزوئلا «گامهایی ملموس» و «اقداماتی مشخص» را اعلام نماید!

دفاع رئیس جمهور بولیوی از نیکلاس مادورو

به نقل از شبکه تلویزیونی رویترز؛ اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی روز یکشنبه از اقدامات نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در ممانعت از ورود کمک های به اصطلاح بشردوستانه آمریکا به ونزوئلا دفاع کرد و گفت: این اقدام در راستای حافظت از «حق حاکمیت» ونزوئلا است.

بر اساس این گزارش, روز شنبه نیروهای وفادار به نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا مانع از ورود کاروان های حامل کمک های بشردوستانه آمریکا از مرز کلمبیا شدند و از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی استفاده کردند که منجر به مرگ دو تن شد.مورالس گفت: «اکنون ونزوئلا با دوران دشواری مواجه است. در ونزوئلا میلیون ها تن در ده الی دوازده شهر در حال دفاع از استقلال خود و دفاع از حق حاکمیت ونزوئلا و شأن مردم هستند. اما تنها مردم ونزوئلا نیستند که در حال دفاع از حق حاکمیت و استقلال ونزوئلا هستند, بلکه همه آمریکای لاتین در حال انجام این کار است. این مردم انقلابی اجازه مداخله نظامی آمریکا را به بهانه کمک های بشردوستانه ندادند. این یک جنگ برای همه ماست. ما به دولت انقلابی و نیروهای مسلح ونزوئلا تبریک می گوییم. او (مادورو) اعلام کرد آنها (منتقدان) می توانند به آمریکا بروند. سه یا چهار تن از اعضای نیروهای مسلح فرار کردند، اما همه نیروهای مسلح قاطعانه ایستاده اند و در حال دفاع از حق حاکمیت و استقلال هستند. این یک نبرد برای مردم آمریکای لاتین است.»

مادورو این موضوع را رد می کند که کمبود مواد غذایی و دارویی در ونزوئلا وجود دارد . او همچنین می گوید هدف از ارسال این کمک ها تضعیف دولت است.

خوآن گوایدو رهبر کودتاچیان از سوی آمریکا به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته شده است, در حال حاضر به منظور دیدار با مقامات منطقه ای و مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در کلمبیا به سر می برد.

استقبال مردم کوبا از همه پرسی قانون اساسی

مردم کوبا با حضور در پای صندوق های رای استقبال خوبی از همه پرسی درباره اصلاحات قانون اساسی این کشور انجام دادند.

به گزارش الجزیره، روز گذشته کوبا صحنه برگزاری همه پرسی در خصوص اصلاحات قانون اساسی این کشور بود و برای اولین بار در ۴۳ سال گذشته مردم کوبا این فرصت را یافتند تا با حضور در پای صندوق های رای «آری» یا «خیر» خود را در مورد امورات کشور اعلام کنند.

این اصلاحات در سال گذشته به تصویب مجلس ملی کوبا رسیده بود.

در قانون اساسی جدید کوبا تغییرات مهمی داده شده است که به رسمیت شناختن حق محدود و کنترل شده کسب و کار خصوصی و تجارت خارجی از جمله آنها است.

فعال شدن هواپیماهای جاسوسی آمریکا در نزدیکی شبه جزیره کریمه

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، بر اساس اطلاعات منتشره از سوی منابع مونیتورینگ پروازهای هوایی، یک فروند هواپیمای نیروی هوایی آمریکا پرواز شناسایی را در آسمان منطقه تنگه کرچ و بندر سواستوپل (در سواحل دریای سیاه) انجام داد.

طبق این اطلاعات، یک فروند هواپیمای گشت‌زنی ضدزیردریایی نوع «P-8APoseidon» متعلق به نیروی هوایی آمریکا بعدازظهر روز یکشنبه از پایگاه هوایی ناتو در جزیره سیسیل و با گذشتن از حریم هوایی بلغارستان به منطقه دریای سیاه رسیده و پرواز شناسایی را در منطقه خلیج کرچ در دریای آزوف و در فاصله 125 کیلومتری از پل بزرگ کریمه انجام داد. این هواپیما شب گذشته همچنان در مناطق جنوبی نزدیک به شبه جزیره کریمه حضور داشت. در مسیر پرواز این هواپیمای آمریکایی نزدیک شدن آن به بندر سواستوپل نیز مشخص است. این هواپیما نزدیک به سه ساعت در مناطق همجوار شبه جزیره کریمه مشغول گشت‌زنی بود.

وزارت دفاع روسیه این مسئله را مورد توجه قرار داده که این اواخر تعداد پرواز‌های هواپیماهای جاسوسی-شناسایی بیگانه، به خصوص آمریکایی، در آسمان دریای سیاه و در نزدیکی حریم هوایی روسیه افزایش قابل توجهی یافته است.

«سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه اخیرا یادآور شده که در همین رابطه، یک گروه ویژه نظامی در جزیره کریمه بوجود آمده که «هیچ شانسی» برای تلاش‌های احتمالی با هدف نفوذ در حریم هوایی روسیه باقی نمی‌گذارد و نقش بسیار مهمی در تامین امنیت کشور دارد.

روز گذشته وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که طی هفته گذشته 13 مورد دستگاه پرنده بیگانه در نزدیکی مرزهای هوایی این کشور مشاهده شده‌اند و جنگنده‌های نیروهای هوا-فضای روسیه مجبور شده‌اند سه بار با هدف ممانعت از نقض حریم هوایی کشور به هوا بلند شوند.

۸؛ مرگبارترین سال برای غیرنظامیان افغان

دفتر نمايندگي سازمان ملل در افغانستان در گزارش سالانه خود اعلام کرد در سال 2018 ده هزار و نهصد و سي و سه غيرنظامي در افغانستان کشته و زخمي شدند.

اعتراضات در الجزایر به خشونت کشیده شد

اعتراضات در الجزایر علیه نامزدی مجدد رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری به خشونت کشیده شد.

نیروهای امنیتی الجزایر برای متفرق کردن معترضان که علیه «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهوری کنونی این کشور دست به تظاهرات زدند به خشونت متوسل شد.

نیروهای امنیتی الجزایر با شلیک گاز اشک آور مانع رسیدن معترضان این کشور به کاخ ریاست جمهوری شدند.

تعداد زیادی از مردم الجزایر روز جمعه با حضور در خیابانهای استانهای مختلف این کشور مخالفت خود را با نامزدی مجدد «عبدالعزیز بوتفلیقه» در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر برای پنجمین دوره متوالی اعلام کردند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) برگزار شود.

بوتفلیقه به تازگی و به صورت رسمی اعلام کرده که برای پنجمین بار در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر شرکت خواهد کرد.

وی که از سال ۱۹۹۹ سکان رهبری را در جمهوری الجزایر در دست دارد، در سال ۲۰۱۳ به دلیل سکته مغزی با محدودیت حرکتی مواجه شده است

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: