پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ايران و جهان

اخبار ايران و جهان

🔴 برون رفت کارگران و مزدبگیران از دستمزد زیر خط فقر و گرانی شدید در گرو همبستگی و گستردگی اعتراضات شان است

فاصله بین مزد مصوب و تورم، سال به سال از قدرت خرید کارگران و مزدبگیران کاسته است. در سال جاری با افزایش شدید یکباره نرخ ارز و کاهش ارزش ریال و افزایش شدید مایحتاج زندگی، سیاه ترین دوران کارگران و مزدبگیران رقم خورده است، بطوری که حقوق کارگران تنها یک چهارم هزینه های حداقلی زندگی را تامین کند.

کارفرمایان با پشتیبانی کامل دولت و در غیاب نمایندگان واقعی کارگران در شورای عالی کار باصطلاح سه جانبه، برای تعیین دستمزد کارگران فقط سود بیشتر سرمایه شان را پیگیری می کنند و در این میان کارگران هستند که بیشتر از قبل فقیر تر می شوند تا جایی که حتی در حسرت خیلی از مواد ضروری خوراکی هستند.

لینک کانال

t.me/vahedsyndica

⚪️ اعتراض به تداوم بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان

به گزارش رسيده امروز ۸ اسفند ماه ۹۷ خانواده اسماعيل بخشي و تعدادی از كارگران در اعتراض به تداوم بازداشت غير قانونی اسماعيل بخشی نماينده كارگران هفت تپه در مقابل دادگستری شهرستان شوش تجمع نمودند. عليرغم اينكه دادگستری بايستی پاسخگوی خانواده اسماعيل بخشی باشد، اما متاسفانه همچنان از ورود خانواده اسماعيل بخشی و همچنين سپيده قليان به دادگستری ممانعت بعمل مي آيد. معلوم نيست كه خانواده های زندانيان به كجا بايد براي پيگيری مراجعه نمايند. همچنين مامورين در تجمع امروز در مقابل دادگستری ، محمد نورزاده داماد خانواده اسماعيل بخشی را دستگير نمودند.

بلافاصله وكيل كه براي پيگيری موارد مربوط به پرونده اسماعيل بخشی در شوش حضور داشت در دادگستری حاضر شده و برای محمد نورزاده اعلام وكالت نمود ،وکالت پی ثبت در پرونده شد اما متهم از دسترسی به وکیل محروم ماند و گفته اند كه اتهام وی امنيتی است.  اتهام محمد نورزاده فعاليت تبليغی عليه نظام عنوان شده است و نامبرده با قيد كفالت آزاد گرديد. معلوم نيست امنيت چه كسانی با  عكس گرفتن از تجمع خانواده اسماعيل بخشی به خطر می افتد؟ خانواده ای كه حتی نهادی مانند دادگستری كه به ظاهر برای دادخواهی است نيز به آنان پاسخ نمی دهد و فرزندشان را پس از دستگیری بار دوم ،به ناحق بيش از يك ماه است كه در بازداشتگاه امنيتی نگهداری مي كنند. آيا عكس گرفتن از خانواده فعاليت تبليغی عليه نظام است؟

همچنين بنا به اين گزارش، هنگام انتقال سپيده قليان، فعال اجتماعی از بازداشتگاه امنیتی اهواز برای ملاقات با خانواده، در حالی كه چشم بند داشته توسط يكی از مامورين مرد انتقال يافته است كه اين موضوع به شدت مورد اعتراض خانواده قليان واقع شده بود.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

آدرس ایمیل سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه🔻

syndica.hafttape@gmail.com

🔻 صفحه #تلگرام #سندیکای کارگران.نیشکر هفت تپه ⬇️

@syndica_7tape

با کلیک روی آدرس زیر 👇👇👇

@Sandika7tapeh

اخبار، نظرات و گزارشات خود را برای ما ارسال کنید .

اعتراض ، اعتصاب، تجمع، تشکل ، داشتن نان ، آزادی و زندگی شایسته حق مسلم ماست.

امپریالیسم اروپا، «حقوق بشر» و تجارت اسلحه برای کشتار مردم یمن

تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی از سوی آلمان، اروپایی ها را بر سر فروش تسلیحات به عربستان سعودی دچار اختلاف کرده است.

روزنامه «لوریان دو ژور» در مقاله ای به بررسی اختلاف و تفرقه در بین کشورهای اروپایی بر سر صادرات سلاح به عربستان سعودی پرداخت.

این نشریه لبنانی در پایگاه اینترنتی خود به زبان فرانسوی نوشت: برلین، ریاض را تحریم کرده و حاضر نیست به این کشور سلاح بفروشد و همین مسئله کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه و بریتانیا را با مشکل مواجه کرده است.

پس از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در اکتبر سال 2018، اروپایی ها در اتخاذ موضع گیری مشترک در قبال مسئله فروش سلاح به این کشور دچار مشکل شده اند. سازمان های مدافع حقوق بشر از تصمیم آلمان تقدیر کردند و پیوسته نسبت به استفاده از سلاح های غربی در یمن هشدار می دهند.

عربستان سعودی برای کشورهای تولید کننده سلاح در اروپا بازار خوبی است و تصمیم برلین در تحریم تسلیحاتی ریاض، برای تمامی کشورهای اروپایی تولید کننده سلاح مشکل ساز شده است.

در سال 2018 بودجه نظامی حکومت وهابی عربستان 210 میلیارد ریال سعودی معادل 56 میلیارد دلار بود. به گزارش موسسه بین المللی تحقیقات صلح در استکهلم، آمریکا بین سال های 2013 تا 2017 اصلی ترین تامین کننده نیازهای تسلیحاتی عربستان سعودی بوده است. در این سال ها واشنگتن در مجموع 61 درصد از نیاز ریاض به سلاح را تامین کرده است.

بر اساس این گزارش، بریتانیا با تامین 23 درصد از تسلیحات مورد نیاز عربستان، دومین فروشنده سلاح به سعودی ها بوده و فرانسه با تامین 3.6 درصد نیاز تسلیحاتی حکومت سعودی در رتبه سوم فروشندگان سلاح به عربستان قرار گرفته است.

اسپانیا 2.4 درصد و آلمان 1.8 درصد از نیازهای تسلیحاتی عربستان را تامین کرده و در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

به نوشته روزنامه آلمانی اشپیگل، «جرمی هانت» وزیر خارجه بریتانیا در نامه ای به  «هایکو ماس»، همتای آلمانی خود «از تاثیر تصمیم دولت آلمان بر صنایع دفاعی بریتانیا و اروپا و در نتیجه تاثیر آن بر انجام تعهدات در قبال ناتو ابراز نگرانی کرد.»

«پیتر وازمن» محقق برنامه سلاح و هزینه های نظامی در موسسه بین المللی تحقیقات صلح در استکهلم خاطر نشان کرد، «سهم آلمان در فروش سلاح به عربستان سعودی در قیاس با بریتانیا و فرانسه رقم ناچیزی است، اما تصمیم این کشور ممکن است تاثیرات مستقیمی داشته باشد؛ چرا که آلمان قطعات زیادی از تجهیزات و تسلیحات نظامی را تولید می کند و این قطعات در کشورهای اروپایی تولید کننده سلاح مونتاژ می شوند.»

این کارشناس تسلیحاتی در گفت وگو با «لوریان دو ژور» اظهار داشت: «برخی دیگر از کشورهای اروپایی نیز قطعات مربوط به تجهیزات نظامی را تولید می کنند، اما نقش آن ها در برابر آلمان که قطعات کلیدی تسلیحات ساخته شده در اغلب کشورهای اروپایی را تولید می کند، قابل مقایسه نیست. به همین دلیل تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی از سوی کشورهای یاد شده چندان تاثیرگذار نخواهد بود. می توان گفت که ساخت برخی قطعات تسلیحاتی در انحصار آلمان قرار دارد.»

قطعات جایگزین

گروه بریتانیایی «بی اِی ای سیستم» BAE Systems در ساخت هواپیماهای «یوروفایتر تایفون» Eurofighter Typhoon در وضعیت دشواری قرار گرفته است. این نوع هواپیما توسط کنسرسیومی متشکل از بریتانیا، ایتالیا، آلمان و اسپانیا ساخته می شود. بی ای ای سیستم در سال 2017، 72 فروند یوروفایتر به سعودی ها فروخت و به عقد قراردادی 11 میلیاردی برای فروش 48 فروند دیگر از این نوع جنگنده امیدوار است.

این محقق برنامه سلاح و هزینه های نظامی در موسسه بین المللی تحقیقات صلح در استکهلم گفت: «کنسرسیوم یاد شده در سال 1986 تشکیل شد. هر یک از اعضای این کنسرسیوم بخشی از جنگنده های یوروفایتر تایفون را تولید می کنند. یکایک اعضا در فروش خارجی این جنگنده اروپایی ایفای نقش می کنند و بازار منطقه خاورمیانه به بریتانیا واگذار شده است.»

این کارشناس تسلیحاتی افزود: «بر اساس توافقات انجام گرفته در کنسرسیوم، وقتی یکی از اعضا قراردادی برای فروش هواپیماها منعقد می کند، مابقی اعضای می بایست به گونه ای عمل کنند که کشور فروشنده بتواند به تعهدات خود مرتبط با قرارداد فروش جنگنده عمل کند.»

وازمن تاکید کرد: «اما این فرایند به دلیل تحریم آلمان در صدور تسلیحات به عربستان سعودی با مشکل مواجه شده است. این در حالی است که تهیه قطعات جایگزین برای قطعاتی که آلمانی ها تولید می کنند، برای بریتانیا دشوار و یا حتی غیرممکن است.»

شرکت «ام بی دی ای» MBDA، ایرباس، «بی ای ای» سیستم و شرکت ایتالیایی «لئوناردو» تحت تاثیر تحریم برلین قرار گرفته اند. این در حالی است که صدور مجوز برای صادرات تجهیزات آلمانی به کار گرفته شده در موشک های هوا به هوای دوربرد مِتِئور Meteor نیز تحت تاثیر تحریم های آلمان قرار گرفته است.

به درخواست عربستان سعودی جنگنده های یوروفایتر تیفون که قرار است خریداری شود، می بایست به این نوع از موشک ها مجهز باشند.

مدیر شرکت ایرباس در گفت و گو با خبرگزاری رویترز در خصوص تصمیم آلمان مبنی بر ممنوعیت فروش تسلیحاتی که قطعات آلمانی در آن به کار رفته تاکید کرد، «ما در ایرباس از سال ها پیش از این که طرف آلمانی به خود حق می دهد راه را بر فروش تسلیحات سد کند، عصبانی هستیم. برای مثال فقط یک قطعه کوچک از یک بالگرد فرانسوی در آلمان تولید می شود.»

«جرمی هانت»، وزیر خارجه بریتانیا چهارشنبه پیش با هدف گفت و گو با همتای آلمانی خود در این خصوص راهی آلمان شد، اما همتای آلمانی با درخواست هانت مبنی بر لغو محدودیت فروش سلاح به عربستان سعودی مخالفت کرد.

از نظر وزیر خارجه آلمان لغو تحریم تسلیحاتی این کشور علیه عربستان، به تحولات مربوط به مناقشات یمن و اجرای بندهای توافق شده در توافق استکهلم بستگی دارد.

حضور نمایندگان هیات صنعا و نمایندگان هیات ریاض دور یک میز مذاکره در ماه دسامبر سال 2018، از سال 2016 بی سابقه و رویدادی مهم قلمداد می شود. در این مذاکرات دو طرف در خصوص توقف جنگ و عقب نشینی نیروهای شان از شهر استراتژیک الحدیده، با هدف باز شدن مسیر ارسال کمک های بشردوستانه توافق کردند، اما نقض مکرر آتش بس از سوی مزدوران سعودی، این توافق را با مشکل جدی مواجه کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا در رابطه با تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی خاطرنشان کرد این خطر وجود دارد که سعودی ها برای تامین نیازهای تسلیحاتی خود به سوی پکن و یا مسکو متمایل شوند. عربستان سعودی از سال پیش مذاکره با روسیه را برای خرید سیستم دفاع موشکی اس – 400 آغاز کرده است. این در حالی است که چین و روسیه برای صادرات سلاح منطقه خلیج فارس را هدف قرار داده اند.

وازمن در این خصوص گفت: «عربستان سعودی در ده سال گذشته تمامی زیرساخت های نظامی و سیستم های تسلیحاتی خود را از آمریکا و اروپا خریداری کرده است. جدا از قیمت، باید توجه داشت که تسلیحات ارائه شده از سوی روسیه و چین از نظر کیفی و خدمات آموزشی مشابه آمریکایی ها و اروپایی ها نیستند. به هر حال برای آمریکا و اروپا، جایگزین هایی وجود دارد، اما این چیزی نیست که سعودی ها واقعاً آرزویش را داشته باشند.»

اختلاف بین کشورهای اروپایی تولید کننده سلاح در ماه های اخیر تشدید شده است، اما با توجه به این که تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی از سوی آلمان موقتی اعلام شده، احتمال مصالحه بین شرکای اروپایی وجود دارد. به هر شکل کشورهای اروپایی تحت فشار قرار دارند و از خود این سوال را می پرسند که آیا آلمان در زمینه برنامه های تولید سلاح شریک قابل اعتمادی است؟

مترجم: فراهانی

روسیه خطاب به آمریکا: جنگ ویتنام را به خاطر داشته باش!

به دنبال تعریف و تمجید اخیر فرمانده نیروی هوایی آمریکا از قابلیت‌های رادار گریزی جنگنده پیشرفته «اف-35» ، روس‌ها نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

به نوشته شماره سه‌شنبه وبگاه «ایر فورس تایمز» سفارت روسیه در آمریکا در توییتی بدین منظور نوشت: «اگر قرار باشد روسیه یک جنگنده اف-35 را در قلمروی هوایی خود ببیند، آنگاه پیام دو کلمه‌ای برای ژنرال «دیوید گلدفین»، فرمانده نیروی هوایی آمریکا با این مضمون ارسال خواهیم کرد، ویتنام را به خاطر داشته باش.»

در بخش دیگر توییت سفارت روسیه آمده است: «یک جنگنده اف-35 هرگز تنها نخواهد ماند.»

این واکنش توییتری روسیه که با فیلمی کوتاه از شلیک یک موشک سطح به هوا همراه بود، هشداری به سخنان سه شنبه گذشته گلدفین در اندیشکده «بروکینگز» بود.

فرمانده نیروی هوایی آمریکا در این اندیشکده گفته بود: «هرگاه چین، روسیه یا دشمن دیگری در جهان یک فروند اف-35 را در قلمروی هوایی خود دیدند……. برای آن‌ها پیامی دو کلمه‌ای مبنی بر این ارسال خواهم کرد که ما اینجا هستیم.»

فرمانده نیروی هوایی آمریکا در ادامه با ستودن خاصیت رادار گریزی اف-35 گفت: «مشاهده یک اف-35 که البته به احتمال زیاد بعید است، بدین مفهوم است که آن‌ها هرگز تنها نخواهند بود. این عملیات بخشی از کار مشترک یک تیم نفوذی است.»

فرمانده نیروی هوایی آمریکا در حالی این سخنان را بیان ساخت که روسیه نیز جنگنده نسل پنجم خود به نام «سوخو-57» را توسعه داده است. این هواپیما همچون اف-35 برای برتری بر دفاع هوایی و دریایی دشمن طراحی شده است.

رئیس‌جمهور روسیه چهارشنبه گذشته در سخنرانی عمومی در مجلس فدرال این کشور با تاکید بر لزوم دست کشیدن واشنگتن از سیاست‌های غیرسازنده گفت: «استقرار موشک‌های آمریکا در اروپا تهدیدی بزرگ برای امنیت روسیه و جهان است.»

رسانه دولتی روسیه نیز یکشنبه هفته جاری در برنامه‌ای تهدید کرد که می‌تواند مراکز مهم آمریکا از جمله «پنتاگون» و «کمپ دیوید» را در پنج دقیقه هدف حمله‌های موشکی قرار دهد.

مادورو: هدف ترامپ توجیه آغاز جنگ برای نفت است

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی و منتخب ونزوئلا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی نیوز اعلام کرد: آمریکا در حال بحران آفرینی در ونزوئلا است تا از این طریق به تشدید تنش های سیاسی دامن زده و در نتیجه بتواند راه انداختن جنگ علیه کاراکس را توجیه کند.

رئیس جمهوری قانونی و منتخب ونزوئلا در این مصاحبه گفت: دولت افراط‌ گرای ترامپ که مانند کوکلوس‌کلان‌ (Ku Klux Klan)ها رفتار می‌ کند می خواهد بر سر نفت جنگ راه بیندازد. هر کاری که دولت آمریکا تا کنون انجام داده، محکوم به شکست بوده است.

«نیکلاس مادورو» در ادامه افزود: من به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا برای مذاکره مستقیم با دولت شما (آمریکا) و شخص شما (ترامپ) آماده‌ام؛ ما اهل آمریکای جنوبی هستم و شما اهل آمریکای شمالی.

وی در ادامه اضافه کرد: باید راهکار قرن بیست‌ و یکم و نه راهکارهای دوران جنگ سرد را پیش بگیریم. دوران جنگ سرد باید پشت سر گذاشته شود.

حمایت مالی موساد از شورشیان دارفور در سودان

به نقل از روسیا الیوم، سایت وابسته به مرکز خدمات مطبوعاتی سودان گزارش داد که بر اساس اسناد به دست آمده سرویس جاسوسی رژیم اسرائیل (موساد) از یکی از گروه های شورشی در اقلیم دارفور حمایت مالی به عمل می آورد.

بر اساس این گزارش، موساد از جنبش «عبدالواحد نور» که یک جنبش شورشی در دارفور به شمار می آید حمایت می کند.

این جنبش نشست هایی را در خصوص انجام عملیات نظامی علیه مواضع وابسته به دولت سودان در دارفور برگزار کرده است. عبدالواحد نور در این نشستها از طریق گفتگوی تلفنی با شرکت کنندگان اعلام کرده که موساد و دیگر طرفهای خارجی از این عملیات حمایت مالی می کنند.

اخیرا نیز معاون وزیر خارجه مصر اعلام کرده که رژیم اسرائیل به شدت دنبال تجزیه قاره آفریقا است.

الجبیر: باید با نقض حقوق بشر از سوی ایران مقابله کرد!

به نقل از النشره، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان که کشورش حمایت های گسترده ای از تروریستها در سوریه به عمل آورده است، طی سخنانی در ژنو مدعی شد: ما باید در کنار ملت سوریه برای دستیابی به حقش بدون دخالت خارجی بایستیم.

وی مدعی شد: ما بر راهکار سیاسی برای بحران سوریه تاکید داریم.

الجبیر ادعا کرد: عربستان از حکومت مشروع علیه حوثی های مورد حمایت ایران حمایت می کند. ما باید ضد نقض حقوق بشر از سوی ایران به ویژه اقدامات طایفه ای و نژادی آن بایستیم.

وی که کشورش سرکردگی ائتلاف ضد یمن را برعهده دارد و جنگنده های این ائتلاف علاوه بر نابودی زیرساختهای یمن ، کودکان و زنان را به قتل می رسانند و به مدارس و منازل حمله می کنند و مراکز بهداشتی را هدف قرار می دهند و با محاصره ظالمانه مانع ارسال غذا و دارو برای ملت یمن می شوند، گفت: عربستان همه نوع حمایت از ملت یمن برای پشت سرگذاشتن رنج هایش به عمل می آورد!

الجبیر که کشورش در معامله قرن برای نابودی آرمان فلسطین نقش به سزایی ایفا می کند؛ در ادامه از حقوق ملت فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی دم زد.

نماینده عراق: رهبر داعش تحت حمایت آمریکا، آزادنه در عراق حرکت می کند

نماینده مجلس عراق گفت که رهبر داعش در بیابانهای عراق با حمایت ایالات متحده حرکت می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از النشره، حسن سلیم، نماینده مجلس عراق گفت: ابوبکر بغدادی، رهبر داعش* در بیابانهای عراق در استان انبار با حمایت ایالات متحده حرکت می کند.

وی در ادامه افزود: ابوبکر بغدادی، رهبر داعش* در بیابان غربی استان انبار و تحت حمایت آمریکا قرار دارد… او بین عراق و سوریه تحت حمایت آمریکایی ها حرکت می کند.

او تاکید کرد که پایگاه آمریکایی عین الاسد که در آن نیروهای آمریکایی مستقر هستند، این حمایت را انجام می دهد.

* گروه ممنوعه در روسیه

دستبرد ۳۰ میلیارد دلاری دولت آمریکا به اموال ونزوئلا

به نقل از خبرگزاری فرانسه از ژنو؛ خورخه آریاسا، وزیر امور خارجه ونزوئلا طی سخنرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ونزوئلا و مسدود کردن دارایی های خارجی این کشور به مبلغ ۳۰ میلیارد دلار را یورش(آمریکا) به کشورش توصیف و آن را محکوم کرد و گفت: این پول به ملت ونزوئلا تعلق دارد.

وزیر امور خارجه ونزوئلا تاکید کرد: شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باید علیه این تحریم ها که مردم را از داشتن غذا و دارو محروم می کند اقدام کند.

همچنین وی، آمریکا را به تلاش برای حمله به ونزوئلا تحت پوشش توزیع کمک های بشر دوستانه متهم و بحران انسانی را بهانه ای برای دخالت نظامی (آمریکا) عنوان کرد.

گفتنی است؛ سال گذشته، آمریکا به دستور دونالد ترامپ از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد و از آن زمان به بعد این کشور در این شورا دیگر کرسی ندارد.

این در حالی است که رابرت وود سفیر آمریکا به محض آغاز سخنرانی معاون وزیر امور خارجه ونزوئلا به نشانه اعتراض و به (بهانه حضور) در کنفرانس خلع سلاح، سالن را ترک کرد و دیگر دیپلمات ها از وی پیروی کردند.

روسیه: نباید انتظار زیادی از نشست سران آمریکا

به نقل از خبرگزاری «تاس»، «نیکلای پاتروشیف» دبیر شورای امنیت روسیه امروز در مصاحبه‌ای یادآور شد، بسیار سخت است که از دیدار «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در هانوی (ویتنام) بتوان انتظار زیادی داشت.

وی گفت: «با آشنایی از تاریخ مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای کره شمالی، بسیار سخت بتوان به نتیجه نشست سران آمریکا و کره شمالی خوش‌بین بود. پیش از این هم بارها قبل از پیشرفت خاصی در مذاکرات، دشواری‌هایی بوجود آمده و دو طرف یکدیگر را به نقض توافقات متهم کرده و بار دیگر اوضاع به سمت وخامت گرایید.»

پاتروشیف یادآور شد که روند تحقق توافقات بدست آمده در نشست سران سنگاپور با دشواری‌هایی روبرو شده که در دومین نشست سران آمریکا و کره شمالی باید بر آنها فایق آمد.

لازم به یادآوری است که دومین دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی قرار است در تاریخ 28 -27 (15-14 اسفند ماه) در ویتنام برگزار شود. دونالد ترامپ و «کیم جونگ اون» در اواسط تابستان گذشته برای نخستین بار در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند و در پایان این نشست بیانیه مشترکی به امضاء رسید که بر اساس آن، دو طرف توافق کردند تا واشنگتن امنیت کره شمالی را تضمین کند و پیونگ یانگ نیز شب جزیره کره را از وجود تسلیحات هسته‌ای عاری سازد.

روسیه: آنها با ما مانند احمقها رفتار می کنند!

به نقل از تاس، «سرگئی ایوانف» نماینده رئیس جمهور روسیه در حفاظت از محیط زیست اظهار داشت که کرملین معتقد است ارتش آمریکا هرگز امکان استفاده از سیستم های دفاع موشکی خود در جزایر کوریل را رد نکرده است، و آنها باید به ژاپن منتقل شوند.

ایوانف گفت: یکی از ژنرال های آمریکایی صراحتا اعلام کرده است که جزیره ایتوروپ در منطقه کوریل برای استقرار یک سیستم سپر موشکی در برابر موشک های کره شمالی ایده آل است.

وی افزود: ظاهرا، آنها با ما مانند احمق ها رفتار می کنند. کدام موشک های کره شمالی؟ این ها موشک های روسی را هدف قرار می دهد. سپر موشکی علیه فدراسیون روسیه است و نه علیه ایران و کره شمالی، این حرف ها فقط افسانه ای برای احمق ها است.

ایوانف همچنین اعلام کرد که روسیه و ژاپن درحال مذاکره برای امضای معاهده صلح هستند اما تاکنون هیچ صحبتی درخصوص واگذاری جزایر به ژاپن نشده است.

بشار الجعفری: آمریکا سیاست تروریسم اقتصادی را علیه سوریه بکار میبرد

بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اظهار داشت حمایت انسانی از سوریه به شکل فعال و موثر ممکن نیست مگر اینکه به دور از سیاسی کردن موضوعات انسانی و توقف تروریسم صورت گیرد که عامل اصلی رنج آنهاست.

الجعفری که در جریان نشست شورای امنیت درباره اوضاع سوریه سخن می‌گفت، اظهار داشت برخی کشورهای عضو دائم شورای امنیت مدعی علاقه‌مندی به وضعیت انسانی در سوریه می‌شوند، در حالی که همین کشورها از تروریسم حمایت می‌کنند و نظامیان خود را به صورت غیرقانونی در سوریه مستقر کرده و به تجاوزات پیاپی علیه آن دست می‌زنند.

وی افزود یک افسر فرانسوی ائتلاف بین المللی غیرقانونی اعتراف کرده است که این ائتلاف، به شکل گسترده‌ای تاسیسات زیربنایی سوریه را ویران کرده و این حملات سبب شهید و زخمی شدن هزاران غیرنظامی شده است.

حزب کارگر انگلیس: دولت اقدام علیه حزب‌الله لبنان را توضیح دهد

سخنگوی حزب کارگر انگلیس از دولت کشورش خواست تا اقدام دیروز علیه حزب‌الله لبنان را توجیه کند.

به گزارش رویترز، سخنگوی حزب کارگر انگلیس امروز سه شنبه از دولت کشورش خواست تا اقدام روز گذشته لندن علیه حزب الله لبنان را توضیح دهد.

سخنگوی حزب کارگر انگلیس در این خصوص اعلام کرد: وزیر کشور اکنون باید نشان دهد که تصمیم اتخاذ شده وی، واقعی و بی طرفانه اتخاذ شده است.

وی در این باره تصریح کرد: اکنون وزیر کشور باید نشان دهد تصمیم دیروز وی بر مبنای شواهدی آشکار و جدید و نه سودای ریاست او گرفته شده است.

این درحالیست که «امانوئل ماکرون» رئیس‌ جمهوری فرانسه دیروز از مخالفت این کشور با تصمیم انگلیس در خصوص اضافه کردن شاخه سیاسی حزب‌الله لبنان در لیست نهادهای تروریستی خبر داد.

رئیس‌جمهوری فرانسه در این باره گفته بود: فرانسه میان شاخه‌ نظامی حزب‌الله لبنان و شاخه سیاسی آن تمایز قائل است. مردم لبنان باید در این باره تصمیم بگیرند.

همزمان با ادامه تلاش‌ های آمریکا به منظور تشدید فشار بر حزب‌الله لبنان، «ساجد جاوید» وزیر کشور انگلیس دیروز دوشنبه اعلام کرد که لندن کلیت حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌ های تروریستی قرار داده است.

وزیر کشور انگلیس در پیروی محض از اوامر واشنگتن و صهیونیست ها بدون اشاره به مبارزه بی امان حزب الله لبنان با تروریست های تکفیری ساخته غرب در این خصوص در ادعائی مضحک مدعی شد: حزب الله به تلاش های خود در راستای بی ثباتی در اوضاع شکننده در خاورمیانه ادامه می دهد! بر این اساس، دیگر نمی توانیم میان شاخه نظامی که پیشتر آن را ممنوعه خوانده بودیم با شاخه سیاسی آن تمایزی قائل شویم؛ لذا تصمیم گرفتیم کلیت این گروه را ممنوعه اعلام کنیم.

گفتنی است، تصمیم پوشالی وزیر کشور انگلیس باید به تصویب پارلمان این کشور برسد.

لازم به ذکر است، انگلیس و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکنون صرفا شاخه نظامی حزب‌الله لبنان را تروریستی اعلام کرده بودند.

رئیس‌جمهوری مکزیک: متعهد به عدم مداخله در ونزوئلا هستیم

به نقل از رویترز، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهور مکزیک امروز سه شنبه در اظهاراتی اعلام کرد: متعهد به عدم مداخله در ونزوئلا هستیم.

رئیس جمهور مکزیک در اظهارات امروز خود از همه طرف ها در ونزوئلا خواست تا به دنبال راه حلی مسالمت آمیز برای حل و فصل تنش های موجود در کشورشان باشند.

وی در ادامه از سازمان ملل نیز درخواست کرد تا برای حل مناقشه جاری پیرامون کمک های بشردوستانه در این کشور اقدام مناسبی را به انجام برساند.

این در حالیست که دیروز مایک پنس معاون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نشست گروه لیما در کلمبیا در اظهاراتی مداخله جویانه از مکزیک خواسته بود تا رهبر شورشیان ونزوئلا را به رسمیت بشناسد!

گوایدو اگر به ونزوئلا بازگردد دستگیر و محاکمه خواهد شد

به نقل از اسپوتنیک، «نیکلاس مادورو»، رئیس جمهور ونزوئلا در تازه‌ترین اظهارات خود در ارتباط با خوان گوایدو، رهبر کودتاچیان، بر لزوم محاکمه او تاکید کرد.

مادورو محاکمه گوایدو را با توجه به سفر او به کشور کلمبیا که از سوی دادگاه عالی ممنوع اعلام شده، ضروری عنوان کرد.

با این حال رئیس جمهور ونزوئلا بازگشت گوایدو به کشورش را بلا مانع دانسته، هرچند به گفته مادورو محاکمه گوایدو نیز پس از بازگشت قطعی خواهد بود.

خوان گوایدو، رهبر شورشیان ونزوئلا که از حدود دو ماه پیش خود را رئیس جمهور موقت این کشور خوانده، پس از چندین فراخوان اعتراضی برای حضور مردم در خیابان‌ها، حال به کلمبیا همسایه ونزوئلا رفته و چند روز پیش تصمیم داشت با کاروان محموله‌های آمریکایی وارد ونزوئلا شود که نیروهای ارتش جلو ورود این کاروان را گرفتند.

با وجود درخواست گوایدو از نظامیان ونزوئلایی برای جداشدن از دولت، ارتش و نیروهای نظامی ونزوئلا همچنان به دولت مادورو وفادار مانده‌اند.

كشف 8 تن مواد منفجره در جنوب پایتخت سوریه

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) از کشف مقادیر زیادی مواد منفجره و مواد مخدر در جنوب شهر دمشق، پایتخت این کشور خبر داد.

به رغم اینکه عملیات نظامی در اطراف شهر دمشق و جنوب سوریه نزدیک به یک سال است که تمام شده، با این حال گاه و بی‌گاه تسلیحات و تجهیزاتی که تروریست‌ها از آن‌ها علیه دولت و ارتش سوریه استفاده می‌کردند، کشف می‌شود.

خبرگزاری سانا چهارشنبه (۸ اسفند) گزارش داد که نیروهای امنیتی مربوط به کشف و خنثی‌سازی، طی عملیات بازرسی خانه به‌خانه و پاک‌سازی روستاها و شهرک‌ها آزاد شده در منطقه جنوبی شهر دمشق، نزدیک به هشت تن مواد منفجره قدرتمند شامل «c ۴» کشف کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، مواد منفجره کشف شده در مقر تروریست‌ها از مناطق مختلف جنوب دمشق کشف شده و از آن‌ها برای ساخت بمب‌های دست‌ساز، مین‌ها و مهمات استفاده می‌شده است. مقام‌های مربوطه این مواد را به مکان امنی منتقل کرده‌اند.

نیروهای سوری علاوه بر کشف این مواد منفجره، موفق به کشف و ضبط کامیون حامل مقادیر زیادی از قرص‌های کاپتاگون در ریف جنوبی پایخت سوریه شده‌اند.

خبرگزاری سانا گزارش داد که این قرص‌ها در کف کامیون به شکل مخفیانه جاسازی شده بود.

به گفته مقامات سوری، کامیون مذکور دارای پلاک امارات بوده و راننده آن بازداشت شده و محموله آن ضبط شده است و بازجویی‌ها و تحقیقات جهت شناسایی منبع موارد مخدر همچنان در حال تکمیل است.

افراد ناشناس به سفارت کره شمالی در مادرید حمله کردند | رایانه ها ربوده شد!

رسانه‌های اسپانیایی به نقل از منابع آگاه گزارش داده‌اند که سفارت کره شمالی در مادرید آخر هفته گذشته هدف حمله مهاجمین ناشناس قرار گرفته است.

به نوشته پایگاه «ال‌پاییس»، این خبر به صورت رسمی اعلام نشده، اما منابع مطلع گفته‌اند که روز جمعه چند نفر پس از ورود به سفارت کره شمالی، دست‌وپا و دهان کارکنان سفارت را بسته و رایانه‌های این ساختمان دیپلماتیک را به سرقت برده‌اند.

بنا بر این گزارش، زمانی که نیروهای پلیس قصد ورود به سفارت را داشته‌اند، فردی در را باز کرده و گفته اتفاق مهمی نیافتاده است.

همزمان نشریه «ال کانفیدنسیال» هم نوشته است که روز جمعه یک زن فریادزنان از ساختمان سفارت بیرون دویده و به شاهدان گفته چند مهاجم دست و پای کارکنان سفارت را بسته‌اند. دقایقی بعد هم چند خودرو از سفارت خارج شده‌اند و کارکنان را تنها گذاشته‌اند.

این نشریه نوشته است که در این حادثه سه نفر «جراحت سطحی» دیده‌اند، اما هنوز دقیقا مشخص نیست که داخل سفارت چه اتفاقی افتاده است.

اسپانیا و کره شمالی هنوز به این حادثه واکنشی نشان نداده‌اند، اما منابع مطلع به رسانه‌ها گفته‌اند که وزارت کشور اسپانیا در جریان این رخداد قرار دارد و تحقیقاتی را در مورد آن آغاز کرده است.

ارتش پاکستان ۳ خلبان هندی را دستگیر کرد

به نقل از روزنامه پاکستان، ژنرال «آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان در کنفرانس خبری خود اعلام کرد: جنگنده های پاکستانی وارد خاک هند شدند و بر روی اهداف مورد نظر نشانه گرهای خود را قفل کردند ولی مانور امروز تنها پیامی برای هند بود و ما از هدف قرار دادن جنگنده‌های هندی در خاک این کشور اجتناب کردیم.

وی افزود : دو جنگنده ای که ساقط شد در خاک پاکستان هدف قرار گرفته بودند و دلیل اصلی شلیک به آنها نقض حریم هوایی پاکستان بود. در مجموع ۳ خلبان هندی به صورت زنده دستگیر شده‌اند.

به گفته ارتش پاکستان یکی از این خلبان ها به دلیل جراحت به بیمارستان منتقل شده است.

غفور در ادامه گفت: به رسانه های دو کشور توصیه می کنم فضا را به سمت جنگ هدایت نکنند، عملیات امروز ما تنها پاسخی به نقض تمامیت ارضی پاکستان بود.

وی در ادامه ضمن رد ادعای هند در مورد ساقط کردن جنگنده « اف ۱۶» پاکستان گفت که ارتش پاکستان در این عملیات از جنگنده اف ۱۶ استفاده نکرده است.

ونزوئلا: سلاح‌های مخالفان از شرق اروپا خریداری می‌شود

به نقل از اسپوتنیک، خورجه آریازا وزیر خارجه ونزوئلا در اظهاراتی گفت: این احتمال وجود دارد که مخالفان دولت قادر باشند سلاح های مورد نیاز خود را از کشورهای شرق اروپا خریداری کنند.

وی در ادامه افزود: کشورهای دوست و متحد مثل روسیه و کوبا اطلاعاتی را در اختیار ما قرار داده‌اند که نشانگر تلاش هایی در کشورهای شرق اروپا برای انتقال تسلیحات نظامی برای مخالفان در ونزوئلا است تا شرایطی را برای مداخله در این کشور فراهم کنند.

وزیر خارجه ونزوئلا اظهار داشت: بحران فعلی در ونزوئلا تحت هدایت آمریکا سازماندهی و اجرا شده است. ما دولت آمریکا را به سازماندهی، تامین مالی و مدیریت این بحران علیه کاراکاس متهم می کنیم. این تجاوز خیلی سال قبل علیه ونزوئلا آغاز شده است. این تجاوز دقیقا از روز پیروزی انقلاب بولیواری آغاز شده و طی 20 سال گذشته در هر روز و هر ساعتی ادامه داشته است.

وزیر خارجه ونزوئلا این اظهارات را در نشست شورای امنیت سازمان ملل مطرح کرده است.

آمریکا و متحدانش از طریق اعمال تحریم های بیشتر و ارسال آنچه که کمک های انسان دوستانه اعلام کرده اند، قصد تشدید تنش های داخلی در این کشور را دارند.

مخالفان خواستار انتقال کمک های بشردوستانه خارجی به کشور هستند ولی ‹ نیکلاس مادورو› رییس جمهوری ونزوئلا، کمبود کالاهای اساسی و بحران انسانی در این کشور را تکذیب می کند و می گوید، تلاش مخالفان برای انتقال کمک ها، ‹نمایش مسخره ای› با هدایت آمریکا برای تضعیف حکومت ونزوئلا است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: